אמבטיית שמש

אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

ראו גם - ההיגיינה הטבעית

טיוטא ראשונית

אמבטיית שמש - sunbath או sunbathing, אחת מהטכניקות הטיפוליות הנהוגות בשיטת ההיגיינה הטבעית.

בשיטה זו, חושפים את הגוף, או איזורים ספציפיים (כמו פצע או דלקת בעור) לשמש למשך זמן מסויים, בדומה לשיזוף.
מטרת השיטה היא:
  • ניקוי מרעלים של העור
  • ניקוי של שאר הגוף דרך הפרשות העור
  • המרצת מחזור הדם באיזור העור, דבר שמזרז תהליכי ריפוי
  • ספיגה של ויטמין D בכמות גבוהה למדי
  • שלווה
זאת אחת השיטות היחידות הנהוגות ב- ההיגיינה הטבעית, שמתנגדת גם לטיפולים טבעיים למיניהם (כמו צמחי מרפא). שיטות נוספות - תזונה טבעית, צומות, קרבה לטבע, וריפוי בשילוב גוף-נפש.
אורי_יורמן*

אמבטיית שמש

הייתי שמח אם אנשים שמכירים את הנושא יכתבו עליו.
וגם לשמוע על ההתנסויות האישיות שלכם.
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

אמבטיית שמש

שליחה על ידי יער_ה* »

כשהייתי תינוקת אמי נהגה לעשות לי אמבטיות שמש
אני לא בטוחה מה בדיוק היו הסיבות לכך (לא יודעת על תועלת/נזקים לטווח ארוך.. :-) )
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי with_passion* »

קשור גם הנוהג של בהייה בשמש לשיפור הראייה והעין
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

הערה קטנה - חשיפה לשמש לא עוזרת לספיגה של ויטמין D, אלא לייצור שלו.
לגבי ניקוי של העור והרעלים וכו' אין לי מידע - אני אשמח ללמוד יותר. יש לך הפניות?
ואפשר גם להוסיף: ייצור של סרוטונין (נוירוטרנסמיטור שמקדם תחושת שימחה ומוטיבציה, וקשור לשעון הביולוגי).

לדעתי זה נושא מעניין מאוד. גיא בן צבי כתב על זה די הרבה, וגם הפנה לספר בשם THE HEALING SUN שמדבר על התועלת בחשיפה לשמש והנזקים בהימנעות ממנה.
נכון שהיום יש יותר נזקים בחשיפה הזו, אבל המסקנה שלו הייתה שלא צריך להימנע לגמרי אלא להיחשף בצורה מבוקרת, בלי מסנן קרינה.
ההתנסות האישית שלי היא שיש לי ממש צורך פיסי בחשיפה לשמש, ושחשיפה כזו לזמן מוגבל עושה לי הרגשה טובה (ולחלופין, אם יש לי חסך מתמשך, זה ממש חסר לי). זה גם קשור לתסמונת החסך בטבע.
משוטטת*
הצטרפות: 13 ינואר 2005, 18:06

אמבטיית שמש

שליחה על ידי משוטטת* »

קשור גם הנוהג של בהייה בשמש לשיפור הראייה והעין

אופק, מן הראוי להדגיש שמדובר בשמש שוקעת / זורחת, יעני דמדומים. אחרת זה ממש מסוכן לעיניים.
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי with_passion* »

נחשפתי לדעות שונות שכללו גם בהייה בשמש שאינה דמדומית... (לא ממליץ בהכרח).
משוטטת*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי משוטטת* »

נחשפת לדעות - יופי, השאלה של מי (אני נחשפתי לדעה שלנסוע ב-180 קמ"ש בלי חגורת בטיחות זה ממש סבבה ואין עם זה בעיה, אבל אני לא הולכת ומפיצה אותה בפורומים באינטרנט).
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

משוטטת - עשיתי עם העיניים שלי דברים שלפי כל הדעות "המקובלות" הייתי צריך לעשות עם משקפי שמש. הראייה שלי נהדרת, ואפילו משתפרת עם הזמן.
משוטטת*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי משוטטת* »

ואני מכירה די הרבה ילדים שגדלו על תמ"ל והם ממש בריאים! מה הקשר לעזאזל.
אורי_יורמן*

אמבטיית שמש

(הפלוני מקודם זה אני)
אופק לא הלך והמליץ והפיץ בפורומים באינטרנט. הוא סה"כ אמר שהוא שמע דעות בנושא.

למה את ממהרת כלכך להיבהל?
אף אחד לא קם והמליץ כאן על כלום, רק מעלים נושאים ומחפשים תגובות מאנשים ששמעו על הנושאים.
משוטטת*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי משוטטת* »

ומחפשים תגובות מאנשים ששמעו על הנושאים

ובכן שמעתי על הנושא של sun gazing - אמא שלי פריקית של זה (בין היתר; גם של אמבטיות שמש -- כשהייתי תינוקת אמי נהגה לעשות לי אמבטיות שמש -- ושל אוכל חי), ולפי מה שהיא מכירה העניין של הדמדומים בהחלט מודגש.
אני מכירה מישהי שהתבוננה בליקוי חמה במשך דקות ארוכות דרך זכוכית מפויחת (ולא משקפי ריתוך כמומלץ) וכתוצאה מכך נגרם נזק בלתי הפיך לראייה שלה. לכן התגובה שלי לעניין היא שלא אחראי לדבר על זה בלי לציין את הסכנה שיש בבהייה ישירה בשמש לא דמדומית.

וכל מה שאמרתי הוא, שכשמביאים דעות שעלולות להיות מסוכנות, כדאי לפחות להגיד של מי הדעה.
אורי_יורמן*

אמבטיית שמש

בסדר, אז יפה שציינת את הסכנה. בשביל זה את פה.
ומחפשים תגובות תגובתך is welcome.

עניין הבהייה בליקוי החמה הוא סוגייה ידועה, אבל שונה לחלוטין מבהייה סתם כך בשמש. יש בליקוי החמה משהו הרבה יותר חזק. אני לא מבין בפיסיקה, אבל זאת הבנתי גם ממה ששמעתי ממביני עניין וגם מהנסיון האישי שלי, והוא - בהיתי פעם בליקוי החמה במשך חצי שניה וזה ממש כאב, עשה לי כתם לא נעים. לעומת זאת, אני כן אוהב לפעמים לבהות במשך מספר שניות (פחות מ10 שניות) בשמש של 3 בצהריים.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

אמבטיית שמש

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

ההתנסות האישית שלי היא שיש לי ממש צורך פיסי בחשיפה לשמש, ושחשיפה כזו לזמן מוגבל עושה לי הרגשה טובה (ולחלופין, אם יש לי חסך מתמשך, זה ממש חסר לי). זה גם קשור לתסמונת החסך בטבע
יש גם דף דיכאון חורף

_למה את ממהרת כלכך להיבהל?
אף אחד לא קם והמליץ כאן על כלום, רק מעלים נושאים ומחפשים תגובות מאנשים ששמעו על הנושאים_
יש רעיונות אחרים שעלו והם שנויים במחלוקת, למשל משיכת שמן oil pulling (איזה מין שם ארוך מצאו לדף ההוא? משיכת שמן oil pulling , למה כ"כ ארוך ומסורבל? . בעברית בכלל אומרים ניקוי הגוף במשיכת שמן בפה ולא "עם". לא משנה כרגע). ואנשים מייד רצו וניסו אותם, מייד לאחר שקראו על זה באותו דף. אבל אותם אפשר לנסות בלי בעיה כי ללא ספק הם לא מזיקים.
כאן, כיוון שהדעות המנוגדות חושבות שזה ממש מזיק, בהחלט שווה/ראוי/למה לא בעצם, להביא גם דעה שמסייגת את העצה להביט בשמש ישירות.

אישית הייתי פועלת לפי חוק הטעים לי ;-) : אני לא מסנוורת את עצמי בכוונה. בשביל מצבים כאלה יש לנו מצמוץ, דמעות וראיית "שחור", וכנראה שהגוף יודע מה הוא עושה.
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

אמבטיית שמש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

חשיפה לשמש לא עוזרת לספיגה של ויטמין D, אלא לייצור שלו.
הויטמין D ה"גולמי" צריך להגיע לגוף דרך המזון, אבל השמש הכרחית כדי שהוא יהפוך מחומר גלם למשהו שהגוף יכול להשתמש בו.
(זה מה שהרופאה שלי הסבירה לי)
משי_עדין_וחזק*
הצטרפות: 08 ינואר 2008, 21:20
דף אישי: הדף האישי של משי_עדין_וחזק*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי משי_עדין_וחזק* »

לדעתי זה נושא מעניין מאוד. גיא בן צבי כתב על זה די הרבה
גם אני ישר חשבתי עליו, הוא באמת ממליץ ומיישם!!!

גם לכאבי גרון, לפתוח את הפה מול השמש ולעלעלע (הצליל ע ע ע ) עם הגרון. גם מזרים דם לאזור.
אורי_יורמן*

אמבטיית שמש

בינתיים הדף מתקדם לכיוונים שלא צפיתי :-)
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

אמבטיית שמש

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

בשבת היינו בחפלק הטבעונאי החודשי ומצאתי את הספר THE HEALING SUN בארון הספרים של המארחים. זה אכן נראה ספר שווה, ואולי אני אשאל אותו בספרייה (כשאגמור את שלושת הספרים ששאלתי השבוע ;-) ). אני אדווח על מימצאים מעניינים במיוחד.

_חשיפה לשמש לא עוזרת לספיגה של ויטמין D, אלא לייצור שלו.
הויטמין D ה"גולמי" צריך להגיע לגוף דרך המזון, אבל השמש הכרחית כדי שהוא יהפוך מחומר גלם למשהו שהגוף יכול להשתמש בו._
צריך להבדיל בין שני מקורות לוויטמין D (וגם כמה סוגים שלו):
בהחלט יש גם ויטמין D במזון (למשל בשמן כבד קוד שאני דווקא מקדמת אותו בכל הזדמנות :-) ), וגם יש צורה ספציפית שלו שמיוצרת בעור בחשיפה לשמש.
ויטמין D המיוצר בעור כן זקוק לקרני שמש כדי להיווצר. למיטב ידיעתי, ויטמין D מהמזון אינו זקוק לקרני שמש כדי להיספג וממליצים לתסף אותו יותר בחורף בדיוק מהסיבה הזו.
אורי_יורמן*

אמבטיית שמש

בחנתי מחדש את מה שאמרתי לגבי בהיה בשמש
שמתי לב שמה שאני עושה זה בהיה כמעט בשמש, אבל רק ליד (זווית קטנה משם), ושאם אני מסתכל ממש במדויק על השמש אני ממש לא מצליח לעשות את זה.
קישורית*
הצטרפות: 08 מאי 2011, 13:49

אמבטיית שמש

שליחה על ידי קישורית* »

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3411657,00.html
"...חשיפה של 2 - 3 דקות לאור השמש, אפילו באזור מוצל, מספיקה, כדי לייצר את הכמות היומית הדרושה של ויטמין D"
לירון*
הצטרפות: 29 אוקטובר 2003, 16:20

אמבטיית שמש

שליחה על ידי לירון* »

שלום, מישהו יודע איך אני מגיעה לפגישה עם יצחק בן אורי או למייל שלו? משהו? יש לו אתר אינטרנט? אני רוצה להיוועץ בו, קראתי מלא דברים וכולם ממליצים לע טבעונות אבל ממשיכים ואומרים שויטמין בי 12 לעולם יהיה חסר והתינוק שלי(לעתיד המאוד רחוק) יינק ולא יהיה בריא כי יהיה לי חסר וכולם ממליצים על פירות אורגניים יופי טופי, אבל איפה משיגים אותם??? בבקשה מישהו שיעזור לי אני טבעונית ורוצה לחיות בצורה טבעונית הן מבחינה בריאותית והן מבחינה אידיאולוגית ,אבל אני לא רוצה להתחיל בלי ייעוץ שאני לא אעשה לעצמי ולדור ההמשך שלי נזק,אני לא רוצה חוסרים ולא מבינה כ"כ בצירופים ומתכונים ומה באמת באמת לאכול ואיך.מישהו שיכול לפרט יותר מישהו שבאמת יכול לעזור לי שיכתוב לי למייל [email protected] ובלי שטויות וספמים והצקות כי אני מניחה שהפורום הזה לא נועד לזה אלא כדי לתת עזרה אמיתית. תודה רבה.
נגה*
הצטרפות: 24 יולי 2001, 01:01

אמבטיית שמש

שליחה על ידי נגה* »

פעם גם אני חשבתי ש "...חשיפה של 2 - 3 דקות לאור השמש, אפילו באזור מוצל, מספיקה כדי לייצר את הכמות היומית הדרושה של ויטמין D" אבל מאז שקראתי את סיכום הרצאתו של ד"ר עדיאל תל-אורן שמישהי הפנתה אליה בכיכר השוק (http://www.focus.co.il/page.asp?page=575) הגישה שלי התהפכה. בקרוב תהיה לי תינוקת, ורציתי לשאול כמה כדאי לחשוף תינוקת לשמש, איך, באיזה שעות והחל מאיזה גיל.
מיכלי_יער*
הצטרפות: 21 יוני 2020, 09:59

אמבטיית שמש

שליחה על ידי מיכלי_יער* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

אני כבר שלושה חודשים עושה בהייה בשמש. התוצאות מדהימות!
חשוב מאוד!!!!! מתחילים מעשר שניות לא יותר! בהייה בשמש בזריחה או בשקיעה. כשהשמש חלשה. עם רגליים יחפות על האדמה. כל יום מוסיפים עשר שניות. אני עושה את זה לאט.
כרגע אני על 5.50 דקות.
התוצאות לעכשיו:
סבלתי מסינוור ממש בעייתי. יש לי משקפי שמש צהובים מיוחדים. כשנכנסתי לחדר אחרי שהיה בחוץ לקח לי לפחות חצי שעה עד שראיתי משהו.
גם בחושך או בחדר עם פחות אור, בקושי ראיתי. לא יכולתי לנהוג בחושך.
היום. הסינוור עבר לגמרי!!!! קניתי משקפי שמש רגילים. אני נוהגת בחושך. אני מתחילה לראות ממש יותר טוב! ואני בעצם רק בהתחלת התהליך!
רק להזהיר שמתחילים בעשר שניות. לאט לאט להתקדם. רק בשמש של זריחה או שקיעה. שמתי לב שאני מספרת את זה אנשים לא מקשיבים ממש ובוהים בשמש בשעות מסוכנות!!! לפי מה שקראתי עושים את זה תשעה חודשים וזהו.
איתי*
הצטרפות: 07 מרץ 2002, 00:00

אמבטיית שמש

שליחה על ידי איתי* »

היום. הסינוור עבר לגמרי!!!!
מיכלי יער אולי בגלל הליקוי חמה?
שליחת תגובה

חזור אל “תכנון משפחה”