גוש בשד בהנקה

יפנית*
הצטרפות: 10 דצמבר 2006, 16:50

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי יפנית* »

אני אמא טריה לתנוקת בת חודשיים.
ילדתי בבית (ביפן) וטופלתי (גם מבחינת הנקה) על ידי מילדת מנוסה במשך 5 ימים אחרי הלידה וחודש לאחר הלידה.
תמיד צד שמאל היה יותר גדול, גדוש, רגיש, כואב. המילדת עיסתה את החזה במשך הימים אחרי הלידה וההנקה הלכה יפה.
כעבור שבוע שבועיים, החלו בכיות בהנקות. טרם מצאתי את הפתרון אבל יש לי זרימה מאד חזקה של חלב שמקשה על התנוקת לינוק. לפעמים היא מסרבת לינוק לפני שהיא בודקת ולפעמים גם בלי שתהיה זרימה חזקה במיוחד.
בבדיקה חודש לאחר הלידה, התלוננתי ששד ימין רך כי חשתי הבדל בין השניים וחשבתי שאמור להיות גודש כמו בשמאל.
המילדת עיסתה את שניהם וצד שמאל נותר מעט גדוש (או עם גוש?)
כך היה וכך נותר צד שמאל הקשיח.
לפני יותר משבוע הבחנתי שיש גוש עיקש בצד שמאל ("בשעה" 10) שלא נפתח בהנקה . קשה לי ללחוץ בהנקה כי התנוקת גם ככה מתקשה לעמוד בזרם החלב והלחיצה מגבירה לחץ. וכמובן שאין מצב להביא את הסנטר שלה למיקום הגוש. היא גם לא אוהבת אקרובטיקה כך שגם האף שלה גם לא ממש מגיע לשם.
הגוש התחיל לכאוב לפני כ-5 ימים.
במקרה היה לי תור לרופא נשים אתמול אז שאלתי אותו על הגוש. הוא נבהל מהשאלה והפנה אותי למחלקת יולדות וטופלתי על ידי מילדת חמודה ששחררה לי את הסתימה כעבור חצי שעה.
לא הצלחתי להבין למה נשלחתי הביתה עם גוש (אמנם קטן יותר) כואב בלי הנחיות להמשך טיפול ובלי ששללו בבדיקות נוספות אם זה גידול או ציסטה או כל דבר אחר.
היום הזמנתי לביתי מילדת פרטית (אחרת) שעמלה כשעה על הגוש והוא נותר בסופו של יום בדיוק כמו אתמול.
היא נתנה לי כמה תרופות הומאופטיות, עיסתה את הרגליים, שמה לי גרגירי אורז (בנקודות דיקור) וזהו.
עכשיו אני תוהה מה כדאי לי לעשות.
האם אני צריכה לדאוג?
למי אני פונה להמשך טיפול?
מה צריך לבדוק ולשלול?
מה מסוכן ומה לא?
למה כואב (גם לא בהנקה)?
האם זה עלול להיות קשור לקשיים בהנקה? (בכי, סרבנות)
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

מניקה חודשיים. יש לי מתחת לפטמה אחת גוש. נראה לי הוא גדל. וזה לא חלק מהגוש בחזה. תוהה אם זו התחלה של איזו דלקת או מה בדיוק...
לא כואב אם אני לא נוגעת בו, לא כואב כשאני מניקה.
כן נראה שמשתנה קצת בגושלו וצורתו אם יש או אין גוש בשד, אבל הגוש שם כל הזמן...

רעיונות? עצות?
למי אמורים לפנות? רופאים לא ממש מבינים בהנקה, לא? יועצת?
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי ורד_לב* »

האם כואב? יש איזשהו אודם? חום?
את שמה לב אם משתנה לפני או אחרי הנקה?
האם הייתה לך דלקת בחודשיים הללו? או סתימה בצינורית חלב?

נשמע לי ששווה לגשת לבדיקת שד אצל רופא מומחה, כירורג שד. כמובן עדיף אחד שמבין בהנקה ואף תומך בה.
תרחרחי באזורך, אולי אפילו "תראייני" בטלפון.
בהצלחה {@
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

אין אודם. אולי טיפה יותר חם מהצד השני, לא בטוחה.
בהתחלה היה נראה לי שזה קצת משתנה. עכשיו נראה לי שזה רק גדל ונהיה רגיש יותר עם הזמן. לאו דווקא עם קשר להנקות.
עד עכשיו הכל היה חלק וקל בהנקה. בלי דלקות או כאבים בכלל (הכאב היחידי אם יד קטנה שרטה לי את השד :-( )

אני כרגע בדרום וגרה במרכז. תוהה אם ללכת כאן או לנסות להמשך השבוע כשאחזור. אין לי מוזג איך ועם מי בדיוק מרחרחים לגבי הנ"ל ואיך מבררים לפני אם הוא תומך או לא בהנקה (הכי הרבה זה יהיה עוד רופא שאני לא אחזור אליו אחרי שאני אסביר לו שתפקידו לעזור לי בבחירות שלי ולא לומר לי מה לעשות באופן כללי).
תודה.
אחת_שהיתה_שם*
הצטרפות: 04 דצמבר 2003, 06:56

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי אחת_שהיתה_שם* »

שווה לגשת לבדיקת שד אצל רופא מומחה, כירורג שד
אני מסכימה.

אני הייתי בזמנו אצל ד"ר ליבוביץ שנבהלה ושלחה אותי לעשות בדיקה אצל כירורג שד. נשלחתי לביופסיה. אם אני לא טועה הייתי צריכה "לייבש" את הצד הנבדק (אבל זה כבר לא היה כל כך בעייתי כי גם ככה לא יכולתי להניק ממנו בגלל הגוש).
בסוף, כמו שחשדתי בהתחלה - הגוש היה קשור כנראה לחלב ונעלם לאיטו אחרי הייבוש. מה שכן, זה פחות או יותר חיסל לי את ההנקה (הנקתי מהצד השני עד שנשברתי..).
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי ורד_לב* »

ממה שאני זוכרת מדבריה של ד"ר ליבוביץ' אין צורך לייבש את השד הנבדק, אלא לדאוג לרוקן אותו היטב היטב, כי החלב כנראה מפריע לראות בא"ס.
אפשר להעזר בתינוק + משאבה לפני הבדיקה, אם כי לוקח זמן עד שמגיעים ממש לבדיקה עצמה. קודם צריך לעבור אצל רופא.
נוסעת_סמויה*
הצטרפות: 29 נובמבר 2004, 10:10
דף אישי: הדף האישי של נוסעת_סמויה*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי נוסעת_סמויה* »

גם אני חושבת ש שווה לגשת לבדיקת שד אצל רופא מומחה, כירורג שד.

אני הייתי בזמנו אצל ד"ר ליבוביץ שנבהלה ושלחה אותי לעשות בדיקה אצל כירורג שד. נשלחתי לביופסיה. אם אני לא טועה הייתי צריכה "לייבש" את הצד הנבדק
ואני מכירה מקרוב סיפור על אישה ישראלית שגרה בחו"ל ומיששה גוש בשד. הרופא אמר לה: "זה בטח קשור להנקה, וגם אם לא, אין דרך לבדוק זאת כל עוד את מיניקה". וכך האבחון נדחה בחצי שנה (היום היא כבר בריאה, תודה לאל).

יופי שאת הולכת לבדוק את זה.
הרבה בריאות |תמר|.
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

כאב בשד הוא בד"כ לא סימן של סרטן השד.
מצד שני, גוש יכול להיות שפיר ויכול להיות ממאיר, גם נשים מניקות לצערי לא מחוסנות בפני סרטן. אני כותבת מתוך ידע אישי, חליתי השנה במחלה וקראתי הרבה.
תודה.
ד''ר_ליבוביץ*
הצטרפות: 03 ספטמבר 2006, 21:36

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי ד''ר_ליבוביץ* »

אני לא רוצה להפחיד - אבל לצערי עלי לספר את הסיפור הבא.
לפני כחודשיים באה אלי אמא 5 ימים לאחר לידה. הכרתי אותה מהתינוק הקודם, אז היה לה גוש בשד שהיה אבצס ודרש ניקוז. הפעם היה גוש בשד השני והיא באה כי חששה ששוב יש אבצס. בבדירה זה לא הרגיש לי כמו אבצס. אמרתי לה לגשת לברר את הגוש אם לא יעלם תוך כמה ימים.
למרבה הצער בגיל 6 שבועות אובחן שמדובר בסרטן השד, ובניתוח היו גם ממצאים בבלוטות לימפה. היא ייבשה את השד הנגוע לקראת הניתוח, ועתה ממשיכה להניק מצד אחד למשך השבועות הקרובים, אז תאלץ לייבש גם את הצד השני כדי להתחיל בכמוטרפיה. מאד עצוב.

אני מספרת זאת בדף הזה כדי לחזור ולהתריע - גוש בשד שלא נעלם תוך כמה ימים דורש ברור. נכון שלרוב מדובר בגוש על רקע הנקה והצטברות חלב, אבל צריך לזכור - גוש שלא נעלם, לא משנה אם האשה מניקה או לא - דורש ברור!
מאחלת בריאות לכולן!
ד''ר_ליבוביץ*
הצטרפות: 03 ספטמבר 2006, 21:36

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי ד''ר_ליבוביץ* »

לגבי הצורך להפסיק להניק - אין צורך להפסיק להניק בזמן הברור. אם נדרש ניתוח - רצוי להוריד את הייצור בצד הבעייתי ככל הניתן, כדי להקל על הניתוח. אפשר לעשות ביופסיה עם מחט תוך כדי הנקה. אם צריך טיפולים כמוטרפיים - צריך להפסיק להניק. אם צריך רק הקרנות - אפשר להמשיך להניק מהצד השני, אם אמא מעוניינת.
כירורגים רבים לא מודעים לכך שאפשר ליבש צד אחד בלבד, וכדאי לומר להם זאת, אם אמא מעוניינת להמשיך להניק במצב בו לא צריך להפסיק.
באופן_לייט*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 23:58
דף אישי: הדף האישי של באופן_לייט*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי באופן_לייט* »

הי דר' ליבוביץ,
אם כבר באת
יש לך המלצה על כירוג טוב ?! :-)
שביל_החלב*
הצטרפות: 23 נובמבר 2010, 06:25

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי שביל_החלב* »

צריכה עצה-
אני מניקה תינוק ראשון בן 3 וחצי חודשים. במשך כמה שבועות תינוקי מעדיף את צד ימין. היו ימים שרצה כמעט רק מימין ובד'כ אוהב להתחיל קודם איתו. מאתמול התחילו לי כאבים בשד ימין ומהיום בבוקר אני מרגישה מן התקשות בתוך השד, כואבת. זה לא גודש וגם לא בדיוק גוש.
אולי חשוב לציין שהקקי שלו ירוק מאוד כבר זמן מה...
רעיון למישהי במה יכול להיות מדובר?
סבתא_של_אפרים*
הצטרפות: 12 אוקטובר 2012, 16:31

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי סבתא_של_אפרים* »

לשיחרור גושים לכסות את השד עם עמבה ועליי נענע לשעה לשטוף עם מים חמים לעשות עיסוי תוך כדי השטיפה למחרת אין גוש בדוק
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

האם זה נכון עמבה ונענע?
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

(-: נשמע לי קצת מופרך, אבל הנה ההגיון שאפשר למצוא מאחורי זה: נענע ידועה כמשתנת וסופחת נוזלים, אם כי לא ידוע לי שבשימוש חיצוני.
בעמבה יש כורכום שהוא אנטי דלקתי חזק מאד, בהחלט גם בשימוש חיצוני ברטיות. בקיצור נראה לי שמישהו כאן סתם צחק אבל יצא לו בטעות הגיוני.
אם יש גושים בשד, הכי טוב זה לחמם אותם מקומית (בקבוק חם), לעסות ולהניק בתנוחות שונות.
רטיות כורכום מומלץ לכל מקום כואב עם פוטנציאל דלקתי בגוף, על השד, מפרקים, דלקת בגיד וכו'. לשים לב שזה מאד מלכלך.
מניקה_באהבה*
הצטרפות: 11 מאי 2011, 14:28
דף אישי: הדף האישי של מניקה_באהבה*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי מניקה_באהבה* »

שלום,אני שלושה שבועות לאחר לידה ומניקה מלא. בהתחלה כמובן, כאב ונפצעו לי הפטמות אך זה עבר. בימים האחרונים אני מרגישה כי השד השמאלי כמעט ולא מוציא חלב וגם כשאני נודעת בו הוא ריקני ולא מתמלא לאחר מספר שעות... והימני מתמלא לחלוטין כבר לאחר שעתיים ובנוסף יש לי כאבים של גוש הנמצא סמוך למרכז בית החזה (בשד הימני) לאחר ההנקה הוא יורד מעט ולכן נראה לי שזה מההנקה אך איך מתפטרים מזה?שאבתי אך הוא שוב חזר לאחר כמה שעות.... מה עושים?
קרן*
הצטרפות: 05 ספטמבר 2001, 00:38

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי קרן* »

כדאי להתייעץ עם יועצת הנקה שתראה אותך. לי היה בתחילת כל הנקה גוש עגול בשד שהיה סתימה. עיסוי מסיבי וכואב שבעלי עשה לי שחרר את הגודש.
מיכל*
הצטרפות: 09 אוקטובר 2001, 17:11

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי מיכל* »

הי, אני מניקה, הבייבי שלי בן 3.5 חודשים, לפני שבוע וחצי הרגשתי גוש בשד, הרופא אמר לי שזו בטח דלקת ונתן לי אוגמנטין, כי היה לי גם חום, הלחץ מהגוש הזה לא נרגע בגלל היסטוריה משפחתית שלי... אז לפני 4 ימים הלכתי לכירורג ששלח אותי לאולטרסאונד חזה דחוף, הלכתי עוד באותו ערב למרפאה פרטית, אכן נמצא גוש שהצריך ביופסיה ואכן יצא גוש סרטני כשגם בלוטות הלימפא עם תאים סרטניים, בקיצור הרופא אמר לי להמשיך להניק ואני בדילמה, מה גם, שמהחורים של המחט של הביופסיה נוזל לי חלב כל הזמן... האם עלי לייבש את השד הזה?
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

שלום..אני מניקה בערך שלושה שבועות...ואתמול גיליתי גולה קטנה בשד ימין....הדג הזה תמיד גדוש...והפטמה בו רגישה.. מה עושים
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

טגב אני רוצה לציין שאני עוד לא בת 21 יכול להיות גידול סרטני בגיל כזה?
אורי*
הצטרפות: 11 דצמבר 2003, 15:31

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי אורי* »

מיכל
לא הבנתי מה את שואלת ולא חושבת שיוכלו לענות לך כאן אם כבר יש אבחנה של גוש סרטני. אולי תבדקי דיעה שניה אצל עוד רופא?
יעל*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 20:34

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי יעל* »

מבקשת המלצה על כירורג שד באזור חדרה-זיכרון, שעובד עם מכבי.
(רק לא ד"ר איטין)
תודה
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

לא אין הבחנה...הרופא משפחה אמר שזה מההנקה..גם אבל שלח אותי לכירוגי בכל זאת ליראות שאין דלקת
תפילה_לאם*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2012, 21:28
דף אישי: הדף האישי של תפילה_לאם*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי תפילה_לאם* »

לאמא שמיניקה שלושה שבועות,

קודם כול, מזל טוב!
לצד הברור הרפואי החשוב, הייתי מנסה הנקה בתנוחות שונות.

@}
דנד_י*
הצטרפות: 01 ינואר 2014, 13:31
דף אישי: הדף האישי של דנד_י*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי דנד_י* »

אמא יקרה שלום,
הגולה הזו יכולה להיות צינורית חלב סתומה.
כדאי לעשות עיסוי בנקודה של הגולה עם אגרוף כף ידך, אפשר גם תוך כדי מקלחת כאשר מזרימים את המים על הגולה, וגם תוך כדי הנקה בצד המדובר.
אפשר לנסות להניק יותר מהצד עם הגולה.
אם הגולה לא נעלמת תוך שבוע שבועיים תיגשי לכירורג שד.
אם היא נעלמת ואז חוזרת ייתכן שיש בעיה בתנוחה של ההנקה.
רופאי משפחה לא כל כך מבינים בנושא, הם תמיד יגידו שזה מהנקה, ושעד שלא מפסיקים להניק אי אפשר לדעת בוודאות.
יש גם כירורגים שאומרים את זה...
לא חושבת שיש גיל שבו לא יכול להיות סרטן בשד.
בתקווה שהגולה תעלם במהרה, אם היא לא נעלמת תתעקשי עם הרופאים שיבדקו אותה בכל דרך אפשרית (שמעתי על אולטרסאונד)
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

שלום...זו שוב אני..מסתבר שהגולה ב"ה אכן הייתה סטימה...כי עשיתי עיסוי עם האגרוף תוך כדי זרימה של מים חמים וזה נעלם
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

מה עושים כדי שזה לא יחזור שוב???
דנד_י*
הצטרפות: 01 ינואר 2014, 13:31
דף אישי: הדף האישי של דנד_י*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי דנד_י* »

יופי. מעולה.
תנסי להבין למה זה קורה.
מה שונה בצד הזה מהצד השני.
כואב לך כשאת מניקה? אולי התנוחה לא מושלמת בצד הזה?
אולי חזייה לוחצת.
אם זה חוזר שוב ואת לא מצליחה למצוא פתרון בעצמך אז כדאי לפגוש יועצת הנקה.
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

עצות מצוינות שקבלתי מרופא קונבנציונלי שהוא גם רופא אלטרנטיבי שעזרו לי באופן אישי בצורה יוצאת מן הכלל:
אם נוצר גוש
  1. פשתן טחון מבושל דקה שתיים עם מעט מאוד מים-לשים על פד הנקה על המקום בשד בו הגוש נוצר . עדיף פושר .
  2. טיפות הומאופתיות של בלדונה ופיטולקה . זה כמובן לא אנטיביוטיקה .מהניסיון שלי עזר פעמים רבות לאחר שנוצר גוש בשד. כשלוקחים הומאופטיה אין להשתמש כלל במנטה נענע וקמומיל.
למניעה ולשיפור איכות ההנקה : תמצית כצר של הצמח "שיח אברהם" ניתן לקנות בבתי מרקחת שמתעסקים עם צמחי מרפא .
בריאות טובה לכולן!
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

חודש אחרי לידה בהנקה גוש בשד שלא נעלם כשהשד מלא חלב מרגישים אותו למעלה אחרי הנקה מרגישים אותו שקוע בתוך הציצי עגול לא משנה צורה רופא כירורג בדק והירגיש את הגוש שלח אותי ל u s אך לא ראו את הגוש מה הסיבה שבמישוש מרגישים וב u s לא רואים אותו מה לעשות
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

קודם כל זה נשמע כמו סימן טוב מאוד (-: אם באולטרסאונד לא רואים, אז אולי הגוש הוא סתימה בצינורית חלב?
האם האיזור חם? או כואב? או אדום?
ממתי הופיע הגוש הזה?

תבדקי אם המאמר הזה עוזר לך:
http://www.lllisrael.org.il/?s=%D7%A1%D ... 7%9E%D7%94

בסוף המאמר יש קישורים לעוד חומר, כדאי להציץ גם שם, בכל מאמר יש עוד טיפים.

בינתיים, מציעה לנסות לעסות את הגוש תוך כדי הנקה, לעבוד עם דמיון מודרך שבו את מפוררת את הסתימה (אם זו סתימה אז יש פשוט גוש קטנטן של חלב שהתייבש וסותם צינורית) וכל החלב מתחיל לזרום חופשי בצינורות אל הפטמה, לנסות לחמם לפני הנקה ובין ההנקות (תבדקי אם חימום נעים לך, קודם כל, אם כן אז זה יכול לעזור להזרים ולפורר את הסתימה), ולהניק מכיוונים שונים בתנוחות שונות. למשל, תשכיבי את התינוק על הגב ותניקי מעליו, תניקי כשהוא מוחזק הפוך כשהאף של התינוק לכיוון הגוש, בתנוחת פוטבול או כל מיני כאלה). תראי אם זה עובד.

מאוד מאוד חשוב לנוח לנוח לנוח, אם נוצרה לך סתימה זה הרבה פעמים סימן שאת מתאמצת מאוד, כידוע "חופשת הלידה" היא כינוי בלשון סגי נהור למה שצריך היה לקרוא "גיבושון סיירת מטכ"ל אחרי לידה". תתייחסי לזה כמו לשפעת קשה - לנוח, לקבל המון עזרה, שיאכילו אותך וישקו אותך, ולהכנס למיטה עם התינוק/ת שיינק כמה שיותר כי זה מאוד עוזר.
עוד גורם אפשרי לסתימות: יש נשים שמגיבות כך למזונות מסוימים, למשל המון אגוזים וכדומה (משהו בשומן).

כמו כן לבדוק אם יש חזיה שלוחצת מעל האיזור עם הגוש, תיק שאת סוחבת שלוחץ שם, או כל דבר אחר שמפעיל לחץ שיכול לגרום לגוש באיזור הזה.
בהצלחה ומקווה שזו סתם סתימה שתיפתח בקרוב!
פלוני_אלמונית*

גוש בשד בהנקה

אני מניקה 10 חודש לפני שבועיים אני מרגישה גוש בצד שמואל אבל לא קבוע או זז כול הזמן וגם הילד לא אוהב לינוק מהצד הזה רק מימין אם צריך לחשוש וללכת לי דק?
ותיקה*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 16:03

גוש בשד בהנקה

שליחה על ידי ותיקה* »

גוש בשד שנשאר מעבר לכמה ימים תמיד דורש בדיקה. גם בהנקה.
שליחת תגובה

חזור אל “דיוני עריכות עם אופק”