עולי אתיופיה

ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי ורד_לב* »

בתגובה לרעיון של ציפורי דורון להפגיש הורים ישראליים - מערביים עם הורים אתיופיים - מערביים:
אני אשמח מאד להפגש. אני חושבת שהעם האתיופי לא זכה כאן למספיק הערכה. מה שציפורי מתארת נשמע כמו דיכוי של דרך חיים מסורתית טובה, שהיתה נהוגה שנים רבות. אשמח להכיר משפחות אתיופיות (דבר שלא מתאפשר ביומיום שלי).
הילה*
הצטרפות: 29 דצמבר 2001, 17:10

עולי אתיופיה

שליחה על ידי הילה* »

כל הכבוד! הרבה פעמים חשבתי שצריך לתעד את הדרך המסורתית האתיופית לגידול ילדים לפני שהיא תעלם, כמו התימנית המסורתית בערך, אבל לא עברתי למעשים (יש לי תירוצים טובים). אבל אני מאד שמחה שמישהו פועל בנושא החשוב הזה.

דיברתי עם יוצאות אתיופיה (ותפרתי לעצמי אנקלווה). שמעתי מהן ש"כל העולם ואישתו" יורדים על הדרך שלהם, והם "נסוגים". למשל, שאלתי על הנקה אז היא ענתה בגאוה שהיא כבר פעם נתנה בקבוק... יש לי עוד כמה סיפורים בנושא, אבל לפיצפונת יש כרגע רעיונות אחרים. מפגשים זה בעיה בשבילי, כי אני חיפאית ועובדת במשרה מלאה. אם יתאפשר, אשמח להשתתף. עכ"פ, קבלי חיזוק חיובי.
מיכל_מ*
הצטרפות: 06 דצמבר 2001, 17:44
דף אישי: הדף האישי של מיכל_מ*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי מיכל_מ* »

מפגש עם אנשי הקהילה האתיופית הוא רעיון טוב. אני בדיוק קוראת את המשפט הבא ב"ישמעאל" (יש קצת פרטים ב סדרת ישמעאל) - "ובכל פעם שהלוקחים (כלומר מערביים, מיכל) רומסים תרבות של עוזבים (כלומר פרימיטיבית, שוב אני), נעלמת מן העולם חוכמה, שנבחנה מאז לידתו של המין האנושי..."
דנה_ל*
הצטרפות: 10 ספטמבר 2002, 14:46
דף אישי: הדף האישי של דנה_ל*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי דנה_ל* »

אצטרף לקודמותי בענין "מסורת גידול הילדים בעדה האתיופית"...מתחת לאפנו ישנה קהילה מרתקת ומרגשת, וחבל שלא נלמד מנשות הקהילה על חיבורן לתינוקות, ואולי אף נעודד אותן לא לסגת בעקבות החשיפה המערבית שלהן...
מיץ_פטל*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2001, 22:40
דף אישי: הדף האישי של מיץ_פטל*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי מיץ_פטל* »

ציפורי יקרה.
כל כך התחברתי לדברים שכתבת, היות שגם אני במגע ישיר עם יוצאי אתיופיה, ותיקים וחדשים.
"במסעי" לחיפוש תופר למנשא האתיופי, התפלאתי לראות כיצד התרחקו חברותי ממורשתן ומידע ההורות המסורתי שלהן.
כאשר שאלתי אותן לגבי המנשא, היו שלא הבינו על מה שאני מדברת, והראו לי מנשא בטן פשוט שמוכרים בחנויות. היו שהתפלאו מאוד על ענייני בנושא, כל שכן על כוונתי לשאת את בתי במנשא על הגב...
היו שלא ידעו איך מכינים, איך הוא תפור, וממה הוא עשוי.
ניכר בהן כי הן מתביישות, נבוכות, ומרגשות שזה כל כך לא "ישראלי " .
אמא של אחת מהן חשבה שאני צוחקת , וכשהבינה שאני רצינית, לא הפסיקה לדבר בשבחהמנשא, וחשיבות הקרבה לאם.

לעבודתי מגיעים עולים חדשים ממרכז הקליטה כדי לקבל שרות . כשראו שאני מעודדת ומתעניינת בנושאי הלידה, המנשא וההנקה, חשתי כי רווח להן.
חשתי כי יש לי עניין משותף איתן, הרבה יותר מאשר חברותי לעבודה "המערביות".
מתפקידי, וכמי שמכירה בחשיבות העניין, אני חשה צורך לסייע לאותן עולות להשתלב בחברה החדשה, ובו בזמן לאפשר להן להמשיך בדרכים המסורתיות וחשובות של הריון, לידה, וגידול הילדים.
אשמח מאוד לקחת חלק פעיל בכך .
אני חושבת לעניין בנושא את חברותי יוצאות אתיופייה הוותיקות .
את מוזמנת, וכל מי שמעוניין בנושא, ליצור עימי קשר במייל שלי או בדף הבית.
חדוה*
הצטרפות: 06 יולי 2001, 00:37

עולי אתיופיה

שליחה על ידי חדוה* »

לכל הכותבים לציפורי דורון, לדעתי אין לה מייל. בכתבה עצמה ישנו מספר הטלפון שלה.
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

עולי אתיופיה

שליחה על ידי נועה* »

לכל המתעניינות ומחפשות מנשא אתיופי, יש להשיג בחנות של "דרך אם" בפרדס חנה.
בחנות יש מספר מנשאים בדוגמאות שונות עבודת יד של אתיופי מהאזור. מאוד יפים ומיוחדים.
הטלפון של "דרך אם" 04- 6272172, ואפשר גם להזמין משלוח בדואר. בהצלחה.
ורד_לב*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי ורד_לב* »

שוחחתי בטלפון עם ציפורי דורון. רק עתה היא הבינה שהיו תגובות למאמר שלה בעיתון האחרון. היא בהחלט מעוניינית להפגיש נשים אתיופיות עם ישראליות אחרות. מי שמעניינת מוזמנת ליצור איתה קשר. אין לה מחשב, אבל אפשר להשיג את הטלפון שלה דרך חדווה כשר.

יש רעיון להיפגש (קבוצת הנשים, לפני שיורדים לקרית גת לפגוש את חברותינו האתיופיות) ולזה צריך מקום. היא חשבה על מפגש באזור המרכז, כי יש מתעניינות מכל מיני אזורים בארץ ).

אם יש למישהי/ו רעיון היכן, או שיש מישהי/ו שיכול לנדב את ביתו, מוזמן גם הוא/יא ליצור איתה קשר.
לי אישית זה ממש נשמע, אז יאללה...
אביב_חדש*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 09:53
דף אישי: הדף האישי של אביב_חדש*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי אביב_חדש* »

השבוע נסעתי לסידורים בקרית מלאכי. לידי במרכז המסחרי, הלכה אמא אתיופית עם ילדה בן ה 3 ובנוסף, הריון מתקדם. הילד היה מאוד חמוד והתחיל לעשות לי פרצופים וזה הוביל לשיחה ביני לבין האם.
דיברנו על מנשאים, והוא אמרה שמעולם, גם באתיופיה לא השתמשה במנשא מכיוון שהיה לא מאוד קשה. בארץ היא משתמשת בעגלה, ובאתיופיה השתמשה בידיה. ניסיתי לברר על מנשא אתיופי, לשאול קצת שאלות, אבל היא פשוט לא ידעה, מכיוון שלא השתמשה, או כפי שהרגשתי, לא היה לה נוח לדבר איתי על מנשא אתיופי.
ורד_לב*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי ורד_לב* »

היה מפגש מקסים. לקח לי כמה ימים עד שהגעתי לכתוב, כי היה לי סופ"ש עמוס.
היינו 10 נשים, אם אינני טועה. החלוקה הייתה "במקרה" שווה בשווה.

אישית הרגשתי מההתחלה שאין ריחוק שמלווה בד"כ פגישות ראשונות עם אנשים שלא מכירים, במיוחד אם התרבות היא שונה.
הנושא התרבותי/חברתי היה הנושא דיברנו על אלף ואחד דברים החל מ- איך בוחרים שמות לאנשים בקרב האתיופים (ומסתבר שלכל אדם כמה וכמה שמות מעבר לשמו ה"רשמי") ועברנו לדבר על תינוקות, לידות, לידות בית לעומת בתי"ח, מחלות ותרופות, היחסים בתוך המשפחה, יחסי אישות, מנהגים אחרי לידה, קהילתיות בכלל ובתוך חברת הנשים בעיקר. יש להם כאלו מנהגים מקסימים שחלקם מצליחים להמשיך גם בארץ, כאשר אופי החיים שונה כ"כ...
אני ממש נהנתי להכיר את כולן. חוץ מ ליאת skippy לא הכרתי אף אחת וזה היה ממש כייף. אפילו נהג המונית שהביאה את הבנות ואשתו הצליחו להשתלב בסוף המפגש וישר לקחו כמה ילדים איתם. זה היה מקסים. הבנות מקרית גת לא באו עם ילדיהן, מן הסתם, אבל כולנו תקווה לראותם שם.
מה הלאה?
ציפורי עומדת ללדת ממש בקרוב, כך זה נראה (שיהיה בהצלחה!). המפגשים בקרית גת הם על בסיס קבוע וחשבנו שיהיה נחמד אם נוכל להצטרף מדיי פעם למפגשים שלהם, נאמר פעם בחודש. זה אומר ליסוע לשם. אז אולי אפשר להתארגן כמה ביחד וליסוע...
ליהי (שאירחה אותנו והייתה ממש מקסימה, תודה!) לקחה את הטלפונים הרלוונטיים ואולי נמשיך מכאן, עד שציפורי תחזור לעניינים. זה ייקח בטח קצת זמן.
זהו עדכון בינתיים. שאלות, תהיות וכו', אנא ...
קטרי*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2004, 15:13

עולי אתיופיה

שליחה על ידי קטרי* »

אני מבינה שאני פה קצת באיחור...
אבל זו פעם ראשונה שאני נפגשת עם הדף הזה, ואני כל-כך מתרגשת!!
יש לי מנשא אתיופי, שהשגתי בעמל רב ובשיטוטים רבים במרכז קליטה שבמבשרת ציון,
ועכשיו כבר כמה חברות שלי אימצו לעצמן (או יותר נכון תפרו לעצמן) את המנשא.
זה כל -כך מתסכל אותי שעדה עם כל-כך הרבה ידע שחשוב לנו, שחשוב שיישמר, לא זוכה לכבוד הראוי לה מאיתנו. והרעיון להפגש עלה לי אין ספור פעמים בווריאציות שונות.
אין לי מילים לתאר את הקינאה שלי כשאני רואה תמונות מאתיופיה.
או אתיופית שעוברת עם תינוק על הגב ובד עוטף את שתיהן, או כשמיזדמנים לי סיפורים על המנהגים שהיו להם, שבפחד נורא אני רואה איך שהם הולכים ונעלמים מהעולם...
הידעתם, למשל, שעד היום, ידוע שאתיופיות יולדות הכי מהר? (אני מתכוונת פה, בישראל) לא פעם נולד ילד אתיופי באמבולנס...

כל כך הרבה פעמים אני חושבת לעצמי "הלוואי והם היו יודעים כמה שאנחנו מעריצים את דרך החיים שלהם...כמה שהיינו רוצים ללמוד מהם..."
בא לי פשוט ליצעוק:"אל תשכחו את זה! אל תשימו לב לכל מה שאומרים לכם! בבקשה.."
אז אני לא יודעת אם הדף הזה עוד מעניין מישהו, (אמרו לי ש מה חדש מחזיר כל דבר לחיים...) אבל אם משהו כזה כמו שמתואר כאן בדף עוד קיים, בבקשה תספרו לי על זה, וגם אם לא, אשמח לדעת מה קרה...
תודה רבה, ובהצלחה לכולנו, להחיות את מה שאנחנו יודעים שטמון. באהבה!
נטע*
הצטרפות: 29 דצמבר 2002, 20:18

עולי אתיופיה

שליחה על ידי נטע* »

ורד, המפגשים עדיין מתקיימים?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

עולי אתיופיה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

מתחת לאפנו ישנה קהילה מרתקת ומרגשת, וחבל שלא נלמד מנשות הקהילה על חיבורן לתינוקות,
מעולה אני נכספתי רק לאחרונה לסודות הגידול תינוקות שלהן ואני ממש אשמח אם יהיה עמוד או דף שירכז את כל הידע שיש במסורת שלהן, לפני שזה יעלם עם הדור הצעיר.
יולי_קו
הצטרפות: 03 אוגוסט 2014, 09:09
דף אישי: הדף האישי של יולי_קו

עולי אתיופיה

שליחה על ידי יולי_קו »

פלונית יקרה,
את מוזמנת למצוא לך כינוי ולכתוב בדף הזה. אולי מפה יתפתח דיון ושיתוף במידע.
שליחת תגובה

חזור אל “עלון באופן טבעי”