מדרכה עם חריצים

אנונימי

מדרכה עם חריצים

שליחה על ידי אנונימי »

== דפוס 247 -- Paving With Cracks Between the Stones ==
_מתוך הספר "A Pattern Language" Amazon:0195019199 מאת כריסטופר אלכסנדר. תרגום: דגנית ב

תמונה

בדפוסים רבים יש צורך בשבילים, מרפסות ומקומות סביב הבניין בהם כדי לתת תחושה של קירבה לאדמה -- רחובות ירוקים (51), צורת שביל (121), מרפסת פרטית ברחוב (140), חדר בחוץ(168), קשר לאדמה (168), מדרון מדורג (169). הדפוס הנוכחי בונה את השטח כך שאותם דפוסים גדולים יתמלאו חיים.

משטחים של אספלט ובטון קל לשטוף. אך לנו, לשבילים, למי הגשמים ולצמחים – אין בהם תועלת.

ראו שביל פשוט -- לבנים או אבני מדרך מונחות על האדמה החשופה עם רווחים נדיבים ביניהן: נעים לפסוע עליו, הוא טוב לצמחים, לזמן החולף ולגשמים. פוסעים מאבן לאבן ומרגישים את האדמה תחת כפות הרגליים. השביל לא נסדק כי האבנים נעות יחד עם האדמה כשהיא מתרחבת ומתכווצת, ובהדרגה הן מקבלות מראה לא אחיד ועשיר. הזמן עובר ומראה את גילן של האבנים השונות ואת סיפורי הרגעים שעברו עליהן. צמחים, אזוב ופרחים קטנים גדלים בין הסדקים ואלה, משמרים את המערכת האקולוגית העדינה של התולעים, החרקים, החיפושיות ומגוון הצמחים. כאשר יורד גשם, נספגים המים ישירות באדמה; אין צורך בניקוז מרכזי, אין סכנת סחף קרקע, אין איבוד מים בזרימה לצד הדרך.

אלו הן סיבות טובות להניח את אבני המדרך בצורה רופפת. באשר למשטחי האספלט והבטון השטוחים והחלקים -- אין להם שום מעלות כמעט -- בונים אותם כאשר שוכחים את היתרונות הקטנים שיש בריצוף מאבנים נפרדות עם חריצים ביניהן.

לכן:

בבניית מדרכות ומרפסות, הניחו את אבני המדרך ישירות על האדמה והשאירו ביניהן חריצים של כמה סנטימטרים, כדי שישאר מקום לצמיחת עשב, אזוב ופרחים קטנים. אל תשתמשו כמובן, במלט או בבטון בין אבן לאבן.

תמונה

השתמשו במדרכות עם חריצים כדי ליצור שבילים ומרפסות שממחישים את חלוף הזמן וכך עוזרים לאנשים לחוש את הארץ שהם הולכים עליה -- חיבור לאדמה (168); אבני המדרך הטובות ביותר הן אבנים רכות ופשוטות -- מרצפות ולבנים רכות (248).
יודן*
הצטרפות: 22 ספטמבר 2009, 12:13

מדרכה עם חריצים

שליחה על ידי יודן* »

אני הייתי קורא לדפוס הזה: ריצוף עם חריצים כי זה לאו דווקא מדרכות שהם האזור שמיועד להולכי הרגל ליד הכביש
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

מדרכה עם חריצים

שליחה על ידי דגנית_ב* »

יודן - ברוך הבא ותודה על ההפניה לאתר החדש.
הרעיון שלך טוב בהחלט.
הגישה שלי בתרגום, בדרך כלל - ששם הדפוס יכלול שם עצם, לא פעולה או פועל.
נראה לי קצת יותר מוגדר. כאן אולי ההתרחקות מהמקור גדולה מידי.
חשבתי על מה שיש בין הבתים בקיבוץ למשל - מדרכות בטון. זו המילה שעלתה לי לראש.
לא מדרכה לצד הכביש.
אכן, כאן מדובר לא רק על דרכים אלא גם על משטחים ולכן "מדרכה" זה ביטוי חלקי.
מצד שלישי - לריצוף יש גם קונוטציה של רצפה, בתוך הבית.
אולי יש עוד קולות בעניין?
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

מדרכה עם חריצים

שליחה על ידי יונת_שרון* »

גם אצלי מדרכה מתקשר לשביל וריצוף מתקשר לרצפה בתוך בית.
סגלית_כאן*
הצטרפות: 12 אוקטובר 2007, 14:22

מדרכה עם חריצים

שליחה על ידי סגלית_כאן* »

זה כל-כך חזק.
לקרוא דברים ורעיונות שעוברים לי בראש בלי לתת להם שם.
התחושה הזו ששביל מרוצף עושה לי.משהו שובבי מלא חיים קליל ונעים למגע לעומת שביל הבטון האחיד הכבד שהאדמה כבושה על ידו ללא דרך מילוט כורעת תחת הנטל...
פלוני_אלמוני*
הצטרפות: 14 אוגוסט 2001, 19:35
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמוני*

מדרכה עם חריצים

שליחה על ידי פלוני_אלמוני* »

אני קוראת כל הערב את המאמרים הנהדרים האלו! אח, אילו מחשבות.. הרבה דברים שאני חושבת עליהם ומרגישה אותן, נאמרים כאן במילים. לוקח אותי לפיאצות היפות ברומא, הסקליבות ביפן. בישראל אני נהנות יותר בגן-סיפור בחולון מאשר בפארק הירקון למשל, וכמובן תיכנון הבית המתהווה שלי: -)
תודה, מאוד מעניין
שליחת תגובה

חזור אל “arch”