יצירת קומפוסט

ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

בשמת, לא מדוייק.
למיטב הבנתי, עם ויטמיקס אפשר לטחון שאריות ביתיות לזבל נוזלי לשימוש מיידי. זה עדיין יהיה במצב "אוכל" ולא במצב "קקי" (משובח) אבל זה אמור להיות לפיזור ישיר שעובר קומפוסטציה אינסטנט ללא תוספות.
אני מסכימה עם שתיכן, להשקיע כל כך הרבה אנרגיה... ממש חבל.
אמא_אדמה*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2002, 01:11
דף אישי: הדף האישי של אמא_אדמה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_אדמה* »

אני מסכימה עם שלושתיכן, אבל לצורך העניין, בהנחה שלא כולם חושבים באקולוגית ולא לכולם אכפת מבזבוז חשמל וזיהום ...
האם יש לזבל הזה יתרון בגינה לדעתכם?

מה יכול להזיק תוספת חנקן לגינה? או תוספת חומר אורגני כלשהו לגינה?
ניצן_אמ*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אבל לצורך העניין, בהנחה שלא כולם חושבים באקולוגית ולא לכולם אכפת מבזבוז חשמל וזיהום ..
תני לי להבין, אנחנו עושים פה סיעור מוחות בשביל מוצר שאנחנו מתנגדים אליו?
מעבירים ידע לגבי קומפוסט כדי שאפשר יהיה להפיץ מוצר בעייתי באופן מסחרי המוני?
לא מתאים לי. :-\
ה_עוגיה*
הצטרפות: 15 יוני 2003, 00:44
דף אישי: הדף האישי של ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

אני מסכימה עם שלושתיכן, אבל לצורך העניין, בהנחה שלא כולם חושבים באקולוגית ולא לכולם אכפת מבזבוז חשמל וזיהום ..
אותם אנשים יעדיפו להתקין טוחן אשפה שמעביר את התוצרת ישירות למערכת הביוב.

אם להתיחס לחלק השני של שאלתך - אני יכולה לחשוב על חומר רטוב שמתקמפסט מהר יותר (כי הוא מפורק מכנית). אבל לא בוער לי כלום, בטח שלא מספיק בשביל שאתאמץ לרסק את השאריות...

בקיצור - מיותר בעיני.
חוט_השני*
הצטרפות: 02 פברואר 2006, 11:34
דף אישי: הדף האישי של חוט_השני*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי חוט_השני* »

יש לי בקומפוסט המון עובש (פתאום, עד לפני שבוע לא היה)
מה זה אומר?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

_יש לי בקומפוסט המון עובש (פתאום, עד לפני שבוע לא היה)
מה זה אומר?_
גרדי בעדינות את העובש, הפכי אותו על תחתית של כוס קפה והתבונני היטב. צורה של ראש סוס אומרת ששליח עם בשורה טובה עומד להגיע. צורה של ראש אדם אומרת שיהיו בלגנים בעבודה. צורה של לב הפוך אומרת שתהיה לך הצלחה בשטח הרומנטי :-) (אני רואה זוגיות וילדה אבל לא מתחייבת על זה).
חוט_השני*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי חוט_השני* »

קרוטונית:-D
לא ידעתי שאת קוראת בעובש.
(אני רואה זוגיות וילדה אבל לא מתחייבת על זה).
קלעת בול!
חבל, כישרון מבוזבז.
חוט_השני*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי חוט_השני* »

המצב החמיר. עכשיו זה עובש+ג'וקים
HELP
ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

נשמע לי שלא מאוורר שם מספיק.
הייתי מנסה להפוך קצת את הערימה שיכנס אויר ומכסה בעוד חומר יבש (תגובה אינטואיטיבית)
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

פתרון: תבקשי מבן הזוג להשתין על הערימה לפחות פעם ביום.
אפשר גם לפשפש את הילדה על הקומפוסט.
אני מכירה מישהי שביקשה מבעלה להשתין לתוך בקבוק, כך שהוא יכול לעשות את זה בפרטיות (הקומפוסט בחצר משותפת) וכל בוקר היא שפכה את זה על הקומפוסט. תוך כמה ימים נעלמו הג'וקים.
אם יש לך אפשרות להשיג זבל עופות, גם טוב.
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

כי צריך לערבב אותן עם מספיק חומר פחמני (למשל, קש או עלים יבשים)
אני חייבת להבהיר משהו. קש ועלים יבשים אינם חומר פחמני אלא חומר חנקני. קפה שחור זה כן חומר פחמני (פחם). גם שאריות פסטה. פחמימות.
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

הי, רגע, אבל כתוב ממש בפתיחה:
_חנקן נמצא בשאריות מזון, דשא קצור, זבל בעלי חיים וגם שתן בני אדם.
פחמן נמצא בניר, נסורת, קש, עלים יבשים._

מכאן, שקש או עלי יבשים הם חומר פחמני.
מניין המידע שלך, לוטם?
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

חנקני הוא הרטוב, פחמני הוא היבש.
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

מניין המידע שלך, לוטם?
ממישהי שהיא מומחית לפרמקלצ'ר. שהסבירה לי.
ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

גם אני למדתי שחנקני זה הירוק-רטוב-מריח ופחמני זה היבש.
מיכל_שץ*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2003, 20:13
דף אישי: הדף האישי של מיכל_שץ*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

צריך להוסיף למעלה שאפשר גם ערימה, לא חייבים לחפור בור.
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

רגע, הולכת לבדוק את הרשימות שלי מהקורס של טליה שניידר.
טוב, לא מצאתי אותן כרגע, אבל כן מצאתי בספר זבלאנושי הסבר, שהראה שזה קצת יותר מורכב...
ציטוט לדוגמא:
"בשיירי מזון ומטבח יחס פחמן/חנקן בדרך כלל מאוזן, ואפשר להוסיפם לקומפוסט זבלאנושי. נסורת (עדיף לחה ולא יבשה) היא חומר פחמני טוב לאיזון החנקן בזבלאנושי". (עמ' 57 בתרגום של טליה שניידר).
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

יצירת קומפוסט

כזה דבר עוד לא ראיתי :-0 צמחו לי פטריות בתוך אחד מארגזי הקומפוסט! פטריות פרא כאלה, בשחור ולבן, עם "גבעולים" ארוכים.
למה זה קרה? האם יש עודף לחות או חוסר אוורור? (דווקא בארגז הספציפי הזה היה המון חומר יבש יחסית).
ניצן_אמ*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

קרוט, לא נראה לי, יותר סביר שפשוט הוספת משהו שהיו בו נבגים ושסה"כ התנאים אצלך טובים לפטריות (לח, אפלולי...) אפשר להוציא את הפטריות שכבר יש, לאורר ולתת לשמש להכנס. מה שכן, לא הייתי מערבבת בין הארגזים. לבאגרז יש נטייה להתפשט.
על הצד החיובי, כשמנסים לגדל פטריות הן לא ממש משתפות פעולה, אז את יכולה לחשוב מחשבות חיוביות לכיוונן, הן מיד יסוגו. ;-)
ניצן_אמ*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

(התכוונתי שהשמש יותר מהותית פה, אוף. אחרת "כן נראה לי.")
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

יצירת קומפוסט

תודה. אזיז את הארגז כמה סנטימטרים שמאלה :-) לכיוון השמש.

שפשוט הוספת משהו שהיו בו נבגים
ברררר...
עץ_התמר*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2003, 19:14
דף אישי: הדף האישי של עץ_התמר*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי עץ_התמר* »

שלום , שאלת קומפוסט,
מזה כמה שנים עושים קומפוסט, יש אדמה, גם מעט זבובונים, בגדול סביר , אממה, עכשיו שעברנו דירה והיינו צריכים לפרק את הקומפוסטר, גילינו, שהיה שם בית גידול מפואר ל- ג'וקים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
זוווווועה, לפחות בעיני....

מה עושים כדי שהם הם לא יתפתו ויבואו, כי חוץ מהם הכל היה סבבה...

כלומר, איפה טעינו? :-)
עצות?
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

תשמעי, בדיוק השבוע ביקר אצלנו יהונתן, של נוה ודניאלה. בין היתר גנן פרמקלצ'ר חבל"ז, ועל רגל אחת הוא הסביר שזה לא קורה אם עושים את הקומפוסט נכון. אולי כדאי להתייעץ איתו.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אני חושבת שהבנתי את הסיבות לטאבו-ים על על בשר, מוצרי חלב ומאפים ולמה כל אחד מקפיד על טאבו-ים אחרים:
קודם כל, ברור שכל הדברים האלה יכולים להתקמפסט יופי. לכן הטאבו לא קשור לזה.
אז בכל זאת למה?
הדברים האלה עלולים למשוך חיות שאנחנו לא רוצים למשוך: בשר ומוצרי חלב עלולים למשוך טורפים (כלבים, חתולים, חולדות) ומאפים עלולים למשוך עכברים.

מה דעתכם? פתרתי את התעלומה?
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

אני חושב שאת צודקת, ואני חושב שההמלצה הזו טובה: מי שמתחיל בהכנת קומפוסט עלול לא להקפיד על כל הכללים (למשל כיסוי טוב בחומר יבש) ואז באמת יבואו חיות (זבובים, ג'וקים, חתולים, עכברים ואחריהם הנחשים). ואז - המתחיל עלול להיבהל ולהתייאש ולחשוב שקומפוסט זה לא טוב ובעייתי, ולפתח התנגדות לכל הדבר הזה שקוראים לו קומפוסט. ואז, יצא שכרנו בהפסדנו.
אני שם כל מה שיוצא מהמטבח (כולל מוצרי חלב, בשר, ביצים, דגים, לחם, וכו') ומכסה טוב טוב, ואין לי בעיות מיוחדות. חתולים אמנם באים לנבור, אבל זה קורה גם כשאין שום מוצרים מהחי.
קירקה*
הצטרפות: 19 אוקטובר 2008, 16:03

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי קירקה* »

קראתי די הרבה, ועדיין לא הבנתי בקשר לנייר וקרטון, אילו סוגים בדיוק מותר להוסיף ואילו אסור? מה עם נייר עיתון? נייר A4? דואר, למשל חשבונות חשמל (החלקים המיותרים שלהם), שיש בהם המון הדפסה צבעונית? ואריזות, כמו של דגני בוקר ותה, שעשויות בעקרון מקרטון אבל שופעות צבע שלא עושה רושם אקולוגי במיוחד.. מה דעתכן?
אגב, הקומפוסט שלי (למקרה שזה משנה) כולו שאריות של פירות וירקות, וכן הרבה עלים יבשים. אין לי ממש תשוקה לטייב את האדמה, סתם להפחית כמויות זבל. הוא נמצא בערימה בפינה נסתרת בחצר הבניין, על גבי ערימה של גזם.
קירקה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי קירקה* »

ועוד שאלה (סליחה, שכחתי): יכול להיות שאם השאריות גדולות (למשל, פירות שלמים, שהשותפה זרקה משום מה בהמוניהם) הן תתקמפסטנה יותר מהר אם אקצץ אותן?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

יצירת קומפוסט

ועדיין לא הבנתי בקשר לנייר וקרטון, אילו סוגים בדיוק מותר להוסיף ואילו אסור?
אני שמה הכל הכל. גם את הצבעוניים. נו שוין, אז לא ייצא קומפוסט סופר-אקולוגי. לפחות הנייר הזה לא ייזרק לזבל הרגיל.

הן תתקמפסטנה יותר מהר אם אקצץ אותן?
בהחלט. אם רק יש לך כוח לזה...
קירקה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי קירקה* »

לא סופר אקולוגי, אבל האם נייר כזה יתפרק בכלל? אני לא משקיענית קומפוסט גדולה וודאי גם לא אהיה בקרוב, אז אולי עדיף למיחזור נייר ויעשו ממנו נייר טואלט או משהו כזה? בעצם - אפשר למחזר נייר כזה? כי הצביעה כזאת קשיחה ופלסטיקית שהיא בטח עשויה מחומרים איומים ונוראים ולא מתכלים.. סתם תהיה.
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

קראתי באיזה מקום שהיום הצבעים ממש לא כאלה נוראים כמו שהיו, גם אלה על העיתונים ואפילו אלה שעל ניירות כרומו (נדמה לי שכתבו שזה עשוי מחימר וחומרים כאלה).
והמסקנה היתה שאין שום מניעה לקמפסט ניירות מודפסים. יחד עם זה, צריך לשים לב לכמויות כי אם יש פתאום המון נייר ופחות חומרים רטובים אז האיזון לא יהיה נכון.
ובמיוחד אם אין לך כוונה לזבל עם זה את האוכל שלך, אז ממש אני לא רואה בעיה.
תולעת*
הצטרפות: 24 אוקטובר 2008, 10:20

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי תולעת* »

תתקמפסטנה
D-:

ובכן
לא היה לי כח לקרוא את כל הדף אז סלחו לי אם כבר שאלו משהו דומה..
הענין הוא כזה: אני רוצה לייסד קומפוסט במקום שהוא חצר סגורה עם רצפת בטון (שמש יש, למעט רשת צל צנועה יחסית). הבעיה היא כצפוי רצפת הבטון, שכן עד כה השיטות היחידות שהתנסיתי בהן היו בור (פעם מזמן) וערימה. כבר שנים אני פשוט זורקת את הענינים שלי על האדמה, מכסה קצת מרטיבה קצת והולכת לדרכי שמחה וטובת לב, ובסוף יוצא משהו.
עכשיו באה הרצפת בטון הזו ומאלצת אותי להיות יצירתית. אז רציתי לבקש המלצות - מה עושים? האם ארגז? האם ארגז מעץ רלוונטי או שמא יתקמפסט ביחד עם שאר החברים? ואם לא איפה בדיוק אני משיגה ארגז אחר, מספיק גדול וכו'?
עוד נתון שכדאי לציין, מדובר במשהו שצריך להיות קצת יותר אסתטי מהערימות הרגילות שלי, כי יש בסביבה אנשים מעט יותר איסטניסטים ופחות שוחרי רמשים ממני, ולא הייתי רוצה לפגוע חלילה בציפור נפשם העדינה.
רעיונות? עצות? פתרונות פלא?

תבורכו!
@}
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

יצירת קומפוסט

תולעת, אני חושבת שתיעזרי בדף קומפוסט במרפסת בעיר
תולעת*
הצטרפות: 24 אוקטובר 2008, 10:20

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי תולעת* »

אוקיי, מנסה. תודה
אלון_אלירן*
הצטרפות: 01 יולי 2008, 01:38

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אלון_אלירן* »

קוראי הדף, המעוניינים בהדרכה מעשית, מוזמנים לסדנת unnamed]אקולוגיה עירונית - סגירת מעגל המזון והזבל 69[/po] בהנחיית תמי צרי.
בסדנה נלמד איך להקים ערימת קומפוסט מאוזנת נטולת ריחות ומזיקים.
נדבר על דרכים נוספות להפחתת כמות האשפה שאנו משליכים, על מעגלי החיים של החומרים והמוצרים שאנו צורכים ועל משמעויות המיחזור.
הסדנה תתקיים בדירה האקולוגית של עץבעיר , ביאליק 23, תל אביב, בכיכר, ותכלול סיור בדירה האקולוגית.
תמי צרי הקימה את עץבעיר ומגדלת אותו. בחיי היומיום שלה היא מפתחת ומיישמת דרכים לחיים אקולוגיים בעיר.
מועד: 4/12, 16:00.
מחיר: 40 שקלים או יותר, כרצונכם.
לפרטים ולהרשמה: [email protected].
רותי*
הצטרפות: 19 אוקטובר 2001, 10:15

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי רותי* »

אני אוהבת תמרים. כמובן שחבל לזרוק חרצנים סתם לפח - זרקתי לקומפוסטר. בקומפוסטר יש לי גם תולעים והלחות כמובן צריכה להיות גבוהה. בשלב מסוים אני מנסה להוציא קומפוסט מתחתית הערמה והקומפוסט מלא סבך של שורשים לבנים וחיוניים. מכיון שהקומפוסט שלי צמוד לגזע של גפן הייתי בטוחה שהשורשים של הגפן חוגגגים. התחלתי לחפור ולפורר את הגוש וגיליתי ........... נביטה של חרצני תמרים. ניסיתי למחזר אבל כנראה לא הכול אפשרי.
אילנית*
הצטרפות: 04 נובמבר 2002, 00:25

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אילנית* »

למה מה אכפת לך שינבטו שם זרעים של תמרים ?
קירקה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי קירקה* »

נשים טובות
יש לי כמה בעיות של מיקום קומפוסט שלא ממש בא לי לפרט כרגע, אבל ראיתי שמעליי כבר היו כמה דיונים בעניין שיתופי פעולה. חשבתי שזה יכול להיות הפתרון שלי, כאשר אני: 1. גרה בחיפה, בהדר עליון 2. עם שותפה 3. שתינו ניזונות מאוכל בריא-יחסית, כך שיש לנו כמויות די גדולות (היא גם זורקת את כ-ל העלים של הסלרי, ושאר ירקות ופירות שסתם לא נראים משהו). מישהי מכירה? יודעת? יכולה לארח? להציע היכן לחפש? (הבנתי ש"עץ בעיר" לא עזר כל כך. אבל אולי כן אנסה שם בכל זאת)
בעצם כן אפרט קצת. עברתי בית, וכאן אין בדיוק פינה נסתרת מתחת לעץ מאחורי הבניין, זה אזור יותר צפוף. כן יש פינות שניתן לחפור ולקבור בהן - בחזית, כך שערימה לא ממש באה בחשבון (ולמעשה קיבלתי רשות מועד הבית לעשות זאת אחרי ששאלתי אם ניתן יהיה לקמפסט על הגג - לא הצלחתי להסביר שזה יהיה בפינה ואטפל בו כך שלא יסריח ולא ירעיש, וכל הדיון הזה התרחש אחרי שכבר קברתי קומפוסט של שבועיים בחצר, בבור די רחב ולא עמוק במיוחד). אז ראשית, מה דעתכן על קבורה, ואיך עושים זאת כך שהסביבה תשמח? האם צריך לחפור בור עמוק? כי אחרי כ-30 ס"מ או קצת יותר האדמה נהייתה קשה וסרבנית, ואני לא רואה עצמי עודרת כל יומיים. שנית, נראה לי שחתולי האזור מסתקרנים ואני חוששת מהמחזה שיתגלה לעין ולאף עם אור הבוקר. הצעות?
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

קירקה,
אולי בדף קומפוסט במרפסת בעיר תקבלי רעיונות.
מאמא_מאוהבת*
הצטרפות: 25 אוגוסט 2003, 01:27
דף אישי: הדף האישי של מאמא_מאוהבת*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מאמא_מאוהבת* »

מומחות ומומחים לקומפוסט יקרים,
האם כדאי/רצוי או לא לשים בקומפוסט את:
  1. שמן טיגון משומש?
  2. נייר אפיה משומש?
בתודה מראש @}
ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

אני חושבת שבנייר אפיה יש אלמנטים פלסטיים (אני לא שמה אוץתו בקומפוסט)
מאמא_מאוהבת*

יצירת קומפוסט

ושמן טיגון?
ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

לא יודעת. אצלי מדובר בכמויות זעירות אז אני לא מתעכבת על זה. אם מצטבר לך הרבה - כדאי ליצור קשר עם יצרן הביודיזל הקרוב למקום מגוריך, לא?
מאמא_מאוהבת*

יצירת קומפוסט

החנוכה טיגנתי שפינז' לראשונה בחיי :-) ולראשונה מזה לא זוכרת כמה זמן שטיגנתי משהו בשמן עמוק. אז מדובר כולה בליטר, אולי ליטר וחצי של שמן. שפכתי אותו לתוך הקומפוסט. אבל רציתי לדעת לידע כללי.
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

שמן - לקומפוסט. בהחלט.
אמא_של*
הצטרפות: 07 מרץ 2003, 13:59
דף אישי: הדף האישי של אמא_של*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_של* »

רציתי לדעת... אני רוצה להחזיר לאדמה את מה שנאכל ונקטף ממנה. אני לא רוצה להתעסק עם זה יותר מידי. האם אפשר לחפור בור קטן, לשים בו כל מה שנשאר מהאוכל הירקות והפירות ולכסות בעלים או אדמה וזהו?
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

זאת דרך לגיטימית לגמרי לקימפוסט.
אם יש לך בעלי חיים או ילדים , קחי בחשבון שהשאריות עלולות להיות מדי פעם מגולות.לא סוף העולם.
יש דקדקני קומפוסט ויש כאלה שסתם זורקים ונותנים לזמן לעשות את שלו.
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

אם את מחברת עם עלים, זה בסדר. אבל יש בעיה עם פירוק אנאירובי, אני לא זוכרת כרגע מה היא.
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

הבעיה עם פירוק אנאירובי (ללא חמצן) זה גם שהוא לוקח יותר זמן וגם שהוא פולט גז מתאן, שהוא גז חממה בעייתי מאוד (יותר גרוע מפחמן דו חמצני כי הוא נשאר ליותר זמן). כ-20% מגזי החממה מקורם בזבל שמתפרק במטמנות באופן אנאירובי.
אבל בכמות של בית אחד בודד, זה לא משמעותי.
מה גם שבור קומפוסט לא בהכרח יגרום לפירוק אנאירובי. כל עוד יש חמצן ולחות (אך לא רטיבות) בתוך התערובת - יהיה פירוק אירובי.
רותי*
הצטרפות: 19 אוקטובר 2001, 10:15

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי רותי* »

שלום לכולם!!
גם אני מנסה לעשות בור קומפוסט בגינתי. מבקשת עזרתכם: האם הגזם שצריך לשים בתחתית הערימה הוא גזם טרי, למשל סירפדים שהרגע עקרתי, או גזם יבש? זה חשוב? ובכלל כשכתוב 'גזם', הכוונה יבש/רטוב?
יונת_שרון*

יצירת קומפוסט

בדרך כלל שמים ענפים דקים כדי שיהיה אוויר בתחתית הערימה.
אמא_ל_2*
הצטרפות: 23 דצמבר 2003, 20:57

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_ל_2* »

שלום לכולם,

קראתי בטור של נירה רוסו שהיא ממליצה להשקות עציצים בתה או קפה (השארית שבכוס), וגם לשים את תכולת השקית (של התה). אז בינתיים אני מנסה לשים בתוך העציצים שלי פה ושם קצת עלים של תה או משהו כזה. מנסה לטמון אותם בתוך האדמה.

זה יכול לעבוד? זה יהיה כמו קומפוסט?

תודה...
מאמא_מאוהבת*

יצירת קומפוסט

אני שופכת את שאריות קפה בוץ לתוך העציצים כי גמני שמעתי שזה עושה להם טוב :-)
לא ראיתי שזה מתקמפסט בתוך העציץ. את שקיות התה אני שמה בקומפוסט.
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

בקומפוסטר שאני זורקת (שנדמה לי שתחתיתו היא באדמה- ז"א אין תחתית פלסטיק), היה בהתחלה עכבר אחד ועכשיו..
ראיתי כבר איזה חמישה. כשאני פותחת את הקומפוסטר הם בורחים אל תוך חור שהם חפרו בתוך הקומפוסט.
האם יש עוד פתרון מעבר להשארת הקומפוסטר פתוח?
האם זה לא מסוכן לתת לעדת עכברים להתרבות ולהתרבות לאור התנאים האופטימלים בו הם חיים? (הבנתי שעכברים מתרבים לפי כמויות האוכל מסביב...)
תודה.
אפשר לענות פה או בדף בית שלי @}
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

לפני שהייתי עושה קומפוסט הייתי שופך שאריות קפה בעציצים (מה זה שאריות תה? העלים?). אמרו לי שזה טוב. הבחנתי שזה גורם לעובש באדמה והפסקתי עם זה. למעשה, העובש זה בעצם חלק מתהליך הקימפוסט, רק שבערימת קומפוסט זה קורה באופן טוב יותר. למה? 1. זה לא לוקח משאבים מהצמחים שבעציץ (תהליך הקימפוסט דורש פחמן וחנקן, וגם הצמח בעציץ צריך אותם). 2. זה לא אסתתטי כל כך עובש בעציץ.
אני מניח שאם העובש לא מפריע לך, אז בכמויות לא גדולות זה בסדר. אבל עדיף לעשות קומפוסט, אם את יכולה (ואז תזכי גם בשמירה על הסביבה וגם בהרבה קומפוסט איכותי).
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

האם זה לא מסוכן לתת לעדת עכברים להתרבות ולהתרבות לאור התנאים האופטימלים בו הם חיים?
עכברים בקומפוסט זה לא כזו סכנה גדולה, לדעתי, אלא שבעקבותיהם עלולים לבוא נחשים שירצו לטרוף אותם.
האם הקומפוסט שלך חם? אם לא, אז אולי זה אומר שמשהו לא מוצלח באיך שאת עושה אותו, וכדאי לשפר (איזון נכון בין חומר יבש ורטוב, איוורור, לחות אך לא רטיבות). אם הוא יעבוד טוב ויהיה חם אז יכול להיות שהעכברים לא ירצו לבוא (זה יכול להגיע גם ל-60 או 70 מעלות במרכז).
אפשרות אחרת זה לפתות חתולים להתקרב לאיזור - זה טוב גם נגד עכברים וגם נגד נחשים (אבל לא נגד חתולים).
יונת_שרון*

יצירת קומפוסט

אני חושבת שאם מרטיבים את הקומפוסט באופן עקבי העכברים יחפשו מקום יבש יותר לגור בו.
נקודות_ורודות_אגדיות*

יצירת קומפוסט

עודד, מאיפה החום צריך להיווצר? בהשפעת מה? האם הקומפוסטר צריך לעמוד בשמש? עד כמה שזכור לי דווקא קראתי שהוא צריך להיות בצל.
יונת - מה זה אומר להרטיב? לשפוך פנימה מים? האם זה לא מפריע לקימפוסט?
נקודות_ורודות_אגדיות*

יצירת קומפוסט

וחוץ מזה להבנתי, הם לא חיים בקומפוסטר. יש להם איזה דרך מילוט. האם המים יפריעו להם לבוא לאכול לעשות גרעפס ולצאת חזרה אל העולם הגדול?
יונת_שרון*

יצירת קומפוסט

החום אמור להיווצר מתהליכי הפירוק -- הקומפוסטציה.
בשביל פירוק טוב הקומפוסט צריך להיות לח אבל לא ספוג מים לחלוטין.
לגבי העכברים: אם ראית גורים אז כנראה שזה כן הבית שלהם...
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

אצלנו בקומפוסטר מדי פעם יש עכברים, וכבר היו גם חולדות )-: .
מנסיוני מה שעוזר זה:
לבחוש את הקומפוסט - זה מטריד אותם קצת, ומפרק את המנהרות שהם חופרים שם
ולהשאיר אותו פתוח חלק מהזמן (אם זה מיכל פלסטי), לתת לחתולי השכונה לפטרל.
(חתולים גם מרחיקים את הנחשים, שהם בעיה יותר רצינית מהעכברים)
אמא_ל_2*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_ל_2* »

אני מניח שאם העובש לא מפריע לך, אז בכמויות לא גדולות זה בסדר. אבל עדיף לעשות קומפוסט, אם את יכולה (ואז תזכי גם בשמירה על הסביבה וגם בהרבה קומפוסט איכותי).

אם העובש רק לוקח מהצמח ולא יתן לו כלום בסוף, אז אין טעם...

קומופסט - אני רוצה לעשות, אבל בינתיים זה לא קורה. אין לי מרפסת או גינה, רק גינה משותפת, ואני גרה בקומה גבוהה. וכל פעם שאני חושבת לעשות את זה, אני נכנסת לכאן וקוראת על חולדות, ג'וקים, סירחון, ברחשים... ואז אני אומרת, וואלה, לא בא לי להתעסק עם דברים כאלה...
מאמא_מאוהבת*

יצירת קומפוסט

אני נכנסת לכאן וקוראת על חולדות, ג'וקים, סירחון, ברחשים...
הקומפוסט שלנו לא מסריח בכלל!!! ולידו יש ערימת זבל של פרות שאני מוסיפה גם לקומפוסט ומרטיבה גם וזה ממש, אבל ממש, לא מסריח! וזה לא שאני שמה רק עלי ורדים בפנים :-D
ברחשים יש טיפה - כשאני לא מכסה מספיק את מה שאני שמה בפנים (הרי אמורים כל פעם לכסות, לא תמיד יש לי במה...)
לא ראיתי אצלנו לא עכברים, ולא חולדות, וגםלא נחשים (טפו טפו טפו, חמסה חמסה חמסה). אולי כי חתולים כן מצליחים להסתנן לפעמים - כשהכלבים לא בסביבה.
נקודות_ורודות_אגדיות*

יצירת קומפוסט

או! אולי באמת קקה של פרות מבריח את כל היצורים הבלתי קרואים הללו?
זה כבר נהיה לי קשה ללכת לקומפוסטר... ועכשיו כשאני חושבת על נחשים (צריכה לדבר עם בעלי הקומפוסטר)
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

חשוב להבהיר (אפילו בתחילת הדף):

קומפוסט שעושים אותו נכון - לא מסריח!

ונוכחתי בזה גם באתרי קומפוסט גדולים של ישוב שלם (אצל עמיעד לפידות בכרם מהר"ל).

_עודד, מאיפה החום צריך להיווצר? בהשפעת מה? האם הקומפוסטר צריך לעמוד בשמש? עד כמה שזכור לי דווקא קראתי שהוא צריך להיות בצל.
יונת - מה זה אומר להרטיב? לשפוך פנימה מים? האם זה לא מפריע לקימפוסט?_
החום הוא חלק מהתהליך ונוצר לבד. לא מהשמש. להיפך: עדיף שהקומפוסטר יהיה בצל כדי שלא יתייבש (תחשבי על אדמת יער - היא בצל העצים). אם בכל זאת הוא מתייבש אז בהחלט צריך להרטיב אותו. אני פשוט שוטף מעל הערימה את הכלי שאיתו אני מביא את השאריות ואז זה מרטיב. בקיץ לפעמים אפילו צריך יותר מזה. אפשר ורצוי להשתמש במי שטיפת ירקות או אמבטיה.
יחדעם זה - אם זה רטוב מדי (ספוג) זה לא טוב. תחשבו על אדמת יער, זה הקונספט. לא ביצה.
אמא_ל_2*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_ל_2* »

אוקיי, תודה על העידוד...
אני רוצה לעשות את זה ומתישהו זה יקרה.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

יצירת קומפוסט

קומפוסט שעושים אותו נכון - לא מסריח!
קרי, מוסיפים לו מספיק חומר יבש (במקרה של סירחון).
ג'ינ_ג'ית*
הצטרפות: 28 פברואר 2004, 00:23
דף אישי: הדף האישי של ג'ינ_ג'ית*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ג'ינ_ג'ית* »

אני זורעת זרעים במעט אדמה בתוך קרטוני ביצים. קראתי היכנשהו שכשרוצים לשתול אפשר לשתול עם הקרטון של הביצים (במילא הוא רטוב ומושי). השאלה, אם החומר הזה לא מחדיר חומרים רעילים לאדמה האורגנית. בכל זאת קרטון.
?
אמא_ל_2*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_ל_2* »

היה לי רעיון. פעם בחודש יש לנו גנן שקוצר את הגינה, ומיצר שני שקים גדולים של גזם.
אולי אני יכולה לשמור את השקים האלה ליד הקומפוסטר וכל פעם אפשר לקחת משם גזם?
כי אני הולכת לבקש משכנים די עסוקים להתעסק עם זה.
נקודות_ורודות_אגדיות*

יצירת קומפוסט

תודה עודד @}
מקווה לטוב.
ריח אין רק העכברים...והפחד מנחשים!!
נדמה לי שבעל הקומפוסטר באמת ערבב אותו כי נעלמו העכברים לעת עתה.
אשמח תמיד לכל עצה או תובנה נוספים.
תודה לכל המשתפים @}
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

_היה לי רעיון. פעם בחודש יש לנו גנן שקוצר את הגינה, ומיצר שני שקים גדולים של גזם.
אולי אני יכולה לשמור את השקים האלה ליד הקומפוסטר וכל פעם אפשר לקחת משם גזם?_
זה בדיוק מה שאני עושה, עם הגנן של השכנים. וגם כשיש יום פינוי גזם וכל התושבים מפנים גזם למדרכות, אני לוקח איזה שק או שניים שנראים לי טובים...
אמא_ל_2*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_ל_2* »

תודה!
ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

אמאלה, קצורת דשא זה יופי של חומר יבש לקומפוסט רק כדאי שיתיבש לפני שהוא נכנס לשק, אחרת הוא מתחיל להתקמפסט ולהתחמם ככה כמו שהוא. (לא שזה רע אבל זה לא נותן לך חומר יבש).
אמא_ל_2*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_ל_2* »

מזה חששתי...
אני גם צריכה להרגע מהעכברים של נקודות....
זה מה שקורה לי כל פעם. אני לא בנויה לעכברים ונחשים.
ה_עוגיה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

אני לא בנויה לעכברים ונחשים.
זה הזמן להוסיף לחצר חתול או שניים.
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

תודה על העצות, באו בדיוק בזמן.
גינת_שמש*
הצטרפות: 20 אפריל 2009, 15:00

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי גינת_שמש* »

מי יודע- האם שמים בבור קומפוסט שכבה ראשונה של ענפים וזרדים לאוורור או שזה מיותר?
מ.*
הצטרפות: 15 ספטמבר 2003, 20:30

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מ.* »

עשבים וקוצים ירוקים מהגינה, מכל מיני סוגים,
להכניס לקומפוסט קצוצים או בכלל לא ?
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

מי יודע- האם שמים בבור קומפוסט שכבה ראשונה של ענפים וזרדים לאוורור או שזה מיותר?
כדאי לשים.
אני לאחרונה התחלתי לשים גם באמצע הערימה, כדי לשמור על איוורור גם שם.

_עשבים וקוצים ירוקים מהגינה, מכל מיני סוגים,
להכניס לקומפוסט קצוצים או בכלל לא ?_
להכניס, ולא צריך אפילו לקצוץ.
הבעיה היחידה עם קוצים היא ש{{}}עלולים להידקר מהם אחר כך, כשמתעסקים עם הקומפוסט. אז אם זה קוצים חזקים (למשל ורדים או ענפים קוצניים כמו של רימון או לימון) אז להימנע, אבל אם זה משהו ירוק שיתקמפסט מהר, אין מניעה לשים.
מ.*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מ.* »

תודה, הקוצים עדיין ירוקים,
עלים של אלון ואלמוגן? יבשים, עלי האלמוגן קצת קוציים.
ובנוסף, אולי לא לעניין, הכלב של השכנים עושה את צרכיו על המדרכה הקרובה, שם גם עלי האלמוגן, נדמה לי שצואת בעל"ח מזיקה, נכון ?
ותודה מראש.
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

עלים של אלון לא יהוו בעיה. אלמוכן אני לא מכיר.
צואת כלבים לא רצויה, אבל אם הקומפוסט ייתבשל מספיק זמן אז אני חושב שזה יהיה בסדר. חוץ מזה שאת הרוב בטח תוכלי להשאיר ברחוב ולקחת רק את העלים, ואז השאריות שאולי נדבקו לעלים לא נראות לי בעייתיות.
בהצלחה.
ש_חף*
הצטרפות: 25 פברואר 2009, 15:50

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי ש_חף* »

כמה שאלות..
הבנתי שצואת פרות זה טוב לקומפוסט, אבל מה לעשות שאין לי גישה לכזה דבר. האם צואת חתולים עם הנסורת שלהם זה טוב? הם מקבלים אוכל חתולים בשרי, אבל לא חתיכות בשר גולמיות.
שאלה שנייה, הערימה קיימת כבר איזה חודש, אבל לא זז שם יותר מדי.. היא בגינה בחוץ אבל לא מקבלת שמש ישירה. אני לא משקה אותה, וגם העלים שאני שמה די יבשים, אז אין לה ממש לחות. אולי בגלל זה לא קורה שם כלום? כלומר, הערימה נשארת באותו גודל. או שאולי אני צריכה להפוך מדי פעם, למרות שזה באוויר לגמרי ולא בתוך בור?
שאלה שלישית, מה לעשות עם החזירי בר? הם באים מדי פעם ומפזרים את כל הערימה. אין טעם למגן, כי אני בחיים לא אצליח לעשות משהו שמתמודד עם חיה ששוקלת חצי טון. השכן הציע לחפור בור ולשים בתוכו חבית, אבל זה כבר הרבה יותר מדי עבודה. או שבעצם אני צריכה להודות להם, שמפזרים את הערימה והופכים אותה במקומי..
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

כמה תשובות.
לדעתי לא כדאי לשים צואת חתולים. גם הנסורת שלהם היא בטח לא נסורת עץ טבעית אלא משהו מטופל אז לא הייתי שם. מה שאפשר לשים זה זבל סוסים, עופות, מכרסמים, צאן.

מה את מצפה שיזוז בערימה? כשהערימה מתחילה לגדול בנפח ובמשקל, אז היא גם מתכווצת לאט לאט, כך שבשלב מסויים זה נראה כאילו היא נשארת באותו גודל למרות שמוסיפים כל הזמן דברים.
הקומפוסט צריך לחות ואוורור כך ששמש ישירה זה לא טוב, וצריך לדאוג ללחות (מי שטיפת הקערה/דלי כל פעם זה טוב). לגבי איוורור: אם הערימה פתוחה באויר אז היא מאווררת באופן סביר. פעם בחודש חודשיים אפשר להפוך קצת עם קלשון או את, לאוורר את מה שקצת נדחס.
אם הערימה קיימת רק חודש, אז זה לא הרבה. תתני לזה עוד זמן. כשהערימה תגדל יותר, גם תרגישי יותר שקורה משהו, ובמיוחד חשוב לבדוק שבפנים זה מתחמם (תהליך הפירוק יוצר חום).
לגבי החזירים, אין לי נסיון, אבל נראה לי שגדר פשוטה כלשהי תמנע מהם לפשפש. אמנם היא לא תעמוד בעומס של חצי טון, אבל אם היא לא תאפשר להם להגיע לאוכל, הם ילכו, לא?
ומצד שני, כמו שאת אומרת - אם הם לא עושים לך יותר מדי בלגן, וזה לא מפריע לך שהם באים, אז אני לא רואה בעיה גדולה בזה.
מ.*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מ.* »

תודה לעודד.
כל שאלה ותשובה מעודדת שאלה נוספת, יש לי גישה לצואת פרות, יש טעם להוסיף ? "עוגה" יבשה ?
אלמוגן - יש כמה סוגים, פורח יפה באדום.
http://www.yardbirds.org.il/plant/Eryth ... endrum.htm
ל-ש חף, חזירי בר לא מגיעים אפילו ל - 100 ק"ג בישראל, (לא שמומלץ להתמודד עם אחד כזה).
רוזמרין*
הצטרפות: 06 אוקטובר 2004, 09:35

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי רוזמרין* »

חזירי בר לא מגיעים אפילו ל - 100 ק"ג בישראל.
ועוד איך מגיעים! חזירים בגודל פרות מסתובבים בארצנו. רק רוצה ליידע שיש כרגע מחלה בין חזירי ארצנו שנקראת "דבר החזירים (לא, זו לא השפעת ההיא) ויש הטוענים שהיא תפחית את אוכלוסיית החזירים בגליל ב-90%. מי שגר כאן בוודאי שם לב בזמן האחרון לחזירים מתים רבים בצידי הכבישים. data]הנה ההודעה לציידים בעניין card[/po].php?Cat=50425715982Card7&ru=&SiteName=parks&Clt=&Bur=920732820

לגבי החזירים, אין לי נסיון, אבל נראה לי שגדר פשוטה כלשהי תמנע מהם לפשפש
גדר לא תעזור אבל מצד שני לא ראיתי שיש בעיה כ"כ גדולה איתם. אצלנו יש הרבה שעושים קומפוסט בבור פתוח והחזירים לא טורחים להגיע לשם. הם בעיקר מחפשים מים לשתיה ומחרבים צינורות השקיה.
עודד_המחפש*

יצירת קומפוסט

יש לי גישה לצואת פרות, יש טעם להוסיף ? "עוגה" יבשה ?
כן, תוסיפי קצת. זה יעשיר את הקומפוסט בחנקן ויעודד צימוח מהיר יותר של הצמחים שיקבלו את הקומפוסט הזה. (אם כי יש הטוענים שעודף חנקן על חשבון מינרליםי אחרים מעודד צימוח מהיר על חשבון חוזק ויציבות הצמח, שצריך כל מיני סוגי מינרלים שאין בצואת בעלי חיים. לכן הייתי מציע לא להפריז).

אלמוגן - יש כמה סוגים, פורח יפה באדום.
אה, בטח שמכיר. לא ידעתי שזה שמו. אני לא זוכר איך מרגישים העלים שלו, אבל נדמה לי שלא תהיה בעיה. קוצים בעייתיים הם הקשים מאוד, כמו אלה של ורדים.
יוני_א*
הצטרפות: 18 דצמבר 2003, 00:53
דף אישי: הדף האישי של יוני_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי יוני_א* »

שלום לכולם
יש לנו המון גזם, עלים יבשים, ענפים, עשבים יבשים, עשבים שרופים, וכו'. (בהרבה מזה מעורבב עלי אקליפטוס יבשים, שיש לי תחושה, שיש בהם חומר בעייתי)
האם יש דרך ש:
  1. לא דורש בניית ערימה (ז"א פח, או גידור ברשת.
# עדיף שלא דורש לעשות בור
# לא מסריח או מלכלך
# אעיר, שיש לנו המון שטח, שחלק לא מנוצל, אבל יש גם שכנים, כך שעדיף לא לעשות יותר מי בלגן
ז"א, אני רוצה לזרוק את הגזם איפה שהוא, אולי להוסיף לו עוד קצת דברים, ולא אכפת לי אם יקח לו אפילו שנה או שנתיים להיות מוכן. בגלל כמה סיבות:
א. יש לנו המון גזם וזה מסובך לסחוב
ב. עיריית ירושלים לא מספקת מקום לזרוק את הגזם, כך שהם רוצים שנזרוק אותו לפח הרגיל (!)
ג. כמובן שאני מעדיף לעשות משהו מועיל עם הגזם.

אני יכול פשוט לזרוק ערימות בצד עם קצת אדמה?
אשמח לתשובות.
נ.ב. הדף יותר מדי ארוך, ומשווע לעריכה, במיוחד שיש הרבה שאלות שחוזרות על עצמם ולאנשים שרוצים לשאול שאולות חדשות אין כוח (וי בצדק) לרקרוא את כל הדף כדי לבדוק האם יש כבר תשובה לשאלה שלהם
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

הדף יותר מדי ארוך, ומשווע לעריכה
נשמח אם תערוך.
יוני_א*
הצטרפות: 18 דצמבר 2003, 00:53
דף אישי: הדף האישי של יוני_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי יוני_א* »

נשמח אם תערוך
אחרי איך שפעם שעברה שערכתי צעקו עליי?
בחיים לא.

חוץ מזה שיש מישהו שכבר עשה עריכה ומכיר את הדף, וכנראה גם יש לו ידע בתחום, אז עדיף שהוא יערוך.
שליחת תגובה

חזור אל “ניקיון וסדר”