ביד רכה

עירית_לוי
הצטרפות: 13 יוני 2004, 20:33
דף אישי: הדף האישי של עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

צעד על שביל חצץ,

נראה לי שאני רק מחפשת חיזוקים ותומכות להחלטה שלי ליצור שינוי, כלומר משהו להיאחז בו אם ארגיש שהמבט מוסב לכיוון אחר, משהו להיתמך בו כנגד דפוסי חשיבה מושרשים.
כן, זה מובן וזה טבעי. אפשר פשוט לתת לזה להיות, מדי פעם להיזכר במה מדובר ו"לקרוא לילד בשמו", ואם את רואה שמתבזבזות לך על זה אנרגיות מיותרות, את יכולה להזכיר לעצמך כשזה קורה - שהאחיזה הזאת היא לא זו שתיצור את השינוי, או תקדם את הבשלת המוּכנוּת. ואז לבדוק אם יש בך הסכמה להניח לה. לא בכוח. רק בהסכמה :-).
ותודה.
יולי_קו
הצטרפות: 03 אוגוסט 2014, 09:09
דף אישי: הדף האישי של יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

עירית לוי וכל החברות והחברים,
פתחתי דף בית!
קול_פעמונים*
הצטרפות: 12 אוגוסט 2013, 10:13
דף אישי: הדף האישי של קול_פעמונים*

ביד רכה

שליחה על ידי קול_פעמונים* »

עירית לוי, איזה שיר יפה בחרת!
תודה, מזדהה איתו כל כך...
יוליקו*
הצטרפות: 01 מרץ 2008, 20:37

ביד רכה

שליחה על ידי יוליקו* »

עירית לוי ,
עצה קטנה (שלא בקשת...), למצוא את המורה הכי טוב שאת יכולה (ושגם נעים לך איתו או איתה), ופחות חשוב איזו שיטה.
נניח אם את מתלבטת בין 2 מורים, בין יוגה לצ'י גונג, אז לבחור במורה שאת מתחברת אליו יותר.
מורה טוב מלמד טוב מה שהוא יודע.
הטאי צ'י צמח מאותם שורשים כמו הצ'י גונג, אבל הוא יותר מאוחר. זאת אומנות לחימה רכה (אין בעיטות ואגרופים, יש שימוש בכח היריב על מנת לנטרלו, או לגרום לו לאבד את איזונו).
הוא בנוי מסדרת תנועות ארוכה (של 124 תנועות כמדומני) או מקוצרת (24 תנועות). את הארוכה לוקח כ-3 שנים ללמוד. יש 4 או 5 סגננות שונים.
הצ'י גונג מטרתו לשפר את הבריאות ולהתקדם מבחינה רוחנית. הוא בנוי מסדרות קצרות יחסית. יש כמה אלפי סגנונות שונים (מובן שאיש לא יכול להכיר ולתרגל את כולם).
אישית אני חושבת שעדיף לי ללמוד דבר אחד בתור התחלה ולהעמיק בו, למשל ללכת פעמיים בשבוע ליוגה, נניח, ולא פעם יוגה ופעם טאי צ'י. יותר קל כך להגיע לרמה בה אפשר לתרגל בעצמי בין השעורים.
האם את רוצה לחזק את דמות הלוחמת שבתוכך? זו שמציבה לה מטרה ומשיגה אותה? האם את רוצה להדגיש את הבריאות ו/או ההתפתחות הרוחנית (שוב, תלוי מה המורה הזה מלמד)?
ואולי בא לך בתור התחלה פשוט להכיר דבר חדש, או כמה דברים? להפתח לאופקים חדשים?
בהצלחה! תהני!
צעד_על_שביל_חצץ*
הצטרפות: 10 מאי 2014, 23:11
דף אישי: הדף האישי של צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

שליחה על ידי צעד_על_שביל_חצץ* »

הרמתי טלפון למכר שלי היום, שעובד עם נוער בסיכון. אמרתי לו שאני רוצה לשנות כייון, והתחום הזה נראה לי בתור אופציה. אז הוא אמר שכדאי שאקח בחשבון שהמשכורות בתחום נמוכות והעיסוק הזה לא פשוט, וכמובן המליץ להתנדב בהתחלה כדי להתנסות. התקשרתי אליו כדי להרגיש שאני עושה צעד לכיוון השינוי, והשיחה הזו כל כך גרמה לכל הפחדים לצוף. זה נכון שלקחתי בחשבון שהתחומים שמעניינים אותי (עבודה עם אנשים, פרמאקלצ'ר) הן בתחומי משכורת נמוכים יותר מהיי-טק, אבל עדיין - זה מרגיש לי כאילו אני "גוזרת על עצמי" עתיד על השתכרות נמוכה באופן מסויים. וזה נכון שאני רוצה סיפוק מתחום העיסוק שלי, אבל להגיד שאני רוצה להרוויח מעט כסף? לא יכולה לסמוך את ידי על המשפט הזה.
ופתאום כל הפחדים, והחששות, והמעצורים: מתי אמצא זמן להתנדב? זה יבוא על חשבון הזמן שאני רואה את הבן שלי? כמה זמן אני צריכה להשקיע בהתנדבות עד שמבינים אם זה "זה?" ואם זה לא זה - לחכות עד שאתנדב במקום אחר ואנסה עוד משהו? ואם אני רוצה שינוי עכשיו? אני מבינה שזה המקום בתוכי שלא רוצה לצאת מאיזור הנוחות שלי, אבל הטענות שלו בהחלט לוחצות לי על הכפתורים הנכונים.
אין לי תמונה בראש של איך הדברים יכולים להסתדר. אין לי תסריט שאני בונה עליו. וזה הכל מתיש, ויש לי כאב ראש ואני רוצה לזחול מתחת לשמיכה ולישון עד שהדברים יסתדרו.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יולי קו,
תודה על ההכוונה! מדובר באותו מורה לשני השיעורים. הוא מרגיש לי אחלה וגם יש לו המון המון שנות ניסיון. יש גם עניין טכני מאוד נוח: זה מתקיים על הדשא אצלינו במושב, דקה הליכה מהבית. לא דורש בייביסיטר, ל' יכולה לבוא איתי או להישאר בבית.
בכל אופן, זו שאלה טובה מה אני רוצה. ברור לי שאין צורך לחזק את זו שמציבה מטרה ומשיגה אותה. יש לי מהאנרגיה הזו די והותר.
המחשבה שלי היתה ללמד גם את הגוף שלי את הרעיון של ביד רכה. לנוע מתוך פחות מאמץ, ויותר רכות וזרימה. אז אולי צ'י קונג מתאים לזה? או שניהם?
אהבתי גם את הרעיון של מדיטציה בתנועה (שזה הטאי צי אם הבנתי נכון?).
בכל אופן, ברביעי אגיע לעוד שיעור טאי צ'י ובחמישי לצ'י קונג ונראה איך זה ירגיש.

צעד על שביל חצץ,
אז אולי פשוט להניח? להביט על התגובות שלך, לכבד אותן, ולתת להסכמה לשינוי להבשיל בקצב שלה. מה את אומרת?
:-)
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

לא יודעת אם אני רוצה להניח. התמונה שדמיינתי, שבה אני עושה משהו שאני נהנית ממנו, מתפתחת ממנו ומאפשרת לעצמי לצמוח - או במילים אחרות מצב בו הטוב נכנס אל חיי הייתה כל כך מרעננת, כל כך "משובבת נפש", שפשוט לא בא לי לדמיין שאני נשארת באותו המצב. לחכות שמשהו יבשיל נשמע לי מאוד מתסכל כרגע...
יצירתית*
הצטרפות: 03 יולי 2014, 00:01

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

היי צעד על שביל חצץ,

_ופתאום כל הפחדים, והחששות, והמעצורים: מתי אמצא זמן להתנדב? זה יבוא על חשבון הזמן שאני רואה את הבן שלי? כמה זמן אני צריכה להשקיע בהתנדבות עד שמבינים אם זה "זה?" ואם זה לא זה - לחכות עד שאתנדב במקום אחר ואנסה עוד משהו? ואם אני רוצה שינוי עכשיו? אני מבינה שזה המקום בתוכי שלא רוצה לצאת מאיזור הנוחות שלי, אבל הטענות שלו בהחלט לוחצות לי על הכפתורים הנכונים.
אין לי תמונה בראש של איך הדברים יכולים להסתדר. אין לי תסריט שאני בונה עליו. וזה הכל מתיש, ויש לי כאב ראש ואני רוצה לזחול מתחת לשמיכה ולישון עד שהדברים יסתדרו._

זה נשמע לי כאילו שאת מנסה כבר מראש לצפות את כל התסריטים האפשריים והתוצאות שנראות לך ידועות מראש ומפחידות, ובעיקר מנסה לראות כבר די רחוק קדימה. מה דעתך אולי להתחייב רק על פגישת התנדבות אחת לדוגמה? ולנסות לנשום עמוק ולהגיד לעצמך שאת רק מנסה, רק עושה משהו פעם אחת בשביל הכיף שלך וזהו. לתת מקום לחששות והפחדים ולתמלל אותם אבל בינתיים להגיד לעצמך שלא החלטת כלום לכאן או לכאן, את רק באה למקום שנראה לך מעניין לפעם אחת (או כל מינימום אחר שנראה הגיוני).

אני מאוד מכירה את דרך החשיבה הזאת מעצמי. כל פעם שאני מתחילה משהו או אפילו רק חושבת להתחיל משהו קופצות לי המון מחשבות, שחלקן ממש ממש לטווח רחוק ואפילו לא רלוונטיות בכלל לשלב שבו אני נמצאת. יותר קל לי לזהות את הדפוס הזה אצל אחרים מאשר אצלי כשזה קורה לי כי זה די מתעתע, המחשבות האלה נראות מאוד אמיתיות ורלוונטיות כשאני חווה אותן. ומה שעוזר מניסיון זה רק להתחיל, לעשות צעד אחד קטן ולנסות לא לחשוב על זה יותר מדי. לפעמים הפתרונות לבעיות שנדמה לך שהן כל כך גדולות מגיעים מעצמם עם הפעולה.
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

תודה יצירתית, אני מסכימה איתך. אני פשוט ממרגישה שלכל צעד שלי יש "מחיר": אם זה זמן שבו אני יכולה לעשות דברים שחשובים לי כמו לבלות עם הבן שלי או לתרגל יוגה או להשקיע בלוגיסטיקה של הבית. ואם זה בכסף שגם הוא מאוד מוגבל. במצב הזה כל התנסות נשקלת ונשקלת שוב, לוודא שהיא "שווה את המחיר",או במילים אחרות זה רק מגביר את הפחד לטעות, שזה בטח לא מה שיתרום לי כרגע
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

אני מבינה. זה נשמע לי כאילו שאת אוסרת על עצמך הרבה דברים וגם חושבת שההנאה שלך באה על חשבון אחרים ושהיא לא מאוד חשובה, שהסיפוק העצמי שלך או אפילו סתם משהו כיפי רק בשבילך זה לא דבר חשוב. נשמע כאילו זה תמיד נדחק לתחתית סדר העדיפויות. לדעתי זה כן חשוב ואפילו מאוד חשוב שתעשי ותתנסי בדברים שעושים לך כיף לבדך דווקא מבלי לחוש תחושת אשמה ושכאילו את גונבת את הזמן הזה ממישהו. את לא. הזמן הזה חשוב מאין כמוהו ולדעתי דווקא זה מה שיתרום לבן שלך.
אולי תתחילי מכך שתפני לעצמך כמה שעות לעשות משהו שאת אוהבת לגמרי לבד. אפילו רק שעה.
מצטערת אם אני מפרשת אותך לא נכון אבל ככה זה נשמע לי, אין לי תנאים נוחים לכתיבה כרגע אז אולי זה קצת קצר וחד:)
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

צעד על שביל חצץ יקרה,
המקום בו את נמצאת הוא לא קל. הוא לא קל כי הוא בין לבין. כבר אין בך הסכמה להישאר במקום הנוכחי, ועדיין לא עלתה בך ההסכמה המלאה לשינוי. אז את כבר לא פה ועדיין לא שם, ואני יכולה לתאר לעצמי עד כמה זה מתסכל. ההמתנה מתסכלת והקושי או ההתנגדות לעשות צעד כלשהו מתסכלת אף היא.
נקודת האור היא שממקום כזה לא יתכן שלא יקרה שינוי. הבעבוע ואי השקט הללו מכוונים לשינוי. הם כמו חימום מנועים :-).
מה את מרגישה שאת צריכה כרגע? מה נראה לך שיתמוך בך להיות בצומת הדרכים הזאת ולא לסבול מהתסכול הזה?
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

יצירתית-א את צודקת במובן מסויים שאני לא נמצאת בראש סדרי העדיפות של עצמי. מבחינה מסויימת זו "פולניות" שלי ומבחינה מסויימת זו תגובה לסביבה: בעלי לא שם את עצמו בראש סדרי העדיפות, חמותי לא וכו'.אז אני מרגישה שבמובן מסויים זה לא יהיה הוגן אם אני אתחיל ...
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

ביד רכה

שליחה על ידי בשמת_א* »

להיפך. תתחילי. תעזרי לכולם {@ אחרי שאת תהווי דוגמא עדינה לאפשרות החדשה שקיימת {@
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

עירית, זו שאלה מאתגרת מה אני צריכה. אני מרגישה שאני צריכה הזדמנות מתאימה ואני צריכה שמישהו חיצוני לי יאמין בי. אני צריכה אנשים שעברו שינוי שיגידו לי איך זה מרגיש להגיע למקום אליו רצית ולשמוע מהם עד כמה החששות שלהם היו דומים לשלי. אני צריכה תשובה בשביל החשש "מה אעשה בגיל 40 כשלא יהיו לי כל כך הרבה אפשרויות פתוחות" שאני עונה לו עם השכל, אבל הרגש מנענע ראשו ואומר "לא השתכנעתי".
בשנת-בחיי שניסיתי, לפחות בכל צמה שקשור לחמותי...אבל בנסיבות אחרות קורה שאני מתעצבנת על זה שזה כן קורה. למשל אם בעלי פשוט נעלם מהשטח כי הוא רוצה לעשות משהו במחשב ואני מוצאת את עצמי בחזית עם ילד א רגעי, מקרר ריק ובית מבולגן
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

צעד על שביל חצץ,

אני מרגישה שאני צריכה הזדמנות מתאימה ואני צריכה שמישהו חיצוני לי יאמין בי. אני צריכה אנשים שעברו שינוי שיגידו לי איך זה מרגיש להגיע למקום אליו רצית ולשמוע מהם עד כמה החששות שלהם היו דומים לשלי. אני צריכה תשובה בשביל החשש "מה אעשה בגיל 40 כשלא יהיו לי כל כך הרבה אפשרויות פתוחות" שאני עונה לו עם השכל, אבל הרגש מנענע ראשו ואומר "לא השתכנעתי".

אוקיי, זה כיוון אחר, ואת יכולה להתחיל לחשוב כיצד ניתן לתת מענה לצרכים הללו.
כיוון נוסף, מקביל, שאפשר ללכת בו זה לבדוק מה את צריכה ממך, מעצמך, שיתמוך בך להיות בצומת הדרכים הזאת מבלי לסבול מהתסכול?
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

לדעת, להאמין שזה חלק זמני מנתיב גדול יותר שמוביל אותי לטוב. או ברמה פרקטית יותר:תכנית שנראית לי עם סיכוי טוב להצלחה
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

אני מבצעת מיפוי מסויים של מה שעובר לי ברא אש כדי לשים את האצבע על מה שמפריע. ככה: האם אני רוצה עבודה שכוללת יותר שעות ויותר נסיעות אבל משתלמת מבחינת שכר? כנראה שלא, זה יאפשר לי לראות את הבן שלי פחות, להיות יותר מותשת וכנראה שהידיעה על הכסף הצומח בבנק לא מהווה פיצוי מספיק טוב. האם אני רוצה רק עבודה שתאפשר לי להיות בבית כל יום כמה שיותר מוקדם? אני מניחה שלא-אם אהיה בעבודה עד שעות הערב יומיים בשבוע זה עדיין נראה לי סביר. שלוש כבר יכול להיות בעייתי. מה מטריד אותי במצב הנוכחי בעבודה? אני מגיעה למסקנה שיותר מהכל-שילוב של חוסר יכולת לקבוע לעצמי את לוח הזמנים, חשש מחוסר תעסוקה בעתיד או חוסר מקום להתפתח אליו,חוסר הכרה בכישורים שלי (מבחינת אגו) ותחושה שיש בי יכולות וכישורים שלא באים לידי ביטוי, ועל חשבונם אני נדרשת למשימות טכניות שלא מעניינות אותי. אילו כישורים הייתי רוצה להביא לידי ביטוי? לגעת באנשים, לטפל, להדריך או ללמד:יוגה, עבודות יצירה, קואוצ'ינג. במיוחד בני נוער, כי אני מזדהה עם הקשיים שלהם וזוכרת את עצמי במצבם.
הייתה תקופה שעבדתי מהבית בכתיבת תוכן לאתרי אינטרנט לצורך קידום אתרים. מה היה טוב ונהניתי ממנו? החופש לנהל את עצמי, השקט, התנהלות רגועה יחסית כי אין פקקים ואפשר לקפוץ לסופר מתי שרוצים. מה לא אהבתי? שחש שתי לקחת על עצמי משימות כתיבה יצירתיות ולכן ביצעתי המון עבודה טכנית שבשלב .מסויים הפכה לשווק ומשעממת. השכר היה נמוך יחסית. לא היו לי אנשים מבוגרים לדבר איתם במהלך היום כי כולם עסוקים במשרד, והיה חסר לי גם החלק של האגו, ההכרה בכישורים וביכוילות שלי.מה היה משפר את זה? פגישה עם לקוחות יומיים בשבוע, הרצאות בפני קהל על נושא כלשהו.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

צעד על שביל חצץ,

לדעת, להאמין שזה חלק זמני מנתיב גדול יותר שמוביל אותי לטוב.
  • האם את מסכימה להכיר הכך?
  • האם את מסכימה להאמין בכך?
  • האם את מסכימה להתחבר לידיעה העמוקה שלך ביחס לזה?
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

אני מסכימה להכיר בכך. ב"ימים הטובים" שלי אני מסכימה גם להאמין בכך. אני לא מסכימה להתחבר לידיעה העמוקה שלי על זה , כי אם היא לא תעמוד במבחן המציאות זה יצביע על כך שהאמונה העמוקה שלי לא שווה כלום.
בסוף השבוע התחלתי לקרוא את "פחד כאב וחברים אחרים" של אבי גרינברג, שבו הוא מתאר (די in your face|) את העובדה שלאנשים יש את הנטיה להפוך את החיים שלהם לכלא נינוח. וזה כמובן תופס אותי מיד בבטן הרכה. ואז קפץ לביקור ידיד שלנו, שעוסק במקצוע חופשי (ורווק) והחיים שלו נראים בהתאם. הוא אמר שלדעתו הוא לא היה מסוגל לעסוק בעבודה משרדית קבועה 5 ימים בשבוע, זה נראה לו מטורף. אמרתי לו שגם לי. ופתאום היתה לי מראה מול הפנים, עד כמה אורח החיים שלי כרגע לא נעים לי, לא מאפשר לי להיות אדם יוצר, פעיל, חי.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

זה נשמע כמו עוד מרכיב חשוב, כמו עוד רגע לא מקרי בתוך תהליך ההבשלה ויצירת המוכנות לשינוי.
נשמע לי שאת כל כולך מכוונת להבשלה הזאת, ולכן אלה הם התכנים שאת פוגשת בתוכך ומחוצה לך.
האם את מצליחה למצוא הנאה בתוך הדרך? :-)
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

זה מעניין איך אנחנו רואות את הדברים באותו האופן :)
גם אני חשבתי פתאום איזה כלי שרת החוויות הללו יוצרות.
אני לא בטוחה שאני מוצאת הנאה מהדרך. יש את ההתרגשות, כמו לפני טיול שנתי או נסיעה ללונה פארק, כשיש פוטנציאל למשהו חדש ומרגש באופק. אבל כל הספקות העצמיים הללו קשים לי ויוצרים בי תחושה של תשישות ותקיעות
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

גם אני חשבתי פתאום איזה כלי שרת החוויות הללו יוצרות.
:-)

אני לא בטוחה שאני מוצאת הנאה מהדרך. יש את ההתרגשות, כמו לפני טיול שנתי או נסיעה ללונה פארק, כשיש פוטנציאל למשהו חדש ומרגש באופק. אבל כל הספקות העצמיים הללו קשים לי ויוצרים בי תחושה של תשישות ותקיעות
אני יכולה להבין את זה. ספקות עצמיים הם אכן מאוד מעייפים.
את מנסה להעצים את עצמך לקראת תהליך של שינוי, ואילו ספקות עצמיים הם סוג של התנגדות עצמית שהיא מאוד מחלישה ומתישה. היא גם מתישה באופן פיזי ממש, וגם מחלישה את התפיסה העצמית שלך. ההיפך מהצידה-לדרך שאת זקוקה לה :-).

לכן, מהמקום הזה, אני מציעה לטפח שתי הסכמות:
  1. הסכמה להעצים את עצמך לקראת השינוי, בזמן שההבשלה מתרחשת (זה אגב יכול מאוד לקדם אותה).
  2. הסכמה ליהנות מהדרך ומתקופת ההמתנה/הבשלה.
תראי אם זה נכון לך.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

ביד רכה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

אני לא מאמינה, כתבתי מגילה שלמה והיא נמחקה!!

משחזרת...

זו אני יצירתית ממחשב אחר.
אני חוזרת לכאן ברגע של חרדה ובלבול בקשר לזוגיות הפעם, וסביב נושא שחוזר לפעמים וגורם לי לתחושות קשות ולספקות ופחדים.

אז ככה: אני בזוגיות טובה ויציבה כבר כמעט שנתיים עם בחור מקסים, אכפתי, רגיש... באמת שאין לי תלונות ורוב הזמן אני מאוד מאושרת ומרגישה בת מזל שאני איתו.
מצד שני, מדי פעם אני נכנסת לחרדות ובלבול סביב העובדה שלפעמים אני חשה מין פער בינינו מבחינת הבנה של דקויות, חדות אבחנה, הומור מסוג מסויים שהוא לא תמיד קולט וכדומה.

יש לי ידיד שפגשתי דרך אתר הכרויות לפני שהכרתי את בן זוגי. בזמנו לא רציתי לצאת איתו כי לא הרגשתי חיבור מבחינת ״אנרגיה״ ומשיכה מספקת אליו, אבל מבחינה אינטלקטואלית מאוד התחברנו ונשארנו ידידים, הוא אדם מאוד חכם, משכיל, רחב אופקים שכיף לדבר איתו ושאנחנו מאוד מתחברים מבחינת הומור. הבעיה שלי היא שכשאנחנו מתראים שלושתינו אני נוטה להשוות את בן זוגי אל הידיד ומתאכזבת מכך שלפתע הוא נראה לי לא מספיק משכיל, לא מספיק חד הבנה וכדומה... ואני גם מודאגת מכך שאולי הידיד חושב שזה מוזר שבחרתי בבן זוג כזה שבעצם לא לרמה שלי וקשה לי עם המחשבה הזו. אתמול נפגשנו איתו ושוב זה גרם לי לטלטלה הזו של ״אולי הוא לא מספיק טוב, הנה הוא לא קלט את הבדיחה שאנחנו מיד הבנוֿ, הנה הוא בכלל לא מבין על מה אנחנו מדברים...״ וכדומה. לפעמים אפילו נדמה לי שבן זוגי מרגיש את המתיחות שלי סביב זה ואולי כתוצאה מכך נעשה באמת קצת יותר מגושם ומבולבל במחיצת הבחור ההוא. אתמול כשחזרנו הבייתה הוא אמר לי ״את חושבת שעודד מעריך אותי?״ לי נראה שזו הייתה שאלה שנבעה ישירות מכך שהוא הרגיש באופן לא מודע את המחשבות שלי בנושא, כי הוא באמת אדם בעל רגישות גבוהה שלפעמים מפתיע אותי בתובנות לא צפויות.
ברור לי שכל זה מתקשר לנטייה שלי לדאוג יותר מדי ממה יחשבו ומהדימוי שלי ושל הזוגיות שלי בעיני אחרים, וגם לכך שיש לי נטייה לשפוט, למדוד ולכמת אנשים וכמובן גם את עצמי. זה לפעמים מגיע עד כדי זלזול והתנשאות. אני רואה בזה דפוס לא בריא שגורם לי לריחוק מבן זוגי, לחרדות ולתחושת פחד מכך שהבחירה שלי לא מספיק טובה, שיכולתי לבחור טוב יותר. וקשה לי עם זה...

אשמח מאוד לתובנות, הצעות לכיווני עבודה וכדומה. תודה רבה :)
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

היי יעל,

תודה על ההפנייה. אני מכירה קצת את הדף הזה אבל לא ממש העזתי לקרוא אותו כי אני מפחדת שהוא רק יגביר אצלי את החרדה סביב הנושא. אני גם לא כל כך רוצה לשים את הדגש על השאלה האם כן או לא הפער קיים ואמיתי אלא יותר על איך אני מקבלת את האדם שמולי ואת עצמי עם כל המגרעות. אולי אם תוכלי להעיד שהמסקנה בדף הולכת לכיוון הזה ושאין שם יותר מדי תוכן בסגנון של ״זה פער שאי אפשר לגשר עליו אז עדיף למצוא מישהו אחר במקום להישאר מתוסכלת ולהתעורר עוד עשר שנים עם חרטות״, אז אולי אני אקרא שם...:)
יעל*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 20:34

ביד רכה

שליחה על ידי יעל* »

וואללה מזמן לא קראתי אותו אבל אם אני זוכרת נכון, הגישה שלפיה זה פער שכן אפשר לגשר עליו קיבלה ייצוג מכובד מאוד בדף.
חני_בונה*
הצטרפות: 05 פברואר 2005, 19:09
דף אישי: הדף האישי של חני_בונה*

ביד רכה

שליחה על ידי חני_בונה* »

אשמח מאוד לתובנות, הצעות לכיווני עבודה וכדומה.
אולי להסכים שמותר שיהיו ספקות?
ומצד שני: להתבונן על הרגעים הטובים ביניכם ולהזכיר לעצמך שאת בוחרת בו כל פעם מחדש.
הבחירה מחדש מחזקת את עמוד השדרה הפנימי ומאפשרת להכיל את הספקות והחששות.
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

תודה חני. אני חושבת שהבעיה שלי היא שאני לא נותנת לעצמי לגיטימציה אמיתית לבחירה הזו חלק מהזמן. כאמור רוב הזמן אני בכלל לא מרגישה בפער ואין בכלל בעיה. אבל ברגעים שזה עולה לי פתאום קשה לי לקבל את החיסרון הזה ועולה בי חשש גדול מהעתיד - אולי זה לא יספיק לי יותר? אולי אתאהב פתאום במישהו שכן נתפס אצלי כאידיאל מהבחינה הזאת? וגם, אולי אנשים מסויימים יחשבו שבחרתי לא נכון או מסיבות לא נכונות? וקשה לי מול זה לחזק את הבחירה למרות הכל כי זה מעורר אצלי תחושה קשה של ״אולי בחרתי לא נכון ועכשיו אני תקועה בבחירה הזאת כי לפרק הכל יהיה ממש טיפשי ולא הגיוני״.
כשקראתי את התגובה שלך הרגשתי חרדה קשה בגלל כל זה.
חני_בונה*
הצטרפות: 05 פברואר 2005, 19:09
דף אישי: הדף האישי של חני_בונה*

ביד רכה

שליחה על ידי חני_בונה* »

ברגעים של חרדה הרעיון הוא להתמקד בלהקיף את החרדה בחמלה ואהבה, (כמו ששולחים אנרגיה של ריפוי ובריאות כשמישהו לא מרגיש טוב)
המטרה היא העצמה אנרגטית. אנרגיה של חרדה מחלישה, ואנרגיה של חמלה ואהבה מחזקת.
באופן טבעי מתוקף היותינו אנושיים המחשבות שלנו מגבירות את החרדה. אני מציעה כשהחרדה מתעוררת אצלך, לא לעסוק במחשבות על הבחירה בבן זוגך או הספק בבחירה בו אלא בחיזוק אנרגטי עצמי שהוא כאמור להקיף את עצמך באנרגיה של אהבה וחמלה.
דרך אחת לעשות זאת היא לראות את אותיות מילים אלה מקיפות אותך.
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

תודה לך חני על מילותייך, אני בהחלט אנסה. זה קשה. אבל זו באמת הסיבה שלא רציתי להיכנס לדף ההוא על פער אינטלקטואלי בזוגיות. כי אני יודעת שזה יהיה ממקום של חרדה וחיפוש אישור שזה לא מקום טוב כי הוא לא מטפל בבסיס והחרדה הזו מתפרצת שוב במוקדם או במאוחר.

יצירתית
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יצירתית יקרה,

ברור לי שכל זה מתקשר לנטייה שלי לדאוג יותר מדי ממה יחשבו ומהדימוי שלי ושל הזוגיות שלי בעיני אחרים, וגם לכך שיש לי נטייה לשפוט, למדוד ולכמת אנשים וכמובן גם את עצמי. זה לפעמים מגיע עד כדי זלזול והתנשאות. אני רואה בזה דפוס לא בריא שגורם לי לריחוק מבן זוגי, לחרדות ולתחושת פחד מכך שהבחירה שלי לא מספיק טובה, שיכולתי לבחור טוב יותר. וקשה לי עם זה...

נראה לי שהעניין שכדאי לתת עליו את הדעת כאן הוא פחות הפער ביניכם ויותר העיסוק שלך בדימוי שלו, בדימוי שלך, ובדימוי שלכם כזוג – כפי שהוא נתפס על ידי אנשים אחרים (וכמובן על ידך).

ולכן, מה שתיארת בפיסקה שציטטתי כאן, זה בדיוק הכיוון שהייתי לוקחת את זה - להביט על הדפוסים שמייצרים את הקושי, ולא רק לברר אם זהו פער שאפשר או אי אפשר לגשר עליו. פוקוס על הפער, בעיני, הוא כאמור גם פחות רלוונטי, וגם עשוי במקרה שלך להזין את החרדה ואת תחושת חוסר האונים. פוקוס על הדפוסים (כמובן אך ורק עם חמלה רבה), יעביר את המושכות לידיים שלך, ועשוי להרגיע את החרדה.

כהרגלי, מציעה לך להתחיל מלהיות רכה, מאפשרת ומקבלת מול הדפוסים הללו. לתת לך רשות להיות עימם.
את לא אשמה בהם :-), את לא לא-בסדר בגללם. נכון, הם מקשים עליך ויוצרים סיטואציות כמו זו שתיארת, ואת בשאיפה לטפל בהם, אבל כל עוד הם כאן, זה בסדר שהם כאן. את בסדר. מסכימה להיות רכה כלפי עצמך כאן?

ולאחר מכן, אפשר להתחיל (או להמשיך :-)) להעביר את הפוקוס לחיזוק התפיסה העצמית שלך. כדי להיות פחות תלויה בדימוי שבן זוגך והזוגיות שלכם מייצר עבורך.

אם זה כיוון שמתאים לך ללכת בו, כתבי מה עולה בך ביחס למה שכתבתי, ונמשיך.
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

תודה עירית.

כן, זה כיוון מתאים. זה צד אחד בעניין, הצד השני הוא הפחד שלי מבחירה לא נכונה, מחוסר סיפוק בעתיד ומהתחושה הזו של ״אין לאן לברוח״ מרגע שהבחירה נעשתה, וגם אלו נושאים שמלווים אותי כבר הרבה שנים סביב מערכות יחסים. כלומר יש את הפחד מהדימוי שלנו בעיני אחרים אבל גם פחד מחוסר סיפוק שלי ומצרכים שלי שלא נענים או לא ייענו בעתיד. וזה פחד משתק ממש. כך שהייתי שמחה לעבוד עם שני המימדים האלה אם אפשר:)

תודה לך.

(יצירתית)
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

המחשבה שעולה לי כשאני חושבת על כך שאולי יש כאן צורך שלי שלא מסופק היא שאם זה כך אני פשוט איאלץ לעזוב את מערכת היחסים הזו, כמעט בניגוד לרצוני. זה נשמע אולי קצת מוזר אבל ככה זה מצטייר אצלי על רקע של חרדה גדולה מהאפשרות הזו. כלומר החשיבה שלי היא די בשחור ולבן מהבחינה הזו, אני מצליחה להרגיש מאושרת ורגועה רק אם אני משוכנעת שאין בעיות או דברים חורקים.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יצירתית,

המחשבה שעולה לי כשאני חושבת על כך שאולי יש כאן צורך שלי שלא מסופק היא שאם זה כך אני פשוט איאלץ לעזוב את מערכת היחסים הזו, כמעט בניגוד לרצוני. זה נשמע אולי קצת מוזר אבל ככה זה מצטייר אצלי על רקע של חרדה גדולה מהאפשרות הזו. כלומר החשיבה שלי היא די בשחור ולבן מהבחינה הזו, אני מצליחה להרגיש מאושרת ורגועה רק אם אני משוכנעת שאין בעיות או דברים חורקים.

אוקיי, אני חושבת שאני מבינה. אני אתאר לך מה אני רואה ותגידי אם אכן כך או שנדרש לדייק כאן:

בתפיסה שלך את מערכת היחסים הזוגית שלכם עולה צרימה ("האם הצורך האינטלקטואלי שלי מסופק?"). הצרימה מטלטלת את הנפש ויוצרת בה חוויה של כאוס בלתי ניתן להכלה, ושל חרדה. הפיתרון שהנפש מוצאת על מנת להתמודד עם החרדה הוא פיתרון של שחור ולבן, של "הכל או כלום" ("או שהכל נראה לי נפלא ואז אני מעוניינת להישאר בקשר, או שיש צרימה או ספק ואז אני חייבת/מוכרחה לצאת ממנו באופן מיידי"). זהו הפיתרון של הנפש אל מול החרדה משום ששחור או לבן מספקים וודאות, מספקים ביטחון מול הכאוס הפנימי שנוצר.
אבל אז מתברר שגם שחור או לבן אינו פיתרון שמביא מנוח לנפש שלך. משום שרעיון הפרידה ותחושת ההכרח בפרידה הכפויה הזאת (כפויה כי לא מדובר ברצון עמוק ואמיתי להיפרד אלא במנגנון הגנה) - מייצר בעצמו גל נוסף, אחר, של חרדה.

ואם התיאור הזה אכן מייצג את מה שמתחולל בתוכך – אולי האתגר יהיה להרחיב את היכולת שלך להכיל דיסהרמוניה או חריקות במערכת היחסים שלכם? כי אם תצליחי לנשום קצת תוך כדי מצב כזה - לא תעלה חרדה. ואם לא תעלה חרדה - לא יעלה הצורך לברוח מהקשר (לברוח מהמצב שנפש לא יכולה לסבול). ואז גם לא תעלה החרדה מעצם ה"הכרח" להיפרד.

מה דעתך, האם זה מה שמתרחש?
(אם נדרשת הבהרה של משהו בתיאור אמרי נא).

אם זה כיוון נכון, אז מה שניצב לנגד עיניך כרגע אלה הם שני דברים:
  1. להרחיב את היכולת הפנימית להכיל מצב לא מושלם של חקירה/צרימה/דיסהרמוניה בקשר הזוגי.
  2. לחזק את התפיסה העצמית (ערך עצמי, אהבה עצמית) כדי להיות פחות תלויה בדימוי שבן זוגך והזוגיות שלכם מייצר עבורך.
דייקי אם יש צורך.
{@
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

תודה עירית.

כן, זה נשמע לי כרגע די מדוייק. מסכימה עם שני הכיוונים שהעלית וגם עם הסדר שבהם כתבת אותם. זה מזכיר לי גם את התחושות הקשות שעולות בי כשאנחנו רבים לפעמים, תחושת הדיסהרמוניה קשה לי מנשוא ואני ממש מרגישה מצוקה גדולה ורצון לברוח או להיעלם. זה מתקשר לי לסעיף הראשון -
להרחיב את היכולת הפנימית להכיל מצב לא מושלם של חקירה/צרימה/דיסהרמוניה בקשר הזוגי.

(יצירתית)
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יופי. בואי נתחיל:
דמייני את עצמך, לרגע, רחבה יותר (את יכולה לדמיין את זה ממש באופן פיזי), נושמת, מתרחבת - ומכילה מצב של עימות או דיסהרמוניה בזוגיות.
איך זה מרגיש? מה עולה בך?
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

קשה לי קצת לדמיין את זה אבל עולה בי פחד. פחד שאם אעשה את זה, שאם אכיל את הדברים החורקים ואת העימותים, זו תהיה התעלמות ממשהו שבעצם לא בסדר, לא עובד, לא טוב לי, ושיום אחד אתעורר לתוך מציאות שלא מתאימה לי. ואז כבר יהיה מאוחר מדי.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

מה שאת בעצם אומרת זה שאי ההסכמה להכיל דיסהרמוניה, או ההימנעות מלהכיל אותה - משמשת אותך כמנגנון הגנה. הכיווץ והסגירה של השערים (כתנועה הפוכה להתרחבות והכלה) משמשים כמנגנון הגנה. באמצעות אי ההכלה את שומרת על עצמך מלהגיע למצב שאולי יהיה לא נכון או לא מדוייק עבורך. הגבול אינו סלקטיבי אלא מוחלט. את מסננת את כל הדברים החורקים כי את לא בטוחה שתדעי להבחין בין מה שנכון עבורך לבין מה שלא.

עולות לי שתי שאלות:
  • האם את יכולה לתאר לעצמך דרך נוספת לשמור על עצמך ועל הגבולות שלך? דרך נוספת להישאר קשובה לעצמך ולצרכים שלך - דרך שאיננה כוללת את תנועת הכיווץ והסגירה?
  • מה דרוש לך על מנת לסמוך על עצמך שכן תדעי להבחין בין מה שטוב לך לבין מה שלא?
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

תודה עירית.

כן, זה נשמע לי מדוייק. ובכל זאת עולה לי שאלה, האם ייתכן לדעתך שהחרדה בכל זאת נובעת פשוט מכך שאולי אני בעצם צודקת במחשבה שמשהו במערכת היחסים לא עובד מספיק טוב בשבילי? (כלומר, מכך שהמחשבה הזו, שמשהו לא טוב מספיק ולכן עדיף היה אם לא היה מתקיים או אם הייתי בוחרת אחרת, היא מחשבה נכונה וההכרה בה גורמת לי חרדה)

-האם את יכולה לתאר לעצמך דרך נוספת לשמור על עצמך ועל הגבולות שלך? דרך נוספת להישאר קשובה לעצמך ולצרכים שלך - דרך שאיננה כוללת את תנועת הכיווץ והסגירה?

המממ... אולי אם הייתי מצליחה לבטא את הצרכים שלי ולקבל לגיטימציה אליהם מהסביבה. העניין הוא שלפעמים יש לי צרכים שאני לא מעזה לבטא כי אני חוששת ממה שבן זוגי או הסביבה יחשבו עלי כתוצאה מכך. לדוגמה, אני זקוקה לפעמים לזמן לבד ובעצם אוהבת כשבן זוגי נוסע לכמה ימים. זה משהו שלא מקובל להגיד לו או לאנשים אחרים ויכול אפילו להעליב או לפגוע. אם הייתי יכולה לבטא את כל הצרכים שלי ולהרגיש שאני בכל זאת מקובלת ואהובה זה היה אולי עוזר לי לא להתכווץ.

אבל כל זה מתייחס למילוי צרכים בתוך המערכת שבה אני נמצאת. מה לגבי מילוי צרכים שאינני יכולה לספק בתוך המערכת? אם למשל הייתי רוצה לנהל שיחות בסגנון מסויים עם בן זוגי וזה לא מתאפשר, ובכל זאת חשוב לי שזה יהיה איתו ולא עם מישהו אחר, אז בעצם הצורך שלי לא יוכל לקבל מענה? ואולי עצם העובדה שזה לא מפריע לי רוב הזמן מוכיחה שזו לא בעיה כזו גדולה ושבעצם היא רק מתעוררת כשהחרדות ״מקפיצות״ אותה? באמת שקשה לי לפעמים לדעת מה נכון, מה מפריע באמת וחשוב ומה לא, כי התפישה שלי את המערכת הזוגית ואת בן זוגי מאוד משתנה לפי המצב המנטאלי שבו אני נמצאת. ובאמת שהייתי רוצה פשוט להצליח לקבל את העובדה הזו בנוגע אליו בפרופורציות הנכונות ולא להילחץ מזה כל כך לפעמים. כשהחרדה מתעוררת אצלי אני חוששת שלא שמתי לב למשהו מהותי וזה יפריע לי מאוד בעתיד.

-מה דרוש לך על מנת לסמוך על עצמך שכן תדעי להבחין בין מה שטוב לך לבין מה שלא?

אני מתמודדת עם השאלה הזו כבר הרבה שנים. פעם חיפשתי תשובות ממקור חיצוני לשאלה מה טוב לי ומה לא. אני רואה את התנועה הזו החוצה ברגעים שהחרדה מתעוררת. זה מיד דוחף אותי לשאול אנשים אחרים מה הם חושבים על בן זוגי לדוגמה, כדי לנסות לנחש אם יש בו משהו שנראה להם לא מתאים לי, לחפש תשובות באינטרנט למה שמטריד אותי, או לבוא לכאן לשפוך את ליבי:)
לרוב ההתמקדות שלי הייתה בשאלה ״האם כן או לא הוא מתאים לי״. באיזשהו שלב הבנתי שזו שאלה עקרה, שתשובה חיובית עליה מרגיעה כמו אקמול אבל לא מטפלת בשורש הבעיה. ששורש הבעיה הוא החרדה הזו שכנראה נובעת ממקור אחר בכלל.
אני לא כל כך יודעת איך להגיע למצב שבו אני סומכת על עצמי כל הזמן ומפרגנת לעצמי על הבחירות שלי... אולי יותר אמון ואופטימיות בקשר לחיים בכלל? אולי אם הייתי מצליחה לזכור גם ברגעים קשים של חרדה שאני כבר במקום שבו אני יודעת מה טוב לי... כי אולי אני עדיין זוכרת מצבים מהעבר ומערכות יחסים אחרות שבאמת לא היו טובות לי וזה עדיין רודף אותי, הידיעה שלא הקשבתי לעצמי בכלל כל כך הרבה פעמים ונכנסתי למערכות יחסים שבהם לא הייתי מסופקת או מאושרת. זה תמיד היה תחום בעייתי בשבילי וזו בעצם הפעם הראשונה שאני נמצאת במערכת יחסים טובה ושאני מצליחה להרגיש מאושרת. כי לפני כן תמיד הרגשתי יותר טוב כשהייתי לבד.

יצירתית
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יצירתית,

האם ייתכן לדעתך שהחרדה בכל זאת נובעת פשוט מכך שאולי אני בעצם צודקת במחשבה שמשהו במערכת היחסים לא עובד מספיק טוב בשבילי? (כלומר, מכך שהמחשבה הזו, שמשהו לא טוב מספיק ולכן עדיף היה אם לא היה מתקיים או אם הייתי בוחרת אחרת, היא מחשבה נכונה וההכרה בה גורמת לי חרדה)

תחושת בטן: לא נראה לי :-).
עקרונית, כמובן שזה יתכן, ואני תמיד בעד להטיל ספק בדברים ולא לחיות בעיניים עצומות מתוך פחד להביט על המציאות כפי שהיא. אבל, במקרה שלך נראה לי שמה שמעלה את הספק הוא החרדה עצמה מלהיות בתוך כאוס. וכאמור, הפיתרון שהמערך הרגשי שלך מייצר מול הכאוס הבלתי נסבל הוא פרידה שתביא עימה וודאות ברורה. והדבר השני שכאמור מעלה את הספק הוא הצורך בדימוי עצמי וזוגי שמעורר התפעלות בעיניך ובעיני אחרים.

כלומר – נראה לי שהספק משמש אותך כאן כמנגנון הגנה ולא כקריאה פנימית של עצמך אלייך. הוא עולה מתוך פצע ולא מתוך המקום הגבוה שיודע. זו תחושתי, תבדקי את מה תחושת הבטן שמתחת לפחדים אומרת לך ביחס לרעיון הזה. ואם את מתחברת אליו, את יכולה להביט על הספק בכל פעם שהוא עולה, להזכיר לעצמך שהוא עולה כמנגנון הגנה, ולבקש מעצמך את ההסכמה להניח לו לעת עתה.
.

אולי אם הייתי מצליחה לבטא את הצרכים שלי ולקבל לגיטימציה אליהם מהסביבה.

כן, אני מתחברת למה שאת אומרת,
וחושבת שזה יצטרך להתחיל מזה שאת תסכימי לתת לגיטימציה לצרכים שלך. שאת תעזי לעמוד מאחורי עצמך, לתת לעצמך את הגיבוי הדרוש לך ואת הרשות להצטרך את כל מה שאת צריכה.
מותר לך להצטרך :-), וטוב שאת יודעת להקשיב ולדעת מה את צריכה (זה לא מובן מאליו). הצרכים שלך הם בעדך, הם לא נגד מישהו אחר. בנוסף, הם לא מגדירים אותך בשום דרך.
  • האם את מסכימה להביט על זה כך?
  • האם את מסכימה לתת לגיטימציה לצרכים שלך?
  • מה נחוץ לך על מנת לתת להם לגיטימציה?
.

אני לא כל כך יודעת איך להגיע למצב שבו אני סומכת על עצמי כל הזמן ומפרגנת לעצמי על הבחירות שלי...

יש לי הרגשה שאולי המוצא מהלופ המתמשך הזה יהיה פשוט לקבל החלטה, כביכול "שרירותית" :-). לבחור. להחליט שאת סומכת על הקול הפנימי שלך והולכת איתו. להחליט שאת נותנת לעצמך גיבוי וזהו, לא משנה מה. ליצור בתוך מערכת היחסים שלך עם עצמך ברית פנימית: "אני איתך, באש ובמים, ולא משנה מה. אם יתברר שצעד מסויים היה לא מדוייק, נדייק אותו בבוא העת".
היציאה החוצה לצורך קבלת אישור על בן הזוג או על כל דבר אחר – לרוב רק מחלישה אותך, מחלישה את הברית הפנימית הזאת. זה מאוד טבעי שזה יעלה כתגובה אוטומטית לחרדה אבל זהו לא פיתרון שבאמת מחזק אותך לאורך זמן.
מה דעתך? מתחברת לרעיון של ההחלטה?
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

עירית,
כן, זה בדיוק כמו שתיארת לדעתי...
תחושת הבטן שמתחת לפחדים אומרת לי את מה שאת אמרת אבל ברגעים של חרדה גדולה קשה לי קצת להיזכר בזה. החרדה עולה על הכל והפחד מכך שעשיתי טעות ולא בחרתי נכון מטשטש את האמת הזו. כשאני מתאוששת מזה אני מבינה שהמקור לחרדה הוא אחר. לרוב זה בא אחרי תקופה שבה אני קיצונית קצת יותר לכיוון השני, ומפחדת שאולי הוא יפסיק לאהוב אותי וכדומה. כלומר זו טלטלה בין שני קצוות וזה מאוד מעייף ומבלבל. ואולי התחושה הקשה הזו שהוא לא מספיק טוב באה ״לאזן״ כביכול את הפחד שאני לא מספיק טובה בשבילו...

_-האם את מסכימה להביט על זה כך?
  • האם את מסכימה לתת לגיטימציה לצרכים שלך?
  • מה נחוץ לך על מנת לתת להם לגיטימציה?
._

אני סכימה להביט על זה כך קצת יותר בזמן האחרון. כלומר בהחלט יש תנועה לכיוון הזה גם אם זה עוד לא לגמרי מדוייק. אני מסכימה לתת לגיטימציה לצרכים שלי... אבל עולים לי כל מיני ״אבלים״ לגבי מתי ואיך והתחשבות באחרים. מה שנחוץ לי על מנת לתת להם לגיטימציה... כנראה הכרה בכך שמותר לי שיהיה לי טוב ונוח. שזה לא משהו לא מוסרי או לא הוגן או בא על חשבון מישהו. לפעמים יש לי נטייה לראות את זה כך.

_יש לי הרגשה שאולי המוצא מהלופ המתמשך הזה יהיה פשוט לקבל החלטה, כביכול "שרירותית" . לבחור. להחליט שאת סומכת על הקול הפנימי שלך והולכת איתו. להחליט שאת נותנת לעצמך גיבוי וזהו, לא משנה מה. ליצור בתוך מערכת היחסים שלך עם עצמך ברית פנימית: "אני איתך, באש ובמים, ולא משנה מה. אם יתברר שצעד מסויים היה לא מדוייק, נדייק אותו בבוא העת".
היציאה החוצה לצורך קבלת אישור על בן הזוג או על כל דבר אחר – לרוב רק מחלישה אותך, מחלישה את הברית הפנימית הזאת. זה מאוד טבעי שזה יעלה כתגובה אוטומטית לחרדה אבל זהו לא פיתרון שבאמת מחזק אותך לאורך זמן.
מה דעתך? מתחברת לרעיון של ההחלטה?_

מתחברת לרעיון של ההחלטה עם הסתייגויות. כלומר כשאני כבר בדרך החוצה מהחרדות האלה אני מסכימה לרעיון הזה ומוכנה לפעול לפיו. כשאני בתוך החרדה זה לא עובד לי כל כך כי החרדה ״צועקת״ לי דברים אחרים. היא צועקת לי שהקול הפנימי שלי וההחלטות שהחלטתי הם טעויות ושקרים שאני מספרת לעצמי כדי לשכנע את עצמי במה שנוח לי, ושגם כל השיחה הזו איתך למשל היא ניסיון שלי לשכנע אותך ואת עצמי שמערכת היחסים שלי טובה ומספקת ו״בעצם זה לא נכון״. מקווה שזה מובן...

בכל אופן הכיוונים שנתת לי והפידבק שלך מאוד עוזרים, אני כבר מרגישה יותר טוב. תודה לך.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יצירתית,

תחושת הבטן שמתחת לפחדים אומרת לי את מה שאת אמרת אבל ברגעים של חרדה גדולה קשה לי קצת להיזכר בזה. החרדה עולה על הכל והפחד מכך שעשיתי טעות ולא בחרתי נכון מטשטש את האמת הזו. כשאני מתאוששת מזה אני מבינה שהמקור לחרדה הוא אחר. לרוב זה בא אחרי תקופה שבה אני קיצונית קצת יותר לכיוון השני, ומפחדת שאולי הוא יפסיק לאהוב אותי וכדומה. כלומר זו טלטלה בין שני קצוות וזה מאוד מעייף ומבלבל. ואולי התחושה הקשה הזו שהוא לא מספיק טוב באה ״לאזן״ כביכול את הפחד שאני לא מספיק טובה בשבילו...

זה באמת מאוד מבלבל ומתיש להיטלטל כך בין שני הקצוות, בין הפחד של מה יקרה אם תישארי, לבין הפחד של מה יקרה אם הוא ילך. אני רוצה להציע לך לנסות להתחיל ליצור קשר עם עוגן פנימי שבו תוכלי להיאחז ועליו תוכלי להישען כאשר שני הקצוות הללו ימשכו אותך אליהם. משהו שתוכלי להשתמש בו בזמן אמת.

העוגן הזה הוא הידיעה הפנימית הגבוהה והמודעת שלך. כרגע את יודעת מהי האמת. את יודעת שהשֵדים שמדברים אליך מתוך שני הקצוות הללו אינם אמיתיים, ושהם עולים כמנגנוני הגנה אוטומטיים. כרגע את יודעת. הידיעה הזאת היא העוגן, והיא לא הולכת לשום מקום, היא תמיד איתך.

כאשר יחזרו הבלבול והחרדה ויערפלו את כל מה שאת יודעת, את תוכלי לאחוז בידיעה הזאת ולהיצמד אליה. איך? בזמן אמת תני לעצמך להתפצל: תהיה בך 'יצירתית' אחת שמיטלטלת וחווה לגמרי את החרדה (אין מה להתנגד לחרדה, מנגנון ההגנה הרי עולה מבלי לשאול אותך :-)), ובמקביל אליה תהיה 'יצירתית' שניה שיודעת, שזוכרת שזה לא אמיתי. בהתחלה זוכרת בפינה קטנה בראש, ומפעם לפעם המקום שזוכר ויודע יתחזק ויגדל, ויהפוך למשהו שאת באמת יכולה להישען עליו.

מה שזה דורש ממך זה לקבל עכשיו, לפני שהסערה מגיעה, החלטה שאת מחוייבת לידיעה הפנימית שלך ולא משנה מה קורה. להחליט עכשיו שאת זוכרת. שאת מבטיחה לעצמך לזכור. גם להיטלטל (כי זה אוטומטי וחזק ובין כה קורה) אבל גם לזכור.
מה דעתך? זה משהו שנראה לך שתוכלי ליישם?

.

מה שנחוץ לי על מנת לתת להם לגיטימציה... כנראה הכרה בכך שמותר לי שיהיה לי טוב ונוח. שזה לא משהו לא מוסרי או לא הוגן או בא על חשבון מישהו. לפעמים יש לי נטייה לראות את זה כך.

אוקיי. הציצי נא באלה:
  • האם את מסכימה להכיר בכך שמותר שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שראוי יהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שחשוב שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שזה טוב גם עבור האנשים האחרים בחייך שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שגם לאחרים חשוב שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה לתת לעצמך את הרשות שיהיה לך טוב ונוח?
.

מתחברת לרעיון של ההחלטה עם הסתייגויות. כלומר כשאני כבר בדרך החוצה מהחרדות האלה אני מסכימה לרעיון הזה ומוכנה לפעול לפיו. כשאני בתוך החרדה זה לא עובד לי כל כך כי החרדה ״צועקת״ לי דברים אחרים. היא צועקת לי שהקול הפנימי שלי וההחלטות שהחלטתי הם טעויות ושקרים שאני מספרת לעצמי כדי לשכנע את עצמי במה שנוח לי, ושגם כל השיחה הזו איתך למשל היא ניסיון שלי לשכנע אותך ואת עצמי שמערכת היחסים שלי טובה ומספקת ו״בעצם זה לא נכון״. מקווה שזה מובן...

מובן בהחלט :-).
האם נראה לך שרעיון העוגן שהצעתי בפסקאות הראשונות יכול לתת לך מענה גם לזה?
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

היי עירית,

תודה על דברייך. אני תמיד מנסה לזכור כשאני בתקופה רגועה ואחר כך להזכיר לעצמי כשאני נכנסת לטלטלה הזו, אבל לצערי זה לא ממש עובד לי כשהחרדה משתלטת כי אז נדמה לי שרק באותו רגע אני רואה את האמת המרה. עכשיו כשאני חושבת על זה בעקבות דברייך, אולי יעזור לי לכתוב לעצמי תזכורת שאקרא כל פעם שזה קורה. טקסט כתוב מקבל יותר ממשות ואולי אתייחס אליו יותר ברצינות כשהמחשבות מתרוצצות. מאז שהתחלתי לקרוא ולהשתתף בדף הזה ובמקביל לעשות את התרגילים בספר "דרך האמן" הבנתי כמה כוח יש לכתיבה יומיומית ולתרגול בכתב של המסרים.

_-האם את מסכימה להכיר בכך שמותר שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שראוי יהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שחשוב שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שזה טוב גם עבור האנשים האחרים בחייך שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה להכיר בכך שגם לאחרים חשוב שיהיה לך טוב ונוח?
  • האם את מסכימה לתת לעצמך את הרשות שיהיה לך טוב ונוח?_
אני נוטה לכיוון ה"כן" עם השאלות האלה אבל זו עדיין לא הסכמה מלאה. אני אמשיך לעבוד עם זה, הכיוון הזה מדבר אלי כרגע גם מבחינות אחרות. תודה לך @} @}
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

חזרתי עכשיו משבוע טיול באירופה. בכוונה אני לא קוראת לזה "חופשה". זה היה טיול, עם בן כמעט שנתיים, זה לא חופשה. חופשה זה כשאפשר באמת להתענג באופן אינסופי על הנוף שנשקף מהמרפסת אל תוך אינסוף שכבות של הרים, ולא לעשות תורנויות לבקרת נזקים במלון בזמן שהשני מנשנש מהר-מהר לחם עם משהו לצד הקפה.
אבל נהניתי. חזרתי מאקלים קריר ואנשים שלא מצפצפים (אבל גם לא מזכים במבט שני) אל תוך ההמולה והלחות והכאב בלב על ילדים שנהרגים. ופתאום ההבנה הזאת היתה כל כך ברורה - אני לא רוצה להיות פה. אני לא רוצה המשיך לעשות את מה שאני עושה. אני לא רוצה להמשיך ולנסות למצוא סיבות לחייך כדי לא להגיד שאני בדיכאון, כי זה לא יפה להיות בדיכאון. אני לא רוצה לקרוא כתבות על מנהלים מתעמרים ולחפש נואשות בערימת המיילים הצעת עבודה שאולי-אולי תהיה "אטרקטיבית" יותר במשהו, אבל לדעת שבעצם, אני מאמינה שהכל אותו דבר.
אני רוצה להתחיל משהו מחדש, במקום רחוק, שבו הבתים עשויים עץ ועומדים על צלע של גבעה מוריקה, והאנשים לא ממהרים כי אין לאן והגינות קטנות ומקסימות והאוכל די פשוט. לטפח את הגינה שלי בבוקר ולעבוד עם עץ אחרי הצהריים ואולי ללקט פטריות למרק. לשייף קורות עץ ולטפח מקום קטן וחמים, ולדעת שזה כל מה שאני עושה.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

נשמע שההסכמה מבשילה, שההתנסויות אינן מקריות, שיש להן תפקיד, גם אם הוא לא ברור ובהיר עד הסוף כרגע.
ברוכה השבה {@
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

היי עירית, תודה :)
הטיול הזה פתח בי את הרצון לשינוי, להתרעננות. הוא המחיש לי עד כמה השינוי שאני רוצה הוא גדול. עד כמה האתגר שאני מזמנת לעצמי צריך להיות משמעותי על מנת שארגיש חיונית - ארץ אחרת, שפה זרה, עיסוק חדש.
שמתי לב שבכל פעם שאני מעלה בפני עצמי את האפשרות לשינוי שכוללת את עזיבת התחום שבו אני עוסקת עכשיו, עולה בי תחושה של "וויתור", כאילו אני בהכרח "מוותרת" על נתיב שהיה מוביל אותי ל"הצלחה", והולכת על נתיב שהוא "סוג ב'". מבחינת ההגיון, ברור לי שזה לא נכון: המשכורת שלי כרגע לא גבוהה, מקומות עבודה שמשלמים משכורת סבירה דורשים שעות עבודה רבות - מה שלא נמצא בתחום השאיפות שלי, וכו' וכו'. אני מאמינה שכן קיימת האפשרות לעסוק בים של תחומים אחרים, כמו עבודה עם ילדים, חינוך, ריפוי, ליווי וקואוצ'ינג, דולה, ניהול אכסניית אירוח - ולהרוויח טוב יותר, יחד עם האפשרות לתחושה של חופש אישי והגשמה. אבל יש איזה דפוסי מחשבה שמחליטים בשבילי אחרת, שאם אני עוזבת לפני שהגעתי למשכורות עתק ומשרה בכירה - אני בעצם סוג של "לא יוצלחית", אחת שעוזבת באמצע.

מה דעתכן?
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

_אבל יש איזה דפוסי מחשבה שמחליטים בשבילי אחרת, שאם אני עוזבת לפני שהגעתי למשכורות עתק ומשרה בכירה - אני בעצם סוג של "לא יוצלחית", אחת שעוזבת באמצע.

מה דעתכן?_

ממש לא מסכימה עם זה. לדעתי דרוש הרבה אומץ כדי לשנות כיוון וזה גם משהו שנראה לי טבעי ביותר שיקרה בחיים, לפחות פעם אחת.
אני יכולה לספר לך מנסיוני אם זה עוזר: זה אמנם לא בדיוק אותו דבר אבל אחרי שלמדתי תחום מסוים במשך ארבע שנים החלטתי להפסיק (היו דרושות לי עוד שנתיים לפחות כדי לסיים) ולעבור לתחום אחר. זה לא היה פשוט כי השקעתי כבר ארבע שנות חיים, כסף והמון אנרגיה בתחום הראשון, אבל אני לא מתחרטת לרגע שעשיתי זאת. אני רק מתחרטת שלא עשיתי את זה קודם, זה היה בעיקר כי הקשבתי יותר מדי לאמא שלי שפימפמה לי ש"כדאי שיהיה לך לפחות תואר ראשון בתחום, זה חשוב, בלה בלה". זה פשוט לא היה נכון. מצד שני, לפני שהגעתי כבר ממש לרגע האחרון שבו יכולתי לקבל החלטה לגבי שנת הלימודים הבאה, לא נפל לי האסימון לגבי מה התחום שאני רוצה באמת ללמוד. זה קרה ממש בדקה התשעים ובא לי כמו הארה, אחרי ששלוש שנים התחבטתי עם עצמי והתלבטתי וזה גרם לי הרבה סבל. וברגע שהתחלתי בתחום החדש - הכל הרגיש הרבה יותר נכון, הרגשתי בבית. יכולתי לנשום. גם שם לא הכל היה פשוט ומובן מאליו והדרך ממש לא הייתה סוגה בשושנים, אבל מעולם לא היו לי ספקות לגבי הכיוון החדש.

בקיצור, לדעתי כדאי פשוט לקחת זמן עם זה, לנסות לא לענות את עצמך במחשבות על כך, ורק לנסות להיות פתוחה לרעיונות חדשים, רצונות חדשים וכדומה. להקשיב למחשבות או חשקים חדשים שעולים מתוכך ולהתבונן בהם, ובסוף תמצאי את הדרך הכי מתאימה. ושינוי הוא דבר טוב ומבורך, אני ממש ממש לא חושבת שצריך לדבוק בכל מסלול או החלטה מהעבר כי להפסיק זה כביכול "לוותר". זה לא לוותר. זה לשנות כיוון ולצמוח.
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

תודה יצירתית, אני ממש מזדהה עם העניין של הנשימה. כשאני במשרד אני לא נושמת, אני קמלה, פשוטו כמשמעו. השיעמום והאנרגיות שמתבזבזות על הצורך לשדר עבודה ואינטראקציות חברתיות בנאליות פשוט מכבים לי את המוח...
אגב, סתם נזכרתי באיזה משהו שחלקת כרן לגבי אינטראקציה עם לקוחות. היות ואני בונה מחדש חוג לקוחות בתחום של כתיבה (בלוגים, רשתות חברתיות ועריכת תכנים בעיקר), אני חוזרת לזירה הזאת של "יחסי לקוח". השבוע אחד הלקוחות שלי שלח לי הסכם, כדי להתחיל פרוייקט. עברתי עליו ושלחתי הערות. ברור שהלקוח כתב את ההסכם עם עו"ד, ואני וויתרתי על התיעצות כזו משיקולי תקציב. בכל אופן, ההערות היו בקשה להבהיר סעיפים שנראו לי כלליים מדי או שלא הבנתי על מה הם מדברים. ואז הלקוח התקשר כדי לסגור את העניין בטלפון, והתחיל להגיד שהוא לא מבין מה עניין הקטנוניות והדקדקנות הזו. אם נשים בצד את התשובות שנתתי לו (שזה חוזה ולכן הוא צריך להיות מדוייק וברור), ברגע שהטון שלו נעשה קצת כועס והוא התחיל להשמע מעוצבן - הדופק שלי קפץ. פתאום זו היתה סיטואציה של "כועסים עלי", "יש לקוח שצריך להתמודד איתו". וזה חוזר על עצמו כשאני צריכה להתמודד עם המנהל בעבודה למשל, ולסרב להוראות שהוא מנחית עליי ולא נראות לי. הופס, הדופק קופץ, אני פחות רהוטה בניסוח שלי, קצת פחות רגועה.
אז נזכרתי בזה שחלקת את הקושי שלך לפעמים להתנהל מול לקוחות "בעייתיים". מבחינת הגיון, מחוץ לסיטואציה, אני מסוגלת לנסח את עצמי יופי ולבסס טענות ברורות. מעניין מה מאפשר לחלץ מהלחץ בתוך הסיטואציה עצמה?
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

מכירה את מה שתיארת לגבי הדופק שקופץ, תחושת הלחץ מכך שכועסים עלי וכדומה.
לי אישית זה מזכיר תמיד את התגובות שלי מהילדות כשאמא שלי הייתה כועסת על משהו, הייתי מאוד נלחצת ומרגישה ממש רע עם עצמי, תחושה מאוד חזקה של "אני לא בסדר" ומההשלכות שיכולות להיות לכך. אני לא יודעת אם גם אצלך זה ככה אבל נראה לי שרובנו די מתוכנתים מילדות להיבהל מהכעס, לנסות מיד לרצות, להחליק את העניינים, לתקן. הרצון הבהול הזה לתקן את עצמי ולרצות את האחר הכועס נחווה אצלי כתגובה ממש מהבטן שמאוד מטלטלת, כי אפילו אם אני יודעת שהכעס מוגזם או לא מוצדק אני נזרקת מיד לעמדת הילדה, שנבהלת כשההורים שהם כל עולמה כועסים. אני חושבת שהרבה פעמים אנחנו מנסים לשלוט באחר ואולי בעיקר בילדים על ידי כעס, כי זו תגובה מפחידה ומלחיצה שמטשטשת אצל מושא הכעס את תפישת המציאות באיזשהו אופן.

אז אולי בפעם הבאה שזה קורה, אם זה מדבר אלייך, תנסי תוך כדי הסיטואציה או קצת אחרי לזכור את הפער בין התגובה הרגשית שלך של התכווצות, התגוננות, ניסיון להסביר או להוכיח שאת כן בסדר (שהן תגובות אוטומטיות ילדיות), ובין התפישה שלך לגבי הסיטואציה האובייקטיבית וגם לגבי הלגיטימיות של הכעס המתפרץ או הדיבור הלא מכבד כלפייך. אני הייתי רוצה להגיע למקום שבו כשכועסים עלי או גורמים לי להרגיש שאני לא בסדר, אצליח להסתכל על הסיטואציה בריחוק כלשהו ולהתייחס לכעס של אותו אדם כאל משהו אישי שלו שלא קשור אלי. לא לערבב את עצמי עם התגובות שלו ולזכור שההתנהגות שלו לא באמת קשורה אלי.
מקווה שזה עוזר...

והמרגיעון שיצא לי - רדיפה אחר הכבוד מרחיקה את היכולת לקבלו. בערך לזה התכוונתי:)
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

צעד על שביל חצץ,

אבל יש איזה דפוסי מחשבה שמחליטים בשבילי אחרת, שאם אני עוזבת לפני שהגעתי למשכורות עתק ומשרה בכירה - אני בעצם סוג של "לא יוצלחית", אחת שעוזבת באמצע.

זוהי לא האמת.
כמו שאמרת, זהו דפוס מחשבתי.
אני נוטה לחשוב שיש לו שימוש ותפקיד ולכן אולי לא כדאי להתייחס אליו פשוטו כמשמעו.
לתחושתי זה עוד מאותו הדבר, כלומר עוד מאותן המחשבות שעלו בעבר, ושמבחינת המערך הרגשי שלך שימשו כדי לבלום ולמנוע את השינוי שהנפש שלך זוממת לעשות :-). מנגנוני ההגנה שלך יעשו הכל, ישלפו את כל הקלפים שיש להם, כדי למנוע ממך לעשות צעד שעבור המערך הרגשי נחווה כמפחיד וכמסוכן.
והמחשבה שתיארת כאן היא בעיני עוד קלף.

ואם גם בעיניך זהו העניין, את יכולה בזמן אמת להזכיר לעצמך שזו מחשבה עם תפקיד ועם אג'נדה, ומשום כך יש "לחשוד" בה ולהטיל בה ספק ולא להתייחס אליה כאילו היא האמת המוחלטת. ברגע ש"פרקת את המחשבה מנשקה", כלומר זיהית מה היא באמת, את כבר יכולה להגיב אליה אחרת.

מה את אומרת?
.

מבחינת הגיון, מחוץ לסיטואציה, אני מסוגלת לנסח את עצמי יופי ולבסס טענות ברורות. מעניין מה מאפשר לחלץ מהלחץ בתוך הסיטואציה עצמה?

אני מתחברת למה שכתבה יצירתית:
אני הייתי רוצה להגיע למקום שבו כשכועסים עלי או גורמים לי להרגיש שאני לא בסדר, אצליח להסתכל על הסיטואציה בריחוק כלשהו ולהתייחס לכעס של אותו אדם כאל משהו אישי שלו שלא קשור אלי. לא לערבב את עצמי עם התגובות שלו ולזכור שההתנהגות שלו לא באמת קשורה אלי.

בדיוק כך.
ואני רוצה להוסיף הצעה שמבוססת על הרעיון הזה: ככל שהמרכז הפנימי מתחזק (אהבה עצמית, הערכה עצמית, תחושת משמעות, ועוד) – הוא הופך להיות משהו שאפשר להישען עליו ברגעים כאלה. אפשר להתרחק מעין הסערה, כמו ש יצירתית הציעה, ולהישען עליו, על המרכז הפנימי.
לכל אחד יש מרכז פנימי, זה לא משהו "עלום" ושאפתני. נכון שתמיד אפשר לחזק אותו אבל גם עד אז, יש על מה לסמוך. באופן מעשי, כאשר את נקלעים לכזו סיטואציה, אפשר לעשות תרגיל קטן ומהיר שמצאתי אותו יעיל: את מדמיינת אותך מתרחקת מהסיטואציה ונשענת על משהו בתוכך (למשל אזור הלב, או עמוד השדרה וכן הלאה). או לחילופין רק אומרת לעצמך: "אני מתרחקת ונשענת כרגע על המרכז הפנימי שלי".
יש_לי_שאלה*
הצטרפות: 02 ספטמבר 2014, 00:34

ביד רכה

שליחה על ידי יש_לי_שאלה* »

היי עירית, קראתי בדפים שלך בנושא העבודה הפנימית שאת מייעצת "להסכים לפגוש את הכאב של הפצעים שלנו על מנת לעבור דרכו ולהתנקות ממנו וכו'"
השאלה שלי: מה התוצאה הסופית של העבודה הפנימית לאחר שהתנקיתי מכל הכאב? מה יוצא לי מהעבודה הזו? איך אני אמורה להרגיש לאחר שהתנקיתי מהכאב ? מה מצב הרגשות שלי לאחר שהתנקיתי מכל הכאב?
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

שלום!
יש לי שאלה קטנה-גדולה שנוגעת להתנהלות בבית עם מספר ילדים.
הילדים רבים ואני משתגעת.
למה זה כל כך מקפיץ אותי? למה אני מאבדת את האיזון? הם כנראה צריכים לריב (מחפשים זה את זה גם לאחר שאני מפרידה, ושוב, ושוב).
על מה זה לוחץ לי ואיך לצאת מזה.
יש לך רעיונות להתבוננות רכה יותר?
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

היי עירית,היי יצירתית. אני מסכימה עם שתיכן.יצירתית- מעניין מה שאת אומרת לגבי הפחד שיכעסו עלינו. אני חושבת שהפחד הזה משותף להרבה אנשים, ואני רואה אותו אצל הרבה נשים - בדיונים אודות מיצוב עצמי מול הסביבה ובכלל. מעניין מאיפה הפחד הזה נובע ואיך מציפים את ההתנהלות הרציונאלית מולו. הרי מישהו אחר שכועס עלי זה בסך הכל מצב. הוא יכול לנסות להעליב אותי, ואם אני במצב מאוזן,אני אראה שמולי אדם כועס שמנסה לפגוע,ואסנן את התכנים בהתאם.הוא יכול לצעוק,אבל מותר לי להגיד שאני לא מסכימה שיצעקו עלי,או כל ניסוח אחר. בקיצור,אדם אחר שכועס זה אכן מצב לא נעים,אבל היחס והצפי למצב כזה הם הרבה פעמים מעבר לפרופורציה הסו. בצורה שגורמת להתנהגות - הסכמה לדברים שהאחר אומר,הסכמה לבקשות שלו, דיבור והתנהגות שונים - כדי כמעט בכל מקרה להמנע ממצב שבו כועסים עלי.למה,בעצם?
עירית,אני מאוד מבינה מה את אומרת. מחפשת את המשפט שאני יכולה להגיד לעצני שיאפס את הסיטואציה.אני אנסה את המשפט שהצעת ואחזור לדווח :-D הצעות נוספות וחוויות יתקבלו בברכה...
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אנסה בעצמי:
האם אני מסכימה לראות את הלגיטימיות בקושי שלי כשהילדים רבים? - כן ולא - למה אני עדיין לא איזה קדוש סיני מאוזן רגשית.
האם אני מכירה בכך שזה נובע מדפוסים ששורשיהם בעבר ובהווה? - כן - אני מצולקת מריבות אחים, וכן, אני אוהבת הרמוניה חברתית, או לפחות התנהלות אי הסכמה מנומסת..
האם אני מאפשרת לעצמי לחוש את הקושי עד עומקו? - כן אבל לא לגמרי ,כי אני פוחדת לאבד שליטה ולהכות את ילדי. זה פחד לגיטימי עם שורשים במציאות, לצערי.
האם אני מאפשרת לעצמי לריב עד הסוף כשיש לי צורך בזה (כמו לילדי,כנראה)? בדרך בלל אנסה להשאר בשליטה כלשהי. טונים גבוהים ומתלהבים מאוד בוויכוחים מאיימים עלי ומלחיצים אותי.
לאן אני ממשיכה מכאן?
נוודית*
הצטרפות: 09 נובמבר 2012, 00:10

ביד רכה

שליחה על ידי נוודית* »

יולי קו, שיחה מרתקת על מריבות בין ילדים התקיימה בדף תפילת הדרך במהלך חודש אוגוסט. התחילה בערך כאן - תפילת הדרך (2014-08-07T22:07:03) והמשיכה לסירוגין (משולבת בשיחות על נושאים אחרים).
אולי יעניין אותך לקרוא.

@}
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יש לי שאלה,

_היי עירית, קראתי בדפים שלך בנושא העבודה הפנימית שאת מייעצת "להסכים לפגוש את הכאב של הפצעים שלנו על מנת לעבור דרכו ולהתנקות ממנו וכו'"
השאלה שלי: מה התוצאה הסופית של העבודה הפנימית לאחר שהתנקיתי מכל הכאב? מה יוצא לי מהעבודה הזו? איך אני אמורה להרגיש לאחר שהתנקיתי מהכאב ? מה מצב הרגשות שלי לאחר שהתנקיתי מכל הכאב?_

למיטב הבנתי אין דבר כזה התנקות מכל הכאב. אני חושבת שכל עוד אנחנו חיים ונושמים, נישא בתוכנו כאבים כאלה ואחרים, מעצם היותנו בני אדם. מה שכן, כאשר עובדים עם הכאב, מגיעים למצב בו הכאב כבר לא במצב שזה בלתי נסבל להכיל אותו, והוא פחות "לוקח" ופחות מפעיל אותנו באופן תגובתי.

העבודה על ההסכמה לפגוש את הכאב הופכת אותנו לפחות מפוחדים ומזועזעים ממנו. הוא הופך להיות פחות "אויב אכזר" ובלתי נסבל, ויותר משהו שאנחנו כבר יודעים שאנחנו יכולים להתמודד איתו. הכאב הפך ממשהו שהיינו עסוקים בכל כוחנו ומאודנו לברוח ממנו, למשהו שאנחנו יודעים שאם נצטרך, נוכל לעבור אותו מבלי להתפרק. אני חושבת שעצם ההסכמה לפגוש את הכאב, ובניית היכולת לפגוש אותו, מפתחים חוסן פנימי שאפשר להישען עליו בעת ההתנהלות עם החיים.

האם זה ענה לך לשאלה?
מוזמנת לשאול ככל שתרצי :-).

|#|

יולי קו,

_שלום!
יש לי שאלה קטנה-גדולה שנוגעת להתנהלות בבית עם מספר ילדים.
הילדים רבים ואני משתגעת.
למה זה כל כך מקפיץ אותי? למה אני מאבדת את האיזון? הם כנראה צריכים לריב (מחפשים זה את זה גם לאחר שאני מפרידה, ושוב, ושוב).
על מה זה לוחץ לי ואיך לצאת מזה.
יש לך רעיונות להתבוננות רכה יותר?_

_אנסה בעצמי:
האם אני מסכימה לראות את הלגיטימיות בקושי שלי כשהילדים רבים? - כן ולא - למה אני עדיין לא איזה קדוש סיני מאוזן רגשית.
האם אני מכירה בכך שזה נובע מדפוסים ששורשיהם בעבר ובהווה? - כן - אני מצולקת מריבות אחים, וכן, אני אוהבת הרמוניה חברתית, או לפחות התנהלות אי הסכמה מנומסת..
האם אני מאפשרת לעצמי לחוש את הקושי עד עומקו? - כן אבל לא לגמרי ,כי אני פוחדת לאבד שליטה ולהכות את ילדי. זה פחד לגיטימי עם שורשים במציאות, לצערי.
האם אני מאפשרת לעצמי לריב עד הסוף כשיש לי צורך בזה (כמו לילדי,כנראה)? בדרך בלל אנסה להשאר בשליטה כלשהי. טונים גבוהים ומתלהבים מאוד בוויכוחים מאיימים עלי ומלחיצים אותי.
לאן אני ממשיכה מכאן?_

את יכולה לזהות שני פחדים: פחד אחד הוא הפחד הוא להיות בסיטואציה שאין לך שליטה עליה. הפחד השני הוא להיות בתוך סיטואציה ובתוך אנרגיה של עימות אלים (אלים בדרגה כזו או אחרת).
תראי אם דייקתי מבחינתך בניסוח,
ואז, והשאלות שלי אליך הן אלה (את יכולה להפריד ולענות ביחס לכל אחד מהפחדים בנפרד, כרצונך):
  • פרטי נא מה מפחיד אותך בלהכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
  • מה נחוץ לך על מנת להרחיב את היכולת שלך להכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
  • מה יידרש ממך על מנת להרחיב את היכולת שלך להכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
  • מה יאפשר לך לפחד מהם פחות?
  • מהו הדבר שתחושת הבטן שלך אומרת לך שייקח אותך למדרגה הבאה שלך בנושא זה?

|#|

צעד על שביל חצץ,

מעניין מאיפה הפחד הזה נובע ואיך מציפים את ההתנהלות הרציונאלית מולו. הרי מישהו אחר שכועס עלי זה בסך הכל מצב. הוא יכול לנסות להעליב אותי, ואם אני במצב מאוזן,אני אראה שמולי אדם כועס שמנסה לפגוע,ואסנן את התכנים בהתאם.הוא יכול לצעוק,אבל מותר לי להגיד שאני לא מסכימה שיצעקו עלי,או כל ניסוח אחר. בקיצור,אדם אחר שכועס זה אכן מצב לא נעים,אבל היחס והצפי למצב כזה הם הרבה פעמים מעבר לפרופורציה הסו. בצורה שגורמת להתנהגות - הסכמה לדברים שהאחר אומר,הסכמה לבקשות שלו, דיבור והתנהגות שונים - כדי כמעט בכל מקרה להמנע ממצב שבו כועסים עלי.למה,בעצם?

יש בנו שני רבדים (יש יותר אבל לצורך הדיון אני מתייחסת לשניים): הרובד הרציונלי, והרובד הרגשי-פנימי. המערכת הרציונלית שלנו, באופן טבעי, היא משהו שמתפתח ומתקדם מאוד מהר. את יכולה למשל להבין "בשכל" בקלות רבה שמה שהאדם הזה אומר אינו נכון לגביך. וגם אם בעבר, כאשר היית צעירה יותר, השכל שלך חשב שהאדם האחר צודק, עברו כמה שנים ואת כבר יודעת מי את, כבר למדת דבר או שניים על עצמך ואת יודעת שהוא מדבר מתוך העולם הפנימי הסובייקטיבי שלו ושזה לא קשור אליך.

לעומת זאת, המערכת הרגשית מתפתחת הרבה הרבה יותר לאט, ולכן אצל כולנו קיים פער בין שתי המערכות: הרציונלית המתקדמת וה"בוגרת" יותר, והרגשית, הפחות מתקדמת והיותר "ילדית". המערכת הרגשית צוברת זיכרונות וכאבים שיושבים אגב גם ברובד הפיזי (עוד רובד נכנס לשיחה). המערכת הזאת כאובה וטעונה ולכן היא מאוד מותנית ומוטית. למשל, אם אני נושאת בתוך המערכת הרגשית שלי זיכרון שזה "מסוכן כאשר מישהו כועס עלי" או זיכרון ש"אם מישהו כועס הוא לא אוהב אותי", התגובה תהיה אוטומטית לגמרי ולא משנה כמה הרובד הרציונלי שלך מפותח ומתקדם :-). כולנו נופלים לתגובות האוטומטיות הללו, וכולנו עוד ניפול :-). השאלה היא באיזו תדירות, באיזה היקף, וגם כמה מהר נצא משם. התפתחות פנימית יכולה ליצור מצב בו בעת הצפה של זיכרון ילדי כזה או אחר, החלק הבוגר מגיע מאוד מאוד מהר ולוקח את העניינים לידיים.

מזכירה שלפני הכל - מאוד מאוד חשוב להתייחס בזמן אמת אל החלק הילדי, הכאוב והתגובתי - בחמלה גדולה ו ביד רכה: לא לשפוט את החלק הזה, ולא לשפוט את עצמנו על כך שהוא תפס את הבמה על אף גילנו הביולוגי המופלג :-). אנחנו אף פעם אף פעם לא אשמים בדפוסים שלנו, במטענים, ובזכרונות הרגשיים שאנו נושאים בתוכנו. אוקיי?

אני מאוד מבינה מה את אומרת. מחפשת את המשפט שאני יכולה להגיד לעצני שיאפס את הסיטואציה.אני אנסה את המשפט שהצעת ואחזור לדווח
יופי. אנחנו כאן.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

גם אני יכולה לזהות כאן ֿ(לפחות) שני פחדים: פחד אחד הוא הפחד הוא להיות בסיטואציה שאין לך שליטה עליה. הפחד השני הוא להיות בתוך סיטואציה ובתוך אנרגיה של עימות אלים

בהתחלה עלתה בי התנגדות, והשאלות נראו לי לא מתאימות. בקריאה נוספת נראה לי שאפשר לנסות בכל זאת לענות ולתת לחומר לשקוע:

-פרטי נא מה מפחיד אותך בלהכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
אני חוששת לאבד שליטה על עצמי ולפגוע בילדי, או אפילו רק לאבד צלם אנוש ולצרוח מאוד
(אני יודעת שאני לא היחידה בעולם שעלולה לזלוג לכך, ובכל זאת זה לא מנחם אותי. אני לא אוהבת את הפן הזה מופנה למשפחתי).

-מה נחוץ לך על מנת להרחיב את היכולת שלך להכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
לדעת שאני לא מסוכנת. שהילדים ישרדו את הקטעים הפחות נעימים בלי נזקים ניכרים.

-מה יידרש ממך על מנת להרחיב את היכולת שלך להכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
בשלב ראשון אני מזהה לישון מספיק, להרגע יותר (אני קצת לחוצה מפתיחת השני וענייני אדמיניסטרתיה שמדשדשים), ועוד משהו לא ידוע.

-מה יאפשר לך לפחד מהם פחות?
גם כאן לישון מספיק, להרגע יותר. מה בעצם ההבדל בין שאלה זו לקודמת?
  • מהו הדבר שתחושת הבטן שלך אומרת לך שייקח אותך למדרגה הבאה שלך בנושא זה?_
אולי לסמוך יותר על הילדים שלי שלא יעקרו עיניים זה לזה? שהם יודעים מה הם צריכים?
יש לי תחושה שלפעמים נגדשת אצלי הסאה ואני לא יכולה להכיל יותר רעשים וקולות חזקים (בעיקר בערב, בעייפות, אבל לא רק).
אם אני מתרחקת (זה גם פיתרון, נכון?) אז לרוב הם באים לריב לידי...
יש_לי_שאלה*

ביד רכה

_למיטב הבנתי אין דבר כזה התנקות מכל הכאב. אני חושבת שכל עוד אנחנו חיים ונושמים, נישא בתוכנו כאבים כאלה ואחרים, מעצם היותנו בני אדם. מה שכן, כאשר עובדים עם הכאב, מגיעים למצב בו הכאב כבר לא במצב שזה בלתי נסבל להכיל אותו, והוא פחות "לוקח" ופחות מפעיל אותנו באופן תגובתי.
העבודה על ההסכמה לפגוש את הכאב הופכת אותנו לפחות מפוחדים ומזועזעים ממנו. הוא הופך להיות פחות "אויב אכזר" ובלתי נסבל, ויותר משהו שאנחנו כבר יודעים שאנחנו יכולים להתמודד איתו. הכאב הפך ממשהו שהיינו עסוקים בכל כוחנו ומאודנו לברוח ממנו, למשהו שאנחנו יודעים שאם נצטרך, נוכל לעבור אותו מבלי להתפרק. אני חושבת שעצם ההסכמה לפגוש את הכאב, ובניית היכולת לפגוש אותו, מפתחים
חוסן פנימי שאפשר להישען עליו בעת ההתנהלות עם החיים._

כמו שכתבת, ברור לי שימשיכו להיות לנו כאבים מעצם היותנו בני אדם.
יש לי שאלות נוספות:
אם אני עושה עבודה על הפצעים הישנים שלי, עוברת דרכם ומרפא אותם האם אותם הפצעים והכאבים הישנים ימשיכו להכאיב ולהשפיע עליי , האם אי אפשר לנקות אותם עד הסוף ? האם אני לא יכולה להגיע למצב שאהיה שוות נפש כלפיהם? האם כשאני עוברת דרך הכאב אני לא מפוגגת ומזככת אותו? האם לא נוצר רגש חמלה במקום של הכאב?

חשבתי שמבחינה רגשית לאחר שאעבד את הפצעים והכאבים אחזור להיות משוחררת וחופשיה כמו שנולדתי, הרי נולדתי חופשיה ומשוחררת והפצעים נוצרו לאחר מכן כך שאם אטפל בפצעים אוכל לחזור לאותו מצב ראשוני, אשאר עם הרגשות הגולמיים ואהיה נקייה מרגשות קשים שעולים לי ללא שליטה כתוצאה מהפצעים.

עוד שאלה בבקשה, יש לי אחות אחת בכורה ששנאה אותי והתעללה בי מהילדות ורוב הפצעים שלי ממנה, בעשר שנים האחרונות היחסים בינינו לכאורה "בסדר" אבל מתחת לפני השטח הרגשות הישנים השליליים עדיין קיימים , היא משחקת אותה לפני אנשים והמשפחה האחות הגדולה שדואגת לי ואכפת לה ממני (רק בדיבורים) אבל בתכלס היא מתעתעת בי מצד אחד כשאנחנו רואות אחת את השנייה היא נחמדה למראית עין ומשחקת אותה מתעניינת ומצד שני היא משדרת לי דחייה ועוינות וגם אני נכנסתי למשחק הזה בעל כורחי גם אני שיחקתי "שהכול בסדר בינינו" .
אחותי היא טיפוס פסיבי אגרסיבי, הכול רוחש מתחת לפני השטח וקשה לזהות את זה כי בתכלס "היא לא עושה כלום" אבל אחרי כל מפגש אתה אני חוזרת באנרגיה ובתחושה קשה ולא מבינה מה קרה?
בשנתיים האחרונות עשיתי עבודה על הרגשות הקשים שהיו לי כלפיה והיו לי הרבה, והתנקיתי מהרבה רגשות. הבנתי שהבעיה היא רק אצלי ואני רוצה לחיות בשלום ובפיוס אתה בתוכי.
היום אני כבר פחות מושפעת ממנה, אני פשוט לא רוצה להתעסק בה יותר ועם זאת חשוב לי לשמור על יחסים נורמליים אתה.
אחרי העבודה שעשיתי ואני עדיין עושה, אני לא יודעת איך אני אמורה להתנהל איתה היום? אני לא יודעת איזה מין יחסים צריכים להיות בינינו? אני לא יודעת איזה קשר אני יכולה לבנות איתה לאור מה שהיא מרגישה כלפיי?
אני לא רוצה לנתק את הקשר אתה ורוצה לשמור על יחסים משפחתיים תקינים.
הייתי רוצה קשר חם וקרוב עם אחותי אבל זה לא קרה אף פעם ולא יכול לקרות כי אולי היא לא מסוגלת או היא לא בעניין ואני מקבלת את העובדה הזו. אני לא רוצה יותר לשחק את המשחק הזה "שהכול בסדר בינינו" כשאני יודעת שהיא לא סובלת אותי, אני רוצה להיות אותנטית אתה.
יש לה חברה 40 שנה והיא אישרה לי את כל התחושות שלה כלפיי.
אני אשמח לשמוע דעתך עצתך בנושא.
מהורהרת_מערערת*
הצטרפות: 24 ספטמבר 2012, 12:45
דף אישי: הדף האישי של מהורהרת_מערערת*

ביד רכה

שליחה על ידי מהורהרת_מערערת* »

שלום עירית,
שמחה לכתוב לך, אוהבת את הגישה שלך, לפני שנים התיעצתי איתך פה בבאופן ועזרת לי לראות דברים באופן צלול יותר,
אני נמצאת כרגע בפני החלטה, שקשה לי להחלטי ורציתי לבקש את עזרתך במציאת הקול הפנימי והמדוייק לי לזמן הזה בין כל הקולות שקיימים בי.
ההחלטה הזאת זאת נקודת מפגש של הרבה גורמים בתוכי ובתוך התא המשפחתי שלנו. בתוכי כאמא כאדם וכבת זוג. וכל החלקים האילה שנפגשים עם מציאות החיים.
יש לי תינוקת בת חצי שנה, וחשוב לי למלא את כל צרכיה כמו כל אמא.. אני מאמינה שהשנה הראשונה לחיים משמעותית להתפתחות שלה ולא רוצה להעמיס עליה שיעורים קשים.
השיעור הקשה שאני שוקלת לתת לה לחוות זה שהעזוב אותה יום בשבוע ל9 שעות בזמן שאני אלך ללמודי תאטרון.
זה חלום ורצון שיש לי הרבה זמן. ודבר שאני גם פוחדת מאוד, ומתרגשת ממנו.
גם לעזוב אותה ואת החיים שלי, שהם מאוד ביתיים וקהילתיים. גם לפגוש חלקים נועזים בי שאני יודעת שהם חלק ממני ובחיים הביתיים האלה בדרך כלל קשה לי לתת להם מקום. חלקים אילה מסקרנים, מרגשים וגם מפחידים אותי. רוצה לעזור להם לצאת לאור במקום בטוח כמו מסגרת תאטרון. רואה בלמודים אילה סוג של טיפול בשבילי. אז בבואי להחליט את ההחלטה האם ללמוד או לא, מתערבב בתוכי הרצון להיות אמא טובה והפחד מפני התעוזה. ונקודת ההסתכלות שלי וההרגשה שלי נודדת בין הכאב לעזוב אותה, לבין הפחד לפגוש את עצמי במציאות אחרת ונועזת, לבין הפחד לעזוב אותה ואיך היא תרגיש, ואיך אני ירגיש רחוקה ממנה, עם ילדי הבחור כשעזבתי היה קשה לי להיות בנוכחות במקום האחר ולא ביסורים על חוסר הנוחכות שלי איתו. למרות שכשאני עוזבת אותה אני נוכחת ולא מיוסרת. למדתי שיעור בלשחרר. אך לא עזבתי אותה והתרחקתי מאוד. תמיד אני במרחק הליכה כך שיודעת שאם היא מאוד תרצה אותי אוכל להגיע .
לעט עתה אני עוזבת אותה מדי פעם שהיא עם אביה ואחיה, והיא די בסדר עם זה. וגם במקום בו אני גרה יש מי שתניק אותה בזמן העדרי. כך שגם זה בסך הכל בסדר. ועדין אני רואה בעינים שלה את הצורך שלה בנוכחות שלי והביטחון שהיא שואבת ממנה שפחות מסופקת על ידי תחליפים אחרים למרות שגם הם נאותים, בטוחים, מספקי רצונות ואוהבים.
מקריאת דברי רואה אני ששיתפתי בעיקר בלמה לא ללכת ללמוד. בקושי לקחת את ההחלטה ללכת ללמוד. ולא בקושי לקחת את ההחלטה לא ללכת ללמוד.
האם תוכלי להכווין אותי בשאלות?

תודה רבה.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

יולי קו,

_פרטי נא מה מפחיד אותך בלהכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
אני חוששת לאבד שליטה על עצמי ולפגוע בילדי, או אפילו רק לאבד צלם אנוש ולצרוח מאוד
(אני יודעת שאני לא היחידה בעולם שעלולה לזלוג לכך, ובכל זאת זה לא מנחם אותי. אני לא אוהבת את הפן הזה מופנה למשפחתי)._

נדמה לי שמה שמדבר כאן מבין השורות שלך זו הכמיהה שלך לשלום עם כל החלקים שלך, כולל עם הצד האלים. תבדקי אם זה אכן כך גם בעיניך. אני מאמינה שככל שפחות תפחדי מהפן האלים, וככל שתכירי בו כחלק אינטגרלי ממי שאת מבלי לחוש שהוא בזוי או שאת ראויה לגינוי בגללו – כך יהיה לך קל הרבה יותר להתנהל בסיטואציות שתיארת, ובכלל בתוך החיים. לכל אדם יש פן כזה, נרצה או לא נרצה. והוא לא מוריד מערכנו ולא אומר שאנחנו "לא בסדר". כמו שלכל אחד מאיתנו יש עוד הרבה מאוד פנים לא כל כך ייצוגיות :-). השאלה היא עד כמה הפן האלים מנהל את העניינים - או לחילופין מווסת. ועד כמה אנו מעזים להישיר אליו מבט ולהכיר בו, מבלי לבוז לו או לעצמנו. באופן כללי, כמגמה – אני מאמינה שככל שהקבלה הזאת תתבסס כך את תראי שמה שבא לידי ביטוי אצלך הוא דווקא הפוטנציאל החיובי שלך.
אם את צריכה פה הסבר נוסף או העמקה – תגידי.

.
_-מה נחוץ לך על מנת להרחיב את היכולת שלך להכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
לדעת שאני לא מסוכנת. שהילדים ישרדו את הקטעים הפחות נעימים בלי נזקים ניכרים._

את לא מסוכנת.
הילדים לא יינזקו.
האם את מסכימה להכיר בכך?
תכתבי מה שעולה מהבטן.
.

_-מה יידרש ממך על מנת להרחיב את היכולת שלך להכיל את שני הדברים הללו (סיטואציה עליה אין לך שליטה, ועימות אלים)?
בשלב ראשון אני מזהה לישון מספיק, להרגע יותר (אני קצת לחוצה מפתיחת השני וענייני אדמיניסטרתיה שמדשדשים), ועוד משהו לא ידוע._

יופי. זו הזנה טובה עבורך עם ובלי קשר :-).
.

_-מהו הדבר שתחושת הבטן שלך אומרת לך שייקח אותך למדרגה הבאה שלך בנושא זה?
אולי לסמוך יותר על הילדים שלי שלא יעקרו עיניים זה לזה? שהם יודעים מה הם צריכים?
יש לי תחושה שלפעמים נגדשת אצלי הסאה ואני לא יכולה להכיל יותר רעשים וקולות חזקים (בעיקר בערב, בעייפות, אבל לא רק).
אם אני מתרחקת (זה גם פיתרון, נכון?) אז לרוב הם באים לריב לידי..._

כן, אני בעד. לסמוך עליהם כפי שתיארת,
ואני מוסיפה: לסמוך עליהם שהם יהיו בסדר עם כל מה שהסיטואציה הזאת תציב בפניהם, ובאופן כללי, עם כל מה שהחיים יביאו לפתחם. מה דעתך על התוספת?

|#|

יש לי שאלה,

_יש לי שאלות נוספות:
אם אני עושה עבודה על הפצעים הישנים שלי, עוברת דרכם ומרפא אותם האם אותם הפצעים והכאבים הישנים ימשיכו להכאיב ולהשפיע עליי , האם אי אפשר לנקות אותם עד הסוף ? האם אני לא יכולה להגיע למצב שאהיה שוות נפש כלפיהם? האם כשאני עוברת דרך הכאב אני לא מפוגגת ומזככת אותו? האם לא נוצר רגש חמלה במקום של הכאב?

חשבתי שמבחינה רגשית לאחר שאעבד את הפצעים והכאבים אחזור להיות משוחררת וחופשיה כמו שנולדתי, הרי נולדתי חופשיה ומשוחררת והפצעים נוצרו לאחר מכן כך שאם אטפל בפצעים אוכל לחזור לאותו מצב ראשוני, אשאר עם הרגשות הגולמיים ואהיה נקייה מרגשות קשים שעולים לי ללא שליטה כתוצאה מהפצעים._

זוהי שאלה שהדעות בין המטפלים חלוקות לגביה. אני באופן אישי מאמינה שאי אפשר להגיע למצב של "דף חלק" אבל כן אפשר להגיע למצב בו הדפוסים שצמחו מהפצעים מווסתים פחות או יותר, והחלקים הכאובים אינם מנהלים את העניינים, אלא החלק הבוגר והמודע שלנו. אני מבינה היטב את הכמיהה שלך לשחרור המוחלט :-), בעבר גם אני כמהתי אליו, אבל היום אני מוצאת נחת רבה ואושר וסיפוק מסוג השחרור שתיארתי.

אני גם מאמינה שכאב יהיה תמיד חלק מהחיים שלנו, אי אפשר להימנע ממנו, למרות שיש לנו נטייה אינסטינקטיבית לברוח ממנו. לצד כאבי העבר שיצופו מדי פעם יהיו גם כאבים חדשים שאינם משקעים עתיקים (ושיגעו או לא יגעו בכאבים הישנים). והאתגר שאני רואה לעצמי מול זה הוא לחזק עוד ועוד את המרכז הפנימי, את העוגן והמשענת הפנימית של הנפש, כדי לעבור את המהמורות הללו בקלות יחסית. כדי לא להיבהל מכאב, כדי לא לנסות לעבור את החיים הללו ב"זהירות".

האם זה ענה לך על השאלה?
.

_אחרי העבודה שעשיתי ואני עדיין עושה, אני לא יודעת איך אני אמורה להתנהל איתה היום? אני לא יודעת איזה מין יחסים צריכים להיות בינינו? אני לא יודעת איזה קשר אני יכולה לבנות איתה לאור מה שהיא מרגישה כלפיי?
אני לא רוצה לנתק את הקשר אתה ורוצה לשמור על יחסים משפחתיים תקינים.
הייתי רוצה קשר חם וקרוב עם אחותי אבל זה לא קרה אף פעם ולא יכול לקרות כי אולי היא לא מסוגלת או היא לא בעניין ואני מקבלת את העובדה הזו. אני לא רוצה יותר לשחק את המשחק הזה "שהכול בסדר בינינו" כשאני יודעת שהיא לא סובלת אותי, אני רוצה להיות אותנטית אתה.
יש לה חברה 40 שנה והיא אישרה לי את כל התחושות שלה כלפיי.
אני אשמח לשמוע דעתך עצתך בנושא._

מה זה אומר מבחינתך קשר אותנטי איתה? מה זה אומר שאת אותנטית איתה? מי את רוצה להיות בחברתה? תנסי לתאר מה היית רוצה שיהיה שם :-).

|#|

מהורהרת מערערת,
שלום לך :-),

נשמע שהלב שלך החליט, והוא יודע מה נכון לך לעשות כרגע, ובאופן טבעי, כמו שקורה הרבה פעמים, מול בחירת הלב – עולים פחדים שיוצרים תנועה של בלימה והימנעות.

אני הייתי עובדת על שני כיוונים:
  1. לתת לעצמך את הלגיטימציה לעזוב את ביתך לכמה שעות בשבוע.
  2. להעז להביא לידי ביטוי את החלק הנועז והפראי שבך, מבלי לחשוש ממנו.
מה דעתך?
אם זה נכון לך, בואי נתחיל מכמה שאלות פשוטות ומהן נמשיך (תנסי לענות עד כמה שניתן מהבטן מבלי לסנן או לתת תשובה "נכונה"):
  • האם את מסכימה לתת לעצמך את הלגיטימציה לעזוב את ביתך לכמה שעות בשבוע?
  • מה מפחיד בזה?
  • מה יידרש ממך כדי לעשות זאת?
  • האם את מסכימה להביא לידי ביטוי את החלק הנועז והפראי שבך?
  • מה מפחיד בזה?
  • מה יידרש ממך כדי לעשות זאת?
(אם צריך לדייק פה משהו בכיוון או בניסוח, כמובן אמרי).
.
.
.
.
.
[לא אהיה ליד מחשב מהיום אחה"צ עד אחרי הסופ"ש. מעדכנת מראש... :-) ).
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

— עוד רובד נכנס לשיחה— - לא בטוחה שהבנתי.
היום המנהל ביקש לנהל איתי שיחה. ללחוץ שאתנהל בצורה שיותר רצויה מבחינתו. שאמורה קצת להלחיץ אותי שלא מרוצים ממני. הדופק קצת קפץ, אבל לא כמו בעבר. חשבתי על הטענות שלו. חשבתי איך הייתי מגיבה אם זה היה מישהו שאני מתנהלת לחלוטין ללא לחץ מולו, כמו בעלי. הסטתי מבט, אמרתי לעצמי - אני מתרחקת מהסיטואציה, אני מביטה עליה מבחוץ ונשענת על עמוד השדרה שלי והלב שלי. משפט גמלוני, מסורבל, כאילו אני לומדת ללכת. הטענות שלי היו מעט פחות סדורות ממה שהייתי רוצה, והייתי מעט לחוצה, אבל זה בהחלט שיפור ניכר. עכשיו מה שחסר לי זו תחושת ידיעה פנימית שהכיוון שאבחר, העצמאות שאני שואפת אליה, שזה יהיה בסדר. אני אהיה בסדר. יש מחשבות על דברים שאם אני מדמיינת את עצמי עוסקת בהם זה נראה מגניב. אני אשמח לסלק את המחשבות שצצות כתגובה אליהן, בבוקר. מחשבות נוסח "נראה לך? זה לא מציאותי". למה לא מצאתי? מי אמר? למה זה החלטי יותר מהמחשבות
מהורהרת_מערערת*
הצטרפות: 24 ספטמבר 2012, 12:45
דף אישי: הדף האישי של מהורהרת_מערערת*

ביד רכה

שליחה על ידי מהורהרת_מערערת* »

בוקר טוב,
לשאלה האם אני מוכנה לתת לעצמי לגיטמציה לעזוב את הבית לכמה שעות. ומה מפחיד בזה.
תשובתי: צער ועצב, בדמיוני עולה סיטואציה שהתינוקת שלי בוכה וחווה קושי וזקוקה לי ואני לא נצמאת שם לספק את הצורך שלה. לתת לה אהבה וביטחון.
מה שידרש ממני כדי לעשות זאת.
זה לקבל את חוסר המושלמות של החיים. להאמין בטוב שלהם. לסמוח, שזה בסדר גם המפגש שלה עם הקושי. שהוא כפי מדותיה.
האם אני מסכימה להביא לידי ביטוי את החלק הנועז והפראי שבי?
כן!
מה מפחיד בזה?
הרבה דברים, כל מני סיפורים, שהם מתחילים לעלות, הפחדים, עולה גבול מאןד ברור שאומר להם לא! אני לא נכנסת לשם. אני הולכת אחרי הלב שלי. ואלמד מתוך הנסיון מה נכון ולא נכון.

האמת שהפחד מלהעיז הוא טוב הוא מעורר ומרגש. והלכתי דרך ארוכה כדי להיות מוכנה למעשה הזה ואני מוכנה ללכת ללמודים האילה. הקושי המהותי נמצא בעזיבה שלי אותה. בימים אלה כשהיא חווה קושי כל שהוא נצוות לי הלב ואני אומרת אם לא הייתי כאן עכשיו להיות לצידה?
כשאני כותבת את הדברים, עולה בי קול שאומר שאולי אני לוקחת על תפקיד האמא משמעות גדולה יותר משיש בו. וזה בסדר לחוות קושי, גם עם אבא או עם אשה טובת לב אחרת.
בסופו של דבר. אני יודעת שאין אמת. יש רק את הבחירה שלי. שאם היא אמתית בשבילי. היא טובה בשביל כל המשפחה.

תודה
יש_לי_שאלה*

ביד רכה

_עירית לוי

_אבל כן אפשר להגיע למצב בו הדפוסים שצמחו מהפצעים מווסתים פחות או יותר, והחלקים הכאובים אינם מנהלים את העניינים, אלא החלק הבוגר והמודע שלנו.
איזה דפוסים צומחים מהפצעים? האם זה לא תכונות אופי של בן אדם?
איך נראה החלק הבוגר והמודע שלנו? איך הוא פועל, מתנהג?

_והאתגר שאני רואה לעצמי מול זה הוא לחזק עוד ועוד את המרכז הפנימי, את העוגן והמשענת הפנימית של הנפש, כדי לעבור את המהמורות הללו בקלות יחסית. כדי לא להיבהל מכאב, כדי לא לנסות לעבור את החיים הללו ב"זהירות".

איך מחזקים את המרכז ואת העוגן הפנימי?
_
מה זה אומר מבחינתך קשר אותנטי איתה? מה זה אומר שאת אותנטית איתה? מי את רוצה להיות בחברתה? תנסי לתאר מה היית רוצה שיהיה שם

מה שאפיין את היחסים בינינו לאורך השנים זה תקופות ארוכות של "ברוגז" התרחקות, התעלמות ולסירוגין תקופות של התקרבות, של ביחד. (הברוגז זה דפוס אצלה גם עם המשפחה שלה והחברות שלה) רק לאחרונה הבנתי שהיא טיפוס "פסיבי אגרסיבי" שלא אומר מה היא חושבת ומה שהיא רוצה ואם אני לא מנחשת מה היא רוצה וצריכה ולא עונה לציפיות שלה, זה מסתיים בהתרחקות והתעלמות והכפשות עליי עם אנשים כדרך להעניש אותי וכדי שארגיש אשמה "ולא בסדר", אבל אם היא במקרה רואה אותי, היא משחקת אותה "נחמדה" איתי. קשה להתנהל עם דפוס כזה כי לכאורה "הכול בסדר" ושום דבר לא בסדר.

כך שאני לא יודעת איזה קשר אני יכולה לבנות עם "טיפוס כזה"?

אני לא יודעת איזה קשר אני יכולה לבנות עם אחות יחידה שלא סובלת אותי מאז שנולדתי, לא הכירה בי והתעלמה ממני שנים, ובשנים מסוימות התעללה בי, מבחינתה, אין מקום לשתי בנות במשפחה היא רצתה את כל הכוח והבלעדיות רק לה, אני רק הפרעתי לה. ולפי דעתי זה עדיין מנהל אותה בלא מודע. (לצערי, שנים ניסיתי לרצות אותה)

רוב הזמן אני מרגישה איתה "חוסר נוחות", כמעט כל מפגש איתה אני חוזרת עם תחושה רעה בלי להבין איך, אני מרגישה מין "מחסום בינינו" שלא מאפשר לי להיות טבעית, כנה ואמיתית איתה. המחסום הזה מפריע לי מאוד, אני רוצה להסיר אותו.

למה אני מרגישה תחושת חוסר נוחות בחברתה? איך אני אמורה להתנהל מול זה?

אני לא רוצה יותר להעמיד פנים "שהכול בסדר בינינו" , אני רוצה "שהרגשות האמיתיים" שנמצאים "מתחת לפני השטח" שנים רבות יצופו ויעלו למעלה ויחשפו את מערכת היחסים האמיתית שקיימת בינינו. אני רוצה שהיא תדע שאני יודעת מה היא מרגישה כלפיי וזה בסדר, זה קורה! אנחנו לא חייבות להיות אחיות קרובות וחברות, ואני מקבלת אותה כמו שהיא.
היום אני יודעת שאני לא רוצה להתעסק בה יותר, אני רוצה לשמור על יחסים משפחתיים מכבדים, אני אוהבת את המשפחה שלה וחשוב לי להישאר בקשר טוב.

אני רוצה להגיע למצב שאני מרגישה טוב ונוח בסביבתה ולא משנה מה היא עושה, אני רוצה להסיר את הקיר הזה שכאילו "מגן עלי" ממנה. אני רוצה להגיע למצב שאני מרגישה חמלה ורכות אליה למרות ההתנהגות השלילית שלה כלפיי.

ואולי.. הפתרון במצבים כאלה זה פשוט להתרחק ממנה? אין לי מושג.
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

כתבתי גם אצלי בדף.כבר שבועיים אני מסתובבת בתחושה שמשהו טוב מתבשל. שאני רוצה לחזור לתחום של הכתיבה והקידום ברשתות חברתיות.בכלל,לכתוב. הרגשתי שאני סומכת על עצמי שאני יודעת לעשות את זה טוב, ולזהות את הצרכים של הלקוח, ומה חסר לו ואילו רעיונות כדאי לו להוסיף. וכבר חשבתי על פוסטים ועל קמפיינים ובדקתי איך מבצעים כל מיני דברים בפייסבוק שלא הייתי בטוחה שאני זוכרת איך עושים. ודיברתי עם כמה לקוחות פוטנציאליים, הסברתי מה הייתי מוסיפה להם ואיך הייתי עושה ומה.... בקיצור דברים התחילו להתחמם על אש קטנה. וזה הרגיש טוב, יצירתי, זורם. הבנתי שאני צריכה עוד זמן פנוי כדי להתעסק עם זה. השאיפה
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

נקטעתי... הרגשתישזה יהיה נכון להתפטר,שזה אמנם דורש קצתצאומץ ואמונה,אבל אני אהיה בסדר,אני אצליח. תכננתי את נאום ההתפטרות שלי להיום. ופתאום- פוף. רגליים קרות. הרי יש לי מעט מאוד לקוחות שכבר סיכמתי איתם, השאר צריכים להגיע לפגישה ולהחליט... על מה אני מתבססת כשאני מתפטרת? ופתאום להשאר במשרד נראה עוד יותר מדכדך,משעמם,מאולץ. ואני לא רוצה להתפטר מתוך תחושה שאני בורחת. אני רוצה לעשות את זה מתוך.תחושת שינוי רענן,בריזה של מסע מרגש שמחכה לי. איך מחזירים את המקום הטוב הזה? איך מקטינים את הפחד למקומו הראוי? תובנות יתקבלו בברכה
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

היי צעד,
שמחה לקרוא שדברים זזים אצלך, זה נשמע כמו כיוון חדש ומרענן ואני בטוחה שתצליחי.

לי לפעמים עוזר לשאול את עצמי מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות (בגבולות הסביר, כן, לא משהו ממש מוגזם כמו שתהיה פתאום שואה אטומית ולא יהיה לך כסף לבנות מקלט כי התפטרת) בטווח הקרוב יחסית. בדרך כלל אני מגלה שגם התסריט הכי גרוע הוא לא כזה גרוע ושאני יכולה לחשוב על פיתרון בשבילו, אפילו אם הסיטואציה לא תהיה אידיאלית. כי אם כאן התרחיש הכי גרוע הוא שלא תצליחי וכל הלקוחות יתחרטו, אז מה יקרה? אז אולי ייקח יותר זמן ממה שאת חושבת. אולי לא תצליחי בכלל ואז לפחות תדעי שהכיוון לא נכון ותעברי למשהו אחר, שאולי יתאים אפילו יותר? או תמצאי עבודה חדשה. אני פשוט חושבת שבכל מקרה זה לא יהיה רעיון גרוע ונוראי להתפטר כשאת מרגישה חנוקה ולא מאושרת. זה יפתח לך דלת למשהו אחר. וזה אולי יהיה מלחיץ ולא קל אבל זה יהיה שינוי.

אולי יעזור לך גם לכתוב רשימה של "מותר לי" לגבי זה, כדי לתת לעצמך רשות ולהתרגל לרעיון שמותר לך לרצות משהו אחר, מותר לך לקחת סיכון וכדומה. כי נראה לי שמה שתוקע אותך זה אולי במידה רבה התחושה שלך שזה לא בסדר ו"אסור" לקחת סיכון ולהעז ככה ולהאמין. אני מאוד מבינה את זה, גם לי קשה עם זה. ואני עדיין עובדת על הריפלקסים האלה של תחושת הלא בסדר סביב לקיחת סיכונים והרצון שלי לבנות את החיים המקצועיים שלי בדרך שיותר מתאימה לי ואולי פחות קונבנציונאלית.
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

ואני ממש לא חושבת שאת "בורחת" במובן הזה. כלומר, את כן בורחת ממקום שכבר לא טוב לך ולא מתאים, אז מה רע בזה? זה טוב לברוח! גם אני ברחתי ממקום עבודה מלחיץ, מדכא שלא הייתה לי בו חדוות יצירה. אז מה, היתי צריכה להישאר שם ולחכות שזה ישתנה? זה לא היה משתנה. זו לא בריחה במובן הפחדני של המילה, זה מצריך הרבה אומץ לחפש כיוון חדש ולהתבסס כעצמאית. הרבה יותר מלהישאר במקום הישן והמוכר ולסבול בשקט. אז תברחי באומץ ובכבוד:)

אני לא מתיימרת לייעץ לך לגבי זה באופן קונקרטי כי אני לא מכירה את מצבך הכלכלי או את שאר השיקולים שלך, אולי כדאי באמת לחכות עוד קצת, באמת שאין לי מושג. אבל לגבי העיקרון אני חושבת, על פי מה שכתבת, שאת לא תעשי טעות ושהשינוי יהיה טוב בשבילך.
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

מה אני מרשה לעצמי? לטעות,להתנסות,ללמוד. איפה הבעיה? אם ארגיש שטעיתי במקום צפוי מראש,כאילו לא נזהרתי מספיק או שלא חישבתי את הצעדים שלי מספיק בזהירות. אבל אני רוצה שהכל יהיה בסדר גם אם אפסיק לחשב ואחליט שמספיק לי ואני רוצה להתפטר עכשיו. ללכת לפי תחושה פנימית ושזה יהיה בסדר
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

חוזרת לכאן שוב בתקופה קצת קשה... הכל היה טוב ונעים דווקא ופתאום התהפך לי מבחינת הרגשה. אולי הרגשות נראים קשים יותר כרגע כי אני בנוסף לזה גם חולה וצריכה לעבוד תוך כדי מחלה על משהו שאני לא נהנית לעשות.
שוב מתטלטלת בפחדים וספקות לגבי החבר שלי, כתבתי על זה בדף פער אינטלקטואלי בזוגיות אם מישהי רוצה לקרוא שם יותר בפירוט.

מרגישה די נורא כרגע ולא יודעת איך לעזור לעצמי. קשה לי לנתח את העניין ולהבין אם באמת זו "רק" חרדה שמתלבשת על הנושא או שיש כאן משהו לא בסדר.
צעד_על_שביל_חצץ*

ביד רכה

היי יצירתית,
באופן (טבעי, בטח שטבעי!) כללי אני חושבת שבזמן מחלה קשה יותר לחשוב על דברים בבהירות (אני בדיוק שם...). המחלה דורשת כוחות, מחשבה בהירה דורשת ריכוז וגם סוג של כוחות. אולי כדאי להפריד? לחכות שהמחלה תיגמר ואז להסתכל על הסיטואציה שוב?
  • וסליחה, עירית, אם "פלשתי"...-
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

תודה צעד. כן כמובן שזה לא זמן אידיאלי למחשבות בכלל...
אבל זה משהו שצץ ועולה ומטריד גם בלי קשר, ולמעשה התחיל עוד לפני המחלה.
יצירתית*

ביד רכה

שליחה על ידי יצירתית* »

בעצם אלו מחשבות טורדניות ולכן אי אפשר להפעיל עליהן שום הגיון:( הייתי רוצה ללמוד להתייחס ביד רכה אל החבר שלי ולא לשפוט אותו בחומרה כזו...
מאחלת לך החלמה מהירה.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

צעד, אין מה לחשוש מ"לפלוש", זה דף שפתוח לדיון של כולם :-)
מתנצלת מראש, ייקח לי קצת זמן להגיע לענות.
זקוקה_לעזרה*
הצטרפות: 04 אוגוסט 2005, 01:20

ביד רכה

שליחה על ידי זקוקה_לעזרה* »

עירית לוישלום,
יש לי תכונה, דחף חזק ובלתי נשלט להתערב, להשיא עצות ולדחוף את האף מבלי שהתבקשתי בעניינים של הסביבה הקרובה שלי, אני באוטומט מגיבה ואני רוצה להפסיק עם זה. לדוגמה: דוד שלי בא ומספר לי שאשתו מאשימה אותו ולא יורדת ממנו על משהו שהוא עשה בתום לב ואז אני רוצה לנחם ולעודד אותו שהוא לא אשם וזה יכול לקרות לכולם כי כואב לי לראות אותו ככה, ואז בלי להבין איך אני חוטפת ממנו התנגדות בחזרה. ממה נובע הצורך הזה שלי להתערב? מה התפיסה הבריאה לגבי "התערבות"? מה הגבולות הנכונים לזה (גדלתי בבית פולשני ושתלטן)? אני רוצה להביע חמלה והזדהות לאדם איך אני עושה זאת נכון? תודה!!!
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

זקוקה לעזרה,

את יכולה קודם כל להתאמן בלהקשיב. פשוט להחליט שאת מקשיבה בגוף ובנפש. בלי להגיב.
אולי רק ב'ממממ', 'כן', 'אני מבינה'. בשביל להראות הקשבה.
זה אימון גדול וחשוב בהקשבה.
לפעמים אנשים זקוקים בעיקר לאוזן קשבת, ולאו דווקא לתשובות ועיצות. הדיבור על מה שמעיק עוזר בפני עצמו לבירור פנימי של העניין המטריד.
ברצון ליעץ אפשר לזלוג בקלות לאי הקשבה. כי אנחנו כבר ''יודעים את התשובה הנכונה''.

בשלב מאוחר יותר, כשאת מאומנת בהקשבה, את יכולה פשוט לשקף לאדם מה ששמעת והרגשת, בסוף. למשל '' אני מבינה שפנינה התרגזה כי א' ב' ג' , ואני מרגישה שזה מעציב אותך''.
בלי להוסיף עיצות מעצמך.

בשלב נוסף אחרי ה'מממממ' והשיקוף את יכולה לשאול את האדם איך הוא מרגיש עם כל מה שסיפר, ומה לדעתו כדאי לעשות וכו'.
הפוקוס נשאר עליו ועל דעתו ולא מכניס אותך ואת דעתך למרכז.

אם האדם ירצה הוא ישאל אותך מה דעתך ומה לעשות.
זקוקה_לעזרה*
הצטרפות: 04 אוגוסט 2005, 01:20

ביד רכה

שליחה על ידי זקוקה_לעזרה* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

יולי קו
תודה לך! מתחברת מאוד למה שכתבת, ומקווה שאתגבר על הדחף להתערב, ולייעץ.
שנה טובה.
אני_אני*
הצטרפות: 13 ינואר 2005, 09:50

ביד רכה

שליחה על ידי אני_אני* »

עירית היי,
אני רווקה בשנות ה- 40 וחיה עם אימא שלי שלא מפסיקה לבקר ולשפוט אותי על הרווקות שלי, היא טוענת שאני מביישת אותה, שהיא מקנאה בנשים שמתחתנות ובכלל בנשים בהריון, היא מזכירה לי כל הזמן כמה אני לא שווה שלא הצלחתי לבנות משפחה ולהסתדר בחיים. כמובן שכל זה מעורר בי תחושות לא נעימות של בושה, השפלה, מבוכה, עצב, תסכול ועוד. רוב הזמן הייתי מגיבה לה בסבלנות מסבירה, מצטדקת, "מתבדחת", מרצה ועוד וזה לא נפסק היא ממשיכה בשלה. איך אני אמורה להגיב לה? האם אני אמורה להמשיך להיות סבלנית כלפיה או לעצור את זה חד משמעית? האם להרשות לה להמשיך להציק לי בנושא? אני מרגישה שזה הפך להתעללות ואני לא מוכנה לזה יותר. איך אני עוצרת אותה מלהמשיך לדבר על הנושא הזה?
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אני אני? יקרה,

עד שעירית תגיב אפשר להגיב לדבריך? אם לא מתאים לך את מוזמנת למחוק.

אני חושבת שאולי במקום לשנות את אמא שלך (זה קצת קשה כנראה, ולא מצליח בינתיים, ואולי לעולם לא), כדאי להתמקד בכיוון אחר, כדי לחיות בלי נידנודים ביקורת והשוואות יומיומיות, ולהנות יותר מאמא בזמן שאתן ביחד.
בשביל זה צריך (אולי) לשנות מבפנים.
אולי את העצמאות והתלות שלך באמך. כולל הסביבה הפיזית, והסביבה הכלכלית.

אם תחיי בטריטוריה שלך ולא אצל אמך, ישתנו יחסי הכוחות ביניכן, ויהיה לך יותר קל לווסת את כמות ההערות, ואת סוג התקשורת.
תוכלי ללכת לביתך במצבים שאמך עוברת את הגבול, ולהמעיט בביקורים אם היא לא מתחשבת בך.
האם היא תומכת בך מבחינה כלכלית?
יש אנשים שמרגישים שמתן כסף מקנה להם את זכות ההחלטה והביקורת.

כנראה לא קל לך מסיבותיך לצאת מבית אמך.
האם תרצי לשתף בפרטים נוספים, וגם לספר מה את מרגישה בנוגע לכיוון שהצעתי?
(ייתכן שטעיתי לגמרי בהבנת המצב, ואני מאוד מקווה שאינני פוגעת בך עקב כך).
אני_אני*

ביד רכה

שליחה על ידי אני_אני* »

יולי קו,
ראשית, את לא פוגעת בי ולהפך,תודה על דברייך.
אני גרה עם האימא בגלל שיש לי זכויות במשק שחבל לי לפספס, אם אעזוב לא אקבל כלום.
אני יודעת שאני לא יכולה לשנות את האימא וזה בסדר, ואני מודעת לזה שמשהו בי צריך להשתנות. השאלה היא, מה אצלי צריך להשתנות בתנאים הנוכחיים?
מצד אחד אני מבינה את הכאב שלה שאני לא נשואה ובגלל זה התחשבתי בה והייתי סבלנית כלפיה, ומצד שני אני צריכה להגן על עצמי מדבריה הקשים כי זה פוגע בהערכה העצמית שלי.
אני באה מבית סימביוטי שכול אחד מרשה לעצמו להתערב, ואני פשוט לא יודעת מה המצב הבריא, האם מותר לה או למישהו מהאחים שלי להתערב בחיים שלי? האם אני צריכה לקום וללכת כשהיא מתחילה לבקר ולשפוט או שאני צריכה להמשיך להקשיב לעלבונות שלה? ואיך אני יכולה להגן על עצמי מכל הביקורת הזו כי היום אני לא מוכנה יותר להמשיך ולספוג את זה?
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אני אני? יקרה,

אני חושבת שקודם כל כדאי להבין איפה הגבולות של ה'אני', איפה זה 'אנחנו' ואיפה 'האחר'.
גופנית, רגשית, ובכל מימד אחר שאת רוצה (רוחנית, תעסוקתית, חברתית...).
לפי תפיסתי המודל המצוייר של 'אני-אנחנו-האחר' הוא כמו 2 מעגלים שחלקית חופפים, ואו כמו כמו 8 שבו יש יותר מנגיעה בין 2 המעגלים.
כלומר, יש איזור רגשי פרטי לי, שרק לי מותר להכנס אליו.
יש מרחב משותף, שבו לכולם מותר להכנס, ליעץ, להעיר.
ויש מרחב שאליו אינני נכנסת בלי רשות האחר, כי הואפרטי שלו.

אם זה מדבר אליך, את יכולה קודם כל לערוך מחקר קטן כדי לבחון כמה מזה מתקיים אצלך, אצלכם, אצל אמך, ואצל חברים אחרים בשבט שלכם.
האם את עצמך מכבדת את גבולותיך?
האם את נסוגה ומכניסה אנשים למרחב הפרטי שלך בלי רצון ולפיכך נפגעת? (מדברייך הבנתי שכן, לפחות מצד אמא).
האם את מצידך חודרת לגבול הפרטי של אחרים בלי הזמנה מצידם?

הזמנה ורשות למעשה מרחיבים את הגבול המשותף לתוך הפרטי בנושא המסויים.

האם זה ברור עד עכשיו?

כאשר את מזהה את המצב כמו שהוא אפשר להתקדם הלאה:

חשוב!!!!
קודם כל את נושמת עמוק וסולחת לעצמך. על המקום הרגשי שאת נמצאת בו, על ההרגל או התבנית ההתנהגותית שמאפשרת להם
לבקר ולשפוט אותי
ושגורמת לך
תחושות לא נעימות של בושה, השפלה, מבוכה, עצב, תסכול ועוד.

ממש חשוב לדעתי לא לענות בשלב ראשון, ובטח לא מה שתארת
מגיבה לה בסבלנות מסבירה, מצטדקת, "מתבדחת", מרצה ועוד.

את רואה שזה לא עוזר, כי זה רק מזמין אותה (אותם?) לאיזור הפרטי שלך!!!!

בשלב הזה כדאי פשוט למצוא איך לעזוב בנימוס וביעילות את המרחב הפיזי המשותף, נניח למהר לצאת לחלוב איזו פרה ששכחת (-; או כל דבר אחר (עדיף אמיתי ולא שקר!).
להתמיד ולשלוף את עצמך מתוך הבחישה בענייניך הפרטיים כל פעם שזה הופך לנושא שיחה. גם אם אתם בארוחה משפחתית, או כל מצב חברתי מורכב ועדין אחר.

לא כדאי ולא רצוי להמשיך להיות סבלנית כלפיה.... להמשיך להציק לי בנושא.זה הפך להתעללות ואני לא מוכנה לזה יותר.

אמשיך מאוחר יותר אם זה מעניין אותך.

אני מחבקת אותך (אם את מרשה).
אני_אני*

ביד רכה

שליחה על ידי אני_אני* »

יולי קו היקרה, תודה על החיבוק, מחבקת בחום בחזרה.
את ריגשת אותי עד דמעות, אני מרגישה שכל הנושא הזה של הגבולות פרוץ אצלי, אין לי מושג מהם גבולות בריאים כי במשפחה לא כיבדו את הגבולות שלי, חדרו לגבולות שלי בכוח ובכפייה מאז שאני ילדה קטנה כך שאין לי אינדיקציה מה מותר ומה אסור, מה שלי ומה לא שלי, מה פרטי ומה לא פרטי, כל התפיסה שלי לגבי הגבולות מעוותת ויכול להיות שגם אני לא מכבדת את הגבולות של האחר ונכנסת למרחב שלו מחוסר מודעות.
האם תוכלי בקשה לעשות לי סדר בנושא?

_חשוב!!!!
קודם כל את נושמת עמוק וסולחת לעצמך. על המקום הרגשי שאת נמצאת בו, על ההרגל או התבנית ההתנהגותית שמאפשרת להם
לבקר ולשפוט אותי
ושגורמת לך
תחושות לא נעימות של בושה, השפלה, מבוכה, עצב, תסכול ועוד._
אני יודעת שכל מה שאני עושה בכל רגע נתון, זה מה שאני יודעת וכשאני אלמד משהו אחר אתנהג אחרת, לכן אני פחות כועסת על עצמי.
בתפיסה שלי אני חושבת שזה נורמלי לאפשר לאחרים לבקר, לשפוט ולהתערב בחיים שלי ולהגיד לי מה לעשות "הדפוס שלי זה של הילדה הטובה" אני לא רואה בזה משהו חריג כי לצערי זה מה שאני מכירה. האם תוכלי בבקשה להנחות אותי על כך ?

_ממש חשוב לדעתי לא לענות בשלב ראשון, ובטח לא מה שתארת
מגיבה לה בסבלנות מסבירה, מצטדקת, "מתבדחת", מרצה ועוד.

את רואה שזה לא עוזר, כי זה רק מזמין אותה (אותם?) לאיזור הפרטי שלך!!!!_
לצערי זה נכון, זה מה שקורה,אם הבנתי נכון את דברייך באותם רגעים שהאימא או מישהו אחר מבקרים אותי ומתערבים לי בחיים אני אמורה לעזוב את המקום ותמיד להוציא את עצמי מהמקומות שנכנסים לי ל"עצמות". אני לא אמורה לבקש מהם להפסיק, לא להתערב וכו', בד"כ מה שקורה ברגעים האלה כשמתערבים לי בחיים אני נשארת במקום, מקשיבה לכל הביקורת ומתחילה להצטדק, להסביר וכו', ואני יוצאת מזה בד"כ חבולה ובמקום נמוך.

תודה לך.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אני אני? יקרה,

מה שאפשר לעשות במחקר האישי של גבולות, זה לבדוק בעדינות וברגישות איפה הם אצלך ואצל הקבוצה של ה'אנחנו' שאליה את מתייחסת.
הגבול שונה בין משפחה, חברים או עבודה למשל, וגם בין משפחות שונות או חברים שונים הוא יעבור במקומות שונים, יש כאלה שנכניס יותר, ואחרים פחות.

טוב להקשיב ללב שלך, לגוף שלך. הגוף אינו משקר:
איפה דורכים לך על היבלות,
איפה הגוף מתכווץ,
איפה הנשימה נעצרת,
הבטן שמתקשה (אגרוף רגשי בבטן הרכה),
חיוורון או סומק,
רצון להבלע באדמה או להעלם,
ויש עוד סימנים! חפשי אצלך!
כך אפשר לזהות את הגבול בין הפרטי, ה'שלי' לציבורי, (המשותף), או לפחות מתי האחר פרץ אותו.

כשהרגישות לגביך עצמך מתגברת ומתפתחת, את יכולה בשלב הבא לזהות תגובה דומה אצל האחר, כלומר איפה את דורכת לאחרים על היבלות שלהם, איפה את פורצת לשטח האישי הפרטי שלהם.

אם מעוניינים לתחום שטח פרטי רגשי, מן הראוי להתנהג בצורה שתגדיר גם תחום פרטי של האחר, ולהשתדל לא לחצות אותו בלי הזמנה. מבחינת 'נאה דורש נאה מקיים'.
ליסד כללי התנהגות חדשים.

זה לא קל כי לשאר המעורבים יש תבניות והרגלים שאינם רוצים בהכרח לשנות.
מה עושים?
מכיוון שאינך יכולה לשנות אותם, את יכולה לשנות את האיזון והדינמיקה רק על ידי שינוי עצמי.

כלומר: לכבד את עצמך ולא לאפשר לעצמך להשאר בדינמיקה מתעללת. גם לא רגע נוסף.
לצאת ממקום רומס ברגע שאת מזהה את הכיוון של השיחה. גם יציאה פשוט לשירותים או לשטוף ידים יכולה לשלוף אותך ממקום לא נעים ולא מכבד.

בהמשך אפשר יהיה להגיב, אבל כרגע ראית כבר שכל תגובה מצידך שופכת עוד דלק למדורה, אז זה פשוט לא כדאי.

יתכן מאוד שאמא שלך אוהבת אותך (זה קורה גם במשפחות הכי טובות :-)), אבל מה שברור מדבריך זה שהיא משליכה עליך את התפקיד של לגרום לה אושר.
האם זה באמת תפקידך?
ואם תתחתני, האם תאלצי ללדת כך וכך ילדים? ואחר כך לגדל אותם לפי הדרך שלה? לקבל תואר כזה או אחר? להרוויח כך וכך? וגם הנכדים הווירטואלים האלה יצטרכו לחיות רק באופן שמרצה אותה?
זה מטורף!!!
אי אפשר לשנות את כל העולם כתנאי לכך שאהיה מאושרת. אני היחידה שאחראית לאושר שלי! בכל רגע ורגע. כאן. עכשיו. בכל בחירה, בכל החלטה. בכל נשימה.

באותו אופן כמו אמא שלך את יכולה לדרוש שהיא תשתנה על מנת שאת עצמך תהיי מאושרת. למשל אם רק היא לא תכנס לנושאים הללו ותציק.
אבל לדעתי גם אז זה לא ילך, כי את בעצם יודעת מה היא חושבת. מה הן האמונות שלה.
המחשבות האלה ימשיכו להדהד ולהציק כל עוד את עצמך נשארת באמונה שאת בבעיה וגם את לא מפסיקה לבקר ולשפוט אותי על הרווקות שלי בעצמך.

האם מה שכתבתי מדבר אליך או שאני טועה לדעתך?
אני_אני*

ביד רכה

שליחה על ידי אני_אני* »

יולי קו
מדהים כמה את צודקת!
_טוב להקשיב ללב שלך, לגוף שלך. הגוף אינו משקר:
איפה דורכים לך על היבלות,
איפה הגוף מתכווץ,
איפה הנשימה נעצרת,
הבטן שמתקשה (אגרוף רגשי בבטן הרכה),
חיוורון או סומק,
רצון להבלע באדמה או להעלם,_
מה זה אומר כל הסימנים האלה? על מה זה מרמז?
רוב הזמן לוחצים לי על הכפתורים במשפחה, בחברתם אני מרגישה מכווצת, רוצה להיעלם , האם זה סימן שהם חוצים את הגבולות שלי? אני בשוק מזה שאני רגילה לזה ואפילו לא שמה לב שאני נותנת להם להמשיך להתנהג אליי כך .

לכבד את עצמך ולא לאפשר לעצמך להישאר בדינמיקה מתעללת. גם לא רגע נוסף.
האם תוכלי לפרט לי בבקשה מה זה אומר "דינמיקה מתעללת"? כי מה שאת "רואה מתעלל" אני לא רואה את זה כי זה המצב טבעי שלי לצערי. אני לא מזהה דינמיקה מתעללת אלא אם כן זה קיצוני.

לצאת ממקום רומס ברגע שאת מזהה את הכיוון של השיחה.
האם תוכלי לפרט לי בבקשה יותר באיזה רמה זה המקום הרומס? האם כשאני שומעת ביקורת עליי, כשמתערבים בחיים שלי, כשמנסים להקטין אותי, כשמנסים להגיד לי מה לעשות? וכו'

בהמשך אפשר יהיה להגיב, אבל כרגע ראית כבר שכל תגובה מצידך שופכת עוד דלק למדורה, אז זה פשוט לא כדאי.
עם מי באמת אני יכולה להגיב ועם מי עדיף שלא?

_יתכן מאוד שאמא שלך אוהבת אותך (זה קורה גם במשפחות הכי טובות ), אבל מה שברור מדבריך זה שהיא משליכה עליך את התפקיד של לגרום לה אושר.
האם זה באמת תפקידך?_
אימא שלי אתמול אמרה לי בפנים שהיא שונאת אותי בגלל שאני רווקה ושאני מביישת אותה, לכן פניתי לעירית כי הייתי במצוקה, כל השנים אני מרצה אותה ואני חוטפת ממנה ושותקת.
דיי אני לא מוכנה יותר, אני חייבת לשנות את הדינמיקה בינינו, אני לא יודעת איך אני אמורה להתייחס לאימא ששונאת אותי ונמצאת בסביבה שלי כל יום. איזה סוג יחסים אמור להיות בינינו, מאתמול התרחקתי ממנה, מדברת אתה קצר ולעניין. אני מרגישה שאני לא מוכנה לעשות לה יותר דברים, רק מה שהכרחי. אני באמת לא יודעת מה לעשות, אין מצב שאהיה בסביבה של אדם ששונא אותי.

כל השנים עשיתי למענה, דאגתי לכל צרכיה ורצונותיה ולפעמים ויתרתי על עצמי בשבילה, היא חשובה לי מאוד ואכפת לי ממנה ואני אפילו אוהבת אותה והיא לא עושה למעני כלום, באיזה שהוא מקום הפכתי להיות האימא שלה, התפקידים התחלפו, הקשר בינינו לאורך כל השנים מהילדות הוא חד צדדי לצערי. (היא לא זו שטיפלה בי)

אני יודעת שאין סיכוי שהיא תשתנה, הסיכוי היחידי שיש זה שאני אשתנה וכך אשנה את הדינמיקה בינינו רק שאני לא יודעת איך. ומה לעשות, אני לא רוצה להיות קיצונית לכאן או לכאן, אני באמת לא יודעת מה נכון לעשות ואיך להתנהג במערכת יחסים כזו.

המחשבות האלה ימשיכו להדהד ולהציק כל עוד את עצמך נשארת באמונה שאת בבעיה וגם את לא מפסיקה לבקר ולשפוט אותי על הרווקות שלי בעצמך.
את צודקת, אני עדיין לא יודעת איך לפתור את הנושא הזה של הרווקות.

תודה.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אני אני? יקרה,

כתבתי לא מאוד מסודר הפעם.
אבל אשתדל לגעת במה ששאלת.

הסימנים הגופניים האלה מעידים על כך שנכנסנו למצב של לחץ, סטרס.
משהו מאיים עלינו. מופעלת המערכת לשעת חירום. ממש אותו מנגנון שמופעל לו היית פוגשת נמר או שודד ים או כל דבר מאיים אחר.
במקרה הזה זה הכניסה לאיזור סכנה מבחינתך אלו הרווקות, האכזבה של אמא, שאין ביכולתך לשנות,.
כי לו יכולת היית כבר משנה, נכון? את אומרת שאת רוצה לרצות אותה, אבל זה לא הסתדר, להתחתן.

אז במצב של סטרס כזה קורה לנו בדיוק מה שקורה כשאנחנו פתאום פוגשים נמר: בגוף מופרש המון אדרנלין, שמפנה דם לשרירים ולמח, ומפסיק את תפקוד מערכת העיכול למשל.
נכנסים למוד השרדות. זה לא בריא לאורך זמן, אבל נחוץ לפעולה מהירה.
מה שחשוב זה להחליט מה לעשות: להלחם או לברוח (פחות דחוף לעכל את הסנדוויץ'...).
שתי התגובות הללו עשויות להציל חיים במפגש עם תוקף.
רק שלפעמים לא ברור איך להגיב ואז אנחנו קופאים במקום, כמו ארנבת שנלכדה באורות גבוהים של מכונית.
לא מצליחים לזוז ולבחור כיוון פעולה (להלחם? לברוח?) ורק נשארים מוצפים אדרנלין, בלחץ שלא נגמר.
נניח מה קורה אם אין נמר מולנו, אלא אמא, שלא אמורה להיות בכלל מסוכנת, אבל למעשה דוקרת ופוצעת ישר בלב?
לפעמים אנחנו בכלל לא מזהים מהראש מה שהקרביים המדממים שלנו מרגישים:
כן יש כאן תקיפה! ולכן אנחנו לא תוקפים ולא בורחים, אלא נשארים קפואים מול הר הגעש הזה שמשפריץ עלינו לבה.

כתבתי מאוד קשה.
אני מקווה שאת נושמת רגע. זה מדבר אליך?

אני מניחה שאם אמא שלך מתנהגת כמו שתיארת היא כנראה מאוד פגועה בעצמה.
אבל
זה לא אומר שמותר לה לפגוע ולרמוס אחרים.

הסימנים הגופניים אומרים שנכנסים לאיזור הפרטי שלך. שאת חשה מותקפת. אלו תמרורים חשובים.

יש לי במשפחה מישהי שגרה עד גיל מבוגר בבית אמה (האב נפטר שנים קודם), האחים הגדולים עזבו את הבית ובנו את חייהם.
היא נשארה וטפלה בבית ובאם. האמא הזאת (שהיא גם סבתא שלי) פשוט השתמשה בבת הזאת שנים ובמקביל מררה את חייה, זלזלה בה, והעליבה אותה, כי כמוך, היא לא התחתנה.
או כי זה נוח להוציא את המרמור על מישהו, כי גם סבתא שלי היתה מאוד פגועה.
אני אפילו זוכרת שהיא הזהירה אותי לא להיות זונה כמו הדודה שלי (שהיא מוכשרת ברמות בתחומים רבים), רק בגלל שבחרה לא להתחתן (אצלה זו הייתה בחירה מודעת מסיבות שלא חשובות כאן).
את מתארת לעצמך?
זונה?

זוהי תבנית שחוזרת בהרבה משפחות חולות (בעיקר אם ההורים הם קורבנות של משפחות מסרסות רגשית):
אחד הילדים מוותר על חייו העצמאיים, ונשאר בבית, מטפל בהורים, וככל שהוא נותן יותר כך הביקורת והסלידה ממנו גוברות. הוא הופך לכרית האגרוף המשפחתית.

די!

אפשר לשאול?
ספרי מי עוד במשפחה. מי עוד נכנס לדיונים האלו? אחים? צעירים או בוגרים יותר? אב? דודים?
רק היא תוקפת? לבד? ליד האחרים?
יש לך אפשרות למצוא פרטיות בבית שלך או לעבור בתוך הנחלה לחדרון שמאפשר אוטונומיה, למשל לבשל לעצמך, לכבס לעצמך, לאכול בעצמך אם את רוצה?

אני מחבקת אותך!

אני לא פסיכולוגית בהכשרתי, אז לא יכולה לפרט באופן מקצועי מה זה דינמיקה מתעללת.
אבל מצאתי בדף סימני התעללות בזוגיות את הרשימה הזו, ואני ממליצה לך להכנס אליו, למרות שהקשר עם אמא שלך הוא לא זוגיות.

סימנים להתעללות מילולית ורגשית:

האם את שואלת את עצמך אם יכול להיות שאת בקשר מתעלל? תשאלי את עצמך את השאלות הבאות. אם ענית "כן" על יותר ממספר שאלות, אולי תרצי להמשיך לחקור בעניין.

(אני כותבת הכל כאילו מדובר בבן-זוג, אבל באנגלית זה כמובן דו-מיני. בשמת):
האם בן-הזוג שלך:

מתעלם מהרגשות שלך?
מתנהג בחוסר כבוד כלפייך? (לא מכבד אותך)
לועג לך או מעליב אותך ואז אומר לך ש"זה רק בצחוק", או שאין לך חוש הומור?
עושה צחוק מהאמונות שלך, מהדת שלך, מהגזע/העדה, המורשת או המעמד שלך?
מונע ממך אישור, הערכה או חיבה?
"ברוגז" באמצעות שתיקה?
הולך ממך בלי לענות לך?
מבקר אותך, קורא לך בשמות גנאי (או באופן מפורש: מקלל אותך), צועק עלייך?
משפיל אותך בבית או בציבור?
מגלגל עיניים כשאת מדברת?
מערים קשיים על היחסים שלך עם חברייך ו/או משפחתך?
מכריח אותך לבוא לאירועים חברתיים (או להחזיק פאסון) גם אם את לא מרגישה טוב?
נראה כאילו הוא מקפיד לוודא שמה שאַת באמת רוצה, זה בדיוק מה ש לא תקבלי?
אומר לך שאת יותר מדי רגישה?
פוגע בך במיוחד כשאת חלשה?
נראה כאילו המריבות מכניסות בו מרץ, בעוד שאותך הן מעייפות?
יש לו שינויים בלתי צפויים במצב הרוח, ממצב רוח טוב לרע בלי שום סיבה נראית לעין?
נראה נהדר כלפי העולם ואנשים "מבחוץ" מחבבים אותו מאוד?
"מסובב" את המלים שלך, איכשהו משתמש במלים שאמרת, נגדך?
מנסה לשלוט בהחלטות, בכסף, אפילו בבגדים שאת לובשת או בתספורת שלך?
מתלונן על היחס הרע שלך אליו?
מאיים לעזוב, או מאיים לזרוק אותך מהבית?
אומר דברים שגורמים לך להרגשה טובה, אבל עושה דברים שגורמים לך להרגשה רעה?
אי פעם נטש אותך איפה שהוא? (השאיר אותך באיזה חור והסתלק, לא בא לאסוף אותך אף שקבעתם)
אי פעם איים לפגוע בך או במשפחתך?
אי פעם הכה או דחף אותך, אפילו "לא בכוונה"?
נדמה שהוא מתחיל לחרחר ריב דווקא כשנראה שאתם מתקרבים זה לזה?
מתעלל במשהו שאת אוהבת: בבעל חיים, בילד, בחפץ?
מחמיא לך מספיק בשביל שתהיי מאושרת, אבל מבקר אותך מספיק בשביל שתהיי חסרת בטחון?
מבטיח שלעולם לא יפגע בך שוב?
כל הזמן חושד בך שאת בוגדת בו?
מתפעל אותך בעזרת שקרים וסתירות בדבריו?
הורס רהיטים, תוקע אגרופים בקירות, שובר כלי בית?
נוהג כמו מטורף?
מתנהג בצורה ילדותית ואנוכית, ומאשים אותך שאת מתנהגת בצורה ילדותית ואנוכית?
מטיל ספק ומפקפק בכל פעולה ומניע שלך, איכשהו תמיד מטיל ספק ביכולת שלך או בכישורים שלך?
משסע אותך בדברך; שומע אבל לא באמת מקשיב?

(זה מה שקוראים בעברית: לדבר אל הקיר? או בגירסא אחרת: לדבר אל הלמפה?)

גורם לך להרגיש שאת לא יכולה אף פעם לצאת בסדר? לא משנה מה תעשי, הוא יבקר אותך? (בעברית זה כמו במשל על האבא, הבן והחמור: לא משנה מה הם עשו, ביקרו אותם ואמרו שצריך לעשות משהו אחר ממה שהם עשו)
משתמש בסמים? צורך אלכוהול? המצב יותר גרוע כשהוא משתמש?
מעורר אותך לחמת זעם, וזו "ההוכחה" שאת האשמה?
מנסה לשכנע אותך שהוא (היא) "צודק" בזמן שאת "טועה"?
לעתים קרובות אומר דברים, שאחר כך הוא מכחיש, או מאשים אותך שלא הבנת אותו?
מתייחס אלייך כמו לאובייקט מיני, או כאילו שאת אמורה לספק לו סקס לא משנה איך את מרגישה?

המצב שלך קריטי אם הדברים הבאים רלבנטיים לך:

את מבטאת את דיעותייך פחות ופחות בחופשיות.
את מוצאת את עצמך הולכת על ביצים, נזהרת וחושבת פעמיים מתי ואיך להגיד לו דברים?
את מצפה ומייחלת להופעתו של צד יותר רך ויותר פגיע בבן זוגך.
את מוצאת את עצמך ממציאה תירוצים להתנהגות של בן זוגך?
את מרגישה לא בטוחה רגשית?
את מרגישה שזה איכשהו לא בסדר לדבר עם אחרים על היחסים שלכם.
את מקווה שהדברים ישתנו... במיוחד בעזרת אהבתך והבנתך.

(באדום:)

את מוצאת את עצמך מטילה ספק בזכרונך או בתפיסת המציאות שלך.
את מטילה ספק בשיקול הדעת שלך.
את מטילה ספק בכישורים שלך/ביכולת שלך.
את מרגישה פגיעה וחסרת ביטחון.
את נעשית יותר ויותר מדוכאת.
את מרגישה יותר ויותר לכודה וחסרת אונים.
את מפחדת מבן הזוג שלך, עכשיו או כבר זמן מה.
בן הזוג שלך פגע בך פיזית, אפילו פעם אחת.

את יכולה גם להזמין את בשמת א שפתחה אותו להכנס לכאן לדיון.

כתבת ש
אימא שלי אתמול אמרה לי בפנים שהיא שונאת אותי בגלל שאני רווקה ושאני מביישת אותה, לכן פניתי לעירית כי הייתי במצוקה, כל השנים אני מרצה אותה ואני חוטפת ממנה ושותקת.

זה מאוד כואב. מאוד דורס. לא ראוי ולא מתאים. פוצע. ולאט לאט הורג. בהחלט מתעלל.
להאשים אותך בדברים שאולי כן ואולי לא תלויים בך
(אני אישית למשל רציתי מגיל מאאאאד צעיר למצוא זוגיות וללדת, אבל לא הצליח לי המון שנים כי מי שרציתי לא רצה אותי, ומי שרצה לא התאים לי, ובדיעבד טוב שלא התפשרתי, אז להציק לי על משהו שגם אני רוצה היה עלול לדכא אותי עד עפר).
למה הרווקות שלך מביישת ? ולמה אותה?
שינאה? האם היא חושבת שאת לא מתחתנת (או כל דבר אחר) בשביל להציק לה ולפגוע בה?
המצוקה שלך מובנת בהחלט.

אני חושבת שכל פעם שאת מרגישה שתוקפים אותך ונכנסים לך לוורידים ושאת סובלת, את צריכה לצאת מהמקום אם אינך יכולה להפסיק את מצב.
כשאני שומעת ביקורת עליי, כשמתערבים בחיים שלי, כשמנסים להקטין אותי, כשמנסים להגיד לי מה לעשות? וכו' פשוט כל אלה.

להגיב אפשר אם את מרגישה אהבה ואכפתיות מצד מי שפונה אליך,
ורק אם אושרך בראש מעיניו ולא אושרו הפרטי בגלל משהו שתעשי בחייך,
ורק אם את יכולה לסיים את הדיון בכל שלב שתרצי,
ורק אם את מגיבה לא בשביל לרצות, להסביר, להצטדק.

אם את מרגישה שאת כבר מספיק חזקה את יכולה להגיד ''אני לא מעוניינת לדבר על זה''.
ואם ממשיכים לדבר על הנושא (חתונה, אכזבה, וכל מה שפוצע אותך) פשוט לצאת משם.

באופן אישי אני חושבת שהמתעלל הוא גם קורבן. של עברו האישי, והוא גם שבוי בהתנהגות המתעללת שלו.
אני חושבת שיציאה שלך מהמעגל יכולה להציל אותך, ואולי גם לעזור לה לפתוח ערוצי תקשורת בריאים יותר עם עצמה ועם העולם.

מאתמול התרחקתי ממנה, מדברת אתה קצר ולעניין. אני מרגישה שאני לא מוכנה לעשות לה יותר דברים, רק מה שהכרחי.
אני חושבת שטוב את עושה.

אני חושבת שהיא תנסה לברר מה קורה. היא לא תשחרר בקלות.
אני שולחת לך המון אהבה ואהבה עצמית.
את יחידה ומיוחדת בעולם.
על תוותרי על עצמך בשביל אף אחד, כי אחרת תקטיני את העולם כולו.
אם את אוהבת אותה המשיכי לאהוב, רק מרחוק בינתיים.
דברי איתה בדמיון שלך אם את צריכה, אבל לא במציאות, כי היא מייד תתקוף שוב באיזור הכואב בשלב הזה.

ושוב חיבוק.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

בנושא הרווקות ניגע בהמשך אם תרצי.

לילה טוב
אני_אני*

ביד רכה

שליחה על ידי אני_אני* »

יולי קולילה טוב,
אין לי מילים..תודה לך.
זה לא התחיל היום, גדלתי בבית קשה לא מתפקד, הורים רבים כל היום, אחים שכל אחד דואג רק לעצמו גם במחיר של לדרוך על האחר, מאז שאני ילדה קטנה הרגשתי בבית מאוימת, חרדה ובסכנה, מותקפת רוב הזמן ע"י אחי ואחותי וקופאת מול ההתקפות שלהם. כילדה קטנה הייתי מאוד עדינה ושקטה כמעט לא מדברת, כדי להגן על עצמי הייתי מרצה/שותקת/נעלמת/לא מבקשת/לא מגיבה רק לא לחטוף את האש. אני זוכרת שלא הייתי יוצאת מהחדר מהפחד שיתקפו אותי, הייתי חלשה וחסרת אונים מול ההתקפות שלהם.
עכשיו כשאני חושבת וואלה במשך שנים רבות הגוף שלי במצב קבוע בסטרס, לא חשבתי שההתקפות של המשפחה שלי עליי גורמת לגוף שלי להגיב כמו במצב חירום, חשבתי שזה קורה רק במצב של סכנה אמיתית. האם זה נכון?

אני מניחה שאם אמא שלך מתנהגת כמו שתיארת היא כנראה מאוד פגועה בעצמה.
לפי חוסר התפקוד שלה כאימא וההתנהגות שלה בכלל זה נראה שהיא פגועה מאוד.

_יש לי במשפחה מישהי שגרה עד גיל מבוגר בבית אמה (האב נפטר שנים קודם), האחים הגדולים עזבו את הבית ובנו את חייהם.
היא נשארה וטפלה בבית ובאם. האמא הזאת (שהיא גם סבתא שלי) פשוט השתמשה בבת הזאת שנים ובמקביל מררה את חייה, זלזלה בה, והעליבה אותה, כי כמוך, היא לא התחתנה._
אני בשוק כי את תיארת בדיוק את סיפור החיים שלי, אבא נפטר כשהייתי צעירה, כל האחים עזבו את הבית ואני נשארתי לטפל באימא כי אני היחידה שהיה לי אכפת ממנה והיא התעללה בי כל השנים. האם אצל סבתא שלך הרווקות של הבת הייתה הסיבה להתעללות שלה או שזו הייתה ההתנהגות שלה מאז ומתמיד כלפיה?

_זוהי תבנית שחוזרת בהרבה משפחות חולות (בעיקר אם ההורים הם קורבנות של משפחות מסרסות רגשית):
אחד הילדים מוותר על חייו העצמאיים, ונשאר בבית, מטפל בהורים, וככל שהוא נותן יותר כך הביקורת והסלידה ממנו גוברות. הוא הופך לכרית האגרוף המשפחתית._
אני כל כך מזדהה, הבטן שלי מתהפכת כשאני קוראת את זה והלב שלי מתייסר על החוסר הגינות, הניצול והחוסר אונים שזה מעורר.
מה הסיבה/הגורם לזה שאימא מתעללת בבת שלה שדואגת לה, שעושה למענה ונותנת לה את הנשמה? אני מחפשת כבר הרבה זמן תשובה לשאלה הזו ולא מוצאת.

ספרי מי עוד במשפחה. מי עוד נכנס לדיונים האלו? אחים? צעירים או בוגרים יותר? אב? דודים?
בד"כ זה קורה בארוחות/מפגשים משפחתיים, והאחים הגדולים זורקים דברים על הנושא.

רק היא תוקפת? לבד? ליד האחרים?
בעיקר היא, פעם זה היה ליד אחרים וזה היה מאוד מבייש ומשפיל. ואני שתקתי מול ההתקפות שלה, היום אני מגיבה יותר.

יש לך אפשרות למצוא פרטיות בבית שלך
יש לי פרטיות בבית כשאני רוצה להתנתק.

האם את שואלת את עצמך אם יכול להיות שאת בקשר מתעלל?
קראתי את הסימנים ואין לי ספק שאני בקשר מתעלל. (אני אקרא את הבלוג)
איך אני יכולה להתנהל מול מתעלל? מה עליי לעשות כדי לשנות את הדינמיקה בינינו? היא הרי לא תשתנה.

(אני אישית למשל רציתי מגיל מאאאאד צעיר למצוא זוגיות וללדת, אבל לא הצליח לי המון שנים כי מי שרציתי לא רצה אותי, ומי שרצה לא התאים לי, ובדיעבד טוב שלא התפשרתי, אז להציק לי על משהו שגם אני רוצה היה עלול לדכא אותי עד עפר).
אני רציתי מאוד לבנות לי זוגיות ומשפחה וכמו שכתבת כל מי שרציתי לא רצה אותי ומי שרצה אותי לא התאים לי, זה פשוט לא הלך, ובנוסף לבוא להאשים ולהעניש אותי על משהו שאין לי שליטה עליו ושאני מאוד רוצה, זה היה להיענש כפול, קשה מאוד.

_למה הרווקות שלך מביישת ? ולמה אותה?
שינאה? האם היא חושבת שאת לא מתחתנת (או כל דבר אחר) בשביל להציק לה ולפגוע בה?_
היא כנראה רואה אותי השלוחה שלה, היא מאשימה אותי שאני לא רציתי להתחתן כי בשבילה להתחתן אפשר עם כל אחד.

גמר חתימה טובה, את נפלאה.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אני אני? יקרה,

יש לי רק כמה שניות.
אני מציעה שכשיש לך ספק אם את בסדר, כלומר שאולי כולם צודקים מסביבך וזו רק את שלא עומדת בקריטריונים, אז תחזרי ותקראי כאן, את התכתובת שלנו, ובדף שהמלצתי עליו.
את צודקת בהבנה שלך של המצב! הגוף שלך מסמן לך מדוייק מאוד!

התהליך של הצמיחה ממצב כזה לא קל, אבל שווה!!!

תחזיקי מעמד!

י.
שליחת תגובה

חזור אל “אודות החינוך הביתי”