גידול עיזים

חגית_פ*
הצטרפות: 18 אוקטובר 2001, 17:18
דף אישי: הדף האישי של חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

אני אמנם לא אחיק :-P אבל...
אנחנו הפרדנו ביניהם כשהבנו שהיא בהריון. הוא נהיה מאוד אגרסיבי כלפיה והיא קטנה ממנו פיזית. כבר ראיתי שקשה לה וזו היתה רק ההתחלה, ואז הפרדנו ביניהם.
דני_מפולין*
הצטרפות: 23 מרץ 2006, 09:51

גידול עיזים

שליחה על ידי דני_מפולין* »

שלום גיל! קודם כל עשיתה דבר נכון שהחזקתה אותה עד עכשיו, ןלא נתתה לה להגיע לרעיון.יתר הדברים מתנהגים בטבעיות, איך.... אל תתן לאמא לאכול את השליה, תן לה בזמן המלטה לשתות מים, ובמשך הצורך , תעזור בהמלטה.
אחיק*
הצטרפות: 14 יולי 2001, 16:38

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

חגית
התמלאות העטין אמורה להתרחש עד שבועיים לפני ההמלטה אבל העיזים לא קראו את הספר ויש עיזים שסחובות עטין מלא חודש לפני ההמלטה ויש עיזים ששעות ספורות לפני ההמלטה מתמלא להן העטין.

דני מפולין
למה לא לתת לאמא לאכול את השיליה ?
ציק_צק*
הצטרפות: 05 אפריל 2006, 19:34
דף אישי: הדף האישי של ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

לאחיק לא כדאי לאמא לאכול את השיליה משום שהיא מאוד מזוהמת כמו"כ רצוי כמה שיותר מהר להרחיק את השליה מהדיר ולא לזהם את הדיר .
מה שכן האמא אוכלת את השקית שבתוכו נימצא הגדי (בצבע צהוב ירוק כעור כזה)ולא את השיליה
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

אצלנו כמעט כל העיזים אוכלות את השיליה. זו פעולה טבעית שמטרתה לסלק שרידים שימשכו טורפים. השיליה לא אמורה להיות מזוהמת. היא כרגע יצאה מגוף האם. בכל מקרה אף עז אצלנו לא סבלה מזיהום כתוצאה מאכילת השיליה.
פלוני!!*
הצטרפות: 09 אפריל 2006, 23:01

גידול עיזים

שליחה על ידי פלוני!!* »

יש לי שאלה!!! האם בקיה זה האוכל הכי טוב לעיזים??? מה הוא מכיל?? האם הוא מספיק להסביע אותם ולהזין אותם?? ומפתח אותם פיזית?? צריך שמישו שמבין במושא יענה לי על השאלות!! תודה
גיל*
הצטרפות: 13 אוגוסט 2003, 15:33

גידול עיזים

שליחה על ידי גיל* »

שאלה אולי קצת דבילית... האם אפשר לשים לתיש ריתמה על הגב כמו ששמים לכלב? אני רוצה להוציא אותו לטייל אבל בלי שישתולל לי. אשמח לתשובה וחג שמח לכולם
אביב*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2004, 14:35

גידול עיזים

שליחה על ידי אביב* »

באמת קצת דבילית...! אבל כן בקיה זה אוכל טוב לעיזים
גיל*

גידול עיזים

שליחה על ידי גיל* »

אבל לא ענית לי, גם אם היא דבילית....
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

בתיה הגדייה נולדת אתמול אחה"צ לגוליאן ועדנה ההורים הגאים.

היא לא ממש יונקת, זה נראה כמו כמה שניות ואז עוזבת, אבל עושה המון פיפי.

האם כמו אצל תינוקות אדם, פיפי הוא אינדיקציה שהיא יונקת מספיק ??
גיל*

גידול עיזים

שליחה על ידי גיל* »

העז שלי (לפני המלטה) מפרישה נוזל בצבע לבן, האם זה קשור להמלטה או שזה סימן לא טוב?
אחיק_ושלומית*
הצטרפות: 26 נובמבר 2001, 20:58
דף אישי: הדף האישי של אחיק_ושלומית*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק_ושלומית* »

חגית
אם היא משתינה אז היא יונקת מספיק. גם צבע הצואה צריך להשתנות משחור של אחרי לידה לצהבהב של קולסטרום. (כמו אצל בני אדם), בתאבון.
שמעז*
הצטרפות: 18 אפריל 2006, 22:34

גידול עיזים

שליחה על ידי שמעז* »

לגיל גם אצלי זה היה ככה ההפרשה הזאת הגוף מוציא את כל הליכלוך אחרי ההמלטה זה ימשך כחודש ואז יפסיק..
רועה_ואינו_ניראה*
הצטרפות: 18 אפריל 2006, 22:36

גידול עיזים

שליחה על ידי רועה_ואינו_ניראה* »

האם מותר ללטף גדיים?? האחינים שלי ליטפו אותם ואמרו שהם יכולים ליהיות נמוכים ולא יתפתחו לגובה האם זה נכון??
דני_מפולין*

גידול עיזים

לאחיק שלום! אני עדיין לא הגעתי למקור הידיעהף אך כל הספרים המקצועים אומרים על זה, לא לתת להם לאכל את השליה. אני מעמין להם
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

סוגיית השיליה:
התכוונתי להניח לה לאכול ולא להתערב בטבע, אבל השיליה שכבה שם כשעתיים בחוסר ענין, עדנה זללה חציר בטירוף ולא נראתה עומדת לאכול את השיליה. להיפך, היא דרכה עליה כל הזמן. וכל הארנבונים והשרקנים מסביב ריחרחו וקפצו על זה...
אז אספתי אותה לשקית וזרקתי בלי שהיא תאכל. לא נראה לי כזה סיפור.
רועה_ואינו_ניראה*
הצטרפות: 18 אפריל 2006, 22:36

גידול עיזים

שליחה על ידי רועה_ואינו_ניראה* »

האם מותר ללטף גדיים?? האחינים שלי ליטפו אותם ואמרו שהם יכולים ליהיות נמוכים ולא יתפתחו לגובה האם זה נכון??
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

חגית
זה בסדר, השיליה היא לא ארוחת גורמה עיזית שלאחר ההמלטה. אם השיליה שוכבת, אנחנו בודקים שהיא שלמה, ומסלקים אותה. אם העז מתעקשת ללעוס אותה, שיהיה לה לבריאות.
מה שלום בתיה ?
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

ביתיה (BITIA) ממש מתוקה, בגיל שלושה ימים כבר מקפצת ומדלגת וחוקרת את סביבתה (יש הרבה ריחרוחים הדדיים עם הארנבונים).

היום היה פה שרב כבד והיא שכבה המון, מתנשמת בכבדות. אני מתארת לי שעיזים עמידות במזג אויר קשה אבל יצאנו הרבה לראות שהיא בסדר.
אמיר*
הצטרפות: 01 ינואר 2005, 17:36

גידול עיזים

שליחה על ידי אמיר* »

שאלה לי.
האם עז אחת זה דבר כלכלי ? כלומר האם השקעה שיש בעז אחת (אוכל וטרינר וכל מה שאני עוד לא חושב עליו ואתם יודעים), עולה פחות מהחסכון הכספי הנובע משתיית חלב והכנת גבינות עיזים
כמה חלב בכלל מפיקים ביום מעז אחת ?
אשמח לקבל תשובה :-)
ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

אמיר שלום
כלכלי זה ענין יחסי ,לשימוש עצמי ההוצאות הם לא גדולות במיוחד אם העז אוכלת במרעה .בדרך כלל תנובת החלב לאחר המלטה היא כ 1עד 2 ליטר ביום אבל כמובן כשהגדי יונק אז הוא שותה את החלב במידה והגדי נגמל יש כשני ליטר תלוי באיכות וכמות האוכל ובגזע העז ,כמו"כ במידה והעז מתעברת שוב היא מתיבשת ..
קרן*
הצטרפות: 05 ספטמבר 2001, 00:38

גידול עיזים

שליחה על ידי קרן* »

איזה אוכל מומלץ לתת לגדיים כדי שיהיו מפותחים טוב?? ואיזה אוכל צריך לתת לעיזים במשך היום בבוקר בצהרים ובערב..?? אשמח לתשובה תודה!!
דני_מפולין*

גידול עיזים

שלום קרן! לפי ספרות המקצועית, אנחנו נותנים בבוקר ובערב תערובת של דגנים, חיטה מרוסקת, סעורה, זרעי פשתן, ותוספת ויטמינים. בצהריים הן מקבלות תערובת ירקות : גזר, ת"א, וסלק מאכל לחיות. לגדיים נותנים בחודש הראשון חלב אימה מעורב 1:3 עם חלב פרה, אם את צריכה את חלב עיזים בשבילך. אם לא, כמה שיותר זמן תתני להם חלב אימה, כך יהיה יותר טוב. דבר מאוד חשוב להתפתחות העיזה, זה גיל הריון הראשון. זמן הכי טוב, זה 20-25 חודשים. אז היא מקדישה את כח הגידול והתפתחות לעצמה. את מקבלת את זה בחזרה בכמות חלב אחרי הריון הראשון.
דני_מפולין*

גידול עיזים

לקרן המשך! שכחתי להגידלך, שכל התפרית הוא פרט לאוכל ירוק, תערובת דשאים, וצמחים אחרים שאנחנו מגדלים בשדה במיוחד למאכל של עיזים, ועיזים נמצעות שם כל היום, ללא הגבלה
דני_מפולין*

גידול עיזים

ציק צק! אצלי הכמות החלב אחרי המלטה היא בין 4 ל5 ליטר ליום, אבל זה גזעים מיועדים לחלב
קרן*
הצטרפות: 05 ספטמבר 2001, 00:38

גידול עיזים

שליחה על ידי קרן* »

דני תודה על כל התשובות!! ואיזה סוגים של עיזים יש לך?
גיל*

גידול עיזים

שליחה על ידי גיל* »

דני שלום, מה הנזקים שיכולים להיגרם לעז שממליטה בערך בגיל שנה - שנה וחצי?
עופר*
הצטרפות: 03 דצמבר 2002, 11:13

גידול עיזים

שליחה על ידי עופר* »

אני מחפש מספרים לגז צמר של כבשים
יש לנו בפינת החי זוג כבשים שכבר חם להם
כמו כן אשמח לקבל המלצה אחת או שתיים איך לעשות זאת נכון
תודה
דני_מפולין*

גידול עיזים

שלום גיל! סה"כ זה כמו עם בן אדם. המחזור ראשון של האישה בגיל 13 עוד לא אומר, שהיא מוכנה גופנית ללידה. אותו דבר עם עיזים, הם צריכות מינימום שנה וחצי כדי לגדול, ולגמור את ההתפתחות הגופנית שךהם. עיזה שהמליטה עם הייחום הראשון שלה, מקדישה את כל הרזרוות הגופניות שלה לגדיים ולא לצרכים שלה. תוצאה: היא נשארת קטנה, חלשה, ונותנת הרבה פחות חלב מהאחרות.
דני_מפולין*

גידול עיזים

לקרן שלום! אני חיי באירופה, אז גם העיזים הם מסוגים שונים: יש לי שני עדרים קטנים: גזע פולני צבעוני משובח, שהוא תערובת עיזה פולנית בתוספת סעננית, ועדר שני היא עיזה אלפאית צרפתית, חומה עם פס שחור על הגב. שני הגזעיים הם לחלב.
גיל*

גידול עיזים

שליחה על ידי גיל* »

דני, יש סיכוי יותר גבוה לסיבוכים בהמלטה כתוצאה מהגיל הצעיר של העז?
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

דני
עם כל הכבוד, אצלנו העיזים ממליטות בגיל שנה, הן מספיק מפותחות ואף ממשיכות לגדול קצת אחרי ההמלטה הראשונה.
עד היום היו לנו 3 מקרים של המלטה בגיל מאוד צעיר. לפני מספר שנים עז המליטה בגיל 9 חודשים, היא המשיכה לגדול ושפעה חלב. השנה שתי צפירות תאומות בנות 8 חודשים המליטו באותו יום. הן קטנות יחסית אבל סביר להניח שימשיכו לגדול. הבעיה היחידה בהמלטה מתחת לגיל שנה היא חוסר הבגרות הנפשית (מצטער שזה נשמע דבילי). בשלושת ההמלטות העיזים לא הבינו מה יצא להן ומה צריך לעשות איתו. אחרי יום - יומיים המצב הסתדר והן אמהות מסורות.
דני_בפולין*
הצטרפות: 30 אוקטובר 2005, 22:12

גידול עיזים

שליחה על ידי דני_בפולין* »

לאחיק שלום. אני מסכים איתך. אין שום התנגדות לגידול כזה. האמת שהתכוונתי לגידול עיזים לייצור חלב ומוצריו. לגידול בשרי אין לזה משמעות, בגידול מכוון לחלב הדעות שלי הם מוצאות תמיכה בכל הספרות מקצועית. אבל בוודאי שלכל אחד יש דעות שלו. אגב בעיות נפשיות של עיזות הממליטות, הם בעיות מוכרות, ואין לזה שום טעם דבילי. בהצלחה אחיק ( חיוך)
דני_בפולין*

גידול עיזים

לגיל שלום! האמת, לא שמאתי על סיבוכים כאלה. לפי סיפרות עיזה שהיא בגיל 8 חודשים ומשקל כ- 35 קילו, היא בשלה פיזית ללידה, כמו אישה בת 13 אחרי מחזור הראשון. אבל....
אלי*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2002, 22:31

גידול עיזים

שליחה על ידי אלי* »

שלום... קנינו אמא (עיזה) ושתי גדיים זכר ונקבה. יש לנו גם כיבשה, אנחנו לא יודעים איזה אוכל לתת להם ואיזה סדר ארוחות ביום אני צריך שיסבירו לי תודה...
דני_בפולין*

גידול עיזים

שלום אלי! הכל תלוי בגיל. תן פרטים יותר מדויקים גם על אימה, גם על גדיים.
אמא_גמדים*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2002, 23:32
דף אישי: הדף האישי של אמא_גמדים*

גידול עיזים

שליחה על ידי אמא_גמדים* »

שלום לכולם
אנחנו מקבלים במתנה עז וגדי. העז המליטה לא מזמן ולמרות שהגדי כבר אוכל הרבה "מוצקים" הוא עדיין יונק קצת. היא עדיין לא נחלבת באופן קבוע, הבנתי שאנחנו פחות או יותר ברגע האחרון לפני שהיא מתייבשת. אבל.... היא נוגחת. כנראה ממש לא רוצה / רגילה שיגעו בה. יש לי כמה התלבטויות ואשמח לעצות -
  1. האם בכלל אפשר "לאלף" אותה לחליבה בצורה נעימה, כלומר האם יש סיכוי שהיא תתרגל לחליבה ולא יהיה מאבק. אם כן - איך מרגילים אותה?
  2. האם כדאי לחכות עם המעבר - להתחיל לחלוב אותה באופן קבוע בדיר שהיא רגילה לו, רק אחרי שהיא מתרגלת לחליבה להעביר אלינו.
  3. אני הייתי רוצה שהיא תהיה חופשיה כמה שיותר. חשבנו לקשור אותה על כבל ארוך מאוד באיזור מרעה (בתחום השטח שלנו - כך שנראה אותה), ואת הגדי להשאיר לידה לא קשור. אין לנו מכלאה וחשבתי שכל מכלאה שנבנה תהיה קטנה יחסית לכבל - מישהו ניסה כזה דבר? אתם חושבים היא צריכה את ה"דיר" להרגשת בטחון / נוחות?
  4. האם תנים תוקפים עיזים בוגרות? ומה לגבי גדיים? אם כן, הסכנה היא רק בלילה?
טוב יש לי עוד מליון תהיות... עד כאן בינתיים
יערה*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2003, 19:37

גידול עיזים

שליחה על ידי יערה* »

הגדי שלי בן חודש ומשהו.. ויש לו כתמים לבנים על האוזניים ועל המצח מה הדבר הזה?
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

אמא גמדים , אני לא מומחית גדולה (והשאלות הבסיסיות שלי פה בדף לראייה) אבל אנסה עם מה שאני יודעת...

אפשר להרגיל עז לתת בך אמון שיוביל אח"כ לאפשרות חליבה. קודם כל להיכנס למיתחם שלה כדי שתתרגל לנוכחותך. בהדרגה לעמוד שם עם אוכל ביד (דלי קטן של תערובת או כל דבר אחר שהיא רגילה ואוהבת) והיא תבוא לאכול וכך להמשיך בהדרגה.

שאלה 2 אני בעד. אם יש אפשרות להתחיל בחליבה במקום מוכר לה זה נראה לי עדיף. האם שם היא לא נוגחת?.

לנו לצערי אין שטח מרעה והמכלאה שבנינו די מרווחת. שאלה כזאת הייתי מפנה ל אחיק ושלומית :-)

נראה לי שתנים יתקפו גם עיזים בוגרות , חייבים מיכלאה סגורה היטב.

שתפי בעוד תהיות, גם אנחנו פה מתפעמים ולומדים כל יום מהיצורים החכמים והנפלאים האלה !!
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

אמא גמדים
העלת בי זכרונות ענוגים מימינו הראשונים עם רחל המשתוללת. עז היא כמו כלב. אם היא לא מכירה אותך ולא סומכת עלייך, היא לא תיתן לך לגעת לה במקומות אינטימיים.
  1. העז תתרגל בסופו של דבר לחליבה. אנחנו סוגרים לעיזים את הראש במחלוב בזמן שהן אוכלות תערובת. כך גם הסרבניות הגדולות ביותר מתרגלות לרעיון של דחיפת הראש למלכודת. כשלא היינו רגילים לחליבה (אנחנו ורחל) סגרנו אותה גם מהצד על ידי גובלים שמנעו ממנה לברוח לצדדים. טוב, נסחפתי בסיפורים - בקיצור: אם תהיו תקיפים ולא תוותרו היא תתרגל.
  2. אין לנו ניסיון עם חולבות שעוברות דירה. כמעט כל החולבות שלנו נולדו במקום ומכירות אותנו מרגע ההמלטה.
  3. לא יודע לגבי כבל. לגבי מרחב מוכר - העיזים נקשרות למרחב שלהן. תיזהרו מהרס החצר. עז שמסתובבת בחצר אוכלת רק שני דברים: דברים שטעימים לה ודברים שלא טעימים לה. מה שלא נכנס לשתי הקבוצות יכול לסבול מנגיחות מתמשכות שיכולות לשבור ולהפוך דברים.
  4. תנים יכולים לתקןף עז בוגרת. גם אם הפגיעה לא תהיה קטלנית תמיד יש את הסיכון של הדבקות בכלבת.
יערה*

גידול עיזים

שליחה על ידי יערה* »

הגדי שלי בן חודש ומשהו.. ויש לו כתמים לבנים על האוזניים ועל המצח מה הדבר הזה?
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

יערה, לא הבנתי.
צצו לו פתאום כתמים או שזה מלידה (שאז זה פשוט הצבע שלו) ?
יערה*

גידול עיזים

שליחה על ידי יערה* »

זה לא מלידה זה פיתאום קרה אני הבאתי כיבשה שכל הפנים שלה לבנות מהכתמים האלה השערות נשרו לה בפנים וניהיה לה קילופים כאלה בעור אז אני חושבת שהגדי בא איתה במגע וגם לו ניהיה כתמים אבל אני לא יודעת איך לטפל בזה מה מו מי חייבת עזרה ליפני שכל השיער בפנים שלו ינשר
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

יערה
זה נשמע כמו גרב - מין טפיל מעצבן. בדרך כלל נותנים תרופה נגד טפילים שנקראת IVOMEK, או משהו בסגנון. בכל מקרה כדאי להשקיע ולהזמין וטרינר.
יערה*

גידול עיזים

שליחה על ידי יערה* »

תודה על התשובה אני יזמין וטרינר
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

אחיק (או כמובן כל אחד שיכול לעזור)-

אנחנו אובדי עצות לגבי התיש שלנו :-(
הוא בן שנה וארבעה חודשים ומאז שהפרדנו ממנו את העז שהיתה בהריון (אני לא יודעת אם זה קשור או לא) לפני כחודשיים, הוא מנגח ולא רגוע ונראה אפילו קצת משועמם...

אנחנו כבר כמה שבועות בתחושה שאולי לא טוב לו וכדאי למצוא לו בית חם חדש שיהיה לפחות מרחב יותר גדול ממה שיש לנו להציע לו.
ניסינו להחזיר אליו את העז לביקור קצר והוא קפץ עליה בהיסטריה וכמעט הרג אותה!!- מתי, אם בכלל, יהיה אפשרי להחזיר אותה ואת הגדייה שנולדה לשטח שלו?? (הגדייה בת שלושה שבועות).
אולי זה שהיא תחזור ירגיע אותו קצת? אולי ככה הוא ישאר? מה כדאי עוד לנסות?
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

חגית
התייש משתגע מאהבה נכזבת. הוא מריח את העז ולא יכול לממש את שאיפותיו הרומנטיות לדחוף את אפו לשתן שלה. אם אתם לא מצליחים לחבר אותו עם העז, כדאי למכור אותו. תייש עצבני יכול להיות מסוכן. תייש שהפרדנו מהעיזים השתגע והפך לתייש אלים מאוד. מאז השארנו את התיישים עם העיזים גם בזמן ההמלטות, ונהננו מתיישים רגועים וסימפטיים.
אביב*

גידול עיזים

שליחה על ידי אביב* »

יש לי עז חולבת מותר לי לתת לה לאכול לחם? כי אומרים שהלחם מיבש את החלב!
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

אחיק, תודה על הסבריך המלומדים :-)
כבר העברנו את עדנה פעמיים לחצר של ג'וליאן לראות מה קורה ואחרי כמה דקות של רומנטיקה מוגזמת מצידו היה בסדר. הענין היחיד כרגע הוא שעדנה פועה לביתיה התינוקת וכנ"ל ההיפך. כשהכנסתי את הגדייה לשם הוא ניסה לנגוח בה ולמרבה המזל הרמתי אותה בזמן...

החלטנו לאפשר להם זמנים קצובים יחד לראות אם הוא נרגע.
גיל*

גידול עיזים

שליחה על ידי גיל* »

תודה לכל חברי הפורום!
נעזרתי בפורום הזה הרבה בשנה האחרונה, אבל אתמול מתה העז והיום מסרתי את התיש כך שלא נראה לי שאני אבקר כאן יותר בקרוב.
רק רציתי להודות לכל מי שנתן תשובות מועילות שעזרו לי בגידול.
לסיום, שוב תודה
יעקב*
הצטרפות: 13 ספטמבר 2004, 22:14

גידול עיזים

שליחה על ידי יעקב* »

ב"ה
אני חדש בתחום [ רק עכשיו רכשתי נחלה במושב ] מתעניין בנושא גידול עיזים לחלב , לכם בעלי הנסיון יש מה לומר אודה מראש לקבלת יעוץ ראשוני
דני_מפולין*

גידול עיזים

ליעקב שלום! גידול רציני של עיזים זה נושא מאוד מורכב ועשיר. מציע לך למצוא ספרות בנושא. אם יהיהו לך שעלות קונקרטיות, אולי אוחל לעזור לך.
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

מישהו יודע מה תנובת החלב של עז ננסית (בהשוואה לעז "רגילה") ?
חגית_פ*

גידול עיזים

שליחה על ידי חגית_פ* »

וגם:

אני זקוקה לטיפים לחליבה .
ניסינו היום לראשונה ויצאו כמה טיפות, אחרי מאמץ רב זה "הצטבר" לכמות של כפית בערך :-(

לא רוצה להישבר , אבל איך בדיוק עושים את זה ?
דני_מפולין*

גידול עיזים

לציק צק: אף אחד לא הבטיח לנו חיים קלים. אני מתחיל את היום ב 5.30 בבקר בהאכלת העיזים. אחר כך בארך ב 7.00 מתחילים חליבה, אחרי זה מאכילים את הקטנים, אחרי זה מטפלים בחלב, פסטריזציה, קירור.... אחרי זה מוצאים את העיזים למראה. רק אחרי זה אוכלים יחד ארוחת בוקר. מתאים לך?
אביב*

גידול עיזים

שליחה על ידי אביב* »

שלום לכולם! הגדיים של כבר בני חודשיים וחצי ואפילו קצת יותר... מותר לי כבר לחלוב את אמא שלהם או שצריך לתת להם עוד איזה חודש לישתות בעצמם את החלב?. אשמח לקבל תשובה!
חמי_והדס*
הצטרפות: 03 אוקטובר 2004, 21:07
דף אישי: הדף האישי של חמי_והדס*

גידול עיזים

שליחה על ידי חמי_והדס* »

קנינו עז בשעה טובה-מקווים! בת שנה וחודשיים. היתה בעדר עם זכר. בעל העז אמר שלפני שבועיים התנפחו לה העטינים. היא מלאה חלב אבל די רזה-ולא מרגישים עובר. בעל העז אמר שנראה לו שהיא בהריון אבל ייתכן שהיא הפילה את עוברה למרות שהבעלים לא ראה שום סימן של הפלה. בדקנו את החלב וצבעו לבן ולא צהבהב כמו שאמור להיות הקולוסטרום. אנו רוצים לדעת אם כדאי לחלוב אותה-שאם באמת היתה הפלה ולא נחלוב בקרוב אז ייגמר החלב השאלה היא אם היא בכל זאת בהריון-האם נזיק לה או לעוברה אם נחלוב אותה? כיצד נוכל לדעת בודאות אם היא בהריון? אמרו לנו שאפשר עם בדיקת הריון של נשים-יש למישהו ניסיון עם זה? נשמח לתשובה,כאן או בדפבית. גידול נעים לכולם.
חוץ מזה נשמח לטיפים בגידולה בתור צעירים בעסק...
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

וואו כמה שאלות:
  1. החלב לא חייב להיות צהוב. לפעמים יש חלב לבן ורגיל בעטין הנפוח לפני ההמלטה.
  2. אם היא בהריון ותחלבו אתם עלולים לגרום נזק לעז ולעובר. העז תייצר חלב דבר שיכביד עליה ויגרע משאבים מהעובר או ממנה.
  3. אם הייתה הפלה צריכה להיות הפרשה דמית כמו אחרי לידה.
  4. אפשר להזמין וטרינר שיעשה לעז בדיקת הריון (אולטראסאונד), או לפחות ימשש את הבטן.
ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

לדני מפולין ולחברים אני בהחלט לא מחפש חיים קלים אך אני בטוח שבעידן של היום אפשר עם טכנולוגיה להקל קצת על העומס (במיוחד שאני גם צריך לעבוד כדי להתפרנס )דני אתה חולב ביד? ואם לא אז איך אתה חולב?ולתוך מה אתה חולב ואיך אתה מאכסן את החלב? ומה אתה עושה עם החלב?
אולי יש לעוד חברים טיפים..אגב דני האם אתה מאכיל קודם החליבה אז בחליבה אתה לא נותן להם תערובת?
אחיק איך החליבה שלך?
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

ציק צק
אני חולב ביד בזמן שהעיזים אוכלות תערובת. אם אתה מחפש חיים קלים יותר, חפש עגלת חליבה מכשיר פשוט יחסית שמחירו נע אם אני לא טועה סביב 6000 ש"ח ומעלה.
דני_מפולין*

גידול עיזים

אז תשובות לשאלותך: אנחנו חולבים ביד, אומרים שרק כך אתה מוריד את כל החלב, אנחנו חולבים לדליים פלסטיק, שמיועדים רק לכך, אפילו כל עיזה יש לה דלי שלה, אחרי מדידה, הכנסת נתונים למחשב, ופיסטור מכניסים למקרר, ביום הבא מייצרים גבינות. לפני חליבה הם מקבלים תערובת יבשה של דגנים ממתקים מיוחדים ופשתן. בזמן החליבה דלי עם מים פושרים. אחרי חליבת בוקר הם יוצאים לכל היום לשדה איפה גודלת תערובת דשאים, תלתן, לוצרן (אני לא יודע איך קוראים לזה בעיברית).
ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

תודה לכם דני ואחיק אני גם בשלב זה חולב ביד אך תוך כדי החליבה ניכנסות לדלי שערות ועוד כול מיני ליכלוכים לחלב ולא פעם קרה לי שעז הכניסה רגל לתוך הדלי ונאלצתי לשפוך את כול החלב ,בכו"א גם לא מצאתי כלי שאוכל לאסן בו את החלב במקרר בבית בצורה נוחה אני עושה גבינות כפעמים בשבוע כך שהמקרר מתפוצץ כבר באמצע השבוע וזה עוד ללא הגבינות שאמורות להבחיל במקרר, דרך אגב איך אתם מפסטרים את החלב? כמו"כ מישהו יודע איך עושים גבינה קשה המובחלת מס' חודשים ללא שתתקלקל?
תודה
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

ציק צק
אנחנו מסננים את החלב אחרי החליבה וכך נפטרים משערות והליכלוך. במידה ועז מפילה חבילה ריחנית ומהבילה של גללים לתוך החלב אנחנו שופכים אותו.
לגבי האיכסון - יש כד חלב מפלסטיק בנפחים שונים אותם ניתן למצוא בעיקר בכפרים ערביים.
לגבי הפיסטור - אנחנו מחממים את החלב בסיר כפול (סיר חלב בתוך סיר מים) עד ל 72 מעלות.
גבינה קשה מובחלת - בפשטות - לוחצים על הגבינה למשך מספר שעות, ומבשילים במקרר בטמפרטורה של 12 - 17 מעלות למשך כשלושה חודשים. כדאי להפוך את הגבינה כל יומיים שלושה ולמרוח אותה במלח, יין, חומץ או כל חומר מונע עובשים.
ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

ושוב תודה אחיק !
  1. האים למיטב ידיעתך מקרר ביתי רגיל מתאים לטמפרטורות הנ"ל?
  2. במידה ואקח גבינה צפתית רגילה והעשה כפי שאמרת זה יעבוד ?
תודה.
אחיק*

גידול עיזים

שליחה על ידי אחיק* »

הטמפרטורה במקרר ביתי היא 4 מעלות. אפשר לשחק עם התרמוסטט עד לקבלת הטמפרטורה הרצויה.

הסיפור עם גבינה קשה קצת יותר מסובך. הגבינה צריכה לעבור כבישה בשלב מוקדם יחסית. אם לא מפעילים לחץ על הגבינה המים יתאדו מהשוליים והמרכז ישאר רטוב מדי.
ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

אם כך אז איך כן כובשים את הגבינה ובאיזה שלב בתנאים ביתיים?
אביב*

גידול עיזים

שליחה על ידי אביב* »

מותר לתת לעז חולבת לחם?
דני_מפולין*

גידול עיזים

שלום לאביב, ידידי. לפי דעתי מוטר להאכיל את העז בלחפת אבל בכמויות קטנות. לחם הוא חמץ, ובכמויות גדולות יכול לגרום לשנוים במבנה חיידקים של קבע.
דני_מפולין*

גידול עיזים

אביב! בוודאי " בלחם"
אביב*

גידול עיזים

שליחה על ידי אביב* »

דני יש לי עוד שאלה!.. הגדיים שלי כבר בני שלושה חודשים. ב3 4 ימים האחרונים שאני קם בבוקר אני שם לב שהעטינים של העז גדולים הבנתי שהיא כבר לא נותנת להם לינוק אבל האם הם צריכים להמשיך עוד לינוק או שהעז יודעת מה היא עושה וגומלת אותם כי שהם באים לישתות ממנה היא נוגחת אותם חזק ואני מפחד שהיא לא תהרוג לי אותם, אז מצד אחת אני חושב שהיא גומלת אותם ומיצד שני ניראה לי שהיא צריכה עוד לטפל בהם אבל היא מזניחה אותם, אשמח לקבל תשובה מה לעשות.
ציק_צק*

גידול עיזים

שליחה על ידי ציק_צק* »

שלום ושבוע טוב לחברים!
  1. היתי מעוניין קצת לשמוע על תזונת העיזים מבחינת כמויות וסוג המזון הניתן להם, לי יש עיזים שאני מאכיל אותם בתילתן ותערובת בחליבה, אבל תמיד יש לי תחושה שהם עדיין רעבות ולכן אני מעוניין לישמוע איך זה עובד אצל אחרים.
  2. האים יש למישהו המלצה על סוג כלב שמתאים לשמירה על עיזים בעיקר מגנבים?
תודה !
אלמונית*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2001, 09:06

גידול עיזים

שליחה על ידי אלמונית* »

סילחו לי על הבורות - אני חדשה בעניין. אשמח לשמוע היכן ניתן למצוא פרטים על הקמת חווה לגידול עיזים לחלב (כל מה שקשור בעניין כולל עלויות כלכליות). חוץ מזה, שאלה של מתחילים - האם עיזים נותנות חלב גם לפני המלטה? האם הן חייבות להתעבר כל תקופה מסוימת כדי לייצר חלב? ועוד משהו, איזה זן עיזים אני צריכה לגדל כדי לחלוב עיזים?
תודה רבה על העזרה הצפויה.
דני*
הצטרפות: 29 יוני 2003, 23:01

גידול עיזים

שליחה על ידי דני* »

שלום אני חדש בנושא עיזים. קניתי שלושה עיזים אמא ושתי גדיים אני נותן חציר תערובת חולבות ולחם האם זה מספיק כדי להזין אותם ולפתח את הגדיים שיגבהו וישמינו צריך תשובה מידית תודה דני!
עופר_מטלמון*
הצטרפות: 03 יולי 2006, 12:02

גידול עיזים

שליחה על ידי עופר_מטלמון* »

קצת בנושא תזונה
באופן כללי כללי בהמות צריכות לאכול ביום כ-3% ממשקל גופן המזון צריך להיות מורכב משלוש מרכיבים- ביחס שווה
מזון גס- שחת ,קש שבולת שועל יבשה ולא רקובה - הכי טובה כזאת שנקצרה ירוקה.
מזון מרוכז-כופתיות סויה ,גרגירי תירס,שעורה
חציר - ירוקים : תלתן ואפילו ענפים של גפן, זית ,אוג, חרוב
את המזון יש להגיש לפחות פעמיים ביום במקום נקי באופן שבו הבהמות לא ירמסו ויקלקלו את המזון

החשוב מכל הוא מים מים מים טריים ,נקיים ובאופן חופשי
כך תבטיחו לעצמיכם צאן בריא ,מניב חלב ,מתעבר ויולד צאצאים

מי שאינו יכול לעמוד בזה שיעשה טובה לעצמו ויעזב את הצאן - לא לחם ולא ממתקים ולא דבר אחר
עופר_מטלמון*

גידול עיזים

לאלו שרוצים ללמוד על גידול עזים
הכנסו לאתר של שה"מ (שרות הדרכת המקצוע) שבמשרד החקלאות ,ישנם מאאירם מעניינם.
כמו כן ניתן לרכוש 2 חוברות מאוד חשובות באתר ההוא
1-הריון והמלטה בצאן
2-נורמות הזנה בצאן

מי שלימד היטב את שתי החוברות ויפעל על פיהן --- הוא מסודר.
יערה*

גידול עיזים

שליחה על ידי יערה* »

אני נותנת בקיה ותערובת חולבות וקש וליפעמים ענפיים של זית אבל תמיד הם פועות ואני חושבת שהם עוד רעבות אולי עדיף שאני יעבור לתזונה שונה או שאני לא נותנת את הכמות הנכונה?
עופר_מטלמון*

גידול עיזים

יערה האם חישבת את כמות המזון -
כמה ראש יש לך ,מה משקלם ומה הכמות שאת נותנת ,כמה פעמים ביום.
ינקי*
הצטרפות: 05 יולי 2006, 21:37

גידול עיזים

שליחה על ידי ינקי* »

1. עופר מטלמון קבל ח"ח
יקיר*
הצטרפות: 06 יולי 2006, 16:32

גידול עיזים

שליחה על ידי יקיר* »

איזה גובה צריכים ליהיות גדיים בני 4 חודשים?
עופר_מטלמון*

גידול עיזים

ינקי
תן עןד פרטים על הגדיים
גיל סוג צבע מחיר
דני_מפולין*

גידול עיזים

לדני שלום! דחוף!!! תפסיק להכיל אותם בלחם. לחם הוא חומר חומצתי ויכול לגרום, בכמויות גדולות לשנוים בהרכב חומצות של הקבע. ואיפה תוספת וויטמינים, ותוספות אחרות???? מהר תלמד הנושא ( סליחה על השגיעות, אני גר בחו"ל)
דני*

גידול עיזים

שליחה על ידי דני* »

אבל דני מה עוד הם צריכים קניתי תערובת של גדיים 18% חלבון אני נותן עכשיו עשב ירוק חציר שעוד לא קצרו אותו וליפעמים לחם וקש
אני רוצה להפסיק לגדל עיזים ולהתחיל לגדל כבשים העיזים עושים המון צרות ונוגחים את החברים שלהם בקבוצה ובמירעה קשה מאוד איתם אין דקה של מנוחה לעומת זאת הכבשים רגועים יותר אוכלים כל מה שתיתן להם ולא ינגחו את החברים שלהם והרבה יותר קל לירעות אותם בשדה הם יואכלו כל מה שקרוב אליהם
אני לא מבין איך אתה מיסתדר אם העיזים שלך או שאולי אתה קורא חובורות איך לילמוד יותר עליהם?
רועה_ואינו_נראה*
הצטרפות: 21 יולי 2006, 01:28

גידול עיזים

שליחה על ידי רועה_ואינו_נראה* »

שלום דני! אולי תנסה חצי עיזים וחצי כבשים, הם משלימות (ומרגיעות) אחת את השניה, ככה לומדים גם מיעקב אבינו.... וגם מניסיון שלי.......................
דני*

גידול עיזים

שליחה על ידי דני* »

ניסיתי אבל זה לא הולך העיזים נוגחים אותם כל הזמן ולא נותנות להם ליתקרב לאוכל
עופר*

גידול עיזים

שליחה על ידי עופר* »

דני האם יש לך מספר זכרים בעדר
לידיעתך כעת היא עונת היחום של הצאן ויתכן בהחלט שישנם מספר נקבות מיוחמות שמבלבלות את הזכר ואם יש מספר זכרים גם מסוגים שונים(כבש ותיש) הרי שזה באמת מתכון לחגיגיה ונגיחות ובלגאנים עד כידי חוסר יכולת מוחלט להשתלט עליהם
דני*

גידול עיזים

שליחה על ידי דני* »

עופר אתה צודק היום הסביר לי מישהו שזוהי עונת היחיום ובגלל הם מישתוללות, ודרך אגב מאיזה גיל כיבשה או עז יכולים להיתעבר?
עופר*

גידול עיזים

שליחה על ידי עופר* »

ביולוגית - שבעה חודשים ובלבד שיגיעו למשקל הגוף המתאים לגילן נסיבות של שרידות לאחר הלידה
דני_מפולין*

גידול עיזים

לדניי שלום! תיאורטית עיזה יכולה להכנס להרעיון בגיל 8 חודשים, אבל שה כמו להכניס להרעיון ילדה בת 13, אחרי מחזור הראשון, אני ממליץ להמתין עד גיל 20-24 חודשים.
דני*

גידול עיזים

שליחה על ידי דני* »

תודה לכולם על התשובות.
דני*

גידול עיזים

שליחה על ידי דני* »

מישהו יכול להגיד לי מאיפה אני יכול להשיג ספרים על גידול עיזים וכבשים.
שליחת תגובה

חזור אל “בעלי חיים”