האם חיות בר מסוכנות

בערך_מוחלט*
הצטרפות: 22 מאי 2008, 09:13

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי בערך_מוחלט* »

עד היום הייתי בדעה שחיית בר (בארץ לפחות) תעדיף לא להתקרב לבני אדם, אא"כ היא מותקפת או מופתעת וכו'. אבל אז קראתי את Geist]המאמר הזה when[/po]-do-wolves-become-dangerous-to-humans.pdf והסקתי שאולי יש בכ"ז מקום לדאגה. המאמר מדבר על הביטואציה שהיא התופעה בה, יצורים מאבדים את האינסטינקטים שלהם, במקרה דנן, עקב קירבה יתרה וקבועה לאדם, בנסיבות לא שגרתיות (מקווה שלא חטאתי, בהסבר הפשטני והלא מדויק שלי). המאמר הזה מאלף, ומקווה שיאלף גם את הזאבים :-). עוד דבר שקראתי, שרוב התקיפות ארעו בהודו, שם כידוע יש פחות ציידים, וכנראה החיות איבדו את הפחד.
אשמח לשמוע תובנות, הערות וכל מה שיעלה על דעתכם. האם, למשל, אתם יודעים על תקיפות בארץ שארעו, בצורה אקטיבית, כלומר לא תוצאה של הפתעה, פחד, וכדומה?
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

יש הבדל משמעותי בגודל של זאבים בקנדה וזאבים בישראל. גודל הגוף של זאבים קטן ככל שהם חיים באזור חם יותר. בארץ יש די והותר טרף (צבאים, צאן ובקר) אני לא שמעתי על תקיפה בארץ. אין זאבים בכל הארץ. ואין כל כך הרבה. אני מניחה שאם היתה תקיפה היינו שומעים על זה וזה היה תירוץ מצוין לפגוע בזאבים.
הייתי נזהרת מחזירת בר עם גורים. אישית אני הכי חוששת מצפעים, אבל לאחרונה הבנתי שיש יותר סיכוי להיתקל בהם באזורים מיושבים בהם יש לולי עופות וכדומה מאשר בחיק הטבע.
יעל*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 20:34

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי יעל* »

היה מקרה לא מזמן של זאבה שתקפה ילדה בחניון לילה בנחל צאלים.
היא טפסה אותה וניסתה לגרור אותה אבל אבא שלה, האמיץ, גרש אותה.
זה היה בתקשורת. נראה לי שחיפוש קצר בגוגל יעלה את הסיפור.

אני לא הייתי מסיקה מזה שצריך לפחד מזאבים אלא פשוט להיות ערניים.
והעיקר לא לפחד כלל!
טרה_רוסה*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

יוסי אשבול על צילום זאבים
כתבת וידיאו זאבים בערבה מציין שהם גם ניזונים מפגרים דרוסים בצדי הכביש.
טרה_רוסה*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

מצאתי כתבה על הילדה.
טרה_רוסה*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

מה שבטוח הוא שיש יותר מקרים של כלבים שתוקפים ילדים (ומבוגרים).
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

המאמר מדבר על הביטואציה שהיא התופעה בה, יצורים מאבדים את האינסטינקטים שלהם, במקרה דנן, עקב קירבה יתרה וקבועה לאדם, בנסיבות לא שגרתיות (מקווה שלא חטאתי, בהסבר הפשטני והלא מדויק שלי). המאמר הזה מאלף, ומקווה שיאלף גם את הזאבים happy. עוד דבר שקראתי, שרוב התקיפות ארעו בהודו, שם כידוע יש פחות ציידים, וכנראה החיות איבדו את הפחד.
מעניין, אני ממש לא קראתי את זה ככה.
מתואר שם התהליך שבו זאבים מחליטים לבחון בני אדם כטרף פוטנציאלי. הביטואציה מוזכרת בשלב מסויים, אבל ממש לא כהסבר לתהליך.
זה מתחיל בזה שהטרף הטבעי שלהם מדלדל, ממשיך בכך שהם מגיעים בלילות לסביבת בני אדם, אח"כ גם בימים. בוחנים בע"ח מבוייתים כטרף פוטנציאלי, מתחילים להטריד חיות קטנות, ואז גדולות, ואז בני אדם. כשבהתחלה הם מאד מגושמים עד שעוברים לציד יעיל של בני אדם. (מאד יעיל.)
מתואר שם איך הרבה צריך לקרות כדי שבעל חיים ישנה את ההרגלים שלו ויתחיל לנסות ולברור לו טרף חדש.
בקיצור, לא הייתי מדירה שינה מעיניי.
הדבר היחיד שממש הטריד אותי בסיפור היה זה שבתקופה של ארבע שנים נעלמה כל אוכלוסיית הפרא מהאזור המדובר. צבאים, אווזים, ארנבות ועוד. מטריד.
בערך_מוחלט*

האם חיות בר מסוכנות

ראיתי פעם אחת זאב בכרמל (ליד בית ההבראה). הוא היה נראה לי שונה לגמרי מהזאבים המופיעים בכתבה המצולמת- גדול וגבוה, אפור ויפה. הוא ברח מיד למרות שהייתי בתוך מכונית (לא יודע איך הוא לא שמע אותי מתקרב). עד אז לא ידעתי שיש בכרמל זאבים. פעם דברתי עם צייד והוא אמר לי שהחיות היחידות שהוא פוחד מהם: צרעות, נחשים, ועוד חיה שאני לא זוכר (אולי חזיר בר). אבל בלטו בהעדרם הטורפים.
היה מקרה לא מזמן של זאבה שתקפה ילדה בחניון לילה בנחל צאלים.
החיות מתרגלות לראות אנשים זוללים בחניון מבלי להזהר מחיות בר. אח"כ נוטשים את הזירה לכל דכפין. במו עיניי ראיתי חיות מתאספות עוד לפני שהמשפחות עוזבות ואפילו מבלי להסתתר יותר מדי, ואף לקחו דברים מהשולחנות שכבר נעזבו. דברים כאילו הם, ע"פ מיטב הבנתי דוגמה להביטואציה, ויש לשנות ההרגלים, כמו למשל לאסוף את כל האוכל בתום הארוחה למקום מחוץ להישג ידם של החיות.
זה מתחיל בזה שהטרף הטבעי שלהם מדלדל
בכרמל לא חסר טרף למיטב ידיעתי (אם כי זה ענין של כמויות זאבים), אבל מדובר שם גם על פריטים זקנים, או צעירים מדי, ללא להקה שנקלעים למצוקת רעב.
אכן שבעת השלבים הללו מאירי עיניים, ובתור מטייל או מישהו שגר בישוב הייתי רגוע. אבל מה קורה למי שגר בטבע באופן קבוע. זה פתח להביטואציה אני חושש. מה אתם חושבים?
עד שעוברים לציד יעיל של בני אדם. (מאד יעיל.)
מפחיד... הם יכולים להוריד גם דב.
בערך_מוחלט*

האם חיות בר מסוכנות

עוד דבר מזיק ומרגיז ביותר הוא הנוהג של חקלאים מסוימים להשאיר נבלות בשטח, ואת זה אני רואה ובעיקר מריח יותר מדי!
בערך_מוחלט*

האם חיות בר מסוכנות

בקיצור החלטתי שאני צריך אקדח קפצונים או משהו כזה... נפצים, או חזיזים.. איך קוראים לזה היום? משהו מהיר וחזק. מישהו מכיר משהו ויודע איפה לקנות?
מחשבות*
הצטרפות: 08 דצמבר 2004, 13:49

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי מחשבות* »

בטח שחיות בר מסוכנות: דובים, נחשים, תנינים, עקרבים, המון סוגים של חרקים, טפילים, חיידקים
פילים, היפופוטמים, קרנפים, יענים, כל החתוליים, כל הכלביים, דורבנים, המוני סוגים של חיות ים ונהר

(לא בטוחה שהבנתי את שם הדף)
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

חלוקת עלייך קטגורית.

"מסוכנות"? למי? מתי? מה הפרספקטיבה פה?
יש בבוסטון אקווריום עם שלושה כרישי ענק ויש שם עוד המון דגים קטנים, ברקודות, טונות והמון דגים טורפים רציניים מאד.
הצוות יורד לטפל, להאכיל ולנקות מדי יום. זה ממש לא מסוכן.
את יודעת למה? כי כרישים בטבע אוכלים פעם בכמה חודשים. ובאקווריום דואגים שיהיה להם אוכל מדי יום.

חיות בר הן מסוכנות (לבני אדם משוטטים שלא רוצים להפגע ולהאכל. שהרי הן לא "מסוכנות" וזהו.) אם הן מורעבות או מאויימות. לא פעם המורעבות היא באשמתנו, ובוודאי שאם אנחנו מאיימים עליהן בבלי דעת זה לא נטול אחריות מצידנו.

אז אין פה תשובה חד משמעית. אבל אם את מנסחת את זה ככה:
האם חיות בר, מורעבות, שחדרו להן לטריטוריה, שחוששות לחייהן או לחיי צאצאיהן, ומנופפים מולן סטייקים אנושיים עשויות לפגוע ואפילו להרוג בני אדם?
כן.

וגם אז, יש כמה כאלה. לא כולן.
בערך_מוחלט*

האם חיות בר מסוכנות

_בטח שחיות בר מסוכנות: דובים, נחשים, תנינים, עקרבים, המון סוגים של חרקים, טפילים, חיידקים
פילים, היפופוטמים, קרנפים, יענים, כל החתוליים, כל הכלביים, דורבנים, המוני סוגים של חיות ים ונהר_

הייתי צריך לומר שאני שהשאלה היא על תחום ארצינו, ועל מתקפה אקטיבית. סליחה. אגב חידקים זה פטריות (לפחות אלו המזיקים לנו).
בערך_מוחלט*

האם חיות בר מסוכנות

אבל לא תמיד זה נגמר טוב. TR]לבעלי לב חזק Lva7XXlY[/po]
מסקנה: לקחת נייר טואלט לטבע זה חשוב.
מחשבות*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי מחשבות* »

הייתי צריך לומר שאני שהשאלה היא על תחום ארצינו, ועל מתקפה אקטיבית.

תחום ארצנו היבשה? ובכן, הפגיעות הכי נפוצות הן של חרקים ועקרבים, והכי מסוכנות, באופן כללי, הן של נחשים, כלבי בר וחזירי בר.
מתקפה אקטיבית? רוב החיות לא יפגעו ללא סיבה, וכדי להמנע מפגיעה - רצוי לא לגרום לסיבה: להקפיד ללכת בעיקר במקומות המיועדים להליכה ובשעות האור, להביט לאן מושיטים את הרגל ולא להפוך סלעים, לחטט בחורים וכד'.

לנושא של חיות שהטבע הפראי שלהן נפגע ולכן עשויות לתקוף ללא "סיבה טבעית" - בהחלט קורה, בעיקר בלילה, בעיקר אצל כלבי בר וכלביים/ חזירים שרגילים להיזון משאריות מזון של אנשים, ולא לשחר אחר מזונן באופן טבעי.

ניצן - פעם גרתי ליד האקוריום שהזכרת :-). אין שום קשר בין הכרישים השמנים עד אימה שבו, שנעים במעגלים בעמוד המים הניאוני שלהם ומואבסים מדי יום כמו אווזים לפיטום, ובין חיות בר בתנאי בר. ולגבי שאר הדגה ששם - כן, הם בהחלט טורפים זה את זה מדי פעם, למרות האוכל והכל. סורי טו ספויל...
מחשבות*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי מחשבות* »

נ.ב. הגדרת מסוכן, בעיני - שיש סיכוי שאינו זניח לכך שדבר יפגע בי או באשר לי
(כולל הסיכוי שאני או מי מבני לוויתי נשגה והפגיעה תהיה בגלל טעות שלנו).
בערך_מוחלט*

האם חיות בר מסוכנות

מה זה בדיוק כלבי בר?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

מה זה בדיוק כלבי בר?
כלבים שברחו\שוחררו לטבע. תוך דור או שניים הם הופכים מכלבים מבוייתים לחיות בר.
לדוג' הדינגו באוסטרליה.
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי מצ'רה* »

ובארץ יש כיום הרבה כאלה. הם הפכו לבעיה לאוכלוסיית חיות הבר כי הם טורפים צבאים ועוד כלמיני. לא שמעתי אף פעם שסיכנו בני אדם.
וגם בקשר לחזירי בר - נראה לי שיש הגזמה במידת הסכנה שבהם. נכון שהם מפחידים, אבל עוד לא שמעתי סיפור אמין על תקיפת בני אדם בישראל ע"י חזירים. (הכי קרוב זה סיפור של ילדים שחזירה עם גורים רדפה אחריהם - אבל אני מבינה שהיא רק גירשה אותם מהתינוקים שלה, וכשהתרחקו לא המשיכה לרוץ אחריהם)
צוויליך*
הצטרפות: 12 מרץ 2005, 20:35

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי צוויליך* »

מה זה בדיוק כלבי בר?
או-ווה! בערך מוחלט המתינה 4 שנים, חודשיים ושבועיים לתשובה! אני מקווה שהיא לא עצרה את הנשימה D-: .

מתי מישהו שמע על כלבים שהתפראו שתקפו אדם? שמענו על תקיפת בע"ח אחרים, טרף חיות בר מוגנות וכד'.
לעומת זאת היו חדשות על כלבי בית שתקפו אנשים, כולל בעלים (רובם ככולם מקרים של זני כלבים מועדים וחוסר הבנה בגידול/אילוף. לך תאשים את הכלב...).

אבל זה עושה חדשות טובות, פרנסה לכתבים ( כלב השמירה של הדמוקרטיה).

צוויל
אלה_לי_לה*
הצטרפות: 07 נובמבר 2007, 10:20
דף אישי: הדף האישי של אלה_לי_לה*

האם חיות בר מסוכנות

שליחה על ידי אלה_לי_לה* »

למעשה, פודלים נושכים הרבה יותר מכל אותם זנים מועדים. אבל זה לא תופס כותרות
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”