החיוניות שלי חלק שישי

בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

מצרפת במלואה את הכתבה (כי לינקים לעיתון הארץ מוגבלים) - איך עם קצת שכל ישר וידע אפשר לפרק לחתיכות מחקר שמכה גלים.
קראתי מההתחלה ועד הסוף ולא הבנתי מדוע ראית לנכון להקדיש אפילו שנייה מחייך לקשקוש הזה. הרי ברור מהשנייה הראשונה (משם המחקר) שזה מחקר זבלי... לא?
אבל יפה שכתבת את כל זה, כי תיכף אצטט...

לשתי המרצות יש חוש הומור מזעזע במיוחד, ועל אף יכולות ההדחקה הגבוהות שלי לא הצלחתי שלא להתעצבן.
הן מעצבנות ברמות על...
זה ממש גורם לי להפסיק כל כמה דקות את הצפייה.

כמו כן, יצאתי מדעתי מהשימוש - שוב, שוב, ושוב |אוף| - במושג "פחמימות" כשבכלל לא ברור למה הן מתכוונות שהרי:
כץ מוסיף שגם המושג "דל פחמימות" הוא מיושן להחריד: "הכל מעדשים לסוכריות על מקל הוא פחמימות. למה שמישהו ירצה להתייחס למרחב עצום כזה של מזון כאילו היה רק דבר אחד?". מעבר לזה, הוא מדגיש שכל מזון צמחי הוא בעיקר פחמימה, לכן דיאטה דלת פחמימות אמיתית צריכה בהכרח להיות דלה במזונות מן הצומח – כגון ירקות, פירות, אגוזים, זרעים, קטניות ועדשים ודגנים מלאים - "אלא שזה מנוגד לכל מה שאנחנו יודעים כיום לגבי תזונה ובריאות לאורך החיים".

הרצאה שמתמקדת בהבדלים הפיזיולוגיים בין גברים ונשים (לעניין הורמונים) ובאופן שבו כדאי להתייחס להמלצות תזונתיות בהינתן שאת אשה
בעצם היתרונות של ההרצאה:
הן מזהירות מפני היסחפות אחרי "האופנה האחרונה" בגילויים שקשורים בפעילות גופנית, בשינויי תזונה מאוד קיצוניים (דיאטה קטוגנית או צום לסירוגין) וכדומה, ואומרים שכל הדברים האלה נבדקו על גברים קודם כל מפני שהיה מסובך מדי לחוקרים לקחת בחשבון את המורכבות ההורמונאלית של הנשים...
אבל בגלל המורכבות ההורמונאלית, נשים חייבות להיות במקום מאוד מאוזן, שבו ההורמונים פועלים באיזור הטוב שלהם, בתחום האמצע - ואסור להן להגיע ל"יותר מדי" או "פחות מדי" או לגרום לרגישות בכל שרשרת הורמונאלית.
אז למשל, צום עלול להיות לא טוב עד מסוכן ממש לרוב הנשים אם לא לכולן, כי הוא גורם לתנודות חזקות מדי בהורמונים הנשיים, שמוציאות את המערכת הנשית מאיזונה.
הן אומרות, למשל, שאחד המדדים לחוסר איזון אצל נשים הוא המחזור החודשי. אם לפתע יש בו הפרעות, קטנות או גדולות, זה סימן אזהרה גדול, כי כל המערכות ההורמונאליות קשורות זו לזו ומתפקדות באיזון עדין מאוד. אז אם מערכת הפוריות יוצאת מאיזון, זה סימן חיצוני מובהק שכל המערכות ההורמונאליות האחרות יצאו גם הן מאיזון (פשוט על המחזור החודשי אפשר לראות, ועל אחרות פחות קל לראות).
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

במושג "פחמימות" כשבכלל לא ברור למה הן מתכוונות שהרי:
אחר כך הן מפרטות אבל רוב ההרצאה הן חוזרות על המונח הזה, שצריך להוחלף לאלתר.
צריך להגיד את סוגי המזונות ולהפסיק להתייחס לשם כמו "פחמימות".
גוגוס*
הצטרפות: 09 ספטמבר 2010, 10:00

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

הרי ברור מהשנייה הראשונה (משם המחקר) שזה מחקר זבלי... לא?
מצחיקולה, הפואנטה היא לא המחקר עצמו או המסקנות שלו. הפואנטה היא באופן שבו מפיצים שטויות ובמה שנדרש כדי לראות את זה מבעד למסכי העשן.

אז למשל, צום עלול להיות לא טוב עד מסוכן ממש לרוב הנשים אם לא לכולן, כי הוא גורם לתנודות חזקות מדי בהורמונים הנשיים, שמוציאות את המערכת הנשית מאיזונה.
לא בדיוק, גם אם זה מתיישב עם תחושת הבטן של מישהו.
הן בעצם משערות שזה כך על סמך מחקרים בעלי תוקף בינוני לכל היותר. רוצה לומר - זו השערה מעניינת מאוד, אבל היא בעצם לא נבדקה. כל עוד זה כך, אני אומרת -
שינויי תזונה קיצוניים צריכים להישקל בכל מקרה בכובד ראש וכדאי להתנסות בהם תוך תשומת לב. זה הכל. זה כל מה שניתן לומר באמת מתוך המחקרים שהן הציגו, וזה כל מה שהייתי אומרת על כל שינוי תזונה קיצוני בכל מקרה, בלי קשר לצום או לתזונה קטוגנית.
ויפה מעירה לה בסוף אחת המשתתפות בדיוק בדיוק את זה, על סמך ניסיונה כמטפלת בעזרת תזונה קטוגנית בחולות סרטן.

הן אומרות, למשל, שאחד המדדים לחוסר איזון אצל נשים הוא המחזור החודשי. אם לפתע יש בו הפרעות, קטנות או גדולות, זה סימן אזהרה גדול, כי כל המערכות ההורמונאליות קשורות זו לזו ומתפקדות באיזון עדין מאוד
גם כאן, לא בדיוק. וגם פה עוזרות הערות מהקהל בסוף שלא מסכים להיבהל כל כך בקלות.
הפרעות במחזור הן אכן סימן לשיבוש כלשהו. זה לא סימן אזהרה גדול אלא סימן. סימן למה? לזה שקרה משהו רע או לזה שפשוט קרה משהו?
הרי סטרס מוציא את המחזור מאיזון... או נסיעה לחו"ל.
ולכן, כאשר דברים יוצאים ממסלולם לא בהכרח חייבים לחזור לאכול כמו שאכלנו קודם. זה פשוט סימן לזה שמשהו קורה ושווה לתת עליו את הדעת. לבדוק האם הוא מתמשך או נקודתי. לבדוק איזה מין שיבוש זה. להקשיב...

ולגבי פחמימות - נו, כמובן שאני איתך. זו תקלה רצינית, בייחוד בהרצאה כזו. זה כל כך מעצבן שאני כבר לא שומעת את זה. המוח שלי מדלג על המידע הזה כשהוא מוגש ככה.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

בשמת, קמתי הבוקר עם מחשבה על ההרצאה הזו (משהו לא בסדר אצלי, נראה לי :-). אני בסדנת ריקוד של שלושה ימים, כולי בשיא החיוניות, חושבת על מעגלי פוריות משובשים...)
בכל אופן, חשבתי על זה שיש מעט מאוד נשים שבכלל יכולות לזהות אי סדרים במחזור שלהן.
מראש מדובר באלו שהן בגיל הפוריות.
חצי מהן (יותר, אבל אני עושה הנחה) על כדורים ועזרים הורמונליים למניעת הריון או עניינים אחרים.
עוד רבע בהריון או אחרי לידה.
המון אחרות שמנסות שינויי תזונה עושות את זה כדי לפתור בעיות ושיבושים שכבר קיימים במחזור שלהן.
מי נשאר? איפה כל הנשים שהכל אצלן בסדר והם מתנסות בתזונה קיצונית סתם מתוך סקרנות גרידא? את מי מזהירים פה בעצם?

וזה מה שקשה לי. כי ההרצאה באמת טובה והמסר שלה באמת חשוב, בדיוק כמו שהבאת בתמצית מעולה בדברים שהוספת. גם לעניין ההפרדה המגדרית במחקרים וגם לעניין החשיבות שבתשומת לב לביטוי הכי בולט של ההורמונליה הנשית.
ובמקום פשוט להגיד את הדברים כפי שהם מפחידים נשים מתופעה שלא באמת קיימת (איזה ריבוי נשים שמתנסות בלי מחשבה מעמיקה בסוגים קיצוניים של תזונה) וכך מעודדים הפחדה של הנשים כולן מהתנסויות חדשות ומסקרנות כלפי דברים חדשים.
וכל זה על בסיס מחקרים שרחוקים מאוד מהחוויה ההתנסותית הזו. למה, בעצם? אותי זה קצת מעצבן.
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

הפואנטה היא באופן שבו מפיצים שטויות ובמה שנדרש כדי לראות את זה מבעד למסכי העשן
נו אבל מה חדש? זה בכל אשר תפני. במיוחד בתחומים כמו תזונה, הנקה וכדומה.

_אז למשל, צום עלול להיות לא טוב עד מסוכן ממש לרוב הנשים אם לא לכולן, כי הוא גורם לתנודות חזקות מדי בהורמונים הנשיים, שמוציאות את המערכת הנשית מאיזונה.
לא בדיוק, גם אם זה מתיישב עם תחושת הבטן של מישהו.
הן בעצם משערות שזה כך על סמך מחקרים בעלי תוקף בינוני לכל היותר_
המממ. אני מבינה מה שאת אומרת אבל לא יודעת אם הייתי אומרת "תוקף בינוני". למעשה גם אני מכירה הרבה שנים את הבסיס התיאורטי למסקנות האלה, פשוט לא קישרתי בין הידע הזה לבין נושא הצום, כי בעבר לא היתה "אופנה" של צום-לסירוגין וצום-כדרך-חיים וכל זה.

ויפה מעירה לה בסוף אחת המשתתפות בדיוק בדיוק את זה, על סמך ניסיונה כמטפלת בעזרת תזונה קטוגנית בחולות סרטן
לפעמים אלמנט דראסטי שעוזר לנתק את מקורות ההזנה של הסרטן יכול להיות מזיק לאדם בריא.

מראש מדובר באלו שהן בגיל הפוריות
כן, בסוף ההרצאה עולה שאלה לגבי נשים שכבר אינן בגיל הפוריות והן אומרות שאין על זה מידע, שזה לא נחקר בכלל. וואללה יופי.

ובמקום פשוט להגיד את הדברים כפי שהם מפחידים נשים מתופעה שלא באמת קיימת (איזה ריבוי נשים שמתנסות בלי מחשבה מעמיקה בסוגים קיצוניים של תזונה) וכך מעודדים הפחדה של הנשים כולן מהתנסויות חדשות ומסקרנות כלפי דברים חדשים
לא חוויתי את ההרצאה כמפחידה, אבל כן היה נדמה לי שאפשר היה להגיד את כל הדברים הרבה יותר בקצרה...
לדעתי עיקר העיקרים פה הוא להפנות את תשומת הלב לזה שהמחקרים וההמלצות החדשות רלבנטיים לגברים ושהמנגנון אצל נשים אחר ולכן דרושה זהירות.
הייתי רוצה הסברים קצת יותר ברורים איך זה אחר אצל נשים. ההסברים שלהן לא היו מספיק בהירים בשבילי.
והייתי רוצה שבמקום לבלבל לי במוח על "פחמימות" ידברו מההתחלה על אוכל. הרי לא ייתכן שכשהן כותבות לדוגמא "בין 75 ל-300 גרם פחמימות ביום" הן מדברות על ירקות, נכון?
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי אישה_במסע* »

מי נשאר? איפה כל הנשים שהכל אצלן בסדר והם מתנסות בתזונה קיצונית סתם מתוך סקרנות גרידא? את מי מזהירים פה בעצם?

אותי. רק שהתזונה הקיצונית שאני מתנסית בה זו התשונה הצבאית שלי, שהיא ממש גרועה, והתזונה שלי בסופשים שבזמן האחרון מורכבת בעיקר מירקות ובשר בתנור, וזה משמח אותי.

בכל מקרה, הגישה שרואה במערכות הורמנליות מערכות עדינות שיכולות להשתבש בקלות לא מוצאת חן בעיני. אני מעדיפה את הגישה שרואה במין האנושי מין מאוד מסתגל שיכול לשרוד במצבים קיצוניים ולעבור חוויות קיצוניות מאוד ולחזור לאיזון אחר כך, כי היציאה מאיזון היא חלק בלתי נפרד ממנו.

_אני תוהה איך זה שהגבלות תזונה שבאות, למשל, מהדת - כשרות, אפשר ליישם באופן מדוקדק וגורף
חשבתי על זה המון, אני חושבת שזה בגלל שזה לגמרי שחור ולבן, אין בכלל אפורים ואין מיליון דעות על כל סייג וחוק._

זה לגמרי שחור ולבן? ואין המון סוגי כשרות שונים ודרגות הקפדה שונות ופרקי זמן שונים בין בשר לחלב?
לדעתי זה כי קיימת מוסכמה שכשרות זה לגמרי שחור ולבן, ונהוג להתעלם מכל גווני הכשרות השונים. ולמען האמת, יש בזה מן הכבוד - כל דתיה יכולה להחליט לעצמה איזו גרסא של כשרות היא רוצה לשמור והיחס לכך הוא מכבד.
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

בכל מקרה, הגישה שרואה במערכות הורמנליות מערכות עדינות שיכולות להשתבש בקלות לא מוצאת חן בעיני. אני מעדיפה את הגישה שרואה במין האנושי מין מאוד מסתגל שיכול לשרוד במצבים קיצוניים ולעבור חוויות קיצוניות מאוד ולחזור לאיזון אחר כך, כי היציאה מאיזון היא חלק בלתי נפרד ממנו.
אח אח הצחקת אותי בקול רם.
אפרק את זה:

הגישה שרואה במערכות הורמנליות מערכות עדינות שיכולות להשתבש בקלות לא מוצאת חן בעיני
גם בעיני לא. איזה באסה, נכון?

אני מעדיפה את הגישה שרואה במין האנושי מין מאוד מסתגל שיכול לשרוד במצבים קיצוניים ולעבור חוויות קיצוניות מאוד ולחזור לאיזון אחר כך, כי היציאה מאיזון היא חלק בלתי נפרד ממנו
או, בהחלט, גם אני מעדיפה את הגישה הזאת.
יש איתה רק בעיה אחת:
היא לא מתיישבת עם המציאות.
באסה, אבל זה-מה-יש.

ולכן:
  • זלזול בשעונים הצירקאדיים הביולוגיים שלנו עולה לנו בבריאות. הוא מפר למשל את האיזון בבלוטת האדרנל עד כדי כך שחלק מאיתנו מגיעות לתשישות האדרנל (וזו כנראה דווקא אחת התוצאות הפחות קשות, כי תוצאה פחות סימפטית היא סרטן).
  • זלזול בתזונה המתאימה אישית לגופנו באופן שמפר את האיזון ההורמונאלי שלנו פוגע בבריאותנו לטווח קצר וארוך כאחד.
  • זלזול בצורך הגופני הטבעי והביולוגי שלנו בתנועה (מבחינת סוג, כמות, איכות), פוגע בבריאותנו כנ"ל.
ואלה רק שלוש דוגמאות.

ההפרות ההורמונאליות שמתרחשות כתוצאה מהחשיפה שלנו לזיהום, לחומרי הדברה מחקי-אסטרוגן, וכן הלאה, גורמים למוות, פשוטו כמשמעו.
היציאה מאיזון נעשית במשך השנים ובשיטת הסלאמי. מתרחשת הידרדרות הדרגתית ורובנו לא מרגישים בכלל. מסתגלים כל פעם למצב קצת פחות טוב ולא שמים לב. מתי מגלים? כשיש פתאום בעיית בריאות שמציקה לנו באופן אישי ואז נתעורר בוקר אחד ונגלה שנפל דבר.

ולעבור חוויות קיצוניות מאוד ולחזור לאיזון אחר כך.
בתנאי החיים בתרבותנו המערבית, זה פשוט לא מה שקורה לרוב המכריע של האנשים, וזה משום שאין לנו דרך לזהות את היציאה מאיזון הורמונאלי ואנחנו לא יודעים איך להחזיר.
גם אם זה תיאורטית אפשרי (ועל זה צריך עדיין לחשוב).
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

נו אבל מה חדש?
אה... אני לא הבטחתי חדש :-)
זו פשוט היתה בעיניי דוגמה טובה למשהו ישן.

לא יודעת אם הייתי אומרת "תוקף בינוני"
צודקת. הייתי נדיבה מדי. זה תוקף נמוך :-)
מחקרים על בעלי חיים זה לעולם תוקף נמוך, ומחקרים על נשים עם תזונה מערבית גרועה שצמות ברמדאן זה תוקף נמוך. זה גג חומר מעניין למחשבה.
אבל אולי נתקלת בדברים אחרים (בעלי תוקף חזק יותר) שבכלל לא היו בהרצאה ובראש שלך זה הכל מתחבר?

לפעמים אלמנט דראסטי שעוזר לנתק את מקורות ההזנה של הסרטן יכול להיות מזיק לאדם בריא.
נכון. אבל בעיניי זו הפחדה קלאסית. ממש טקסט בוק. כי על הכל אפשר לומר "לפעמים".

הייתי רוצה הסברים קצת יותר ברורים איך זה אחר אצל נשים. ההסברים שלהן לא היו מספיק בהירים בשבילי.
כנ"ל. טרם התעמקתי בזה, אבל נראה שפרופ' מרק גלזרמן מקדם מאוד את הנושא בישראל ואני מקווה שבקרוב יהיו חומרים מועילים לעיון (אני חושבת שכבר יש משהו אבל כאמור, טרם...).

הרי לא ייתכן שכשהן כותבות לדוגמא "בין 75 ל-300 גרם פחמימות ביום" הן מדברות על ירקות, נכון?
הייתי שולחת להן שאלה אבל אני חוששת שהן ינסו להצחיק אותי.

אהלן אישה במסע,
לעניין הדיון הקטן שלך עם בשמת, רק מציינת שאני עם בשמת בעניין הזה.
ויחד עם זאת, אני חושבת שאת המחשבה הזו (דברים מצטברים בהדרגה, נראים כמו הסתגלות אבל בעצם לא) ניתן להציג בדרכים רבות, בניסוחים שונים, חלקם קלים יותר לעיכול ופחות מאיימים ולכן מעוררים יותר הסכמה, וחלקם פחות.
מה שאני רואה בסביבתי זה שרוב האנשים שמוצאים את עצמם עם מחלה רצינית כמעט תמיד מופתעים. ההפתעה הזו היא תוצר של חוסר הבנה בנוגע לאפשרות של נזק מצטבר ובלבול שלה עם הסתגלות.
נוודית*
הצטרפות: 09 נובמבר 2012, 00:10

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

עקביות

עלתה בי הבוקר המחשבה שעקביות היא אובר-רייטד. מייחדים לעקביות מקום חשוב ואפילו מרכזי בהרבה תחומים. תזונה, פעילות גופנית, חינוך. ואני פתאום מעלה ספק ותהיה. אולי העקביות מצמצמת לנו את המבחר והמגוון (של מאכלים, פעילויות, התנהגויות, תגובות)? צמצום כזה לא נראה לי תמיד רצוי, ולפעמים אפילו מזיק, ובמקרי קיצון בלתי השרדותי.

התהיה הזו שלי נשענת על נקודת המוצא האישית שלי - אנחנו יודעים מעט מאד, בסה"כ, על הכל. הרבה ממה שנדמה לנו כידע הוא אוסף של ניחושים מושכלים או הרגלים מוטבעים. לכן אני מרגישה שאם אנחנו מגדילים את המגוון, יש לנו סיכוי יותר טוב לפגוע לפעמים. דוגמה קיצונית - התינוקות שנפגעו ומתו בגלל הזנה עקבית בתמ"ל מסוים, שאח"כ התברר כחסר. אם לא הייתה שם עקביות ודבקות במוצר אחד, אולי הפגיעה הייתה נמנעת. דוגמאות יותר רגילות - תגובות וגישות לילדים. אני לא מאמינה שיש שיטה אחת (של משהו) שטובה לכל הילדים, אז אולי אם בוחרים שיטה (מסיבה כזו או אחרת) ועקביים בה, מפספסים גישות יותר מדויקות ומתאימות? תזונה - אותו דבר.

אני חושבת שהגישה הנסיינית, שלא מקדשת את העקביות, ומחפשת את המגוון, לא רק שמגדילה את הסיכוי שלי למצוא את ההתאמה היותר מדויקת, גם מלמדת את הילדים שלי, את הגוף שלי, ואותי בכלל גמישות והסתגלות, שאלו תכונות ויכולות מעולות.

(למען הסר ספק, אני כמובן לא מציעה לקפוץ מדרך לדרך, או להיות תזזיתית וכו', אני לא בעד קיצוניות בשום כיוון. רק רציתי לשים סימן שאלה על חשיבותה של העקביות)
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

נוודית, לא רק שאני מסכימה, אני אפילו אוריד את זה עוד יותר נמוך.
מחשבות וטיעונים.
בשיחה, יעירו לי אם אני לא עקבית. אם אני משנה טיעון.
בבית משפט, אם משנים טיעון (למשל את קו ההגנה) יש הודעה מסודרת. יש לזה מבנה שבו עוצרים הכל ומודיעים.
יש הנחה שהמחשבות והטיעונים צריכים להיות עקביים ואם אני משנה אז זה לא בסדר. או לא הוגן.

אז נכון שזה עשוי לבלבל את הצד השני בשעת שיחה, ואם אני יודעת שזה מה שאני עושה - אז הוגן להגיד - רגע, אני משנה פה.
אבל כעיקרון, זה ביטוי לעושר מחשבתי והתנסות של המוח להגיע למשהו בעל ערך.

ואם כבר, אז אני חושבת שככל הנוגע לעצמי מותר גם לקפוץ מדרך לדרך ולהיות תזזיתית או קיצונית.
כשזה נוגע לאחרים שמעורבבים איתי נכנסות שאלות מורכבות יותר.
הנה, אני בדיוק עכשיו עובדת עם מישהי שרצתה לעשות ניסיון קיצוני מסוים על בסיס איזו תוכנית חיצונית, ובעדינות רבה כיוונתי אותה הלאה משם מכל מיני סיבות. אבל מה? לא התחלתי להתנסות בזה בעצמי שנייה אחרי שסיימתי לכתוב לה? ב-רור!
נוודית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

מסכימה מאד, בהחלט אין חובה או צורך להיות עקביים במחשבות או בטיעונים.

אז אני חושבת שככל הנוגע לעצמי מותר גם לקפוץ מדרך לדרך ולהיות תזזיתית או קיצונית
בהחלט. אני לעצמי לא מהססת לעשות ניסויים (אפילו) קיצוניים כאלה ואחרים. אני רק חושבת שלא כדאי להיות קיצוני בחוסר העקביות, שחוסר העקביות לא תהפוך לאידיאולוגיה, כצד השני של המטבע. יש אנשים שמשתדלים מאד בעקביות לא להיות עקביים, "לחדש ולהפתיע", שזה בעיני קיבעון בפני עצמו. רק רציתי לרכך קצת את היציאה שלי כנגד קדושת העקביות. אם משהו מושך או מעניין, בטח, לקפוץ אליו, אפילו אם זה קיצוני,או מחליף כיוון לגמרי. אבל אם מרגיש נעים או מתאים או נוסך ביטחון להיות עקבי, זה כמובן סבבה.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

עקביות היא דרך יעילה של המוח לחסוך זמן במקום שלא צריך לבזבז בו זמן בבחירה, תהיה, התלבטויות ומחשבות בכל פעם מחדש.
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

דוגמה טובה למשהו ישן.
אז מסכימה...

מחקרים על נשים עם תזונה מערבית גרועה שצמות ברמדאן זה תוקף נמוך.
בעיני המחקר על צום ברמדאן הוא מקסימום אנקדוטה. לא אליו התייחסתי.

אבל אני חוששת שהן ינסו להצחיק אותי.
זה הצחיק אותי !
לא הייתי שולחת להן שאלה. יש מקורות רבים אחרים לסוגיית ההורמונים הנשיים. אם כי הסוגייה באמת מורכבת. אני קוראת וקוראת וקוראת חומרים על זה ולא מצליח להתפס לי במוח. כל פעם מחברת עוד פיסה קטנטנה (נגיד, סוף סוף הצלחתי לקלוט וגם לזכור שבערב אנחנו צריכות קורטיזול נמוך ובבוקר - גבוה).

ההפתעה הזו היא תוצר של חוסר הבנה בנוגע לאפשרות של נזק מצטבר.
מסכימה, אבל היא גם תוצר של עוד משהו:
אנשים מתנגדים לעשות שינוי בהרגלים שלהם. והם לא יודעים איך לעשות סדר במחקרים. וגם מראש, גם תוך כדי וגם בדיעבד הם מתנגדים לראות את הקשר בין איך שהם פעלו לבין מה שקרה. הם "מופתעים" גם מפני שהם מעדיפים את התיאוריה שזה "פשוט קרה", ש"נפלה עליהם מחלה" כי אחרת הם רואים בזה "אשמה".

אם לא הייתה שם עקביות ודבקות במוצר אחד, אולי הפגיעה הייתה נמנעת.
אני חושבת שאין פה שום קשר לעקביות משום סוג. אין שום "עקביות" בדבקות עיוורת בג'אנק פוד מסחרי. זה משהו אחר.
(כמדריכת הנקה העצה הראשונה שלי לאמהות שנותנות תמ"ל היא לגוון כמה שיותר בסוגי התמ"ל. לקנות את מה שבמבצע, להחליף כל הזמן, אלא אם כן התינוק ממש מגיב רע לאחד הסוגים ובמקרה כזה לא לקנות אותו יותר).

דוגמאות יותר רגילות - תגובות וגישות לילדים. אני לא מאמינה שיש שיטה אחת (של משהו) שטובה לכל הילדים, אז אולי אם בוחרים שיטה (מסיבה כזו או אחרת) ועקביים בה, מפספסים גישות יותר מדויקות ומתאימות? תזונה - אותו דבר.
אין דבר כזה "תזונה אחת" באופן טבעי - כי המזון משתנה בכל מקום עונתית. רק אם מתעלמים מזה, ושוב - מגלים לא "עקביות" אלא נאמנות עיוורת לג'אנק פוד מסחרי (דבקות בתפריט שנתי זהה מוכתב-סופרמרקטים שמגיע מחקלאות מונו קולטורה תעשייתית עתירת כימיקלים).
אין דבר כזה "שיטה אחת שטובה לכל הילדים" אם ה"שיטה" גורסת - התאמה של ההתייחסות באופן אישי אל הילד וכל מקרה לגופו...

כלומר, רק אם מראש מאמינים ש"שיטה" היא משהו נוקשה וקבוע וחד ערכי שצריך להלביש באופן זהה על כולם (משהו בנוסח הגירסה הסינית לקומוניזם), אז כן, כדאי לקרוא תגר על "שיטה" כזאת.
אבל אם מראש לא מאמינים בסוג כזה של שיטה, אז אני בעד עקביות בדברים כמו:
  • תמיד להתייחס לילדים שלי בכבוד ובאהבה (כאידיאל, כן? כדבר שאני רוצה להיות עקבית לגביו ואני לא מאמינה בגמישות בו)
  • תמיד להתייחס לבן/בת הזוג בכבוד ובאהבה (כנ"ל).
  • בכל רגע נתון לבחור באפשרות התזונתית הטובה ביותר לאפשרויות, לתנאים, למצב ולנסיבות.
אלה שיטות שאני עומדת מאחוריהן במאה אחוז P-:
עקבית ביישום שלהן?
הלוואי...
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

בעיני המחקר על צום ברמדאן הוא מקסימום אנקדוטה. לא אליו התייחסתי.
אז מתקשה לראות למה כן. אולי פספסתי משהו, אבל למיטב הקשבתי לא היה שם דבר בעל תוקף של ממש. לכן חשבתי שאולי זה ידע שבא לך בכלל ממקום אחר.
אני אישית לא מכירה מחקרים רלבנטיים על נשים בסוגיות האלה שיש להם תוקף שיוצר משהו מעבר להשערה. אשמח לשמוע אם יש כאלה. תמיד מעניין.
אורי*
הצטרפות: 11 דצמבר 2003, 15:31

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי אורי* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

רוצה לשאול שאלה
יש לי חשד שכל פעם שהקטנה אוכלת משהו עם קמח היא משלשלת קצת. איך בודקים את זה? עם בדיקות דם? (ממילא צריך כבר לבדוק ברזל,אז זה יכול להשתלב יחד) או שיש איזה מהלך יותר ארוך לבדיקה כזו?
ואם באמת יש רגישות, האם בגיל עשרה חודשים זה משהו שיכול עוד לעבור לה או שזה ככה ישאר?
דנד_י*
הצטרפות: 01 ינואר 2014, 13:31
דף אישי: הדף האישי של דנד_י*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי דנד_י* »

אם את מתכוונת על צליאק אז להבנתי לפני גיל שנתיים הבדיקות הן לא ודאיות, לא יודעת למה בדיוק. ואם יש צליאק אז זה לא עובר ואין לזה טיפול ידוע.
יש דף על צליאק באתר.
אם זו רגישות אחרת - מערכת עיכול שקשה לה לעכל חיטה סתם מסיבה אחרת, זה כבר סיפור אחר, אין לזה בדיקות, חוץ אולי מאייפק למי שמאמין בזה, ואני מניחה שזה יכול להשתנות.
נוודית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

המכונה המופלאה

-- -- -- --
בלתי נתפש כמעט, לחשוב שכל זה התפתח באקראי מתרכובות סתמיות, ללא יד מכוונת. "הבט בפלא השלמות של הטבע ואמור לי שכל זה נוצר ככה סתם" ישאל אותי המחזיר בתשובה, ולא רק הוא. כאשר מסתכלים על מהלך הטבע ועל גוף האדם, לא נותר אלא לאשר - ההרמוניה מושלמת, המורכבות נוראה ומדהימה, וכל דבר במקומו ובתפקידו הראוי.

אלא שצריך לרדת אל הגדלים בהם תא יחיד נחשב לגדול כדי להיווכח בתמונה אחרת. הצצה בגובה העיניים לגנום ולפרוטיאום, עולמם של הגנטיקה והביוכימיה, מגלה ערב רב של קצוות פרומים, חוסר סדר וערבוביה שאין למצוא בה את הידים והרגלים. הכל בנוי באילתור, כטלאי על טלאי. אין טאבו; הכל מותר, לא נמצא החוק שלא נמצא לו מפר חוק, הגנים מפוזרים ברישול על פני הכרומוזומים, מתעוותים להם באקראי ומוצאים לעצמם תפקידים חדשים, אם הגן למניעת חימצון מאתמול יכול להיות צבע הפרי של היום - למה לא?! תאים נוצרים כדי להיות מושמדים, חלבונים נוצרים בעמל רב ונקרעים לגזרים עם השלמתם, אותות מתחרים עם אותות סותרים על העברת מסר כימי, טירוף מערכות ענק.

קרוב לודאי שכל ביולוג מנוסה יסכים איתי כי כשזה נוגע לגוף, הסתמכות על הגיון בריא ואנושי אינה אלא כניסה למיטה חולה. בעיה שאדם היה פותר באופן מסוים, תיפתר בגוף באופן אחר, לרוב באופן מורכב ומסורבל פי כמה, כמעט תמיד בדרכי עקיפין, בדרך תמוהה, ארוכה ומבולבלת. ההנדסה האנושית וההנדסה של הטבע עובדות בסטנדרטים אחרים. המכונות שאנו בונים נדרשות לעבוד ולעבוד היטב, לא נסבול קלקולים תכופים או הצלחה חלקית במשימה. מהנדס מוצר ישקיע את רוב מרצו בניטרול פגיעתם הרעה של אירועים שוליים, מקרי הקצה בהם התקלה תתרחש. ואז, כאשר הצרכים משתנים, זורקים את הטכנולוגיה ובונים חדשה תחתיה.

הטבע לא עובד כך. מפעל שפס היצור שלו היה עובד כמו תהליך יצור תאי היה מזמן פושט את הרגל. השגיאות רבות, והאנרגיה מבוזבזת לריק, והניצולת הסופית רחוקה מלהיות טובה. אני מדבר על החשובים שבתהליכי החיים: יצירת הדנ"א, תרגום החלבונים, וקיבוע החומר האורגני בפוטוסינתזה הם רק דוגמא. הכל סובל מביצועים גרועים. ובכל זאת, זו השיטה, וחסרונותיה הם היתרונות שבה - גמישות. ההפרזה והסרבול מקלים את ההסתגלות לשינויים שיבואו, מגוגוסם מהכחדה כשנהיה קר או חם, רטוב או יבש, מלוח או היפוטוני. בטבע, אין זמן לזרוק הכל ולהתחיל מחדש, צריך להסתדר עם מה שיש. בלבה של האנדרלמוסיה הזו משחק האקראי תפקיד מרכזי, כח מניע בתהליכי החיים כולם.
-- -- -- --

אני מוצאת את זה רלוונטי באופן עמוק להרבה מהשיחות כאן, ולמסעות הרבים סביב תזונה וחיוניות, ובעצם חיים, שעוברים כאן.
אורי*
הצטרפות: 11 דצמבר 2003, 15:31

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי אורי* »

אם זו רגישות אחרת - מערכת עיכול שקשה לה לעכל חיטה סתם מסיבה אחרת, זה כבר סיפור אחר, אין לזה בדיקות, חוץ אולי מאייפק למי שמאמין בזה, ואני מניחה שזה יכול להשתנות.
אני בטח אלך לרופא ואנסה לעשות ברור אחרי החגים
השאלה לאן ללכת, דנד י הבנתי שהמלצת פעם על מטפלת באייפק? פה או בדף שלך? לא זוכרת.
תוהה אם לבדוק בדרך כזו (יש לי גם הילד הגדול יותר שגם אותו אני רוצה לבדוק,אבל הוא כבר יכול לעשות גם בדיקת דם)

אני תוהה כמה להגביל את הקטנה עם עניין הקמח,כי היא פה זוחלת על הרצפה ומלקקת את כל הפירורים,ואני מרגישה שאני נכנסת לסחרור נוראי אם אני מנסה כל הזמן לטאטא ולדאוג שלא יהיו פירורים על הרצפה. בינתים מפירורים לא נראה שיש לה שלשול. גם מהקמח אני לא בטוחה, כי אני לא בטוחה שזה דוקא הקמח, אולי משהו אחר בימים האלו שהיה לה שלשול. אולי זה לא בהכרח ממש שלשול אלא רק יציאה רכה (כי זה לא היה ממושך על כל היום אלא נקודתי).
אז גם אם אני מחליטה שאני לא נותנת לה לאכול שום דבר שמכיל קמח בינתים, וזה לא כל כך בעייתי,כי היא בהחלט מוכנה לאכול דברים אחרים,ומקסימום היא יונקת, וגם את הגדולים הזהרתי לא לתת לה כלום. מה לעשות עם עניין הפרורים שהיא אוספת (באמת שאני לא מבינה מאיפה, היא מוצאת הכל הכל,שואב אבק זאתי) . היא גם כבר מאוד מתגרה כשאחרים אוכלים משהו. היא רואה את הילדים אוכלים ומסתכלת בעיניים כלות. ועכשו חופש ונצא יהיה לי יותר קשה לדאוג לה כל הזמן למשהו לאכול בגילה זה רק דברים רכים ונימוחים, ולא את כל הפירות היא מוכנה לאכול תמיד. (בננה היא כבר לא אוהבת:-()
זה בכלל קשור בדף הזה? לא יודעת לאיזה דף זה מתאים
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

אני מוצאת את זה רלוונטי באופן עמוק להרבה מהשיחות כאן
גם אני. ומרגישה שמתגבשת בי איזו מחשבה אבל היא עוד לא יוצאת.

זה בכלל קשור בדף הזה? לא יודעת לאיזה דף זה מתאים
אורי יקרה, אני אישית לא לגמרי יודעת איך לעזור.
אני יודעת לומר מה הייתי עושה לו זה היה קורה אצלי.
סביר שהייתי מנקה את הבית ממה שאני חושדת בו, מעלימה לגמרי שלא יהיה בכלל (לא לילדה ולא לאף אחד אחר), ופשוט בודקת לראות מה קורה לגוף שלה.
ואם יש שינוי, מחזירה אחר כך ורואה גם.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

דנדי, חוזרת אליך. לא יודעת אם המחשבות שלך עוד שם בכלל...

אני חושבת שההבדל הוא בכך שבכל מה שנוגע להלכות אף אחד לא שואל שאלות, כל אחד מחליט עם עצמו אם הוא מבצע או לא, בודק אולי מה המקור של ההלכה המדוברת, אבל אף אחד לא מתחיל לחשוב למה ההלכה קיימת, היא קיימת וזהו, זה לא נתון לשאלה.
המשפט הזה הקפיץ לי לראש את "רוב האנשים אינם חושבים". פשוט ככה.

לעומת זאת, תמיד מחפשים את ההגיון בדברים שהם לא קשורים להלכה, כגון – להפריד בין פחמימות וחלבונים, ומכיוון שמאוד לא נוח לבצע את ההפרדה הזו, אז הולכים ומחפשים את הסיבה, ומחפשים מחקרים או הוראות מגבוה מרופא וכו'.
אני חושבת שכאשר משהו לא נוח זו ממש חובתי להבין למה אני בתוכו. יכול להיות שהתשובה לא תהיה איזה משהו מדעי או הגיוני בכלל.

שמתי לב שבמקרים האלו אין ספקות.
והספק, בעינייך, מהו? חיובי? רצוי? משהו אחר?

באמת יש כאן שאלה – אם לא מפריע לי שהילד ירצה לאכול פיצה ולא יאכל כי הוא בשרי, אז למה מפריע לי שהוא ירצה לאכול וופל ולא יאכל כי הוא... אוכל בריא?
באמת למה? שאלה ממש טובה לשאול.

כי ההסבר הזה של הבשרי חלבי – הוא קיים אצל כולם, בטווח כזה או אחר של שעות, אבל זה לא משהו שאני המצאתי, ואילו ההסבר הזה של אוכל בריא – זה לגמרי עדיין בגדר המצאה של אמא שלו, משהו שהיא קראה עליו באינטרנט.
אז הנה הספק שלך, ברוך הבא. הספק בעצמך, בידע שלך, אולי אפילו במשהו שקשור למהות האמהות. ביכולת שלך להיות אמא, או להוביל, או ברשות שיש לך לכל אלו (אלו רק רעיונות כלליים, כן? נגזרות אפשריות שיכולות להיות לגמרי רחוקות ממך).

שני מחקרים שכן ראיתי בנושא הזה דווקא הגיעו למסקנה שבצריכה מקרית של ג'אנק אין נזקים , ורק אם אוכלים ג'אנק באופן יומיומי נוצרות כל הבעיות המדוברות – במוח, בגוף וכו'.
את מוזמנת להביא לכאן את המחקרים עצמם ואני אפרק לך אותם בשנייה וחצי עד שלא תוכלי אלא לצחוק.
וזה לא בגלל שהם בהכרח מגיעים למסקנה מוטעית. זה בגלל שעם מעט הבנה מחקרית תוכלי לראות שאי אפשר בשום פנים ואופן להגיע למסקנה כזו ברצינות ולהגיד - בדוק!

במקרה הייתה לי שיחה עם דיאטנית השבוע, היא אחראית על בדיקת הערכים התזונתיים בארוחות של המעונות והצהרונים.
יקרה, מציעה לך בחום לדבר עם בעלי מקצוע כאלה כשאת תחת השפעת סמים קלים. עדיף.

יצאתי פארשית, והבנתי שוב שאני מבססת גישה תזונתית שלמה של הילדים שלי על... אוויר.
לא יצאת פארשית. בכלל לא. פשוט באת בלי ידע מספק בשביל לעשות קציצות מהטיעונים שלה והמחקרים שלה. זה הכל.
תחושת הבטן שלך היא לא אוויר. בתור אמא, זה הכלי הכי עצומתי שיש לך וככל שתרבי לעשות בו שימוש של ממש, ובביטחון - כן ייטב.

_אני גם מקבלת מידי פעם מידע ממישהו שעוסק ברפואה סינית, והוא בכלל גורס שלא כדאי לאכול פירות בבוקר, בטח שלא בימים קרירים, אלא לאכול דייסות חמות, אפילו דייסת אורז לבן עדיפה לדעתו. שוב נוגד את מה שאני מנהיגה בביתי מתוך אידיאולוגיה.
הבנתי ש.... אני לא מבינה כלום._
את יכולה להבין משהו אחר. שאין צורך להבין. שהצורך להבין הוא אחיזת עיניים שהמציאו אנשים שרוצים למכור לך משהו או להפחיד אותך או פשוט להוליך אותך אחריהם במקום שתלכי אחרי עצמך. כי עצמך לא יגיע לבדו לעולם לשטויות שאחרים דוחפים לך בלי למצמץ. אז נדרש מצדם מאמץ, שכולל, למרבה הצער, את החלשת הביטחון שלך ואת הערעור ביכולת של עצמך להגיע להחלטות מעולות, ולשנות אותן כשמסתבר שהן לא כאלה מעולות.

לפעמים אני כבר לא כל כך בטוחה מי הוא זה שנדפק, אלה שאוכלים ממתקים כשמתחשק להם או אלה שמתנזרים מהם.
זה תלוי. לא כל אי-אכילה היא התנזרות. לא בכל מהלך כזה יש מאמץ.
מי שמתאמץ וסובל - נדפק. לא משנה איזו החלטה הוא לקח.

_זו הבחירה הנכונה והטובה לי, זה מספיק, וצריכה להיות לזה עוצמה לפחות כמו לציווי מהתורה או מרופא, אם לא יותר. כי זו א נ י, זה שלי.
כלפי עצמי אני בהחלט מרגישה כך, ההתלבטות היא מול הילדים._
אלו ענייני אמהות לא פתורים. לא קשורים בכלל לתזונה. מקווה שזה בסדר להגיד כי זו יוצאת אמירה קצת חריפה. אבל כך אני חושבת, ואני מסמנת לך שאני שולחת אותה עם חיבוק. גם לי יש כאלה (ענייני אמהות לא פתורים).

ויש כאן המון תחליפים בריאים שחלק מהילדים אוהבים
לא ולא. אלו לא תחליפים. זה הדבר האמיתי. הג'אנק הוא התחליף.
תחליפי :-) ויפה שעה אחת קודם. ממש בתוכנה, לא רק על המסך.
נוודית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

מרגישה שמתגבשת בי איזו מחשבה אבל היא עוד לא יוצאת

אני חושבת שיש פה רמז גדול עבורי. לשחרר את מה שנשאר מהמחשבות והציפיות שטבועות בנו - שאם נעשה את "הדבר הנכון", אם נאכל "נכון", נישן "נכון". ועוד כאלה, צפויים לנו חיים ארוכים (חיי נצח?) ובריאות מלאה, חיוניות מלאה. התרבות המערבית, בעיקר תרבות הצריכה, מעודדת מחשבות כאלה. יש בהן הרבה כסף. אבל אני מרגישה שזו בכלל לא התוכנית של הטבע. למעשה, כנראה שלטבע אין ממש תוכנית, ובטח לא כזו שכוללת חיים ארוכים, ובריאות תמידית. זה לא מעניין אותו. אני לא מעניינת אותו. אם יש מטרה היא רק שנתרבה, לשם כך הגוף שלנו התארגן לו. שימור הגנים והפצתם. הנוחות והנעימות שלנו - בכלל לא בחשבון. אפילו הפעולה הקריטית ביותר בתוכנית הרביה, הלידה, כרוכה בקושי במקרה הקל, ובסבל רב במקרה הקשה.

מצד אחד, מחשבות כאלה יכולות להיות די מייאשות. אבל אני לעצמי, לוקחת אותן למקום אחר. אני משחררת את הציפיה שמישהו או משהו או אני צריך או יכול לתקן אותי, את המחשבה שאם לא הכל עובד ממש מצוין, אז משהו מקולקל. אני נשארת עם ההבנה שאני יכולה להסתכל על עצמי, ולנסות להגיע למצב הכי טוב האפשרי עם מה שנתון, שהוא לגמרי לא מושלם ולא מתיימר להיות מושלם. יש בזה הרבה חופש.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

אני משחררת את הציפיה שמישהו או משהו או אני צריך או יכול לתקן אותי, את המחשבה שאם לא הכל עובד ממש מצוין, אז משהו מקולקל
הרעדת אותי במחשבה על הגידול הקטן שלי.
זה אשכרה העלה לי דמעות קטנות בעיניים.
צריכה לחשוב על זה. הרבה.
תודה.
<את אהובה נורא, את יודעת?>
צפריר_שפרון*
הצטרפות: 04 יולי 2001, 00:31
דף אישי: הדף האישי של צפריר_שפרון*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי צפריר_שפרון* »

כנראה שלטבע אין ממש תוכנית,
לא רק שאין לו תוכנית - הטבע לא פועל (למעט טבע הפעולה עצמה - כפונקציה - ולכל פונקציה הטבע שלה כמובן), הוא לא עובד ככה או ככה - אין לו מושג במתמטיקה או בכלכלה ובוודאות רבה ניתן לומר שהוא לא הוגן, הטבע לא חסכוני, לא חוזר על עצמו,
ככלל הטבע לא עומד במבחני האנוש ובמוראות שכלו.
האדם לעומת זאת - כאשר הוא מוציא את עצמו מהטבע - הוא יכול להיות יעיל מאוד - על חשבון האיזון שבטבע.
כלומר, זו יעילות מזויפת מכיוון שהנזק לאדמה למשל או לטבע בכללותו - לא נרשם בתוכנית העסקית כהוצאה - שאם לא כרגע - מישהו ישלם את המחיר - מחר.
הפרח - במובן הזה - מייצג את כושר האמצאה של הטבע בהיבט הזה של החיים - כצמח.
תודות
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

האדם לעומת זאת - כאשר הוא מוציא את עצמו מהטבע - הוא יכול להיות יעיל מאוד - על חשבון האיזון שבטבע.
תמיד על חשבון?
נוודית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

תמיד על חשבון?
אני חושבת שעם קצת זום אאוט, במבט של המרחק והזמן, גם הפעולות האנוכיות ביותר של האנושיות מתפרקות חזרה לאנרכיה. שהיא האיזון של הטבע.
אז אין סיבה לדאגה :-)
צפריר_שפרון*
הצטרפות: 04 יולי 2001, 00:31
דף אישי: הדף האישי של צפריר_שפרון*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי צפריר_שפרון* »

כאשר הוא מוציא את עצמו מהטבע - הוא יכול להיות יעיל מאוד

תמיד על חשבון

כן. זה לא שהאדם מאיים על הכדור. הכדור ייסתדר מצוין עם האדם ובלעדיו. אבל כאשר האדם מוציא את עצמו מהטבע - לא רואה בעצמו חלק אלא נפרד, או ברגיל - מעל - אז משמעות הסטת המים לטובת החקלאות עשויה להיות אך ורק על חשבון מקום אחר שהיו בו מים.
וכן הלאה...
כאשר האדם לא מוציא את עצמו מהטבע ורואה את עצמו כחלק מהטבע - הוא לוקח בחשבון להפוך זבל לזהב ולטייב את האדמה בכל דרך - כך שהכל יוצאים מורווחים.
זה, פחות או יותר התנהגות טבעית. מבחינת הכדור.

את המחשבה שאם לא הכל עובד ממש מצוין, אז משהו מקולקל
זה אג'נדה כלכלית עטופה היטב בצלופן ההוגנות והפוליטיקלי קורקט. .
וזה כדאי מאוד כלכלית.

מאידך - תרומה לשגשוג מעולם לא ננזפה על ידי הבריאה.

תודות
תפילה_לאם*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2012, 21:28
דף אישי: הדף האישי של תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי תפילה_לאם* »

שהצורך להבין הוא אחיזת עיניים שהמציאו אנשים שרוצים למכור לך משהו או להפחיד אותך או פשוט להוליך אותך אחריהם במקום שתלכי אחרי עצמך.
אוי אוי אוי... <אנחה>

זהו.
אני בתקופה כזאת של שאלות.
כלפי עצמי אני בהחלט מרגישה כך, ההתלבטות היא מול הילדים.
אפילו כלפי עצמי אני לא בטוחה.
גיליתי שנעים לי לאכול כמו שאני אוכלת עכשיו, וגיליתי שאוכל לא מזין שהיה טעים לי בעבר - טעים לי הרבה פחות. נעשיתי אנינה.
אבל כל התהליך שהתחלתי... לא, רגע... התחלתי תהליך של העברת תזונת הבית לכיוון "בריא" יותר, אבל התהליך הזה הואץ כשהתחלתי תהליך משמעותי יותר ביני לביני והשלכתי ממנו אל הבית.
הסיבה המקורית לתהליך האישי שהתחלתי הייתה רצון לירידה במשקל. בעקבות דיונים כאן באתר פתחתי מחדש את משבצת המטרות.
רק שנכון לעכשיו אני לא בטוחה אם ירדתי במשקל. בכל מקרה שלא עד כמה שהייתי רוצה.
ודברים אחרים?
נראה לי שמוצלח לי יותר, לפחות במחשבה (וזה הרבה!), אבל בד בבד התקבעו בי כל מיני תפיסות שאינן באמת מבוססות על תוצאות בשטח (על עצמי או על בני ביתי), ואני מתקשה להשתחרר מהן, ובעקבות זאת נוצרות דינמיקות בעייתיות ומצערות.
ואם לחזור לציטוט הראשון - ה{{}}תלכי אחרי עצמך - מבלבל אותי מדי. :-0
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

כנראה שלטבע אין ממש תוכנית, ובטח לא כזו שכוללת חיים ארוכים,
עניין של תפיסה, של אמונה...
אני מהאסכולה שמאמינה בהבטחה "למען יאריכון ימיך". :-)

בכל מקרה, זה כמובן לא סותר את הרעיון שכל אחד יכול לנסות להגיע למצב הכי טוב האפשרי עם מה שנתון לפי מה שמתאים לו.
(רק שקשה לי לגלות מה מתאים לי.)

<הולכת לנסות להניח תינוקת ישנה וחולה ולהכין לי סוף סוף את השייק היומי...>
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

נעשיתי אנינה.
תפילה, זה נעים לך?

התקבעו בי כל מיני תפיסות שאינן באמת מבוססות על תוצאות בשטח (על עצמי או על בני ביתי), ואני מתקשה להשתחרר מהן, ובעקבות זאת נוצרות דינמיקות בעייתיות ומצערות.
מה למשל? מסקרן.

התלכי אחרי עצמך - מבלבל אותי מדי.
אני מעזה לשער שזה בגלל שאת סומכת על עצמך רק באופן מוגבל.
כי כשאת סומכת על עצמך, בלבול מתקבל באהבה ואפילו בהומור.
את כאילו מניחה (תקני אותי אם אני טועה, טוב?) שהתכוונתי לומר כך - לכי אחרי עצמך ואז הכל יהיה בסדר ומצוין כל הזמן.
ומה שאני התכוונתי היה - לכי אחרי עצמך ומה שיהיה יהיה. ואם תקבלי החלטה שהסתברה כלא משהו - קבלי החלטה אחרת.

איחולי בריאות ובתאבון @}
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

ואם אני כבר כאן, אז חוויה מפתיעה שאני עוברת - כמיהה עזה לחריף.
כבר היתה לי תקופה כזו פעם אבל אני לא זוכרת איפה כתבתי עליה ומה ליווה אותה מהצד.
בכל אופן, אני עמוק בעניין, מתנסה בכל מיני פלפלונים בסלט.
ברגעים אלו ממש אני אוכלת ובוכה ומושכת באף ולא מפסיקה. זה עונג משונה.

יש לי השערה שזה קשור בתעלולי צפריר וחותמיו (שהוציאו את המחזור שלי משלוותו המוכרת), וזה מזכיר לי משהו שמתקשר לדיון עם בשמת אי שם לפני הרבה מילים.
אני לחלוטין ביציאה מאיזון שמתבטאת גם במעגל הפוריות שלי. יש לפחות חמישים אחוז שזו יציאה טובה מאיזון לקראת התחדשות מבורכת. ותחושת הבטן - שזה הרבה יותר מחמישים אחוז בעצם לטובת התחדשות שכזו. עוד נראה...
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

_במקרה הייתה לי שיחה עם דיאטנית השבוע, היא אחראית על בדיקת הערכים התזונתיים בארוחות של המעונות והצהרונים.
יקרה, מציעה לך בחום לדבר עם בעלי מקצוע כאלה כשאת תחת השפעת סמים קלים. עדיף_
חחח D-:
אני אישית לא מתחברת לסמים, קלים או לא קלים, אבל אני מצטרפת להמלצה של גוגוס בניסוח משלי: סנני. סנני. כל מי שיש עליה חותמת "דיאטנית", חשודה מראש. רק אחרי שהוכיחה את עצמה, בעקבות מה ששמעת ממנה ולא בזכות תעודותיה ותפקידיה, אפשר להקשיב. בביקורתיות (כמו שאני מצפה גם שיקשיבו לי או לגוגוס או לכל אחד אחר).
וסליחה "הערכים התזונתיים של המעונות והצהרונים" [כחכוחים של הקאה]. יש כאלה? זה לא contradiction in terms?

_יצאתי פארשית, והבנתי שוב שאני מבססת גישה תזונתית שלמה של הילדים שלי על... אוויר.
לא יצאת פארשית. בכלל לא. פשוט באת בלי ידע מספק בשביל לעשות קציצות מהטיעונים שלה והמחקרים שלה. זה הכל_
בדיוק.
לפעמים אנחנו יודעים משהו, אבל לא יודעים להוכיח אותו או להסביר אותו ואז קל לזרות לנו חול בעיניים.

מידע ממישהו שעוסק ברפואה סינית, והוא בכלל גורס שלא כדאי לאכול פירות בבוקר, בטח שלא בימים קרירים, אלא לאכול דייסות חמות
לא רציני. באמת. מישהו שעוסק ברפואה סינית ולא לוקח בחשבון את הצורך בהתאמת התזונה למצב האיזון של המטופל? נו.
אז תפיסת התזונה הסינית, שנוצרה בתוך תרבות שבה האורז המבושל הוא הבסיס לכל ארוחה במשך היום (כי זה הגידול העיקרי, כי זו תרבות חקלאית ענייה), ובתוך חקלאות שמתבססת על פיזור סירי הלילה בשדות הירק (כך שההמלצה לא לאכול שום צמח חי מבוססת על נהלי היגיינה הגיוניים לחלוטין, כי צואת אדם כן מסוכנת לאדם בתוך האוכל שלו), צריכה להישקל מתוך הבנת ההקשר התרבותי והגיאוגרפי שלה, ולא במנותק מהם כאילו מדובר בעקרונות פילוסופיים נעלים שאינם קשורים לבני אדם.

שאם נעשה את "הדבר הנכון", אם נאכל "נכון", נישן "נכון". ועוד כאלה, צפויים לנו חיים ארוכים (חיי נצח?) ובריאות מלאה, חיוניות מלאה

_אני מעזה לשער שזה בגלל שאת סומכת על עצמך רק באופן מוגבל.
כי כשאת סומכת על עצמך, בלבול מתקבל באהבה ואפילו בהומור.
את כאילו מניחה (תקני אותי אם אני טועה, טוב?) שהתכוונתי לומר כך - לכי אחרי עצמך ואז הכל יהיה בסדר ומצוין כל הזמן.
ומה שאני התכוונתי היה - לכי אחרי עצמך ומה שיהיה יהיה. ואם תקבלי החלטה שהסתברה כלא משהו - קבלי החלטה אחרת_

ניסוח יפה. זה גם מה שאני מתכוונת אליו כשאני כותבת לך, תפילה לאם.
לדוגמא, אני התמלאתי לפתע חשק לבשל מאכל ספרדי שחברתי בישלה לי לפני אולי 11 שנה. לא זוכרת מה שמו, אולי אביקס, אולי, רק זוכרת שזה היה משהו דומה לחמין, ובו רק בשר, תפוחי אדמה ושעועית לבנה. אז קיבלתי כל מיני תגובות ורעיונות והצעות, והחלטתי ללכת ולעשות מין תבשיל שבו בסופו של דבר לא הכנסתי תפוחי אדמה (רק מפני שסיר הברזל שלי היה קטן מדי ונכנסו רק הבשר והשעועית).
יאללה, הסתכנתי. עשיתי ניסוי.
יצא טעים, אבל השעועית לא התרככה מספיק לטעמי.
אז יופי.
ניסיתי.
הלכתי אחרי עצמי ומה שיהיה יהיה.
יש לקחים. הוריאציה שלי "הסתברה כלא-משהו", יהיה מקצה שיפורים, אקבל החלטה אחרת, יהיה עוד ניסוי.
יופי.
אני מרוצה. אני גאה בעצמי שניסיתי והעזתי. אני שמחה על התוצאה הטעימה. אני שמחה על ההזדמנות לנסות לשפר.

אז חוויה מפתיעה שאני עוברת - כמיהה עזה לחריף
מזדהה כמובן (בטח ניהלנו את השיחה הזאת כבר, לא?). אצלי זה פריודי (לא סתם השתמשתי במלה (-: ). לפתע פתאום כמיהה עזה לעמבה הינדי... או לווסאבי... או לחזרת אמיתית.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

_נעשיתי אנינה.
תפילה, זה נעים לך?_
באופן כללי, כן. מאוד. אני מרוצה מהתחדדות חוש הטעם ומהיכולת להעריך אוכל אמתי.
בסיטואציות מסוימות זה מבאס: לצאת למסעדה אמור להיות כיף - מישהו אחר טורח על האוכל, על ההגשה ועל שטיפת הכלים; אוכלים מאכלים מיוחדים שבדרך כלל אין בבית. ופתאום... אני מגלה שהסלט או התבשיל עלובים וחיוורים (ואולי גם מתוקים ללא צורך וכיו"ב).

_התקבעו בי כל מיני תפיסות שאינן באמת מבוססות על תוצאות בשטח (על עצמי או על בני ביתי), ואני מתקשה להשתחרר מהן, ובעקבות זאת נוצרות דינמיקות בעייתיות ומצערות.
מה למשל? מסקרן._
מה למשל? הכול!
לצורך העניין אתעלם מהאפשרות של נזקים מצטברים שהזכרתן כאן בדף לא מזמן, כי אין לי דרך לברר את זה ו... שלא נדע.
אני מתייחסת להשפעות לטווח הקצר:
התחלתי לגבש לעצמי השערות מחקר ראשוניות כמו "מזון מבושל ו/ או בשר גורם לי לתחושת עייפות" ואפילו (וזה נראה לי כבר די מוכח!) "אכילת אגוזי מלך לבדם גורמת לי לעקצוץ בלשון" (מוזר, לא?), אבל יש המון המון כללים אחרים, שכבר החלטתי שנכונים לנו בלי שראיתי ביטוי מוחשי לנכונותם. הכנסתי אותם כי "בשמת אמרה" וכי "גוגוס אמרה" וכי "יש מחקרים כאלה", אבל ככל שאתן מחזקות את ההנחיה שלא להיתפס למחקרים, שהרי יש כאלה ויש כאלה (ועוד) אלא להסתמך על התנסות, אני מוצאת את עצמי מבולבלת, כי ההתנסות לא הובילה אותי לכלל מסקנה, אבל אני מרגישה שהגעתי כבר למעין נקודת אל-חזור.
אני מעדיפה לצמצם את צריכת הסוכר והקמח (בייחוד הריק אבל גם ה"מלא"?) של הילדים; אני מוכנה לאפשר אכילת ביצים (לא אורגניות S-:) ללא הגבלה. אלה כנראה שתי הדוגמות העיקריות (אה, גם צמצום צריכת מוצרי חלב ובייחוד חלב פרה וכמובן-כמובן צמצום צריכת מזון תעשייתי מעובד באשר הוא) ומתוכן נגזרים שלל מצבים יומיומיים ובכללם טענות נגד של בעלי ("מה הבעיה שיאכלו לחם?", "אי אפשר שיאכלו רק ביצים. זה לא בריא!/ לא משביע!") ושל הילדים.
ואני לא רואה שמאז ששיניתי כאן הרבה דברים נעשינו בריאים יותר/ חיוניים יותר/ שמחים יותר או משהו.
אולי סימני השאלה היו צצים פחות אם על כל "צמצום" שציינתי היו באים "שפע" ו"הרחבה" של משהו אחר, רק שקהל הלקוחות פתוח להצעות פחות ממה שהייתי רוצה. כנראה שלכן לי לא מפריע כל כך השינוי - השארתי לי פתחים לאכול מדי פעם מהמאכלים שוויתרתי עליהם (וכאמור אני מסוגלת לגלות שהם כבר פחות ערבים לחכי ממה שזכרתי), ואני נהנית מאכילה מרובה של אגוזים שונים ושקדים, משתיית שייקים שווים, מסלטים עשירים וכו'.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

ומה שאני התכוונתי היה - לכי אחרי עצמך ומה שיהיה יהיה. ואם תקבלי החלטה שהסתברה כלא משהו - קבלי החלטה אחרת.
לא, לא נראה לי שזה העניין.
אני חושבת שמקור הבלבול שלי הוא שלתחושתי אני מתמידה לאורך זמן בדרך שבחרתי לנסות, ואני לא מצליחה להבין מה ההשלכות שלה עלי, אם בכלל.
בעצם, כמו שכתבתי קודם, התחלתי לגבש לעצמי השערות מחקר ראשוניות , ואמנם את רובן קשה לי לאשש (בגלל ריבוי משתנים ואולי גם כי צריך לבחון זאת לאורך זמן ארוך יותר ואולי גם להיעזר בעוד מודעות), אבל בסך הכול זה לא מפריע לי מאוד. אני מצטערת על שלא רזיתי למופת, אבל נדמה לי שאני כן מתקדמת בכיוון. ושאר הדברים נבחנים לאִטם. ובסך הכול אני מרוצה אפילו מעצם המחשבה או האמונה, שאני עושה טוב לעצמי בשתיית שייק וכד', גם אם אני לא מצליחה לקרוא איתותים פיזיים כאלה.
כנראה שעיקר הבעיה טמון ב"הליכה אחר עצמי" כאמא מובילת שינוי תזונתי בבית.
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

או, אני מבינה אותך.
זה אכן ריבוי משתנים.
או למשל, הפחתת הסוכרים (קמחים גם הם סוכרים) בתזונה היא משהו בעל השפעה בריאותית לטווח ארוך. פרופ' דניאל איימן טוען שאפשר לראות את התוצאות בסריקות מוח, אבל מי עושה פה סריקות מוח יקרות כבדיקה שיגרתית או בכלל?
אם אין לך סכרת, איך בדיוק תוכיחי ש מנעת סכרת?
אם אין לך מחלת לב, איך בדיוק תוכיחי ש מנעת מחלת לב?
זו הבעיה עם הדברים האלה. המחקרים מראים שמי שאוכל הרבה סוכרים מכל הסוגים, מגדיל זוועה את הסיכון שלו למחלת לב, לסוכרת, לסרטן, לאלצהיימר וכו'. לדוגמא. אבל יש עוד גורמי סיכון. וחוץ מזה, אוקיי, זה כמו עישון:
אם עישנת וקיבלת התקף לב - רואים שיש קשר.
אם לא עישנת ולא קיבלת התקף לב - מה תגידי? "לא קיבלתי התקף לב כי לא עישנתי"? בתור סיבה לא לעשן? נושא העישון כל כך מובן היום, שאת רשאית להגיד דבר כזה וגם יאמינו לך. אבל כשמדובר בתזונה, לא יאמינו לך למרות שמדובר באותו היגיון ובאותה רמת מחקר. פשוט תודעה ציבורית, אין עדיין.
אם אכלת לחם ועוגות ומזונות מעובדים וקיבלת סכרת - רואים שיש קשר.
אם לא אכלת אותם ולא קיבלת סכרת - לא כל אחד יראה שיש קשר... אז כביכול אין לך משהו להציג. הכל בסדר, זה מה שיש לך להציג.

ועכשיו נזכרתי במה שרציתי לומר:

שאם נעשה את "הדבר הנכון", אם נאכל "נכון", נישן "נכון". ועוד כאלה, צפויים לנו חיים ארוכים (חיי נצח?) ובריאות מלאה, חיוניות מלאה
אני רואה את זה הפוך.
אם נחיה את החיים המתאימים לנו (נאכל מה שמתאים לגופנו, נישן כמו שמתאים לגופנו וכו') לא נקצר את חיינו לשווא.
לעומת זאת, אם נפגע ונקלקל, ונילחם בגוף שלנו ונעולל לו עוולות (נאכל זבל, נישן פחות מדי, וכדומה) - נפגע בבריאות שלנו ובחיוניות שלנו, תוך X זמן.

בתרבות שלנו, הקילקולים הם כבר הנורמה לצערי. אז אנשים רואים בחיים מקולקלים את הנורמליים, והציפיות שלהם מתהפכות.

זה כמו לדבר על יתרונות ההנקה. יתרונות ההנקה לעומת מה? יתרונות ההנקה לעומת אבקה תעשייתית בבקבוק? מה הנורמלי? מה הטבעי? מה הבסיס בכלל? האם המין האנושי גדל על מטרנה ועכשיו גילינו משהו חדש, "הנקה בחלב אם", שהוא טוב יותר, ולכן מומלץ לעבור אליו? כי הוא יותר טוב?
או אולי ההיפך?
המין האנושי גדל על חלב האם האנושית בהנקה, שהוא הנורמלי והטבעי, ותינוקות שאינם זוכים לקבל את חלב אמם ונאלצים להסתפק באבקה בבקבוק מסתכנים בהרבה קלקולים ומחלות, ואמהות שאינן זוכות להניק מסתכנות בהרבה קלקולים ומחלות (לדוגמא, סיכון גבוה ביותר של סרטן השד עקב אי-הנקה).
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

נו, אז בעצם החזרת אותנו להסתמכות על מחקרים... :-)

אבל מי עושה פה סריקות מוח יקרות כבדיקה שיגרתית או בכלל?
לא סורקת את מוחותינו ואין לי שאיפה כזאת :-), אבל אם הייתי דבקה בגישת ה"תלכי אחרי עצמך" בלבד, הייתי אמורה להסיק מתוך תחושותיי, מתוך צפייה בשינויים בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדיי ועוד כהנה וכהנה, שהשינויים התזונתיים מיטיבים אִתם/ אתנו.

איך בדיוק תוכיחי ש מנעת סכרת?
איך בדיוק תוכיחי ש מנעת מחלת לב?
"הוכחה" ממין זה יכולה להיות רלוונטית עבורי כשאני משוחחת עם בעלי ומבקשת לנמק את בחירותיי, אבל... <אוף, נקטע לי חוט המחשבה... מה רציתי להגיב? לא בטוחה... אה, נדמה לי ש-> הייתי שמחה להרגיש ולהגיד "לא אכלתי סוכר/ קמח/ חלב + כן אכלתי עלים/ אגוזים/ שקדים/ טחינה/ אבוקדו... ועכשיו אני יפה יותר/ שמחה יותר/ חכמה יותר/ נמרצת יותר (או בנימה מעשית וקונקרטית יותר: ועכשיו העיכול שלי חלק יותר/ עור הפנים שלי מאוזן יותר)".
אם הבנתי נכון, לדברייך, אני לא צריכה לשאוף לגלות תוצאות כאלה (אף שהן תיתכנה ואז קיבלתי בונוס חביב), אלא סביר להניח שהתוצאה תהיה מזעור נזקים?
ואם כך, מה המשמעות של "ללכת אחרי עצמי" בהקשר הזה?

למרות שמדובר באותו היגיון ובאותה רמת מחקר.
כן? המחקרים חד-משמעיים בעניין? זה לא שעל כל מחקר שמראה כך, יקום אחר שיפריך אותו (ואולי לא יטען שמומלץ לזלול ממתקים, אבל יראה שאין כל הוכחה שאכילת ממתקים מזיקה)?
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

מה המשמעות של "ללכת אחרי עצמי" בהקשר הזה?
עשיית טוב.
אותה המשמעות של זה שאת לא מכה את ילדייך. או של זה שאת מניקה אותם. או של זה שאת עוקבת אחר מצב הרוח שלהם ומשתדלת להגיב בהתאם לצרכים שלהם.
באותה צורה את בוחרת לתת להם אוכל אמיתי. פשוט... כי זה מה שעושים?

במקום להיות אמא מובילת שינוי תזונתי בבית. (שבסוף מקבלת מדליה ותעודת הוקרה) פשוט תהיי אמא. וכמיטב יכולתך (שלעת עתה מוגבלת בגלל העבר והעדפות שהשתרשו או שהן מולדות) תני לילדים שלך אוכל אמיתי. אין צורך להצדיק אותו יותר ממה שצריך להצדיק הנקה.
מה שיצא ממפעל או הגיע ארוז הוא לא אוכל אמיתי. זה הכל, נורא פשוט.
ובאופן אישי, אני אומרת את זה בדיוק ככה לילדים, ובשעתו, לפני לפני, גם לאיש.
  • אמא, אני רוצה תירס מקופסה כמו שפעם אכלנו.
  • או קי. נקנה שוב מתישהו. אבל קחי בחשבון שזה לא אוכל אמיתי וזה יהיה פעם ב...
  • למה זה לא אוכל אמיתי?
  • כי זה בא בקופסת שימורים, אהובית. אוכל אמיתי לא בא בקופסת שימורים.
<שיחה שנוהלה אשכרה היום>
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

קטעים... P-:
דווקא תירס משומר תופס פה, אבל לפחות התחלתי לקנות "תירס לייט", שהוא להבנתי אותו התירס רק ללא סוכר במי השימור.
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

אם הבנתי נכון, לדברייך, אני לא צריכה לשאוף לגלות תוצאות כאלה (אף שהן תיתכנה ואז קיבלתי בונוס חביב), אלא סביר להניח שהתוצאה תהיה מזעור נזקים?
לא, אני אומרת שקשה מאוד לבנות את הבחירות שלך על נסיון להוכיח למישהו חיצוני שאת בונה בריאות לטווח ארוך ועושה משהו שמיטיב איתכם/איתך.

אבל יראה שאין כל הוכחה שאכילת ממתקים מזיקה
זה סתם יהיה מחקר שקרי...
בטח יהיה מחקר דומה שיראה שאין כל הוכחה שנפילה מצוק גבוה מזיקה...
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

דווקא תירס משומר תופס פה, אבל לפחות התחלתי לקנות "תירס לייט", שהוא להבנתי אותו התירס רק ללא סוכר במי השימור.
אני חושבת שפחות משנה מה אוכלים. יותר משנה איך קוראים למה שאוכלים.
והדבר הזה, הוא לא תיוג שאמור להוציא את החשק ולדכא. אפשר למסור אותו בטון ענייני מאוד, בלי הבעות פנים מבאסות.
טלי_ב*
הצטרפות: 12 נובמבר 2012, 12:07
דף אישי: הדף האישי של טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

_אבל יראה שאין כל הוכחה שאכילת ממתקים מזיקה
זה סתם יהיה מחקר שקרי..._

אבל בשמת, השאלה היא איך תפילה (כדוגמה, יכול להיות כל אחת אחרת) יכולה לדעת את זה?
כלומר, אם יש אינטואיציה חזקה וברורה, הכל בסדר. ואם היא קראה מחקרים ומצאה שהם אמינים בעיניה ומשכנעים - גם הכל בסדר.
אבל אם היא לא מסתמכת על מחקרים (מכל מיני סיבות שגוגוס פירטה) וגם אין לה אינטואיציה ברורה משל עצמה, וגם היא לא רואה תוצאות מיידיות בשטח, וגם לא רוצה ללכת באופן "עיוור" אחרי מישהו אחר, אז היא קצת בבעיה.
האמת שאני לא רואה מוצא לבעיה הזו, אבל סתם רציתי לציין את זה שהבעיה אכן קיימת.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

אבל אם היא לא מסתמכת על מחקרים (מכל מיני סיבות שגוגוס פירטה) וגם אין לה אינטואיציה ברורה משל עצמה, וגם היא לא רואה תוצאות מיידיות בשטח, וגם לא רוצה ללכת באופן "עיוור" אחרי מישהו אחר, אז היא קצת בבעיה.
|Y| זה מה שהתכוונתי.
ויש לי עוד כמה נקודות. בינתיים מנסחת אותן בראשי ומלקטת על פתק לזמן שיתפנה.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

_אבל אם היא לא מסתמכת על מחקרים (מכל מיני סיבות שגוגוס פירטה) וגם אין לה אינטואיציה ברורה משל עצמה, וגם היא לא רואה תוצאות מיידיות בשטח, וגם לא רוצה ללכת באופן "עיוור" אחרי מישהו אחר, אז היא קצת בבעיה.
האמת שאני לא רואה מוצא לבעיה הזו, אבל סתם רציתי לציין את זה שהבעיה אכן קיימת._
בהחלט יש מוצא. וזה אותו מוצא שמוצאים כשלא יודעים מה לעשות לגבי עצמי. מחזקים את עמוד השדרה.
במקרה הזה - את עמוד השדרה האימהי.

בואי ניקח דוגמה אחרת - יש לך ילד עם בעיה רפואית (טפו, וחס, וכו'...).
את קוראת את המחקרים אבל חשדנית לגביהם.
אין לי אינטואיציה ברורה משל עצמך.
ניסית מה שמישהו אמר ונראה סביר ואת לא רואה תוצאות מיידיות בשטח.
את בהחלט לא רוצה ללכת באופן עיוור אחרי מישהו.
מה את עושה?

מה שאני עושה זה לזכור שאני אמא ופשוט לקבל את ההחלטה הכי טובה שאני יכולה. וזהו. אבל ממש זהו.
כי סימנתי בעיה ואני משוקעת כרגע במציאת פתרון.
זה איכשהו נורא ברור כשיש צורך אקוטי כמו בעיה רפואית.

אבל אותו מהלך אמור להתבצע לגבי כל היבט בחיי הילד שבו אנחנו מקבלות החלטות.
לוקחים את סל הדברים שיש (מחקר, חברות, אינטואיציה, באופן...) ומקבלים החלטה ומתנסים בה עד שמתעוררת מחשבה מחודשת.

מי שזקוקה לאקוטיות הזו של בעיה רפואית כדי לזכור את הפן הזה בחיי ההורות יכולה ללכת בדרך הזו (שאני לא מחבבת בכלל...) - כשאני מאכילה את הילד שלי מזון לא אמיתי אני גורמת לו בוודאות נזק ויוצרת במו ידיי בעיה רפואית, נסתרת או גלויה, עכשיו או בעוד שנים. בדיוק כשם שכאשר אני צועקת על הילד שלי באופן קבוע אני גורמת לו נזק רגשי, גם אם הוא מסתגל היטב ולכאורה לא רואים עליו.
הדרך העדיפה - כשם שברור לי שלילד צריך לספק רגשות אמיתיים ותמיכה של ממש בכל אפשרות שיש, כך אני מספקת לו אוכל אמיתי בכל אפשרות שיש. זה הכל.
אני חושבת שיש פה הסכמה די רחבה בנוגע לשאלה מהו אוכל אמיתי.
כל אפשרות שיש זה בדיוק מה שזה - כל אפשרות שיש. זה הכי טוב כשזה מעורפל ולא מדיד ולכן שם במרכז כוונות במקום תוצאות.

לטעמי - זה המוצא מהבעיה הזו. ולדעתי בכלל אין בעיה. הבעיה היא בראש, בחוסר היכולת להביט על השפע, היש, האכפתיות וההשתדלות, וכל הנהדר שיוצא מהם וכבר נוכח.
במקום זה יש התמקדות במה שעוד לא מדויק או לא אומץ או לא בטוח או לא ברור. נקודת המבט יוצרת בעיה שלא קיימת באמת ומעוררת תסכול עודף במקום שמחה.
מזה נוצרת כבר שרשרת התנהגותית ומחשבתית שאחת הליבות שלה היא הרחבת התסכול על חשבון השמחה במעגל אינסופי. לא חראם?

תראו את הנשים שיש כאן. כמה מחשבה ואהבה ורצון טוב וכוונות מעולות הן משקיעות בתזונה של הילדים שלהן. ורובן - בתסכול.
למה? בגלל ציפייה לתוצאות מסוימות. אז ציפיות לכריות ושמיכות עוטפות ומלטפות לכוונות (שהן האהבה).
דנד_י*
הצטרפות: 01 ינואר 2014, 13:31
דף אישי: הדף האישי של דנד_י*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי דנד_י* »

לא הבנתי, רק אני עמוסה לגמרי בערב חג?
מקווה למצוא זמן לקרוא עוד כמה ימים!
נשמע מרתק ומדגדג כל מה שכתבתן כאן.
פרח*
הצטרפות: 31 ינואר 2005, 23:36

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי פרח* »

הי לכם צריכה עצה
לפני שבוע סיימתי 6 ימים של אנטיביוטיקה עקב דלקת נוראית בשן. לקחתי אסידופוליס ועדיין לוקחת. ויש לי פטריה נוראית ששורפת מגרדת וכל האזור ממש אדום ונפוח. זוועה.
מורחת יוגורט ולפעמים את התוכן של האסידופוליס. וכלום לא עוזר. יש רעיונות?.
תודה וחג שמח
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

האמת שאני לא רואה מוצא לבעיה הזו, אבל סתם רציתי לציין את זה שהבעיה אכן קיימת
מסכימה.
אם כל הנ"ל מתקיים, האדם אכן מוצא את עצמו בבלבול.

אני פשוט חושבת במונחים של השכל הישר, אוקיי?
אני יוצאת מהנחות יסוד בסיסיות לגמרי:
  • האדם הוא בעל חיים ממשפחת היונקים
  • כבעל חיים, האדם נוצר בטבע והתפתח כבעל חיים בטבע
  • מה הוא אכל בטבע? איך הוא השיג את האוכל שלו בטבע? לאיזה סוג של תזונה הוא מותאם?
כרגע נראה, שהמין האנושי שייך לפרימאטים (למשפחת הקופים העליונים, לצד השימפנזה, הבונובו, הגורילה ועוד), שמוצאו כנראה מאפריקה, שבאפריקה קיימת השונות הגנטית הגדולה ביותר בין קבוצות האדם, כל שאר העולם יצא מקרב קבוצת-אדם קטנה שיצאה מאפריקה לכיוון אסיה, והתפשטה מאסיה לאירופה, לאוסטרליה ולאמריקה. אנחנו יודעים שהתזונה של כל קבוצות האדם התבססה על אכילת בעלי חיים וצמחים. חלק מקבוצות האדם גם אכלו בני אדם אחרים.
הטמפרטורה שגופנו מותאם לה היא הטמפרטורה הטרופית, שהרי כדי לשרוד בתנאים של קור חייב האדם להשתמש בביגוד (מסקנה: לא באיזור כזה הוא התפתח אבולוציונית).
הסביבה שגופנו מותאם לה היא סביבה שיש בה מי שתייה, שהרי אדם חייב מים כל יום כדי לשרוד.
הסביבה הצמחית שגופנו מותאם לה היא סביבה שגדלים בה בשפע ולאורך כל השנה הצמחים שהאדם מסוגל לאכול ולעכל (מסקנה: פירות, אגוזים, שורשים, עלים שצומחים מסביב וניתנים לאכילה - לא עשב או דשא, שהמין האנושי אינו מסוגל לעכל, לא פירות שהם רעילים או לא אכילים לאדם).

אין קבוצה שהצליחה לשרוד על אכילת צמחים בלבד (אנחנו יודעים שהתקיימו נסיונות כאלה, לא ברור באיזה היקף, אבל אלה נסיונות שהכחידו את עצמם), אבל יש קבוצות שהצליחו לשגשג על אכילת בעלי חיים בלבד.
בכל מקרה התזונה של האדם היא מיש-מש של פתרונות לא מיטביים ומאמצי הסתגלות טובים פחות או טובים יותר.
מדוע?
באפריקה יש איזור נרחב שבו המין האנושי יכול היה לשגשג כל השנה. הטמפרטורה מושלמת לגוף האנושי, מים בשפע מסביב, פירות, עלים ושורשים, ביצים ובעלי חיים קטנים שאפשר לצוד (כולל דגים).

אבל.
הקבוצות שיצאו מאפריקה נאלצו למצוא עוד דרכים לשרוד. חלקן בייתו בעלי חיים והשתמשו בחלב שלהם. לצורך זה חל שינוי באנזימים של אותן קבוצות שמאפשר להן לעכל את החלב הזר, אבל לא בשלמות.
חלקן הגיעו לאיזורי אקלים קיצוניים שבהם אפשר לשרוד אך ורק על בשר צייד כי אין צמחים, או אין כמעט צמחים אכילים (האינואיט כדוגמא אחת. האי מאן או מרכז אוסטרליה כדוגמא אחרת).

אז: בעלי חיים וצמחים ככלל אצבע - אבל אנחנו היהודים שייכים לקבוצה כל כך מעורבבת גנטית, בעלת היסטוריה כל כך תנודתית ולו רק בשלושת אלפים השנים האחרונות, שתזונתית כמעט כל אחד מאיתנו לא יכול אפילו להתחיל לשחזר את הגנטיקה התזונתית שהוא מותאם לה (אולי למעט תימנים ואתיופים?).

לכן, אילו צמחים? ואילו בעלי חיים? וכמה בעלי חיים? זה כבר מסובך יותר.

יש למשל אנשים שזקוקים לבשר פעמים אחדות בשנה. כן מותאמים לצרוך מוצרי חלב צאן, לא מפוסטרים ולרוב מותססים (רוב אבותינו היו רועי צאן). והרבה צמחים. כולל צמחים מיובשים (צמחים ששמרו לעונות שבהן אין מספיק צמחים: דגנים וקטניות).
לעומתם יש אנשים שזקוקים לבשר כל יום, והרבה. הם באים מגנטיקה של ציידים.

מובן שהבשר שהם מותאמים לצרוך הוא בשר צייד של חיה שאכלה את מזונה הטבעי בטבע (למשל, בשר של יונה שאכלה זרעונים או של צבי שליחך עשב). הם לא מותאים לאכול בשר של פרה שאכלה בתוך הרפת תערובת של תירס מהונדס גנטית ועצמות תרנגולות טחונות, שילוב שאף פרה לא תאכל בטבע, ושאכן גורם לה למחלות ניווניות ולתמותה בטרם עת, אם כי לרוב מספיקים לשחוט אותה למאכל לפני שהיא מתה ממחלה.

איך כל אחד אמור לגלות מה מתאים לו?
ומה אם גבר (לדוגמא) שבא מגנטיקה של רועי צאן התחתן עם אשה מגנטיקה של ציידים? האוכל בבית יצטרך להתאים לשניהם... וזה במצב התרבות הנוכחי, שבו האוכל המוצע לרוב אינו מתאים לאף גנטיקה, כי רובו ככולו המצאות חדשות ומופרכות (עגבניה עם מלתיון לצורך העניין...).
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

פטריה בנרתיק?
אוויר, כמה שפחות בד.
מזונות אנטי דלקתיים בכמות מסחרית. טון פטרוזיליה בשייק או סלט, עדיף לא מבושלת.
קינמון, כורכום. בחליטה או ככה. למשל מעורבבים בגוש עם שקדיה או טחינה. אפשר קינמון עם שקדיה וכורכום עם הטחינה. או מה שנראה לך טעים או נסבל :-)
לחתוך לגמרי סוכרים שמאכילים את הפטריה, כולל קמחים וכל דגן שהוא.

רק בריאות @}
זה עובר.
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

אני התכוונתי לבעיה קצת יותר כללית - כלומר, לא מצב שבו אני מתקשה לקבל החלטה תזונתית לגבי הילדים שלי דווקא (כלומר לא אני באופן אישי) אלא מצב שבו לא ברור לי מה עדיף תזונתית באופן כללי.
מצטערת על חוסר הבהירות, הדיון באמת היה על קבלת החלטות לגבי ילדים, זו אני שקצת הרחבתי במחשבותיי לכיוונים כלליים יותר.
אם כי יכול להיות שלגבי עצמי אני אהיה מוכנה ללכת על כיוון מסוים בקלות רבה יותר, כי "אם לא יועיל לא יזיק", אבל כדי לגרום לשינוי אצל ילדיי אצטרך לעשות כל מיני דברים שלא נעימים במיוחד לי או להם, ואז ארצה רמת ודאות גבוהה יותר שאכן יש תועלת בשינוי.
בכל מקרה, אני לא כל כך מבינה איפה המוצא שתיארת (-: גם בדוגמה של הבעיה הרפואית זו נראית לי בעיה מאוד קשה. כלומר, בסוף לא תהיה לי ברירה אלא להמר על אפשרות מסוימת מתוך אלה שמצאתי, אבל אני עדיין אראה בזה הימור ומצב בעייתי.

אני חושבת שיש פה הסכמה די רחבה בנוגע לשאלה מהו אוכל אמיתי.
אני לא בטוחה כל כך שיש הסכמה. ואני באופן אישי לא בטוחה בכלל, לגבי כמה וכמה קטגוריות, אם הן "אוכל אמיתי" או לא. אני פשוט לא כל כך מתעסקת עם זה כרגע, כי אני רוצה קודם לשפר את מצבנו ביחס לקטגוריות שאני כן בטוחה בהן.
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

עכשיו ראיתי שנוספו עוד דברים לדף, הולכת לקרוא...
ודנדי - אני ביום חופש היום [-:
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

מצב שבו לא ברור לי מה עדיף תזונתית באופן כללי.
אני חושבת שזה נכנס לדיון בשאלה מהו מזון אמיתי.
אם יתחשק לך, ננהל אותו.
בכל אופן, זה לא כל כך משנה אם יש הסכמה כאן או לא בשאלה הזו.
משנה אם את מרגישה שאת יודעת מהו מזון אמיתי ועומדת מאחוריי זה.
איפה שלא - חוקרים כמיטב היכולת. אני אישית משתדלת מאוד לתת לילדיי מזונות שאני מבינה ויודעת לקטלג באופן גס. אם אני לא מבינה את המזון בקלות אני יודעת בוודאות שהוא לא אוכל אמיתי ודי לי בכך.

כדי לגרום לשינוי אצל ילדיי אצטרך לעשות כל מיני דברים שלא נעימים במיוחד לי או להם, ואז ארצה רמת ודאות גבוהה יותר שאכן יש תועלת בשינוי.
מבינה. אני לא רואה את זה ככה.
דברים שלא נעימים לילדים שלי אבל אני עומדת מאחוריהם במאה אחוז לא מזיזים לי את הריס. זה אפילו לא צובט לי טיפה כשאני יודעת שזה נכון. זה עניין של סגנון אמהות שאני לא מנסה לשווק לאף אחת. פשוט ככה אני.
ואני לא מחפשת מראש הבנה או ידיעה או אפילו ציפייה לתועלת. אני ניגשת לכל שינוי בסקרנות של ממש וללא קשר למסקנות של אחרים ולתועלת שמישהו אחר מצא.
אם זה נראה לי מעניין ונכון אני פשוט אנסה. והרוח הזו מדבקת לגמרי ועוברת לילדים. במקום "שוב האמא הזו מזיזה לנו את הגבינה בניגוד לרצוננו" יש - "שוב אמא ירדה מהפסים וכולנו שפני מעבדה". והכל בחיוך רחב ובסקרנות משותפת.
זה הדבר שאני מביאה לתנועה המשפחתית הזו ואני חושבת שהוא נובע מזה שאיבדתי לחלוטין את הפחד להתנסויות בתזונה. שום דבר לא מזיק באמת בטווחי זמן כאלה (אלא אם לילד יש בעיה כלשהי שידועה לנו).

אני לא כל כך מבינה איפה המוצא שתיארת
המוצא הוא בחיזוק השידרה האימהית שלי, באמון שלי בעצמי לקבל החלטות טובות, בהכרה שאין פה באמת החלטות רעות אלא רק התנסות שניתן לחזור ממנה בכל רגע. וגם ההכרה ביש ובכל הטוב שכבר עשיתי במקום במה שטרם...
בדיוק כמו שכתבת בעצמך בסוף - שאת מתמקדת כרגע במה שאת בטוחה בו. מה טוב מזה?
תראי באיזה יופי הדפת את הדבר (מזון אמיתי) שהיה יכול לסבך לך את החיים ונשארת בתוך הקו שלך שנוח ומתאים כרגע.

דנדי - אני בחינוך ביתי ביום גשום במיוחד.
ואחותי מארגנת סוכה אז אני לא בענייני חג אלא בענייני כתיבת מאמר, כמו שאת יכולה לראות היטב לאורך הבוקר היעיל הזה.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

מניחה פה לעצמי ולקוראות - אני קוראת את עצמי ושומעת נוקשות קלה ונחרצות. מן קול בעוצמה חזקה, כמו שחלוקית נוהגת לומר בחוכמתה הרבה.
יש לזה כל מיני סיבות שאני יכולה לאתר בקלות וכרגע בוחרת לא לעשות איתן כלום כי משהו צריך לצאת ממני :-)
בינתיים - אנא הנמיכו את הקול שלי כשאתן קוראות בעזרת הלחצן שברשותכן.
תודה מראש.
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

_אני חושבת שיש פה הסכמה די רחבה בנוגע לשאלה מהו אוכל אמיתי.
כל אפשרות שיש זה בדיוק מה שזה - כל אפשרות שיש._
מסכימה לגמרי.

זה הכי טוב כשזה מעורפל ולא מדיד.
אבל פה שוב צחקתי. ציל, זה כל כך את, וכל כך שונה מתפילה, למשל!
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

בשמת, ממש חייכתי למקרא הדברים שלך (-:
קודם, כי באמת תענוג לקרוא. ושנית, כי זה בעצם די רחוק מ"שכל ישר". זה הרי המון ידע שצריך להשקיע המון בשבילו. וגם אם נניח שקראתי וביססתי את הידע שלי היטב, מה תהיה בסוף המסקנה?
שזה מאוד מסובך ואנחנו בעצם לא ממש יודעים. במיוחד לגבי אנשים כמוני, שכששואלים מה המוצא שלי, התשובה לוקחת איזה שתי דקות מרוב שהכל מעורבב.
באופן אישי הדרך שלי להתמודד עם זה היא להשקיע מאמצים איפה שאני בטוחה שכדאי - למשל, סוכר לבן, לחם לבן, אוכל שאני לא מבינה ממה הוא עשוי וכו'.
רק שם יש לי (ולבני ביתי...) מספיק איפה לשפר. אבל אם לא הייתי מרגישה משהו שמציק ודוחף בכיוון, לא הייתי למשל מנסה להימנע מדגנים באופן כללי, כי זה יהיה מאמץ אדיר בשביל משהו שאני בכלל לא בטוחה שהוא נחוץ (כרגע כאמור זו מחשבה תיאורטית כי המשאבים שלי מופנים לכיוונים היותר ברורים).
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

זה כל כך את, וכל כך שונה מתפילה, למשל!
נכון.
אז אני מסמנת לה. כי היא נפרדה המון פרידות משמעותיות ואמיצות בשנה האחרונה והשתנתה והתחדשה ממש לנגד עינינו. אולי זו תהיה הבאה בתור? מי יודע?
ובכל מקרה - רק על עצמי לספר ידעתי.
כשאני עובדת עם אנשים אני שמה את עצמי בצד וכולי בצרכים שלהם. כאן, לשמחתי הרבה, אני לא עובדת.
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

_אני חושבת שזה נכנס לדיון בשאלה מהו מזון אמיתי.
אם יתחשק לך, ננהל אותו._

הצעה מפתה ביותר, יאללה בואי נלך על זה. רק לא היום כי אני חייבת (לעצמי) להתנתק קצת מהמחשב, ונשמע שגם לך יש דברים אחרים כרגע...
ותודה גם על הדברים האחרים שכתבת, עורר בי מחשבה מסוימת על איזה סוג דברים אני מוכנה לעמוד מאחוריהם ולמה.

בינתיים - אנא הנמיכו את הקול שלי כשאתן קוראות בעזרת הלחצן שברשותכן.
D-:
חג שמח לכולן!
(בטח יהיו עוד הודעות אחרי שאשלח, אבל די, אני באמת חייבת להתנתק)
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

שזה מאוד מסובך ואנחנו בעצם לא ממש יודעים
נסי את זה - אנחנו בעצם לא ממש יודעים. וזהו.
אם זה פשוט או מסובך? לא חייבים להכריע ולתייג.
איפה חני? כשאת מתייגת "מסובך" את מכניסה כבדות (כך אצלי, אולי אצלך אחרת).

הדרך שלי להתמודד עם זה היא להשקיע מאמצים איפה שאני בטוחה שכדאי - למשל, סוכר לבן, לחם לבן, אוכל שאני לא מבינה ממה הוא עשוי וכו'.
זה נשמע לי מעולה ומספק מאוד.
ואם בא לך להכניס בזה קלילות את יכולה במקום להשקיע מאמץ (אוי, כבד...) ולהיות בטוחה (גם זה קצת כבד, לא?) פשוט להתנסות בדברים שנראים לך הגיוניים ומסתדרים עם תחושת הבטן שלך.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

הצעה מפתה ביותר, יאללה בואי נלך על זה
כשיתאים לך, אפשר להתחיל מזה - מה זה בשבילך מזון אמיתי?
בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי בשמת_א* »

אני ממש יכולה לראות שיש כאלה שמחפשות (ומחפשים) הנחיות ברורות. כמו אלה שאני מקבלת בדיוור של הכללית (מחרפן ברמות, למען בריאותי הנפשית משתדלת לא לפתוח מאמרים מתזונאיות שם, עדיין כותבים לבחור באוכל דל שומן וממליצים על עוגות לצמחונים).

בזמן שציל ואני, רק לצורך הדוגמא, מרגישות ממש בנוח בתוך הקווים הכי כלליים, ומרגישות לגמרי לגמרי בנוח לעשות ניסויים כל הזמן, להתאים לעצמנו את האוכל שלנו ולשנות לפי הצורך.

מה פירוש מה זה אוכל אמיתי? אוכל אמיתי זה אוכל שמגיע אלי הכי קרוב למצבו בטבע.
פירות שלמים ולא ריבה. ירקות מהחקלאי והכי טוב מהגינה. אורגנו מהאדנית שלי. לשדוד ביצים מקינים (-:

בענייני כתיבת מאמר, כמו שאת יכולה לראות היטב לאורך הבוקר היעיל הזה
כן כן, אני אמורה לתרגם עכשיו מספרדית. טוב טוב אני לא פה, יאללה הלכתי. תפסיקו לנהל כאלה שיחות מעניינות כשאני צריכה לעבוד!
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

אני ממש יכולה לראות שיש כאלה שמחפשות (ומחפשים) הנחיות ברורות
בטח. וזה לשאלת המוצא שטלי העלתה.
חיפוש אחרי הנחיות ברורות אצל אחרים הוא משהו שתמיד שווה לשים לב אליו ולעבוד עליו.
כשאני מחפשת כאלה אני יודעת ישר שאני בחוסר ביטחון, והנחיות ברורות של אחרים לא רק שלא ימלאו את החוסר, סביר שהן יעצימו אותו.
ובכל פעם שניסיתי לבדוק מחדש (אולי הפעם כן יעבוד? אולי הפעם הנחייה ברורה כן תמלא?) זה לא עבד. בסוף התחלתי לצחוק מזה.

אוכל אמיתי זה אוכל שמגיע אלי הכי קרוב למצבו בטבע.
כן, טוב, לא בכדי השאלה הופנתה לטלי :-)
אבל גם מזה אפשר להמשיך בכיוון קצת אחר.

בשמת, מתי אוכל הופך בשבילך ללא אמיתי? כמה רחוק ממצבו בטבע הוא יכול להיות ועדיין תרגישי שאת אוכלת אוכל אמיתי?
<שלא תעזי לענות! אנחנו עובדות, שמעת? ניפגש... ביום שני? תסיימי עד אז את התרגום?>
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

לא הבנתי, רק אני עמוסה לגמרי בערב חג?

אני מלקטת על פתק לזמן שיתפנה.

מעניין פה! עוד אשוב בעז"ה (אחרי החג!). חג שמח!
פרח*
הצטרפות: 31 ינואר 2005, 23:36

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי פרח* »

גוגוס תודה על התשובה
תמי*
הצטרפות: 12 נובמבר 2001, 14:43

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי תמי* »

צלצול ובשמת
תודה לכן על השיחה המעניינת.
וגם לכל האחרות.
וצלצול- אפשר לא להנמיך את הקול שלך?
הטון הנחרץ בהקשר המסוים הזה הוא מאוד מתאים - לדעתי (:
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

וצלצול- אפשר לא להנמיך את הקול שלך?
הא, זה לחלוטין לבחירתך. פשוט אם היתה מישהי שפתאום נהיו לה עקצוצים ממני, שתדע שזה לא היא, זו אני :-)
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

מועדים לשמחה!
שבתי אליכן. ולפני שאקרא את השיח, שהתפתח פה בעודי נערכת לחג ולארוח חותניי, אשטח כאן את נקודותיי המלוקטות.
  • נתוני הפתיחה שקיבלתי הם חבורת ילדים, שהעדפותיה בתחום ה"לא אוכל" דומות למדי, אבל בתחום האוכל האמתי שונות, והאתגר הגדול הוא שהרבה מהפריטים בקטגוריה הזאת אינם בגדר אופציה קבילה בעיני רבים מהילדים.
האם אפשר להניח כהנחת יסוד, שרגישות לגלוטן שתתבטא באופן כלשהו* (משיכה לאכילת יתר/ נוזלים באוזניים ותסמינים אחרים, לאו דווקא צליאק) נפוצה מאוד מאוד בקרב האוכלוסייה, ולכן כדאי מאוד לכל אחד לוותר על מאכלי גלוטן ככל יכולתו?
עד עכשיו התייחסתי לרגישות לגלוטן כמעין אקסיומה, אבל אולי זאת הכללה גסה מדי? איך אפשר לדעת? כששאלתי את מי שהיה מטפל האייפק של בתי, אם הוא יכול לקשר בין רגישויותיה כפי שאותרו באבחון לבין סימפטומים שונים שבשלם באנו לטיפול, הוא טען שאי אפשר לראות קשרים ברוןרים. ולבחון העלמת גלוטן מהבית לפרק זמן כלשהו... זה לא מעשי, לפחות בשלב זה.
  • בעקבות היחס החשדני שפיתחתי כלפי גלוטן נטיתי להעדיף תירס, אורז ותפוחי אדמה על פני לחם, פתיתים, קוסקוס ופסטה.
ואולי זאת טעות?
אולי למשל תפוחי אדמה הם מילוי מקום חיובי (לא בטוחה בכלל), אבל לא כל הילדים אוכלים מהם, ואז אנחנו מתגלגלים אל אורז בסמטי לבן או אל פופקורן. זה טוב יותר מקמח באשר הוא?
  • כשמחליטים לאכול "אוכל אמתי", והסועדים מדירים צלחותיהם ממחלקות שלמות הכלולות תחת הכותרת הזאת, יוצא שיש להם מעט מאוד לאכול!
אולי עדיף להגיש לחם ושות' כדי לגוון ו/ או כדי להשביע? מה, יאכלו כל היום ביצים ועוף?!
וכשאוכלים מגוון מצומצם של מאכלים (את X, Y ו-Z אמא הפסיקה לקנות, ואת W,A ו-B לא רוצים לטעום), באיזשהו שלב נמאס מהם. ואז יוצא שילדים מדלגים על ארוחות או אוכלים ארוחות קטנות. אם הילדים שלי היו הילדים של גוגוס (ואני הייתי גוגוס :-)), קרוב לוודאי שלא הייתי מתרגשת מזה, כי הם ישלימו את צרכיהם בזמן אחר. אבל כאן מדובר בילדים שלמחרת שוב יאכלו באותו האופן. וכשיגיע "יום הסופר" והם יקבלו ארוחת ערב של שוקו ולחמניות, הם יאכלו כמויות כאלה, שאשאל את עצמי אם בשאר הימים, כשבתי מסתפקת בחביתה מביצה אחת, לאחר שלא אכלה ארוחת ארבע ולאחר שהחזירה את קופסת ארוחת הצהריים כמעט מלאה, היא אוכלת די צרכה? היא שבעה? היא מקבלת מה שהיא צריכה כדי לצמוח, כדי להיות בריאה וחזקה וכדי שהמוח שלה יתפתח? האם אפשר לומר שהם אוכלים הרבה בהזדמנות הזאת, רק כי האוכל מפתה ואוכלים יותר משצריכים או שבאמת בדרך כלל אוכלים מעט מדי?
אותה הילדה, דרך אגב, הודיעה לי השבוע, שאם הייתי מספקת לה בקופסה שניצל שטוגן השכם באותו הבוקר, היא הייתה אוכלת יותר. ואני חשבתי: "עד כאן! לא נולדת במשפחה סמ"ך-טי"תניקית!"
  • יש סיכוי שהיו אוכלים יותר, לו הייתי מפיקה בכל יום ארוחות טריות לצהריים ולערב, אבל קשה לי. אני משתדלת לבשל ליומיים-שלושה בערך. וכיוון שלא נלהבים מהאוכל, קורה לא מעט שהוא נשאר ליותר משתכננתי, ואז כמובן מלהיב פחות... אבל איכשהו אם אבשל מעט פחות - זה יתחסל ואיאלץ לבשל למחרת שוב.
  • כשבעלי נמצא אתם לבד, הוא מדווח שהם מתלוננים על האוכל שלי.
כשאני מנסה לברר - מקבלת לרוב הכחשות...
אבל הם כן אומרים שרוצים פיצה, פנקייק, פסטה מוקרמת בתדירות גבוהה.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

כשאני מאכילה את הילד שלי מזון לא אמיתי אני גורמת לו בוודאות נזק ויוצרת במו ידיי בעיה רפואית, נסתרת או גלויה, עכשיו או בעוד שנים.
אבל מי אמר שזה "בוודאות"?
מי אמר שלחם אחיד הוא לא "מזון אמתי"?
<די ברי לי שכך הוא, אבל אין לי מונופול מוחלט על הארוחות בבית הזה. ולכן לא מספיק שאתרשם כך.>

_יש למשל אנשים שזקוקים לבשר פעמים אחדות בשנה. כן מותאמים לצרוך מוצרי חלב צאן, לא מפוסטרים ולרוב מותססים (רוב אבותינו היו רועי צאן). והרבה צמחים. כולל צמחים מיובשים (צמחים ששמרו לעונות שבהן אין מספיק צמחים: דגנים וקטניות).
לעומתם יש אנשים שזקוקים לבשר כל יום, והרבה. הם באים מגנטיקה של ציידים.
מובן שהבשר שהם מותאמים לצרוך הוא בשר צייד של חיה שאכלה את מזונה הטבעי בטבע (למשל, בשר של יונה שאכלה זרעונים או של צבי שליחך עשב). הם לא מותאים לאכול בשר של פרה שאכלה בתוך הרפת_
לפי זה אני פשוט אוכלת ומאכילה ברע במיעוטו, ואני לא בטוחה עד כמה הוא מועט, ואולי זה כבר לא ממש משנה אם יאכלו חמאת עזים מהסופר או... שמן קנולה?

איך כל אחד אמור לגלות מה מתאים לו?
בדיוק!
וזה במצב התרבות הנוכחי, שבו האוכל המוצע לרוב אינו מתאים לאף גנטיקה
נו?
אולי נעבור ל{{}}צום רק עם מים (מזוקקים).

אם כי יכול להיות שלגבי עצמי אני אהיה מוכנה ללכת על כיוון מסוים בקלות רבה יותר, כי "אם לא יועיל לא יזיק", אבל כדי לגרום לשינוי אצל ילדיי אצטרך לעשות כל מיני דברים שלא נעימים במיוחד לי או להם, ואז ארצה רמת ודאות גבוהה יותר שאכן יש תועלת בשינוי.
טלי, את ממש מנסחת את ההתלבטויות שלי! תודה.

אלא רק התנסות שניתן לחזור ממנה בכל רגע.
אני מרגישה בנקודת אל-חזור. דברים אולי עוד ישתנו. דברים בוודאי עוד ישתנו. אבל לא ישובו להיות כפי שהיו, ויש המתרעמים על כך. אולי צריכה לקבל כמוסות גוגוס לחיזוק עמוד השדרה...

_זה הכי טוב כשזה מעורפל ולא מדיד
אבל פה שוב צחקתי. ציל, זה כל כך את, וכל כך שונה מתפילה, למשל!_
איפה גוגוס כתבה את זה? לא מוצאת. אולי נמחק?
בכל אופן, בשמת, אני לא עד כדי כך לא-מסוגלת-להתמודד-עם-חוסר-ודאות... :-) אבל נכון שבהרבה הקשרים אני מעדיפה מידע מסודר.

אולי זו תהיה הבאה בתור? מי יודע?
אה, נראה לי שפספסתי משהו. מי או מה תהיה הבאה בתור? פרדה מהקושי עם דברים מעורפלים ולא מדידים?
רסיסים_של_אור*
הצטרפות: 21 אפריל 2004, 20:42
דף אישי: הדף האישי של רסיסים_של_אור*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי רסיסים_של_אור* »

לאור השאלות שלך תפילה ובכלל לאור הדיון חשבתי לשתף קצת במחשבות שעלו בי בעקבות האבחון שעשיתי לאחרונה באייפק.
הממצא המרגש - אין לי רגישות לגלוטן. לעומת זאת יש רגישות גבוהה לתירס !!!
עלו בבדיקה כל מיני דברים. חלקם כאלה שאמרתי בעצמי עוד לפני שהיא הספיקה לבדוק.

המחשבות שעלו בי בעיקר הן שאין נכון אבסולוטי ולכל אחד מתאים משהו אחר וגם הדברים האלה משתנים מעת לעת והדרך הכי טובה היא לבדוק בעצמך על עצמך. אז נכון שעכשו מותר לי לכאורה גלוטן אבל אני יודעת שזה גורר אותי לאכילת יתר ומשאיר אותי בחוסר שקט ועוד כהנה וכהנה ולכן לא מתאים לי לחזור לאכילה גורפת של גלוטן.
ומצד שני - קראתי בעבר על אגוזי מלך שנקראים כך בשל כל הסגולות התזונתיות המופלאות שלהם אבל עבורי זה ממש מזון לא מומלץ בלשון המעטה... אותו כנ"ל לגבי כל פירות ההדר, פלפל, גמבה, תבלינים, ועוד ועוד.
דווקא בשר וביצים נהדרים לי ומוצרי חלב, כמו שהרגשתי בעצמי ממש לא ואם בכלל אז רק לכיוון הגבינות השמנות...

בקיצור, אין תחליף להקשבה המאד אישית שלי לגוף שלי... ואני חושבת שזו האנינות שדיברת עליה -
גיליתי שנעים לי לאכול כמו שאני אוכלת עכשיו, וגיליתי שאוכל לא מזין שהיה טעים לי בעבר - טעים לי הרבה פחות. נעשיתי אנינה.

((מעבר לזה, אני אישית משתדלת לא להשליך מעצמי אל הילדים ודי קשה לי עם הצהרות שונות על אוכל כזה ואחר שזה "בריא יותר" וההוא "לא בריא או בריא פחות" למרות שגם אני חוטאת בזה בעצמי...))
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

בקיצור, אין תחליף להקשבה המאד אישית שלי לגוף שלי...
נכון מאוד כנראה, אבל אם לא להשליך מעצמי אל הילדים שגם זה נכון, איך כן אדע? הקולות החזקים שאשמע הם בסגנון "הכי בריא לי לאכול קמח לבן"! P-:
רסיסים_של_אור*

החיוניות שלי חלק שישי

(( וזה אכן מה שהם מקבלים אצלנו ;-) ))
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

וזה אכן מה שהם מקבלים אצלנו
אל חשש. גם אצלנו.

אבל ברצינות, קחי לדוגמה ילד בן ארבע ורבע, שהוא היחיד מבין הילדים (לא סופרת את הקטנטנה), שאוכל טחינה גולמית ואגוזים ושקדים, אבל נמצא בעקומות התחתונות.
אולי טחינה לא טובה לו? איך אדע?
וכל האייפק הזה אצלי עכשיו בסימן שאלה גדול.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

<במהלך כתיבת ההודעה האחרונה עצרתי כדי להרגיע תינוקת שהתגלגלה מהמיטה שבילתה עליה לצד אבא.>
רסיסים_של_אור*

החיוניות שלי חלק שישי

<במהלך כתיבת ההודעה האחרונה עצרתי כדי להרגיע תינוקת שהתגלגלה מהמיטה שבילתה עליה לצד אבא. לא נעים (())

_אבל ברצינות, קחי לדוגמה ילד בן ארבע ורבע, שהוא היחיד מבין הילדים (לא סופרת את הקטנטנה), שאוכל טחינה גולמית ואגוזים ושקדים, אבל נמצא בעקומות התחתונות.
אולי טחינה לא טובה לו? איך אדע?_

תראי, חשבתי ל זה בחג. אני לא מרגשה שההורם שלי עשו לי עוול שגידלו אותי על קמח לבן, סוכר ועוד כל מיני. אני מרגישה שהייתי מאד עטופה באוכל ביתי. פיצה ביתית, תבשילים חמים, שתי ארוחות חמות ולפחות ארוחת ערב משפחתית בכל יום. בחווה של אלה הדברים החשובים באמת והה לבם את מסע התשונה שלהם לעבור ובכלל לא בטוח שהוא יהה דומה לשלי. (בצמוד אליי חי אש שיכול לאכול הכל ושום דבר לא מזיז לו...)
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

כשיתאים לך, אפשר להתחיל מזה - מה זה בשבילך מזון אמיתי?

חזרתי. היה חג מורכב תזונתית, בעיקר בפן של האמהות (תזמון מושלם). אין לי שום תובנות, רק להכריז שהצטרפתי למועדון של אלה שהתזונה של ילדיהן מושפעת לרעה מהסביבה. כל החג הילדון היה צמוד לבן דודו הגדול ממנו בכמה שנים, מה שהיה אידילי ויפה מבחינות רבות, רק שהילד הזה אוכל כמעט רק ממתקים וההורים שלו בכלל לא מגבילים אותו בשום צורה. אפילו בשבילי, שמעגלת פינות בלי יותר מדי נקיפות מצפון בדרך כלל, זה היה ממש יותר מדי ו"נאלצתי" לאסור ממתקים שוב ושוב לאורך כל החג (וזה למרות שגם איפשרתי לא מעט). הילדון קיבל את זה לא רע, בהתחשב בנסיבות - בן הדוד אוכל לידו שוב ושוב דברים שהוא רואה בדרך כלל פעם בכמה חודשים ומושכים אותו מאוד, והוא לא יכול. אולי זה טוב שהמצב היה כה קיצוני, כי אחרת הייתי בטח מרחמת עליו ומשחררת. פה הכמויות היו כאלה שבכלל לא הייתה לי התלבטות, היה לי ברור שזה לא הולך לקרות.

טוב, שיחררתי קיטור ועכשיו לשאלה - מה הוא בשבילי אוכל אמיתי?
האמת, שאני לא כל כך אוהבת את המונח, למרות שאני מבינה שיש כאלה שהוא מועיל עבורן ומתחברות אליו יותר. מבחינתי, ה"אמיתי" הזה מחביא דברים אחרים בתוכו, ואני מעדיפה לגשת ישר אליהם.
אוכל רצוי מבחינתי הוא קודם כל מזין, על זה אין לי התלבטויות.
איפה ההתלבטות? בצד של הנזק. כי אוכל יכול להיות גם מזין וגם מזיק. אז האם לשאוף לאוכל שהוא רק (או כמעט רק) מזין ובכלל לא מזיק? או שאוכל שמזין יותר משהוא מזיק הוא גם רצוי? זה בהתחשב כמובן בעובדה שאין לי גישה פשוטה לאוכל שהוא רק מזין בכמויות ובמגוון שהייתי רוצה/צריכה. אז אתן דוגמה קיצונית (או שאולי היא לא?) כדי להדגים את הדילמה שלי - לחם לבן, למשל, מזיק מבחינות רבות, אבל הוא גם מזין מבחינה קלורית. אז נכון שאצל רובנו התרומה הקלורית היא מיותרת ואולי אפילו לא רצויה, אבל אני יכולה לראות איך אצל ילדים מסוימים, זה שיקול.
נלך לדוגמה קצת יותר מורכבת - צמחים מיובשים (צמחים ששמרו לעונות שבהן אין מספיק צמחים: דגנים וקטניות)
האם מדובר בסוג של פשרה תזונתית - אם אין מספיק צמחים טריים, אז דגנים וקטניות זה אמנם לא משהו, אבל נותן יותר משמזיק? או שזו חלופה שוות ערך?

או למשל - מובן שהבשר שהם מותאמים לצרוך הוא בשר צייד של חיה שאכלה את מזונה הטבעי בטבע אבל אם נניח שהשבר הזה לא זמין לי, האם הבשר שכן זמין לי עדיף על כלום, או שהנזק בו עולה על התועלת?
אלה סוג השאלות שאני לא מצאתי להן תשובה שסיפקה אותי, ושאני גם קצת פסימית לגבי האפשרות למצוא תשובה כזו. והאמת שאמנם סיפקתי הסבר סביר לגמרי ללמה זה תיאורטי מבחינתי כרגע, כי אכן דחוף יותר כנראה להיפטר למשל מסוכר לבן, אבל האמת היא שאם הייתה לי תשובה ברורה, אולי הייתי עושה מאמצים במקביל.
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

איפה חני? כשאת מתייגת "מסובך" את מכניסה כבדות (כך אצלי, אולי אצלך אחרת).

ואם בא לך להכניס בזה קלילות את יכולה במקום להשקיע מאמץ (אוי, כבד...) ולהיות בטוחה (גם זה קצת כבד, לא?) פשוט להתנסות בדברים שנראים לך הגיוניים ומסתדרים עם תחושת הבטן שלך.
חשבתי על זה, והייתי מוכנה מקסימום להשקיע תשומת לב במקום מאמץ (-:
על היתר אני לא יכולה לוותר (-:
רציתי בהתחלה לכתוב שאולי באמת כדאי לי להתאמץ להיות קלילה יותר, ואז הבנתי את האבסורד...
בקיצור, אני פשוט לא בן אדם קליל (-: והאמת שכבדות די מדברת אליי (חוץ מאשר כשחני מתארת אותה, אבל אני חושבת שאצלה זה נושא משמעות קצת שונה).
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

תפילה יקרה ורסיסים גם,
תכננתי הפסקה מתודית אחת (אני עובדת יפה לשם שינוי) אבל היא הבריזה לי. אז אני עושה הפסקה כאן. ובגלל זה משאיר אותי על התחת, הבטחתי לעצמי אחר כך לצאת לסיבוב בחוץ אם הגשם יהיה לטובתי.
תפילה אהובה מאוד, אני הולכת קצת לעצבן אותך, אבל זה מעומק לבי האוהב. ויש פה תמה, כן, והיא קצת מעצבנת, כן.

האם אפשר להניח כהנחת יסוד, שרגישות לגלוטן שתתבטא באופן כלשהו (משיכה לאכילת יתר/ נוזלים באוזניים ותסמינים אחרים, לאו דווקא צליאק) נפוצה מאוד מאוד בקרב האוכלוסייה, ולכן כדאי מאוד לכל אחד לוותר על מאכלי גלוטן ככל יכולתו?
הכל אפשר להניח. הנה, אני מניחה את זה לגמרי. ומה את מניחה?
וחשוב מזה - מה את רוצה להניח? ולמה?

עד עכשיו התייחסתי לרגישות לגלוטן כמעין אקסיומה, אבל אולי זאת הכללה גסה מדי? איך אפשר לדעת?
אי אפשר לדעת. אל תאמיני לאף אחד שיודע ומתעקש שגם את תדעי כמוהו. יש פה אי וודאות, וגודלה תלוי אך ורק בצרכים שלך.

בעקבות היחס החשדני שפיתחתי כלפי גלוטן נטיתי להעדיף תירס, אורז ותפוחי אדמה על פני לחם, פתיתים, קוסקוס ופסטה. ואולי זאת טעות?
אולי באמת?
ואולי לא. ואם מישהו מכריע לך בעניין הזה תדעי שהוא טועה. אין הכרעה. יש אי וודאות. גודלה - כגודל הצרכים שלך.

אולי למשל תפוחי אדמה הם מילוי מקום חיובי (לא בטוחה בכלל), אבל לא כל הילדים אוכלים מהם, ואז אנחנו מתגלגלים אל אורז בסמטי לבן או אל פופקורן. זה טוב יותר מקמח באשר הוא?
לדעתי כן וגם אני נוהגת כך. לעולם אעדיף אותם על פני דגנים רגילים כשאני מרגישה צורך להאכיל את ילדיי באוכל כזה.
דעתי משנה?
מה דעתך?

_כשמחליטים לאכול "אוכל אמתי", והסועדים מדירים צלחותיהם ממחלקות שלמות הכלולות תחת הכותרת הזאת, יוצא שיש להם מעט מאוד לאכול!
אולי עדיף להגיש לחם ושות' כדי לגוון ו/ או כדי להשביע? מה, יאכלו כל היום ביצים ועוף?!_
אולי באמת? אופס, אי וודאות שוב. איזה קריזה...
לאכול מעט זה רע? אם אוכלים רק מעט אוכל אמיתי, זה לא שקול מול הרבה אוכל לא אמיתי? אין לי מושג. מה דעתך?

אם הילדים שלי היו הילדים של גוגוס (ואני הייתי גוגוס ), קרוב לוודאי שלא הייתי מתרגשת מזה, כי הם ישלימו את צרכיהם בזמן אחר.
כן, טוב, כאן גוגוס :-)
והיא כן מתרגשת כאשר ילד שלה לא אוכל לאורך זמן מה שנראה לה סביר לאכול. ואז הגוגוס הזו מזכירה לעצמה שאכילה בכמות קטנה היא מסר, זה הכל. כי הגוף חולה או הנפש עמוסה או שיש ריח של שינוי ותנועה ומשהו מתנגד. וזה מותר. ולגוגוס הזו אין מושג כמה זמן הילד שלה יאכל מעט או במגוון מצומצם אז היא מחכה בסבלנות. סביר שהיא תחזיק מעמד שבוע שלם בלי להתערב בזה ואחר כך תחשב מסלול מחדש.

כשיגיע "יום הסופר" והם יקבלו ארוחת ערב של שוקו ולחמניות, הם יאכלו כמויות כאלה, שאשאל את עצמי אם בשאר הימים, כשבתי מסתפקת בחביתה מביצה אחת, לאחר שלא אכלה ארוחת ארבע ולאחר שהחזירה את קופסת ארוחת הצהריים כמעט מלאה, היא אוכלת די צרכה? היא שבעה? היא מקבלת מה שהיא צריכה כדי לצמוח, כדי להיות בריאה וחזקה וכדי שהמוח שלה יתפתח? האם אפשר לומר שהם אוכלים הרבה בהזדמנות הזאת, רק כי האוכל מפתה ואוכלים יותר משצריכים או שבאמת בדרך כלל אוכלים מעט מדי?
שוקו ולחמניות זה מזון סופר מרעיב. לכן אוכלים ממנו הרבה. זה עוד לפני הפיתוי של הטעמים הלא הגיוניים עם הסוכר והמלח וכל השאר. זה מרעיב את הגוף ולכן הוא מבקש עוד ועוד ועוד בלי די. ורק כאשר הוא מגיע לאיזו דחיסות לא הגיונית הוא יעצור ויגיד - טוב, אני מורעב, אבל פשוט לא נשאר מקום לדחוס עוד את הדלות נטולת הערך הזו.
זה מה שאני חושבת. ומה דעתך?

יש סיכוי שהיו אוכלים יותר, לו הייתי מפיקה בכל יום ארוחות טריות לצהריים ולערב, אבל קשה לי. אני משתדלת לבשל ליומיים-שלושה בערך. וכיוון שלא נלהבים מהאוכל, קורה לא מעט שהוא נשאר ליותר משתכננתי, ואז כמובן מלהיב פחות... אבל איכשהו אם אבשל מעט פחות - זה יתחסל ואיאלץ לבשל למחרת שוב.
ברור שלא תבשלי כל יום מחדש.
וגם - למה חשוב שיהיו נלהבים מהאוכל?
זה באמת משנה?
האם את יכולה לראות עתיד חדש שבו יהיו נלהבים מהאוכל (בהנחה שזה חשוב משום מה) למרות שכרגע, על רקע החלופות, הם לא נלהבים?

_כשבעלי נמצא אתם לבד, הוא מדווח שהם מתלוננים על האוכל שלי.
כשאני מנסה לברר - מקבלת לרוב הכחשות..._
אל תנסי לברר. האוכל שלך פחות טעים מהרצוי (ולעולם יהיה, ככה זה) והילדים מפעילים את אבא לצרכים שלהם.

אבל הם כן אומרים שרוצים פיצה, פנקייק, פסטה מוקרמת בתדירות גבוהה.
ברור. ולמה שלא ירצו?

כשאני מאכילה את הילד שלי מזון לא אמיתי אני גורמת לו בוודאות נזק ויוצרת במו ידיי בעיה רפואית, נסתרת או גלויה, עכשיו או בעוד שנים.
אבל מי אמר שזה "בוודאות"? - אני. זה מה שאני אומרת לעצמי. כך אני מבינה את מה שקורה. ואני שמחה שהמילה וודאות (שהיא שלי לעצמי) מקפיצה אותך.
מה את חושבת?

מי אמר שלחם אחיד הוא לא "מזון אמתי"? -אני. בסטנדרטים שלי הוא בכלל לא אוכל כי אין כמעט קשר בינו לבין משהו שבטבע הוא אכיל.
ומה דעתך?

די ברי לי שכך הוא, אבל אין לי מונופול מוחלט על הארוחות בבית הזה. ולכן לא מספיק שאתרשם כך.
ויש משהו בבית שיש לך מונופול מוחלט עליו? (אישית, אני מקווה בשבילך שלא. זה המון אחריות).
מה כן יספיק? מחקרים? זה שהילדים לא יתלוננו? זה שהילדים יאכלו הרבה? זה שאת תתחרפני ממה שהם אוכלים עכשיו?
אולי את והאיש בדרך לעוד סיבוב של בירור ביניכם איך קובעים בכלל דברים בבית. אולי זה יותר חשוב עכשיו ממה שהילדים אוכלים?

ואולי זה כבר לא ממש משנה אם יאכלו חמאת עזים מהסופר או... שמן קנולה?
אולי. מה את חושבת?

_אם כי יכול להיות שלגבי עצמי אני אהיה מוכנה ללכת על כיוון מסוים בקלות רבה יותר, כי "אם לא יועיל לא יזיק", אבל כדי לגרום לשינוי אצל ילדיי אצטרך לעשות כל מיני דברים שלא נעימים במיוחד לי או להם, ואז ארצה רמת ודאות גבוהה יותר שאכן יש תועלת בשינוי.
טלי, את ממש מנסחת את ההתלבטויות שלי! תודה._
תפילה, אין רמת וודאות גבוהה. פשוט אין. האם תוכלי לקבל את זה ולהחליט בהנחה שאין?
אני יכולה לנאום עכשיו נאום חוצב להבות שייטע בך את האשלייה שיש רמת וודאות גבוהה. אני יכולה לעשות את זה בקלות. להיות סמכותית ונחרצת. להביא מחקרים ועדויות. לספר לך על אנשים שאני עובדת איתם. אני יכולה לארוז לך את זה כך שתוכלי לקחת את זה אל האיש.
אבל אני ממש ממש בטוחה שזו טעות.
כי הנושא הוא לא מידת הוודאות בכלל.
אני מעזה לומר שמידת הוודאות היא המסתור שמאחוריו אפשר כרגע להתחבא. מה מתחבא? לא יודעת וזה לא המקום אולי לברר ככה בפומבי.
הרי באלף ואחת דברים אחרים עשית מעשים לא מבוטלים, שדרשו ממך לא מעט משאבים והפעלת סמכות, ומידת הוודאות לא עצרה אותך.
משהו אחר רוחש ודוחק אותך לפינה הזו. משהו באמהות או אפילו מול עצמך או בזוגיות או בהכל ביחד.
ואני מציעה - להניח לרעיון המשונה שמידת הוודאות מונעת ממך משהו או אפילו מעכבת אותך. במקום זה להבין שיש איזו בשלות שטרם הגיעה ושזה בסדר גמור ככה.

אני מרגישה בנקודת אל-חזור. דברים אולי עוד ישתנו. דברים בוודאי עוד ישתנו. אבל לא ישובו להיות כפי שהיו, ויש המתרעמים על כך.
התרעמות היא דבר נהדר. אני מברכת עליה תמיד. כמו שאני מברכת על כל התנגדות באשר היא.

אני לא עד כדי כך לא-מסוגלת-להתמודד-עם-חוסר-ודאות... אבל נכון שבהרבה הקשרים אני מעדיפה מידע מסודר.
בדיוק הנקודה שלי. את מתמודדת מצוין עם אי וודאות כאשר את בשלה למהלך שיש מאחוריהם ופחות טוב כאשר אינך בשלה. ואי הוודאות רק משקפת לך את זה ולא מייצרת את זה.

_קחי לדוגמה ילד בן ארבע ורבע, שהוא היחיד מבין הילדים (לא סופרת את הקטנטנה), שאוכל טחינה גולמית ואגוזים ושקדים, אבל נמצא בעקומות התחתונות.
אולי טחינה לא טובה לו? איך אדע?_
איך את יודעת דברים אחרים לגביו?

בצמוד אליי חי איש שיכול לאכול הכל ושום דבר לא מזיז לו...)
רסיסים, איך את יודעת את זה?
את יודעת שאני לא בצד של ההפחדות. אבל אני גם לא בצד של ההצהרות הבלתי מבוססות אז זה הקפיץ אותי.
הזכיר לי את הדיון עם בשמת על נזקים מצטברים שפשוט מופיעים יום אחד כאילו בהפתעה ואף אחד לא מבין איך מישהו שתמיד נראה כל כך בריא פתאום ככה...
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

_אם כי יכול להיות שלגבי עצמי אני אהיה מוכנה ללכת על כיוון מסוים בקלות רבה יותר, כי "אם לא יועיל לא יזיק", אבל כדי לגרום לשינוי אצל ילדיי אצטרך לעשות כל מיני דברים שלא נעימים במיוחד לי או להם, ואז ארצה רמת ודאות גבוהה יותר שאכן יש תועלת בשינוי.
טלי, את ממש מנסחת את ההתלבטויות שלי! תודה.
תפילה, אין רמת וודאות גבוהה. פשוט אין. האם תוכלי לקבל את זה ולהחליט בהנחה שאין?
אני יכולה לנאום עכשיו נאום חוצב להבות שייטע בך את האשלייה שיש רמת וודאות גבוהה. אני יכולה לעשות את זה בקלות. להיות סמכותית ונחרצת. להביא מחקרים ועדויות. לספר לך על אנשים שאני עובדת איתם. אני יכולה לארוז לך את זה כך שתוכלי לקחת את זה אל האיש.
אבל אני ממש ממש בטוחה שזו טעות.
כי הנושא הוא לא מידת הוודאות בכלל.
אני מעזה לומר שמידת הוודאות היא המסתור שמאחוריו אפשר כרגע להתחבא. מה מתחבא? לא יודעת וזה לא המקום אולי לברר ככה בפומבי.
הרי באלף ואחת דברים אחרים עשית מעשים לא מבוטלים, שדרשו ממך לא מעט משאבים והפעלת סמכות, ומידת הוודאות לא עצרה אותך.
משהו אחר רוחש ודוחק אותך לפינה הזו. משהו באמהות או אפילו מול עצמך או בזוגיות או בהכל ביחד.
ואני מציעה - להניח לרעיון המשונה שמידת הוודאות מונעת ממך משהו או אפילו מעכבת אותך. במקום זה להבין שיש איזו בשלות שטרם הגיעה ושזה בסדר גמור ככה._

גוגוס, אפשר לשאול אם מה שכתבת כוון ספציפית לתפילה, או שזו תשובה כללית יותר?
כי כאמור, ההתלבטות משותפת גם לי, אבל אצלי הנושא הוא לגמרי מידת הוודאות. אין לי בעיה להחליט בנושא הזה, אני לא מיוסרת לגביו (-:
אבל אם אני מחליטה החלטה שמרכיב ההימור בה הוא משמעותי, אז עולה השאלה של מחיר ההימור. והוא שונה אם ההימור הוא לגבי עצמי (שאז מספיק שאני אסכים) או לגבי אחרים (שאז אני צריכה גם להסכים בעצמי וגם לשכנע/לכפות/לסייע להבשלה שלהם).
ואם המחיר של הימור ביחס לאחרים הוא לא זניח, אז עולה רצון להגדיל את מידת הוודאות, וכאן אני לא בטוחה מה הדרך הכי טובה לגשת לזה.
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

אולי זה כי אני אמא צעירה יותר (-: אבל האמת שקשה לי לחשוב על יותר מדוגמה אחת כזו (וחוסר הוודאות אז הפריע לי מאוד).
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

טלי יקרה, סביר שאענה לך באריכות רק בהמשך. אבל קראתי אותך ואני מציעה לך משהו לבדיקה -
שכל יום את מקבלת החלטות מהותיות שנשענות על חוסר וודאות מוחלט. זה פשוט חוסר וודאות ששקוף לך. שאת לא רואה אותו, או כבר לא רואה אותו.
ומה שאני אומרת זה את הדבר הבא - כאשר חוסר הוודאות, שמובנה לתוך מיליוני פעולות שלנו, נהיה נוכח, זה סימן למשהו אחר בכלל שמבקש תשומת לב.
זה כמו מעצור כזה שמסמן לך - חכי רגע, אל תרוצי לתוך הדבר הזה. ואת יכולה פשוט לא לרוץ, או להתעכב גם קצת על השאלה - למה? למה המערכת שלך בוחרת להנכיח פתאום משהו ברור מאליו שלרוב את בכלל לא רואה?
טלי_ב*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי טלי_ב* »

סביר שאענה לך באריכות רק בהמשך
מתי שייצא זה יהיה מעולה. ולמקרה שזה לא ברור - זה שאני שופכת כאן כל מיני שאלות שמסתובבות בראשי, לא אומר שאני מצפה ממך (או ממישהי אחרת) לספק לי תשובות (-:
בכל אופן בינתיים חושבת על מה שכתבת.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

אוכל רצוי מבחינתי הוא קודם כל מזין, על זה אין לי התלבטויות.
יופי. איזה מושג תעדיפי על פני אוכל אמיתי? אוכל מזין? אני מעדיפה לשוחח איתך בתוך מושג שמדבר אליך.

האם לשאוף לאוכל שהוא רק (או כמעט רק) מזין ובכלל לא מזיק? או שאוכל שמזין יותר משהוא מזיק הוא גם רצוי?
אני חושבת שאפשר לשאוף לאוכל שהוא כמה שיותר מזין. שוב, כאמירה כללית כזו שברורה לך בעיקר.

זה בהתחשב כמובן בעובדה שאין לי גישה פשוטה לאוכל שהוא רק מזין בכמויות ובמגוון שהייתי רוצה/צריכה.
טלי, אני חושבת שזו אמירה מחלישה ומיותרת. זה כמו שאנשים אומרים - אין לי כסף לזה, במקום לדבר על סדר העדיפויות שלהם.
יש לך בהחלט גישה לאוכל מזין מאוד בכמות ומגוון בלתי נתפשים. אם הגישה פשוטה ואפשרית - אלו מושגי משמעות שאתה מניחה שם ויכולה לא להניח אותם.

אז אתן דוגמה קיצונית (או שאולי היא לא?) כדי להדגים את הדילמה שלי - לחם לבן, למשל, מזיק מבחינות רבות, אבל הוא גם מזין מבחינה קלורית. אז נכון שאצל רובנו התרומה הקלורית היא מיותרת ואולי אפילו לא רצויה, אבל אני יכולה לראות איך אצל ילדים מסוימים, זה שיקול.
יש דוגמה יותר קיצונית - סוכר לבן. גם הוא נותן קלוריות. וגם צמחים רעילים נותנים קלוריות. בעיניי זו לא הזנה. זה לתת קלוריות. ואני אישית יכולה למצוא בזה ערך חיובי רק אם אני עומדת למות במדבר וצריכה עוד קצת אנרגיה כדי לזחול ליישוב אנושי שאני מקווה שהוא קרוב.

_נלך לדוגמה קצת יותר מורכבת - צמחים מיובשים (צמחים ששמרו לעונות שבהן אין מספיק צמחים: דגנים וקטניות)
האם מדובר בסוג של פשרה תזונתית - אם אין מספיק צמחים טריים, אז דגנים וקטניות זה אמנם לא משהו, אבל נותן יותר משמזיק? או שזו חלופה שוות ערך?_
שאלה טובה. מה דעתך?

מובן שהבשר שהם מותאמים לצרוך הוא בשר צייד של חיה שאכלה את מזונה הטבעי בטבע אבל אם נניח שהשבר הזה לא זמין לי, האם הבשר שכן זמין לי עדיף על כלום, או שהנזק בו עולה על התועלת?
מה דעתך?

אלה סוג השאלות שאני לא מצאתי להן תשובה שסיפקה אותי, ושאני גם קצת פסימית לגבי האפשרות למצוא תשובה כזו.
מסכימה איתך. ולכן מה שנשאר לך, בהינתן שחקרת, זו דעתך הפרטית. עכשיו השאלה היא איך הופכים את דעתך הפרטית למשהו אמיתי ולא למשהו שפשוט הולך באופן אוטומטי אחרי הרוב שאולי בכלל לא חקר ולא שאל את עצמו את השאלה הזו.
יכול מאוד להיות שדעתך הפרטית תתגלה בפועל כדעת הרוב, אבל שתהיה זו דעתך (וגם שתישאר גמישה ונתונה לשינוי אם תפגשי מידע חדש או פשוט תשני אותה סתם כך) ולא פשוט עשייה מתוך האוטומט.
בכל מקרה, זה הכיוון שלי.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי גוגוס* »

טלי, אני מזקקת משהו. גם לעצמי, אז סליחה אם כבר הבנת וזה סתם חוזר על עצמו.
מדברת רגע אל עצמי בגוף ראשון.
אני רוצה שהדעה שלי תהיה חשובה. חשובה כמו כל מחקר (שהוא לרוב דעה בתחפושת) וכמו כל דעה של מישהו אחר, שחקר או התנסה, לא משנה באיזה עוצמה וביטחון הקול שלו מדבר אלי.
שהדעה שלי לא תצטרך לעמוד על משהו בשביל להיות חשובה. קודם כל לי, ואחר כך לקרובים אלי.

ועוד אני רוצה שדעתי, מבלי קשר לתוכן שלה, תהיה דעה של ממש ולא פשוט ברירת מחדל.

ואם אני בוחרת בברירת המחדל מכל סיבה שהיא, אני רוצה לתייג אותה נכון. להגיד - אין לי משאבים כרגע ולכן אני בוחרת על אוטומט כלשהו וזה בסדר גמור.
ולא להגיד - יש לי חוסר וודאות/חסר לי מידע/אין לי ביטחון וכו' ולכן אני פשוט עושה מה שהרוב עושים ובמקביל דואגת על זה.

אני רוצה להיות נוכחת במלואי. לא להסתתר מאחורי כלום. גם כשאני עושה דברים שאני לא הכי גאה בהם כמו ללכת אחרי קול ההמון.
צעד_על_שביל_חצץ*
הצטרפות: 10 מאי 2014, 23:11
דף אישי: הדף האישי של צעד_על_שביל_חצץ*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי צעד_על_שביל_חצץ* »

קופצת לרגע.
ראשית, קוראת את הדיון שלכן על התלבטויות ואי וודאות, ומוסיפה את השניקל שלי - גם אני לגמרי שם. עם מחקרים או בלעדיהם, איך יודעים? אם אני הולכת בדרך מסויימת, האם זה בגלל שאני מרגישה שהדבר נכון או בגלל שקשה לחמוק מידו הארוכה של ההרגל? אם עשיתי שינוי ויש תגובה יחסית שלילית של הגוף, האם זה בגלל שזו "תגובת הסתגלות" או בגלל שזה לא טוב לי?

ומעבר לזה - עדיין מחפשת את דרכי בתזונה. אשמח לשמוע את דעתכן:
לגבי ארוחת הבוקר: כשאני קמה אני מרגישה את הצורך בכוס מים חמים עם לימון. אם הצורך הזה לא מסופק מהר, הרצון, או שאולי זה פיתוי, נודד לכוס קפה. רצוי גם עם משהו לנשנש. קפה בעיקרון לא עושה לי טוב - מכניס אותי להיפר שקשה להתלט עליו, והמחשבות רצות ב120 קמ"ש ואני עושה 5 דברים במקביל וגם משגעת את כל המשרד מרוב שאני על קוצים.
אבל יש לי לפחות תובנה ברורה לגבי הבוקר - פירות עם קצת גרנולה עליהם עושים לי טוב. הגוף מרגש מרוצה ואני גם. אחרי שעה בערך, הוא מודיע שהוא רוצה עוד. מה עוד? אני לא יודעת. כאן מתחיל פרק אי הוודאות.

צהריים - אני מעדיפה משהו חם ומבושל. לפעמים זה דוחק הצידה לחלוטין את הירקות, במיוחד אם אני לא מתחילה מהם. לא מצליחה לשים את האצבע על מה טוב לי ומה אני רוצה. חלבון מהחי, במיוחד דגים, אני אוהבת. אני נוטה לקחת איתו גם פחמימות, כי אחרת אני חוששת שתחושת השובע תהיה חלקית או זמנית. אבל אחר כך, אני פשוט בסטטוס סייסטה. כבדה, ישנונית.

ערב - מידת אי הוודאות רק גדלה. לקראת 9-10 בערב אני אעבה. לא בא לי ללכת לישון על קיבה ריקה, וכל האפשרויות הקיימות לא משמחות אותי: פחמימות עושות לי כבד בבטן, תחושת אי נוחות, נפיחות, שינה לא טובה. בשר ודגים מרגישים לי לא הגיוניים בעליל בשעה הזו. פירות, נראה לי, צריך לאכול בשעות היום המוקדמות כדי לתת לגוף אפשרות להתייחס כראוי לכל הסוכרים שבהם ולעכל אותם. האפשרויות מצטמצמות לי בדרך כלל ל - או לאכול ולסבול מההשלכות (נפיחות, צרבת, כאבים), או ללכת לישון רעבה. מקסימום תפוח, שמגיע עם הרגשת מסכנות.

תובנות?

שיהיה אחלה שבוע.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

תובנות?

היי צעד!
בדיוק חשבתי לי על תפריט ל"אחרי החגים" בניחוח חורפי:
בוקר - שייק ירוק (עשיר באגוזים וכד')
צהריים - סלט (כנ"ל) וביצים
ערב - מרק
ומדי פעם ייכנסו גם חלבונים אחרים מן החי.
בשבתות כמובן שזה ייראה אחרת לגמרי.
אולי לך יתאים מרק או תבשיל ירקות בצהריים וסלט בערב?
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

<מנסה להקךיד בעמידה - תינוקת במנשא>

אני רוצה שהדעה שלי תהיה חשובה.
כשבחרתי נאת הריצוף לחדרי האמבטיה שלנו לא היו עוררין על בחירותיי. (נו, כמעט. לאמא שלי היה מה להגיד, אבל זה לא באמת הטריד אותי.) ומה שהכי טוב - היה לי קל מאוד לבחור, וזה לא אופייני לי לבחור בקלות כשיש מולי מבחר גדול ויפה..
אבל בחירות תזונתיות נמצאות מבחינתי בשדה אחר. אולי כשמישהו מאמין בפאנג שווי (או איך שכותבים את זה) יש משמעות עמוקה לבחירת הריצוף. עבורי השיקול הוא אסתטי גרידא, כלומר, מה שבא לי, מה שיפה בעיניי, מה שמוצא חן בעיניי.
ולא נראה לי נכון להחיל את המשפטים האלה על בחירות תזונתיות, בייחוד כשהן נוגעות לסועדים אחרים מלבדי.
התשובה של גוגוס לא הייתה מעצבנת במובן של התגרות, אף שהנוסח יכול להיקרא כך. פירשתי אותך, גוגוס כחוזרת וככותבת אותם הדברים כדי לחדד ולהדגיש את הנקודה. והנקודה מעצבנת...
אבל אם אני רוצה להתקדם ולא להישאר במקום ולהתעצבן, אנסה לראות מה כן הסקתי עד עכשיו. אין כאן תבנות מתפיעות, אבל אולי תהיה לי (או למישהי אחרת) תועלת משטחית הדברים:
רצוי לצרוך אוכל קרוב ביותר למקורו.
כשמדובר ב"שחור ולבן" פשוט להגיד מה מזין. כשמדובר במאכלים אפורים (...), ואלה רוב המאכלים הנגישים לנו, זה קשה הרבה יותר, ואז... אפשר להתבסס על המלצות שנתקלנו בהן ושכנעו אותנו, ואפשר להתבסס על תצפיות, תוך שמתחשבים בכך שהן תיארכנה זמן ממושך מאוד ושהתנאים יהיו רחוקים מלהיות מבוקרים.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

בהחלט.
הולכת_והרוח_בפניי*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2014, 21:23
דף אישי: הדף האישי של הולכת_והרוח_בפניי*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי הולכת_והרוח_בפניי* »

היי תפילה!

לא ניסיתי שייק ירוק עם אגוזים. ניסיתי מעט למדי שייק ירוק בכלל - בעיקר לפי המתכון של ציל: תפוח ירוק+מלון+ לימון (נראה לי) והיה נהדר. היום לקראת 11 וחצי עשיתי ארוחת בוקר בצורת שייק יוגורט בננה ותמר, והיה טעים מאוד, אל אח כך הרגשתי צרך לישון. לא יודעת אם זה בגלל שהשפעת הקפה בדיוק פגה או בגלל משהו אחר, אבל ככה. מה שאני אומרת הוא - אני אנסה את השייק ירוק+ אגוזים. באילו כמויות ורכיבים את משתמשת? זה יושב לך טוב גם בחורף?
סלט בתור ארוחת צהריים מותיר אותי עם חשש להפוך שוב לרעבה די מהר. למה חשש? כי אני לא תמיד אוהבת להתעסק יותר מדי עם ענייני אוכל במהלך היום, אם הראש שלי בעניינים אחרים. אבל אולי שווה לנסות את העניין. יש מתכונים מסויימים שאת ממליצה עליהם?
רסיסים_של_אור*

החיוניות שלי חלק שישי

אולי טעיתי אבל מה שאני בעיקר לקחתי מכל הדברים של גוגוס אלייך הם שהדברים צריכים לעבור דרכך ולהפוך לשלך. שאת צריכה לחוות אותם כבחירה שלך ולא כי "גוגוס / בשמת / כל אחת אחרת " אמרה את זה".

_רסיסים, איך את יודעת את זה?
את יודעת שאני לא בצד של ההפחדות. אבל אני גם לא בצד של ההצהרות הבלתי מבוססות אז זה הקפיץ אותי.
הזכיר לי את הדיון עם בשמת על נזקים מצטברים שפשוט מופיעים יום אחד כאילו בהפתעה ואף אחד לא מבין איך מישהו שתמיד נראה כל כך בריא פתאום ככה..._

אני באמת לא יכולה לדעת רק להתפלל ולקוות שאכן כך {@ בכל מקרה, אני למשל רואה קשר מאד ישיר בין הרגישות הנפשית שלי לרגישות התזונתית שלי ובין העמידות הרגשית שלו לעמידות התזונתית שלו. ואני לא מדברת על נזקים מצטברים. קשה לי באופן כללי להתעסק עם העתיד וכנראה שגם לא נכון לי. אני מדברת על התגובות המיידיות או בטווח היום שאחרי... אני זו שמתגרדת בכל הגוף או סובלת מלחה שמצטברת בקנה ובגרון ומאיימת לחנוק אותי וכו' וכו' אחרי שאני אוכלת דברים שאני אלרגית ו/או רגישה אליהם (שוב התבאסתי לגלות שאסור אסור אסור לי להתקרב למנגו למרות שהוא אחד הפירות הכי טעימים עבורי...)

בכל מקרה, לצורך תחושת ההגינות שלי ובהמשך לדיווח על האייפק, מה שמאד בלט זה שהנוכחות של הקנדידה בגוף שלי מגבילה מאד את היכולת שלי לאכול טווח רחב של מאכלים בינהם כמובן: שמרים וסוכר (ופטריות ורוב הפירות לא משהו עבורי וכו'). אבל אני מרגישה שבעקבות הטיפול שעברתי בפגישה היחידה הזו התחלתי לנהל שיחה עם הקנדידה ולהבהיר לה שעם כל הכבוד, היא זו שחולקת איתי את הגוף שלי ולא להיפך ואני חיה יותר בשום עם מאכלים פחות "טובים" שאני אוכלת (במיוחד עם כל ארוחות החג/שבת האלה).
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

היי הולכת,

אני אנסה את השייק ירוק+ אגוזים. באילו כמויות ורכיבים את משתמשת? זה יושב לך טוב גם בחורף?
אופס... זה פשוט מכל הבא ליד.
מכניסה חופנים של שקדים/ קשיו/ אגוזי פקאן וקצת אגוזי ברזיל ו/ או לוז.
הירוק שלי הוא בד"כ חסה, לפעמים שמיר ולעתים רחוקות יותר גבעולי סלרי. כוסברה שריסקתי בעבר קשה לי להשיג לאחרונה, ופטרוזיליה לא מומלצת בהנקה (מייבשת), אבל גם שני מיני העשבים האלה מתאימים. נחמד לערבב כל מיני באותו השייק. אפשר גם נענע, עלי בייבי...
ובמחלקת הפרות - אני אוהבת להכניס מגוון גדול ומשנה מיום ליום: תמרים, תפוחים, מנגו, אגסים, מלון, תותים קפואים, אוכמניות קפואות, אפרסמונים, תפוזים... לא אוהבת בננה.
ולפעמים נחמד להוסיף קינמון. כשהוספתי פולי קקאו נא, טעמם אבד בין הטעמים.
מוסיפה מים להקל על הבלנדר את עבודתו ולהקל על השתייה.

בחורפים קודמים לא שתיתי שייק, אבל נראה לי שזה יתאים לי. גם כך אינני מהנוהגים לשתות שתייה חמה. מניחה שככל שהשייק כבד ועשיר יותר, הוא חורפי יותר.

יש מתכונים מסויימים שאת ממליצה עליהם?
ככל שיש מגוון גדול יותר של ירקות בסלט - מומלץ וטעים יותר לדעתי. לי נחמד לחתוך פנימה סלק חי ואוהבת גם קוביות של מנגו או של תפוח ירוק. אפשר חמוציות.
כדי שיהיה משביע יותר תוכלי להוסיף פנימה אבוקדו, אגוזים. אני יוצקת שמן זית בנדיבות. אם את בעניין - קוביות של גבינה מלוחה ו/ או ביצים קשות ו/ או סרדינים.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

אה, הולכת = צועדת... :-)
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שישי

התחלתי לנהל שיחה עם הקנדידה ולהבהיר לה שעם כל הכבוד, היא זו שחולקת איתי את הגוף שלי ולא להיפך
וואו! יפה כל כך!

שהדברים צריכים לעבור דרכך ולהפוך לשלך. שאת צריכה לחוות אותם כבחירה שלך ולא כי "גוגוס / בשמת / כל אחת אחרת " אמרה את זה".
מבינה.
רק נותרתי עם השאלה על סמך מה לבחור.
היה פשוט וקל, לו הייתה גוגוס נושאת נאום חוצב להבות שייטע בך את האשלייה שיש רמת וודאות גבוהה.
כיוון שלדעתה לא נכון לעשות כן, ונראה לי שאני מסכימה עם ההימנעות הזאת, אני יוצאת להמשך דרכי, שתכלול בין השאר ניסיון להתבסס על תצפיות, תוך שמתחשבים בכך שהן תיארכנה זמן ממושך מאוד ושהתנאים יהיו רחוקים מלהיות מבוקרים.
נוודית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

להתבסס על תצפיות, תוך שמתחשבים בכך שהן תיארכנה זמן ממושך מאוד ושהתנאים יהיו רחוקים מלהיות מבוקרים

אני חושבת שהאתגר כאן הוא מה עושים עד ש.. (יגיעו התוצאות, תגיע הוודאות)
נראה לי שרצוי שהזמן הזה לא יהיה זמן "על הגדר", זמן המתנה כזה. (וזה מתחבר לשיחה על נוכחות.)
כדאי למצוא את הדרך להריץ את התהליך הזה של הבירור והתצפית, אבל במקביל גם להיות לגמרי כאן, ולהיות מרוצה מהבחירות הנוכחיות, כאילו הן נבחרו בצורה האופטימלית ביותר (עם כל הגיבויים וההוכחות וההסברים), אפילו שהמעגל של הבירור לא נסגר.
וזה, כמו שגוגוס מציעה, צריך לעבור ולעבוד דרך הגרעין הפנימי שלנו.
כמו בהרבה מקרים, יש צורך להיות בשני תהליכים, כאילו סותרים, וששניהם יהיו בבחירה ושמחה.

@}
נוודית*

החיוניות שלי חלק שישי

שליחה על ידי נוודית* »

כשמדברים על נזקים, אני חושבת שכדאי לצרף למחשבה עליהם איזו אינדיקציה של דחיפות וקצב. אני לא חושבת שלתת לילד לאכול סוכר לבן, זה כמו לתת לו לאכול ארסניק. במקרה השני, ההמנעות צריכה להיות חד משמעית, הסיכון הוא וודאי ופטאלי, והתיקון במידה וכן הייתה חשיפה, הוא במתכונת חירום, אין זמן להיסוסים.

במקרה של אוכל לא מיטבי, (או לא-אוכל, לדברי גוגוס :), ולהוציא מקרים של אלרגיה/רגישות סציפית, הנזקים הם לטווח ארוך, אפילו ארוך מאד. אני מרגישה שזה חשוב להפנים את זה, כי מרגע שאמא יודעת ומבינה שסוכר לבן גורם נזק, ובמיוחד עם זה בא עם טרנד כזה או אחר ועם הפחדות, היא נכנסת לתהליך מלחיץ של החלטות איך לטפל בסיכון. ככה זה אמהות. אני חושבת שיותר טוב לא להיות בלחץ, ובטח לא באשמה. יש זמן לחשוב, לברר, להחליט על דרכי פעולה, לנסות ליישם אותן. וגם דרכי הפעולה האלה יכולות להיות גמישות ומתעדכנות תוך כדי תנועה. בעצם, יש הרבה מאד גורמי נזק מצטבר בחיים שלנו. והדרך שבה אנחנו חיים אותם, או מגדלים את הילדים שלנו, צריכה לקחת בחשבון כמה שיותר מהם. לחץ ואשמה גורמים נזק מצטבר גם. נוקשות ופנאטיות, בטח ובטח.

השאיפה היא למצוא איזו דרך אופטימלית, שתגע בכל הגורמים, ותאזן אותם, אבל זה לא חייב להיות בתחושת דחיפות. לדעתי, ממש לא. יש הרבה זמן. לנשום. לנשום.

@}
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”