המשבר הכלכלי העולמי ואנחנו

יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

שליחה על ידי יונת_שרון* »

יו, עכשיו ראיתי את קובה. הכנסה די קבועה, ותוחלת חיים עולה בעקביות.
אנטי אנרכיסט, תסתכל בגרפים של המדינות שאמרתי -- זה פשוט לא מתאים לתיאוריה. הכי בולט זה לסותו: הכנסה עולה ותוחלת חיים יורדת. אבל גם באחרים יש המון מקרים שלא מתאימים לתיאוריה שלך -- באירן למשל (ובהמון מדינות אחרות) יש ירידה בהכנסות אבל עליה בתוחלת החיים, בזימבבואה יש הכנסה קבועה עם צניחה בתוחלת החיים. בקיצור, זה לא אומר מה שאתה חושב שזה אומר.
אנטי_אנרכיסט*
הצטרפות: 04 נובמבר 2008, 16:50

שליחה על ידי אנטי_אנרכיסט* »

יונת הגרפים מאוד מאוד ברורים.
יש מתאם מאוד ברור בין (הכנסה לנפש) log לתוחלת חיים.
יש הרבה יצאים מן הכלל. אבל הכלל (על למעלה מ150 מדינות) צועק לשמיים !
יונת_שרון*

אנטי אנרכיסט, אני ממשיכה להסתכל על מדינות שונות והמסקנה שלי היא כזאת:
  1. באופן כללי, ההכנסה עולה עם השנים. מדי פעם יש חריגים.
  2. באופן כללי, תוחלת החיים עולה עם השנים. מדי פעם יש חריגים.
  3. אין קשר בין החריגים בנושא ההכנסה לבין החריגים בנושא תוחלת החיים.
יונת_שרון*

כלומר: כדי להוכיח קשר עליך להראות לא מקרים שבהם שני הדברים עולים, אלא מקרים ששכאשר אחד הדברים יורד אז גם השני יורד. ואת זה אני פשוט לא רואה מהנתונים.
ג'ינ_ג'ית*
הצטרפות: 28 פברואר 2004, 00:23
דף אישי: הדף האישי של ג'ינ_ג'ית*

שליחה על ידי ג'ינ_ג'ית* »

זה על קצה המזלג הקטסטרופות הצפויות אם אניית האנושות לא תשנה את נתיבה.
רוזמרין זה ברור, אבל מדובר בעוד מאות שנים. ההתחממות הגלובלית לדעתי אפילו תקדים את זה. ואל שזה לא חשוב, אבל זה לא חדש, זה לא נוגע לקריסת הבנקים בחו"ל.
אני מדברת על התחזית של יונת למשל, שאוטוטו עניין של חודשים עד שנים אנחנו ניכנס לחסרים מהותיים בתרופות, דלק וכו'.
אנטי_אנרכיסט*

יונת -מסקנות (1) ו(2) שלך מוסכמות גם עלי. ובנוסף באופן כללי -
1) יש מתאם מאוד ברור בין הכנסה לנפש לתוחלת חיים.
2) באפריקה תוחלת החיים נמוכה משמעותית (בחלק גדול מהמדינות ממש מתחת לקו המתאם הממוצע).
3)מבחינת תוחלת חיים והכנסה לנפש - באפריקה לא כדאי להיות.
יונת_שרון*

מסכימה ל-2 ו-3, אבל שים לב ש-1 נובע פשוט מכך שגם ההכנסה וגם תוחלת החיים גדלות עם השנים בדרך כלל, ונראה שזה לא שאחת תוצאה של השניה. עובדה שירידת הכנסה בדרך כלל לא גוררת ירידה בתוחלת החיים, וירידה בתוחלת החיים בדרך כלל לא גוררת ירידה בהכנסה.
יונת_שרון*

ג'ינג'ית, סליחה שלא הגבתי, פשוט הייתי מהופנטת מהגרפים.

נורא קשה לחזות בדיוק מתי יקרה כל דבר, אבל אני אנסה להסביר למה אני בכל זאת חושבת שחלק מהדברים יקרו בטווח של חודשים:
הנפילה הפיננסית היא כרגע עדיין רק פיננסית. אבל עכשיו היא מתחילה להשפיע על דברים בעולם האמיתי: השקעות שלא עושים, פרוייקטים שלא מתחילים, אנשים שלא שוכרים או שמפטרים. כלומר, עכשיו מתחיל תהליך של תרגום הנפילה הפיננסית למציאות האמיתית.

כמה זמן יקח לזה להשפיע? זה תלוי בגדלים של ה-buffer-ים השונים. למשל, אם מפטרים אותך היום אז יש לך כמה חודשים (אני מקווה) לפני שאת צריכה להחזיר את המפתחות לדירה ולעבור להורים, נכון? בדומה, אני חושבת שה-buffer-ים הקצרים שבמשק הם בגודל כמה חודשים, ולכן אני חושבת שתוך כמה חודשים נרגיש את ההשפעות במציאות של הנפילה בשוקים הפיננסיים.

בנוסף לזה, אותם תהליכים שהביאו לנפילה הפיננסית ממשיכים לפעול וימשיכו להעיק עלינו: הנפט ממשיך להתכלות, האדמה ממשיכה להתדלדל, האקלים ממשיך להשתגע (טפו-טפו שתהיה שנה גשומה). אלה דברים שכל פעם "דוחפים" אותנו עוד קצת ועוד קצת, ומדי פעם זה נהיה יותר מדי ואנחנו צריכים לרדת כמה מדרגות מהלחץ.
לא_נביא_ולא*
הצטרפות: 05 נובמבר 2008, 12:21

שליחה על ידי לא_נביא_ולא* »

ג'נ ג'ית
הבעיה ב אז שוב יעלה מחיר הנפט (כי יהיה מעט ממנו), ושוב המסחר יתפוס תאוצה ושוב ישתלם להשקיע בקידוחים, ושוב יהיה יותר נפט_ הוא שלא יהיה יותר נפט. הביקוש יעלה על ההיצע, מחירו יעלה ובעקבותיו המחיר של כל מה שנגזר ממחירו (אוכל, מים תרופות וכו'). זה יקרה - השאלה היא רק מתי. את זה אף אחד לא יודע. יונת חושבת מוקדם יותר, אני חושב מאוחר יותר, אבל באמת, זה הכל ניחושים. מה שבטוח, לא מדובר במאות שנים. התחזיות הכי אופטימיות מדברות על עשרות.
שלא לדבר על השקעות באנרגיה חלופית כאן אנחנו מקווים לפריצת דרך טכנולוגית, כי בטכנולוגיה של היום אין לנו כלים להתמודד גם עם דרישות אנרגיה צנועות. כרגע, כמעט כל האנרגיה שניתן להפיק מסכרים מנוצלת. לאנרגיה גאותרמית ולרוח יש עוד לאן להתפתח אבל גם בתחזיות הכי אופטימיות מדובר על אחוזים בודדים מצריכת האנרגיה העולמית כיום. דלקים ביולוגים אינם יעילים ולא יהיו בזמן הקרוב. אולי כשיכנס הדור השלישי של דלקים (מאצות). מהכרות עם המחקר בתחום, אני מניח שמדובר בעוד עשרים שנה לפחות לפני שנראה דברים יעילים באמת (ניחוש פרוע, אני מודה). אנרגיה סולארית היא אין סופית, ורק מעט מאוד ממנה מנוצל. איסוף האנרגיה כרגע הוא לא יעיל, אבל מי יודע? התאים היום מתקדמים הרבה מאי פעם, והרבה אנשים עובדים על שיפורם. אם יפותח תהליך יעיל ואמין של המרת אנרגית השמש לחשמל ואחסונו, נחיה כולנו בגן עדן של אנרגיה. השאלה האם זה יקרה לפני שיגמר הנפט (ובסופו של דבר, גם הפחם). אם כן, נמשיך להתרבות עד שנגיע לצוואר הבקבוק הבא (מחצבים?). אם לא, משבר אנרגיה שיוביל למחסור באוכל ותרופות נשמע סביר.

יונת,

אני אשמח להתכונן, אבל באמת לא ברור לי איך.
לוקח זמן להתארגן בצורה חסכנית במשאבים למדינה, אולי. לאדם פרטי לא. את יכולה לתת דוגמא ספיציפית להתארגנות שעדיף לעשות עכשיו ולא כשהדלק יכפיל את מחירו?
ללמוד לגדל אוכל חקלאות היא כבר מזמן עבודה מקצועית ביותר בעלת בסיס נסיוני ומדעי. חקלאי מקצועי על שטח גדול יהיה יעיל לאין שיעור מחובבן כמוני שמגדל קולורבי בחצר ביתו (שדווקא יוצא השנה לא רע (-: ). בכל מקרה, לרוב המכריע של האנשים אין שטח של דונם אותו יוכלו לעבד ולהאכיל את משפחתם. אם נזדקק למשקים אוטרקים, מצבינו יהיה בכי רע. נכון, החקלאות תצטרך להשתנות, ויש לא מעט מחקר שמתנהל בעיניין, אבל מה לנו ולזה?
להשיג ציוד מתאים כמו מה?

לרוב הדברים האלה יש יתרונות מיידיים נוספים, כמו חסכון בכסף, בריאות, וחיי חברה אני מסכים איתך לחלוטין וזו סיבה טובה בפני עצמה. למרות שאני עדיין בעד לטוס לחברי בצכ'יה, לבקר בפריז ולטייל בהודו. בדיוק בגלל העלות האנרגטית העצומה של הדברים הללו - עדיף מוקדם על מאוחר.
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

שליחה על ידי דגנית_ב* »

בחינת תוחלת חיים והכנסה לנפש - באפריקה לא כדאי להיות.

האיידס והמלריה משפיעים על התוחלת ועל העוני באפריקה. אולי לא סימולטנית אבל כן לטווח הרחוק. (לסותו היא כמעט בתוך דרום אפריקה הידועה לשמצה בכמות נשאי וחולי האיידס).
אתה יכול להיות דרום אפריקני במעמד הבינוני ולמות מאיידס, אחרי שתוציא את רוב משכורתך על תרופות וסיעוד. יתומיך יאומצו במקרה הטוב על ידי המשפחה וזה יכול להוות עול על תקציבה ועל יכולת השתכרותה. במקרה הרע, תוחלת החיים של היתומים הלא מטופלים גם היא בסכנה. דוגמא אחת מיני רבות.
אנטי_אנרכיסט*

יש לי הרגשה שאנחנו סוטים מנושא הדף.
אבל בכל מיקרה סיבות המוות בדרא"פ הינן מחלות זיהומיות בעיקר.( קישור - http://wiki.answers.com/Q/[po]What is the major cause of death in South Africa[/po] )
אבל נשאלת השאלה מדוע יש שם כל כך הרבה מוות ממחלות זיהומיות ?
והתשובה בסופו של דבר תהיה קשורה (בעיקר אף כל לא באופן בלבדי) לכסף ואירגון.
דגנית_ב*

שליחה על ידי דגנית_ב* »

אבל נשאלת השאלה מדוע יש שם כל כך הרבה מוות ממחלות זיהומיות ?
התשובה נמצאת בסוף רשימת המחלות במקור שהבאת
Note that HIV is not usually noted as a major cause of death - which is a bit misleading. HIV is noted stated as the cause of death since it does not kill the patient, but rather weakens the immune system, allowing other diseases to affect and eventually kill the patient. The disease that the patient dies from is then noted as the cause of death.
It cannot be ignored that HIV is a contributory factor in many deaths as it lowers immune responses allowing other diseases to kill.
ג'ינ_ג'ית*

קראתי הרבה מאמרים על משבר הנפט, וההתחממות הגלובלית והמשבר הכלכלי ועל הדרך גם על כמה מגיפות. ככה ששום צרה לא תופקר על כל מקרה שיהיה. וזה לא מומלץ לבעלי לב חלש..
נתקלתי בהערכות אופטימיות עד כדי חיוך ובהערכות פסימיות עד כדי זעזוע, לדעתי נראה שבאמת נותרו לכל הפחות מספר עשורים, מינימום שניים עד שנתחיל להרגיש היטב את דלדול המשאבים. אבל במונחים טכנולוגיים זה מספיק זמן לייצר תחליפים או להרחיב את הקיימים לשימוש גלובלי, חלקם אגב כבר קיימים, גז, ביו, רוח וכו'.
מה שכן, לא יצאתי בתחושה שיש איך למנוע ולחסוך כרגע ברמה האישית. מעולם לא האמנתי שאם אני וביתי או אפילו 5% מאוכלוסיית העולם תשנה ממנהגה תהיה לכך השפעה של ממש. ואין לי ספק שהמודעים למיניהם לנושא הזה ובעלי היכולת מתוכם גם ליישם שינוי לא מגיעים ל5%... רק חקיקה ואכיפה מלמעלה יוכלו לשנות סדרי עולם גלובלים ובעניין הזה אני הולכת לעקוב אחרי ישום המשפט, אחד הראשונים שהתבטא בהם אובמה לאחר בחירתו, כי הוא עומד בפני שתי משימות בבוקר שאחרי: הצלת כדור הארץ (הוא השתמש במושג פחות דרמטי) וטיפול במשבר הכלכלי הקשה ביותר שידעה ארה"ב מזה 100 שנים.
הצד השני של המטבע עולה דווקא מסקירה של קטסטרופות אחרות שבאו עלינו ונעלמו כלא היו, ראה עלית מחירי האורז, חיטה, פסטה, תירס שנעלמה כלא היתה, שפעת העופות, הפרה המשוגעת, האיומים הכימיים חדשות לבקרים, באג 2000, מלחמות מול גורמים מוטרפים ובעלי אמצעים, ועוד רבים אחרים שצלחנו יופי. גם אם נדמה שהסיפור של המשבר הכלכלי , הנפט, ההתחממות הגלובלית ושאר ירקות הוא האסון בה' הידיעה, לדעתי יהיו לנו שנים אחדות להסתגל לצריכת אנרגיה חלופית ממקורות אחרים, ולאורח החיים הטיפה שונה שגם ישתנה בהדרגה ולא ינחת עלינו על הבאב אללא, כשממילא אורח החיים משתנה כל הזמן וזהו. לא משבר ולא נעליים, כמו שאומרים בעדה.
לא_נביא_ולא*

ג'ינ ג'ית

אני מסכים עם דבריך. רק לגבי התחליפים, חשוב לזכור שזה יכול לעבוד ויכול שלא. כרגע אף אחד מהתחליפים הקיימים היום אפילו לא קרוב לסיפוק צרכי האנרגיה של העולם - גם אם תוכלי לשים טורבינות רוח על כל גבעה ולגדל ביופיול בכל עמק, תספקי רק חלק קטן מצרכי האנרגיה של העולם כיום. את התירס לביופיול מגדלים עם טרקטורים מונעי נפט. אם הם היו צריכים להיות מונעים באתנול, לא היה נשאר אתנול למכור.
כך שאפשר לבחור אם להיות אופטימים או פסימים לגבי הפיתוחים הטכנולוגים העתידים.

גם אם שומרים על נקודת המבט האופטימית, חשוב לזכור שהרבה תרבויות לא שרדו קטסטרופות שונות, וזה ששרדנו עד כה, לא מלמד על ההתמודדות עם משבר אחר שיבוא.
רחל_ברמן*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2006, 12:11
דף אישי: הדף האישי של רחל_ברמן*

שליחה על ידי רחל_ברמן* »

את יכולה לתת דוגמא ספיציפית להתארגנות שעדיף לעשות עכשיו ולא כשהדלק יכפיל את מחירו?
לבסס קהילה תומכת. זה לא עניין של יום וחצי (וכמו דברים אחרים ברשימה, זה שווה את ההשקעה גם אם אין לא משבר ולא נעליים )

בקשר לתחזיות השונות - אני מסתכלת על זה מהכיוון השני. כמו כל אחד בכל תקופה ובכל מקום אנחנו משוכנעים שמה שהיה הוא שיהיה. וכמו כולם אנחנו טועים :-p . כמו שג'ינג'ית אומרת, מילא אורח החיים משתנה כל הזמן - ולעתים קרובות זה לא משתנה בטוב. הסיכויים שנצליח לצלוח את חיינו (הארוכים בתקווה) בלי לעבור קטסטרופות... נו, לא ברור לי על מה זה מתבסס. אני כמובן מקווה שזה מה שיקרה, אבל אני לא מתכוונת לבנות על זה.
ג'ינ_ג'ית*

ובעניין הפסימיות-אופטימיות, כשאני מנסה לשכנע חברה טובה שלי (שסובלת מחרדה רצינית כולל התעלפויות והיפר ונטילציה ומה לא מטיפולי שינים) ללכת לטפל בשיניים (שעושות רעשים של מסכנות כבר הרבה מדי זמן) היא תמיד אומרת "למה יל ללכת בהתנדבות להכאיב לעצמי, אם אפשר למנוע את הקץ, מאוד יכול להיות שעד שהשיניים באמת תכאבנה אני כבר אמות באיזו תאונה או משהו!" :-0
טיעון מוחץ זה...
טלי_מא*
הצטרפות: 14 דצמבר 2005, 10:27
דף אישי: הדף האישי של טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

זה שווה את ההשקעה גם אם אין לא משבר ולא נעליים
|Y|

כל אחד בכל תקופה ובכל מקום אנחנו משוכנעים שמה שהיה הוא שיהיה. וכמו כולם אנחנו טועים
ממליצה בחום על הספר התמוטטות של הגיאוגרף והביולוג - ג'ארד דיאמונד.
לא_נביא_ולא*

אם כבר המלצות ספרים, העולם של אתמול של סטפן צוויג מתאר יפה מאוד את המשבר העמוק של אנשים שהיו משוכנעים שמה שהיה הוא שיהיה, ומלחמת העולם טרפה להם את הקלפים.

לבנות קהילה תומכת זה רעיון טוב בכל מקרה, למרות שזו לא תעודת ביטוח כנגד כלום. קהילות יכולות להתפרק, בוודאי בתנאי לחץ.
ג'ינ_ג'ית*

לבנות קהילה תומכת זה רעיון טוב בכל מקרה, למרות שזו לא תעודת ביטוח כנגד כלום. קהילות יכולות להתפרק, בוודאי בתנאי לחץ.
הוצאת לי את המילים מהפה.
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

אה, גם תעודות ביטוח הן לא תעודות ביטוח.
במיוחד לא במצב של משבר כלכלי.
במיוחד לא של AIG.
צל_הימים*
הצטרפות: 15 אוקטובר 2007, 09:20

שליחה על ידי צל_הימים* »

במיוחד לא של AIG.
:-D
<מתמקד בעיקר>
יונת_שרון*

לא נביא ולא,
למדינה, אולי. לאדם פרטי לא. את יכולה לתת דוגמא ספיציפית להתארגנות שעדיף לעשות עכשיו ולא כשהדלק יכפיל את מחירו?
אני מסכימה שהתארגנות ברמת המדינה וברמה אזורית היא חשובה יותר מהתארגנות אישית. יחד עם זאת יש דברים שאפשר לעשות גם ברמה האישית ועדיף שעה אחת קודם: לצאת מחובות, להתרגל לנסוע באופניים, ללמוד לתקן דברים, להכיר את השכנים, ללמוד לגדל אוכל (אם יש איפה), להתקין גגונים על החלונות הדרומיים, ואני בטוחה שתוכל לחשוב בעצמך על עוד אינספור דברים שקל יותר לעשות בתקופת שפע מאשר במשבר.

אנשים בודדים מתפרקים יותר בקלות מקהילות.

ג'ינג'ית,
לדעתי נראה שבאמת נותרו לכל הפחות מספר עשורים, מינימום שניים עד שנתחיל להרגיש היטב את דלדול המשאבים. אבל במונחים טכנולוגיים זה מספיק זמן לייצר תחליפים או להרחיב את הקיימים
אני מסכימה איתך ששני עשורים זה מספיק זמן אם מפנים לעניין את כל המרץ. אבל לדעתי אין לנו שני עשורים ואנחנו לא מפנים לעניין אפילו אחוז מהמרץ היצירתי בעולם.

מעולם לא האמנתי שאם אני וביתי או אפילו 5% מאוכלוסיית העולם תשנה ממנהגה תהיה לכך השפעה של ממש.
מסכימה שעצם החיסכון לא ישפיע (כי אחרים יצרכו דברים במקומך) אבל זה כן יעזור לך באופן אישי להיות מוכנה יותר למה שממילא הולך לקרות.

טלי מא,
ממליצה בחום על הספר התמוטטות של הגיאוגרף והביולוג - ג'ארד דיאמונד.
מצטרפת גם להמלצה וגם לחום. ספר מאלף.

ואסיים בחז"לינו:
"אם אין אני לי - מי לי, וכשאני לעצמי - מה אני, ואם לא עכשיו - אימתי"
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

דף מדכא
דף מפחיד

יש לי 3 ילדים. חשבתי על אחד או שניים נוספים. כדאי לגנוז את המחשבות ? (שאלה אמיתית לא פרובוקציה)
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

יש לי 3 ילדים. חשבתי על אחד או שניים נוספים. כדאי לגנוז את המחשבות ? (שאלה אמיתית לא פרובוקציה)
הזווית שלי לכל מה שנכתב כאן היא המודעות. שכל אחד מאיתנו ירחיב את שדה המודעות שלו. אנחנו לא יכולים ליעץ לך בשאלה הרת גורל כשלך, אך כן להראות לך כיוון להרחבת שדה הראייה. הנושאים שעולים כאן לא צריכים להיבחן ע"י משקפי "פחד" או "דכאון" אלא כמו התמודדות עם שאר מרכיבי חיינו, כמו שיקולי מקצוע, מקום עבודה, מקום מגורים, לקנות או לשכור בית, רפואה הוליסטית או ממסדית, הנקה, חינוך ביתי, עקרון הרצף... הרי אף אחד לא יכול לומר לך מה לבחור בסוגיות אלו.
ג'ינ_ג'ית*

פלונית, אני בעד כמה שיותר, תוכלי להקים קהילה תומכת משלך :-)
וברצינות- למה לוותר על ילודה? החיים יהיו נהדרים גם בעתיד, רק שונים.
הבעיה שאני מתעמקת בה במידה והתחזיות הקשות תתגשמנה, ואני כרגע לא רואה את זה, אבל במידה וכן- זה מה עושים עם הניוון שנפל עלינו. הברכיים שלי לא מסוגלות לאופניים (ובהוראת רופא) ויש המונים של אנשים, אפילו בני גילי (תחילת שנות השלושים) שלא לדבר על בני גילאים מתקדמים יותר שהגוף שלהם מנוון באופן בלתי הפיך, בוודאי ללא מסוגלות לפעילות הפיזית שתידרש. והיא תידרש מאוד, במקרה ו.
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

ויש המונים של אנשים, אפילו בני גילי (תחילת שנות השלושים) שלא לדבר על בני גילאים מתקדמים יותר שהגוף שלהם מנוון מהפעילות הפיזית שתידרש
זה מה שנקרא הברירה הטבעית, ואני לא מתכוון לשלמה בר :-).
ג'ינ_ג'ית*

בדיוק חשבתי על הברירה הטבעית. אמא שלי אומרת שהרבה מהקטסטרופות המכונות במקומותינו אסונות טבע מצוינות בתנ"ך כמיועדות לדילול אוכלוסין. לפני שנים היא נתנה לי הסבר לא מדעי ומדויק להפליא לתחזיות כאן ובקישורים שקראתי בנוגע לאיך ציוויליזציות קורסות, מה פיצוץ אוכלוסין יוצר, כמו גם שימוש עודף במשאבים ועוד. מדהים.

וז'ראר, תזכיר לי לא להכניס אותך לקהילה התומכת שלי ;-)
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

מלתוס כתב על זה כבר לפני כמה מאות שנים, אחד מראשוני הכלכלנים. ממש קלאסיקה.
<מתעצל לחפש בוויקיפדיה>
את, קהילה תומכת? את עשויה מאש ג'ינג'ית טהורה. אין אחד שיכול עליך. לא צונאמי ולא פצצת אטום.
|H|
יונת_שרון*

פלונית, ברור שעדיף לא לעשות עוד ילדים, גם בלי קשר למשבר. גם אם היה שפע בלתי מוגבל היה עדיף לא לעשות עוד ילדים. לדעתי טוב לעשות ילדים רק אם את ממש לא יכולה להתאפק ולא משנה מה.
ג'ינ_ג'ית*

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/S ... urnParam=Y

הרשומה הנל פורסמה בתקופת עליית הנפט אבל היא סוקרת את עניין המשבר בכללותו. שתי נקודות חשובות שצוינו שם:
  1. יש מספיק נפט ובעיקר היכולת להפיק דלק השתכללה ברמה שמספיקה לעשרות שנים מהיום.
  2. ישנם הרבהמוצרים שעלותם גבוהה בגלל האריזה שלהם (!!!) ולא בשל תכולתם, מצוין שם מרכך הכביסה או קרמים לפנים בהם אריזת הפלסטיק מהווה 70%מעלות היצור! ועל זה נאמר, רבאק!!!
איך זה שהמידע המוטרף הזה לא מפורסם בריש גלי ולא עושים את מה שאינטואטיבית צועק לעשיה- לשווק את הנ"ל בשקיות אטומות למילוי מחודש בבית. מה זה הקשקוש הזה?!

וז'ראר, תודה על הבעת האמון אבל לתחושתי צונאמים וג'ינג'יות עלולים להימשך מגנטית האחד לשני דווקא בגלל הכוחות האנרגתיים הזהים של שני הגופים.. :-0
ג'ינ_ג'ית*

יונת, עד שאני מתאוששת מתיאוריה אחת שלך את מכה בשנית. הכצעקתה? לא להביא ילדים רק אם ממש אי אפשר להתאפק?
משפחות גדולות גדלו ושמחו על פני הגלובס כולו ולאורך תקו]ות שלמות של משברים ושואות מכל הסוגים.. בשביל מה לחסוך בפלסטיקים ולטרוח על אכות הסביבה, ולהכין עצמנו למשברים ולצלוח אותם אם לא בשביל המשך קיום המין האנושי, על כל המאורעות האומללים שעוד מצפים לו?
דור בא ודור הולך אף על פי ולמרות הכל.
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

את יכולה לתת דוגמא ספיציפית להתארגנות שעדיף לעשות עכשיו ולא כשהדלק יכפיל את מחירו?
לאגור מי גשם

לדעתי טוב לעשות ילדים רק אם את ממש לא יכולה להתאפק ולא משנה מה.
D-:
(יכולה להתאפק)
רוזמרין*
הצטרפות: 06 אוקטובר 2004, 09:35

שליחה על ידי רוזמרין* »

יונת לא אמרה לא להביא ילדים. היא אמרה לא להביא עוד ילדים (במשפחה שיש כבר 3). זאת אומרת, מההקשר של השיחות כאן. האנושות לא זקוקה לגידול אלא לקיטון. אם כל זוג יביא 2 ילדים- דיינו.
שמש_בחורף*

מי שיכולה להתאפק תתרום לעולם באי-הוספת ילדים גם אם אין לה עוד ילדים בכלל... על כל אחת כזאת יש המון שלא מתאפקות.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

לתחושתי צונאמים וג'ינג'יות עלולים להימשך מגנטית האחד לשני דווקא בגלל הכוחות האנרגתיים הזהים של שני הגופים..
:-D

<חשוב שיהיו גם תחוקים בדף הזה S-:>
יונת_שרון*

ג'ינג'ית,
יש מספיק נפט ובעיקר היכולת להפיק דלק השתכללה ברמה שמספיקה לעשרות שנים מהיום.
העניין הוא לא (רק) גודל החבית אלא קוטר הברז. כלומר: לא הכמות האבסולוטית של הנפט בעולם, אלא קצב ההפקה שלו. וקצב ההפקה שלו כנראה לא יגדל יותר -- הוא גדל עד 2005 ומאז הוא נשאר ברמה פחות או יותר קבועה. מתישהו הוא יתחיל לרדת. זו המשמעות של שיא תפוקת הנפט.

לגבי הקריאה לא להביא ילדים: זו דעתי. לא רק לטובת העולם, אלא גם בשביל הילדים עצמם. אני חושבת שלגדל ילדים זה קשה כל כך ושלילד חשוב כל כך להרגיש רצוי, שעדיף להימנע מלעשות ילדים אם הם לא רצויים במידה כזאת שמאפילה על כל דבר אחר. כי אחר כך כשמגדלים אותם הרצון הזה הוא קריטי.
ג'ינ_ג'ית*

יונת אנחנו מסכימות בעניין הילדים, רצון עז חשוב לגידולם, אבל זה לא קשור למשברים גלובלים. מי שרוצה יעשה חרף ולמרות ויתרה מכך בעיתות משבר וסכנה דווקא אז הדחף והחיבור למאוויים בסיסיים חייתים והישרדותיים כמו ילודה גבוהים יותר. מי שלא רוצה או מחפש סיבות לא להביא, יכול לקחת את זה בחשבון כמו טריליון שיקולים אחרים ואישיים.

לגבי תפוקת הנפט, הבנתי את הנושא עוד קודם, אני רק חושבת שאם מומחים כדוגמאת ד"ר מור טוענים שיש עוד עשרות שנים תפוקה מספקת של נפט וחלפים אז יש מקום לתת לדברים האלה משקל. אני בטוחה שגם הוא מכיר את הגרפים של תפוקת הנפט ואולי עוד כמה גרפים שאנחנו לא נחשפנו אליהם שמשנים את התמונה.

לא שצריך להנהן בהסכמה עם כל מומחה בתחום, אם כבר להיפך.. אבל אני עוקבת אחרי הפעילות של ד"ר מור מזה תקופה בתחום הזה אשר עומד כמעט בראש כל צוות שמנסה לקדם פיתוח והכנסת מקורות אנרגיה חלופית לארץ מכל כיוון אפשרי, כך שלא מדובר במומחה זחוח שסומך על מקורות נפט עלומים והוא לחלוטין לא בא "מטעם" . גם האמירה שלו שנותרו עוד עשרות שנים זו אמירה נוקבת שהרי רוב האנשים לא מודעים בכלל לנושא הזה שיש משאב טבע שעלול להתכלות לגמרי יום אחד לפתע פתאום. לענייננו, יש הבדל מהותי בין עשרות לשנים לעוד שנים אחדות שהרי מעל לשני עשורים ניתן יהיה לצפות להתקדמות דרמטית במהפקת אנרגיה חלופית.

דוגמאות למעורבות של מור:
http://www.greenpeace.org/israel/news/172904
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/S ... mNo=512800
(הקשה בגוגל תפיק עוד עשרות).
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

מעולם לא האמנתי שאם אני וביתי או אפילו 5% מאוכלוסיית העולם תשנה ממנהגה תהיה לכך השפעה של ממש. ואין לי ספק שהמודעים למיניהם לנושא הזה ובעלי היכולת מתוכם גם ליישם שינוי לא מגיעים ל5%... רק חקיקה ואכיפה מלמעלה יוכלו לשנות סדרי עולם גלובלים
התחיל על זה דיון מעניין בדף השינוי מתחיל בי או במערכת.
לא_נביא_ולא*

אני מרגיש שאנחנו מדברים על דברים שונים. את מעלה את האפשרות של התמוטטות כלכלית ומחסור רחב במוצרים בסיסים כמו מים אוכל ותרופות. אבל פעולות ההכנה למשבר הזה הן שטחיות - להתקין גגונים על החלונות הדרומיים_, _להתרגל לנסוע באופניים - אלו דברים שיכולים במקרה הטוב לחסוך קצת כסף ולהנעים מעט את חיינו, אבל לא להציל אותם במקרה של משבר עמוק. השאלה מה קורה במצב של מחסור אמיתי באוכל - נניח שעשרים אחוז מתושבי כרמיאל גוועים ברעב - אין להם שטח לגדל ועשרת אלפים בני אדם פושטים על האיזור. איך אפשר להתכונן לכזה מקרה? נראה לי שאם לוקחים ברצינות תסריט קטסטורפלי שכזה ורצינים בהכנות צריך דבר ראשון לעבור מדינה. מקום צפוף ועני במשאבים כמו ישראל לא נשמע כמו מקום מבטיח להיות בו במקרה של אזעקת אמת.
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

צריך דבר ראשון לעבור מדינה. מקום צפוף ועני במשאבים כמו ישראל לא נשמע כמו מקום מבטיח להיות בו במקרה של אזעקת אמת.
לא רק זה.
במצב של היחלשות מדינת ישראל, יהיו הרבה קופצים מהסביבה.
יונת_שרון*

ג'ינג'ית,
אני רק חושבת שאם מומחים כדוגמאת ד"ר מור טוענים שיש עוד עשרות שנים תפוקה מספקת של נפט וחלפים אז יש מקום לתת לדברים האלה משקל.
הוא מדבר על ייצור נפט מזפת, פחם וגז -- זה מייקר את הדלק בהמון, ומשתלם רק אם מחיר הנפט מספיק גבוה. כבר עכשיו עוצרים הפקת נפט מזפת בגלל שהמחיר ירד מדי.
תראי, אני לא מדברת על זה שהנפט יעלם פתאום, אלא יהיה פחות ופחות נפט קל ונוח (וזול) ולכן מה שישאר יהיה יקר ונדיר יותר. התוצאה היא שאת ואני נצטרך להשתמש בפחות ופחות נפט בחיינו. וזה לא עוד עשרות שנים -- זה עכשיו.

לא נביא ולא,
השאלה מה קורה במצב של מחסור אמיתי באוכל - נניח שעשרים אחוז מתושבי כרמיאל גוועים ברעב - אין להם שטח לגדל ועשרת אלפים בני אדם פושטים על האיזור.
אבל זה לא הסצנריו שאני מדברת עליו. מה שיותר סביר זה שדברים מסויימים ימשיכו להיות זמינים במחירים סבירים (נגיד, לחם וביצים) ולעומתם דברים אחרים יתייקרו ויהפכו יותר קשים להשגה (נגיד, בשר ושוקולד). וזה לא יקרה בבת אחת אלא בהמשכים. בנוסף, חלקנו נרד ברמת ההכנסות ונצטרך לוותר על בשר ומעדני חלב לטובת לחם וביצים.
אז אם לא תצטרך להחזיק מכונית, יהיה לך יותר קל לשלם על הבית. ואם לא תצטרך להדליק מזגן, יהיה לך יותר קל לשלם את חשבון החשמל בשביל להפעיל את המקרר.
יחד עם זאת, ברור שלא מספיק רק להתקין גגונים ולנסוע באופניים -- אלה היו דוגמאות, לא סיכום סופי. צריך לעשות עוד אלף ואחד דברים כאלה בכל תחומי החיים, וככל שנעשה יותר דברים כאלה עכשיו -- ככה יהיה קל יותר אחר כך.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

או.קיי יונת עכשיו אני מתחילה להירגע..מה שאת אומרת זה שנחזור לחיות כמו שחיו לפני 10-20 שנים. זה דווקא נחמד, קצת למתן את כל השפע המסחרר.
ג'ינ_ג'ית*

חשבתי היום על קהילה כזו, איך היא תוכל להתנהל בלי יותר מדי בעיות.. והאמת שזה נשמע די יופי בסך הכל הסופי:

נארגן לכל שכונה שדכנית ואיש אחזקה ייחודי במחיר קבוצתי. השדכנית תארגן בני/בנות זגו לחימום בלילות הקרים כמו גם לחלוקה נכונה של משאבים בין אלפי הרווקים /קות ששורצים את הארץ על הדירות חדר וחצי שלהם עם המקרר האחד והמזגן האחד והמחשב האישי והמכונית לכל אחד - וכזוג יחסך הסיפור בחצי. כמובן שרכבים ונסיעות יהוו מותרות, ולכן ההכרויות תעשנה במתחם הצ'כונה. לכן, אל נא תתפלאי רווקה עתידנית אם תמצאי את עצמך מחליפה טבעות נישואין מאלומיניום ממוחזרת עם עמית, הילד שחלקת איתו את הגן. ואת היסודי. וגם את השישית. זה שתמיד חשב שלהפליץ בתחילת כל שיעור זה הדבר הכי מצחיק עלי אדמות. מוזר, תחשבי לעצמך בלילה אביך במיוחד, הילד נעלם אבל "הפלא" נשאר. אף פעם לא תדעי שיש טובים ממנו, כי לא עזבת מעולם את העיר עבור אף אחד, גם לא עבורך. כשאין רכב ודלק, זה מה יש.

איש הדוודים השכונתי יתקין בתחילה לכולם דודי שמש ומכשירים מבוססי אנרגיה סולארית, כמו גם יהיה אחראי לתיקונים השוטפים, כולל נזילות של המים האבודים. תהיה לו דירה בשכונה כמעין אב השכונה לעניינים שכאלה. נדמה לי שכך זה יעבוד הכי טוב. דליפות יתוקנו מהר, קולטים יוחלפו אחר כבוד, גלגלי ריקשה יוחלפו בתדירות המתאימה, קרבתו של האיש תאפשר תיקונים והתקנות שהרי אין רכב ודלק לפחות לא למעמד הבינוני ועד לנמוך מאוד. כמובן שיהיו קומבינות והמקורבים אליו יזכו תמיד למים חמים גם בחורף בנסיבות עלומות ובחיבור פיראטי לכבל חשמלי סורר שהושאר מתחילת שנות ה2000, כל השאר ייאלצו להישאר בחושך. לבד.

לגבי המזון... כל הגינות תהיינה מלאות בעצי פרי ובהרבה ירקות ותבלינים, ואנשים יאכלו טוב, טרי, גם תהיינה כמה תרנגולות שתנקרנה יופי את הצמיגים של האופניים או מה שזה לא יהיה שהן אוהבות לנקר, וזה ייצור מה-זה מכות בצ'כונה. אבל לא רק בקרב הרוכבים על שניים, שהרי גיברת רוזנצוויג תחטוף ת'קריזה מזה שחלקת העגבניות של גיברת כהן פלשה לשלה ועד סוף הקיץ היא תדאג לחרב את כל חלקת האדמה של גיברת כהן במים שמוחזרו כבר על הכלים-כביסה-ספונג'ה. מים יד רביעית עושות לעגבניות צבע יופי. זרחני. חבל שגיברת כהן מעדיפה אותן אדומות וכבר תלך ותדפוק את העצבים של החיים שלה על השטיחים במרפסת מעל הכביסה הרטובה ממים יקרים, רק יד שנייה, של הגב' רוזנצוויג.
שהרי מייבש אין. אבל אידיליה יש ויש.

מה עוד.. משפחות תעשנה תחלופת משאבים, בעיקר זמן, בייביסיטרים משותפים, הקרנות של סרטים בבית עם הפלאזמה הכי גדולה.. כאלה. הן תאשמנה אחת את השנייה בגניבות בגלל השהייה המוגברת האחד אצל השני, שלא לדבר על רף הבגידות שיעלה כתוצאה מצמידות יחסים שכזו.
מצד שני אולי גם נאסור על סקס, מחשש שהחום הנפלט ישפיע על ההתחממות הגלובלית.. וזה לא יהיה קשה איסור הזה כי אחרי שנחלק משקפיים לראיית לילה (חבל להדליק אור), נראה גם בחושך את מה שהעדפנו לשכוח, מה אם לא את מכת הצלוליטיס שתעשה לנו רצון לקזז את הארוחות בחצי לאות הזדהות עם היקום המתבלה ולתפארת מדינת ישראל.
:-)
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

היי ג'ינג', אין כמו דף קטסטרופות עסיסי כדי להצית לך את האש הג'ינג'ית, הא? ;-)
וכל זה כמובן לתפארת מדינת ישראל בלבד, טוב למות בעד ארצנו.
<אייקון של טרומפלדון הגיבור מתל חי על רקע האריה השואג>
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

חוות דעת של עו"ד העוסק בחברות קורסות על מצב החברות בארץ:
ע''ד אילן שביט:''יש רעידת אדמה במשק הישראלי - וזה יחריף; נראה סחף של חברות קורסות והמדינה תצטרך להתערב כדי למנוע קריסת מערכות'' :

_"פירמות חיות ממימון בנקאי ומאשראי. ללא בנקים, אין חיי כלכלה. אין ביזנס שיכול לפעול ולהתנהל ללא בנק שיעמוד מאחוריו. על רקע חוסר הוודאות, האנשים שמובילים את המערכת הבנקאית קצת מבולבלים וחוששים מקבלת החלטות. עצירת החלטות משמעותה 'אני לא נותן אשראי' ואנחנו כבר רואים שהבנקים היום הפסיקו לתת אשראי לגופים מסוימים. הפסקת אשראי לגוף עסקי סופה שתגיע לעורכי-דין המתמחים במקצוע שלי, לביצוע תוכניות הבראה, רה-ארגון או פירוק במקרים קשים.

"שלא תהיה לאף אחד יומרה להתנבא ולומר שאנחנו יודעים מה קורה כאן. אנחנו לא יודעים מה קורה, ומי שאומר שהוא יודע מה קורה, אומר דברים חסרי בסיס. הבה נמצא פתרון לטווח הקצר, נראה איך אנחנו שורדים את שלושת החודשים הקרובים, ולאחר מכן נראה."

"אנחנו מייצגים בנקים וחברות גדולות והמשבר ניכר על פני כולם. דחיפות ההתייעצויות עם הנהלות הבנקים שאנחנו מייצגים בעניינים של פירמות עסקיות שבאות אליהם, מעידה יותר מכל על המשבר. מנגד, אותן חברות ומנהליהן באים אליי לצורך צעדי היערכות במשבר. זה לא משהו שהתחיל לפני שבוע, אנחנו רואים את זה בחמשת או ששת החודשים האחרונים. בהמשך, זה יחריף. אנחנו נראה סחף של חברות קורסות. המדינה תצטרך להתערב בתחומים שונים כדי למנוע קריסת מערכות. היום חברות הנדל"ן מתקשות בהחזר חובות לבעלי האג"ח, זה תחום אחד שכבר רואים את השפעות המשבר עליו, אבל זו רק ההתחלה.

"בשבועות האחרונים אני אומר למקורביי שאני מקבל קהל כמו רופא. אני משווה את עצמי לרופא ילדים מבחינת עמידה בתור במסדרונות. זה פשוט ככה. עלי באופן אישי, על עורכי-הדין במשרד ובייחוד הצוותים שעוסקים בנושא המשבר יש עומס אדיר. אנחנו עובדים מבוקר עד לילה, מצאת החמה עד כלות הנשמה"._

טוב, אפשר לפטור את נבואת הזעם שלו בכך שהוא בעל עניין, מתפרנס מקריסות פיננסיות, וכל הראיון הזה הוא בעצם רק קידום מכירות למשרד שלו :-).
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

ושוב בעניין הפנסיה:
מחכים לתשובה מיוסי בכר :

_יוסי בכר, אבי הרפורמה, אמר אתמול שהוא מעדיף שלא להסתכל על המסכים כדי לחסוך מעצמו עוגמת נפש. באותה נשימה, במידה רבה של הוגנות, הוא הוסיף: אני האחרון שטוען שכל מה שעשיתי בחיים הוא טוב. בכר וחבריו הובילו קמפיין שלם למען המהפכה הדרמטית כביכול בשוק ההון. עכשיו הם חייבים להתמודד ביושר עם הטענות שהמהפכה הזו האיצה את הנזק בחיסכון ארוך הטווח וגרמה נזק כבד לצרכנים, שאותם היתה אמורה לשרת.

בכר וחבריו חייבים להתמודד ולהסביר לאותם אלמנות ויתומים את מה שזועק מתוך הטבלה המצורפת למאמר. הטבלה הזו מראה בבירור שהחוסכים בקופות גמל, ולמעשה גם באפיקי החיסכון ארוך הטווח האחרים (קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים), לא קיבלו דבר בעשור האחרון. הם קיבלו תשואה שנתית ריאלית ממוצעת של 3.4% ובניכוי דמי הניהול שאנחנו משלמים (0.7% בממוצע בתקופה שבה הבנקאים שלטו בקופות ו-1.5%-2% בעידן שלאחר ועדת בכר) מדובר בפועל ב-כלום. נאדה. תוכנית חיסכון היתה מניבה הרבה יותר._

וזה בקשר לטענה שעלתה קודם על כך שלחוסכים לפנסיה אין על מה להתלונן, הם את התשואה שלהם גרפו.
רוזמרין*

שליחה על ידי רוזמרין* »

וזה בקשר לטענה שעלתה קודם על כך שלחוסכים לפנסיה אין על מה להתלונן, הם את התשואה שלהם גרפו

זה באמת עצוב לשמוע רק שאני עדיין רוצה לדעת נתונים של שלושים שנות חסכון וזה קשה להעריך בגלל כל השינויים שנעשו בעשור האחרון. כמה אנשים אתה מכיר שהתחילו להפריש לפנסיה רק בגיל 55? הרי כמעט כל מי ששכיר מופרש לו מדי חודש ואנשים עובדים כבר מגיל 20+.
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

הרי כמעט כל מי ששכיר מופרש לו מדי חודש ואנשים עובדים כבר מגיל 20+
יש לא מעט במשק שמועסקים ללא חבילת התנאים הזאת. בין היתר עובדי קבלן וכ"א. והשאר מקבלים שכר רעב מינוס. 70% מרוויחים עד השכר הממוצע במשק. עד לא מזמן עמד על 7.5K ש"ח, ולאחרונה עודכן ל-8.5 (על סמך מה? איך בדיוק עלו המשכורות לאחרונה?).

שלושים שנות חסכון
בשנים הללו היו לא מעט תהפוכות, וגם אינפלציה רצחנית. גם ב-82' ו-93' הבנקים עשו קומבינות על הציבור. והמפולת של 2000.
רוזמרין*

שליחה על ידי רוזמרין* »

אבל אז לא נפגעו הפנסיות. אני חושבת שזו פעם ראשונה, בגלל הרפורמות.

יש לא מעט במשק שמועסקים ללא חבילת התנאים הזאת
גם עצמאים רבים לא נוטים להפריש לפנסיות (אני, למשל). תראה, אם אנשים ממשיכים להיות עובדי קבלן בשכר נמוך גם בגיל 30, 40 אז יש להניח שהם חיים די בעוני וכך הם ימשיכו גם בזקנתם ויתבססו על קצבת בטוח לאומי. בטח כל עוד לא משנים את החוקים בארץ (ואוכפים אותם! זו הבעיה הכי גדולה בארץ, חוסר אכיפה).
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

מעקב אחרי התפשטות המיתון בארץ:
bh20081107]זינוק במספר המסעדות הנסגרות בישראל 6532[/po] .

רוזמרין, מתי אנחנו מנהלים דף חברתי? :-)
רוזמרין*

שליחה על ידי רוזמרין* »

רוזמרין, מתי אנחנו מנהלים דף חברתי?
תגיד, אתה זוכר איפה כתבת מה? אני כבר מבולבלת לגמרי. יש כאן איזה פינה שקטה לשבת לנוח קצת?
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

לנוח אפשר בקבר.
<חוזר לשורשי הפולניים>
ג'ינ_ג'ית*

גם עצמאים רבים לא נוטים להפריש לפנסיות (אני, למשל). תראה, אם אנשים ממשיכים להיות עובדי קבלן בשכר נמוך גם בגיל 30, 40 אז יש להניח שהם חיים די בעוני וכך הם ימשיכו גם בזקנתם ויתבססו על קצבת בטוח לאומי. בטח כל עוד לא משנים את החוקים בארץ (ואוכפים אותם! זו הבעיה הכי גדולה בארץ, חוסר אכיפה).
רוזמרין אני מסכימה שהבעיה הגדולה ביותר היא חוסר אכיפה אבל אני לא מסכימה שאנשים שבגיל 30 (!!!) ו40 עובדים אצל קבלן בשכר נמוך וכו- יהפכו לזקנים עניים. הרבה עובדים כאלה הופכים עם הזמן לעובדים בתוך הארגון, אחרים הופכים עצמאים שמשתכרים באופן סביר, ורבים נוספים עובדים בעבודות השונות הללו באופן זמני עד למציאת מקום מתגמל ומסודר יותר. חשוב גם לזכור שיש רביםש עובדים בשתי עבודות ולאחת מהן לרוב כן יש הפרשות פנסיה וכדומה.

מה שכן, לאור המשבר, שעו דיחריף, הם יהיו הראשונים להיפגע ובגדול. אני רק מקווה שהמשבר לא יהיה עמוק מדי וארוך מדי כי אז המונים ירעבו.
ג'ינ_ג'ית*

_היי ג'ינג', אין כמו דף קטסטרופות עסיסי כדי להצית לך את האש הג'ינג'ית, הא?
וכל זה כמובן לתפארת מדינת ישראל בלבד, טוב למות בעד ארצנו.
<אייקון של טרומפלדון הגיבור מתל חי על רקע האריה השואג>_
לא חשבתי על זה, אבל זה או לבכות או לצחוק, הלא כן?
מור_סגמון*
הצטרפות: 08 דצמבר 2008, 14:53
דף אישי: הדף האישי של מור_סגמון*

שליחה על ידי מור_סגמון* »

חברות וחברים.
על מנת להבין את שורשי המשבר הנוכחי, צפו בסרט הבא: Money as Debt

מור
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

ואללה, איך שכחתי את הסרט המצויין הזה! תראו! זה שווה אפילו אם צריך לחזור מדי פעם קצת אחורה כי לא הכל ברור במכה הראשונה (לפחות לי).
תודה, מור!
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

הזמנה לשיחה עם יונת שרון:

מבט אחר על המשבר הכלכלי העולמי ואנחנו

שיחה עם יונת שרון על השפעות הכלכלה על משק הבית, שיא תפוקת הנפט, משבר המזון בעולם ועוד....

ביום שבת הבא, 7.2.09, בשעה 10:00

חלק מהנושאים שיעלו:
{@ מדוע המשבר הכלכלי עומד להחריף?
{@ איך זה ישפיע עלינו?
{@ מה נוכל לעשות כדי להתמודד עם הקשיים הכלכליים – במשפחתנו ובקהילתנו?

השיחה תיערך בביתנו אשר במשק איריס בן-צבי, משק מס' 1 בכפר-יהושע.
נשמח אם תשתתפו בעלויות בתשלום של 50 ₪ למשתתף (אבל גם אם לא - נשמח לראותכם אצלנו)~~.

לפרטים נוספים כדאי לפנות אלי "במייל" [email protected].
|עץ|
יונת_שרון*

העלתי את המצגת (כולל הערות מפורטות) לאתר שלי:
http://ootips.org/living/energy-descent-hebrew.ppt
אתם מוזמנים לעשות בה שימוש (היא ברשיון פתוח)
ליאת_טאוב*
הצטרפות: 06 פברואר 2003, 21:21
דף אישי: הדף האישי של ליאת_טאוב*

שליחה על ידי ליאת_טאוב* »

תודה רבה על המצגת.
מבטיחה להשתמש.
דגנית_ב*

שליחה על ידי דגנית_ב* »

התקשורת הכלכלית השתתפ"ה בחגיגה
television]קרב ענקים - ג'ון סטיוארט נגד וול סטריט articles item[/po],797,209,34020,.aspx
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

ג ד ו ל ! ! !
שוקלת_לחזור_לבלטות*
הצטרפות: 26 מרץ 2009, 11:52

שליחה על ידי שוקלת_לחזור_לבלטות* »

מבולבלת בעקבות ההפסד שרשם בנק הפועלים,
יש לי שם עו"ש עם פלוס של איזה 20 אלף,
אני שומרת את הכסף בעו"ש כי אני צריכה אותו יחסית נזיל וגם כי - איפה עוד אפשר לשים אותו בימינו? לי אין מושג.
הבטן שלי אומרת לי להוציא את הכסף ולשים בבלטות,
אבל הראש אומר שזה רק יזרז את נפילת הבנק - חס וחלילה.
(צריך להסביר למה לא טוב שהבנק ייפול?)

אשמח לתובנות ממי שמבין, כי אני מבולבלת לגמרי... תודה רבה
אסנת_ש*
הצטרפות: 12 מרץ 2002, 18:32
דף אישי: הדף האישי של אסנת_ש*

שליחה על ידי אסנת_ש* »

תודה יונת על המצגת. (עכשיו רק ראיתי)
נהורה*
הצטרפות: 25 ינואר 2004, 11:09

שליחה על ידי נהורה* »

וואלה, שאלה טובה , גם אני בפועלים, שואלת את עצמי את אותן השאלות,כבר משהו כמו שנה.
לפני חצי שנה לקחתי הלוואה לרכישת נכס בפועלים, הקפדתי לקחת סכום שיעלה על יתרות הזכות שלי בבנק.
בקרוב , עם מכירת נכס אחר את היתרות אכניס לבנק מזרחי השמרן.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

אני חושב שהמודל המתבקש לאור ההנחות המפליגות הללו הוא הרבה יותר רחוק ממה שניתן לדמיין כרגע, אם אכן המשבר יגיע מהכיוון הפיננסי או ממשבר אנרגיה כה חריף אז מדובר על פירוק מוחלט של כל המרקם החברתי המוכר לנו כיום, רעב בגלל התמוטטות המשקים החקלאיים, התפרצות מגפות מאפריקה והמזרח אל תוך המערב, מלחמות הן בין מדינות והן בתוך מדינות בשל פירוק המבנה של החברות והחיפוש אחר מקורות של כוח שיאפשר המשך שליטת משטרים הן דמוקרטיים והן דיקטטוריים, אבטלה טוטאלית בשל פירוק השוק הצרכני, הפגיעה תהייה דראסטית לא פחות בעולם השלישי בשל התלות המוחלטת באספקת אנרגיה, כסף, תרופות, מזון וכולי.
חברות לא יכולות להתקיים במצב איזון כאשר ישנן טלטלות של מחסור חמור באנרגיה בין אם היא כספית, מזון, חשמל, דלק.
לא מדובר על "הפסקות חשמל" או "מחסור בתרופות" אלה בקריסה מוחלטת של הציביליזציה.
למרות הרצון של יונת שרון להכין אותנו לאותו "משבר" הרי שמדובר בארמגדון ממשי, התלות המוחלטת של החברות היום בעולם זו בזו, באנרגיה ובעיקר בידע לתפעל את אותה אנרגיה (בתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות על מנת להכשיר מהנדסים, רופאים אנשי מחשבים וכולי) אינה יכולה לספוג כזאת מהלומה ולהישאר עומדת.
לכן זאת היא גרסה חילונית אפיקורסית ליום הדין - אפוקליפסה אבולוציונית.
כמובן שניתן להפוך אותה לקרובה יותר או פחות כך עושות גם כל הדתות.
היסטריה להמונים
פלוני_אלמונית*

ולחשוב שתשאר "קהילה" אחרי דבר כזה? אנשים יאכלו אחד את השני בלי מלח (לא יהיה) זוועה.
צל_הימים*

שליחה על ידי צל_הימים* »

לפלוני,
העתקתי לכאן בזמנו תחזית של איזה כלכלן-היסטוריון, שמציעה שלושה תסריטים לעתיד, שגם כוללים ארמגדון: מבוא לתקציר תולדות העתיד.
יונת_שרון*

פלוני, לא מדובר בארוע פתאומי אלא במשהו יחסית הדרגתי. כלומר, פחות דומה לפומפיי ויותר לרומא. זה לא אומר שהדברים שאמרת לא יקרו, אבל הם לא יקרו פתאום כולם בבת אחת, הם לא יקרו כולם בכל מקום, והם לאו דווקא יפילו אותנו לקרשים (הרי כבר קרו דברים כאלה בעבר, ואנחנו בכל זאת כאן).

הרעיון שהכל יתמוטט ואין מה לעשות בעניין מביא אנשים לגישה של כל אחד לעצמו, מתוך הנחה שאף אחד אחר לא יוכל לעזור להם. אבל אם מסתכלים על ההיסטוריה, מי ששרד זה דווקא אלה שידעו לשתף פעולה וליצור ארגוניים חלופיים לאלה שהפסיקו לתפקד. במיוחד בולט מבחינה זו עם קטן אחד שמחזיק מעמד כבר אלפי שנים, הרבה בזכות המוסדות הקהילתיים שהוא דאג לשמור בכל מקום שאליו הגיע, והחשיבות שהוא נותן לקשרים ועזרה בין בני העם הזה על פני הגישה של כל איש לעצמו.
פלוני_אלמונית*

לא היה מצב בהיסטוריה של תלות מוחלטת במקורות חיצוניים לחיים, הטכנולוגיות בעבר היו נגישות גם לאחר התמוטטות חברתית משום שלא כללו היקף ידע כה עצום, העם הקטן הזה לא שונה מכל עם קטן או גדול אחר, משטר צבאי יהיה בכל מקום, מלחמות בכל מקום, רעב בכל מקום.
כל אחד לעצמו הוא מה שקיים היום ולא לאחר הקטסטרופה הזאת, זה אולי מה שמוביל לזה ולא הפוך.
ארצות הברית השקיע בחצי השנה החולפת בכלכלה שלה יותר כסף ממה שהוציאה על מלחמת עירק ואפגניסטאן גם יחד בשמונה השנים האחרונות היא עושה זאת לא מטעמים הומאניים אלה מהבנה שמדובר בהשרדות, וכך גם אירופה.

לא ישארו מוסדות לתפקד בתנאים כאלו, רק פלטה של חיות אדם שיחזרו להקריב קורבנות לאלים המתחדשים.
במקום להתכונן לכך הייתי מנסה למנוע זאת.
פלוני_אלמונית*

זה כבר היה בכמה מקומות בזמנים שונים אך תמיד בקנה מידה מוגבל משום שהתלות לא היתה מוחלטת ואפשרה בלימה ואיזון מחברות שעדין היה להם אנרגיה בצורות שונות
הרעב תפוחי האדמה : http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7% ... 7%95%D7%9C[/u]%D7%91%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%9C%D7%A0%D7%93
הקפיצה הגדולה קדימה : http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7% ... 7%9C%D7%94[/u]%D7%A7%D7%93%D7%99%D7%9E%D7%94

הפעם לא יהיה מי שיישקם
שמש_בחורף*

יונת, אהבתי (וגריינתי) את מה שכתבת.
אני רואה בגישה הזו קריאה לפעולה, במקום לשיתוק היסטרי.
פלוני_אלמונית*

זאת אינה קריאה לפעולה אלה השלמה עם קטסטרופה ובעקבותיה ניסיון "לשרוד"
מה המחיר ל"השרדות" כזאת? תאים מחתרתיים של "קהילות אקולוגיות"?
100 מיליון מתים? חמש מאות מיליון מתים? מיליארדים שמתים?
זאת גישה כמעט משיחית בגרסה חילונית.
שמש_בחורף*

אני לא רואה את התמונה כמוך. (-:
פלוני_אלמונית*

פלוני, לא מדובר בארוע פתאומי אלא במשהו יחסית הדרגתי. כלומר, פחות דומה לפומפיי ויותר לרומא

מה המשפט הזה אומר? מה זה נפילת רומא? עוד מלחמה, עוד מהפכה, עוד כיבוש, במקום שליט אחד בא אחר, במקום מיסים לדיקטטור אחד מיסים לדיקטטור אחר. לא מדובר בשינוי סטטוס שילטוני, מדובר בריקמה אנושית של מיליארדים עם תלות טכנולוגית מוחלטת , לא משקים אוטרקים אלה יחידה אחת של אדם וטכנולוגיה בכל העולם.
כיצד יזינו ערים של מיליוני בני אדם? כיצד יעבירו מוצרי מזון? כיצד ידשנו עשרות מיליוני דונמים של אדמות? כיצד יתדלקו את הקומביינים הקוצרים? כיצד יעבירו משכורות?
נתקו את ניו יורק מחשמל לשבוע, כיצד היא תיראה? עכשיו תורידי את השלטר לתמיד, מה יישאר?
אכן יש צורך במהפכה אבל פה לא מדובר במהפכה אלה ביום דין
רוזמרין*

שליחה על ידי רוזמרין* »

אכן יש צורך במהפכה אבל פה לא מדובר במהפכה אלה ביום דין

פלוני/ת, איך עושים מהפכה? אני לא יודעת איך. אני יודעת שכדאי לי ללמוד לזהות מזון בטבע ולחלוק את הידע עם אנשים נוספים. כל עוד האינטרנט מאפשר לנו לשתף גם "זרים" בידע הזה- דיינו. מה שאתה אומר הוא, שאם לא מהפיכה אז כלום לא אפשרי? שנית, העולם כן מתחיל לזוז לכיוון פתרונות סולארים ואחרים. לאט אמנם אבל תזוזה בהחלט יש.

כיצד יעבירו משכורות?
הו, זה באמת חשוב. לא יעבירו. גם תנים לא מעבירים משכורות ובכל זאת מצליחים לחיות יפה.
שמש_בחורף*

_כיצד יעבירו משכורות?
הו, זה באמת חשוב. לא יעבירו. גם תנים לא מעבירים משכורות ובכל זאת מצליחים לחיות יפה._
גדול!
פלוני_אלמונית*

זאת סוג של מהפכה, עדין חיצונית אבל מהפכה
פלוני_אלמונית*

ולא הייתי מזלזל במשכורות כסף ורכוש גם אם את חושבת שאין צורך בהם, שמיטתם באחת ללא מהפכה של ממש לא תביא לכל גן עדן אלה אכן לחברה של תנים וזאבים, יש כאלו כבר כיום בסיירה לאון, בעירק ובעוד מקומות מוכים וחבולים בעולם. במידה מוחלשת אבל נוכחת גם פה ביננו ממש
רוזמרין*

שליחה על ידי רוזמרין* »

שמיטתם באחת ללא מהפכה של ממש
אני מזכירה לך את דבריה של יונת. לא מדובר באיזה פצצת אטום שתינחת עלינו. מדובר בירידה הדרגתית של המשאבים יחד עם עליה הדרגתית במחירם. כל שינוי כזה יאלץ אותנו לשינוי קל באורחות החיים. קח לדוגמא את המים בישראל. המים הטובים לשתיה הולכים ומתמעטים (בעיקר כתוצאה ממחדלי הרשויות אבל אותה תוצאה) והנה התבשרנו שנשלם 20 ש"ח לקוב מעבר לארבעה המוקצבים לכל אדם. במחיר כזה אתה כבר תתחיל לחסוך ולחשוב על פתרונות יצירתיים, נכון? כך קרה גם כשמחירי הנפט נסקו לשמים. אנשים באופן פרטי ויתרו על מכוניות בערים, קמו חברות לחיפוש אלטרנטיבות וממשלות החלו בחקיקת חוקים לחשמל אלטרנטיבי.
יונת_שרון*

פלוני, הטכנולוגיה לא הולכת להעלם וגם החשמל לא יפסיק פתאום בבת אחת. כן, הוא צפוי להתייקר, וכן, יהיו יותר תקלות. אבל לא הכל יתפרק ביום אחד. וכל פעם שתהיה עוד תקלה ועוד התייקרות בעוד אחת מהתשתיות, חלק נוסף מהאנשים יחפשו דרכים חלופיות להסתדר -- פשוט כי מי שלא ימצא דרכים אחרות עלול להפגע.

אני חושבת שכדאי לקדים תרופה למכה ולחפש את הדרכים החלופיות האלה עוד לפני ההתייקרויות והתקלות. זה יקל על החיים של כולם.

כיצד יזינו ערים של מיליוני בני אדם? כיצד יעבירו מוצרי מזון? כיצד ידשנו עשרות מיליוני דונמים של אדמות?
אולי אם יעבירו חלק מהאנשים מהערים לשדות, הם יוכלו להחליף את הטרקטורים והקומביינים. בסין זה כבר קורה.
רוזמרין*

שליחה על ידי רוזמרין* »

מאמר יפה, מסכם את כל עמדותיי...

האמת היא שאם מסתכלים על כותרות הכלכלה בתקשורת ,רואים כמה שלטת עדיין המשוואה התאוששות= צריכה מוגברת.
אני תוהה אם החברה האמריקנית מסוגלת לעשות תפנית מחשבתית של 180 מעלות ולהבין שאין לאן להתקדם, אין ממשות בצריכה עודפת ולא בצריכה מיותרת מלכתחילה. הבנה כזו יכולה לגרום למשבר נפשי, ממש כמו הבנה שממש מתים בסוף או שאין אלוהים.

האמת היא שלאריך פרום(המצוטט במאמר) יש תובנות פנטסטיות, שנים רבות לפני שהגענו לכאוס הנוכחי. היות ויש לי את הספר, אני חושבת שאולי אביא עוד כמה ציטטות ממנו בהמשך.
דלית_ב*
הצטרפות: 18 נובמבר 2005, 17:43
דף אישי: הדף האישי של דלית_ב*

שליחה על ידי דלית_ב* »

מאמר מרשים, ממש מעולה.
שלחתי קישור במייל בתפוצה רחבה :-)
יונת_שרון*

אף אחת מהסיבות האלה לא כוללת את העובדה שכלכלנים לומדים רק כלכלה... הכלכלה היא חלק ממערכת יותר גדולה, והיא מושפעת מגורמים אחרים במערכת הזאת. (כרגע הבולט ביותר הוא משבר הנפט ואנחנו, אבל גם יש עוד משאבים שהכלכלנים לא ממש סופרים -- מים, אדמה פוריה, אקלים...)
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

ומה עם המשבר עכשיו?
כאילו מה שכתוב ב2009 מתאים גם ל2021.
אולי זאת רק פאניקה?
יונת_שרון*

זה נראה כמו sugar crash אחרי הזרמות הכספים של כל הממשלות בתקופת הקורונה.
יחד עם זאת, עוד לא רואים את מלוא ההשפעות של המחסור בחיטה - זה בטח יקח עוד כשנה, כי היבול של עכשיו הוא זה שיחסר. (לא רק בגלל המלחמה באוקראינה ורוסיה, אלא גם בגלל בעיות אקלימיות בארה״ב ובהודו.)

מה שמעניין לראות במבט אחורה, זה את כושר ההסתגלות של המין האנושי.
נכון שעבור הרבה אנשים נשמטה הקרקע הכלכלית מתחת לרגליים, איבדו בתים, הצטמקו פנסיות. אבל כחברה - התאוששנו יפה.
גם בקורונה היו הרבה אנשים שנכנסו לבעיות כלכליות, עסקים שנסגרו. אבל כחברה - התאוששנו יפה.
מה הלאה? בטוח יהיו עוד משברים, חברתיים ואישיים. אני מאמינה שנוכל להמשיך להפעיל את שרירי ההסתגלות. ניפול ונקום.
שליחת תגובה

חזור אל “בלוגים”