מעבר לאוכל מוצק

אנדלוסיה*
הצטרפות: 25 מאי 2006, 00:35

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

טוב בסדר בסדר. היום לא אכלה בכלל. ננסה מחר איזו דגימה.
אז פירות ירקות נגיד עד שמונה-תשעה חודשים? מה אחר כך? מתי כן דגנים? לגדול הייתי עושה טיפ טיפה דייסת שיבולת שועל עם בננה והוא אהב את זה. זה משמעותי מבחינת הגלוטן בכמויות האלה?
ענבל_נתן_בר*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2007, 16:00
דף אישי: הדף האישי של ענבל_נתן_בר*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ענבל_נתן_בר* »

למה עד תשעה חודשים? את ממשיכה איתם, כמובן.
אני לא הייתי נותנת קוואקר לפני 9-10 חודשים, בגלל הגלוטן. בכלל קחי את זה לאט, אין לאן למהר.
אחרי שניסיתם את כל הפירות והירקות אפשר להמשיך לקינואה, אמרנט, שהם דגנים עשירים ועדינים וקלים לעיכול. כמובן לעשות אותם עם קצת יותר מים מהרגיל. אחרי כן אפשר קטניות קלות לעיכול מונבטות.
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

אם עוד תסכימו לענות לי, יש לי עוד שאלה.
אחרי כמה ימים ללא מזון מוצק הצעתי היום לקטנה דגימות של בננה כשהיא היתה עסוקה בענייניה על הבטן (בעיקר הרמת הטוסיק וניסיונות מרשימים להשלים עמידת כלב עם הראש למטה), וראה זה פלא, הילדה ממש חטפה את זה ברצון פעם אחר פעם.
מה אתן אומרות על זה? צריך שהיא תשב עם הפנים אלי בתוך איזה רהיט בשביל לאכול?
סלט_פירות*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 14:09
דף אישי: הדף האישי של סלט_פירות*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי סלט_פירות* »

צריך שהיא תשב עם הפנים אלי בתוך איזה רהיט בשביל לאכול?
אני לא יודעת אם זו אכן המסקנה, אבל אחרי שהושבתי את קטנתי בכסא האוכל היא התחילה להנות מאוד מהאוכל (גם לפני כן היא אכלה ברצון, אבל היה ממש הבדל אחרי המעבר לכסא). גם מהמגש וההתעסקות וההתלכלכות עם הידיים, וגם עם העצמאות.
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

ברור לי שהעצמאות תביא יותר הנאה, אבל היא צריכה עוד כמה שבועות (לדעתי ספורים) לפני שהיא תשב בכיסא אוכל ממש -- היא בקושי בת שבעה חודשים ולא יושבת בעצמה. חשבתי יותר על הטרמפולינות למיניהן. דווקא ניסיתי לתת לה להחזיק פלח תפוח אבל היא לא הבינה מה הקטע שלי באמא שלה :-)
ריש_גלית*
הצטרפות: 14 יולי 2007, 01:22
דף אישי: הדף האישי של ריש_גלית*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ריש_גלית* »

צריך שהיא תשב עם הפנים אלי בתוך איזה רהיט בשביל לאכול?
לא הבנתי. היא אכלה בננה בזמן שהיא היתה עסוקה בענייניה על הבטן ואת שואלת אם זה בסדר? אם זאת השאלה אז לדעתי כל עוד אין סכנת חנק מסוג כלשהו היא יכולה לאכול בכל מצב שמתחשק לה ולך. לא?
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

כן, בזמן שהיתה עסוקה בענייניה, ואני נתתי לה על האצבע. מה אני יודעת? אולי היא צריכה להתרכז באוכל? אולי לא טוב להקנות הרגלי אכילה תוך כדי משהו אחר? (לא שאני מאמינה גדולה בהרגלים בגיל הזה)
ריש_גלית*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ריש_גלית* »

לא שאני מאמינה גדולה בהרגלים בגיל הזה
גם אני לא. אז אם את לא מאמינה, אל תקני.
לא נראה לי שהיא צריכה להתרכז באוכל יותר ממה שהיא מתרכזת ממילא בכל דבר שהיא עושה.
אני מבינה שאת חוששת שבגיל שלושים היא לא תוכל לשבת לקשקש במחשב בלי לנשנש משהו ליד? (לא, כי אם כך יהיה ואני במקרה אהיה בסביבה אני מבטיחה לך שאסביר לה טוב-טוב למה יש לה הפרעת אכילה קשה כזאת. כן, וגם אראה לה את התכתובת הזאת ליתר ביטחון, שתדע חד משמעית).
ריש_גלית*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ריש_גלית* »

<אמרה ג"ר בעודה מנשנשת שאריות אוזני המן ליד המחשב>.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי פלונית* »

פלח תפוח נשמע לי קצת מוקדם מדי בגיל כזה (בהנחה שזה לא תפוח מבושל) בשל היותו פרי קשה
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי בשמת_א* »

מה רע לתת "קלוריות ריקות" דוגמת אורז לבן אם כל מה שהיא צריכה כרגע זה תוספת קלוריות? הרי את החומרים המזינים היא מקבלת ממני?
כבר הסבירו כאן לפני למה זה ממש רע.

שאם חלק גדול מהעולם חי על זה הרבה מאוד שנים אז זה חייב להיות חיובי
טעות. למעשה, לא חיים על זה כל כך הרבה שנים. וברגע שהתחילו לחיות על אורז לבן הופיעה מחלת הברי ברי, מה שמוכיח שמזונות ריקים מעולם לא היו חיוביים אפילו לרגע.
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

בשמת, תודה.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

פלח תפוח נשמע לי קצת מוקדם מדי בגיל כזה (בהנחה שזה לא תפוח מבושל) בשל היותו פרי קשה
הבעיה היא לא שהוא קשה אלא שפירור תפוח שישאף בטעות לקנה הנשימה עלול להתנפח ולסתום אותו.
תפוח טרי הוא כמו גרעינים ואגוזים-לא מומלץ לפעוטות ותינוקות. לדעתי עדיף לחכות איתו לפחות לשלב שהילד כבר יודע לאכול יפה ולא משתנק. ממש לא כאחד המוצקים הראשונים.

היא צריכה עוד כמה שבועות (לדעתי ספורים) לפני שהיא תשב בכיסא אוכל ממש – היא בקושי בת שבעה חודשים ולא יושבת בעצמה.
אז למה לא לחכות? אני לא רואה מה זה נותן להתחיל מוצקים חודש או חודשיים מוקדם יותר. יש גישות שמתיחסות לישיבה עצמאית כאחד מסימני המוכנות למוצקים ובעיני יש בזה הרבה הגיון. אני בכלל לא רואה מה כל כך דחוף להתחיל מוצקים.
ענבל_נתן_בר*

מעבר לאוכל מוצק

קראת לי אז באתי.
אני לא חושבת שהיא צריכה לשבת בתוך איזה רהיט.. היא יכולה לשבת עלייך, למשל. לא חייבת עם הפנים אלייך. כל עוד האכילה הזו תוך כדי תרגול יוגה או מה שזה לא היה היא לא הנורמה אצלכן, זה לא באמת קריטי. אבל אני באופן אישי לא בעד להפוך את הארוחות למרדף של האמא אחרי הילד (עם צלחת ביד, כמובן (-: ). זה לא נכון בעיני ולא בריא. היא גם לא מרוכזת באוכל, זה בא כבדרך אגב. אני בעד לתת כבוד למזון שלנו. אז באמת, לא צריך לעשות מזה דרמה אם מדי פעם מנשנשים משהו על הדרך, כל עוד בדרך כלל אתן יושבות לאכול (ושוב, זה יכול להיות גם עלייך).
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

שפירור תפוח שישאף בטעות לקנה הנשימה עלול להתנפח ולסתום אותו
מה ז"א להתנפח?
גברת_פלפלת*
הצטרפות: 26 אפריל 2005, 14:41
דף אישי: הדף האישי של גברת_פלפלת*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי גברת_פלפלת* »

זאת אומרת לספוג נוזלים ולהגדיל את נפחו. אבל לפני כן הוא עלול 'סתם' לחסום את קנה הנשימה. בקיצר תפוח חי הוא לא להיט בגיל הזה..
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

או, אז זאת השאלה. כי לפעמים ילדים אוכלים הכי טוב כשהם גם עושים משהו אחר - הרי הם לא נולדים עם הרצון לשבת ליד שולחן, לטעום את האוכל, להעיר עליו הערות ולשוחח על ספרות. מצד שני, ברור שלא צריך לרדוף אחריהם עם אוכל. אבל בשלב שבו ממילא אני צריכה לתת לה אותו כי היא קטנה מכדי לאכול בעצמה (פלח התפוח היה רק למציצה, ועוד יותר מזה ניסוי שלי, לראות מה היא עושה עם זה ואיך היא מגיבה), תהיתי אם להדגיש את הפן הטקסי ולפנות לזה כמה שיותר ריכוז מצדה או פשוט לתת לה כשהיא על הבטן, נשענת על הידיים ומסתכלת סביב. כאמור, זה די מצא חן בעיניה באותו בוקר (מה שלא אומר כמון כלום, בבוקר אחר זה יכול גם לא למצוא חן בעיניה).
תזמורת, אני ממש לא לחוצה להתחיל "מוצקים". היא בת שבעה חודשים, ומכיוון שהפעם אני נחושה לא להיכנס לאמוציות עם כל הסיפור הזה, היא מקבלת מדי יומיים-שלושה טעימות די מיקרוסקופיות של מה שיש לי בבית (אפילו גזר שהתבשל בתוך מרק, עם המלח. שתי פרוסות גזר -- ממש לא נורא). בדרך כלל היא אוכלת אותן ברצון, לא יורקת ועושה פרצופים שרק בשבילם זה שווה :-)
תזמורת_הים*

מעבר לאוכל מוצק

לפעמים ילדים אוכלים הכי טוב כשהם גם עושים משהו אחר
מה זה "אוכלים טוב"? אוכלים יותר? ולמה זה שהילד "אוכל טוב" יותר חשוב מזה שיאכל בשקט תוך התרכזות באוכל?

אני התחלתי להושיב את הילד לשולחן בכל ארוחה מרגע שהתישב עצמאית (בגיל חצי שנה). לא משנה אם אכל משהו או לא, הוא היה שותף לישיבה סביב השולחן. בדרך כלל גם כרסם איזה מקל מלפפון או משהו. בהדרגה טעם יותר ויותר מרכיבים מהארוחה שלנו עד שקיבל באזור גיל שנה צלחת וסכום משלו והתחיל לאכול ממש.
היום בגיל 3, ברגע שהוא רוצה לאכול, הוא אוטומטית מתישב ליד השולחן.
ברור שקרה וקורה בכל שלב שהוא נשנש גם לא ליד השולחן, וגם אנחנו כמובן, אבל יש הבדל ברור אצלנו בין לנשנש איזה פרי לבין לאכול ארוחה.
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

"אוכלים טוב" זה אוכלים בתיאבון וברצון.
לא כולם אותו דבר. אצלי יש בן שלוש וחצי שמעולם לא התרכז באוכל, ובקושי אכל משהו עד גיל שנה ורבע. אוכל לא מעניין אותו, הוא אוכל רק כשהוא ממש ממש רעב ורק כי הוא חייב, ותמיד מת כבר לקום מהשולחן. וזה לא כי לא ניסינו "להקנות לו" תרבות אכילה מצוינת, תאמיני לי.
אז הפעם אני מנסה לבוא לכל הסיפור בלי הרבה ציפיות ולבדוק מה מהקונבנציות שלי מתאים לה ומה לא, ועל מה חשוב לשמור ומה לא. עובדה שזה כן עורר בי תהיה, ההאכלה כשהיא על הבטן.
ענבל_נתן_בר*

מעבר לאוכל מוצק

לא משנה אם אכל משהו או לא, הוא היה שותף לישיבה סביב השולחן.
מאוד מאוד חשוב בעיני.
ולגבי האכלה על הבטן: תנסי לשכב על הבטן ולאכול. נוח?
תזמורת_הים*

מעבר לאוכל מוצק

אוכל לא מעניין אותו, הוא אוכל רק כשהוא ממש ממש רעב ורק כי הוא חייב, ותמיד מת כבר לקום מהשולחן.
יש גם מרכיב של אופי.
יש אנשים שפשוט אוכלים מעט. כמו שיש אנשים שישנים מעט.
כל עוד הילד מתנהג כך באופן טבעי, ולא כתוצאה מלחץ שהופעל עליו ויצר איזה אנטי סביב האוכל, אני לא רואה בזה בעיה.
אני מאמינה שאם יש בבית דוגמה אישית נכונה ואין לחץ סביב האוכל (מתי לאכול, כמה לאכול, מה לאכול, באיזה גיל לאכול וכו'), לא צריך לדאוג.
אז הפעם אני מנסה לבוא לכל הסיפור בלי הרבה ציפיות ולבדוק מה מהקונבנציות שלי מתאים לה ומה לא, ועל מה חשוב לשמור ומה לא
זו לדעתי גישה מצוינת. אני מאמינה שכל עוד תהיי קשובה לילדה, לא תצליחי לעשות טעויות דרמטיות, לא משנה אם תאכל קצת בננה כשהיא על הבטן או לא (אני אגב גם חושבת שזה לא נוח, אבל לא כזה קריטי).
מארז_אהבה*
הצטרפות: 06 מרץ 2009, 21:45
דף אישי: הדף האישי של מארז_אהבה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי מארז_אהבה* »

כל עוד הילד מתנהג כך באופן טבעי, ולא כתוצאה מלחץ שהופעל עליו ויצר איזה אנטי סביב האוכל
הלוואי שהייתי יכולה להיות בטוחה שזה נכון :-( כנראה קצת קלקלתי משהו בדרך, אבל אני מנסה לתקן...
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אין שום בעיה עם תפוחים. אני נתתי גם גזר חי.
אגב, יש דיון מעניין בנושאים האלה של ראשית האכילה ו"הקניית הרגלים" ב{{}}תינוקות ומזון חי
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

דיון מעניין בנושאים האלה של ראשית האכילה ו"הקניית הרגלים" בתינוקות ומזון חי
קראתי בו קצת בעבר וגם עכשיו. הנאוּת הזאת קצת גדולה עלי בתור סגנון חיים, אבל בתור אסטרטגיה בינתיים זה לא רע.
אגב ניצן, בקיץ שעבר היינו בטנזניה וביקרנו אנשים ששייכים לשבט הקרוי hadza. ציידים לקטים פר אקלנס, די מדהים לראות את זה. אין להם שום דבר והם גם לא אוגרים שום דבר. יצאנו עם הנשים ללקט קצת שורשים מרים. בדרך הן גם צדו עכבר שדה, מלקו לו את הראש וכשחזרנו צלו אותו על המדורה ונשנשו אותו לנגד עינינו. מממ, יאמי! (יש גם תמונות)
ניצן_אמ*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

מגניב.
אבל עזבי, זה לא נסיון להעביר מישהו ל"נאוּת" UGH פשוט התייחסות לשאלות שאת מעלה מתוך תפישת עולם שמתייחסת לתזונה ולהתפתחות קצת אחרת, ומאד ברצינות. <במילים אחרות, לא בא לי לכתוב את זה עוד פעם.>
אנדלוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנדלוסיה* »

בהחלט, בהחלט, כך זה הובן. גם אמשיך לקרוא שם. וגם לא חייבים "לעבור לנאוּת" בשביל לראות שיש בה מידה של היגיון ולאמץ כ/מה שרוצים ומתאים מזה.
ניצן_אמ*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ובקשר לאפריקה - חיסנתם לפני? התחסנתם? <יכולה לענות באיזה דפבית ולמחוק מפה, שלא נפריע ללועסים הקטנים. :-)>
ללי_באדולינה*
הצטרפות: 19 מרץ 2007, 21:14
דף אישי: הדף האישי של ללי_באדולינה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ללי_באדולינה* »

מה דעתכם על דייסת קוואקר לבן 8 חודשים?
קראתי כאן בעבר ןלא זכור לי שראיתי אבל אולי פיספסתי...
ואם לא קוואקר אז יש רעיון אחר?
אמת_וצדק*
הצטרפות: 18 מאי 2006, 02:21
דף אישי: הדף האישי של אמת_וצדק*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמת_וצדק* »

אני רוצה לשתף במשהו ואשמח לכל תובנה או מחשבה בנדון.

רקע:
נגה שלי, בת 5.5. חודשים, עדיין לא טעמה דבר מלבד חלב-אם. כשהיא היתה בת 4 חודשים התחלתי לעבוד במשרה מלאה ועד כה הצלחתי להימנע ממתן תוסף כלשהו. אני צופה שמלאי החלב השאוב יספיק לה רק עד גיל 6 חודשים. היא עדיין לא מראה סימני מוכנות כלשהם למזון מוצק.

השבוע קיבלתי שתי המלצות:
  1. המלצה מיועצת הנקה מוסמכת (אסתר גרוניס, למי שמכיר):
Artificial milk is not just any solid food, but rather a food made of cow's milk which is very allergenic. Some babies might react badly to cow's milk. It would be better to offer solid food at that stage, than to offer artificial milk, especially if there are allergies in your family ( asthma, hay fever, allergy to dust, etc).
You can offer sweet potato, or avocado mixed with your milk as a meal.
Artificial milk is there is you have no choice, but maybe try to pump more in order to avoid having to give artificial milk.
  1. המלצה מרופאת הילדים שלנו, שמצאה פטרייה על הלשון של נגה:
אין צורך לטפל בפטרייה תרופתית. בגיל 5.5 חודשים אפשר לתת לה קצת מיץ תפוזים או עגבניה מרוסקת, והחומציות תסייע בהעלמת הפטרייה.

כאמור, אשמח לקרוא דעותיכם/ן!
לבנה_במילואה*
הצטרפות: 25 פברואר 2008, 21:44
דף אישי: הדף האישי של לבנה_במילואה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי לבנה_במילואה* »

שלום, לא קראתי את כל הדף עדיין, הקטנה בת 6וחצי חד'.
הסבתות אומרות לבשל את הפירות לפני שנותנים, זה נכון? זה לא מוציא את הטוב שבפרי?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

אין צורך לטפל בפטרייה תרופתית. בגיל 5.5 חודשים אפשר לתת לה קצת מיץ תפוזים או עגבניה מרוסקת, והחומציות תסייע בהעלמת הפטרייה
בפטרייה אפשר לטפל גם בסודה לשתייה כמדומני (יש איזה דף באתר פה על פטריות).

הסבתות אומרות לבשל את הפירות לפני שנותנים, זה נכון? זה לא מוציא את הטוב שבפרי?
לאדות - שומר על הערכים התזונתיים.
אמא_של_פיץ*
הצטרפות: 07 מאי 2009, 00:14

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמא_של_פיץ* »

פיץ בן 10 חוד', יש לו 6 שיניים, יונק בלבד, ללא מוצץ וללא בקבוק, בחודשיים האחרונים אני מנסה לתת לו קצת אוכל אחר מלבד הנקה, הוא מראה רצון אבל כשזה מגיע לתכלס הוא לא אוכל כלום, לא מאודה,לא מרוסק, לא מבושל, לא חי, לא שלם, לא חתיכות, לא מעוך, לא פירות, לא ירקות....הדבר היחיד שהוא כן לעס כמה ביסים זה בשר-לא ניסינו לתת אלא הוא פשוט לקח מהצלחת שלנו ושם בפה וזה קרה עוד פעמיים,האם אני צריכה לעשות משהו? לעזוב את זה? לנסות משהו אחר?
אנחנו לא הולכים לטיפת חלב אבל שקלתי אותו לא מזמן והוא עלה בחודשיים בערך 600 גר' שזה נראה לי מעט
אשמח להארות מלמודי עניין, תודה
פלונית*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי פלונית* »

תנסי להגיש לו באצבעות שלך ולא בכפית הרבה פעמים זה עובד.בנוסף כדאי לתת דברים שיכול להחזיק לבד ביד
אמא_של_פיץ*
הצטרפות: 07 מאי 2009, 00:14

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמא_של_פיץ* »

תודה אבל ניסיתי מה שכתבת, ניסיתי לתת לו מהאצבע שלי, ניסיתי לשים על האצבע שלו, על המגש אוכל כדי שיגע לבד ולתת לו ביד לחם/גזר/פתיבר אורגני/בטטה....
זה לא עבד
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי נועה* »

שלום
בתי בת 8 חודשים ויונקת מלא ביום ובלילה. עדיין לא נתתי לה בכלל מוצקים או שתיה אחרת מלבד הנקה.
קראתי את המאמרים של ורד לב על המעבר למוצקים ויש לי כמה שאלות.
אין לי בעיה להניק מלא גם לאחר גיל שנה. אני עובדת משהו כמו שעתיים ביום כך שאני מניקה אותה לפני העבודה ויוצא שבזמן שאני עובדת היא לא רעבה בד"כ. אני נהנית מכך שאין לי ווסת! מבחינת הנידה...ולכן לא ממהרת להוריד את ההנקות שעלולות לזרז את קבלת הווסת. וחוצמזה אני מבינה שזה הכי בריא גם ליונקת הקטנה...
הבנתי שהנקה מלאה חשובה עד גיל שנה.

עד איזה גיל הנקה מלאה נטו יכולה להספיק מבחינה תזונתית?? ברור שכדאי להתחיל לפני כי לוקח זמן לתרגל למוצקים ולאכול ממש כמויות משביעות אבל שאלה זו מעניינת אותי.

בתי עדיין לא יושבת לבד ועוד אין לה שיניים בכלל. יש לי תחושה שזה עדיין לא מתאים לה לקבל מוצקים. מה אתם אומרים? לחכות עד שתשב ויהיו קצת שיניים?

וגם-מתי להתחיל עם מים? ואיזה? (מינרליים/מורתחים) אני מבינה שעם המעבר לאוכל מוצק נותנים מים אבל מה אם עדיין יונקת מלא ויהיה קיץ וחם?

אשמח מאד לתשובותיכם!
אמא_ללי*
הצטרפות: 19 נובמבר 2007, 06:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ללי*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמא_ללי* »

עד איזה גיל הנקה מלאה נטו יכולה להספיק מבחינה תזונתית??
למיטב ידיעתי, בגיל שנה המוצקים אמורים להוות בין שליש לשני שלישים מהתזונה. אבל בארבעת החודשים הקרובים המתוקה שלך תשתנה כל כך הרבה....
האם היא מראה עניין באוכל? מנסה לשלוח ידיים?
אני לא מאמינה שזה עניין של תרגול, אלא של בשלות. כשהתינוק מוכן הוא מתחיל לאכול כמויות. לפני זה אפשר לתת לשחק באוכל וזה נחמד להתנסות ולהיחשף ולראות את בני המשפחה אוכלים, אבל לא בהכרח יותר מזה.
את יכולה להציע לה ולראות איך היא מגיבה, ואפשר גם לחכות... לפי התחושה שלך.
כל עוד לא נותנים מוצקים אין צורך להציע מים, בימים חמים חלב האם דליל יותר ומכיל יותר מים בעצמו. רק חשוב לשתות הרבה בעצמך.

מה שכן, אולי כן כדאי לעשות בדיקת דם לבדוק את רמות הברזל כדי לוודא שלא חסר (אם את לא נותנת תוסף).
אמת_וצדק*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמת_וצדק* »

האם בסביבות גיל 7-8 חודשים, כשמתחילים לטעום ירקות, מומלץ להוסיף שמן זית לירקות טחונים?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

מעבר לאוכל מוצק

לא יודעת אם מומלץ, אבל בטח אין אם זה בעיה - שמן זית איכותי יוסיף קלוריות ועוד טיפה ערך תזונתי. בסך הכל הירקות הרי דיאטטיים לגמרי.
אמת_וצדק*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמת_וצדק* »

שמן זית איכותי
איזה שמן זית הוא איכותי? יש אורגני? אשמח לקבל המלצות.
פלוני_אלמונית*

מעבר לאוכל מוצק

שלום יש לנו תהיה אשמח לקבלהצעות
התינוק שלנו בן 7 וחצי חודשים יונק בלבד לא מוכן לאכול בקבוק (חלב שאוב או מים) ונועל את פיו לכפית עם מרוסקים (כבר ניסינו כל מה שאפשר ירקות, פירות עם שקדיה ובלי ).
ניסינו בייבי ביס והוא קצת הכניס לפה בפעמים הראשונות ועכשיו כלום רק משחק... כמו כן בננה לא מעוכה וגזר מבושל ביד - כלום!!!
אני רוצה גם לציין שהוא עדיין אינו יושב ויונק מתי שרוצה אני לא כל כך מצליחה להכניס סדר...
בגיל 4 חודשים יצאה לו שן ראשונה והיום כבר יש לו שתיים למטה ושתיים למעלה שממש עכשיו בוקעות
אני קצת לחוצה הבנתי שיש קשר לאי אכילת מוצקים ושינה לא טובה בלילה...
ובכלל אם מישהו יכול אולי להציע משהו
מארז_אהבה*
הצטרפות: 06 מרץ 2009, 21:45
דף אישי: הדף האישי של מארז_אהבה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי מארז_אהבה* »

אני לא בת סמכא אבל נראה שיש לך בבית אכלן קטן מאוד, וגם שהוא עדיין לא בשל.
ההמלצה שלי: הציעי עוד לא מרוסקים: חצי מלפפון (עם הקליפה), רבע אגס, פלח תפוח. אל תגישי לו לפה אלא ליד. הוא לא יאכל אותם ממש אבל ישחק איתם, ימצוץ קצת. והכי חשוב: להוריד לחץ! (מניסיון, זה הדבר היחיד שעובד)
טלי*
הצטרפות: 13 מאי 2002, 13:40

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי טלי* »

שאלה קטנה לגבי העגבניות:
אפשר רוטב עגבניות- מרסק או נאמר קטשופ של הרדוף, או שכל המוצרים הללו לא מומלצים לפני גיל שנה?
אולי נשמע דבילי, אבל מרגיש לי הרבה יותר ידידותי לעיכול משום מה...
שושיק*
הצטרפות: 27 דצמבר 2007, 20:47

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי שושיק* »

מה אתם אומרים על ההמלצות החדשות של משרד הבריאות לתת לתינוקות טעימות מגיל 4 חודשים כדי למנוע אלרגיות. זה ממש מצחיק פשוט הפוך ממה שהם אמרו לנו קודם! פעם טענו שחשיפה מוקדמת גורמת לאלרגיה והיום אומרים שחשיפה מוקדמת מקטינה את הסיכוי לצליאק ואלרגיות מה עושים? לתת טעימות או לא? הבת שלי בת 5 חודשים עוד לא נתתי כלום ואני מתלבות... מה דעתכן?
גונ_גה*
הצטרפות: 22 ספטמבר 2009, 14:41

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי גונ_גה* »

ההמלצות הן שאי אפשר לתת מוצקים לפני 4 חודשים ולא
לתת לתינוקות טעימות מגיל 4 חודשים אלא אם כן יש משהו חדש יותר ממה שאני יודעת. מה שכן הבנתי שאומרים לערבב את כל סוגי הירקות ושמותר לתת הכל פרט למוצרי חלב?! גם אני תוהה על כך
שושיק*
הצטרפות: 27 דצמבר 2007, 20:47

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי שושיק* »

יש הוראות חדשות תעייני בקישור למעלה של משרד הבריאות, פעם אמרו לא לתת מזונות שנחשבים אלרגניים לפני גיל4 חודשים היום אומרים דוקא כן לתת ובגיל מוקדם 4 חודשים עשוי למנו עלרגיות
יש עוד תגובות בבקשה!?
יונה*
הצטרפות: 19 ספטמבר 2004, 00:09

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי יונה* »

בני בן חמישה חודשים ונראה כי מעוניין באוכל עוד לא נתתי לו
אין לו שיניים
השאלה שלי היא איזה אוכל אפשר לתת לו שהוא לא מרוסק
הכוונה לאוכל במצבו הטבעי, או קצת מאודה וחתוך אבל לא מעוך
פלוני_אלמונית*

מעבר לאוכל מוצק

בשמת שלום,

הבן שלנו בן כמעט שמונה חודשים, בזמן האחרון השינה שלו ללא מנוחה (בכי, אי שקט, מדי פעם נשמעים גם גזים). במהלך היום עפ"ר נראה מרוצה. בחודש וחצי האחרונים לפעמים מבטא כעס, רוגז (משמיע זאת בקולו, בקפיצת אגרופים ומבט זועף), השינוי הזה התרחש במקביל לתוספת מוצקים וגם לזחילה וכעת לעמידה ולפסיעות ראשונות. הוא תינוק מתוק חייכני, מרבה לצור קשר מגוון עם הסביבה. נסינו עיסוי בבטן - לא עוזר, לפעמים להניח לו לשון על הבטן שלי עוזר, הנקה מקלה, אבל זה לא מספיק וכעבור פרק זמן לו ארוך הוא סובל שוב. אנחנו מאוד רוצים לעזור לו, יש לך רעיון ? מחשבה ?

ת ו ד ה !
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

מותר לי גם אם אני לא בשמת? :-)
הייתי בודקת מה הוא אוכל (רגישות יכולה להוביל לבעיות עיכול - גזים, כאבי בטן, וגם לאי שקט, אפילו כעס),
וגם האם יש לו תולעים (כשהוא מתעורר באי שקט בלילה, בדקו האם זוחלת תולעת החוצה מפי הטבעת שלו).
את רוצה לספר אילו מוצקים הוא אוכל?
בשמת_א*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי בשמת_א* »

ההתנהגות הזאת גם אופיינית לצמיחת השיניים. השיניים הצומחות מציקות בעיקר בלילה (במשך היום יש גירויים שונים שמסיחים את דעת התינוק מהשיניים המציקות).

ומסכימה כמובן עם תבשיל קדרה.
י_ע_ל*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2009, 15:45

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי י_ע_ל* »

שלום בשמת!
אשמח מאוד אם תוכלי לענות לי על שאלה קטנה (-:
בני בן 7 חודשים ואני כבר משלבת לו פירות וירקות עם ההנקה (זה בא ממנו אני הייתי מחכה עוד המון...עד שאהיה מוכנה בעצמי..(-: ) שאלתי היא מתי צריך/רצוי/כדאי לשלב דברים נוספים מלבד ירקות ופירות? האם אורז זה טוב? קוואקר? או שעדיף בשלב מאוחר יותר? אני נורא מבולבלת מכל הגישות באיזה שלב לשלב עוף? ואיך שומרים על ההנקה במקביל? חשוב לי מאוד להמשיך להניק.
תודה תודה !
יעל
י_ע_ל*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי י_ע_ל* »

שכחתי להוסיף שחרשתי את האתר בדפים הרלוונטיים ולא מצאתי תשובות...(-:
בשמת_א*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי בשמת_א* »

הי י ע ל, אני לא מאמינה שאין פה דפים שמלאים עצות כאלה.
האם כבר הצצת בדפים האלה:

האם להקדים מתן מוצקים
התחלה מאוחרת עם מוצקים
מעבר לאוכל מוצק
סרבנות מוצקים
עיכוב גדילה אצל אוכלי מוצקים

וגם בדפים האלה:
שאלות ותשובות בנושא תזונה
שאלות ותשובות בנושא תזונה 3
שאלות ותשובות בנושא תזונה לפי נושאים
שאלות ותשובות בנושא תזונת פעוטות

ואולי גם באלה:
שאלות בענייני פעוטות
שאלות לבשמת לגבי תינוקות

בכל מקרה, כדי לשמור על ההנקה פשוט דואגים קודם כל להניק, ואחר כך להציע אוכל.
האוכל הוא תוספת להנקה, לפחות עד גיל שנה.
בהצלחה!
י_ע_ל*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי י_ע_ל* »

היי בשמת!
ראשית תודה רבה על התשובה! @} את רוב הדפים קראתי יותר מפעם אחת ואת השניים שלא, קראתי עכשיו. אין תשובה שמתאימה לתינוק בגילו אז הייתי שמחה לדעת מתי לדעתך כדאי (כמובן ברצונו והסכמתו) לתת לו דייסה טבעית ו/או עוף? או כל דבר אחר שהוא לא ירקות/פירות תודה ! (-:
בשמת_א*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי בשמת_א* »

לדעתי אפשר עכשיו כבר לתת בשר (עוף, הודו). הרוב נותנות או בקציצות קטנות, או טחון במרק, בגיל הזה, אבל אם תעבירי את השאלה והתשובות לדף מתאים (תבחרי אחד מהדפים שציינתי, שאליו היית רוצה להעביר את הדיון הזה) אז אחרות בטח יספקו שפע של תשובות נוספות.

בגיל הזה גם אפשר להתחיל עם קטניות עדינות (עדשים, אפונה).

גם אורז.

כמובן, הכל בכמויות של טעימות, של היכרות. כפית, שתיים, שלוש - עד שנמאס לו.
הרעיון הוא להכיר לו טעמים, ושיהיה לו כיף ומעניין לאכול. שיטעם. אין מטרה ש"יאכל". אם אפשר לתת לו דברים לאכול בעצמו באצבעות, זה הכי טוב.
כי זה גם מפתח את היכולת המוטורית באצבעות, זה גם צבעוני ומושך, זה גם משחק (כן, כן לשחק עם אוכל... (-: ), גם בריא להתמרח בזה וללמוד להכניס לפה.
למשל, לשים לו קוביות בטטה אפויה, אפונים ירוקות מופשרות, קוביות תפוחי אדמה, חתיכת תפוח או אגס או בננה או אבוקדו, חתיכת עוף מהמרק שעשית בשבילכם או קציצונת של הודו. חתיכת מלפפון. עלה של חסה.
שיטעם, שיכיר את הטעמים של המזון בצורתו הטהורה (לא מעורבב וטחון עד שלא יודעים מה יש שם), שיתענג.

חלק מהדברים את שמה שם כדי שיטעם בעיקר את ה"מיץ" שלהם (לא יודעת כמה הוא יצליח באמת לאכול מעלה קטן של חסה), שיכיר את הטעם, שיהיה לו כיף. כי זו התקופה שבונה את חוש הטעם שלו ואת היכולת שלו לגוון באוכל. תינוק שלא נחשף למספיק מזונות בצורתם הטבעית בגיל הזה עלול לצאת בררן (יש עוד סיבות לצאת בררן, אל תדאגי (-: אבל זו אחת הדרכים לשפר את הסיכויים לאכילה בריאה).

לשים לב איך הוא לועס, כדי לדעת כמה מוקדם אפשר יהיה לתת לו מזונות מסוימים.

אפשר גם לתת כפית עם משהו עליה, שילקק. למשל, קצת שקדיה. ממש קצת. על קצה הכפית. שילקק, שיטעם. תמיד אפשר לתת עוד טיפה על כפית. אורז, לתת כמות קטנה בצורת כדור, שינסה לתפוס ולהכניס לפה.

ביצים ומוצרי חלב עדיף לדחות לגיל שנה.
מוצרים מעובדים עדיף לדחות לגיל שבו אין ברירה P-: (נגיד, אם בגיל ארבע הוא ייחשף לבמבה באיזה יומולדת של מישהו, זה אמנם מוקדם מדי אבל לא נורא (-; ).

אגב, אחד הסימנים למוכנות לאכול הוא ישיבה. האם הוא כבר יושב? כי הכי נוח להושיב אותו על הרצפה לניסויים האלה, ואת האוכל לשים על מגש לידו. קל יותר לנקות אחר כך את הרצפה והמגש. הכי כיף בקיץ, כי אפשר גם להושיב אותו עירום על הרצפה. זה חוסך כביסה (-; בחורף אני ממליצה ללמוד לחיות עם בגדים מלוכלכים... ממילא בערב זה הולך לכביסה, אז שיילך אחרי חמש ארוחות טעימות (בראשונה מרח תפוח אדמה על החולצה, בשניה טפטף מהמלפפון על המכנסיים, וכן הלאה....).
י_ע_ל*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי י_ע_ל* »

וואוו בשמת תודה רבה! (-: על התשובה המושקעת. הינוקא שלי עוד לא יושב (אני הבטחתי לעצמי שאני לא נלחצת שהוא אפילו עוד לא זוחל@} עושה רושם שהוא פשוט לא רוצה עד עכשיו הוא הקדים את זמנו באופן משמעותי בהכל טפו טפו אז עכשיו הוא לוקח את הזמן). אפרופו בשמת לגבי ישיבה /זחילה אני תוהה לעצמי האם תינוקות שנמצאים רוב הזמן במנשא או על ידי הוריהם לא "מאחרים" לעשות זאת... סה"כ אין להם אותו זמן לול/שמיכה/מיטה וכו' כמו תינוקות שמושארים רוב היום לשחק עם עצמם... מחשבה..
בכל אופן תודה רבה ! (-: יומטוב!
אילה_א*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אילה_א* »

לגבי ישיבה /זחילה אני תוהה לעצמי האם תינוקות שנמצאים רוב הזמן במנשא או על ידי הוריהם לא "מאחרים" לעשות זאת... סה"כ אין להם אותו זמן לול/שמיכה/מיטה וכו' כמו תינוקות שמושארים רוב היום לשחק עם עצמם
בדיוק הפוך
הם כל היום עסוקים בלהיות מותאמים לגוף של ההורה ולכן ההתפתחות שלהם זחילה ישיבה מוקדמת יותר (לפחות כך אני הבנתי )
אנד_לוסיה*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2009, 22:35
דף אישי: הדף האישי של אנד_לוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אנד_לוסיה* »

ושוב אתכם.
פשפושה בת שנה ו-4 אוהבת מאוד לאכול. מה זה לאכול? לועסת כל דבר, אבל האינפוט זעום. מלבד בננה, אבוקדו, תפוח אדמה, בטטות ורכים כאלה, הרוב מוצא את דרכו ברסיסים או בעיסה אל הרצפה. מלפפונים, אגסים, פלפלים, עוף, אפילו הלחם המועט או האורז שהיא מקבלת.
איך תגיבו? זה מוכר בספרות? נתקלתן? (שנה וארבע, כן? שמונה שיניים קדמיות, טוחנות יוצאות בימים אלה, מוטוריקה גסה מעוררת השתאות, שותה מים רק מכוס, וצמודה לציצי כמו בת חודשיים.)
אני לא מודאגת, כי ברוך אדוני יום יום הילדה גדולה ועולה כפורחת; אני רק לא מבינה את זה. נראה לי משונה.
תודה לעונות.
עוברת_אורח*
הצטרפות: 15 פברואר 2003, 19:04
דף אישי: הדף האישי של עוברת_אורח*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי עוברת_אורח* »

יש לי שני דברים לומר לך:
  1. גם אצלנו...
  2. אלא אם אמא איננה ומישהו אחר מאכיל, שאז זה הולך יותר (אם כי אין לי מושג באיזה טריקים משתמשים כל המאכילים למיניהם, ואני גם לא שואלת).
אני לא מודאגת, רק הפטמות שלי זועקות "הצילו!" (ועל חוסר שינה כבר דיברנו).
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ורד_לב* »

והמספר הנוסף...
מה מצב הברזל שלה?
שאלת מליון הדולר, אולם מתאימה קצת לתאור שלך- ילדה גדולה, יונקת הרבה, משחקת עם האוכ, לא אוכלת הרבה...
שווה בדיקה {@
אנד_לוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

אולי באמת שווה לבדוק. תודה.
ליהיא*
הצטרפות: 05 ספטמבר 2005, 15:48

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ליהיא* »

פשפושה בת שנה ו-4 אוהבת מאוד לאכול. מה זה לאכול? לועסת כל דבר, אבל האינפוט זעום.
גם הבן שלי היה ככה. בקושי אוכל כף- שתיים של אוכל בכל ארוחה ויונק מסביב לשעון. לקראת גיל שנתיים התיאבון למזון חוץ מציצי גדל (והביקוש לציצי ירד) אך עדיין לא אכלן גדול. לשמחתי הוא מתפתח נורמלי, בעל מרץ וחיוניות. בדקתי ברזל וגם B12 (צימחוניים) והכל תקין. אני תמיד אפשרתי לו לאכול כמה שרוצה ואף פעם לא רדפתי אחריו עם כפית או ניסיתי לשכנע אותו לאכול. ככה נראה לי נכון לעשות. אם הוא יהיה רעב הוא פשוט יאכל. מה שכן אני דואגת שיהיה לו בין הארוחות תמיד איזה צלחת של דברים מזינים (ירקות, פירות, אגוזים וכדומה) באופן נגיש שאם יראה ויבוא לו שפשוט ייקח ויאכל.
אנד_לוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

איזה כפית ואיזה נעליים. רק לבד היא מוכנה לאכול, ובאמת אוהבת לכרסם כל דבר, וטועמת לאורך כל היום. אפילו זיתים מרירים-חריפים. ומודיעה שטעים לה! הולכת ולוקחת לה תפוח שלם ויורדת עליו, אבל כמה מזה נכנס? לא יודעת. לא ברור לי למה היא יורקת. לפעמים היא עשויה לירוק אפילו אורז או בננה או אבוקדו, דברים רכים שלא דורשים שיניים טוחנות. לועסת לועסת ובסוף יורקת את העיסה. זה מה שהיה אצלך, ליהיא?
אמא_ללי*
הצטרפות: 19 נובמבר 2007, 06:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ללי*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמא_ללי* »

אנדלוסיה, יכול להיות שקשה לה לבלוע מסיבה כלשהי? אולי כדאי לבדוק את הכיוון הזה?
ליהיא*
הצטרפות: 05 ספטמבר 2005, 15:48

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ליהיא* »

הוא היה לועס ויורק (עדיין לפעמים) אבל לא באופן שעורר את דאגתי. לא יודעת כל כך מה לייעץ. נדמה לי שאם היא מתפתחת באופן תקין, אולי פשוט יש לה סקרנות לטעמים ולתחושת המרקם, אבל לא "בא" לה להכניס את המזון לגוף? אולי היא תהייה יינינית?
אנד_לוסיה*

מעבר לאוכל מוצק

טוב, היום התחלנו טיפול משולב בברזל ובאכזריות: למה שהיא תאכל אם היא יונקת לשובעה בכל שעות היממה? כלומר, בטח יש תינוקות שאוכלים גם ככה, אבל לא היא. המסכנה, הרגישה שמגרשים אותה מגן העדן. בכתה ומחתה, אבל אני לא נכנעתי. כלומר, מגיע לה לינוק אחרי שהיא מתעוררת, אבל לא הסכמתי שוב אחרי עשרים דקות סתם משעמום וקווצ'יות של לפנות ערב. בסוף ניאותה לאכול אבוקדו וקיבלה אפילו קוטג', רחמנא ליצלן, ולא ירקה. ירקות הסלט בארוחת הערב דווקא כן מצאו את דרכם אל הרצפה. נחיה ונראה.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

מעבר לאוכל מוצק

גם אצלנו אותה תהייה - כמה מזה נכנס? לא יודעת. לא ברור לי למה היא יורקת.
המבחן הוא ב"כמה הקקי שלו היום שונה מקקי של הנקה מלאה". אבל זה משתנה על פני תקופות, במשך מחלה ואחריה, וכדומה.
ברזל עדיין לא בדקנו, צריכים להגיע לשם ממש בקרוב.

אלא אם אמא איננה ומישהו אחר מאכיל, שאז זה הולך יותר
בהחלט. סבתא נותנת לו יוגורט, מנת פירות ואבוקדו, וכל מיני כאלה, שאני בכלל לא ניסיתי. שם הוא אוכל לא רע (אבל לא כמויות גרנדיוזיות. נגיד, רבע גביע יוגורט).
פלונית*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי פלונית* »

קטנתי בת שבעה חודשים. יונקת.
בגיל חצי שנה ולאחר שגילתה סקרנות ועניין,
החלה לטעום בנוסף אבוקדו, בננה, בטטה- בהנאה ובשמחה.

אלא מה? כעבור שבוע וקצת, כפי הנראה בעקבות מנת יתר של בננה-
עצירות של חמישה ימים, מלווה בכאבים, אי שקט וקושי לישון.

הפסקתי לתת לה מזון מוצק, חזרתי להנקה בלבד. מאז חלפו שבועיים ויותר ואם
כי יש שיפור, המצב לא חזר לקדמותו.

מיציאות סדירות, בדרך כלל פעמיים ביום, ימים ללא יציאות- וכשיש קקי, אז הוא עדיין מוצק.
נדמה שהמערכת שלה טרם התגברה על טראומת המזון החדש.

משונה לי שחלפו עברו שבועיים והגוף טרם שב לקדמותו.

לדאוג? רופא? אני חוששת מאוד לתת לה שוב אוכל של גדולים וחבל לי,
היא רוצה ומבקשת בעיניים ובידיים. מישהו עבר חוויה דומה?

תודה מקרב לב.
נבט_חיטה*
הצטרפות: 14 מאי 2005, 23:13
דף אישי: הדף האישי של נבט_חיטה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי נבט_חיטה* »

מעבר למזון מוצק- דגשים והמלצות - מאת ורד לב
הקישור אינו עובד או שמא הדף לא קיים יותר.
איפה אפשר למצוא את המאמר?
ג'וניפר_והמשפחה*
הצטרפות: 01 אפריל 2009, 22:30
דף אישי: הדף האישי של ג'וניפר_והמשפחה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ג'וניפר_והמשפחה* »

מה עושים כשהילד לא רוצה לעבור לאוכל מוצק?
הוא כבר בן 11 חודש, ולא מסכים לטעום כלום. חי רק על ציצי.

הייתי יכולה להמשיך לנצח, אבל ההמוגלובין שלו נמוך, ולא בגלל ברזל - חסרה לו חומצה פולית (הדרך לתסף - לפורר לו כדור למזון. שהוא לא אוכל).

אני כבר די מיואשת, ולא יודעת איך לגרום לו לאכול אוכל אמיתי. נסיתי אוכל טחון, אוכל אצבעות, אוכל שלנו... אפס שיתוף פעולה.
שורשים_עמוקים*
הצטרפות: 30 אפריל 2009, 14:50
דף אישי: הדף האישי של שורשים_עמוקים*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי שורשים_עמוקים* »

ראשית - (())
קחי פרנטל או תוסף של חומצה פולית (אפילו 1 מ"ג ביום), זה מאוד חשוב לך ולו ואם הוא בחסר בטוח שגם את. היא גם מצויה בקטניות, תרד, לפת, אפונה ודגנים מלאים. אם הוא בחסרים יתכן מאוד ואת, ואולי אפילו יותר כי הגוף קודם יעביר את הצרכים לתינוק בחלב ורק אז לך (בדר"כ). שווה גם לך לעשות בדיקות דם.

גם לנו היתה תקופה כזו עם האוכל - מה שעזר היה כשבעלי / אמא שלי / אבא שלי ניסו לתת לו לטעום מזון מוצק ולא אני. איתי הוא היה רגיל רק לציצי ולא הסכים תקופה אבל מהם הוא הסכים לאט לאט לטעום, בעיקר אם הוא ראה אותם טועמים קודם ואוכלים לידו. בגלל שהוא איתי בבית ובעלי בעבודה, היינו מנסים בבוקר לפני שיצא כל פעם משהו חדש לטעום וככה גם ראינו אם יש רגישויות.
זה לקח כחודשיים, צריכים הרבה סבלנות. הכי חשוב - לא לנסות בכח או בלחץ. הוא מרגיש אם את מתוסכלת או לוחצת. בהצלחה!
ג'וניפר_והמשפחה*

מעבר לאוכל מוצק

לא לנסות בכח או בלחץ. הוא מרגיש אם את מתוסכלת או לוחצת. בהצלחה!
קצת קשה להרגע בפקודה.

ננסה לראות אם אנחנו מצליחים לתת לו בבוקר באמת.
בגלל האנמיה הוא כל הזמן עייף.

ואני מרגישה שאין לנו חודשיים, מרגישה שאין לנו זמן בכלל. והכל מלחיץ ומתסכל.

תודה על התגובה, ננסה צעד צעד...
רוני_של_4*
הצטרפות: 24 יולי 2009, 14:26

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי רוני_של_4* »

ג'וניפר - אין לי עצות, רק רוצה להגיד שיכוליות שהאנמיה הזאת מסבירה כמה דברים... במיוחד את חוסר התיאבון (ואולי את הקושי המוטורי? רק ניחוש...). באמת אין שום דרך לתת לו את החומצה הפולית חוץ מלפורר לאוכל? מה עם שאוב - הוא מוכן? אז אולי תוכלו לשים לו בשאוב... או במשקה אחר אם הוא מסכים. מה עושים עם תינוקות יונקים יותר צעירים שעוד לא אמורים לאכול, איך מתספים אותם בפוליק?
ג'וניפר_והמשפחה*

מעבר לאוכל מוצק

מה עושים עם תינוקות יונקים יותר צעירים שעוד לא אמורים לאכול, איך מתספים אותם בפוליק?
שאלה מצויינת.
באילו נסיבות בכלל רואים שיש להם חוסר?
שורשים_עמוקים*
הצטרפות: 30 אפריל 2009, 14:50
דף אישי: הדף האישי של שורשים_עמוקים*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי שורשים_עמוקים* »

..שהאנמיה הזאת מסבירה כמה דברים... במיוחד את חוסר התיאבון
אני ממש מסכימה, זה אחד הסימפטומים הבולטים, יחד עם חולשה ועייפות.

סליחה שאני מאזכרת את מה שאני כתבתי למעלה אבל כדי לתגבר חומצה פולית ולמעשה רוב הויטמינים ומינרלים (מלבד ברזל אבל זה כבר דף אחר) אצל תינוק יונק - נותנים לאמא. בגלל זה המלצתי על פרנטל שלרוב יש בו 800 מק"ג או לקחת ישר 1 מ"ג של החומצה. אין חשש להרעלה כי ויטמיני B (חומצה פולית = B9) בעודף מופרשים בשתן.
חסר ב-B9 נראה בקלות בבדיקות דם שבוחנות אנמיה. אנמיה יכולה להגרם מחסר בברזל, חומצה פולית ו/או B12 (כ"א לחוד וכולם גם יחד).
אצל מבוגרים חסר חמור בחומצה פולית מתבטא בפצעים בפה (כמו אפטות),שלשולים, לשון נפוחה ורגישה ובעיות עיכול קיבתיים בשל פצעים בדופן הקיבה (בדומה לאולקוס). אני לא יודעת איך זה מתבטא בתינוקות אבל אוכל לנסות לברר.
חשוב לומר שכדי שהחסר יהיה עם תופעות נראות לעין בגוף הוא צריך להיות חמור ויש מצבים של חסר קל-ביניים שלא יהיו סימפטומטים עדיין בגוף.
אמא_חדשה_ישנה*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2009, 19:39

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמא_חדשה_ישנה* »

אולי משהו יכול להזכיר לי ולהסיבר: תינוק בן 6 חודשים שמאוד מתעניין באוכל ונהנה. נתתי לו כבר ירקות ובננה ותפוח. השאלה מתי עוברים למזונות אחרים?האם בשר מומלץ (כי אני צמחונית)? מה לגבי ירקות טריים? וכמה מתוך כלל התזונה מהווה האוכל? מה לגבי לחמים או משהו הוא מעבר למרוסק ומתי? קשה לי עם ההנקה והיתי מעונינת לפחות להפחית אותה.
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

שאלת כמה שאלות.אנסה לענות וגם הזדמנות לברך אותך על המסירות שלך וכל הדברים שאת עושה עם בנך.

דבר ראשון שעולה לי: אם התינוק מעונין לאכול ,יש להגיש לו מגוון ממאכלי הבית .אוכל טרי , חשוב להקפיד שלא לתת דברים אלרגניים(רשימה מפורטת מופיעה בתחילת הדף ,בטיפות חלב ואצל דיאטניות)
אין שום סיבה לתת לתינוק אוכל שבכל מקרה אין בבית וצריך לקנות רק בשבילו.

מה עם אבוקדו,אגסים,מלפפונים ירקות מבושלים:גזר, בטטה, דלעת, וכ' אפשר לנסות קוואקר,אורז מלא -את הדגנים אפשר לטחון לאבקה במטחנת קפה וזה יוצא מרקם עדין וחלק

בשלב הזה של התינוק אפשר להציע בזמן שאת בעצמך אוכלת .זה נותן לתינוק משהו להעסיק את עצמו ושאת תוכלי להנות מהאוכל שלך. להכין אוכל שהתינוק תופס בידים שלו.
זה מאוד מפתח מבחינה של מוטוריקה וכ'

גם לתת כמה כפיות של מרק -לטחון חלק מהמרק שהכנת לעצמך .

אני מצאתי שהתזונה של הילדים היא מנוף לשפר את התזונה שלי : לקנות הרבה סוגי ירקות ופירות וכמיות 'שתמיד יהיה בבית'

צמחונים וטבעונים שאצלם אין איסור גורף לאכילת בשר (כי אני מכירה גם כאלו שיאסרו על הילדים לאכול מזה, ), אוכלים בשר אצל הסבתות .
אני חושבת שצריך לחשוב על תוספת B 12
אין שום עדות לכך שהילד ממש צריך בשר.ממליצה לקרוא את הספר 'מחקר סין'-שעוסק בעינין .
אם הילד בריא ושמח-סימן שהוא מקבל כל מה שהוא צריך.
אם יש צורך וישנה איזו בעיה :להבדק אצל רופא ,להתיעץ עם מישהו.
קחי בחשבון שרוב המטפלים בקופ"ח ימליצו על בשר .
אם את רוצה מישהו עם מודעות לנושא-יש לחפש במיוחד.
סביר להניח שהאוכל לא יהיה במקום הנקה.התינוק ירצה את ההנקה כדי לעזור לעצמו לעכל את האוכל שמע' העיכול שלו עדין לא מיצרת אנזימים כדי לפרק .
גם אין לתינוק מספיק נוגדנים כדי להגן על עצמו מפני חידק שבכל זאת התישב במנה (ונגד זה אין מה לעשות, יש חידקים בכל מקום)
ההנקה מספקת את התמיכה הזו למע' ההגנה.

לכן , אני חושבת שיש להנמיך את הציפיות לגבי כמה התינוק ישבע מהאוכל.

מצד שני, אני יכולה להבין שבגיל 6 חודשים של התינוק , אמא תרצה להפחית את מספר ההנקות ביום.
ההנקה תובעת אנרגיה עצומה.
זו לא רק ההנקה: זה השינוי בסיגנון החיים, זה האחריות,עבודות הבית ,לנסות להספיק לעשות משהו עם צ'ופצ'יק קטן שמשתרך אחריך, או שבוחר לו דווקא כיוון אחר ובוכה וצועק ,וההרמה והנשיאה -זה תפקיד דורשני להיות אמא.

אני לא יודעת מה בדיוק להציע לך.אולי רק שתתבונני ביום שלכם ,בכמה ימים, ותראי : איפה קשה לך, איפה המתח נוצר?
איפה השעה הקשה?

האם ישנה שם הנקה שמכבידה עליך, או שזה משהו אחר לגמרי ?

=אם את רוצה תעני ונמשיך משם.
אמא_חדשה_ישנה*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2009, 19:39

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אמא_חדשה_ישנה* »

תודה על ההתייחסות. שה לי בעיקר בערב ובלילה. הוא בלילה רוצה כמעט כל חצי שעה...ויש עוד ילדה בכיתה א' שממש קשה לי ואני מרגישה שאין לי אנרגיה וכוחות. מותר לתת ירקות טריים? ומה לגבי קטניות?
אילה_בשדה_הדגן*

מעבר לאוכל מוצק

הקושי בלילה והעיפות המצטברת -זה משהו שיכול לחסל פנתרות!
ועוד להכין בבוקר ילדה לבי"ס-או לה לה..
נשמע לא פשוט מה שאת מתארת.

השאלה הראשונה : האם הוא ישן צמוד אליך ואת יכולה להניק בשכיבה ?
האם ישנה איזו בעיה בריאותית /צריך לשלול בעיה כזו ?

באופן אישי, התינוקת שלי היתה גם יונקת המון בלילה ובכלל ובאיבחון של רפואה סינית , הסתבר שדרוש לה חיזוק.הטיפול מאוד תמך בה וראיתי שיפור.
וחוץ מזה :אני לא ממש יכולה ליעץ פה,את יכולה לראות בתוך עצמך:

כמה חשוב שהוא ינק בלילה?(-יבואו ויסקלו אותי וירטואלית, הרי אנחנו כאן 'בבאופן' והתינוק יונק לפי דרישה..מצד שני היות וכולנו 'מג'נגלות בין דרישות החברה המודרנית המנוכרת והלא שפויה ..ומאידך מנסות לתת לילדים שלנו משהו מהתהליך הטבעי ,המדויק לנו מבחינה אבולוציונית .
ותוך כדי כך חשוב להחזיק את הראש מעל המים ולשמור על עצמך.גם אמא היא בן אדם .)
כמה נראה לך שיהיה סביר מבחינת האנרגיות שלך?
האם הנקה ב2100, עוד אחת בשעה 2400 ובבוקר מוקדם -נניח 0600 זה נראה לך?
האם נראה לך להציע לו לשתות מים מבקבוק/כוס פטנט/כוס וקש ?
האם נראה לך לדבר איתו על כך ש'עכשיו זה לא מתאים ואמא עיפה וצריכה לישון'?

ואם זה לא ה'קטע' , אז חשוב שבגלל שאת עובדת במשמרת לילה איתו - שתהיה לך הפסקה במהלך היום והערב. האם זה יתכן?
נראה לי שאפשר לתת ירקות טריים.אבל זה לא מה שיצור תחושת שובע.
יש מי שיקלפו .
בגלל שהם קשים , יש כאלו שחוששים מכך שהתינוק יבלע נגיסה גדולה מדי .אני בדעה שתינוקות יודעים יפה מאוד להשתלט על כל מני מצבים, במיוחד אם נותנים להם לשחק עם האוכל בשלווה.
הרבה אני רואה שנותנים לכרסם גזר שלם/מלפפון.
יש אזורים בעולם שבהם משקים ירקות בשופכין. אני לא יודעת בודאות מה המצב בארץ ואיך את יכולה לברר את המצב בירקניה הקבועה שלך.

כמובן שאפשר להציע 'רסק ירוק' -זה מושלם לתינוקות! משביע ומחזק.
גילית_הבילבולית*
הצטרפות: 26 אפריל 2005, 06:06

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי גילית_הבילבולית* »

שלום שלום, בני בן 7 חודשים אוכל מוצקים בשמחה, כולל טחינה מלאה, ירקות מבושלים ופירות, אך ליבנו נחמץ מהרעיון של להתחיל לתת לו עוף. אנחנו לא צמחונים אך לא אוכלים בקר בבית (רק עוף). פשוט מוזר לנו הרעיון שיצור מופלא קטן כמוהו יאכל חיה קטנה אחרת....אולי בגיל שילמד לצוד...
הוא מקבל ברזל, ועדיין אנחנו חוששים ממחסור בברזל אם לא ניתן עוף. מה חושבים אנשים פה? והאם חלבונים מהצומח באמת עושים את העבודה?
תודה....
אילה_בשדה_הדגן*

מעבר לאוכל מוצק

אם אתם מתלבטים אני ממליצה על הספר:'מחקר סין'
ר_ו_ת_ה*
הצטרפות: 18 יוני 2008, 00:35
דף אישי: הדף האישי של ר_ו_ת_ה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ר_ו_ת_ה* »

אני לא בטוחה אם זה הדף המתאים, אבל בכל זאת
לקטינא, בעל קיבה ממש רגישה כנראה, מלאו 6 חודשים
הוא התחיל להתעניין מאד באוכל, ממש לשלוח ידיים ולחטוף לנו מהצלחות :-)
אממה- כל מה שניסיתי לתת לו- פירורון של אבוקדו, גרגיר שומר אפוי, זרזיפון בטטה
כמויות ממש מזעריות
הוא משלשל בטירוף. יומיים שלושה לוקח לו להתאושש מכל טעימה
(והכל אורגני, ובלי תבלינים)
אם מוסיפים לזה את העובדה שככל הנראה יש לו ריפלוקס והוא פלטן רציני- אז ממש כואב הלב
הוא אמנם יונק המון, אבל אני כבר דואגת שבקצב הזה יוצא יותר ממה שנכנס...
ככל הנראה הוא אלרגי או שהקיבה שלו ממש לא בשלה, כי גם בתחילת ההנקה הוא היה משלשל מאוכל שאני אכלתי.
עם הזמן הבנתי מה לאכול ומה לא- רק באופן אינטואיטיבי, אבל זה עבד.
אני מתבאסת לתת לו לאכול, כי הוא ממש לא מוכן כנראה,
אבל גם מתבאסת לא לתת- כי רגשית הוא כל כך מסתקרן ורוצה...
עצות?
ליירה_24*
הצטרפות: 28 פברואר 2010, 11:03
דף אישי: הדף האישי של ליירה_24*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ליירה_24* »

שאלה לי:
הבת בת ארבעה חודשים בדיוק, ואני נוסעת פעם בשבוע ללימודים, עוזבת אותה עם ההורים שלי.
הבעיה: היא לא מסכימה לאכול חלב שאוב בבקבוק. רק רואה את הבקבוק ומתחילה לצרוח.
מאכילים אותה קצת במזרק (נניח 50 מ"ל), אבל גם זה לא קל. בנוסף, מדובר ב-8 שעות של העדרות, וזה נראה לי מעט מדי לאכול ב-8 שעות.

השאלה: האם כדאי להתחיל מוצקים? ומה למשל?
ואם מתחילים מוצקים, בגלל הסיבה הזו - האם יש לשלב גם מים?

עוד אציין שהיא לא יושבת עדיין, ואין לה שיניים כמובן. אבל היא מאוד סקרנית, מתהפכת ופעילה, שולחת ידיים לכל דבר, ומנסה להכניס לפה, ללעוס ולמצוץ.
גלית*
הצטרפות: 01 אוגוסט 2001, 00:23

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי גלית* »

אני רואה שמזה זמן מה לא מגיבים כאן אבל אני אנסה בכל זאת. המקסים שלנו בן 6 חודשים ואנחנו רוצים להתחיל להציע לו מוצקים. הבנתי פחות או יותר מה כדאי להציע אבל אני לא יודעת : איזו כמות להכין? למשל קישוא מבושל....וכמה פעמים ביום להציע לחמודי את המעדן? והאם זה ישביע אותו? באופן כזה שהוא יינק פחות? ואם כן- האם הגוף שלי אוטומטית יווסת את החלב בהתאם לצרכים החדשים? אשמח לשמוע תגובות ותודה
חופית*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2004, 23:10

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי חופית* »

היי גלית. קודם כל אני ממליצה לך לקנות את הספר "טעמים ראשונים" שנותן הכוונה מעולה (מתי להציע, ירק או פרי, כמה פעמים ביום) וגם מתכונים מעולים לכל עניין המעבר למוצקים.

חפשי גם ברשת מאמרים בנושא- יש הרבה.

ככה על קצה המזלג- מומלץ להתחיל בבטטה- משום שהיא מתוקה וערבה לחיך. אדי רבע בטטה או בשלי, אידוי עדיף. מעכי אותה במזלג טוב טוב ורככי במי הבישול למרקם רך. נסי לתת ביום
(כדי שאם חלילה תתפתח אלרגיה תזהי אותה בשעות היום ולא חלילה כשהוא ואת ישנים...). בימים הראשונים רק כמה כפיות כדי שיחשף לדבר החדש, למרקם, לטעם השונה. ברגע שיתחיל לבלוע, כלומר לאכול ממש נסי שילוב של ירק נוסף עם הבטטה. את השילוב נסי כמה ימים כדי לוודא שוב, שאין רגישות לירק החדש. כל כמה ימים נסי שילוב חדש עם הבטטה כדי לשלול אלרגיות. בהמשך תוכלי לשלב את כל הירקות למרק ומשם להמשיך.
בהתחלה, בימים הראשונים הטעימות לא נחשבות לארוחה. כשיתחיל לבלוע את האוכל זה ייחשב למעבר מטעימות לארוחה שגם תשביע אותו.

לגבי החלב- הגוף שלך יווסת את תפוקת החלב בהתאם לצריכה של תינוקך. מומלץ בימים הראשונים בהם המוצקים יהוו תחליף לחלב, לסחוט ידנית את השד כדי להמעיט את הגודש עד שהגוף ייתרגל.
שרון*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2002, 14:27

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי שרון* »

בני בן 6 חודשים. התחלתי את המעבר למוצקים לפני שלושה שבועות, באופן הדרגתי.
מאז יש קושי משמעותי ביציאות (קקי)- אחת לכמה ימים והוא די סובל בין לבין
יש לכן רעיון מה אני יכולה לעשות? כיצד אני יכולה להקל עליו, או שמא לחכות- אולי מערכת העיכול טרם בשלה.
אשמח לעזרה...
אויר_בשקל*
הצטרפות: 09 מאי 2010, 11:54

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי אויר_בשקל* »

אני כל כך מבולבלת. הבן שלי עוד מעט בן 4 חודשים ואני מעוניינת להתחיל בהדרגתיות לתת לו "מוצקים" ירקות מעוכים. בטיפת חלב האחות אמרה לי לאאאאאא, בגלל שהמעיים שלו עדיין לא בנויים בשלמותם ומזון אחר חוץ מחלב אם יכול לפצוע אותם (אמא'לה). מצד שני שמעתי שמשרד הבריאות דווקא אומר כן לתת עם המשך הנקה. כריבוי הדעות כך גדל כאב הראש. אני אשמח ללכת עם תחושת הבטן שלי שהיא כן להתחיל לתת לו לנסות דברים אבל אם זה יפגע בבריאות שלו אז ממש לא בא לי, Somebody?...
גם_יעל*
הצטרפות: 21 אפריל 2009, 19:58
דף אישי: הדף האישי של גם_יעל*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי גם_יעל* »

אויר, אחות טיפת חלב שלי דווקא אמרה לי בגיל ארבעה חודשים להתחיל טעימות. אז כנראה אין להם אחדות אפילו בתוך טיפת חלב:) בקיצור, תעשי את מה שנראה לך נכון, לאט ובעדינות, ותסמכי על עצמך...
ורד_דרור*
הצטרפות: 25 אפריל 2009, 21:39
דף אישי: הדף האישי של ורד_דרור*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי ורד_דרור* »

נראה לי שאם הוא מתעניין בדברים שאתם אוכלים ורואים שהוא סקרן, אפשר לתת
אם לא, אז אפשר לחכות עד שיתעניין
לירון*
הצטרפות: 29 אוקטובר 2003, 16:20

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי לירון* »

אשמח לדעת האם מישהי/ו מכיר תחליף לכפית הפלסטיק/ גומי להאכלת תינוקות?
במה אפשר להשתמש, כפית עץ? ?
רוניתה_פיתה*
הצטרפות: 31 מרץ 2008, 03:49
דף אישי: הדף האישי של רוניתה_פיתה*

מעבר לאוכל מוצק

שליחה על ידי רוניתה_פיתה* »

כפית עץ זה רעיון טוב. אפשר גם עם כפית רגילה. זה עובד... יש גם כפיות אספרסו קטנטנות וחלקות בקצה, לא מעוגלות, כך שאין להן שפה "חדה".
שליחת תגובה

חזור אל “שינה והנקה”