אוכל חי שאלות ותשובות

נרקיס*
הצטרפות: 05 מאי 2005, 19:59

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נרקיס* »

אופק, ממש כיף ללמוד שיש אנשים כמוך...
הבת הבכורה שלי מסמנת לי שהיא בכיוון טבעונאי, היא בת חמש וחצי, אוהבת בעיקר אוכל חי, החלב לא עושה לה טוב, ואם יש מנה צמחונית היא תמיד תעדיף אותה על פני זו הבשרית...
לדודה שלה יש לולים במושב, והיא מאוד אוהבת ללטף את האפרוחים, כשהבינה שהם הופכים לאוכל...הזדעזעה...
אני מאוד רוצה להיות קשובה לסימון ממנה.
בן הזוג שלי והצעירה שלנו (שלוש וחצי) אוהבים בשר, חלב בלי לעשות "עניין".
אני כרגע בתהליך עצום של שינוי, ומאוד נמשכת לאורח החיים שתיארת...
משהו מאוד חזק קורא לי להתחבר חזרה, לצאת אל הטבע, לגור בו, להרגיש אותו...
מחפשת חיבור לידע, איך לחיות בטבע כמו שאתה מתאר: בלי לשלוט בו, אלא מתוך השתלבות בכוחות החיות והחוכמה שבו.
אתמול הגעתי להחלטה שמוציאים את החלב והבשר מהבית.
(לבן הזוג שלי אכין תפריט נפרד, כי לא מתאים לו הכיוון, ואני מאוד רוצה לתת לזה מקום.)
הבכורה לגמרי משתפת פעולה, ואפילו אמרה לי: "תודה אמא" הייתי המומה... לא ציפיתי לכזה פידבק ממנה, והכרה מצידה על הנסיונות שלי להיות קשובה לה...
אמרתי לבכורה שלי שאני צריכה ללמוד איזה אוכל כן אוכלים במקום, ושייתכן שהמעבר לא יהיה מאוד ברור.
מקווה שלא הלאתי אותך ביותר מדי...
עכשיו אכנס לדף המתכונים, שם בוודאי אקבל תשובות קונקרטיות... אבל ברמה המהותית של השינוי, האם תוכל להיות לי למצפן ולעזר? מאוד אשמח ללמוד יותר.
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי with_passion* »

נרקיס - אשמח לתרום ולתמוך - בשבילי רק לקרוא את החלום המתגשם במילים של מישהו אחר תורם לי המון.
מתחילה*
הצטרפות: 18 מאי 2007, 18:13

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי מתחילה* »

עץ השקד של השכנים מתחיל להשיר את פרותיו לאדמה
האם אתה יודע מה אפשר לעשות איתם בתנאים ביתיים.
תודה
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

לגבי שקדים - הכי פשוט שזה בדרך כלל הכי טעים... לפצח - להשרות - (לקלף עם רוצים) - לאכול. חוץ מזה יש אינסוף אפשריות לחלב, גבינה, עוגות, מרציפן...
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

מה אוכלים אצלכם לארוחת בוקר? באיזו שעה? זקוקה להשראה בנושא הזה, לקראת הקיץ. בחורף הייתי מסודרת (אוכל מבושל, מה לעשות) אבל בקיץ אני זקוקה להשראה טבעונאית, מאחר ואנחנו לא אוכלות בבית מוצרים מהחי וכן אין לחם או גלוטן בכלל בבית , זקוקה לרעיונות אטרקטיביים ומשביעים עבורי ועבור בת השנתיים.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

ארוחת בוקר מאוחרת יחסית בד"כ - אם יש בלנדר בסביבה אז יורדים ללקט ירוקים ופירות ועושים רסק ירוק מומו אוהבת בכוס גדולה עם קשית - אני אוהב בקערה כרסק עם פירות לקישוט למעלה. כאמור זה קורה מאוחר יותר בבוקר - אם מוקדם יותר רעבים אז אוכלים משהו קל ועסיסי כמו מלון או אבטיח. כשאין בלנדר אז אוכלים פירות עסיסיים.

לפני שבוע היו כמה בקרים שהתחשק לי ארוחת בוקר ים תיכונית שכזו.. אז הייתי משרה שקדים ערב קודם - בבוקר מקלף אותם ושם אותם במעבד מזון עם שמיר, לימון, מלח ושום או פלפל אדום.. יוצא אכלא מטבל - אפשר גם לעשות על בסיס יוגורט (ראי מוצרי חלב מאגוזים ומזרעים) - טובל בזה ירוקים, מלפפונים, עגבניות, ברוקולי, סלרי, גזר, פת שמש.
נטע*
הצטרפות: 29 דצמבר 2002, 20:18

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נטע* »

טוב, אז אני שואלת, ומזמינה תגובות - תודה.
פניתי לרופא סיני על מנת לפתור מספר עניינים ולחזק את הגוף. אחרי כ-20 שנות צמחונות הוא המליץ על אכילת כבד.
ירוקים יכולים לעזור, אבל לא במהירות ויעילות כמו כבד מן החי, כך אמר.
אשמח לשמוע רעיונות ומחשבות בעניין.
תודה.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

נטע - מה זה "מספר ענינים"... האם ככה היה עם הרופא... אמרת לו שאת צמחונית שרוצה לחזק את הגוף ועוד מספר ענינים ואז הוא אמר "כבד יעשה טוב"? ... אם כן.. אז התשובה שלי זה - ניקוי פיזי ונפשי באמצעות צום של כמה ימים - ואז להתחיל לאכול פשוט, מקומי, אורגני, הרבה בר, ובעיקר פירות ועלים ירוקים חיים ולבלות את רוב היום בחוץ, ללכת ברגל, לטפס על עצים, להרבות במגע וביחסי מין בריאים, להרגיש את הרגשות שלנו במלואם, ולרחוץ כמה שאפשר במים קרים חיים בטבע.. אם את רוצה שאני אהיה יותר ספציפי אז גם את בבקשה..
בגדול אני לא מוצא הבדל מהותי בגישה בין "רפואת" המערב לכמעט כל אלו מהמזרח (הטאויזם יוצא מהכלל) - במזרח יש נטייה להשתמש בתרופות טבעיות יותר זה הכל - אבל במהות - הגישה שמאבחנת סימפטומים ומחברת אותם עם התרופה הנכונה.. וברוב המקרים מתעלמת מאורח החיים והסביבה ומקטינה את הפציינט במקום להעצים אותו.. היא השולטת. ברגע שזיהיתי את זה - אני הרבה פחות מבולבל בין "כל הגישות השונות" - מאד קל לזהות "מרפא" שמיד מאבחן סימפטומים ושולף את המוצר "המתקן" כביכול - וזה לא משנה עם המוצר זה שום, תוסף מזון מלאכותי, אספירין, כבד, או DDT.
כשרמת הזיהום הסביבתי בארץ ובעולם כל כך גבוהה - הייתי אוכל כבד (שם הרעלנים מצטברים מצוין ולא משנה כמה אורגני) בשביל לבדוק את מידת החסינות שלי לרעלנים... לפי מה שידוע לי - יש מקורות זמינים אחרים לכל מה שאת חושבת שהכבד יתן לך.. לבריאות
שירת_הים*
הצטרפות: 23 ינואר 2006, 23:43
דף אישי: הדף האישי של שירת_הים*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי שירת_הים* »

מה אפשר לתת לילדים בני 8 ו-9 שלא רוצים לראות בכלל בשר או עוף וכל מה שהם אוכלים זה ירקות, איך אפשר לגוון את התזונה שלהם כדי לא יסבלו מחוסרים בסידן וברזל, גם דברי חלב לא יכולים לאכול בגלל רגישות שגורמת לליחה מוגברת, שמתבטאת אחרכך בהתקפים של קוצר נשימה, יש למישהו רעיונות לתזונה ?
נטע*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נטע* »

הי אופק,
תודה! ענית תשובה מופלאה.
לא מפרטת, כי זה לא משנה בעיני. משנה העיקרון, ואותו הבהרת בדרכך.
שוב, תודה על ההתיחסות.
נטע
אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

שירת הים,
שאלתך ממש לא ברורה לי. מה הקשר בין תזונה צמחית לחוסרים בסידן או ברזל?
שירת_הים*
הצטרפות: 23 ינואר 2006, 23:43
דף אישי: הדף האישי של שירת_הים*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי שירת_הים* »

הקשר הוא שרופאים אומרים וגם תזונאים שבלי דברי חלב וחלב יש חוסרים בסידן ושמאוכל צימחי בלבד אי אפשר לקבל את כל מה שהגוף צריך,ואני בתור נלחצת היות ושני ילדים שלי חוץ מירקות ופירות ו אורז לא אוכלים כלום,אז חשבתי שאולי פה אוכל לקבל טיפים או עצות לגיוון באוכל שיעשיר להם את התזונה.
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

ושמאוכל צימחי בלבד אי אפשר לקבל את כל מה שהגוף צריך
אפשר להתווכח על האם התזונה הצמחית גורמת לחוסרים.
אבל גם אם כן, סידן וברזל לא צריכים להיות החששות שלך.

מקווה שזה יעזור: מיתוס הברזל , אבות המזון (במיוחד הפרק על מינרלים, שם יש הסבר לגבי סידן)
יעל_ואמארטו*
הצטרפות: 13 יולי 2007, 13:54
דף אישי: הדף האישי של יעל_ואמארטו*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי יעל_ואמארטו* »

האם המאכלים האלו נאים -
ירקות מוקפצים במעט שמן ורוטב סויה?
ירקות המאודים בסיר ללא מכסה?
חצילים חתוכים מעורבבים עם מעט שמן זית ומבושלים מקרני השמש
שיבולת שועל
ואיך אפשר לאכול קינואה למשל אחרי שהיא מנביטה?

ארוחת הבוקר שלי מצאה את הפתרון הנפלא של חלב צמחי עם כוסמת מונבטת ומיובשת ושאר פירות
עכשיו אני מתחילה להשקיע בארוחת הערב ויש לי עוד המון שאלות אבל נתחיל מאלה...
תודה
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

יעל - באופן טכני - נא זה אומר לא נחשף לחום מעל 42 מעלות צלזיוס.
ירקות מוקפצים - לא נא (אלא אם מקפיצים בשמן זית מכבישה קרה ובחום מתחת ל-42 מעלות.. לא ידוע לי על אנשים שעושים זאת)
ירקות מאודים - לא נא ( - " -)
חצילים חתוכים - כן נא.
שיבולת שועל - כמעט תמיד לא נא - ראי את העמוד מוצרי חלב מאגוזים ומזרעים - אני מפרט שם לגבי שיבולת שועל.
קינואה מונבטת - אפשר להכין ממנה דברים מתוקים על ידי טחינה קלה וערבוב עם תמרים וקינמון למשל (עם מעבד מזון). אפשר פשוט לאכול אותה ככה עם קצת שמן זית ומלח או רוטב משוכלל יותר. אפשר להוסיף לסלט. אפשר לייבש אותם בשמש ולאכול כמו פתיתים.

רעיונות לארוחת ערב -
מקסיקנית: גואקאמולי (ממרחים חיים) עם עלים ירוקים ו\או-פת שמש תירס-פלפל ותירס נא..
ים-תיכונית: חומוס חי עם עלים ירוקים ו\או מאפים נאים וזיתים.
איטלקית: פסטה נאה מקישואים עם רוטב עגבניות ושמן זית (מתכון ותמונות בקרוב אני מקווה)
יפנית: סושי נא עם רוטב חמוץ מתוק - ראי הכנת סושי
ירוקה: סלט ירוק גדול עם יוגורט נא מהצומח (ראי הכנת יוגורט)
קייצית ומתוקה: קערה יפה של פירות (סברס מקולף מצונן, תאנים, ענבים)
וכמובן שתמיד אפשר רסק ירוק
יעל_ואמארטו*
הצטרפות: 13 יולי 2007, 13:54
דף אישי: הדף האישי של יעל_ואמארטו*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי יעל_ואמארטו* »

אוקיי מעולה ותודה
מה לגבי קטניות מונבטות - מה לעשות עם העדשים שהנבטתי?
ב- על הנבטה ונבטים כתוב - "מוסיפים למג'דרה של שגית ( מ מתכונים של קטניות ואורז ): אם מבשלים עם עדשים מונבטות, ערך החלבון מזנק לשמיים"
מה אתה אומר על זה?

"נא זה אומר לא נחשף לחום מעל 42 מעלות צלזיוס" אבל כל הגרעינים למיניהם - שקדים, חמניות, וכו' עונים על הקריטריון אבל בכל זאת לא נחשבים נאים לפני הנבטה
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

יש מושג לא מדויק של living foods שלא כולל בתוכו זרעים ואגוזים בתרדמת אך כולל את הנבטים החיים. באופן גורף - מזון נא - זה מזון שלא עבר בישול - כולל זרעים ואגוזים לפני ההנבטה. ההמלצה היא להנביט אם אפשר כי אז המזון חיוני יותר.

לגבי החלבון - בדקתי במאגר המידע של ה-USDA וב-100 גרם של נבטים של עדשים נאים יש 8.96 גרם של חלבון ובנבטים של עדשים מבושלים יש 8.8 גרם. כך שיש ירידה קלה ברמת החלבון עם הבישול. סידן יורד עם הבישול מ-25 מ"ג ל-14 מ"ג. ברזל מ-3.21 ל-3.1.
נטע*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נטע* »

האם מישהו יודע לגבי התועלות התזונתיות של סברס?
אין לי ספק בהן, וזה הכי טעים לי בעולם, סתם סקרנית לדעת?
או האם מישהו יוכל להפנות אותי למקור נוח בעניין?
תודה!
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

נטע שלום - הוספתי קישור ותמונה ב-מידע תזונתי אודות צמחי בר
נטע*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נטע* »

אופק - תודה!
מלא ויטמין A ו-C וגם סידן.
איזה כיף.
יופי של קישור, למדתי לכל הצמחים הבאים.
פלוני_אלמוני*
הצטרפות: 14 אוגוסט 2001, 19:35
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמוני*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי פלוני_אלמוני* »

שאלה למנוסים בדבר- והיום השומשום! כן השומשום מאוד טעים, בריא ומזין אך מחשבה על תהליך הניקיון שיש להעביר אותו בטרם משתמשים בו מאוד מוציאה את החשק (ולחלקנו את היכולת מפאת קוצר זמן..) להשתמש בו. כאמור לפני שטוחנים שומשום יש לברור אותו, אני עושה זאת ידנית ומוצא הפתעות לרוב כמו: אבנים בגדלים שונים , שאריות של המזיקים שניזונו ממנו ולעיתים את המזיקים עצמם.. ועכשיו לעניין- האם למישהו/שהי מהעוסקים במלאכה יש שיטה יותר אלגנטית כדי לנקות את השומשום?

מודה מקרב לב על רעיונות מקוריים אם יש
נהנים_מכל_רגע_אבל_דואגת_שהוא_יורד_במשקל*
הצטרפות: 06 אוגוסט 2007, 23:16

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נהנים_מכל_רגע_אבל_דואגת_שהוא_יורד_במשקל* »

רציתי לספר לך שמאז שהיינו אצלך לא מזמן, נכנסנו חזק בטבענאות.. איזה כיף
לנו, חבל על הזמן..
אנחנו אדוקים ונהנים מכל רגע..
ימים שלמים רק מלקטים פה תאנים וענבים , שותים מיץ סברס בשפע ומרגישים מעולה..
ממש תודה לך על ההשראה..
שותפי לחיים קצת מרזה.. מה אתה אומר על זה? הוא גם ככה כבר רזה, האם עם
התזונה הזאת הוא לא יירד עוד המון במשקל?
הוא משתדל לשים דגש על שקדים/אגוזים אבל לא הכי עוזר...
בכל מקרה הוא מרגיש מעולה!
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

וואלה כמה נפלא. תודה על השיתוף.
(לפני הכל - כאן יש את המילים מהעו"ד שאומרות שאני מסיר מעליי כל אחריות ושאתם אחראים לגבי עצמכם ושאני עונה בשביל עצמי... וכו..)
יש כמה שלבים נורמלים שרבים מאיתנו הטבעונאים חווינו:
שלב של התכוננות לניקוי - יש כאלה שממש בוחרים להתחיל את המעבר בצום טוטאלי (לפעמים 3 שבועות ויותר) או צום רק של פירות עסיסיים או צום מיצים (אפשר לתקופות ארוכות כמו 3 חודשים). יש גם כאלה שבוחרים לשתות את שתן הבוקר. יש כאלה שמדלגים על כל זה ופשוט אוכלים חי ומגוון.
שלב של ניקוי - תלוי בקצב הניקוי ובכמות הלכלכוך - גוף רובינו צבר פסולת ורעלים ועכשיו כשהוא מקבל מזון אידיאלי יותר (או בצום - ממש מקבל מנוחה) יש לו יותר אנרגיה לסילוק רעלים. אם תחפשי על הרשת הסילוק רעלים (detox) מתבטא בכל מיני תופעות - אחת מהן היא הורדה במשקל אבל גם שלשולים, נזלת, חולשה, ליחה באופן כללי שיוצאת מכל מיני מקומות...
יש אנשים שבוחרים ללכת עם זה full - ואז הניקוי קצר יותר אך עם סימפטומים חזקים יותר.
יש אנשים שבוחרים להאיט את הקצב אם הם מרגישים שזה יותר מדי - ואז יפסיקו את הצום, או יעשו מעבר הדרגתי יותר.
יש אנשים שבוחרים להרים ידיים בשלב זה ולהחליט שלעולם הטבעונאות היא לא בריאה ומלאת חסרים... ויש כאלה שבוחרים לאכול מבושל - ובכך באופן טבעי מאיטים או עוצרים את תהליך הניקוי עד שהם מוכנים לסיבוב נוסף.
יש אנשים שפשוט אוכלים חי ומגוון - ולא מרגישים שום סימפטומים מיוחדים של ניקוי - התהליך קורה לאורך כמה שנים.
לאחר חודש באקופורסט שם אכלתי רק חי ומגוון (בלי שום התכוונות לצום) ישנתי בחוץ בטבע במקום ללא חשמל או טלפונים...
אני חוויתי ניקוי שאני מבדיל בינו לבין מחלה כי זה היה מאד אחר.. במשך 3 שבועות - חוויתי חולשה טוטאלית, היה לי קשה ללכת, ישנתי הרבה, התאבון היה חלש (וכשהיה עלו השתוקקיות לג'אנק), אבל חוץ מזה לא היה נזלת לא היה חום לא שיעול... לא כאבים.. פשוט תהליך ניקוי שהגוף התחיל והחליט בשבילי שאני צריך לצום ולנוח במשך 3 שבועות. המשקל ירד כמובן - אבל עלה בחזרה מאד
מהר.
השלב היציב - כאן כל איש ואישה בונים את התפריט (שמשתנה עם הזמן) המגוון והפשוט שלהם לפי הטעם והצרכים. יש רבים שרוצים מגוון קולינרי שמזכיר להם את זה המבושל שהיה (מדור מתכוני אוכל חי מפרט חלק מאלו) - אבל יש רבים שעם הזמן מגלים שהם פשוט מעדיפים לאכול מזונות פשוטים כפי שהם.. סברס ותאנים כארוחה מה שנקרא.. או רגילת הגינה עם לימון ואבוקדו. אני ממליץ על מגוון של פירות (שזה קל יחסית) ומגוון של עלים ירוקים - (שזה קל גם כן אם מלקטים) - עם דגש על עונה, מקומי, אורגני, צמחי בר.
אז כפי שאמרתי - לרדת במשקל זה מאד נורמלי - לא רק לאלה שסובלים מעודף - יש כאלה שאומרים שהגוף מגיע לחילוף חומרים אופטימאלי וקודם כל הוא מחליף את כל התאים מהשלדה הישנה לתאים חדשים ובריאים בשלדה עילאית.. אם הוא מרגיש מצוין אז בכלל לא הייתי דואג. אבל לשים לב, להיות מחוברים לאינטואיציה שלנו, התשובות נמצאות אצל כולנו, אם הוא מרגיש חלש או לא
נעים - לבדוק עם עצמו - האם זה ניקוי - או האם הגוף שלי אומר לי לעשות משהו שאני לא עושה..
זה לא קל לפעמים כי אנחנו כל כך מנותקים מהאינסטינקטים שלנו. אבל אפשר לעצור ולהאיט לקצב שאפשר לשמוע את הגוף.. לישון מתחת לכוכבים - והבהירות תגיע.
אם נראה לו שחסר לו משהו - אני ממליץ על מגוון של עלים ירוקים ב-רסק ירוק שמציף את הגוף בשפע של מרכיבים תזונתיים.
אני מזהיר שבצום טוטאלי ממושך חשוב מאד להיות קשובים לגוף ומה הוא אומר... אנשים קוראים ספר שאומר "לצום עד שאין טעם רע בפה" ובמקום להקשיב לאינסטינקטים שלהם אחרי חמישה שבועות .. מתים או נעשים נכים. אנחנו כולנו נעשה טעויות בתהליכים שלנו - אז לקבל את זה - אבל אפשר גם ללמוד מטעויות של אחרים.

ולסיום - תשובה raw]ממישהו אחר food faq[/po].html:

Will I lose weight eating Raw?

People do usually lose all their excess weight when they eaten
unprocessed, high enzyme raw food diet These foods provide you with
nutrition without stressing your digestive system. If it the food is
organic as well, your body gets high quality nourishment to keep it
running smoothly and no toxins that it couldn't break down and would
have to find a place to stash.

When you stop eating toxic, processed foods that your body doesn't
know what to do with, you will find that you are more in tune with
your body and its actual needs. It is almost impossible to gobble down
foods without realizing how much you are eating, when you eat raw. As
you sample the variety of different foods available to eat raw, your
body gets reacquainted with sources of actual nutrients and you may
find yourself craving certain foods and wanting to eat lots of them.
That's fine; you can even pig out on things your body really needs and
still lose weight! In fact, your body will tend to get rid of the fat
and stored toxins, when you give it what it really needs and craves.

Can you lose too much weight eating raw?

Sometimes people are concerned that they are losing too much weight.
The strange thing is that, while they may be concerned that they look
too skinny, they still feel better, more healthy and more energetic.
What is happening is this: The body is dropping any fat stored up, and
any muscle that is too heavily toxic to rebuild. It isn't something to
be worried about. After your body gets rid of the fat and toxic
materials, it will start rebuilding with healthy muscle. After
detoxifying,people tend to even out at their ideal weight and stay
there. If you feel like you're too skinny, or are worried about
getting too skinny, you can start a program of regular exercise. This
will help to replace the fat and toxic muscle you've lost with healthy
muscle.
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

לגבי השומשום:
יש לי טכניקה בדוקה בשביל להעיף את כל החול והאבק: שמים את השומשום בתוך מסננת ומשתמשים בצנטרפוגה. אפשר להשתמש למשל במסננת כזאת שמשמשת לחליטות תה, כי נוח לסובב אותה בפראות בלי שהשומשום עצמו יעוף.
נראה לי שאח"כ את האבנים וכו' אפשר לסנן כשלב שני, על ידי מסננת עם חורים מספיק גדולים בשביל שהשומשום יעבור, אבל זה לא יסנן את האבנים הקטנות.

בכל מקרה, לא נראה לי רעיון כזה רע לטחון את השומשום ככה כמו שהוא, עם האבנים והחול והמזיקים הקטנים.
נהנים_מכל_רגע_אבל_דואגת_שהוא_יורד_במשקל*
הצטרפות: 06 אוגוסט 2007, 23:16

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי נהנים_מכל_רגע_אבל_דואגת_שהוא_יורד_במשקל* »

היי .. תודה רבה על התגובה.. טבעונית אני כבר די הרבה זמן אז נראה לי שאת רוב הדטוקס כבר עברתי אבל עכשיו זה אחרת לגמרי..
יש ימים שאני בכלל לא רעבה ויש ימים שיותר. מדהים איך אני מחוברת לגוף וקוראת את סימניו..
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

יש לא מעט שהגיעו לטבעונאות דרך הטבעונות (אין זה שלב הכרחי כלל וכלל) ועברו דיטוקס מדהים.. הדיטוקס שלי היה לאחר 9 שנים של טבעונות. phytochemicals List]פייטוכימיקלים of phytochemicals and foods they are prominent in[/po] רבים נהרסים בבישול - המחקרים בנושא רק בחיתוליהם - אבל ההתרשמות שלי היא שיש קונצנזוס שאלו מגינים עלינו מפני זיהומים ומחלות כולל סרטן - כלומר אם חסר אותם בתזונה - אז הגוף צובר רעלים ונחלש. מילת המפתח הנוספת היא Acrylamide אקרילמידים - חומרים מסרטנים (כשאומרים על משהו שהוא מסרטן - אני מתרגם את זה להצטברות רעלנים) - שמופיעים בבישול בשר ומוצרים מן החי - אבל גם 103]במזונות עמילניים food[/po].html. מכיוון שכל תזונה מתורבתת לא משנה באיזה מקום בעולם מבוססת על דגנים מבושלים או בע"ח מבושלים (במקום פירות ועלים ירוקים ופייטוכימיקליהם) - אין כמעט אנשים שלא יחוו ניקוי מסוים... כולל כל הטבעונים - שאוכלים הרבה דגנים ותפוחי אדמה.
ניקוי נעים!
מיצי_החתולה*
הצטרפות: 21 פברואר 2005, 22:27
דף אישי: הדף האישי של מיצי_החתולה*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי מיצי_החתולה* »

הי אופק, יש לי שאלה סקרנית, אני לא בטוחה אם מקומה כאן או בדף שלך. האם אתם מתארחים אצל אנשים אחרים? אם כן, איך זה עובד? איך מומו מסתדרת עם התפריט? היא לא נוגעת במזון לא-נא? מן הסתם יש לה חברים שתזונתם שונה משלה?
משפחת_אושר*
הצטרפות: 15 אוגוסט 2007, 14:44
דף אישי: הדף האישי של משפחת_אושר*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי משפחת_אושר* »

מכל הקישורים ששמת בימים האחרונים, יצא לי לקרוא אותך לא מעט ויש לי שאלות לגבי התזונה שלך, אם זה בסדר כמובן.
לפי המתכונים שלך, אתם אוכלים דלורית ובטטה בצורתם החיה. האמנם? יש כללים לכך (משל רק טרי מהגינה)?
מה לגבי דברים כבושים? מוחמצים? ומה עם חציל? יש דרך לאכול אותו?
ולבסוף...תודה. כל מה שאתה עושה בתזונתך מהווה השראה.
מיצי_החתולה*

אוכל חי שאלות ותשובות

כל מה שאתה עושה בתזונתך מהווה השראה. לגמרי. ושאלה, שבטח שאלו אותך כבר אבל לא הצלחתי למצוא: איפה אתה משיג פשתן זהוב? מעולם לא ראיתי, באף חנות טבע/תבלינים.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

מיצי, לפעמים קל, לפעמים פחות קל.. כמו ילדים ללא חיתולים - יש תקופות שזה זורם וזה קל - יש תקופת של שביתות פשפושים וכו.. בתקופה הנוכחית זה קל.
במפגשים בראש פינה למשל - שם יש רוב ולפעמים כל המזון מן החי ומן העמילן המבושל.. אנחנו מביאים איתנו שלל פירות וירקות צבעוניים ואוכלים ואנשים רבים במפגש יושבים ושואלים וטועמים.. אחרי כמה שנים בתזונה זו אנחנו די רגילים לזה - היתרונות של אורח החיים שלנו עדיפים באופן מובהק על החסרונות שבעיקרם נובעים מהחלוציות הנלווית לכל דבר חדש ושונה.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

בין חיים בגינה (ובמחשב..) וטיולי לקטות אני כמעט ולא נכנס לחנויות... זה יופי של חופש כשלא צריך לקנות דברים (ולהרוויח כסף בשביל זה..). באמת פשתן זהוב נדיר יותר - אני קניתי שק שלם 25 קילו לפני יותר משנה מהרצל ביבי (ניצת הדובדבן) - זה עלה גרושים ככה ומחזיק מצוין במקרר עד היום (כמעט נגמר).
אז קודם תתקשרי אליו ותשאלי אם יש. אם אין אז תבקשי שיביא עוד.. ואם יש ואת לא רוצה לקנות כל כך הרבה - פשוט תתארגני עם עוד 2-3 אנשים (אפשר מהאתר) ותקנו ביחד, או שתבקשי מחנות הטבע להביא.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

התשובה על הדלעות ובטטה כבר נענית - ראי את רשימת השאלות בראשית עמוד זה.
בקצרה - כן אנחנו אוכלים את כל אלו חי לא באופן יומיומי - התזונה שלנו מתבססת על פירות ועלים ירוקים. מאד אוהבים כבושים.. כרוב, מלפפון, קימצ'י ומוחמצים.. אפשר לאכול חציל, הייתה תקופה לפני שנתיים-שלוש שאהבתי לאכול פרוסות חציל עם קצת שמן זית מרוח עליהם כמו לחם - עם אבוקדו ועגבנייה וחרדל ושום.. מתישהו בקרוב אני אשים מתכון ללזניה נאה עם פרוסות חציל מיובשות למחצה כפסטה. תעשי גוגל על raw food recipe eggplant ותראי מתכונים רבים.
מיצי_החתולה*

אוכל חי שאלות ותשובות

אופק, תודה על תשובותיך.
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

יש לי בבית ענבים ש"התעייפו" הייתי רוצה להשתמש בהם לפני שיירקבו. רעיונות למתכונים יתקבלו בברכה.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

רסק ירוק, אם יש עדיין הרבה מיץ אז חומץ (למעוך, להוציא את המיץ לשים בכלי פתוח, לערבב פעם ביום... אצלי נוצר חומץ חזק תוך שבוע!)
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

צירופי מזון.
יש מס' תורות לצירופי מזון. הראשונה הייתה של שלטון והיא קצת מורכבת ו "מגבילה", למרות שהיא בוודאי קצת פחות מגבילה אם לא אוכלים מבושל.
יצא לי להיתקל בעוד מספר תורות, בין היתר:
  1. גרסאות פחות מגבילות של עקרונות שלטון
  2. עיקרון על פיו אוכלים את מה שנוזלי יותר לפני מה שמוצק יותר
  3. לאכול רק מונו.
  4. לאכול הכל עם הכל, וכל עוד הכל raw אין יותר מדי בעיות של התערבבות בבטן, חוץ מבמקרים ספציפיים שבהם גם ככה חוש הטעם שלנו יגיד לנו טוב. קיצר - אכילה אינסטינקטיבית.
קיצר, יש הרבה דעות בתחום.
רציתי לשאול גם אותך אופק, וגם את שאר מי שהתנסה בתחום, מה דעתכם על עניין צירופי המזון, איך אתם מצרפים את מזונותיכם, האם התנסיתם בשיטה מסויימת, וכו'.

תודה
מחפשת_שינוי*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2007, 12:29
דף אישי: הדף האישי של מחפשת_שינוי*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי מחפשת_שינוי* »

שלום אופק או כל מי שיודע

מעניין אותי לדעת מאיפה מגיעות הקלוריות , הפחמימות במזון הטבעונאי?

תודה!
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

בעיקר מפירות - פחממות פשוטות וזמינות בשפע שמהוות דלק "נקי" יותר מהתזונה החדשה יחסית שמתבססת על פחממות מורכבות מדגנים וזרעים אחרים במצב של תרדמת (יבשים) שאחר כך נטחנים ומבושלים ועוד אי אילו תכסיסים שעולים המון לעולם ולבריאות שלנו...

וד"א.. השם שבחרת משאיר טעם של עוד... כלומר אוקיי אז עייפת מלריב (זה מה שהיה עד כה) ועכשיו מה? מתלהבת מפירות? משולהבת מהאפשרויות הרבות שבחיים? שמחה לקום כל בוקר?
מחפשת_שינוי*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2007, 12:29
דף אישי: הדף האישי של מחפשת_שינוי*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי מחפשת_שינוי* »

היי אופק תודה על התשובה. העניין הוא שאני יודעת מהניסיון שלי שלאכול פירות או לאכול סלט לא ממש משביע אותי. אז מה עושים?

אני לא יודעת לעשות כתב קטן P-: אני מעדיפה שלא להתיימר ולקפוץ בראש שלא יהיו עוד ריבים.. בוא לא נפתח פה לשטן ונשאיר את הכינוי להזכיר לי ששנתיים של ריבים לא הולכות ברגל... אבל אם אתה מתעקש אז אני כרגע מתעניינת בטבעונאות!
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

שלום מתעניינת בטבעונאות כאן עייף ממתעניינים.. סתם..! (באמת סתם).
קודם כל לקבל שזהו שלב מעבר. וכמו כל שלב מעבר.. זה תמיד עובר. אנשים שרגילים לאכול בשר כל יום ועוברים לצמחונות גם הם לא מרגישים "שבעים" בהתחלה - זה סוג אחר של שובע.. גם בטבעונאות אני חווה סוג אחר של שובע.. שובע במלוא הגוף והנשמה.. אוקיי אוקיי אני אגש לתכלס! טיפים להרגשת שובע במעבר לטבעונאות:
  • לאכול הרבה פירות.. אם מרגישים רעבים - לאכול עוד פירות. ועוד...
  • מבין הפירות - הבננות הן יותר עמילניות - אז למצוא בננות טובות שזה לא תמיד קל בארץ.. אבל כאלה בשלות אבל לא רקובות - או כאלו שיבשילו עם נקודות חומות בקליפה אבל נשארות לבנות בפנים.
  • תמרים ותאנים הם פירות מרוכזים יותר - גם זה עוזר.
  • צריך לזכור שהשובע זה גם עניין פסיכולוגי.. כשאת אומרת לאכול סלט זה באמת לא נשמע כל כך משביע.. אבל ראית את המתכונים שאינם סלט ב-מדור מתכוני אוכל חי? ה-פסטה מירקות זה דרך מהירה לאכול משהו יותר "ארוחתי" שהוא בסה"כ ירקות. כך גם הסושי ב-הכנת סושי, ו-חומוס חי.
  • כוסמת מונבטת זה מאד עמליני - מאד קל להכין אפשר להוסיף לסלטים ירוקים וגם סלט פירות ראי קינוחים חיים
  • אבוקדואים זה משביע מאד.
  • להשרות אגוזים וזרעים ולאכול בכיף עם עדיין רעבים.. היום לארוחת ערב לקחתי חופן של שקדים מושרים וזרקתי למעבד מזון עם הרבה שמיר וכוסברה ופטרוזיליה, מיץ מחצי לימון, שום, כורכום, קצת פלפל חריף ו{{}}מלח טבעי לממרח כל כך טעים בתוך עלי חסה... וכמה זיתים ועגבניות בצד.. באמת היה משהו.
עם הזמן רובינו מגלים (במיוחד כשאני פעיל יותר גופנית) שאני יכול לסחוב ממש יופי על פירות עסיסיים ומתוקים.. ודווקא אם אני אוכל משהו "כבד" יותר - זה מאט אותי.

תרגישי חופשי לשאול ולהתעניין. אני כאן מדי פעם...
אדוקה_בהתדרדרות*
הצטרפות: 24 אוקטובר 2007, 17:13

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי אדוקה_בהתדרדרות* »

חלה "הידרדרות קלה" באדיקות הטבעונאית שלנו.. איזה בעסה..

נהייתה לנו תשוקה לפחמימות ריקות.. פיתות וכאלה.. פשוט נורא.. :-(
נראה לי שזה בגלל שנגמרה עונת הפירות קיץ המדהימה.. היה אז כזה שפע שפשוט היה פשע לאכול משהו אחר מפירות..

אני משתדלת כל יום "לחזור לעצמי" אבל קצת קשה לי..
הבסיס נשאר טוב.. 80 אחוז RAW אז אני לא בהיסטריה גמורה.. :-)
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

אהלן.. אדיקות והתדרדרות אינן מילים שעוזרות (לי בכל מקרה) לחיות את החזון שלי.. תאכלי פחמימות ריקות ותהני בלי רגשות אשם. ממליץ לא להתרכז במה שאני לא רוצה לאכול.. אלא במה שאני כן רוצה לאכול. השתוקקות למזון שלא משרת אותי זה סימן שמשהו תזונתי או רגשי חסר.. אם תזונתי-אנרגטי אז לנסות לאכול יותר פחמימות פשוטות (ממש הרבה) או מורכבות נאות - בננה, בטטה, כוסמת מונבטת, ואולי שורשים - גזר, סלק.. ואם זה רגשי... אז לראות מה חסר. תחושה של חיבור עם הסובבים, תמיכה, כנות, מגע, מין, ערוץ יצירה.. וכו.

על ידי התרכזות במה כן לעשות או לאכול.. באופן טבעי הפיתות יעלמו להן עם הזמן ולא מתוך אדיקות או נסיון "לחזור".

ודרך אגב יש הרבה פירות מדהימים עכשיו:
רימונים, אפרסמונים, גויאבות, מנגו, פאפאיה, קרמבולה, פיטיה, תמרים, ועוד תמרים, ו... אנונות - אח איזה פרי - וגם מרוסס במינימום יחסית לפי מה שהבנתי.
אלי*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2002, 22:31

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי אלי* »

רימונים, אפרסמונים, גויאבות, מנגו, פאפאיה, קרמבולה, פיטיה, תמרים, ועוד תמרים, ו... אנונות
מצטערת אבל חייבת לשאול,
הרבה מהפירות האלה,
כלומר פאפאיה, פיטיה, אנונות,
גודלים על עצים פרטיים,
איפה אתם מלקטים כאלה?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

הרשימה היא לאו דווקא מליקוט.
פה_ושם*
הצטרפות: 19 אוקטובר 2007, 23:31

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי פה_ושם* »

צפיתי במספר סרטונים - עושה חשק לנסות - תודה.
שאלה בנוגע לדבש - באחד הסרטונים צויין דבש שלא "גונבים" אותו מהדבורים, לא ממש הבנתי את ההסבר - למה הכוונה?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

נראה לי שהכוונה היא שישנו דבש ממקור מוסרי יותר ומוסרי פחות - וזה שבסרטון כנראה נחשב מוסרי יותר. זה נושא לעמוד שלם.. אבל עד אז - הנה העמוד המקיף ביותר על למה זה לא מוסרי ולא בריא לצרוך מוצרי דבורים (חוץ ממקרה מאד מסוים). והנה עוד עמוד בו כוורן מדבר על צורות מוסריות יותר לגידול דבורים.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי בשמת_א* »

העניין הוא שאני יודעת מהניסיון שלי שלאכול פירות או לאכול סלט לא ממש משביע אותי. אז מה עושים?
אני מוכרחה להגיד לך שאצלי זה היה ככה פעם. וגם לא ממש יכולתי לאכול פירות. אהבתי רק ירקות. מעט מאוד פירות. וכשאכלתי פירות, היה לי קר. ולא יכולתי לאכול פירות בחורף. או בבוקר.
אני, אגב, בכלל לא טבעונאית.
אבל - עכשיו, אחרי טיפולים בדיקור לאזן אותי (במיוחד לחזק שוב, ושוב, ושוב, ושוב את האדמה, שנופלת לי כל הזמן [מרידיאן הטחול] וחולשות אחרות), וטיפולים בשיטת אייפק לסילוק האלרגיות שלי, ו-7 שנים שבהן לא נגעתי במוצרי חלב בשום צורה (בגלל אלרגיות קשות של הילדים היונקים שלי - הייתי חייבת לשנות את התזונה כדי שהם יוכלו לינוק חלב לא אלרגני) ועוד ועוד שינויים -
כבר שנים שארוחת הבוקר שלי מורכבת מפירות ושקדים. אני קונה שקדים אורגניים מיובשים בשמש של נאות סמדר (לא יודעת מה אעשה כשהם ייגמרו. אין להם מספיק עצים לדעתי).
והרגשתי שינוי אדיר!
במיוחד הטיפולים בשיטת אייפק גרמו לזה שהפסקתי לסבול מקור, וסוף סוף הצלחתי לעלות במשקל, ועוד -
  • אחרי פירות ושקדים יש לי אנרגיה למשך שעות.
  • אני מרוכזת ובפוקוס, במקום להיות מטושטשת כמו אחרי פחמימות.
  • אני מרגישה שבעה המון שעות.
  • אני אוכלת פירות בשיא הקור וזה בכלל לא מפריע לי.
  • אני ממש נהנית מפירות. למשל בעונה הזאת: גויאבות, אפרסמונים, תפוזים, קלמנטינות, בננות, תפוחים (אני קונה רק אורגני). וגם תמרים וצימוקים אורגניים (מקיבוץ שדה אליהו).
  • אין לי שום צורך במתוק אחרי ארוחת פירות ושקדים/אגוזים.
(אצלי, כבר ראיתי שאם יש לי צורך במתוק אחרי ארוחה, סימן שהיא לא הייתה מאוזנת בשבילי. אבל לא כולם סובלים מאותה חולשה).
אילה_א*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי אילה_א* »

הי אופק
לפני בערך חודש התחלתי לקחת אומגה שלוש ואני מרגישה שיפור רציני בבעיה שבגללה התחלתי לקחת אותו
איפה אם בכלל יש אומגה שלוש בתזונה חיה?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

עלים ירוקים, אצות, זרעים ואגוזים. אנשים רבים מנסים לאזן את היחס בין אומגה 6 ל-3.. ובגלל שאוכלים הרבה אומגה 6, הם צריכים הרבה אומגה 3.. בתזונא על בסיס פירות ועלים ירוקים, "הדחיפות" של אומגה 3 יורדת, הגוף מתפקד יותר טוב ויכולת ההמרה שלו עולה - סביר שגם ביכולת ההמרה מ-ALA ל-DHA ו-EPA. אין מספיק מחקרים בנושא, וגם אם היו, ההרגשה שלך הכי חשובה. את מצאת פתרון שגרם לשיפור בהרגשה.
רק לזכור שהפתרון שמצאת הגיע ממציאות מסוימת - מציאות שיוצרת תלות בתרבות הצריכה.. יש עוד פתרונות. מבחינה תזונתית, מגוון וכמות של עלים ירוקים, אצות, ואכילה יצירתית של פשתן בד"כ עושה את עבודה. כל טוב!
אום_אל_קיצקיצ*
הצטרפות: 21 ינואר 2007, 22:53
דף אישי: הדף האישי של אום_אל_קיצקיצ*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי אום_אל_קיצקיצ* »

האם סלט טבולה הוא נא? הרי מטפיחים בו את הבורגול ללא בישול, אבל יש שמועה שהבורגול עצמו הוא חיטה שכבר בושלה פעם אחת. אמת או מיתוס?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

בושל בהחלט, אבל יחסית פחות מעובד ממוצרי חיטה אחרים וגם יש לו כבוד בתור מאכל מקומי, עוד לחיוב העובדה שאוכלים את זה קר ועם ירוקים חיים. לכן יש גרסאות נאות שמחליפות את החיטה בכרובית מגורדת או נבטי קינואה\כוסמת. הקינואה מוצלח במיוחד.. ועם תיבול הולם מאד קרוב למקור.
אלה_לי_לה*
הצטרפות: 07 נובמבר 2007, 10:20
דף אישי: הדף האישי של אלה_לי_לה*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי אלה_לי_לה* »

מה לגבי ערמונים? יש דרכים לאוכלם בלי בישול או אפייה?
שאלו שם וחשבתי לבדוק כאן
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

אהלן אלה - מצאת עץ בארץ? חשבתי שראיתי כמה במרום גולן אבל אני לא בטוח. התשובה היא כן, אפשר. אני עוד לא טעמתי:
http://answers.yahoo.com/question/index ... 911AALqwic
http://www.wikihow.com/Eat-a-Raw-Chestnut
אלה_לי_לה*

אוכל חי שאלות ותשובות

לא מצאתי עץ, אבל ניסיתי לטעום במחזור שהגיע השבוע לחנות. לא רע בכלל, מתקתק
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

שלגיה, דווקא לי יש :-)
זה מתכון עם המון התססה... לא לעדיני המעיים.

לחומרים:
1 קג' מנגו ירוק ובוסר
תבלין לעמבה (נמכר בחנויות התבלינים)
3 כפות גדושות מלח
1 כוס מים (בערך)

אופן ההכנה:
לקלף את המנגו ולפרוס לרצועות דקות (את הגרעין לזרוק) ולהמליח
להכניס את המנגו המומלח לקופסה סגורה למשך 4 ימים עד שבוע
עד שהמנגו מפריש נוזלים
ולערבב מידי יום את המנגו
לאחר ארבעה ימים בערך
להוציא את המנגו מהקופסה לקערה
להוסיף את התבלין של העמבה+עוד כף מלח+כוס מים
ולערבב טוב טוב את העמבה
להכניס חזרה לקופסה סגורה ולהשהות יומיים ולאכול
בשמת_א*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי בשמת_א* »

לי יש מתכון קצת אחר לעמבה (שיום אחד אני אכין...):
1 ק"ג מנגו ירוקים וקשים בגודל בינוני

שוטפים ושמים בכלי עם מים ומלח כמו מלפפונים חמוצים - 1 כף מלח על כל כוס מים.
משרים את המנגו ככה מינימום שלושה ימים, אבל הכי טוב שבוע (שלמים!).

בחנות תבלינים קונים אבקת קארי לעמבה (300 גרם לקילו מנגו). מבקשים את האבקה בלי תוספת מלח ומלח-לימון.
שמים את האבקה בקערה גדולה, יוצקים מים רתוחים שהתקררו, ומערבבים עד שמתקבלת משחה דלילה כמו סחלב אבל בכתום.
מוסיפים למשחה מלח ומלח לימון לפי הטעם, וגם כמון, פפריקה אדומה וכמה פלפלים סודניים ללא העוקץ.

פורסים את המנגו עם הקליפה לאצבעות צ'יפס עבות, מוסיפים לתערובת שבקערה ומערבבים טוב. מעבירים לצנצנת נקייה, והעמבה מוכנה.

המתכון הוא של מזל ביבי, והיא כותבת שהיא משרה 5 קילו מנגו בתוך מי מלח, ומוציאה כל פעם את הכמות שהיא צריכה. בתוך מי מלח המנגו נשארים טובים הרבה מאוד זמן.
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

לסבתי העיראקית (נוחי בשלום על משכבך, אשה יקרה יקרה...) היה עץ מנגו והיא היתה מכינה עמבה עיראקית אותנטית... אף פעם לא שאלתי אותה איך. טיפשה שכמוני.
אז תודה על המתכונים!!!
בשמת_א*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי בשמת_א* »

היה עץ מנגו והיא היתה מכינה עמבה עיראקית אותנטית... אף פעם לא שאלתי אותה איך.
באמת הגיע הזמן שאצלצל לחברתי סמדי ואבקש את המתכון של אמא שלה. אצלה אכלתי מנגו עיראקי אותנטי אלוהי, כמו בילדותי.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

תשיגו תמונות של עמבה שהכנתם ונפתח לה עמוד!
היגיינית_אחת*
הצטרפות: 29 נובמבר 2007, 20:40

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי היגיינית_אחת* »

קרוטונית ובשמת המון תודה על המתכונים שכתובים ומנוסחים כ"כ יפה וברור. מקווה להכין בקרוב!
חני_תה*
הצטרפות: 30 אוקטובר 2007, 01:04
דף אישי: הדף האישי של חני_תה*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי חני_תה* »

רציתי לשאול, אולי אתה יודע, קראת או שמעת:
לתת פעילות בלוטת התריס מומלץ להוריד את הצריכה למינימום של מזונות ממשפחת הכרוביים (כרוב, קייל, ברוקולי, כרובית ועוד) כי הם פוגעים בספיגה של יוד. טוענים שגם פשתן פוגע בספיגה.

מה הגישה שלך לעצות מסוג זה?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

חניתה אהלן - יש הרבה מידע בנושא ברשת - תעשי "thyroid raw food" בגוגל ואולי תוכלי לסכם לנו משהו כאן. ישנן הרבה עדויות של אנשים שהבריאו מבעיות בבלוטת התריס כתוצאה ממעבר לטבעונאות. יש כאלו שאוכלים מצליבים ויש כאלו שלא ויש כל מיני דעות לגבי מה צריך לאכול ומה לא.
לי אין נסיון אישי בנושא הספציפי הזה - אבל הגישה הכללית שלי היא להקשיב לגוף. אני מאמין שכשאוכלים מזון במצבו הטבעי, הגוף שלנו יכול להגיד לנו (על פי עקרון המשיכה) מה לאכול ומה לא. כבר האבחון והבידוד של בעייה בבלוטת התריס יוצר נתק בין הראש לגוף... אין כזה דבר בעייה מבודדת.. תמיד יש קשר למשהו גדול יותר. לכן במקום לשבור את הראש ולהחליט אם לאכול קייל או לא.. פשוט תטעמי..
אין סיבה שהגוף שלך יגיד לך להמשיך לאכול את זה אלא אם הוא צריך את זה בשביל לתפקד.
במקום להקשיב לטכניקה הספציפית של כל עדות על הרשת.. אני מתרשם שכשאנשים עוברים לאורח חיים טבעי יותר, בעיות מסוג זה נעלמות מעצמן.
כל טוב.
חני_תה*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי חני_תה* »

תודה אופק,
מאד קשה לי להפריד בין הראש לגוף בתזונה (וגם בנושאים אחרים).
אני מתקשה לשכוח את כל מה שהראש יודע.
זו הסיבה שאני לא אוכלת בשר לדוגמה (ואני זוכרת פעמים שאכלתי בשר ממש טעים). קשה לשכוח לדוגמה עד כמה הבשר מזוהם ומזהם. קשה לשכוח את הפרות שאני אוהבת מאד.

אני צורכת הרבה פשתן וחשה שזה ממש עוזר להנקה ולהגברת החלב (שתמיד נמוך אצלי) ופתאם גיליתי שאינו מומלץ לתת פעילות בלוטת התריס.
לאחר התגלית לא אכלתי פשתן יום אחד, והרגשתי רע. אז חזרתי לאכול פשתן שוב. ועכשיו הראש והגוף בקונפליקט.

אני בהחלט מתכוונת לנסות להפטר מן הבעיה בעזרת תזונה.
זה יהיה מדהים אם אצליח!!
וואו, להפסיק לקחת את ההורמונים האלה, חלום,
איזה דבר נורא זה לקחת הורמונים כל החיים!
דליתוש_ב*
הצטרפות: 14 דצמבר 2004, 11:40
דף אישי: הדף האישי של דליתוש_ב*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי דליתוש_ב* »

באופן טכני - נא זה אומר לא נחשף לחום מעל 42 מעלות צלזיוס.
אופק, אפשר הבהרה לגבי בשר נא בהקשר של טבעונאות או תזונה חיה? אם הלכתי בשדה, תפסתי ארנבת, קטפתי לה את הראש, ואכלתי, אני עד כמה שהבנתי אוכלת טרי ונא ולכאורה זה אמור לענות על הפרמטרים של תזונה חיה. גם כל עלה, ברגע שאתה קוטף אותו, מתחיל תהליכי מוות. בכל מקרה אכילה מצידי היא מוות לאוכל שאני לועסת.
אני אשמח להבין האם להשקפתך בשר (טרי ונא) של יונקים (לצורך העניין) זה באמת "מוקצה" ואם כן, מה הלך המחשבה שמבדיל בין צמחים, אצות, פטריות בקטריות וחרקים לשאר היצורים?
תודה.
בשמת_א*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי בשמת_א* »

לתת פעילות בלוטת התריס
חני תה, את בטוחה שאת לוקחת "הורמונים"? עד כמה שידוע לי, בתת פעילות לוקחים את החומר שהבלוטה שלך לא מייצרת, לא משהו זר (אלטרוקסין, או שאני טועה?).
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

דליתוש שלום - טבעונאות מתבססת על תזונא נאה מהצומח. תזונא זה מושג רחב יותר שיכול לכלול בתוכו גם תזונה חיה מן החי.
להבדל בין הצומח והחי יש היבטים רבים - מוסריים, אקולוגיים, בריאותיים...
אני בוחר שלא לאכול מן החי במכוון (אלא למטרות מחקר..) כי:
  • יש יותר כמות ויותר מגוון של צמחים בעולם והם הרבה יותר זמינים לי ומושכים אותי.
  • המחיר האקולוגי של אכילה מן החי גבוה בהרבה מאכילה של פירות ועלים.
  • אני אוהב חברותא רבה ומגוונת. אנשים רבים יותר יכולים להתקיים בצורה בת קיימא על אותו השטח בתזונא המתבססת על הצומח.
  • זה לא טעים לי ולא מושך אותי ואני לא מרגיש שאני צריך את זה.
  • אני יודע שאני יכול לאכול את בשר נא מלוקט והכי איכותי שרק אפשר.. כמו שאני יכול לאכול אוכל אורגני מבושל איטית בתנור שמש הכי איכותי שרק אפשר... אבל יש רק כמות מוגבלת של שעות אור... ויש אלף מזונות אחרים שאני מעדיף לאכול יותר והרבה יותר קל ללקט אותם.
  • יש שיגידו שאחרים אולי כן צריכים את זה, אבל את רמת החיוניות שאני חווה ושחוויתי אצל טבעונאים לא ראיתי אצל שום כנופייה אחרת...
חני_תה*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי חני_תה* »

את בטוחה שאת לוקחת "הורמונים"? עד כמה שידוע לי, בתת פעילות לוקחים את החומר שהבלוטה שלך לא מייצרת, לא משהו זר (אלטרוקסין, או שאני טועה?).
אלטרוקסין, זה השם המסחרי של התרופה שמרכיבה הוא תירוקסין (עם סודיום). התירוקסין (מכונה גם T4) נחשב להורמון הראשי שמפרישה בלותת התריס.
ליתר דיוק, התירוקסין הוא פרו-הורמון שממנו מיוצר הורמון (T3).
יעלפו_מהמושב*
הצטרפות: 02 נובמבר 2007, 10:21
דף אישי: הדף האישי של יעלפו_מהמושב*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי יעלפו_מהמושב* »

שאלת סקר- טבעונאים- מצחצחים שיניים?
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

מצחצח כשבא לי (לפעמים יום כן יום לא), בלי משחה, אבל ביסודיות - יכול לקחת לי אפילו 4-5 דקות
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

מצחצח אחרי אכילת ג'אנק, כשזה קורה
אלה_לי_לה*

אוכל חי שאלות ותשובות

לא טבעונאית אבל עדין עונה
מצחצחת בבקרים ולפעמים פעם נוספת לאורך היום, כשיש תחושה לא נעימה בפה, ב90% מהמקרים ללא משחה.
כשיש משחה זו בדרך כלל פרודנטקס
יעלפו_מהמושב*

אוכל חי שאלות ותשובות

טבעונאים, האם שמתם לב לשינוי בחוש הריח? (יעלפו, שבזמן האחרון מריחה מעשנים מקילומטר)
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

בריח ובשמיעה
(בראייה לא שמתי לב לשינוי)
מירב_ב*
הצטרפות: 07 ינואר 2005, 14:37
דף אישי: הדף האישי של מירב_ב*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי מירב_ב* »

כן!
ריחות של מזונות שנהגתי בעבר לאכול, מתגלים לאחר תקופה יפה שלא נגעתי בהם כמעופשים, כמקולקלים, כמעושנים, כמבחילים ועוד.
לגבי מעשנים - מילדות אני סובלת מהריח מקילומטרים. עכשיו הרגישות לכך רק התעצמה.
ככלל, אני חשה שחוש הטעם וחוש הריח התחדדו בצורה נפלאה.
חני_תה*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי חני_תה* »

הרסק הירוק הטעים והנהדר, איזו המצאה!!
נפטרתי מבעיית עצירות כרונית של שנים
עכשיו אני משלשלת (ירוק) P-:
סליחה על התיאור המרנין
יעלפו_מהמושב*

אוכל חי שאלות ותשובות

מצד אחד- אתמול, בעוד הבחור רוכס סווטשירט אימתני הוא תוהה- תגידי, כמה שכבות את לובשת? ואני, מביטה למטה כדי לוודא ועונה- שכבה אחת! למה? והוא אומר- כי בדרך כלל בחורף את לובשת ארבע שכבות! (האמנם- לטבעונאים קר פחות(?))
מצד שני- בדרך לעבודה אני חולפת על פני פלאפליה משובחת. הריח נישא ברחוב וכמעט שואב אותי פנימה, ואני בכלל לא אוהבת פלאפל, ובכלל לא מתחשק לי שומדבר מטוגן, אבל מתחשק לי משהו חם/משהו שהכינו בשבילי/משהו מורכב. עצות יתקבלו בברכה רבה...
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

העצה שלי - לאכול פלאפל אם זה מה שאת רוצה. להשתדל לא להגזים.
אני מאמין באכילה אינסטינקטיבית עד הסוף! מצד אחד זה גורם לי לאכול פעמיים רסק ירוק כל בוקר, ומצד שני מביא אותי גם לגלידריה או לפלאפל לפעמים. ולפעמים גם יש תקופה ארוכה בלי ג'אנק בכלל, הכל לפי החשק.
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

הייתה תקופה ב-2000 בה "גילינו" מחדש את הקטניות המונבטות - והכנו המון למשך כמה חודשים.. עד שהגענו ליותר משובע... ומאז אנחנו כמעט אף פעם לא אוכלים קטניות מונבטות (בד"כ אם מישהו אחר מכין בחפלק או משהו).. עד שגילינו את המתכון המוצלח של חומוס חי.. וגם את זה אנחנו אוכלים רק בחורף מדי פעם.

קטניות טריות זה סיפור אחר.. אנחנו אוהבים אפונה מאד מאד - בשנה שעברה היה לנו המון בגינה - השנה לא יצא כל כך. לפי נסיוני רב הקטניות הטריות טעימות לי - אבל בזמן הנכון ובטריות מקסימלית.. חומוס טרי, שעועית ירוקה (במיוחד זאת הארוכה התאילנדית).. הדרך הכי טובה היא לגדל כמובן... אחרי זה - לקראת האביב יש את קטניות הבר לליקוט, או ללקט בשדות, או פשוט להתהלך בשוק ובחנויות ולטעום לפני שקונים.

מומו אוהבת מאד אפונת הגינה וכל הקטניות הטריות - חומוס חי היא אוהבת רק ביום ההכנה .. ואוכלת לא מעט - את האחרון שהכנו באמצעים ידניים בלבד היא ממש אהבה - גם את הנבטים עצמם היא אוהבת אבל לא בכמות גדולה.
יוטי_לונדון*
הצטרפות: 06 יוני 2007, 01:23
דף אישי: הדף האישי של יוטי_לונדון*

אוכל חי שאלות ותשובות

שליחה על ידי יוטי_לונדון* »

אני לא טבעונאית, לא טבעונית (אפילו לא צמחונית- למרות ששנים הייתי) ואוכלת מבושל.
בשבוע האחרון (8 ימים, ליתר דיוק) אני נמנעת לחלוטין מסוכר, קמח, אורז, תפו"א ושאר פחמימות. אכלתי בעיקר קטניות מונבטות, ירקות ופירות טריים (כמה שאפשר לקרוא להם טריים באנגליה), אגוזים למינהם, טחינה וקינואה (מבושלת). אני מרגישה טוב אבל לא בטוחה שאני אוכלת מספיק פחמימות. האם אני צריכה לאכול יותר פחמימות בכלל? על מה אתה ממליץ?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

שלום לך - פירות טריים מספקים שפע של פחממות... אם את מרגישה שחסר לך אנרגיה - אז לאכול יותר פירות.. איפה את באנגליה? (הסתובבתי שם כמה חודשים ויש המון טבעונאים וטבעונים.. המון שווקים של פירות וירקות.. המון תמיכה.. ואפילו מסעדה בלונדון של דוריאן מלך הפירות אכול כפי יכולתך - שלחי תמונות אם את הולכת!)
יוטי_לונדון*

אוכל חי שאלות ותשובות

המון שווקים של פירות וירקות..
אבל הכל כאן מגיע מהקפאה :-( , אפילו מה שבעונה.

אני גרה בלונדון, אני אקפוץ לשם באמת, זה יחסית קרוב לאיפה שאני גרה.
מבטיחה לשלוח תמונות.

מה עם כוסמת ודוחן? הם נחשבים "בסדר"? לא "פחמימתיים" מידי?
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

יוטי, אפשר לשאול מה הסיבה לבריחה מהפחמימות?
with_passion*

אוכל חי שאלות ותשובות

בשלבי מעבר אני ממליץ לשחרר את כל "המגבלות" האחרות.. להציף.. שפע.. כמו גשם.. כמו עלים ירוקים בטבע... כל עוד זה נא... אז נא לאכול.. כשהגעת לרוויה - אז אפשר כבר להוסיף הקפדות שונות כמו - אורגני, פחות שמן, מגוון של עלים.. השמיים הם הגבול.

בלונדון יש יופי של שווקים פתוחים - וגם חנויות "אסיאתיות" - נכון הכל מיובא.. אפילו דברים שאפשר לגדל שם.. אני ממליץ להתחבר עם שפע הטבעונאים והלוקוורים (locavore) באזורך - בטוח יהיו להם טיפים טובים יותר משלי) - יש לך 200 איש כמעט בקבוצה הזו:
http://rawfood.meetup.com/18/

יש לך שם את הפרש נטוורק - ושם מדריך טבעונאי ללונדון (חנויות שווקים מסעדות..):
http://www.fresh-network.com/travel/[po]raw guides[/po]/london.htm

הנה עוד עמוד מהאתר "לונדון טבעונית":
http://www.veganlondon.co.uk/rawfood.htm

אם מנביטים כוסמת ודוחן - אז מקבלים מזונות תזונתיים יותר ופחממתיים פחות - נבטים זה בין זרעים לירקות..
יוטי_לונדון*

אוכל חי שאלות ותשובות

יוטי, אפשר לשאול מה הסיבה לבריחה מהפחמימות?

זה התחיל מסוכר ולחם (או כל דבר מחיטה) ויום אחרי כבר תפס תאוצה לתפו"א ואורז. רק מזה שקראתי שלכאורה היינו יותר בריאים כשלא אכלנו את כל אלה (אני מדברת על אלפי שנים אחורה). אין לזה סיבה מספיק לוגית מבחינתי (הרי רק הסוכר הוא באמת לא בריא מכל מה שהזכרתי כאן) והיום כבר חשבתי לחזור ולאכול קצת אורז.

הסיבה שהתחלתי עם כל זה היא שהרגשתי לא טוב בשבועות האחרונים ואיבחנתי את עצמי ע"פ רפואה סינית (שלמדתי בעבר) עם מ"ע טחול-קיבה חלשה שמה שהכי מחליש אותה זה סוכר ופחמימות.
בינתיים אני מרגישה טוב יותר אבל עלי לסדר יותר את התפריט שלי שלא יחסרו בו כל מיני דברים (אני בחודש 8 בהריון, זה לא זמן טוב לחסרים).

תודה על כל העצות.
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

המלצה שלי, אם כי אני רחוק מלהיות מומחה -
להמשיך לאכול כמו שאכלת קודם, רק בשינוי קל - להתחיל כל יום ברסק ירוק.
להשתדל לאדות דברים במקום לבשל אותם, ולברוח מדגנים לא-מלאים.

לגבי חוסרים -
אז גם שינוי שאינו הדרגתי גורם לחוסרים, לדעתי.
ורסק ירוק דואג שכמעט ולא יהיו חסרים בתחום ה- ויטמינים/מינרלים/אנטי-אוקסידנטים/פיטוכימיקלים / כל מני מילים כאלה שהמציאו מדעני התזונה (עם דגש על המילה כמעט)
יוטי_לונדון*

אוכל חי שאלות ותשובות

אורי תודה,
אני אכן מתחילה את הבוקר עם רסק ירוק מאז שהתחלתי עם ה"שיגעון" הזה של השינוי התזונתי.
השבוע אני אחזור לקצת אורז.
אני בטוחה שהורדה לא הדרגתית של קמח חיטה וסוכר לא תעשה בעיות :-) .
אורי_יורמן*

אוכל חי שאלות ותשובות

יוטי - לגבי סוכר, ברור.
לגבי דגנים - שמעתי על כל מני משוגעים (לדעתי הם משוגעים) שבמכה אחת הורידו את כל העמילנים מהתפריט. לדעתי זה שינוי מאוד קיצוני, והוא בוודאי גורם לחוסרים.
מה שכן, אם מחליפים את כל הדגנים הריקים במלאים, ומחליפים את הבישול באידוי, מקבלים אפקט בריאותי, בלי שיש שינוי דרסטי מדי (אם בכלל).
זאת הייתה הנקודה שלי מקודם, ושמתי לב עכשיו שלא כתבתי בצורה מספיק ברורה, אז לכן חידדתי. :-)

כל הכבוד לך
יוטי_לונדון*

אוכל חי שאלות ותשובות

זאת הייתה הנקודה שלי מקודם, ושמתי לב עכשיו שלא כתבתי בצורה מספיק ברורה, אז לכן חידדתי
תודה רבה. זה באמת מובן יותר.
מדוע אידוי עדיף על בישול? (עוד קשה לי להשלים עם זה שבישול הוא לא טוב, אני באה מרפואה סינית, כמו שהזכרתי, ושם לא ממליצים הרבה על נא).

שמעתי על כל מני משוגעים (לדעתי הם משוגעים) שבמכה אחת הורידו את כל העמילנים מהתפריט
אבל בתוך הרחוק זה מה שכדאי לי לעשות, לא? להוריד בהדרגה את כל העמילנים הכבדים מהתפריט.
שליחת תגובה

חזור אל “טכניקות לעריכה”