שמירה וחיזוק של קרקעית האגן

אום_שלום*
הצטרפות: 15 ינואר 2006, 19:11
דף אישי: הדף האישי של אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

בעקבות שלל הדפים שנפתחו בנושא בזמן האחרון (אכניס קישורים כשיהיה לי יותר זמן) ורצון שעלה לקבל תרגילים לחיזוק שרירי קרקעית האגן בדף מסויים,
החלטתי להרים את הכפפה ולכתוב בנושא.
אני בהכשרתי מדריכת יוגה והתחום שאני מחוברת אליו יותר מכל הוא יוגה נשית.
אחד הדברים העיקריים שבהם היוגה הנשית עוסקת הוא חיבור לאותם שרירים ומתוך כך חיזוק שלהם ושיפור היכולת לעבוד איתם.
בחרתי לפתוח את הדף במאמר שכתבתי פעם דווקא על הפן הרגשי/ רוחני/ אנרגטי של האגן, בהמשך אכתוב על הפן האנטומי/ פיזיולוגי ואצרף תרגילים וטיפים כלליים.
כולן מוזמנות להוסיף מידיעותיהן וחוויותיהן כמובן.
האגן בהיבט המנטלי/ רגשי/ רוחני:
כאשר אנו מתייחסות לאגן ואבריו מן ההיבט המנטלי/ רגשי/ רוחני עלינו להניח שתי הנחות יסוד:
  1. ישנו קשר הדוק בין תהליכים נפשיים/ רוחניים לבין תהליכים פיזיים או במילים אחרות, הרבה פעמים תהליכים נפשיים יבואו לידי ביטוי באופן פיזי ותהליכים פיזיים יושפעו וישפיעו על הנפש.
  2. האגן הוא מרכז הגוף הן ברמה הפיזית והן ברמה המנטלית והוא משמעותי בעיקר בגוף האישה כיוון שנשים חוות את מירב השינויים במהלך חייהן באיברי האגן. (מחזור חודשי, הריון, לידה).
כמו שהאגן ברמה הפיזית מהווה בסיס לפלג הגוף העליון וחיבור לרגליים, דהיינו מרכז הגוף, זהו גם תפקידו ברמה הרגשית או הרוחנית.
כיוון שהאגן מחובר לרגליים הוא שואב כוח מן האדמה, מאפשר בסיס איתן לצמוח ממנו וקרקע טובה לפלג הגוף העליון.
איברי האגן הם איברי הרביה שלנו, בזכותם אנו מאפשרות חיים וזהו המרכז האנרגטי של גופנו, אם נשאיר את הפתחים של קרקעית האגן פרוצים, כל האנרגיה "תברח" מן הגוף אך עם נלמד לשלוט בפתחים באופן מודע ומבוקר נוכל לאסוף אותם ובכך לשמור על האנרגיה ולהתמיר אותה כלפי מעלה. וכמו כן נוכל להרפות אותם ולתת לאנרגיה לזרום אל מחוץ לגוף כמו למשל בימי ווסת או במהלך לידה.

האגן מיוצג על ידי הצ'אקרות הראשונה והשנייה:
הצ'אקרה הראשונה (מרכז אנרגטי) ממוקמת בבסיס עמוד השדרה, קשורה בתמיכת הגוף הפיזי ומחוברת לרגליים, למפרקי הירכיים, לפי הטבעת, לעמוד השדרה, למערכת הדם ומערכת החיסון והיא מייצגת את הקשר שלנו לאדמה, למשפחה, למקור החיים, לבטחון בסיסי בעצמנו וביכולותינו.
לכן נשים הסובלות מחוסר בטחון עצמי שנובע מחינוך מסויים במשפחה, נשים אשר לא חשות מוגנות, נשים אשר אינן יודעות מהי עצמאות עלולות ללקות במחלות או קשיים הנוגעים לאיברים שצ'אקרה זו קשורה בהם.

הצ'אקרה השנייה ממוקמת במרכז האגן, באיברי הרבייה ומחוברת לרחם, שחלות, נרתיק, צוואר הרחם, מעי גס, חוליות תחתונות, תוספתן ושלפוחית השתן. צ'קרה זו מייצגת את מערכות היחסים שלנו עם העולם והאופן בו אנו חוות אותן (זוגיות, יחסי מין, קשרי חברות, עבודה ומשפחה).
נשים הסובלות מקשיים בתחום הזה או מתפיסה מוטעית של מערכות יחסים (למשל שימוש במין או בכסף ככלי קידום בתוך מערכת יחסים), נשים אשר לא שלמות עם יכולתן להרות וללדת, עלולות לסבול ממחלות או קשיים באיברים שצ'אקרה זו קשורה בהם.

האגן בנוי בצורת מיכל, ערסל, וכמו שתפקידו בחיינו כנשים הוא להכיל תינוקות ולאפשר להם בבוא הזמן לצאת מגופינו כך גם בכל הנוגע לכל יצירה שהיא ולא רק ליצירת חיים.
האגן הוא הקרקעית של גופנו ולכן "קל" לנו לדחוק אליו את כל מה שאיננו רוצות להתעסק בו "רחוק מהעין" אך הוא מאפשר לנו גם להתחבר אליו, במחזוריות הטבעית שלנו, בתשומת לב ודרכו ללמוד על עצמנו, על היכולות שלנו, הפחדים, הזכרונות, היצירה והאהבה.
@}
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

שליחה על ידי יונת_שרון* »

ומזווית אחרת: בדיוק התחלתי לקרוא עכשיו את "הספר של אסתר קוגלה על יציבה" Amazon:0979303605 והיא כותבת שם גם על הנושא הזה: כאשר האחוריים מופנים לאחור אז עצם ה-pubic (איך זה בעברית?) נמצאת מתחת לאברים הפנימיים של האגן, וגם יש להם יותר מקום. לעומת זאת, כשמכניסים את התוסיק, זה גם משאיר פחות מקום לאברים הפנימיים וגם שם את כל המשקל שלהם על שריר הקגל.
ממליצה שוב על ההרצאה שלה
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

התכוונת לPUBIS? כי לדעתי PUBIC זה ערווה. וPUBIS זה עצמות המושב.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

תודה על פתיחת הדף הזה. קרן שמש מאוחרת
@}
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

שליחה על ידי יער_ה* »

יופי! תודה על הדף הזה @}
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

עצם ה-pubic (איך זה בעברית?)
עצם הערווה.
אנסה להכניס קישור לתמונה של האגן
אמא_דניאל*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2008, 22:44

שליחה על ידי אמא_דניאל* »

נהדר לקרוא את הדברים שכתבת בתחילת הדף, מרגיש בדיוק רלוונטי לדברים שאני עוברת. אחרי הלידה, גיליתי כמה הייתה חלשה רצפת האגן שלי. כרגע אני בשלבי פיתוח מודעות וחיזוק של כל האזור, בהדרכה מצוינת של פזיוטרפסטית. עולם חדש נגלה לפני, ונעים לראות שהוא גם מהדהד אליי מכאן באמצעות דף זה... תודה
מתחדשת*
הצטרפות: 08 יולי 2005, 01:54

שליחה על ידי מתחדשת* »

תודה על הדף :-)
ההולכת_בדרכים*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2004, 19:00
דף אישי: הדף האישי של ההולכת_בדרכים*

שליחה על ידי ההולכת_בדרכים* »

תודה על הדף! מחכה להמשך... @}
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

הצלחתי, עכשיו תרגום לעברית-
sacrum- עצם העצה (העצם השטוחה בקצה התחתון של עמוד השדרה)
coccyx- עצם הזנב
pubis- עצם החיק/ הערווה (העצם הקדמית, מתחת לשיער הערווה)
illium- עצם הכסל (החלק העליון של האגן, הבולט בצדדים)
ischium- עצם השת (עצמות הישיבה)
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

והנה הם בכבודם ובעצמם:
תמונה
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

אלה הם שרירי קרקעית האגן, כמה שכבות של שרירים שמאוגדים לכדי שריר אחד שהוא למעשה כמו ערסל שמכיל בתוכו את כל איברי האגן ובו 3 פתחים (אצל נשים).
מלמעלה למטה:
שופכה
נרתיק
פי טבעת
מעל כולם בגאון נמצא הדגדגן

את כל המידע הזה אני מביאה כדי שתבינו את הרציונל שמאחורי פעילות השרירים הללו.
התרשים דרך אגב הוא מבט מלמעלה, "מתוך הגוף".
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

הרבה תודה, ומחכה להמשך
מיצי_החתולה*
הצטרפות: 21 פברואר 2005, 22:27
דף אישי: הדף האישי של מיצי_החתולה*

שליחה על ידי מיצי_החתולה* »

הרבה תודה, ומחכה להמשך
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

שליחה על ידי במבי_ק* »

הרבה תודה, ומחכה להמשך

גם..
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

שליחה על ידי דגנית_ב* »

הרבה תודה, ומחכה להמשך
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

טוב, אז קצת התמהמהתי עם המשך הכתיבה כאן, אבל בסוף הגעתי...

לפני שאני נותנת תרגילים, חשוב לי להסביר קצת על מהות השרירים האלה:
הערסל שהוא קרקעית האגן, מהווה תמיכה לאיברי הבטן הפנימיים (בכללם הרחם וכל איברי האגן), כמו כן הוא תומך גם בגב.
באופן טבעי השרירים הללו אמורים להאסף בכל פעם שהלחץ התוך בטני עולה: שיעול, עיטוש, צחוק, הרמת משא כבד, מאמץ.
למעשה הם רפויים לגמרי רק בזמן שינה/ שכיבה נינוחה ובלידה (כך אמור להיות אך לא כך תמיד וזו אחת הבעיות), בכל שאר הזמן, גם אם אנחנו "רק" הולכים, יושבים, מבשלים, מקפלים כביסה צריך להתקיים איסוף מינורי שהופך מז'ורי בכל המצבים שהזכרתי לעיל.
אבל אנחנו כידוע לנו לא ממש חיים באופן טבעי, גם אם משתדלים ודופקים באופן מתמיד את התפקוד של השרירים הללו, בגלל שאנחנו לוחצים שיצא קקי, ואנחנו לוחצות בלידה, ומכווצות את הבטן כדי להצליח להשתחל לג'ינס ומתוך כך דוחקות את שרירי קרקעית האגן למטה, בגלל יציבה לקויה ושעות רבות של ישיבה ועוד ועוד...
אז מה עושים? מפתחים מודעות, מתחילים לשים לב לשרירים הללו, שלא רק שאנחנו מזניחים אותם, רובנו גם לא ממש יודעים איפה הם ואיך זה מרגיש לאסוף אותם וכל העיסוק באיזור הזה בגוף מביך אותנו.
(כתבתי בלשון זכר כיוון שבאופן מפתיע גם לגברים יש בדיוק את אותם שרירים (מינוס פתח אחד), וגם להם המידע חשוב אם כי באופן יחסי יש להם פחות צניחות של איברי הבטן).
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

אז איך יודעים מה צריך לאסוף?
יש כמה דרכים לגלות את זה אבל זה הופך ממש ברור רק אחרי תקופה של תרגול והכרות עם השרירים הללו,
  1. בזמן השתנה לעצור את הזרם (רק פעם אחת!) ולשים לב מה הגוף צריך לעשות כדי שזה יקרה.
  2. לשבת בקצה קדמי של כסא, להרחיק את עצמות הישיבה אחת מהשניה כך שממש מרגישים את פתח הנרתיק במגע עם הכסא, עכשיו לנסות לאסוף כלפי מעלה את שרירי קרקעית האגן ולבדוק אם אנחנו מרגישות שפתח הנרתיק "מתרומם" מהכסא או שנלחץ חזק יותר כלפי מטה (זה קורה הרבה שיוצרים עבודה הפוכה ואז נוצר נזק לשרירים אז צריך לדעת אם אנחנו לא לוחצות בטעות.
  3. באותה תנוחה אפשר ללחוץ את כפות הידיים אחת כנגד השניה ולשים לב מה קורה, הלחיצה של כפות הידיים יוצרת מה שנקרא עבודה של התנגדות שאמורה באופן טבעי לסגור מעגל שרירי בתוך הגוף ולהפעיל את התמיכה של קרקעית האגן (למשל כשצריך לדחוף מקרר או להרים תינוק). את אותה ההתנגדות אפשר ליצור גם בעמידה כנגד קיר (כפות ידיים על הקיר) רק שאז עלול להיות יותר קשה לזהות את התנועה בקרקעית האגן, זה מתאים יותר כתרגיל חיזוק מאשר הכרות.
  4. בנוסף לכל אלה להתחיל להפנות את תשומת הלב אל השרירים האלה, בעיקר בפעולות שיש להן קשר ישיר איתם: השתנה, חרבון, יחסי מין, ווסת (בלידה אם אתן בדיוק יולדות) ולבדוק מה קורה שם.
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

תרגילים
חשבתי לעצמי היום, בעקבות ההצעה (של במבי ק אם אני לא טועה) להכניס מדי פעם תרגיל, משהו שיתן גם תזכורת לתרגול הזה וגם יאפשר גיוון (סטייל פליי ליידי לרצפת האגן).
חשוב לי לציין שכולן מוזמנות להוסיף כאן תרגילים שהן מכירות ומוזמנות בכלל לשתף בתובנות שקשורות בתרגול הזה, אם יהיו שאלות אשתדל לענות כמיטב ידיעותי. זה כמובן לא מהווה תחליף לאבחון אצל פיזיוטרפיסטית מומחית לרצפת אגן במידת הצורך או תרגול עם מורה ליוגה נשית/ פאולה/ פילאטיס (לפעמים).

תרגיל 1
לשכב על הגב, עדיף על משטח לא רך מדי (שטיח או מזרון דקיק), כפות הרגליים עומדות מתחת לברכיים, ברוחב האגן.
כפות הידיים מונחות על הבטן התחתונה.
מתחילות לשים לב לתנועת הנשימה מתחת לכפות הידיים, מה קורה בשאיפה, מה קורה בנשיפה.
אחרי כמה נשימות, להתחיל לאסוף בעדינות את קרקעית האגן עם כל נשיפה (הוצאת אויר) ולהרפות בכל שאיפה. להשתדל שלא לכווץ את פי הטבעת אלא "להרים" את הפרינאום לכיוון צוואר הרחם.
לאט לאט אפשר להוסיף איסוף של הבטן התתונה מבלי לשחרר את האיסוף בקרקעית האגן, כך בכל נשיפה.
דמיינו שאתן מנסות לסגור ריצ'רץ' של מכנסיים שקצת קטנים עליכן ובאותו זמן להדביק את הגב התחתון אל הקרקע.
אחרי כמה וכמה נשימות תרפו מהאיסוף ורק תחזירו את המודעות לתנועה הטבעית שמתרחשת עם הנשימה.
ספרו איך היה @}
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

תודה רבה רבה. דף נהדר
אני אחרי לידה רביעית והרגשתי את החולשה של שרירי קרקעית האגן אחרי הלידה.
אני משתדלת להיות מודעת לאיסופם כמה שרק אפשר, אבל מרגישה שגם פי הטבעת מתכווץ ולא ממש מצליחה לכווץ רק את הנרתיק והשופכה.
עצה?
נילי*
הצטרפות: 13 יוני 2004, 11:54

שליחה על ידי נילי* »

להשתדל שלא לכווץ את פי הטבעת אלא "להרים" את הפרינאום לכיוון צוואר הרחם.

אצלי זה בא ביחד או יותר נכון אני מרגישה רק את פי הטבעת :-/
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

תרגיל 2 (מתאים להכרות ברורה יותר עם השרירים ולכל אלה שמתקשות להפריד את פי הטבעת מהאיסוף)

עומדים בעמידת שש כשהראש רוצה להתקרב אל הקרקע אך האגן נשאר גבוה.
אפשר להשען על כרית, להניח מצח או לחי, להזיז קצת את הידיים- חשוב שיהיה נוח לשהות במקום הזה כשהאגן נשאר מורם.
uk6029359.chinaw3.com/.../1199955872161.jpg
משהו בסגנון התנוחה שבתמונה רק בלי למתוח ידיים לפנים והרבה יותר נינוח.

במקום הזה להתחיל להרגיש את התנועה באיזור.
בגלל המנח של הישבן יהיה קשה עד בלתי אפשרי לכווץ את פי הטבעת, לעומת זאת, השרירים של רצפת האגן נאספים כאן באופן טבעי.
נסו לשהות במקום הזה למשך כמה נשימות ואחרי זמן מה התחילו לנסות להדביק את הבטן התחתונה אל הגב התחתון בכל הוצאת אויר.
שימו לב מה קורה ובואו לספר.
@}
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

טוב, לא מצליחה להעלות תמונה, אולי בהמשך אצליח.
דיאנה_בר_לב*
הצטרפות: 19 ינואר 2009, 10:08
דף אישי: הדף האישי של דיאנה_בר_לב*

שליחה על ידי דיאנה_בר_לב* »

ממליצה בחום על פילאטיס כדי לחזק ולשמור על שרירי רצפת אגן
ובטן תחתונה חזקים,בצורה שנכונה לגוף.
אחרי לידה שנייה הכל היה כלכך רופס,ותוך כמה שבועות של תרגול פעמיים בשבוע הרגשתי שינוי משמעותי.
נוסעת_סמויה*
הצטרפות: 29 נובמבר 2004, 10:10
דף אישי: הדף האישי של נוסעת_סמויה*

שליחה על ידי נוסעת_סמויה* »

קניתי את ה-DVD יוגה נשית של מירה ארצי פדן.
המוקד הוא חיזוק רצפת האגן.
מ-DVD במחיר כזה (100 ש"ח) הייתי אמנם מצפה לספק יותר זמן תרגול (יש שם תרגול אחד של 40 דקות ועוד שניים של 11 דקות כל אחד), אבל כרגע זה נוח ומתאים לי לתרגל 40 דקות כמה פעמים בשבוע. אני זקוקה להנחיות המדויקות, לסדר ולתזמון שיָבנו את התרגול שלי.

אגב, למי שמתרגלת יוגה באופן קבוע: נדמה לי שכמעט בכל תרגילי היוגה שבהם ההנחיה היא לאסוף את הבטן, נכון ומתאים גם לאסוף את קרקעית האגן. אום שלום, מה את אומרת?
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

נדמה לי שכמעט בכל תרגילי היוגה שבהם ההנחיה היא לאסוף את הבטן, נכון ומתאים גם לאסוף את קרקעית האגן.
לטעמי מסוכן לאסוף את הבטן בלי לאסוף לפני כן את רצפת האגן כיוון שהאיסוף דוחק את האיברים מטה, כדי שזה לא יקרה, צריך להיות אסוף למטה.
בדיוידי של מירה בטוח יש הנחיה לאיסוף קרקעית אגן.
נוסעת_סמויה*

אם כך, התשובה שלך מחזקת את מה שחשבתי.
אני מתרגלת יוגה בקבוצה מעורבת (חצי מתלמידים הם גברים). מאז שהבנתי את העניין, בכל פעם שהמורה שלי מזכירה לאסוף את הבטן, אני מנחה את עצמי לאסוף קודם כל את קרקעית האגן. אולי אני צריכה לומר לה משהו בנושא.
לה_לי*
הצטרפות: 25 פברואר 2007, 13:53

שליחה על ידי לה_לי* »

אום שלום תודה.
אשמח לעוד הסברים,קישורים,תרגילים מכל מי שיש לה.
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

הנה, עוד דבר שקיבלתי משיעורי הבאלט הקלאסי ואני מודה לו (יש כמה שלא כל כך...) גם יציבה טובה וגם החזקה טובה של איזור האגן. ממליצה לשלוח ילדות בגיל צעיר לסוג של פעילות גופנית שכזו אם כי מתוך המודעו שיש לי היום יש לברור היטב לאן שולחים ואצל מי מפקידים את הילדה.
הגבירה_בחום*
הצטרפות: 30 יוני 2007, 17:29
דף אישי: הדף האישי של הגבירה_בחום*

שליחה על ידי הגבירה_בחום* »

אני מתרגלת יוגה בקבוצה מעורבת (חצי מתלמידים הם גברים). מאז שהבנתי את העניין, בכל פעם שהמורה שלי מזכירה לאסוף את הבטן, אני מנחה את עצמי לאסוף קודם כל את קרקעית האגן. אולי אני צריכה לומר לה משהו בנושא.
הי נוסעת סמויה,
האמת שזה לא קשור למין המתרגל, קרקעית האגן, ביוגה היא הראשונה ואולי החשובה ביותר מבין שלושת הסוגרים המרכזיים שרוצים להשתמש בהם ביוגה - הלא היא המולה בנדהה ותפקידה להחזיק ממש את הגוף פיסית מלמטה ולהגן על הגב התחתון ומבחינה אנרגטית לנתב את האנרגיה למעלה.
אולי לא מדברים על זה הרבה אבל גם לגברים יש קרקעית אגן ואף הם סובלים מבעיות מאוד לא נעימות כשהם לא מתחזקים אותה ובכל מקרה בזמן שעור יוגה, ההנחיה אמורה להורות על איסוף מולה בנדהה קודם כל. זה נכון שצריך להשתמש באיסוף של הבטן (אודיאנה בנדהה בצורתה המלאה או החלקית) אבל אין סותר את הקרקעית, נהפוכהוא, כל איסוף של הבטן הוא הזדמנות נהדרת להדק את איסוף הקרקעית מכיוון שכשהבטן אסופה, הקרקעית נאספת ביתר קלות אף היא. ובהחלט כדאי להגיד למורה משהו בעניין, או לפחות לברר לעומק.
יכולה לומר לך שהגישה שלי היא, שלמעט מדיטציה או הרפיה, קרקעית האגן אמורה להיות אסופה בשעור רוב הזמן במידה כזו או אחרת. לפעמים באופן רך יותר, לפעמים יותר מהודק, אבל היא תמיד קצת אסופה, ...
@}
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

גם יציבה טובה וגם החזקה טובה של איזור האגן
אני רוצה להגיב על האמירה הזאת- אמנם לא מנסיון אישי אבל ראיתי הרבה נשים, חלקן תלמידות שלי עם בעיות גב ומפרקים קשות ביותר בגיל קצת יותר מבוגר (אבל כבר מגיל 20 בערך) בשל שנים של בלט קלאסי.
היציבה של בלט קלאסי היא ממש לא נכונה ולא בריאה לגוף, לטעמי משום בחינה.
הגבירה_בחום*

היציבה של בלט קלאסי היא ממש לא נכונה ולא בריאה לגוף, לטעמי משום בחינה
בתור מי שרקדה שנים בעבר, יכולה להסכים עם האמירה הזו ברובה.
זה נכון, שמחול וריקוד מאוד משפרים את היציבה ומועילים לילדות ולנערות. אפשר לראות את זה בצורה ברורה על ילדות שרוקדות, באופן שבו היא נושאות את עצמן במיוחד בגילאים שבו הגוף מתפתח ומשתולל ואצל בנות שאינן עובדות עם הגוף שלהן (באיזושהי צורה) פעמים רבות נוצרת קיפוזה (גיבנת גבית) או כתפיים שמוטות פנימה, וגוף שאינו יודע איך לשאת את עצמו, לנוכח כל השינויים שהוא עובר. כך שיכולה לומר כמי שרקדה מגיל מאוד צעיר, שכילדה נתרמתי רבות מכל הבחינות מהמחול.
הבעיה מתחילה כשהילדות מתבגרות ובוחרות להמשיך עם הריקוד לא כתחביב אלא כמקצוע. וכאן נכנס עולם המחול המקצועי שאינו שונה בעיני מכל ספורט מקצועי אחר, ושואף להביא את הגוף למקסימום יכולת במינימים זמן, גם במחיר של ליצור נזק או שחיקה לגוף, הרבה מעבר למה שעושה לו טוב.
כאן כבר נוצרת חריגה מהתועלת ההתחלתית ליציבה ומתחילים הנזקים.
כמי שבאה בעצמה אל היוגה מתוך עולם הריקוד וכמי שמלמדת כיום גם רקדניות לשעבר, יכולה לומר שלמרות שרקדניות מגיעות עם גוף במצב התחלתי טוב (כלומר גמישות טובה ומפרקים פתוחים), הן מגלות שההתגייסות שנדרשת לגוף ביוגה היא שונה לגמרי מזו של עולם הריקוד, ובהמשך לדבריה של אום שלום , דווקא את הרקדניות לשעבר, לפעמים קשה יותר ללמד את עקרונות הבסיס של היוגה מהסיבה שקשה יותר לעשות undo למשהו שהגוף כ"כ מורגל בו מאשר ללמד מחדש דף חלק.
אני עדיין חושבת שתנועה לילדות קטנות תורמת רבות, אך מסכימה עם אום שריקוד מקצועי ממש לא @}
ילדת_טבע*

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

ממליצה לשלוח ילדות בגיל צעיר לסוג של פעילות גופנית שכזו אם כי מתוך המודעות שיש לי היום יש לברור היטב לאן שולחים ואצל מי מפקידים את הילדה.
מש"ל? לא? חושבת שדווקא כן.
ש_י_ר_י*
הצטרפות: 18 יולי 2008, 15:29
דף אישי: הדף האישי של ש_י_ר_י*

שליחה על ידי ש_י_ר_י* »

רוצה להוסיף שמניסיוני, כל מורה ליוגה או פילאטיס שאי פעם עשיתי אצלה שיעור ידעה לזהות מיד שהייתי רקדנית, וזה תמיד היה לרעתי, כי הן תמיד יצאו מנקודת הנחה שאני יודעת לאסוף רצפת אגן - כשבעצם ידעתי רק להכניס את הבטן... ואף פעם לא התעכבו איתי על הדרך הנכונה, בייחוד בתרגילים הקשים.
ילדת_טבע*

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

יש לברור היטב לאן שולחים ואצל מי מפקידים את הילדה
נוסעת_סמויה*

בזמן שעור יוגה, ההנחיה אמורה להורות על איסוף מולה בנדהה קודם כל. זה נכון שצריך להשתמש באיסוף של הבטן (אודיאנה בנדהה בצורתה המלאה או החלקית) אבל אין סותר את הקרקעית, נהפוכהוא, כל איסוף של הבטן הוא הזדמנות נהדרת להדק את איסוף הקרקעית מכיוון שכשהבטן אסופה, הקרקעית נאספת ביתר קלות אף היא. ובהחלט כדאי להגיד למורה משהו בעניין, או לפחות לברר לעומק.

תודה. אחרי ששאלתי את המורה שלי מה דעתה (האם בכל פעם שאוספים את הבטן נכון לאסוף קודם את המולה בנדהה), וגם סיפרתי שקניתי את 'יוגה נשית' מפני שעכשיו, אחרי לידה שלישית, אני מרגישה צורך בפוקוס מיוחד על קרקעית האגן, היא התחילה לשים יותר דגש על כך בשיעורים. הרווחתי.
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

היא התחילה לשים יותר דגש על כך בשיעורים. הרווחתי. !!
טרוש_קה*
הצטרפות: 29 אוקטובר 2007, 21:30
דף אישי: הדף האישי של טרוש_קה*

שליחה על ידי טרוש_קה* »

יש לי שאלה-

ביומיים שלושה האחרונים התחלתי לעשות תרגיל מאוד פשוט לרצפת האגן לפי הוראות של המורה ליוגה (אם הבנתי אותה נכון). היא המליצה בישיבה על האסלה "לאסוף" את האיזור בנשימה ולשחרר בנשיפה אחרי החזקה של כמה שניות. לעשות את זה 10-20 פעמים כל פעם.

יכול להיות שהתרגול עצמו גורם קצת לכאב באיזור? כמו אחרי שנגיד מאמנים שריר לא חזק וזה יוצר בו בהתחלה קצת אי נוחות ? אני מתכוונת שהאיזור קצת כאוב לא רק תוך כדי התרגול אלא גם אחרי. אגב, זה לא כאב קודם...
הגבירה_בחום*

"לאסוף" את האיזור בנשימה ולשחרר בנשיפה אחרי החזקה של כמה שניות. לעשות את זה 10-20 פעמים כל פעם.
הי טרוש קה
תראי, הפעולה הפיסיולוגית של קרקעית האגן היא באופן טבעי להשתחרר קצת (או לרדת) עם השאיפה, ולהאסף מעט כלפי מעלה עם כל נשיפה, כמעין דיאפרגמה ובאופן מקביל לתנועת הסרעפת.
לכן כשרוצים להתוודע אל שרירי רצפת האגן, מומלץ להיות ערים קודם לאותה תנועה שקורית באופן טבעי בגוף עם הנשימה ולהצטרף אליה בתרגול המודע.
כלומר, יותר הגיוני, בשאיפה לשחרר מעט את שרירי רצפת האגן ועם הנשיפה לאסוף את השרירים ולהחזיק כמה שניות. אפשר גם לתרגל את זה עם החזקת הנשימה. אבל לא מוכרחים. אפשר לנשום כרגיל ולהמשיך להרגיש את האיסוף של רצפת האגן. שכן ביוגה, אנחנו מתרגלים איסוף של רצפת האגן (היא המולה בנדהה) גם בשאיפה וגם בנשיפה.
לגבי הכאב שאת חשה, התרגול לא אמור לכאוב. לפעמים שריר חלש שאינו מתורגל נוטה פשוט להשתחרר מעצמו עוד לפני שנתנו לו רשות. אבל לא אמורים להיות כאבים. יכול להיות שאת עובדת חזק מידי. האיסוף צריך להיות איסוף עדין של שרירי הנרתיק כלפי מעלה. כשאוספים אותם נכון יש ממש תחושה של עליית השרירים פנימה ולמעלה. איסוף עדין שמורגש עד איזור הטבור.
כדאי לך גם לשים לב, שמרוב מאמץ את לא מכווצת את הישבנים. ויוצרת מתח. איסוף המולה בנדהה ביוגה אמנם מדבר על סגירתם של כל הפתחים התחתיים שזה אומר שרירי הנרתיק, והן איסוף פנימי ועדין של פי הטבעת כלפי מעלה אבל הישבנים נשארים רפויים ומשוחררים.
מקווה שהצלחתי לעזור קצת @}
לנה*
הצטרפות: 12 יולי 2004, 00:38

שליחה על ידי לנה* »

גם אני בשואלות
האם רכיבה על סוס יכולה להזיק למי שכבר יש לה חולשה באזור?
הגבירה_בחום*

הי לנה
למיטב הבנתי, האיסוף הוא פעולה פנימית מאוד, ורכיבה ושאר תנוחות שבהם יש צורך בפיסוק אינן משפיעות או מחריפות את המצב הקיים. אדרבה, אפשר לתרגל איסוף כלפי מעלה של שרירי רצפת האגן בזמן הרכיבה ובכך גם לעבוד ולשפר את החולשה גם וגם להעניק לעצמך בזמן הרכיבה תחושה של איסוף פנימי מאוד ברורה שמסייעת לגוף בזמן תנועה ומאפשרת לו לנוע נכון יותר, תוך הגנה על הגב התחתון.
@}
רוכבת_לשעבר*
הצטרפות: 10 מאי 2009, 06:53

שליחה על ידי רוכבת_לשעבר* »

רכיבה על סוס -
עם הדרכה נכונה זה יכול להיות מעולה לרצפת האגן!
עשב_השדה*
הצטרפות: 27 נובמבר 2006, 02:52
דף אישי: הדף האישי של עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

טרושקה שלום,
להערכתי המקצועית בשיטת פאולה את מתארת פעולה שגויה ומזיקה
אנחנו קורים לזה בשיטה נשימה הפוכה
צריך להיות : נשיפה ואיסוף ביחד, שאיפה ושחרור ביחד,
נדמה לי שגם הגבירה בחום ניסתה לומר דבר דומה
טרוש_קה*

שליחה על ידי טרוש_קה* »

אני חושבת שזה באמת קצת הפוך ממה שעשיתי עד עכשיו. אולי לא הבנתי נכון את המורה...
טוב שעצרתן אותי בזמן :-)
מעכשיו: שאיפה ושחרור, נשיפה ואיסוף (עדין. גם לזה אני צריכה לשים לב).
פלוני_אלמונית*

מנסיוני הלא מקצועי- לי היו כאבים לפעמים בזמן האיסוף (בתנוחות מסויומות) בזמן שהייתי בהריון, בהתחלה חשבתי שזה בגלל פטריה בנרתיק בסוף נראה לי שזה היה בגלל ורידים בנרתיק...
טרוש_קה*

שליחה על ידי טרוש_קה* »

כן, גם האפשרות הזאת עלתה לי מסיבות שונות, אם כי לא הצלחתי לראות בעיניים משהו שיכול להעיד על כך... אם זה כן זה, מקווה שזה יעבור אחרי ההריון...
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

באתי לחזק את הגבירה בחום ו{{}}עשב השדה
אכן, נשיפה ואיסוף ביחד, שאיפה ושחרור ביחד,
לגבי רכיבה על סוס כמו גם רכיבה על אפניים, כדי שהרכיבה תשפר את מצב שרירי קרקעית האגן צריך להיות מודעים אליהם בזמן הרכיבה ולשמור על איסוף עדין כל הזמן, כשהוא כאמור מתעצם בנשיפה ומשתחרר מעט בשאיפה. מעבר לזה, למי שיש חולשה באיזור המצב עלול להחמיר וכדאי לחזק את השרירים הללו לפני, ובלי כל קשר לרכיבה על מנת לא לגרום נזק.
הפרדוקס הוא שבפישוקים למיניהם יש לנו נטייה להרפות את השרירים (אז גם הפישוק גדול יותר בדרך כלל) כשלמעשה אז הכי צריך לשמור את רצפת האגן אסופה.
דליה*
הצטרפות: 14 אוקטובר 2001, 12:19

שליחה על ידי דליה* »

שלום כמי שסבלה בעבר מצניחת רחם (בדיוק כתבתי עלכך תחת הכותרת צניחת רחם) אני מאד ממליצה על שיטת פאולה גם כמנע! השיטה הזו עזרה לי ועדין שומרת עלי.
למדתי לשמור על איסוף באיזור ריצפת האגן לא במודעות מהראש. התרגילים שקיבלתי מהמורה החיפאית שלי (דפנה ) פשוט עושים לדבר לקרות. אני אוהבת את הרעיון שבשיטת פאולה הם לא מלמדים אותנו איך לעשות משהו נכון. הם נותנים תרגיל שעושה לדבר לקרות. יש אתר של המוסמכים בפאולה ושם מוסברים העקרונות של השיטה.
דליה*
הצטרפות: 14 אוקטובר 2001, 12:19

שליחה על ידי דליה* »

חן חן...בינתיים איבדתי את הפלאפון (כל המספרים נמחקו) ונכנסתי לחפש את מספרה של דפנה מחיפה כדי להצטרף לקבוצה אותה היא מדריכה בשיטת פאולה...בהמלצות על מורים במדור שיטת פאולה המליצה עליה מישהי והמספר שם שגוי.
האתר שלה בשידרוג. מישהי יודעת את מספר הטלפון שלה?
תודה
אילה*
הצטרפות: 16 אוגוסט 2004, 11:41

שליחה על ידי אילה* »

אני עוסקת בצ'י קונג כ-20 שנה ולפני שנתיים למדתי סדרה מיוחדת לבריאות נשים, ובה תנועות מיוחדות להנעת האנרגיה באגן. אני ממליצה להתנסות וללמוד את התנועות - המטרה היא שכל אחת תוכל לאחר תקופה קצרה לתרגל בעצמה מידי יום ולטפח את בריאותה. פרטים נוספים אשמח למסור בטלפון 050-726-1555.
דודה_דו*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2005, 17:11
דף אישי: הדף האישי של דודה_דו*

שליחה על ידי דודה_דו* »

הי לכולן,
בשעה טובה ילדתי לפני כמה ימים בת מקסימה, בלידה נפלאה בתוך המים.
ההתאוששות מהירה ממש ופיזית אני מרגישה טוב מאוד.
בני היקר והמתוק בן השנתיים וחצי רגיל שאמא מרימה אותו על הידיים כשהוא מבקש,
מדובר בכ- 14 קילו של מתיקות.
מאז הלידה נמנעתי מלהרים אותו, אבל ממש ממש קשה לי עם זה, וגם לו.
רציתי להתייעץ אתכן, המבינות בנושא, האם אני יכולה להרים אותו מבלי לעשות לעצמי נזק?
האם ממש ממש לא מומלץ, או שאפשרי לאחר פרק זמן מסויים, או בדרך מסויימת?
מקווה שאני בדף הרלוונטי, חיפשתי אינפורמציה בנושא בכל רחבי האתר ולא מצאתי.
תודות לעונות!
@}
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

אני לא מומחית, אבל אם את אוספת את קרקעית האגן פנימה ואז מרימה אותו- זה בסדר.
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

לא לוטם לא בהתחלה ,(אני כן "מומחית"(-:)
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

דודהדו
עניתי לך בהרחבה אצלך בדף
אנונאימא*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2007, 22:14

שליחה על ידי אנונאימא* »

עשב, למה לא פה, לטובת כולן?
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

אין לי התנגדות להעברה
במבי_ק*

שליחה על ידי במבי_ק* »

לדעתי אם את במקרה במצב של סיכון (ואת לא יכולה לדעת, ואת רק אחרי לידה כך שמעצם זה המצב שלך הרבה יותר רגיש עכשיו 6 שבועות) - אז זה משהו שממש ממש ממש יכול לגרום נזק. לגמרי! מה יקרה אם תשבי והוא ישב עליך? למה את צריכה להרים אותו? תגידי לו: בוא חמוד לספה ותשב עלי. במקרי חירום - אפשר להרים. לי הרמה אחת כזאת עלתה ביוקר.

לגבי זה שזה קשה לו - לא רוצה להיות מין מאיימת כזאת, אבל אני אספר לך מה היה אצלנו. אחרי שנגרם נזק, בגלל שלא נזהרתי והייתי במצב של חולשה - הייתי צריכה לשכב לגמרי לגמרי לגמרי, מבלי לקום בכלל, לשלושה שבועות שלמים מה שהשבית את כל המשפחה והיה הרבה יותר קשה מאשר לדעת שזה זמני, ולהיזהר, ולהציע לו קרבה בכל דרך אחרת של מגע. תחשבי שיש לך פריצת דיסק - היית מרימה אותו?

אני יכולה לספר לך עוד משהו - שבמצב של רגישות גם כשהייתי מרימה את הקומקום החשמלי (אחרי שכבר נעשה הנזק, זה לא היה מידי אחרי הלידה. זה קרה כי אל נזהרתי והייתי בקבוצת סיכון מבלי לדעת מזה כ"כ) - גם זה היה מייד משפיע לרעה. זה נורא רגישאחרי לידה. לרקמות לוקח להחלים 6 שבועות. (אגב, ילדתי בבית לידה מהירה מבלי שום קרע והכל היה אחלה).

ויכול להיות שאת לא רגישה וחזקה - ואז כל מה שאני כותבת לא רלוונטי לך. אבל אני אל הייתי משחקת עם זה...

ומזל טוב! :-)
דודה_דו*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2005, 17:11
דף אישי: הדף האישי של דודה_דו*

שליחה על ידי דודה_דו* »

תודה במבי,
העניין היחיד שממש בעייתי מבחינתי הוא חוסר היכולת להעביר אותו ישן מהרכב למיטה, כפי שהיינו עושים עד עכשיו כל יום בצהריים.
זה מאוד מגביל אותי ודופק לנו את הריתמוס המעולה שיצרנו, אבל כנראה שאין ברירה...
(לכל השאר באמת אפשר למצוא חלופות, ואני מאמינה שהוא בסה"כ יפנים מהר את האיסור, וגם אני)
תודה על הנחרצות,
חשוב לדעת וטוב ששאלתי.
@}
במבי_ק*

שליחה על ידי במבי_ק* »

להעביר אותו ישן מהרכב למיטה

מאיפה אתם חוזרים? ומה את עושה עכשיו במצב הזה?
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

ניסיתי להעביר ולא הצלחתי לערוך
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

דודה דו ראיתי בדף שלך קישור להנחיות לנשיאה נכונה ובין היתר תרגילים לתחזוקת הגוף ואני מוכרחה להתריע- לאאא!!!
אני מצטטת:
_התרגיל הכי פשוט (ולטעמי גם הכי יעיל) שאפשר לבצע מהיום השני אחרי הלידה, הוא כיווץ והחזקה של רצפת האגן, תוך שמירה על נשימה רציפה (כלומר: לא לעצור את הנשימה).
תרגיל שני הוא להכניס את הבטן פנימה ולהחזיק אותה כך כמה שניות (אותה תנועה שאת עושה כשאת רוצה להיראות רזה יותר), ושוב, תוך כדי נשימה. התרגיל הזה עובד על שרירי הבטן הרוחביים, שהם שכבת השריר העמוקה ביותר וזו שזקוקה ביותר לבנייה מחדש אחרי הלידה.
אחרי שמרגישים נוח עם כל תרגיל בנפרד, אפשר לעשות את שניהם בו-זמנית. אפשר לבצע אותם בכל מקום ובכל זמן, אם כי יותר קל להתחיל בישיבה או בשכיבה (אפשר תוך כדי הנקה), אחר כך בעמידה ואחר כך בהליכה._

לעולם לא לעבוד על שרירי הבטן בנפרד מאיסוף רצפת האגן, כך בדיוק מעצימים צניחות של איברי האגן.
אפשר להתחיל מאיסוף של רצפת האגן בלבד ולאט לאט להוסיף איסוף של השרירי הרחב בטני.
אבל לא הפוך.
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

אני עם אום שלום (-:
וגם כתוספת
כיווץ של רצפת האגן הוא לא התרגיל היחידי שאפשר לעשות,
בשיטת פאולה התירגול הוא בדרך כלל כפול הנחיה כלומר כיווץ שחרור
בכיווץ לא רק שלא רצוי שיעשה עם הפסקת נשימה אלא גם לא עם שאיפה
כלומר כיווץ תמיד בזמן נשיפה ויש לכך סיבות פיזיולוגיות והסברים
והכי חשוב , ושיך לאיסורים,
לא לא לא לעשות ששום תרגול של שרירי בטן בארבעים הימים הראשונים (ובכלל אלה תרגילים לא ידידותיים לאברי הבטן התחתונה)
בעיקר לא תרגילי בטן שנעשים עם תנועה כלשהי מלמעלה למטה(הרמת ראש, הרמת כתפיים וחזה ,לא לא לא ובטח לא הרמת פלג גוף עליון)
אלא תרגילים מזיקים
אפילו בהמשך , ובטח לאחר לידה
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

כל מילה של עשב השדה (-:
אני בכלל לא אוהבת את המונח כיווץ אם כי זה מה שעושה השריר, אבל התפישה שלנו כיווץ מהו היא בעייתית ולמילה יש קונוטציה "מכווצת".
עדיף בעיני לחשוב על איסוף/הרמה/יצירת בסיס ועוד דימויים כיד הדמיון הטובה עליכן.
אמא_נמרה*
הצטרפות: 07 אפריל 2003, 19:23

שליחה על ידי אמא_נמרה* »

כל מילה של עשב השדה

באתי להצביע |Y| לעשב השדה ואום שלום, אם זה מה שצריך כדי להעביר את המסר.

במבי, תודה על השיתוף, זה כל כך חשוב. אנשים חושבים שאני הסטרית כשאני רואה יולדת שבוע אחרי הלידה מסתובבת עם פעוט בן שנתיים על הידיים. אסור, אסור, אסור.
<גם מהאסכולה של עשב השדה, אבל טירונית עדין>
פלוני_אלמונית*

גם אני נפגעת הרמות של לאחר לידה.. למרות שמאוד מאוד השתדלתי לא להרים את הגדולה הספיקו הפעמים הספורות כדי להביא לצניחה.
ממליצה לך לשכב כמה שיותר, לנוח ולא להרים שום דבר שהוא מעבר למשקל התינוקת (ורצוי גם כמה שפחות לדחוף עגלה עמוסת ילד ותיקים במיוחד כשיש עלייך תינוקת במנשא..)
מניסיון אישי מצער שישה שבועות הם כלום לעומת הזמן הנדרש לשיקום אם יש פגיעה...

ובלי קשר - אשמח לשמוע מנשים שחוו צניחות כיצד טופלתם ובאיזה מצב אתן היום? כמה זמן ארך השיקום? והאם הגעתם למצב שאתן לא מרגישות את הצניחה בכלל?
והכי חשוב האם מישהי עברה הריון ולידה לאחר צניחה?
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

פלונית
שיטת פאולה
לפחות חצי שנה טיפול(יש הפתעות לפעמים אך לרוב גם זה לא מושלם)
והרבה עבודה בבית
דווקא בהריונות הרחם עולה אבל אחרי לידות יש לטפל מיד
מכירה מקרים שמצב הצניחה השתפר אפילו לאחר לידה עם נעשתה עבודה רצינית
פלוני_אלמונית*

נעשתה עבודה רצינית.
התחלתי טיפול בפאולה
מה זה אומר עבודה רצינית? הזמן שמתרגלים ביום?
מצד אחד אני נדהמת מהשיטה הזו, בעיקר מהקשרים המפתיעים שאני מגלה (מכווצים עיניים וכל הגוף רוקד..) מצד שני יש בה משהו מאד לא שיטתי (לפחות איך שהמורה שלי מלמדת) שקצת קשה לי לעכל אותו..
יונת_שרון*

הגוף זו מערכת מורכבת ולא לינארית, לכן אם רוצים שהשיטה תתאים לגוף היא לא יכולה להיות ליניארית.
פלוני_אלמונית*

הי יונת,
אשמח אם תפרטי קצת יותר מאוד רוצה להשתכנע ביכולות השיטה כדי שיהיה לי יותר קל להתמסר לתרגול..

עשב השדה, קראתי שוב את התשובה שלך ונראה לי שהתייחסת לצניחת רחם. במקרה שלי דווקא מדובר על צניחת השלפוחית והרקטום אל הנרתיק. יש לך ניסיון עם זה בפאולה?
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

פלונית
שיטת פאולה היא הוליסטית
מלבד המקובל לחשוב עליה כעל שיטת הסוגרים
אין ספק שהסימפטומים שדיברת עליהם רלוונטים לטיפול בשיטה , ושזה יכול לפתור או להיטיב עם הבעיה
אני דווקא שמחה לשמוע שהמטפלת שלך לא דידקטית כל כך
זה טוב כי ככה את תגלי את ההקשרים בגוף בעצמך ולא תצטרכי להשתכנע ביכולות השיטה, אלא תגלי את זה בחוויה
בהצלחה רבה
פלוני_אלמונית*

הי עשב תודה על תשובתך
אשמח אם תעני על שאלתי מה כוונתך בעבודה רצינית? האם הכוונה היא למשך הזמן שמתרגלים ביום?
תודה
פלוני_אלמונית*

יש לי שאלה,
  • תאור אולי לא הכי נעים-

יש לי יבלות בפי הטבעת.
שמעתי שחומץ תפוחים יכול לעזור.
עוד לא ניסתי,כי אני מעדיף לא לקחת תרופות.
האם זה נכון שחומץ תפוחים עוזר?
או יש משהו אחר?
תודה רבה :0)
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

זה לא ממש קשור לדף הזה
אבל יבלות באזור הזה זה כנראה קונדילומה
הייתי ממהרת במקומך לרופא נשים או אורולוג לבדוק את זה ולטפל
בנוסף חשוב לדעת שזה מדבק מאוד
רצוי לא לקיים יחסי מין בזמן שהמחלה פעילה
אצל נשים זה יכול לגרום לשינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם
ג'וי_יה*
הצטרפות: 04 ינואר 2009, 10:41
דף אישי: הדף האישי של ג'וי_יה*

שליחה על ידי ג'וי_יה* »

נראה לי ששאלתי לא קשורה לרצפת האגן, אבל בהחלט לאגן :-)
ילדתי לפני כחודשיים, לידה קשה וארווווכככהההההה. ה ה
מאז יש לי כאבים חזקים בצד הגוף, בעצם (נראה לי) של האגן בצד שמאל.
קשה לי לעבור מישיבה /שכיבה לקימה , הצעדים הראשונים של הבוקר צולעים
לגמרי ואחרי כמה דקות זה מסתדר...

במי כדאי לי להתייעץ?
איזה סוג של פעילות מומלצת...?
כל התייחסות תתקבל בברכה.
תודה
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

במי כדאי לי להתייעץ?
לדעתי אבחון אצל יעל שוראקי שהומלץ עליה כמה פעמים במדור הכי מתאים כיוון שהיא גם פיזיוטרפיסטית של רצפת האגן וגם אוסטאופטית,
אם לא אצלה הייתי מנסה אבחון וטיפול אצל אוסטאופת/ית.

איזה סוג של פעיולות מומלצת..?
יוגה, לאט ובמתינות, בקבוצה לנשים אחרי לידה או באופן פרטי. אני הכי ממליצה על יוגה נשית כיוון שבשיטה זו יש התייחסות מעמיקה מאוד לאגן הנשי.
אם תרצי המלצה למישהי שמלמדת באיזורך כתבי כאן מהיכן את ואנסה לעזור. @}
ההולכת_בדרכים*

_במי כדאי לי להתייעץ?
איזה סוג של פעיולות מומלצת..?_

שווה ללכת לאבחון וטיפול באוסטאופטיה או קרניו סקראל, שתיהן שיטות עדינות מאוד שעובדות על תיקון נזקים מהסוג של אחרי לידה.
ממליצה מאוד על יעל שוראקי ברמת גן או על ד"ר דקלה אורן בהרצליה.

_בכיווץ לא רק שלא רצוי שיעשה עם הפסקת נשימה אלא גם לא עם שאיפה
כלומר כיווץ תמיד בזמן נשיפה ויש לכך סיבות פיזיולוגיות והסברים
והכי חשוב , ושיך לאיסורים,
לא לא לא לעשות ששום תרגול של שרירי בטן בארבעים הימים הראשונים_

מה שאני שמעתי מהאוסטיאופטית-של-רצפת-האגן המדהימה שלי (יעל שוראקי האלילה :-)) ונשמע לי נכון בתור מטפלת שעוסקת בעבודת גוף בעצמי,
הוא שההנחיה הידועה מיוגה נשית של לאסוף/ לכווץ את הרצפה רק בזמן נשיפה יוצרת התניה נוקשה מדי לגוף, כלומר אז הגוף לומד לעשות קשר אוטומטי בין שתי הפעולות וזה לא תמיד לטובתו. ההמלצה שלה היא לתרגל כיווץ והרפיה תוך כדי נשימה רגילה, בלי קשר לשאיפה ונשיפה, ללמד את הגוף לאסוף את רצפת האגן בכל מצב. אני ניסיתי וזה מרגיש לי טוב והגיוני. יש לי חברה שהיא דולה ולדעתה הרבה מורות ליוגה נשית נתקעות בשלב האחרון של הלידה בגלל נטייה אוטומטית של הגוף לשחרר ולכווץ את רצפת האגן בהתאם לנשימה ולא בהתאם למה שדרוש ספונטנית ברגע הלידה... מעניין...
בכל מקרה לתרגל כיווצים של רצפת האגן אפשר ורצוי לבצע מיד אחרי הלידה, אבל באמת לא שרירי בטן, ואכן שמירה על משכב לידה היא קריטית ברמות על!
ההולכת_בדרכים*

אום שלום כתבנו ביחד :-)
מעניין מה יש לך לומר על מה שכתבתי בתור מורה ליוגה נשית...
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

_מה שאני שמעתי מהאוסטיאופטית-של-רצפת-האגן המדהימה שלי (יעל שוראקי האלילה happy) ונשמע לי נכון בתור מטפלת שעוסקת בעבודת גוף בעצמי,
הוא שההנחיה הידועה מיוגה נשית של לאסוף/ לכווץ את הרצפה רק בזמן נשיפה יוצרת התניה נוקשה מדי לגוף, כלומר אז הגוף לומד לעשות קשר אוטומטי בין שתי הפעולות וזה לא תמיד לטובתו. ההמלצה שלה הוא לתרגל כיווץ והרפיה תוך כדי נשימה רגילה, בלי קשר לשאיפה ונשיפה, ללמד את הגוף לאסוף את רצפת האגן בכל מצב._
קודם כל אני מסכימה שלא נכון "לכפות" על הגוף איסוף רק בנשיפה, מותר וכדאי לתרגל איסוף ושחרור בכל מיני וריאציות.
כשמבינים את הפיזיולוגיה של השרירים האלה ובעיקר כשמבינים את הפיזיולוגיה של הנשימה ומעמיקים את תרגול הנשימה האיסוף מתרחש באופן טבעי בנשיפה לרוב.
כמו הרבה דברים אני חושבת שצריך קודם כל ללמוד להכיר את הגוף. השלב הראשון בשיקום של רצפת האגן ובכלל ביצירת שינוי הוא לדעת מה קורה בגוף שלי עכשיו, באופן ספונטני, מתוך ההכרות אפשר ליצור לאט לאט תיקון אם צריך, או להעמיק את מה שכבר קורה באופן טבעי.
תרגול היוגה על כל גווניו, כולל היוגה הנשית, נותן לנו כלים לחיים, לא משנה מה קורה בשיעור, איך נראית האסאנה הזאת או הזאת, משנה איך אני מעבירה את כל שאר היום, את כל שאר השבוע. אם המודעות שלי לגוף, לנשימה ולתודעה עלתה בשאר הזמן, עשיתי את שלי. וזה גם כמובן מתחבר למודעות לרצפת האגן.

יש לי חברה שהיא דולה ולדעתה הרבה מורות ליוגה נשית נתקעות בשלב האחרון של הלידה בגלל נטייה אוטומטית של הגוף לשחרר ולכווץ את רצפת האגן בהתאם לנשימה ולא בהתאם למה שדרוש ספונטנית ברגע הלידה... מעניין... באמת מעניין.

אני יכולה להעיד באופן אישי שהיוגה הנשית חיזקה את המודעות שלי לרצפת האגן או למעשה גילתה לי את עצם קיומה ונתנה לי המון כלים וידע על הגוף הנשי ועל נשיות בכלל.
יוגה היא הדרך שלי ובתוכה בחרתי בערוץ היוגה הנשית שלי מתאים במיוחד.
יחד עם זאת אני מגלה תמיד דברים חדשים מתוך התרגול ובדברים אחרים שאני לומדת.
שיטת פאולה לדוגמא שגם אותה אני מתרגלת בשנתיים האחרונות נתנה לי אספקטים חדשים של עבודה עם רצפת האגן ושם למשל לא בהכרח אוספים בנשיפה, לא בהכרח אוספים במודע ולא בהכרח מתעסקים בנשימה.

בקיצור, אחרי כל המגילה שכתבתי אני רוצה לציין שהדברים שכתבת מאוד מעניינים ובסופו של דבר הכי חשבו בעיני להעמיק מודעות וקשב, השאר כבר יסתדר מעצמו הרבה פעמים.
תודה @}
ההולכת_בדרכים*

תודה על תשובתך אום שלום @}
מסכימה איתך ש בסופו של דבר הכי חשוב בעיני להעמיק מודעות וקשב, השאר כבר יסתדר מעצמו הרבה פעמים.

המון נשים נוטות משום מה לכווץ דווקא בזמן שאיפת אויר, וזה באמת לא בריא באופן קבוע כי זה יוצר מין דחיסה לא נכונה של הסרעפת.
זה משהו שלמדתי דרך היוגה הנשית ואני מאוד שמחה על כך שיש לי את המודעות לכך שאיסוף בנשיפה יוצר אפקט מאוד חיובי בגוף.
ועם זאת חשוב גם לשים לב שלא יוצרים בגוף הרגל קפוא כזה או אחר, אלא פותחים לו את האופציה לעשות דברים שונים בזמנים שונים על פי הצורך.
מאז ששמעתי את יעל התרגול שלי הוא לכווץ ולהרפות, וזאת תוך כדי נשימה לא מסודרת בכוונה, כי זו הנשימה של חיי היומיום בסופו של דבר.
למשל - כשאני אוספת את רצפת האגן בעודי מרימה וסוחבת משהו כבד, אני מן הסתם גם שואפת וגם נושפת במשך הזמן הזה, בהנחה שמדובר בפעולה של יותר מכמה שניות. והתרגול הוא ללמוד להמשיך ולהחזיק את מה שצריך לאורך כל זמן הפעולה, מבלי להשבר באמצע בגלל חוקי הנשימה...
מקווה שאני מובנת :-)
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

למשל - כשאני אוספת את רצפת האגן בעודי מרימה וסוחבת משהו כבד, אני מן הסתם גם שואפת וגם נושפת במשך הזמן הזה, בהנחה שמדובר בפעולה של יותר מכמה שניות. והתרגול הוא ללמוד להמשיך ולהחזיק את מה שצריך לאורך כל זמן הפעולה, מבלי להשבר באמצע בגלל חוקי הנשימה...
אבל את האיסוף ההתחלתי, שניה לפני שאת מרימה ילד/ שקיות מהסופר וכו' רצוי לעשות עם נשיפה ואז לשמור את האיסוף לאורך כל הסחיבה. אלה לא "חוקי נשימה" אלא פשטות פיזיולוגית. בתוך תרגול היוגה מכיוון שאנחנו מתאמים תנועה לנשימה, נתרגל בדרך כלל איסוף בנשיפה ושחרור בשאיפה.
אני למשל בזכות המודעות לתזמון של האיסוף בפעולות יומיומיות כמו הרמה, דחיפה, ישיבה, קימה, שיעול, עיטוש וכו' לא חווה שום עומס הריוני (בשבוע 30) לא על רצפת האגן ולא על הגב התחתון שלי. ימים יגידו לגבי התועלת של זה בלידה ואחריה. מבטיחה לחזור לספר.

ועם זאת חשוב גם לשים לב שלא יוצרים בגוף הרגל קפוא כזה או אחר, אלא פותחים לו את האופציה לעשות דברים שונים בזמנים שונים על פי הצורך.
נכון מאוד גם לדעתי.
אום_שלום*

שליחה על ידי אום_שלום* »

ועוד דבר אגב עניין האיסוף והנשימה הטבעית, בתרגול בהתכוונות אנרגטית נהוג לאסוף ולשמור על האיסוף לאורך זמן תוך כדי נשימה ואף עצירת נשימה אחרי שאיפה, זה בכדי להתמיר את האנרגיה מהאגן מעלה במעלה הצ'אקרות. כך גם למיטב ידיעתי (הבכלל לא מוסמכת) בתרגול טנטרה.

מבחינתי השליחות המרכזית בתחום הזה הוא לאפשר לנשים להתוודע לרצפת האגן שלהן, מקום כל כך חשוב בגוף האשה שרב הנשים לא יודעות שהוא קיים ולא מבינות את הקשר שלו לתפקוד יומיומי פשוט ביותר.
מה שקורה שנשים מגלות שיש "מקום" כזה רק כשהן מתחילות לסבול מבריחת שתן, צניחת רחם, טחורים, קשיים בקיום יחסי מין ועוד מרעין בישין.
ועוד לא דיברנו על הקשר בין חולשה של רצפת האגן לכאבי גב שכל כך הרבה נשים סובלות מהם ולעולם לא רואות את הקשר.
אני לא יכולה לתאר כמה נשים סיפרו לי על כאבי גב תחתון קשים מאוד, עד כדי פריצת דיסק, ובהמשך שיתפו אותי שהן סובלות מסימפטומים רבים שמעידים על חולשה ברצפת האגן, ואני מתכוונת לנשים צעירות, לפני הריונות ולידות.
עשב_השדה*

שליחה על ידי עשב_השדה* »

אום _שלום
דבריך מעמיקים ומעשירים
שמחה שאת כל כך נפתחת ל שיטת פאולה
אני מאוהבת בשיטה
וחושבת כמוך
שיש להמנע מדפוס תנועה קפוא
ובעקרון המטרה היא חופש תנועה וגמישות
וכמובן שחרור ממלכודת השכל
והצריך לא צריך
יחד עם זאת
מנסיוני, התואם בין נשיפה לכווץ קורה מעצמו אם הגוף מאוזן
ההולכת_בדרכים*

אבל את האיסוף ההתחלתי, שניה לפני שאת מרימה ילד/ שקיות מהסופר וכו' רצוי לעשות עם נשיפה ואז לשמור את האיסוף לאורך כל הסחיבה.
אכן, זה מה שאני עושה וזה מרגיש נכון. תודה על ההרחבה :-)

מנסיוני, התואם בין נשיפה לכווץ קורה מעצמו אם הגוף מאוזן
מרתק ביותר... תרגלתי גם קצת פאולה בהריון האחרון ובאמת חוויתי משהו מיוחד מאוד @}
יונת_שרון*

אני לא יכולה לתאר כמה נשים סיפרו לי על כאבי גב תחתון קשים מאוד, עד כדי פריצת דיסק, ובהמשך שיתפו אותי שהן סובלות מסימפטומים רבים שמעידים על חולשה ברצפת האגן, ואני מתכוונת לנשים צעירות, לפני הריונות ולידות.

לפי אסתר גוקהלה, כשמכניסים את האגן (כמו שכמעט כולנו עושים) זה גורם גם לכאבי גב וגם לעומס על שרירי תחתית האגן.
שליחת תגובה

חזור אל “התעמלות בהריון”