תכנון משפחה לאור המשבר הסביבתי

בערך_מוחלט*
הצטרפות: 22 מאי 2008, 09:13

שליחה על ידי בערך_מוחלט* »

אצלנו נותנים קצבאות. בהודו משלמים למשפחות שמולידות פחות. העולם מתחיל לקלוט - השאלה אם לא מאוחר מדי ?
החקלאיים מוציאים את התרנגולות הרבות שמתו בחום הכבד אבל האם בכך זה יסתיים ? ובכן החשש הוא שיעורו מרבצם כל מיני מחוללי מחלות. האם יש לנו גיבוי למקרה שיהיה פחות מזון ? לא אין לנו. גם כך אנו על הקצה. ולמה אין ? כי יש המון אנשים בעולם. אני חוזר על תחזיותי מהעבר לגבי בנגלדש שהיא מדינה ירוקה ובה שפע של מקורות מים, אבל בלי בקרת אוכלוסיה (תשובה ניצחת לכל התמימים או מתממים בנוגע לפתרונות ירוקים מבלי בקרת אוכלוסיה). יותר קרוב אלינו היא מצרים ששם המצב אפילו יותר רעוע ופשוט ההתפרקות היא ענין של זמן. אם לא יהיה שם זעזוע אני צנצנת. כמעט 80 מיליון איש ! כמעט כולם סביב הנילוס (קצת יותר גדול ממדינת ישראל) ... השאלה לאן זה יתפוצץ. אולי לכיוון אתיופיה אינני יודע. אם האיסלאמיסטים יעלו אולי גם לכיוונינו.
מפלס הים עולה וזה מכרסם בשטחי החקלאות במקרים רבים.
בערך_מוחלט*

החשש שמא האוכלוסיה המזדקנת לא תוכל לכלכל את עצמה אינו מוצדק בימינו כיון שהכול היום מופעל בלחיצת כפתור. אנשים מבוגרים אינם חסרי תועלת, אלא ההיפך בעלי נסיון רב ומחושלים וכו'. היום אפשר לראות גם בחורה מפעילה טנק, או מטוס ואפילו לוחמת בשטח. אז למה החשש שמא העולם יקרוס בלי המון צעירים ? החשש הזה התבדה בהמון מקומות בעולם.
בערך_מוחלט*

אתמול עלה לי רעיון. להתרכז בנושא התחיקתי. עמותות שהתרכזו בערוץ הזה - בתי משפט וכנסת וכיו"ב, נחלו הצלחה לא מבוטלת. בטוח שלא היו מגיעים לאותם השגים ע"י הפגנות ופליארים ואפילו חשיפה טלויזיונית לא כזה עושה הבדל. אז אני אתיעץ עם גופים מחו"ל ונבנה תביעה נגד המדינה או משהו כזה. אשמח לשמוע תובנות, עצות וכל מה שבא.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

כבר יש בסביבות 8 מיליון איש בישראל (כולל הערכה לגבי מספר העובדים הזרים). רק לפני רגע היה 7 בילדותי היה 4. והבורסה ממשיכה לחגוג. המדינה היחידה בעולם שגם יש עיור נרחב וההתרבות לא נבלמת. כל התחזיות האופטימיות נסמכות על כך שהמעבר הנרחב לערים יקטין את הילודה.
בערך_מוחלט*

מנהלת בית ספר במנהטן אמרה, ספק בצחוק ספק ברצינות, black]שיש צורך בילודה מבוקרת wisecrack on birth control a0EUsHTDjVvWAMvA5qf6KI[/po] "לפחות לזמן מה". איזה תגובות מרגיזות היא קיבלה. והמרגיעון': קודם ניקח את מנהטן !
בערך_מוחלט*

האו"ם עושה פרויקציה והגיע למסקנה שיהיה קצב ריבוי מסוים (קצב שלא יאפשר מחיה ברת קיימא), אבל יש משהו מטעה בכך. פרויקציה משמע שמסתכלים על העבר ומנסים ללמוד ממנו על העתיד. ובכן, העבר שלנו כולל הרבה מלחמות ומחלות. במילים אחרות, הם מנסים לומר שלא צריך לדאוג כי יהיה רק 9 מיליארד, אבל, 9 מיליארד יהיו רק אם הסיבה לדאגה תתממש - היינו מלחמות ושאר רעות חולות.
שנית, אנשים אמנם עושים פחות ילדים בימינו, אבל, הירידה הזו תגיע רק עד לגבול מסוים. לוותר על ילד שביעי זה לא כמו לוותר על ילד שני.
שלישית, הם מאוד בונים על תהליך שנקרא עיור - שהוא המעבר מהכפרים לעיר. בעיר עושים פחות ילדים, בגלל כל מיני סיבות. בפעם הראשונה בהיסטוריה רוב האנשים גרים בערים. הדבר הזה מעוות מכל כך הרבה סיבות ומסוכן מאוד וזה פשוט לא יקרה. אבל לא אכנס לזה כעת אלא רק רציתי להראות משהו על ערים צפופות ומה שהן מביאות. כולנו מכירים את הסלמס שיש בסביבות ערים גדולות, אבל גם בישראל זה קורה לאט לאט - שימו לב מה קורה בירושלים ברבבות משפחות חרדיות
רעש_לבן*
הצטרפות: 21 ינואר 2011, 17:06

שליחה על ידי רעש_לבן* »

מנהלת בית ספר במנהטן אמרה, ספק בצחוק ספק ברצינות, שיש צורך בילודה מבוקרת "לפחות לזמן מה". איזה תגובות מרגיזות היא קיבלה
בארה"ב, מי שמנהל את חזית ההתנגדות להגבלת הילודה אלו הם הנוצרים. ואם מפשפשים מעט, מגלים שבאותה חבילה, הם גם מתנגדים לתיאוריית ההתחממות הגלובלית, לתיאורית האבולוציה, לאקולוגיה, לביטוח בריאות ממלכתי, להגבלת אחזקת נשק אישי, מקדמים את תיאורית קונספירציית "הסדר העולמי החדש" ושאר ירקות שמרניים. הם גם מקדמים את המונח המופלא אקו-פאשיזם כדי להגדיר את הניסיון של בעלי המודעות הסביבתית להגביל מעט את ההרס הסביבתי.
בערך_מוחלט*

באמת קשה לעקוב אחרי הנתונים. אי אפשר לדעת מה אמיתי ומה לא. בעיה, האנשים האלה שמאמינים בניסים ונפלאות. לא מזמן הנוצרים הללו קיבלו חיזוק - הם האמינו שתמצא בישראל כמות נפט ענקית ובאמת נמצאה (הם האמינו בזה הרבה לפני כל הקידוחים האחרונים ושמעתי זאת במו אזניי). אני בכלל לא בטוח שיש שם נפט בכמות כפי שמדווחים - אני מאוד סקפטי ואם כן, זו תהיה מכה למדינה (בין היתר כי גם ללבנון מגיע חלק מזה). הדרך הכי טובה שאני מכיר כדי לדעת מה קורה בעולם זה להפעיל את החשיבה. לדלות את הנתונים שכמעט ואין ויכוח עליהם למשל גודל כדוה"א כמות המשאבים וכו' ועל זה לבנות בנין על של תובנות למשל על גודל האוכלוסיה וכו'. אני סבור למשל, שיש יותר אוכלוסיה בעולם ממה שמדווחים כיון שיש הרבה אנשים שקשה לספור אותם - מהגרים ושאר אנשים חסרי בית ושם.
דווקא בנושא של ילודה, אני לא חושב שיש צורך בקונספירציות - רוב האנשים בכלל לא מתחשבים בענין הזה - גם שאתה מניח בפניהם טענות מסוימות, ואפילו אם הם מסכימים עמך, הם לא רוצים לוותר על ילודה. חושבים שהצרות יקרו רק באפריקה (נו ואם כן - זה נוח להם שילדים של אחרים מתים על חשבון הילדים שלהם ? ). כל כך תמימים. כל כך רעים.
ההולכת_באתרים*
הצטרפות: 21 נובמבר 2005, 11:44
דף אישי: הדף האישי של ההולכת_באתרים*

שליחה על ידי ההולכת_באתרים* »

הדף הזה לא ברור לי. באופן סטטיסטי נראה לי (תקנו אותי אם אני טועה) שלחברים רבים בקהילה יש יותר משני ילדים. מה אקולוגי בזה? איך זה תורם לסביבה?
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

אסקפיזם הוא שם המשחק, כניראה שבכל העולם. פה בישראל לא צריך להתאמץ כדי לראות זאת. המוני אנשים לא רוצים לדעת, לא רוצים לראות ובטח שלא לדון בשום נושא שהוא לא נעים להם, שהוא פוליטי . גם פה באתר דפים פוליטיים מלווים בפיתחם במילות אזהרה. גם פה רוב האנשים לא אוהבים לדבר על דברים פוליטיים, מסיבות שונות: חוסר אמונה בכך שניתן לשנות, עייפות מפוליטיקה ישראלית, עייפות ממלחמות ועוד ועוד.
בערך_מוחלט*

מה אקולוגי בזה? איך זה תורם לסביבה?
זה לא אקולוגי והדף יוצא בריש גלי נגד זה.
איך זה קשור לפוליטיקה?
כל שאיפה ציבורית זה פוליטיקה (במובן הפשוט של המילה).
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

איך זה קשור לפוליטיקה?
יש פה גם עוד משהו. למפלגות שונות יש נטייה לעודד ילודה, כי זה מגדיל את מספר המצביעים שלהן. אז מפלגות חרדיות תמד ילחמו למען הגדלת קיצבאות הילדים, כדי להגדיל את כוחן בכנסת לטווח הארוך. הדרך הכי טובה לצמצם ילודה היא לבטל את קיצבאות הילדים, לפחות מהילד השלישי ומעלה, וזה מאבק לגמרי פוליטי.
בערך_מוחלט*

כי יש המון אנשים בעולם. אני חוזר על תחזיותי מהעבר לגבי בנגלדש שהיא מדינה ירוקה ובה שפע של מקורות מים, אבל בלי בקרת אוכלוסיה (תשובה ניצחת לכל התמימים או מתממים בנוגע לפתרונות ירוקים מבלי בקרת אוכלוסיה). יותר קרוב אלינו היא מצרים ששם המצב אפילו יותר רעוע ופשוט ההתפרקות היא ענין של זמן. אם לא יהיה שם זעזוע אני צנצנת. כמעט 80 מיליון איש ! כמעט כולם סביב הנילוס (קצת יותר גדול ממדינת ישראל) ...
<מרשה לעצמי לצטט את עצמי>
לא יודע אם אתם מעודכנים כי זה (עדיין?) בקנה מידה קטן, אבל יש תסיסה במצרים. יש גם תסיסה בבנגלדש. לא יודע אם זה יתפתח לאירוע גדול מימדים, אבל אני משוכנע שגם אם יעצרו את זה - עדין לא ראינו את הסוף. עם פיסיקה אי אפשר להתוכח. שם במצרים חיים על חומוס-פול-סלט-פיתה. יכולים להסתדר עם זה יופי. קח להם את זה והמצב אבוד. מוציאים הכל על מובארק וכמובן שיש לו אחריות כי לא דיבר על הילודה. אבל גם העם המצרי עצמו אשם שלא רואה את מה שממש לנגד עיניו. ואנחנו ? יצאנו ממצרים אבל מצרים כנראה מעולם לא יצאה מאתנו. "וְלֹא שָׁמְעוּ, אֶל-מֹשֶׁה, מִקֹּצֶר רוּחַ, וּמֵעֲבֹדָה קָשָׁה. "
רעש_לבן*
הצטרפות: 21 ינואר 2011, 17:06

שליחה על ידי רעש_לבן* »

אסקפיזם הוא שם המשחק, כניראה שבכל העולם. פה בישראל לא צריך להתאמץ כדי לראות זאת. המוני אנשים לא רוצים לדעת, לא רוצים לראות ובטח שלא לדון בשום נושא שהוא לא נעים להם, שהוא פוליטי . גם פה באתר דפים פוליטיים מלווים בפיתחם במילות אזהרה. גם פה רוב האנשים לא אוהבים לדבר על דברים פוליטיים, מסיבות שונות: חוסר אמונה בכך שניתן לשנות, עייפות מפוליטיקה ישראלית, עייפות ממלחמות ועוד ועוד.

כי אנחנו באמת לא יודעים איך לחולל את השינוי. זה גדול עלינו.

_איך זה קשור לפוליטיקה?
יש פה גם עוד משהו. למפלגות שונות יש נטייה לעודד ילודה, כי זה מגדיל את מספר המצביעים שלהן. אז מפלגות חרדיות תמד ילחמו למען הגדלת קיצבאות הילדים, כדי להגדיל את כוחן בכנסת לטווח הארוך. הדרך הכי טובה לצמצם ילודה היא לבטל את קיצבאות הילדים, לפחות מהילד השלישי ומעלה, וזה מאבק לגמרי פוליטי._

פוליטיקה, זה לא רק מפלגות. הפוליטיקה, היא עצם הפעילות של האנשים להשיג את מבוקשם, מה שעשוי להביא אותם להתנגשות אחד עם השני, ולהתאגד כקבוצות אינטרסים, להלן "מפלגות". המוסדות הללו ממשיכים להתקיים כל עוד הם מקדמים את האינטרסים של חבריהם. ומהרגע שאותם חברים מרגישים שזה לא קורה יותר, אנו באמת רואים נטישה, וכוחן של המפלגות מצטמק. האיבה בין המפלגות והציבורים שמזדהים עימן אינה פיקטיבית, אלא נובעת מניגוד עמדות ממשי, כמו סביב סוגיית השטחים, יהדות ומסורת, הפרטת המשק ומדיניות רווחה - קפיטליזם מול סוציאליזם, איכות סביבה, אחריות המדינה לאזרחיה. לכן, אם הפוליטיקה "מסריחה", זה כי היא מבטאת מאבקים ממשיים, ואז ברור שמי שנפגע חש פגוע. האם יש אפשרות לכונן חברה ללא "פוליטיקה"?
בערך_מוחלט*

הצמיחה הבלתי נראית. יש דברים שלא כל כך שמים לב אליהם. שתי דוגמאות שאני מכיר: 1. תוחלת החיים עולה. זה ממש שקול ללהוסיף עוד תושבים (ולא בגיל שהם בשיאם). 2. רמת החיים עולה. כל אדם צורך יותר קלוריות, ויותר מוצרים. למשל בסין עכשיו בונים עיר גדולה פי 2 ממדינת ישראל ותכלול 42 מ' תושבים. אפילו שיש שם הגבלת ילודה, רמת החיים עולם מאוד וזה מסוכן. בעבר הם אכלו אותה עם זה (מיליונים מתו ברעב בשנות החמישים כתוצאה מהתפתחות מואצת). הפעם הם השקיעו המון בחקלאות ואולי זה יעבור בשלום, אבל בכל מקרה - משאבי העולם נצרכים ולפיכך מתכלים, מהר יותר כתוצאה מכך.
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

מתוך וויקיפדיה
פוליטיקה הינה תחום הפעילות האנושית העוסקת בכוחות הפועלים בחברה, שימושם וחלוקתם בחברה.
בערך_מוחלט*

ייתכן שזה מתחיל גם בבנגלדש הכתבים הטפשים עדיין לא תופסים. מנסים להתאים את זה למודלים שלהם - מהפכה ב"עולם הערבי" הם יגידו. מה זה קשור לערביות ? פשוט הם רוצים להגיד שהבעיות הם שם - באפריקה, בעולם הערבי וכו'. הטפשות הזו נובעת מפחדנות. כאשר אי אפשר להתמודד עם המציאות ממציאים מציאות חלופית בראש.
ורק אצלנו נותנים לאחים עופר להרעיל את כולנו בסרטן.
בערך_מוחלט*

טוב זה לא ממש החל בבנגלדש אבל אני משוכנע למדי שזה ענין קרוב (שנה שנתיים). בינתיים תהנו מצפייה בשוק הנדל"ן הפורח של בנגלדש. וַיְמָרְרוּ אֶת-חַיֵּיהֶם בַּעֲבֹדָה קָשָׁה, בְּחֹמֶר וּבִלְבֵנִים
בערך_מוחלט*

שכחתי לציין ששפעת העופות הולכת ונהיית נפוצה שם. בכל חצר יש עופות וזה קשה לעצור.
בערך_מוחלט*

ממליץ על סדרת הרצאות של כריס מרטנסון הוא מכסה שם הרבה מאוד נושאים בוערים, בצורה הכי טובה שראיתי. ומה טוב בה ? שהיא מאוד ברורה קצרה ועניינית. לי הוא חידש לגבי המערכת הכלכלית של אמריקה. לא ידעתי שהם (רוב הצמרת שם) כאלה משוגעים ומושחתים ואלו נתונים שגלויים לכל. המרצה היה סגן נשיא בחברת תרופות מובילה (מה שהוא הרויח בחודש לא נרויח רובנו בכל החיים). יום אחד הוא קלט מה הולך פה ועזב הכל כדי להקדיש את חייו לתקן מה שאפשר לתקן. העשירים ממשיכים להתעשר. הפערים מתרחבים העניים בקושי חיים ומעמד הביניים הולך ונדחק לעוני. משלמים להם בדולרים ששוים כל יום פחות ופחות כדי למחוק חובות של העשירים. אנו שמים ליבנו למאבקים בין מדינות אמריקה נגד אפגניסטן ישראל נגד סוריה וכו', אבל יש מאבק הרבה יותר חשוב שמנסים לטשטש וזה מאבק המעמדות.
בערך_מוחלט*

בקליפורניה , רופא השתיל באשה 12 עוברים. 8 מהם נולדו בהצלחה. התקשורת הריעה. איזה יופי. ואז התברר שהיא חד הורית שגרה אצל הוריה ונסעדת מהמדינה. אה ... וגם היו לה כבר 6 ילדים ! פתאום אנשים החלו לזעום. בסופו של סיפור, רשיונו של אותו רופא נשלל מחמת חוסר הפעלת שיקול דעת. מיותר לציין שלמרות כל הכסף שקיבלה מהתקשורת על הסיפור, היא לא הצליחה להחזיק את המשפחה כלכלית. באמת מיותר לציין. לאשה גם התגלה סרטן בשחלות (אולי גם מיותר לציין?). מפחיד שלכל אדם יש את כלי הנשק הזה בגופו והוא יכול להפעיל אותו בקלות יחסית. חבל שזה צריך להגיע למקרים כאלה בוטים, בכדי שהציבור יבין את הסכנה הגלומה בעודף ילודה. מספר הרבה יותר נמוך של ילדים גורם את אותו הנזק וכיום לדעתי צריך לדלק על כמה דורות בהבאת ילדים כדי שכל אלו שכבר חיים - יוכלו לשרוד.
הבהרה: אני לא נגד הפריות מלאכותיות, אלא נגד לידות ככלל (וזה נכון רק בגלל התקופה ולא לכל זמן שהוא) ולפיכך לא מבקש להתמקד בענף הזה דווקא כאשר אני מטיף לילודה מבוקרת.
אני מניח שפיזור הילדים (חלקם לפחות) בין משפחות אומנות יהיה הצעד הבא, אבל אין לדעת.
בערך_מוחלט*

מסתבר שהעוברים היו שאריות של טיפולי IVF קודמים. היא גרה אגב עם אמה בדירת 3 חדרים שמיועדת לעיקול.
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

לא הצלחתי למצוא את הדף עם הדיון בנושא הגבלת הילודה, אז אני כותב פה. אולי כדאי לשלב או לפחות להפנות בין שני הדפים.
בכל מקרה, ב{{}}מפלגת התנועה הירוקה מתחמם הדיון בשאלה אם להעלות לסדר היום הציבורי את נושא הילודה ועודף האוכלוסין, או לא. יש ועידה של המפלגה ביום שישי הקרוב (מחרתיים או למעשה מחר כי עכשיו אחרי חצות) ויש דיונים מעניינים באתר המפלגה.
למשל פה או פה
בערך_מוחלט*

עודד תודה רבה ! לצערי לא הייתי ליד מחשב בימים האחרונים. לי כמובן ברור שצריך להעלות את זה לסדר היום ולפני כל דבר אחר. מה היה בועידה ?
בערך_מוחלט*

עודד אז מה נסגר במפלגה ?
בערך_מוחלט*

ב11 ליולי היה יום האוכלוסיה העולמית. מסתבר שבעבר הנושא תפס הרבה יותר ואפילו ראשי ממשלות בארה"ב עסקו בכך. אבל אז באה המהפכה הירוקה והכדורים למניעת הריון וזה נשכח. http://www.pbs.org/wnet/need-to-know/en ... nly/10477/
בערך_מוחלט*

חחחחחחח לא מאמין למראה עיניי. הכנסיה הקתולית מפרסמת כתבה על שיא תפוקת הנפט. איסור על קונדומים מצדם - עדין בתוקף למרות זאת.
בערך_מוחלט*

חדשות טובות ! אובמה: על ביטוחי הבריאות לכלול אמצעי מניעה
דבר כל כך פשוט וכל כך יעיל: אמצעי מניעה. כמה ילדים נולדים בגלל מחסור בזה ביחוד בעולם השלישי. כמה מחלות מין (גם בעולם הראשון). צריך לשאול למה הם לא רצו לכלול את זה בעצמם בביטוח, אבל כנראה שהם מעדיפים אוכלוסיה גדלה.
עודד_המחפש*

עודד אז מה נסגר במפלגה ?
הוחלט על ידי הצבעה דמוקרטית, שכרגע המפלגה לא תעסוק בזה, בעיקר בשל נפיצות הנושא, וגם התנגדויות אחרות.

אני, אגב, חושב שזו החלטה נבונה.
צריך להיות גם חכם, לא רק צודק.

אם וכאשר המפלגה תצליח להיכנס לכנסת ולהשיג הישגים שונים, אז אפשר יהיה, בזהירות מירבית, להתחיל להעלות גם את הנושא הזה לסדר היום.
לעשות את זה עכשיו זו פשוט התאבדות פוליטית (המפלגה תתויג מיידית כפשיסטית/הזויה/אנטי-דתית/אנטי-ערבים/לא מכבדת את זכויות הפרט וכו') וזה לא ישיג שום מטרה, חיובית ונכונה ככל שתהיה.
מצד שני, זה גם נכון שזה נושא שהולך ונעשה חמור יותר ככל שהזמן עובד. אבל לעשות משהו עכשיו שלא ישיג שום תוצאות ורק יביא נזק - זה לא חכם.
בערך_מוחלט*

אני לא חושב שיש כזו התנגדות לצמצום מסוים בילודה. אנשים מבינים שיש בעיה אבל כנראה לא מבינים את חומרתה ובגלל זה כדאי לפרסם זאת. מערכת בחירות זה מקום נהדר ואני בכלל לא בטוח שזה היה בעוכריהם. קהל היעד שלכם אינטילגנט ואכפתי ואני חושב שעם הסברה נכונה, היה מבין שיש כאן סיכוי לעשות משהו הרבה יותר מועיל מרוב או כל הפעולות האחרות. היה סיכוי גם לשיתוף פעולה עם מפלגות אחרות או אנשים פרטיים בממשלה ובכנסת אשר אינם מעונינים להמשיך את התשלומים המעודדים אורח חיים בלתי ריאלי.
ברוכים הבאים לפוליטיקה !
בערך_מוחלט*

אני גם חושש שבמערכת הבחירות הבאה, זה כבר יהיה מאוחר מדי. אין לי דרך לדעת במדויק, אך זו אפשרות לגמרי מתקבלת על הדעת.
עודד_המחפש*

אני חולק עליך בהערכתך הגבוהה את העם.
אם היית שומע את הדיון הפנימי בעניין, ואיזה מחלוקת וסערת רגשות הוא עורר, היית מבין. וזה עוד בקרב התומכים החזקים ביותר במפלגה, אלה שבאים לועידה ופעילים.
בערך_מוחלט*

כל טענותי מסתתמות כיון שאני רק יושב פה ומדבר ולמעשה הייתי צריך להיות שם. אין לי זכות לדבר. רציתי להגיע אבל המצב הקיומי כל כך לחוץ ודחוק שכל דבר כזה הוא פרויקט. האם יש עוד דיון בקרוב או שמא ההחלטה סופית ?
עודד_המחפש*

נכון לעכשיו ההחלטה סופית.
אם מישהו יעלה את זה לדיון פעם נוספת אז יתקיים דיון נוסף.
בערך_מוחלט*

http://www.economist.com/blogs/dailycha ... opulations אומרים לי הענינים ירגעו, אנשים מתחילים ללדת פחות. בקישור שהבאתי רואים כמה זה איטי.
אח"כ אומרים לי שיהיו מלחמות. במלחמה שהרגה הכי הרבה אנשים מלחה"ע השניה נהרגו 60 מיליון אנשים. כמה זמן יקח לעולם של ימינו להשלים זאת ? פחות משנה. ואפילו מספר זה לא ישפיע בכלל על הרעב. אפילו אם נעצור לגמרי את הילודה עכשיו לא בטוח שזה יספיק. בעצם די בטוח שלא. אבל לפחות נצמצם נזקים.
פלוני_אלמונית*

ועכשיו עוד זן שנעלם בלי סיבה ידועה: היתושים. Mosquitoes 'disappearing' in some parts of Africa
http://www.bbc.co.uk/news/health-14685612 אתם עוד תתגעגעו אליהם. :-)
פלוני_אלמונית*

אני יכולה להגיד שלפחות אצלי הטיעון של התכלות המשאבים
גורם לפחות כאב על זה שאני לא יכולה להכנס להריון עכשיו.
בערך_מוחלט*

זה אמור לגרום לך לפחות רצון :-) לא פחות כאב. לבטל את הרצון להתרבות ליתר דיוק, ואז ממילא יתבטל הכאב. אני סבור במידה רבה של ודאות, שחיים מלאים אינם פונק' של אוביקט כלשהו, או אדם כלשהו בעולמנו, אלא, תוצר-לואי של מצפון נקי. למלא אחר הערכים של עצמנו במלואם. בלי לחפף. לנסות באמת להגשים את הרצונות. לא סתם את הדחפים הבהמיים (ילודה זה אחד מהם) להיות אדם לא להיות מכונה הנשלטת ע"י צו גנטי. כך אני מרגיש לגבי סיפוק מדברים בעולם:
אמר רבי לוי: משל לעירוני שהיה נשוי בת מלכים,
אף על פי שמאכילה כל מעדני מלך, אינו יוצא חובתו,
למה? שהיא בת מלכים.
בערך_מוחלט*

מדברים עכשיו על הדרת נשים. מי שמדיר זה הנשים עצמן. בוחרות לשעבד עצמן לגידול ילדים. איש לא כופה עליהן. שלא תספרו לי, שאפשר להתפתח כך, תוך כדי גידול ילדים. הדלת צריכה להיות פתוחה (לרווחה), כי יש המסוגלות (טוב נו על צד האמת זה בגלל שמישהו אחר מגדל להן את הילדים ולהערכתי הן בודדות), אבל הנשים עצמן צריכות לעבור בה והן לא עוברות גם בדלתות המעטות מידי שפתוחות בפניהן. למרות שאני פמיניסט ובפרט בתחום ההלכה, אני מאוד מאוכזב מהנשים. יש צורך לעדכן את ההלכה כי האישה השתנתה, ואסור שתחום הצניעות יבוא על חשבונה דווקא, אבל האישה לא השתנתה עד כדי כך, ואולי לעולם לא תשתנה, כי מה לעשות הן לא מסוגלות להשתלט על היצר שלהן להשריץ ילדים, גם במחיר מות חלקים גדולים מהאוכלוסיה (אולי גם ילדיהן הן). והבעלים עוד יותר אפסים שפוטים - להם אין כל כך יצר והם פשוט מבטלים את כל האופי והחירות שלהם בשביל זוגיות מבוססת חטא ושקר, או אני לא יודע מה.
בערך_מוחלט*

היו הפגנות ומאשימים את הממשלה, בא ועדת טרכטנאמו ואמרה שצריך להוסיף עידוד לגני ילדים ולהוסיף כסף להורים. וקמו ועדות בניה שנועדו לשחרר צוואר בקבוק שזה במילים יפות להרוס את הטבע בשביל לבנות שיכונים דלפונים מגעילים. פשוט עולם הפוך וקיצו קרוב. לאט לאט עוד מערכת קורסת, עוד חברה נכנסת לחוב ומי שעוקב אחרי החקלאות יודע שגם שם לאט לאט המזיקים מנצחים כי הרסו את האדמה. מעוות כנראה לא יוכל לתקון. לוקחים פח שמן קטן ורקוב וחושבים שיספיק לשמונים שנה. הדם שלהם ישקה את האדמה ובשרם יזין את האדמה שהם כל כך הרעיבו ודיללו וזיהמו.
ניבה_שקד*
הצטרפות: 19 מרץ 2006, 11:43
דף אישי: הדף האישי של ניבה_שקד*

שליחה על ידי ניבה_שקד* »

להיות אדם לא להיות מכונה הנשלטת ע"י צו גנטי

אבל ברור שאנחנו נשלטים על ידי צו גנטי. אחרת לא היינו פה. מיליוני שנות אבולוציה עיצבו אותנו לרצות ילדים ומי שלא רוצה - הגנים שלו לא עוברים הלאה, כך שהתכונה הזאת לא מצליחה אף פעם להתרבות באוכלוסייה.

הרעיון הוא לנסות להסתפק בשני ילדים בלבד, כדי שהם לא יצטרכו לחיות בעולם חסר משאבים ובתנאים פחות טובים משלנו.
ניבה_שקד*
הצטרפות: 19 מרץ 2006, 11:43
דף אישי: הדף האישי של ניבה_שקד*

שליחה על ידי ניבה_שקד* »

בוחרות לשעבד עצמן לגידול ילדים

כל זוכות פרס הנובל, מנהיגות המפלגות, הנשיאות, ראשות הממשלות וכו', הן אמהות לילדים ומסתדרות עם זה יפה מאד. שלי יחימוביץ קמה בבוקר, מכינה סנדוויצ'ים מושקעים עם חביתה לילדים שלה לבית הספר ואחר כך הולכת לעבודה בכנסת. ילדים זה לא עול ולא שיעבוד. זה כייף צרוף, מניסיון.

אבל זה כמובן לא סותר את הנקודה הבסיסית, שאי אפשר להמשיך עם פיצוץ האוכלוסין הנוכחי וחייבים לרדת לפחות לממוצע של 2 ילדים למשפחה, אם אנחנו רוצים שישאר משהו לדורות הבאים.
בערך_מוחלט*

אבל ברור שאנחנו נשלטים על ידי צו גנטי
ברור שיש לנו דחפים, אבל המילה האחרונה שלנו, ההחלטה בידינו. אנו מצליחים לרסן את עצמנו במקרים רבים וגם כאן נדרש ריסון שאם לא כן - דווקא זה יביא לאבדון.
הרעיון הוא לנסות להסתפק בשני ילדים בלבד
לצערי אפילו על כך אין הסכמה. אף אחד אפילו לא מעלה את הרעיון לדיון. אפילו במפלגה הירוקה הרעיון נגנז.
כל זוכות פרס הנובל, מנהיגות המפלגות, הנשיאות, ראשות הממשלות וכו', הן אמהות לילדים ומסתדרות עם זה יפה מאד
רובן, אבל לא כולן למשל ראש ממשלת אוסטרליה מעולם לא נישאה ואין לה ילדים (פה מן הסתם היו עושים לה את המוות על זה ומרננים בלי סוף). אבל גם אלו שיש להן ילדים, זה אומר שמישהו צריך לטפל בהם (מה שלוקח מבנק השעות של כלל החברה). טיפול בילד זה משהו אינטנסיבי אי אפשר להוריד ממנו את העיניים כשהוא קטן, ואם רוצים לעשות זאת כמו שצריך, אז זה גם דורש השקעה רבה. אח"כ שהם גדלים זה אחרת, אבל אם מביאים הרבה ילדים זה פשוט הופך להיות רחוק מלהתממש. דווקא היום שהאתגרים גדולים מנשוא יש צורך בהשקעה עצומה של מחשבה ושל עשייה וזה לא קורה. אינני רואה איך אדם שעובד 8-10 שעות ועוד אח"כ צריך לעשות מיליון סידורים קניות ואח"כ רוצה להיות עם ילדיו קצת - איך הוא מצליח לחשוב מדי פעם, לקרוא, להתפתח או אפילו סתם לשים לב מה קורה סביבו. איך הוא בנאדם בקיצור. אני חושד שאנשים הם אומללים וריקים ובכוונה מכניסים עצמם לאמוק הזה. אח"כ מעמידים פנים שללדת זה משמעות החיים, אבל תצרוכת הכדורים הפסיכיאטרים (1 מ4 נשים בארה"ב) מעידים אחרת. שלא לדבר על תרופות אחרות. ילדים זה רק מסגרת והתוכן הממלא אותה יכול להיות טוב או רע.
שלי יחימוביץ קמה בבוקר, מכינה סנדוויצ'ים מושקעים עם חביתה לילדים שלה לבית הספר ואחר כך הולכת לעבודה בכנסת.
אני מניח שילדיה כבר גדולים, כי היא גרושה ואחרת פשוט זה היה בלתי אפשרי. עכ"פ היא אכזבה אותי מאוד, כאשר כתבתי לה פעם בקשה שתעלה את ענין עודף האוכלוסין בכנסת, היא טענה שאינה עוסקת בנושאים אלו. באותו זמן עסקה ברפורמה בקרקעות ודומני שהסברתי במכתבי היטב את הקשר בין הסוגיות (קשר ברור לכל מי שיודע חשבון פשוט, ובכלל עודף אוכלוסין זו בעיה מאוד פשוטה להבנה שנוגעת בכל תחומי החיים, בתור גורם ראשי בהשפעתו), אולם קיבלתי תשובה כאמור, ולדעתי זו צביעות ופחדנות. אז אל תחשבי שהיא כזו טובה. היא בחורה חכמה שמרבה לעסוק בנושאים ציבוריים ולהתבונן במציאות החברתית, ולכן היא יודעת היטב ששום דבר לא יעזור אל מול אוכלוסיה עודפת, אבל בכ"ז היא מעמידה פנים שהיא גיבורה גדולה שמושיעה את הפרולוטריון. זה פשוט קישקוש ואין מסוכן מצביעות.
בערך_מוחלט*

לפני כמה ימים ראיתי תכנית על הקיבוץ, והוא שם סיפור על אחד החברים מדגניה (הקיבוץ הראשון), שהציע לעצור את הילודה ל5 שנים, מסיבות כלכליות. ההצבעה עברה. כעבור כמה שנים הוא הצליח להעביר את ביטול החוק שהוא עצמו הציע, והסיבה היא כפי שניחשתם - אישה שהתאהב בה. חיש קל זנח את כל עקרונותיו הנעלים. אותו אדם היה שמואל דיין, ובן הזנונים שנולד היה משה דיין.
שואלת*
הצטרפות: 25 ינואר 2004, 10:05

שליחה על ידי שואלת* »

למה בן זנונים?
את מתיחסת לבגרותו או ללידתו?
בערך_מוחלט*

הוא, שמואל דיין ואישתו, מכרו את עקרונותיהם - לזה מתיחס "מעשה הזנונים".
עודד_המחפש*

בערך מוחלט,
אני מסכים איתך בהרבה דברים, אבל אתה הולך עם הראש בקיר.
צריך להיות חכם ולא רק צודק.
אין לי פתרונות בשבילך, אבל אני כן יכול להגיד לך שאם אתה רואה שכולם מסביבך עיוורים לנושא, או מפחדים ממנו, אז אתה יכול להבין שיש משהו באדם שלא מוכן להסתכל על זה בעיניים. ואז צריך לנסות לעבוד עם זה ולא נגד זה.
למרות שזה לא תמיד נכון - ג'ארד דיאמונד כותב בספר "התמוטטות" על חברה מסויימת (לא זוכר איפה, לצערי) באי מבודד למדי, שהבינה שהם חייבים לשמור על גודל אוכלוסיה מסויים כדי לשרוד לאורך שנים, ולכן הם דאגו לכך שהאוכלוסיה לא תגדל. אנשים לקחו אחריות ולא הביאו הרבה ילדים, והוא אפילו מספר על תופעה של התאבדות מרצון כדי למנוע פיצוץ אוכלוסין (למשל - משפחה לוקחת סירה ומפליגה לים, כביבול כדי לחפש מקום חדש לחיות בו, אבל מתוך ידיעה שכנראה לא יגיעו חיים לשום מקום).
בערך_מוחלט*

מה שאני כותב כאן, זה לא בשביל לנסות לשנות את המצב, כי אינני יודע על דרך לשנותו. זה משהו שיושב לי על הלב ואני כותב אותו. בקשר לאותה משפחה ששטה לים, זה מזכיר לי התלבטות בגמרא שם מסופר על שניים שהולכים במדבר ורק לאחד מהם יש מים שמספיקים לאדם אחד. אם שניהם ישתו, שניהם ימותו בצמא, ואם אחד ישתה, זה יספיק לו להגיע לישוב ולהציל את עצמו. חז"ל מתלבטים מה לעשות במקרה כזה. דרש בן פטורא: מוטב שישתו שניהם, וימותו, ואל יראה אחד מהם במותו של חברו. עד שבא רבי עקיבא ולימד "וחי אחיך עמך" חייך קודמים לחיי חברך ההלכה נקבעה כמובן לפי ר' עקיבא, אבל ההתלבטות קיימת ועומדת.
אמא_נחמה*
הצטרפות: 31 אוקטובר 2011, 00:16

שליחה על ידי אמא_נחמה* »

האמת שאני רחוקה מההשקפות שעלו כאן, אבל אני חייבת לצטט מהגמרא, מסכת יבמות דף סג: "אמר ר' אסי: אין בן דוד (המשיח=הגאולה) בא עד שיכלו כל הנשמות שבגוף". רש"י: "גוף"- פרגוד שחוצץ בין שכינה למלאכים ושם רוחות ונשמות נתונות שנבראו מששת ימי בראשית העתידות להינתן בגופים העתידים להבראות".
המשך ציטוט מהספר "אבק לזהב" של ארז דורון: "הגאולה והנשמות כרוכים זה בזה. תיקון העולם, תכלית ותקוות כל הדורות, תלוי בקיום המצווה הראשונה בתורה:" פרו ורבו". עד שלא ירדו לעולם כל אותן נשמות מאותו "גוף" רוחני ועד שלא יתלבשו דווקא כאן בחבוש גוף גשמי ויעברו קורות בשר ודם, לא יגיע העולם אל תיקונו". (המשך הפרק מרחיב את הענין.מומלץ מאוד...)
אם כן, כדי להביא את העולם למקום הטוב ביותר שלו דווקא צריך להביא כמה שיותר ילדים. (כמובן בגבול ההגיוני והיכולת של ההורים)
מחשבה: אולי אחרי שהעולם יגיע לסף ההכלה שלו, יקרה שינוי מטורף ואז תבוא הגאולה?
עודד_המחפש*

תלוי למה קוראים גאולה.
מן הסתם אחרי שהעולם יגיע (הגיע?) לסף ההכלה שלו, יהיה משבר גדול שידלל חלקים גדולים של האוכלוסיה (זו למעשה המשמעות או אפילו ההגדרה של סף ההכלה).
אחר כך יהיו פה תנאים אחרים לגמרי, שיכול להיות שיהיו טובים יותר עבור בני האדם. אולי זו הגאולה?
ואולי הגאולה היא שבני האדם ייכחדו (כמו הדינוזאורים) ואז יתחיל עידן חדש שבו יצור אחר יתפוש את הבכורה?

אבל השאלה למה צריך להגיע למצב כזה? אולי אפשר להמנע ממשבר והגאולה יכולה לבוא בדרכי נועם?
פלוני_אלמונית*

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

ממה יש לכם להגאל ? אתם עובדים את השם, אז מה חסר ?
בערך_מוחלט*

ההודעות למעלה הן גם שלי.
עודד, אתה צודק בהחלט שצריך להוציא את המיטב מכל מצב, ואם אין סיכוי לשנות את מדיניות הילודה של כלל הציבור צריך לראות מה עושים הלאה. אבל נדמה לי שאין מה לעשות כל כך. היום אם תשפר את תנאי המחיה, ואת המצב הכלכלי - זה רק יגרום לעוד ילודה ונזק עתידי שיוציא את שכרך בהפסד גדול פי עשרת מונים. היום יש צורך בצמצום הכלכלה, ב"משבר". מעבר לזה אין הרבה מה לעשות. כל פעם שמציעים עשיה מסוימת, אני כל כך מתעצבן כי זו הסחת דעת מהבעיה האמיתית ונותן לאנשים תחושה שהם עושים משהו.
עודד_המחפש*

היום אם תשפר את תנאי המחיה, ואת המצב הכלכלי - זה רק יגרום לעוד ילודה
זה לא מה שקורה בארה"ב ובאירופה, למיטב ידיעתי.
יש מדינות באירופה שיש שם ילודה שלילית.
פלוני_אלמונית*

זה לא מה שקורה בארה"ב ובאירופה, למיטב ידיעתי.

זה לא מה שקורה בכמעט שום מקום בעולם. למעשה, כמעט כל אירופה נמצאת מתחת למספר הילדים שצריך רק בכדי לשמר את גודל האוכלוסיה. אבל זה נכון גם לאסיה (רוסיה, יפן, סין, כל הסטאניות. הונג קונג היא קיצונית עם פחות מילד אחת למשפחה!). זה נכון לדרום אמריקה (צ'ילה, אורוגאי), ובאוסטרליה. מדינות ללא הגירה משמעותית (כמו יפן או רוסיה) מתכווצות ממש. ישראל היא בין המדינות המפותחות היחידות בה האוכלוסיה גדלה. רוב הגידול באוכלוסיה קורה באפריקה.

כיוון שישראל קטנה כל כך, לגידול באוכלוסיה אין השפעה על העולם, אלא השפעה מקומית. לעולם לא יקרה כלום אם יהיו בו עוד 10 מיליון איש. אני בספק אם לישראל יש את המשאבים לעמוד בזה.
אני לא חושב שתהיה קטסרופה. סך הכל יקרה מה שקרה תמיד שהיו פה יותר מדי אנשים - הם הגרו מכאן, לשבור שבר.
ויפה שעה אחת קודם.
בערך_מוחלט*

בארה"ב שהיא מדינה עם מצב כלכלי טוב יחסית לעולם, (יש לה אפשרות ליצר מזון וכן המטבע שלה הוא סטנדרט מה שמעניק לה יתרון עצום), הילודה עדין גדולה. גם באירופה יש עדין התרבות חיובית במממוצע (למרות שנכון הדבר כי יש מדינות עם ילודה שלילית). בוא אתנסח מחדש - מסתבר שתהיה קורלציה מסוימת בין מצב כלכלי ובין ילודה. לא בכל מקום זה עובד - יש גורמים חזקים מכלכלה, יש מקומות בהם הילדים עצמם הם הכלכלה, ועוד גורמים, אבל בגדול אני מאמין שיש להחליש את משטרי הרשע והעיוורון. יש אנשים שלא מרגישים משהו עד שזה לא ממש מול עיניהם.
כיוון שישראל קטנה כל כך, לגידול באוכלוסיה אין השפעה על העולם, אלא השפעה מקומית.
ואם כולם יגידו כך ? ושנית, כפי שהצבעת נכון לישראל אין את המשאבים לעמוד בזה. עכשיו איכשהו אנחנו מצליחים לקנות ממדינות עניות מזון, אבל אין מצב שזה ימשך. המזון מתיקר ולבסוף אוזל. ושנית, לא בכל מצב אפשר לייבא, קל יחסית למצר מדינה כמו ישראל. אין מצב שאוניות המובילות מזון יסכנו את עצמם בשביל ישראל.
הכלכלה העולמית ממש מטופשת ותלויה לחלוטין בצמיחה מעריכית כל הזמן, והם רוצים עוד ועוד אנשים כדי להחיות את הכלכלה. רק שוכחים שיש גבולות פיזיים לעולם הזה.

אני לא חושב שתהיה קטסרופה. סך הכל יקרה מה שקרה תמיד שהיו פה יותר מדי אנשים - הם הגרו מכאן, לשבור שבר.
זה לא כל כך פשוט, לא תמיד יש לאן להגר. גם עכשיו ההגירה היא פרויקט, אז תחשוב מה יהיה בשעת משבר. שמשברים קורים, הענינים יוצאים משליטה מאוד מהר.

אם לא יהיה כסף לאנשים - הם לא יביאו ילדים. זה הכל ענין של מינון. לדעתי אפילו די בכך שבעולם ימנעו מלהביא ילדים במשך שנתיים או שלוש, ותהיה לזה השפעה עצומה הרבה יותר מכל הפגנה או חרם. בהרבה מקומות בעולם כבר תפסו את זה, בהודו, ביפן, באיראן אפילו ועוד.
בערך_מוחלט*

סתכלו למשל מה קורה באירופה בולט מאוד ההבדל בין המדינות העשירות לעניות מבחינת הילודה (בעניות יש ילודה שלילית כמובן).
בערך_מוחלט*

אסור לנו לחשוב שמה שקורה ברמת הפרט אינו משפיע. העולם מורכב מפרטים. וחוץ מזה, אם יש לך עודף, המשמעות היא שאם אחד נולד - מיד צריך אחד למות. פשוט מאוד. וזה קצת מזכיר לי את %D7%A9%D7%9C_%D7%A0%D7%97%D7%9C%D7%AA[/u]%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9C]הטרגדיה של נחלת הכלל
פלוני_אלמונית*

ההבדל בין המדינות העשירות לעניות מבחינת הילודה

אתה מסתכל על הנתון הלא נכון. יש גידול באוכלוסיה - אבל הוא רק בגלל ההגירה. אם תסתכל על שיעור הפריון (ילדים לאשה), הוא מתחת ל-2 בכל אירופה. אפילו בארה"ב הוא כ-2, שזה אומר שהאוכלוסיה מתכווצת לולא ההגירה. למעשה האוכלוסיה קטנה בקצב מהיר מדי. תסתכל על תוכניות עידוד הילודה בגרמניה וסקנדינביה.

המדינות בעלות גידול האוכלוסיה המהיר ביותר, הן לרוב, העניות ביותר, ובאפריקה.

לא אמרתי שהפרט לא משפיע. להיפך. אבל יש מקומות בהן הפרט משפיע יותר (משפחה, עיר, מדינה) או פחות (עולם, השפעה גרביטציונית על הירח).

גם עכשיו ההגירה היא פרויקט, אז תחשוב מה יהיה בשעת משבר
לכן כתבתי שצריך להגר עכשיו.
בערך_מוחלט*

אתה מסתכל על הנתון הלא נכון. יש גידול באוכלוסיה - אבל הוא רק בגלל ההגירה.
אם זה נכון, זה באמת מדהים. אבל אשמח אם תביא\י אסמכתא. שנית, בארה"ב למשל השיעור הוא 2.05 ולא 2 ואע"פ שזה עשוי להראות הבדל פעוט זה ממש לא. עכ"פ בעולם כולו יש צמיחה חיובית (ומעריכית) ואינני חושב שיש מהגרים לעולם. מוטב לחיות בצדק.

המדינות בעלות גידול האוכלוסיה המהיר ביותר, הן לרוב, העניות ביותר, ובאפריקה.
בהחלט. לדעתי במוקדם או במאוחר (מסתבר שמוקדם) זה יתורגם למגפה. אנשים לא יודעים שבמלחמות רוב האנשים מתים דווקא מרעב וממחלות ולא בקרב. רוב רובם. עמ לשבר את האוזן, רוב האנשים שמעו על מלחמת העולם הראשונה בה נהרגו כ6 או 7 מיליון איש. אולם לא רבים יודעים על מגפת השפעת שעקבה, וקטלה בשנת 1918 50-100 מיליון איש. המגפות הללו אינם מכירים בגבולות, בעשירים ועניים וכו'. סה"כ זו היתה שפעת (אם כי מוטציה חזקה), אבל ההיקף שלה היה עצום (כמעט בכל העולם) והתנאים היו קשים.

למעשה האוכלוסיה קטנה בקצב מהיר מדי.
אין כזה דבר בעיניי. מבחינתי כמה שיותר מהר האוכלוסיה תצומצם יהיה יותר טוב. נכון שהכלכלה תקרוס, אבל הכלכלה הזו תקרוס גם כך בהכרח מתישהו ועדיף מוקדם ממאוחר, כיון שיהיו פחות נזקים ויותר אפשרויות להשתקם. נכון, יש מדינות רבות שמעודדות הגירה אליהן כמו אוסטרליה, ומקבלים רק אוכלוסיה שנחשבת איכותית. לא אוהב את זה בכלל. היום אין הרבה מדינות שיש בהן מעט מדי אוכלוסיה לטעמי. זו גם שאלה באיזה רמה רוצים לחיות. ואם למישהו יש עודפים שיעזור לשאר העולם. אחרת, פשוט יהיה רע. חוץ מזה המאבקים לא בהכרח יהיו בין מדינות, אלא סביר להניח שיהיו מאבקים גם בתוך המדינה. אמנם המשטר המודרני הצליח להפוך את כולנו לאויבים אחד של השני, אבל יוצרו מעמדות וקבוצות באופן מלאכותי ותחל מלחמה ביניהם. זה מה שיקרה בארה"ב לדעתי, אם היא תמשיך במשחקים הארורים שלה.
לא אמרתי שהפרט לא משפיע. להיפך. אבל יש מקומות בהן הפרט משפיע יותר (משפחה, עיר, מדינה) או פחות (עולם, השפעה גרביטציונית על הירח).
אבל כל אחד יכול לומר זאת ! זה פשוט במחילה מכבודך, טיעון אוילי שלא לומר מרושע (ולמרות זאת אני שומע אותו הרבה).
פלוני_אלמונית*

בבקשה, אסמכתא:
http://en.wikipedia.org/wiki/[po]List of sovereign states and dependent territories by fertility rate[/po]

כיוון שאנשים מתים לפני גיל הפריון מכל מיני סיבות (תאונות, מחלות), על מנת לשמור על אוכלוסיה יציבה, צריך כ-2.1 ילדים לאישה. ארה"ב נמצאת מתחת לקו הזה. בעולם כולו יש צמיחה כי אפריקה גדלה מהר מאוד (וגם הודו, אם כי פחות ופחות). אבל בכל המערב (חוץ מישראל), האוכלוסיה מצטמצמת. קשה לראות את זה מישראל, אבל אם תסתובב בערים הגדולות באסיה ובאירופה (ושם גרה רוב האוכלוסיה), תראה שאין כמעט ילדים, יש מעט מאוד גנים, והרבה מאוד זוגות ללא ילדים, או ילד אחד בגיל מבוגר. זה לא מחוסר כסף. זה גם לא מדאגה לכדור הארץ, אלא מסיבות אחרות - בעיקר קריירה, וזה שבעיר גדולה אתה מפסיד הרבה מאוד עם ילד.

אולם לא רבים יודעים על מגפת השפעת שעקבה
מלחמת העולם לא גרמה לשפעת. H1N1 היא שפעת שמופיעה ונעלמת באופן מחזורי אך לא צפוי. מה שמפיץ את השפעת היא תנועה של אנשים, וזו היתה במלחמת העולם. ערבוב אנושי כזה קורה היום גם בעיתות שלום, ובאינטסיביות גדולה הרבה יותר. אני בטוח שאתה זוכר את תגובת ארגוני הבריאות בעולם לשפעת העופות.

מבחינתי כמה שיותר מהר האוכלוסיה תצומצם יהיה יותר טוב
טוב, אני חלוקים בנקודה הזו. במובן מסויים אתה מתפרץ לדלת פתוחה. דה פקטו, העולם התעשיתי כבר עבר לאפס גידול (או גידול שלילי) באוכלוסיה. אנחנו נצטרך לתקן הרבה בכלכלה ובתפיסות החברתיות שלנו כדי להתאים למצב החדש. אני מעדיף מעברים איטיים ולא אלימים. לא שזה תמיד אפשרי, אבל עדיף לכוון לשם.

אבל כל אחד יכול לומר זאת ! זה פשוט במחילה מכבודך, טיעון אוילי שלא לומר מרושע
מרושע או לא, זה נכון. אם כולנו נעשה שמונה ילדים כל אחד, לא יקרה לעולם כלום. אבל מדינת ישראל תתמוטט כליל, או שתהיה מקום מאוד לא נעים לחיות בו. מצער שדבר זה קל בעיניך.
בערך_מוחלט*

זה לא מחוסר כסף. זה גם לא מדאגה לכדור הארץ, אלא מסיבות אחרות - בעיקר קריירה
וקריירה לא קשורה לכסף ? האם לכולם יש קריירה כזו מעניינת ? אני לא יודע מה הסיבות שלהם, אבל אני מאמין שלכלכלה יש קשר לזה, ולמצב העולמי. היום יש לך ידע רב יותר, ומנגד הכלכלה אינה מסתמכת על בנים ממשיכים. וכמובן שלנשים יש חלק גדול בזה.

מלחמת העולם לא גרמה לשפעת.
איננו יודעים זאת. קראתי מאמר של ישעיהו ליבוביץ אודות השפעת הזו, והוא אמר שקשה להוכיח את הקשר (זה נכתב בספר "חידושי המדע במלחמה", משנת 43 ואז הוא העריך שיש רק 20 מ' הרוגים), אבל כל בר דעת מבין שהמלחמה תורמת לזה. ענין החיסונים וההיגיינה לא היה מפותח אז כמו היום ומוות במחנות מלחמה היה ענין נפוץ מאוד. המלחמה אינה גורם ישיר למגפה אלא פשוט אנשים חיים בצפיפות ובתנאים לא תנאים וכמו שאתה מצביע גם המעברים של אנשים ממקום למקום זה גורם חשוב. במלחמה אנשים אינם מקבלים תזונה טובה, ואין להם יכולת תמיד להשקיע בתנאי המחיה הנאותים. לא סתם מתו עשירית מהעולם.
אני בטוח שאתה זוכר את תגובת ארגוני הבריאות בעולם לשפעת העופות.
זוכר ?? הלא כמעט כל שבוע אני קורא על דיווחים לגבי שפעת העופות, זה לא כל כך מופיע בכותרות הראשיות אבל באתרי חדשות שעוסקים בחקלאות. הנה למשל בשבוע האחרון בהונג קונג היה חשש להתפרצות ושחטו 17,000 עופות. ועוד מאמר שדווקא הגיע לכותרות הראשיות ומלמד על החשש הגדול מהתפרצות המגפה . סה"כ בימינו חיים בצפיפות נוראית, כפי שאז חיו במלחמה והחיסונים וההגיינה אמנם מועילים אך לא לעולם חוסן - זה משחק של חתול ועכבר ולדעתי ליצורים הקטנים יש יתרון במשחק הזה, כפי שמלמדת אותנו ההיסטוריה הביולוגית.

דה פקטו, העולם התעשיתי כבר עבר לאפס גידול (או גידול שלילי) באוכלוסיה
אמנם הגידול נבלם באוכלוסיה (ויותר חשוב מכך במשאבים), אבל שווקים חדשים נפתחים. בסין למשל, יש בין 1.3 ל1.6 מיליארד איש. ההפרש בין שני המספרים הללו הוא אוכלוסיית ארה"ב. טעות ססטיסטית במפקד אוכלוסין של מחוז בסין, היא כמו הגודל של מדינת ישראל. אני מנסה לומר שאפילו אחוז קטן מהשוקים החדשים שנפתחים, זה המון. וכך אני רואים את המשך צמיחת חלק מהשוקים ויש המסיקים שהמצב נפלא בעולם, אולם זו אשליה מסוכנת.

אני מעדיף מעברים איטיים ולא אלימים.
איטי זה דבר יחסי. אם כן, יחסית לחומרת הבעיה שאנו דנים בה, יש ללחוץ על הבלמים במלוא הכוח. לא תמיד אפשר באיטיות. אנשים טובים מתריעים על הבעיה כבר מזמן, ומן הסתם גם אני הייתי מצווח עוד מהמאה ה18 אם הייתי חי שם. אין לנו זמן !

אם כולנו נעשה שמונה ילדים כל אחד, לא יקרה לעולם כלום
ראשית, את זה יכולה לומר כל מדינה. אתה לא מתיחס לזה. אם ישאלו אותך למה דווקא ישראל תזכה בפריבילגיה מה תענה ?
שנית, האוכל שמדינת ישראל מייבאת במחיר מסוים, הוא אוכל שימנע מהרעבים, שאין ידם משגת לשלם את המחיר הזה.

מצער שדבר זה קל בעיניך.
על מה אתה מדבר, איזה דבר קל בעיניי ?
בערך_מוחלט*

בזה שאת מספיק משכילה אין לי ספק. השאלה האם את גם מוכנה לראות את האמת ? התשובה שלילית. כי את רוצה משפחה גדולה ושום דבר לא יעצור אותך. אני מבטיח לך שאת תצטערי על מעשיך הפזיזים והנלוזים. אינני רואה סיבה לחשוב שה"רב" ארז יאכיל אותך ואת ילדיך, או מלאכים באיזשהו רקיע. מי שמבטיח לך שיהיה בסדר הוא נוכל ערמומי או מטורף. בדת היהודית מדברים על גאולה זה נכון, ויש מספר דעות לגבי איך הגאולה הזאת תיראה. יש את הרמב"ם, הנשר הגדול, שאומר שזה פשוט חברה מתוקנת, וקדמו לו חז"ל שאמרו שזה "שיעבוד מלכויות" ותו לא. מנגד יש שאומרים שהגאולה היא כל מיני ניסים ונפלאות וגלוסקאות וכד'. אבל על כולם מוסכם ש"ארורים מחשבי הקיצין" לא לנו לדעת מתי הגאולה תבוא, ולא לנו חשבונות שמים ומי שמסתמך על ניסים הוא חסר אחריות. ניסו את זה בעבר וראינו מה קרה. מרד בר כוכבא למשל, כמעט והביא לכליה של העם היהודי, הרבה יותר מכל אירוע אחר. ממש היה כפסע בינינו לבין כליה מוחלטת. חשבו שיש שם גאולה. וכן באירועים אחרים שאנשים חישבו את הקץ עד לגאולה - כולם הסתיימו במפח נפש ובנזק גדול ליהדות.
עודד_המחפש*

מסתבר שתהיה קורלציה מסוימת בין מצב כלכלי ובין ילודה
צריך גם לזכור שהכלכלה לא עומדת בפני עצמה (בדיוק כפי שהילודה לא עומדת בפני עצמה). הגידול בכלכלה, שבעזרתו כביכול אפשר להקטין את הילודה, גם הוא (כפי שכבר ציינו פה) תובע משאבים מהכדור, ונכון להיום הכלכלה המערבית מבוססת על צמיחה מעריכית. כך שאי אפשר לצפות שיהיה גידול בכלכלה בכל העולם, ואז המצב ישתפר.
גם מפני שגידול בכלכלה במקום אחד אומר נזק במקום אחר (מדינות עניות שמנצלים את משאבי הטבע שלהן ואת האנשים שם), וגם מפני שאפילו אם הכלכלה בכל העולם היתה גדלה - גם לזה יש סוף (וגם הוא לא רחוק).
פלוני_אלמונית*

אבל שווקים חדשים נפתחים

אני כבר לא מבין על מה אנחנו מדברים. יש את מספר האנשים, ויש כמה משאבים צורך כך אחד. מבחינת ילודה, בעולם המערבי (חוץ מישראל), הבעיה נפתרה. שיעור הילודה נמוך מזה הדרוש לאוכלוסיה יציבה. כמובן שהעולם המערבי צורך יותר מדי משאבים, אבל לדרוש צמצום ילודה בעולם המערבי זה מיותר. צריך לפעול לצמצום שימוש.

תראה, אם תבקש מתושבי ניגריה לצמצם את שימוש האנרגיה שלהם, לא תשיג הרבה. הם גם כך משתמשים במעט. לעומת זאת אם תצמצם שם את הילודה בחצי, תשיג המון. וההיפך לגבי תושבי קליפורניה, צמצום הילודה הכבר נמוכה תשיג הרבה פחות מאשר צמצום שימוש במשאבים.

ראשית, את זה יכולה לומר כל מדינה
מה פתאום? אם סין תחליט את זה, ההשפעה על העולם תהיה הרסנית. כנ"ל ארה"ב או גרמניה. למקומות שונים בעולם בעיות שונות ודרכים שונות לפתור אותן.

דווקא ישראל תזכה בפריבילגיה
איזו פריבילגיה? אתה מתייחס לעולם כאילו יש ממשלה כלל-עולמית שיכולה להכתיב פתרונות. העולם מבוזר (לטעמי ממש לא מספיק), וההחלטות מתקבלות ברמה איזורית. לכולנו יש מה לתרום, אבל זה יכול להיות שונה מאיזור לאיזור.
בכל מקרה, כבר אמרתי שהבעייה בישראל היא כפולה, גם צריכת משאבים של העולם המערבי, וגם גידול אוכלוסין של העולם המתפתח. מי שיסבול מזה ראשון זה אנחנו, ולא תושבי טקסס. אולי, בטווח הרחוק ההשפעה תגיע גם לשם, אבל את הבעיה פה נרגיש שנים רבות לפני.
בערך_מוחלט*

בעולם המערבי (חוץ מישראל), הבעיה נפתרה.
גם אם היתה עצירה מוחלטת בילודה, לא בטוח שזה היה פותר את הבעיה בעולם, כיון שהמשאבים מתכלים. מה שיש עכשיו, לא יהיה מחר. להערכתי הצטמצמות האוכלוסיה לא מהירה מספיק, אפילו בעולם המערבי. מה גם שזה לא בכל מקום. אני אפילו לא בטוח שזה כך ברוב העולם המערבי. אני בעד צמצום בצריכה כמובן, ועוד יותר בעד שינויים מרחיקי לכת בכלכלה, וכל אלו אינם סותרים את הצמצום באוכלוסיה. מי שאינו מוכן לרסן את הילודה של עצמו, לא ירסן גם את הצריכה. מי שלא אכפת לו מילדו - קל וחומר לא יחשוש לזרים.

וההיפך לגבי תושבי קליפורניה, צמצום הילודה הכבר נמוכה תשיג הרבה פחות מאשר צמצום שימוש במשאבים.
רק אדם מאוד אכפתי, יצמצם את הצריכה בחצי, ואדם כזה גם יהיה מוכן לשקול צמצום ילודה. מעבר לכך, צמצום האוכלוסיה בחצי, שווה ערך לצמצום הצריכה בחצי, אבל ההבדל הגדול הוא שבעת משבר אפשר לשנות דפוסי צריכה, אולם אי אפשר לשנות את כמות האוכלוסיה מבלי מוות לא טבעי. עוד יתרון זה שלאנשים יש יותר זמן לחשוב והכי חשוב שבמעשה זה הם הופכים להיות בני אדם. מי שיולד יותר מדי, לא כל כך יממש את הפוטנציאל שלו וישאר בהמה, או לכל הפחות יהיה לו מאוד מאוד קשה לצאת ממצבו הירוד.

אם סין תחליט את זה,
אז תפרק את סין למחוזות. או לחלופין תחבר מספר רק של מדינות קטנות ותראה איך מתקבלת מדינה גדולה.
הפתרון צריך להיות עולמי, ואם כל מדינה תחשוב בנפרד לעולם לא נגיע לאפשרות כזו. מנגד, אם לא יהיה פתרון עולמי, אינני חושב שתהיה אפילו פינה אחת שקטה בעולם. עכ"פ ישראל תהיה חזקה יותר אם לא תהיה לה בעיית עודף אוכלוסין, כך שבכל תרחיש היא תרויח.
בערך_מוחלט*

הגידול בכלכלה, שבעזרתו כביכול אפשר להקטין את הילודה,
אני לא חושב שגידול בכלכלה הוא מה שצריך, אלא להיפך רק צמצום הכלכלה יכריח אנשים לצמצם את הילודה.
בערך_מוחלט*

קחו בחשבון שצמצום בצריכה משמעו נפילת הכלכלה כפי שאנו מכירים אותה (נפילה ממש עד כדי אובדן ערך לכסף ואפילו צמצום קטן יגרום לזה במהרה). איננו ערוכים לכך.
פלוני_אלמונית*

ויודע משהו? אני בטוחה, במליון אחוזים שאני לעולם לא אצטער על אף ילד. ואולי אחרים, בגיל 50 יצטערו שלא הביאו עוד ילד או שניים.

ואני דווקא חושבת הרבה האם לא הבאתי את ילדיי לעולם בו ימותו בקרוב, בגלל רעב, מגיפות או אסונות אחרים. ואם חס וחלילה אחזה במותם, ועל אחת כמה וכמה אם יהיה זה מוות בייסורים ובסבל, אני חושבת שאצטער מאוד על שהבאתי אותם לעולם. אני נזכרת במפגש שהיה לי לפני זמן רב עם ניצולת שואה שאיבדה את בנה הפעוט במחנה השמדה. היא ילדה אותו בגטו כי היא עוד חשבה שיהיה בסדר... היא הצטערה מאוד שהביאה אותו לעולם, לחיים קצרים ולמוות נורא כל כך. אני מקווה שאתבדה ושילדיי יחיו חיים ארוכים ומאושרים.
פלוני_אלמונית*

אני אפילו לא בטוח שזה כך ברוב העולם המערבי
מה זאת אומרת לא בטוח, הראתי לך את הנתונים. טוב, אנחנו מסתובבים במעגל, ונראה לי שכבר אמרתי את שהיה לי לומר, אז ברשותך נסיים כאן.

בכל זאת נראה לי שיש בורא לעולם ושהוא עוד מושך בחוטים
ניצולת שואה שאיבדה את בנה הפעוט במחנה השמדה

בהצלחה בהתמודדות עם זה.
פלוני_אלמונית*

וואו. קצת קיצוני, לא? אני חושבת שיש עוד ערכים בעולם. אם תצמצם את הילודה ל2 ילדים למשפחה, מדינת ישראל, למשל, תימחק מעל מפת העולם
זה צורך שעה, לא פתרון לנצח, וברגע שנגיע לרמות אוכלוסיה רצויות - הן היהודים והן הערבים - אז נוכל להעלות שוב את רמת האוכלוסיה (וגם אני הייתי מנסה להתרבות במצב כזה).

כלי הנשק שלנו הוא רחם האישה הערביה".
וראינו לאן זה הביא את העם הפלסטיני. הצפיפות שם נוראית והמצב שם מהחמורים בעולם. ובכלל העולם הערבי גדול ממנו בהרבה, ואין סיכוי שנגיע לרמות שלהם בקרוב.

ויודע משהו? אני בטוחה, במליון אחוזים שאני לעולם לא אצטער על אף ילד. ואולי אחרים, בגיל 50 יצטערו שלא הביאו עוד ילד או שניים.
את בטוחה בהרבה דברים. הגיע הזמן להכניס קצת ספק בריא לחיים. אי אפשר לבסס חיים, בטח לא של אחרים, על סמך שיחות של איזה הזוי מנוול שטוען שיש לו כוחות על טבעיים. ועוד דבר, אלוהים לא עובד אצלך ולא אצל אף אדם. את לא יודעת את דרכיו. מדבריך נשמע כאילו הוא שר הרווחה של עם ישראל.
ואני דווקא חושבת הרבה האם לא הבאתי את ילדיי לעולם בו ימותו בקרוב, בגלל רעב, מגיפות או אסונות אחרים. ואם חס וחלילה אחזה במותם, ועל אחת כמה וכמה אם יהיה זה מוות בייסורים ובסבל, אני חושבת שאצטער מאוד על שהבאתי אותם לעולם
על זה אני מדבר
אני נזכרת במפגש שהיה לי לפני זמן רב עם ניצולת שואה שאיבדה את בנה הפעוט במחנה השמדה. היא ילדה אותו בגטו כי היא עוד חשבה שיהיה בסדר... היא הצטערה מאוד שהביאה אותו לעולם, לחיים קצרים ולמוות נורא כל כך. אני מקווה שאתבדה ושילדיי יחיו חיים ארוכים ומאושרים.
תהיתי לגבי ילודה בשואה ... מסתבר שיש. דברים אמיצים מפי הורה !
פלוני_אלמונית*

מה זאת אומרת לא בטוח, הראתי לך את הנתונים. טוב, אנחנו מסתובבים במעגל, ונראה לי שכבר אמרתי את שהיה לי לומר, אז ברשותך נסיים כאן.
בסדר, זה לא כל כך פשוט. למשל, לא פשוט להגדיר עולם מערבי. אתה יודע שההגדרות מסתמכות על שיוך פוליטי במלחמה הקרה למשל ? בכל אופן אתה משוחרר. לא מבין מה אתה מתעצבן סה"כ יש בינינו הסכמה על עצם הבעיה וזה נדיר ! אני מעריך אותך על כך. אנו חלוקים לגבי הפיתרון וזה לגיטימי. אני מסכים שיש להוריד ברמת הצריכה, אבל לא בטוח עד כמה אפשר. הרבה דברים שנראים כמותרות אינם למעשה כאלה, אבל הדרך שאני הולך אומרת שבעת משבר כולם יאלצו לרדת ברמת החיים. לכן אני שם בראש ובראשונה את הורדת הילודה והתודעה שמלווה לה. יום יפה שיהיה לך.
עודד_המחפש*

אני נזכרת במפגש שהיה לי לפני זמן רב עם ניצולת שואה שאיבדה את בנה הפעוט במחנה השמדה. היא ילדה אותו בגטו כי היא עוד חשבה שיהיה בסדר... היא הצטערה מאוד שהביאה אותו לעולם, לחיים קצרים ולמוות נורא כל כך.
לגזור ולשמור.
מחנות ההשמדה והגטאות הן מקרה מבחן של אוכלוסיה שחיה בצפיפות גדולה, בתנאים גרועים, עם מזון דל, בשטח שאי אפשר להגדיל אותו.
מקרה גדול יותר יכול להיות מדינת ישראל.
מקרה גלובאלי זה העולם כולו.
למעשה אין הבדל, רק בקנה המידה.
יש גם משל שנקרא %D7%94%D7%97%D7%9C%D7%9C_%D7%9B%D7%93%D7%95%D7%A8_%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%A5[/u]%28%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%97%29]חללית כדור הארץ שמתייחס לכך שאנחנו כולנו בחללית אחת גדולה ששטה בחלל, כמו החלליות שהאדם שיגר לחלל. כמות המשאבים על החללית מוגבלת וכן המקום בתוכה. ההבדל מבחינה זו בין חללית מעשה ידי אדם לבין חללית כדוה"א היא בגודל בלבד.
פלוני_אלמונית*

ולא טוען לשום כוח על טבעי. תבדקו ותראו
בדוק. http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/603/222.html
_סיאנס
כשהתעסקתי בזה אפילו לא חלמתי כמה זה מסוכן.

פרפסיכולוגיה
גיליתי שיש לי כוחות על-טבעיים והבנתי שאף על פי כן זה לא הקטע._

מענין שהמג'נון הזה, לא הצליח לשמור בעזרת כוחותיו העל-טבעיים על אישתו והתגרש וגם היה להם רק ילדה מאומצת.
מקוה שהבטחון שלך בדברים ישא מעתה דרישות מחמירות קצת יותר.
ה' לא עובד אצלי, אבל הוא משגיח עלי ודואג לי ובהחלט שותף בחיים שלי,בלעדיו לא היו נולדים הילדים שלי ובלעדיו גם לא הייתי מצליחה להאכיל אותם.
כיצד אינך חשה בסתירה שבדבריך ?
וטוען שהמקור שלי (גמרא..)
יש לי חדשות בשבילך, יש גם בגמרא דברים הזויים. למשל, לפני שידעו על קיום חידקים ווירוסים, היו להם הסברים אחרים לגמרי למחלות ושאר מריעין בשין, כגון שדים ורוחות ועוד. זה פחות הזוי בקונטקסט של אז, וגם היום אנו עלולים למצוא את עצמנו מוצאים תאוריות אחרות שיעמידו את התאוריות הנוכחיות באור שלילי. יש אנשים חכמים ויקרים שחשבו דברים הזויים, וזה לא מוריד מגדולתם, כגון רבי עקיבא שהאמין שבר כוכבא הוא המשיח.
הכי קל זה להיות ראש קטן, להצר את אופקנו ולפטור עצמנו מהצורך לחשוב ע"י כך שנקדש כל דבר שאיזשהו נוכל כריזמטי אומר מבלי לבדוק זאת. ביחוד אם הוא אומר דברים שמתאימים לרצונותינו. בקיצור, טלי קורה מבין עיניך.
ואגב, לא היתה לי כוונה לדבר דווקא על ארז דורון שלך, אין זמן לכל הזוי והזוי, אז חבל לי להכנס לנושאים הללו. אני מדבר על ילודה מנקודת מבט ריאלית. לא חושב ששיך לכאן עניינים מיסטיים.
בערך_מוחלט*

זה כמובן אני בהודעות למעלה <בדרכים>
בערך_מוחלט*

עוד כמה מילים על אלמנטים על-טבעיים כביכול בגמרא, ובדרש על הגמרא:
לא זכיתי ללמוד הרבה גמרא, אבל מי שלימד אותי סיפר שמקובל לראות בדברי האגדה שבגמרא, משלים, דברי עידוד, השראה, אומנות וכו'. כך היחס לדברי האגדה שביהדות באופן כללי. ועל זאת אמירתו המפורסמת של הרמב"ם, לקראת סוף "משנה תורה": ולעולם לא יתעסק אדם בדברי ההגדות, ולא יאריך בדברי מדרשות האמורים בעניינים אלו וכיוצא בהן, ולא ישימם עיקר - שאינן מביאין לא לידי אהבה, ולא לידי יראה. (הלכות מלכים יב\ה).
מה שהבאת זה דרש של רש"י על הגמרא שנלקח מדברי אגדות (לא רש"י בדה זאת מליבו), ולפחות בפירושו למקרא, תמיד יש סיבה טובה להביאו אגדות במקום דברים פשוטים.
כיון נוסף, מאוד מפורסם אצל חז"ל, הוא שהדברים הללו נועדו לקהל המאמינים שלא לשמה, כלומר אלו שמקימים מצוות על מנת לקבל שכר כלשהו מאלוהים, כסף, אושר, ילדים וכו' (בניגוד לאלו המאמינים לשמה, המאמינים באלוהים מבחינת אלוהיותו ואינם מתימרים לדעת עליו דבר מעבר לכך).

מנגד, ארז דורון, מנסה לטמטם את ליבם של הבריות להאמין שהפנזטיות האליליות שבתאוריות שלו, הן אמת לאמיתה. ויש מי שבולע בשקיקה.
בערך_מוחלט*

הקרנף השחור המערבי נכחד . והעיתונות עדין דלה וחיורת ולא נודע כי בא אל קירבה.
לכרטיסי האשראי שלום, אפשר להמשיך לצבור ריבית דריבית ע"ח הזולת.
בערך_מוחלט*

בפרשת השבוע, 'ויחי', אני עדים לעצבו של יוסף על כך שאין הסביבה מבינה אותו וחושדת בו על אף היותו צדיק. אחיו פוחדים שהוא רוצה להתנכל להם וזה גורם ליוסף לבכות. נראה שגם עם אביו יש לו חילוקי דעות: ה וְעַתָּה שְׁנֵי-בָנֶיךָ הַנּוֹלָדִים לְךָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, עַד-בֹּאִי אֵלֶיךָ מִצְרַיְמָה--לִי-הֵם: אֶפְרַיִם, וּמְנַשֶּׁה--כִּרְאוּבֵן וְשִׁמְעוֹן, יִהְיוּ-לִי. ו וּמוֹלַדְתְּךָ אֲשֶׁר-הוֹלַדְתָּ אַחֲרֵיהֶם, לְךָ יִהְיוּ; עַל שֵׁם אֲחֵיהֶם יִקָּרְאוּ, בְּנַחֲלָתָם. אנו רואים כי אביו מדבר על אפשרות ריאלית לתוספת צאצאים ליוסף - אולם אנו יודעים כי יוסף לא הוליד בשנות הרעב (שכבר היו בעיצומן בשעת השיחה הנ"ל). יוסף הסתפק בשני בנים (אפרים ומנשה) וההלכה שנפסקה בנושא הוסמכה להחלטתו זו של יוסף. ובכלל יוסף עשה רבות להתכונן לעיתות משבר והרפורמות שעשה הצילו מיליוני נפשות.
שבוע טוב.
סיהרא*
הצטרפות: 08 ינואר 2012, 08:52

שליחה על ידי סיהרא* »

אנו יודעים כי יוסף לא הוליד בשנות הרעב
אבל לא כתוב למה. הרי גם לאחר מכן הוא לא הוליד עוד.
בערך_מוחלט*

אבל לא כתוב למה.
כתוב כמעט מפורשות: וּלְיוֹסֵף יֻלַּד שְׁנֵי בָנִים בְּטֶרֶם תָּבוֹא שְׁנַת הָרָעָב
הרי גם לאחר מכן הוא לא הוליד עוד.
אמנם איננו יודעים מדוע, אך יש להבין שאחרי משבר כזה לא קמים מיד. השיחה הנ"ל היתה בערך בשנה השניה למשבר. יוסף כבר לא היה עלם צעיר וגם אשתו מן הסתם לא. יתכן שלא יכלו.
השערה אחרת, היא כי לא רצה ליצור אפליה בין ילדיו (שהשניים הראשונים יקבלו נחלה והאחרים לא). יוסף היה רגיש מאוד לזכויות אנוש ובפרט לזכויות לחלקה (האדמה היא של הקב"ה ולא של אף אחד פרטי).
עכפ חז"ל ראו קשר מובהק בין הדברים. לדעתי המוצקה, אי הולדה בשעת מחסור היא מתוקף לא-תרצח וצריכה להיות ברורה מאליה.
סיהרא*
הצטרפות: 08 ינואר 2012, 08:52

שליחה על ידי סיהרא* »

עכפ חז"ל ראו קשר מובהק בין הדברים
מקור?
בערך_מוחלט*

למשל בשולחן ערוך, סימן רמ ס' יב אסור לשמש מטתו בשני רעבון אלא לחשוכי בנים_ והוסיף הרמ"א ע"פ הירושלמי _והוא הדין בשאר צרות שהם כרעבון
המקור בגמרא הוא מסכת תענית יא\א: אמר ריש לקיש אסור לאדם לשמש מטתו בשני רעבון שנאמר (בראשית מא) וליוסף ילד שני בנים בטרם תבוא שנת הרעב
ומומלץ להמשיך לקרוא שם, כמה כועסים על מי שאינו רגיש לסבל הזולת.
בערך_מוחלט*

כך גם ברמב"ם ובירושלמי תענית מנסחים זאת יפה:
א"ר אבון כתיב (איוב ל) בחסר ובכפן גלמוד בשעה שאת רואה חסרון בא לעולם עשה אשתך גלמודה.

דף ז,א פרק א הלכה ו גמרא
בערך_מוחלט*

ישעיהו ל
י אֲשֶׁר אָמְרוּ לָרֹאִים, לֹא תִרְאוּ, וְלַחֹזִים, לֹא תֶחֱזוּ-לָנוּ נְכֹחוֹת; דַּבְּרוּ-לָנוּ חֲלָקוֹת, חֲזוּ מַהֲתַלּוֹת. יא סוּרוּ, מִנֵּי-דֶרֶךְ, הַטּוּ, מִנֵּי-אֹרַח; הַשְׁבִּיתוּ מִפָּנֵינוּ, אֶת-קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל.
בערך_מוחלט*

גם סטפן הוקינג המדען הדגול, מודע לכך שיש בעיה חמורה של עודף אוכלוסיה שאינה יכולה להפתר בקלות. הוא סבור שנושמד תוך עשור אם לא נטפל בזה. מסתבר שהחורים השחורים אכן מסוכנים.
בערך_מוחלט*

הטרם תדע כי אבדה מצרים ?
המממ כן אתם צודקים חברים, נראה שיש לנו בעיה קטנה, ובכן ..
מי ומי ההולכים ?
הרי לא יתכן שכולנו נהיה בני-אדם, אז פשוט נהרוג חלק, את החלשים או את הערבים או מה שיצא, נשתלט על האדמות נשעבד אותם. המדינה היא חיינו, השעבוד אלוהינו.
וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם, מֶלֶךְ מִצְרַיִם, לָמָּה מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן, תַּפְרִיעוּ אֶת-הָעָם מִמַּעֲשָׂיו; לְכוּ, לְסִבְלֹתֵיכֶם.
נרפים אתם, נרפים ! מה תעשו בלי השעבוד ? העבודה משחררת. קדימה להגביר את הקצב ויהיה בסדר.
בערך_מוחלט*

מלחמה היא שלום.
חירות היא עבדות.
בערות היא כוח.
עודד_המחפש*

כתבה מהיום:
היפאנים לא רוצים ילדים

הכתבה מעלה את הסוגיה הבעייתית: למרות שיש יתרונות בצמצום האוכלוסיה (כפי שמדברים הרבה כאן בדף) - יש בעיה כלכלית גדולה של הזדקנות האוכלוסיה: ככל שיש פחות ילדים, בשנים הבאות יהיו יותר זקנים יחסית לצעירים. זה גורם לבעיות בכח העבודה, בעיות בניהול קרנות הפנסיה (בשנים הבאות יהיה צורך ביותר כספים לתשלומי פנסיה, אבל יהיו פחות הכנסות ממיסים כיוון שיש פחות צעירים שעובדים וקונים ומשלמים מיסים), ולכן צמצום האוכלוסיה מדאיג את המנהיגים, ואפילו גורם להם לחפש דרכים לשנות את המגמה הדמוגרפית.
מעניין ומטריד.
שליחת תגובה

חזור אל “תכנון משפחה”