ילד טלויזיה ומחשב

עינ_התכלת*
הודעות: 105
הצטרפות: 14 מרץ 2007, 22:05
דף אישי: הדף האישי של עינ_התכלת*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי עינ_התכלת* »

הבן שלי, בן שנתיים וארבע.
כשהיה קטן יותר היה מכור לטלויזיה. עברנו תקופה של כמה חודשים שהוא כל הזמן ראה טלויזיה. ביקש לראות ואני לא יכולתי לסרב. זה התחיל מדי וי די אחד ליום. אחרי המקלחת, ולאט לאט הפך להיות הדבר היחיד שהוא רצה לעשות. פתרנו את זה על ידי כך שהספקנו לראות טלויזיה. ניצלנו את זה שעברנו דירה, שמנו את הטלויזיה בחדר אחר ולא ראינו יותר טלויזיה בנוכחותו והוא הפסיק מיד לבקש. (אני חושבת שהוא כבר היה על אוטומט וביקש רק בגלל שהיה רגיל לזה כל כך).
לאחרונה התחלנו סבב ב' על המחשב.
אני, (למה? למה?) חשבתי שיהיה נחמד לתת לו לשחק מידי פעם במחשב. ומאז זה כמו ירידה חדה. רוצה כל הזמן מחשב. שלא כמו בעבר, אני מגבילה ואומרת לו, לא. וגם מפסיקה את המשחק אחרי זמן שנראה לי ארוך מייד - מה שמיד מוביל לבכי מר.
מצד אחד, בגלל שזה משהו שהוא מאוד אוהב אני רוצה כן לאפשר לו, ומצד שני איך לאפשר את זה בלי להפוך את זה לדבר העיקרי בחייו?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הודעות: 8400
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

האמת היא שלמרות שיש כבר דפים בנושא, אני מרגישה שנכון לדבר על הקשר בין שני המסכים האלה, TV ומחשב.
וגם אצלנו עולים עניינים דומים לאחרונה - מילד שלא התעניין בכלל בטלוויזיה עד גיל שנתיים, וילד שהיה יושב על הברכיים שלי וצופה בסרטונים נחמדים של כמה דקות, פתאום עכשיו, לקראת גיל שלוש, הוא מבקש כל הזמן את זה או את זה. משחק קצת, מבקש מחשב. אוכל משהו, מבקש TV. מקבל חצי שעה טלוויזיה, מכבה, אחרי 5 דקות מבקש מחשב. לפעמים זה סימן לעייפות או לשעמום, אבל בעבר ידע יפה מאוד להתמודד עם שעמום ובעצם העסיק את עצמו אקטיבית בצורה נהדרת.

ייתכן שזה בגלל ההתלהבות של ההתחלה - בערך לפני שבוע נפל לו האסימון והבין פתאום איך להשתמש בעכבר(!), אחרי אימון עצמי קצר הפך ממש לווירטואוז לגילו. אני מצד אחד גאה בו שפיתח את היכולת הזו ושהוא כ"כ טוב ומדויק במוטוריקה עדינה. אני אומרת לעצמי: אז יצא לי ילד גיק, זה הרי צפוי ולמה לא בעצם. ומצד שני אני ממש לא נלהבת שהוא יתחיל לבלות עכשיו חצי שעה או שעה מול אתרי ילדים, עם ההסתכלות הקרובה הזו על המסך ועם הריצודים - זה כל כך שונה מלפעול ולעשות בעולם האמיתי.

זה מוזר - כשהיה קטן, הייתי צופה בטלוויזיה לידו חופשי (אני לא רואה הרבה, פחות משעה ביום), והוא לא התעניין ותמיד חיפש איפה לסגור את המכשיר. עכשיו, מאז שהתחיל לראות בכמויות, אני לא מדליקה טלוויזיה בכלל כשהוא בסביבה, אבל זה לא עוזר לי הרבה :-) זה כבר שם. אוף.
עם המחשב זה מסובך יותר. בשמחה הייתי מכבה אותו לגמרי כל היום ולא מאפשרת גלישה, אלא שאני עובדת על המחשב, וצריכה לשבת מולו שעות, ומדי פעם (בשעות העבודה) לבדוק אי-מיילים. הפיתוי שלו כל הזמן להגיע למחשב קצת משקף לי את עצמי ואת הפיתוי שלי לבדוק מה קורה שם בפנים (מכורה לא קטנה לצערי), אבל הבעיה היא שמעבר לשיקוף הזה אני באמת צריכה לגשת למחשב גם כשהילד בבית.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הודעות: 8400
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

עיקר שכחתי :-D
אין לי עצה ממשית לתת לך . גם אני פועלת כך:
שלא כמו בעבר, אני מגבילה ואומרת לו, לא. וגם מפסיקה את המשחק אחרי זמן שנראה לי ארוך מייד - מה שמיד מוביל לבכי מר.
וזה קשה, כי עם כל ההסתייגות מהמחשב אני גם מבינה שהוא נכנס ומתעמק במשהו, הרי אין לי "סימן ממשי" לדעת מתי הוא מיצה סשן של מחשב, כמו שבטלוויזיה יודעים שהתוכנית נגמרת וזהו, מכבים. וקטיעת השימוש במחשב היא גם קטיעה של הקו המחשבתי שלו.
מצד שני, אין מה לעשות, ואם הגבולות חשובים בקטע הזה צריך לקבוע אותם. ילד בן שלוש לא אמור לשבת שעתיים ביום מול מסך.

אנחנו נכנסים עכשיו לחורף, נהיה די הרבה בבית יחסית לקיץ, וזה לא הולך להיות יותר קל... |אוף|
שולי_האורגנית*
הודעות: 26
הצטרפות: 17 מאי 2006, 23:35
דף אישי: הדף האישי של שולי_האורגנית*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי שולי_האורגנית* »

לפני שנה הייתי בהרצאה של התפתחות המח אצל ילדים וכיצד היא מופרעת ע"י טלוויזיה, לא זוכרת מי הרצה, אבל זה היה בכנס של התנועה להתעוררות אקולוגית. המלצתו היתה לא לתת לילד מתחת לגיל שלוש לצפות בטלויזיה בכלל.

אנו כהורים בהתחלה מתלהבים, הילד מגיב למה שקורה במסך, מפעיל מחשב, עכבר. אבל זה רק מזיק, לראיה שלהם, להתפתחות הדימיון, ומפתח את התכונה אמא משעמם לי.
אצלנו לשמחתי כבר אין טלויזיה, הילדים משחקים גם מרביצים אחד לשני אבל מתפתחת חברות אחרת ממה שאני רואה אצל החברות, הילדים ממצאים משחקים הדמיון מדהים, המשחק עם החתולים משעשע.
בחורף במיוחד בימים גשומים קשה יותר להפעיל את כולם בבית, אז הזמנתי עוד חבילה של קוביות עץ לבניה של מסלולים, פרוייקט שמחזיק יומים שלושה רצוף. והרי בארצנו אין יותר מזה גשום רצוף.

לפי דעתי חשוב להגביל, הילד בוכה? האם כל דבר שהוא מבקש הוא מקבל? ברגע שיש כללים ברורים וסדר יום, המלחמה על שעות טלויזיה לא קיימות.

אמרו לא לטלויזיה!
אורי_יורמן*
הודעות: 3193
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

המלצתו היתה לא לתת לילד מתחת לגיל שלוש לצפות בטלויזיה בכלל.
גם אני נכחתי בהרצאה.
רק כדי לשים את הדברים בפרופורציה, חשוב להבין שלא מדובר בהמלצה של אותו מרצה באופן אישי. מדובר בהמלצה של משרד הבריאות האמריקאי! המלצה שמשום מה מסתירים מהציבור בשיטתיות.

הוא סיפר בהרצאה בין היתר על המחקרים שערכו שבעקבותיהם ההמלצה התקבלה.
שולי_האורגנית*
הודעות: 26
הצטרפות: 17 מאי 2006, 23:35
דף אישי: הדף האישי של שולי_האורגנית*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי שולי_האורגנית* »

אורי תודה על החידודים, האם תגיע לכנס חורף? הפעם זה אצלי בסל אורגני, מאוד מתרגשת מהרעיון, אשמח לראות אותך שוב.
ניצן_אמ*
הודעות: 6808
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

רק כדי לשים את הדברים בפרופורציה, חשוב להבין שלא מדובר בהמלצה של אותו מרצה באופן אישי. מדובר בהמלצה של משרד הבריאות האמריקאי! המלצה שמשום מה מסתירים מהציבור בשיטתיות.
אה... טוב, לדייק בבקשה.
ההמלצה המדוברת (של מי?) נוגעת למסכי שפופרת בלבד שיש להם קצב עדכון נמוך בהרבה, ועד גיל שנתיים.
לא שכבר בדקו את ההשלכות של הLCD וכל החדשימים למיניהם, אבל ההמלצה לא רלבנטית אליהם.

חוצמיזה, את כל הדברים האחרים שהמשרד הזה ממליץ, אתה גם עושה? (נגיד, לא לאכול בשום אופן שום דבר נא?)
ואגב, לא מצאתי את ההמלצה הזאת באופן רשמי. מישהו מוכן להפנות?
ניצן_אמ*
הודעות: 6808
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

מה שרציתי להגיד בעצם זה:
אז ממליצים. אז מה? נניח אפילו שמשרד הבריאות האמריקאי הגדול והמכובד. (זה מהלא לאכול נא, ומההמלצות לחסן ילדים שמתרגמות לחיסון באלימות תחת איומים בכליאת ההורים, כן? אמיתי אמיתי מהשבועות האחרונים. זה מהללדת בבית חולים תחת שימוש בסמים משככים. שאני אמשיך?)

השאלה האמיתית היא למה ממליצים? זו השאלה היותר מעניינת. האם חוץ מסיבות "טובות", יש כאן מניעים כלכליים למשל? לא? רק טובת הציבור? ממשרד ממשלתי? מעניין.
ואחרי שלמדתי למה ממליצים, להחליט אם מתאים לי או לא. אישית.
אני אישית החלטתי נגד טלויזיה.
תמרוש_רוש
הודעות: 5688
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

מקור לקריאה: "הצילו הילד התמחשב" (באנגלית זה failure to connect), יצא בעברית לפני כעשר שנים. סקירה די יסודית על ילדים ומחשבים, נכתבה על ידי מורה ומנהלת בארצות הברית, אחרי סיור מקיף שעשתה בהמו ןבתי ספר וגני ילדים אמריקאיים.

שורה תחתונה:
מחשבים מאוד בעייתיים להתפתחות של ילדים צעירים.
עדיף בלעדיהם.
אין סיבה לחשוף אותם למחשבים לפני גיל 10 "כדי שילמדו ויהיו מוכנים לעולם המודרני", כי גם בחשיפה ראשונה בגיל 10 הם ילמדו במהירות רבה את כל מה שצריך לדעת, לא פחות מילדים שנחשפו בגיל ארבע.
בחמש השנים הראשונות עדיף להתמקד בעולם התלת-מימדי, החברתי והבלתי מזמזם.
התועלת והפוטנציאל של מחשבים לגבי ילדים גדולים יותר יכולים להתבטא כמעט אך ורק אם יש תמיכה טובה של מבוגר מכוון. בלי זה -רוב שכרם בהפסדם.
שווה קריאה.
אילה_א*
הודעות: 3574
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי אילה_א* »

אין סיבה לחשוף אותם למחשבים לפני גיל
וגם לעט ונייר זה נכון ? סורי לא מסכימה איתך
ואני מאלה שנבהלות אם ילד משחק המון במחשב, אבל לא לחשוף בכלל לפני גיל 10 נראה לי קיצוני מאוד .
במיוחד שכל הילדים בני הפחות מעשר שאני מכירה יכולים לעזור לי מאוד בכל אחת מתוכנות הוינדרוס כמו פאואר פוינט ,אקספלורר ווורד
זה בעיני ידע כל כך בסיסי בימינו ממש כמו לכתוב .
אילה_א*
הודעות: 3574
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי אילה_א* »

טוב חשבתי על זה עוד
יש לדעתי הבדל משמעוית בין טלוזיה למחשב
גי למחשב יש גם ערך חינוכי (או לפחות אפשר להפיק ממנו כזה)
בטלוזיה יש פאסביות מאוד גדולה
הבעיה היא שבשניהם יש מעט מאוד קטרזיס ולכן קל להתמכר אליהם
עודד_המחפש*
הודעות: 3030
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

לגבי שני הנושאים:
  1. אפשר לבחור את התכנים כך שיתאימו לתפיסת עולמנו (יעבוד רק עד גיל מסויים, כמובן)
  2. אפשר להשתתף בפעילות ואז לתת את העין הביקורתית על התוכן (לפעמים זה עלול להפריע לצפיה/משחק ולכן אפשר לדבר על זה אחר-כך)
לגבי מחשב, מכיוון שאכן אין סיום ברור כמו בטלויזיה, אפשר להחליט מראש על מסגרת זמן, ולשים טיימר או שעון מעורר שיצפצף כמה דקות לפני שזה מסתיים (כהכנה) ואז שוב כשהזמן עובר לגמרי. זה יכול לעזור לקבל תחושת סיום.
בכל מקרה, נראה לי ש"קאט" חד מבלי להתחשב במה שהילד עושה כרגע (למשל - להתעקש לעצור באמצע משחק), זה מעשה בלתי חינוכי ובלתי אנושי. עדיף לחכות לסוף משחק או סוף שלב, או לקבוע גבול מסויים ("כשתגיע ל10,000 נקודות נעצור").
איטה*
הודעות: 13
הצטרפות: 05 אוגוסט 2003, 19:48

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי איטה* »

גילינו כי במשפחתון של הבן שלנו (בן שנתיים וחודשיים) משתמשים רבות (לטעמנו) בטלויזיה - כמעט כל פעם שבאים לאסוף אותו הילדים מול הטלויזיה והיום בבוקר כששמתי אותו במשפחתון והוא בכה, המטפלת הציעה לו לראות מיקי מאוס בטלויזיה בכדי להרגיע אותו - הייתי המומה, לא הראתי לה את זה אבל יצאתי משם בתחושה נוראית (לנו אין טלויזיה בבית, למרות שלפעמים רואה סרטונים במחשב). בעלי ואני שוקלים להעביר אותו למעון אחר - שבמקרה גם יותר נגיש. האם זו סיבה מספקת? אולי עדיף לדבר עם המטפלות (יש 2 ואחת בעיקר משתמשת בטלויזיה) קודם, אולי לדבר עם שאר ההורים? מה לעשות? אשמח לייעוץ :) תודה רבה
נילי_קו*
הודעות: 154
הצטרפות: 17 ינואר 2006, 13:45
דף אישי: הדף האישי של נילי_קו*

ילד טלויזיה ומחשב

שליחה על ידי נילי_קו* »

אצלנו אין טלויזיה, ואין לי שום סימני שאלה לגבי צפיית פעוטות בטלויזיה או שימוש במחשב. יחד עם זה, סימני הקריאה התחדדו עבורי מאד בעקבות
קריאת הספר "עולם הילדות" של גלעד גולדשמיט. זהו ספר העוסק במהות של הילדות על פי האנתרופוסופיה, אבל כתוב בהיר ומקסים, ומתאים לחלוטין גם למי שלא מכיר את עולם האנתרופוסופיה, או בהכרח מתחבר אליו. יש בספר פרק גדול מאד על מחשבים וטלויזיה, וגם התיחסויות לנושא בפרקים אחרים.
אני ממליצה בחום להורים המתלבטים בנושא.
שליחת תגובה

חזור אל “טלוויזיה”