מסיק בצל הגדר

אנונימי

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי אנונימי »

לאור הדיונים בדף איפה כאן מדברים עם העורכים, הדף נערך ב-15.10 על ידי טרה רוסה. (הערת עריכה: בדף המקורי היו ציטוטים מאתרים ומאימיילים שונים. הטקסטים לא קיימים באתרים המקוריים. כסוג של פשרה השארתי את הטקסטים שמתארים פעילות שהייתה, ומחקתי את אלה שמזמינים לפעילות. )

דף זה אינו אמור להיות דף וכחני, אלה דף שיתוף. מי שרוצה לכתוב למה לא מסיק בצל הגדר, מוזמן לעשות זאת בדף למה לא מסיק בצל הגדר

{נעה(2003-10-25T20:30:00):
היום הייתי במסיק באחד הכפרים. מדובר בפעילות מאורגנת של כמה ארגונים, שתתקיים בשבועות הקרובים, בסוף השבוע ולפעמים גם באמצע השבוע. מי שמחפש איך לעזור לאנשים שהמדינה שלנו רומסת כל יום, זאת הזדמנות מצוינת.
אבא_של_יותם*
הצטרפות: 16 פברואר 2003, 22:08

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי אבא_של_יותם* »

כל הכבוד!
הלוואי ויהיו רבים כמותך.
שרון_ברקת*
הצטרפות: 11 יולי 2002, 16:02
דף אישי: הדף האישי של שרון_ברקת*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי שרון_ברקת* »

בשנה שעברה, כשהתקיים מסיק דומה באזורים שבהם מתנחלים, בחסות הצבא, מנעו מבעלי הכרמים למסוק אותם, לא הייתי בארץ ולא לקחתי חלק במבצע החשוב הזה. את חלקנו תרמנו בדיעבד, ברכישה של 2 פחי שמן הזית השנתיים שלנו מהיבול שנמסק באותו מבצע. השנה אני מקווה לקחת חלק פעיל במסיק, ובכל מקרה לחזור על התמיכה ברכישת השמן, שכל שימוש בו (עניין יום-יומי אצלנו) חוזר ומזכיר לי (כאילו שצריך תזכורת) את עוולות הכיבוש ואת הצורך להתמודד מולו בכל דרך אפשרית.
יישר כח למי שהיה היום במסיק ולכל מי שייקח בו חלק בהמשך!
נעה*
הצטרפות: 27 ינואר 2003, 09:36

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי נעה* »

לא היו עימותים, לא עם מתנחלים ולא עם הצבא, וגם לא ראינו שום מתנחל ושום חייל. כנראה אין באזור התנחלויות.
שמעתי מאנשים שכבר היו כמה פעמים בשנים קודמות במסיק שאכן זה היה מסיק שקט ביותר.
חוץ מזה, אם ראית את הקישור, הסיבה למסיק בכפר הזה היא לא התנכלויות של מתנחלים, אלא באמת גדר ההפרדה המזעזעת.
ליזה_ליזה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2003, 17:28
דף אישי: הדף האישי של ליזה_ליזה*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי ליזה_ליזה* »

שמעתי מאבא שלי שיש התארגנות דומה גם השנה, הוא כנראה יילך בשבת.
ראיתי שיש פרטים באתר של תעאיוש.
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי סמדר_נ* »

שמעתי מאבא שלי שיש התארגנות דומה גם השנה, הוא כנראה יילך בשבת.
חברה שלי היתה בשבת האחרונה. הסיפור השנה הוא שהצבא אישר רק 3 ימי מסיק מתוך חודש שלם. לפי הידיעה בהארץ (אני לא יודעת איך מביאים קישור לידיעה מלפני כמה ימים), הסיבה שהצבא נתן היא התפרעויות של מתנחלים סביב המסיק. קראתי כמה פעמים כדי לוודא שהבנתי נכון.
בכל אופן, לפי מה שהיא סיפרה, הצבא לא אישר לקבוצות מהארץ להיכנס לשם, אבל בלחץ ההפגנה אישר לחקלאים הפלסטינים למסוק, והנושא יועלה בוועדת חו"ב של הכנסת. גם זה משהו.
עדי_ל*
הצטרפות: 06 ספטמבר 2004, 01:58
דף אישי: הדף האישי של עדי_ל*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי עדי_ל* »

היום נחסמה דרכם של יותר ממאה פעילי שלום מוסקי זיתים – כלומר, נשארה עוד הרבה עבודה שיש לבצע. טוב שנחשפו לתקשורת הבעיות שגורמים המתנחלים והצבא לתושבים הפלסטינים בביצוע מסיק הזיתים, אך אנו נדאג שבשבת הבאה נוכל לבצע את עבודת המסיק בפועל ע"י תיאום קפדני עם הצבא.
מ.שלווה*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2004, 10:15

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי מ.שלווה* »

הלוואי ויכולתי להצטרף , לבי אתכם המוסקים . השנה אני בהריון וזה נהיה מפחיד מדי להגיע למקום רווי אלימות . אחרי הכל לא מזמן אושפזו פעילי שלום שהוכו בידי מתנחלים .
בהצלחה לכם , אני כנראה אתמוך בקנית שמן זית - תודה על הרעיון .
רון_ג*
הצטרפות: 26 יוני 2004, 22:01
דף אישי: הדף האישי של רון_ג*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי רון_ג* »

הנה דיווח של "רבנים לזכויות אדם" על המסיק :
(21 אוקטובר 2004)

_בימים האחרונים בלט הפחד של משפחות להגיע לאדמותיהן, אפילו בנוכחותנו ובאבטחת הצבא, ועלייה במספר העצים שגלינו ללא פרי או עם פרי מנוון. אף אחד לא גנב את הפרי באופן ישיר - אבל ההצטברות של שנים בהן אי אפשר להגיע לטפל בעצים בין מסיק למסיק עושה את שלה. גם בבית פוריק וגם דיר אל-חטב מצאנו מקומות כאלו. בבית פוריק, זה כלל אזור בו עבדנו בשנה שעברה. היו גם הצלחות. כמעט כל יום אנו מדברים עם אנשים שאומרים שלא היו במקום מסויים שנים רבות. כמה שזה עצוב ולא צודק, בהרבה מקומות פגשנו אנשים שאמרו שאינם מוכנים ללכת לאדמותיהם בלדינו. מתנחלים נראו כמעט בכל יום בג'מאין. ביום שלא הינו שם, המשפחות פשוט עזבו. בבית פוריק הצבא הסכים, לבקשתנו, ליום נוסף עבור המשפחות שלא הספיקו בימים שלהם לפי לו"ז הצבא. שוב, עם כל ההבנה של הסכנה לאנשים המגיעים בקרבת התנחלויות, הדבר שערוריתי ש"מותר" לאנשים להגיע לאדמותיהם רק בימים מסויימים, אותם אנו חייבים לבקש עבורם. היום היינו באדמות הכפר קפין.
מצד אחד, כ-600 איש קיבלו אישורים השנה להגיע לאדמותיהם. זה הרבה יותר מבשנה שעברה, אבל עדיין יש כ-200 איש שלא קיבלו. כ-50 מהאנשים הללו היו מנועים מטעמי ביטחון. זאת אומרת שתוואי הגדר החוצה בין האוכלוסיה ובין אדמותיה יצר סתירה בין צורכי ביטחון ובין זכויותיהם של פלשתינאים לאדמותיהם. מעבר לכך, כ-150 איש מנועים עד ש יוכלו להוכיח בעלות. אין סיכוי שיוכלו לעשות זאת לפני סוף עונת המסיק. המשפט האחרון בכתבה של רוני שקד לגבי הבעיות במסיק שלשום ב"ידיעות
אחרונות" היה "החיכוכים והעימותים יימשכו -כי לא מדובר בשמן, או בזיתים כבושים, אלא בסכסוך אתני-לאומי." בפרשת "לך-לך" אנו קוראים על איך אברהם מוכן לעשות הכל על מנת לא להיות בקונפליקט עם אחינו לוט, כאשר מתפתח ריב בין רועי צאן שלהם, "ויומר אברם אל-לוט אל-נא תהי מריבה ביני ובינך ובין רועי בוית רועיך כי –אנשים אחים אנחנו. הלא כל הארץ לפניך הפרד נא מעלי אם השמאל ואימנה ואם הימין ואשמאילה". הגיע הזמן שבמקום התחרות בין בני-ישמאל ובני יצחק על הירושה הטריאטורלית של אברהם, נהייה יורשים ראוים של הירושה המוסרית שלו. לוח זמנים אפשרי לימים הקרובים: מחר יוצאים לג'מאין ואולי לדיר איסתיא (על ידי התנחלות יקיר) יום ראשון ושני - איננו יודעים עדיין לאן נצא ימי שלישי-שיש - אנו בעין עבוס וחווארה. לאור הניסיון בשנה שעברה, אנו זקוקים לכמה שיותר אנשים בימים אלו.
בברכה, אריק הרב אריק אשרמן_
שאלת_תם*
הצטרפות: 02 נובמבר 2004, 17:57

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי שאלת_תם* »

האם ישנה אפשרות לאזרחים ערבים ישראלים (בעצם גם יהודים) להגיע ולעבד את האדמות הללו (שכלואות בגדר)?

אם כן, הרי שבעלי האדמות יכולים להחכיר אותן לאזרחי ישראל הערבים ולקבל את תמורתן כמו שמקובל בכל מקרה של החכרת קרקעות על ידי חקלאים.

לא פותר את בעיית הגדר, העוול וכו', אבל כן פותר את בעיית הפרנסה, ואת הזנחת המטעים עקב אי יכולת להגיע אליהם.
עדי_ל*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי עדי_ל* »

_היום היה יום קשה. המשלחת שלנו יחד עם תושבי פרעתה בקושי מסקו שלושה עצים. קיבלנו הודעה על עצים כרותים בדיוק באזור שהינו מתוכננים למסוק מחר. (כאשר ליד אס-זאוויה רק ישראלים יכולים למסוק). אמנם אנו חוגגים ניצחון על יד חות גלעד היום, אבל איני יכול לשכוח שאילו היו מקבלים את מדידות המשפחות מפרעתה לפני שנתיים, לא היו מאבדים את היבול בשנה שעברה, ואם היו יכולים לטפח את עציהם התוצר היה של 3 טון שמן ולא טון אחד. עם כל זאת, היה שווה כל מאמץ כדי לראות את החיוך על פני האנשים מפרעתה שחשבו במשך שלוש שנים שאדמותיהם אבודות, והנה שבו לידיהם. היה מדהים לשמוע את הצעקות "לעבודה!" שיצאו מפיהם של פלשתינים וישראלים גם יחד.
בברכה,
הרב אריק אשרמן
מנכ"ל שומרי משפט_

_פרעתה, ליד התנחלות חות גלעד
"לעבודה!" הייתה הקריאה שיצאה בשעה 14:30, כאשר חקלאי פרעתה ומתנדבים ישראלים קיבלו את ההודעה שהיועץ המשפטי לאיו"ש קבע כי האדמות ליד חות גלעד שייכות לחקלאים הפלשתינים מפרעתה וג'ית, ושהמסיק יכול להמשיך. המסיק הופסק בערך ב-11:00, לאחר שמתנחלים מחות גלעד התעמתו עם המוסקים, קיללו את כוחות הביטחון ואת המוסקים, ודרשו בירור במנהל האזרחי לגבי הבעלות על הקרקעות.
מת"ק שומרון הפסיק את המסיק ליד חוות גלעד ובקש מהצדדים להגיע למת"ק לבירור הבעלות. משלחת שומרי משפט המתינה שעות ארוכות ליד מאחז פלגי מים השייך להתנחלות עלי, אך הצבא לא אפשר למסוק למרות שהדבר תואם מראש. כוחות הבטחון דרשו שרק ישראלים ימסקו, דבר שאינו אפשרי עקב העובדה שלישראלים אין מידע אלו עצים שייכים למי מהפלשתינים.
בעקבות אירועים אלו נציגי המשפחות ונציגי שומרי משפט ניגשו לבדוק את השטח הנתון במחלוקת. העצים נמצאו במצב גרוע. הבנו כי הצבא יאפשר מסיק באזור מלבד הרצועה העליונה ברוחב 50 מטרים. זוהי סתירה של החלטת בג"צ ושל העקרונות שנקבעו על ידי הצבא שיתאפשר לפלשתינים למסוק עד הזית האחרון. אנו מרוצים מהחלטת היועץ המשפטי, אך מאוכזבים מהפסד יום עבודה. לפני שנתיים,
כאשר משלחת שומרי משפט הותקפה, המשפחות הפלשתיניות נדרשו להגיע למת"ק עם מפות,
אך הוחזרו בכל פעם ללא התייחסות ותשובה. יבול הזיתים בשנה שעברה אבד כולו.

קפין, ליד ההתנחלות חרמש
אתמול אזור חרמש הוכרז "שטח צבאי סגור" וכוחות צבא, ציוד כבד ומתנחלים נצפו בשטח. היום השטח נפתח וחקלאים מצאו 20 עצי זית עקורים ועוד 20 עצים שהושחתו. בולדוזרים דרסו את אדמותיהן של שתי משפחות - ג'אמיל חליל קיטאני ומוחמד מסעוד בושנאק.

שומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם._
עדי_ל*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי עדי_ל* »

_אחרי האירועים אתמול, היום גילינו שהזיתים באדמות פרעתה נגנבו במהלך הלילה. בסוף יום המסיק בפרעתה מתנחל מחוות גלעד איים על מוסקים ממשלחת שומרי משפט ועל בעל המטע עם מוט ברזל, אחרי שבמהלך היום הוא ואשתו נכנסו למטע, הפריעו למסיק ואיימו על המוסקים. במקרה הראשון המשטרה הוזמנה והתערבה. במקרה שארע בסוף היום המוסקים עזבו את המקום ורכב צבאי שנזדמן למקום אפשר את הליכתם בשקט.
האירועים היום מצביעים על הקלות הבלתי נסבלת בה מתנחלים יכולים לנקוט באלימות
ולהתחמק מכוחות הביטחון ומאכיפת החוק.

בברכה,
אריק_

_רקע:
מדינת ישראל הקימה את חומת ההפרדה מזרחה מהקו הירוק ועמוק בתוך השטח הפלסטיני במטרה לתחום גבול חדש למדינת ישראל, לפגוע בתשתית הכלכלית והחברתית של הכפרים לאורך הגדר, ולהביא לטרנספר של הכפריים מאזור הגדר.
הגדר שבנייתה הסתימה, מסאלם בצפון ועד מסחה בדרום, אורכה 115 ק"מ, ולאורכה פזורים עשרות כפרים וערים עם אוכלוסייה של כ- 170,000, נפש, וכ- 90,000 דונם ממערב לחומה.
המשך בניית החומה,והתוכניות להרחבתה לכוון אריאל וקדומים, יפגעו אנושות בכלכלה, בחינוך, בבריאות, בחופש התנועה, ובמרקם החיים של עוד 250,000 פלסטינים.

הכפרים עאנין וברטע, בהם נמסוק, נמצאים ממזרח לגדר ההפרדה. למרות השערים החקלאיים שנקבעו לאורך הגדר, הם אינם נותנים מענה לצרכים של החקלאים הפלסטינים בעיבוד אדמתם, ומימוש פרי עמלם במסוק עצי הזית, עצי הפרי, וחממות הירקות.
הקשיים במעבר בשערים, המרחקים הארוכים שעליהם לעבור מהכפר לשדות, אי היכולת להכניס כלי תחבורה ועבודה ממונעים, הוסף את מספרם הגדול של מנועי המעבר, גורמים סבל רב לאוכלוסייה של כפרים, נזקים גדולים לכלכלת המשפחות וסכנת אובדן של האדמות.
חלק מהאדמות באזור הן אדמות שקרויות מירי, שמשמעותו בעלויות משותפות שאינן רשומות וחזקות על האדמה ללא רשום בטאבו. חוק טורקי, שישראל אימצה קובע שאדמות שלא עובדו במשך שלוש שנים יעברו לרשות המדינה. על כן, השתתפותנו במסיק היא חלק מהמאבק על גבולות המדינה הפלסטינית, ומאבקנו נגד הכיבוש.
לפועלנו זה יש גם צד הומניטרי חשוב, יצירת האפשרות שהפלסטיניות/ים יממשו את זכותן/ם על פרי עמלם מאדמתן/ם, יחד עם הזדהות אנושית עמוקה לסבלן/ם ומאוויהן/ם.

נציג הקואליציה יעקב מנור. _
נעה*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי נעה* »

_קואליציית המסיק

רקע:
הכפר כפין ממוקם ממזרח לגדר ההפרדה בשכנות לקיבוץ מצר. חלק ניכר מאדמותיו וכרמי הזיתים שלו נמצאים ממערב לחומה. כ-90,000 דונם של אדמה חקלאית באזור הגדר הצפונית נמצא מעבר לחומת ההפרדה. באזור זה יש גידולים של עצי זית ופרי, ובעבר שימש אסם של ירקות עבור הגדה המערבית, חלק גדול מהחממות התיבשו ממחסור במים ומתנאי גישה קשים לחממות, וכן כתוצאה ממגבלות שונות במעבר בשערים החקלאיים. השנה היא שנה דלת פרי, ותיקים טוענים שמזה-25 שנה ללא זכורה להם שנה כה מועטת פרי. המעבר בשערים הוא רק לבעלים של החלקות, ובמקרים רבים לחקלאים רבים אין זכות מעבר בשערים. התגייסותנו חשובה הן מהצד ההומניטרי של עזרה במסיק, והן במובן הפוליטי של האחזות בקרקע ואי הפקרתה לסיפוח. השנה בלחץ עתירה בבג"ץ, שעדיין מתבררת, המדינה התחייבה לאפשר את המסיק בכל האזורים הבעיתיים כמו אזורי חכוך ליד ההתנחלויות וכרמים ממזרח לחומה.
באשר לאזורי החיכוך הצבא תיגבר את הכוחות ונותן הבטחה למוסקים הפלסטינים, עם זאת כמה אזורים הוכרזו כשטח צבאי סגור לישראלים בטענה של רצון למנוע חיכוך עם המתנחלים. הוראה זו לא מקובלת עלינו ונמשיך להאבק בה בדררכים שונות._
נעה*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי נעה* »

המסיק כבר התחיל, והשנה קשה במיוחד.
מעבירה מייל שקיבלתי מהרב אריק אשרמן מרבנים שומרי משפט שממחיש את החשיבות שבהתנדבות למסיק בשבועיים הקרובים:

אנחנו נכשלנו. אני נכשלתי. כנראה לא הצלחתי להעביר אליכם את מלוא המשמעות של הנוסחה: 'כאשר אנחנו לא שם אנשים נפגעים'. והנה זה קרה. באסל צאלח מפאראתא שוכב בבית חולים מאיר עם פגיעות בראש, בגב וכתף שבורה, לאחר שמתנחלי חוות גלעד תקפו אותו בנוכחות הצבא ואנחנו לא היינו כי לא היו לנו היום מספיק מתנדבים ולא הצלחנו להתפרס בכל המקומות שהיינו צריכים להיות בהם. לא יעזור, אין טעם לדשדש בחמץ שעבר עליו הפסח וחייבים לחשוב על מחר. מחר אנחנו צריכים להיות נוכחים ביותר מ-10 כפרים ואנחנו זקוקים, בלי הגזמה, לפחות ל- 50 מתנדבים, כרגע יש לנו רק 21 מתנדבים. אנחנו זקוקים למספרים דומים בימים הקרובים (50).
מיכל_בר*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2005, 22:41
דף אישי: הדף האישי של מיכל_בר*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי מיכל_בר* »

איזה יאוש, ששנה אחרי שנה הסיוט הזה נמשך (ואפילו מחמיר!). 3 ההודעות האחרונות, שנכתבו בהפרש של שנה זו מזו, משקפות לא רק את המצוקה הגדולה של הפלסטינים, אשר מאוימים - ונפגעים - על-ידי יהודים, אלא גם את המצוקה של אלה שמנסים לעזור להם, ולא מצליחים לגייס יותר מקומץ אנשים. וגם ניכרת השתיקה מסביב לכל זה. אנשים כבר עייפים מלהגיב, שלא לומר לצאת ולמסוק. זה קורה עכשיו. בימים אלה ממש. צריכים אותנו!!!
עבור רבים, אם לא יהיה מסיק - לא יהיה כמעט מה לאכול בשנה הקרובה.
בלה_שנדמה_לה*
הצטרפות: 20 דצמבר 2005, 05:55
דף אישי: הדף האישי של בלה_שנדמה_לה*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי בלה_שנדמה_לה* »

למה הנושא הזה לא מופץ במייל לכל העולם, לפחות כמו צורך דחוף בתרומת דם לחולה סרטן?!
לא, אני רצינית. <אולי כן מופץ, רק אני לא מקבלת?>

האם אנשים לא מתערבים כי חוששים לחייהם? כי זה רחוק? כי הם מסכימים עם העוולה? כי קל להדחיק ולהגיד שזה רחוק ולא קשור אלינו.... )-:
מה עושים?!

זה קורה עכשיו. בימים אלה ממש
נעה*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי נעה* »

למה הנושא הזה לא מופץ במייל לכל העולם, לפחות כמו צורך דחוף בתרומת דם לחולה סרטן?!
הוא מופץ רק ברשימות תפוצה מסוימות. כלומר רק מי שרוצה לדעת יודע.
ולא הרבה רוצים לדעת. גם אם יפיצו את זה עכשיו בראש חוצות, אני בספק רב אם יימצאו מספיק מתנדבים.
את רוב האנשים זה פשוט לא מעניין במקרה הטוב, ואחרים חושבים ש"מגיע להם" במקרה הפחות טוב.
חלק באמת לא הולכים מתוך פחד. אולי חוששים לחייהם זה מוגזם, אבל בהחלט לא נעים להיתקל במתנחלים מתלהמים (וחמושים).
בשנים עברו הלכתי רק למקומות שהסיכוי לעימות עם מתנחלים בהם היה קלוש.
<השנה לא יוצאת כי צמודה ליונק>
מיכל_בר*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי מיכל_בר* »

לכל מי שלא התמזל מזלו למסוק, וגם למי שכן, אתם יכולים לקנות אחלא שמן!!!
תוצרת דיר-דבוואן, מזרחית לרמאללה.
רון_ג*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי רון_ג* »

רק רציתי לומר שהארגון רבנים לזכויות אדם מוציא כל יום (פרט ליום שבת) מיניבוס של מתנדבים למסיק בשטחים.
כך שמאוד קל להצטרף אליהם אם יש יום פנוי.

המסיק חשוב מאוד (לדעתי) וממש לא מסוכן. הפלסטינים מארחים את המוסקים נהדר (שהרי אנחנו באים לעזור להם).

השתתפתי השנה בשלושה ימי מסיק ומתוכם בשתי פעמים המשטרה או המתנחלים הגיעו כדי לנסות להפסיק את המסיק (המשטרה וגם הצבא מאוד אדיבים גם כלפי הפלסטינים במקומות שנכחתי, ראוי לציין. אבל בקשו להפסיק את המסיק) ונוכחות המוסקים הישראלים שם אפשרה להמשיך את המסיק אחרי כמה טלפונים ובירורים. זה ממש הצלחה של הפעולה.
רון_ג*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי רון_ג* »

אני רוצה קצת לתקן את הדברים הקודמים שלי בעקבות הערה נכונה של בר עדש :

כנראה הייתי קצת נמהר בלומר שהמסיק "ממש לא מסוכן".
בכלל מסוכן ולא מסוכן זה ענין סוביקטיבי.
העובדות הן שבשנים קודמות מוסקים ישראלים הותקפו ע"י מתנחלים (כולל אח שלי שנפצע בראש ובמזל לא נפצע קשה) מספר פעמים. מוסקים פלסטינים הותקפו מספר רב מאוד של פעמים (ובמספר פעמים אף נרצחו) בשנים הקודמות.

השנה המצב הרבה יותר טוב. אני דברתי עם אריק אשרמן מרבנים למען זכויות אדם שנמצא כל יום בשטח.
הצבא והמשטרה השנה סוף סוף תפסו צד ומגינים על הפלסטינים המוסקים בד"כ (במספר מסיקים שהיינו היו לידינו שוטרים כל היום).
זה כנראה בעקבות פסיקת בג"ץ שחייבה את מערכת הבטחון לעשות כן.
עד כה, השנה לא נפגעו (ואני חושב שגם לא הותקפו פיזית) מוסקים ישראלים.
כן היו השנה תקיפות בודדות של מוסקים פלסטינים ובאחד המקרים המוסק נפצע קשה מאוד.

שכתבתי שזה לא מסוכן, יותר התיחסתי לסכנה מלהסתובב בכפרים פלסטינים. כאן אני עדיין חושב שזה לא מסוכן (שוב, זה סוביקטיבי)
והסיכוי שמישהו יפגע באורחים הישראלים שבאו לעזור נראה לי אפסי. פלסטינים מעולם לא תקפו פעילי שמאל בשטחים מאז תחילת האינתיפדה
(ויש פעילים שמסתובבים חופשי בשטחי A).

כך שבשורה התחתונה יש כאן סכנה.
לדעתי, זה לא פעילות לילדים, אבל אני עדיין חושב שפוטנציאל הסיכון נמוך יחסית (בודאי השנה ביחס לשנים קודמות).

הערה אחרונה: המסיקים שמאורגנים בימי שבת ע"י קואליצית המסיק נראים לי הרבה יותר בטוחים כיון שמדובר בקבוצת מוסקים ישראלית גדולה
(50 אנשים בד"כ) בניגוד לקבוצות הקטנות של אמצע השבוע (4 אנשים בכל מקום.
אמא_של_נבט*
הצטרפות: 14 מאי 2005, 07:06

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי אמא_של_נבט* »

לדעתי, זה לא פעילות לילדים,
בדיוק בגלל זה אני לא במוסקים למרות שלבי איתם ,וזה גם לא היה בטוח לי כשהייתי הריונית. אני קונה את השמן שמוכרים כאן בסחר הוגן ולפחות כך מקיימת את העזרה הקטנה שאני יכולה לתרום . מציעה גם להורים נוספים ,זה חשוב מאוד מאוד מאוד
מיכל_בר*

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי מיכל_בר* »

חוזרת על הצעתי:
שמן זית פלסטיני איכותי מהמסיק האחרון, מאיזור רמאללה.
הכסף עובר למשפחה פלסטינית מהכפר חיזמה, אשר חלק מעצי הזית שלה נחטפו מעבר לחומה.
דלילה*
הצטרפות: 08 אוגוסט 2008, 08:56

מסיק בצל הגדר

שליחה על ידי דלילה* »

השמן זית שמוכרת עמותת "חלונות" מומלץ בחום וגם העבודה שהעמותה עושה היא מדהימה (מפגשים בין בני נוער פלסטינים וישראלים והוצאה לאור של כתב עת דו-לשוני לנוער)
שליחת תגובה

חזור אל “תקשורת ופוליטיקה”