אוניברסיטה פתוחה או רגילה

פידג'ט*
הצטרפות: 08 מרץ 2007, 16:14

שליחה על ידי פידג'ט* »

זהו דף התייעצות - לא מצאתי דף דומה שאוכל לכתוב בו, אז הנה פתחתי את הדף הראשון שלי :-)

הקדמה קצרה (אני בטוחה שהבנתם כבר את הנושא הכללי) -
אני בת 24, אמא לגוזל בן 1.3 ובת זוג. כל החברים שלי לומדים באוניברסיטה, ספציפית באחת מסוימת, שנחשבת מהטובות.
אפשר להגיד שבערך כל החיים כיוונו אותי לאוניברסיטה - גם אוהבת ללמוד, גם קולטת מהר, גם אוהבת סמכות... די הרבה פעמים אמרו לי מורים שאני סוג התלמידים שהם עובדים בשבילו. גאווה לכל אמא פולניה :-P

במשפחה כולם דוחקים בי - נו, מה יהיה? היום אי אפשר בלי תואר!
החברים - מתפלאים שאני לא מצטרפת. הם גם מסוג התלמידים שהוזכר למעלה, ונהנים מכל רגע.
ואני - ?

אם נעזוב את הנושא הכלכלי (הכאוב מאוד) בצד - אני רוצה ללמוד. בעיקר דברים לחלוטין לא פרקטיים ושדורשים שנים, כמו אנתרופולוגיה, והיסטוריה. כמעט הכל מעניין אותי חוץ ממתמטיקה (וגם זה רק בגלל טראומה ממורה מסוים).

אני לא משוכנעת שאני יכולה ללמוד במסלול הרגיל. יש לי הרגשה כאילו פיספסתי את הרכבת האקדמית. בכל זאת, הגוזל בבית, אני ובן זוגי עובדים, אמנם במשרות מאוד גמישות, אבל... איך אפשר?

תופים בבקשה - כאן אתם נכנסים לתמונה (הרבה אקדמאים פה, כן?)
בת דודה שלי נרשמת עכשיו לאוניברסיטה הפתוחה ומשכנעת אותי שגם אני יכולה.

למישהו יש ניסיון עם שיטת הלימוד שם?
האם זה יכול להיות פיתרון טוב לאמא עם גוזל תובעני (אבל שהולך לישון ב19:00)?
האם בכלל מתייחסים לתואר מהאוניברסיטה הפתוחה בחיים "האמיתיים"? כלומר, מעבר לזה שאני אהנה מהלימוד, האם זה פרקטי?
ואיך בכלל לומדים עם ילד ועבודה?

תגובות, עיצות, דעות, אמירות וביקורות - נא להכניס כאן @}
רונית_נשר*
הצטרפות: 27 דצמבר 2006, 13:23
דף אישי: הדף האישי של רונית_נשר*

שליחה על ידי רונית_נשר* »

השאלה היא מה בדיוק הצורך שלך?
את מעוניינת לעשות תואר לשם ההנאה, ההעשרה?
או שחשוב לך ה"ייחוס" והססטטוס של המוסד בו את לומדת?
או גם וגם?

ללמוד באוניברסיטה הפתוחה מצריך הרבה מאד משמעת עצמית, ואני לא משוכנעת שאכן זה יוצא יותר זול לאורך טווח, כי בדר"כ מי שלומד בפתוחה מושך את התואר ליותר מ 3 שנים..

לגבי הסטטוס: בהחלט יש מקומות שבהם יסתכלו בעין אחרת אם מישהו למד באונ' הפתוחה, זה נחשב "פחות" ( לדעתי זה שטות, כי זה תלוי מיהו הסטודנט ולא היכן למד. ואם את מוצלחת, וגאוות כל אם פולניה :-) אז יתרשמו ממך ואל רק מקורות החיים שלך).
בעיקר במקצועות יישומיים יש את ההירככיה של איפה למדת, אוניברסיטה או מכללה או פתוחה ( פסיכולוגיה וכו').

לגבי הצד הכלכלי:
אם רק בגלל זה את שוקלת את האוניברסיטה הפתוחה- אז כמה נקודות למחשבה:
לא לשכוח שבאוניברסיטאות רגילות יש מלגות לסטודנטים, ויש אפשרויות שונות למימון.
למשל: חברה שלי לומדת במכללה שהיא שלוחה של בר אילן. שנתיים לומדים במכללה, שנה בבר אילן. בשנה הראשונה היא למדה בחינם כי השלוחות מעניקות מילגות מלאות, בשנה ב' היא קיבלה מילגת הצטיינות שכיסתה חלק נכבד מהתשלום השנתי. כך שיש אופציות. שווה לבדוק.

כמו כן יש תכניות לימוד שבנויות בצורה גמישה יותר, מותאמות קצת יותר לאימהות, ואז את יכולה לשחק עם המערכת.
אבל את זה את צריכה לבדוק עם יועצי הלימודים.

ממרום גילי וניסיוני, ( גם האקדמי ), אני בהחלט חושבת שעכשיו זה הזמן ללמוד לתואר, דווקא כשהגוזל עוד קטן,
לפני שאת מתחילה לרוץ ולהסיע לחוגים וכו'. וכן...מה לעשות ככל שמתבגרים זה נעשה קצת יותר מורכב. אז אני ממליצה לא לדחות.
ומה זה "איחרתי את הרכבת"? :-) את צעירונת! ממש ממש ממש לא איחרת.
אם בא לך ללמוד, ויש לך דרייב לזה, את תמצאי את הדרך לממן את זה.

בהצלחה.
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ממש על רגל אחת, כי יש לי הרבה מה להגיד אבל אני מתאפקת :-)
רק לגבי השאלה על החיים ה"אמיתיים".
יש לי מכרה שעושה PHD במחשבים ב MIT עם תואר ראשון של הפתוחה (ממכללה, אבל זה לא משנה כהוא זה לMIT...)
ולחיים האמיתיים-האמיתיים, זה לא משנה ביכ-לל... :-) (הדוקטורט מMIT אני מתכוונת ;-))
איתי_שרון*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2001, 00:51
דף אישי: הדף האישי של איתי_שרון*

שליחה על ידי איתי_שרון* »

אם נעזוב את הנושא הכלכלי (הכאוב מאוד) בצד - אני רוצה ללמוד. בעיקר דברים לחלוטין לא פרקטיים ושדורשים שנים, כמו אנתרופולוגיה, והיסטוריה
אתמול שמעתי הרצאה של רוברט אומן, זוכה פרס נובל לכלכלה (2005). הוא סיפר שכשהוא עשה דוקטורט הוא בחר במיוחד תחום לא פרקטי, כזה שיש מעט מאוד סיכוי שמישהו אי פעם ישתמש בו. במסגרת עבודת הדוקטורט הוא הוכיח איזה משפט בתחום שנקרא תורת הקשרים, שנשמע נורא פשוט (אבל לקח שנתיים להוכיח). למרבה "אכזבתו", 50 שנה אחרי, הנכד שלו התקשר אליו לילה אחד וביקש ממנו שיסביר לו על תורת הקשרים כי הוא לומד את זה בביה"ס לרפואה, בקשר לכל מיני בעיות ב-DNA שנוצרות כתוצאה מזה שהסלילים של ה-DNA "נקשרים" אחד לשני. כך שאל תגידי "לא פרקטי", תגידי "בנתיים לא פרקטי" :-)

אני לא משוכנעת שאני יכולה ללמוד במסלול הרגיל. יש לי הרגשה כאילו פיספסתי את הרכבת האקדמית
אני עושה דוקטורט עם שני ילדים (ועוד אחד בדרך), זה לא קל כלכלית אבל שווה כל רגע. לא חושב שיש כזה דבר "לפספס את הרכבת", אם תנסי תגלי שזה לא כזה קשה. זה בטח פחות קשה מאשר לעשות משהו שלא אוהבים (בהנחה שאת רוצה ללמוד). כפי שכתבה רונית - ממה שהתרשמתי ללמוד בפתוחה דורש הרבה משמעת עצמית, תבדקי אם זה מתאים לך.
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

:-)
רונית - איחרתי את הרכבת מהבחינה שיש לי ילד על הראש (ועל הידיים, ועל הציצי...).

ניצן - אל תתאפקי! SHOOT!

אני מזמינה את כולם לכתוב לי על התלאות האקדמיות שלהם בהרחבה... אני כבר אכתוב מחר - אני [יד1]
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

אוף, לא הלך,,, אני מניקה את הגוזל, בקיצור...
דיצה*
הצטרפות: 18 יולי 2005, 21:38

שליחה על ידי דיצה* »

אני לקחתי קורסים בפתוחה ונהניתי מכל רגע. בתור אחת שקולטת הכי טוב בלימוד עצמי זה ממש התאים לי עם הספרים הבהירים שלהם.
למדתי עם 2 ילדים וגם תוך כדי עבודה - בעיקר בערבים ובימי שישי - והיה מצויין.
עשיתי גם תואר באוניברסיטה אז יש לי למה להשוות (שם לפעמים יש מרצים גרועים ופחות נהניתי מהקורסים. אישית מתאים לי ללמוד מספרים ופחות בשיעור פרונטלי).
מצד שני לא סיימתי את התואר בפתוחה (עם 3 ילדים זה כבר היה לי מוגזם!) ואני יודעת על הרבה שנתקעים שנים..

מסכימה שאם את רוצה באמת לסיים תואר אז זה הזמן וזה לא נהיה קל יותר עם השנים כשהילדים גדלים בשנים ובמספר..
בהצלחה
אמא_של_יונת*
הצטרפות: 23 דצמבר 2002, 00:39
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_יונת*

שליחה על ידי אמא_של_יונת* »

אני מכירה כמה וכמה אנשים שלמדו/לומדים באוניברסיטה הפתוחה. חלקם סיימו תואר, חלקם לא.
כמה מהם הן אמהות לילדים העובדות במשרה מלאה. גם אני למדתי כך כמה שנים, אבל בלי כוונה להשלים תואר.
אחד ממכרי סיים תואר ראשון באו"פ בגיל למעלה מ-70.
מכר אחר המשיך לתואר שני ושלישי, עשה פוסט דוקטורט בחו"ל וכיום הוא מרצה וחוקר נחשב.
נוסעת_סמויה*
הצטרפות: 29 נובמבר 2004, 10:10
דף אישי: הדף האישי של נוסעת_סמויה*

שליחה על ידי נוסעת_סמויה* »

הי פידג'ט,
לפי מה כל שאת מתארת, אני חושבת שבאמת לא כדאי לך להחמיץ את החוויה של לימודים אקדמיים. לאנשים שאוהבים ללמוד זה יכול להיות אושר גדול.
לא למדתי בפתוחה אבל אני מכירה אותה קצת, והגמישות שלה היא באמת יתרון גדול. ספרי הלימוד מצויינים, ואין בעיה להתקבל עם BA של הפתוחה ל-MA באוניברסיטה אחרת.
מצד שני, אני חושבת שחלק מהקסם של לימודים באוניברסיטה הוא החוויה של להיות חלק מקמפוס אוניברסיטאי, לשבת ולהתפלמס עם סטודנטים אחרים בסמינרים (במיוחד בתחומים כמו היסטוריה ואנתרופולוגיה), לפגוש מרצים-חוקרים מהתחום שלך, להיחשף על הדרך לכל מיני תחומים אחרים, להרגיש סטודנטית. אלה דברים שאני מאוד אהבתי ב-BA, ואת זה - נדמה לי - יש פחות בפתוחה.
אם יש לך משרה גמישה, את יכולה לברר גם את האפשרות ללמוד חצי תוכנית באוניברסיטה רגילה. בכל מקרה, אני חושבת שאחרי שתלמדי קצת כאן או שם, תהיה לך תמונה הרבה יותר ברורה כבסיס לקבלת החלטות.
ועוד מילה אחרונה בנוגע לפן הכלכלי - לטווח ארוך, השקעה בלימודים גבוהים מאוד משתלמת כלכלית, וכמובן מאפשרת יותר גמישות תעסוקתית, כי יש מידה רבה של אמת באמירה ש-היום אי אפשר בלי תואר!. אז אולי אם תסתכלי על זה כהשקעה טובה לעתיד יהיה לך קל יותר עם הצעד הזה. כדי לממן את הלימודים את יכולה לחפש מלגות (אולי יש מלגות לסטודנטיות אימהות?). ויש גם מלגות הצטיינות, והלוואות לסטודנטים בתנאים די נוחים. יש לי לא מעט חברים (כולל בן הזוג) שמימנו כך את התואר.
בהצלחה!
ה_מכבס*
הצטרפות: 15 מאי 2008, 15:07

שליחה על ידי ה_מכבס* »

הנה התרומה שלי (גם אני מתלבט, בעניינים של תואר מתקדם), אני מבין רק בתחום של מדעים מדויקים / הנדסה:

החיים רק הולכים ומסתבכים מבחינת המחויבות והאילוצים הכלכליים והמשפחתיים. אז הזמן הנכון להתחיל ללמוד הוא עכשיו.

לימודים אקדמים צורכים הרבה אנרגיה וזמן. כשלומדים במסגרת אורגנית (כלומר, את מתחילה ומסיימת עם כיתה/מחזור) קל הרבה יותר לסיים ולא להפסיק באמצע גם כשקשה. עולים על הרכבת ומסיימים.

רשת התמיכה ההדדית בלימודים חשובה מאוד; השלמת חומר מפאת העדרות, לימוד בצוותא, פיזור מידע (מבחנים משנים קודמות, חומר לימודים מסוכם, רכילות על מרצים וקושי בקורסים). היא לא קיימת במסגרת הלימודים היחידניים (את מול הספר) באו"פ. יש לימודי או"פ המתקיימים במסגרת אורגנית במכללות ואז את מקבלת את התמיכה ההדדית ומוותרת על הגמישות.

הלימודים באו"פ יסודיים וחומר הלימודים מקיף יותר. באונ' רגילה (גם הטובות) יש הנחות. אם המרצה לא הספיק ללמד את כל החומר או חושש שהסטודנטים חלשים מדי מכדי להצליח הוא משמיט נושאים, שואל עליהם בצורה מורכבת פחות ומפקטר את הציונים (למה הוא עושה זאת? כי לא בא לו להתעסק עם מועד ב' מרובה נבחנים, להסביר לדיקן את הסיבה לכמות הנכשלים או שמועד ב' מתנגש לו עם כנס בחו"ל והחופשה בקיץ)

באו"פ חומר הלימוד מוגש באופן מלא, איכותי ומדויק, אך הלימוד הוא בקריאה עצמית. לדעתי, זה תהליך ארוך ומורכב יותר של למידה. בהרצאה פרונטלית המרצה מעבד את החומר לחלון זמן של שעתיים ומגיש אותו לעוס. באו"פ את אחראית גם על הלעיסה. יכול להיות שיש הבדל מהותי בין המקצועות המדעים להומאניים, כי בהומאניים גם כך רגילים לעבד כמות גדולה של טקסט מחוץ לכיתה. בתואר הראשון אני למדתי מדעים ולו הייתי צריך ללמוד הכל מספרים (כמו שניסיתי לעשות בחלק מהקורסים כאשר רציתי להעמיק, לא הבנתי את המרצה הגרוע או החמצתי שיעורים) לא הייתי מסיים את התואר לעולם בשל מימד הזמן, אחרי השנה השניה הבנתי את הטעות וזנחתי, לצערי, את הספרים.
(מצד שני, בעבודתי אני נדרש ומצליח ללמוד חומר חדש מתוך חומר כתוב באופן תדיר ואין לי את הרתיעה הרגילה שיש לרבים מבוגרי שיעורים פרונטליים)

במקצועות המדעים תהליך הלימוד נראה כך:

ספר ---> הרצאה פרונטלית הכוללת עיבוד ותמצות ע" המרצה (שמיעה, ראייה, סיכום בכתיבה תוך כדי) ---> תרגול ---> מבחן / עבודה

באו"פ את אחראית על המעבר מספר לסיכום ואין לך את היתרון של הלימוד בשמיעה והראיה. כך שנראה לי שדרושה פה תוספת זמן ללימוד והוא עשוי להיות מהיר פחות.
באונ' רגילה מדלגים על שלב הספר ואין בו צורך מעשי (שוב, לצערי)
(שאלה מעניינת, האם המוח בנוי לקליטה יעילה יותר של חומר בהרצאה לעומת כתב בגלל ששיטת הסיפור ותיקה יותר? מי יודע/ת?)

אם את רוצה להמשיך לתואר מתקדם, יש יתרון בלימוד באונ' רגילה כדי ליצור קשרים עם מרצים ולהכיר את אופיים.

עד עתה, עבדתי עם שני בוגרי או"פ בלמידה עצמית של מקצועות מדעים והם היו מוכשרים. לפי דעתי זו שיטה לסטודנטים חזקים מהרגיל. היא גם יקרה יותר (30,000 לעומת 40,000 לתואר).

אם צריך לסכם
יתרונות השיטה: חומר לימוד מעולה, גמישות רבה, חסם נמוך לכניסה ולימודים יסודיים.
חסרונות השיטה: אין קבוצת למידה, "לא עולים על הרכבת", לא מציצים קדימה לתואר מתקדם, כמות גדולה יותר של שעות לימוד לכל מקצוע (אולי מתקזז עם נסיעות לאונ' ושעות מתות), אין הנחות, נטייה להמרח, סיכון לסנוביזם אקדמי מיותר המקשה על קבלה ללימודים מתקדמים בחלק מהמקצועות המבוקשים.

ולא התייחסתי בכלל לשאלה: למה את רוצה ללמוד. כי מכאן נגזר גם האיך.
מכירה_אוניברסיטה_פתוחה*
הצטרפות: 21 מאי 2008, 09:51

שליחה על ידי מכירה_אוניברסיטה_פתוחה* »

באו"פ את אחראית על המעבר מספר לסיכום ואין לך את היתרון של הלימוד בשמיעה והראיה. כך
זו טעות רווחת
הלימודים באו"פ הם כבר הרבה שנים פרונטליים
המערכת נבנתה ללמידה עצמית ולכן היא תומכת מאוד בלמידה עצמית והחומר כתוב באופן שמאפשר למידה עצמית. אבל כבר הרבה שנים בתגובה לביקוש מצד הסטודנטים מלמדים בכיתה
רוב הסטו' של האו"פ באים לשעורים בהנחיה מוגברת (שעור שבועי בקורס) ויש גם הנחיה רגילה (5-8 שעורים בסמסטר)
בכל מקרה אין חובת נוכחות

אין אמנם אוירה כמו באונ' רגילה אבל עזרה הדדית בהחלט יש

פורום בתפוז: "האוניברסיטה הפתוחה"
נילי_קו*
הצטרפות: 17 ינואר 2006, 13:45
דף אישי: הדף האישי של נילי_קו*

שליחה על ידי נילי_קו* »

הי פידג'ט,
אני לומדת באוניברסיטה הפתוחה לתואר שני, ויכולה לומר לך מנסיוני ש:
  1. זו באמת האופציה הכי טובה ללימודים עם ילד קטן. לי יש בן שנתיים ובקרוב מאד עוד גוזלית, ולא הייתי מצליחה ללמוד באף אוניברסיטה אחרת.
  2. הדרישות האקדמיות גבוהות, אבל אם את מסוגלת לעבוד בבית ברצינות, זה יתאים לך.
  3. יש מצב שכלכלית זה יקר יותר (לא יודעת, כי בתואר שני זה אחרת), ומצד שני יש חסכון בנסיעות ובבייביסיטר שתחייב כל מסגרת לימוד אחרת.
  4. חסרון של הפתוחה, לטעמי - הרמה של המרצים. כבר שנה וחצי ועוד לא פגשתי מרצה אחד שממש נעים ללמוד איתו, בעוד בתואר הראשון (במכללה) רובם של המרצים היו כאלו.
יש סיכוי, כמובן, שזה תלוי באיזה חוג לומדים.
בהצלחה
באופן_לייט*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 23:58
דף אישי: הדף האישי של באופן_לייט*

שליחה על ידי באופן_לייט* »

הרמה של המרצים

לא בטוחה שזו בעיה ייחודית לפתוחה :-D
או אולי בעצם :-(
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

מכירה אוניברסיטה פתוחה - מחקתי לבקשתך, אבל חייבת לציין שהמידע היה מאוד מועיל, אז תודה רבה!

וואו... תודה לכולם על השיתוף קודם כל. ניסיון של אחרים בהחלט עוזר בתחום הזה. :-)

אז למה אני רוצה ללמוד: קודם כל בשבילי. בשביל ללמוד, לדעת יותר, לחקור את העולם. מאז שהייתי קטנה. נראה לי שבגלל זה אני עדיין אוהבת ללמוד, על אף מערכת החינוך המזוויעה שאני אישית עברתי.

נוסעת סמויה - כתבת את הנקודה שנראה לי שעליה פינטזתי כשראיתי את עצמי באוניברסיטה - מופרית מרעיונות של אנשים, ויכוחים מלומדים, הרגשה של אחוות למידה... כן, זה בחלט יתרון עבורי באוניברסיטה רגילה.

המכבס - לפי מה שהבנתי סגנון הלמידה אישי לכל אדם. ראיתי פעם תוכנית עם נתונים לגבי זה אבל אני לא זוכרת מספרים מדויקים - רק שהיה רוב אחוזי ללימוד מראיית החומר, אחרי זה שמיעת החומר ואחוז מאוד קטן שלומד היטב ע"י תחושה.

יוני א - דף זמני כי חשבתי שזה לא מצדיק דף... (תסביך נחיתות קל). אם רוצים בהחלט אין לי בעיה שיישאר.

צריכה לקצר, הגוזלון שוב קורא...
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

שליחה על ידי יער_ה* »

פידג'ט, אני החלטתי לפני כמה שנים - פתוחה!
שנה הבאה אני מסיימת את התואר. סה"כ יצא לי סביבות 5 שנים לימודים. תוך כדי עבדתי ועשיתי המון דברים..
אני לומדת לתואר במדעי הרוח והחברה בעיקר. השיטה שלהם מתאימה לי כי אני אוהבת לקרוא וקוראת מהר. אני חושבת שיש יתרון גדול מבחינת גמישות - את קובעת מתי ללמוד, בשתיים בבוקר או בחמש אחה"צ.. ולא תלויה במערכת שעות. מבחינת אווירה חברתית, זה בהחלט משהו שחסר לי אבל כאמור, היתרונות בשבילי היו גדולים יותר.
לגבי שכר לימוד, הוא זהה לשכר לימוד באוניברסיטה רגילה. בעקבות החלטות של ועדת וינוגרד יש כל מיני תיאומים שעושים, למשל לשלם רק על 18 קורסים (זה יוצא בערך 30,000) ומה שאת צריכה מעבר לזה בשביל להשלים את התואר - את לא משלמת.
ועוד משהו לגבי הנחיה - יש בגדול שתי מסגרות הנחיה (או שלוש) - רגילה ומוגברת. ברגילה יש מפגשים פעם בשבועיים-שלושה שיותר נועדו להבהיר את החומר; במוגברת, זה כבר ממש שיעור והרצאה פרונטלית לכל דבר. (המסגרת השלישית היא אי-הנחיה, לא לבוא לשיעורים :-) ) יש גם שיעורים שבהם יש למידה מרחוק, עם טכנולוגיות וידאו וכדומה. יש קורסים שבהם חומר הלימוד מוקלט (בפופולריים - למשל מבוא לפסיכולוגיה). אני חושבת שהאו"פ מאוד משתדלים להנגיש את עצמם ולהתקדם טכנולוגית.

אני חושבת שהדיון הזה מצדיק דף, כבר כמה פעמים בעבר תהיתי איך זה שאין כאן דפים על האו"פ..
מיכל_שץ*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2003, 20:13
דף אישי: הדף האישי של מיכל_שץ*

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

גם אני בעד האו"פ לאמהות
וגם באו"פ אפשר לקבל מלגות!
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

מממ... בנות האוניברסיטה הפתוחה - לא הרגשתן באמת כאילו אולי לא תסיימו את התואר? בכל זאת אין מי שידחף קדימה חוץ מכן... אבל אולי זה ככה גם באוניברסיטה הרגילה?

אני מודה שחידדתם לי את הדברים בגדול - שני היתרונות הבולטים של כל שיטה עבורי כרגע הם:
באוניברסיטה רגילה - האווירה הלימודית שאני משתוקקת לה
באוניברסיטה הפתוחה - הגמישות שמאוד נחוצה לי בגלל הילד

עכשיו צריך לראות מה מנצח :-( כנראה שצריך לוותר על משהו...
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אז למה אני רוצה ללמוד: קודם כל בשבילי. בשביל ללמוד, לדעת יותר, לחקור את העולם.

ממליצה בחום על מנוי לספריה וחשבון אינטרנט. בספריה טובה תוכלי למצוא גם את הספרים (המצויינים) של האו"פ.
יער_ה*

שליחה על ידי יער_ה* »

פידג'ט לשאלתך, מה שדוחף אותי זה הרצון שלי ללמוד ולדעת!
אכן, לא חובה לעשות את זה במסגרת אקדמית..

אולי זה ככה גם באוניברסיטה הרגילה?
אני חושבת שאולי באוני' רגילה יש יותר ציפיה חברתית שתבואי, תלמדי שלוש שנים ותצאי עם תואר. אני לא יודעת איך מסתכלים על אנשים שמאריכים את התואר באוני' רגילה - אולי כעל כאלה שמבזבזים את הזמן? באו"פ מלכתחילה ברור לאנשים שלא תצאי אחרי שלוש שנים עם תואר ואולי מכאן עיקום האף ההתחלתי.. את יודעת שיש אנשים שמסיימים תואר באו"פ תוך שנה וחצי-שנתיים? הגמישות עובדת לשני הכיוונים!
מיה_גל*
הצטרפות: 07 דצמבר 2002, 09:46
דף אישי: הדף האישי של מיה_גל*

שליחה על ידי מיה_גל* »

מממ... בנות האוניברסיטה הפתוחה - לא הרגשתן באמת כאילו אולי לא תסיימו את התואר?
התחלתי באו"פ, עשיתי כשליש תואר במתמטיקה ומדעי הטבע.
אחר כך, בשל שינויים דרמטיים בחיים, הרגשתי שאין לי את המשמעת העצמית הדרושה ללימודים באו"פ וגם נורא רציתי לחוות לימודים בקמפוס, אז עברתי לאוניברסיטת תל-אביב.

אכן יש יתרונות ברורים וחסרונות ברורים לכל אחת מהשיטות, אבל תמיד את יכולה להתחרט ולשנות שיטה...
חוץ מזמן אין לך מה להפסיד ככה, ואם את נהנית מהדרך - אז גם זה לא הפסד :-)

תהני ותחווי, בהצלחה {@
רונית_נשר*
הצטרפות: 27 דצמבר 2006, 13:23
דף אישי: הדף האישי של רונית_נשר*

שליחה על ידי רונית_נשר* »

כשאני למדתי את התואר הראשון, למדו איתי שתי חברות שהיו אז אימהות לילדים (אחת ל-3 ילדים, אחת ל -2 ילדים). שתיהן בחרו להאריך את התואר, בגלל האימהות והרצון לשלב לימודים עם בית ומשפחה.
אחת סיימה תואר ב 4 שנים ( היום היא ד"ר, כבר כמה שנים) האחרת סיימה ב ארבע וחצי שנים, לקחה יחסית מעט קורסים כל שנה, ממש את המינימום הנדרש לתואר.

אם את מתלבטת את יכולה אפילו עכשיו, כל עוד יש לימודים הסמסטר- להכנס להרצאות כשומעת חופשית ( בעיקר לאלו שמתקיימות באולם גדול, כך שאף אחד לא ישאל אותך מי את ומה את עושה) , ופשוט תחווי קצת את החיים שם, ואיך זה מרגיש להיות סטודנטית.

כשאני התלבטתי בין 2 תחומי לימוד, אז לפני שנרשמתי פשוט נכנסתי ככה להרצאות, ומיד הרגשתי מה נכון עבורי.

ועד משהו על אווירה-
אוניברסיטה זה ממש כיף!
והחברים שיש לי מהאונבירסיטה - הם חברים לכל החיים.
ועוד משהו שאת בטח יודעת, אבל רק למקרה שלא... לא חייבים להגיע לכל השיעורים.
ז"א ברב השיעורים שי חובת נוכחות, אבל אם יש קשרים טובים עם החבר'ה ב"כיתה" ועם המרצה, אז אם שי פעמים שאת נאלצת להעדר, ישלימו לך את החומר, ויהיה בסדר.

במסגרת התואר הראשון שלי עבדתי כל קיץ בחו"ל, ולכן כל שנה החמצתי איזה חודש לימודים ואת כל הבחינות.
אז אישרו לי לעשות מבחנים מוקדמים ( עשיתי את כל המבחנים של הסמסטר בכמה ימים מרוכזים, לפני שנסעתי לחו"ל לקיץ).
מה שאומר שגם במסגרת כמו האוניברסיטה יש גמישות. זה הכל תלוי ביחסי אנוש, כמובן :-)

טוב, אנחנו כבר נשמעים כמו הוועד לעידוד האקדמיה בישראל ....אבל באמת כדאי- תעשי את זה, ללמוד לתואר זה הרבה יורת מסתם לימודים, זה חבילה שלמה של חיים.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

שאלה מעניינת, האם המוח בנוי לקליטה יעילה יותר של חומר בהרצאה לעומת כתב בגלל ששיטת הסיפור ותיקה יותר? מי יודע/ת?)
זה תלוי במוח.
יש אנשים שהם יותר שמיעתיים, כלומר הקליטה שלהם ועיבוד המידע במוח נעשים קודם כל דרך השמיעה, ויש אנשים שהם יותר ויזואליים, כלומר הקליטה והעיבוד נעשים דרך תמונות, דרך הראייה. כמו כן יש תחושתיים. אני לא זוכרת את היחס ביניהם בתוך האוכלוסייה.
הלימודים האקדמיים בד"כ בנויים ככה שהם נותנים ייתרון גדול לטיפוסים הויזואליים.

מממ... בנות האוניברסיטה הפתוחה - לא הרגשתן באמת כאילו אולי לא תסיימו את התואר? בכל זאת אין מי שידחף קדימה חוץ מכן... אבל אולי זה ככה גם באוניברסיטה הרגילה?
גם באוניברסיטה רגילה.
לימדתי במשך השנים באוניברסיטה רגילה הרבה סטודנטים שמרחו את התואר או אפילו נשרו באמצע. אין ערובה לכלום. באף אחד מהתארים.
אני כמובן בעד האו"פ (-:
אוניברסיטאות אחרות כבר שנים מתייחסות מאוד בכבוד ובהערכה לבוגרי האו"פ,
וכן יש תוכניות רבות של שיתוף פעולה בין האו"פ לבין אוניברסיטאות אחרות, שבהן הסטודנטים יכולים לעבור לאוניברסיטה "סגורה" לאחר שהשלימו בפתוחה קורסים בהיקף המקביל לשנה הראשונה.
ממליצה להרים טלפון לאו"פ ולבקש שישלחו לך את הידיעון. יש שם ה-מ-ו-ן חומר מועיל.

וכמובן, אם את לא צריכה את התעודות, אני ממליצה על שיטת יונת שרון ... (ספריה, אינטרנט).
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

אם את לא צריכה את התעודות, אני ממליצה על שיטת יונת שרון ... (ספריה, אינטרנט).
אני לא ממש צריכה תעודות כי לא ברור לי כרגע לאיזה כיוון אני הולכת כרגע ואני די מרוצה מהעבודה הנוכחית שלי, למרות שהיא לא עבודה "קרייריסטית" ואין בה הרבה אפשרויות קידום.

אני אכן מחשיבה את עצמי אוטודידקטית ואני קוראת הרבה ספרי עיון כדי לדעת ולהרחיב את אופקיי, מה שנקרא, אבל אני מרגישה שאני כן צריכה איזושהיא חותמת הכשר מגוף ממסדי כזה או אחר - אולי בשביל הקורות חיים, אולי בשביל הביטחון העצמי (אני צריכה לשוחח קצת עם עצמי, להבין מה קורה).

כמו כן אני צריכה, או מעדיפה, שיתנו לי הכוונה או איזו תוכנית כללית מובנית - את הפסיכומטרי למשל למדתי לבד, עם ספרי לימוד ששאלתי מחברים שלקחו קורסים, והייתי מאוד ממושמעת - למדתי כל יום וכו', אבל הייתי צריכה את הספרים האלו ואת חוברת ההסבר שינחו אותי במה להתמקד ואיך לעבוד.
יפעת_הירשפלד*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2007, 10:31
דף אישי: הדף האישי של יפעת_הירשפלד*

שליחה על ידי יפעת_הירשפלד* »

את תחילת התואר שלי למדתי באוניברסיטה הפתוחה, היה מדהים!
בכל קורס שלקחתי קיבלתי ערכת ספרים שממש כיף ללמוד ממנה, כמו לקרוא ספר. הכל מסודר ומובנה בצורה מאוד ברורה לסטודנט ויש מה ש"מחזיק את הסטודנט קצר"; העבודות שצריך להגיש כל שבוע-שבועיים בהתאם להתקדמות בספר בנוסף למפגשים עם מרצים (מעולים אחד אחד) פעם בשבוע-שבועיים לשלוש שעות בכל פעם.
היה מאוד מעניין, קורסים מעמיקים ומושקעים נוצר קשר עם עוד סטודנטים שלומדים יחד לבחינות למשל או מכינים עבודות יחד בקיצור אוירה ממש נעימה.

בהמשך עברתי לאונ' תל אביב, כדי לסיים מהר יותר את התואר, מה שהתגלה בדיעבד כטעות.
מיליוני סטודנטים (סתם..רק 200 בערך) יושבים באולם ענק כדי לשמוע הרצאה של אדם אחד קטנטנן שבקושי נראה באופק.
את אף אחד לא מעניין אם את מגיעה או לא כך שאין שום דבר שדוחף אותך.
ברוב הגדול של הקורסים אין שום מעקב עד לרגע המבחן שבסוף הסמסטר כך שאם המרצה לא מעניין במיוחד או לא מובן כל כך או שסתם אין לך חיבור להרצאות שלו את לא לומדת שום דבר (והיו לא מעט מרצים כאלו שרוב עניינם היה המחקר שלהם והוראה זה מהם והלאה, פשוט משהו נוסף שמגיע עם התפקיד וככה הקורסים נראו-בתחום מדעי החיים לפחות). לא קל היה למצוא קורס טוב כשזה תלוי בבן אדם אחד בלבד ובמצב רוח שלו ביום ההרצאה זאת בניגוד לספרים באונ' הפתוחה שנכתבו ע"י צוות שישב יחד, חשב ניסח ערך...
בסופו של דבר מרחתי את הלימודים על עוד שנה וחצי ואת מס' הקורסים שנהניתי מהם ניתן לספור על יד אחת

האונ' הפתוחה מאוד נחשבת בעיני האונ' הרגילות וקיבלתי בקלות פטורים על כל הקורסים שלקחתי בפתוחה

בקיצור אני לגמרי בעד הפתוחה מכל הבחינות: התואר שלהם מאוד נחשב, מרצים מעולים, קורסים מעניינים וספרים שנשארים אצלך למתי שרק יתחשק לך לקרוא שוב ועוד סטודנטים ללמידה משותפת.
ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ממליצה בחום על מנוי לספריה וחשבון אינטרנט. בספריה טובה תוכלי למצוא גם את הספרים (המצויינים) של האו"פ.
בדיוק מה שרציתי לכתוב. |Y|
אם את רוצה ללמוד משהו שבין כה וכה את לא רואה כ"מעשי" אז הניחי ידייך על הספרים (המצויינים) של האו"פ, לימדי בעיתותייך הפנויות והחכימי. למה לך להכנס ללחצים, מבחנים ושאר ירקות?

אשר לעניינים יותר פרטניים בקשר למוסד עצמו וליוצאיו... גם אני, בעוונותיי, הייתי מנחה באו"פ, ויכולתי לכתוב לך בדיוק את מה שכתבה ההיא שמחקת את דבריה. כמו גם אמי, שעשתה את התואר הראשון שלה שם במאה שנה פלוס מינוס, ואז תואר שני בשנה וחצי :-)
אלה דברים ענייניים לגמרי והם ממש לא סוד מדינה. אז אם את רוצה להכניס אותם חזרה (בהסכמה, כמובן. אלמונית? מרימה את הכפפה?) אז אפשר להגיד שיענו אני כתבתי. ;-) :P
(באמת, זה לא כזה חתרני, ויש כל כך הרבה מנחים, שזה ממש לא מזהה. בחה-אלוהים. וזה מידע רלבנטי. אז מה את אומרת?)
ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ואגב, אף אחד לא יבעט אותך משיעור אם תבואי רק לשמוע. (יכול להיות שיש מנחים שירימו גבה או סתם יתפסו תחת, לא זכורה לי מדיניות גורפת של האוניברסיטה. מישהו זוכר משהו כזה?)
בטוח אפשר להשיג את ההרצאות המוקלטות, ואפילו אם רק אחד מן השניים נכון, אז גם טיעון השמיעה מול קריאה יורד מהפרק. ;-)
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

וואו יפעת, את צריכה להיות אשת מכירות של האו"פ D-: איך שתיארת את זה נשמע נהדר...

היום אני מתחילה בירורים על מלגות וכו', ונראה מה הבנזוג חושב על זה גם. מה שבטוח - עזרתם לי להחליט שאני בהחלט הולכת על לימודים!

ניצן - אני בהחלט הייתי מחזירה את הקטע, אבל המנחה האלמונית ביקשה פעמיים למחוק. אולי היא תחזיר, מי יודע...

ושוב תודה לכל מי שכותב ומשתף. זה חשוב לי. @}
אום_אל_קיצקיצ*
הצטרפות: 21 ינואר 2007, 22:53
דף אישי: הדף האישי של אום_אל_קיצקיצ*

שליחה על ידי אום_אל_קיצקיצ* »

הי פידג'ט, מזל טוב על פתיחת הדף.
קראתי רק את ההקדמה שלך ולא את מה שכתבו לך. יש לי כל מיני דברים להגיד ואני מקווה שאספיק לפני שסבתא תחזיר לי את הקטנה.
בעלי (התחתנו...) לוקח עכשו קורסים באוניברסיטה הפתוחה. מאוד קשה מבחינת זמן. הוא כל יום יושב ללמוד כשהקטנה הולכת לישון עד אחת בלילה וקם סמרטוט. עם זאת, הוא לומד קורסים מאוד קשים במחשבים.
מאיזו בחינה את חושבת שאיחרת את הרכבת לעולם האקדמי? אני התחלתי ללמוד בגיל 25. או שאת חוששת שזה יהיה בלתי אפשרי עם ילד (לא נראה לי) או שאת חוששת שממרומי מעמדך לא תשתלבי עם החברה (לא בטוח). אני חושבת שהחיים הסוטנטיאלים הם חוייה כיפית שחבל שתפספסי, מצד שני בהחלט יכול להיות שחיי חברה בקמפוס לא יעניינו אותך, אשת משפחה.
טוב, כתבתי עוד אבל מחקתי כי פתאום נראה לי לא רלונטי.
הקיצר בטח לא תרמתי בכלום אבל רציתי להגיד שלום...
יפעת_הירשפלד*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2007, 10:31
דף אישי: הדף האישי של יפעת_הירשפלד*

שליחה על ידי יפעת_הירשפלד* »

וואו יפעת, את צריכה להיות אשת מכירות של האו"פ איך שתיארת את זה נשמע נהדר
נכון D-: ...טוב ..נו..אני באמת מתה על הספרים שלהם. גם היום בכל פעם שבא לי ללמוד נושא חדש אני קודם כל הולכת לספריה ולוקחת את הסדרה של האונ' הפתוחה בנושא
אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

אני עונה למרות שעוד לא קראתי את כל התגובות, אז אני מקווה שאני לא חוזר על משהו
מהנסיון שלי - אוניברסיטה מדהימה. בתחום שאני מכיר בה (מדעי המחשב) זאת האוניברסיטה היחידה שהייתי קורא ללימודים שם "טובים מבחינה פדגוגית". בשאר האוניברסיטאות בתחום מדעי המחשב פשוט מתעללים בסטודנטים, מלמדים אותם בסדר הפוך (מרצה בקורס אחד מדבר במונחים שהם ילמדו רק בעוד שנה בקורס אחר, למשל), מלמדים לא טוב ולא נכון, ועוד.
באוניברסיטה הפתוחה ההסברים קריאים וברורים, החומר ברמה מאוד גבוהה, המנחים חברותיים ויעילים... מאוד ממליץ.

מצד שני - תשקלי גם את האופציה של למרוד ב "מה שאומרים" ולא ללכת לאקדמיה כלל. רק תשקלי.
שקיעות_של_פטל*
הצטרפות: 07 מרץ 2005, 01:20

שליחה על ידי שקיעות_של_פטל* »

האם בכלל מתייחסים לתואר מהאוניברסיטה הפתוחה בחיים "האמיתיים"?
בבי"ס למד איתי מישהו שהלימודים "לא ממש עשו לו את זה", הוא הצליח איכשהו להחזיק מעמד במסגרת עד סוף כיתה י"ב, וסיים את ביה"ס, כמובן, בלי תעודת בגרות. אחרי הצבא התחשק לו ללמוד והאוניברסיטה הפתוחה היתה האפשרות היחידה. אחרי התואר הראשון באו"פ הוא המשיך ללמוד במכון ויצמן, ותוך כמה שנים הוא מצא את עצמו עם דוקטורט ביד. אמנם לא הייתי קוראת למכון ויצמן "החיים האמיתיים", אבל שם התייחסו ברצינות רבה לתואר שהוא הביא מהאו"פ :-)

[המרגיעון אומר לי "אין גמיש מהמוסר", ואני, ברוח הדף, קראתי את זה בטעות כ"אין גמיש מהמוסד" :-D ]
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

כמו שאמרתי כבר - כל מה שכותבים לי תורם, בייחוד בנושא הזה, ואני גם אוהבת שאומרים לי שלום D-:

אום - קודם כל מזל טוב @} (האייקון של העוגה מסובך לי) . אכן החשש העיקרי הוא שאני לא אצליח ללמוד בגלל הגוזלון. אני גם עובדת ואני מודאגת שלא יהיה לי זמן איתו.

אורי - שקלתי את זה עד עכשיו. בגלל זה לא למדתי ובמקום זה (אפשר לומר) הקמתי משפחה, אבל מדגדג לי, אני מרגישה שאני מפסידה חוויה של לימודים "אחרים", במקום שבו רוב האנשים רוצים ללמוד - בניגוד לבי"ס. אני מסכימה בהחלט שהשיקול של "מה אומרים" היה צריך לעוף מהחלון כבר שלשום, אבל זה ייקח עוד קצת זמן...

ולכל מי ששיתף בסיפורי המכרים-שלמדו-בפתוחה-והם-דוקטורים - די, תמשיכו :-) <כבר מדמיינת את השם על הדלת: ד"ר פידג'ט>
רחל_ברמן*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2006, 12:11
דף אישי: הדף האישי של רחל_ברמן*

שליחה על ידי רחל_ברמן* »

ולכל מי ששיתף בסיפורי המכרים-שלמדו-בפתוחה-והם-דוקטורים - די, תמשיכו
טוב, טוב, אבל רק כי את מתעקשת d-:
יש לי אחד כזה בבית - האיש סיים לאחרונה דוקטורט במתימטיקה, והתחיל את דרכו באוניברסיטה הפתוחה ובלי לסגור אפילו 10 שנות לימוד בבי"ס. הוא עבר לאוניברסיטה העברית אחרי בערך חצי תואר.

משאר הבחינות אין לסיפור הזה מה לתרום לך, אני מניחה - הוא היה צעיר מאד, גר עוד אצל אמא שלו, וכמובן בלי ילדים. מה שכן, למדתי עם לא מעט הורים ב-BA (גם באונ' העברית), ולא זכורה לי נשירה יוצאת דופן בקרב האנשים האלה. אני אישית מרחתי את התואר הראשון שלי על 4 שנים בגלל שינויים בתחום באמצע התואר וזה די סטנדרטי, למרות שלא היו לי ילדים. עד כמה שזכור לי מותר לסיים תוך 7 שנים אפילו, ככה שגם באוניברסיטה רגילה המסגרת יותר גמישה ממה שנהוג לחשוב.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

אם את רוצה ללמוד משהו שבין כה וכה את לא רואה כ"מעשי" אז הניחי ידייך על הספרים (המצויינים) של האו"פ, לימדי בעיתותייך הפנויות והחכימי.

החל מהיום, האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לקהל הרחב גישה חופשית לספרים וחומרי לימוד שלה! http://ocw.openu.ac.il/
< נוסעת סמויה ממחשב אחר >
תמרול_ה*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 14:17
דף אישי: הדף האישי של תמרול_ה*

שליחה על ידי תמרול_ה* »

מהנסיון של אנשים רבים סביבי - אכן הלימודים באו"פ מאד אוטודידקטיים, ודורשים יכולת למידה לבד, תוך משמעת של הגשת עבודות ותרגילים בלו"ז שנקבע. העלות שלהם לא פחותה ולפעמים גבוהה יותר מהעלות באוניברסיטה.

יש חוויה מרשימה לדעתי בהקשבה למרצים שעולמם באמת עשיר, שהחשיבה שלהם אינטלקטואלית ורחבה. רובם לא כאלה, ויתכן שכדאי לשלב או"פ עם כניסה כמאזינה חופשית להרצאות מסוג זה מדי פעם. יש בהן השראה רבה.

מסכימה עם נוסעת סמויה על הכיף שבחיי הקמפוס, על הצד האנושי של הלימודים, לעומת הבדידות הסטודנטיאלית שיש באו"פ.

<מאד מאמינה במורים כמחוללי טרנספורמציה כשהם דגולים באמת>

ממליצה לקרוא את התהליך שיונת שרון עברה בהקשר של הלימודים שלה: קישור
אישית קיבלתי ממנו השראות לכל מני תחומים מוזרים בתכלית.
יונת_שרון*

אני מרגישה שאני כן צריכה איזושהיא חותמת הכשר מגוף ממסדי כזה או אחר - אולי בשביל הקורות חיים, אולי בשביל הביטחון העצמי

האם תעודה רשמית כלשהי תעזור לך? איזו?
אם את רוצה תעודה, כדאי להתרכז בתעודה שבאמת תהיה לה משמעות אחר כך.

אני צריכה, או מעדיפה, שיתנו לי הכוונה או איזו תוכנית כללית מובנית

בידיעון של כל אוניברסיטה (כולל הפתוחה) כתוב לכל תואר איזה קורסים לקחת ובאיזה סדר. זה יותר פשוט מהמתכונים ב-מדור מתכונים.
אם מה שאת מחפשת זה פידבק מאנשים אחרים, אני ממליצה על פורומים באינטרנט. בזמנו, הסתכלתי מהצד על חברי שלמדו מדעי המחשב עם מרצים בינוניים ברובם, בעוד אני הסתובבתי בקבוצות דיון כמו {{comp.lang.c++}} ולמדתי מפי אנשים כמו ביירנה סטרווסטרופ ואנדרו קניג. קל היום למצוא פורומים טובים בכל נושא שהוא, ו"לדבר" בהם עם אנשים מהמובילים בתחום. (אם כי היום קל יותר להגיע לחלק מהמובילים דרך בלוגים. אבל לבלוגים שלהם אפשר להגיע דרך פורומים.)

אגב, אם אין לך בעיה עם אנגלית, את יכולה ללמוד (בבית) קורסים מאוניברסיטאות אמריקאיות:
http://www.apple.com/education/[po]itunesu mobilelearning[/po]/itunesu.html
באופן_לייט*

ורק אתמול עלה לאויר האתר פאר של האוניברסיטה הפתוחה (פאר = פתיחת אוצרות הרוח) עשיתי סיור שיטחי העלו כל מיני קורסים ואפשר ללמוד שם
ולא צריך שישלחו לך ידיעון - יש באינטרנט www.openu.ac.il

ויש גם מערך גדול וטוב של ייעוץ אקדמי - שווה לדבר איתם לפני שאת נרשמת

ואולי גם לקרוא את קיטורים אקדמיים :-D
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

תודה לכן :-)
יש לי המון חומר לקרוא עכשיו... שבת שלום לכולם!
באופן_לייט*

ואגב, אף אחד לא יבעט אותך משיעור אם תבואי רק לשמוע. (יכול להיות שיש מנחים שירימו גבה או סתם יתפסו תחת, לא זכורה לי מדיניות גורפת של האוניברסיטה. מישהו זוכר משהו כזה?)
המדיניות הרישמית היא שאסור לאנשים להשתתף בקבוצה אם אינם רשומים אליה
נוסעת_סמויה*

אני רוצה קצת להרחיב בזכות הלימודים באוניברסיטה "רגילה", לא כאמירה נגד הבחירה באוניברסיטה הפתוחה, שגם היא יכולה להיות בחירה מצוינת.

למדתי לתואר ראשון באוניברסיטה העברית באמצע שנות התשעים, וזו הייתה אחת התקופות הכי יפות בחיי. אני זוכרת התרגשות גדולה מהשידרוג הזה מתלמידת תיכון לסטודנטית. הסתובבתי באוניברסיטה וכמו בילדות, העולם נראה אינסופי, מרתק, מלא אפשרויות. בשנה הראשונה למדתי פסיכולוגיה ואנגלית (ספרות ובלשנות). אחר כך עזבתי את החוג לאנגלית לטובת "לימודים משלימים", מה שנתן לי חופש גדול בבחירת הקורסים. כדי להתמקד החלטתי לבנות לעצמי שלושה אשכולות של קורסים: ספרות, פילוסופיות של המזרח ומדעים. וכך למדתי, לרוב בקבוצות דיון קטנות ועם מרצים מעולים, נושאים כמו תרגום שירה, פואטיקה של הספרות, מודרניזם ופוסט מודרניזם בספרות העברית, עגנון, מטאפיזיקה הודית, בודהיזם, וגם מתימטיקה, כימיה וביולוגיה. פגשתי סטודנטים אינטליגנטים ומרצים שהפתיעו אותי בנגישות שלהם. פעם כתבתי עבודה על שתי יצירות של סופר ישראלי ידוע (ואהוב עלי), והמרצה שקרא אותה החליט לשלוח אותה לסופר. הסופר החזיר תגובה נרגשת, ובה כתב ששום מאמר ביקורת שקרא על יצירותיו לא לימד אותו על עצמו כפי שלימדה אותו העבודה שכתבתי. הייתי בת 23 בסך הכל. זו חוויה שהולכת אתי.
אני זוכרת גם איך פתחתי פעם רדיו באקראי, הרבה אחרי שעזבתי את האוניברסיטה, ופתאום שמעתי שמי המלא. אחד המרצים האהובים עלי העביר קורס באוניברסיטה המשודרת וציטט איזשהו רעיון ששמע ממני (גם כן בסמינר ב"א), ובנדיבות רבה ייחס לי אותו.
לא הכל היה ורוד, כמובן. הקורסים בפסיכולוגיה היו הרבה יותר תעשייתיים. המרצים לא היו נגישים, והלימוד התבטא בשינון ספרי לימוד והקאתם במבחנים אמריקאיים. יחד עם זאת, עדיין הזדמן לי לשבת בשיעורים של כמה ענקים, לשאול שאלות ולקבל תשובות. שתיתי את חומר הלימוד בצמא. אני מאוד מתגעגעת לסקרנות שהייתה בי אז, לתחושה שהעולם גדול ופתוח.
< נוסעת נוסטלגית לעת זיקנה >
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

שליחה על ידי במבי_ק* »

אני ביקשתי להשתתף בקורס כשומעת חופשית, ואמרו לי שאסור
תבשיל_קדירה*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2002, 06:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדירה*

שליחה על ידי תבשיל_קדירה* »

אני זוכרת התרגשות גדולה מהשידרוג הזה מתלמידת תיכון לסטודנטית. הסתובבתי באוניברסיטה וכמו בילדות, העולם נראה אינסופי, מרתק, מלא אפשרויות
נדמה לי שבגיל 30, כאמא, פידג'ט לא צפויה לחוש את מלוא ההתרגשות ההיא שלך.
|יד1|
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

שליחה על ידי אחת* »

אני רוצה קצת להרחיב בזכות הלימודים באוניברסיטה "רגילה", לא כאמירה נגד הבחירה באוניברסיטה הפתוחה, שגם היא יכולה להיות בחירה מצוינת.
גם אני. החוויה שלי הייתה דומה במובנים רבים לזו של נוסעת סמויה גם אם לא כה רבת עוצמה.
השנתיים הראשונות של התואר הראשון היו נהדרות מהרבה בחינות שאני לא יודעת לומר מה מצבן באו"פ (כי מעולם לא למדתי).
בעיקר הרגשתי שההרצאות הפרונטליות נהדרות (90% מהן שמעתי מפי אנשים בעלי שאר רוח יוצא דופן בתחומים שונים במדעי הרוח), מעוררות השראה ומעניקות חומר למחשבה שמעולם לא עלה בי. נוסף על כך, ודווקא בחוג השני והפחות "מעורר השראה" מצאתי חברים נהדרים שצלחו איתי את התואר, למדו איתי לכל המבחנים הכי קשים ונשארו חבריי בנפש עד היום.
אחר כך הקורסים, ברובם, הלכו והשתפרו - כשמגיעים לשלב שיעורי בחירה וסימנריונים אפשר להתמקד במה שבאמת רוצים וזה מעשיר שבעתיים - אבל הסבלנות החלה לפקוע והחצי שנה האחרונה לוותה בתחושת "מיציתי, הבנתי, בואו נגמור עם זה".
חשוב לי לציין שני דברים:
  1. כעבור שנה בחו"ל ושנה נוספת בארץ גיליתי שאני מתגעגעת ללימודים ולאוניברסיטה וחזרתי ללימודי המשך, במתכונת שונה. כנראה שזה מאוד מתאים לי. גם כיום אני מוצאת שהלימודים מתגמלים מאוד גם אם קשים (גם אני היום + 1. לא קל אבל בהחלט אפשרי).
  2. תחושת המיאוס נבעה מהאינטנסיביות של הלימודים (מה שאינו מחויב המציאות כמובן) וגם מהאופי האישי והפרטי שלי, מה שמוביל אותי לעצתי המרכזית לך: הכל תלוי באופי של הבנאדם. אני זקוקה לתכנית מובנית, למסגרת, לכך שיכריחו אותי לגשת למבחן ולהגיע לתרגולים, אחרת זה לא עובד אצלי. או שאני מתעצלת, או שאני מרגישה שאני הולכת לאיבוד בים האפשרויות. כאמור, עניין של אופי. מן הסתם אוטודידקט או אדם בעל משמעת עצמית גבוהה יותר ופחות סיבולת למסגרות היה נהנה יותר באו"פ. חשבי על דפוסי הלימוד שלך, על האופי שלך. אני חושבת שנסיבות החיים פחות רלוונטיות - גם תואר באונ' רגילה אפשר לפרוס על פני כמה שנים, להגיע פחות לשיעורים וכו' וכו'. זה לא השיקול בעיני.
אגב, גם בתואר הראשון היו סביבי אנשים מכל הגילים, כולל אמהות צעירות יותר ופחות. בזמנו התחברתי באופן טבעי לחבורות הצעירים שהיו בשלב כמוני בחיים, אבל אפשרויות החִברוּת מגוונות מאוד באוניברסיטה הרגילה, כך מניסיוני לפחות.

ועוד נקודה אחת, בעניין התואר ה"לא מעשי". במהלך לימודיי שמעתי אינספור פעמים את השאלה המעצבנת "מדעי הרוח?! ומה עושים עם זה?!".
מעבר לתשובה המתבקשת (שנאמרה לרוב בלב) - "נהנים, וגם הופכים לאדם מבסוט ומעניין יותר", התברר לי בדיעבד שהבחירה הייתה נכונה מאין כמותה. הלכתי ללמוד משהו מתוך עניין טהור, חסרת כל יומרות פרקטיקה, ורק כשנתיים לאחר סיום התואר הראשון, כשמצאתי לי מקצוע שאשמח ואהנה לעסוק בו, ופניתי לבירור על לימודים, התברר שזה מסלול תעודה לבוגרי תואר ראשון.
כך שאפילו פרקטית זה השתלם לי.
וכמאמר הפולניות במחוזותינו - אם כבר לומדים, לא מזיק שיש תואר.
אני בהחלט בעד.

בהצלחה רבה בכל מה שתבחרי, אשמח אם תעדכני כאן
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

אני זקוקה לתכנית מובנית, למסגרת, לכך שיכריחו אותי לגשת למבחן ולהגיע לתרגולים
באו"פ התוכנית עוד יותר מובנית.
כל הקורסים רשומים לך באופן מובנה מההתחלה ועד הסוף לפי הסדר שלהם (וכאמור, כבר יש באינטרנט).
הספרים קיימים ואפשר להסתכל בתוכן הקורסים מראש, בספרייה.
בשלבים מתקדמים לתואר יש בחירה בין כמה קורסים, לפי העניין שלך - גם שם אפשר לבדוק מראש במה מדובר.
כל קורס מובנה החל מתאריך ההתחלה ועד תאריך המבחן בסופו. כאשר מגיעים לשלב העבודות, הקורס כולל גם מבחן וגם עבודה. לכל דבר תאריכים מובנים ומועדים ידועים מראש. הקורס בנוי ממטלות, לפעמים מטלות מסוגים שונים (תלוי בתחום הלימוד, יש גם מעבדות, יש סיורי שטח, הכל תלוי בחוג ובקורס הספציפי), שחייבים להגיש עד מועד מסוים. מפגשי ההנחייה רשומים מראש, ובקורסים רבים יש יותר מסידרה אחת (מפגשי הנחייה במקביל בירושלים ובת"א, למשל). אם הקורס נלמד בהנחייה מוגברת או שאת לומדת דרך מכללה כלשהי אז יש מפגש כל שבוע, כמו באוניברסיטה רגילה - וזה נוסף על החומר המובנה, המטלות וכו'.
אף אחד לא "מכריח אותך" במובן של "מצמיד אקדח לרקתך וכופה עלייך לגשת למבחן", אבל כך גם באוניברסיטה רגילה...
ה_קטנטנה*
הצטרפות: 15 יולי 2007, 20:35
דף אישי: הדף האישי של ה_קטנטנה*

שליחה על ידי ה_קטנטנה* »

רוצה לספר חוויות.
אני סטודנטית שנה שלישית באו"פ ושנה הבאה אני מסיימת את התואר. תוך כדי ילדתי וגידלתי את הקטנטן, ושנה הבאה אני אמורה ללדת לו גם אח קטן...
קודם כל- גם באו"פ יש מלגות. אני השגתי 9,000 ש"ח מלגה+ עשיתי פר"ח שנה אחת (4,500)- אבל המלגות מתאימות רק למי שלומד בצורה יחסית אינטנסיבית.

בניגוד למה שאמרו לפני, בעיני הלימודים באו"פ הם די בדיחה. אני לא באמת משקיעה זמן בלימודים- אולי חמש-שש שעות בשבוע ובכל זאת יש לי ציונים, בלי עין הרע...
איך זה? אני טיפוס שקולט מהר.לא מסוגלת להבין כשחוזרים על אותו דבר פעמיים. אז אני משתמשת בסיכומים מוכנים (ניתן לקנות דרך האינטרנט), מרפרפת על הספרים לראות אם יש משהו שלא הכניסו- וזהו. (יש קורסים יותר קשים שבהם משקיעים יותר, ועדיין הסך הכל לא לוקח הרבה זמן). מבחינתי הלימוד העצמי הוא יתרון, לא חסרון.

בקשר למשמעת העצמית- אצלי ברור לי שאם השקעתי 1,700 ש"ח בקורס, אני אסיים אותו ולא אזרוק אותם לפח. בשבילי זה טריגר מספיק חזק.

חוץ מזה- הגמישות היא מתנה מופלאה בשבילי. היכולת לעבור דירה בחופשיות (כל החברות שלי תקועות באותו מקום למשך כמה שנים- ורק אני נודדת לאן שאני רוצה), האפשרות לעבוד תוך כדי, וכמובן- לגדל את הילד בבית. יש לי חברות שהיו צריכות לחזור ללימודים חודש (!) אחרי הלידה, בעוד אני הכנתי את כל העבודות מראש- וזכיתי בארבעה חודשי שקט עד המבחנים (ארבעה ימי לימוד+ארבעה ימי מבחן, גם לא ביג דיל...).

ופרט אחרון- אני רואה אנשים שמשקיעים שנה בפסיכומטרי, עוד שנה במכינה אקדמאית, ואחר כך עוד 3-4 שנים על התואר עצמו, ופשוט נראה לי חבל. כי אני עושה את התואר "תוך כדי", בצורה כמעט לא מורגשת.
ה_קטנטנה*
הצטרפות: 15 יולי 2007, 20:35
דף אישי: הדף האישי של ה_קטנטנה*

שליחה על ידי ה_קטנטנה* »

ובעניין-

אמנם לא דוקטורים, אבל-
אני מכירה מישהי שעשתה תואר ראשון (בהיסטוריה) תוך חמש שנים, שבמהלכם ילדה את הבנים החמישי והשישי שלה.
חבר של בעלי התחיל ללמוד בפתוחה בזמן שחיכה לגיוס, והיום, כשחברים שלו חוזרים מהטיול בהודו, הוא מחזיק תואר ראשון (והוא היה קרבי, לא מישהו שיש לו יותר מדי זמן...).
שתי חברות נטשו את לימודי הפסיכולוגיה בעברית כי ההרצאות שעממו אותן, עברו לפתוחה, וסיימו בהצלחה (אחת עם ילד+עבודה, ואחת עם ילד+ילדה).

ומבחינה כלכלית, כמו שמישהו כבר כתב בתחילת הדף, לפני מלגות וכו' התואר עולה בדיוק כמו כל תואר באוניברסיטה אחרת (תחפשי באתר של האו"פ את המושג שמ"א- יש שם הסבר מפורט), אבל חוסך נסיעות, בייביסיטרים, דמי אבטחה וכו'.

זהו, נראה לי שאני אצטרף ליפעת בשיווק האו"פ (-:...
פידג'ט*

שליחה על ידי פידג'ט* »

תודה לגמד ששינה את השם - יש פה באמת סיפורים מועילים, חשובים ומענינים!

נוסעת סמויה, ה קטנטנה ואחת - :-) אני מצרפת אתכן לצוות המכירות... סיפורים נהדרים

עידכון:

בלי שיקולים פרקטיים, מה שבאמת הייתי רוצה ללמוד זה אנתרופולוגיה ולימודי מזרח אסיה (שלצערי אין בפתוחה).
באסיפה משפחתית החלטנו שהאו"פ היא האופציה הכי טובה כרגע, עם אפשרות ריאלית שאני אעבור לאוניברסיטת ת"א כשהילדון יגדל קצת .
בינתיים, אני לוקחת קורס-ניסוי בסתיו (מבוא לאנתרופולוגיה), שיאפשר לי לראות איך אני מסתדרת עם המבנה ולא ילחץ עלינו כלכלית בהתחלה. תוך כדי נברר על מלגות, ובהתאם לתוצאות אמשיך לקורסים של מדעי החברה והרוח.

אני מתרגשת... @}

תודה שוב לכולם.
יער_ה*

שליחה על ידי יער_ה* »

פידג'ט, כל הכבוד!
אין לי ניסיון עם הקורס הספציפי הזה, מבוא לאנתרופולוגיה, אבל יש לי ניסיון עם מבוא לסוציולוגיה ומבוא לפסיכולוגיה. אלה קורסים מאוד פופולריים וצוות האופ מאוד ערוך לעזור בלמידה שלהם.
שיהיה לך בהצלחה!!
(אני שיניתי את שם הדף)
אל_פקה*
הצטרפות: 20 נובמבר 2007, 09:54
דף אישי: הדף האישי של אל_פקה*

שליחה על ידי אל_פקה* »

שיהיה בהצלחה!
לא קראתי את כל הדף, ורציתי לתרום את חלקי במידה וזה עוזר.
אני מנחה באו"פ, אמנם בתחום די רחוק ממה שנרשמת אליו, אבל אולי הזוית שלי תעזור לך במשהו:
ממה שהתרשמתי עד כה, האו"פ מספקת המון דרכים טובות ללמוד את החומר: הספרים מצוינים, קבוצות ההנחיה מסודרות, יש המון חומר באינטרנט וקבוצות דיון מאוד מפותחות של מנחים-סטודנטים. כך שמבחינת חומר לימוד או נגישות לעזרה אין הרבה בעיות, ובתחום זה האו"פ ללא ספק עולה על המוסדות בהם למדתי.
האתגר העיקרי, לדעתי, הוא המשמעת העצמית הדרושה מהסטודנטים. רוב החבר'ה שלומדים הם במצבך, "גדולים" עם משפחה, ילדים, עבודה. בגלל שיטת הלימוד העצמי, לעתים קל להדרדר לריחוף מסוים במהלך הסמסטר. לדעתי, עשית מאוד נכון כשהחלטת להתחיל עם קורס יחיד. הגיעי לכמה שיותר מפגשי הנחיה, השתדלי לקרוא את כל החומר הדרוש לפני כל מפגש, הכיני את התרגילים (אם יש) גם אם אינך מתכוונת להגיש אותם, בקרי באתר הקורס וכך תהיי בעניינים.
מכירה, מכירה.. בנוסף, פעם שמעתי ממישהו בועדת הקבלה לתואר מתקדם במוסד מכובד ביותר שהם מעדיפים בוגרי או"פ על פני מכללות, כי בנוסף לרמה, הם מפגינים רצינות ומשמעת עצמית.

שוב, המון הצלחה {@
נוסעת_סמויה*

פידג'ט - יופי לשמוע שהחלטת ללמוד, ויש הרבה היגיון בהחלטות שעשית.
אנתרופולוגיה ומזרח אסיה - נשמע תענוג. תהני!
פלוני_אלמונית*

כמו שזה נראה היום- רק כחמישים אחוז מכלל הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה מקבלים
והקורסים שלהם עולים הרה- בסיבות 2400 לעומת 1700
אז אני חושבת שאני אפרוש מאו"פ
ואיך את פידג'ט עם התואר היום??
גילי_חן*
הצטרפות: 25 יוני 2010, 13:45
דף אישי: הדף האישי של גילי_חן*

שליחה על ידי גילי_חן* »

שמחתי למצוא את הדף הזה.
את התואר הראשון עשיתי בפתוחה וכעת בשלבי סיום של התואר השני - גפ בפתוחה.
את שניהם למדתי ועדיין לומדת עם ילדים קטנים.
מבחינתי, זו האופציה האידיאלית ביותר מאחר שיש בה גמישות של זמן מכל הבחינות (מפגשי הנחיה פעם בשבוע מקסימום והתוויית קצב הלימוד באופן אישי)
יכולה לומר שהתואר השני הרבה יותר קל מהראשון כי הוא מחייב חשיבה ולא שינון וזו מבחינתי מהות הלמידה וההתקדמות האקדמית.
והתואר של האו"פ מאד נחשב כי מי שמצליח שם כולם חושבים שהוא גם אקדמאי טוב אבל גם בעל משמעת עצמית, חריצות, אחריות, יכולת הסתגלות והתמודדות וכו'
לגבי המחיר - בעיניי הוא סביר יחסית למה שקיבלתי וכמובן שיש מלגות בכל מיני עמותות והאו"פ עצמה
ממליצה בחום רב! הכרתי שם מרצים נפלאים וסטודנטים מגוונים ונהדרים.
פלוני_אלמונית*

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

ראוי לציין שמרבית התלמידים שלומדים באוניברסיטה הפתוחה הם ברמה נמוכה בהרבה מהתלמידים שלומדים באוניברסיטה רגילה. זאת משום, שלחלק נכבד מהם לא הייתה את האפשרות לבחור בין אוניברסיטה רגילה לפתוחה (תעודת בגרות רעה, ולא מפאת אי-יכולת להסתדר עם המסגרת).
גילי_חן*

שליחה על ידי גילי_חן* »

ראוי לציין שמרבית התלמידים שלומדים באוניברסיטה הפתוחה
סטריאוטיפים ודעות קדומות יש בכל מקום ובכל תחום. אני מבינה שאת בדקת את הטיעון הזה מדעית וסטטיסטית כדי לצאת בהצהרות כאלה?
אולי גם המרצים שם פחות טובים כי הם לא התקבלו להרווארד או לייל?
כאמור, למדתי את שני התארים שלי באו"פ ויכולה להצהיר ולומר שפגשתי שם אנשים מרתקים ומשכילים ומעניינים מאד. רובם הגיעו בגלל האפשרות ללמוד בזמנם החופשי (כלומר בערב) בעיקר בגלל עבודה, ילדים וניהול הזמן באופן כללי.
ובהקשר לאתר הזה ומהותו, אני רוצה לומר שתעודת בגרות היא לא הדבר הכי חשוב בחיים בלשון המעטה, והלימודים באו"פ הם לא פשוטים בכלל - לכן כל אחד יכול להתקבל אבל נשאר ומסיים רק מי שיש לו את כל היכולות האקדמיות , מיומנויות הלמידה, חריצות, מעוף, ידע, ויכולות קוגניטיביות ואינטליגנציה.
מטרת האו"פ (הרעיון של אוניברסיטה לעם התחילה באנגליה) היא לאפשר לכל אחד את הגישה וכרטיס הכניסה ללימודים אקדמיים ולא רק לאליטות או למי שיש לו תעודת בגרות ו/או פסיכומטרי. תעודת בגרות ו/או פסיכומטרי - מבחינתי ומבחינת הרבה אנשים - רק מייצגים עוד תעשיה של כסף תמורת מידור וחלוקה לרמות שהיא שרירותית, חסרת הגיון ולא רלוונטית.
יש פסיכומטרי (עולה כסף), ואז יש הכנה לפסיכומטרי (גם עולה כסף) ואם את מצליחה לעבור מבחן באנגלית, עברית וחשבון במהירות שיא ולקבל ציון טוב יחסי זה הופך אותך למתאימה לאקדמיה? השיטה הזו תמיד היתה תמוהה בעיניי. לא חסרות דוגמאות לאנשים שהצליחו בגלל ולמרות - ולא בזכות מוסדות החינוך הפורמליים - והרי לשם כך נתכנסנו כאן, לא?
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

ראוי לציין שמרבית התלמידים שלומדים באוניברסיטה הפתוחה הם ברמה נמוכה בהרבה מהתלמידים שלומדים באוניברסיטה רגילה
בתור מי שלימדה (כמרכזת ומנחה) באו"פ עשרים שנה וגם מלמדת באוניברסיטה "סגורה" אני יכולה להגיד שטויות במיץ עגבניות.
יונת_שרון*

אני למדתי גם באוניברסיטה הפתוחה וגם באוניברסיטת תל אביב. לא בטוחה אם הרמה שלי היתה גבוהה יותר כשלמדתי באוניברסיטת תל אביב...
בכל אופן, הלימודים בפתוחה נעשים ברובם באופן עצמאי, ככה שרמת שאר הסטודנטים פחות חשובה לעומת רמת החומר והמנחים. החומר מצוין, והמנחים שאני פגשתי היו מצוינים.
פלוני_אלמונית*

לדעתי באוניברסיטה הפתוחה הלימודים קשים יותר. כך שמעתי מהרבה חברים.
מאי_הקטנה*
הצטרפות: 24 אפריל 2010, 16:31

שליחה על ידי מאי_הקטנה* »

אני מכירה הרבה אנשים טובים שלמדו בפתוחה. מכירה גם דפרים שלמדו בפתוחה.
אני יכולה להגיד את אותו הדבר גם על התואר שעשיתי בטכניון.
דרך אגב, בטכניון משתמשים גם בספרי לימוד של הפתוחה, שרובם טובים ובהירים. אני מניחה שזה מעיד על הרמה של הפתוחה ביחס לטכניון.
צפרדע_ית
הצטרפות: 03 מאי 2006, 05:13
דף אישי: הדף האישי של צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

איזה כיף זה האתר הזה, ואיך כל מה שקורה לי בחיים מקבל כאן קול, ואפילו במיידי...
כבר חשבתי את זה בכתב בכמה דפים...
בסוף החודש הזה אני מתחילה ללמוד באו"פ :-)
> ץ לא בטוחה אם כדאי לה להרגיש דפר"ית או סתם ברמה נמוכה בהרבה...- בעל מקרה, מתרגשת...<
ץ
תפוח_אדמה*
הצטרפות: 01 יולי 2008, 21:51
דף אישי: הדף האישי של תפוח_אדמה*

שליחה על ידי תפוח_אדמה* »

ץ - את תמיד ברמה גבוהה! איזה חדשות!
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

בסוף החודש הזה אני מתחילה ללמוד באו"פ
גם הבת שלי (-:
אני מתרגשת גם בשבילה. היום היינו בספריית האו"פ ברעננה כדי להציץ בקורסי פתיחה שמהם קיבלה פטור (-:
צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

איזה יופי, בשמת, איך מקבלים פטור מקורסי פתיחה?
תפוח, תודה!! נתראה סוף סןף??
ץ
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

איך מקבלים פטור מקורסי פתיחה?
מוסיקה. היא לומדת בקונסרבטוריון. שנה שישית בחליל... לא צריכה ללמוד לקרוא תווים ודברים כאלה (-:
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

סליחה, עיקר שכחתי: לא הילדה קובעת את זה אלא היועצת הספציפית של התחום שהולכים ללמוד, מטעם האוניברסיטה הפתוחה.
בשיחת ייעוץ היועצת ראיינה אותה, בחנה אותה, המליצה לה באיזה קורס להתחיל, על מה לדלג וכדומה. והכל נרשם "באישור היועצת" ועובר ישירות ממנה לרישום, כך שזה מתועד ומגובה.
עכשיו_טוב*
הצטרפות: 22 פברואר 2011, 12:07
דף אישי: הדף האישי של עכשיו_טוב*

שליחה על ידי עכשיו_טוב* »

גם אני למדתי בפתוחה..
כמעט סיימתי תואר ראשון אחרי בערך 10 שנות למידה.. [פרצוף נבוך]
למדתי לאט לאט אבל המקום שבו נפלתי היו העבודות הסמינריוניות.
התייחסתי אליהן כמו אל תזה או דוקטורט, כל הקטע של שימוש בציטוטים
וברעיונות של אחרים וציון מאיפה זה מגיע וכו' לא איפשר לי רצף של כתיבה
ופשוט נתקעתי.
היום אני במצב שבו יש לי את כל חובות השמיעה לתואר אבל בגלל שלא
עשיתי את העבודות ועבר כבר זמן רב אני צריכה לעשות שוב 2 קורסים
ואז עבודות.
השנה אספתי את עצמי ונרשמתי, (מנהיגות ויישומיה בחינוך, סוגיות בסוציולוגיה של האינטרנט).
אני רוצה סוף סוף לסיים את התואר המטופש הזה ולקבל את התעודה העוד יותר מטופשת הזו
שלא אומרת עליי כמעט כלום. אבל נחמד יהיה לחזור לספסל הלימודים וללמוד חומר בסך הכל די מעניין.
אשמח לדעת אם יש כאן לומדות נוספות בקורסים הללו.
אשמח לדעת איך צולחים את המשוכה של העבודות הסמינריוניות
אשמח לקרוא עבודות טובות בחינוך או סוציולוגיה כדי לקרוא וללמוד איך בעצם צריכה
להראות עבודה טובה. (לא כדי להעתיק חלילה, אם הייתי יודעת להעתיק / לקנות עבודות
לא הייתי כותבת את השורות הללו היום, אלא כבר הייתי בדרכי לתואר השני...
(נכון מבאס? זה היה כל כך קרוב אבל לא יכולתי..) )
אשמח לתובנות בנושא כתיבת עבודות
שנת לימודים מהנה לכולם!
נ.ב בסך הכל נהניתי מאד מלימודיי, מהמנחים / מרצים, מהסטודנטים,
מכך שהכל כתוב ברור ולא תלוי במצב רוח של המרצה באותו יום. מהגמישות.
צריך לדעת שאלו לא לימודים כדי ללמוד חפיף, צריך להשקיע זמן ולקרוא ולכתוב עבודות
וטוב שכך כי זה עוזר לכוון אל הדברים החשובים..
סה"כ הייתה לי חוויה טובה!
ח_אלפשה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2005, 11:00

שליחה על ידי ח_אלפשה* »

_גם אני למדתי בפתוחה..
כמעט סיימתי תואר ראשון אחרי בערך 10 שנות למידה.. [פרצוף נבוך]
למדתי לאט לאט אבל המקום שבו נפלתי היו העבודות הסמינריוניות.
התייחסתי אליהן כמו אל תזה או דוקטורט, כל הקטע של שימוש בציטוטים
וברעיונות של אחרים וציון מאיפה זה מגיע וכו' לא איפשר לי רצף של כתיבה
ופשוט נתקעתי._

תיארת אותי בדיוק (-:
לי לקח 13 שנים לסיים, רובן בגלל עבודה סמינריונית שנדחתה שוב ושוב.

בתור מי שלימדה (כמרכזת ומנחה) באו"פ עשרים שנה וגם מלמדת באוניברסיטה "סגורה" אני יכולה להגיד שטויות במיץ עגבניות.
בשמת, אני מניח שאת מלמדת קורסים בספרות.
בלי כוונה לזלזל, סף הקבלה בתחומים אלו לאוניבסיטאות, הוא נמוך. כך שאלו הלומדים בפתוחה יכלו גם ללמוד באוניברסיטה רגילה.
אני למדתי מדעי המחשב, שבו תנאי הקבלה לאונ' מובילות הם גבוהים. בתחום הזה רוב הסטודנטים בפתוחה, הם כאלו שלא יכולים להתקבל לאונ' רגילה.
והרמה של הסטודנטים בפתוחה אכן יותר נמוכה, לפחות בקורסי הבסיס. לאחר שכ75% נושרים עקב הקושי להתמודד עם הלימודים, אז בקורסים מתקדמים הרמה של הסטודנטים כבר יותר גבוהה ומתקרבת לזו שבאונ' רגילה.
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

(לא בספרות אבל לא משנה)

לאחר שכ75% נושרים עקב הקושי להתמודד עם הלימודים
בכל התארים באו"פ, זה העיקרון: האוניברסיטה פתוחה לכולם - אבל זה לא אומר שכל אחד יצליח בלימודיו.
האוניברסיטה לא צריכה לעשות את המיון - הוא קורה מאליו כי התלמידים שאינם עומדים בדרישות ינשרו בדרך. וכן, זה כולל את הקורסים הסמינריוניים.
רבים נתקעים בשלב שהם נדרשים כבר להציג מחקר עצמאי, ולו קטן.
אלה אכן דרישות גבוהות יותר מאשר ללמוד ולעשות מטלות על החומר שלמדת, כשאת השאלות מישהו אחר חיבר, או לבוא לבחינה ולענות לשאלות על החומר שלמדת.
החוכמה היא לא ללמוד בלבד אלא לסיים תואר. מי שסיים תואר בפתוחה - ראוי לו.
גילי_חן*

שליחה על ידי גילי_חן* »

_ח אלפשה
אם את מצליחה לעבור מבחן באנגלית, עברית וחשבון במהירות שיא ולקבל ציון טוב יחסי זה הופך אותך למתאימה לאקדמיה?
תנאי הקבלה הם ערמת שטויות מהמון סיבות. האו"פ הוא אחת הסיבות הטובות להצלחתם של רבים וטובים שהאוניברסיטאות בחרו לסנן בשיטה קלולקת ושגויה.
הלמידה באו"פ מבחינתי מקבילה ללימוד בחינוך ביתי: אתה עושה הכל בקצב שלך, בהבנה שלך ועם המון תמיכה וזמינות מידע וקידמה טכנולוגית
את מניחה, כמו הרבה אחרים, שכל מי שלומד בפתוחה לא התקבל למוסדות אחרים וזו ברירתו היחידה וכאן טעותך המרה והעצובה.
כשאני מספרת לאנשים שסיימתי את התואר הראשון בפתוחה בהצטיינות ואסיים בהצטיינות גם את השני (בינתיים אני עומדת בקריטריון (-: ) - הם מרימים גבה ומתפעלים כי כולם יודעים שהחיים שם לא קלים משום היבט (עבדתי בטכניון כמה שנים במעבדה לבלשנות חישובית ואפילו שם כולם מעריכים מאד את הפתוחה)
ואם גם את לא סיימת בגלל סיבה זו או אחרת , לא היית מסיימת גם באונ' רגילה רק שברגילה גם לא היו נותנים לך אפשרות לסיים ואילו כאן שומרים לך את נקודות ואמונים...
ח_אלפשה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2005, 11:00

שליחה על ידי ח_אלפשה* »

גילי,
אני גבר. ואת התואר באו"פ סיימתי.

את מניחה, כמו הרבה אחרים, שכל מי שלומד בפתוחה לא התקבל למוסדות אחרים וזו ברירתו היחידה וכאן טעותך המרה והעצובה.
אני לא מניח דבר. אני מתבסס על הכרות עם סטודנטים שלמדו איתי מדעי המחשב. מקצוע שתנאי הקבלה אליו באונ', גבוהים מאוד.
אני גאה בתואר שלי וגם אני נהנה לראות אנשים מרימים גבה ומתפעלים
צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

אה, בשמת, תודה...
ץ
אוי, יצא לי מרגיעון שמבטיח שקושי אינו בהכרח סבל... איזה בידור...
ץ
צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

חזרתי לכאן, תשעה שיעורים לתוך הסמסטר באו"פ עם תובנות - אולי לא כל כך חדשות - אבל מנוסחות בצורה די קוהרנטי לגבי עצמי....
מסתבר, שקשה לי להפסיק "להתחכם" ואני ממש לא מצליחה לעשות א מה שמבקשים ממני.
זה לא שלא הבנתי את השאלות, או שלא מצאתי את התשובה. זה פשוט הרבה יותר:
אני לא רוצה לתת את התשובה המובנת מאליה, שלעיתים המנחה אפילו סיפקה בעצמה, לא מעוניינת להעתיק מהספר.
אני רוצה לחשוב לבד, למצא דוגמא אחרת, לפתח את הרעיון, ו-כמובן, להתפעל מעצמי.
והכי אני רוצה שגם המנחה תתפעל ממני!
כי ברור שהבנתי, וברור שיישמתי, ואם בדרך הוספתי איזו אמירה משלי - אז למה לא?
אז זהו, שמתברר שלא.
כי לפי הציון - נראה שהאינטלקטואליות של המורה, ו-כמובן גם שלי - לוקה בספק...
והצהובון טוען (כמה מפתיע) ש"המחנך מהווה מופת אפילו אם אינו "מתנהג למופת""...
כאילו דהה....
ץ
גילי_חן*

שליחה על ידי גילי_חן* »

אני רוצה לחשוב לבד, למצא דוגמא אחרת, לפתח את הרעיון, ו-כמובן, להתפעל מעצמי.
את כל זה תוכלי לעשות בתואר שני. לפחות כך זה נראה אצלנו בתואר השני. כמעט כל מה שעושים שם זה לחשוב מתוך עצמך, לכתוב עבודות על נושא שאת בחרת, להציג שאלת מחקר שאת המצאת ולערוך מחקר עצמאי לחלוטין (ואת זה עושים בכל קורס של תואר שני באו"פ אצלנו)
לכן אני מרגישה שהתואר השני "קל יותר" כי אני לא משננת כמו תוכי אלא מביאה מתוך עצמי, את מה שמעניין אותי ויוצרת הכל יש מאין (בהתאם לתוכן, כמובן)
כאן מצפים ממני לחשוב וזה מתאים לי וכנראה גם לך.
לדוגמא, עבודת רפראט בקורס "סוגיות במעברים ובמגעים בין תרבויות" (שזה נושא עצום בפני עצמו):
בחרו ייצוג או תופעה של מגע בין תרבויות, חישבו באיזו גישה תיאורטית תרצו לנתח תופעה זו, ומה ברצונכם לבדוק לגביה. וזהו! החופש הוא כולו שלך להמריא לאן שתרצי ו"להתחכם" (-:
גילי_חן*

שליחה על ידי גילי_חן* »

אני לא רוצה לתת את התשובה המובנת מאליה
לפעמים אין ברירה. אין לי מושג מה את לומדת, אבל לעתים בעיקר בקורסים ראשונים, לומדים הרבה תיאוריות ודברי בסיס (כמו פרויד, דה סוסיר, דירקהיים, גירץ)
שאת חלקם אנחנו יודעים ועם חלקם איננו מסכימים, ולפעמים יש נושאים, מה לעשות, שלא כ"כ משתנים - כמו יחסי יהודים-ערבים, נשים-גברים, מיעוטים ורוב, דתיים-חילוניים וכו'
שמוציאים מאיתנו תגובות ותשובות לעוסות.
כמו כן, יש המון סוגים של מורים. חלקם מעדיפים מעוף וחלקם לא. אני חושבת שהעניין באו"פ, בעיקר בכיתה, הוא חוסר הזמן. המפגשים מעטים ויש המון מה להעביר ורוב המרצים לא אוהבים ש"מבזבזים להם את הזמן" על ויכוחים ודיונים - גם אם זה מעניין ומהותי. בהנחיה רגילה, יש מפגש של שעתיים בערך פעם בשבועיים-שלושה וזה ממש מעט זמן להמון חומר והמון סטודנטים.
ואם את רוצה בכל זאת להוסיף לעבודה הכתובה אמירה משלך, תמיד אפשר להוסיף בסוף איזה משפט נחמד, שמראה על יכולת החשיבה שלך ועל הרצון שלך לציין שיש עוד הרבה מה לומר או מה לחקור בעניין.
בהצלחה
סטודנט_לשעבר*
הצטרפות: 27 דצמבר 2011, 09:19

שליחה על ידי סטודנט_לשעבר* »

אני חושב שדוקא כאתר שבו חינוך ביתי היא לא מילה גסה וכבוגר של האוניברסיטה הפתוחה אפשר בהחלט לומר שהאוניברסיטה הפתוחה היא מקום סביר לעשות תואר למי שצריך השכלה פורמלית אבל בהחלט זה לא מקום שיכול להוות בסיס לצמיחה ולמידה אמיתית. הוא גם לא מתיימר להיות כזה.

90% מהחומרים שלהם (בתואר השני) הם מאמרים מצולמים באיכות גרועה עם חוברת הנחיה דקיקה.
כמות המאמרים שהם נותנים מראה שהם אפילו לא חושבים שיקראו אותם. חלקם חוזרים על עצמם, לפעמים לא רלוונטיים והם די משעממים.
לרוב המאמרים יש תרגום "פירטי" מקוצר בעברית שמאפשר לענות על השאלות ולהצליח במבחנים בלי באמת ללמוד.
המנחים של הקורסים הם ברוב המקרים אנשים שמועסקים בתנאים פוגעניים ואין להם חשק להתאמץ יתר על המידה תמורת השכר הנמוך (והיחס המשפיל לטענתם) שהם מקבלים.

ההתרשמות שלי היא שהשיקול המרכזי של האו"פ הוא רווח כספי (אני לא מתלונן, רק מציין עובדה).
הם מבטיחים דברים מסוימים ולא עומדים בהם (כמו למשל למידה במרכזי למידה בפריפריה)
התחלתי את התואר בצפון אבל לקורסים מתקדמים נאלצתי לנסוע לרעננה.
הם לא סופרים את הסטודנט כאדם

אבל, יחסית לאוניברסיטאות אחרות היתרון שלהם הוא שאין את ה"בולשיט" האקדמי.
יותר מזכיר תיכון. תשלם תבחן ולך לדרכך.
אל תביע דעה, אל תטביע את חותמך, אל תתחכם.
שלם וקח
אמא_לעתיד*
הצטרפות: 21 יולי 2002, 13:54
דף אישי: הדף האישי של אמא_לעתיד*

שליחה על ידי אמא_לעתיד* »

אני לומדת כבר שנה רביעית בפתוחה לתואר ראשון ונהנת מכל רגע.
זו השיטה שהכי מתאימה לי, אני לוקחת את הקורסים שמעניינים אותי, בקצב שמתאים לי ומאוד מרוצה מרוב המנחים שנתקלתי בהם לאורך השנים.
גם הלימודים באופק (דרך המחשב) מצוינים ובינתיים טפו טפו, אני מחזיקה בממצוע גבוה של מצטיינת.
וגם לגבי התשלום, מכיוון שאחת לשנה יש החזרי וינוגרד, זה יוצא כמעט באותו מחיר של לימודים באוניברסיטה רגילה.

נכון, זו לא מערכת מושלמת ומאוד תלוי בתואר שאת עושה ובמנחים שאת נופלת עליהם אבל בגדול זו פשוט המצאה גאונית בשבילי ולא הייתי מחליפה את האוניברסיטה הזו, ואת הרמה הגבוהה שבה, בשום אוניברסיטה אחרת.

אשמח לתובנות בנושא כתיבת עבודות

יש לך אפשרות לקחת 3 מפגשי הכנה לכתיבת עבודה סמינריונית, שם מלמדים אותך איך לגשת לזה בכלל.
אני גם מתכננת לעשות את הקורס המתקדם סוגיות בסוציולוגיה של האינטרנט ולכתוב בו עבודה סמינריונית וכנראה שגם ארשם למפגשי ההכנה, שיתנו לי כיוון וכלים איך לגשת לעבודה כזו.
כל הכבוד שחזרת לזה ושאת לא מוותרת!
מישהי*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2001, 07:42

שליחה על ידי מישהי* »

מישהו עשה תואר באינטרנט מאוניברסיטה בחו"ל?
יער_ה*

שליחה על ידי יער_ה* »

בהחלט זה לא מקום שיכול להוות בסיס לצמיחה ולמידה אמיתית
קשה לענות על השאלה מהי למידה וצמיחה אמיתית. אני מרגישה היום, אחרי שני תארים (אחד באוני' הפתוחה ואחד באוני' סגורה) שהלמידה והצמיחה האמיתיים הם לגמרי מחוץ לאקדמיה.. אבל באופן יחסי הרבה הרבה יותר נהניתי מהתואר בפתוחה ושם הרגשתי שאני באמת לומדת, בניגוד לתואר שני שלמדתי באוני' סגורה.
כתבתי עוד קצת בהתחלה על החוויה שלי באו"פ (אוניברסיטה פתוחה או רגילה (2008-05-21T15:02:30)) וגם בשבילי זו המצאה גאונית
צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

איזה כיף לקרא אתכם,
גילי, לפי מה שכבת על מה שאפשר ללמוד לתואר השני, נראה שאנחנו מתעניינות באותם נושאים, ותודה על האיחול...
אגב, הצהובון הסביר (כרגיל יפה מאוד) ש"בגן העדן הזה יש גם יתושים"... :-)
לסטודנט לשעבר, אני לא יודעת מה לענות, לא התחלתי ללמוד בגלל הרווח שלהם, התחלתי ללמוד כי מבחינתי הבשילו כל התנאים, אבל אני מסכימה שזה מאוד מזכיר לי תיכון, מבחינת השינון...
אמא לעתיד, כמה קורסים את לוקחת בכל סמסטר?
יערה, גם אני חושבת שזו המצאה גאונית. רק הייתי רוצה לשפר אותה, טיפה...
ץ
יער_ה*

שליחה על ידי יער_ה* »

רק הייתי רוצה לשפר אותה, טיפה... :-)
אני מבינה את הרצון שלך. אני באמת לא יודעת אם המערכות המקובלות בנויות היום לדיאלוג כזה (אוי, זה נשמע כמו משהו שתשמעי פה בכל עמוד, לגבי כל דבר כמעט..) תואר ראשון הרי נועד ללמד ידע, ופחות נועד לאנשים שכבר יש להם ידע ומביאים מהניסיון שלהם. אולי זה ככה בעוד הרבה מקומות חינוכיים - שהמערכת בנויה לספק ידע בלי קשר לידע הקודם שהאדם מביא איתו. ודווקא הלמידה הכי משמעותית נעשית כשמשלבים בין הידע החדש לישן, אבל הכי קשה למדוד את השילובים האלה, ידע ספציפי הוא הרבה יותר מדיד..
אמא_לעתיד*
הצטרפות: 21 יולי 2002, 13:54
דף אישי: הדף האישי של אמא_לעתיד*

שליחה על ידי אמא_לעתיד* »

אמא לעתיד, כמה קורסים את לוקחת בכל סמסטר?

אני לוקחת שניים בסמסטר כי אני עובדת במשרה מלאה פלוס.
ולוקחת גם סמסטר קיץ תמיד, עכשיו נשארו לי עוד שנים שלושה סמסטרים חוץ מהנוכחי.
כך שאם את לוקחת 2-3 בסמסטר אפשרי לסיים תואר תוך 4 שנים בממוצע, תלוי בסוג התואר.
צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

כן, יערה, אני שומעת עכשיו את ה"עם זה תחכי לתואר השני" כמו ששמעתי את ה"עם זה תחכי לאוניברסיטה" כשהייתי בתיכון... מתסכל משהו.
ואמא לעתיד, איזה יופי, לא הצלחתי להבין, לפי הסטטיסטיקות של האו"פ כמה אכן מסיימים אותה בסוף, וביקר אחרי כמה זמן...
תודה.
ץ
יעלפו_מהמושב*
הצטרפות: 02 נובמבר 2007, 10:21
דף אישי: הדף האישי של יעלפו_מהמושב*

שליחה על ידי יעלפו_מהמושב* »

צפרדע ית, חכי לדוקטורט! אני קצת צוחקת אבל גם קצת לא. אני מסיימת עכשיו תזה בפסיכולוגיה, ולמרות שהנושא הנבחר הוצע ונהגה על ידי, בסופו של דבר הוא היה מוכרח להיות קשור בקשר ברור מאוד לנושאי העניין (המאוד מעניינים, ובכל זאת) של המנחה שלי. חופש אקדמי מוחלט? אולי בדוקטורט (אולי אני רק חושבת את זה כי אני לא שם, וכשאסיים דוקטורט אגיד לך חכי לפוסט).

אבל האמת היא, שכבר כשהייתי סטודנטית לתואר ראשון פשוט חיפשתי את הפרופסורים שעסקו במחקרים שעניינו אותי ועבדתי איתם כעוזרת מחקר. זה יכול לתרום גם מהבחינה הטכנית של שיטות מחקר ועיבודים סטטיסטים (שכל התנסות בהם היא רווח בשבילך כחוקרת), וכמובן שגם מבחינת העניין. (ומבחינת פוליטיקה אקדמית, אם יש לך איזה עניין בזה, תמיד טוב ששמך ישורבב ככותבת מאמר, גם אם שניה או שלישית). אז כמו בכל דבר, קחי יוזמה ותהיי עצמאית. אל תצפי שמוסד כבד ואיטי כמו האקדמיה יעזור לך למצוא את חופש הפעולה לחקור.
צפרדע_ית

שליחה על ידי צפרדע_ית »

אוה, תודה, יעלפו, מספיקה לי הפוליטיקה האקדמית שאני רואה מסביב...
אבל, תודה, זה רעיון מעניין... :)
עוד משהו לעשות... מממ...
תודה.
ץ
יעלפו_מהמושב*

נראה לי שהרעיון הכללי הוא להצליח להתעסק במה שמעניין אותך כעיסוק עיקרי, בזמן שאת משלימה מטלות טכניות כעיסוק משני. ואז אולי תוכלי להיות פחות מוטרדת אם התשובות לממ"ן שלך יבשושיות מהספר או מקוריות ממוחך הקודח, כי תהיי עסוקה יותר בדברים מעניינים וחשובים יותר. ככה אני רואה את זה.
אל_פקה*

שליחה על ידי אל_פקה* »

חופש אקדמי מוחלט? אולי בדוקטורט
לא ממש... כל עוד יש מנחה מלמעלה מושפעים וחותרים למה שמעניין אותו (תלוי מנחה, תלוי אופי, תלוי מחקר, אבל בגדול זה מה שקורה).
והוא, מצידו, מושפע ממה מעניין את הקהילה המדעית שהוא משוייך אליה, מה פופולארי ומה מתפרסם בקלות גדולה יותר. זה לא נורא, זה יכול להיות מנוף לצמיחה ולגילוי של תחומי עניין שלא חשבת עליהם, אבל למרות שאפשר בהחלט למצוא נישה מספקת שבה עושים מה שמעניין, זה כמעט אף פעם לא אך ורק מה שמעניין. צריך להיות מודעים לזה. לדעתי זה משהו שאפשר לחיות איתו.
יעלפו_מהמושב*

כן, ברור. וגם כשאתה כבר יושב על תקן של חוקר, לכאורה עצמאי, בכל זאת תרצה לקבל מלגות ומענקים, שקשורים גם הם בדרך כלל בנושאי מחקר ספציפיים. אבל הכל יחסי וככה גם החופש האקדמי.
אל_פקה*

שליחה על ידי אל_פקה* »

א הצלחתי להבין, לפי הסטטיסטיקות של האו"פ כמה אכן מסיימים אותה בסוף, וביקר אחרי כמה זמן.
זה קצת מסובך למדידה -- בשל אופי האו"פ ישנם סטודנטים רבים שלומדים ללא כוונה לעשות תואר, אלא לוקחים קורסים בודדים בשביל עניין, צבירת נקודות לקראת מעבר לאוניברסיטה רגילה, קידום בעבודה וכן הלאה. אבל מ'כפת לך את, קחי את הזמן, ועם רצון והתמדה תסיימי גם תסיימי.
פלוני_אלמונית*

כרגיל בענייני אקדמיה, ג'ורג צ'אם כבר אמר את זה טוב יותר:
http://www.phdcomics.com/comics.php?f=1436
שליחת תגובה

חזור אל “דברים שמעלים חיוך”