מדפים פתוחים

אנונימי

מדפים פתוחים

שליחה על ידי אנונימי »

== דפוס 200 -- Open Shelves ==
_מתוך הספר "A Pattern Language" Amazon:0195019199 מאת כריסטופר אלכסנדר. תרגום: יונת שרון

תמונה

על גבי קירות עבים (197) -- במיוחד ב{{}}מטבח כפרי (139) ו{{}}מעטפת עבודה (183), אבל יתכן שבכל הבניין -- יש צורך בשטח אחסון. הדפוס הנוכחי עוזר להחליט איפה למקם אותו ואיך לארגן אותו. מרי לואיז רוג'רס (Mary Louise Rogers) היא שחשפה בפנינו את הדפוס הזה לראשונה.

ארונות עמוקים מדי מהווים בזבוז של מרחב בעל ערך, ותמיד מה שמחפשים בהם מתחבא מאחורי דברים אחרים.

קל להאמין שיש מספיק שטח אחסון בחדר או בניין רק בגלל שיש מספיק ארונות, שידות ומדפים. אבל הערך האמיתי של שטח האחסון תלוי לא רק בכמות אלא גם בנוחות הגישה. ארון שיש בו המון מקום שקשה להגיע אליו הוא לא כל כך שימושי. כדי להיות שימושי צריך שיהיה אפשר למצוא את מה שמחפשים מיד במבט ראשון.

זה אומר שחוץ מאשר בתוך מחסן (145), החפצים צריכים להיות מונחים על מדפים פתוחים בעומק פריט אחד. ככה אפשר לראות את כל החפצים. זה אומר שלמעשה פורשים את כל חללי האחסון על גבי הקירות במקום לקבץ אותם בגושים סגורים שמסתירים את החפצים ומקשים על הגישה אליהם.

הצורך במדפים פתוחים בולט במיוחד במטבח. במטבחים שאינם מתוכננים היטב, המדפים מתמלאים בשלוש או ארבע שורות של פריטים, ולפעמים הפריטים אף נערמים זה על זה, ותמיד משהו עומד בדרך ומפריע להגיע למה שמחפשים. אבל במטבחים מתוכננים היטב, כל שטח האחסון הוא בעומק פריט אחד. מדפים הם בעומק קופסה אחת, כוסות מאוחסנות בעומק שורה אחת, סירים ומחבתות תלויים על הקיר בעומק כלי אחד; לתבלינים וצנצנות קטנות יש מדפי תבלינים קטנים בעומק מלחיה אחת.

לדעתנו זהו מאפיין קבוע של אחסון נוח. החפצים היקרים ביותר למשפחה, מתנות, בין אם למטבח ובין אם למקומות אחרים בבית, נשארים מוסתרים כאשר מאחסנים אותם בארונות ובמעמקי מגירות. כשהם על מדפים פתוחים בעומק פריט אחד, הם מהווים תצוגה יפה המקיפה את הבית.

הרבה צורות אחסון יכולות להיות בעומק פריט אחד: ארונות נפתחים עם מדפים בצד הפנימי של הדלתות, לוחות עם ווים לתליית סירים ומחבתות, מתלה לכלי עבודה. אפשר אפילו ליצור מדפים צרים על גבי חלונות. אם הם רק בעומק פריט אחד, האור עדיין יכול לחדור ככה שהחלון עדיין שימושי.

תמונה
מדפים פתוחים על גבי חלון

לכן:

כסו את הקירות במדפים צרים במגוון עומקים, אבל לא יותר מעומק של פריט אחד -- כך ששום פריט לא יוסתר מאחורי פריטים אחרים.

תמונה

בגובה המותניים תלו מדף עמוק במיוחד בשביל להניח עליו פרסים, מערכת סטריאו, טלוויזיה, קופסאות, תצוגות, מזכרות -- מדף בגובה המותניים (201). סמנו את המדפים הפתוחים יחד עם כל שאר החללים המעמיקים את הקירות -- עיבוי הקיר החיצוני (211)...
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי דגנית_ב* »

לי התמונות נותנות הרגשה קלאוסטרופובית ולאיציבה.
אולי זה תלוי בכמה כלים יש במטבח.

בכל פעם שבן זוגי מבשל (פעם בשבוע אבל אינטנסיבי), הוא לא מוצא דברים שמאחורי דברים או דברים שעברו מקום ו/או פשוט עומדים על השייש מהבוקר (הכלי של המלח) ואני חושבת שהוא הייה ממש נהנה במטבח כזה.
אבל הערך האמיתי של שטח האחסון תלוי לא רק בכמות אלא גם בנוחות הגישה. מדפים עד התיקרה מאד לא נוחים. אי אפשר לראות ואי אפשר לנקות.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי בשמת_א* »

אכן, הדפוס הזה עשוי להיות שנוי במחלוקת.
כל מה שהוא כותב הגיוני ומועיל, הבעיה שלי היא רק שהוא לא לוקח בחשבון שני מצבים:
  1. אקלימים אחרים ממה שהוא מכיר, שבהם הכל מתכסה אבק דביק בתוך יום אחד, שלושה מקסימום, על מדף פתוח.
  2. מטבחים קטנים מאוד, שבהם ניצול עומק של פריט אחד על אותו שטח קיר יגרום לכך שאי אפשר יהיה להכניס במטבח את מינימום הכלים הנחוץ.
בשמת_א*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי בשמת_א* »

בתוספת לדגנית, כשאני רואה כל כך הרבה כלים בחוץ, לי זה גורם הרגשה של "רעש". לא רוצה לראות כל כך הרבה פריטים. רוצה שקט בעיניים.
אם_הדרך*
הצטרפות: 25 ספטמבר 2007, 19:38

מדפים פתוחים

שליחה על ידי אם_הדרך* »

אני נכנסתי לבית שכור שבו יש ארון קיר ע-נ-ק ולבן בעל דלתות זכוכית שקופות לגמרי, זה כמו ארון מדפים פתוח,עם מדפים צרים ברוחב של כלי אחד בלבד ,רק שהוא גם זכוכית המגן מפני הצטברות של אבק , אני מתכוונת לעשות אותו הדבר בדיוק בבית שאבנה לי ,אני שמה בו את הכלים הכי יפים שלי,אלו מקרמיקה עם הגלזורה הכתומה או את הכוסות והפינג'אןהערביים העתיקים שלי, זה משדרג את כל המטבח ,אין צורך בקישוטים ואין צורך במטבח ב 40,000 ש"ח (ככה עולים היום מטבחים),וזה מאוד נוח לשימוש.
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

מזמן הגעתי להחלטה שאני רוצה כמה שיותר "שכבה אחת".
זה אומר ארונות בגדים בעומק 40 ס"מ (פרט לאיזור לתיה), מגירות במטבח שנפתחות עד הסוף (ואז מה שמוסתר יכול להתגלות בקלות, בלי להוציא את מה שלפניו), ושבמקום ארונות מטבח גבוהים ועמוסים שאני לא מגיעה אליהם (כמה קרה לנו שלא השתמשנו במשהו כי לא זכרנו איפה הוא!), יהיו רק מדפים צרים, ככה שאני מגיעה לכל אחד מהפריטים בהושטת יד. זה גם אומר שבמדפים האלה יהיו רק פריטים שבשימוש תדיר (תה, סוכר, אגוזים, מלח, ביצים, ספלים וכוסות). בנוסף, אני מתכננת גם את רוב מדפי המזווה צרים מאוד).
תבשיל_קדרה*

מדפים פתוחים

אגב, אבק דביק זה רק במדפים שצמודים לכירה. שם יהיו המינימום-מינימום: שמן, גפרורים, תרוודים.
טליהש*
הצטרפות: 24 ספטמבר 2002, 13:09

מדפים פתוחים

שליחה על ידי טליהש* »

נהנית כבר המון זמן להסתובב כאן, ומעזה להוסיף היום את תרומתי הצנועה על כמה דברים שעובדים, במטבח וגם באזורים אחרים:
  • ארונות מטבח תחתונים ללא דלתות, אלא רק עם מגירות בגבהים שונים שנפתחות עד הסוף. כולל בארון שתחת הכיור.
הצעתי לכמה אנשים שתכננו מטבח חדש. התוצאות, בנות כבר כמה שנים, הן שדרוג רציני בכמות האחסון ובשימושיות גם יחד.
אני עצמי שדרגתי כך את המטבח הפצפוני שלי ממצב בלתי שמיש כמעט ליכולת עבודה סבירה.
את הרעיון אגב, יחד עם עוד כמה רעיונות גדולים, לקחתי מאדריכל בשם יוני מונג'ק, שלא זכיתי לצערי להשתמש בשירותיו, אבל בדרך לבניית בית שלא נבנה בסוף, ניהלתי איתו כמה שיחות עבודה בלתי נשכחות. הוא חושב בצורה נכונה לטעמי, וגם מתיחס למאפיינים המקומיים. למשל... אקלים.
(זה היה לפני 20 שנה. הייתי שמחה לראות אותו מוסיף כאן. אם יש למישהו קשר איתו....)
  • ארונות באזור גובה הראש, עם מדפים צרים ודלתות, שקופות או לא.
  • ארונות עמוקים מעט יותר, עם מדפים צרים, אבל עם שימוש בצד הפנימי של הדלת. יש לי ארון כזה לכלי עבודה עם מגירונים לפריטים קטנים על הדלת.
  • עוד רעיון של יוני מונג'ק: חדר מזווה, (יכול להיות גם מטר על מטר), עם מדפים צרים פתוחים סביב, ושימוש גם בדלת משני צדדיה. למשל למדפי תבלינים.
  • מדפים על החלון - אם רוצים לא לחסום בכל זאת יותר מידי אור - מדפי זכוכים, ועליהם כלי זכוכית: קערות, קעריות, כוסות וכו'. האמת שאת זה ראיתי לא בארץ - כאן לא הייתי משתמשת בזה באופן נרחב אלא רק לדברים בשימוש מאד תדיר בגלל האבק. אבל כן אפשר לשים כלי זכוכית עם בטטה למשל שמכניסה קצת ירוק.
  • בכל זאת, גם באקלים שלנו, גם מדפים פתוחים. כדי להפחית את "מפגע הרעש" ואת בעית האבק, כדאי להקפיד לאחסן על המדפים הפתוחים דברים שמתאימים לכך: צנצנות סגורות, יפות, בסדרות מאותו סוג, לאחסון פסטה, גרעינים, אגוזים, קטניות, כבושים ועוד; עציצים קטנים עם צמחי תבלין; כלים להנבטה של זרעים; מגבות מטבח; קערות וסלסילות עם פירות וירקות שלא דורשים קירור או חושך.
  • ארונות בגדים באזורי התליה שחייבים להיות בעומק 60 סמ: להפוך את כל המדפים לנשלפים, להרבות במגירות - פנימיות וחיצוניות.
תבשיל_קדרה*

מדפים פתוחים

חדר מזווה, (יכול להיות גם מטר על מטר), עם מדפים צרים פתוחים סביב
זה המצאתי גם בעצמי, קצת יותר גדול ממטר על מטר :-)

ארונות בגדים...: להפוך את כל המדפים לנשלפים
מדפים נשלפים - מה, כמו מגירה? זה כדי שתהיה גישה לחלק האחורי של המדף?
בשמת_א*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי בשמת_א* »

מדפים נשלפים - מה, כמו מגירה? זה כדי שתהיה גישה לחלק האחורי של המדף?
זה כמו מגרה, אבל פשוט מגש נשלף.
יש לי את זה בארון הבגדים, מימין לתלייה. שונאת את זה. זה לא כמו מדף.
אני גם לא אוהבת מגרות לבגדים. זה טוב לתחתונים, גרביים, חזיות.
בחולצות, סוודרים, סווטשרטים, אני רוצה לראות את הערימה כדי לבחור. רצוי במבט אחד. לא לראות רק את זה שבראש הערימה וכל פעם להרים הכל כדי לבחור.

יכול להיות שצריך את ארון הבגדים בצורת ר. צלע אחת עמוקה לכל התלייה, וצלע שנייה 40 ס"מ לכל המדפים והמגרות.
זה באמת 40? הולכת למדוד.
תבשיל_קדרה*

מדפים פתוחים

יהיו לי שני קירות זה מול זה, באחת תליה בעומק 60 ובשני מדפים בעומק 40.
אם יש לך רעיונות או הסתיגויות, זה הזמן.
תרמיל_אפונה*
הצטרפות: 16 אפריל 2009, 11:40

מדפים פתוחים

שליחה על ידי תרמיל_אפונה* »

במטבח שלנו יש המון כלי איחסון על מדפים צרים שכאלה. ומתחת לחלק מהם - ווים שעליהם תלויים ספלי מאג, כפות וכוסות מדידה, פותחנים וכאלה.
גם במזווה (שצמוד למטבח) יש מדפים פתוחים ולא עמוקים. שם אפשר לאחסן גם ביותר משכבה אחת,אבל הבנזוג באמת מתעקש שהכל יהיה פרוש, ומקסימום שקית סגורה של אורז תתחבא מאחורי צנצנת האורז, כך שיהיה קל למצוא כל דבר.
יתרונות: זה ממש נוח וזמין, ובעיני- חמים וביתי.
חסרונות: אבק כמובן, ואם משתמשים בצנצנות זכוכית (שמקלות על מציאת המצרכים, וגם יפות, וגם ממחזרות) - זה חושף את מה שבתוכן לאור, מה שאמור לפגוע בערכים התזונתיים.
וגם - צריך המון שטח כדי שלא יהיה צפוף בעיניים. וצריך להיות קצת מסודרים.
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי דגנית_ב* »

להרבות במגירות - פנימיות וחיצוניות.
מגירות זה יקר.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

מדפים פתוחים

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אני חושבת שהשם של הדפוס הזה מטעה. הנקודה העיקרית היא לא העובדה שהמדפים פתוחים, אלא זה שהם בעומק פריט אחד.
ביני לביני אני חושבת עליו בתור מדף בעומק אחד.
שליחת תגובה

חזור אל “arch”