ארומתרפיה ושמנים

אנונימי

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי אנונימי »

דף שעניינו לתת מידע ענייני על התחום הזה בריפוי הטבעי, שהוא תחום מלא ביופי ובאהבה, ונוגע וממלא את כל החושים שלנו.
תרמו לדף בת ההרים , טל טיבי , יער נורווגי , מונו נוקי , ש מים וארץ, אנאמה מילר

דף נוסף בנושא: שמנים ארומתרפיים בהריון

סקירה כללית

בתור התחלה יש להבדיל בין שמנים לעיסוי או לבישול ובין שמנים אתריים. השמנים שאינם אתריים - אנו קוראים להם שמני נושא - אנו משתמשים בהם כנשאים לשמן האתרי.
רשימת שמני הנושא היא ארוכה:
שמן זית, שמן שקדים מתוקים, שמן סויה, שומשום, חמניות, חריע, נבט חיטה, קיק (כן, כן) , קוקוס, גרעיני משמש (תענוג אמיתי), גרעיני אפרסק, אבוקדו, בוטנים, חוחובה, נר-הלילה....
ניתן לראות שחלקם אנו בהחלט מכירים מהמטבח. לכל שמן יש תכונות משלו, ואנו, המטפלים בעיסוי וארומתרפיה, בוחרים בשמן המתאים לאדם על-פי הרבה קריטריונים: סוג העור, סוג העניין, האם טיפול "פינוק", או לשם בעיה כלשהיא, טיפול קוסמטי, או טיפול בכאבים וכן הלאה. הרבה פעמים מערבבים שני שמנים או יותר, מכל מיני סיבות. (ריח, תוצאות שונות שרוצים להשיג וכו'). רוב המטפלים משתמשים בעיקר בשמן שקדים מתוקים. הוא מצויין, זול, ומתאים לכל סוג עור. אין כאן מקום לטעויות. יש מקומות (ספא-ים למיניהם) שמשתמשים בשמן פרפין, או שמן תינוקות - מבחינתי זה פשוט טעות. זה כמו לשים נפט על העור וממש לא בריא. וגם לא, בעיקר לא, לתינוקות. שמן תינוקות הוא שמן מינרלי ולא צמחי, הוא סותם את הנקבוביות ולא מאפשר לעור לנשום.
אז הורים - התרחקו מעצי באובב ומשמן תינוקות.....

השמנים האתרים הם לא באמת "שמן" במובן הרגיל של המילה. (שמן אתרי = שמן ארומתי), זהו נוזל שמייצר הצמח שנותן לו את הטעם והריח המיוחדים לו. תפקיד הנוזל הזה בחיי הצמח היא למשוך חרקים הנחוצים לרבייה, ודחייה של מזיקים למיניהם. בכ- 20% מצמחי המרפא השמנים הארומתיים הם אלו שאחראיים לתכונות המרפאות של הצמח.
כיום מופקים כ- 200 שמנים ארומתיים לצרכים שונים. בין 50 ל- 100 נמצאים בשימוש בארומתרפיה.
התכונות של השמנים הינן רבות ומגוונות. הם נדיפים, מתערבבים במים ומסיסים בשומן, הם סינרגטיים זה לה, ועובדים נפלא בשיתוף עם שיטות טיפול אחרות (פרחי-באך + ארומתרפיה = נפלא ביותר). ההשפעות שלהם גם הן במגוון רחב מאד - על הגוף הפיזי, על המצב הנפשי והמנטלי, וכן גם על הרוחני (אנו מבעירים קטורת במקדשים וכנסיות, משתמשים בבושם כדי שיהיה נעים עוד יותר בחברתנו, נמשכים ונדחים למקומות על-ידי הריח שלהם ועוד ועוד ועוד) .
עצב ההרחה הוא העתיק ביותר במוח שלנו, ולמעשה שאנו מריחים זה טס ישר למוח, אין שום סינפסה באמצע....

השמנים בעצם פועלים ב- 4 מישורים שאני חושבת עליהם כרגע
V המישור הפרמקולוגי - האיכויות, התכונות עצמן של השמנים.
V המישור הנפשי, הפסיכולוגי - דרך חוש הריח.
V המישור הפיזי - דרך העיסוי - השפעת המגע, והחדירה של השמנים אל הדם.
V המישור האנרגטי.

תכונות השמנים

(רשימה כללית ולא מפורטת לפי כל שמן - לזה צריך ספר שלם):
השמנים מגרים התחדשות תאים, מחזקים את מערכת החיסון, מחטאים, אנטי-בקטריאליים, אנטי-ויראליים, אנטי-פרזיטים, מנטרלי רעילות, בעלי תכונות של המסה, ניקוי הדם, אנלגסטיים, נוגדי עוויתות, אפרודיזיאק (מעוררי-תשוקה, רומנטיקה) מכווצי רקמות, מסייעים בעיכול, משתנים, מחזקים את הכבד, מווסתים לחץ-דם, לקסטיבים, ועוד, ועוד , ועוד ועוד. כל שמן ותכונותיו הוא.

יש להשתמש בהם בזהירות, ובאופן אחראי. כמו בכל כוח טבע אחר.
ישנן התוויות נגד ברורות לגבי כל שמן, וישנן דרכים שונות להשתמש בהם - עיסוי, קומפרסים, אמבטיות, בהרחה, במבער שוב - ועוד ועוד.......

הפקת שמנים ביתית

שמן על בסיס צמחי מרפא ; חשוב להדגיש שלא מדובר בשמן בעל איכויות ארומתרפיות אבל כשמן מסז' לתינוקות ולפינוק העור הוא נהדר.
לוקחים 50 גר' של צמחי מרפא מיובשים (קמומיל, קלנדולה,לבנדר וכן הלאה)
ומכניסים לצנצנת גדולה (כזו של עוגיות,שאפשר לסגור בוואקום)
יחד עם 400-500 מ'ל לפחות של שמן צמחי כמו שקדים (ואפשר לשים 20% שמן גלעיני משמש כדי להעשיר אותו ולא לשכוח 10% שמן נבט חיטה לשימור).
משאירים את הצנצנת ככה בשמש ישירה לעשרה ימים וכל יום מנערים אותה טוב או אפילו פותחים ומערבבים. אחרי עשרה ימים כאלו בשמש יש שמן צמחי מאיכות מעולה .
מסננים את כל העלים/פרחים דרך גזה ובדרך כלל מתקבל שמן מאד עשיר ומרוכז ככה שאפשר לערבב אותו עם עוד שמן שקדים "חדש"(ביחס של חצי חצי). לתוך זה אפשר לטפטף שמן אתרי לבנדר (כמות הטיפות תלויה בכמות שמן הבסיס ומהי מטרתו). מתקבל שמן עיסוי והזנה לעור מאיכות מעולה.
נוסה בהצלחה עליי ועל חברותיי בהריון, לאחריו, ועל ילדים. הריח משכר.
וישנה גם הגרסה ה"מהירה" של מיצוי בחום - בתוך צנצנת שבתוך מים בסיר כפול על האש. מקצר את משך ההפקה ל-חצי שעה. צריך לשמור שלא ירתח.

שמנים אתרים לעיסוי וטיפול בתינוקות

רשימת שמנים אתרים המותרים ואסורים לשימוש בהריון, בתינוקות ובהנקה
כל השמנים האסורים בהריון אסורים על תינוקות וילדים ולהוסיף גם אקליפטוס גלובולוס ועוד כמה שהיד קצרה מלפרט. לסיכום,יש להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמטפלים בתינוק בשמן אתרי.
שמנים אתרים מסוימים יכולים להיות אלרגניים עבור תינוקות ולהשפיע ישירות על מערכת העצבים העדינה שלהם.
יש אסכולה שטוענת שמלבד לבנדר אין להשתמש בשמנים אתרים עד גיל חצי שנה לפחות הגישה השנייה אומרת שאפשר שמנים אתרים מרגע הלידה אבל במינון מהילה של טיפה אחת של כל 30 מ'ל שמן נשא.
לטעמי לבנדר הוא שמן כל יכול; גם מרגיע, גם מחטא, גם מחזק... אז למה 'להשתולל'?
עוד שמנים מתאימים;קמומיל רומי,כוכבי אניס, מנדרין, הדס.
שימושים נפוצים לתינוקות:
  • אחרי ברית מילה (למלים שבינינו) ; להוסיף לאמבטית התינוק טיפה אחת של לבנדר תוך כדי מילוי המים.
  • לעיסוי ; על כל 30 מ'ל שמן נשא, טיפה אחת של שמן אתרי. (לבנדר, קמומיל)
  • לתפרחת חיתולים ועור מגורה ; להוסיף למשחת הרסקיו/משחת הטוסיק טיפה אחת של לבנדר או קמומיל רומי ולמרוח. או לחלופין להכין משמן בסיס ולבנדר קרם נעים.
  • לצינון ; להבעיר במבער שמנים אחד עד שניים מהשמנים הבאים; לבנדר, הדס, רבנסרה,אקליפטוס לימוני. לשים בחדר התינוק לפני שהוא הולך לישון. תינוק מעל גיל 8 חודשים אפשר להשאיר עם המבער. לתינוקות רכים לא להשאיר מבער בחדר אלא להעביר למסדרון, למשל.
אפשר להוסיף לאמבטיה 1-2 טיפות של לבנדר, הדס,רבנסרה ואקליפטוס לימוני.
שמנים אתרים אפשר להוסיף רק למכשיר אדים חמים או למי הרדיאטור.

שמנים נשאים טובים לעיסוי תינוקות; שקדים, שומשום וזרעי ענבים מחממים ונספגים טוב בעור. לתינוקות שסובלים מיובש בעור להשתמש בשמן גלעיני משמש מעורב באחד מהשמנים הקודמים.
שמן קלנדולה של וולדה הוא מעולה. שמן הקלנדולה עושה פלאים לעור (בצורתו היסודית הוא מאד סמיך וקשה מאד לעבוד איתו). מומלץ גם להריון ואחרי לידה.

מרשמים

תיתי : "מתכון שמנים" מעולה שעוזר כשהשיעולים מתחילים:
כף שמן נשא, אני משתמשת בשמן שקדים, מוסיפה לו: 3 ט' לבנדר, 2 ט' לימון, 2 ט' אקליפטוס, לפעמים 1 ט' מנטה (תלוי מי המשתעל, לתינוקון אני מוותרת על המנטה.)
עיסוי חזה וגב עליון. מומלץ בחום!
בת ההרים: לתינוקון הייתי מוותרת על אקליפטוס ומנטה. שמן הדס יכול לעזור במקום.
אנאמה מילר: לתינוקון אפשר להוסיף גם אקליפטוס מסוג רדיאטה או רבינסרה - מכייחים ועוזרים מאוד למערכת הנשימה.

טיפים

• טיפ למיגרנות: כוסית של מים חמים (לא רותחים) ובתוכה טיפה של לבנדר, ולשתות בבת-אחת.
  • אנאמה מילר - עוד למיגרנות: לבנדר ומנטה בשמן בסיס - בעיסוי על האזור הכואב. עוזר מאוד.
  • לבחילות: טיפה של שמן pepermint על הלשון.
  • עוד לבחילות: שמן אתרי ג'ינג'ר אפשר בבליעה או בעיסוי על הבטן יחד עם מנטה.
  • תרכובת סינרג'י. בהתחלת התקררויות: בהרחה (טיפה אחת על כף היד, משפשפים יד ביד ומסניפים לבריאות) וגם במריחה ועיסוי על בית החזה והגב עם שתי כפות שמן נשא. כדאי גם למרוח על הסינוסים זה מכווץ לנזלת את ה...(אבל להזהר מאד מאד ממגע עם העיניים).

מינונים

לאמבטיה:
  • עד גיל שנה: טיפה אחת מקס' 2 באמבטיה. זמן שהייה באמבטיה - 5-7 דקות
  • שנה עד שלוש: 2 טיפות. 5-7 דקות שהייה במים.
  • שלוש עד שש: 3-4 טיפות. 5-7 דקות במים.
  • 6-10: 5 טיפות. 10 דקות במים.
  • 10-12: 7 טיפות.10 דקות במים.
  • 12-14 - זהו גיל גבולי, ויש להשתמש בשיקול דעת לפי הילד: 7-12 טיפות, למשך 10 דק' באמבטיה.
  • מגיל 14 ומעלה, נחשבים לצורך העניין כמבוגרים - עד 15 טיפות באמבטית שכיבה, זמן שהיה בין 15 -20 דקות.
לאחר האמבטיה עוטפים במגבת ומטפיחים, ולא "מנגבים".

לעיסוי:
עד גיל שנה (לבנדר, קמומיל בלבד*) - טיפה אחת של שמן אתרי על כל 6cc של שמן נושא או קרם.
  • שנה עד שלוש: טיפה אחת על כל 5cc
  • גיל 4: טיפה אחת על כל 4cc
  • גיל 5: טיפה אחת על כל 3cc
גיל 14 (או בעת שהילד כבר נחשב בוגר לכל דבר - פיזית, רגשית, מנטלית) - טיפה אחת על כל 2cc של חומר נשא.

קומפרסים לתינוקות: חצי טיפה עד טיפה של שמן ב- 3 כוסות מים.

שאלות

• למה אי אפשר להוסיף שמנים למכשיר אדים קרים? לא יעיל או בעייתי?
שמנים אתרים הם נדיפים. מכאן שבמבער מים חמים הם יתפרקו ובמים קרים-לא. והתוצאה יכולה להיות לא בריאה.
כמו-כן השמנים חומר פעיל כימי חזק שיכול לעכל את הפלסטיק ולהדיף פולימרים לחלל האוויר. ישנם מכשירי אדים מיוחדים להדפת שמנים אתריים מזכוכית . כדאי להבעיר שמנים במבער בחלל החדר או בחורף בסיר על רדיאטור או לטפטף על המיטה, המזרון וכדומה (רק רחוק מהפנים).

שאלה על שמנים וקנדידה.*
חברה המליצה לי את הטיפול הבא לקנדידה וגינלית.
לקנות חוקן בבית מרקחת, לרוקן ולהרתיח.
למלא במים מורתחים (לא חמים, שעברו הרתחה) ולשים טיפות של לבנדר עץ התה וגרניום (20 טיפות בסה"כ)
שטיפה פנימית 3 פעמים ביום.

טיפול בשטיפות פנימיות יכלול כמות של 5 כוסות מים שהורתחו וצוננו + כוס חומץ תפוחים מסוג איכותי.
שומרים בכלי סגור ועושים 3 שטיפות יומיות של 40 מ'ל כל אחת במשך חודש
הפסקה בזמן המחזור החודשי
שטיפה יומית כחצי שנה.
ניתן להוסיף שמנים: לבנדר ועץ התה למי השטיפה.

אפשר גם "לדחוף" לנרתיק אבקת אסידופולוס שמחסלת את הקנדידה. ידוע לי שבהומגליל מוכרים כמוסות קלנדולה לנרתיק. שמעתי דברים טובים.

ואפשר גם להכניס טמפון (לא בזמן מחזור) שעליו טופטפה טיפה אחת של לבנדר ואחת של שמן-עץ-התה. להשאיר שעתיים.
לחזור על הטיפול שלוש פעמים ביום.
  • האם מותר לשים שמן אקליפטוס לתינוקות במכשיר אדים חמים? (תומר בן 4 וחצי חודשים) <לא הבנתי אם האיסור של האקליפטוס הוא רק במריחה>
במקרה של צינון/רגישות בדרכי הנשימה, אצל תינוקות, רצוי להשתמש בשמן אקליפטוס רדיאטה או לחלופין שמן רבנסרה אמיתי. שניהם עדינים יותר ומתאימים לפעוטות.
שמן אקליפטוס 'רגיל'(גלובולוס) לא מומלץ לפעוטות וילדים.
העדיפי לבנדר, הדס במקומו (3 טיפות לחדר רגיל). כנ'ל לגבי עיסוי.

• האם אפשר למרוח שמן שקדים כמות שהוא על הפנים היבשות (הילד בן שנה ו- 10), או שצריך למהול במשהו ???
אין בעיה למרוח על תינוק שמן שקדים. זה לא שמן ארומטי אלא פשוט שמן שקדים (כמו שמן זית, שמן שומשום וכד') שאינו מזיק. אם זאת לא בטוח ששמן שקדים יעזור ליובש. השמן עצמו נהדר ועדין. כן. אבל ראשית כל יש להבין מה מקור היובש, מתי הוא התחיל וכד'. יעיל יותר למרוח משחת רסקיו.
שמן זית גם הוא נהדר - אך ישנם תינוקות הרגישים אליו - יש לשים לב.
  • יש לי עור יבש, אני מתגרדת ללא הרף וגם מתוך שינה, ופוצעת את עצמי. יש לי הרגשה שזה קשור לזמן של צמיחת שיער שאז זה יותר גרוע (הורדתי שיערות ברגליים ועכשיו זה צומח) מה עושים?
לא חושבת ששמנים יעזרו לך לפתור את הבעיה. במקרה כזה דווקא ממליצים לא לטפל בארומתרפיה. עור הוא איבר נשימה וקשור הדוקות אל הריאות. אינטואיטיבית נראה לי שרפואה סינית תמצא מענה לבעיה הזו.
יחד עם זאת ארומתרפיה יכולה בהחלט לעזור בהקלה על הגירודים. ולכן יש לשקול טיפול משולב, אצל מטפל מנוסה .

שרון ג* : התחלתי לעבוד במקום בו יש אנשים שלא כ"כ מכירים בצורך היומיומי להתקלח. לי באופן אישי, ריחות חזקים מסוג זה עלולים לגרום לי לבחילה, ובמקרים קיצוניים אף להתקף מיגרנה.
אחותי שמה לי בשמן נושא קצת לבנדר, מור ולבונה, ואני שמה טיפה על השפה מתחת לאף כדי להקל על הנשימה שלי במקרים קשים...
חשבתי להביא מבער שמנים ופשוט שכל החדר יתמלא בריח.
ואני תוהה -
איזה שמן ינטרל ריחות חזקים של זיעה וגוף אנושי?
ואיזה שמן יהיה עדין מספיק לילדים חולים?
אני צריכה משהו שישלב בין השניים...

בת ההרים: מה שעולה לי לראש הוא שמן לימון (או אקליפטוס לימוני) משולב עם שמן אורן/ברוש (גם מנטה רק שמנטה אינו מומלץ לפעוטות ולנשים הרות). יש להם תכונות מאד "מטהרות ומרעננות". את הלבנדר תמיד כדאי להוסיף כערך מוסף. בכל מקרה, על חדר סטנדרטי במרפאה שימי 6-8 טיפות למבער.

טל טיבי: אתחיל בבעייתיות ואנסה לתת כמה אפשרויות לפתרון.

הבעייתיות היא - ואני חושבת ש שרון ג תדע להסביר זאת טוב ממני, שקצות העצבים, או הקולטנים מפסיקים לשדר לנו את הריח לאחר זמן. ז"א אנחנו "מתרגלים" לריח ולא מרגישים בו לאחר זמן מסויים. בדומה ללבישת חולצה. את מגע החולצה על העור אנו חשים כשלובשים אותה, ו-אם אנחנו חושבים על זה באופן מודע ומכוון, אבל בדרך-כלל אין לנו מודעות חושית לחולצה שעל גופנו.
ולכן כל ריח שיהיה לך באופן תמידי בחדר, במידה מסויימת "יתבטל" בפני ריח "חדש" שנכנס. יש גם שאלה של איך משתלבים הריחות הנעימים עם ריחות לא נעימים, מה הריח ה"משותף" שנוצר..... (בדומה לזה שבושם לא מריח אותו דבר על אנשים שונים.)

טיפה מתחת לאף היא רעיון מצויין. גם אני משתמשת בזה. צריך מדי פעם לחדש את הטיפה.... אפשר גם על מטפחת בד או על ד"ש הבגד. (כמו ששמים קרבול על הכרית לתינוקות).
אפשר להכין מזלף עם מי וורדים, אלכוהול ושמנים לבחירתך. שיהיה לידך ובין מטופל למטופל תזליפי לך בחדר - כמו תרסיס מנטרל ריחות אחר.
ומבער הוא כמובן תשובה טובה. לגבי מבער הייתי מציעה לקנות אחד שאפשר לשים בו הרבה מים. מנסיון אלו שכמות המים קטנה בהם - המים מתאדים לפני שהנר נגמר, ואז יש סכנת היסדקות המבער. יש מבערים כאלו עם ממש "פיילה" קטנה והם מחזיקים הרבה זמן.

שמנים מנטרלי ריחות יכולים להיות הרבה:
הלבנדר הוא תמיד טוב.
מסכימה עם בת ההרים לגבי כל השמנים הלימוניים (לימון, אשכולית, נרולי, תפוז, אשכולית, מליסה, ברגמוט, סידר, סייפריס, פרנקינסנס, טי-טרי גם הוא מנטרל ריחות).
וגם - לגבי הריחות של השמנים - יש מדע שלם שנקרא "פסיכוארומתרפיה", ואם את רגישה לריחות חזקים - כדאי לך לנסות את השמנים לפני שאת בוחרת בהם, שלא יצא הפוך על הפוך.... את יכולה להגיע אלי - ואתן לך להריח שמנים שונים ותוכלי להרכיב לך תמצית שמתאימה לך. (בעצם את ממש דרומית נכון?, אני חושבת שאני צפונית יחסית אליך).
דבר נוסף - יש גם שמנים שמתאימים יותר לחורף - מחממים, כבדים (פטצ'ולי, למשל), וכאלו שמתאימים יותר לקיץ (אשכולית למשל). ושוב - זה הכל עניין של העדפה אישית, במה שנוגע לריח!
  • מה זה מבער?
תמונה
תמונה של מבער ושמנים מתוצרת טיסרנד (לקוחה מאתר החנות של דר-יאנג )

מבער הינו כלי בו יש מקום לנר קטן להבערה, שמעליו קערית קטנה בה שמים מים. מבער שמנים איכותי צריך להיות מחומר עמיד בחום וללא נקבוביות בשקערורית בה ממלאים מים. אפשר למצוא מבערים בהמון מקומות. חנויות טבע, מתנות ועוד. ממלאים מים בשקערורית ומוסיפים שמן אתרי או תמצית ריח. בדרך כלל 6-12 טיפות תלוי בגדול החדר וכמה הוא מאוורר. יש מקום לנר קטן שמדליקים והוא מחמם את המים. אפשר לשים גם מים שרתחו בקומקום, והנר ממשיך לחמם אותם ולהעלות את האדים.
יש להבדיל בין תמצית שהיא ריח ללא כל תכונה מטהרת. לבין שמן אתרי שיש לו תכונות אנטי בקטריאליות, אנטי ויראליות וכן הלאה.
  • מה ההמלצה במקרה של צינון לא קל. עד עכשיו היתה נזלת שקופה ומעכשיו לעיתים גם צהובה, שיעול מאוד רטוב וצרידות. לדעתי גם כאבי-גרון (היא לא ממש עוד יכולה להגיד) כך נדמה לי כשהיא משתעלת.
יש קצת חום, אבל זה לא כ"כ מדאיג אותי כמו הירידה של הליחה לריאות או הצטברות נוזלים באוזניים.
בנתיים מרחתי רסקיו רמדי בכל מקום שאפשר - פנים, גב, חזה, גרון. ובמיטה טיפטפתי אקליפטוס לימוני.

בת ההרים: שמן רבנסרה. בדרך כלל לא נמצא בכל חנות. צריך להזמין או לחפש בחנות איכותית. עוד אפשרות כדאית היא למצוא ארומתרפיסט שימהל לך תערובת של טימוס אדום(טימין), היסופ ועוד לתוך שמן נשא אבל במינון הנכון. לא ממליצה לנסות לבד בבית.
למרוח על הסינוסים ועל בית החזה והגב. בינתיים את יכולה לחלוט קורנית/טימין-2 כפיות עשב על כוס ולתת לה עם דבש לשותת כמה שלוקים כל פעם. זה מכייח יופי.
החלמה מהירה {@

ש מים וארץ: תתקשרי ל 'עומר הגליל' 046257115 ותשאלי אותם על ה סינרג'י (מתאים גם לתינוקות), תבקשי הדרכה ושישלחו לך גם את הדף עם ההסבר על התערובת.

• מה מתאים יותר לפצעים - חיטוי והבראה, לבנדר או עץ התה.
בדקתי אצל טיסרנד והוא פותח בדיוק בזה - כמה הם דומים ואיך הם שניהם מתאימים.
ובכל זאת? איפה ההבדלים?

בת ההרים: טיב החתך; עומק, ממה נחתכת, גיל הפצוע (עץ התה פחות מתאים לילדים מאידך הוא מאלחש ככה שאם יש כאבים הוא מתאים יותר), מיקום בגוף. האם זה חתך יזום(ניתוח וכד) או ספונטני(עץ התה מתאים יותר).
הכי טוב לפצעים אחרי שבתור טיפול ראשוני שמנו לבנדר (או עץ התה אבל הבחירה הראשונה שלי) זה למרוח משחת קלנדולה.

• מה ידוע על חברת השמנים "פרימווירה לייף" האם הם אמינים, טהורים?
בת ההרים: למיטב זכרוני זו חברה גרמנית. בדרך כלל השמנים מגרמניה הם באיכות טובה. לא התנסיתי בעצמי. חשוב לבדוק בקטלוג שלהם עד כמה הם מדקדקים בזנים. למשל מבדילים בין טימין לבן ואדום וכד'. משהו שפיור אויל לא עושים למשל. וגם מבחר גדול מעיד על מקצועיות. לא רק התמקדות בשמנים ה"רגילים".
  • אשמח לקבל אינפורמציה לגבי שמן רקפות (גם בקפסולות) למה הוא טוב?
טל טיבי: שבאנגלית רקפת = cyclamen וגם, ויותר נפוץ: primrose (ואין לבלבלו עם Evening primrose). מידע, היסטוריה ושימושים, תמצאי כאן
  • יש לי שמן שקדים כבר כמה שנים ( לא רוצה להיגמר ) האם יכול להתקלקל? מריח בסדר. מה אפשר להוסיף לו כדי לתת לחות, ברק ובריאות לפנים? ( ולעיתים גם פצעים :-( ) האם בכלל מתאים לפנים?
טל טיבי: עקרונית שמן שקדים הוא שמן שמתאים לכל עור, ולא יזיק. אישית הייתי מעדיפה לראות את העור ואז להחליט מה לתת ספציפית. אבל - כן תמיד אפשר להשתמש בשמן שקדים - הוא לא יזיק. כמובן שאנחנו מדברות על שמן שקדים מתוקים ,

ולא בשום אופן שקדים מרים, שהוא רעיל ואסור בשימוש!!!!!!

שמן שקדים מתוקים לא יקר, נעים למגע ואין לו ריח. הוא מרכך ומרגיע. מתאים לעור שמן - כי הוא לא משאיר שמנוניות ונספג טוב בעור. הוא אינו מספיק מזין לעור יבש, ואז יש להוסיף לו שמן נבט-חיטה, אבוקדו או חוחובה למשל. משתמשים בשמן שקדים הרבה, גם כחומר מנקה ובקרמים לטיפולי פנים.

לגבי שמן השקדים שברשותך - חשוב לדעת כמה שנים אצלך? איך הוא היה מאוחסן?
איזה ריח יש לו? שמן שהתקלקל יש לו ריח "פלסטיקי" בעיני. (לא יודעת איך עוד להגדיר את הריח, אבל אני משערת שאת תבחיני שהוא לא טוב לפי הריח).
לא פייר לתת כאן עיצה מבלי לראות את עור הפנים.
לא יזיק לנסות להוסיף שמן אבוקדו, או שמן גזר.

עזרה ראשונה לתינוקות וילדים

שני השמנים שניתן להשתמש בהם ללא היסוס הם לבנדר וקמומיל. הם אינם מזיקים, וטווח הפעולה שלהם רחב מאד. הם גם בטוחים לנשים בהריון. והייתי ממליצה לכל ארון עזרה ראשונה, בכל בית לרכוש אותם, שיהיו זמינים.

שמן נוסף שהוא "must" בארון העזרה הראשונה הוא שמן עץ-התה, Tea-Tree. לא מציעה לתינוקות, האנרגיה שלו יאנגית מאד, ולא רכה. את שמן עץ התה ניתן לשים ישירות על העור. הוא מחטא, ומרפא פצעים, וגם הוא בעל מגוון רחב של פעולות. את הריח שלו לא כל אחד אוהב. אני בהתחלה ממש לא אהבתי את הריח שלו, רק לאחר שלמדתי אותו בהתנסויות שונות, וראיתי מה הוא יודע לעשות התאהבתי בו מאד.

תמיד טוב שיש בבית שמן אקליפטוס. וגם הוא נפלא לשימוש בכל מיני מצבים - התקררויות, כאבי שרירים, מחלות ויראליות (ממש מחסל אבעבועות רוח - מי שצריך שיגיד ואסביר מה לעשות).

לפעוטות עדיף אקליפטוס לימוני או,יותר טוב, רבנסרה(בהקשר של טיפול בהצטננויות והתקררויות).

(הבעיה עם שמן אתרי קמומיל היא שאין להשיג אותו בחנויות "רגילות" אלא רק בחנויות שעובדות עם מטפלים. ומחירו היקר, כ- 150 שקלים לבקבוקון. יחד עם זאת, ההשקעה שווה, מכיוון שהשמן מאד פוטנטי ומספיק טיפה אחת כדי להשיג תוצאות טובות ממש. וכן אפשר לרכוש את התמצית מוכנה מדוללת במקומות שמוכרים זאת, או אצל מטפל בארומתרפיה.}

לגבי כל שמן אחר - נשמח להסביר ולהרחיב,

בכל מקרה כדאי לקבל ייעוץ אישי ממי שיודע ומכיר היטב את השמן כי הם פוטנטיים מאד.

ד"א - ישנם שמנים סינתטיים שנמכרים בשביל הריח בלבד, בחנויות "פיצ'יפקעס" עבור מבערים. הם אינם פותנטיים וגם הריח שלהם מרגיש סינתטי למי שמכיר את הדבר האמיתי. אם קונים שמנים - רק בחנות טבע או בית-מרקחת, שניתן לוודא את האיכות שלהם. (או שמפיקים אותם לבד - ואז יש לוודא את איכות הצמח.....)

לימודי ארומתרפיה

יער נורווגי: מאד מעניין אותי ללמוד על שמנים ארומתרפיים, לא במסלול של כמה שנים ולאו דוקא למטרת עיסוק אלא כעניין. האם ידוע לכם היכן כדאי ללמוד? כוונתי לקורס של כמה חודשים למשל.

ורד לב: הקורס הכי טוב הוא אצל שלוס וזה לא כמה שנים. אם אינני טועה מדובר בשנת לימודים וגם זה כמה חודשים בסה"כ לא? יש בת"א ונדמה לי שגם בחיפה.

בת ההרים: זה באמת מה שאני עשיתי- למדתי בשביל הידע שלי וכמובן שאני תמיד שמחה לעזור לחברים. השבוע, למשל, סבלתי מאד מהסינוסים שהחליטו לעשות שמייייייייייייח אצלי במצח. כל כך עזר לי לדעת באילו שמנים אסור לי להשתמש בגלל ההריון ובאילו כן. הכנתי לי שמן עיסוי ובמקביל לטיפול בדיקור עיסיתי את המקום עד שזה עבר. זאת רק דוגמא אחת...אצלינו בבית יש שימוש נרחב לשמנים ואני ממליצה בחום למי שיש זמן וקצת מזומנים לעבור קורס. שלוס מעולה. אני למדתי אצל גרגורי בחיפה, לפני די הרבה שנים.

טל טיבי: כמעט בכל מכללה לרפואה טבעית יש קורס ארומתרפיה. רובם טובים. יש גם מכללות שמציעות קורס ארומתרפיה למשפחה. כדאי לערוך "סקר שווקים" ולראות מה כל אחד מציע ומה עונה על הצרכים הספציפיים של כל אחד.

ספרות
ארומתרפיה לכל /טיסרנד
אמנות הארומתרפיה/טיסרנד
ניחוחות מרפא/ואלרי אן וורווד
(ויש עוד המון ספרות בנושא)

היכן לקנות שמנים

שמני נושא ניתן לקנות בחנויות הטבע, בתי מרקחת ובכל החנויות במכללות השונות לריפוי טבעי.
ישנם כמובן גם סיטונאים שמוכרים כמויות גדולות.
  • שמני בסיס ותמציות באיכות מעולה, במחירים סבירים ובשירות אדיב (עד הבית)
ניתן להשיג ב 'עומר הגליל' 046257115 עומר הגליל

[h=3]

שמנים אתרים מסוכנים לשימוש ביתי.[/h]
(זוהי כותרת שעדיין אין לה תוכן. התוכן יגיע במהרה, ואז תימחק השורה הזאת שבסוגריים מהדף)

ארומתרפיה - אתיקה באינטרנט

ש מים וארץ : השאלה שהכי מטרידה אותי בנושא ארומתרפיה היא בעניין ה'אמביוולנטיות' שלה.
קורה לי מידי פעם שעל שאלה אחת שאני שואלת (או נשאלת), אני מקבלת (או נותנת) הצעה שסותרת הצעה אחרת.
אני זוכרת שהרגשתי את ה'בעייתיות' הזו כבר בזמן הלימודים (קורס קצר, חצי שנתי ב'רידמן') כשלא פעם מורה אחד סתר מורה אחר. נדמה לי שנתקלתי גם בסתירות בין שני מקורות ספרותיים או בידע שנרכש אצל תלמידים שונים ממכללות וממסגרות לימוד שונות.
גם העובדה ששמנים אתרים נמכרים היום כמעט בכל 'קיוסק' והעובדה שבמכוני ספא (גם כאלה שמאוד מכבדים את עצמם) מציעים טיפולים ע"י מטפלים מוסמכים לכל המעוניין ללא כל תישאול לפני העיסוי, תמיד מעוררות בי תהיות.
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא.

טל טיבי: לגבי טיפולים בספא יש לי דעה מאד ברורה.
אם בא למישהו - טיפול פינוק - אין בעיה. אך לידע היטב את המטפל בבעיות שלנו. זו אחריות שלנו. מכוני ספא למיניהם, ברוב המקרים, מטרתם היא להרוויח כמה שיותר כסף, ואין פסול בזה, אלא שהם אינם המקום לקבל בו טיפול-בריאות אמיתי. נכון - הם לעולם אינם שואלים, אין להם את הזמן לזה, ואולי לא מעניין אותם באמת, לפעמים אני תוהה האם הם יודעים באמת מה ההשלכות של הטיפול שהם נותנים, מעבר למה שקורה ברגע העיסוי. אני גם לעתים די מרחמת על מישהו שעובד במכון ספא, ומטפל באנשים כבסרט נע. תנאי ההעסקה בדרך-כלל אינם ממש טובים, וכמה יותר עיסויים שתעשה - כך יהיה לך יותר. צריך להיות אדם מאד מיוחד כדי להיות מטפל במלוא מובן המילה במקומות כאלו. (אינני מדברת על אותם מקומות שדורשים בדיקת רופא וכו').

יכול להיות שעניין האמביוולנטיות קשור לנושא בה' הידיעה שמבדיל בין רפואה קונבנציונאלית לרפואה טבעית. והוא השאלה: "במי מדובר". האמת היא שלכל שאלה, בדרך ההסתכלות של הרפואה הטבעית, יכולה להיות תשובה שונה, בהתייחס לאדם אחר. ולכן - יכול להיות שאם תבואי אלי עם מיגרנה אטפל בך עם מליסה, ובמישהו אחר עם טי-טרי. אותו הדבר נכון גם לגבי פרחי-באך, תזונה, ואפילו - למטפלת רב-תחומית כמוני - לשיטת הטיפול עצמה אותה אני בוחרת עבור מטופלים שונים שבאים עם אותה בעיה. זו הסיבה שבגללה אינני עובדת עם חברות שמוכרות, לדוגמא, משקה פלאים לדיאטה, או משקה פלאים לחיזוק הגוף וכו' - לפי ההשקפה שלי - לא יכול להיות שאותו משקה יהיה נכון לכל בני האדם. לכל אחד יש צרכים שונים, ולכל אחד יש להרכיב את התמצית, התרכובת והתזונה הנכונה ספציפית לו.
מאד קשה לכן לתת תשובות מדוייקות מעל גלי האינטרנט. לכן אני נוטה לתת כאן תשובות שלא יכולות להזיק, למשל - אם היה מגיע תינוקו של עודד אלי לטיפול - יתכן מאד שהיה מקבל טיפול שונה מלבנדר וקמומיל....

וכמו שיש אסכולות שונות בנושאים שונים, גם כאן אני בטוחה שכל "מומחה" עונה לפי נסיונו. ז"א יש דברים שלומדים בקורס ארומתרפיה, ואח"כ יש את הנסיון בשטח - שהוא הדבר האמיתי. לגבי כותבי הספרים - הרי הם כותבים מנסיונם שלהם ויתכן שהוא שונה, או משתנה עם הזמן.
יש גם מקורות שונים לשמנים - וצמח קמומיל שגדל בגרמניה, אינו דומה לאחיו הארצישראלי.... הם גדלים באדמה אחרת, בתנאי אוויר שונים, כמויות מים שונות, ולכן איכות הצמח משתנה ומכאן שגם התוצאות התירפואיטיות תהיינה מעט שונות. והידע של המטפל יהיה בהתאם לצמחים שהוא נוהג להשתמש בהם.

בת ההרים: אפילו בספרים רלוונטים תהינה עובדות סותרות לגבי אותם צמחים.
בגלל זה כדאי לאבחן כל מקרה לגופו ולתשאל כמה שיותר בכדי לקבל תמונה כוללת ומלאה ככל הניתן לגבי המטופל.

ש מים וארץ: אם היה מגיע תינוקו של עודד אלי לטיפול - יתכן מאד שהיה מקבל טיפול שונה מלבנדר וקמומיל....
אז איך את לא חוששת לתת עצות באינטרנט בכל זאת? אני קצת התכווצתי כשקראתי שלוש תגובות שונות לעודד המחפש והשואל (שיכלו גם מאוד לבלבל).... ברגע הראשון חשבתי למחוק את מה שאני כתבתי שם אבל במחשבה שניה החלטתי שזו הזדמנות טובה לפתוח את השאלה הזו.

טל טיבי: כי - בעניין זה של חומרים פיזיים - אם אני אמנם נותנת עצה כזאת היא תהיה כזאת שאין בה סיכון. (קמומיל ולבנדר הם שמנים בטוחים לשימוש לכל אחד ולא יזיקו), ויחד עם זה אני תמיד אומרת שיש לדון כל ענין לגופו, ולקבל ייעוץ מקצועי ממישהו שיראה ויתחקר וישאל. אני גם קצת מחמירה עם עצמי - למשל גם שמן טי-טרי, (עץ התה) לפי הספרים הוא שמן בטוח לשימוש עם תינוקות, אך אני אישית חושבת שאנרגטית הוא חזק מדי, ולכן לא הזכרתי אותו כשמן לטיפול בתינוקות.....
לכן גם דיברתי על השמנים האלו כשמנים של "עזרה ראשונה" ולא שמנים ספציפיים נקודתיים לטיפול...
הרבה פעמים אני גם מפנה לרופא קונבנציונאלי, לשם אבחון וחוות דעת. כי יחד עם כל הידע שצברתי במשך השנים - עדיין אינני רופא ואין לי גם הסמכות החוקית לאבחן, וגם אם לפעמים אני בטוחה שמה שאני חושבת נכון - כדאי לשמוע מה רואות עוד זוג עיניים.
היו גם מקרים הפוכים, שרופא המשפחה שלנו שאל אותי מה אני עושה במקרה מסויים, ונתן את הטיפול שאני הצעתי, לפי הדרכתי, למטופל שלו.

בת ההרים: למשל גם שמן טי-טרי, (עץ התה) לפי הספרים הוא שמן בטוח לשימוש עם תינוקות, אך אני אישית חושבת שאנרגטית הוא חזק מדי, ולכן לא הזכרתי אותו כשמן לטיפול בתינוקות..... - מצטרפת אלייך. בכלל, אני מהגישה השמרנית משהו. לא חושבת שתינוקות (רכים) זקוקים ל"תרפיה אתרית". ולכן השימוש בלבנדר בלבד יכול להיות מספיק כשמדובר בתינוק בן פחות משלושה חודשים.

כשלא פעם מורה אחד סתר מורה אחר. נדמה לי שנתקלתי גם בסתירות בין שני מקורות ספרותיים או בידע שנרכש אצל תלמידים שונים ממכללות וממסגרות לימוד שונות - מזכיר לי וויכוחון שהיה לי עם אושיה ארומתרפית כאן ביישוב. אני משתמשת בשמן גרניום ישירות על העור במקרים מסויימים (פרונקלים אימתניים או עקיצות מעופפים) ומרבה להבעיר אותו במבער השמנים כנגד יתושות. האושיה שלל זאת מכל וכל. ואילו למיטב ידעתי המלומדת-מותר. האמת היא שלא התווכחתי. הרגיש לי מיותר.
< יקירותיי-אנא חוו דעתכן. מעניין יהיה לשמוע פסיקה בנושא (-: >

טל טיבי: בעניין זה - שוב השאלה מה ומי.
מי שלומד באירופה - שם כל לימוד הארומתרפיה הוא הרבה יותר מלא ושלם מאשר כאן, יודע ולומד להשתמש בשמנים באופן פנימי - כלומר בבליעה. (ואיך מטפל שמן גרניום בפרזיטים במעיים אלא אם בלענו אותו?). אלא שלנו, שאיננו רופאים, מבחינת החוק, אסור לרשום תרופה בבליעה, אלא תוספי מזון בלבד. אנחנו, ובוודאי בתי-הספר שמלמדים ארומתרפיה אינם רוצים ל"הוריד" את השמנים לדרגת "תוספי מזון אם לא יועיל לא יזיק". ואז מלמדים כל מיני אזהרות שהן בבחינת When in doubt - don't.
אני לעצמי שמה שמנים שונים על העור, וגם בבליעה (מדולל במים בד"כ), אבל לא מייעצת זאת לאחרים, מלבד במקרים אקסטרא-מיוחדים לאנשים מסויימים.
כשאני מטפלת ישירות (לא נותנת הביתה) אני עשוייה לעתים לשים על העור נקודתית וישירות.
חברה שלי שלמדה ארומתרפיה שנים רבות - הן בגרמניה והן באנגליה, אצל טיסרנד בכבודו ובעצמו, שמה ישירות על העור כל הזמן. בצרפת יש בית-חולים שלם בו משתמשים בארומתרפיה באופן חיצוני ופנימי כל הזמן.

סיפורי הצלחה

טיפול מוצלח בכאבי שרירים, שרירים תפוסים, ופטריות הוא הנפוץ ביותר שאני מכירה (בעיקר מהניסיון הקצר שלי) אבל אשמח לשמוע על מקרים אחרים.

בת ההרים:
אני טפלתי בעצמי בדלקת שקדים בעזרת שמנים אתרים.

טל טיבי:
בהרבה מאד ילדים באבעבועות-רוח.... לא מונע אך עוצר את ההדבקה העצמית והתפשטות הפצעים. מפסיק מיידית את הגירודים.
דלקת בדרכי השתן, בתוספת מיץ קרנברי, כמובן.
במיגרנות - מצליח לפעמים.
עוזרים נפלא בצמיחה אישית - מירכוז והתכווננות "רוחנית".
חתכים וצלקות. סימני מתיחה.

ש מים וארץ:
אנחנו 'תפסנו' בזמן כמה דלקות אוזניים.
טיפת לבנדר על צמר-גפן באוזן במשך יום-יומיים, והכל עובר...

וגם התחלות של התקררויות, הצטננות, נזלת, שיעול, בעזרת תערובת הפלאים של 'עומר הגליל' שנקראת סינרג'י .
בטיפול בהרחה (טיפה אחת על כף היד, משפשפים יד ביד ומשניפים לבריאות) וגם במריחה ועיסוי על בית החזה והגב עם שתי כפות שמן נשא.
החוכמה היא כאמור- 'לתפוס' את זה בזמן ולהתחיל לטפל מיד איך שזה מתחיל.

הבערת צמחי מרפא

ניתן ליבש צמחי מרפא ולהבעירם בתוך כלי - ממש כקטורת. הריח, הוא ריחו של השמן האתרי שבצמח המתאדה בחום האש, והעשן ...
אחת משיטות הטיפול הקדמוניות היתה "לעשֵן" את החולה. היו שורפים שרכים ושרפים ליד החולה, והיה עליו לשכב בעשן למשך זמן מסויים.
כמעט בכל דת קדומה שרפו צמחים. בכל קהילה שרפו את הצמחים שהיו יקרים לליבם של אנשי אותה קהילה. עד היום מביעיר קטורת בכנסיות, ומול פסלי בודהה, בדת היהודית אנו מכירים את הבשמים. כיום אנו יודעים שאותם צמחים שנשרפו ליד החולים, אמנם בעלי תכונות אנטיספטיות. בתרבות האינדיאנית מבעירים צמחים כמעט בכל טקס כמנחה לרוח הגדולה - טבק, מרווה ועוד. ומה מקור המילה "בושם" בלועזית?

פֵּר - פְיוּם

מְעָשַן.
אז אפשר ליבש את עלי הצמחים שגדלים בחצר שלכם, ואפשר לקנות עלים מיובשים.

צמחים שנהוג להבעיר:
  • מרווה מיובשת - מטהרת, מנקה ומשחררת את השלילי.
  • לבנדר - מכניס את המתיקות.
(לאחר שניקינו עם המרווה והשלילי שוחרר ויצא - "מזמינים את "המתוק" להיכנס ולמלא את החלל שנותר ריק)
  • טימין
  • פיגם
  • מליסה
  • לואיזה
והאמת היא שפשוט ניתן להתנסות עם כל צמח שבא לכם. תנו לצמחים לדבר אליכם, הרגישו מה נעים ומה מתאים. נסו לערבב ביניהם.
לייבוש הצמחים בבית - קטפו צמחים טריים, בד"כ עדיף מוקדם בבוקר, ותלו אותם הפוך לייבוש. השאירו אותם כך כמה ימים. אפשר גם לפרוס את העלים על מגש ולשים במקום יבש וחם. (בקיץ - בשמש, מכוסה ברשת).

רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

ועוד שאלה:
דיפדפתי קצת אחורה וראיתי שכתבת לגבי שמן עץ התה שהאנרגיה של ייאנגית מאד, הייתי רוצה לדעת לאילו שמנים יש אנרגיה שיכולה לחזק יין.
בת_ההרים*
הצטרפות: 22 ינואר 2003, 12:24

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

יולי - לא הייתי מוסיפה לתינוק שמן אתרי מלבד לבנדר וגם אז המינון צריך להיות נמוך יותר מהרגיל. אין לי נסיון ביצור סבונים. אבל בעוד שלמבוגר המינון הוא טיפת שמן אתרי על כפית שמן נשא,לתינוק זה טיפה על כף(15 מ'ל). אפשר גם שמן קמומיל אבל הוא מאד מאד יקר. לא הייתי "מבזבת" אותו על סבון אלא משתמשת לעיסוי.
עבורך להריון את יכולה ללכת על; לבנדר,יסמין(יקר מאד אני בספק את תמצאי),פטשולי,נרולי(מאד יקר. בדרך כלל נמכר תחליף זהה מבחינה כימית. עובר),מנדרין,גרניום,רוז אבסולוט.
לגבי סבונים. מכירה את "ניחוח טבע" ? הם מכינים סבון תינוקות מאד נייטרלי וטבעי.
לא מומלץ לשתמש באקליפטוס רגיל(גלובולוס) בהריון. עדיף אקליפוטוס לימוני או רבנסרה. זה נכון גם לגבי תינוקות. לאף סתום-תדחפי צמר גפן שטבלת במיץ בצל לכמה דקות לנחיריים. p-:
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

לא מכירה את "ניחוח טבע" ובכלל נראה לי שבתור התחלה אני אכין כמות קטנה רק לעצמי ואז נראה. רצה לדחוף מיץ בצל לנחיריים P-: ... האמת היא שאף סתום אצלי זה מה שבדרך כלל מאוורר ונורמלי אצל אחרים, ויש לי הרגשה שקשה לי לנשום סתם בגלל לחץ קל על הסרעפת ולא בגלל האף, רק שזה נראה לי מוקדם מדיי וקטן מדיי כדי שזה יהיה נכון.
היחיד מכל אלה שציינת שיש לי זמין בבית זה לוונדר, אבל אני באמת אגשש בחנות טבע בקרוב לראות מה עוד יש, אולי פטשולי.
איך זרעי ענבים בתור נשא? יש לי בקבוק גדול בבית ואני תוהה אם זה מתאים ונכון או שיש עם זה בעיה.
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

אני מאד אוהבת את שמן זרעי הענבים כשמן נשא. לעור יבש אני מעדיפה לערבב אותו עם שמן גלעיני משמש.
טל יקירה-תודה על הלינק {@ חסכת לי...
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

לא יודעת אפילו למה אני מתכוונת כבר יותר ממטפל אחד בעבר, כולל המטפל בצמחים ותזונה הנוכחי אמר דברים על זה שצריך לחזק אצלי את היין או שהוא בחוסר או עודף מדומה או כל מיני כאלה. לא איכפת לי לעזור לו, מלבד כל מה שאני כבר עושה.
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

לבת ההרים- באמת העור שלי יבש... בעיקר בחורף. בכל אופן אני לא משתמשת בו המון, בעיקר רציתי לדעת אם הוא בסדר, כי נכנסתי איתו לאמבטיה אחת (לא שלי, לי אין).
טל_טיבי*
הצטרפות: 15 אוגוסט 2004, 18:48
דף אישי: הדף האישי של טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

יולי,

מה זה אומר לך לחזק את היין?
האם את מכירה את המושג?
האם מה שהמטפלים אומרים מדבר אליך ואת מסכימה איתו?
(מטפלים יכולים גם לטעות לפעמים....(-: )
עזבי את המילים והמושגים האלו, מה את חושבת שצריך חיזוק אצלך?
מה את רוצה לשפר?
ועוד דבר - יין לא מגיע לבד. ז"א הוא יין לגבי משהו אחר. לדוגמא: גל בים. כשהוא עולה - הוא בפאזה יאנגית, כשהוא יורד - בפאזה יינית......
נכון, שישנם דברים שאנו מגדירים כיינים או כיאנגים, אך זה לצורך הגדרה - למעשה, משהו הוא יין או יאנג ביחס למשהו אחר, ביחס לאיזשהו שלם.....
פילוסופי מדי?
(-:
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

המונח מדבר אליי, דווקא ויש הסכמה איתם לפחות ברמה העקרונית. לא בטוחה שאני רוצה לפרט כאן ועכשיו מה זה אומר ולמה אני מתחברת בדיוק, קצת אישי בשביל הרשת.
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

שאלה בקשר לתפוגה של שמנים נשאים:
האם להתייחס לתאריך אחרון לשיווק? קצת אחריו? יש לי שמן זרעי ענבים בבית, קניתי לפני שנה או מעט פחות. עכשיו ראיתי שעוד מעט מגיע תאריך התפוגה שלו ולתומי חשבתי שהוא אמור להחזיק לפחות שנתיים ומעלה בדרך כלל. מדובר בבקבוק גדול וחבל לי לזרוק.
יערת_דבש*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2003, 00:10
דף אישי: הדף האישי של יערת_דבש*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי יערת_דבש* »

איזה שירות חשוב, טלינקה!
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

שמן טוב יכול להחזיק שנתיים ומעלה - תלוי איך היה מאוחסן -
הבקבוק שבו נמצא - איזה חומר?
תנאי האיחסון - צריך להיות מקום קריר ויבש וחשוך.
תריחי את השמן - סביר שלפי הריח תדעי אם הוא מקולקל....
נועה_ברוך*
הצטרפות: 18 יוני 2004, 15:22
דף אישי: הדף האישי של נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי נועה_ברוך* »

איזו עריכה... ( לא הייתי פה לזמן מה ) כל הכבוד!
לא יודעת מה קרה עם התשובה על השמנים של פרימוורה. היתה או לא הייתה?

לתפרחת חיתולים ועור מגורה ; להוסיף למשחת הרסקיו/משחת הטוסיק טיפה אחת של לבנדר
משחת הטוסיק היא בשפורפרת, אי אפשר להוסיף לה טיפה של שמן, אז למה בדיוק הכוונה?
לקחת קצת על האצבע (כמות למריחה חד פעמית) ולה להוסיף טיפה?
לא ממש ברור לי...
תודה @}
יערת_דבש*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי יערת_דבש* »

טל, מה ההבדל בין שמר אתרי לארומתרפי?
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

נועה יקרה,
בוקר טוב ושבת שלום.....

את התשובה על פרימוורה תמצאי למעלה - חפשי בסעיף "שאלות". שם תמצאי את שאלתך ותשובה ממטבחה של בת ההרים.....

לגבי שאלת משחת הטוסיק - אכן מוציאים מהשפופרת ומטפטפים לתוך. הבעיה היא עם המינונים. ולכן מוציאים כמות מהשפופרת לכלי סטרילי (כוסית סטרילית לבדיקת שתן זה מצויין - אם את יכולה להחרים כמה מקופ"ח...... אם לא - תחטאי כלי שיש לו מכסה במים רותחים) ואז מוציאים כמות של כף גדושה לתוך הכלי ולה מוסיפים את השמן לפי הצורך - טיפת לבנדר, טיפת קמומיל..... וכו', ומשתמשים לפי הצורך.

יערה אהובה של השדות, - אין הבדל, אלו שני שמות לאותו הדבר.
בוקר ריחני לכן.
נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

אם את יכולה להחרים כמה מקופ"ח......
קופ"ח? מה זה, איפה זה? ;-):-P
שרונה*
הצטרפות: 20 אוקטובר 2001, 23:27

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי שרונה* »

איזה דף מקסים! אני שמחה שמצאתי אותו בזמן וכולי תקווה שתוכלו לעזור לי.
אני נמצאת בשבוע 19 להריוני וסובלת מטחורים....
כרגע אני משתמשת במשחת הממליס של וולדה שמאוד עוזרת, אבל יש לי הרגשה שאני צריכה שינוי.
באיזה שמן אני יכולה להשתמש? ובאיזה מינון?

צרה נוספת שנחתה עליי - תולעים. אני לא יודעת איך נדבקתי. לפני חודש וקצת היה לי והשתמשתי בשום וזה באמת עזר.
לצערי הן חזרו ואני ממש סובלת (במיוחד מהגרד בלילות).
האם יש שמן שניתן למרוח במקום למניעת הגרד? האם יש משהו שניתן לבלוע?

אני מאוד מודה על כל תשובה.
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

מאד חשוב לדעת האם הטחורים מדממים או לא.
אפשר לעזור. יש להיזהר עם שמנים אתריים בהריון.
כמו-כן - שאלי על שיטת פאולה - אני לא יודעת אם מותר או לא בהריון, אבל כדאי לברר.
הטיפול בשיטת פאולה עושה נפלאות לבעיות של טחורים.
אפשר לתת שמן למניעת הגירוד, אך כל דבר שיטפל ברצינות בתולעים יש או לבלוע, או להכניס פנימה על-ידי חוקן. לא ממליצה בכלל בזמן הריון - לא את זה ולא את זה. המשיכי עם נרות השום, והמשיכי כמה ימים גם לאחר שנדמה לך שאין כבר תולעים כלל. ראי גם תולעים במעיים .

אם המשחה שאת משתמשת עוזרת לך - נסי בזמן המריחה להכניס את הטחורים למקומם, עם האצבע, מאד בעדינות. יתכן שזה יספיק....
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

קופ"ח? מה זה, איפה זה?

זהו אמצעי, שאם את משתמשת בו לרצונך, ולמטרותיך שלך - יש לו ערך רב.
כמו למשל קופ' סטריליות.......

(-: (P:
the_stone*
הצטרפות: 24 דצמבר 2004, 22:53

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי the_stone* »

בזמנו השתמשתי בשמן שומשום על מנת להסיר מהקרקפת של הבת שלי שכבה של לכלוך (ולאחר מכן היא סירבה לחפוף). אני חוששת שעשיתי לה נזק כי יש לה קצת נשירה. האם מישהו יודע על כך משהו?
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

שמן שומשום לא יגרום כל נזק.
בעיקרון אני מעדיפה שמן זית לטיפולי קרקפת.
בשביל לענות על שאלה של נשירה יש לתשאל תישאול מעמיק, והפתרון אינו בטיפול חיצוני בלבד. יכול להיות מחסור באבץ למשל, או כל מיני סיבות אחרות. צריך ללכת למטפל - נטורופת, או הומיאופת שיעשה תשאול מקיף, ויוכל לתת תשובה שתכלול את כל המרכיבים והאפשרויות.
נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

שאלי על שיטת פאולה - אני לא יודעת אם מותר או לא בהריון, אבל כדאי לברר.
אני עשיתי פאולה בהריון, אומנם לא לתקופה ארוכה כי לי אישית זה לא התאים אבל יודעת שזה אפשרי.
כמו בכל תחום טיפולי, ללכת למטפל עם המלצות בלבד.

טל היקרה,
זהו אמצעי, שאם את משתמשת בו לרצונך, ולמטרותיך שלך - יש לו ערך רב. כמו למשל קופ' סטריליות.......
כמובן, כמובן צודקת. אני וההומור שלי לא ממש עוברים, מילא... }{ בכל מקרה תודה @}
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

טל, תודה על התגובה ועל הנתינה שלך כאן.
הבקבוק שבו נמצא - איזה חומר?
השמן בבקבוק זכוכית כהה, ורוב הזמן היה במגירה חשוכה וקרירה, או בחדר די חשוך. הוא לא מריח רע. את אומרת להתעלם מהתאריך על הבקבוק?
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

נועה - דווקא שמתי חייכן, שתראי שאני צוחקת...... והנה עוד אחד (-:

רוקדת (אוהבת את הניק שלך), הפריט הנוסף שצריך לשים לב אליו הוא לחות.
אם הוא לא אוחסן בתנאי לחות. אז סביר שהוא טוב.
הריח יהיה קריטריון טוב. לשמן מקולקל יש ריח שאני מגדירה כ"פלסטיקי". זה ריח לא נעים. ומשנה את ריחו הרגיל של השמן. לשמן שומשום יש ריח שנתון לוויכוח אם הוא נעים או לא מלכתחילה, ותנסי לראות אם את מזהה שינוי בריח.
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

לשמן מקולקל יש ריח שאני מגדירה כ"פלסטיקי"
הריח שלו בסדר, נראה לי . מדובר בשמן זרעי ענבים. הוא לא אוחסן בתנאי לחות, ככה שזה נראה לי בסדר.
תודה על העצה וגם לגבי הניק (למרות שבשלב זה בחיי אני יותר מתגלגלת מרוקדת, אבל למה להיות קטנונית).
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

לתפרחת חיתולים ועור מגורה ; להוסיף למשחת הרסקיו/משחת הטוסיק טיפה אחת של לבנדר
מכיוון שלבנדר הוא שמן כל כך מופלא וטוב לב שניתן למרוח ישירות על העור,אין צורך להחמיר. אני לוקחת "מנת מריחה" על האצבע ולתוכה מטפטפת טיפה אחת של לבנדר.

לגבי טיפול בתולעים מעבר לכל המידע שיש בדף הרלוונטי,הכי פשוט-לשמן את פי הטבעת היטב בווזלין. וכל פעם שמרגישים גירוד(מה שאומר-תולעת בסביבה שיוצאת להטיל ביצים)לוקחים מקל ניקוי אוזניים,טובלים את הקצה בהרבה וזלין ומנקים מבפנים החוצה <סליחה על התאור אבל זו המציאות>כאילו לנסות לאסוף את התולת והביצים. ואז משמנים. ככה התולעים לא מתרבות ובסוף מתות יחד עם השום.
עוד שיטה טובה להריון-תסתכלי בדף על טיפול באמבטיה מתוקה.
שרונה*
הצטרפות: 20 אוקטובר 2001, 23:27

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי שרונה* »

בת ההרים (איזה שם נפלא ומלבב יש לך!) -
אני מאוד מודה לך על התשובה. וואלה לא חשבתי על ווזלין למרוח במקום ואני מבטיחה לנסות.
כבר שתי לילות שאני לא מרגישה גרד יכול להיות שאין תולעים יותר? אבל אני ממשיכה עם השום על כל צרה שלא תהיה.
אני מקווה שלא איכפת לך, אבל אני רוצה לשתף אותך בהארה שהיתה לי אתמול בלילה.
אני חושבת שהתולעים הגיעו אליי כמו איזה מין תמרור אזהרה כזה. מה זה אומר? שעכשיו אני חושבת לא רק פעם אחת לפני שאני אוכלת
אלא פעמיים! אני הפסקתי לחלוטין עם השוקולד, עוגיות, קמח לבן.
כאילו הם רוצות להגיד לי - הי, תזהרי עם מה שאת מכניסה לגוף שלך. תשמרי עליו טוב טוב.
אז אמרתי להם תודה רבה! עכשיו אחרי שהבנתי את המסר אני מרשה להם ללכת ואני מבטיחה להמשיך ולחשוב פעמיים על מה שאני
אוכלת. כנראה שלא סתם הם באו אליי.
או שסתם הייתי עיפה והגיעו לראש שלי מחשבות ואני ככה מתלהבת מזה כאילו המצאתי איזה מסר לעולם!
אמא*
הצטרפות: 02 ספטמבר 2001, 23:05

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי אמא* »

לילדתי (בת השלוש), יש נטיה לפיפי אדום וגם לריח לא כל כך טוב מהפיפי, איזה שמן ניתן להוסיף לה לאמבטיה ובאיזה מינון כדי להרגיע, וכן האם יש שמן שאוכל "להרכיב" ולמרוח ?
the_stone*
הצטרפות: 24 דצמבר 2004, 22:53

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי the_stone* »

טל, תודה על התשובה. העניין הוא שלא חפפתי לה את הראש בשמפו לאחר הטיפול וברגע ששמן השומשום נשאר על הקרקפת נראה לי שיכול להיווצר נזק כלשהו.
מה שמביא אותי לחשוב כך הוא שלכלב שלי היתה מן גבשושית על העורף במשך כשנתיים (כנראה משארית של קרציה)וכל הוטרינרים רצו להסיר אותה בניתוח. אני החלטתי למהול כמה טיפות שמן עץ התה בשמן שומשום.עיסיתי לו את השמנים במשך כשבועיים והגבשושית נ-ע-ל-מ-ה-!-!-!
ראשית_החיים*
הצטרפות: 25 ינואר 2005, 11:41

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי ראשית_החיים* »

האם השמנים של PRIMAVERA טובים לשימוש על העור?
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

שמנים אתרים אסורים לשימוש ישירות על העור(מלבד מספר טיפות של לבנדר או עץ התה). חובה למהול אותם תחילה לתוך שמן נשא במינונים על פי הגיל,הצורך והמצב הבריאותי.
ראשית_החיים*
הצטרפות: 25 ינואר 2005, 11:41

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי ראשית_החיים* »

כן, לזה התכוונתי.
השאלה היא האם מהחברה הזאת הם מתאימים לעיסוי או לא, כי יש שמנים שלא מתאימים לעיסוי על העור, אלא רק כתמצית ריח (כך שמעתי לפחות)
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

הבנתי. החברה הזו מייצרת שמנים ארומתרפים. תמיד כדאי לעשות "טסט" על פרק כף היד לפני שמורחים כמות גדולה. כדי לוודא שאין רגישות. גם חשוב לבדוק שעל הבקבקון רשום תאריך ייצור או פג תוקף.התמרחות נעימה {@
קרין*
הצטרפות: 27 ינואר 2005, 00:42

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי קרין* »

הבנתי שציפורן טוב לכאבי שיניים
האם אפשר להקל על יציאת שיניים אצל תינוקות באמצעות שמן ציפורן
אם כן איך וכמה
אם לא אז האם יש לך המלצה להקל בכאבי תופת האלה
שמן_טוב*
הצטרפות: 28 ספטמבר 2004, 08:54

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי שמן_טוב* »

לבנדר וקמומיל אינם מומלצים לשימוש בחודשים הראשונים להריון, משום שהם מסדירים מחזור.
לבקיעת שיניים הם דוקא מעולים ומומלצים, בהתאם להוראות שימוש/מהילה הרשומים למעלה, ורק בעיסוי עדין חיצוני על הלחיים והסנטר- לא למריחה בתוך הפה.
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

אין להשתמש בציפורן אצל תינוקות לבקיעת שיניים!
לבנדר וקמומיל:
לבקיעת שיניים הם דוקא מעולים ומומלצים, בהתאם להוראות שימוש/מהילה הרשומים למעלה, ורק בעיסוי עדין חיצוני על הלחיים והסנטר- לא למריחה בתוך הפה.
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

מצטרפת לאיסור המוחלט על שימוש בציפורן עם תינוקות וילדים.
לבנדר וקמומיל אינם מומלצים לשימוש בחודשים הראשונים להריון, משום שהם מסדירים מחזור
זאת גישה מאד מחמירה. אם כך אז אין שמן אחד שיהיה מותר לשימוש בשליש הראשון. לבנדר וקמומיל רומי הם מהשמנים האתרים היותר עדינים והבטוחים לשימוש בזמן ההריון. כמובן,במינונים הנכונים. קמומיל רומי עלול להחמיר בחילות אצל נשים שסובלות מהן בהריון.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

שרונה,
אני אישית לא הייתי משתמשת בווזלין כי למיטב ידיעתי הוא תוצר של נפט!!!
ולא הייתי מורחת את הנפט ומשפחתו על גופי קל וחומר בפתח איבריי הפנימיים!!!
אין לי ניסיון בתולעים אבל יש לי ניסיון בחוקן של מרתח קמומיל ופרחי לבנדר פשוט נפלא!!!
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

זה לא מדוייק שווזלין הוא תוצר של נפט אבל יש קשר. כשנלחמים בתולעים חייבים משהו מסיבי כמו ווזלין.אני ממש לא מחסידות החומרים הללו אבל מנסיון ישיר-רק זה עובד. למי שזה ממש חשוב לא למרוח על גופו הענוג מידי פעם משהו פחות אורגני-כדאי למצוא משחה "כבדה" שתפריע לתולעים לנוע בתוכה.
יערת_דבש*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי יערת_דבש* »

טלולה,
אולי תשלחי את המידע לעלון של באופן טבעי ?
טל_במעגל*
הצטרפות: 28 ינואר 2005, 23:03

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_במעגל* »

אם יש רצון אצל המערכת, וחושבים שזה מתאים - בבקשה.
נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

שאלת אמבטיה:
שנה עד שלוש: 2 טיפות. 5-7 דקות שהייה במים.
הקטנה שלי מאוד אוהבת לשחק במים, בלתי אפשרי להוציא אותה אחרי 7 דקות. אז אולי 'הטיפול' לא מתאים?
יש לי גם סבון עם לבנדר (סבתא ג'מילה ) שאני חוששת להשתמש כי היא שותה מהמים.
מה עושים?

<סליחה שאני מקשה>
נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

ועוד קצת...
לביתי יש על הקרקפת "קליפות דבוקות" שיושבות שם לדעתי כמעט מאז שנולדה. לא התייחסתי לזה, אבל בכל זאת תוהה.... לעזוב את זה? או כדאי לטפל ואיך בדיוק.
תודה@}
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

נועה אני אישית לא מחמירה. אני שמה טיפה אחת של לבנדר לכל זמן האמבטיה. הילדים שלי בני שנה וחצי ושלוש וחצי.
גם לבני השני היו "קליפות חלב" על הקרקפת. באיזשהו רגע של חולשה מרחתי על זה שמן שקדים וסירקתי עם מסרק תינוקות צפוף כזה.זה ירד. אבל זה לא היה לו הכי נעים.
שמן_טוב*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי שמן_טוב* »

בת הרים, נראה לי שבהריון עדיף להיות בsafe side ולא לקחת סיכונים מיותרים, מה עוד שבהחלט ישנם שמנים הבטוחים לשימוש במשך כל ההריון.
ישנם גם התיחסויות בספרות {וגם נוכחתי בכך מניסיוני} ששימוש רציף בשמנים על בסיס קבוע מזיק ופוגע - כן גם בלבנדר - ממש כמו תרופות כרוניות.
הטיפול בשמנים צריך להיות נקודתי ולא מניעתי - לזה קיימים תזונה, פעילות גופנית ובית תומך ואוהב.
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

ששימוש רציף בשמנים על בסיס קבוע מזיק ופוגע - כן גם בלבנדר - ממש כמו תרופות כרוניות
לא תארתי לעצמי שהפרשנות לעיצות שניתנות כאן תהיה כאילו ההמלצה היא לשימוש קבוע. כמובן שהשימוש הוא נקודתי. ומצד שני,אין שום רע בהוספת מספר טיפות לבנדר למבער השמנים(זה בתחום המניעה וטיהור הבית) גם בשליש הראשון של ההריון.או עיסוי הגוף בשמן עיסוי המכיל לבנדר וקמומיל אחת לזמן מה .כל זאת ע'פ מה שלמדתי והספרות שנמצאת ברשותי.
צלילות*
הצטרפות: 30 ינואר 2005, 15:52

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי צלילות* »

רציתי לדעת האם אפשרי להשתמש בשמן אקליפטוס על מנת למרוח ישירות על עור הקרקפת במקרה של נשירת שיער, שיער דליל ושביר (לפי מה ששמעתי אקליפטוס מחזק זרימת דם על פני העור, בין היתר). אם לא, האם מישהו יודע מה כן יעיל בין השמנים לטיפול בנשירה והצמחת שיער?
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

לא משתמשים לעולם בשמנים אתרים (מלבד לבנדר או עץ התה)ישירות על העור. תמיד חייבים להכין שמן מהול בשמן נשא. לנשירת שיער יעיל מאד שמן רוזמרין.
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

אני נוטה להסכים עם בת ההרים בענין של לבנדר בהריון.

נכון שיש את עניין הרעילות של השמנים. ויתכן שיש צורך להוסיף למעלה סעיף "בטיחות בשימוש בשמנים". גם אני לא רואה שמישהו יסיק ממה שכתוב כאן שנכון להשתמש בשמנים באופן קבוע. אבל נכון שההיפך לא נאמר.
יחד עם זאת אני בהחלט תומכת בחשיבות של תזונה, פעילות גופנית ובית תומך ואוהב.
בענין הקליפות על הקרקפת. גם לנסיך שלי היו כשהוא נולד. ואז לא ידעתי דבר מהדברים שאני יודעת היום....... מה שכן - שמן זית (אם יש חשש לרגישות - אז שמן שקדים) למרוח על הקרקפת, אבל להשאיר ללילה, בבוקר מסרקים וזה פשוט יורד בעדינות וקלילות.
לגבי נשירת והצמחת שיער (-נדמה לי שכבר נדרשנו לסוגיה זו) - יש לדעת שזו בעיה הרבה יותר מקיפה ועמוקה מטיפול בשמנים, יש לברר את הבעיה ולפתור אותה לעומק. תשאול אצל נטורופת יניב תוצאות טובות. ו- כן, יש טיפול תומך גם בשמנים. אקליפטוס לא תהיה הבחירה הראשונה שלי. ואם לא תינתן תשומת לב לבעיה בכללותה - סביר שטיפול בשמנים לבד לא יפתור אותה, אלא באופן זמני.
אמא_מודאגת*
הצטרפות: 29 אוקטובר 2003, 21:21

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי אמא_מודאגת* »

שלום! האם מותר להשתמש בשמן אקליפטוס במי אמבט לתינוק? (בן חצי שנה, שנה וחצי) טיפה לאמבט? הילדים סובלים מקשיי נשימה... האם זה טוב לשים בבית מבער עם שמן אקליפטוס, כי שמעתי שהוא מטהרת את האוויר... אשמח לקבל מידע!
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

מממממ... אני שייכת לגישה שיוצאת כנגד שימוש בשמן אקליפטוס "רגיל" (גלובלוס) עם פעוטות.שנה וחצי-אפשר טיפה אחת אבל חצי שנה-אני אישית לא בעד. אני יודעת שישנן גישות שונות בנושא.אני מעדיפה להשתמש בשמן רבנסרה ששיך למשפחת האקליפטוס אבל הוא עדין יותר ומתאים מאד לטיפול בדרכי נשימה אצל תינוקות ופעוטות. אם לא אז אפשר אקליפטוס לימוני שעושה את אותה העבודה רק עדין יותר.
לאמבטיה-טיפה אחת של לבנדר/אקליפטוס לימוני/רבנסרה/אורן/הדס(הבחירה בידייך)
למבער; עד 6 טיפות של כל השמנים שציינתי(אפשר להוסיף לרשימה את עץ התה ) ויש גם הסבר למעלה לגבי שימוש במבער ומינוני שמנים אתרים.
לעיסוי;
גיל חצי שנה טיפה אחת של שמן אתרי(רצוי רבנסרה) על כף שמן נשא ולעסות את בית החזה והגב.
שיל שנה וחצי כנ'ל רק 2 טיפות.
שמן_טוב*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי שמן_טוב* »

אכן,האקליפטוס הנפוץ הוא רעיל ועשוי לגרום לגירוי בדרכי הנשימה למי שרגיש.
שמן נוסף הנפלא לדרכי הנשימה,וגם בטוח לתינוקות ולהריון,הוא הפרנקינסנס- "חסרונו" היחיד הוא מחירו, כ-90 ש"ח.
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

פרנקינסס=לבונה. אוח -פשוט מעולה.גם לטיהור הבית. אבל אכן,יקר. אני משלמת מחיר מטפל 70 שקלים לבקבוקון של 10 סיסי.
<בת ההרים נרגשת מן ההסכמה הגורפת שיש בינה לבין שמן טוב {@ >
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

ענת גביש ציינה שלבנדר לשימוש בדלקות אוזניים חייב להיות איכותי רק של שלוס או טסראנד. איך אפשר להשיג כזה?
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

אני לא בטוחה שרק לשלוס יש את השמנים המותרים לשימוש. אני קונה לבנדר בולגרי איכותי ביותר מהסיטונאי. וגם ל"עומר הגליל" יש שמנים אתרים מעולים. שלוס מוכרים רק למטפלים. "עומר הגליל" מוכרים לכל דורש ושולחים עד הבית.
מונו_נוקי*

ארומתרפיה ושמנים

הכי נוח לי לקנות בארומה מדיק. האם השמן שם איכותי דיו?או להזמין מעומר הגליל?
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

אין לי שום נסיון ישיר עם ארומה מדיק.אבל עושה לי הרושם שהם מספיק מקצועיים כדי לענות לך על שאלות בטלפון.
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

<בת ההרים נרגשת מן ההסכמה הגורפת שיש בינה לבין שמן טוב >
|בלונים| |זיקוקים| |בלונים|

(-:

<גם טל אוהבת ביותר את פרנקינסנס משכין השלום>
מונו_נוקי*

ארומתרפיה ושמנים

שרון גימל הציעה שאשאל כאן לגבי יובש שיש סביב השפתיים. אצלינו יש לפעוט בכל חורף. לרב בלחיים אדומות ויבשות. הפעם זה סביב השפתיים ואני מהססת לגבי השימוש בלחות שתמיד ממליץ הרופא כיוון שהוא מלקק את האיזור. מה דעתכם?
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

בוקר טוב מונו נוקי,

אני חסידה של שמן זית, ומשתמשת בו הרבה עם פעוטות.
שימי לב שאין אלרגיה - זה יכול לקרות אצל קטנים - האמת היא שאני מעולם לא נתקלתי בזה.
פשוט שימי לך טיפת שמן זית על האצבע ומרחי לו סביב הפה ועל השפתיים.
ד"א גם ליובש בשפתיים אני ממליצה למרוח שמן זית. זה גם מה שאני עושה לעצמי....
נסי פעמיים ותדעי. אפשר להוסיף גם שמן נבט חיטה שהוא עשיר בויטמין E וטוב ליובש.חסרונו שהוא כבד וריחו לא נעים. אם יש לך שמן נבט חיטה - תערבבי קצת עם שמן זית (5% שמן נבט חיטה ביחס לזית).
לבריאות ובתיאבון.
(-:
פלוני_אלמונית*

ארומתרפיה ושמנים

היי
יש לי שאלה למי שמבין:
לפני זמן מה הייתי חולה, ותוך כדי התחיל לי דלקת בדרכי השתן (או משהו דומה) וגרודים.
בעצת מס' אנשים קניתי שמן עץ התה, ערבבתי עם שמן שקדים ומרחתי. לאחר מס' ימים באמת באה הקלה, והמשכתי לשים אך זה לא עבר לחלוטין, ובנוסף, יום שאני לא שמה את השמן אני שוב סובלת מגרודים וצריבות
אם למישהו יש רעיון מה לעשות (אני לא כלכך אוהבת פתרונות "רפואיים") אשמח לשמוע
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

(אני לא כלכך אוהבת פתרונות "רפואיים")
גם אני לא אבל לפעמים צריכים אבחון נכון/מתאים כדי למצוא את הטיפול הנכון/מתאים. ודרך האינטרנט לא מאבחנים. זה מתחיל בזה שאת לא בטוחה שמה שהיה לך היתה דלקת בדרכי השתן. אולי בכלל זו היתה התפרצות הרפס? או קנדילומה?(לא שחלילה אני מאחלת לך כזה אבל גירודים זה לא דלקת בדרכי השתן).
ונניח שמה שאת סובלת ממנו הוא קנדידה (ויש כל מיני זבלה של הפות. האם יש לך הפרשות בצבע או ריח ספציפי?)-לא מספיק למרוח על הפות שמן עץ התה. טיפולים יעילים יוןתר הן שטיפות פנימיות עם חומץ תפוחים ו"אמבטיות אדים" של שמן עץ התה לפות.
בכל מקרה, מה שאני מייעצת לך זה כן ללכת ולעשות משטח ואגינלי. זה כלום השקעה, זה למסור לאחות ולקבל תוצאה מדוייקת של מה קורה לך שם...ואז אפשר יהיה להתאים טיפול שיעשה את העבודה.
פלוני_אלמונית*

ארומתרפיה ושמנים

אולי אני באמת אלך ואעשה משטח, רק שאני סטודנטית שלומדת המון וזה עלול לקחת קצת זמן.
אני חושבת שיש לי דלקת מכיוון שיש לי צריבות. באופן כללי תמיד יש לי הרבה (נראה לי) הפרשות. לגבי הרפס אני מניחה שלא, מכיוון שיש לי הרפס בשפתיים ואני מאוד נזהרת בהתפרצות לא להדביק איברים אחרים.
בעבר כשסבלתי מגרודים ז אובחן כפטרייה, וקיבלתי אגיסטן, אבל זו פעם ראשונה שיש לי גם צריבות
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

קני לך מיץ חמוציות - Cranberry juice, אני מעדיפה של חברת Ocean Spray.
אם בדלקת בדרכי השתן עיסקנן - את תחושי בהקלה די מהר.
ודלקת קל מאד לאבחן - בדיקת שתן פשוטה אצל האחות - אין צורך בשביל התחלה לשלוח אפילו לתרבית וכו'.
בכל אופן - אל תדחי את האבחון. לבחינות יש תמיד מועד ב'......
תשמרי עליך ועל גופך - כדי שתוכלי להשתמש בו להשגת מטרותייך.....
|L|
נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

נועה אני אישית לא מחמירה. אני שמה טיפה אחת של לבנדר לכל זמן האמבטיה.
ומה אם היא שותה ממי האמבטיה?
ומה אם נופלות לי יותר טיפות? כמו שקרה לי למשל שרציתי לשים טיפה עם המשחה לטוסיק....
אני רוצה לדעת האם ואיך יכולה לגרום לנזק, ומזה להימנע! כמובן.
תודה@}
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

אני מציעה כאן את הגישה שלי. לשתות ממי אמבטיה שיש בהם סה'כ טיפה אחת של לבנדר-בטל בשישים. כמובן שזה לא תופס לשימוש ע'ב יומיומי (-:
בסך הכל שמן הלבנדר הוא שמן מאד בטוח לשימוש והיחידי שכולם תמימי דעים לגבי בטיחותו בשימוש עם תינוקות רכים מאד(פחות משלושה חודשים).
ומה אם נופלות לי יותר טיפות? אז תלמדי להזיז מהר את הבקבוקון לפני שנופלות לך שתי טיפות (-: וחוץ מזה משתי טיפות לא יקרה שום נזק. לכל מהילה יש את כמות המינימום וכמות המקסימום המותרת. ככה ששתי טיפות במקום אחת זה עדיין בגדר טווח הבטוח. עם שמן עץ התה הייתי נזהרת יותר בשימוש עם ילדים.
אגב, כמו שכבר ציינתי למעלה איפושהו- לכל ילד הטמפרמנט שלו ולפי זה מתאימים את הטיפול שמתאים לו. אם את יודעת שבתך אוהבת משחקי מים אז אולי לא מתאים להוסיף לה שמן אתרי לאמבט. אולי איתה עדיף טיפול דרך מבער שמנים. או מריחה על העור בהשגחתך.
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

שאלה קצת מטופשת ובכלל לא קשורה ישירות לשמנים, ובכל זאת: השתמשתי בשמנים נשאים, בקערית קטנה. שטפתי פעם או פעמיים בכיור של המקלחת את הקערית הריקה ומאז, הכיור קצת סתום. איך מונעים את זה מלכתחילה ? ואם למישהי שזה קרה לה יש רעיון מה עושים עכשיו עם הכיור... פומפה לא עוזר, ניסיתי.
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

ניסית לשפוך הרבה מים רותחים? לפעמים הקור "תוקע" בצנרת את התנועה.
צריכה_עזרה*
הצטרפות: 29 מרץ 2004, 11:51

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי צריכה_עזרה* »

מישו מכם יודע בבקשה איפה אני מוצאת שמן למסאז ומלח אמבט בזול ?
ליאת_טאוב*
הצטרפות: 06 פברואר 2003, 21:21
דף אישי: הדף האישי של ליאת_טאוב*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי ליאת_טאוב* »

אם את מירושלים, אז בזמורה בגבעת שאול ראיתי שיש מבצע על כל מיני מוצרים כאלה.
לגבי שמן למסאז' - אפשר לקנות שמן בסיס (שקדים הוא הזול שביניהם, כמדומני) ושמנים נדיפים שאהובים עלייך. העלות הראשונית יכולה להיות מעט גבוהה (אם כי עדיין נמוכה משמן מסאז' ממוצע), אבל זה יכול להספיק להמון זמן. מהשמנים הנדיפים צריך רק כמה טיפות.
הדרכה של ממש בעניין הזה וכל יתר הדברים שאפשר לעשות יש בספר "ניחוחות מרפא" של נטלי אן-וורווד, בתרגום של טליה שניידר. להשיג בהוצאת "יער".
אם יש שמן ספציפי שאת רוצה לדעת מה ההשפעה שלו, או שאת רוצה השפעה ספציפית, תכתבי ואנסה לעזור.
גלית_ל_ב*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2004, 21:48
דף אישי: הדף האישי של גלית_ל_ב*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי גלית_ל_ב* »

יש לי פיטריות בבהונות,ותיקות מאד ומכוערות ביותר.
קניתי שמן עץ התה האם מתאים?
כיצד להשתמש?
והאם בטוח בזמן הנקה?
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

שמן עץ-התה, טוב מאד לטיפול בפטריות בבהונות.
אך אינו מהווה פתרון אינסטנט.
תצטרכי סבלנות.
בעיקרון מה שעושים הוא לטפטף טיפה אחת ישירות על כל אצבע נגועה ולעסות פנימה.
אפשר לחזור על זה פעמיים או שלוש ביום.
זה לא צריך להשפיע על ההנקה.
בהצלחה.
גלית_ל_ב*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2004, 21:48
דף אישי: הדף האישי של גלית_ל_ב*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי גלית_ל_ב* »

תודה על תשובתך המהירה.
סבלנות ,כמה שאני זקוקה לה...
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

פטריות בהחלט בוחנות את הסבלנות שלנו.
אני חייבת להודות שהיתה פעם שהגירודים היו כל-כך מזוויעים
שאחרי איזה חצי שנה, נכנעתי והשתמשתי בדקטרין, שאמנם העלים הכל תוך יום.....
אבל מה לעשות - טי-טרי יותר בריא.
מה קורה בכלל עם מע' החיסון שלך??????
פטריות בד"כ מתפרצות כשהיא חלשה.....
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

רציתי לשאול איזה שמן יתאים לשימוש על פטמות בהנקה. האם אפשר ורצוי להשתמש בשמן? רוב המשחות שמוכרים נראות לי מאד בעייתיות מבחינת התכולה שלהן.
וגם- איפה אני משיגה שמן גוגואים (יעני גלעיני מישמש)? לא ראיתי בחנויות טבע, מוכרים אותו רק למטפלים? הוא מאד יקר?
טל_טיבי*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי טל_טיבי* »

מציעה לשאול תומכות הנקה.
אולי בת ההרים יודעת.
הייתי אומרת שמן זית, או נבט חיטה, אבל שניהם עשויים לגרום אלרגיה, ולא הייתי מנסה זאת על זערורים יונקים.
בכל-אופו לא לשים שמנים אתריים.

שמן גלעיני משמש, אם את לא מוצאת בחנויות טבע, תוכלי למצוא בחנויות של מכללות לרפואה טבעית. את לא צריכה להיות סטודנטית בשביל לקנות שם.
בהצלחה.
נועה_ברוך*

ארומתרפיה ושמנים

איזה שמן יתאים לשימוש על פטמות בהנקה
למה שמן? לאיזה מטרה?
אני מרחתי כל הזמן מהחלב שלי, זה הכי בריא, הכי מרפא.
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי עדי_יותם* »

ממישהי שכל הידע שלה בנושא הדף מסתכם פחות או יותר בחיבה ללוונדר: (-:
לגבי פטריות - משהו ששמעתי, לא יודעת עד כמה מבוסס - לא מומלץ לסבן בין אצבעות הרגליים, אבל כן ליבש היטב.

כשההנקה הולכת כמו שצריך, אין צורך למרוח דבר על הפטמות. כשיש רגישות, בהתחלה, אפשר כפי שכתבה נועה למרוח את החלב עצמו, אבל שום משחה לא תפתור בעיה של פצעים וסדקים, הנגרמים מאחיזה לא נכונה של התינוק. הטוב ביותר הוא ללמוד על הנקה בזמן ההריון, במסגרת הדרכה אישית או קבוצתית (יועצות הנקה מוסמכות, מפגשי ליגת לה לצ'ה) ולקבל עזרה מוסמכת אם מתעוררות בעיות אח"כ.
אם התעוררה בעיה, במקביל לתיקון התפיסה אפשר להיעזר במריחת החלב, או במשחת פיורלאן 100 שאפשר להשיג בשילב ובמקומות אחרים, או בקרם לנסינו, שניתן בינתיים להשיגו אצל חלק ממדריכות ללל.
יש הממליצים על שמן זית במקרה של יבלת הנקה, לעזור בריכוך; שמן נבט חיטה - אכן מאוד לא מומלץ בגלל הסיכון לאלרגיה.
מומלץ לא לסבן את הפטמות - בלוטות מונטגומרי (הנקודות הכהות בקצה ההילה) מפרישות חומרים שכבר דואגים לעניין הניקיון והחיטוי. סבון עלול ליבש את העור.
בהצלחה!
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

כשההנקה הולכת כמו שצריך, אין צורך למרוח דבר על הפטמות
למה למרוח שמן על הפטמות? מצטרפת לכל מה שעדי יותם אמרה.
רוקדת_לאור_ירח*

ארומתרפיה ושמנים

למה למרוח שמן על הפטמות?
כי בהתחלה לפעמים יש יובש וסדקים, ככה הבנתי. גם בהריון לא מזמן היה לי קצת יובש וסדקים פתאום בלי שום סיבה ולא, מה פתאום לסבן את הפטמות.
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

סדקים בלי סיבה נראית לעין זו לא תופעה שכיחה. לגבי יובש-אני מעדיפה את הפיורלן ולא שמן,כולל שמן זית שיכול גם הוא להיות אלרגני. ומנסיוני מריחת חלב אם על הפטמות פשוט עושה פלאים.
אל תדאגי-את תניקי נהדר {@
אמא_של_אדם*
הצטרפות: 01 אוגוסט 2003, 23:23
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_אדם*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי אמא_של_אדם* »

משום מה נעלמה לי התגובה....מישהו יכול לעזור לי למצוא אותה?
האם יתכן שהפכה לכתב סתרים ?
מנג_בין*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 01:00
דף אישי: הדף האישי של מנג_בין*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי מנג_בין* »

האם אפשר למרוח קרם קלנדולה (של וולדה) על כוויה?
מדובר בפעוט בן שנה ו-9, הכוויה כבר יחסית נרפאה (נשאר בעיקר כתם אדום).
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

כן בוודאי! כמובן שאני מדברת על המשחה הרגילה(קטנה) ולא המשחה לתפרחת חיתולים.
לירז*
הצטרפות: 01 נובמבר 2004, 19:40

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי לירז* »

שלום, אשמח לשמוע מחשבות על הספר 'ניחוחות מרפא', במיוחד כי היא כותבת שאפשר
להשתמש בשמן אקליפטוס לתינוקות ואני שמעתי שזהו שמן חזק מידי.
תודה.
מנג_בין*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 01:00
דף אישי: הדף האישי של מנג_בין*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי מנג_בין* »

כן, התכוונתי למשחה הקטנה ("משחת קלנדולה").
תודה רבה!
(זה לא ישרוף לו, נכון?)
בת_ההרים*

ארומתרפיה ושמנים

שליחה על ידי בת_ההרים* »

(זה לא ישרוף לו, נכון?)
אם העור התחיל להתרפא זה יעזור לו מאד.
ואגב, בפעם הבאה שמישהו בבית חוטף כוויה מייד לשים על המקום שמן לבנדר. לא תהיה כוויה.

לירז. יש לי את הספר. האמת היא שרכשתי אותו אחרי שכבר למדתי ארומתרפיה כי התלהבתי מהחלק בו שעוסק בגננות
p-:
דבר ראשון היא לא מזכירה שמן אקליפטוס כמותר לשימוש עם תינוקות(עמ' 247 ) וכשהיא כן מזכירה היא מציינת שזהו אקליפטוס לימוני שבהחלט מותר לשימוש. מצד שני היא כן מזכירה את שמן האקליפטוס כמותר לשימוש מגיל חודשיים ואני ממש לא מסכימה איתה. הייתי נצמדת לאליפטוס לימוני ועדיף רבנסרה אם מדובר בטיפול בדרכי הנשימה אצל תינוק.
שליחת תגובה

חזור אל “הריון - כללי”