בגרות אקסטרנית בחינוך ביתי

אמא_של_נערה*
הצטרפות: 25 אפריל 2014, 12:30

שליחה על ידי אמא_של_נערה* »

שלום לכם,
לא מצאתי דף בנושא הספציפי הזה, אם טעיתי אנא הסבו את תשומת לבי.

אני חברה ותיקה באתר הזה, אך לא מרבה לכתוב.
פונה בשאלה ואודה על כל עזרה, הפניה ותמיכה בנושא זה.

בתי החכמה והרגישה, כרגע עומדת במצב שאינה מוכנה ללכת לבית ספר, מרגישה שזה מוסד שממש לא מתאים לה.

המחשבה שלה היא לעזוב את בית הספר עם סיום כתה ט שבו היא נמצאת, שנבקש אישור לחינוך ביתי עבורה, ושהיא תתחיל ללמוד כבר עכשיו לבגרויות ותעבור אותן באופן אקסטרני. אנו עקרונית יכולים להתגייס ואף להיות יותר נוכחים בבית לתמיכה בנושא זה.
מבדיקתי עולה שלא ניתן לגשת לבגרות אקסטרנית לפני גיל 16.5 וזאת בגלל חוק חינוך חובה.
האם יש למישהו נסיון עם דבר כזה?
האם למיטב ידיעתכם ניתן להגיש בקשה לחינוך ביתי שבה תוכנית הלימודים כוללת למידה לבגרויות בגיל זה?
היות והיא אובחנה כמחוננת, ומגיעה פעם בשבוע לבי"ס למחוננים (ששומר על שפיות דעתה. ממש כך.), יתכן שבאמצעות האגף למחוננים במשרד החינוך ניתן יהיה לקבל עבורה אישור חריג.

בתודה!

שומרת על אנוניניות בגלל הפרטיות של הנערה..
א*
הצטרפות: 10 פברואר 2002, 10:10

שליחה על ידי א* »

אני לא מומחית בעניין אך נמצאת כרגע במצב די דומה. חיפשתי מעט באינטרנט וזה מה שמצאתי:
http://www.bagrut100.co.il/Question/502 ... פר-אקסטרני

http://www.universities-colleges.org.il ... י-אקסטרני/
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

שליחה על ידי יונת_שרון* »

באקסטרני באמת אי אפשר לגשת לבגרויות יותר מוקדם, אבל אולי בי״ס יסכים לשתף פעולה ולאפשר לה לגשת לבגרויות דרכו, ולהגיע רק לחלק מהשיעורים. (אצלנו באזור יש ילדי חינוך ביתי שעושים ככה חלק מהבגרויות.)
מבחינת בי״ס זה כדאי כי כך הם ימשיכו לקבל עליה תקציב.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

אפשר גם לוותר על הבגרויות וישר לעבור לעשות תואר ראשון.
שמעתי שיש מקומות שבהם ילדי חנ״ב מנועים מלהשתתף בתוכנית למחוננים, ככה שאולי ההצעה של יונת יכולה לעזור גם לזה.
אמא_של_נערה*

ל א. תודה על ההפניה.
צריך לשים לב:
יש בתי ספר תיכון אקסטרניים, ולזה כנראה הכוונה בתשובה שם, לפיה אפשר לגשת לשנה בכתה ט' למבחנים אלה. בבתי ספר אלה לומדים במסגרת מסודרת, זה מיועד לבני נוער שלומדים במסגרת חוק חינוך חובה, אך עושים את הבגרויות כמעט ללא לימודים אחרים. לפי מיטב הבנתי, האוכלוסיה שם היא לא פשוטה בכלל.
אם מישהו רוצה ללמוד לאקסטרני שלא באמצעות תיכון כזה, אלא מכון שמכין לבגרויות בלבד, אז אפשר לגשת רק מגיל 16.5.
יחד עם זאת, אם יש אישור של משרד החינוך באופן חריג, יש כנראה אפשרות חריגה לאפשר זאת. יחד עם זאת, בתי אינה נלהבת ללמוד עם מבוגרים יותר. כך שגם זה לא ממש פתרון פשוט.
מה שאני רוצה לנסות לבדוק זה מצב של חינוך ביתי שמיועד להשלמת בגרויות.
האם ידוע לכם על בעיה בכיוון הזה, של לאשר חינוך ביתי שתוכנית הלימוד העיקרית היא השלמת הבגרות?
ליונת, ככל הנראה לא יתאפשר במסגרת של בית ספר. אך אבדוק זאת. תודה!
לפלונית אלמונית - תודה לך, חשבנו על זה... הבת רוצה ללמוד בסך הכל עם אנשים הקרובים לגילה... יחד עם זאת, ללא בגרות למיטב ידיעתי אפשר ללמוד לתואר רק באוניברסיטה הפתוחה, סגנון הלימוד שם מחייב הרבה מאד עבודה עצמית, שאיני חושבת שמתאים בשלב זה לבתי.
היא בשלב זה מעוניינת להשלים מוקדם ככל האפשר נושא זה, כדי להיות חופשיה כמה שיותר עד לצבא.
תודה לכולכן, ואשמח לכל סיוע במידע אפשרי.
אביבה123*
הצטרפות: 12 דצמבר 2013, 08:47

שליחה על ידי אביבה123* »

כמה דברים:

1) אני מכירה שניים/שלושה ילדים בני 15 שקבלו "פטור מחינוך חובה" ולא "אישור לחינוך ביתי" ברגע שמלאו להם 15. אלה שני דברים שונים לגמרי, כי ב"פטור" לא צריך להגיש שום תוכנית לימודים. אתה פשוט מקבל פטור חד פעמי שתקף עד סוף התיכון. אתה כן מגיש למיטב ידיעתי בקשה מנומקת למה מגיע לך פטור, אבל בזה זה נגמר. הילדים שאני מכירה גרים במחוז תל אביב.

2) גם אם הולכים על "אישור לחינוך ביתי" ולא "פטור", אז לפי נסיוני והרגשתי, הם לא מסתכלים עד כדי כך בחומרה על תוכן תוכנית הלימודים. את יכולה לכתוב פחות או יותר מה שאת רוצה, שייראה מכובד והגיוני, ובדרך כלל מאשרים. אם תכתבי שהיא תלמד לבגרויות והיא תעשה זאת בצורה כך וכך, אני לא צופה שיהיו בעיות באישור של זה.
אביבה123*

שליחה על ידי אביבה123* »

האם התכנון הוא שהיא תלמד בעצמה בבית את החומר, מתוך ספרי הכנה לבגרות? בת כמה היא תהיה כשתסיים כיתה ט'? 15 בדיוק?
אמא_של_נערה*

לאביבה שלום זה מאד מעניין ופעם ראשונה שאני שומעת על הפטור הזה. את יודעת מה נדרש לקבלת הפטור או למי אפשר לפנות? היא תהיה בת 15 באוקטובר... עוד אין תכנון. אולי חלקית בהית עם מורים םרטיים וחלקית במכון שמכין לבגרות כמו קידום אבל זה לא ככ קורץ לה כי התלמידים שם מבוגרים יותר, אחרי צבא.
יונת_שרון*

לא צריך מכון, אפשר פשוט להרשם במשרד החינוך ולגשת לבגרויות בצורה עצמאית. וזה לא קשור לאישור לחינוך ביתי.
לגבי האישור, אני מציעה לדבר על זה בטלפון, זה יעבור יותר טוב. את מוזמנת לכתוב לי לדואל [email protected] ונחליף מספרים.

לגבי לימודים באוניברסיטה: רוב האוניברסיטאות מאפשרות לתיכוניסטים ללמוד גם בלי בגרויות, אבל לרוב נדרשת תעודת בגרות בשביל לקבל אחר כך את התואר. (אני מכירה מישהו שבגלל זה קיבל את את התואר הראשון והשני באותו היום...)
אביבה123*

שליחה על ידי אביבה123* »

הילדים שאני מכירה החליטו בגיל 15 מסיבות שונות שאינם מעוניינים ללמוד יותר בבית הספר. הם פנו למחוז ת"א של משרד החינוך בבקשה מסודרת ומפורטת לחינוך ביתי. המחוז ענה להם שמכיוון שהם כבר בני 15, אין טעם באישור לחינוך ביתי, וההליך המתאים יותר הוא פשוט "פטור מחינוך חובה". ואז המחוז העניק להם את הפטור. מכך אני מבינה שהפניה נעשתה לאותם גורמים שאחראים על החינוך הביתי במחוז, אך מפאת הגיל הגבוה, ההליך היה שונה.
אביבה123*

שליחה על ידי אביבה123* »

ואם כבר מדברים, ומכיוון שהבן שלי כבר בן 13, מישהו יודע מאיזה גיל בדיוק אפשר ללמוד באוניברסיטה?
יונת_שרון*

אני מכירה כאלה שלמדו באוניברסיטה בגיל 13. צריך למצוא עם מי כדאי לדבר באוניברסיטה הספציפית שמעניינת אותו, ולהיעזר בו.
אמא_של_נערה*

ליונת, לפני גיל 16.5 אי אפשר לפתוח תיק אקסטרני, כך הבנתי.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

מישהו יודע מאיזה גיל בדיוק אפשר ללמוד באוניברסיטה?
באוניברסיטה הפתוחה, מגיל 14 (לפי יום ההולדת).
אביבה123*

שליחה על ידי אביבה123* »

מה הכוונה "לפתוח תיק אקסטרני"?
יונת_שרון*

נכון שתיק אקסטרני פותחים רק בגיל 16.5, אבל האישור לחינוך ביתי לא קשור לפתיחת התיק. בנוסף, הלימודים עצמם לא קשורים לפתיחת התיק. למעשה, אפשר ללמוד בבית בנחת ובשלווה עד גיל 16.5, ואז לפתוח תיק ולגשת לבחינות. (ואפשר גם לא לגשת לבחינות.)
פלוני_אלמונית*

כל אישור לחנ״ב מוגדר כפטור מחינוך חובה. יכול להיות שבגיל תיכון פשוט נותנים אותו בלי השטויות של הגילאים הצעירים יותר.
אביבה123*

שליחה על ידי אביבה123* »

ייתכן. אבל האדם ממשרד החינוך ניסח זאת כך: "בגלל גילכם לא אתן לכם אישור לחנוך ביתי, כי זה כבר לא רלוונטי. אנחנו נעשה פרוצדורה אחרת, ואתן לכם פטור מחינוך חובה. לא תצטרכו להגיש תוכנית לימודים, ולא תצטרכו לחדש את האישור בכל התקופה שמגיל 15 ועד גיל 18 וחצי".
אמא_של_נערה*

ליונת, שלחתי לך מייל.
ליקי*
הצטרפות: 04 מאי 2014, 10:52

שליחה על ידי ליקי* »

ביתי בת 15. מעוניינת ללמוד לבגרות באקסטרני.
אם מקבלים את הפטור מחוק חינוך חובה - האם יכולה להיבחן בבחינות בגרות אקסטרניות ?
למרות שגילה פחות מ- 16.5 ?
יונת_שרון*

לא אקסטרני, אבל אולי בי״ס יסכים לשתף פעולה ויתן לה להיבחן דרכו.
יונת_שרון*

עיינתי בתקנות החדשות לנבחנים חיצוניים ומסתבר שעכשיו חייבים אישור לחינוך ביתי בשביל להיבחן לפני גיל 18:
  • ״1.1.3.1 נבחן שאינו לומד בבית-ספר על-יסודי אינטרני או נבחן שלא סיים את לימודיו התיכוניים בבית ספר אינטרני (בין אם הוא לומד בבית ספר אקסטרני ובין אם לא). פתיחת התיק מותנית בעמידה בתקנות המחייבות באשר לחוק חינוך חובה י"א-י"ב. נבחנים המתגוררים בישובים המצויים תחת הצו ואשר מעוניינים לפתוח תיק נבחן על אף
שגילם נמוך מ- 18, ידרשו להמציא פטור מחוק חינוך חובה, כנדרש.״*

עצוב וטפשי, בעיני. מילא אנחנו, אבל זה סוגר את הדלת בפני כל אלה שפשוט הספיק להם מבי״ס אבל אין להם בעיה להיבחן. מכריח אותם לוותר על בחינות הבגרות, או להישאר כלואים בבי״ס. עצוב.
יעל*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 20:34

שליחה על ידי יעל* »

עצוב וטפשי, בעיני. מילא אנחנו, אבל זה סוגר את הדלת בפני כל אלה שפשוט הספיק להם מבי״ס אבל אין להם בעיה להיבחן. מכריח אותם לוותר על בחינות הבגרות, או להישאר כלואים בבי״ס. עצוב.
אוף, באמת עצוב. וטיפשי נורא.
כנראה קשור לזה שהרחיבו את חח"ח עד כיתה י"ב.
תפוח_אדמה*
הצטרפות: 01 יולי 2008, 21:51
דף אישי: הדף האישי של תפוח_אדמה*

שליחה על ידי תפוח_אדמה* »

זה אומר שאמהות לכמעט מבוגרים בני 16 צריכות להסביר מי נמצא עם ה״ילד״ ומשגיח עליו כל שעות היום? ולהראות תוצרים?
יונת_שרון*

אני חושבת שזה פשוט אומר שיש יותר פרנסה לבתי ספר אקסטרניים.
תפוח_אדמה*

מי שלומד בבית ספר אקסטרני מקבל פטור? כי ממה שציטטת אני מבינה שאין יותר פרנסה לבתי ספר אקסטרניים.
יונת_שרון*

אני מנחשת שהם לא יפגעו בחברות שמתפרנסות מזה, אחרת מיד יתקעו להם עתירה. סביר שהם פוגעים רק במי שחלש ולא יתגונן.
אמא_מיואשת*
הצטרפות: 16 דצמבר 2011, 12:23

שליחה על ידי אמא_מיואשת* »

היי מספר שאלות:
בתי בת ה17 (כמעט), החליטה שהיא ובית הספר לא עובדים ביחד, ואנחנו מחפשות חלופה בדמות של חינוך ביתי.
רציתי לשמוע חוויות, עצות, ובעיקר להבין איך ניתן לעשות את המעבר הזה, ומה הן אפשרויותיה בהתחשב בכל שהיא עדיין רוצה לגשת לבגרויות.
יונת_שרון*

כתבתי גם בדף תעודת בגרות: אישור לחינוך ביתי עלול להתעכב. יכול להיות שעדיף לדבר עם בי״ס ולנסות לעשות אתה בגרויות דרכם, אבל שיתחשבו בה ולא יכפו עליה להיות כל היום בחברה שקשה לה. אם הם יסכימו לשתף פעולה -- זה יהיה הכי קל. אחרת היא תלויה בסחבת של פקידי משרד החינוך.
תפוח_אדמה*

אפשר גם לבקש אישור לחינוך ביתי, ואז אפשר לעשות בגרויות אקסטרניות.
פעם, לפני החלת חוק חינוך חובה עד גיל 18, היו כמה וכמה אנשים שפרשו מבית הספר והמשיכו ללמוד לבד.
בין*
הצטרפות: 17 ינואר 2015, 10:05

שליחה על ידי בין* »

אני חושבת שזה פשוט אבסורד ומגוחך שהמדינה חושבת שבני אדם, שנה או חודש לפני גיל 18 לא יכולים להחליט ולהיות אחראים באופן עצמאי על החינוך והלימוד שלהם (שלא לדבר על ההורים שלהם). מצד שני הרבה לפני 18 המדינה מרשה להם לנהוג! אחריות עצומה על חייהם וחיי אחרים. ובגיל 18, או לפני, נותנת להם רובה, טנק או נשק אחר, ושולחת אותם... לאן שהיא שולחת. לא אכנס לזה. איך זה נראה הגיוני למישהו.
ברור לי שלא צריך לשכנע אף אחד פה
מאי*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2003, 17:18

שליחה על ידי מאי* »

״1.1.3.1 נבחן שאינו לומד בבית-ספר על-יסודי אינטרני או נבחן שלא סיים את לימודיו התיכוניים בבית ספר אינטרני (בין אם הוא לומד בבית ספר אקסטרני ובין אם לא). פתיחת התיק מותנית בעמידה בתקנות המחייבות באשר לחוק חינוך חובה י"א-י"ב. נבחנים המתגוררים בישובים המצויים תחת הצו ואשר מעוניינים לפתוח תיק נבחן על אף
שגילם נמוך מ- 18, ידרשו להמציא פטור מחוק חינוך חובה, כנדרש.״
דגש על כאלו אשר מתגוררים בישובים תחת הצו. אנחנו מגרים בישוב שחוק חינוך חובה לא חל עליו מגיל 17 . אך בכל מקרה התבקשתי ע״י השלוחה האקסטרנית להביא אישור פטור מחינוך חובה . עד שיהיו בידי כל האישורים בתי תאלץ לפספס את בגרויות הקרובות .לאן אפשר לפנות? תודה מראש
יונת_שרון*

עוד אפשרות: להצטרף לתוכנית היל״ה ואז מרשים להרשם לאקסטרני.
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

עד שיהיו בידי כל האישורים בתי תאלץ לפספס את בגרויות הקרובות .לאן אפשר לפנות? תודה מראש
אני השגתי אותם תוך שבוע, משרד החינוך עשו הכל כדי לעזור לי כדי שהילדה לא תפספס את הבגרות.
ראשית תשיגי מכתב/טופס/משהו שמציין איזה בחינות בגרות היא עושה ומה המועדים שלהם.
שנית תצלצלי לקב"סיות של האיזור שלך עד שתגיעי לזאת הספציפית שתוכל לסדר לך את הפטור מחוק חינוך חובה. את אומרת לה שאף על פי שבתך פטורה דורשים ממך להביא את הפטור הזה כדי שהיא תוכל לעשות את הבגרויות שלה, ורק עכשיו גילית ואת מאוד לחוצה שלא תפסיד אף בחינת בגרות בגלל זה.
את צריכה לכתוב מכתב שמסביר הכל: שבתך כבר בת 17 (נכון?), שביישוב שלכם ששמו כך וכך חוק חינוך חובה לא חל מגיל 17 (לא ידעתי שיש חוקים שלא חלים בחלקים מהמדינה?), שהיא מעוניינת לגשת לבגרויות ב- - - ו- בתאריכים X Y Z ובשלוחה האקסטרנית ביקשו להביא פטור מחוק חינוך חובה כדי שיוכלו לתת לה את הטפסים המתאימים להיבחן, ולכן אתם מבקשים בדחיפות את טופס הפטור. להחתים את שני ההורים (סביר שתצטרכו שניכם להגיע לקב"סית באופן אישי עם הניירת כדי למסור הכל), לצרף את המסמך עם פירוט הבגרויות והמועדים שהיא מתכוונת לעשות, לכתוב להם מספר פקס (הם שולחים בדואר ובפקס, לא במייל) ולוודא איתם מה עוד לצרף.
בהצלחה {@
מאי*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2003, 17:18

שליחה על ידי מאי* »

שלום לכולם,
פתחנו תיק ונרשמנו לבחינות :)
השגתי את כל האישורים , מסתבר שאכן צריך. הסברתי את חשיבות המצב והתהליך היה די מהיר ,הספקנו הכל :)
תודה רבה בשמת ויונת 🌸
תמרול_ה*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 14:17
דף אישי: הדף האישי של תמרול_ה*

שליחה על ידי תמרול_ה* »

אודה לכן על הסברים:
האם ניתן לעשות בגרות אקסטרנית בגיל 16? האם התנאי לכך הוא חינוך ביתי?
האם מאפשרים לעבור לחינוך ביתי בגיל זה?
יונת_שרון*

אני לא זוכרת מה הגיל המינימלי להיבחן בבחינות האקסטרניות, יכול להיות שזה באמת 16.
כנראה כדי למנוע נשירה/התנערות מהמערכת, מחייבים את הנבחנים להציג אישור לחינוך ביתי, או להיות רשומים לבי״ס אקסטרני, או להיות בתוכנית היל״ה.
אין שום בעיה לעבור לחינוך ביתי בגיל הזה, כך אני מתרשמת.
אין_יאוש*
הצטרפות: 24 מאי 2016, 23:53

שליחה על ידי אין_יאוש* »

בס"ד
כבר שנים שאני חולמת על חינוך ביתי לילדיי וסוף כל סוף נפגשתי במשהו אמיתי אז איך עושים זאת???? יש לי כמעט את כל גילאי חינוך חובה
פלוני_אלמונית*

שלום לכולם ושוב עולה השאלה האם יש דרך להתחיל לעשות בגרויות בגיל 14? וכיצד ? יש לנו אישור לחינוך ביתי !
פלונית_אלמונית*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2001, 07:34
דף אישי: הדף האישי של פלונית_אלמונית*

שליחה על ידי פלונית_אלמונית* »

שלום לכולם, האם למישהו יש מידע חדש על הנושא מהשנה האחרונה? האם צריך להגיש אישור לחינוך ביתי עד גיל 18 וזה משמש גם לבגרויות או צריך לבקש פטור מחינוך חובה?
יונת_שרון*

אישור לחינוך ביתי = פטור מחינוך חובה, מבחינת משרד החינוך.
פלוני_אלמונית*

אשמח לעזרה נבת שלי קשה לה עם החברה בביהס,היא בתיכון עברה לשם בגלל חיסורים בביהס קודם שרובו היה בגלל בעיות בריאות....הרמה קשה לה ובצדק....אני שוקלת על לימוד מהבית אבל כן רוצה שביהס יהיה שותף שיעורים מקוונים,ובגרויות דרכו....השאלה איך עושים זאת מול ביהס שיסכים בכלל אשמח לייעוץ
ים_תלמידת_כתה_ט'*
הצטרפות: 27 אפריל 2019, 19:23

שליחה על ידי ים_תלמידת_כתה_ט'* »

קוראים לי ים. אני בכתה ט'.
כמו תגובות קודמות גם אני התייאשתי מהבית ספר, וסירבתי לחזור אליו.
לפני כמה חודשים עברתי לבית ספר דמוקרטי, באמצע השנה. הבית ספר מאפשר לי להתעסק בכל נושא שאני רוצה וללמוד מה שמעניין אותי מתוך רצון ותשוקה.
בית ספר זה מכיל רק 75 תלמידים מיסודי עד תיכון. לכן הוא לא מגיש לבגרות.
הבית ספר מסייע לי בכל הדרוש מבחינה לימודית מלמידה עצמית על מחשב עד שיעורים פרטיים, אבל כרגע אני במצב שאין לי איך לגשת לבגרות, מלבד מספר מסויים של שיעורים בכל נושא מהבית ספר הסמוך אליו אני לא מוכנה לחזור.
דרך זו לא רלוונטית בשבילי כי זה הופך כבר לשיטת לימוד הרגילה.
אולי יש לכם רעיונות איך לעשות בגרות בלי שיעורי הכנה מקדימים ושאני יכולה להגיש את עצמי?
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

יש אפשרות להירשם באופן אישי דרך השלוחה האקסטרנית, יש מוקדים ברחבי הארץ. את נרשמת עצמאית, לומדת לבד וניגשת עצמאית לבגרויות שאת בוחרת.
יש גם אפשרות להיעזר בפרוייקט היל"ה. ראי למשל כאן: http://www.hila-matnasim.org.il/page.ph ... b=2475&bc=
שליחת תגובה

חזור אל “דיונים/ויכוחים על עריכות והתנהלות באתר”