ברית מילה סיכום ידידותי לקורא

אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

אז מה זה ברית מילה? סתם חותכים שם איזה עור מיותר, לא?

מה זה העור הזה בעצם?

העורלה היא חתיכת עור שמאד מזכירה במבנה ובתפקוד את העפעפיים, השפתיים והשפתיים החיצוניות של הפות. כל אלו פיסות עור שמצד אחד הן עור רגיל, ומהצד השני מה שקרוי רקמה רירית, שזה חלק בגוף שתמיד נשאר לח. זה ככל הנראה מפתיע לאלו מביננו שראו אך ורק פינים נימולים. הפין אמור להיות לח ועדין כמו הפה והנרתיק. ההתייבשות והעובדה שהעור בפין דומה לעור רגיל היא תוצאה של הברית.

המטרה של הרקמה הרירית בפין זהה לזו של הנרתיק - להקל על קיום יחסי מין ולהפוך את התהליך לנעים יותר. אם משפשף או שורף לכן או לכם בזמן המגע המיני, או אם אתם נאלצים להשתמש בהמון חומרי סיכה, זה כנראה בגלל הברית (או לפחות היה טוב יותר אם האיבר היה שלם). כמו שהשתמע מהמשפט הקודם, יש גם גברים שכואב להם בזמן קיום יחסי מין, אבל מי הגבר שידבר על זה?

בזמן זקפה, העור מהעורלה נמתח ומכסה את הפין. זהו העור העודף שמאפשר את הגדילה של הפין. כשאין עורלה, העודף מגיע לרוב משק האשכים, זו הסיבה שפינים נימולים רבים מכוסים בשיער בחלקם התחתון. זה גם לא משהו שאמור להיות.

רוב העצבים שמגיעים לפין נמצאים בעורלה. למעשה, הפין עצמו מעוצבב בעיקר בעצבים שמעבירים תחושות "גסות", ואילו העצבים שמעבירים תחושות עדינות נמצאים בעורלה. זה דומה להבדן בין התחושות בדגדגן לתחושה בנרתיק. זה משפיע גם על הכאב בזמן ביצוע ניתוח הברית, וגם על ההנאה בזמן קיום יחסי מין. למעשה, גברים רבים שנימולו בגיל מבוגר אומרים שזה כמו ההבדל בין לראות בצבעים לראיית שחור-לבן. עדיין רואים, אבל פחות.

כמות העצבים משפיעה גם על הכאב בזמן המילה. אילחוש זה רעיון טוב, כי זה מפחית את הכאב, אבל אין אפשרות לאלחש את כל העצבים שמגיעים לפין, כי חלקם מגיעים מתוך מרכז הפין, וחלקם מהחלק התחתון של הפין, מקום אותו לא מאלחשים בזריקה.
העורלה בתינוקות שרק נולדו מאוחה עם הפין. זה כמו שהציפורניים מאוחות עם העור שמתחתיהן. במהלך הברית המוהל צריך להפריד את העורלה מהפין, תהליך שכנראה כואב כמו להוריד ציפורן.

אז למה כן עושים ברית? בטח שמעתם טענות על כך שזה בריא יותר, ומפחית סיכונים למחלות מין ודלקות בדרכי השתן. בעיני, כריתת העורלה מהסיבות האלה שקולה לכריתת האוזן מפחד דלקות אוזניים (כן, זו דוגמה קצת מגוחכת) וכריתת שדיים מניעתית. יש נשים שעושות את זה, אבל מדובר בעיקר בנשים שנמצאות בסיכון מוגבר לחלות. בנוסף, המחקרים שמצאו יתרונות בריאותיים הם מאד שנויים במחלוקת. המחקר שמצא שיש יותר דלקות בדרכי השתן בילדים שלמים נערך בארה"ב ולא הביא בחשבון מצב סוציואקונומי, ואילו המחקר שגילה שמילה מפחיתה איידס נערך באפריקה וגם עליו יש ביקורת מדעית. אני אישית מקווה שבמצבים של סיכון להידבק באיידס הילדים שלי ישתמשו בקונדום, ולא יסמכו על הברית שתגן עליהם.

הקשר לעם היהודי: אני אישית לא מקיימת מצוות (אלא אם כן יוצא לי בטעות). נראה לי שהדלקת נרות שבת הרבה יותר מחברת ליהדות מאשר חיתוך קצה הפין של הילדים שלי, אבל זה כבר עניין אישי. אני עדיין מרגישה חלק מהעם היהודי, עם ילדי השלמים ועם חוסר קיום שאר המצוות, כמו שהרגשתי לפני. אני לא מרגישה שההשתייכות החברתית והלאומית שלי תלוייה במה שיש לילדים שלי בתוך התחתונים (אם כי בנימה פמיניסטית, אני אסייג ואומר שהמקום של האדם בתוך היהדות מאד מושפע מהאיברים המוצנעים, מהיות האדם אישה או גבר).

הילדים שאינם נימולים נחשבים ליהודים, כי אימם יהודיה. והם חייבים במצוות כמו כל אחד אחר.

ברית המילה אינה מייחדת את היהודים – רוב המוסלמים נימולים וכן מחצית מהאמריקאים. בשאר העולם רוב הגברים נשארים שלמים.
וכמובן ואחרון חביב, יש את הטיעון החברתי. כולם עושים, הוא ירגיש חריג ויצחקו עליו בצבא. אנחנו בינתיים לא הרגשנו חריגות. בגנים כיום מחוייבים לשמור על הפרטיות של הילדים, ואסור להם להיות עירומים ליד כולם. בחברה החילונית יש יותר ויותר ילדים שלמים, וזו שונות שבולטת הרבה פחות ממשקפיים, השמנה או שיער ג'ינג'י. זה כזה נון אישיו שפשוט אין מה לספר על זה. גם אנשים שהתקלחו עירומים בצבא מספרים שלא היה עניין סביב זה. ולגבי בחורות, אם הן לא ידעו להעריך את זה, כנראה שעדיף לא להיות איתן בקשר. לי זה מזכיר גברים שמבקשים מהחברה שלהן שתעשה ניתוח להגדלת חזה. האסטתיקה היא מה שאנחנו רגילים אליו. יש כאלה שיטענו שאיבר פגום עם צלקת באמצעיתו נראה להם הרבה פחות אסטתי מאיבר בריא ושלם.

אז למה אני כותבת את כל זה? כי פעם גם אני חשבתי שברית זה דבר חיוני ומובן מאליו. הרי כולם עושים ברית. גם חשבתי שהעורלה לא חשובה, הרי כולם מסתדרים בלעדיה. האמנתי בכל ליבי שצוחקים על הלא נימולים, כי הרי הרבה רוסים באים לארץ ועושים ברית בגיל מאוחר (בנימה אישית אספר שאחד האנשים הראשונים שהציגו את הרעיון בפנינו היה בחור רוסי שנימול בגיל 13, והתחרט מרה. הוא סיפר שמעבר לאובדן התחושה, פשוט כאב לו במשך חצי שנה כל פעם שהאיבר זז בתוך התחתונים).

עם השנים התחלתי לתהות על העניין, כמו שאני משתדלת לתהות על הרבה מובנים מאליהם, והגעתי למסקנות שונות ממה שמקובל. המטרה שלי היא לתת לכם את מה שבעיני הא המידע החשוב, כדי שתוכלו להחליט בעצמכם אם למול או לא, ואם תמולו, תוכלו לבחור לעשות את זה ממקום מיודע ושלם יותר
אוליב*
הצטרפות: 14 פברואר 2005, 10:41

שליחה על ידי אוליב* »

באמת ידידותי, כתוב יפה ובהיר. אני אמנם כבר משוכנעת מראש, אבל זה לגמרי טקסט שאשמח להראות לבני משפחה שיעלו תהיות כשלא אמול את בניי העתידיים.
תודה (:
תפוח_אדמה*
הצטרפות: 01 יולי 2008, 21:51
דף אישי: הדף האישי של תפוח_אדמה*

שליחה על ידי תפוח_אדמה* »

תודה לך, אני שמחה מאד לשמוע :-)
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

כדאי שיהיו פה הפניות לדפים רלבנטים באתר, ובמיוחד לקמפיין החדש של רני ולדפי הפייסבוק בנושא.
סליחה, אבל אין לי זמן לעשות זאת בעצמי...
מעיין*
הצטרפות: 13 פברואר 2005, 14:28

שליחה על ידי מעיין* »

יקרים ואהובים! (אפילו שהתגובה במרחק הזמן, מקווה שתיהיה רלוונטית)

לי דווקא היה כואב לקרוא את הדברים. וגם קשה להגיב על כך. בעיקר מהסיבה שהדיון על "הברית" לא יכול להיות רפואי או בריאותי או נהנתני, זה בכלל לא מדד כשבאים לדבר על מצווה, ובוודאי כשמדובר על "ברית המילה" כשמה כן, היא מסמלת את הברית שלנו עם בורא העולם. אם עיקר החיים הם לשמור על בריאותנו או לחפש הנאות אז עדיף מותנו מחיינו- ואין פה הלצה.

אנא פיתחו ספר בראשית והסתכלו על פירושי החכמים (כן, קשה להגיד אבל אנחנו בורים ולא יכולים לפרש לבד לכן פונים לחכמים מאיתנו שלמדו תורה מגיל 3 ומכל בני דורם הוגדרו כ"חכמים" המוסמכים לפרש, זה כמו ללכת לאיש המקצוע הטוב ביותר בתחומו ובודאי לא להסתמך על דעתנו האישית בדבר שלא למדנו לעומק, כמותו) הסתכלות כזו על הכתוב במצוות המילה תכניס רצינות ותוקף לדבר. בלי הסתכלות כזו אין בכלל עניין לדבר על המצווה הזו ולהחליט אם היא חשובה או לא. למרות שאני מסכימה שהדלקת נרות שבת היא מצווה לא פחות חשובה (וזה מהסתכלות על הכתוב) הדלקת נרות היא אחת משלושת המצוות הכי חשובות לאישה (חלה, נידה והדלקת הנר) אך זו מצווה לאישה וברית היא מצווה לגבר. המצווה היא על האב למול את בנו ולא על האם. לכן ההשוואה שוב בעיקרה לא נכונה.

ודבר אחרון, תמיד כשמובר בקשר האישי של כל אחת ואחד מאיתנו עם אבא שלנו שבשמיים. ההחלטות הן גורליות ומשפיעות עלינו בכל הרבדים: גוף, נפש, רוח ונשמה. לכן אי אפשר לבחון אותן לפי דעתנו האישית- היא משתנה לאורך החיים ומושפעת מהרבה משתנים לא אובייקטיביים. תמיד כדאי ללכת ולהתייעץ עם אדם חכם שמבין בעיניינים. כמו שלא יעלה על הדעת שאדם חולה יקח תרופה על דעת עצמו בלי להתייעץ עם דמות רפואית מקצועית. אדם כזה יוגדר כטיפש ומזלזל בחייו. בואו לא ניהיה כאלה.

בברכה, ובתקווה שהדברים שנאמרו יהיו לתועלת ולא יפגעו באף אדם.
סתיו*
הצטרפות: 13 דצמבר 2004, 13:08

שליחה על ידי סתיו* »

מעיין יקרה, בקטע הכתוב כאן לא הוזכר שום טיעון הלכתי ולכן גם לא מתעורר שום צורך להיוועץ במי שמתמחה בהלכה היהודית.
ניכר שניסית לכתוב בנועם, וזה יפה, אבל לא מתאים להגיד לקהל קוראים לא דתי להסתמך על "פירושי חכמים" או כל דבר דומה. זה כמו שתלכי לבית כנסת ותמליצי לכולם לקרוא פילוסופיות חילוניות-אתאיסטיות - מותר לך, אבל זה לא ממש מכבד.
תפוח_אדמה*
הצטרפות: 01 יולי 2008, 21:51
דף אישי: הדף האישי של תפוח_אדמה*

שליחה על ידי תפוח_אדמה* »

הכל נכון כשמאמינים בבורא עולם ובזה שהוא יצר ברית שכזו. אני למשל, לא מאמינה בזה בכלל.
כשלא מאמינים, נשארות רק הסיבות הבריאותיות והתועלתניות ועצימת העיניים.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

ברית מילה הוא אחד הקשרים היסודיים של העם היהודי והוא שמר עליה תמיד ואף בזמנים כמו זמננו בהם רוב העם היה חילוני בכל זאת מצווה עתיקה זו נשמרה עצוב לראות איך אחד הקשרים האחרונים של החילונים ליהדות מתחיל להיפרם מישהו צריך להציל את הדור דחוף
פלוני_אלמונית*

עצוב לראות איך אחד הקשרים האחרונים של החילונים ליהדות מתחיל להיפרם

יותר עצוב שאחד הקשרים האחרונים של החילונים ליהדות הוא הטלת מום בבניהם.
כנראה שזה יותר פשוט מלוותר על הסיגריה, או לנסוע לים בשבת...
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

שליחה על ידי אישה_במסע* »

אף בזמנים כמו זמננו בהם רוב העם היה חילוני
היסטורית, לא היו זמנים כאלו. חילוניות היא המצאה מודרנית.
פלוני_אלמונית*

מאז אברהם אבינו ועד היום בכינוי של הגויים היה 'ערלים' כי הם לא עשו ברית מילה.
הכינוי של המתייונים היה 'מושכים בעורלתם', כי התביישו ביהדותם.

לגרום שהבן שלי יהיה ערל? השתגעתי???
פלוני_אלמונית*

ברית מילה הוא אחד הקשרים היסודיים של העם היהודי והוא שמר עליה תמיד
חיתוכים באיברי מין נעשים בכל מיני מקומות בעולם. אבל רק אצלנו נתנו לזה צידוק של ברית עם אלוהים.
אף אחד לא מהרהר, איך יכול להיות שאלוהים בחר דווקא באיבר הזה, כדי לסמן ברית? איזה תסביך מיני יש לאלוהים, שהראש שלו חושב דווקא על הזין? איך אף אחד לא מעלה ספק, שחיתוך הזין לתינוק בן שבוע, יכול להיות ברית עם אלוהים? בגיל שבוע?
אלוהים אומר לאברהם: אתה יודע מה? אל תשחט אותו, רק תחתוך לו את הזין.
ועוד אומרים שהיהודים הם עם חכם.
פלוני_אלמונית*

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

כל כך כואב
תינוקות שנשבו
שליחת תגובה

חזור אל “התבטאות”