הקרן לנטיעת עצי פרי

אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

הקרן לנטיעת עצי פרי
באנגלית The fruit planting foundation

ציטוט מתורגם לעברית מתוך הדף הראשי באתר שלהם:
הקרן לנטיעת עצי פרי (FTPF) היא מוסד צדקה מיוחד ללא מטרות רווח, המוקדש לנטיעת עצי פירות אכילים וצמחים לטובת אוכלוסיות נזקקות, ולשיפור האוויר, האדמה והמים.

התוכניות שלנו, שהוצגו לאחרונה ב- ניו יורק טיימס, לוס אנג'לס טיימס, The Hindu והמגזין fruit]Plenty trees[/po].php , נוטעות בוסתנים באופן אסטרטגי במקומות בהם השלל ישרת בצורה הטובה ביותר את הקהילה בעשורים הבאים, במקומות כמו בתי ספר, מקלטים למחוסרי בית, מוסדות שיקום למכורים לסמים, אזורים בהם מתגוררת אוכלוסייה בעלת הכנסה נמוכה, אתרי עזרה לרעבים בעולם, ומקלטים לבעלי חיים. פרוייקט ה- FTPF תורם לסביבה, לבריאות בני האדם, ורווחת בעלי החיים - הכל ביחד!

מטרת ה- FTPF פשוטה: לנטוע במשותף 18 מליארד עצי פרי למען עולם בריא יותר (בערך 3 עצים עבור כל אדם חי). עצי פרי מרפאים את הסביבה על ידי ניקוי האוויר, טיוב האדמה, מניעת סחף, יצירת סביבת מגורים טבעית לבעלי חיים, שמירה על מקורות מים בעלי ערך, ומתן תזונה בריאה.

החזון שלנו הוא מקום שבו האדם יוכל לעשות פיקניק תחת הצל של עץ פרי, לנשום את האוויר הנקי שהוא יוצר, להאזין לציוץ הציפורים שהעץ מושך, ולא להצטרך להביא כלום מהבית חוץ מהתאבון לפירות הבריאים שצומחים מעל הראש. עולם שבו אדם יוכל ללכת בפארק בהפסקת הצהריים, לקטוף ולאכול מגוון של עצי פרי טעימים להפליא, ולטמון את הזרעים כדי שלבסוף כולם יוכלו לעשות אותו הדבר, ולתת אלטרנטיבה לקניית מוצרים הרסניים לסביבה, יוצרי מחלות וגדושים בכימיקלים.

ה- FTPF נטעה אלפי עצי פרי ברחבי העולם, והעניקה ייעוץ והדרכה לאחרים. התחלנו מספר תכניות חדשות, ואנו זקוקים לעזרתך!

הבאתי את הנושא לכאן, כי הוא נראה לי רעיון יפה שבהחלט מקדם את האינטרסים של האנושות, בעלי החיים וכדור הארץ.

|עץ|
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

טוב, אורי...
גם זו דרך (מעניינת יש לומר) לא להסכים עם מה שכתבתי לך בדף הבית על נטיעת עצים...
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

18 מיליארד עצי פרי????
כבר עדיף למלא את הכנרת. :-P
סוסת_פרא*
הצטרפות: 29 ספטמבר 2007, 21:16
דף אישי: הדף האישי של סוסת_פרא*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי סוסת_פרא* »

גם זו דרך (מעניינת יש לומר) לא להסכים עם מה שכתבתי לך בדף הבית על נטיעת עצים...
ראיתי שכתבת לו שלנטוע עצים זה כמו למלא את הכינרת. אז לא הבנתי למה את אומרת הוא מגלה כאן אי הסכמה.
האם את נגד למלא את הכינרת? האם את נגד נטיעת עצים?
אנא הסבירי...
אמא_של_א_א_א*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2006, 23:46
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_א_א_א*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי אמא_של_א_א_א* »

אני מאוד אוהבת את הרעיון, ונראה לי שאפשר למצוא פתרון טוב גם לנושא המים לעצים האלו.
מעניין מי מקדם את העיניין בארץ?
אורי_יורמן*

הקרן לנטיעת עצי פרי

ונראה לי שאפשר למצוא פתרון טוב גם לנושא המים לעצים האלו
אם נוטעים עצים שמתאימים לאקלים המקומי, אז גשם זה מספיק.

בהחלט מעניין אם יש מי שמקדם את הנושא בארץ.
בעבר השתעשעתי ברעיון של להקים מחתרת פיראטית בשם "עץ פיראטי בעיר" שחבריה נוטעים עצים ברחבי העיר בלי אישורים של העיריה.
לא זוכר מי זה היה, אבל מישהו הביא פה פעם קישור לסרטון ב- Youtube שמראה אנשים כאלה בחו"ל, שממש מרימים מרצפות של מדרכה ונוטעים עצים.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי בשמת_א* »

טליה שניידר כבר כתבה על העניין בספר שלה.
יש יוזמות כאלה בארץ, והיא גם תדע מי מרכז ומטפח אותם.
לא צריך ללכת בשביל זה לחו"ל או לאירגון בינלאומי.
ובמקום לתרום כסף שחלק ממנו יילך בהכרח למארגנים, אפשר להשתמש בכסף כדי לקנות שתיל מתקדם (100 ש"ח?).
מומלץ לטעת עץ פרי במקום שאתה עובר בו יום יום, כדי שתוכל לטפל בו.
בהתחלה חשוב להשקות אותו, כדי שייקלט (אני אוספת בקערה את המים שאני רוחצת בהם את הפירות והירקות שלי, האורגניים, ומשקה בהם את הערוגה). עד שלוש שנים.
רצוי לטעת עץ מקומי, ארצישראלי, שלא יזדקק להשקייה אחר כך: חרוב, זית, תאנה, רימון, אם רוצים עץ פרי. גם שסק לדעתי עמיד בארץ. יש מקומות שאפשר גם גפן ומטפסים אחרים.
בשמת_א*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי בשמת_א* »

ערכתי קצת את התרגום שלך (כמתרגמת ועורכת קשה לי לשמור את המקלדת לעצמי...).
אורי_יורמן*

הקרן לנטיעת עצי פרי

בשמת, תודה. וזה בהחלט היה נחוץ ומתבקש
גברת_פלפלת*
הצטרפות: 26 אפריל 2005, 14:41
דף אישי: הדף האישי של גברת_פלפלת*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי גברת_פלפלת* »

זה רעיון ממש נפלא!
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

חרוב, זית, תאנה, רימון, אם רוצים עץ פרי. גם שסק לדעתי עמיד בארץ.
שסק צריך השקיה.
השאר יכולים להסתדר בלי, אבל עדיף להשקות קצת בשנים הראשונות.
ו- רעיון גדול.
בשמת_א*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי בשמת_א* »

שסק צריך השקיה.
אצלנו בחצר בניין הרכבת המשותף צמחו שני עצי שסק סתם ככה מזה ששכן היה יורק חרצנים מהחלון... בלי השקייה וכלום.
אבל אכן בכל מקרה טליה שניידר אומרת, שכל עוד מדובר בשתיל בן עד שלוש שנים, חשוב להשקות, כי זה עוד תינוק. אחרי שנקלט והתחיל לגדול, אז עצי הארץ מסתדרים עם המשקעים שיש בארץ.
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

אצלנו בחצר בניין הרכבת המשותף צמחו שני עצי שסק סתם ככה מזה ששכן היה יורק חרצנים מהחלון... בלי השקייה וכלום.
ואללה!
ואיך הפירות? עצי מזריעה זה קצת רולטה (כשקונים שתילים הם כמעט תמיד מורכבים, רק החלק התחתון הוא זריע)
אם יצאו טוב - בהחלט שיחקתם אותה!
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

כשקונים שתילים הם כמעט תמיד מורכבים, רק החלק התחתון הוא זריע
מה זאת אומרת?
חשבתי שהרכבה עושים על משהו שהוא כבר עץ בפני עצמו, לא בשתיל. טעיתי?
או שאת מדברת על "שתיל" בגודל של עץ?
ומה זאת אומרת שרק החלק התחתון זריע? לא ברורה לי השפה הזו...
עיפרון_פחם*
הצטרפות: 09 יוני 2007, 23:13

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי עיפרון_פחם* »

אני אסביר על הרכבות בעצים ממה שאני יודעת, ואולי יתקנו אותי.
נהוג לגדל עצי פרי כך: זורעים זרעים של עצים בעלי תכונות של חוזק, גזע ישר, עמידות למחלות וכדומה, והם מהווים את הבסיס של העץ . חלק זה של העץ נקרא כנה (והוא זריע - כי מקורו בזרע). כשהם גדלים להיות שתילים בגודל מתאים (אני מניחה שמשתנה בין עץ לעץ), מרכיבים על הענפים של הכנה ענפים קטנים מעץ אחר, גדול, ולא מאפשרים יותר לכנה להצמיח ענפים משלה. הענפים המורכבים על הכנה נקראים רוכבים. כך יוצא שהחלק העליון של העץ, זה שנותן את הפירות, זהה בתכונותיו לעץ ממנו לקחנו את הענפים להרכבה, ואנחנו יכולים לבחור עץ בעל תכונות שרצויות לנו לגבי הפירות: טעם, גודל, עמידות וכד'.
אפשר לעשות גם הרכבה על עץ בוגר, וכך ניתן, למשל, ליצור עץ הדר, שעל ענף אחד שלו גדלים לימונים, על השני תפוזים, ועל השלישי קלמנטינות. כמובן שניתן להרכיב עצים רק אם הם מאותו משפחה, וההבדל הוא בזן.
כאשר לוקחים זרעים מעץ מורכב, וזורעים אותם, מקבלים שתילים שתכונותיהם לא ידועות (תוצאה של הפריה עם עץ אחר), וסביר להניח שחסרות את תכונות הכנה: החוזק, העמידות למחלות וכו.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

הקרן לנטיעת עצי פרי

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

עיפרון, מה שכתבת נכון. גם לגבי ורדים.
ואוסיף גם שיש עצים שהרבה פעמים העץ שצומח מזרעים מניב טוב, כמו למשל שסק ותות עץ. בטח יש עוד, זה מה שראיתי.
וגם אוסיף שאם גדל ענף מלמטה, מתחת להרכבה, צריך להוריד אותו.
ליד הבית שלנו יש חצר ישנה שאינה מטופלת כבר לפחות עשרים שנים, ויש שם עץ שסק ועץ לימון שגדלים ומניבים בלי מים. גם תות ככה.
הכרתי מישהו בתל אביב לפני חמש עשרה שנה הלך ושתל עצי לימון בכל מיני גינות ציבוריות, בלילה. יש שם כבר השקיה וזו לא בעיה.
אורי_יורמן*

הקרן לנטיעת עצי פרי

גם דומים (שיזף מצוי) נובטים יפה. אולי עץ הפרי הכי ישראלי שיש.
שיזף מצוי בוויקיפדיה
שליחת תגובה

חזור אל “כינויים ואנשים באתר”