חמשת ה sים להרגעת תינוקות

עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

גל התינוקות החדש מעלה שאלות לגבי גאזים ותזונה, ואני רוצה להציע דרך מחשבה אחרת, אולי לפני שמתחילים עם הגבלות על האמא, בעקבות הרצאה ששמעתי בכנס הבינ"ל של ללל, מרופא ילדים בשם ד"ר הארווי קארפ, שריכז בעצם ידע אינטואיטיבי שיש להורים, לכדי נוסחה פשוטה שלדבריו מפעילה את "רפלקס ההרגעה של תינוקות". הוא קורא לה the five S's , שיוצרים את the happiest baby on the block, כשם קלטת וידאו, ספר הדרכה להורים ואתר האינטרנט שלו. אני רוצה להדגיש שהספר אינו מומלץ ע"י ללל. חמשת ה-Sים הם swaddling, side/stomach, swinging, shushing, sucking.

על קצה המזלג, כי אני מאוד קצרה בזמן, אלה חמישה שלבים, אפשר בזה אחר זה או שילוב כלשהו שלהם:
  • עיטוף הדוק (כמו בביה"ח) בחיתול בד סביב הגוף
  • להשעין על הזרוע כשהתינוק שוכב על בטנו/צדו ("תנוחת האבות", כי אבות מאוד טובים בה)
  • נדנוד -- על הזרוע כשיש קצת חופש לראש לזוז
  • לומר שששש שששש ארוכים - זה דומה לקולות שהם שומעים ברחם
  • ואפשר גם מציצה - של אצבע של ההורה או מוצץ.
לגבי העיטוף - הוא ממליץ שתינוקות בחודשים הראשונים, שאינם רגועים, גם יישנו כך - על הגב.

בהזדמנות, או אם יהיו שאלות, ארחיב.
חגית_ל*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2001, 17:35
דף אישי: הדף האישי של חגית_ל*

שליחה על ידי חגית_ל* »

הקטנה שלי מעולם לא סבלה מגאזים. אולי מפני שהתזונה שלי היתה טבעונית הרבה לפני שהיא נולדה והגוף שלי היה די נקי, והיא ינקה מתי שהיא רצתה והייתה כל הזמן על הידיים, גם כשישנה.
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

שליחה על ידי סמדר_נ* »

ואפשר גם מציצה - של אצבע של ההורה או מוצץ.
מה רע בציצי? הוא ממילא לא יאכל אם הוא לא ירצה.
ב_דחילו*
הצטרפות: 13 יוני 2004, 10:05

שליחה על ידי ב_דחילו* »

סמדר, מסתכנת בתשובה, אני זוכרת שיועצת ההנקה אמרה לי שהיניקה מרגיעה את הכאב של אויר כלוא, ולכן לפעמים התנוק לא רוצה לנתק את האחיזה ומה שיקל על הכאב הוא להוציא את ההאויר (גרעפס בלעז).
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

מה רע בציצי?
לא תתפסי אותי אומרת שיש רע (-:
הכוונה למקרה שממלאים את חמשת השלבים לפי הסדר. במקרה זה אי אפשר להניק מאחר שהתינוק מתנדנד על הזרוע.
(ככה זה כשכותבים במהירות. לא תמיד יוצא ברור)
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

מה רע בציצי
לחצי בערך מההורים יש שיער על החזה, מה שגורם להם להיניק פחות........ אגב אפשר להוסיף עיסוי בכפות הרגליים ובבטן.
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

שליחה על ידי סיגל_ב* »

עיסוי בכפות הרגליים ובבטן.
וברוח הדף: עיSוי.
Talila*
הצטרפות: 08 אפריל 2005, 21:34

שליחה על ידי Talila* »

I heard about this from my lactation consultant, who was very much in favor of Harvey Karp's approach. A friend got us this book and we applied his approach successfully with our little daughter. It worked well, and we didn't see any side effects. I add my recommendation of this approach, but also add that parents who wish to apply it, should make sure first that the baby doesn't cry for any obvious reason such as hunger (for example). Also, I didn't see that swaddling (baby wrapping) is so popular in Israel - parents do need to learn to swaddle properly before applying the 5 S's. x
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

שליחה על ידי נועה* »

להשעין על הזרוע כשהתינוק שוכב על בטנו/צדו ("תנוחת האבות",
אנחנו קראנו לתנוחה "נמר על העץ". שעות בן זוגי מסתובב ככה עם התינוקות שלנו. וזה אכן עובד!
מונו_נוקי*

התינוקת שלי נרדמת בבכי. הערך חצי מהפעמים, אם היא לא נרדמת בהנקה, היא בוכה ובוכה וכלום לא מרגיע אותה כך כמה דקות עד שהיא נרדמת. ניסיתי מה שכתוב כאן.
היא מתפתלת לכדור בזרועותי ובוכה ובוכה.........
היא לא מוכנה להכנס למנשא כשהיא עצבנית.
כיוון שיש לה הרבה תנומות קצרות במשך היום יוצא שהיא בוכה הרבה. רעיונות?
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

היא מהודקת בעיטוף? ישנה עטופה?
אם_פי_3*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 21:35
דף אישי: הדף האישי של אם_פי_3*

שליחה על ידי אם_פי_3* »

אולי היא צריכה פיפי?
מונו_נוקי*

ההודעה שהשארתי נשמעת ממש לחוצה. כנראה כך זה היה, הבוקר היה לא קל. אני עוטפת אותה בשמיכה שלה אבל נראה לי שהיא לא מתה על זה .נראה לי שכשהיא צריכה פיפי יש לה מבט בוהה כזה והיא קצת אדומה בפנים - אבל זה ניחוש..
נראה לי שהיא עייפה כי היא מפהקת(כמובן) ומחביאה את הראש שלה צמוד אלי כשהיא על הכתף (מסתירה את פניה) החדר חשוך(מהבוקר התריסים מוגפים) . יש פעמים שהיא עושה כך ואז נרדמת על הכתף. בשאר הפעמים היא בוכה ואז נרדמת.
מה שהורס אותי זה שהיא בוכה\מתאמצת כמה דקות ואז נרדמת רק לכמה דקות או מקסימום חצי שעה(זה פעם ביום).
יש לי הרגשה שהיא בכוונה ישנה אחה"צ שכולם בבית ובלאגן וערה ביום.
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

אני לא בטוחה שבשמיכה אפשר להגיע לעיטוף הדוק כמו בחיתול גדול או סדין. ד"ר קארפ מדגיש שצריך למלא את השלבים "כמו שצריך" אם רוצים שזה יעבוד.
אני חושבת שכרמית רומזת לך לנסות לראות אם לגדל ילדים בלי חיתולים יכול לעזור (-;
אמא_של_יונת*
הצטרפות: 23 דצמבר 2002, 00:39
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_יונת*

שליחה על ידי אמא_של_יונת* »

עדי,
יש תינוקות שנרגעים רק כשהם עטופים, ויש כאלה שמסרבים בכל תוקף להיות עטופים. כמו כל כלל, גם לכלל הזה יש יוצאים מן הכלל.
עומר_ס*
הצטרפות: 20 פברואר 2004, 11:51
דף אישי: הדף האישי של עומר_ס*

שליחה על ידי עומר_ס* »

למה לא בחוץ? מצויין להירגע, להירדם ולהתחסן נגד שפעת
מונו_נוקי*

זו שמיכת כותנה אני אנסה עם חיתול.
הבנתי באופן חלקי את הרמז של כרמית כלומר לא הבנתי מדוע אכפת לה שיש לה פיפי ומדוע זה מונע ממנה להירדם?
בחוץ?
רב היום אנחנו בחוץ. רוצה קצת בבית:-)
אני אחזור לשאלה שלי: מדוע היא בוכה אם היא עייפה? איך אפשר לעזור לה להירדם?
אם_פי_3*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 21:35
דף אישי: הדף האישי של אם_פי_3*

שליחה על ידי אם_פי_3* »

תינוקות, בעיקר הקטנים שעוד לא התייאשו, מוטרדים מתחושת הצורך בפיפי, והם בוכים כדי לסמן לנו לעזור להם לשחרר במקום מתאים ולא על עצמם. אם נענים להם - הם משחררים ונרגעים מיד (כשזו הסיבה, כמובן). אם לא - הם בוכים עד ש"בורח" להם - ואז נרגעים (ואחרי כמה וכמה פעמים, מפסיקים להתאפק ומשחררים על עצמם מיד, ואח"כ אנחנו מנסים לגמולותם). לא רמזתי שום דבר, אלא העלתי השערה למקום הבכי.
חוץ מזה, לבכורתי, בזערוריותה, היתה תקופה שגם בכתה לפני השינה עד שנרדמה, ולא מצאנו דרך לעזור לה להרדם ללא בכי. מצד שני, אז לא ידענו הרבה דברים שהיום כן, והגישה היתה די שונה (לא ברעיון, אבל בטכניקות).
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

יש תינוקות שנרגעים רק כשהם עטופים, ויש כאלה שמסרבים בכל תוקף להיות עטופים. כמו כל כלל, גם לכלל הזה יש יוצאים מן הכלל.
לא יודעת אם לקרוא לזה כלל, ובכלל (-; אני כאן רק השליח :-)
אבל אם מנסים, אז אין טעם לעטוף בצורה רופפת.
הרקע לתיאוריה שלו - הריון אנוש נמשך זמן קצר מדי (בגלל המעבר להליכה על 2). 3 הח' הראשונים לחיים אמורים היו להימשך ברחם. לכן, יש לדמות לתינוק תנאי רחם במידת האפשר.
כמובן, ייתכן שיש תינוקות שלא יאהבו להיות עטופים. אבל יש לי דוגמה מתחום דומה מאוד - מנשאים. יש לי הרבה ניסיון עם הסברים לנשיאת תינוק במנשא צד, למשל. ראיתי הרבה הורים מנסים מנשא, תינוק מתחיל לצרוח, והם ממהרים לטעון שהילד "לא אוהב את המנשא". אם אני הייתי מנסה לקחת את התינוק במנשא בעצמי, התינוק היה משתתק תוך שניות, כמעט בכל המקרים. אז לפעמים זו הטכניקה, ולא התינוק.
(אגב, המייל שלי הגיע אלייך?)
מונו, יכול להיות שהיא עייפה מכדי להירדם? שאולי צריך לנסות להרדים אותה בשלב מוקדם יותר?
מונו_נוקי*

רמז = התכוונתי שלא הסברת הכל במפורש:-D
אז את מציעה להוריד לה את החיתול ולתת לה לעשות פיפי כפי שכתוב בדפי הבלי חיתולים?(קראתי )
אני חושבת שאני יודעת(?) למה היא בוכה. היא מנסה להירדם מעודף עירויים\עייפות ולא מצליחה. אתמול היא נרדמה מקסימום ל5-10 דקות כל פעם והתעוררה. כך עד שש בערב. די מתיש לא? משום מה לא הולך לה טוב בחלק מהמקרים להירדם על השד. בידיים גם לא אבל זה בטח כי גם לי לא כל כך נוח.
היום היה יותר טוב. לא יודעת אם זה בגלל שניסיתי דברים אחרים, שהיה לה מצב רוח אחר או בגלל הירח:-P
מונו_נוקי*

מונו, יכול להיות שהיא עייפה מכדי להירדם? שאולי צריך לנסות להרדים אותה בשלב מוקדם יותר?
יכול מאד להיות. השאלה איך?

ועוד דבר. עם הבן הגדול היו צרות בשינה(עד היום) מהסוג שלא כתוב בספרים עד שהחלק מהבעיות נפתרו כשלמדנו ששבניגוד לאופי של בעלי ושלי, הקטן חייב בדיוק בדיוק בדיוק את אותו מהלך עניינים כל ערב. אם טועים במילה אחת בספר או עושים סדר אחר קצת זה מפריע לו להירדם.
אולי זה חלק מהעניין?
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

כמובן. אתן בשלב הלמידה - אתם אותה והיא אתכם...
סימנים מוקדמים לעייפות יכולים להיות, למשל, שפשוף של העיניים או האוזניים (גם בגיל של בתך? ואללה, לא זוכרת כבר... (-: ). קראת את "הורים גם בלילה"? נסי אולי גם באתר של ד"ר סירס, בטח יש לו שם משהו על שינה.
מונו_נוקי*

יש לי את הספר(לא הפקתי ממנו הרבה חדש,אגב)
יש סימני עייפות השאה מה לעשות אחרי שאני מבחינה בהם?
וגם, מדוע היא מתעוררת תוך דקות שוב.?
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

אולי יש יותר מדי גירויים במהלך היום. אולי אם היא תירדם בשלב העייפות הקלה היא תישן יותר. אל תשכחי שעד לא מזמן היא היתה ישנה בתנועה.
אולי היא "מפתחת סדר יום"? אם תנסי לנהל מעקב רשום (יש לי תחושה שזה מסוג הדברים שמדברים אלייך (-: ) תוכלי לצפות מתי היא רוצה לישון, ולהתחיל ליצור תנאים לכך לקראת השעה.
סיגל_ב*

שליחה על ידי סיגל_ב* »

אני אשאל משהו שלא נשאל כאן עדיין, אולי זה בכלל לא קשור, ואולי השאלה בכלל מיותרת ואף מעצבנת, אבל אני רוצה לעזור אז אני אשאל בכל זאת... :-):
מונו, האם את נושאת אותה עלייך כל הזמן?
אני שואלת כי אני שמתי לב אצל חברים שתינוקות שלא נישאו כל הזמן בחודשים הראשונים התקשו בהירדמות. מאידך שמתי לב שתינוקות שנישאו כל הזמן לא חוו בעיה בתחום.
מונו_נוקי*

כל הזמן? לא. יש מצבים ספציפים מאד בהם היא מוכנה להכנס למנשא. חוצמיזה אנחנו צריכות להיפגש כדדי שתראי לי איך להיות עם המנשא בלי לקבל נקע בצוואר. יצא לי להיות איתה כמה פעמים יום שלם במנשא , ואז היו לי כאבים איומים. אני נושאת אותה לפרקי זמן מסויימים במשך יום שאנחנו לבד ולרב מבלה איתה עלי אחה"צ, תוך כדי רדיפה אחרי אחיה הגדול.....
עלית עלי עדי. בניגוד לכל האימהות שיש להם סדר יום לי ממש אין. יכול להיות שאני צריכה לרשום. קצת בעיה בבית בו כל שעון מראה משהו אחר:-P . דווקא במשך היום אין גירויים. אנחנו בבית האפלולי , המשימה הרגילה שלנו זה לקפל כביסה(יש כאן עוד מישהו שכל יום מקפל כביסה ותמיד יש עוד??) . מסתבר שהיא מאד אוהבת אם אני מפעילה את הבלנדר. בערב נראה שאין לה בעיה להירדם שדווקא אז רועש בבית וברדק.
סיגל_ב*

שליחה על ידי סיגל_ב* »

חוצמיזה אנחנו צריכות להיפגש כדדי שתראי לי איך להיות עם המנשא
קדימה בואי נקבע. חבל על הסבל שלך.

יש מצבים ספציפים מאד בהם היא מוכנה להכנס למנשא.
גם הבת שלי בהתחלה לא כל כך אהבה את המנשא (בד ארוך בהתחלה). מאידך, מהיום הראשון - מהרגע הראשון - ששמתי אותה באובר דה שולדר כשהיא על הכתף (כמו בתנוחת גרעפס), היא לא יצאה ממנו אלא רק כמה חודשים אח"כ כשהיא התחילה להביע עניין בריצפה.
אני מאמינה שזה ישפר מאוד את המצב (מעבר לזה שאני מאמינה שזה נפלא גם לתינוק וגם לאם), כי זה בעצם מין הריון חיצוני כזה, מעבר מדורג לחיים שבחוץ.
בקיצור, זה עניין של מנשא טוב, תנוחה נוחה לתינוק, ולא פחות חשוב - תנוחה נוחה לך. (אז מתי נפגשים?)

בערב נראה שאין לה בעיה להירדם שדווקא אז רועש בבית וברדק.
אני זוכרת טענה שגורסת שבגיל הזה דווקא המון רעש ואור גורם להם להתכנס פנימה, לשקוע ולהירדם - כי יש עודף גירויים, ואילו כששקט ואפלולי זה גורם להם לעירות. בקיצור, אולי תשימי לך איזה דיסק טוב?
Manty_T*
הצטרפות: 18 ספטמבר 2004, 19:14
דף אישי: הדף האישי של Manty_T*

שליחה על ידי Manty_T* »

הי מונו
רציתי לשתף אותך בדרך היחידה בה אני השתמשתי להרגעת שלושת ילדי -
עלי, עם ציצי בפה ואם ספר/מחשב/סרט/חברה מולי... כל עוד אני הייתי רגועה ונינוחה ולא התאמצתי להרדים, הם נרדמו מיד...
עדי_יותם*

שליחה על ידי עדי_יותם* »

בניגוד לכל האימהות שיש להם סדר יום לי ממש אין.
לא התכוונתי להעביר ביקורת, אם זה מה שמשתמע. אני חושבת שלרוב האמהות אין לא סדר יום ולא סדר לילה בחודשים הראשונים. בטוח שלי לא היה. וכל הזמן היו שואלים אותי על סדר היום של הבת, ואם לא הגיע הזמן שאני אעשה לה סדר יום במקום שתאכל ותישן מתי שהיא רוצה. אבל בשלב מסוים קלטתי במפתיע שלמעשה יש לה סדר יום מדויק למדי של שינה ואכילה, בלי (וכנראה בזכות) שהתערבתי לה בתהליך. ואז, מה לעשות, זה די מקל שאפשר לצפות את השעות האלה.
נועה*

שליחה על ידי נועה* »

גם אצלי מונו, קשה לי להרדים את הקטנה. עכשיו (6 חוד') קצת יותר קל היא ישנה יותר. בהתחלה היא ישנה ממש מעט, כמו שאת מתארת אצלך. היא גם לא נרדמת עם ציצי.

יש סימני עייפות השאה מה לעשות אחרי שאני מבחינה בהם?
לנסות להרדים עם הסימנים הראשונים.

אצלי היום היא כבר לא במנשא -צ אובר דה שולדר (בהתחלה היתה הרבה יותר), לא נוח לי בבית. אני לא מצליחה לעשות כלום כשהיא מלפנים. בקיצור כדאי לקנות מנשא גב (קובבה, אתיופי), אני בחיפושים....

סיגל ב
ששמתי אותה באובר דה שולדר כשהיא על הכתף (כמו בתנוחת גרעפס
לא מכירה את התנוחה, הכוונה בטן לבטן??
נועה*

שליחה על ידי נועה* »

ועוד דבר, האם את שותה קפה או צורכת קופאין בצורה כלשהי?
סיגל_ב*

שליחה על ידי סיגל_ב* »

האם את שותה קפה או צורכת קופאין בצורה כלשהי?
שאלה מצוינת.
על בתי זה מאוד השפיע.
מזכירה ששוקולד גם מכיל קפאין.

_ששמתי אותה באובר דה שולדר כשהיא על הכתף (כמו בתנוחת גרעפס
לא מכירה את התנוחה, הכוונה בטן לבטן??_
לא בדיוק. ממש כמו תנוחה להוצאת גרעפס, כשהתינוק מביט מעבר לכתף ואנו טופחים על גבו? אז ככה הייתי מחזיקה אותה גם ככה (היא שנאה ערסול) בלי מנשא, והאובר דה שולדר פשוט מתלבש על שתינו ומצמיד אותה. כמובן שבגיל הזה יד אחת תמיד נשארה לתמוך בראש, אבל לפעמים זה היה בחלק המפנימי של הזרוע ולאו שווקא כף היד. אני התייחסתי לזה כאל מנשא שמשחרר יד וחצי.

עכשיו (6 חוד')
בגיל ששה חודשים היא כבר ישבה אצלי על הצד, על המותן. (דומה לבטן לבטן, רק יותר מסובב וככה היא יכולה לראות מה קורה מלפנים).
Talila*
הצטרפות: 08 אפריל 2005, 21:34

שליחה על ידי Talila* »

רק רציתי לציין שהטכניקה של דר. הארווי קארפ ניתנת להשגה גם בוידאו או DVD.
יש לחפש באמזון או אתרי מכירה אחרים תחת The happiest baby on the block
אני לא חושבת שיש תרגום לעברית עדיין.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

ראיתי את הדוקטור מתארח בתוכנית של ד"ר פיל. האדון הנכבד הרצה את עיקרי תורתו, אבל שכח לומר את המובן מאליו: שאת הטכניקות להרגעת תינוקות יש ליישם רק אחרי שנשללו סיבות עיקריות לבכי, כמו רעב, עייפות, רצון במגע או חיתול מלא. במקום זאת, ציינו שם ש"תינוקות בוכים בממוצע שעתיים ביממה", כאילו מדובר במכת טבע או בבעיה תקציבית...
אני מקווה שאף white trash מבין צופיו של ד"ר פיל לא ינסה לצעוק "ששששששששששששששש" באוזנו של תינוק שצורח מרעב.
נו מילא :-/
ממי*
הצטרפות: 17 יולי 2005, 15:36

שליחה על ידי ממי* »

הצילו! עידו בן השבועיים מסרב בתוקף להרגע בשום צורה שהיא! הדבר היחיד שמרגיע אותו זה הציצי כמובן, אבל יש לי הרגשה שזה גורם לו לפליטות מרובות ולכאבי בטן, וגם לי נמאס להיות תקועה בפה שלו 24 שעות ביממה. מה עושים?
אורית*
הצטרפות: 11 מאי 2002, 22:55

שליחה על ידי אורית* »

ממי ,
תקראי את הדף בכי וקשיים בהנקה .
קריינית_רצף*
הצטרפות: 22 מאי 2006, 18:52
דף אישי: הדף האישי של קריינית_רצף*

שליחה על ידי קריינית_רצף* »

דף קצת נטוש, אבל רציתי לספר שקיבלתי את ה-DVD כשביתי נולדה וניסינו את ה swaddaling ואת ה- white noise (להיות עם שואב אבק באותו חדר עובד כמו קסם ממש).
צריך להיות מאוד מדויקים בעיטוף וב"תנוחת הפוטבול" אחרת זה לא עובד. לקח לנו כמה פעמים עד שהבנו את הפרינציפ. ספר לא יעבוד כאן. רק ה- DVD ולראות בעיניים מה עושים.

עם זאת באמת חשוב מאוד מאוד מאוד לוודא ששללתם קודם את הכל (רעב, גרפס, פיפי/קקי/חיתול, כאב בטן וכולי...) והתינוק במצב היסטרי שלא ניתן להרגיע בדרכים יותר קונבנציונליות כמו ציצי, טיול או ריקוד בסלון. אני לא הרגשתי נוח להשתמש בשיטה יותר מדי משום שזו בפירוש מניפולציה של הרפלקסים שלהם. אבל כשאין ברירה, ולפעמים אין ברירה, אז העדפתי להפעיל את השיטה מאשר לתת לה לצרוח עד שהיא תתעייף.
אבל כשעושים את זה - זה עובד כמו קסם.
ודא"ג - לא חושבת שזה יכול להתאים לתינוקות מעל 3 חודשים.
שליחת תגובה

חזור אל “שיטות הרדמה”