מאותגרת אירגון הבית

אנונימי

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אנונימי »

נקיון ידידותי לסביבה

איך באמת לנקות?
  • פשטות מרצון. להעיף 90% ממה שיש בבית. אם יש רק סט אחד של כלים, אז גם אין עומס בארונות, גם הניקיון נהיה כל כך פשוט, גם לא נערמים כלים בכיור, וההקלה עצומה. אותו הדבר בנוגע לבגדים, לספרים, לצעצועים ועוד...
  • ניקוי אבק
  • להתמקד כל פעם באיזור קטן. להתחיל ממף אחד או אפילו חצי מדף. להוריד ממנו את כל חפצי הנוי, יצירות חן ומופת, ואוספים (או להזיז אותם לצד אחר של המדף). אם יש הרבה אבק אז לנקות קודם עם סמרטוט רטוב (סחוט, לא נוטף מים) אפשר עם קצת חומר לניקוי כללי. אחר כך לנגב עם סמרטוט יבש. לדעתי לאבק, הכי טוב זה סמרטוטים מחולצות טריקו או גופיות ישנות (כותנה).
  • אחרי שהמדף עצמו נקי, מתחילים להחזיר אליו את החפצים שהיו עליו. מנגבים כל חפץ ושמים במקומו על המדף.
ככל שיש פחות חפצים על מדפים, מלאכת הניקיון יותר מהירה.
זה נכון גם לגבי חפצים על השיש במטבח וגם לגבי בקבוקי השמפו והקרמים והבשמים באמבטיה.

• שטיפת ריצפה - יש כמה שיטות:
  • אפשר לטאטא ואז לשטוף עם סמרטוט לח. יתרונות - מהיר, חסכוני במים. רצפות פרקט אסור להרטיב בהרבה מים אז רק ככה עם סמרטוט לח. חסרונות, אם הרצפה מלוכלכת מאוד זה די מורח את הליכלוך ולא ממש מנקה.
  • לשפוך הרבה מים ואז לגרוף אותם החוצה או לחור ניקוז. אחרי זה לנגב בסמרטוט סחוט. יתרונות - מאוד נקי. חסרונות - אם יש איזורים של חוטי חשמל על הריצפה באיזורים של המחשב ושל הטלוויזיה למשל, לא כדאי. לפעמים לוקח הרבה זמן להשתלט על כל המים. תמיד נשארות שלוליות ולוקח הרבה זמן להתייבש (שזה בעיה אם אנשים או חיות מסתובבים בבית). צריך שיהיה חור ניקוז (שעלול להיסתם מכל הלכלוך) או לגור בבית קרקע, אחרת אין אפשרות לשטוף ככה. צורך הרבה מים.
  • שיטה נוספת, אחרי הטיאטוא, לשטוף את הריצפה עם סמרטוט רטוב מאוד. אחר כך לגרוף את המים למקום אחד. לאסוף שערות וכל מיני ליכלוכים מתוך השלולית עם נייר טואלט, ורק אחר כך לאסוף את השלולית עם סמרטוט סחוט. ככה המים לא מתלכלכים מהר.
אחרי זה לנגב עם סמרטוט סחוט.
  • את הסמרטוט לשטוף בדלי נוסף. ואז פשוט את שני הדליים לרוקן לאסלה (אפשר גם בגינה למי שיש ומשתמשים בחומר ניקוי ידידותי). לא כדאי לשטוף את הסמרטוטים בכיורים ובאמבטיה מחשש לסתימות מכל השערות והג'יפה שנדבקים לסמרטוט.
  • יש כאלה שמעדיפים לנקות חדר חדר.
סידור - אבק - שטיפה. מלמעלה למטה. ואז לעבור לחדר הבא. לפעמים מקל לעבוד על שטחים קטנים.

אני נגד השיטה של שפיכת המים. זה הורס את הרהיטים. אצלי ניקוי יסודי הוא כך:
  • מפנים את הרהיטים מהאיזור שאני הולכת לשטוף (כסאות מעלים הפוך על השולחן, מסדרים הכל למקום שהרצפה תהיה כמה שיותר פנויה. אצלי חדרים קטנים מאוד אז פשוט מעבירה ומנקה בחלקים. כלומר, מעבירה רהיטים מחלק אחד של החדר לחלק אחר, שוטפת את החלק הפנוי, כשמתייבש מחזירה אליו ושוטפת את החלק הבא, וכן הלאה).
  • טובלים את הסמרטוט בדלי וסוחטים אותו היטב.
  • מחזיקים את הסמרטוט ביד ועוברים על הפנלים סביב-סביב. אני מתחילה מהדלת, מקיפה את החדר, וחוזרת לדלת. ככה מנקים את הפאנל ואת נקודת המפגש עם הקיר, שהיא בעייתית עם מגב.
  • טובלים שוב את הסמרטוט בדלי, והפעם מוציאים אותו די רטוב ופורשים על המגב.
  • משפשפים את הרצפה עם הסמרטוט על המגב, מתחילים מקצה החדר והולכים אחורה לכיוון הדלת/התחלת האיזור (אם רק חלק מחדר). בתנועות גדולות ימינה-שמאלה.
  • מורידים את הסמרטוט מהמגב, ואז חוזרים שוב לקצה החדר ו"סוחבים" חזק עם המגב את המים. את אוספת כך לכיוון הדלת (שם הדלי) מים מלוכלכים עם עוד כל מיני לכלוכים.
  • את הליכלוכים אוספים וזורקים לפח.
  • שוב טובלים את הסמרטוט בדלי, מעלה מטה כמה פעמים, וסוחטים היטב היטב.
  • פורשים את הסמרטוט הסחוט היטב על המגב ושוב עוברים על החדר מהקצה ועד הדלת, בהליכה אחורה, וכך את גם מוחה את סימני הסחיבה של המגב (פסים דקים נשארים) ולבסוף גם סופגת את שלולית המים שנשארה שם.
כשהמים בדלי אפורים שחורים, כלומר מלאים טינופת, את מחליפה מים בדלי.
שופכת לאסלה את המים המלוכלכים, ממלאה מים חדשים.

המלצות עם מה לנקות:
  • מטאטא מגומי מטאטא יותר טוב. דברים לא נדבקים וקל לנקות אותו. הוא עמיד להמון זמן.
  • אם יש שואב טוב, עדיף לשאוב את הרצפות במקום לטאטא. בתנאי כמובן שהשואב באמת טוב. יש היום בשוק שואבים, שלא שווים כלום. במיוחד אלה ללא השקית. נסתמים כל הזמן ואחרי שני שימושים מתחילים לזייף. עושים את הרעש של השאיבה אבל לא את השאיבה עצמה. או ששואבים אבל חלש. ולא עוזר שטיפת פילטר וניקוי. מאוד מתסכל.
  • מומלץ מאד סמרטוט ריצפה ממיקרופייבר. הצבעוניים היקרים יחסית - 16 ש"ח ליחידה. הם מאוד עמידים, מאוד נוחים לעבודה ולסחיטה, ומנקים יותר טוב.

• ניקוי חלונות - יש שתי שיטות:
  • האחת, להתיז על החלון חומר לניקוי חלונות ולנגב. זה טוב לחלונות קטנים ונקיים יחסית ולמראות.
  • לחלונות גדולים ו/או מלוכלכים מאוד משתמשים במגב. יש מגבים מיוחדים לחלונות, כמו שמשתמשים בתחנות דלק לניקוי שמשות האוטו. מצד אחד ספוג מצד שני מגב. ממלאים קערה עם מים ונוזל כלים. טובלים את הספוג (אפשר גם סתם סמרטוט) ומורחים בנדיבות על הזכוכית. כעת "גורפים" את המים עם המגב. חשוב בין גריפה לגריפה לנגב את המגב עם סמרטוט ואז זה לא משאיר פסים. לסיום עוברים על הפינות ועל פסים שונים עם בד כותנה יבש או מגבת מטבח מכותנה. אפשר גם עם מגבת נייר אבל זה פחות אקולוגי.
את המגב קונים בחנויות טמבור.

לא להתפתות לקנות את הפטנט עם המגנט ששוטף משני צידי החלון. לא שווה כלום.

• איך מנקים באופן יסודי שירותים? את האסלה, הקירות וכו':
  • מרטיבים ושופכים מלח לימון באסלה, מחכים קצת.
בינתיים מערבבים מלח לימון ומים בכלי כלשהו משפשפים קירות/ריצפה בסקוטצ' או מברשת גם מסביב לאסלה ובפינות שוטפים בסמרטוט לח (או גוררים את המים מהריצפה לאנשהו).
באסלה משפשפים במברשת, שוטפים.
  • אפשר לעבור גם על הידית והמפסק של החשמל אם רוצים.
  • מנגבים בסמרטוט/מגבת יבשה.
  • הורדת אבנית קשה וכתם חום/חלודה מנזילת מים מתמשכת בשרותים שעמדו ללא שימוש תקופה ארוכה
שמים קצת מסיר אבנית לקומקומים על סקוטש ומשפשפים. גם נזילות חלודה באמבטיה.

• ניקיון האמבטיה
  • לפזר אבקת הלבּנה של אקובר, לחכות כמה דקות, לשפשף בסקוצ'ברייט, לחכות עוד כמה דקות ולשטוף.
  • אפשר לנסות לנקות עם ספוג הפלא, או עם חומץ, או עם סודה לשתיה.

תרמו: ניצן אמ, דגנית ב, אישה עם מטאטא, בשמת א, יעלי לה, לבנה במילואה
מאותגרת*
הצטרפות: 12 פברואר 2009, 16:58

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מאותגרת* »

שלום
אני מאותגרת
יש לי בעיה אמיתית
אני באמת לא יודעת לנקות ולסדר
הצלחתי לארגן פשוט לטפל בכביסה ובמדיח. אני מפנה את המטבח. נראה שלדברים אין סוף. אחרי שעה, תמיד יש עוד
אני אוספת צעצועים.
הבעיה - אני לא יודעת איך שוטפים רצפה. זה באמת לא בדיחה. אני לא מצליחה להביא את עצמי לשטוף רצפה.
עכשיו למשל הכביסה תלויה והכלים במדיח. מה עושים? מנקים אבק? מה עוד עושים כדי שהבית יהיה נקי?
מצטרפת*
הצטרפות: 10 אוגוסט 2008, 16:19

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מצטרפת* »

אני מבינה אותך, אני לא יודעת איך לעשות את זה נכון מבחינה טכנית, מה עושים לפני מה? באיזה סדר? עם איזה חומר? ובאייזה סוג של סמרטוט?
אני רצינית לגמרי.
לפעמים אחרי שאני מטאטת יש יותר דובוני אבק מאשר לפני הטאטוא ולפעמים אחרי ניקוי קרמיקה מופיעות יותר שערות עליה.
והאם צריך לשטוף גם את כלי הניקוי עצמם? ואם כן - באיזה תדירות?
תודה על הדף, ואשמח לטיפים.

ממליצה לך לקרוא פה את ה-פליי ליידי.
לי זה מאוד עזר בנושא של ארגון הבית והשתלטות על העומס.
מאותגרת*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מאותגרת* »

קראתי את פליי ליידי ויש דברים שהיא מאד עזרה לי . קצת התעייפתי מעומס המיילים
אילה_א*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

כאשר הכלים במדיח והכביסה תלויה,
אפשר להעביר סמרטוט (רטוב) על השיש,
אפשר להעביר סקוטש בכיור כדי שיהיה נקי (אם יש מסננת בקצה שלו לנקות אותו וגם להבריק עם סקוטש),
להעביר מגבת יבשה על הברז אם הוא מנירוסטה,
אפשר לבדוק אם יש דברים לזריקה במקרר,
אפשר להעביר סמרטוט על הכיריים (משתנה לפי סוג הכיריים סוג הסמרטוט),
או להעביר סמרטוט על דלתות הארונות ודלתות המקרר,
אם כל המבטח בוהק ומבריק,
אפשר להחליף מצעים באחד החדרים או להעביר טיאטוא בחדר זה או אחר,
לנקות אסלה אחת או מקלחת מלוכלכת כיור,
אם אחרי הטיאטוא יש יותר ארנבוני אבק מלפני כדאי כמה דברים,
הראשון להחליף מטאטא,
השני לעבור עם מגב רטוב (בלי סמרטוט ) כדי ללכוד אותם,
השלישי לטאטא לעיתים יותר קרובות,
בסופו של כל טיאטוא יש להפוך את המטאטא ולהסיר ממנו את השערות ושאר הג'יפה שנדבקה אליו .
סמרטוט כדאי לכבס בין פעם בשבוע לפעם בשבועיים (תלוי כמה מנקים בו וכמה מלוכלך),
עוד שאלות ?
כובע_קסמים*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2008, 22:52
דף אישי: הדף האישי של כובע_קסמים*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי כובע_קסמים* »

עוד שאלות ?
כן :-)

למה יש דובוני/ארנבוני אבק רק בחורף?
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני כבר מזמן טוענת שזו הבעיה. שפליילידי פותרת סוג בעיות אחד - דחיינות, חוסר ארגון, וכו' אבל שאצל הרבה אנשים הבעיה היא שהם בכלל לא יודעים איך לנקות ולסדר.

אני זוכרת שלפני... בואי נראה.. 12 שנים, דודה שלי הציעה לי לבוא אליה לעזור לה לנקות את הבית לקראת חגיגת בר המצוה של בנה הבכור. בתשלום כמובן. אז באתי בשמחה גם לעזור לדודה שלי ולפטפט איתה, וגם להרוויח כמה גרושים, שטפתי כלים, ניקיתי את השיש כמו שידעתי, טאטאתי, פיניתי, סידרתי ועוד. מתישהו נהיה ברור שאני חשבתי שסיימתי והיא לא כל כך היתה איתי על אותו הגל... אמרתי לה, זהו לא? היא אמרה לי "ככה אמא שלך למדה אותך לנקות?!" <הן אחיות :-) ושתיהן בנות של מישהי שאחת מארבע העבודות שהיא עבדה כדי לגדל ארבעה ילדים, אלמנה, היתה ניקיון בתים...> ואז היא לימדה אותי. לנקות את הידיות של הארונות כמו שצריך, את הידית של המקרר, את הברזים, מאחורי הברזים, את המקרר כולו, את הדלתות של ארונות המטבח, שירותים, מקלחת, רצפה כמו שצריך, וגם את השיש ניקינו שוב.

היום אני יודעת שחלק מהמריבות שהיו לי עם בן זוגי בתחילת הדרך היו כי באמת חשבתי שכולם יודעים את זה וציפיתי ממנו לנקות כמוני. היום גם הסטנדרטים שלי הרבה הרבה יותר נמוכים ואני נהנית גם מהמצב הלגמרי לא מושלם של הבית...

כאילו, יש כאן שני דברים. אחד - רוב האנשים לא יודעים לנקות ונשארים די חסרי אונים מול המשימה הזאת, שמה לעשות, לא נולדים עם הידע הזה... והשני (שבעיניי הוא יותר חשוב. שששש... :-)) - ללמוד לחיות עם המציאות, עם זה שדברים אף פעם לא נראים כמו בז'ורנל (ליותר מדקה וחצי), שאין באמת את מי לרָצות חוץ מאשר את עצמנו, שניקיון הבית צריך להיות דבר שעושים ברצון ובהנאה ולא מתוך כפייתיות או מתוף פחד או מתוך הרגלים הזויים שנתקעו בנו מילדות... בקיצור, יש כאן גם תיק רגשי עצום שאפשר לשחרר ולהתחיל להנות מהחיים בלי לראות רק טינופת ובלגאן.

<אני מתנצלת מראש ובדיעבד על כל יבלת גדולה או קטנה שדרכתי עליה בכתיבת קטע זה.>
אמא_נמרה*
הצטרפות: 07 אפריל 2003, 19:23

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אמא_נמרה* »

שלום מאותגרת,

באתי לכתוב שהייתי בדיוק במצב שאת מתארת, לא הרגשתי רע עם זה, אבל כן חוסר אונים גדול. אפילו שהיתה לי עוזרת קבועה, עדין קין הצורך לדעת בעצמך לארגן ולסדר. לי הפליליידי עזרה מאד. קודם קראתי את המיילים שלה - לקח שלוש שנים. אחר כך התחלתי לעשות משימות קטנות שנראו לי מספיק חשובות להתאמץ עבורן. כמו ש ניצן אמ כתבה, אני, למשל, לא ידעתי לנקות. למדתי מהתבוננות בחברות שידעו, מלשאול שאלות הכי פשוטות ודביליות וגם מ בשמת א שכתבה תיאורים מאד מפורטים איך "לעשות ויש בשירותים" "לשטוף את הרצפה" "לנקטת כיריים". אני עדין לומדת. עם הזמן אני צוברת מיומנות. היום הבית שלי מאד מסודר וגם די נקי.

המון המון בהצלחה. אני יודעת שתצליחי,

נמרה.
אלמונית*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2001, 09:06

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אלמונית* »

פליי ליידי גם לי נראה עמוס במילים
הפרשנות שלי ומה שבחרתי לי משם:

להיות סלחנית כלפי עצמי והמצב

לעשות את המטלות במנות קטנות - לקחתי כלל זה לכל מיני דברים בחיים שרציתי לשפר (זוגיות, זמן איכות עם הילדים, טיפוח, מטלות שחיכו...)

לעשות דברים על הדרך (כל פעם שצריכה לשטוף ידיים שוטפת כמה כלים בכיור...)

לקבוע סדר הגיוני - ולזכור לחזור אליו (למשל טקס הבוקר מתחיל אצלי מלסיים לארגן את עצמי כולל שיער ונעליים, ואז את הבית: מהמקלחת - להוציא דברים שלא שייכים, לסדר, להעביר ויש, אחכ חדר שינה, אח"כ כביסה, אח"כ מטבח - מנקה לגמרי מאתמול כל הכלים למקום ומכינה כמה שיותר דברים לכל הארוחות היום)

להמשיך להשתפר

לקחת גם פסקי זמן וזמן להנאות
פעם הקדשתי יותר זמן ומאמץ והספקתי פחות כי הייתי כל הזמן בלופ העשייה...
דווקא המנוחה אירגון סדרי עדיפויות וצעדים קטנים קידמו אותי מאוד

לגבי איך עושים - זה הסעיף של הסדר ההגיוני - למשל לשטוף רצפה אצלי זה מהחדרים הפנימיים יותר לכיוון החוצה.
סדר העבודות הוא מלמעלה למטה:
קודם מסדרת (משתדלת לחזור לסדר החדרים מהפנים החוצה אפילו שעושה דברים על הדרך) אחכ מנקה אבק, אחכ בוחרת משהו אחד להשקיע בו הפעם חשוב לא כל פעם הכל. אצלנו זה רצפות רגילות: שופכים מעט מים עם מעט חומר, משפשפים, מוציאים. אנחנו חוסכים את שלב הניגוב ומאווררים עד שמתייבש.

חשוב שהבית יהיה מאורגן כמה שיותר דברים מוגבהים ונוחים לשטיפה (מדפים מחוברים לקיר במקום ארונית עם רגלי עץ)
מצטרפת להמלצה הכללית שיהיה בית קטן עם כמה שפחות דברים.

יש עוד כל מיני טיפים. למשל לפני קניות אני מנקה את המקרר הריק מה שמספיק לנגב מנגבת. מה שצריך מוציאה לכיור ושוטפת.

ובאמת שהארגון יהיה נוח. למשל היעה אצלנו מתחת לכיור ליד האשפה מטאטאים לשם אוספים וזורקים.
כל דבר הכי קרוב למקום בו משתמשים בו.

עוד דבר ששידרג מאוד את ההתנהלות אצלנו הוא ארון שירות שהוספנו בנישה פנויה. קנינו מסדרת ארונות המטבח של איקאה עם סלסלות נשלפות וכו. שם שמתי את כל מה שקודם לא היה לו מקום: מטענים, שקיות ותיקים ודברים שלוקחים כשנוסעים,
סווטשרטים משומשים שעדיין לא הולכים לכביסה, סלסלה לכל אחד מבני הבית שאני זורקת בה דברים שנשארו בכל מיני מקומות וכל כמה זמן מסדרים...
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

ניצן וכל השאר
איך זה באמת לא חשוב
נגיד סביר להניח שתבוא מישהי שמקפידה מאוד על פרטים כמו שלא ישארו סימני סמרטוט על השיש
ותראה שאצלי כן נשארים
אבל
לי זה בכלל לא מפריע. נהפוך הוא, סימני סמרטוט על השיש מראים שניקו.
לכן יותר חשוב מה לעשות ולעשות את זה בצורה שתגרום לך ( לא לדודה ולא לבעל ) להרגיש שנקי נעים וטוב בבית .
ואם בשמת ניצן או גלית עושות אתזה אחרת ואצלן נקי יותר או פחות בכלל לא רלוונטי בעיני
בעיני רלוונטי שהבית שלי נקי לי ונעים לי
גם אם מישהו אחר יחשוב שהוא ג'יפה (שיבוא אני אכסח אותו )
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

להרוויח כמה גרושים, שטפתי כלים, ניקיתי את השיש כמו שידעתי, טאטאתי, פיניתי, סידרתי ועוד. מתישהו נהיה ברור שאני חשבתי שסיימתי והיא לא כל כך היתה איתי על אותו הגל...
היום יותר מתמיד ברור לי שהתשלום שקיבלתי על רוב עבודות הניקיון שעשיתי לאחרים (בימי האונ' שלי) היה יותר בגדר צדקה :-) ממש לא ידעתי איך לנקות. לשטוף רצפה למשל למדתי משותפות שגרתי איתן פעם, 2 בחורות שכל הזמן קיטרו שאני לא מנקה. יום אחד אחת מהן חזרה הביתה, השנייה אמרה לה "עשיתי לך הפתעה, נחשי מה". וההיא נכנסה למטבח, פתחה את המקרר וקראה "איזה יופי, ניקית את המקרר, איזו חמודה את" :-0

באותו רגע התחוור לי שיש זן של אנשים שמבחינים שהמקרר נקי, ושאני לא נמנית על הזן הזה :-)

היום אני מנקה סביר אבל ממש לא הרבה.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

מאותגרת אירגון הבית

אפשר אפילו לומר שיותר מכמות האבק למשל, חשוב לי הסדר בבית: שהדברים יהיו במקום הגיוני, שיהיה להם מקום קבוע (אף פעם לא להצטרך לחפש מפתחות או משקפיים או תיק. תמיד-תמיד לשים אותם במקום אחד קבוע ומתבקש). להיפטר מג'אנק ישן. אם בכ"ז יש ג'אנק ישן, להכניס אותו לארון צדדי ולסגור :-) לא להציג אותו לראווה. לעשות דברים "על הדרך" - בדרך למטבח לקחת כוס קפה ישנה, בדרך לסלון להחזיר ספר למקומו וכולי.
מצטרפת*
הצטרפות: 10 אוגוסט 2008, 16:19

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מצטרפת* »

כן, יש עוד שאלות. הרבה.

לגבי שטיפת רצפה: קודם מטאטאים את כולה, נכון? ואח"כ? סמרטוט עם מים וסבון או לשפוך מים ולהוציא עם מגב החוצה? (בית פרטי) מה היתרונות והחסרונות בכל שיטה?
ואת הסבון שנשאר ברצפה מנקים עם סמרטוט יבש או שקודם עם סמרטוט רטוב ללא סבון ורק בסוף עם סמרטוט יבש? האם אפשר לנקות את כל הבית (110 מ"ר) עם אותו סמרטוט? יש חשיבות לטמפרטורת המים?
ומגב צריך לשטוף ואם כן באיזו תדירות? וכל כמה ניקיונות/חודשים מחליפים מטאטא? איזה סוג חומר לרצפה הכי מומלץ לרצפת סומסום ישנה?

לגבי אמבטיות ושירותים: קודם עם סמרטוט רטוב ואם יש כתם אז לקרצף אותו עם סקוצ'ברייט? ומעל זה עם סמרטוט מגבת לייבוש? או שיש שיטה אחרת? עם איזה חומר הכי מומלץ, אימי הייתה משתמשת באבקה אבל כבר אי אפשר להשיג אותה משום מה.

אני שואלת בשיא הרצינות, אולי לכם זה נראה מובן מאליו אבל לי זה לא, מישהי פה יצאה בהברקה (תרתי משמע) שכדאי לעבוד מלמעלה למטה וזה, למשל, משהו שבכלל לא חשבתי עליו ויכול להשפיע מאוד על הניקוי שלי מעתה והלאה.
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

קודם מטאטאים את כולה, נכון?
נכון מאוד או אם שוטפים רק חלקים אז כל פעם חלק אבל אני גם מטאטא כל יום כי אני הולכת יחפה בבית ושונאת שנדבקים לי פירורי אבק.
האם אפשר לנקות את כל הבית (110 מ"ר) עם אותו סמרטוט? כן אבל צריך לשטוף אותו באמצע

וכל כמה ניקיונות/חודשים מחליפים מטאטא? תלוי במטאטא ובגודל של הבית אבל בעיקרון אמורים או להרגיש שהוא מטאטא לא טוב או לראות שהשערות שלו פחוסות כאלה.

אייזה סוג חומר לרצפה הכי מומלץ לרצפת סומסום ישנה? לא באמת חשוב מריצפז ועד אקובר לשימוש כללי.

קודם עם סמרטוט רטוב ואם יש כתם אז לקרצף אותו עם סקוצ'ברייט? אני עושה הפוך קודם כתמים עם ספוגית פלא ואחר כך עם סמרטוט על הכל מה שמראה רק כמה זה לא חשוב אני גם לא מייבשת אבל הסמרטוט שלי לח ולא רטוב נוזל . ובגלל שנאי משתמשת בספוגית פלא לא צריך חומר שזה בעיני גם יתרון .
לגבי שטיפת רצפה אני לא כל כך זוכרת כי אצלי לא צריך לשטוף את הרצפה.
אם זה עוזר לך אז מלמעלה ללמטה ומהבפנים החוצה
בהצלחה
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי דגנית_ב* »

ואת הסבון שנשאר בריצפה מנקים עם סמרוטוט יבש או שקודם עם סמרטוט רטוב ללא סבון ורק בסוף עם סמרטוט יבש?
שימי טיפת חומר ניקוי בדלי המים . נניח אקובר לניקוי כללי. אפשר גם איזה שתי כפות חומץ לחצי דלי מים. כך לא ישאר על הרצפה סבון אחרי גריפת המיים.

אייזה חומר הכי מומלץ לשירותים - לדעתי כמו לרצפה אבל יש בסופר שלל חומרים - אבקות, נוזלים וספריי בצבעי מלחמה וריחות רבי עוצמה - לא לבעלי לב חלש (-;

קודם מטאטאים את כולה,נכון? אני לא לפני שטיפה. חתיכות נייר וארנבי אבק רטובים אני דגה/אוספת לפח (עם מטאטא ויעה או באצבעות) והמיים די נקיים.

סמרטוט עם מים וסבון או לשפוך מים ולהוציא עם מגב החוצה? לא משנה בעיני. בסמרטוט זה יותר מהר אבל אז כן לטאטא קודם אחרת זה יראה מרוח.
טפרטורת המיים אם מתאים לך אז קרים.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

המלצה שלי - את המים לפזר בעזרת המטאטא הביתי (צבעוני כזה שהשערות שלו מפלסטיק) מאוד נוח כי הוא תופס בדרך את כל האבק והשערות והם יורדים ממנו בקלות (בניגוד לסמרטוט) וכך את עושה שתי פעולות במכה גם טאטוא וגם פיזור המים. אפשר לטבול את המטאטא בדלי ולשפשף או פשוט לשפוך כל פעם מעט מים ולשפשף. עם הסמרטוט רק מייבשים.
הצעה נוספת - גז ומיקרוגל הכי נוח לנקות עם מגבונים (רגילים) מוריד מעולה את כל השפרצות השמן. (כן אני יודעת שזה לא אקולוגי..)
מאותגרת*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מאותגרת* »

תודה חברות
היום ניקיתי את החלון הגדול בסלון (נשארו סימני ניגוב, מישהי יודעת מה עושים איתם?)
צחצחתי נעליים
למדתי הרבה מהפליי ליידי. כל מני משימות נקודתיות
הקושי שלי - כמו שניצן אמרה איך עושים?
וגם איך לא מתפזרים מדי
נניח אני יכולה לשבת ולצחצח את כל הנעליים. עכשיו אני צריכה לאסוף את כל הברדק מסביב. אבל עדיין הכל מבולגן. זתומרת מה שלא מסתדר לי בפליי ליידי שכל יום אני עושה משהו - נניח כל יום מדיח וכביסה. בנוסף נעליים וחלון (או אתמול משהו אחר) אבל הבית עדיין מבולגן.

הטיפים פה טובים. אהבתי מה שאילה כתבה על דברים שאפשר לעשות למשל.
כמו שיש סטיילייסטית שמתאימה בגדים. הייתי רוצה שמישהי תבוא ללמד אותי
אצל אמא שלי כמובן כל הבית מבריק ונוצץ...... תמיד היא היתה מתלוננת שאני לא מנקה טוב

אני גם מסכימה עם הטיפ של לרוקן דברים מהבית. למרות שזה דבר בלתי נגמר. אני מרוקנת ומרוקנת והבית מתמלא ומתמלא. הכלל שלי שצריך לזרוק משהו אפילו אם הוא קטן. לא להגיד - טוב הוא קטן, אז לא חייבים להיפטר.

לו היה לי מחסן.....
מאמינה_בשפע*
הצטרפות: 08 ינואר 2009, 15:42
דף אישי: הדף האישי של מאמינה_בשפע*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מאמינה_בשפע* »

אני רוצה לספר איך אני שוטפת ריצפה :
ראשית , בעזרת המגב , ללא סמרטוט, אני עוברת על הרצפה , כך שמצטבר במקום אחד כל החול והאבק והשיער וכו' , שאותם אני אוספת בעזרת מטלית רטובה .
אני מעדיפה את המגב לטיאטוא מאשר המטאטא שמרגיש לי כמו מפזר את האבק בבית .
אחרכך : קערית עם מים חמים , קצת סבון כלים , והרבה חומץ סינטטי.
טובלת את סמרטוט הריצפה הנקי בקערית , שמה על המגב , ועוברת על הריצפה בחדר אחד , אח"כ עוברת עם המגב על הריצפה הרטובה וסוחבת את שאריות הנוזלים למקום אחד ושוב אוספת עם הסמרטוט הרטוב .
בכיור המטבח הפקוק , ממלאה במים פושרים , ושם שוטפת את הסמרטוט המלוכלך משטיפת החדר .
בסמרטוט הנקי , שוב טובלת בקערית עם חומרי הניקוי , ועוברת לחדר הבא .
היתרון : משתמשת רק במעט חומרי ניקוי לכל הבית , ותמיד הסמרטוט נקי , כי את השטיפה שלו מהליכלוך של השטיפה של החדר אני עושה בכלי נפרד , דהיינו בכיור המיטבח .
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

חלונות גדולים וקטנים כאחד ותאמיני לי אני חיה בתוך חלון ראווה ענקי
מנקים על ידי התזה (לא משנה של מה אצלי זה מים עם חומץ) וניגוב בעיתון
(מי ששונא עיתונים יכול לבקש מהשכנים שיש להם מנוי)
לא נשארים סימנים והזכוכית מבהיקה עד בלתי נראית .
עוד רעיונות :לסדר מגירה באמבטיה או את המגירה של הגרביים /תחתונים /חזיות
לזרוק ניירות מהשולחן כתיבה ואחר כך להעביר עליו סמרטוט
לבדוק אם יש משהו מבולגן במזווה ולסדר אותו או להכין ממנו תבשיל
לשאוב את האבק מהספות
להעביר סמרטוט על שידות ליד מיטה או שולחנות אוכל
או תמונות
אוף כמה רעיונות יש לי וכמה מעט כוח לבצע אותם :-)
אמא_אינקובטור*
הצטרפות: 19 יוני 2003, 13:58
דף אישי: הדף האישי של אמא_אינקובטור*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אמא_אינקובטור* »

לבדוק אם יש משהו מבולגן במזווה ולסדר אותו או להכין ממנו תבשיל
הרחבה ושכלול: לעשות קניות במזווה הפרטי. זול מאוד ועושה הרגשה נהדרת.
מכינים דף ועט. מתחילים להוציא דברים מהמזווה, מדף-מדף, וכל פריט שמוציאים רושמים. רצוי לחלק את הדף לטורים: קטניות, דגנים/פסטה/אורז, שימורים, פירות יבשים, תבלינים, ריבות/מתוקים, מצרכים לאפיה, בלתי מזוהים. לא ייאמן כמה פריטי מזון נמצאים במזווה ממוצע. עכשיו עושים את הקניות: יושבים עם הרשימה ואולי עם ספר בישול/אינטרנט ומכינים רשימה נוספת - מה אפשר להכין מתכולת המזווה. מתחילים במאכלים שאפשר להכין רק ממה שכבר יש בבית, עוברים למה שדורש השלמות קלות.

טיפ של עובדי מעבדות מחקר: שיהיה תמיד במטבח סליל מסקינגטייפ קטן, לא מאלו שסוגרים איתם קופסאות אלא דומה למה שמדביקים על חלונות כשצובעים. חשוב שיהיה לא מבריק אלא שיהיה ניתן לכתוב עליו, ושהדבק לא יהיה חזק מדי. יחד עם המסקינגטייפ שיהיה גם טוש דק (לורד? לשיפוטכן). את הפסטות והקטניות לא שומרים בשקיות המקוריות אלא מיד מעבירים לקופסה אטומה (לאיקאה יש קופסאות מזווה מצוינות שאפשר לערום זו על זו, שקופות, קל למלא אותן וקל למזוג מהן), וכל פעם שממלאים קופסה - מדביקים עליה פיסת מסקינגטייפ ורושמים את התאריך. כך יודעים שהעדשים נקנו לפני חודשיים, הקינואה לפני חודש, והקוסקוס-מלא כבר רובץ במזווה חצי שנה ואולי עדיף שייהנו ממנו הציפורים בגינה.

תודה על הטיפים לניקיון. הדברים היחידים שאני באמת יודעת לנקות ביסודיות ועד הסוף הם אסלות ומראות. באבק, רצפות וסדר כללי אני כישלון מוחלט.
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

שטיפת ריצפה עם מטאטא, עוד מישהו ניסה אותה והצליח לו?
כן.
אני קודם מטאטאת, אח"כ משפשפת עם מטאטא על רטוב, ואז גורפת את המים החוצה.
בד"כ צריך לעשות גם סיבוב שני. המים של הסיבוב הראשון מלוכלכים מאוד.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי בשמת_א* »

קודם מטאטאים את כולה, נכון? אני לא לפני שטיפה
אצלי - תלוי. לרוב מטאטאה במגב! אם הרטבתי אותו קצת, אז זה בכלל יעיל. יותר נוח להוציא ממנו את כל השערות והאבק. במטאטא זה תמיד נתפס.
אני אוהבת לשטוף במים חמים. ממש טיפת חומר ניקוי. למעשה גם לא חייבים, אבל אם הבית מאוד מלוכלך ומעולם לא שטפת רצפה, כן כדאי (-:
ג'ינ_ג'ית*
הצטרפות: 28 פברואר 2004, 00:23
דף אישי: הדף האישי של ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי ג'ינ_ג'ית* »

לו היה לי מחסן.....
לי יש שלושה מחסנים. אחד אצל אחותי בחצר בו נמצאת כל תכולת 10 שנות מגוריי בדירות שכורות.
כשעברתי לדירה הנוכחית סרבתי בתוקף לקחתי איתי את כל התכולה והתחלתי לחיות בסגפנות משהו (בלי מיקרו, קומקום חשמלי, בלי מגהץ, בגדי חורף, שמיכות מיותרות, מגבות וכריות מיותרות, בלי המון סירים, וכהנא). הפלא ופלא נהיה קל יותר בנשמה אם כי ריק מאוד בבית.
בדירה עצמה יש שני מחסנים, דהיינו חדר שלם פנוי ובעל מבנה שאי אפשר איתו מלבד למחסן אותו וחצי חדר אחר שהפך בעל כורחו למחסן בשל קרבתו לדלת היציאה (נעליים, קרטונים מהמשלוח וכו').

היום, שנה אחרי תחילת השינוי, שוב הבית מלא. לא המון לא בכמויות, אבל מלא בניירות, ובגדים, ונעליים, ומוצרים.

אין לזה סוף. המסקנה: להתעשר ורצוי לא רחוק מדי על מנת לממן מישהי שתהנה להרוויח כסף ממיון וסילוק הג'אנק של כמותנו.

לגבי ניקיון, אני מאלה שיודעות לנקות אבל לא סובלת. התגוררתי עם שותפה אחת בעבר שהיתה בדיוק להיפך, הקפידה לנקות אבל ניקתה זוועה, כך למשל טיאטאה את הריצפה כשהיא רטובה.. לא סילקה שערות מפתחי הניקוז באמבטיה, עירבבה מטליות של מטבח ושירותים ושאר זוועות שאללה איסטור התחלתי לנקות בכל פעם שהגיע התור שלה ובלבד שלא נחיה בג'יפה הזו.

מאז אני ממש מרגישה חובה לחלוק את הידע הזה כי מילא שאני חיה בג'יפה מבחירה אבל ישנן כאלו שאין להן אפילו את זכות הבחירה :-)

אז כמה עצות למי שממש לא יודעת ומסתבכת וגם אם היא למדה משהו יוצא לה עקום:
  1. ניקיון מתחילים בסדר. מחזירים כל דבר למקום. אפשר לארגן בקבוצות. למשל אם מתחילים בסלום ויש בו נעליים, ספרים, שמיכות וכלי אוכל מלוכלכים, להתחיל למיין את כולם בקבוצות: שמיכות להוציא לשמש במרפסת הסלון, נעליים לקבץ בפינת הסלון בערימה, ספרים בערמה על השולחן וכו. בסוף כשיש קבוצות אפשר להעמיס בשתי ידיים ולקחת למקום המתאים.
  2. אחרי שרואים כבר את הריצפה ומה שהזכיר פעם ספה, לוקחים שלוש מטליות. שתיים רטובות ונקיות וסחוטות ממים ואחת יבשה, בנוסף לוקחים קערה עם מעט מים וסבון וספוג לניקוי. את כל אלה כדאי לרכז בקופסאת פלסטיק אחת ולנדוד איתה מחדר לחדר.
  3. מנקים במטלית רטובה מה שניתן (רהיטים עמידים) ובמטלית היבשה מנגבים מיד אחרי. ספוג הניקוי ישמש לניקוי משטחים דביקים מוכתמים וכו'- כמו שולחן הסלון, שולחן העבודה וכו'. מקרצפים את מה שדורש קרצוף לאחר מכן גורפים את כל המשטח שמלא בסבון במטלית אחת רטובה ולאחר מכן מעבירים שוב מטלית נקייה ולחה אחרת. אני אוהבת להשתמש בכמה שיותר מטליות במהלך העבודה במקום לרוץ כל רגע לכיור ולנקות ולשטוף אותה מטלית. חוסך תיזוז ולא משפיע כהוא זה על אורך ימיהן של המטליות.
מה גם ששיטת הפרד ומשול, מונעת הוספת לכלוך על לכלוך.
  1. לאחר שהמרחב, בדוגמא הנל- הסלון מסודר וגם המשטחים של החפצים בו נקיים- מתחילים להרים מהריצפה חפצים גדולים כמו כיסאות על שולחן האוכל, שולחן הסלון על הספות וכו' - ואז מטאטאים. אני ממליצה לקנות יעה ארוך עם ידית בגובה הפופיק שחוסך את פעולת ההתכופפות.
לא רק שזה נותן לך הרגשה של מנקה מיוחסת - במובחן מלכלוכית, אלא שזה גם באמת יוצר אחיזה טובה יותר שמצליחה לערות לקרבה את כל הלכלוך עד לגרגירים הקטנים ביותר.

ואז ספונג'ה.
  1. כאמור אני אוהבת להשתמש בכמה שיותר סמרטוטים במקום להעמיס על אחד את כל צער העולם שהחליט להתנחל דווקא על הריצפה שלי. ובכלל למאותגרות כדאי להשתמש בשני סמרטוטים נפרדים עד שהמלאכה תהפוך למספיק מיומנת כך שסמרטוט אחד יספיק. הכוונה היא למלא דלי עם מים חמים ונוזל רצפות (או חומץ ונוזל כלים), לא להשתולל עם המון חומר ניקוי כי זה יוצר הרבה קצף מיותר שמכביד ויותר משמנקה שמשאיר סימנים.
לתוך הדלי הזה להכניס סמרטוט ספונג'ה אחד. לטבול אותו לעומק להוציא, להלביש על המגב ולשפשף איתו את הריצפה שטואטאה קודם לכן היטב . במשך כל הסשן הזה לקחת את הסמרטוט ושוב ושוב לטבול בדלי להוציא עם מעט המים שניגרים ממנו ולשפשף בכל הרצפה ובעיקר בפינות.
  • בשלב השני לקחת את הסמרטוט הזה להוציא אותו ולהניח בכיור האמבטיה. עוד נחזור אליו.
לאחר מכן לגרוף את המים מהרצפה היטב, על מנת שלא יישארו שלוליות מים לא ידידותיות. אם יש חור ניקוז מוטב לנקז את כל המים ישירות לתוכו כשלפני שהמים מגיעים אליו צריך לאסוף בידיים אוצרות שעלולים לסתום את בור הניקוז - ולזרוק אותם לפח. זה למה אני גם עובדת עם כפפות. אם אין חור ניקוז לקחת את הסמרטוט ששמנו בכיור ולספוג איתו את תוצרי גריפת המים תוך סחיטה שלהם לדלי. בסוף כל הסיפור הזה אמורים להישאר עם דלי מלא מים אפורים וסמרטוט אחד מלוכלך. לשפוך את המים לאסלה, להוריד מים.

בשלב השלישי, לקחת סמרטוט ריצפה אחר ונקי, להרטיב אותו ולסחוט במידה שתשאיר אותו כמה שפחות רטוב, להלביש אותו על המגב ואיתו לנגב את כל הרצפה. אם הוא הופך כבד או מלוכלך, לשטוף אותו רק במים* בלי סבון לסחוט ולהמשיך את ניגוב הריצפה. המטרה בשלב האחרון היא להעביר ליטוף יסודי לריצפה בלי סבון ובאופן שישאיר משטח חלק ללא סימני הגריפה של המים קודם לכן.

עוד טיפים: מי שתמיד בורח לה הסמרטוט מהמגב, לעשות חור באמצע ולהלביש את המגב מלמעלה עד למטה.

בסוף העבודה לשטוף היטב את שני הסמרטוטים, רק מתחת מים רותחים בברז, אין צורך להוסיף סבון ושאר צרות.

לא לעבור על הריצפה הרטובה עד שזה מתייבש, בשום מקרה שהוא אלא אם מדובר בהצלת חיים וגם אז כדאי לעשות חושבים.

לגבי סדר השטיפה:

אני אוהבת להתחיל או מהסלון או מהמטבח. מהמטבח אני מתחילה כשהמטבח הופך לסכנה תברואתית ופיקוח נפש הוא מרכיב חשוב בבואנו לשקול סדרי עדיפויות בניהול הבית. כך או כך, יש שמתחילים מניקוי החדרים ואז סלון ואז מטבח ויש שהפוך.
מה שחשוב הוא שלא נצטרך לחזור לחדר אחד שכבר נוקה עם רגליים רטובות בגלל ניקיון של חדר אחר. זה למה האמבטיה הושירותים יישמרו לסוף בכל מקרה ש שהוא כי אותם צריכים עד הסוף.

אני בגאון בתוך הג'יפה עד שמישהו יבוא ויעשה כאן משהו או עד לארוח הבא שתמיד מציל את הבית מבעליו.

טוב, נגמר לי הסוס.
הלכתי.
אי_מי*
הצטרפות: 14 ינואר 2009, 13:32
דף אישי: הדף האישי של אי_מי*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אי_מי* »

מדהים איך כל אחת מנקה אחרת. ומה שעוד יותר מדהים (אותי לפחות) זה כמה זה מרתק לקרוא על איך אחרות מנקות את הבית.. שיטתי דומה לזו של בשמת אלא שחידשתי לי לגבי הפנלים, איכשהו די התעלמתי מהם..
שאלה מישהי יכולה לומר לי מה העיניין עם החומץ? זה מנקה יותר טוב? אני בדרך כלל משתמשת בחומץ לניקוי אבנית ומהקומקום החשמלי או הקערת מים של החתולה. מישהי יכולה להאיר את עיני?
תודה
בשמת_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי בשמת_א* »

לגבי הסדר של החדרים: אני מתחילה מחדרי השינה, כשבדלי מים נקיים והסמרטוט נקי.
אני מחזיקה כמה סמרטוטים וכשכולם מלוכלכים אני עושה כביסת סמרטוטים.
כמובן, כמו ג'ינ ג'ית, האמבטיה והשירותים בסוף, כי אותם צריך עד הסוף.
זו גם אמנות, איך לשפוך לאסלה את המים המלוכלכים של הדלי האחרון, אחרי שכבר ניקית את השירותים (-:

משטחים אני מנקה לפי סוג המשטח: יש לי ארון ספרים ושידות מעץ, ועליהם אני לא עוברת אף פעם עם סבון או ספוג. רק עם מטלית לחה.
אוד_ליה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2007, 19:58
דף אישי: הדף האישי של אוד_ליה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אוד_ליה* »

לרוקן דברים מהבית. למרות שזה דבר בלתי נגמר. אני מרוקנת ומרוקנת והבית מתמלא ומתמלא. הכלל שלי שצריך לזרוק משהו אפילו אם הוא קטן.
טיפ יותר טוב הוא: לא להכניס דברים הביתה!
גם יתרום לסדר וגם לכיס...

לגבי המטאטא, שלי מחזיקים שנים. איך? פשוט מאוד: אחרי כל טאטוא, לנקות את הבלאגן שמצטבר והכי חשוב - לאחסן הפוך!
(יש מתקנים למיניהם לתליה של מטאטאים ומגבים אבל אני פשוט משעינה על הקיר, הפוך.
זה שומר על המטאטא חבל"ז.
אם את מאלה שמשפשפות עם המטאטא (מה שהכי הורס אותו) - נסי לעשות את זה לפני הוספת חומר הניקוי ובעדינות, גם הגב שלך יודה לך @}
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

הזכרת לי לקנות מטאטא. שלי נראה זוועה, כבר יותר מלכלך ממנקה.
על הרעיון לאחסן הפוך אני מוותרת, גם כי לא קרה שנאלצתי הלחליף מטאטא כי הוא הפסיק לשמש את ייעודו כמו בגלל שהוא פשוט ג'יפה ולעניין הג'יפה לא חושבה שיטת האחסון כמו ההקפדה לנקות היטב בתום כל שימוש. מה שבמילא אני לא עושה.
אח' כמה טוב להיות עצלנית. לרוב, מדד הבריאות שלנו עולה ככל שהקריטריונים לסדר ונקיון יורדים ולא ככל שנקי יותר. מנסיון.
אשה_שמחה*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2006, 22:31
דף אישי: הדף האישי של אשה_שמחה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אשה_שמחה* »

לגבי שאיבת הספה - איך מנקים ספה אם אין שואב אבק? הספה שלי מאוד מאובקת ולא עליתי על דרך לנקות אותה בלי שואב.
לואיזה*
הצטרפות: 31 יולי 2005, 17:19

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי לואיזה* »

איך מנקים ספה אם אין שואב אבק
עם מגבת מטבח נקייה. חובטים בספה אזור אחרי אזור.
אשה_שמחה*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2006, 22:31
דף אישי: הדף האישי של אשה_שמחה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אשה_שמחה* »

וואלה. האבק לא פשוט חוזר אל הספה?
טנא_מלא_כוכבים*
הצטרפות: 03 דצמבר 2007, 18:12
דף אישי: הדף האישי של טנא_מלא_כוכבים*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי טנא_מלא_כוכבים* »

מדהים איך כל אחת מנקה אחרת. ומה שעוד יותר מדהים (אותי לפחות) זה כמה זה מרתק לקרוא על איך אחרות מנקות את הבית.
:-)
בפינתנו "אני רק שאלה" אני נדחפת עם שאלה שמעניינת אותי מאד: איך אתן מנקות ספרים? הייתי מעדיפה להצליח לעבור ברפרוף על גגותיהם עם דמוי-מברשת נוצות אחת לשבוע, נניח, אבל זה לא קורה. ואז מצטבר מעליהם אבק מסוגים שונים. יש הצעות?

במרגיעון כתוב לי: כבד את עצמך, מה שמזכיר לי שבעברית של פעם "לכבד את הרצפה" משמעו לשטוף רצפה. :-).
אי_מי*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אי_מי* »

לי יש שתי שיטות לניקוי ספרים האחת היא שיטת החיפוף: אני עוברת עם מטלית לחה על הספרים מלמעלה ומקדימה ועל המדף מסביב. זה לא מסיר את כל האבק מן הסתם אבל מכיוון שיש לנו הרבה ספרים זו שיטה שמאפשרת לא לצבור אבק בכמויות נוראיות וגם לא לבזבז כמה שעות בניקוי ספרים. אגב לעבור עם מברשת נוצות נשמע לי טוב.
שיטה יסודית יותר: הורדת כל ספר בנפרד ניגובו במטלית לחה מכל צדדיו ככה את כל הספרים מכל המדף המהדרין גם יעברו עם מטלית יבשה על מנת שלא ידבקו אלו לאלו. לוקח המון זמן אבל מה ממש נקי ומסודר אחר כך.
אינדי_אנית*
הצטרפות: 26 אוקטובר 2006, 22:38
דף אישי: הדף האישי של אינדי_אנית*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אינדי_אנית* »

אפשר לחזור על איך עושים את השירותים?
רחל*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2003, 22:57

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי רחל* »

אחלה דף, למרות דפי הפליי ליידי.
מישהי יודעת מה עושים עם חלונות עצומים, שלא ניתן להוריד אותם [בגודל של 2/3 קיר] ולא ניתן להגיע לצידם השני [קומה 5]???
להגנתי אומר שזו דירה שכורה...
אמרו פה לא להתפתות למנקה החלונות המגנטי-דו-צדדי. אז כן התפתיתי, אבל לא עשיתי עמו דבר מלבד להתבונן בו עמוקות ונמרצות ולהתפלל שיעשה את העבודה בעצמו.. :-(
מה כן עושים??
גם לא מצאתי בשום מקום מגב שיתאים לניקוי חיצוני שכזה, ש צריך שתהיה בו איזו זווית שתאפשר את הניקוי. כי כאשר המנקה [אני, כן?] תלויה כשחצי גופה בלבד בחוץ [נא לרשום לפניכם שאותה אחת גם סובלת מפחד גבהים...] עם מגב רגיל שעליו מטלית - המגב לא מגיע לנקות את החלון מבחוץ, סתם מורח את הלכלוך ויש אח"כ כאבי גב.
באסה אמתית. החלונות כבר כמעט אטומים.
יש רעיונות?
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

טוב גם אני פה רק שאלה. למרות שזה מתאים לדף של הכביסות כאן יש תנועה והמצב דוחק:
אחסנתי כמויות של בגדים במחסן של אחותי במשך שנתיים וכתוצאה מרטיבות ושאר צרות הם הפכו מסריחים שלא לדבר מלאי עובש ופטרת. מדובר בבגדים יקרים, כיבסתי מי בהרתחה ומי לא, והם יצאו מבריקים ונקיים, חלקם מחוררים...
הבעיה היא הריח, ריח חזק של עובש מסריח. קראתי היכנשהוש כדאי להוסיף כף או חצי כוס אבקת סודה, במקום אחר קראתי שאותה כמות של אבקת סודה משמשת להורדת כתמים והלבנה. אני חוששת מהאבקת סודה כי נדמה לי שזה עלול להלבין הכל ומדובר באריגים כהים ברובם.

אז, כיצד להפיג את הריח הנורא, ולמי יש נסיון בשימוש עם א. סודה?
דגנית_בר*
הצטרפות: 04 ינואר 2006, 00:13
דף אישי: הדף האישי של דגנית_בר*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי דגנית_בר* »

גינ ג'ית תנסי לייבש יומיים שלושה בשמש כשהבגדים פרוסים ואח"כ לכבס שוב. לי זה העביר פעם את הריח.
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

לכבס פעם אחר פעם (לייבש כל פעם בין הכביסות) עד שהריח יעלם
אישה_עם_מטאטא*
הצטרפות: 05 נובמבר 2007, 21:25
דף אישי: הדף האישי של אישה_עם_מטאטא*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אישה_עם_מטאטא* »

להוצאת ריח מבגדים, תנסי לכבס עם חצי כוס חומץ במקום מרכך.
אישה_עם_מטאטא*
הצטרפות: 05 נובמבר 2007, 21:25
דף אישי: הדף האישי של אישה_עם_מטאטא*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אישה_עם_מטאטא* »

מישהי יודעת מה עושים עם חלונות עצומים, שלא ניתן להוריד אותם [בגודל של 2/3 קיר] ולא ניתן להגיע לצידם השני [קומה 5]???

המגב שהזכרתי, הוא מגב מיוחד לחלונות. זה לא מגב הרצפה. קונים אותו בחנויות טמבור. יש לגומי זוית שמתאימה לניקוי חלונות.
בכל מקרה, מה שאת מתארת, זה פרוייקט לא פשוט ושובר גב גם עם המגב המתאים. אולי כדאי לך לשקול להזמין פעמיים בשנה מישהו שיעשה את זה בתשלום? אני לא אוהבת לעשות את זה, אבל אני יודעת שיש אנשים שמתמחים דווקא בסוגי נקיונות כאלה
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

אולי עם מכונת קיטור. למי יש ניסיון עם זה?, אולי יש אפשרות למכונה עם מוט ארוך מספיק.

לא הייתי משפריצה עם צינור מים, כי חבל על המים.
לגביי הבגדים שהיו מאוחסנים: לפח. או לחיפוי האדמה.
חבל, אבל אם הכביסות לא יעזרו, פשוט זה מלמד אותנו שבגדים צריך ללבוש ואם לא לובשים - להעביר הלאה.
אמא_אינקובטור*

מאותגרת אירגון הבית

חבל, אבל אם הכביסות לא יעזרו, פשוט זה מלמד אותנו שבגדים צריך ללבוש ואם לא לובשים - להעביר הלאה. ג'ינג'ית מקסימה, אני כל כך אוהבת לקרוא את מה שאת כותבת. כאן אני מצטרפת לאילה וטוענת שבגדים צריכים לראות! אור! יום!

במישור הפילוסופי (אוי כמה אני פילוסופית כשזה נוגע לסידור וארגון הבית): כל יום אנחנו אדם אחר משהיה אתמול. אני מרגישה שבגדים מלפני כמה שנים פשוט לא נכונים לי, כי האני שהייתי אז היא לחלוטין לא אותה אחת שהיתה פעם. הצבעים שאני אוהבת משתנים (פעם לא חשבתי ללבוש חום-שוקולד, היום זה אחד הצבעים האהובים עלי. ועוד ועוד). החיים משתנים, הנסיבות משתנות, צבע השיער שלנו משתנה. המלתחה שלי כל הזמן בתהפוכה אחת נצחית, בגדים נכנסים ובגדים יוצאים. אין לי הרבה בגדים, את אלו שיש לי אני לובשת די באינטנסיביות עד שהם נגמרים, קונה בדרך כלל יד שניה או במכירות סופעונה (כאן בצפון הרחוק, כלומר צפונאמריקה, אפשר למצוא גם בגדים לא "אופנתיים" במיוחד, אלא פשוטים ובסיסיים, באיכות סבירה, בסיילים היסטריים של סוף עונה - ובזול). אחרי עונה או שתיים, כשהחולצות כבר ממורטטות והמכנסיים צברו חורים או כתמים, הם עוברים הלאה ואני ממלאה את הואקום בבגדים חדשים
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

מאותגרת אירגון הבית

לכבס פעם אחר פעם
להוסיף טיפה (טיפה!) שמן לוונדר למי השטיפה האחרונים. לתלות בשמש.
פלוני_אלמונית*

מאותגרת אירגון הבית

מישהי יודעת מה עושים עם חלונות עצומים.
תולים וילונות
אי_מי*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אי_מי* »

אוי כמה מזדהה עם דבריך אמא אינקובטור
אני מרגישה שבגדים מלפני כמה שנים פשוט לא נכונים לי, כי האני שהייתי אז היא לחלוטין לא אותה אחת שהיתה פעם.
אולי זה יעזור לי סוף סוף לשחרר כמויות של בגדים שרובצים בארוני.
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

נסי שיטה אחרת אל תשחררי כמויות שחררי אחד כל פעם
תשדלי למצוא אדם שיאהב אותו
אחרי כמה זמן יהיה לך יותר קל לשחרר עוד אחד ועוד אחד ולאט לאט הסכר יפרץ
(אם לא יבוא ילד הולנדי עם אצבע חזקה במיוחד )
אמא_אינקובטור*

מאותגרת אירגון הבית

אולי זה יעזור לי סוף סוף לשחרר כמויות של בגדים שרובצים בארוני. נורא פשוט - דמייני שזו שבחרה אותם היא בכלל מישהי אחרת :-)

חדשות נפלאות לי: אחרי שבעל הבית רמז בעדינות שהחוזה לא יתחדש, ואמר שישתלם לנו לעוף מהבית הנוכחי כמה חודשים קודם - מצאנו בית אחר, כמעט באותו מחיר, במיקום הכי שווה בעולם, עם חדר נוסף, וגינה, והמיקום הכי שווה כבר אמרתי? אם זה יתגשם - ובבקשה שיתגשם כי לא חתמנו עדיין סופית על כלום - נעבור בתחילת אפריל. הנה מתחיל מירוץ האריזה-סינון-העפה. אנחנו בבית הנוכחי כבר מעל שלוש שנים, ודברים מצטברים.

נסי שיטה אחרת אל תשחררי כמויות שחררי אחד כל פעם. עובד נפלא.

תשדלי למצוא אדם שיאהב אותו. רק אתמול מסרתי לילדונת אחת מתוקה מאוד זוג מגפי חורף וסווטשרט שכבר קטנים על הצעירה שלי. היה לי קשה להיפרד כי הבת שלי מאוד אהבה גם את הסווטשרט וגם את המגפיים, וכל אחד מהם היה מתנה מסבתא אחרת. וזה עושה את הפרידה קשה שבעתיים. נשמתי עמוק, שמתי בשקית, העברתי לילדונת ששמחה עד מאוד ולבשה אותם כל הערב. אצלי בבית הם סתם שכבו בפינה מיותמים ולא היתה ילדונת מתוקה שנהנתה מהם.
קוקיה*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2008, 16:09

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי קוקיה* »

תודה לעונות, יש לי גם כמה שאלות ....
איך אתן מנקות ובאיזו תדירות את הסמרטוט שמיועד לשיש של המטבח?
איך מנקים את הזכוכית של התנור אפייה שלא ישארו סימנים?
איך לנקות ארונות מטבח מעץ שצבוע בלקה?
איך מנקים אסלה? (לדעתי זה נושא מורכב לפחות כמו שטיפת רצפות)

זהו לבינתיים..
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

בלת"ק...
_איך זה באמת לא חשוב
נגיד סביר להניח שתבוא מישהי שמקפידה מאוד על פרטים כמו שלא ישארו סימני סמרטוט על השיש
ותראה שאצלי כן נשארים._
אבל אילה, מה הקשר למה שאמרתי? :-) אני לא "רואה" כלום אצל אפחד, וממש לא אכפת לי מה "רואים" אצלי איסטניסים. אני מניחה שמי שחי איך שחי, חי איך שנוח לו, וכך גם אני. זה אפילו משתנה בתקופות חיים שונות. אז אני לא שופטת את מידת הנקיון שנוחה למישהו. אני מדברת על משהו אחר. על מישהו שמתאמץ מאד ומנקה ועובד ומשקיע, ועדיין מרגיש שהוא חי בליכלוך, כי הוא לא יודע לנקות כמו שצריך. ו"כמו שצריך" זה לא "במידה שניצן חושבת שהיא נקיה/מחוטאת/מבריקה/מצוחצחת" כי אם "במידה שמצדיקה את מידת האנרגיה הפיזית והרגשית שמושקעת בזה, ומעוררת סיפוק בעשייה ובתוצאה."
<טוב, קראתי קצת מההמשך, ואני רואה שהצטרפת בשמחה להסברי "איך", אז אנחנו פשוט מסכימות. ;-)>
מאותגרת_חלקית*
הצטרפות: 17 פברואר 2009, 22:36

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי מאותגרת_חלקית* »

את הסמרטוט - במהלך היום שוטפת בין ניגובים בברז. לעתים רחוקות אוסיף חומר ניקוי. כתום יום או יומיים של עבודה הוא הולך לכביסה הלבנה :-)
את האסלה - אני עברתי לאחרונה למלח לימון שאני קונה בתפזורת ומאוד מאוד מרוצה. שופכת פנימה מברישה עםהמלח לימון הרטוב (ממגע עם מי האסלה) לכל הכיוונים ונותנת לזה לעמוד כשעה (...או עד הפעם הבאה שיש לי דקה) ואז באה ושוטפת עם השפופרת של המקלחת (זה אפשרי אצלי לוגיסטית) למעלה, בצד החיצוני של האסלה ואת המושב - בסקוטש המיועד לכך. נזרק לכביסה הלבנה בתום השימוש. טוב, אז אני פריקית של כביסה... תתבעו אותי!
אוד_ליה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2007, 19:58
דף אישי: הדף האישי של אוד_ליה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אוד_ליה* »

ניקיון השירותים -
אצלי, מכל שגרת הפליי ליידי, דווקא השירותים "התקבעו" הכי חזק...
התרגלתי אחרי השימוש בבוקר של כולם ואחרי צחצוחי השיניים, "להעביר ויש" - אז ככה:
כיור: מיד אחרי הצחצוח האחרון מעבירה סמרטוט חצי יבש שיושב על הצינור מתחת לכיור בדיוק למטרה הזו, שולפת בדקה ומנגבת וזהו הכיור תמיד מבריק, בלי חומרים ובלי כלום.
אסלה: יש לי בתוך הכלי של המברשת חומר מוכן. רק צריכה להעביר את המברשת עם החומר "ויש" אחד בחלק של החרסינה. כשזה נעשה יום יום זה אפילו לא מלוכלך אז זה הולך בשניות. משאירה עם החומר. אחר כך עם מגבון מעבירה על המושב והמכסה, ובמידת הצורך על הניאגרה. בסוף מורידה מים בשירותים, (בד"כ מהמים של האמבטיה של אתמול בערב של הילדים, ככה שיש בזה עוד טיפה סבון). לפיניש, שופכת טיפת מרכך כביסה למרכז האסלה, זה משאיר ריח נעים בשירותים לכל הבוקר...
מסביב: כל ערב אחרי המקלחות מעבירה ניגוב גם במקומות שלא נרטב, בשביל זה יש לי מגב כזה עם ספוג בקצה, שאני מעבירה על הרצפה וסוחטת למקלחת.

לדעתי החלק הכי חשוב אצלי זה שכל הדברים מוכנים לשימוש, ואז אני בצ'יק-צ'ק יומיומי שומרת על שירותים מ-ב-ר-י-ק-ים תמיד...

פעם בשבוע- שבועיים (לפי הצורך, או החשק... כן, יש לי סטיה שגורמת לי מדי פעם לרצות לנקות את השירותים... זה לא היה ככה תמיד, רק מאז שכל כך נקי שם זה כזה כיף! אני ממש נהנית מזה!!!)- עושה ממש ניקיון "רציני" שלוקח לי במקום 3 שניות של הניקיון הרגיל, 3 דקות...
שמה חומר בשירותים (טוילט דאק, עם ה"פיה" הזו שנכנסת במסילה שבתוך האסלה), בינתיים מפנה את האיזור (אריזות של סבון/שמפו/מסכה לשיער וכו' שנגמרו ומשום מה לא נזרקו, מרוקנת את הפח אשפה, וכו'). עם סמרטוט ספוג מים עוברת של הכיור, הניאגרה, המכסה והמושב. בסוף משפשפת במברשת, ומורידה מים בשירותים. מ-ב-ר-י-ק.
שבלול*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2004, 21:51

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי שבלול* »

איך מנקים ספה אם אין שואב אבק
אם הספה יחסית ישרה לדעתי מברשת עם שערות קשות יכולה לעזור, להטות את הספה על הצד ולהבריש חזק חזק שהכל יפול לרצפה (נגיד מברשת כזאת בצורת מגהץ)

איך להוריד אבנית קשה וכתם חום/חלודה מנזילת מים מתמשכת בשרותים שעמדו ללא שימוש תקופה ארוכה
הייתי מנסה לפזר הרבה מלח לימון (על משטח רטוב), להשרות ולשפשף ולחזור על זה כמה פעמים. אם האסלה מלאה במים הייתי אולי מורידה את המפלס שלהם בעזרת "שאיבה" עם סמרטוט כדי שהחומר יתפוס יותר טוב.

באותו עניין - חרסינות וכיורים וגם אסלה לדעתי אין כמו מלח לימון, זה מנקה מעולה ומוריד אבנית בשניות. (מרטיבים מפזרים מחכים ומשפשפים קצת עם סקוטץ'), פעם בדי הרבה זמן אני משפשפת את הקירות של המקלחת הישנה שלנו עם מברשת ומלח לימון וזה ממש נראה נקי.
מנקה מעולה גם אבנית של קומקום.

ובקשר לאבק ולספרים - אני אוהבת מברשת אבק כזאת עם השערות הצבעוניות, עם מעבירים מדי פעם הברשה אז לא מצטבר הרבה אבק. זה לא מנקה כ"כ טוב אם יש ממש הרבה אבק אבל זה עוזר מאד לתחזוקה שלא יצטבר הרבה אבק.
לואיזה*
הצטרפות: 31 יולי 2005, 17:19

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי לואיזה* »

אני אוהבת מברשת אבק כזאת עם השערות הצבעוניות
אפשר פירוט? לא ממש מקשרת...
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

איך מנקים את הזכוכית של התנור אפייה שלא ישארו סימנים?
כמו חלון ואם יש כתמים קשים ואין ברירה אז מסיר שומנים
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

תודה על העצות להוצאת ריח מכביסה "ריחנית". ינוסו בהקדם.
פלוני_אלמונית*

מאותגרת אירגון הבית

_אני אוהבת מברשת אבק כזאת עם השערות הצבעוניות
אפשר פירוט? לא ממש מקשרת..._

"כאן" www.gasltd.co.il/Media/Uploads/pic1-109.jpg (השמאלית מביניהן)
פלוני_אלמונית*

מאותגרת אירגון הבית

(השמאלית מביניהן)
תודה! ארכוש כזאת בהקדם!
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

ובקשר לאבק ולספרים -
אני לא שומרת ספרים. הגעתי למסקנה שבמילא אני לא קוראת ספר פעמיים (אלא אם מדובר במקרה נדיר, אחד לאלף שהספר קרוב לליבי או ששכחתי את העלילה :-0 ׂאני מעבירה הלאה, שואלת ומחזירה וכן הלאה. יש לי אולי חמישה ספרים כרגע אחרי שנים שהיו לי ספריות עמוסות לעייפה.
מצד שני כמויות הניירת שנאגרות אצלי.. אללה איסטור.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי פלונית* »

השבוע מצאתי בסופר אבקת ניקוי, אמא שלי הייתה משתמשת בכאלו וכבר כמעט הפסיקו לייצר אותן.
לדעתי זה מנקה ממש טוב.
עשיתי ניסוי שהצליח. פיזרתי מעט אבקה על כל רצפת המטבח זרקתי כמה כוסות מים לריצפה והתחלתי לשפשף, עברתי עם סמרטוט לח ואח"כ עם סמרטוט יבש... יצא מבריק !
גב'_אסטוניש*
הצטרפות: 20 פברואר 2009, 13:36

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי גב'_אסטוניש* »

אין אין על האבקת ניקוי (בתוספת אקונומיקה כן?) זה כמו טיפול פילינג לחרסינה!
לאלו שלא נמנעות מאקונומיקה מומלץ ביותר אפילו לשימוש דו שנתי - בהחלט עושה את העבודה.
חומר נוסף שמלבין ומוריד חלודה - חומר לניקוי אבנית (בשפריצר - לא משנה החברה) מי שכמוני שגר בבתים ישנים, עוזר לטשטש "עקבות" של דיירים קודמים.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי פלונית* »

גב' אסטוניש, לא הבנתי, מדוע המלצת על שימוש דו שנתי? האם זה אומר לא מומלץ להשתמש בשיטה הזו לשטיפת רצפות עם אבקת ניקוי מדי שבוע? מדוע? זה מזיק בכמויות גדולות?
גב'_אסטוניש*
הצטרפות: 20 פברואר 2009, 13:36

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי גב'_אסטוניש* »

ברור שאפשר להשתמש על בסיס שבועי, העצה מופנית לאלו שלא רוצות להשתמש באקונומיקה באופן קבוע מכל מיני סיבות אבל רוצות להלבין מדי פעם.
תלתל_בתוך_תלתל*
הצטרפות: 17 יולי 2005, 18:15
דף אישי: הדף האישי של תלתל_בתוך_תלתל*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי תלתל_בתוך_תלתל* »

אחרי כמה זמן יהיה לך יותר קל לשחרר עוד אחד ועוד אחד ולאט לאט הסכר יפרץ.

אז אצלי הסכר נפרץ!
חברה טובה ואמיצה מאוד פשוט "התיישבה" לי על ארון הבגדים
בסבלנות רבה עזרה לי להשתחרר מכמעט 60% בגדים
"נורא יפים ונורא יקרים שממש החמיאו לי לפני מליון שנים"

הקשיבה לכל ההסברים שלי על למה כל בגד יקר לי ושרד אצלי כל כך הרבה שנים
ובעדינות אך בנחישות,
עזרה לי לשחרר אותם....

התוצאה: הארון נקי ומסודר כפי שלא היה מעולם
הבנזוג ראה כי טוב, ושחרר גם הוא המון בגדים מיותרים שמילאו את הארון
ובא לציון גואל
הללויה
@}

(הפרוייקט הבא: הספריה. ג'ינ ג'ית אני בדיוק כמו שהיית פעם וחייבת חייבת לשחרר את מאות הספרים מהבית)
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

תלתל סחטיין על פרוייקט ארון הבגדים.. הלוואי עליי.

אגב, לגבי הספרים, היום אני מסתכלת על ספריות של אחרים ובזמן שאצל רוב האנשים הספרים מסמלים סוג של סטטוס, של מראה לנפש של בעלהבית, של אהבה למילה הכתובה - במקום כל זה אני רואה בית קברות אחד גדול של ספרים שברובם המכריע לא נגעו הבעלים בהם חמש שנים ויותר. ואני תולעת ספרים.
אגב בתקופת הילדות קצב הקריאה שלי היה כ"כ מהיר (פי 10 מהיום לדעתי) שלא היו לי מספיק ספרים בהישג יד לספק אותו, אז הייתי לוקחת מחברות, ומחברות של חברות ומהספרייה בבי"ס, מהספרייה העירונית, ומה לא. וכמובן תמיד מחזירה. משם זה בא, הרעיון להיפטר מהכל ובכל זאת להרגיש הכי מוקפת שיש.
א.רכה*
הצטרפות: 21 פברואר 2009, 16:49

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי א.רכה* »

איך אני מנקה:
אני לוקחת שטח מסויים, נגיד הסלון. חשוב שלא יהיה שטח גדול מדי >כי אז אני מרגישה שאיבדתי שליטה, או אם אני מתעייפת, אני חייבת לסיים את השטח שבחרתי< מתחילה עם טאטוא, ואז סמרטוט נקי ספוג במים עם טיפטיפת סבון נוזלי או חומץ.
אחרי שאני עוברת על השטח, אני "סוחבת" את המים עם המגב ואז עוברת עם סמרטוט לח ונקי. גם אני מעדיפה סמרטוט מיקרופייבר, הם הכי טובים שיש.
אמא_אינקובטור*

מאותגרת אירגון הבית

ובזמן שאצל רוב האנשים הספרים מסמלים סוג של סטטוס, של מראה לנפש של בעלהבית, של אהבה למילה הכתובה- במקום כל זה אני רואה בית קברות אחד גדול של ספרים שברובם המכריע לא נגעו הבעלים בהם חמש שנים ויותר. א-הא-מן! רוצה להגיע לשם גם אני. משום מה קשה לי בעיקר עם ספרים מגיל הנעורים, כל המדע-בדיוני שכבר שנים לא קראתי אבל בתיכון בלעתי כאילו אין מחר.

התחלתי לארוז. מחכים לתשובה לגבי בית חלומותינו ומקווים שתהיה חיובית. בינתיים אני גוררת ארגזים מהעבודה ואורזת בקצב הטנגו, בנינוחות. היום רוקנתי מדף גדול באחד מארונות המטבח. האמת? כל מה שיש בארגז הדי גדול שחתמתי במסקינגטייפ אפשר להעיף מהבית והוא לא יחסר לי. יש שם בעיקר כלי בישול שעברו אלי מאמא או מסבתא שלי. לא מאוד שימושיים על בסיס יומיומי אבל איכשהו אני לא מסוגלת להפטר מסיר שסבתא שלי בישלה בו לפני 50 שנה. (סיר ברזל יצוק, עדיין טוב ושימושי - אבל לא על כירה חשמלית כמו שיש לי כיום). יש גם קערת אמייל ישנה בירוק-לבן ומכשיר למעיכת פירה שהיה של סבתא של הבנזוג. וכוסות קפה עתיקות, יפהפיות אבל לא מאוד שימושיות לי, שוב מאמא שלי. אני חושבת שאכתוב על הארגז "לפרוק אחרון". בבית החדש יש המון מקום אחסון, אני שוקלת לא לפרוק כלל את הארגז הזה אבל לדעת שהסנטימנטליים עדיין שם.

למאותגרות-שחרור-החפצים: העצה הכי הכי שיש כאן בדף היא לאפשר לעצמך לשחרר גם חפץ אחד קטן, כי חפץ משוחרר לא יוחזר :-P וכי כל פריט, פצפון ככל שיהיה, קודם כל מצטרף לחבריו ויחד זו ערימה לא קטנה, ושנית - מראה לך כל פעם מחדש שאפשר לשחרר ולא קורה כלום, רק מרגישים טוב יותר. יש לי שקית שאליה אני מוסיפה עוד ועוד פריטים, וגם אם הוספתי היום מלחיה ופלפליה בצורת מיקי מאוס (כן כן, קיבלנו כהפתעה באיזה יומהולדת) וקולב מתכת של ניקויבש (מזכיר לי מדי את הסצינה מתוך Mommy Dearest) וכמה זוגות גרביים של הצעירה וכמה בובות בד קטנות מאיקאה - השקית כבר כמעט מלאה. גם אם כל פריט כשלעצמו נראה לא גדול, יחד זה משקל די משמעותי שלא יעבור איתנו לבית החדש.

משהו שגיליתי: אני מתמגנטת לכלי מטבח, בעיקר כאלה מזכוכית וקרמיקה. מאוד קל לי לצבור אותם, הם נותנים לי הרגשה של בית, ועם השנים - ולא ייאמן עד כמה השנים עוברות מהר - הארונות מתמלאים. אפילו אם קניתי רק כלי קרמיקה/זכוכית אחד בשנה כל שנה מאז שעזבתי את בית ההורים, כך-וכך שנים משמען כך-וכך כלים. לפעמים קונים יותר מכלי אחד בשנה. לפעמים מקבלים מתנות. לפעמים, לצערי, יורשים כלים של סבתות ודודות שכבר לא ישתמשו בהם יותר.

שחררתי כמה קערות שרוב הזמן היו ללא שימוש ואני עובדת על שחרור של קנקן קרמיקה לבן עם פרחים כחולים, כבד כמו מתאבק סומו, שרובץ בארון כי צריך מנוף כדי להרים אותו כשהוא מלא מים. מצד שני, הוא יכול להיות אגרטל פרחים יפה. מצד שלישי, אנחנו כמעט לא קונים פרחים. אשמח לכל תמיכה בעניין :-P
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

בנוגע לבגדים.. אני הולכת להכניס פה קצת הרהורי כפירה לאלו שעלולות לעבור לצד האחר - להיתקף בולמוס היפטרות מהערימות עד כדי הגזמה. אתמול עשיתי מיון לחצי ארון והתחלתי לחשוב עם איזה קבוצות נשארתי ביד. למה את אלו העפתי ואלו הוכנסו חזרה אחר כבוד לארון.. בכלל, כנראה ש גם לבגדים יש פילוסופיה.. אני לא מסכימה עם הדברים שנכתבו קודם, שאנחנו אנשים שונים, שבגדים שהתאימו לפני שנים כבר לא נכונים היום ושצריץ לשחרר. כלומר, יש ויש.

אני אישית לא סובלת לעשות קניות בכלל ושל בגדים בפרט. אני ממש סובלת לשרך רגליים מחנות לחנות, לפעמים לעיר אחרת, לפעמים בחום, לפעמים דווקא כשמאוד יקר או דווקא כשכבר לא נשאר דווקא הצבע הזב במידה הזו... ואז למדוד אינסופ בגדים ולהתבאס מזה שעל הקולב זה נראה מה-זה יופי ועליי אללה איסטור, ולצאת עם בגדים מגוחכים למראות הגדולות המפוארות שעושות חסד עם הכל חוץ מאשר איתך. ואחרי כל זה לגלות שכנראה תצטרכי להתפשר על הצבע או על המחיר או על המ שלא הייה כי זה מה שמצאת ואין לך שום דבר ללבוש... ואם כבר מצאת משהו שאת אוהבת ובמידה שמתאימה לך ובגיזרה שהולמת אותך ובצבע שאיכשהו תלמדי לחיות איתו.. אז זה גם עולה לא מעט.

לדעתי ככל שמתבגרים עושים קניות נבונות יותר וחבל שלא מלמדים בנות צעירות יותר טריקים של איך להתאים וכאלה. יש כאלו שדווקא בגדי הערב שלבשו פעם וחצי נקברים בארון ויש כאלה שדווקא מכנסיים - בשל עליות וירידות במשקל ויש ש.. הן דרמטיות ופומפוזיות ברוחן ובדמיונן וכשהן אוחזות לראשונה בחצאית בצבע סגול מזעזע הן בטוחות שהן מצאו את בגד חייהן אבל במציאות החצאית נקברת בארון עם הטיקט עד שהיא נמסרת אחר כבוד לכל דורש.. :-/ הנקודה היא שאלו הבגדים שצריכים להימסר לדעתי מיידית בלי נקיפות ובלי עניינים. למרות שמהם הכי קשה להיפטר, כי בקושי לבשנו והם עלו יופי ובכל זאת.

אחרי הבגדים האלו ישנם הבגדים שכבר בזמן רכישתם לא החמיאו ולא יחמיאו לך גם בעוד מיליון שנה. פשוט לא היית מספיק בוגרת ומיודעת לדעת זאת "אז". אם זה הצבע. חרדלי או ורוד מזעזע שלא עושה טוב לפנים שלך, אם זה סרבל מדליק שהופך אותך גוצה גם כשאת שוקלת 52 קילו וכו'..

אחרי כל אלה שעפים אצלי בטיל מהארון החוצה אחת לכמה שנים, מגיע תורם של הקטנים מדי. מהם הכי עצוב להיפרד. אבל בכל עשור נוספת מידה בממוצע לגיזרה, יש שיותר ויש שפחות. גם בלי הריונות אגב :-/ . וגם אם תרדי חמישה קילו מתישהו בעתיד זה כבר לא זה.

את שלושת הקבוצות האלה אני מעיפה בלי להניד עפעף. בדר"כ אם המצב שלהם טוב הם עוברים לאחיות ולאחייניות ואז הפרידה קלה יותר.

הבגדים שכן נשארים:
למדתי שדווקא כאישה על כל השינויים שאנחנו עוברות כן יש מקום להקדיש מחשבה ועוד מחשבה לפני שמעבירים וזורקים.
למשל, לקחת בחשבון את השינויים הפיזיים, עליות וירידות במשקל. מה שהיה נכון מאוד והתאים מאוד למשקל שאני עוד יכולה לחזור אליו, ושעדיין יראה טוב (לא צמוד מדי, לא דק מדי על הנשמה ועוד) שווה להשאיר.
שינויי מצב רוח - הקיץ לא בא לי שום ג'ינס ושום בגד מחויט. ובקיץ אחר נמאס מלגהץ את כל החולצות המתנפנפות וכן הלאה. אבל בקיץ שלאחריו הכל יחזור, התחושה של הלבן לבן הזה על הגוף והרצון כן ללבוש מחויט בגלל שעליתי את הכמה קילו... לכן אני לא מאמינה בלהיפטר ממשהו כי לא לבשת שנה שנתיים.
שינויים בטעם - בעוד שנה אני מעודנת יותר, שנה שעברה אהבתי צבעים עזים, ועכשיו ממש בימים אלה אני נדלקת על מראה השכבות, למשל גופייה ארוכה שלכשעצמה לא מחמיאה לי כלל כיום אבל הצבע שלה יפה, ומעליה גופיה קצרה בצבע מנוגד שגם כיום לא הייתי לובשת אותה בגלל האורך שלה(מעל הפופיק), לכן אם יש פריט שהצבע שלו ממש מחמיא למרות שלא יוצא לי ללבוש למרות שאין סיבה מוגדרת והם נאים עליי ובכלל- כדאי להשאיר.

הקבוצה השנייה שאני לא מעזה לנפות בבחינת ייהרג ובל יעבור היא קבוצת המיוחדים. לי יש כמה וכמה חולצות רטרו יפות, וינטאג', שמלה מעניינת, מכנסי ג'ינס כתומים וג'קט פסים בצבעים פסיכודליים - את כל אלה אני לובשת לעיתים נדירות מאוד מאוד. אחת לשנתיים אולי. בעיקר בגלל שצריך מצב רוח מאוד ספציפי בשבילם, וארוע שיוכל להכיל אותם וזכרון טוב לזכור שיש אותם ועוד. את אלו אני אמסור על גופתי המתה. ולא משנה שבאמת מדובר בשימוש נדיר אבל אלו הפריטים הקרובים ללבי באמת.
אגב, אני אישית חושבת יותר ממומלץ אם כבר לתת אז לתת לאנשים אהובים. זה מניע אותי אישית לתת דברים איכותיים ולא להשאיר בארון.
ואם אחרי כל הניפויים נותרים כמה סימני שאלה. כדאי להשאיר. הרי כל דבר שנשאר מספיק זמן מול העיניים בלי שימוש עף בסוף. אם בנקיון של פסח ואם בהעברת הדירה ואם על ידי הבת שלך כשהיא באה למפות את הירושה :-S
תלתל_בתוך_תלתל*
הצטרפות: 17 יולי 2005, 18:15
דף אישי: הדף האישי של תלתל_בתוך_תלתל*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי תלתל_בתוך_תלתל* »

ל אמא אנקובטור ,

בכל מה שנוגע לכלי מטבח וחפצים בעלי ערך סנטימנטלי אבל ללא שימוש,
אפשר להציג אותם לראווה, למשל: קנקן קרמיקה לבן עם פרחים כחולים
נשמע התחלה טובה, מקסימום שימי בו ירק מלאכותי או פרחי משי עדינים או ממש שום דבר.

האפשרות השניה היא למסור לחברים טובים, במסיבת החלפת חפצים או בלעדיה, וכך יוצא לך "לבקר" מדי פעם את הפריטים שמסרת ולהנות מהידיעה שמישהו עושה בהם שימוש ומפיק מהם הנאה.
(ותודה לכל המשתתפות שבאו בשישי למסיבת ההחלפות אצלנו, היה ממש כיף!!)
@}
אמא_אינקובטור*

מאותגרת אירגון הבית

ג'ינ ג'ית - תודה על הפירוט :-) לצערי לא חוויתי לאחרונה הרבה ירידות מסיביות במשקל, ועקב חוסר ביטחון עמוק במראה שלי אני מנסה ללבוש כמה שיותר בגדי הסוואה: ג'ינס וחולצות פשוטות, שום דבר מיוחד או וינטג'י שחלילה יגרום לאנשים להסתכל עלי. אבל כן, פריטים שקרובים לליבך אין סיבה למסור בשם הניפוי הכללי. לא יעזור כלום, כל כמה שהבית במצב נקי וסטרילי יש כמעט לכולנו יצר צבירה, וקומץ הבגדים המיוחדים-נדירים שאת לובשת לעתים נדירות - לא זה מה שיהפוך את חייך לכאוטיים.

תלתל - אהבתי את האפשרות למסור לחברים טובים, אני כבר די הרבה זמן זוממת לארגן מסיבת החלפת חפצים. כאן בצפון אמריקה לכל בית יש מרתף או גראז' והמון המון מקום איחסון ואנשים נוטים לאגור חפצים בקנה מידה משמעותי, הרבה יותר ממה שמתאפשר בדירה ישראלית ממוצעת.
הדס_אמא_ל3*
הצטרפות: 09 אוקטובר 2008, 16:34

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי הדס_אמא_ל3* »

עוד טיפ, שלמדתי מסבתא שלי:
במקום לא ללכת על הרצפה הרטובה, לשים כפפות רגליים/נעליים. ואני אסביר:
מוצאים בד טוב - כותנה או כמו סמרטוט רצפה נקי ותופרים ממנו (או סתם מוסיפים גומי, או אם זה חולצה ישנה מלבישים את השרוולים) מעיין כפפות לנעליים.
ואז אפשר להסתובב בבית, וזה גם מבריק ומייבש את הרצפה.
שירה_לב*
הצטרפות: 21 יולי 2009, 14:59

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי שירה_לב* »

הי, יש לי שאלות שלא קשורות לדף כלשהו אלא אלייך ספציפית, כי אני מעריכה את חוות דעתך.
זה שאלות של נקיון - אני רוצה ללמוד שיטות יעילות -
  1. איך את מנקה את הכיור במטבח, הכיור בשירותים?
  2. איך את מנקה שיש ושולחן מטבח?
  3. עם איזה חומר את מכבסת ועם איזה שוטפת רצפה?
  4. איך את מנקה אבק?
אני שואלת כי רוצה ללמוד על תחליפים אקולוגיים, וגם איך לחסוך ואיך לנקות יעיל וטוב
תודה
בשמת_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי בשמת_א* »

עם איזה חומר את מכבסת ועם איזה שוטפת רצפה?
מכבסת - עם נוזל כביסה אקולוגי של "אקובר", או (לאחרונה בעיקר:) עם אבקת כביסה. קונה את זו שבמבצע. 8-9 ש"ח ל-25 ק"ג מקסימום.
שוטפת רצפה -
א. מים בלבד.
ב. מים עם טיפת חומץ פשוט.
ג. טיפת נוזל לניקוי כללי אקולוגי של "אקובר": מוזגת לתוך הפקק, ומהפקק מוזגת לדלי קצת, ועל זה מים חמים מהברז, כך שנוצר קצף. למה קודם לפקק? כי פתח הבקבוק גדול, ואם מוזגים ישר לדלי נשפך תמיד יותר חומר ממה שהתכוונתי. לא צריך הרבה חומר, וחבל על הבזבוז. זה חומר יקר נורא.
שירה_לב*
הצטרפות: 21 יולי 2009, 14:59

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי שירה_לב* »

תודה על ההתיחסות (-:
בדף של פליי ליידי מצאתי תשובות לחלק משאלותיי:

ל איך את מנקה את הכיור במטבח, הכיור בשירותים?

ושאלת הבהרה:

מכבסת - עם נוזל כביסה אקולוגי של "אקובר", או (לאחרונה בעיקר:) עם אבקת כביסה.
אבקת כביסה של אקובר? (יש כזו בכלל?) או רגילה?
שבוע טוב!
בשמת_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי בשמת_א* »

אבקת כביסה של אקובר? (יש כזו בכלל?) או רגילה?
רגילה.
בשמת_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי בשמת_א* »

איך את מנקה שיש ושולחן מטבח?
אם הם במצב די נקי, אז פשוט מנקה בסמרטוט לח. יש כל מיני סוגים, כל אחד אוהב סוג אחר. אני מרטיבה את הסמרטוט מתחת לברז, סוחטת היטב, ומעבירה על המשטח בתנועות של "איסוף", באופן שיטתי. אני כאילו צובעת עליו פסים באופן דמיוני, מציירת גם "מסגרת" וגם צובעת את המשטח שבפנים פס-פס, עד שאוספת את כל הלכלוך לערימה קטנה אחת ואותו אוספת אל כף היד השנייה, ולפח. לאחר מכן שוטפת את הסמרטוט מהלכלוכים שנדבקו, סוחטת שוב, ועוברת שנית בתנועות איסוף פס פס ומסביב, לוודא שהכל נקי.

אם במצב רע, קודם כל מנקה בסקוטש או בצד הספוג (תלוי אם המשטח יינזק מהסקוטש או לא) עם קצת נוזל כלים. לפעמים משאירה את הקצף לעבוד עוד קצת, או אפילו מקום עם יותר סבון, אפילו את הסקוטש עצמו ספוג שיעמוד על נקודה שצריך להשרות אותה בסבון כדי שתתנקה לגמרי. את כל הסבון אני אוספת אחר כך בעזרת מגב קטן, תלוי בכמות אם מספיק לכף היד או לתוך איזה כלי שהולך לרחיצת כלים ממילא (וכך אותו הסבון משמש אחר כך גם לשפשף את הכלי), כי אם מנקים בסמרטוט את כל הסבון הזה, הלך הסמרטוט.
לפעמים אני מנקה את שאריות הסבון שהמגב השאיר עם טישו משומש, מפית משומשת, נייר מטבח משומש, ורק אז עוברת לניקוי עם הסמרטוט כמוסבר לעיל.

מנקה אחרי כל ארוחה את השולחן, ובסוף כל רחיצת כלים את השיש. ולפעמים באמצע אם צריך.
תכלת_שמים*
הצטרפות: 01 מאי 2008, 18:25

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי תכלת_שמים* »

כל כמה זמן אתם מנקים את האמבטיה?
הרגע_שלפני*
הצטרפות: 19 דצמבר 2006, 22:04
דף אישי: הדף האישי של הרגע_שלפני*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי הרגע_שלפני* »

אצלנו מצטבר בפינות עובש שחור. מנקה פעם בשבועיים בערך (טוב זו דירת סטודנטים חורניים) עם אותו חומר שאני מנקה איתו את השירותים, יש גם חומרים אקולוגיים חפשי בדפים המתאימים.
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי יעלי_לה »

אני מנקה אותה כשהיא נראית לי מלוכלכת (כלומר פעמיים בשנה בערך) או לפני שחמותי באה.
שאלת_פאנלים*
הצטרפות: 28 פברואר 2010, 18:10

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי שאלת_פאנלים* »

תגידו, איך עושים פאנלים?
זה מין סוד שמור שלא מגלים.
כולם יודעים שזה משהו שעושים, וה"בלאבוסטות" עושות את זה כמו שצריך וכל הזמן וגם להנאתן.
אבל...
איך? ומה זה בכלל אומר לעשות פאנלים? זה אומר לנקות את המרצפות הקטנטנות עצמן או לנקות את הלכלוך שהצטבר ביניהן לבין הרצפה?
(אם זו האפשרות השניה אז אופסי. לא עשיתי את זה מעולם. אני ממש לא יודעת איך. פעם ניסיתי לקחת מסמר ממש ארוך ולגרד את זה.
לא יכול להיות שזו הדרך, נכון?)
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

ישנו חוק:
לעולם אל תגע/י בפנלים.
הם לא עשו לך שום דבר רע!
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

נראה לי שהכוונה היא לקו שמעל המרצפות הקטנות (מין משטח אלכסוני צר וארוך). מצטבר שם אבק.
שאלת_פאנלים*

מאותגרת אירגון הבית

אילה בשדה הדגן - :-)

וואו, תבשיל קדרה
זה די מהפכני.
אם ככה מסתבר שאני עושה פאנלים מזמן !
פרח*
הצטרפות: 31 ינואר 2005, 23:36

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי פרח* »

נראה לי שהכוונה היא לקו שמעל המרצפות הקטנות.
סליחה על הבורות אבל לא הבנתי... איזה מרצפות קטנות?
חשבתי שפאנלים זה מן פס כזה שמחבר בין הקיר לרצפה, לא?
(פאדיחה. אבל לזכותי יאמר שגדלתי בבית מעץ ואחר כך היו שטיחים מקיר לקיר ואחר כך עוד דירות שכורות שבהן הנקיון לא היה הצד החזק מסתבר... ועכשיו טוב נו לגבי עכשיו אין לי תירוץ... והאמת שיכול להיות שיש גם פאנלים בבתים מעץ? וואו איזה סוגיה רצינית שמעולם לא חשבתי עליה (-:)
נחמה*
הצטרפות: 31 אוקטובר 2005, 15:27

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי נחמה* »

רוצה לשתף במשהו שהכי עזר לי.
גם אני מאותגרת קשות באירגון הבית, מהסיבה הפשוטה שאני פשוט שונאת את זה.
ואני שונאת את זה כי אני גרועה בזה.
שש שנים אני בפלייליידי, תלמידה גרועה מאוד, יש לציין, אבל למדתי ממנה המון טיפים שעזרו לי וחסכו לי המון כסף. למשל לא לקנות שטויות, לזרוק מה שלא צריך, מכונת כביסה ביום, להדיח כלים תוך כדי בישול וכו'.
הבית נראה יותר סביר. כבר לא "בית משוגעים" כמו שהיה. ואם הייתי זוכרת להתמיד ולא לנקות בהתקפות, היה עוד יותר טוב ליהודים.
ומה שהכי מונע ממני להתמיד - שאף פעם אין לי ממש חשק לנקות. למרות שהזבובה מדרבנת לעשות הכל בזריזות ובכיף. איכשהו הקטע של הכיף חמק ממני.

עכשיו לטיפ שעזר לי הכי הרבה - הספר "לאכול להתפלל לאהוב", בוודאי כולן שמעו עליו.
מי לא הייתה רוצה לצאת למסע כזה של שנה להתפתחות עצמית ברחבי העולם? נשמע נפלא, נכון?

מה שהגניב אותי בספר הזה זה החלק שבו היא באשראם מאוד נחשב שאליו באים מכל העולם ללמוד דברים רוחניים.
ותנחשו מה עושים שם כל היום? - מנקים.
ולא סתם מנקים, אלא מקרצפים כל יום במברשת על הברכיים רצפה שעליה דורכים כל יום אלפי אנשים, וכמובן מנקים שירותים ומנקים הכל. זה חלק מהקטע הרוחני שעושים שם, קטע חזק ורציני מאוד שמהווה חלק גדול משיגרת יומם של החוסים באשראם, שאגב, שילמו הרבה כסף כדי לנקות שם.

ואז חשבתי לעצמי - לאשראם שכזה אני כנראה בגילגול הנוכחי כבר לא אגיע, אבל יש לי בית נחמד מאוד ואני יכולה לנקות אותו באופן מדיטטיבי דומה מאוד. לא על הברכיים עם מברשת, כי לא נפלתי על הראש, אבל להפסיק להתייחס לניקיון כאל עונש. זה לא עונש. זו עבודה. עבודת יומנו. ואם מסתכלים על זה נכון זו אפילו עבודה מדליקה. זה עושה שקט בראש ותחושת הישג. ויש כאן גם פעילות גופנית וגם המוח פנוי למחשבות ולרעיונות.
ג'ינ_ג'ית*

מאותגרת אירגון הבית

_פשוט לצאת מהקטע של "אני צריכה לנקות את הבית", ולהכנס לקטע רגוע כזה של "אני באשראם שלי".

וחוץ מזה - מה שתמיד עושה חשק לנקות זה דיבורים על ניקיון :)_

הסיפור מעניין ובהחלט מעורר מחשבה והשראה.. אבל כמה זמן מחזיקה התחושה, ההבנה, ההארה, ההפנמה?
אצלי - גג כמה שעות שבמקרה הטוב מולידות איזו התקפה על הבית.
אחורי זה - נוע ינוע הבלגן..
נווה_מדבר*
הצטרפות: 29 יוני 2005, 21:19
דף אישי: הדף האישי של נווה_מדבר*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי נווה_מדבר* »

מה שתמיד עושה חשק לנקות זה דיבורים על ניקיון :)
כל פעם כשאני קוראת את הדפים האלה זה עושה לי חשק (-:
אילה_א*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אילה_א* »

_סליחה על הבורות אבל לא הבנתי... איזה מרצפות קטנות?
חשבתי שפאנלים זה מן פס כזה שמחבר בין הקיר לרצפה, לא?_
פאנלים הם החלק המרוצף שעל הקיר כדי שהרצפה לא תיתקל בבת אחת בקיר (למרות שעכשיו יש אופנה לעשות אותם בצבע של הקיר )
הקטע שהם מתחברים לקיר הוא מין פס קטן לפעמים אלכסוני לפעמים מאוזן כמו מדף קטן שצובר אבק
לעשות פאנלים זה להסיר את האבק מהם .
מעניין איך כל שנה בעונה הזאת בערך קצת לפני פסח כל דפי הסדר והנקיון מתעוררים
שאלת_פאנלים*

מאותגרת אירגון הבית

מעניין הסיפור על האשראם ! אולי הלך רוח כזה זה משהו שיכול לעשות את ההבדל מלסבול מניקיון הבית ללהנות מזה קצת.

האמת שאם ההגדרה של לעשות פאנלים זה להסיר מהמדפון הזה את האבק, אז זה די קל
(אני פשוט עושה את זה עם המטאטא, לא מושלם אבל עושה את רוב העבודה...)
אנונימי

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אנונימי »

מעולה בנות. עכשו כולן יודעות מה זה פאנלים ואיפה הם. יש הסכמה..
אבל איך מנקים אותם?
נחמה*
הצטרפות: 31 אוקטובר 2005, 15:27

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי נחמה* »

ג'ינג'ית,
כמה זמן מחזיקה התחושה, ההבנה, ההארה, ההפנמה?

כמוני כמוך, הן מבחינת ההתקפה והן מבחינת הבלגן. מכירה את זה היטב. תיכף אני אגיד לך מה לקחתי מהספר בהקשר הזה.
אבל הכלל הראשון קודם כל, שהוא דווקא של פליילידי - כלל חשוב מאוד מאוד - בשום אופן לא שעות.
בשום פנים ואופן לא שעות. זה לכשעצמו כבר עושה את כל ההבדל. כל פעם עושים משהו אחד קטן, וזהו.
זה עושה את כל ההבדל.
אם יש לי מחשבה "לנקות את הבית" זה באופן אוטומטי גורם לי לשנוא את כל העולם ולזמום לקחת פח נפט ולשרוף הבית. ואז כמובן אני לא מנקה כלום וזה נגרר.
ואז זה נגרר עוד.
ואז זה מגיע למצב שכבר אי אפשר שיהיה יותר מטונף, וזה כמובן בדיוק הזמן המדוייק לחשק בלתי נשלט לבשל משהו מסריח במיוחד כמו כרובית.
ואז, בדיוק אז, בתזמון שמדהים אותי כל פעם מחדש, תמיד מגיעה מישהי לבקר אותי, וזו תמיד מישהי שהבית שלה מצוחצח והיא עצמה מצוחצחת. ואני יוצאת מגידרי כדי לשעשע אותה, כי אם אני לא בעלבוסטע לפחות שיחשבו שיש לי אישיות שתצדיק את הבלגן הזה. אז אני מציעה לה כרובית בתור כיבוד (גיחי גיחי) אבל עמוק בלב אני רוצה למות.

בפלייליידי בעיקרון, יש רק שני דברים שאמורים להיות נקיים כל הזמן - הכיור והשירותים. וכאן בדיוק נכנסת התחושה ההארה וההפנמה. זה מתחיל מזה שרוטנים בזעף : אוף סאמק ססססססרבאק למה החיים שלי צריכים להיות מופרעים כל הזמן על ידי פעילויות דביליות בלתי רצויות כמו הדחת כלים וניקיון שירותים למה למה למהההההההה.
למה אני לא חיה בדיוק את החיים שאני רוצה שבהם אני לא אצטרך לעשות שום דבר שלא בא לי, אף פעם לעולם.עד שאשתגע מרוב חוסר משמעות ואז ------------------------ אסע לי לאשראם ההוא מהספר ואנקה שם ליכלוך של אנשים זרים, וזה בוודאי ירגיע אותי. או משהו.
ואז אני נזכרת להפתעתי שאני יכולה לנקות משהו כאן ועכשיו.
ואני אפילו לא צריכה להתאמץ ולשגשג בחיים ברמה כזו שאוכל לשלם על זה.

דבר נוסף וחשוב הוא שלפליי ליידי יש חלוקה לאיזורים של הבית, וכל יום מנקים משהו קטן באיזור המדובר בו.
וגם כאן נכנס הקטע של הספר. זה גם כיף כזה שיש "משימה". קטנה. פיצפונת. במקרה שלי - מיקרוסקופית. אבל אם עושים אותה אז מרגישים סיפוק. ואם לא - תמיד יש, כמו שאומרת סקרלט או'הרה - מחר.

נווה מדבר,
גם אני מתה על הדפים האלה. אבל הדבר שהכי עושה חשק זה לראות בטלוויזיה שעושים ניקיון. במיוחד בערוץ הקניות כשמפרסמים כל מיני מכשירי קיטור ומגבים ומוצרי ניקיון.
אנד_לוסיה*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2009, 22:35
דף אישי: הדף האישי של אנד_לוסיה*

מאותגרת אירגון הבית

שליחה על ידי אנד_לוסיה* »

הפסיק להתייחס לניקיון כאל עונש. זה לא עונש. זו עבודה. עבודת יומנו.
לפי הרבה שנים מישהי אמרה לי את המשפט To know god is to serve.
זה היה רגע מכונן בשבילי.
לוקח קצת זמן לגלגל את זה על הלשון ובכלל, אבל זו אמת עמוקה ונשגבת.
(חוץ מזה אני לא משתתפת כי אני לא מאותגרת. בכלל. אילו רק היה לי יותר זמן היה פה מבריק ומסודר כל הזמן. אבל אני חיה עם 1) הוריקן בת שנה וחצי, חובבת העפות אלגנטיות של כל דבר לרצפה, מספרים ועד מברשות שיניים אבל גם האוכל של הכלבה או הערימה שזה עתה טאטאתי ועוד לא הספקתי להעלות על היעה בדרך לפח, תוך צהלות שמחה "פח! פח!", 2) ממציא דגול בן ארבע וחצי שלא מתעניין בצעצועים אלא בפירוק דברים לכמה שיותר חלקים ולא זוכר איפה שם משהו שנייה אחרי שהיה לו ביד, ו3) אחד מבוגר אחראי שסוגר את המטבח כל לילה פרפקט אבל חסר כל רגישות לעצמים המטילים על הרצפה. אולי כי מהגובה שלו הוא לא רואה אותם.)
שליחת תגובה

חזור אל “ניקיון וסדר”