פיצפונת ואנטון

אנונימי

פיצפונת ואנטון

שליחה על ידי אנונימי »

אמא של לילה ברגישותה הרבה, הביאה את הקטע הבא לדף שנושאו נשים גברים ותקשורת האם אפשרי.
עקב כך, נוצר לו דיון חדש על...מה?...רגשות ברוח התקופה...כל התקופות
הנכם מוזמנים להביע דעות, להביא דוגמאות, ציטוטים, רגשות, הגיגים ומכל הבא לרגש (())
בבקשה:
http://images.animationfactory.com/anim ... o]cherries rocking[/po]/cherries rocking sm wm.gif

גן- הדובדבנים\ צ"כוב. תמונה קטנה מתוך מערכה אחרונה-רביעי.

רקע-
האחוזה נמכרה ועל כל הדמויות לעזוב במהרה לפני בוא החורף ולמצוא להם בית חדש. איש איש ודאגתו.
כולם בהתארגנות חפוזה, מנסים תוך כדי דחיקת הכאב העצום, הדמעות הרוצות להישפך והפאניקה לנוכח חוסר הידיעה לגבי עתידם, בכל זאת להיות מעשיים..
ללופאחין וואריה יש סכוי גדול לבנות עתיד משותף. התמונה הבאה היא הסכוי של שניהם להתגבר על פחדם ולגלות את אהבתם אחד לשני.
יש להם דקות מעטות לפני שתגענה המרכבות ותקחנה כל אחד מהם לאחת מארבע כנפות ערבות רוסיה הענקית ולעולם לא יפגשו יותר.

הנה-

לופאחין - (לאחר שהביט בשעון):כן......... (אתנחתא)
ואריה -(בודקת שעה ארוכה את חפציה) : מוזר, איני מוצאת בשום אופן.......

לופאחין - מה היא מחפשת?

ואריה - בעצמי איני זוכרת. (אתנחתא)
לופאחין - והיא , אם כן, לאן תלך עכשיו, וארי מיכאלובנה?
ואריה - אני? אל בית ראגולין..... הוסכם בינינו , שאנהל אצלם את משק הבית... סוכנת, או משהו מעין זה.
לופאחין - זה ביאשנייבו? כשבעים קילומטרים בערך. (אתנחתא) הנה , איפוא, נגמרו החיים בבית הזה....

ואריה - ( סוקרת את החפצים) : ואיפה זה.... או אולי שמתי בארגז..... כן, החיים בבית הזה נגמרו......

לא יוסיפו עוד.......
לופאחין - ואני לחארקוב נוסע עכשיו..... הנה ברכבת זו, העסקים מרובים...(...)
ואריה - מילא!
לופאחין - אשתקד בעונה זו כבר ירד השלג, אם זוכרת היא, ועכשיו שקט, השמש זורחת. אלא שהנה קר מאוד.

..... כשלוש מעלות כפור.
ואריה - לא הסתכלתי. (אתנחתא). והוא גם שבור אצלינו, המדחום.... (אתנחתא)
קול בפתח מן החצר - ירמולאי אלכסייץ"!

לופאחין - (כאילו זה כבר חיכה לקריאה זו) : תיכף ומייד! (יוצא בחיפזון)
ואריה, היושבת על הרצפה, מניחה ראשה על צרור הבגדים ומתייפחת בבכי חרישי.

מערכה ראשונה -עדיין כמה רחוקים חיינו ממה שרצינו שיהיו וכמה מעט אנחנו מסוגלים להודות.

שמחה שמצאתי (2005-07-25T15:45:19):
אייי, איזה פיספוס.
איזה רגע -
כל-כך קרוב, כל-כך רחוק.
איזה איפוק, דחיית סיפוקים...כל התפרצות הרגש המטלטלת....ב..בכי חרישי.
האם קלט לופאחין את האנרגיות ה'חרישיות' של ואריה?

אחיטוהר לנצח (2005-07-25T18:18:34):
הוא ניראה מדחיק את כאבו עד כאב

משה אלבאום (2005-07-25T19:22:21):
_אייי, איזה פיספוס.
איזה רגע -
כל-כך קרוב, כל-כך רחוק.
איזה איפוק, דחיית סיפוקים...כל התפרצות הרגש המטלטלת....ב..בכי חרישי._

מתאים למקום ולתקופה, לא?

אמא של לילה (2005-07-25T21:11:09):
שמחה שמצאתי .
  • אילו היה קולט, היה נרגע ומציע לה את שהיה רוצה להציע. הוא קלט וציית אך ורק לחוקי החרדה שלו עצמו.
לכן כשמשהו קורא לו כותב המחזאי במפורש
כאילו זה כבר חיכה לקריאה זו - שלא יתגלה שמא היה בראשו משהו יותר חשוב. הוא מטולטל ומנווט על ידי חוסר- בטחונו- העצמי.
משה אלבאום -

מתאים למקום ולתקופה, לא?- לתפיסתי- מתאים לכל מקום ולכל תקופה בה קיימים בני -אדם.

אמא של לילה (2005-07-26T03:39:19):
אני אוהבת את לופאחין שכמו שאומרת אחיטוהר
הוא ניראה מדחיק את כאבו עד כאב
וגם את ואריה אני אוהבת , דוקא בשל פחדנותה... חוסר האמונה שמשהו יכול לרצות אותה...אי יכולתה לפעול, השיתוק
שנוחת עליה.

כן... על כל אלו אני אוהבת אותם. מרגישה דוקא אותם כחברי הקרובים. אותם ואת יתר דמויותיו של צ"כוב בארבעת המחזות הגדולים של האנושות.
שם אני מרגישה בבית, בחום המתפשט לנוכח אי יכולתם. אי יכולתן של שלוש אחיות המתגוררות בישוב ספר להגיע למוסקווה. אי יכולתן. כמה משונה? ובכל זאת אי יכולתן.

כן.. ועם כל הידע, והתרגול והאימונים העצמיים, והלימודים, והחקירה, והדבקות בתורות חדשות הקמות השכם והערב כדי לספר לנו שהן נושאות בחובן את הפתרון, את המרפא, את התיקון.... עם כל זאת.... עדיין כמה רחוקים חיינו ממה שרצינו שיהיו וכמה מעט אנחנו מסוגלים להודות. נאחזים ברעיונות כאילו להכל יש פתרונות.
ננשום כך... ויהיה כך.
נדמיין כך ויהיה כך וכך....
נתרגל תרגיל כזה ויקרה דבר טוב כזה..
האמנם?
ברור שלא.
אך כשאני מוצאת שם שאין לי מי לדבר או להתחלק, אסור להשמיע דברים כגון אלו כי הם נשמעים כדברי כפירה אני נסוגה
בשקט בשקט, פונה לתוך מעבה היער. שם יושב לו אנטון. כן. אנטון צ"כוב. אני מצמידה לכסאו את כסא הנוח שלי, משתרעת בו מחליקה את זרועי ומשלבת אותה בזרועו ויחד אתו מתבוננת בבני ארבעת האחוזות...מניחה ראשי על כתפו העטופה אריג צמר ... אוי אנטון. אנטון שלי... מה הייתי עושה בלעדייך? מה הייתי עושה בלעדי הרוך שאתה מלמד אותי
הרוך היחיד האמיתי , זה שמגיע מתוך הידיעה הכל כך חדה ואמיצה שאין מזור לכאבינו.

אמא של לילה (2005-07-26T03:53:37):
וגם החיים זימנו לי הזדמנות והנחתי ורד גדול על קברו

שמחה שמצאתי (2005-07-26T07:58:45):
_נדמיין כך ויהיה כך וכך....
האמנם?
ברור שלא._
ברור שכן, אפילו אם רק לאותו רגע, וגם הנפילה שאחרי ה'היי' - גם היא רגע מאותו סוג. גם "דבר טוב" הוא מושג יחסי, מסתבר.
...העצב מביא לתובנות בדיוק כמו האופוריה (השמחה).
ההפך...הוא אותו דבר. זה מה שיפה בעיניי.
<א"של, תראי איך מצאת מילים רכות לאמר דברי 'כפירה'...(-:>

משה אלבאום (2005-07-26T08:52:18):
ל אמא של לילה

_נדמיין כך ויהיה כך וכך....
האמנם?
ברור שלא._

תרשי לשתף בסיפורה של גברת בת 67 שהגיע אלי בשנה האחרונה בגלל שאינה אוהבת את חייה. הכל מפריע לה, אינה מוצאת את מקומה, אינה מצליחה לממש יותר את האומנות שלה, החיים עם בן זוגה מתדרדרים במהירות, השנים הרבות בהן התקשתה חברתית החלו לתת את אותותיהם על רצונה לחיות ועוד.

בבדיקה של הגורמים לקושי, מצאנו כי חושיה ובעיקר החוש האנרגטי, עובדים בקליטת ייתר. היא חשה חזק מדי ויותר מדי, כל גירוי הקיים בסביבתה. המצב נמשך מהילדות, לכן חשבה שכך צריך להיות.

היא באמת ובתמים, לאחר ששנים רבות כל כך שחיה כפי שחיה, והרגישה כפי שהרגישה, לא האמינה שישנו סיכוי כלשהו לשינוי של מצבה. הקושי הגדול היה לשכנע אותה שהיא לא כמו כולם, שחושיה מתפקדים כפי שמתפקדים עקב דיסהרמוניה נוירולוגית וקושי של המוח לווסת אותם, ולא כי כך הם אמורים לפעול.
לאחר חודש וחצי של תרגולים , ( מהרגע שהסכימה לרעיון) חושיה נרגעו, היא החלה להיות מסוגלת להימצא בתוך כהל מבלי שהגירוי גרם לה להיסגר ולרצות לברוח, עורה הפסיק לכאוב עקב נוכחותם של רגשות מסוימים אצל האחר, בן זוגה הפסיק להפריע לה כפי שהפריע לה ( בעיקר לאחר שהבינה את הקשר בין עוצמות קליטתה ומה שהיא חושבת וחשה כלפי גברים באופן כללי).
מסתבר שתרגול אכן שינה את חייה. עבורה, היא קבלה מתנה שמאפשרת לרצות להמשיך את החיים שנים רבות ברוגע ובהשלמה שלא ידע כמותו בחייה.

תרגול כשנעשה נכון, משנה את המוח, לכן מתאפשרת התייחסות אחרת לחיים. הפוטנציאל משתנה ואיתו נפתחות אפשרויות שהיו סגורות בפני התפיסה. :-)

שמחה שמצאתי (2005-07-26T10:25:37):
שאינה אוהבת את חייה. הכל מפריע לה, אינה מוצאת את מקומה, אינה מצליחה לממש יותר את האומנות שלה,_...._מהרגע שהסכימה לרעיון....
תרגול אכן שינה את חייה.
<שמחה מתמצתת רעיון>}
שמחה_שמצאתי*
הצטרפות: 19 יוני 2005, 11:52

פיצפונת ואנטון

שליחה על ידי שמחה_שמצאתי* »

constant craving - has always been
איזה משפט..שמעתי הרגע בתוך שיר ברדיו.
זהו הכאב ללא מזור. זו ההכרה האמיצה והחדות שבתודעה.
<תשוקה עזה...כמיהה - craving ?>
אמא_של_לילה*
הצטרפות: 12 יוני 2005, 19:08
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_לילה*

פיצפונת ואנטון

שליחה על ידי אמא_של_לילה* »

שמחה שמצאתי
של, תראי איך מצאת מילים רכות לאמר דברי 'כפירה'...
כן... ואיך קרה שמצאתי את הרוך ...?
דרך הפולמוס האחרון שחוויתי איתכם, אחיטוהר, שמחה שמצאתי, ו-משה אלבאום. חשתי בתחילה רגישות עצומה מכם, והתמלאתי הרבה תקוות שאוכל לתקשר איתכם דרך הדקויות , שתחוו אותי בדקויות ולא דרך הקווים הגסים. אין זה משנה עם זה בכתוב או בדיבור או במגע, אלו שיודעים להקשיב לדקויות, יודעים. חשתי שיש לכם את היכולת להבחין בהם. אך... איכשהו פתאום התהפך הכל והדרדרנו לאותו מקום שקורה לי עם הרבה אחרים.
האכזבה היתה גדולה מיכולתי לתאר במילים. זו לא היתה אכזבה מכם. זו היתה אכזבה כמו מאיזה כוח גדול של החיים.
תחושתי היתה שאתם דבקים ברעיונותיכם. שוב אצטט מגן-הדובדבנים כדי לתאר את תחושתי -
  • כשכולם עוזבים את האחוזה שנמכרה , כל אחד שקוע בבלבולו ובהלתו, נראית האחוזה ריקה, נשעמים קולות אחרונים של נעילה (איש לא יפתח את דלתותיה עד לבוא האביב הבא, וכעת סתיו. קולות המרכבות המתרחקות ואז אל האולם הראשי של האחוזה נכנס פירס, המשרת הזקן נושא את מעילו של לאוניד אנדרייביץ", מתקרב בצעדיו הכבדים אל הדלת הגדולה , מנסה ומגלה שהיא נעולה, מנסה שוב, ולאט לאט יחד איתו מבין הקהל שהוא נותר לבדו, נעול. ממלמל לעצמו... נעולה... נסעו...מתיישב על הספה.... ממלמל מילמולים כמו- המעיל... שכח ליאוניד את המעיל... -לאט לאט מתרכזות מחשבותיו אל מצבו -...ואת האדם שכחו.... - חושך. סוף המחזה.
אז... לא, לא מתוך רחמים עצמיים ואף לא מתוך אותו דפוס נטישתי כפי שמקפידה שמחה שמצאתי לנתח אותי, לא מתוך אלו, הגעתי אל תחתיתה של האכזבה. ומכיון שכוחות החיים שבי כה רבים הדרך היחידה שנראתה באופק היא התרככות.
ההבנה שלהיות מובנת באופן הדק כפי שנפשי כמהה- אינו דבר שיש לצפות לו, אינו דבר שאנו מקבלים בחיינו מתוך מובנות מאליה.
הלכתי אליו לצ"כוב כי הוא מעניק לי תחושה ברורה וחזקה שהוא אינו שופט אותי, אינו מתנכר אליי, אלא אומר לשכמותי- אני רואה, אני יודע.. אני מרגיש, אני מבין. כך הם פני הדברים ולא נותר דבר אלא להשלים.(סליחה אם אני חוזת על עצמי)
תודות לכם, (לא יודעת לאיזה אורך של זמן) הצלחתי לחוות את הכאב , אותו אחד גדול ועצום , להפסיק לקוות שיעלם, לקבל אותו בדיוק כפי שמקבלים את עובדת זריחתה ושקיעתה של השמש.

משה אלבאום -
לא האמינה שישנו סיכוי כלשהו

לשינוי של מצבה. אני רוצה לחשוב הרבה ולעומק על משמעות ההתנגדות אם אכן זו התנגדות.
אני חשה שישנם כאן עוד גורמים. אני מניחה שאכתוב עליהם וזאת כדי לבטא מתוכי את כל אותה דרך מפותלת שבתוכי ושדרכה אני בונה את תפיסותיי. רוצה לבטא את תפיסותיי עד הסוף כדי לברר מה שורשן, מהו הזרע שנטמן וממנו הן צומחות.
אמא_של_לילה*

פיצפונת ואנטון

תשמעו... אין לי מה להגיד. אתן כאלה אינטליגטיות כולכן... כן, כן, גם את גברת ערסית, חכי אני אלך אלי הביתה לדף, לא נעים פה לפני כולם...
אני לא יודעת עכשיו אם ללכת אלי הביתה לדבר קצת עם הערסית, ללכת לאחיטוהר שמהיום מכונה אהובת_ וקצת לברר את העיניינים שמה, וגם שמיכה חשמלית, ... מאיפה להתחיל, לא להאמין שרק לפני כמה ימים עוד התלוננתי שאין פה עם לדבר.
על האור הישר, החוזר, הנשבר.... אין מה להגיב. סינית. לא מבינה כלום. מאיפה בא, מתי אני מחזירה אותו, מה נשאר אצלי... מה נכנס, לאן נכנס ... אני לא יודעת צריכה לחשוב... אוף , לא חשבתי יהיה כל כך קשה פה באתר.
ודוקא בבחינות הפסיכומטריות בכיתה ח. יצא שאני גאון. אמרו -הילדה גאון, תשתעמם בבית ספר רגיל. אבל אני מה זה בכלל לא השתעממתי, אהבתי את אורי פייגלין שלא שם עלי, והייתי חרמנית קצת על אבי סיסו אבל אלומה היתה דלוקה עליו אז אני הייתי צריכה לרקוד את הסלואו עם צביקה שהיה גמור עלי כדי שאבי סיסו יהיה פנוי בשביל אלומה. אבל הסתכלתי כל הזמן איך אלומה היתה מתנשקת עם אבי סיסו. ואז אלומה יום אחד חזרה מהדודים שלה בקיבוץ ואמרה לי שבערב כשההורים שלי הולכים היא באה. אז היא באה והדלקנו נירות בחדר והיא הוציאה קופסא של ברודווי 100 ואמרה לי שזאת הסגרייה הכי מדהימה בעולם והדליקה והסבירה לי לקחת את העשן ולחכות איתו קצת בפה ורק אז להכניס אותו פנימה. אז עשיתי בדיוק כמו שאמרה והתחיל להסתובב לי הראש וטסתי לשירותים להקיא את הנשמה.אבל לא ויתרתי.
מה ז"תומרת, אם אלומה מעשנת חופשי וגם נהנית גם אצלי זה יהיה ככה ועוד הלילה. אז שוב ניסיתי. ושוב טסתי להקיא ובפעם השלישית כבר ניצחתי. לא הסתובב הראש ולא הקאתי וזהו מאז הולכת לבית ספר כבר בכיתה ט. עם קופסת סיגריות בכיס האחורי של הג"ינס.
אבל מה בכיתה ט.? בתיכון? איך שאני הכף רגל שלי דורכת בשטח של התיכון-ככה בשניות, כל הבנים, הגדולים הקטנים מכל השכבות, הולכים אחרי לכל מקום. אז הרגשתי פתאום כזה כוח. שכחתי ממנה מאלומה, נמאסה עליי, כל הזמן רצתה ללמד אותי. כאילו היא יודעת הכל. ואני ככה בלי להתאמץ בלי להתרגש. מה זה לא התרגשתי, וזה הרס אותם את הבנים וכמה שהם נהרסו אני הייתי מתפוצצת מצחוק. בחיים שלי לא צחקתי כמו אז.
כל הזמן היו שבורים ועגומים ומוטרדים ומחכים לי בכל מיני מקומות. וכותבים לי שירים ומזמינים אותי ולא מפסיקים לצלצל אלי הביתה. ואני מה? רק צוחקת . כל הזמן צוחקת. אבל לא צחוק כזה דליל, קטן , מרושע, אלא צחוק כזה ענק שכאילו כל הזמן אני רואה מול העיניים את המוקיונים הכי גדולים בעולם.בשיעורים כל הזמן ישנתי חיכיתי רק להפסקות . היה לי תיק קטן בגודל של ספר תנ"ך קטן כזה...הייתי עייפה לא היה לי כוח לסחוב תיק גדול לבית-ספר וכל יום לסדר אותו לפי מה שלומדים. אין . . מה שיש יש וזהו. . גם לא מחברות.איך יכנסו מחברות לכזה תיק נו, באמת?!

אז בשיעור גיאוגרפיה ישנתי עמוק וטוב. וכנראה שהמורה ביקשה להוציא את האטלסים. לא שמעתי כי ישנתי. אבל אז היא עברה בין הטורים ונעצרה לידי. לא יודעת איך אבל מישהו דאג שאני אתעורר אז הרמתי את הראש ככה עם פרצוף כל כך לא מרוצה שהעירו אותי וכל הכיתה היתה כבר על הריצפה מצחוק רק מהפרצוף שהיה אמיתי לגמרי. ואז הרמתי אליה את העיניים כאילו אומרת לה- למה ... למה להעיר בן-אדם ישן?... וכל הכיתה עוד פעם על הריצפה. ואז היא אומרת לי - איפה האטלס אז אני עושה לה פרצוף כאילו אומר- טוב... בואי נראה איפה האטלס ואני מרימה את התיק הקטנצ"יק שלי שיושב לו שמה ספר תנ"ך מעוך ומניחה אותו על השולחן לחפש את האטלס שהוא בגודלשל פי 5 מהתיק. ואני רצינית כאילו באמת מתכוונת לחפש בתוכו את האטלס והכיתה כבר שכובה על הריצפה ואני רצינית, משחקת אותה כאילו אם כבר העירו אותי עכשיו- זה רציני, כאילו, אצלי לא מחפפים. רוצים שאני אחפש אטלס. ? סבבה עכשיו מחפשים אטלם ברוור בארנקון.
הכל אני מוציאה, את הספר תנך, עטיפות של מסטיקים, עוברת עטיפה עטיפה , אולי מי יודע האטלס מתחבא בין העטיפות.
אחרי 10 דקות של חיפושים מאוד מדוקדקים והכיתה כולם כבר אחד אחד השתינו במכנסיים, אני , מאוד רצינית מרימה אליה את העיניים ואומרת כמו שהרמטכ"ל דדו בטח אמר לגולדה במלחמת יום כיפור ב-4 עיניים, ש-אכלנו אותה. וככה אני אומרת לה- ... מסתבר שלא הבאתי אטלס.
אמא_של_לילה*

פיצפונת ואנטון

שמיכה חשמלית. בטח. גם אני לא ממש הבנתי את שיחתינו על הגרוויטציה. לא יודעת מה שאלת, לא יודעת מה עניתי...
אבל רציתי לברר איתך... אה רציתי לברר עם שמיכה חשמלית... ושמה משה... אה! משה!! וואלה!? זאת היתה הכוונה שלו.? ואני עוד סיפרתי רק מקודם שהייתי גאון פעם.. טוב זה היה מזמן.
טוב אני מבולבלת לגמרי... למה אני מבולבלת... מעניין... האם אני באמת מבולבלת?! אה!!! נזכרתי, שמעתי היום ברדיו מן תכנית כזו של האוניברסיטה הפתוחה , שמעתי רק מהאמצע, אז לא יודעת בדיוק על מה זה אבל הוא דיבר שם הדוקטור ההוא על האינטרנט וכל מיני ניאו נאצים ושגינטר גראס , כל מיני דברים שהוא חושב על האינטרנט... פתאום נהיתה לי מן הרגשת מגעילות כזו מהאינטרנט כי זה קצת השפיע עליי. הוא סיפר שם על גינטר גראס איך הוא רואה את האינטרנט כמו מן משהו כזה... לא יכולה להסביר את זה... אז אולי כל אלו אנחנו שיש לנו המון עניינים עוד לדבר עליהם
נעבור למכשיר אחר... אולי הוקי תוקי או .... שפת מורס... או שפת סתרים...
אחיטוהר_לנצח*
הצטרפות: 04 דצמבר 2004, 00:32
דף אישי: הדף האישי של אחיטוהר_לנצח*

פיצפונת ואנטון

שליחה על ידי אחיטוהר_לנצח* »

אישית אני חושבת שיש מקום בחיינו, לבצע קפיצות כאילה שהן מביאות ל _ואת האיכות הזאת של אמון מוחלט, ללא כל הסתייגות או רשתות בטיחות,.....יש תחושה עצומה של חדווה אם אנחנו יכולים לבצע את הקפיצה ולנוע לתוך הלא ידוע, גם אם הרעיון מפחיד אותנו פחד מוות.
וכאשר אנחנו לוקחים את האמון עד לרמה של הקפיצה הקוונטית, איננו עושים שום תוכניות או הכנות מעמיקות_
אפשר להבין את כמרידה, מרידה בעצמי, שהסכמתי לקבל עלי את התניות ותיוגי החברה.
...אני לא מבינה מה אנחנו רוצים....קצת מרגישה שאנחנו חוזרים על עצמינו?ואולי זה רק אני והמנטרות שלי.
סליחה.

חוקי הצמצום אומרים שרק כאשר אנו דוחים את האור הישר ובוראים אור חדש - אור חוזר, אנו יכולים, באמת, לזכות במילוי וסיפוק בני - קיימא. האור החוזר שב אלינו דרך מערכת הספירות, נשאר בתוכנו והופך להיות האור הפנימי שלנו.
כך, אני מבינה את זה
הרי אנו כולנו רוצים להגיע לאושר ומימוש עצמי:
ברגע שאנו דוחים, כועסים,שונאים מורדים, באהבה (אור משול לאהבה ונתינה)שאנו מקבלים, אנו בוראים לעצמינו מיתוכינו אור "חדש".
כלומר האור החדש, הוא טביעת הנשמה הפרטית שלנו ,לא דבר שהכתיבו לנו מילמעלה לקבל.
אנו לרוב סוגרים מעגל , ולא באים מיתוך כעס כזה כמו שאני הרגשתי ב "מנפסט החלאה"

לעומת זאת אנוכיות תסתיים תמיד בחושך מנטאלי ובכאוס. לתחושתי זה מה שהיא הביאה במניפסט.
מודה שלא קראתי הכל .אולי היא גם מביאה פיתרונות אמיתים ידידותיים לסביבה?או רק זורקת בוץ?

המצלמה...קורים לו דברים איומים ונוראים..הוא נשבר , מתפצל , נתקל במהמורות בדרך...חלק מהצבעים כבר לא איאיאייי הוא מתנגש בעקומות של עדשות ומתרכז ומתפזר....זה לא קל ליהיות אור חוזר...בכלל בכלל לא...ויש פחות אופציות לתמונה מושלמת
בתמונה אנחנו רוצים תמונה מושלמת מן הסתם בחיינו אנו רק מחפסים שלמות סוג של אחדות בין כל ה קורים לו דברים איומים ונוראים..הוא נשבר , מתפצל , נתקל במהמורות בדרך...חלק מהצבעים כבר לא איאיאייי הוא מתנגש בעקומות של עדשות ומתרכז ומתפזר....זה לא קל ליהיות אור חוזר...בכלל בכלל לא..
אגב איזה כיף ערסית, שנענית להזמנה(())
שירית אהובת אחיטוהר הקצין
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

אני חיה באופן מלא , מעשיר, מלא בסיפוק ואתגרים (עם הקשיים לעיתים) את היותי אמא של לילה. - מזמן חיכיתי לך בפינה (-;
אז את מגדירה 'תעצמך? זו אשכרה ההגדרה? אמא-של-לילה? וזהו? שבעת מכל השאר? ובהמשך את עונה...
קודם כל צרכיה של בתי. עד? עד שיגיעו התשובות בעצמן. - אהבתי. @}
התשובות? איזה תשובות? היו שאלות? מי שואל? מה שואל? מתי?
<לא להתייחס להערות הביניים של שמיחה, כבר יש לי פיצול אישיות...D-:>
אמא_של_לילה*

פיצפונת ואנטון

כך נפתח הספר - אל המגדלור מאת וירג"יניה וולף.

"כן, בוודאי, אם היה נאה מחר," אמרה מרת רמסיי.
"אבל יהיה עליך להשכים עם הצפורים," אמרה עוד.
לבנה, גרמו המילים הללו שמחה יוצאת-מן-הכלל, כאילו סוכם בזה שהטיול יתקיים לבטח, והפלא שהשתוקק לו כמדומה שנים על גבי שנים הנהו, ככלות חשכת לילה אחד והפלגה של יום, בהשג יד.(........)
"אבל", אמר אביו ואמד מהילוכו לפני חלון חדר-האורחים,"לא יהיה נאה".

אילו נמצא תחת ידו גרזן, דקר, או נשק אחר שיש בו כדי לפעור חור בלב אביו ולהורגו בו במקום, היה גיימס אוחז בו.
כאלה היו קוטבי הריגוש שעורר מר רמסיי בלבות ילדיו בעצם נוכחותו, במעמדו, כמו עכשיו, דק כסכין, צר כלהבו, והוא מגחך בלגלוג, לא רק מתוך העונג שבניפוץ האשליות של בנו ובהטלת לעג באשתו, הטובה ממנו אלף מונים מכל הבחינות(חשה ג"יימס) ,אלא גם מתוך איזו התייהרותנסתרת בכוח השיפוט המצויין שלו. (....)

ועוד ועוד ועוד... אמשיך להביא ציטוטים מתאימים מהספר הנפלא הזה בתרגומו של מאיר ויזלטי.
הבהרות- ג"יימס- הילד הצעיר ביותר למשפחת רמסיי (6) , משפחה בוהמיינית , אב המשפחה, פילוסוף מצליח באחת האוניבסיטאות, מבלים את זמנם בנחת בבית הקיץ שלהם שלחוף הים.
זהו אינו תיאור של משפחה אלימה שבו הבן אלים כלפי אב אלים. לא. ולא.
משפחה רכה, אוהבת, מוקפים באנשי רוח.... הוגי-
דעות... אומנים... עם כל זאת ועל אף רכותו של האב, שכלו החריף... אינו יכול להגיע לאותה רמת הכלה של האם שהיא הציר האמיתי של המשפחה, על אף כל זאת אינו יכול בפשטות לדבר עם בנו
ולשמח אותו על אף החרדה הגדולה שלו שמא לא יצליחו להגיע ולבקר במיגדלור הנשקף מביתם.
האם לעומתו, יודעת לנחם בכזו קלות, להרגיע, לתמוך ולראות הכל סביבה בד בבד.

כבר מתמונת הפתיחה מצטייר כמעט הכל בכזו בהירות והאב על עף היותו איש נערץ בחברה הופך מול אישתו האהובה
כה דל ביחסו לילד שאין לו ברירה אלא לדכא את הילד באמירתו וללעוג לאשתו האהובה.
וזוהי רק ההתחלה לתיאור הקטנות שבקטנות שבהלכות חייהם.
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

הייתי אז כבן 9, לילה היה. נמתי לי במיטה כרגיל, אחי התינוק ישן בלול, בחדר שהיה צמוד לחדר הוריי, שם ברחוב ארבע-ארצות (או משהו באיזור..).
הקול ממנו התעוררתי באישון הליל, היה של אמא, "די, עזוב אותו" היא החניקה תחנוּן. קמתי חרש ממיטתי, ובדרכי לחריץ האור של הדלת הכמעט סגורה - זרקתי מבט לכיוון הלול, ווידאתי שאחי ישן, ואכן רק קולות מציצת האצבע שלו נישמעו - הוא ישן, קבעתי לעצמי, ומיהרתי על בהונותיי לכיוון האור.
ושם, בחריץ הדלת, ראיתי בעין אחת את אבא, פניו אדומים, עיניו עצובות, דומעות. והוא אוחז באגרופו החזק גבר, אני מכיר אותו טוב, את הגבר שחולצתו מקומטת כעת בתוך אגרופו של אבא. זה חבר של אבא, הכי טוב.
והוא בתחתונים, החבר של אבא, ואמא - גם היא בתחתונים ובכותונת השקופה הזאת שלה...ככה היא תמיד ישנה, בכותונת שקופה.
ואבא, לבוש בביגדי העבודה שלו, בעצם, אבא לא אמור להיות כאן, הוא ניפרד ממני כשכיסה אותי הערב, הוא נסע לעבודה, ויחזור רק בעוד שבוע. אבל הנה הוא פה עומד מולי. ו..אוי, עיניו קלטו את עיני האחת, מציצה בחריץ הדלת.
באחת, פנה לכיווני, גורר אחריו את ההוא.
"תראה אותו" - הוא אמר לי בקול שבור..."הוא זה שמפרק לנו את המשפחה." - ואמא - היא מתייפחת כבר בקול רם מאד, ומבקשת להנמיך את הקול, שלא יתעורר התינוק. התינוק מעניין אותה עכשיו.
אחרי בערך חודש, הודיעה לי אמא, שאני הולך עם אבא. "אתה בדיוק כמוהו" היא אמרה לי. וכך ניפרדנו, אבא ואני ואמא והתינוק.
זה היה לפני 40 שנה בערך. אמא, ביקרה אותי פה ושם, שלחה לי גלויות ומכתבים לכל מקום בו שהיתי. סיפרה שהיא אוהבת אותי ומתגעגעת, רק לא הזמינה אותי לחזור הביתה.
המשך יבוא..
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

..אז אמא שלי המשיכה להתעלל בי עם המכתבים שלה, ולעיתים, כשהזמינה אותי לאיזה ארוחת חג, הייתי בא, ורואה איך הבן שלה השני, גדל. אמא שלי, התחתנה עם ההוא, כניראה רק כדי להוכיח לעצמה ולכולם שזאת היתה אהבה, מה שהלך ביניהם שמה, בלילות כשאבא שלי לא היה. אז לאח'שלי, ההוא מהלול, היתה, אתם מבינים, משפחה. והכל הוא קיבל בצלחות פורצלן, עם סמל של נייקי, ושתה בכוסות חרסינה כמויות של רעל, על אבא שלנו. אבל מה, הוא היה בא לפעמים, ככה בחופש, והיינו נוסעים עם הספידבוות' הדנדשית של אבא, לכייף בכינרת. עם האשה השנייה של אבא. ואני, אני הייתי נאמן לאבא שלי. כל פעם שהייתי מגיע לבית של אמא ושל ההוא - היה מתחיל בסדר וניגמר בסצנות הזויות של מריטת שערות מהראש (אמא'שלי לעצמה) וצרחות (שלי). וההוא, הוא לא העיז אףפעם להתערב בינינו.
כי, אמא'שלי, היא נהייתה צפונבונית מסודרת, גיברת מכובדת, מתנדבת בכל מיני אירגונים כאלה, עובדת עם תנאים ופנסיה באיזה משרד חשוב, וחושבת את עצמה לפרימדונה, יאללה, לבריאות. אבל היא גם לא סבלה אותי, רק עשתה הצגה. למה כל פעם שראתה אותי, ישר היתה ניזכרת בלילה ההוא. וזה עיצבן אותה, שאני יודע שהיא יודעת שאני יודע, וגם ניתפסה על חם. וחוץ מזה כל הזמן היתה מעירה לי, ומעקמת ת'פרצוף המתחסד שלה על כל חצי מילה שלי, וזה היה מעלה לי ת'סעיף.
בכלל, מאז הלילה ההוא נהייתי ילד עצבני. רק אבא היה מרגיע אותי. תמיד הוא היה שם כשהייתי צריך. ורק הוא הבין אותי.
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

אלא שלדעתי זה לא מאזן את התמונה ולא כלום.
מאזן, כי הבאת דוגמא ל - האב המיותר, המזיק, המגמד וכו'...בסיפור שלי, האם היא המיפלצת. אווווווווווהו, כמה אימהות מיפלצות יש, בחסות השכנים הפולנים שיישבעו ש..איזו אמא נהדרת, מסורה וכו' - בעוד זו, בעצם דופקת את 'הילד', והוא בכלל לא יודע את עומק השריטות של ציפורניה הארסיות של אימו.
זה מתחיל ונגמר באמא. גם אם אבא הוא חרה, אמא אשמה כי הניחה לו לפגוע בבנה. (בן-בת לא'משנה, רק אל תגידו אותי לדף המיגדרים..)
והמאמר, יפה לכשעצמו. אבל צריך לקרוא ולהתעמק יותר בדבריו (יד ראשונה) של לאקאן.
כל זה פנטסיה מדומיינת ומי שמטפל בבני אדם צריך לסייע להם להשתחרר מהפנטסיה. - מזכיר קצת את הרעיון של תיקשורת אנרגטית בין-מינית, כזאת שלא קשורה במין, לא?
איך זה מתקשר ל -התמונה עדיין אותה תמונה. ולראייה הנה חלק מהמאמר, ?
אחיטוהר_לנצח*

פיצפונת ואנטון

ציטוט
"מתי משהו שאני רוצה לעשות מבטא רצון אותנטי שלי-עצמי
ומתי היא אינה אלא ביטוי להתנייה סביבתית או ביולוגית?"

בהמשך נאמר כי הסרט שמעלה שאלה זו אומר, שההבחנה בין שתי האפשרויות הינה חסרת משמעות,כלומר עצם המושג של אינדיוידואל אוטונומי שיש לו רצון עצמי משל עצמו אינו אלא דבר אשליתי.

שמחה שמצאתי,את הבאת את הקטע שמדבר על כך שאין לנו בעצם רצון חופשי, ואחר כך זה אכן מסביר את עצמו בצורה מובנת.שאישית אני לא יכולה לחזור עליה, אני מבינה אותה בתוכי,אך לא יכולה עוד להסביר.
מה דעתך\ם\ן על השאלה שכתבתי כאן, האם את מוצאת קשר, לחוסר החופש,האם באמת אנחנו "שופכים מילים"
אבל הכל בסוף אשליה.זה אכן כמו שמצוין מהיכן שהבאתי את הציטוט,נותן תחושה של ריקנות מול כל הלך המחשבה.
אני מרגישה שקצת נוצרו לי קצוות פתוחים.
מאוד מרגש הסיפור שהבאת.מענין איך הוא היום עם ילדיו.איך הוא ניבנה מסיטואציה כזו.
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

אחי-טוהר יקירה,
האם פיספסת את הקטע הבא? האם הוא אשלייתי רק משום שאיננו בכל רגע? 'בקשה תאמרי לי שלעיתים את בת-חורין. (-;
_...אלא אם הגיע לדרגה של בחירה. כלומר, שהאדם איננו בעל בחירה אלא מתוך השלמה.
האדם השלם, מתוך הבנה יתרה ושלטון השכל, מתגבר על ההרגל שנעשה טבע שני.
נמצא שה"אני" המוצא את הביטוי השלם במחשבה שיש בה מידת משפט במעשה, מתוך הסתכלות בניבכי החיים, בסתרי הבריאה.
שה"אני" שמתוך כיסופים חבויים בנפש כמהה לאור החיים, מיתרחק מן המתעה ומתקרב אל המתאים ומבחין בין תתאיות ועילאיות - ש"אני" זה הוא בן-חורין. משמע,
בעלי ה"אני" החושב, ולפי כוח השופט הם בוחנים ובודקים ובוחרים - בעלי בחירה הם, בני חורין הם._

אמא-של-לילה
לאקאן למיטב הבנתי המוגבלת, מחזיר אותנו לאימאימא שלנו, ומסביר, שאת שנתינו הראשונה אנחנו מבלים באיך להיות אובייקט מספק אהבה לאימא...ובשאר חיינו אנחנו תמהים מדוע ואיך זה שלא הצלחנו. (בנים/בנות כאחד).
אז, נולדים לתוך אשלייה? אולי.
אז תיק תק, מסדרים הכל בלי דרמות והילד לא יוצא ניזוק. מקבל מציאות כפי שהיא. לא מרגיש את החסר אם הוריו לא חיים בחסר. - נכון, נכון ונכון.
כלומר, את, בגדול שיחקת אותה,אה? חשבת שאת עושה לך חיים קלים. ותראי איך מגיע כאוס מסוג אחר מהפינה הימנית, חשבת שזוגיות זה מפחיד?
האמת היא שלא משנה אם את בזוג או בפרט, חסר, לצערי, תמיד ישנו.
יש שסבורים שבזוג יותר קל כי לשניים יש יותר כוח. ויש שסבורים שבפרט יותר קל כי בשניים יש יותר סיבוכים.
אבל ההפך - הוא אותו דבר. ולכן, יש, גם יש איזון.
איזה יופי שאתן פה?
אז מה בנות איזה מזל?
אחי (גדי?) אש"ל (אריה? תאומים?) סתאאאם, אין לי שמץ של מושג. D-:
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

ובקשר להוא, לאקאן.
מרתקת התיאוריה שלו שבכל מבנה ישנו חלל של ריק, של אין, של חסר. וכך מתאפשרות אינסוף אפשרויות של הישתנוּת, אפשר למלא במה שמתחשק, מתי שמיתחשק. (איזו הפשטה עשיתי לכובד...)
אולי זה מסביר את -איך אחיטוהר, כל הזמן את אדם אחר- (-;
ובכלל זה מה שמאפשר את כלל השינויים שבאדם מהיוולדו ועד ביכלל?
אחיטוהר_לנצח*

פיצפונת ואנטון

אני רוצה להציג את דעתי היום שהיא מנוגדת לתפיסתו של משה,העלתי אותה בדף אחר בשיחה בינינו.
אני תענתי ועדין טוענת
ש
[spoiler="בלהה שפר" תנסח אותי טוב יותר(!)]
"אמר אותו גאון: אדם שנפשו חולה ילך לרופא הנפש, והרופא יחדור פנימה ויבדוק מה חסר לנפשו. אולי חסרה לו תשומת לב שלא קיבל כשהיה קטן, אולי חטף איזו טראומה שלא צריכה להיות שם? ואז הוא ייתן לנפש את מה שחסר לה ולקחת את מה שלא צריך.

"אדלר היה מתלמידיו של פרויד, אבל הוא חלק עליו בעניין מהותי זה: הוא לא היה מוכן להשוות את תפקוד הנפש לתפקוד הגוף. כלומר, הגוף הוא חומר, ולכן התפקוד שלו תלוי בחומרים שמהם הוא מורכב. למשל, אם אני בונה בניין וחסרות בו לבנים, לא אתפלא אם הבניין מתמוטט.

"אבל הנפש, טען אדלר, אינה תוצר ישיר של החומרים שממנה היא עשויה. היא בנויה עם אלמנט של בחירה. לאדם יכולים לקרות כל מיני דברים בילדותו, טובים או רעים, והשאלה היא איך הוא מפרש אותם, איך הוא חי איתם. מכאן צמחה שיטה אחרת, שיש בה הרבה אקטיביות. כשתינוק בוכה, פרוידיאני יגיד שהסיבה לבכי היא אוטומטית, כתוצאה מגירוי מהקיבה הרעבה. אדלריאני יגיד שהתינוק בוכה כי הוא רוצה לאכול".

הגישה הזו היא הפך הדטרמיניזם של פרויד, הרואה את האדם כמונע על-ידי דחפים בלתי נשלטים שהתנהלותו קבועה מראש בערך מגיל חמש.
"ודאי. האדם נתפס כפועל להשגת מטרות, ולא כמונע על-ידי הנסיבות. כשאנחנו רואים התנהגות אנחנו לא שואלים מה הסיבה להתנהגות אלא מה המטרה שלה".

מה לדעתו של אדלר השאיפה המרכזית של האדם? פרויד, למשל, טען שמטרת האדם לספק דחפים.
"לא! פרויד לא שאל בכלל מה המטרה, הוא התייחס רק לסיבות של ההתנהגות!"

אז אולי יהיה נוח יותר להשוות בין אדלר לפסיכיאטר אחר בן זמנו, ויקטור פרנקל, שטען שהאדם שואף למצוא משמעות לחייו. מה טען אדלר לעומתו?
"באמת, היתה יותר התאמה בין פרנקל לאדלר, אבל הגישה של אדלר היא מקיפה יותר. פרנקל מגדיר משהו פילוסופי, האדם מחפש משמעות. אבל מה נגיד לגבי ילד קטן? הוא מחפש משמעות? לא. הוא רוצה את אמא שלו. אדלר היה אומר שמטרתו של האדם היא להשיג תחושת שייכות".

מה זה אומר בעצם, שהילד מנסה להשיג תחושת שייכות?
"כשילד מתנהג לא בסדר והורים פונים ליעוץ בגישה פרוידיאנית, אומרים להם שכשילד מתנהג כך יש לזה סיבה. ומה יכול להיות הסיבה? כנראה חסר לו משהו! כנראה שחסרה לו אהבה. היום ילדים מקבלים כל הזמן אהבה, אי אפשר לטעון היום שילדים לא מקבלים מספיק אהבה. היו צריכים להיות הרבה יותר ילדים בריאים בנפשם, ולא היא. יש הרבה יותר בעיות.

"מסתבר שיש כאן טעות. אנחנו חושבים שזה עיוות בחשיבה. אדלר טען שהאדם פועל מתוך בחירה על מנת להשיג מטרות. הילד רוצה להשתייך, ליצור קשר, זו המטרה שלו. אם הוא מצליח להשיג את הקשר הזה בכך שהוא מפגין כל מיני חולשות והתנהגויות בעייתיות, אז ככה הוא עושה את זה. המגמה היא לגרום לזה שהילד יגלה בעצמו את כוחותיו, ולא ירגיש כל הזמן שחסר לו משהו אלא יהפוך לשותף פעיל במשפחה.

"הבסיס של התפיסה הזו היא שהילד מרגיש צורך להתחבר אלינו. כל התנהגות של ילד היא בעצם חיפוש קשר. הוא ממתין לתגובה שלנו.
"בואי נגיד ככה: אני יושבת כאן ואת שם. אם אני נורא רוצה להתחבר אליך, יש לי שתי אפשרויות: ללכת אלייך או לגרום לך לבוא אלי. אם אצליח לגרום לך לבוא אלי אני משיגה את המטרה וגם מרוויחה עוד משהו: שאני יושבת במקומי ולא זזה. זה בעצם מה שקורה. הילד רוצה שאמא תתייחס אליו. הוא יודע מה אמא רוצה ממנו, ואם הוא יעשה את זה הוא יתחבר לאמא, אבל הרבה יותר קל שאמא תעשה מה שהוא רוצה.

אולי יש לך דוגמה מעשית?
"אספר לך על מעשה שראיתי, והוא משקף את הגישה החינוכית הזו: שבת בבוקר, אני יוצאת מביתי ובקצה השביל אני רואה שתי אמהות צעירות, האחת עם תינוק בעגלה והשנייה עם ילד קטנטן כבן שנה וחצי, שיושב לרגליה ומשחק בצעצוע. האמהות התלהבו בוויכוח, והילד הקטנטן קם על רגליו ומתחיל ללכת. האמא מעיפה מבט, בטח חושבת לעצמה ששבת בבוקר אין מה לדאוג. יש לה עוד משהו חשוב להגיד לחברה שלה, והיא ממשיכה בוויכוח.

"הילד הולך והולך וכמעט הגיע לצומת. ברגע מסוים הוא קולט שהוא לבד. הוא היה בטוח שאמא הולכת אחריו. הילד מיד נופל על המדרכה ופורץ בבכי. האמא עומדת לרוץ אליו, אבל פתאום היא רואה שאני עומדת שם ומסתכלת, והיא השתתפה אצלי פעם בחוג הורים.

"היא פונה אל הילד בקול שקט ואומרת: אמא כאן. בוא אלי ואני ארים אותך גבוה גבוה. הילד מתחיל שוב לבכות והאמא עומדת במקומה. לא זזה ולא חוזרת על דבריה. לאט לאט הילד קם והולך אליה. היה לו קשה להגיע אליה בעלייה, אבל הוא הגיע אליה! היא שידרה אליו אמון מלא, והילד השיג את החיבוק של אמא בכוחות עצמו!"

יש לך דוגמה ליעוץ שנתת, שאפשר ללמוד דרכו על השיטה?
"זוג הורים הגיע להתייעץ איתי לגבי ילד מסוים. כשהם באו האמא היתה עם פעוט בן שלוש צמוד אליה, והם התנצלו שלא היה להם איפה להשאיר אותו. השיחה התנהלה בעיקר ביני לבין האבא; האמא היתה כל הזמן עסוקה בילד שירד ממנה ועלה עליה, ולא שיחק במשחקים שהיו אצלי בחדר, וכל דבר שהוא רצה הוא ביקש בצעקות. האמא הרגישה שהיא צריכה לתת לי הסבר, והיא אמרה: הילד אובחן כלא שומע, ולכן הוא לא מדבר.

"באיזשהו שלב של הפגישה הייתי צריכה לדבר עם האמא, לראות איך היא משתלבת בעניין, אבל היא היתה עסוקה בילד. אמרתי: טוב, אני מצטערת. אני מציעה שתבואי פעם אחרת, בלי הילד, ונוכל לדבר. לא, היא אמרה. באנו כל-כך מרחוק, זה יהיה בסדר. אמרתי לה: תראי, אני צריכה לנהל איתך דו שיח. אחד מהשניים: או שאנחנו מפסיקים עכשיו או שתתנתקי מהילד. שימי אותו על השטיח ותתנתקי ממנו, אם את מסוגלת.

"כיוון שהיה נורא קשה לה לבוא עוד פעם, היא באמת הבטיחה שהיא לא תתייחס אל הילד. הילד טיפס עליה ומשך ואני שתקתי. אני לא מדברת. ההתעקשות שלי היתה כלפי האמא. הילד לא מפריע לי, את צריכה להתייחס אלי ולא אל הילד. הם כנראה באמת באו מרחוק מאוד; היא הצליחה להתנתק מהילד ודיברנו.

"בסופו של דבר הילד השתתק, וזה היה חידוש בשבילם. אחר-כך קרה דבר מדהים: הילד פתח את פיו ואמר: אני צמא, אני רוצה לשתות. מסתבר שהילד יכול היה לדבר, אבל הוא לא היה צריך! הבינו אותו עם הצלילים שהוא הוציא מהפה. וכך הם קיבלו יעוץ בשביל שני ילדים. אבל זו דוגמה יחידה במינה. דבר כזה קורה פעם בחיים".

את חושבת שיש מקרים שבהם הגישה הזו לא מתאימה?
"אין כזה דבר".

למשל אצל ילדים פגועים, נכים. אולי זה קצת קשוח, לא כל-כך שייך.
"להפך, ילד פגוע צריך לגלות כוחות ולהתמודד, אלה החיים".

גם במצבים קשים, כמו למשל ילדים שהתייתמו כתוצאה מאסון? יש הורים שתופסים במצב כזה את הילד כמסכן שאי אפשר לצפות ממנו להרבה.
"הילד לא מסכן. זה אסון משפחתי, כולם סובלים. מצד אחד מתאבלים ומצד שני אוספים כוחות".

את מצפה מילד לאסוף את עצמו כמו מבוגר?
"למה לא? אני צריכה להאמין שיש לו כוחות לכך. בשביל לעשות שטויות יש לו כוחות? גם בשביל שטויות צריך כוחות"}.

[/spoiler]
אהבה: אהבה היא הכוח הממיר חומר לתנועה, מזונה של הנשמה בבית גידולה הטבעי

אחיטוהר לנצח (2005-08-02T20:50:44):
אני לא מבינה את המונח הזה צורך גנטי.
זה ניראה לי היום, שהצורך הגנטי הוא צורך שיכות
וילד יסיג אותו בכל דרך.
מה שאחר כך נישאר כדפוס.....קשה לי להמשיך מכאן, כאן כבר ניפרמו לי החוטים לקשר ולהבין ...

דליתוש ב (2005-08-03T00:52:33):
הודעה "של" בלהה שפר" פשוט מקסימה :-)

<מי כתבה? אחיטוהר, זו את?>
אחיטוהר לנצח
:-]כן.....

אמא של לילה (2005-08-03T01:27:11):
כן, מאוד מעניין מה שהבאת. מעניין. מעשיר. אבל... אין נוסחאות.

אחיטוהר לנצח (2005-08-03T01:44:11):
אבל... אין נוסחאות.
מה?
תסבירי,לא הבנתי...
ברגע שמבינים את הרעיון אין צורך בנוסחה.
אני חושבת, שכל הדיבור על גנטי הוא לא ממש נכון.
אני חשבת שילד יכול ליבחור מה לעשות עם מה שיש לו.
אם יהיו לו זוג הורים או הורה אחד ,אני חושבת שאין לזה קשר לנטיותיו המיניות.
אני חושבת שגם אז במידה ולא נולד כך
(לא יודעת יש מחקרים שטוענים שאנשים עם נטיה חד מינית ,מיבנה המח שלהם שונה)
זו דרך שלו להשתיכות.

אמא של לילה (2005-08-03T13:08:40):
אני חשבת שילד יכול ליבחור מה לעשות עם מה שיש לו
כן כן... כמונו , לא?

אחיטוהר לנצח (2005-08-03T20:39:39):
אני חשבת שילד יכול ליבחור מה לעשות עם מה שיש לו.
כל עוד יש לו את זה:

ציטוט מתוך הספר "חינוך בביצת הפתעה" של דן לסרי:
"הילדים זקוקים לדבר מה אחר - חינוך כאהבה.
אהבה: אהבה היא הכוח הממיר חומר לתנועה, מזונה של הנשמה בבית גידולה הטבעי.
חינוך כאהבה הרי הוא חינוכו של היחיד החד פעמי החי ומתחדש. חינוך כזה מכוון לעזור לכל אחד למצוא את ייחודו ועוצמתו על אף תבניות התרבות. כאן המפגש האינטימי עם הילד פותח חלל נושם במרחבי החברה הדכאנית, חלל בו הוא יכול ליצור את חייו כבריאה חד פעמית, השואפת אל האור."

וזה ברור לכולנו,פשוט היה יפה אז חשבתי להביא.
אני רואה פעוט וילד ומיתבגר כמו -אדם בוגר גירסה ראשונה.
לדעתי, הצורך שלנו בשיכות, הוא צורך על גבול "הגנטי".
האם זה צורך גנטי שהתינוק יקבל אוירה ... כזו וכזו נינוחה,, חיובית וטובה מצד שני ההורים!?
שואלת אמא של לילה
לא מסכימה שילד חייב אוירה...כדי ליגדול וליהיות אדם מתפקד אוהב מעניק מועיל וכ'.
אני מסכימה אם כך שאין לתת לילד לשאת באחריות הקשר בין שני ההורים.
אבל זה נשמע מדבריך משה, (מעניין גם לחשוב שישנן נשים שחושבות ובאמת ובתמים מאמינות, שלגדל ילדים ללא אבא זה טוב. אולי זה טוב להן עקב הקשיים העצומים שלהן עם גברים, אבל איך זה קשור לילד???? האם נכון לפתח עיוותים מראש בגלל שלאם לא היה את האומץ לפגוש את הכאב ולהשתחרר ממנו?.)
שאם נעשה ככה הילד יצא ככה...ואם נעשה אחרת אז הילד...."יצא" אחר
כלומר, שחיינו, תלוים בהתנהגות האחר,ואנו באמת חסרי אונים. וחסרי כוחות.
אז איפה הכח האין סופי שאיתו אנו נולדים?האין הוא שם עבורינו תמיד? ואנו מנצלים אותו, לטובתינו, עי התנהגות מטרתית
כלומר-מטרתינו היא שיכות לאם(בעיקר)
ואנו נעשה ככל שלאל ידינו , גם לשנות את מיניותינו.
כדי להשתייך?

משה אלבאום (2005-08-03T23:16:36):
לאמא של לילה
האם זה צורך גנטי שהתינוק יקבל אוירה ... כזו וכזו נינוחה,, חיובית וטובה מצד שני ההורים!?

נראה לי שעצם המניפסט הוא ההוכחה הטובה ביותר למה שקורה כאשר אין הרמוניה בין ההורים, ואחד לא רק שאינו הרמוני אלה מנצל לרעה את סמכותו.
הרי לא יכולה להיווצר פגיעה כל כך קשה שמביאה אותה לזנות שינאה ולרצח, ללא עיוות של הצרכים הבסיסיים, שהם צורך מולד.
כל מי שמסתובב עם פגיעה קשה מהוריו, מהווה את ההוכחה לכך שללא הרמוניה האדם יכול (לא חייב) להתעוות.
לדעתי העובדה שהאדם טרם למד לחיות בהרמוניה, אינה מהווה הוכחה לכלום מלבד הפרימיטיביות שאנחנו עדיין נמצאים בה כחברה.

את התיאוריות שאבתי בעיקר מהקשבה לצורך בהומיאוסטזיס (שאיפה לאיזון) של החומר בטבע. רוב התיאוריות איתן אני עובד התפתחו בזמן הוראה והטיפול של אלו שהצטרכו זאת, התיאוריות נשאבו מצורכי המטופלים ומהקשבה למה שקורה למבנה החומר בזמן השינוי. כידוע אנחנו בנויים מהמערכות : גוף, רגש, חשיבה, אנרגיה, שהן קודם כל חומר ולאחר מכן כל דבר אחר, לכן חוק ההומיאוסטזיס חל עליהם .
לדעתי, הצורך הזה (החיפוש אחר איזון של החומר) הוא הבסיס ליכולתו של האדם להתעוות על מנת ליצור איזון מחודש שאינו קשור לצורך הטבעי, אלה לשאיפה להיות רצוי אהוב ומקובל. המוח האנושי כל כך גמיש (פלסטי) שעבור קצת אהבה או קבלה (דרך החיוב או השלילה) יעשה כמעת הכול.
בספרות של - דר' אלקסנדר לאוון, דר' ווילהלם רייך, דר' גרדה בוסן,
Elain N Aron - Carol Stock Kranowitz - Carla Hannaford ואחרים רבים וטובים, שקראתי שנים רבות לאחר שהתיאוריה שבה אני עובד התפתחה, מדברים בצורה זו או אחרת על הצרכים ההתפתחותיים גנטיים של האדם, על יכולתו לאגור זיכרונות קשים כטובים בשרירי גופו ובשאר המערכות, ועל הצרכים לעבוד על השינוי והתפתחות המערכות, על מנת לזכות בחיים נעימים ומוצלחים יותר.
כמו כן תורת כף היד של דר' הולצמן, בנויה על עקרונות הפסיכולוגיה וממשיכה אותן, לכן מאפשרת לבדוק פוטנציאלים ותכונות גנטיות. תורת האבחון הכירולוגית המודרנית החלה להתפתח בגרמניה על ידי רופאים פטולוגים, שעקבו אחר תופאות גנטיות הניתנות לראיה ברורה על גבי כף ידו של התינוק ברגע לידתו.

הזדהות וצורך שבטי גנטי מולד, גורמים לכך שהורה המקבל ומגיב רק לחולשות, או משדר (לכיוון כלשהו) עיוותים בצורת כעס, פחד, חמדנות, יהירות שתלטנות ועוד, יגרום לילדיו להתפתח בדרך המובילה את ההורה לקבל אותו ולתת לו תשומת לב רבה ככל הניתן בהתאמה לתכונות המופגנות על ידי הורה

בנושא הומוסקסואליות ולסביות, ברור שחלק מהאנשים כאלה על רקע גנטי, וחלק עקב ההתפתחות הנפשית שהצליחו לפתח. לדעתי אין שלילה כלשהי בהם, להיפך, חלק מהאנשים הנהדרים ביותר שאני מכיר הם הומואים.

נושא חוסר החשק לקיים יחסי מין בצורה כלשהי, הוא זכות השמורה למתנזרים בכל העמים, וודי שאין היא שלילית אלה פריווילגיה. בקשר אליך אישית, יכול להיות שהכעס והפחד המופגן לאורך כל כתיבתך, מצריך התייחסות כלשהי לנושא.

מדברי בני קדם הנמצא כרגע לידי
הטונים של דיבורי ההורים, צריכים להגיע מין הלב, כעשר הפנייה אל אוזניו של הילד או התינוק מתבצעים בטונים אמיתיים ועיקריים אל הנושא, בחום ואהבה, כפי שידוע לכם שבחיים לא קיבלתם.
בקשר לשאלת הגנטיות של הצורך בהרמוניה הורית, הנושא מאוד קשור לדרך שבה אתם (כולל אני משה) גדלתם, זאת אומרת שאיך שאתם קבלתם מהוריכם את שהם היו, וזיכרונותיכם הקשים מהם, פה זה המקום לתיקון שלכם. אתם צריכים לשים לב כמה קשה היה לכם כשהרימו עליכם את הטונים וזלזלו ביכולותיכם להתגשמות קיומית.
מה זה התגשמות קיומים: התגשמות קיומית זוהי בעצם הבנת הרגע, ומפי עיני התינוק כל רגע הוא כמו אלפי אין סוף דקות.
לחן ולאדווה דעו המתיקו הוא שבחו את יצירותיו של תינוקכם, היוצר כל שנייה מחייו את בסיס התכלית של סגולות מחשבתו.
(הובא בשם אמרם ללא תיקון)

משה אלבאום (2005-08-03T23:24:56):
_אני חשבת שילד יכול ליבחור מה לעשות עם מה שיש לו
כן כן... כמונו , לא?_

ברור שילד יכול לבחור מה לעשות עם מה שיש לו, השאלה היא דרך איזה מסכים ומחירים.
כל אחד יכול להגיע להתפתחות מקסימאלית של האני, גם במידה וקיבל את הייחס הגרוע ביותר שיכול להיות. השאלה היא האם זה יקרה? באיזה תנאים זה יקרה טוב ומהר יותר (אם בכלל)? כמה מאמץ יידרש לנושא? האם רמת המאמץ תגרום לוויתור על דרך ההתפתחות? מה ייחשב למפותח על ידי אותו אדם? כמה מרירות וכעס יפיץ בעולם עד שיגיע להתפתחותו? האם הוא יהפוך לשונא אדם ולכן לאחד שעוסק בפגיעה מתמדת באחר ועוד.

אמא של לילה (2005-08-04T00:15:05):
הטונים של דיבורי ההורים, צריכים להגיע מין הלב
וזהו. כאן מתחיל ומסתיים הכל. אבל הכל.
הלב?
כן הלב. איפה הוא? כן. יש לי אזניים רגישות מאוד.
למה אני למשל כועסת, (היטבת להבחין שאני כועסת מדי פעם כאן באתר, ומייד חשבת על כך בטרמינולוגיה של עיסוקך, -ובכן התשובה הרבה יותר פשוטה.)- אני כועסת
כי האזניים שלי פשוט כואבות כבר לשמע הדברים שנשמעים מסביב, כאן ברחוב... בכל מקום.
כאילו מהלב. אבל רק כאילו מהלב.
זהו זה. בדיוק העניין. לא שומעת את הלב. שומעת פחדים, שומעת כניעה לפחדים, שומעת
נסיונות להטעות, לשבות את האחר בפיתויים (את הילדים בייחוד)
שומעת ניצול, שומעת זלזול, שומעת לב אטום, שומעת שרירות,
שומעת יהירות, שומעת שקרים- המון. המון המון המון המון שקרים.
שומעת נחיתות שלובשת עליונות,
לא שומעת את הלב.

אז כן, תגיד לי אתה אולי יקפצו מייד אחרים ויגידו זו את, את לא שומעת כי... בלה בלה בלה... את רוצה לשמוע ... כל הרשימה הנ"ל.
ואני שבה ואומרת הלב. לא שומעת את הלב.
שומעת היררכיות, שומעת מי שלמטה ומי שמעליו. כל הזמן בני-אדם משחקים את המשחק הזה ללא לאות , גם אלו שרואים עצמם מפותחים תודעתית- כל הזמן משחקים מי יהיה למטה ומי יהיה למעלה.
בכלל לא חשבו לנסות ולהפסיק לחלק את העולם על פי המוח ולהניח את השכבות האלו.
ואולי להיות שם עם הלב. שם אין יודע יותר ואין יודע פחות. שם מי שפוחד מרגיעם אותו ולא שולחים אותו שיטפל ביום מסוים בשעה מסוימת וישלם כך וכך עבור תיקון הפחד, אלא יש מי שירגיע אותו באותו הרגע .
שם איפה שהלב, איש אינו מרגיש בחוץ, לאיש לא קר ואיש אינו רעב.
שם איפה שהלב אין מורה ואין תלמיד . יש בני-אדם שברגע אחד החיים עלולים להלקח מהם
וכדאי שיעבירו את זמנם מתוך הלב.
כי כשהאדמה תרעד באופן פתאומי ותאיים לבלוע אותנו היא לא תשאל מי פה המורה ומי התלמיד. מי פה למד ומי לא.
כולנו שווים . קטנים ושווים זה מול זה מול , חסי אונים. חסרי תשובות.
לכן לנו יש את הלב.

איפה הלב שלך משה כשאתה מדבר כאן אתי. אתה מרגיש אותי? לאו דוקא כמשה שיש לו ידע עצום. אלא כמשה, אדם שיכול רק להרגיש אותי. לא למסור לי שום מידע. רק להיות כאן בשבילי. עכשיו. רק להיות עם הלב פתוח.
יכול?
יכולים?
איפה אתם? אתם שלומדים ללא ליאות. יודעים להרגיש את מי שהולך לצידכם ברחוב, את ילדכם , באמת ולא לפי שיטות ומחקרים אלא להרגיש, להתבונן בעיניים, לשמוע, לקלוט את הסמוי?
דבר לא משנה . רק הלב. רק הלב.
מחפשת רק את הלב.
מתפללת רק אל לבי ורק לגעת בליבכם.

משה אלבאום (2005-08-04T07:15:17):
ל אמא של לילה

(()) ליבי ליבי אליך.

אני באמת ובתמים יכול להבין את מצוקת הלב המופעל דרך רגישות ייתר לשמיעה, ללא בקרה כלשהי או יכולת וויסות.
מכיוון שאצלי הרגישות אינה באוזן בלבד אלה בעיקר בעיניים, ואני מתקשה באותם הדברים כמוך, ונראה לי שבעבר הרחוק שנאתי את אותם הדברים. יש כאלה שיטענו שגם הייתי קיצוני כמוך ואחרים יגידו שהייתי פשוט מוזר. להבדיל ממך,מעולם לא ידעתי להתבטא בכתב או בעל פה (התחלתי לכתוב לפני חמש שנים, תמיד יכולתי לקשקש).

בגלל שרגישויות ייתר גורמות להפרעות תקשורת כל כך ברורות, מזה עשר שנים שאני עוסק בפיתוח טכנולוגיות שיאפשרו לאדם להישאר רגיש ככל שירצה, אבל רק במקום ובזמן המתאימים לו. זאת אומרת שניתן ללמוד לחסום את רמת הקליטה בכל המקרים בהם איננו מעוניינים לחוש את מה שאנו חשים, ולפתחה כשרוצים.

אני קורא למצב הפרעות תקשורת, מכיוון שאת מרגישה דברים, שרוב בני האדם למדו לסגור בגיל צעיר ביותר ועבורך הם שקרנים. היכולת לחוש בעוצמות שלך, קיימת לרוב בני האדם, אך לחלק מאיתנו אין את היכולת לסגור את החושים ולווסתם לרמה שלא תגרום למהומה פנימית עקב האחר. הסגירה נעשית לרוב בינקות עקב מה שמרגישים מהסביבה הקרובה, שזה בעצם כל מה שכתבת.
ללא היכולת לסגור, חלק מאיתנו לא יכול היה לשרוד כלל.

מאחל לך המשך חיים נוח עד כמה שניתן, ללא התרגשות מהכלים (חסימות) שאחרים פתחו על מנת לשרוד בחברתנו (()).

חני בונה (2005-08-04T12:45:07):
משה אלבאום: השאלה היא האם זה יקרה? לא אנחנו המחליטים. לכל אחד יש את אפשרות הבחירה לקחת אחריות על חייו.
אמא של לילה:לא שומעת את הלב. שומעת פחדים, שומעת כניעה לפחדים שלך? של האחרים?
אהבה

משה אלבאום (2005-08-04T15:15:13):
איפה הלב שלך משה כשאתה מדבר כאן אתי. אתה מרגיש אותי? לאו דוקא כמשה שיש לו ידע עצום. אלא כמשה, אדם שיכול רק להרגיש אותי. לא למסור לי שום מידע. רק להיות כאן בשבילי. עכשיו. רק להיות עם הלב פתוח.

לצערי הרב, כשאני חווה עוצמת פחדים חזקה, אני לא יכול להגיב אלה באמצעות ניסיון לגרום להבנה שתוביל לשינוי במידה והאחר ירצה. כך אני בנוי. לפחות כך אני מגיב בכתב, כשחיבוק מעשי,ליטוף או טון מרגיע אינו אפשרי.
לא נותר לי אלה (()) (())

ל חני בונה
את צודקת לחלוטין. ברור שאין ידיעה מראש מי יצליח לשמור על לבו הפתוח, מי יצליח לשכלל את ליבו לאחר שנסגר, מי יתפתח באושר ומי לא כל כך.
נראה לי כחשוב לנסות כחברה לעבוד על היכולת להשתחלל, על מנת לא לגרום לכאבי לב כל כך קשים לכל כך הרבה אנשים.
מכיוון שהלב (הרגש) הוא המנגנון היחידי שבאמת יכול להיפגע בתהליך ההתפתחות, הרי שחשוב לנסות להבין את הגורמים לפגיעה בלב ולהפחיתם עד כמה שניתן. זוהי כל כוונתי.
באופן אישי, מכיוון שליבי נפגע כל כך הרבה וכל כך חזק מסיבות שונות, הרי שהמסר יוצא מתוך הלב ומקווה שיגע אל הלב (וגם לתודעה).

שמחה שמצאתי (2005-08-04T15:54:58):
אמא של לילה,
_דבר לא משנה . רק הלב. רק הלב.
מחפשת רק את הלב.
מתפללת רק אל לבי ורק לגעת בליבכם._
בשם עצמי, ורק בשם עצמי, בליבי את נוגעת, לא רק בזכותך, אלא גם בזכות זה שאני מאפשרת לך. ואני לא יכולה, משום מה לאמר את ההפך, כלומר, ליבך שלך, איפה הוא?
את מחפשת רק את הלב, אבל ליבך שלך אינו זמין, לכן אולי קשה לך לימצוא לבבות אחרים.
לא רגישות יתר ולא מיץ פטל.
<עדיין טוענת שיש לך רגישות אנרגטית, אבל זה לא קשור...>
אולי נראה לך שכו-לם סביבך אטומים, אז אני מסכימה שההתנהלות הכללית די אטומה, אבל אם תרדי לפרטים <לא רק את פרט, יש עוד כאלה, את יודעת> - תמצאי הרבה לבבות פועמים, בדיוק כמו שלך.

חני בונה (2005-08-04T16:28:55):
לא לגרום לכאבי לב כל כך קשים לכל כך הרבה אנשים.
ברור המקום שאתה יוצא ממנו. יחד עם זאת ההסתכלות של הכל תלוי בנו, שהכל בחירה, מניחה גם את האפשרות של שיקום הלב. זה יכול להעשות בעזרת הכוח המרפא של האהבה. נכון שצריך להסכים לה-לאהבה. גם אם קשה לי לאהוב אני מתחיל תהליך ריפוי כאשר אני מסכים לקבל אהבה.
אהבה

חני בונה (2005-08-04T16:34:00):
ל אמא של לילה
עוקצנות לא היתה שם. הרבה פעמים קורה שמה שאנו חשים כלפי הסביבה זו מראה למה שקורה איתנו. ולכן עשיתי הקבלה בשאלה שלי. יחד עם זאת זו הסתכלות שלי בלבד.
גם כך אפשר לומר את מה שהתכוונתי אליו:
הנפש מחפשת את החום ואת הקבלה נטולת התנאים. שיקבלו אותה כפי שהיא.

אחיטוהר לנצח (2005-08-04T20:28:06):
ביקשת שאפרט למה לדעתי, הלב שלך אינו בנימצא.אני אנסה להביא זאת כפידבק._ שמצאתי
ושוב ושוב נמצאות שם כל התשובות הענייניות , קרות על -א. ו-ב. ו-ג. מתוך משנתו של משה אלבאום... אבל היכן משה אלבאום ? איזו הילה של כריזמה גדולה אני מרגישה אלא שבתוך ההילה... ריק. האדם שההילה הזו שלו, אינו שם . הוא מנהל משרד, או אירגון, או צבא(לא סתם הדבקנו לך את תואר הקצין)

בדף של אלבום הולצמן.
חשבתי שתיהה לי היזדמנות, אוף דה רקורד,לנהל איתך שיחה.
עכשו, שזה פורום לא מחייב, (פה כווולם שופכים את עצמם)
כשאין מיסגרת,כשאני לא תלמידה שלך.
אבל למרות שניסתי, ואפילו צינתי עד כמה אני שמחה שמצאתי את "הקהילה" שלי....נחלתי מפח נפש.
כי שוב לא הבאת את עצמך כאחד האדם.הרגשתי כמו תלמידה ששואלת שאלות בשיעור,וחיכיתי למוצא פי כולם...אבל זה מהר מאוד(!!!!)לטעמי, הפך להרצאה ארוכה שלך,כאילו אתה מרביץ בנו חומר.
אין לי, תחושה שאתה מביא את עצמך.
אתה אכן מביא ניסיון עשיר מחדרי טיפולים. אבל הניסיון הפרטי שלך...החויה האישית שלך, עבורי זה שווה הרבה יותר.
כי כאשר המורה מביא את תחושותיו האוטנטיות, הפרטיות שלו,מיסתכל בעיני(למרות המחשב)
ואומר לי היתי שם גם אתה עברת את הפחד מהפחד וזה אכן אפשרי.
זה נותן הרגשת אמינות,הרגשה שמולך עומד אדם כמוך
ולא אלוהים חיים.
<מעולם לא ראיתי אותך או כל אדם כאלוהים חיים, אני מעריכה ולא מעריצה>.
למען הסר ספק, כמובן שאני לא מעונינת, שתביא את כל התהליכים,שעברת וכד,
אבל לתת תחושה, שאנו מנהלים שיחה בין אנשים שווים.שלכולנו זורם אותו הדם, וכואב אותו הלב.
כולנו רוצים עולם יפה יותר, אין אחד שרוצה יותר מהאחר.
אני קיבלתי את ההרגשה ההפוכה.

משה אלבאום (2005-08-04T22:18:12):
אני מבין שכאשר אחי, או אמא, למשל מביאות את הכאבים והטענות או סתם התפלמסות זה בסדר, אבל כאשר אני מביא את המסקנות שלי מתוך הכאבים והידע שאגרתי בעקבות כאבים אלו לאורך שנים רבות ולאחר עיבוד רב, לא??? נראה לי שלא כל כך הבנתי.
האם על מנת לחלוק את ההתנסויות שאגרתי בחיי, שהן סיכום שנים רבות של התמודדות עם הכאבים הפרטיים שלי (ומה לעשות שאני מרגיש את כאבם של האחרים גם כשלי) אני חייב להביא את התהליך של ההתמודדות בעצמו?? למה זה מראה או משקף יותר את הלב.
נראה לי שמי שיודע להקשיב, יכול להקשיב ולכן להבין שאת הידע, לא קבלתי מהשמיים ולא במקרה, אלה מתוך התמודדות רצופת שנים בכאבים הפרטיים שלי וגם של האחר.
יכול להיות שהדרך שלי להתמודד עם כאבו של האחר, בדרך של ניסיון למצוא את הדרך לעזור לו להקל עליו אינה מתאימה כאן, אולי צריך רק להחריש בקבלה ולומר לא נורא, תמשיך לכאוב אני אוהב אותך בכל דרך שתעדיף להעביר את עצמך, גם במידה ואתה מנסה לפגוע בכל אחד מתוך חולשות וחוסר יכולת להתמודד עם הכאב הפרטי. אבל מתוך קריאה של החומרים השונים, ובעיקר של לילה איני חושב שכך המצב (אולי אני לא מבין).
מלבד זה, בכל פעם שאני נשאל על משהו הקשור אלי ישירות, אני בהחלט חושף.
מתנצל אם איני בשלב של להתמודד עם רגשות העבר שלי דרך האינטרנט. במידה ומה שיש לי לתת נראה לכן מיותר, אתן מוזמנות להגיד זאת בפה מלא ולא ברמיזות. או שמע לא הצלחתן להרגיש את המקורות של מה שהעברתי ????
(())

משה אלבאום (2005-08-05T00:09:56):
סליחה על ההקבלה, אינה מתאימה גם לא במקרה.
לידיעתך, בחיי הפרטיים אני ליצן גדול, אוהב קלות וגם גורם לכך פעמים רבות. אני תופס עצמי כילד די מגדל, האוהב ספונטאניות, מאפשר לעצמי ולסובבים אותי מרחב מחייה ענקי (לפעמים גדול מדי), משתדל לא לבקר אחרים (למראת שזוהי מלחמה ארוכת שנים ומשתפרת מאוד).
לדעתי, הנתינה שלי היא מתוך הלב והרגש, ואיני רואה דרך לתת מעצמי את המיטב שבי בנפרד מהידע שהוא תמצית התמודדותי האישית. זה אני, ולא מתוך רצינות ייתר אלה מתוך דרך חיים של הקדשה לעזרה לאחר.
מכיוון שאני תופס אותך כנזקקת מאוד מבחינה רגשית, למראת שאינך אומרת בפירוש ואינך נוהגת לבקש ישירות, הרי שאת המיטב שאני יכול להעניק לך באמצעות המטריקס הוא היכולת להבין ולהקל שבהחלט אינה במקרה זה רצויה??
נכון שאין לי חוש הומור מי יודע מה, וגם איני אוהב להשתמש בו בכתיבתי (לקח לי שנים רבות לדעת מה זה חוש הומור, ושנים רבות עוד יותר להצליח להשתמש בו בדרך שאינה ליצנית).
במקרה של גידול ילדים כבמקרה של מרי פופינס והאב, אני מרי פופינס, אבל לא בשבילך אלה בשביל ילדי.

אף אחד לא רוצה ענייניות

לצערי הרב, המבנה הפנימי שלי אינו מאפשר להתייחס לכאב רגשי כל כך גדול כשלך, אלה דרך ניסיון (די כושל) לעזור.
אם את כל כך רוצה שיקבלו אותך, מדוע זה את מתקשה כל כך לקבל אותי כפי שאני ולא כפי שאת מעוניינת ?
מכיוון שהמיטב שבי אינו מספיק, מה כן, דברים שינסו לספק אותך ולכן תקבלי אותם כשקר (ללא ספק גם אני הייתי חושב כך).
מה כל כך מפריע לך שאיני מוכן לפתוח את רגישויות היתר שבי בגללך? האם העובדה שאני שולט בהן כל כך טוב מפריעה??
בעקבות רגישותך הרבה, איך זה שאינך מרגישה את המעמקים המועברים בכתיבתי? למה זה את נטפלת לצד הטכני בלבד ללא התעמקות במשמעות הרגשית המקופלת בהם?? (למרות מרי פופינס :-))
האם הרצון שיהיה ניתן לתקשר איתך בדרך רגילה הוא מעבר לגבולות ההשגה??

מכיוון ששנים רבות מאוד הייתי לא מובן, לא לעצמי ולא לאחרים, ומכיוון ששנים רבות חייתי בתחושת ניכור ובתחושה של שונה או אוטיסט, איני מעוניין עוד לא להיות מובן. מסיבה זו אני מקפיד מאוד על דיוק כתיבתי. נכון שהכאוס אינו עוד, ונכון שאינך יודעת להרגיש גישה כזו כרגשית, אבל איני מתכוון להיות לא מדויק או לא מובן מכיוון שלך קשה עם סדר וארגון. איני רואה כל פסול בכך, למראת שאת דוגלת בכאוס כגישה לחייך הרגשיים.
למה סדר, בהירות וארגון יוצר ריחוק? כי את מאמינה שהרגש חייב להיות מבולגן? כי עבורך להרגיש פרושו לא לחשוב? האם ניתן לחיות במצב בו האדם מפעיל את הרגש וגם את החשיבה ובוחר באיזה להשתמש?
מה דעתך לנסות את הצד שלי (שליטה מוחלטת בחושים מתוך בחירה) לפני שתפסלי אותו כלא רגשי? איך זה בכלל קשור??
היכולת לאהוב, אינה נופלת משלך, היכולת להרגיש את האחר, את האמת והשקר אינה נופלת משלך, היכולת שלי לקבל את האחר למראת הקשיים הרבים שלהם, מאוד מאורגנת ואפשרית בעקבות הגישה שלי, שעברה מהצד בו את חייה לצד המאורגן המאפשר את קבלתו. מה כל כך רע בכך??
לא כל אדם מקדיש את חייו להתרסה, אני הקדשתי את חיי לעזרה. כך זה יימשך למראת הקושי לקבל את המבנה הבסיסי שלי
:-)

רחל ה (2005-08-05T00:23:13):
אני חשה כמתפרצת לשיחה שאינה שלי ואינה מיועדת לי, אבל בכל זאת:
עבורי הדיוק והסדר והעדינות שלך, משה, משדרים נועם, רגישות, הכלה, הקשבה ו... אפילו אהבה במובן הרחב ביותר של המלה. שליטה עצמית אמיתית פנימית היא בעיני התפתחות אישית ברמה גבוהה ביותר.
הדיוק מאפשר האזנה, התבוננות ודו שיח מדייק ומדויק ללא דרמות מסיחות.
זה עושה לי חשק להיות באותו החדר איתך [לא מכירה אותך כלל] ולספוג בשקט את השקט הזה. לקבל חיבוק ולתת חיבוק ופשוט להיות שם בשקט. בשלווה.

אמא של לילה (2005-08-05T01:41:18):
למראת שאת דוגלת בכאוס כגישה לחייך הרגשיים.
מה?! איך?! איך הגעת למסקנה כזו?
.... אני חושבת... שאני פשוט לא מובנת... וכנראה שעליי לפנות פנימה לתוכי ולהבין איך זה שאני מובנת באופן כל כך רחוק מאיך שאני מתכוונת.
כאוס כגישה לחיי הרגשיים?! אני פשוט מתפלצת איך הובנתי באופן כזה.
זה מה שהבנת ממני?! אז על מה אני מדברת פה אם אני תופסת כאוס כגישה לחיים, אז למה אני פה יושבת עם זכוכית מגדלת, בכלל בחיי וחוקרת כל בדל של מחשבה ורגש שחוצים את תודעתי!?
וואו!? איזה פיספוס בתקשורת.
למה סדר, בהירות וארגון יוצר ריחוק? כי את מאמינה שהרגש חייב להיות מבולגן?
ועוד פעם אני המומה!!!
ככה נתפסתי מתוך הטקסטים שלי?!
אני כל כך המומה שפשוט אין לי כבר מילים. אני שמה לב שגם רחל ה כותבת כאן משהו בעניין כאילו זה נושא השיחה.
טוב , אני מרגישה שדבריי נלקחים למקומות כל שונים מכוונותיי.
אין לי ספק ועל זה אני בכלל לא מתכוונת לנהל דו-שיח, שלא אלו הן כוונותי.
כבר קרה לי כאן לא פעם בשהותי הקצרה כאן באתר שדברי נלקחו למחוזות.... שלא נדע...
כן, יש משהו בהחלט לקוי כאן בתקשורת.
אני יודעת במפורש את כוונותי אך משהו כאן לא בשל . אולי זו יכולתי להביא את עצמי באופן הזה, אולי זו אי בשלות להבין את התכנים שלי.
את עצמי אקח לפינה אינטימית, ביני לביני בכדי לבדוק מה קורה פה. קצת מעיקה עליי העובדה שדבריי ישארו כך... מובנים באופנים כל כך שונים מכוונותי, אך אני מרגישה שהקיר שאני נתקלת בו כאן , הוא מעבר ליכולותי להבקיע אותו.
אז אני מצטערת אם בשוגג (אותו שוגג שאני יוצאת להבין את מהותו) נפגעו ממני ( כך אני מבינה מדבריך בדף שלך על כל מה שמתרחש בדף הזה) ,לא היו לי כוונות כאלו. יתכן שהמדיום הזה... מפספס אותי , כי אם הייתם מכירים אותי
לא דרך המדיה הזו... הייתם מתוודעים לחוויה אחרת. חבל.
....במחשבה נוספת... ככה מעורפלת ולא מעובדת... חושבת שמיציתי את חוויית המפגש דרך האינטרנט.
תמיד חיפשתי לשמוע את גוון הקול ואת העיניים ... והנה איך אני מצטיירת במדיה שלא מספקת לי את הבסיסי שבקשר.
זו התשובה כנראה שהמקום הזה לא עבורי. לא יכולה עכשיו לצאת למסעות צלב כדי להוכיח שאני שונ ממה שמצטייר ואין לי כוונות להתחיל לנדוד לדפים אחרים מתוך תקווה לאחרת. תודה.
שלום.

משה אלבאום (2005-08-05T06:40:33):
ל אמא של לילה

יותר מזה, באמת מצטערת אם פגעתי. הכוונות שלי היו כל כך הפוכות

לא נפגעתי ממך כלל, מדוע זה שכאשר הדיון מתחיל להיות עינייני, את תמיד טוענת שאינו מתאים לך (בעבר פעמיים) ומתרחקת??

האמרה הציץ ונפגע , יכולה להראות על פגיעה, אבל גם על ההתמכרות שהנושא יכול לגרום למשהו מתוך הנאה, זאת לפחות כוונתי וכך לרוב משתמשים בה.

יודעת את התשובות . לא יכולה לפתוח אותן כאן.

אני את סוגרי פותח לדיון, מדוע את לא?? מדוע המעיים שלי אמורים להיות חשופים ומובנים עבורך (למראת שהם לא) ושלך תמיד מוסתרים (כביכול)??

חבל שתברחי סתם כך, אני אוהב את הקשר בינינו.

בהצלחה, להשתמע :-)

דבר נוסף, בתחום ההוראה ישנו משפט היכול בהחלט להתאים.

אין תלמידים גרועים, יש מורים לא ברורים או מובנים (כאלה שלא יודעים ללמד)

לדעתי עליך חלה החובה לנסות להיות מובנת, אבל רק במידה וקשר או תקשורת איתנו חשובים לך (())

אני בכל זאת עקשן ואיני מוותר עלייך.

אחיטוהר לנצח (2005-08-05T09:58:00):
לי היה חשוב, לומר, היה לי חשוב, לישמוע את שנאמר.
כן, זה הרגיש לי אחרת, אחרי
אני את סוגרי פותח לדיון,
אני אוכל לכתוב את הכאבים והטענות או סתם התפלמסות שלי,בחופשיות.....
למרות שאני לא מצפה מאפחד כאן ליהיות,
אין תלמידים גרועים, יש מורים לא ברורים או מובנים (כאלה שלא יודעים ללמד)

למרות, וביזכות ניסיונו האישי של כל אחד, הרי כולנו אוחזים במישפט, משני קצותיו
משה אלבאום
נכון}
הלב שאני מדברת עליו., שם בלתי אפשרי לשקר. שם לא יכול אדם להעמיד פנים !!!

אמא של לילה (2005-08-05T10:39:48):
הנה שבתי משה. אני לא מסוגלת להפנות עורף לחום. וקריאתך היתה חמה.
זהירה, אני שואלת את עצמי... מתי יגיע הרגע ששוב יהיה פה קר ?....
אבל משנכנסתי זה כבר לא רלוונטי. אני פה. כמה מגוחך??... הולכת באה ... שוב הולכת שוב באה... רוצה להגיד דברים ... אבל חוששת להקים עליי כל מיני ... שפוגעים בי... כן... כל פעם שחשפתי את עצמי היו פה כאלו שמייד נכנסו, לא בלשון בוטה וצעקנית כמו שלי, אלא בלשון מסודרת(לא אלו שמשתתפים בשיחות אלא כאלו שעוקבים מן הצד ומחפשים את הרגעים המתאימים להכנס ואלו המתאימים הם אלו כשאני חושפת חולשה). אני מכירה אותם. אני יודעת מי הם. אני יודעת את היטב את המטען שהם נושאים ביחס אליי, מבלי שאעשה להם דבר.הם נושאים אותו ביחס אלי ... רוצה להגיד סתם, אך זה לא סתם... משהו בקיום שלי מפריע להם, אין להם את עוז הרוח ואת הכוונה הטובה לפתוח כדי להביא לשנוי לכן הם מטפטפים את הארס שלהם ככה בין דיונים כאלו, בדיוק כאשר דיון מסוים מזמין ממני איזו חשיפת חולשה.
לא, אלו אינם דמיונות שלי , אלו דברים שנבדקו לאורך זמן ודברי מבוססים. כתופעה בכלל הייתי שמחה לחלוק איתך ואיתכן. אבל אם תרצו. זה לא דחוף ואין לי ספק שאני יכולה להיעזר בכם.
  • זה היה ההסבר ללמה חשבתי לעצור את עצמי ולא להכנס שוב למקומות שבהם אני עשויה לחשוף את חולשותיי.
אפילו רחל ה, שאין לי איתה שום קשר ואין לי ספק שכוונותיה לא היו כנגדי הצליחה להוסיף אלמנטים של פגיעה בי בדבריה כי כביכול חיזקה את דבריך לגבי הסדר שברגישות לעומת הכאוס שאני כדבריך אתמול-דוגלת בו. נדמה היה מדבריך שאני מן יצור חסר רגשות וחסר רגישות. לא מבדילה בין דבר לדבר. מן משהו כזה העטוי עור של פיל.
והרי כל מה שמתרחש כאן בשיחות האלו מתרחש דוקא משום שאני מרגישה עוד רובד של התנהלויות שהוא כאילו מנותק
מהמעשיות. אנשים מדברים, מתחבקים, מנהלים עניינים גדולים וקטנים מתקרבים, מנהלים חברויות וקשרים ואני, אני לא מרגישה שהם נאמנים למה שאומר ליבם חרש עמוק בפנים.
אז אני אומרת. ואני גם שבעה מכל מיני אמירות כמו זו למשל שחני בונה ציינה שאולי זה שיקוף למה מתרחש בתוכי. אני כל כך שבעה מהאמירות הניו אייג"יות האלו ש-תשמעו כולכם, למה בני- האדם אימצו כל כך בקלות את האמירה הזו, לאן שלא אפנה כל אחד יוכל לזרוק לי את הטיעון הזה- זה מוזר לא? עבודה פנימית היא דבר קשה, מסובך... והנה הכל נפתר, אין לי, אחריות, אמרת משהו ? אם כך זה שלך? זה משקף אותך... אריה טרף אותך? אה מסכן, זה שיקף את העובדה שהזמנת לעצמך את זה.
אני כל כך שבעה מלשמוע וזה גם מקומם אותי. אני רואה אנשים שבמחיר נזיד עדשים דלוח קנו לעצמם מקום ומסתובבים כאילו פיצחו את סוד הקיום. הרי לילמוד תורות (ואני לא מדברת עכשיו על משנתך, משה) , זה הדבר הכי קל בעולם.
ללמוד? לשנן? אין קל מזה! לא צריך שום בית ספר בשביל זה-(לכן גם בתי לא הולכת לבי"ס) . לא החומר, לא התוכן, לא השינון, לא המלל, כל אילו הם מקומות שאנחנו מוזמנים ומתפתים תמיד ללכת אחר השקר. שם אפשר לשקר ואיש לא יבחין כי אנחנו משננים את החומר באופן מדויק.
אבל!!!! הלב שאני מדברת עליו., שם בלתי אפשרי לשקר. שם לא יכול אדם להעמיד פנים !!!
לכן אני לא מאמינה בשום סוג של לימוד. אבל שום סוג. כל הידע יכול האדם לרכוש בעצמו. דבר אחד של ידע אין לי מתוך מסגרת לימודית.
ואת דרכו של הלב- אי אפשר ללמד.
כלומר- מה שניתן ללמד (ידע)אין צורך ללמד.
ומה שלא ניתן ללמד- דרכו של הלב....- לא ניתן ללמד.
ובכל זאת- לשם כך נועדו האינטראציות.
אם את האינטאקציות האנושיות אני מעבירה בהעברת חומר עיוני, אני כמו... מחללת קדושהה (סליחה על המליציות).
האינטראקציות עם בני-האדם נועדו למען חשיפת הלב. תרגול בחשיפת הלב. ה-היות, ה-להיות.
בלי תוכן מסגרת. כדי להמחיש אומר בהקצנה למרות שעבורי זו אינה הקצנה- תפסיקו לייחס לידע כזו חשיבות. הידע לכשעצמו הוא מקור לתחרותיות, לניכור, לקביעת מעמדות, למלחמה גם אם היא סמויה וחבויה, הוא העמדת סייגים בין בני-האדם, הוא מפריע להתבונן בעין נקייה בדברים.
בני-אדם הופכים בעת שהם סוגדים לידע שצברו לכאלו שאינם יכולים לקיים יחס בלתי אמצעי עם הסובב אותם.
זה כל מה שרציתי ממך- אני מעריכה את מה שהשגת בחייך למרות שאינני יודעת פרטים , אני חשה, ואני חושבת שזה חשוב, - אבל רציתי לחוש אותך. אותך. הנה אני אפילו מתחילה יותר ויותר לחוש חום ולהתענג ... כן... סליחה אם נשמעת יהירות מצדי עכשיו... אבל השיחות האחרונות שהיו לנו גם אם עברתי אני כמה מקומות בלתי נעימים(לא יודעת מה איתך) -
קרה בהם משהו, היתה התרחשות, לא רגילה, לא במקומות הבטוחים והידועים מראש של שנינו, אי לכך, במקומות האלו שלא ידענו שנדרוך בהם, יודע מי נתן שם את הטון? לא הידע, הידע היה מבולבל וחסר אונים.- הלב!!!
למה חזרתי עם כל כובד המילים שלי - אפילו שנעצבתי אתמול? מה קרא לי? ליבך קרא לי! והייתי משוכנעת שלא אשוב.
אבל ללב לא מסרבים. ללב לא מפנים עורף. אני על כל פנים כך נוהגת. ומוסרת לך- ... שנגעת בלבי.

חני בונה (2005-08-05T11:33:11):
למה בני- האדם אימצו כל כך בקלות את האמירה הזו יכולה לדבר רק בשם עצמי.
היא האמירה הזו באה מבפנים, בעקבות עבודה פנימית לא קלה. היא האמת שלי וכאשר אני מתמקדת באיך אני יכולה לעזור לעצמי , העבודה שלי הרבה יותר יעילה ופחות קשה. רואה שכך אני יוצאת נשכרת הרבה יותר מאשר בתקופה שבה הייתי עסוקה בלהאשים אחרים בצרות שלי.

רחל ה (2005-08-05T13:42:58):
אמא של לילה,
שלום לך,
צדקת, אני אכן אמרתי כאן דברים מתוך עצמי לגמרי ודיברתי על החוויה שלי הפרטית, הנחווית כשאני קוראת את דבריו של משה.

ובכל זאת אני מבקשת להתייחס לדברייך.
אני חשה מתוך הדברים שאת כותבת כאן ובדפים אחרים את הדברים הבאים:
יש לך צורך מאד חזק במגע מהבטן, מהלב [כמו שאת אומרת] וכל מה שלא נחווה אצלך כקישקע'ס - לא נחווה אצלך כמגע כזה.
כל מה שאינו כזה גם נחווה אצלך כשקר, כלא -אמת.
כל מי שאינו פורס מייד על השולחן, כמוך, את כל מה שיש - קצת כמו בקוביזם... - נחווה אצלך כלא אמיתי, או לא אותנטי או משהו כזה.
כל מה שאינו כזה אולי אפילו אינו נחווה כממשות עבורך.
למה הדבר דומה בעיני? למישהו שיש לו תת-תחושה, כלומר - שכדי לחוש מגע נוח ו"נכון" הוא צריך לחוות מגע חזק, יציב ועמוק, אחרת כל מגע אחר נחווה אצלו כחלש מדי או כלא "נכון" עבור גופו, ואולי אף לא נעים.
אני מרגישה שאצלך, כל מה שאינו אינטנסיבי, חזק, סוער, ובעצם - קישקע'ס, כמו שכתבתי, אינו אמיתי.
אני רוצה להציע משהו -
יתכן שאחרים די להם בחוויה פחות חזקה ופחות אינטנסיבית וזה כן מרגיש להם אמיתי ואותנטי ומספיק חזק ואינטנסיבי ולכן מתנהלים באופן הזה. אין לי ספק שברגישותך הרבה את אכן חווה תחושות הנמצאות מעבר למה שאנשים מעונינים להביא או אפילו כאלה שהם אינם מודעים להן. אולם אין לזה ולא כלום עם "אמת" או "שקר", אלא להתנהלות בקצב ובסגנון שונים.
יתכן שהצורך מביא אותך לחוות את הדברים כך מתוך עצמך ושהחוויה שלך משקפת מציאות הנכונה לחוויה הפרטית שלך.

אני אומרת כל זאת כי אני מזהה אצלך משהו הדומה להתנהלות שלי, התנהלות אשר למדתי לווסתה עם השנים, למדתי ליהנות מיתרונותיה ולהשתדל להמנע מ"לכפות" על אחרים את הקצב והסגנון האינטנסיביים שבה.
אנ כותבת "לכפות" במרכאות כי ברור לי שאין לך כוונה כזו [כמו שלי לא היתה].
אבל התובענות המתקיימת מתוך הסגנון שלך - מאליה כופה את עצמה על אחרים מעצם תובענותה.
מה את אומרת? יש בזה משהו?

חני בונה (2005-08-05T15:24:22):
יש להניח ולהעניק את הקרדיט שאני מודעת למגוון אפשרויות הפרשנות ולאחר בדיקה , בוחרת בגישה אחרת
מניחה
שבתשלום

שמחה שמצאתי (2005-08-06T12:06:00):
ההיה זה חבקוק הנביא שאמר- צדיק ורע לא , רשע וטוב לו.
לא בדיוק. אולי התכוון. ובכל מקרה היה מאד זועם. על הרשע זעם. ובכל זאת אמר...צדיק באמונתו יחיה (עוד חזון למועד..).
השאלה העתיקה של "צדיק ורע לו רשע וטוב לו" - מיוחסת לדעתי בעיקר לאיוב. אבל לא רק.
ובכל מקרה, זהו לא ציטוט. זוהי תהיה. ובספר הספרים, חוזר ומדגיש, כל הזמן, ששימחת הרשעים, קצרה היא וללא תוחלת. ואילו הצדיקים....וכו'.

שלווה ב (2005-08-06T14:14:55):
שאלת "צדיק ורע לו רשע וטוב לו" מופיעה כמה פעמים בתנ"ך ואצל חז"ל

למשל כך שואל ירמיהו (יב, א):
"צדיק אתה ה' כי אריב אליך אך משפטים אדבר אותך: מדוע דרך רשעים צלחה, שלו כל בגדי בגד?"

וחבקוק הנביא (א, יג) שאל: "למה תביט בוגדים, תחריש בבלע רשע צדיק ממנו?"

ובקוהלת (ח, יד) נאמר:
"יש צדיקים אשר מגיע אלהם כמעשה הרשעים
ויש רשעים אשר מגיע אלהם כמעשה הצדיקים"

בתלמוד הבבלי, ברכות ז ע"א, מסופר שמשה רבנו "אמר לפניו ריבונו של עולם מפני מה יש צדיק וטוב לו ויש צדיק ורע לו יש רשע וטוב לו ויש רשע ורע לו".
פלונית אלמונית (2005-08-06T14:53:10):
וכדאי גם לבדוק במשלי.......

אמא של לילה (2005-08-06T16:38:52):
טוב, אתם חייבים לשמוע אותי עכשיו. וגם את שלווה ב שהרוב פה בזכותך.
אתם פה? כי זה... ככה חושפני וגם ... מורכב...
אתם אתי? (אתם יודעים כבר שבלי קהל אני לא קיימת ומה אני לא יעשה כדי לזכות בו... (תקחו את האמירות שלי בבקשה בפרופורציות הומוריסטיות, אין לי כוח שוב לחזור למלחמות,

אז.. אולי זה יהיה מבולבל , אבל סומכת על האינטיליגנציה שלכם -
הייתי ככה בסימן החלשות ביומיים האחרונים. הרגשתי שהאנרגיות שלי ירודות ומן תחושות תבוסתניות שהולידו מחשבות בעלות סממנים של דמוי עצמי נמוך, ואי בטחון בדרך שלי, מחשבות על איך אצל אחרים בטח המציאות יותר מוצלחת ואצלי אולי היא לא אי..אי..אי.. וכל הווריינטים שמסביב. היות ואני בקיאה במטריות הללו אני לפחות לא נבהלת ויודעת לשוחח עם עצמי ככה כמו עם ילדה קטנה שנפל עליה מצב רוח רע ורואה הכל שחור ואני מנסה להראות לה בעדינות את הכל מהבטים אחרים. זה לא היה פשוט , הילדה הזו בתוכי התעקשה להוכיח לי שהכל רע בחיי ואני הבנתי שיש לי עסק הפעם עם עקשנית רצינית אז להתנח בה לא כדאי אלא רק לחכות בסבלנות עד תעבור לה העננה..
בינתיים, בעודי מעניקה את הכבוד לילדה העקשנית שבתוכי , המשכתי אני להתעסק בארגון מחשבותי. שמתי לב שעולים בי צרכים מאוד מאוד גדולים לביטויים של חום. ממש הרגשתי את עצמי משוועת ולו לבטוי הכי צנוע וסמוי אך קיים וחזק של משהו שיחוש אותי. כן כך, כמו שאני מכוונת על לילה, בסוג של תדר כזה. משהו שיהיה סקרן בקשר למצבי, שיחפש בעדינות בלי להכביד עלי לדעת היכן אני ולשם שיגיע גם בעדינות ולא יעשה רעש גדול מהעובדה שהגיע ויהיה שם אתי.
לצורך המשך עלי לתאר כמה עובדות- אין בחיי שום דמות כזו כפי שתיארתי.
בימים כתיקונם אני לא חווה ולא מחוברת לעומק של תחושת החסר הגדולה הזו. אך בימים כמו היומיים האחרונים... הנה תיארתי.
חשבתי לי על המעגל הקרוב והאינטנסיבי שנוצר כאן ב-פיצפונת על אחיטוהר, ושמחה_ ומשה_ שלושה שאני חשה את קרבתם באופן בהחלט לא מבוטל... את התכתובות האחרונות שלנו כולנו מכירים .עם אחיטוהר..... בתחושה... משום מה ...(שאני לא מתכוונת לצאת פטורה מהסבר) העדפתי מעט להתרחק.... שמיכה התרחקה ופירשתי זאת בעקבות השיחה איתה והנה באופק מי שנראה ככתובת שממנה אשאב כוחות היה... כן... ... כן... מיודעינו היקר... משה... או בכינוי המחתרתי... הקצין... כן... לשעות אחדות נהפכתי אני לאהובת הקצין מבלי שהקצין התוודע לכך..
אני חושבת שמילותיו החמות (אני לא יודעת אם התכוון בכלל אך יתכן שאזני היו די רעבות)- שביקש ממני לשוב לדיון ושהוא אינו מוותר עליי, אלו היו המילים שהמסו את לבי. כן משה_ הנה קבל עם אני מדווחת על שעות אחדות שלבי היה שלך. כן. פשוטו כמשמעו, התאהבתי.
האתר היה שומם אתמול, שמתי לב שהיה מצויין איפשהו שהיה קומזיץ אז תיארתי לעצמי שכולם הלכו לקומזיץ, רק אני לא... (שוב תסמונת אחותי והחבורה הסודית), לכן החלטתי לכתוב למשה(לקצין שלנו) ישר למייל שלו. הרי כבר נסיון אחד מר היה לי איתו... אז אולי זה הזמן לתיקון.
אז כן... השתפכתי בפני המחשב שלו ופרשתי את יגוני ואת אומללותי ואת הצורך שלי בחום וכן את בדידותי(הכל נכון, רק אתם יודעים, הפרספקטיבות בחיים משתנות). ולאחר ששפכתי את רחמי העצמיים וקיוותי לחוש טוב יותר.....!!!!!....!!!!
לא כך קרה. חשתי רע יותר!!!
ומכיוון שחשתי רע יותר שוב שלחתי לו מייל. כבר לא זוכרת מה היה בו... ועדיין לא חשתי טוב.
והוא לא עונה... והאתר שומם... ישבתי לי שקועה עד מעל האזניים בים של רחמים עצמיים שחלישים אותי יותר ויותר
... כבר חשבתי לשלוח עוד מייל ואז לחטוף כמובן על הראש מהדון זואן הויטואלי שלנו אלא שאז... נתקלתי במה ששלווה ב כתבה. אתם פשוט לא תאמינו או שדוקא כן תאמינו, כל שורה שקראתי נתמלאתי כוח ועוד כוח ועוד כוח ועוד כוח.
והמלנכוליה עברה, והרחמים העצמיים נעלמו... ובת צחוק חזרה אל שפתיי. ופתאום הכל נראה לי בפרופורציה אחרת.
אז מה בעצם רוצה להגיד....
שהנה התשובה... - כן, משהו בהוויתו של משה_ שהיא כל כך גברית ,הנחרצות, הסוג הזה של אנרגיה פורצת, נעה קדימה בעוצמה... יש בה לרגעים לסחרר את ראשי כאישה הרוצה לנוח לצידו של גבר שינהל קצת את החיים. שאהיה מוגנת תחת השריון המגן והחם שלו... להתענג ולו לדקות מהאשליה שאין סכנות בעולם. שאיני לבד. זה כל כך כובש, כל כך יכול לרגש.....
וגם כל כך יכול החסר הזה להעציב ... ולהחליש...
אבל אילולא מילותיה הנבונות של שלווה ב הייתי אולי שוגה באשליות כמו ילדה בת-שתיים עשרה והרי מזמן אני כבר תופסת שהחיים אינם כפי שנראים לילדה בת שתיים עשרה.
נדמה לי פתאום שההסחפות אחר הכמיהה הזו לגבר באופן שחוויתי זאת ב-12 השעות האחרונות הן פן של אישה מאוד לא בוגרת שחיה בתוכי ואני נאבקת בה לעיתים. לא בטוחה שאני יודעת לחיות איתה בשלום ופוחדת ללכת אחר גחמותיה.
שלווה ב העירה אותי מחלומות בהקיץ ושבתי אל מיכאלה זו... שהיא אם חד הורית בבחירה. לא ברור לה מה יחסיה עם גברים אך היא אדונית לחייה.
ולעיתים אני מוצאת שהשקיעה הזו בחלומות בהקיץ... בחיפוש ובצפייה שכנראה מקננת בתוכי לגבר שיהיה חב.. וכ"ו... לעיתים זה מחליש אותי כי אני חיה את החסר במקום את המלא...
בקיצור... לא יודעת מה התשובה.
זהו. סיימתי. מקווה שלא סבלתם.

רק עכשיו שעה אחרי שכתבתי מה שכתבתי אני מבינה מה כתבתי. אתם הבנתם ?

אז מה כתבתי? כתבתי (כך פתאום נדמה לי) שבשעה של דעיכת מצב הרוח, בשעה של שפל, קורא לי הדפוס הישן או שהוא נחלץ לעזרתי ומציע לי את ההתעסקות במין השני כאילו מתוך - אסקפיזם.
אני נדלקת, אני מתאהבת, אני בעצם צובעת לרגעים את החיים שפתאום יש בהם רגע של נשבירה, של עומס יתר, אני פותרת זאת ע"י איזו חגיגה נטולת כל הקשר מציאותי. הרי מה, אני לא רוצה עניינים עם אף גבר.
הרי שבעתי מכך עד מעל לאוזניים. אני רק מדמיינת לעצמי את הסיטואציות המוכרות ואני רוצה לברוח לקצה העולם.
אבל הדפוס עדיין עובד. הוא עובד כי זה נעים. זה כמו סם. להתאהב... המממ.... זה נעים... לשגות בחלומות... להיות באמת פוסטמה לא סתם כנוי שאחיטוהר ושמיכה התרגלו לקרוא לי... להתבונן בחיים במבט מצועף... לחיייך על שום כלום... סתם להיות בטטה ולהינות מזה... ומה עם הצד השני? האם הוא בכלל מעניין אותי כאדם כשאני מתאהבת? ודאי שלא.
אבל אני יודעת לעומת זאת שחברות היא ערך באמת עליון שלא הגעתי אליו.
ושוב אני חוזרת לשיחות הקודמות... לא מרגישה שגבר בכלל מסוגל להכיל אותי.
והשאלה למה אני נחלשת כשאני מתאהבת, שימו לב, נדמה לי שאני יודעת את התשובה- אני חושבת שאני כל כך גדולה על גבר שכדי שיכיל אותי אני חייבת להקטין את עצמי וזה מייד גם מחליש אותי.
מי יהיה מוכן להיות עם אישה שמאמתת ומעמתת אותו עם כל מה שלא נוח לא שיעמתו אותו. אני אישה שבורחים ממנה.
הגבריות הקוסמת יכולה לעשות את שלה אך אחר כך אחרי זמן קצר שאני מרגישה שהקטנתי את עצמי די על מנת שהגבריות התרנגולית תעשה את שלה, חייבת לבוא במלוא הדרה גם מיכאלה השלמה. ושם הם לא עומדים בזה.
אז מצד אחד... חבל... חבל מאוד... הייתי רוצה. להיות אני לגמרי על כל מה שמאפיין לא להוריד ממני, לא להגביל אותי, לא לצמצם את עצמי... ואני רואה אצל רוב הנשים שאני מכירה שהן בזוגיות, כמה מחירים הן משלמות על ההיות המלא שלהן.
ולפעמים כאשר הן כועסות על שהן צריכות לשלם מחיר הן רודות בבן-זוגן וזה נראה עלוב לא פחות.
.... ובכל זאת... נעים להרגיש שמתאהבים.
משה_ נעלמת בגלל זה? נבהלת ממני? נבהלת שהתאהבתי?
אני יכולה להרגיע אותך למשל שזה משהו אצלי כמו וירוס... כמה ימים וזה חולף,
ואני גם יכולה...לרצות להרגיע אותך ולא למצוא שום דרך להרגיע אותך... כי מי יודע? אולי אתה אהבת חיי?
מה קרה לחברותי אחיטוהר ושמיכה? גם הן נבהלו? או שהן מסמיקות במקומי. כי אני למשל... מה שמפריד ביני לבין גיל 12 שאני מאוד מאוד מאוד לא מתביישת מאהבה, ומהתאהבות...
בטח ייצו עכשיו כל הדוקטוריות לזוגיויות ויספרו לי שלהתאהב זה לא כמו לאהוב אבל הן בטח רק מתוך קנאה מדברות כי כשהן מתאהבות הן חייבות להסתיר ... לעומתינו החד הוריות!!!
מגיע לכן כל אלו שמזווגות.... אנחנו חופשיות! יחי החופש!

שלווה ב (2005-08-06T20:28:46):
תודה על מה שכתבת לי.

וואו, איזו דרמה :-)

ומאוד אוהבת את "שבועת אמונים" ועוד סיפורים ברוח זו של עגנון. יש לו עוד כמה סיפורים מהסוג הזה.

שמחה שמצאתי (2005-08-07T09:03:00):
הוי ההתאהבות. הסם המתקתק.
אמא-של-לילה.
לא, לא חולקת איתך את ההתאהבות בקצין הספציפי הזה. הייתי שם. מזמן. עבר לי. מזמן. מאז כבר היו התאהבויות אחרות. אינספור. כרגע, לא.
לא יודעת למה עוברים עם זה על סדר היום, ולא עומדים כאן להריע לך. אולי כי לא ממש יודעים שאת רצינית או סתם צינית. מי שרגשותיו מתהפכים כל 5 דקות (!) - הכי בטוח לשתוק ולחכות לאיזה יציבות שתימשך לפחות יום שלם.
ובכל זאת התאהבות. ועוד מתוך איזה חולשה של דפוס ישן שמציף אותך מידי פעם. ואת מרשה לעצמך לחלוק כאן. ואז שוב מתחזקת פנימה, מתיישרת וחוזרת לעצמך. הללללללללללו? - מי יכול לעמוד בקצב שלך? חשבת פעם שאולי האינטנסיביות שלך לא נותנת מקום לאחרים? אני לא אומרת את זה כתלונה, רק ככה, מתוך החוויה האישית שלי אותך. כי, אני אישית, אין לי בעיה עם זה, למדתי איך לא להישאב למקומות שלא נעימים לי ובכל זאת להיות שם.
וזה מוביל אותי למושג 'חברות' שהזכרת איפשהו למעלה. לטעמי חברות זה משהו שנבנה לאורך זמן. (גם זוגיות, אגב, אבל לא'משנה עכשיו) משהו שנבנה תוך שהוא נהרס ושוב נבנה מחדש, זה משהו שלא רוצים לוותר עליו, ובו זמנית אפ'אחד לא רוצה להצטמצם בתוכו וגם לא צריך. ולשם כך זה לוקח זמן. ואת, לפעמים נידמה לי שאת, אין לך זמן, ישר את זורקת 'גט' ואח"כ מתחרטת, וחוזר חלילה. מצידי זה בסדר. נראה לי שגם מצידך זה בסדר. ויש גם כאלה שקשה להם עם זה. ככה להשאר עם משקעים, ולהמשיך הלאה, כאילו כלום. כי את לעיתים אומרת דברים קשים. קשים מנשוא. ואז לוקח זמן לעכל ולהגיב, ואז התגובה כבר לא רלוונטית, כי את, כבר המשכת הלאה.
ומאיפה אני, זאת שנעוץ לה מקל בתחת, שלא ראתה כלום בחייה (לדברייך!) כל כך יודעת? לא, לא יודעת כלום. רק מכבדת את זה מאד. בקצב שלי. שלי.
אז מה רציתי להגיד? אה, כלום, רק שאני לא מתעלמת ולא בטיח.
ובכל זאת, תתפנני. תתחרפני. וכשתתפני, אמשיך איתך הלאה.

הביטוי הישיר של תחושותינו האמיתיות הן הדבר הכי בונה שיכול להיות. הכי מרפא.- מסכימה. מסכימה. מסכימה.
למה? מה רע שידעו את האמת?- להפך, מזכיר דברים שניכתבו ב האומץ להיות חשוף - וכדי שלא להטריח אותך מידי, רק אומר שטענתי שם, שככל שאדם חשוף, כך הוא פחות פגיע. האם לזה התכוונת?

שלווה ב (2005-08-08T10:55:41):
ל אמא של לילה
נושמות כמוני את ניחוח... ניחוח פריחת התפוז ... אפילו באמצע אוגוסט.
אהבתי. דימוי מאוד מדויק.
אוהבת את האביב ואת ניחוח פריחת התפוזים! ועדיף שלא אביע את דעתי על אוגוסט...

ואם כבר, אז עוד כמה הערות:
משהו שיחוש אותי. כן כך, כמו שאני מכוונת על לילה, בסוג של תדר כזה.
את באמת חושבת שזה אפשרי? שייתכן שגבר יהיה מכוון וכו' וכו' כל מה שכתבת באותה פיסקה? בעצם זה נראה (לי) כמו כמיהה לאימא או אולי לאבא (סליחה אם טעיתי ואם בלי כוונה פגעתי). ואגב, גם לא כל אימא או אבא מכוונים לתדר של ילדיהם...

מאוד אהבתי כל מה שכתבת על הכוח שבחשיפת הרגשות, על החולשה שבהסתרתם, על הערך העצמי שכשהוא קיים אינו זקוק לאישורו מצד הזולת ועוד ועוד. אבל זה מעורר אצלי שאלה (סקרנית וממש לא קטרנית, ואת גם לא חייבת להשיב): איך הערך העצמי הזה שאינו זקוק לאישורו של הזולת מתיישב עם הצורך העצום (היה לי תואר אחר אבל ויתרתי) בקהל ובתגובות ובצומי?

אבחנה: לפעמים את מנהלת רב-שיח שלם עם עצמך :-) למשל, אנשים היו כנראה עסוקים בשישי-שבת עם משפחותיהם. את כתבת הודעה ומייד שאלת למה אין תגובה והסקת מסקנות והשבת תשובות ושאלת שאלות ושוב השבת לעצמך בשם אחרות ואחרים והשמחה והדרמה רבות :-) לפעמים זו לא התעלמות מכוונת, שעמום, חוסר תגובה וכו'. לפעמים פשוט לא נמצאים און ליין. זה הכל. ולפעמים נמצאים בדף אחר או בפורטל אחר או באתר אחר.

וגם מאוד מצא חן בעיניי: אקספרימנט וירטואלי... ןגם כדי ששעתיים ביום יהיו לי עניינים שאינם נוגעים לאמהות אך גם אינם גוזלים ממני אנרגיות שאני זקוקה להם באמהות היומיות_ וגם _לי אין בן זוג... אז זה ... במקום... זה מעולה כי גם לא רוצה יותר מזה.
האינטרנט ממש אחלה מהבחינה הזאת. בזמן מסוים במשך היום אפשר לחולל דרמות, להוציא אדרנלין, להתפלסף, להתפלמס, לפרוק מתחים, לעשות צחוקים, להשתטות, וכו' וכו' וכו' - ואז להמשיך בנחת ובשלווה בחיי היום יום הרגועים עם הילדה :-) . וכך כולם נהנים ואף אחד (ובייחוד לא הילדה!) לא חסרים. נראה לי סידור ממש מוצלח. וזו בדיוק אחת מהסיבות העיקריות שאני אוהבת את האינטרנט}

{המשכו של הדיון הועבר לדף מש' חד הורית אימוץ גנטיקה ועוד

.
שמחה_שמצאתי*

פיצפונת ואנטון

...וכאן...כאן בכלל דיברנו על רגשות ברוח תקופות שונות...
אבל מי זוכר? נהיה דיון 'אישית לוחצת' שהוציא את הקישקעס...וזרק את כולם למקומות של הסברים, למה אנחנו מי שאנחנו.
לטעמי היה קרב איתנים בין הגב' קוגניציה למר רגש. או אולי להפך, אדון קוגניציה וגברת אמוציה...(-:
אפשר להמשיך...
שליחת תגובה

חזור אל “אימוץ ואומנה”