גמילה בהנקת צמד

תמר_מתחילה*
הצטרפות: 26 מאי 2005, 18:33
דף אישי: הדף האישי של תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי תמר_מתחילה* »

אז ככה: בת שנתיים וחצי כמעט, ובת 4.5 חודשים.
הקטנה יונקת מלא כמובן, במרווחים יפים, והכל מצוין.
הגדולה כרגע הוגבלה לפעם ביום, לאחר שהתחלתי לסבול מכאבי ראש שהרופא טען שנובעים מתשישות (לדעתי זה היה סינוסיטיס, אבל אין ספק שאני תשושה). לפני כן ינקה פעמיים ביום- בבוקר ואחרי שנת צהריים.
כשהייתי בחודש חמישי גמלתי אותה כיוון שההנקה מאד הכאיבה לי, אבל בסוף ההריון היא חזרה לינוק. אי אפשר להגיד שהיא ממש נגמלה, כי היא כל הזמן שמרה על קשר פיזי עם הציצי :-P, משמושים ונגיעות- מאד מעצבן, יש לומר.
שמחתי על הנקת הצמד, כיוון שלהרגשתי היא ניטרלה הרבה מהקנאה שהיתה יכולה להווצר בין הגדולה לקטנה.

עכשיו אני רוצה להפסיק.
אחרי כמה דקות היניקה שלה הופכת למכאיבה, אני מנסה לסיים אותה והיא מתנגדת. מתפתחים כבר מאבקי כוחות ומו"מ מגעילים סביב הנושא. ממש לא מה שתיכננתי.
היא קצת אובססיבית לגבי הציצי. בכל חיבוק היד שלה נשלחת אוטומאטית לתוך החולצה. היא רוצה לשים עליו ראש כל הזמן. מבקשת לינוק גם כשברור שזה לא ממש נחוץ לה באותו הרגע. כאילו על אוטומט. אני יותר מידי מסרבת לה. יותר מידי מרחיקה אותה ממני בחוסר סבלנות. הנגיעות שלה מקפיצות אותי.
איך יוצאים מזה?
שרה_ק*
הצטרפות: 05 יוני 2003, 21:32
דף אישי: הדף האישי של שרה_ק*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי שרה_ק* »

אני הולכת על העקרון לא להציע ולא לסרב. תקחי כל פעם בפעם אחת. כאשר לא מתאים לך אל תניקי. כאשר זה בסדר תניקי עד שתרגישי שלא נוח לך. אז להפסיק בלי רגשות אשמה מיותרים.
אני לא בכיוון להפסיק להניק לא משנה בן כמה הילד. אצלי הגדול התייאש מלינוק כאשר הוא איבד את היכולת לינוק. הוא ניסה ולא יוצא כלום אז זה מה שהפסיק אותו בגיל חמש. לגבי ציפי היא גמלה את עצמה בחלטיות ואמרה לי: לינוק זה בשביל תינוק! זה קרה בגיל שנתיים ועשרה חודשים. ומאז היא לא רוצה לינוק נקודה.
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

הי תמרה, אצלי הגדולה בת 2.9, והקטן בן שנה וחצי עכשיו גמלתי אותה.הייתי באותה סיטואציה כמוך. גם ניסיתי כמה פעמים לגמול ולא יכולתי עוד, גם הגבלתי ל4 פעמים ביום ול 3 פעמים ביום ועכשיו החלטתי שאני לא יכולה יותר. אני אחרי תאונה ולא התאים לי שהם שניהם רוכנים עלי נלחמים עלי, למרות שבדר"כ הגדולה מחכה שהקטן יגמור ואז באה. בכל אופן דיברתי איתה. הכנתי אותה כמה ימים לפני שבקרוב אנחנו מפסיקים. שהיא כבר גדולה וקשה לי להניק את שניהם. נתנו את כל הדוגמאות של ילדים בוגרים ואנשים מבוגרים שכבר לא יונקים יותר.
בהתחלה היא ניסתה לתפוס אותי ברגעי חולשה כמו בשיחות טלפון. עד היום (זה כבר איזה חודש) היא מנסה מידי פעם לבקש (ברגעי משבר: עייפות, כאב וכו'), ותמיד יש לה מין למה? שמעורר בי קצת רגשי אשמה אבל אני מסתירה אותם היטב.
אם היא הייתה יונקת יחידה אולי אולי הייתי מחכה עד שתיגמל לבד , אבל לא זה המצב וחוץ מזה אני לא בטוחה שאני בנויה להניק עוד שנתיים או יותר (היא ממש חולה על זה).
אני בתקופה מסויימת מאוד מאוד רזיתי- ממש חשבתי שאני הולכת (חשבתי סרטן), אבל היום בדיעבד נראה לי שזה ההנקה של שניים. אני לא מצטערת מרגישה שעשיתי את הדבר הנכון, אבל די. הספיק לי. גם את הקטן נראה לי שאגמול לפני גילה, אבל עוד חזון למועד. סה"כ היא מסתדרת מצוין. אוכלת שותה ומקבלת חיבוקים ונשיקות. כשקשה לה אני משכיבה אותה או מערסלת אותה עלי. אני מציעה לה חיבוק.לפעמים מציעה משהו לשתות. בקבוק לא הפך לתחליף, וזה עדיף.
בהצלחה
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

קודם כל (())

שנית, לא מבינה בהנקת צמד אבל דעי לך ש היא קצת אובססיבית לגבי הציצי לא אופייני רק לסיטואציה שלכן או ל הנקת צמד . גם אצלי הוא דורש ציצי בכל מיני סיטואציות, חלקן מובנות לי (למשל במקום חדש) וחלקן "אובססיביות" - נאמר, מספיק שאחבק אותו בתנוחה שמזכירה הנקה וכבר הוא דורש ציצי. זה מעצבן ברמות, כמו פרטנר שכל דבר קטן ישר מזכיר לו סקס :-P
אנחנו כבר הגענו להנקה אחת בלבד, רק בהרדמה, ומאז שהיה חולה והחלים (כבר לפני חודשיים!) יש רגרסיה, ומספר ההנקות חזר ל-3 פעמים ביום. בשבילי זה מיותר (ועם זאת אני מבינה כמה זה נחוץ לו וכמה הוא תינוק). נראה לי שככל שאנחנו מתעצבנים מזה יותר ומנסים להרחיק אותם כך הם חוזרים לשם. מצד שני בגיל הזה כבר קשה-קשה לתת לה בלי חשבון...
אנונימי

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי אנונימי »

אמנם לא גמלתי, אבל יש לי קצת נסיון בעניין. הגדולה שלי בת שנתיים ושבעה חודשים ויונקת המון (בעיקר כי אני אחרי לידה, אבל גם קודם היא רצתה לינוק המון, פשוט בהריונות היה קל יותר להסיח את תשומת ליבה מהעניין וכך היא ינקה פחות מאשר-כשאני-לא-בהריון). גם אצלנו היא ממש חולה על זה .

אז קודם כל, גמילה לדעתי צריכה להעשות מאוד בהדרגה, לקבוע כללים להנקה, זמנים וכו', להבחין בין דרישה להנקה שנובעת מצרכים רגשיים לבין דרישות "אובססיביות" ולספק בהתאם. בטח יש כאן דפים בבאופן על גמילה ואני מניחה שבפורום הנקה בתפוז דנו בזה לא מעט. ודאי אפשר ללמוד שם איך לעשות את זה. ליוויתי כמה גמילות של ילדים, אבל לא כאלה שהיו חלק מ הנקת צמד וניסיתי לעזור במקרים בהם הגמילה נעשתה בבת אחת ובאופן חסר רגישות שהשאיר חותם ובעיות לא פשוטות, עקב חוסר ידע ומצב קטטוני של האמא.

אבל גמילה של אחד הילדים ב הנקת צמד ודאי תהיה שונה והסיבות ברורות. את הגמילה של אחד הילדים בצמד אפשר לעשות כמו גמילה רגילה ולחשוב איך מתאימים אותה לנגמל, במצבו המיוחד. אולי לפרוש אותה על פני זמן רב יותר, להיות יותר סלחניים, להתחיל מכלל אחד ובהדרגה להמשיך לכלל הבא. לפי המצב המיוחד. כי כמו ש היא ניטרלה הרבה מהקנאה שהיתה יכולה להווצר בין הגדולה לקטנה , כך היא גם יכולה להיות הגורם שילהיט ויכונן קנאה, שלא לומר, שנאה.

שנית, רוצה להציע משהו אחר, סליחה אם זה מראש לא מתאים, אני מנסה:

נסי לחשוב שהיא יונקת יחידה. נסי לבודד אותה ולראות רק אותה. האם גם אז היית רוצה לגמול אותה או לחילופין היית מנסה לייצר כללים או מחפשת דרך שההנקה כן תמשיך ותהיה נעימה לשתיכן? אצלנו אני מאפשרת לה כ - 3 הנקות ארוכות ביום בבית (בכוונה מסייגת ב"כ - " כי זה נתון שכמובן יכול להשתנות לפי אם אנחנו בבית, כמה אנחנו בבית, האם אנחנו במקום שבו היא נבוכה וזקוקה בכ"ז לבטחון שנוסכת בה הנקה ארוכה וכו') ונשנושים באמצע היום - רק אם מתאים לי.

אני שמה לב שיש אצלה הבחנה ברורה בין כל הנקה, שבאה לידי ביטוי מילולית: לפעמים היא מבקשת לשתות (ומצביעה לי על החזה), לפעמים לאכול, לפעמים לינוק. שתיה, אוכל וצורך רגשי. ויש את דרישת הנשנושים, או כשהיא רואה שאני מניקה את אחד האחים שלה ורוצה להזכיר לי שגם היא בתור: "אחד, אחד ודי!" (אחד מכל אחד ודי).

בסך הכל לא פשוט להניק יותר מילד אחד, מה שעוזר לי זה לראות כל אחד מהם כאחד בפני עצמו ולא כאיזה טפיל ש'יושב' על האוכל/ציצי שלי/מרחב של הקטנה שנולדה (מאוד קל לראות את הגדולים היונקים ככה, במיוחד בימים בהם עייפים/עצבנים/חסר יכולת וכו').

פרקטית (רק במידה והצעה 2 שלי נראית לך) - לגבי התפיסה שלה (כתבת אחרי כמה דקות היניקה שלה הופכת למכאיבה) - אפשר להעזר ביועצת הנקה לתיקון התפיסה (אנחנו נעזרנו לגדולה כשהתפיסה שלה השתבשה) ואפשר להניק אותה בתנאי שהיא "פותחת פה גדול, מוציאה לשון ותופסת את כל הפטמה" (זה מה שאני אומרת לגדולה בכל הנקה, כי היא בקלות שוכחת).
תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

תודה לכולן על ההתיחסות. אני רוצה להגיב ולענות על חלק מהדברים (שתיהן נרדמו ביחד |יש| ) :

אני הולכת על העקרון לא להציע ולא לסרב (שרה) אוי ואבוי אם לא הייתי מסרבת לה חלק מהזמן... אני כמובן מיישמת את הקטע של לא להציע :-P ובאמת קורה לעיתים (רחוקות) שהיום חולף והיא לא ינקה בכלל.
מצד שני אני מאד מסכימה שאם לא מסרבים העיניין הופך לנון-אישיו, ואפילו יכול להפתר לבד, אבל אני ממש מפחדת ש"נידרדר" להרבה הנקות ביום.

נקודות: מצבנו די דומה בסך הכל (רק שאצלך ההפרשים ביניהם קטנים יותר). איך הפסקת ההנקה השפיעה על היחס שלה כלפי אחיה? זה בעיקר מה שמטריד אותי. בהתחלה היא ניסתה לתפוס אותי ברגעי חולשה כמו בשיחות טלפון. עד היום (זה כבר איזה חודש) היא מנסה מידי פעם לבקש (ברגעי משבר: עייפות, כאב וכו'), ותמיד יש לה מין למה? שמעורר בי קצת רגשי אשמה אבל אני מסתירה אותם היטב. כן, אני מבינה על מה את מדברת...

כמו פרטנר שכל דבר קטן ישר מזכיר לו סקס אוי קרוטונית, זה בדיוק מה שאני מרגישה! אני מוצאת את עצמי מתכננת באיזה זווית לגשת אליה כך שהציצי לא יהיה נגיש... אני יודעת שכל חיבוק או כל התכרבלות במיטה בבוקר תביא ישר להדלקות...

mise, תודה. אולי לפרוש אותה על פני זמן רב יותר, להיות יותר סלחניים, להתחיל מכלל אחד ובהדרגה להמשיך לכלל הבא
באופן עקרוני אנחנו כבר כאילו בתוך גמילה ארוכה ואיטית מאד, כיוון שהיא יונקת פעם ביום, ומקבלת את זה יחסית יפה. היא עדיין מבקשת לינוק די הרבה, אבל לא מתעקשת כשאני מסרבת (אמא, כבר ינקתי היום?).
בקשר לכאבים- אני לא חושבת שיש לה בעיית תפיסה, היא פותחת פה גדול, מניחה לשון על השיניים והכל בסדר כביכול, רק שהשיניים העליונות שלה פשוט ננעצות בי לעומק. הכאב מתחיל כשהשד כבר די ריק. חוץ מזה שיש לה הרגל מגונה לנענע בראש מצד לצד בזמן היניקה, כדי למקסם את החוויה התחושתית. היא מפסיקה כשאני מעירה לה אבל מהר מאד חוזרת לזה.

אני שמה לב שיש אצלה הבחנה ברורה בין כל הנקה אני שמה לב לזה רק בבוקר- שאז זה ממש ארוחת בוקר קלה. בשאר היום זה בשביל ההנאה.

באופן כללי אני חושבת שכבר הייתי גומלת אותה אם היא היתה יונקת יחידה. מה גם שיש לי הרושם שאם לא היה מגיע ההריון ובעקבותיו ההגבלות על היניקה, היא היתה די מוותרת על זה ביוזמתה. היא אף פעם לא היתה "חולת ציצי" עד אז.
אתן יודעות מה, אם זה היה רק הנקה בלי כל המיזמוזים שמסביב, הייתי לוקחת את זה בשתי ידיים!
נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

תמר מתחילה-
נו, הטלטול של הראש בזמן היניקה מוכר מוכר ולא רק ממני (מכירה עוד יונקים גדולים עם התופעה הזו). זו ספציפית לא ממש בעיה כי את כבר יכולה לדבר איתה ולאמר לה שאם כך אז מפסיקים. אבל...אני כל כך מכירה את כל העיסוק הזה והמלחמות והדיבור והעיסקאות וכל הזמן סביב זה וזה מעייף ומרגיש שמיצה את עצמו ומבחינתי זה היה אחד הסימנים שמיצינו את השלב.
ברור היה שהיא תסתדר גם בלי זה כי זה רק צורך נפשי.
צריכה לעצור אמשיך אחכ
נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

מבחינתי צורך נפשי לא חייב לבוא דרך הציצי. למה חיבוק, נשיקה, ישיבה או שכיבה ביחד לא טוב?? המציצה זה סתם איזה הרגל שלא הכרחי לדעתי. גם היניקה כל כך משתנה , אני מתכוונת שהשמוש עם הפה משתנה כאילו היא אומרת לי: זהו עכשיו אני אעצבן אותך עד שתבעטי בי כמו אמא חתולה.
גיליתי שכל הגבלה שעשיתי הופנמה בסופו של דבר. כמו אין יותר יניקות ביחד (סימולטנית), אז היא הייתה מחכה לתורה.
אין יותר יניקות ליד אנשים.
אין יותר יניקות לפני השינה ועוד ועוד.
בכל אופן הגבלת הפעמים אצלי הייתה בעייתית, כי מספיק שיש איזה שינוי או איזה לחץ או איזה רצון שלי להרדים אותה בצהריים או כל מיני וככה לא עמדתי בחוקים של עצמי וזה ממש התחיל לעייף אותי.
שימו לב שהרבה פעמים כשמתחילים להגביל הופ , הם נהיים חולים. ואז שוב ציצי כל הזמן.

בסופו של דבר הכנתי אותה כמה ימים לפני בשיחות וזהו (כפי שתארתי לעיל)
לגבי היחסים בינהם.
אני מאחלת לכל האחים יחסים כאלה.
הם מאלה שכשקמים הם רצים אחד לשני מתנשקים, מתחבקים מאוד דואגים אחד לשני. כמובן, כמובן גם רבים על צעצועים ותשומת לב כמו אחים נורמלים.
כשהוא תופס אותי עם הציצי, תמיד לה יש אפשרות בינתיים לקבל חיבוק עם היד השניה, או סיפור מהצד השני של הגוף שלי,. אם היא מבקשת גם ציצי אני אומרת לה שהיא גמרה עם הציצי כי היא עוד מצעט בת 3 ומספיק. אני מסבירה לה שעוד קצת זמן גם הקטן יפסיק לינוק, כי גם הוא יהיה גדול.
מקווה שעזרתי במשהו
נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

אה ודרך אגב לא מרגישה שהיא באיזה משבר נוראי או מצב פסיכולוגי לא טוב. לפעמים קצת קושי אבל ממש לא משהו משמעותי. ממש מרגיש לי נכון ושהיא מוכנה לזה.
תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

אני חושבת שהכרזתי על גמילה...
היום כשהיא ביקשה לינוק אחרי שכבר הנקתי בבוקר, אז במקום להזכיר לה שינקה כבר אמרתי לה שאני חושבת שהיא מספיק גדולה כדי להפסיק לינוק. תינוקות צריכים לינוק, אבל היא כבר לא תינוקת ויכולה להסתדר בלי זה.
זה התקבל בלי ויכוחים, אבל אי אפשר לדעת מה יקרה כשיפול האסימון. היא אמרה לי- כשהייתי תינוקת ינקתי הרבה. בפעם הבאה שאני אהיה קטנה אני שוב אינק :-D
בכל אופן, אין דרך חזרה. אני ממש משתדלת לא לבלבל אותה ב"קדימה- אחורה" ומקווה לא להכנע לנוחות הרגעית. כבר היו פעמים שפלטתי שיותר אני לא נותנת לה לינוק, אבל זה היה בעצבים. זו פעם ראשונה שאני מסבירה לה את זה בצורה רגועה והחלטית.
בעיקר אני מצפה להכרזה של הפסקת אש ב"קרב על הציצי". ישוחררו השטחים הכבושים! קץ לכפייה המישמושית!
(משום מה קשה לי לראות את זה קורה...)
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

גמילה בהנקת צמד

כשהייתי תינוקת ינקתי הרבה. בפעם הבאה שאני אהיה קטנה אני שוב אינק
איזו מלכה תמרי הזאת :-)

מבינה את הרגשות המעורבים... מקווה שיסתיים לכן בהרגשה טובה.
אנונימי

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי אנונימי »

אני חושבת שהכרזתי על גמילה...

המון בהצלחה. דווחי איך מתקדם!
נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

בהצלחה. ממליצה להסביר שוב ושוב אם היא מבקשת למה הפסיקה לינוק.ותמיד תמיד לתת פיצוי כשהיא במצוקה כשאחותה יונקת (הכוונה לפיצוי פיסי רגשי (לא חומרי כמובן).
שיהיה קל וללא משברים.
תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

תודה על החיזוקים, בינתיים קמה הבוקר עם חום...(נקודות, אני רואה בך אחראית בלעדית לעין הרע!) החלטתי לדחות בכמה ימים ובינתיים לפמפם לה מה עומד לקרות. היא נראית די שאננה כשהיא יונקת בעוד אני מסבירה לה שציצי זה לתינוקות קטנים :-P
טוב, חייבת לעוף, התחמקתי מהאורחים...
נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

תודה על האחריות שאת מפילה עלי. אם זה מקל עלייך במשהו...
תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

אם זה מקל עלייך במשהו... יש לי כבר כל כך הרבה יסורי מצפון משלי, פרגני לי איזו הפלת אחריות על מישהו אחר... סתם, מקווה שלא לקחת אותי ברצינות, זה היה כמו להגיד- נקודות, ניחשת בדיוק מה הולך לקרות! בכל מקרה, לוקחת את מלוא האחריות בחזרה אלי... ורק מודה על התמיכה @}

הבוקר קמה בסדר, וסבא וסבתא פה, כך שהיא די מתעלמת ממני ולא ביקשה לינוק עדיין. נראה לי שהיום יעבור בלי ציצי.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

גמילה בהנקת צמד

וסבא וסבתא פה, כך שהיא די מתעלמת ממני ולא ביקשה לינוק עדיין. נראה לי שהיום יעבור בלי ציצי.
<טוינג> צליל של אסימון נופל.
אתן צריכות בתקופה הזו להיות יותר מחוץ לבית - ואם לא, בגלל שאני יודעת שזו בעיה, אז כמה שיותר להזמין אנשים, שיבואו ויילכו. הרי כשיש עניין חיצוני הם פחות מבקשים לינוק.
מסקנה: נבוא כל יום :-)
נקודות_ורודות_אגדיות*

גמילה בהנקת צמד

כן, אפשר לעזור עם יציאות ופעילות אבל לדעתי, בעיקר לדבר, להסביר ולהיות נחוש.
יש להם יכולת הפנמה וקבלה של המצב לא נורמליים, רק צריך להציב אותם מול המציאות.
הגדולה שלי ממש מקבלת את זה כאקסיומה. כל יום היא אומרת לי ציצוק (ככה אנחנו קוראים לו..) אבל כאילו מחכה לשמוע את הלא בקטע של מוודאה שאני עוד זוכרת.
תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

מסקנה: נבוא כל יום
אמרה ועזבה את העיר ...
וחוץ מזה, זה אומר התייצבות אצלינו בשעה שש וחצי! אה, שכחתי שאין לכם בעיה עם זה :-P

כל יום היא אומרת לי ציצוק (ככה אנחנו קוראים לו..) אבל כאילו מחכה לשמוע את הלא בקטע של מוודאה שאני עוד זוכרת.
זה מה שהיה כש"גמלתי" אותה בהריון. היא לא באמת נגמלה, וברגע שנתתי לה לינוק שוב, היא חזרה במלוא המרץ.

עכשיו אני כל הזמן אומרת לה שבקרוב היא תפסיק לינוק. אני שוקלת לתמרץ אותה איכשהו- היא רוצה דגים. אני יכולה להגיד לה שאם היא מספיק גדולה לטפל בדגים אז אולי היא כבר מספיק גדולה בשביל להסתדר בלי ציצי. מניפולטיבי ומגעיל, או סביר ולא מזיק?!
תמר_מתחילה*

גמילה בהנקת צמד

טוב, אז היה חג, והיו המון אורחים כל הזמן, ואז נסענו לחופש והיתה הרבה פעילות וגם אבא היה נוכח כל הזמן, ופתאום שמתי לב שעברו כבר שלושה ארבעה ימים בלי ציצי, היא אפילו לא ביקשה.

החלטתי ללכת על זה ולהכריז על סיום סופי בהחלט! כבר עשרה ימים לא יונקת, ורק היום, כששבנו לשגרה, ביקשה בפעם הראשונה וניסתה להרים לי את החולצה. אמרתי לה בקלילות שהיא כבר לא יונקת, והושבתי אותה עלי עם חיבוק גדול.
עבר בלי בעיות.
בינתיים גם אין שום תגובה שונה להנקות של אחותה- היא משחררת אותי במהירות כשהקטנה צריכה אותי, ואפילו מודיעה לי שהיא צריכה לינוק... לפעמים בזמן הנקה היא באה וממשמשת את הציצי ואומרת שהיא עוזרת לה לינוק... ימים יגידו אם לא תתפתח קנאה סביב הנושא, אבל עושה רושם שהיא לא לקחה את זה קשה בכלל.
עכשיו כשאני חושבת על זה, ירדה בכלל ההתעסקות בציצי- המישמושים, הליטופים, הנגיחות... זה מה שהכי הפריע לי, הלוואי שימשיך ככה...
קולרגולת*
הצטרפות: 20 יולי 2005, 16:36

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי קולרגולת* »

נשמע טוב!

גם אני מצטרפת לדף, עם בת שנתיים (ו-3 ימים) ובן 6.5 חודשים.
כרגע הגדולה יונקת כ-3 פעמים ביום (אבל אם זה היה תלוי בה זה היה עשרות פעמים ביום).
הבעייה אצלנו היא שהיא רואה את אחיה יונק ומבקשת "גם". נראה שדווקא הנקת הצמד מעוררת קנאה ולא להיפך (או, לפחות, זה מה שהעזר טוען).
בכל מקרה, פעם, כשהייתי קטנה, חשבתי לגמול אותה בגיל שנתיים. היום, אני חושבת שהיה יכול להיות לי נוח מאוד אם היא היתה יונקת פעם ביום, ואז, מבחינתי, אפשר היה להמשיך עוד ועוד.
קולרגולת*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי קולרגולת* »

3 חודשים מאז העדכון הראשון שלי. ירדנו כבר להנקה של פעמיים, ואפילו ניצלתי הזדמנות (היא שכחה לבקש לינוק אחה"צ במשך יומיים) וירדנו לפעם אחת. ואז פתאום קלטתי שאולי בעצם אני לא כל כך מוכנה לגמילה שלה. אם נוח לי ככה, אז למה לגמול, בעצם? בגלל לחצי הסביבה? בגלל שככה מקובל?
בקיצור - חזרנו לפעמיים ביום, טוב לשתינו ככה. במילא אני צריכה להתמודד עם התקפי קנאה מאוד קשים מצידה (שמשום מה רק הולכים ומתגברים :( ), אז למה דוקא עכשיו?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

טוב, אנחנו גם מתחילים להפחית הנקות. החיפושית עוד חודש חוגגת שלוש. אחיה השובב בן חמישה וחצי חודשים, שניהם יונקים. היא רוצה כל הזמן לינוק, הוא פחות. היניקה שלה איומה. מאז ההריון נראה ששכחה איך יונקים יניקה הגונה (מאז שהיה מעט חלב כמובן). מבקשת לינוק כל הזמן. על פי העיקרון של "לא להציע ולא לסרב" מזמן היה הולך עלי... מה זה אומר לא לסרב? היא כמעט בת שלוש למען השם, מלכת המניפולציות! מכירה כבר כל טריק בספר כולל כאלו שלא נכתבו עדיין. תוסיפו לזה את העובדה שהיא מאוד מאוד דראמתית ותקבלו את המקום שאני נמצאת בו עכשיו. רוצה להוריד הנקות באופן קיצוני. לעשות סדר.
ההנקה הפסיקה להיות לי נעימה ברוב ההנקות אם כי היא עכשיו לומדת כבר איך יונקים כמו שצריך (הגיע הזמן, לא?), בנוסף בגלל שהיא יונקת כל כך גרוע לא יוצא לה כמעט חלב והיא כל הזמן טוענת שאין לי חלב.
אתמול חבר שלנו שאל אותה אם היא לא רוצה להפסיק לינוק (והוסיף שלינוק זה לתינוקות והיא כבר גדולה) והיא ענתה לו שהיא לא תפסיק לינוק כי היא רוצה לגמור לאחיה את כל החלב... בעסה... חשבתי שכייף לה לינוק איתו יחד... חשבתי שזה עוזר להם לקשר... יש בינהם קשר מדהים והמון אהבה ובכל זאת השורה הזו ממש לא היתה לי נעימה לשמיעה.

התעוררתי בבוקר עם החלטה. מהיום היא תתחיל לינוק פחות. לא שאני הולכת לעשות פה משטר צנע או משהו. יניקה לפני השינה וכשמתעוררים, אם היא הולכת לישון צהריים, מה שלא תמיד קורה, אז היא תקבל יניקת בונוס. בגלל שאני יודעת שאין מצב שהיא תסכים לעניין הזה בלי תמריץ אמרתי לה שאם היא תעמוד במשימה היא תקבל מתנה גדולה גדולה (לא סיפרתי לה מה וכנראה שזה יהיה ארגז כלים אמיתיים שהיא מאוד רוצה כדי לפרק את הבית להנאתה).

היא כבר נאותה לשתף פעולה. כשסיפרתי לה על ההחלטה היא מאוד שמחה לשתף פעולה בעיקר בגלל המתנה. אחרי כך וכך שעות (התעוררה בשש וחצי בבוקר) התחילה לבקש לינוק בנוסח הקבוע יללה שכזו "אמא אני רוצה לינוק ציצי!" רק שבמקום להגיד ציצי היא השתתקה לכמה שניות ואז אמרה ברוגע "מים... אמא, תתני לי מים בבקשה!" מאז ביקשה כבר שלוש פעמים לינוק (כולל מיד אחרי שקיבלה את המים) בכל פעם הזכרתי לה שעכשיו היא יונקת כמו גדולה רק לפני השינה וכשהיא מתעוררת ושאם היא תעמוד בזה היא תקבל מתנה. המצחיקה שואלה "נו, כבר עמדתי?".
ברור לי מצד אחד שכשהיא תקבל את המתנה היא תרצה לחזור ולינוק כמו פעם ומצד שני ברור לי גם שלא היתה נרתמת למשימה אם לא היה מובטח צ'ופר, אחרי הכל היא כבר בת שלוש ותחמנית כמו שרק בנות שלוש יכולות להיות...

כשהיתה בת שנתים וחצי עשינו גמילת לילה שהלכה יחסית בקלות. אז לא היינו עדיין צריכים להבטיח כלום. פשוט הבהרתי לה שמהיום מקבלים ציצי רק כשהולכים לישון וכשמגיע הבוקר. מאז היא יונקת עם אור ראשון ("אמא, כבר בוקר! אני רוצה ציצי!") וחוזרת לישון לעוד שעתיים אחרי כן, ועדיין זה עדיף על מה שהיה לפני כן-החזיקה אותי עירה כל הלילה, איך שהצלחתי להרדם מהנקה קלטה והעירה אותי שוב ככה שלא אני ולא היא זכינו לישון בלילה.
אחרי כמה לילות בהם לא העירה אותי כלל לינוק הודענו לה שהיא ילדה גדולה וצריך לעשות לה מסיבה לכבוד האירוע ולקחנו אותה לאכול גלידה. היא עדיין מתעוררת ברוב הלילות לפחות פעם אחת כדי לבקש לעבור לישון יותר קרוב אלי (עושה לבן הזוג את המוות עם העניין הזה, שניהם כל הזמן רבים על המקום לידי) אבל לינוק לא מבקשת עד אור ראשון.

טוב, נקווה שזה יצליח ולא שמייד אחרי שהיא תקבל את המתנה שלה היא תדרוש שוב ציצי כמו פעם. אם זה מעניין מישהו, ואם יש לזה ערך למישהו אני אמשיך לדווח הלאה.
<ילדת טבע מאי שם בצפון>
תחילת_הריון_שני*
הצטרפות: 29 מאי 2008, 19:13

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי תחילת_הריון_שני* »

כן, מעניין מאוד, וגם: האם בדיעבד את חושבת שעדיף לעבור את צמצום ההנקות עוד בהריון? הכוונה שלא פתאום לה קובעים חוקים ולקטן לא.
פלוני_אלמונית*

גמילה בהנקת צמד

אני לא חושבת שיש צורך לעשות דברים מראש כי אין לדעת לאן דברים יתפתחו. לא הייתי עושה דבר אחרת ולא אעשה אחרת גם עם בני השני. זורמים ומתמודדים עם מה שיש. נראה לי הכי נכון.
פלוני_אלמונית*

גמילה בהנקת צמד

ועוד קטנה: אין עניין יש עובדות בשטח.
לא משנה כמה היא יכולה לילל כמו תינוק, היא כבר גדולה יותר יש לזה יתרונות וחסרונות מבחינתה וסך הכל היתרונות עולים על החסרונות. אז היא יכולה לעשות עצמה תינוקת אבל בטווח של רבע שעה יעלה משהוא שהיא תרצה שרק גדולים יכולים לקבל/לעשות ברגע שזה עולה אני מציינת בפניה איך היא גדולה ויכולה לעשות את זה. במקביל עולה עכשיו עניין עם הקטן שמגלה עניין די כבש בכל מה שנאכל על ידי גדולים. הזדמנות פז להגיד לו "אתה תינוק ותינוקות לא יכולים לאכול X" והכי שווה כשזה בדיוק בצלחת של אחותו למשל.
עד כה, היום הראשון עובר יופי. מבקשת ומקבלת תשובה אחידה וקבועה. שותה המון מים במקום ואפילו אוכלת יפה לשם שינוי. שימשיך כך.
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי ורד_לב* »

הזכרת לי אותנו לפני שנתיים בערך :-) כולל הריבים במקומות השינה (זה עד היום, אגב).
מה שעזר אצלי- גם כבר היה פחות נעים להניק, כואב יותר ותחושה של 'כבר לא מתאים לי'- היה פשוט להחליט על זה ולהודיע לה.
עשינו הכנה כמה ימים מראש וספרנו לאחור את הימים עד שייעשה השינוי (לרדת ל-2 הנקות, לרדת להנקה אחת, להפסיק בכלל).
תו"כ דברנו גם על מה שהיא מרגישה ואיך זה יהיה אחרי, שאולי תתגעגע לציצי ושתראה את אחיה עדיין יונק והיא כבר לא... וכו'.
זה עבד מצויין.
אני מרגישה שעצם זה שאני הייתי סגורה על עצמי, זה שדר לה משהו מאד חד וברור ולא ניתן לשינוי ולמניפולציות וכשהיא הביעה קושי לא נבהלתי מזה, אלא הקשבתי לה, חיבקתי אותה, הרגעתי אותה ו...עברנו גם דרך זה.
נכון, לא פשוט וגם קצת צובט בלב, כמו כל פרידה ממשהו מוכר וידוע ויציאה אל שטח חדש ולא מוכר... למי אין את זה עד היום, בתחומים אחרים, שיצביע?
פלוני_אלמונית*

גמילה בהנקת צמד

לילה. עכשיו היא הלכה לישון אחרי יניקה. החזיקה יפה מעמד כל היום. אחר הצהריים ביקרו אותנו פה (אנחנו בחופש אצל חברים בצפון) אמא וילד, מכרים ותיקים שלי, הילדים התראו בפעם האחרונה כשהיו בני חצי שנה בערך. היה לא פשוט. היא שלא רגילה לחברת ילדים ספגה את כל מה שהוא יכל להוציא עליה (זיהה מטרה נוחה וקלה להתעללות בין ילדית שכזו, חטף לה צעצועים וזכה לשמוע אותה בוכה ולא יודעת מה לעשות והאמא, יש לציין לא ממש הועילה כשגילתה אסרטיביות של חשופית, אבל זה כבר עניין לדף אחר, לא?) ואז היא התחננה ליניקה ובמקום זה קיבלה המון חיבוקים ועל הידיים וכל מה שבדרך כלל היה נגמר ביניקה מעצבנת ואמא לא נינוחה. היה לי הרבה יותר קל להכיל אותה ואת התחושות שלה ככה. שארית הערב עברה מצויין. כבר זמן מה שלא היה לנו ערב כל כך רגוע ונעים יחד.
חייבת לציין שאין בדעתי כרגע לגמול אותה כלל, רק לרווח בין ההנקות, לעשות לנו נוח ונעים יותר ולהפוך את ההנקה למשהו אחר ופחות תלותי.
בכל פעם שעלה הקושי והיא ביקשה לינוק הזכרתי לה את העובדה שעכשיו היא יונקת כמו גדולה ושאני יודעת ומבינה שקשה לה ו"בואי לחיבוק" וכמה שהיא אמיצה וחזקה שהיא מתמודדת כל כך יפה והכל. כשאבא חזר מהמילואים סיפרתי לו על רגעי ההצלחה והאומץ שלה ועל רגעי המשבר שבהם התגברה כל כך יפה והיא היתה מאוד גאה בעצמה.
שימשיך ככה. הלואי.
ורד_לב*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי ורד_לב* »

נשמע שאת עושה בדיוק את הדבר הנכון- מכילה אותה, קשובה לצרכיה, לומדת איתה דרכים חדשות לפריקת רגשות וקשיים, מחזקת אותה ואת עצמך בתהליך ומזכירה לה כל הזמן מה הוחלט ומה הולך להיות מעכשיו.
כל הכבוד |Y|
פלוני_אלמונית*

גמילה בהנקת צמד

ילדת טבע מעדכנת מהחזית:
היום השלישי להפחתה. הולך לנו מצויין.
לקטנה אין עניינים עם ההנקה של אחיה. זה לא עושה לה חשק או מעורר סצנות באופן די מפתיע. מה שמשכנע אותי שאכן זה בכלל לא היה קשור אליו אלא ישירות ליחסים שלי איתה, כמו כל העניינים איתה מאז הלידה. היא לא מפנה את הכעסים שלה כלפי אחיה, הוא מתוק ומקסים והיא מאוד נהנת ממנו, זה בריא. אני מאוד שמחה שזה ככה. אני הבאתי אותו, איתי יש לה עניינים של קנאה ותשומת לב. בדיוק הכתובת הנכונה.
תשובה מדוייקת למי שחשבה שאולי כדאי להפחית הנקות לפני הלידה או לגמול בזמן ההריון.
מדי פעם היא מבקשת לינוק אבל זה ככה רק לשם הרקורד, בדרך כלל השורה שלה היא "אמא, אני רוצה לינוק ציצי" כבר לא בטון מילל ואני עונה לה בחיוך קורן "בשמחה, אני אניק אותך "ציצי גדולים" לפני שתלכי לישון" והיא מזכירה לי שגם כשהיא תתעורר היא תקבל וכשאני מאשרת היא מאוד שמחה, וממשיכה הלאה. כבר יומיים לא הזכרתי את המתנה הגדולה. נראה כבר מיותר. היא יודעת. עברנו את השלב הזה.
הבוקר היא נעקצה מצרעה. ישבנו לאכול ארוחת בוקר על המדרגות של החדר, בחוץ וצרעה נחתה לה על הגב, היא שלחה יד ונעקצה באגודל ימין שלה. הכאב היה גדול, הבכי גם כן. היא לא ביקשה לינוק בכלל הגיבורה הקטנה שלי.
חייבת לציין שבנוסף לכל אלו יש גם שיפור אדיר במצב הרוח שלה. היא הרבה פחות תלותית. פחתו באופן משמעותי סצנות הערב שהיו שגרה די מעצבנת בתקופה האחרונה. אני נוטה לזקוף את זה לזכות הסוג של גמילה הזו ולא ישירות לדיקור שהיא מקבלת בתקופה האחרונה אם כי יש סיכוי מאוד טוב שהם מגבים אחד את השני. היא גם יותר נחמדה לאבא שלה.
התחושה שלי היא שזה הגיע בזמן הכי נכון. שבעצם ההנקה הבלתי פוסקת הזו הפריעה לה כבר אבל זה היה סוג של לופ שהיא נכנסה אליו.
היו מקרים שהיינו במקומות שהיא אוהבת להיות בהם אבל בגלל שהיא רצתה לינוק וכבר זמן מה שהיא יונקת רק בבית היא היתה מפסיקה את כל הכייף ודורשת ללכת הביתה.
מדהים איך בשלושה ימים היא השילה את ההרגלים האלו מעצמה.
לפני כן, כשהיינו נכנסים הביתה מטיול מיד היא היתה דורשת יניקה. עכשיו היא כבר לא. בכלל לא.
אתמול היא שמעה אותי מדברת עם אמא לתאומות על העובדה שהיא הורידה הנקות ושהתקווה שלי היא שהיא תתחיל לאכול כמו בת שלוש ולא רק טעימות כמו תינוק בן שנה. טוב, מיותר לציין מאותו הרגע היא לא אכלה ולא שתתה כלום? הנחתי לכך ובערב היא אכלה ארוחת ערב גדולה והשביעה את עצמה. הייתי מוכנה לתקופה ארוכה יותר של הרעבה עצמית.
יחד עם זאת תכפו ההתעוררויות שלה בלילה. לא יודעת אם יש לזה קשר. היא מתעוררת בבכי כמה פעמים בלילה, מבקשת אותי, דורשת שאני אתן לה לשתות מים ונרדמת חזרה (לפעמים אפילו לפני שהספקתי להשקות אותה). יכול להיות שאין בכלל קשר ושזו העובדה שאנחנו לא בבית ויכול להיות שהכל קשור. מה שזה לא יהיה זה בטח יעבור גם כן.
כמו שאני תמיד אומרת, דברים קורים בזמן הנכון. לא חושבת שהיה לנו זמן נכון יותר לעשות את זה. ההקלה של שתינו אדירה. התחושה שלי היא גם שהיא לא הפיקה דבר מההנקות חסרות הסבלנות והתכופות שהיו לה לפני כן מלבד תיסכול ותחושה מגעילה שאני שידרתי לה מחמת המיאוס. ואכן פיתחה כבר סוג של אובססיה מעיקה שהפריעה לה במהלך היום.
אחרי תקרית הצרעה, אני לא חושבת שיהיו לנו עוד רגרסיות חמורות או משמעותיות.
ורד_לב*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי ורד_לב* »

לגבי הלילות- אולי היא פשוט בודקת שאת אכן שם עבורה, שזה שהיא כבר לא יונקת לא אומר שאמא פחות זמינה עבורה.
כל הכבוד לך! ותודה על השיתוף {@
קולרגולת*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי קולרגולת* »

כן, גם אני עדיין כאן. האפרוח כבר בת חודשיים לשלוש, והגור בן שנה וחמש (מחר). הגמילה לא נראית באופק.
היא לא רוצה להיות גדולה. היא מתעקשת שהיא תינוקת ונעלבת כשאומרים לה "כל הכבוד! איזה גדולה!" (לא אנחנו. הדודות, נו). רק בזמן האחרון היא הפסיקה להפנות את הכעס שלה כלפי הגור. למען האמת, בזמן האחרון הם בכלל חברים ממש טובים, שזה עושה ממש כיף ושמח בלב. שמחים להיות יחדיו ושונאים להפרד.
נראה לי שאם אני אחכה שהגמילה תגיע ממנה, אני יכולה לחכות לכיתה א'.
בכל מקרה, האפרוחית יונקת רק פעם ביום, אבל מתחשבנת איתי כל הזמן (מחר אני אקבל ציצי גם! ובספ"שים - ציצי במיטה!!! ציצי במיטה!!!!). עד עכשיו זה באמת לא היה נורא, אבל לאחרונה ההנקה שלה מאוד לא נעימה לי. נוסיף על זה שהגור גם הוא כבר חודשיים קופץ להנקה כל 10 דקות במשך כל היום, וכשהוא רואה את אחותו הוא מיד מצטרף ואז מתחיל קרב צחוקים ודגדוגים ומשיכות ידיים אחד לשני - נחמד, אבל עלול להסתיים באיזה ביסון קטן... בקיצור, כבר לא כיף לי להניק אותה, שלא לדבר על ההנקות המשותפות האלה שמלחיצות אותי במיוחד.

מצד שני... זה רק פעם ביום, ובאמת...זמן איכות שלה איתי (אין לה הרבה כזה, היא בגן והגור איתי בבית).
נראה לי שההניעה שלי להמשיך בהנקה גדולה יותר (לפחות בינתיים) מלהתחיל בגמילה.
(חולמת על גמילה שתבוא ממנה, כמו הגמילה החלומית שלה מחיתולים).
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

איילת (אם מותר לי לעשות לך סוג של אאונטינג). גמנחנו בצמדים, איך לא? קודם כל רוצה לנחם אותך שאצלי ההנקה של החיפושית הפכה לסוג של בלתי נסבלת עוד הרבה לפני שהשבלולון הגיע לגיל מופלג כמו הגור שלך. אני הייתי אכולת רגשי אשמה כך שזה היה לה מאוד נוח, רגשות אשמה הם סוג של מדרגה מצויינת לילדים לטפס על ההורים שלהם בכל מובן. בשלב ההוא, החיפושית ינקה חופשי וחירפנה אותי לחלוטין, זה היה ממש כל עשר דקות. היא רק היתה רואה את השבלולון על הידיים ומתחילה ליבב "ציצי!" והיניקה שלה היתה איומה. מרושלת וכואבת והתיקונים הפכו לסוג של משחק מציק עוד יותר... בקיצור הגיעו מים עד נפש. עשיתי חושבים והגעתי למסקנה שלא רק שהיא יונקת יותר כי אני מרגישה חוסר ביטחון ביחסים שלי איתה אלא גם שהתחושות הרעות שעולות לי בזמן ההנקה מוסיפות לכל העניין. זה היה לילה אחד שחשבתי ככה ואז בבוקר הודעתי לה באופן רשמי שמעכשיו היא יונקת ציצי של גדולים. הסברתי לה שציצי של גדולים זה רק לפני שהולכים לישון וכשקמים בבוקר.
כמובן שהמחאות שלה היו מאוד קולניות. אבל הייתי מוכנה לכך ופשוט הכלתי אותה. בלי נקיפות מצפון ובלי עניינים. היה ברור לי שהפלוסים של ההנקה הפסיכית הזו מתמזערים מול המינוסים שבתחושות הקשות שעוברות אליה.
אין אפס, היא גדולה והוא קטן וזהו. או ששלמים עם זה או שלא.
אם תהיא שלמה עם הגמילה אז זה יגמר צ''יק צ'אק ובלי עניינים. אם תהיא שלמה עם ההנקה זה ימשיך בנעימים.
היום החיפושית יונקת לפעמים לפני השינה (אם לא נרדמה עלי בערסל לפני כן), לא נרדמת עם ציצי בפה וכשקמה בבוקר. ככה נקי, בלי עניינים ובלי פולניות יתר. ציצי של גדולים. לכולנו זה נעים. בדרך כלל בלילה השבלולון כבר ישן כשהיא יונקת ובבוקר הוא מטפס עלי מהצד השני ולפעמים מבקש גם לטעום.
(אגב, אצלנו כמעט ולא היתה הצלחה עם הנקת צמד בו זמנית, השבלולון מגיל שבועיים בערך מושיט ידיים לחפצים והשיער הארוך מאוד של אחותו הוא יופי של פעלולון, מושכים וזה צורח... הפרדת כוחות היתה חיונית עד מאוד).
אז יאללה, מה שלא יהיה שיהיה בהצלחה.
ואולי תשלחי איזה תמונה של המלאכים הצהובים?
|תמר|
קולרגולת*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי קולרגולת* »

הי תמר! איזה יופי לקרוא אותך!
השבוע היה שבוע של מחלות. קודם העזר, אחר כך הגוזלית, ובסוף בסוף (רק היום) הצטרף הגור ואני ככל הנראה עושה כבר סימנים של מצוננת (רק שהחום לא יגיע עם הנזלת). כמובן שכל ארוע כזה דוחה את ההחלטה בעוד קצת.
אצלנו בזמן ההריון הייתי "ברת מזל" והיה לי מעט מאוד חלב כך שההנקות היו על ריק ופחתו (אני זוכרת את עצמי בהיסטריה מוחלטת שהיא תגמול את עצמה עוד בזמן ההריון...). אחרי הלידה כמובן היתה חגיגה של חלב שנמשכה מספר חודשים, אבל באיזשהו שלב הפסקתי את החגיגה והתחלתי להגביל. לאט לאט ירדנו בתדירות (למזלי, היא עברה לשנת לילה מלאה כבר בגיל שנה וחצי. חבל רק שהגור לא קורא את זה, אולי גם לו יבוא החשק לישון לילות שלמים).
אז כן. את צודקת. זה הכל עניין של נחישות. אני מודעת לזה היטב, אבל איכשהו כנראה שעוד לא ממש בא לי להפרד מההנקה שלה. למרות שבזמן האחרון אני יותר ויותר מהרהרת בזה, אני עדיין אוהבת את הנשיקות שהיא נותנת לציצי מדי יום, את הדיונים העמוקים (למה יש לך חלב? רוצה לשתות הכל הכל!), את ההנקות שהיא כופה עליי (עכשיו הדובי! עכשיו במבי-עופר!). זה די כיף שיש לך יונק שגם מדווח לך בלייב איך הטעם וכמה חלב יש...
המשך הרהורים יבוא אח"כ. הגור מתעורר כל הזמן. נראה לי שפשוט אצטרף אליו לשינה. לילה טוב.
ודרך אגב, הגור ג'ינג'י לגמרי....
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

הגענו בשעה טובה ל גמילה בהנקת צמד שנמשכה שנה תמימה :-)
משתפת בקצרה, לטובת אמהות אחרות מיניקות טנדם בגילאים מאוחרים- לא נתקלתי בהרבה כאלה...
בכורי בן 4.5, ינק לפי דרישה עד קצת לפני גיל שלוש כשנכנסתי להריון.
בתחילת ההריון גמלתי אותו מהנקות לילה וביום הוא ירד להנקה אחת או שתיים ביוזמתו (ממילא די מהר לא היה הרבה מה לינוק).
אחיו נולד כשהיה בן שלוש וחצי. יחד עם שפע החלב חזר הרצון לינוק לפי דרישה. בחודשים הראשונים שנינו נאלצנו להסתגל למציאות חדשה ולא מוכרת שבה לא יונקים לפי דרישה אלא מספר פעמים קבוע ומוגבל ביום. מכיוון שאני נוטה לעודף חלב הייתי חייבת להקפיד שהגדול יינק מספר קבוע של הנקות כדי לא ליצור גודשים קשים עקב ביקוש לא עקבי. וכמו שכל מיניקות הטנדם יודעות- הנקה של ילד גדול שיש לו אח תינוק זה שונה מאד מהנקה של ילד גדול שאין לו אח תינוק- והרבה פחות כיף. לכן מספר ואורך ההנקות הלך והצטמצם בתהליך ארוך ואטי. בהתחלה היה לא קל, הוא חווה הרבה תסכול מכיוון שלפני הלידה כמעט ולא נתקל מעולם בסירוב לינוק או בהקצבת זמן ההנקה, ואני חוויתי תסכול מכך שמה שהוא יזכור מההנקה יהיו החודשים המתסכלים האלה ולא השנים הנינוחות של יניקה לפי דרישה. במשך כל השנה הזאת נושא הגמילה עלה בדעתי ושוב ושוב החלטתי שאנחנו לא בשלים. בחודשים האחרונים התחלתי לנקוט בצעד ראשון יזום לקראת גמילה- ביטלתי את הנקת הבוקר במיטה והעברתי אותה לסלון (מה שגרם לה להתמסמס לאיטה). וכך נשארה בעצם רק הנקת ההרדמה במיטה שהיתה ריטואל קבוע שלא מוותרים עליו אבל גם היא הלכה והתקצרה ל2-3 שלוקים מכל צד. לאחרונה, לקראת יום הולדתו הראשון של הקטן, הרגשתי ששנינו כן בשלים לצעד האחרון, ועדיין לקח לי כמה שבועות להתבשל ולחשוב על זה עד שהצגתי את זה בפניו. אמרתי לו שהוא מספיק גדול כדי להפסיק לינוק ושעוד כמה ימים (נקבתי ביום מסוים) נעשה "מסיבת ציצי" והוא יינק בפעם האחרונה וזהו. בפועל לא עשינו מסיבה, יום קודם קנינו לו מתנה ששמחה אותו וגרמה לו להרגיש גדול (שהיינו קונים לו ממילא, אבל הוצגה בפניו כמתנה לכבוד הפיכתו לילד גדול שכבר לא יונק). באותו ערב הוא כבר רצה לותר על ההנקה אבל הזכרתי לו שההנקה האחרונה תהיה למחרת והערב עדיין יונקים. למחרת בערב הוא ינק בפעם האחרונה, ובערב לאחר מכן הלך לישון לראשונה בלי לינוק וגם בלי לבקש או להזכיר את ההנקה.
וכך הסתימה הנקה בת 4.5 שנים, ונשאר ילד שמעולם לא עבר "סדרות חינוך", מעולם לא "למד להרדם לבד", ינק לפי דרישה ונרדם בהנקה במשך שנים, אבל באורח פלא יודע להרדם לבד בלי שום בעיה.
סלט_פירות*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 14:09
דף אישי: הדף האישי של סלט_פירות*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי סלט_פירות* »

צריכה עצה. אנחנו בעיצומו של תהליך ומעורבת בו גם נסיעה ופרידה לשלושה שבועות.
קטנצ'יק בן שלושה חודשים. יונק הרבה, פולט הרבה. כנראה שיש לי עודף חלב, קשה לו להשתלט על הזרמים. יכול להיות שזה בגלל שגם אחותו בת השלוש יונקת.
לפני קצת פחות משבוע הורדתי את הנקת הערב שלה (לפני השינה. שהיתה גם לפעמים בצהריים בסופי שבוע, בנוסף על הערב) ועכשיו היא יונקת רק בבקרים.
בלילה כמובן שאני לא מניקה אותה, גם אם היא מגיעה למיטה שלנו ב-4 ומבקשת. עוד חושך ולא יונקים. היא כבר רגילה לזה אבל זה לא מונע ממנה לבקש. אגב, גם בערב היא עוד מבקשת. ואחה"צ. אבל מודעת לעובדה שעכשיו אני מסכימה רק בבוקר.

ובלילה אני מניקה אותו (פעמיים בממוצע), בדר"כ מאותו צד בגלל הזרימה המהירה. אחרת הוא ישתנק לי באמצע הלילה ויתקע לו הגרפס...
אז בבוקר גברת אינסטלטור באה ומרוקנת לי את הצד שלא ינקו ממנו בלילה, שכבר התחיל לקבל תחושה של אבן וצורה לא ברורה. ההקלה גדולה. וכמובן שהגוף מייצר עוד ועוד.
מצדי הייתי ממשיכה ככה עוד איזה תקופה עד שיימאס לי, אבל עוד שבועיים וחצי אני טסה לביקור בארץ רק עם הקטנצ'יק, לשלושה שבועות. אז קודם כל, מעולם לא הייתי רחוק ממנה ומאחיותיה לתקופה כל כך ארוכה. בכל מקרה לא יהיה קל (אבל אני זקוקה לחופש הזה. לגמרי.) ויהיו געגועים.
כמובן שכל העולם ואשתו (ובעלי) אומרים לי שזו הזדמנות טובה לגמול אותה לגמרי. ואני מתנדנדת בעניין. מצד אחד היא באמת לא תינק בכלל שלושה שבועות, אבל מה יקרה כשאשוב? אני ממש לא יודעת מה ארגיש.
אפשר גם לנסות לעבור את השלב הסופי לפני הנסיעה, אבל נראה לי שזה יהיה בעייתי מאוד ושתינו לא נסתדר עם זה.

ועכשיו עוד שאלה טכנית - היא אכן לא תינק שלושה שבועות, ואני צריכה להתכונן לזה מבחינת ההנקה של הקטנצ'יק. לא תהיה לי איסנטלטורית במקרה הצורך, ואני צריכה איכשהו לאזן את משק החלב. יש עצות?
אמא_ללי*
הצטרפות: 19 נובמבר 2007, 06:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ללי*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי אמא_ללי* »

מצד אחד היא באמת לא תינק בכלל שלושה שבועות, אבל מה יקרה כשאשוב? אני ממש לא יודעת מה ארגיש.
איך תוכלי לדעת לפני שתרגישי? אני לא חושבת שיש סיבה להחליט מראש, ואם עוד אין לך תחושה ברורה לגבי זה אז אולי זה אומר שאת עוד לא יכולה לדעת.... אולי זה כן יוביל לגמילה מוחלטת מצידה ואולי לא (אם כי לפי מה שאת מתארת הייתי מנחשת שלא), אולי את תרצי לחזור להיניק אחרי ההפסקה והגעגועים ואולי לא...
מסכימה איתך שלא כדאי לדחוס את זה "בכוח" לפני הנסיעה, זה סתם יכניס מתחים וקשיים לפני פרידה שגם ככה נשמעת לא פשוטה.

בקשר לשאלה השנייה - נראה לי שזו דווקא הזדמנות טובה למשק החלב להתאזן סביב הצרכים של היונק הקטן - אני לא מאד מתמצאת בהמלצות למצב של עודף חלב אבל מה שאני מכירה זה להניק למשך כמה שעות מצד אחד (ולא להציע שני צדדים בכל הנקה). ואולי אם מתפתח ממש גודש את יכולה לסחוט או לשאוב קצת להקלה. יש לך משאבה שאת יכולה לקחת איתך למקרה הצורך?

נסיעה טובה {@
סלט_פירות*

גמילה בהנקת צמד

מסכימה איתך שלא כדאי לדחוס את זה "בכוח" לפני הנסיעה, זה סתם יכניס מתחים וקשיים לפני פרידה שגם ככה נשמעת לא פשוטה.
מסכימה איתך בחזרה. הסטטוס קוו ישאר עד הנסיעה.
אני רק מקווה שהיא לא תכעס עלי כשלא אהיה פה...

יש לך משאבה שאת יכולה לקחת איתך למקרה הצורך?
יש. רק צריך לוודא שהיא עוד עובדת (הטרקטור. מיני אלקטריק).
אני מניקה כמה שעות מצד אחד כבר כמה זמן. עכשיו הארכתי את הזמן לפני החלפת צד (5-6 שעות). נדמה לי שזה עוזר אבל בטח יקח כמה ימים.
אמא_ללי*
הצטרפות: 19 נובמבר 2007, 06:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ללי*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי אמא_ללי* »

אני רק מקווה שהיא לא תכעס עלי כשלא אהיה פה...
סיכוי לא רע שהיא כן תכעס, גם כשלא תהיי וגם אחרי שתחזרי . וזה בסדר גמור...
מה שמאד עוזר לי במצבים האלה זה לנסות לעשות הפרדה בין הכעס שלה, לבין תחושת האשמה שלי. לזכור שכל רגש שלה הוא לגיטימי ופשוט להיות שם איתה כשהיא חווה אותו, בלי לשפוט אותה, בלי לצפות שהיא לא תרגיש את זה. בדיוק היום חברה טובה הזכירה לי את זה בנוגע לדברים שאני חווה עם בכורתי האהובה לאחרונה, וזה ממש חיזק אותי. אפילו הצלחתי ליישם את זה באפיזודת הכעס שהיתה כמה שעות אחר כך :-).
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

גמילה בהנקת צמד

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

לדעתי תתחילי עוד לפני הנסיעה להיניק את הקטן בלילה משני הצדדים- אלא אם כן את יכולה לסמוך על הקטן שירוקן לך את השד המלא בבוקר.
להניק רק מצד אחד זה טוב כל עוד לא מתפתח גודש. אם מתפתח גודש זה סימן שהנקת יותר מדי זמן מאותו צד.

לגבי ההעזרות בגדולה לצורך פתיחת סתימות, מנסיוני בהנקת צמד דווקא כשהגדול יונק חשוב שזה יהיה משני הצדדים ובכמות שווה, כדי לא לעודד צד אחד ליצר יותר. ובכלל בהנקת צמד גיליתי שחשוב מאד ליצור שגרה קבועה של הנקות של הגדול ולא לחרוג מהן.
בין אם תחזרי להניק את הגדולה ובין אם לא, חשוב לדעתי לקחת בחשבון שאם את עדיין בשלב של עודף חלב יקח לגוף זמן להתרגל לצמצוםהפתאומי בביקוש ואת עלולה לסבול מגודש בימים הראשונים, לכן לדעתי כדאי לצמצם ולקצר את ההנקה שלה עוד לפני הנסיעה, שהשינוי לא יהיה דרסטי מדי. לדעתי לא רעיון טוב לשאוב אם מראש יש לך עודף חלב, ולא הייתי בונה על משאבה לשחרור גודש. חשוב מאד לווסת את יצור החלב שלך לפי הצורך של היונק בפועל ולא לגרום לגוף ליצר עוד, הרי גם ככה כנראה שאת מיצרת יותר מדי.
סלט_פירות*

גמילה בהנקת צמד

כשהגדול יונק חשוב שזה יהיה משני הצדדים ובכמות שווה
היא מאוד תשמח לקבל צד שני. אולי ככה היא תינק פחות מכל צד.
בינתיים לא קל לקצר לה את ההנקה האחרונה שנשארה לה. אבל אם היא תינק משני הצדדים קצת מכל צד אולי זה יעבוד.

להיניק את הקטן בלילה משני הצדדים
בעניין הזה אני מנסה להמנע מלהניק אותו בלילה משד שהתמלא, כי הוא משתנק גם בהנקה בשכיבה. גרעפס נתקע, פולט מהאף... וזה מחרבש את הלילה.
לגבי הריקון בבוקר - במשך הבוקר הוא יונק יפה, לא בטוח שמרוקן מספיק מהר כדי להקל על גודש. אני מקווה להתאזן בביקור בארץ.

השאלה היא מה קורה אחרי שמשק החלב מתאזן? לחזור להניק משני הצדדים (או מכל צד כל הנקה, אבל להחליף בארוחה הבאה)? זה לא יגרום לייצור יתר שוב?
סלט_פירות*

גמילה בהנקת צמד

עדכון. בעצם שניים:
  1. היונקת הגדולה עברה בהצלחה שלושה שבועות בלי אמא, ובלי למצמץ חזרה לינוק כל בוקר אחרי שחזרתי. ההנקות בבוקר קצרות עד קצרצרות, ואני מפסיקה אותה ומכסה את עצמי ואנחנו ממשיכות להתחבק אחרי ההנקה. כיף!
  2. עודף החלב עדיין בשלו. אני מחליפה צד פעם ב-5 שעות. הילדון בן חצי שנה ובעיצומה של קפיצת גדילה (אולי הלילה יהיה שפוי יותר משני הלילות הקודמים...). לא ברור לי בשביל מה צריך לקפוץ כשיש עודף חלב. אני מרגישה מלאות יותר מבדר"כ ואפילו על סף סתימה. רק מקווה שאחרי הקפיצה הדברים יתאזנו.
הוא התחיל קצת טעימות של מוצקים (מוצץ ולועס כל מיני פירות. יש לו כבר שתי שיניים, לגבר), אבל ממשיך לפלוט בקצב. זה מצחיק, הוא זוחל אחורה ועולה על הברכיים ומשאיר לפניו שלוליות של פליטה...
סלט_פירות*

גמילה בהנקת צמד

עדכון סופי:
נגמלה!
לפני שבועיים, בגיל רבע לארבע, עברתי להנקה של רק תינוק אחד בן 11 חודשים...
זה התחיל משיחה שאני יזמתי, כדי להכין אותה לגמילה אפשרית ביומולדת ארבע.אבל היא החליטה שכבר עכשיו היא רוצה להפסיק.
בימים הראשונים היא עברה ליום כן יום לא (או במילים שלה "מחר אני רוצה לינוק ומחרתיים לא"), ואז היא החליטה שזהו.

כמובן שאני ברגשות מעורבים, כמו כל גמילה. ומצד שני אני בטוחה שהקטנצ'יק לא יפסיק לינוק בזמן הקרוב (בכל זאת, קניתי שלוש חזיות הנקה ושתי חולצות הנקה לאחרונה. כדאי שהן תהיינה בשימוש :-P).
וכבר במשך חודשים ההנקה שלה הסתכמה ב-10 שניות בבוקר (הקפה של הבוקר), ולא היתה רלוונטית במקרים של נפילה או בכי. ככה שבהחלט הגיע הזמן.
אתמול היא ביקשה לינוק בבוקר (לדעתי זה קשור לאבא שלא היה בבית שבוע, והיום חזר), אבל בסוף הסתפקה בחיבוק.
סוף טוב הכל טוב. :-)

ועודף החלב - נראה שהתאזן. במקרים נדירים הוא עוד פולט, אבל אוכל כבר כמעט את כל המוצקים והכל טוב.
שליחת תגובה

חזור אל “דפי משחק”