השתנות הטבעים האם נועדנו לחיות כמו שבט 'פרימיטיבי'

פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

אם יש כבר דבר כזה באתר הזה אשמח לדעת אבל בינתים לא מצאתי משוטטותי פה.

יש מושג כזה ביהדות, שאני לא בטוחה מי טבע (רב חשוב כלשהו). שהאדם משתנה, הטבע שלו משתנה עם ההסטוריה, ומצוות שהתאימו אז כבר לא מתאימות היום (נכון לזמנו של אותו הוגה). זה זכור לי די במעורפל ואשמח אם מישהו יוכל לתת קרדיט להוגה הנכון.

אבל מה שמשנה לי הוא הרעיון. כי מדברים פה באתר הרבה על מה שהיה אי פעם מזמן בעבר ועל חיי השבט של אז מזמן, ולפי זה מה נכון לנו היום ושהכי טוב היה לחזור לעבר ולתנאי העבר ולחיות איך שחיו אז. ולנסות כמה שיותר להתחקות אחרי זה על ידי חקר שבטים במקומות מנותקים וכאלה, ואלה החיים הנכונים אחרת אנחנו חיים בטעות שצורמת ולא מתאימה לנו ולא לכך נועדנו.
אבל
אולי באמת יש מושג כזה 'השתנות הטבעים'. אולי אנחנו באמת כבר לא כאלה. אולי משהו בסיסי בנו השתנה (ולא רק כל מה שקשור באבולציה וברירה טבעית במובן השינוי הגנטי, כי אולי לזה אין מספיק זמן שעבר) אבל המוח משתנה ואולי גם הגוף מסוגל להשתנות. ואולי השתנה הטבע שלנו. כך שאולי היום כן מתאים לשלוח ילדים לגן למשל (סתם משהו שעלה לי) ואולי היום כן מתאים לגדל פרות וכבשים ועצים לשם אכילה וחלב. או לישון בחדרים נפרדים מהילדים. ועוד ועוד רעיונות שקיימים פה בשפע.

זה לא כל כך בהיר לי מה שאני מנסה להגיד, אבל אולי מישהו כן יבין וינסה להגיב.
כי המחשבה לא מפסיקה לטרטר לי בראש כבר חודשים מאז שאני פה.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

שליחה על ידי יונת_שרון* »

דף קשור: באופן לא טבעי (מסתמך על הרבה דיונים אחרים, אבל שווה קריאה גם למי שלא מכיר אותם).
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

אני חושבת, למרות שגם אני כבר מזמן לא מצויה בכתבי ההוגים שאת מתכונת לאפיקורסים כמו שפינוזה.

למשל:למה צריך את נטילת הידים כשאנחנו יכולים לשטוף ידים במים וסבון?למי שדתי זה משרת עינין של מצווה.למי שחי לפני 300 שנים היתה המצווה הזו בגדר הצלת חיים ,כי רק כך הידים נקיות.

יש הרבה דפים באתר לגבי פרקטיקות מסויימות ,שאנשים פה דוגלים בהן מי יותר או מי פחות ואיך ומה אומרים כולם.על הנקה ,על להשאיר את הילדים במסגרת משפחתית עד גיל מסוים,מה לאכול ואיך לישון.
אולי זה מבלבל ומכניס להרגשה מלחיצה .

אני יכולה לומר שמצידי , אין לי שום מוטיבציה להיות 'טיבעית'.זה ממש לא בראש מעיני.
אני רק מנסה להבין מה נכון בשבילי.
מה יתאים וישרת אותי.
איפה לנוחות יש מחיר גבוהה מכדי שארצה לשלם.
איפה ההרגשה הכי טובה היא בדברים הכי פשוטים והכי נגישים.שחבל לפספס.
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

מדברים פה באתר הרבה על מה שהיה אי פעם מזמן בעבר ועל חיי השבט של אז מזמן, ולפי זה מה נכון לנו היום ושהכי טוב היה לחזור לעבר ולתנאי העבר ולחיות איך שחיו אז.
אני חושבת שזו הפרשנות שלך לדיונים האלה, ואני חושבת שכאן יש טעות קטנה.
קודם כל: שינינו. המהפכה החקלאית שינתה אותנו, המהפכה התעשייתית שינתה אותנו, ובעיקר אנחנו עצמנו שינינו את סביבת המחייה ובעיקר (לצורך הדיון) את סביבת ההתייחסות שלנו.

אז זה אומר שאין מצב לחזור אחורה לימי הלקטים-ציידים, ואין מצב "לחיות כמו אז", לשחזר את מה שהיה אז, וכו'.
אני חושבת שהמטרה של הדיונים האלה (לפחות מצד כמה אנשים שאני מצדדת בהן ;-)) היא להעמיק את ההבנה שלנו על אורח החיים שעיצב אותנו מיליוני שנים, ומשם לקבל השראה לגבי אורח החיים הנוכחי שלנו.

במקום "לחזור לעבר" שאיפה לא מעשית ולא אפשרית - לעשות אינטגרציה של החלקים השווים והמשמעותיים של העבר עם המסגרת הקיימת של ההווה, וזאת למען עתיד טוב יותר.
ולכן גם מעורר השראה ללמוד על פרימטים אחרים (שימפנזים, אורנג אוטן ודומיהם). לא כדי לנסות לשאוף למשהו שאנחנו לא, אלא כדי לקבל השראה.
וגם כדי לעזור לעצמנו לנקות כל מיני קשקושים מיותרים שנדבקו אלינו במהלך, נניח, 100 עד 500 השנים האחונות בתרבות שפה ושם ירדה "קצת" מהפסים, דברים אידיוטיים שוואללה באמת באמת עדיף בלעדיהם.
(מתעצלנת להביא דוגמאות, אבל לא חסר...)

ואולי היום כן מתאים לגדל פרות וכבשים ועצים לשם אכילה וחלב.
בדיוק. למיטב הבנתי, עקב כל השינויים שכבר עשינו, באמת אין לנו סיכוי לשרוד אם לא נגדל ונטפח באופן מאסיבי את מקורות המזון שלנו.
אבל אנחנו כן יכולים להסתכל באופן ביקורתי, עם פרספקטיבה של העבר, על האופן שבו אנחנו עושים את זה, ועל האופנים השונים שבהם אנחנו עשויים, אם נקדיש לזה מחשבה ותשומת לב, לשנות ולשפר את הפרקטיקות האלה (מישהו אמר דירים קהילתיים על משקל גינות קהילתיות?)
וכו'..........
תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

וגם: ממליצה בחום לקצר את שם הדף.
תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

בשמת :-)

לעשות אינטגרציה של החלקים השווים והמשמעותיים של העבר עם המסגרת הקיימת של ההווה, וזאת למען עתיד טוב יותר.
ועוד דוגמה אחת שרציתי לכתוב, זה ייסוד האתר הזה עצמו.
מישהו מבין המשתתפים בדיון הזה הציע פעם לסגור את "באופן" בגלל שציידים-לקטים קיימו ביניהם רק יחסים בין-אישיים בנוכחות אישית, וכמעט רק עם אנשי החבורה שלהם (בין 15-30 איש)?
לא.
מקימי האתר עשו אינטגרציה בין מנגנוני עבר (קהילה קרובה, משתפת, תומכת, שקריטית לגידול ילדים) ובין הפוטנציאל של ההווה (מחשבים ואינטרנט, היכולת שלנו לתקשר ולהיקשר רגשית דרך מילים כתובות ובלי פנים וריחות גוף), ו... עובדה שזה עובד :-)
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

עוד דבר שחשבתי זה משהו שקראתי על חיידקים
קראתי שלחיידקים שגרים בתוכינו יש השפעה עצומה על חיינו, ושאפילו יכולים להשפיע עלינו רגשית,לא זוכרת לגמרי אבל חיפוש פשוט בגוגל הביא אותי לכל מיני דברים. (זכור לי משהו על התנהגות אוטיסטית לעכברים כתוצאה מחיידקים מסויימים או אנטיביוטיקה מסויימת)
כך שבהחלט ייתכן שיש השתנות הטבעים, כי האבולוציה של חיידקים כל כך מהירה, ואם הם משפיעים עלינו כל כך אז גם אנחנו משתנים בהתאם
תפילה_לאם
הצטרפות: 10 אוקטובר 2012, 21:28
דף אישי: הדף האישי של תפילה_לאם

שליחה על ידי תפילה_לאם »

אש"י! חבל על הזמן!
תודה רבה על הקישור לכתבה המרתקת!
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”