ספריות ציבוריות בחינם

שומשומ_ית*
הצטרפות: 21 אפריל 2010, 11:10
דף אישי: הדף האישי של שומשומ_ית*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי שומשומ_ית* »

בהמשך להתכתבות בכיכר השוק, התחלתי לדבר עם משרד התרבות
ביקשו ממני לכתוב מייל לספריה ברחובות ולכתב אותם, אעדכן כאן אם יש התפתחויות ואם יש משהו שאתם יכולים לעשות
אמא_נמרה*
הצטרפות: 07 אפריל 2003, 19:23

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אמא_נמרה* »

אצלנו נותנים צ'ק פיקדון. כל ספר שווה מאה שקלים. כך שאם נתתי צ'ק על סך שמונה מאות שקלים, משפחתי יכולה לקחת שמונה ספרים בעברית (ואצלנו גם שמונה נוספים באנגלית ועוד ארבעה בצרפתית). הכסף לא נגבה. הצ'ק ניתן כפיקדון למקרה שנעלם מהראדר של הספריה וכלו כל הקיצין עם כל שמונת הספרים. בפועל מחייבים במזומן על קנסות ונזקים לספרים, וגם זה מאד בדחילו ורחימו . צריך להיות מאחר כרוני, שהספר יהיה מבוקש ושהספרנית תהיה אנטיפטית במיוחד, כדי לקבל קנס סמלי של חמישה שקלים לחודש.
הצ'ק אמור להיפדות רק אם אין שום דרך אחרת להחזיר את הספרים לספריה, לאחר שהספרניות התקשרו שוב ושוב, התריעו וכו'. לא קרה בספריה שלנו. משפחה שתחליט להעלם עם הספרים - זה רכוש הציבור, מצדי שאכן יקחו ממנה את הכסף הזה. מדגישה מעבר לכך שיש בכספת הספריה צ'ק חתום על סך, ללא תאריך. צ'ק שלא הופקד ולא נגבה, לא נדרש ממני שום דבר אחר כדי להירשם לספריה ולאול ספרים. חינם.
יעל_ש*
הצטרפות: 17 ינואר 2009, 23:56

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי יעל_ש* »

עקבתי אחרי ההתכתבות בככר ולא מצאתי שום שאלה/תגובה שדיברה על צ'ק שאינו פיקדון/ערבון.
איפה יש ספריה שממש גובה כסף?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

ברחובות לדוגמה.
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי יער_ה* »

בספריה בירושלים ביקשו צ'ק פיקדון.
בספריה בחיפה לא צריך אפילו פיקדון ויש קנסות על איחורים בהחזרה/השחתות/איבוד ספרים.
מיכל_א*
הצטרפות: 14 נובמבר 2009, 14:10
דף אישי: הדף האישי של מיכל_א*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי מיכל_א* »

ברמת גן. 80 ש"ח לספר עבור מבוגר ו-40 ש"ח לספר עבור ילד. לא יודעת מה איתכם, אבל אצלנו כל אחד לוקח שני ספרים, אז תעשו את החשבון. ומה תעשה משפחה ברוכת ילדים? כל השיטה חותרת תחת מטרתו המקורית של החוק.
לגיטימי, ואף רצוי, לדעתי, שיופקד פיקדון מסויים- למקרה שאדם נעלם עם הספר. אבל למה במזומן?!
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אחת* »

זה אכן לא במקום.

אני זוכרת כילדה ששימוש בספרייה נחשב מותרות מהסיבות האלה. היה נהוג לשלם אחת לחודש סכום קטן אבל בכל זאת סכום ולמשפחות ברוכות ילדים זו לא אופציה.
ספרייה ציבורית אמורה להוות עוגן, מקום שבו כל האפשרויות פתוחות לכולם, לרכישת ידע, הנאה ושימוש מושכל בפנאי. זה מקומם לא רק ברמה הפרקטית אלא ברמה העקרונית שנדרשים לשלם כסף "לפי ראש" או "לפי ספר". היום יש לי מעט זמן, אבל כילדה קראתי בשקיקה 3-4 ספרים (לילדים ונוער) בשבוע ואין סיבה לאור המדפים העמוסים בספריות לייצר מנגנון שמעודד השארת יותר ספרים על המדף מאשר בבתים.

בנוגע לאובדן ספר, לא תמיד ספרים אובדים או ניזוקים בגלל חוסר אחריות, ואני לא חושבת שצריכים לקנוס בחוסר פרופורצייה, מה תעשה אם למספר ילדים זביחוטם שהכתימו ספר?לא הגנו עליו בגשם כשקראו בגינה, או שפכו עליו פטל? וגם אנחנו כבוגרים שוכחים, מאבדים. תקלות מתרחשות והקנס צריך להיות סמלי ולא כזה שיגרום לך לחשוב מאה פעם לפני הצטרפות לספרייה. בכל זאת מדובר בספרים מסובסדים , ישנים, שעוברים מאות ידיים לפני שהגיעו לתחנה הסופית.
אחת*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אחת* »

זה מה שרשום בהסבר על החוק מ2008 ועל הפקדון (בעיריית גבעתיים) -

http://giva.libraries.co.il/BuildaGate5 ... 2/[po]data card[/po].php?dc=991253399~~~~~Card27
טדליק_נהנאנע*
הצטרפות: 05 נובמבר 2008, 00:10
דף אישי: הדף האישי של טדליק_נהנאנע*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי טדליק_נהנאנע* »

ברחובות משלמים 100 ש"ח כפיקדון למשפחה, ןאחר כך עוד עשרה ש"ח לכל צמד ספרים על שם כל בן משפחה. כלומר שאם אנחנו לוקחים בכל פעם 6 ספרים, שילמנו מראש 130 (לא זוכרת אם גם על השם של בן המשפחה הראשון משלמים 10.) במידה שעוזבים, מקבלים את מאת השקלים בחזרה. גם משפחה ברוכת ילדים תשלם 100 ש"ח על שם המנוי הראשי, ועוד 10 ש"ח על כל בן משפחה.
או_רורה*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2007, 08:03
דף אישי: הדף האישי של או_רורה*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי או_רורה* »

אכן, ברמת גן משלמים 80 ש"ח למבוגר.
מעצבן ביותר.
אבל אני לא מסכימה לגבי ההכתמה של הספרים וכאלה.
שלא יקראו ספרים בגינה! אני, לגינה לוקחת רק ספרים שלי ולא של מישהו אחר. מבחינתי זה של הספרייה, ולא שלי, אני אעשה כל מאמץ לשמור עליו.
שומשומ_ית*

ספריות ציבוריות בחינם

גם בחולון משלמים צ'ק שאיננו פיקדון (ז"א - הכסף מופקד בחשבון ונגרע מחשבוננו) וגם ברחובות- טדליק כשאני שאלתי אמרו לי שזה 50 ש"ח על כל ספר. אני קוראת הרבה, שזה אומר 200 ש"ח לי ולבן זוגי.
זה לא מיליונים, אבל זה הרבה. וכמובן שיחזירו לי את זה אם אעזוב, אבל ללא שום קשר לריבית והצמדה... לא חוקי בעליל וגם לא פייר.
גם בי-ם וגם בחיפה מעולם לא נהגו כך (והייתי מכורה שם לספריות)
בכל מקרה- המייל יצא, אני מחכה לתגובות ונראה לי שאם יש כאן עוד אנשים שיודעים על ספריות בערים שגובות כסף מזומן/ צ'ק מזומן במקום פיקדון שווה לכתוב עוד מכתבים ולכתב את משרד התרבות.
אני אחכה כמה ימים ואעדכן אתכן.
אפרת_מ*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2003, 22:08
דף אישי: הדף האישי של אפרת_מ*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אפרת_מ* »

בנוגע לאובדן ספר, לא תמיד ספרים אובדים או ניזוקים בגלל חוסר אחריות, ואני לא חושבת שצריכים לקנוס בחוסר פרופורצייה, מה תעשה אם למספר ילדים זביחוטם שהכתימו ספר?

ממש לא מסכימה. וגם החוק לא בעמדתה של הכותבת.
מה אכפת לי אם הגור החדש אכל את הספר או הפעוט שפך בטעות פטל?
למה אני כציבור או הסרייה, שמשרתת את הציבור, צריכים לשלם על זה?
אם לא יהיה קנס - אז אפשר יהיה "לאבד" - כי זה שול יותר מלרכוש את הספר.
אפשר יהיה לקשקש בפנים, לא לשמור וכו' - ואנחנו מדברים פה על רכוש נועד לשרת את הציבור כולו.
עם כל הכבוד, שאנשים ישמרו על הספרים שלהם. יניחו אותם גבוה/בתיק. יחנכו את הילדים שלהם שעל ספרים יש לשמור (ובכלל על דברים).
ואם במקרה משהו בכל זאת קרה - שישלמו בבקשה.
אם זה היה ספר של שלך שבטעות איזה פעוט הרס - גם היית חושבת שהחברה לא צריכה לפצות אותך בעלותו/ספר-חדש?
ואולי לפצות אותך רק באופן סמלי?

למה שאנשים לא יחשבו פעמיים לפני שהם לוקחים איתם ספרים או כל רכוש ציבורי אחר למקומות בהם הרכוש הזה לא יישמר??
שומשומ_ית*

ספריות ציבוריות בחינם

וכדי לחסוך התבחבשות: [email protected]
זה המייל של האשה הנחמדה ממשרד התרבות, מהמחלקה שממונה על הספריות, שהסכימה איתי שזו הפרת חוק וביקשה שאכתב אותה.
אם גם בספריה שלכן הצ'ק איננו פיקדון, אני מציעה לכתוב מייל להנהלת הספריה, לספר על הסיטואציה, לחוות את דעתכן עליה ולדרוש תשובה ולכתב את מגי.
כל המרבה הרי זה משובח. אולי בסוף יצטברו מספיק תלונות כדי שהמצב ישתנה
נ.ב. אני מסכימה שהשחתה של ספר איננה מקובלת, ובשביל זה בדיוק נוצר הפיקדון...
אחת*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אחת* »

תקלות מתרחשות והקנס צריך להיות סמלי ולא כזה שיגרום לך לחשוב מאה פעם לפני הצטרפות לספרייה. בכל זאת מדובר בספרים מסובסדים , ישנים, שעוברים מאות ידיים לפני שהגיעו לתחנה הסופית.

בתור זו שהעלתה את הנושא אני רוצה לחדד - לא כתבתי שמותר לעודד פגיעה בספרים, אלא שניתן לדרוש סכום סמלי ולא כמו שקורה כיום - מישהי פה ציינה פקדון של מאות שקלים על שניים וחצי אנשים שמשתמשים בספרייה. זה נראה לי מוגזם גם ברמת הפיקדון.
אפרת_מ*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2003, 22:08
דף אישי: הדף האישי של אפרת_מ*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אפרת_מ* »

זה מה שרשום בהסבר על החוק מ2008 ועל הפקדון (בעיריית גבעתיים) -
זה ההסבר על מה קורה בגבעתיים. זה לא ההסבר על החוק.

החוק כנראה אומר שאין לגבות, אלא להפקיד פיקדון, ומה הוא פקדון זו הגדרה מעורפלת מדי. משרד החינוך בקלת יכול להתקין תקנות שיבהירו זאת. או אפילו להוציא חוזר מנכ"ל, או סתם מכתב הבהרה.
מיכל_א*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי מיכל_א* »

כל הכבוד שומשומית. כותבת מכתב לגבי ר"ג בעצמי.
אחת*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי אחת* »

זה ההסבר על מה קורה בגבעתיים. זה לא ההסבר על החוק.

אפרת זה ההסבר על החוק.
הוא כתוב תחת גבעתיים ומסביר בבירור ובמדויק את הסעיף החדש בשורה התחתונה - פיקדון בדמות צ'ק - כן. תשלום כלשהו - לא.
ואם זה לא די - מגי שאיתה שוחחה שומשומית חיזקה את ההסבר -צ'ק הוא פיקדון לעומת תשלום במזומן שאינו פיקדון.

ותודה שהזכרתן לי להירשם שוב בספרייה הקרובה .
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי נועה* »

ברמת גן. 80 ש"ח לספר עבור מבוגר ו-40 ש"ח לספר עבור ילד
נכון. אבל זה תשלום חד פעמי לכל החיים!!!!!!!!!!!
לא זוכרת כמה משלמים על אובדן או נזק
מיכל_א*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי מיכל_א* »

אבל זה תשלום חד פעמי לכל החיים
נכון. אבל אם את לוקחת 2 ספרים (שזה סביר, כי אם תסיימי ספר ואין לך איך להגיע לספריה? מבחינתי זה בסיסי)- זה כבר 160. כנ"ל 2 ספרים לילדה- עוד 80 ש"ח. אם אחיה בר"ג עד סוף ימי- וואלה- הרווחתי. ולא אכפת לי גם להשאיר חלק מהכסף כתרומה. אבל אם אעזוב בעוד שנה או חמש- אז אקבל את הקרן בלבד- הריבית שהעיריה עשתה נשארת אצלה- ואצטרך לשלם שוב מקום אחר. עסק לכל דבר ולחלוטין נוגד את מטרת החוק. תארי לך: יש משפחות (גדולות מאמא וילדה ;-))שלא תוכלנה להוציא סכום כזה במזומן. אז מה, להן לא מגיע מנוי בספריה?
ולמען הסר ספק: פיקדון לדעתי הוא חובה! אבל לא מזומן. כנראה שיש אנשים (ואולי כולנו?) שצריכים את איום התשלום ע"מ לשמור על רכוש. חלק מספרי הילדים במצב מחפיר, ולעיתים אנו חוזרות לספרים ורואות את הפיחות במצבם. דווקא הייתי מצפה מהספרניות לשים לב יותר.
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי נועה* »

לא אמרתי שאני בעד תשלום לספריה להיפך גם אני חושבת שספריה אמורה להיות שרות למען האזרח.
רק ציינתי את העובדות, התשלום הינו חד פעמי (גם אם עזבת את העיר וחזרת אליה וגם אם את גרה בעיר אחרת) ולא עבור כל ספר שמשאילים.

בתל אביב הספריות הן חינמיות ומוגבלים ל 4 ספרים למנוי.
הדס_צומחת*
הצטרפות: 19 ינואר 2011, 11:19
דף אישי: הדף האישי של הדס_צומחת*

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי הדס_צומחת* »

בכפ"ס לא לוקחים אפילו צ'ק פיקדון,ואפשר לקחת עד 4 ספרים למנוי.
ביוקנעם לעומת זאת (אני יודעת מאחותי) לוקחים כסף עבור כל ספר...(היא מבואסת שהיא יכולה לקחת רק ספר אחד לכל ילד,כי אחרת זה יקר מדי).
ולגבי הספרים- ממש לא נכון שאלה ספרים ישנים שהגיעו אחרי מסע אלונקות. יש ספרים חדשים, נקיים ועם הריח הממכר של ספר חדש.
(כמובן שיש גם ישנים יותר, עם הריחות הממכרים של ספרים ישנים :-) )
<מכורה לריחות ספרים>
שומשומ_ית*

ספריות ציבוריות בחינם

הנה התגובה שקיבלתי מהספריה ברחובות, מוזמנות להעלות עוד תגובות אם קיבלתן, מעניין אותי לראות מה עוד ספריות גורסות בנוגע לעניין...

בהמשך לפנייתך, שירותי ההשאלה, העיון והקריאה ברשת הספריות ברחובות ניתנים בחינם, על פי חוק, ומאז ינואר 2008 רשת הספריות ברחובות אינה גובה דמי מנוי. יחד עם זאת, הרישום לשירותי ההשאלה בספריות מותנה בהפקדת פיקדון , המוחזר למנויים במלואו ובמזומן בעת סיום המנוי, בכפוף לתנאים. (החזרת כל הספרים במועד ובמצב תקין).

מתוך שאנו נוהגים זהירות בכספם של הלקוחות המופקד בידינו ,דמי הפיקדון מופקדים בבנק , לחשבון נפרד שלא נעשה בו כל שימוש, למעט החזר הפיקדון ע"פ בקשת הלקוחות. נוהל זה נקבע על מנת למנוע אפשרות של אובדן או פריצה וכן לאפשר ללקוחות את הנוחות של תשלום הפיקדון גם באמצעות כרטיסי אשראי. בכל אופן לא ניתן לפדות את דמי הפיקדון ללא הרשאה מהלקוח.

נוהל זה נקבע ע"פ הנחיות היועץ המשפטי של החברה למתנסים, עו"ד דני פלד, והוא מעוגן בהסכם ההתקשרות עליו חותם כל מנוי ברשת הספריות העירוניות ברחובות (מצ"ב), בו מצוין כי "דמי הפיקדון ישולמו לספרייה במזומן ויופקדו בחשבון דמי הפיקדון".

נשמח לראותך בקרב קוראינו,

ב ב ר כ ה ובכבוד רב,

סיגל לוי-בן ישי

מנהלת הספריות

רשת חוויות רחובות

052-4208233, 08-9457916

www.Rehovot.Libraries.co.il
שהם*
הצטרפות: 22 נובמבר 2014, 21:46

ספריות ציבוריות בחינם

שליחה על ידי שהם* »

ממש לא נתפס שספרייה ציבורית גובה כסף עבור השאלת ספר ובניגוד לחוק.
בכפר סבא - לא גבו אגורה
בשוהם - 100 ש"ח לספר לילד / מבוגר אותו הסכום.
שערורייה !!!!!!!!!
ספרים - לאוכלוסיה עמידה בלבד !!!
לא יאומן "
שליחת תגובה

חזור אל “פה, שיניים וחניכיים - טבעי”