הגברת ייצור החלב

אנונימי

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי אנונימי »

ראו גם: הנקה טבעית, תמיכה בהנקה, תזונת האם המניקה, עישון סיגריות בהנקה
הציצו גם ב מדור הנקה, מדור מתכונים
גורמים סביבתיים:
  • מנוחה
  • לנטרל לחץ
"צריך לנוח, לנוח, להניק, להניק ולהניק, לאכול טוב, המון לשתות, ואפשר להיכנס ל 24 שעות עם התינוק/ת למיטה להנקה, ולא לצאת פרט לשירותים, ושמישהו יטפל באמא - אוכל, שתיה וכולי. עוזר מאוד." (אביב חדש)

"לי עזר מאד להניק בכל פעם (אבל בכל פעם) מ-2 הצדדים." (פלונית)

שתיה מרובה:
  • מים
  • לחלוט כמה זרעי שומר fennel (קונים שקית באיזה ארבעה שקלים בכל חנות טבע) ולשתות את התה. אני משתמשת בכפית לחצי ליטר בערך.
תזונה:
  • ארוחות קטנות תכופות (ולא גדולות רחוקות), (בשם שדיאנה קרת)
"הפטנט שמצליח לי: ארוחות קטנות מפוזרות במשך כל היום: שש ארוחות כל יום + נישנושים משביעים כמו קרקר עם פרוסות אבוקדו, אגוזים עם צימוקים וכדומה." (אילנה קל)
  • הרבה שומן במזון (חמאה ושמן זית), מולטי ויטמין לנשים הרות או מניקות (כמו פרהנטל של סולגר)(בשם שדיאנה קרת)
מתכון סיני עתיק להעשרת החלב. דייסת שבולת שועל עם נבט חיטה, סובין, אגוזי מלך ודבש. |(יפעת פיירמן)

תוספי מזון:
  • חילבה. מי שלא נגעלת יכולה לקחת כפית. מי שנגעלת יכולה לקנות בבית מרקחת כמוסות טבעיות של חילבה, ארוזות בקפסולות. נחשב למגביר ייצור חלב.
  • "איזה מטפל סיני אמר לי פעם שיש תרופה סינית שמעודדת יצירת חלב, וגם יש תרופה הומאופטית שמעודדת. מי שהולך על תרופות סיניות - להקפיד לקנות מחנות שמשתמשת בתוצרת עם פיקוח (מארה"ב למשל, ולא מסין) " (אביה נו)
  • שמרי בירה:
לגבי בירה שחורה: מה שמעודד שם ייצור חלב אלו שמרי הבירה ואני לא בטוחה שבמאלט התעשיתית של היום יש
ולכל המתעניינים בשמרי בירה יבשים, יש אבקה, שטעמה מחריד, ופתיתים, שטעמם דווקא סביר לגמרי ומשתלב טוב בכל מיני מאכלים. הקופסא נראית כמעט זהה אז צריך לשים לב.
נאוה_פרנס*
הצטרפות: 05 אוגוסט 2001, 00:39
דף אישי: הדף האישי של נאוה_פרנס*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי נאוה_פרנס* »

שמרי בירה - מי שרגישה לקנדידה, אני ממליצה להימנע מהם
תמרים גם טובים להגברת הנקה.

אבל ... , ב ג ד ו ל :
לאכול אוכל מזין, עשיר ולא מעובד: ירקות (לא כרוביים, להגביל את הסולניים) ופירות (בננה, למשל - מעולה), פירות יבשים דגנים מלאים, קטניות, פטרוזיליה, זרעים (טחינה למשל) ואגוזים
לשתות הרבהההההה - לא קפה, תה רגיל או קולה, ובשום פנים ואופן לא תה מנטה (מייבש)

חשוב לזכור שקפאין, חומרים משמרים וצבעי מאכל עוברים דרך החלב לתינוק
עשן סיגריות יהפוך את החלב למר

אכילה תכופה, כבר נאמר: 3 ארוחות חלבוניות עיקריות + 3 ארוחות עמילניות מלאות, ביניהן
אווירה נינוחה בבית ומנוחה מספקת (של האם המניקה, לא של האב :-))

השלמות אפשריות:
מי שאנמית מוזמנת לקחת פרנטל של סולגר או פורמולה מקבילה כלשהי
ויטמינים: B,C
אבץ
סלניום
חומצה אמינית L-Taurin (טאורין) במיוחד למי שלא אוכלת מספיק חלבון
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

אבל מעל לכל הכי חשוב להגברת ההנקה: לתת לתינוק לינוק. היניקה היא שמייצרת חלב. כל השאר אקסטרה.

נכון שכדאי להימנע ממנטה, נענע ומרווה, כי הם מייבשים את החלב.

אבל אפשר להיניק יפה מאוד ולאכול ג'אנק פוד, וגם העישון עם כל נזקיו - בכל זאת החוקרים טוענים שחד משמעית עדיפה אמא מעשנת מיניקה על פני אמא מעשנת שנותנת בקבוק, כי יתרונות ההנקה עולים על נזקי העישון, וגם מנטרלים אותם במידת מה (כי הרי האמא ממילא מעשנת). בקיצור, חשוב מאוד שאף אחת לא תחשוב, שאם היא לא אוכלת "בריא" או שהיא מעשנת או לא שותה מספיק אז כבר החלב שלה לא טוב, או שלא יהיה לה מספיק חלב, או משהו כזה.

ואחרי שאמרתי שהמגביר האמיתי של ייצור החלב הוא פעולת היניקה, אני רוצה דווקא לצטט את דיאנה אידלמן-קרת, שסיפרה איך החלב שלה פתאום שפע בלי שום בעיות ברגע שהיא גילתה כמה חשוב שהיא תנוח טוב, תשתה המון מים ותאכל טוב. היא אמרה: "שפע בא משפע, ולכן חשוב שנזין את עצמנו בשפע כדי שיהיה לנו שפע".
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

ההודים אלופים בבישול מזין ביותר ויש להם built in במזון תבלינים רבים שעוזרים להגברת ייצור החלב (בלי להתכוון) ואני משוכנעת שאם מיניקה נוהגת לאכול מאלו יותר.
יש להם תבלין בשם פָּאנצ'יפּוּרָם (פּאנץ'= 5 בהינדי) המורכב גרעינים שלמים של:כוסברה, חרדל, כמון, אניס וחילבה. מעולה לחלב, לא רק להגברתו, אלא גם להעשרתו והשבחתו. אפשר לבשל עם זה אורז, תבשילי ירקות וקטניות, מרקים וכו'. ניתן להכין אותו בקלות לבד ע"י ערבוב 5 התבלינים הללו יחדיו ביחסים שווים. זה נותן גם עושר של טעמים למזון. ומבחינת הרפואה הסינית גם מוסיף אנרגיות שונות למזון.
מומלץ במיוחד עכשיו כשמתחיל להתקרר ואנחנו מתחילים לאכול יותר אוכל מבושל. זה גם שילוב טוב מאד לכל מיני בעיות בטן.
בתאבון.
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

ורד, אין דבר כזה "העשרתו והשבחתו".
אולי שגית או המסעדה יוכלו להסביר, כרגע לא יכולה.
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עדי_יותם* »

כן, גם אצלי קפץ פיוז קטן כשקראתי את זה, ובניתי עלייך, בשמת.
הטעם והריח בהחלט יכולים להיות מושפעים מדברים שונים. אגב, חילבה למשל נותנת את הריח אופייני לה ל מי השפיר. בדקו.
אבל מחקרים שהשוו בין חלבן של נשים במקומות שונים בעולם, עם תזונה (כולל תת-תזונה מתונה) שונה, הראו שחלב הוא עקרונית אותו דבר בכל מקום, אצל כל אמא. פחמימות, חלבונים, שומנים באותו יחס.
לזו דרוש יותר זמן מאחרת כדי להגיע לחלב השומני; לתינוק אחר מספיקה כמות קטנה יותר. אבל הכל, בשורה התחתונה, אותו דבר. המקרים החריגים נדירים ביותר (בעיות חריפות ולא מאוזנות בבלוטות שונות, למשל; רדיואקטיביות בטיפולי סרטן...)
כל תינוק רק צריך את החלב מאמא שלו. הטבע כבר דואג לתת לו את מה שהוא צריך, בכמויות שהוא צריך. והאיכות - אותה איכות.
ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

ואללה, למדתי משהו. תודה בנות
ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

פתאום עולה לי שאלה (אחרי הנקה כמובן, ;-) ). מה עם נשים שניזונות ממזון בריא ומלא לעומת נשים שניזונות בעיקר מדיאטת מערבית ג'אנקית של הכל מעובד, לבן, משומר, מתוסף וכו'? האם בדקו את זה? כי אם אני מבינה נכון החלב הוא המרה מהדם של האם ואם זה עשיר יותר בחומרים חיוניים, כמו יותר ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן וכו' הרי זה ודאי יעבור גם לחלב, לא? לעומת דם שיש בו את היחידות הבסיסיות של אבות המזון, אבל מאיכות נמוכה יותר ועם פחות מלווים (בעיקר ויטמינים, מינרלים ואנזימים). מעניין לדעת, לא?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

האם משהו יודע איך מעודדים שד עצל? השד הימני שלי לא מניב אותה כמות חלב כמו השמאלי וזה יוצר מצב של ארוחה אחת מזינה ומספקת ושניה לא.
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

מתחילים מהשד הימני ו"חורשים" עליו.
ר'*
הצטרפות: 08 אפריל 2004, 20:02

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ר'* »

האם למשהו יש טיפים או רעיונות לדיאטה לזמן ההנקה?
מונו_נוקי*

הגברת ייצור החלב

לר- זה תלוי כמה זמן את אחרי לידה.וכמה פעמים ביום את מניקה
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

אני רוצה לקנות משאבת הנקה ולא יודעת איזו, האם לקנות חשמלית או ידנית?
ר'*
הצטרפות: 08 אפריל 2004, 20:02

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ר'* »

אני מניקה כל 3 שעות וילדתי לפני חדשיים, יש לציין כי ההנקה גורמת לי לתיאבון מופרז, אני לא מפסיקה לאכול או לחשוב על אוכל. :-(
מונו_נוקי*

הגברת ייצור החלב

לפלוני, תעשי חיפוש על משאבות וגם תיכנסי לפורום הנקה בתפוז-מאמרים
שאיבת חלב
ב_דרך*
הצטרפות: 04 מרץ 2004, 16:52
דף אישי: הדף האישי של ב_דרך*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ב_דרך* »

לואיזה גם נחשבת ל"מייבשת" (כמו נענע ומרווה)?
מונו_נוקי*

הגברת ייצור החלב

לר נשמע נורמלי:-) בשלב כזה את חייבת לאכול לפחות 1800 קלוריות. תעשי דיאטה רק עם דיאטנית או מסגרת מסודרת(שומרי משקל וכולי)
ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

ר',
הנקה אכן יוצרת דרישה מוגברת לאנרגיה אצל הרבה מהמניקות ויש רעב גדול מסביב לה.
דאגי, כשאת אוכלת, לאכול מזונות מזינים ובריאים יותר לעומת ג'אנק וכל מה שיש בסביבה "רק כדי לאכול משהו"
שווה להשקיע במה שאת כן אוכלת במקום להוריד קלוריות ולעשות דיאטה במצב זה!
זה קצת קשה להמליץ על מסגרת קלוריות גורפת שתתאים לכולן, כי לכל אישה גוף שונה וצרכים אנרגטיים שונים (כמו שכל יונק הוא אחר ודפוסי היניקה שלו שונים). לכן כדאי שתלמדי איך לאזן את גופך ואת צרכייך האישיים ולא להתאים עצמך להנחיות גורפות כתובות.
סוף_מעגל*
הצטרפות: 14 יולי 2002, 18:09
דף אישי: הדף האישי של סוף_מעגל*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי סוף_מעגל* »

אני מציעה להניק להניק ולהניק (להניק כבר אמרתי ?) - הדיאטה הטובה ביותר !
לדעתי עליך להתרכז בדברים החשובים (יש לך תינוק בן חודשיים, לא ?), ובזוטות כמו מראה חיצוני תטפלי כשתתחזקו קצת, את והתינוק. סביר להניח שאם עד אז תניקי, לא תצטרכי לעשות דיאטה משמעותית, אם בכלל...
חגית_ל*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2001, 17:35
דף אישי: הדף האישי של חגית_ל*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי חגית_ל* »

אני ירדתי יופי מלהניק כל הזמן למרות שאני גם אוכלת כל הזמן - אבל אורגני, פירות, ירקות, לחם מלא, חמאה, ירקות מבושלים - ולסחוב את הקטנה עלי רוב היום.
הצילו*
הצטרפות: 15 אפריל 2004, 22:07

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי הצילו* »

אני מניקה בכל פעם משד כל 3 שעות ובערב אני שואבת חלב ובעלי מאכיל את הילדה מבקבוק (בהמלצת הלוחשת למי שקראה) לאחרונה אין לי יותר מ 80 מ"ל בכל שאיבה, האם זה מה שהיא מקבלת בכל האכלה? הילדה לא מראה סימנים של חוסר רוגע או עליה איטית במשקל, היא בסדר גמור, בכל זאת אני מודאגת, מדוע יש ירידה כ"כ גדולה בכמות החלב שאני מצליחה להפיק בשאיבה? האם יש למישהי מושג כיצד ניתן להגביר יצור חלב? מה כדאי לאכול וכמה זמן לפני הנקה כדאי לאכול? כמו כן קראתי ששתיה מרובה מדיי (מעל 15 כוסות ביום) עלולה לגרום ליבוש חלב, האם משהי יודעת משהו על זה? כמה מומלץ לשתות?
סוף_מעגל*
הצטרפות: 14 יולי 2002, 18:09
דף אישי: הדף האישי של סוף_מעגל*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי סוף_מעגל* »

בתור מי שהייתה בדיוק במקום שאת נמצאת בו כרגע, אני מציעה לך לקחת אויר ולהרגע. הגוף שלך יודע מצויין את מלאכתו, סמכי עליו ואל תאמיני למראית העין של משאבת החלב : אין קשר בין כמות החלב שגופך מפיק במגע עם התינוקת (כמות ואיכות חלב המותאמת בדיוק לצרכיה, שהרי היא זאת שקובעת אותם), לבין כמות החלב שאת מודדת עם כל שאיבה ושאיבה (כמות שמתאימה את עצמה לתחושות שלך ש"נגמר לי החלב" ובהתאם נמדדת כמות נמוכה). כדי להגביר את ייצור החלב דאגי להניק את הילדה לפני צרכיה ולא לפי שעון, לפעמים זה יכול להיות במרווחים תכופים מ- 3 שעות ולפעמים במרווחים גדולים יותר. האינדיקציה שלך צריכה להיות אך ורק יציאות (פיפיקקי) של הילדה ועלייתה במשקל ובשום אופן לא כמות החלב שיוצאת בעקבות שאיבה - מדובר בהטעייה פסיכולוגית שהראש שלך משדר לשד שלך. לגבי תזונה כדאי לאכול אוכל בריא כמובן. לגבי שתיה עליך לשתות עד שהשתן שלך יהיה שקוף ולא צהוב. אגב לגבי תזונה ושתיה מה שכתבתי נכון בכלל ולאו דווקא להנקה.
אל תפלי למלכודת ה עלולה לגרום ליבוש חלב - אין דבר כזה. מועדות להתייבשות חלב הן נשים בתת תזונה ברמת ניצולות מחנות ריכוז, או מקרים נדירים של מחלות הקשורות בבלוטות התריס.
שוב, המלצתי החמה היא להירגע, לעשות פה חיפוש באתר ולקרוא קצת לגבי הנקה כי נשמע לי שקצת ידע בנושא יעזור לך להתחזק, ולדבר עם נשים שהניקו הנקה מלאה בחודשים הראשונים. כמו כן הייתי במקומך מזמינה הבייתה יועצת הנקה כדי להתייעץ ולהיוודע שאכן הכל בסדר. אני השקעתי בפגישה כזאת כשהייתי במצבך סדר גודל של כ-300 ש"ח, השקעה שהשתלמה לטווח ארוך מבחינה כלכלית ובעיקר נפשית. את מוזמנת לפנות אלי למייל daphna ב post.tau.ac.il
ואם את רוצה גם להתקשר ואנסה לעזור לך.
הצילו*
הצטרפות: 15 אפריל 2004, 22:07

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי הצילו* »

לדפנה,
תודה רבה.
מה_השורה_התחתונה*
הצטרפות: 09 אוגוסט 2004, 18:55

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי מה_השורה_התחתונה* »

תזונה משפיעה על תפוקת חלב או לא? מהדיון כאן הבנתי שעל איכותו אין השפעה (ממש מעניין, תודה!), אבל לא הבנתי לגבי הכמות - אם יש השפעה של התזונה. אני מנסה עכשיו להגביר את יצור החלב ואוכלת חילבה (טרי. דווקא טעים לי). יש המלצות נוספות? ומה לגבי שתיה - יש כזה דבר יותר מדי? גם על זה שמעתי רק היום. תודה
מונו_נוקי*

הגברת ייצור החלב

שורה תחתונה: בגדול תזונה לא מפיעה על כמות החלב ואיכותו כל עוד מניקים לפי דרישה. כדי להגביר את כמות החלב יש להניק לפי דרישה, חילבה, שומר, דיקור סיני
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/ ... 17&[po]art id[/po]=85
אבל כדאי שתפרטי יותר. בן כמה התינוק?כמה פעמים ביום את מניקה? מדוע את סבורה שעליך להגביר את כמות החלב?
מומלץ לשתות בכמות סבירה בעיקר בקיץ.
כמובן שכל האמור מדובר על אדם מערבי שחי בתנאים ממוצעים סבירים ובריאותו תקינה.
מה_השורה_התחתונה*
הצטרפות: 09 אוגוסט 2004, 18:55

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי מה_השורה_התחתונה* »

הי, תודה!

הוא בן חמישה חודשים. זאת הנקה שניה. שאלתי היום בתפוז פורום הנקה, שאלה ארוכה ומפורטת (לפעמים אני קצת טרחנית עם פרטים, אבל זה היה נראה לי רלוונטי). הסיבה שאני חושבת שאני צריכה להגדיל כמויות (והפעם אני אקצר, למרות שקשה...):
הוא מתפתל על הציצי בחלק מההנקות. תופס ועוזב. מתעצבן. אני יודעת להבדיל מתי הוא יונק אפקטיבית (תחושת ואקום, שומעת אותו לוגם) ומתי הוא תופס-עוזב-תופס (בעיקר עוזב:-( ) ולא יוצא כלום.
אני מניקה כמובן לפי דרישה. אני עובדת חצי משרה שמתבטאת בשלושה ימים מחוץ לבית (6 שעות, 7 וחצי כולל נסיעות), כך שיש לי ארבעה ימים שלמים להנקה לפי דרישה. בשאר הזמן הוא עם אביו, אוכל חלב אם שאוב. וכאן בעצם טמונה הבעיה הכי גדולה (וזאת הסיבה בעיקרי שבגללה אני רוצה להגביר את היצור) - השאיבות מידלדלות, ואנחנו חוששים שלא נעמוד בקצב. ההתפתלויות התחילו כבר לפני כשבועיים (כאמור - רק בחלק מההנקות), הבעיה עם השאיבה התחילה רק בימים האחרונים. תודה, עפרה
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

אה, כלומר, בגלל (אולי) ירידה קטנה בייצור החלב עקב העדרות חלקית, את רוצה להגביר חזרה.
אז א. חילבה,
ב. שאיבות תכופות יותר. החילבה עוזרת רק אם מגבירים את ייצור החלב במקביל (יותר הנקות או יותר שאיבות בשעות שאת נעדרת).
ג. תנוחי... אני מנחשת שאת מתישה את עצמך מאוד עם כל הריצות האלה והעבודה ותינוק כל כך קטן וזמן כה קצר אחרי הלידה. תשישות ולחץ מקשים מאוד על השאיבות.
לגבי ההתפתלויות שלו: זה לא חייב להיות בגלל פחות חלב. זה יכול להיות בגלל שהוא כבר לא רוצה יותר, או רוצה רק למצוץ ולא לינוק אבל יוצא שם חלב, בגלל שדווקא חזרת הביתה עם קצת מלאות וזה השפריץ לו יותר ממה שהוא רגיל ואוהב, כל מיני דברים כאלה.
ושיהיה בהצלחה!
עפרה*
הצטרפות: 09 פברואר 2002, 16:26

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

בשמת, תודה. דווקא החיים שלי די רגועים, אבל העניין הזה הצליח להלחיץ, מה שבטח לא עוזר. וחוזר חלילה. בינתיים יש התפתחויות, שסיפרתי עליהן פה בדיון אחר (שאיבת חלב, נדמה לי), בעזרתה החכמה של אסתר גרוניס. מה שלא כתבתי פה, כי חשבתי שאני קצת מגזימה עם ירידה לפרטים זה ש"פיתחתי" מין שיטה שבה אני מניקה בלילה מציץ אחד ושואבת את השני בלילה. זאת היתה ממש טעות, מכיוון (כך הסבירה אסתר) שעצם זה שהחלב נשאר בציצי לא מזמין את יצור החלב, וכך למעשה אני פוגמת ביצור החלב. חבר שלי העלה את ההשערה האיטואיטיבית שעניין הלילה אולי לא טוב, ואחרי שקראנו את תשובתה של אסתר הוא אמר שלדעתו הפרענו לתהליך פיזיולוגי עם פעימה משלו, וזה פתאום מאוד הגיוני לי. אז הפסקתי עם זה כמובן. בינתיים התינוק חזר לינוק, והכל נראה טוב יותר. ועכשיו אנחנו צריכים רק להתגבר על בעיית השאיבה (אין כל כך מה לשאוב). אבל אנחנו אופטימיים.

שאלה לגבי חילבה - אני אוכלת טריה. אכלתי היום אפילו כמה כפות. זה טעים לי. אבל קראתי בלינק שהביאה העוגיה בדיון על השאיבה, שחברה שלה ממש התחילה לטפטף בעקבות הכמוסות, וזה היה נשמע לי הוקוס פוקוס יותר מוצלח. איך ניתן להמיר את הריכוז של הכמוסות בחילבה טריה (כלומר כמה כדאי לאכול ביום?), או שאולי כדאי לעבור לכמוסות. ?

לגבי ההתפתלויות - זה בטוח כשהציצי ריק, עשיתי (יותר נכון עשינו, אני ובנזוגי) ממש סטאדי קייס של זה, אשמח לפרט (פשוט לא בא לי לעייף בפרטים. יש לי נטיה לפרטנות יתר. אבל במקרה הזה זה מאוד עזר, כי כך אסתר יכלה לאבחן את הבעיה).

גילוי נאות - אני במבי.

תודה על העזרה. הייתי במצוקה אבל נראה שאולי הדברים מתחילים להסתדר. עפרה
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

הייתי במצוקה אבל נראה שאולי הדברים מתחילים להסתדר
יופי, ואיזה מזל שיש אסתר.
לגבי החילבה - יכול להיות באמת שהכמוסות הרבה יותר מרוכזות? בזה אני לא מתמצאת, אבל לדעתי אסתר גרוניס מתמצאת. אולי כדאי גם לעשות חיפוש על "חילבה" בפורומים השונים להנקה, כי אין לי ספק שכבר התייחסו לזה.
עדי_יותם*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עדי_יותם* »

ניתן להמיר את הריכוז של הכמוסות בחילבה טריה (כלומר כמה כדאי לאכול ביום?), או שאולי כדאי לעבור לכמוסות. ?
עפרה, מה שיש בכמוסות זו אבקת חילבה רגילה. פשוט מקל על אלה שלא טעים להם. אם טעים לך - תמשיכי. כשתרגישי שינוי בריח הזיעה והשתן שלך, זה יהיה סימן שהחילבה מתחילה לעבוד, ויש לקוות שגם תתחילי לטפטף (-: ייתכן שגם ריח התינוקי ישתנה קצת - לא לדאוג ולידע אחרים אם הם דואגים (טיפת חלב, נניח).
נשים סוכרתיות או אסתמתיות צריכות לקחת חילבה בזהירות ותוך שימת לב לתופעות לוואי.
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

תודה לכן! אמשיך עם החילבה. בינתיים הריח לא השתנה (אבל יש לי חוש ריח די גרוע, אני אנסה לשים לב).

תיקון קטן לדבריי, כדי שהטעות תהיה יותר מובנת :

מין שיטה שבה אני מניקה בלילה מציץ אחד ושואבת את השני בלילה

שואבת את הציץ השני בבוקר ולא בלילה.

ויש לקוות שגם תתחילי לטפטף

זה יהיה משהו לכתוב עליו הביתה:-). ובטח לכאן. אני אעדכן. בינתיים אין לי מה לשאוב:-(
עפרה
אביב_חדש*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 09:53
דף אישי: הדף האישי של אביב_חדש*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי אביב_חדש* »

לגבי החילבה - יכול להיות באמת שהכמוסות הרבה יותר מרוכזות?
בחלק מהתבלינים, התבלין המיובש והכתוש לאבקה או לעלים יותר מרוכז מהתבלין הטרי (אורגנו, טימין למשל), לכן אולי צריך לאכול יותר עלי חילבה מאשר קפסולות של חילבה.
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

אני אוכלת את זה במין goo כזה ירוק, ממרח ירוק חריף קצת ג'לי, שמישהי מכינה (תימניה). כנראה שזה מהעלים. אולי אתייעץ איתה, היא דווקא מבינה בתבלינים (וקוראים לה "ברכה תבלינים")...
ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

זה לא מהעלים, הירוק זה בד"כ מתוספת הכוסברה שמתווספת לממרח.
>הבעל של ורד מאד אוהב להכין חילבה, כמובן שהיא לא מסוגלת לגעת בזה, אם כי טוענים פה שזה ממש טעים....<
עדי_יותם*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עדי_יותם* »

אני פתחתי כמוסות והשוויתי לאבקה שקניתי במשקל... חילבה יש גם בעלים?
ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

בזרעים יש את החומר הפעיל ומהם גם מכינים את הממרח התימני הידוע. טוחנים אותם.
אפשר גם להנביט, זה מעולה ודיי מעלים את הטעם והריח החזקים.
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

ורד, אז מה עושה את המרקם הג'לי הזה? זה כמו פשתן (שאם משרים במים יכול להחליף ביצה בקציצות)?!
ו.. אפשר מתכון לחילבה שבעלך עושה?
אני אנסה גם את ההנבטה, נשמע מעניין.
ורד_לב*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ורד_לב* »

החילבה עצמה עושה את המרקם הג'לי, זה החומר שיש בזרעים.
מכינים את הממרח מהזרעים הטחונים וכאשר אלו מתערבבים במים הם הופכים למעין ג'לי כזה.
את יכולה לנסות לגבי הקציצות, אם את אוהבת את זה כמובן.....
לגבי המתכון- אבקש מבעלי שיכתוב :-)
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

עדכון - לא התחלתי לטפטף:-(. למעשה, אני ממש רחוקה מזה. אתמול עשיתי בעצתה של אסתר גרוניס power pumping - שאבתי כל 45 דקות עד אחה"צ. הפסקתי כשהתינוק שוב התחיל להתפתל על הציצי ולקח זמן עד שהצליח לינוק. בכל השאיבות האלה הצלחתי לשאוב בין 0-30 סיסי. בימים האלה הבנתי לעומק שלמרות שנראה היה לי שהמטרה שלנו היא להצליח להזין אותו בחלב אם באופן מלא, למעשה המטרה שלי כרגע היא לבסס את ההנקה כשהוא על הציצי. לגרום לו לדעת שזה מקום בטוח, שתמיד יש לו אוכל. ואכן, ההנקות השתפרו מאוד בימים האלה. השאיבות ממש לא, ולכן נראה שלא תהיה ברירה אלא לשלב בקבוק תמ"ל כשאעדר. בינתיים אלוהים שלח לי מחלה (סינוסיטיס, אני מרגישה זוועה), ככה שאני בבית וה"קץ" (סימילאק) נדחה.

החילבה עדיין לא מגעילה אותי, אם כי אני מתחילה להבין את הסטייה שבזה (שהיא לא מגעילה אותי)... אני אוכלת די הרבה ממנה.

ואם כתבתי קודם שהחיים שלי דווקא רגועים באופן כלי, אז בינתיים נהיה פה בלגן לגמרי. אבל אני מנסה לקחת את זה ברגוע, ולהפיק את הטוב ביותר ממה שיש. ואין הרבה (בציצי)...

תודה על העזרה. רציתי לעדכן בדברים קצת יותר משמחים, אבל זה מה יש... עפרה
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

שכחתי לכתוב שלמדתי משהו ממש חשוב מכל האפיזודה הזו - וזה שרק ריקון של הציצי גורם ליצור חלב. קראתי הרבה פעמים שהנקה תכופה מגבירה את יצור החלב, אבל רק כשזה היה מנוסח כך (ריקון השד שגורם לייצור חלב) הבנתי את זה לעומק. וכך אני מתגברת על המבוכה ואקח את המשאבה לעבודה כדי לשמר את הריקון בזמן שאעדר. (זה מביך בגלל שמקום העבודה שלי נמצא בתוך מין בית פוסט-פרודקשן גדול, וההתנהלות היא לא מול מקום העבודה שלי, אלא מול משהו גדול יותר וזר. אני אזמין לי חדר ישיבות פעם-פעמיים ביום. נראה איך אסתדר עם מקרר)... את זה הוספתי למען הדורות הבאים:-) - ריקון השד גורם להגברת היצור ולכן ה power pumping וההנקות התכופות.

כמו כן - רציתי להוסיף שלא ויתרנו על הרעיון של השאיבות, ונמשיך לנסות, גם אם בדרך ניאלץ לתגבר בתוספות. יכול להיות שתוך כמה ימים הכל ישתאושש (אולי גם המחלה שלי תורמת לזה) ו"נחזור למוטב". עפרה
עדי_יותם*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עדי_יותם* »

עפרה - (())... אולי כתבת בעבר ואני לא זוכרת - באיזו משאבה את משתמשת? ניסית אולי גם לסחוט ידנית? או לשאוב בזמן שהתינוק יונק מהצד השני?
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

תודה!

המשאבה - מדלה אני חושבת מיני אלקטריק (חשמלית צהובה קטנה). שאבתי איתה גם כמויות של 150 ויותר, לכן נראה לי שלא זו הבעיה.

ידנית - אהממ.. אין מצב. אם אני לוחצת, גם כשאני מלאה, זה מקסימום טיפה. בחיים לא היה שפריץ.

שאיבה בזמן הנקה - רעיון מעולה. אנסה היום. עשיתי את זה עם הגדולה וזה הלך מצויין. גם איתו שאבתי ככה, אבל תמיד כשחזרתי מהעבודה נניח ןהוא היה רעב ואז שאבתי בזמן הנקה. אני לא יודעת איך לא עלה בדעתי לנסות גם את זה בימים האחרונים. אנסה ואספר לך איך הלך. שוב תודה
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

עדי - !!!

כנראה שאת המלאך שלי להיום. ניסיתי שאיבה בזמן הנקה ויצא 35cc. נכון, זה לא ממש הרבה, אבל בשבילי כרגע זה המון. :-)

אגב, עם הגדולה זה (השאיבות) הלך מצויין, עד שהפסיק ללכת מצויין. והיא הפסיקה מיוזמתה לינוק בגיל 7 חודשים במשך היום ובגיל 8 חודשים גם בלילה. אבל הפעם הפקנו לקחים - לקחתי פחות עבודה, התעקשנו לא לשלב תוספות והיינו אופטימיים מאוד. כרגע המצב די מזכיר את המשבר שהיה איתה שגרם להפסקת הנקה, אבל אני מקווה שזה יהיה אחרת משני הטעמים הבאים: התינוק אחר ואני אחרת.
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

אני מעתיקה עדכון מפורום אחר. זה ארוך, אפשר לערוך. רוצה לעדכן ולהגיד תודה למי שעזרה וגם לספר מה עזר לי:

לפני שבוע כתבתי פה על קשיים בהנקה ובשאיבה אצלי ואצל התינוק, בן חמישה חודשים. את השאלה שיגרתי לארבעה פורומים, ומכל אחד למדתי משהו. אני רוצה לספר מה למדתי, ובעיקר רוצה לספר מה עברתי - כי (איך לא) זה השיעור הכי חשוב.

היום הייתי אצל ד"ר ליבוביץ', ויצאתי ממנה עם מצב רוח מרומם. אבל זה הסוף. ולהתחלה:

כבר לפחות שבועיים שלושה שהוא מתפתל על הציצי. לא הרבה זמן אחר כך הפסקתי להצליח לשאוב. לפני שבוע כתבתי פה הודעה כי מלאי החלב השאוב הלך ואזל ובעיקר כי הוא קם בבוקר וסירב לינוק אחרי לילה שבו גם סירב לינוק.
המשבר שלנו (שלי ושל בנזוגי) היה בעיקר כי ממש רצינו להצליח להזין אותו עם חלב אם עד גיל ששה חודשים. ופתאום ראינו איך זה קורס לנו מול העיניים. וגם היינו שם בעבר עם הגדולה, ופחדנו שגם הוא הולך להפסיק לינוק.

בחוויה שלנו היתה בעיה אחת - פחות חלב, שגרם להתפלויות שלו, לחוסר הרצון לינוק ולהפסקת ההצלחה בשאיבה. למדנו הרבה בשבוע הזה, ואני אכתוב מה לפרטים בסוף, אבל משהו אחד למדתי לעומק:

שהעץ שטיפסנו עליו היה העץ הלא נכון. ושמה שהכי הכי חשוב לי כרגע זה לא שהוא יהיה מוזן בלעדית מחלב אם עד גיל חצי שנה. ברור שהייתי מתים שזה יקרה. אבל זה לא הדבר החשוב ביותר. הדבר הבאמת חשוב הוא שההנקה תהיה בטוחה עבור שנינו. לא בסימן שאלה. היא מובנת מאליה. ואותה צריך לחזק. לעטוף. לאהוב.

אז הייתי היום אצל ד"ר ליבוביץ' שאמרה לי כך (נוסח חופשי): תראי איזה תינוק רגוע ומבסוט יש לך. נראה לך שיש לו בעיות בחיים?! הוא כולו אומר שטוב לו בחיים. אז הוא לא רוצה לינוק עכשיו?! תעשי איתו משהו אחר. הוא מתפתל?! צאי לטייל, שתי מים, תני לאבא, תעשי מה שבא לך. לא יוצא חלב?! עוד מעט יצא. הוא רעב?! יכול להיות שהוא רעב קצת, אבל תראי אותו - הוא לא תינוק בן יומו, הוא בריא, הוא שוקל, הוא כולו מבסוט - כשהוא יהיה רעב הוא יאכל.

או בקיצור - לזרום איתו בלי לחץ. וזה הכי אני בדרך כלל. ככה למדתי שהכי טוב לכולם. ככה השתכללתי עם שני ילדים. זה גם הכי אנחנו כזוג. אבל כאן לא רק שהייתי בעין הסערה, הייתי הסערה עצמה. ומשם קשה לראות החוצה. ובעצם - זה כל כך נכון. כשהיא אמרה את זה כמעט אמרתי לעצמי - איך לא חשבתי על זה קודם?!

את הרגיעה הזאת, הזרימה הזאת, אני יכולה לקבל רק אם אוריד את הלחץ מנושא השאיבות. אם התמ"ל לא יהווה תמרור אדום. זה לא אומר להפסיק לשאוב, בכלל לא. זה אומר שכרגע המטרה שלנו היא לחזק את ההנקה, את הבטחון בהנקה. וכפועל יוצא אני מקווה גם את כל מה שמסביב. פרה פרה (וכאן מדובר בפרה שלא היתה עוברת מבחני כניסה לתנובה:-( ). גם ד"ר ליבוביץ' הפרידה את הבעיה לשתיים: הנקה ושאיבה. ממש כמו שהרגשתי היא חיזקה את האינטואציה להשקיע בהנקה (או בעצם לא להשקיע, אלא פשוט להיניק), ולשאוב כמה שאפשר מתוך ידיעה שמקסימום הוא יקבל בקבוק תמ"ל כשאני לא בבית. בגילו אפשר להתחיל עם מוצקים, אם רוצים להימנע מתמ"ל, כי בסך הכל רוב הזמן הוא יונק ויהיו גם שאיבות בכל זאת. וננסה את זה בימים הקרובים.

השבוע האחרון היה "נס פך השמן" - כל יום איכשהו הספיק החלב השאוב לעוד יום. ואז נהייתי חולה לגמרי בסינוסיטיס ונשארתי בבית לכמה ימים, מה שחיזק את ההנקה. והיום נסעתי לעבודה, ובנזוגי נתן לו סימילאק כשנגמר השאוב. הוא לא השתגע על זה ואכל ממש מעט. ואז גילינו בערב שהיה עוד חלב שאוב נסתר במקפיא. נס פך השמן בהפוכה.

מה למדתי:
  1. זה סלוגן וצריך לשנן אותו: רק ריקון השד גורם ליצור חלב חדש. את זה למדתי בעזרתה של אסתר גרוניס בתפוז. אני המצאתי מין שיטה שבלילה אני מניקה רק מציצי אחד ושואבת את השני בבוקר - זה פגע לי בטווח הארוך ביצור החלב.
  2. מאותו המקום - רק ריקון השד גורם ליצור חלב חדש - כדאי לשאוב בעבודה. אפילו אם זה כמויות קטנות. אני עד היום לא שאבתי בעבודה בגלל חוסר נוחות של המקום שבו אני עובדת. אז מישהי הכי הכי הכי מקסימה שעובדת איתי שמה וילון היום על החלון שלה ותפנה לי את החדר לשאיבה מתי שארצה.
  3. power pumping - רק ריקון החלב גורם ליצור חלב חדש - לשאוב כל 45 דקות, עד לריקון השד, לסירוגין פעמיים מכל צד. בעצתה של אסתר גרוניס. עשיתי את זה , אני לא יודעת כמה עזר, אבל זה עוד נשק בארסנל.
  4. עוד נשק בארסנל?! לרדת ממלחמות. מלחמה זה לא טוב. הנקה זה טוב:-) ללכת עם זה בטוב. זה קיים, זה ישנו. רק אהבה מביאה אהבה (וחלב)...
  5. הרבה פעמים משהו הופך לדרמטי כשהופכים אותו לדרמטי. אני בנאדם רגוע בדרך כלל, אבל פעם ב.. צריכה לפרוק איזה דרמה. ואיך לא דרמה?! זה התינוק שלי, זה האוכל שלו, זה אני כאמא, זה קומפלקס רגשי אחו-שילינג. צריך לפעמים מישהו שיסתכל מבחוץ.
  6. מישהו יסתכל מבחוץ? ממליצה בחום על ד"ר ליבוביץ'.
  7. לגבי שאיבות, עדי מ"באופן טבעי" הזכירה לי לנסות לשאוב מציץ אחד בזמן הוא יונק מהשני. זה היה די מהמם, כי יכולתי לעצום עיניים ולדעת מתי מתחיל לצאת חלב לבקבוק של המשאבה - זה היה תמיד ברגע שהוא התחיל לינוק באפקטיביות. הוא יכול היה להיות דקות ארוכות על הציצי לעשות את עצמו יונק או להתפתל, אבל רק כשהוא התחיל והרגשתי את זה, יצא חלב גם בשני. ד"ר ליבוביץ' הסבירה את זה יפה היום - החלב משתחרר כתוצאה מהפרשת הורמון (אוקסיטוצין?). הוא משתחרר בו מזנית בשני הציצים, ולכן ההרמוניה הזו.
  8. חילבה. לי זה טעים, בשביל הרוב זה מגעיל. אומרים שזה עוזר להגביר את יצור החלב. יש גם בכמוסות. אני לא יודעת אם זה עזר לי, אבל כדאי לנסות.
  9. יש גם תרופות להגברת יצור חלב. ד"ר ליבוביץ' נתנה לי מרשם. אבל שתינו הסכמנו שכרגע לא. קודם ננסה את השיטה הגאונית פרי מחקר של מאות שנים - להירגע. :-)
  10. לקבל את זה שיש שוני פיזיולוגי בין אימהות, בין ציצים, בין תינוקות, בין הנקות... you win some, you lose some. שמחה בחלקי על הדברים שבאים בקלות (ויש לא מעט) לא כועסת על הדברים שבאים בפחות.
אז כרגע אני במצב רוח מעולה, וגם החלמתי מהמחלה. משננת את המשפט של ד"ר ליבוביץ': תראי איזה תינוק מבסוט יש לך... צודקת:-)

תודה! עפרה
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

וואו! איזה יופי!
מותר לצטט אותך?
(אני שואלת ברצינות, הייתי מתה לתת את מה שכתבת לאמהות אחרות שמחפשות עזרה).
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

ברור. בשביל זה כתבתי, ולא תגידי חסכתי באותיות... (-;
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

חבר לי עשה היום סלט מזרעי חילבה. טעים מאוד. השרה את הזרעים לכשלוש שעות במים. קצץ כוסברה, עגבניה ובצל (כמו לסלט ערבי), ערבב עם שמן זית ולימון. אני חושבת שגם כמון היה יכול להתאים. הזרעים מרים, מרירות ממש טעימה. יש להם טעם של משהו שעוד רגע נובט, טרי כזה. רק כדי לשכנע שזה באמת היה טעים - גם חבר שלי, שלא צריך להגביר את יצור החלב שלו (אלא רק שלי) אכל ואכל ושנינו הצטערנו שהיה מעט.

וגם שכחתי את הצידנית עם המשאבה ברכבת הביתה, אבל מצאו אותה ולא פוצצו או משהו כזה. כלומר, לא פוצצו את חלב האם השאוב והיקר שכמעט היה שם, אם לא הייתי שוכחת בבית את החלק הלבן הקטן והממזרי, שבלעדיו אי אפשר לשאוב...
פרי_האהבה*
הצטרפות: 11 יולי 2004, 21:28
דף אישי: הדף האישי של פרי_האהבה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי פרי_האהבה* »

ואוו,
תודה עפרה על ההשקעה שבכתיבה.
זה בא לי ממש בזמן, כשהסתננו למוחי חרדות שהנה הולך להיגמר לו החלב (וחמתי עוד אמרה לי היום שבטח עוד מעט ייגמר לי החלב-נשמה טהורה שכמותה....S-: )
אני ממשיכה להניק, וכל בוקר גם שואבת.
אלה שלי כבר בת 5.5 חודשים ומקווה להמשיך להניק עד שלאחת מאיתנו ייגמר מזה.
עפרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עפרה* »

הי פרי האהבה, רק עכשיו ראיתי - איזה כיף! מקווה שממשיך להסתדר.

אני נכנסתי כדי לספר שאצלי, חודשיים וחצי אחרי שכתבתי על הבעיה, פתאום יש לי תחושה ש (טפו-טפו) הכל מתייצב. כאילו עד עכשיו המצב עדיין היה שייקי כזה (הוא מתפתל, אני מרגישה הרבה פעמים שאין זרימה ושהוא לא יונק, עד שפתאום יש..). אבל עכשיו כבר שבוע - הוא כמעט ולא מתפתל. יום אחד שכחתי איזה חלק של המשאבה בבית, וחזרתי ממש מלאה בחלב. זה לא קרה לי עד עכשיו. יצא לי כבר ששכחתי חלק או את כל המשאבה ברכבת, ותמיד חזרתי עם חלב, אבל לא עם תחושת מלאות. כאילו לקח לנו הרבה זמן לחזור לאיזשהו ריתמוס יציב. אבל מאז שהתחלתי להירגע, פשוט לא נלחצתי מזה. כאילו התרגלתי שלא כל כך כיף להיניק אותו, כי הוא רוב הזמן מתפתל. לא עשיתי מזה עניין. אבל עכשיו... כיף:-). מקווה שימשיך ככה.

ושוב - רוצה לספר על הסלט זרעי חילבה הגאוני שחבר שלי המציא. היו אצלנו עוד זוג חברים שממש התמכרו:

משרים זרעי חילבה לכמה שעות
מרסקים על פומפיה שתי עגביות
קוצצים כוסברה, סוחטים לימון, מוסיפים שמן זית, מלח, פלפל (לטעמי אפשר גם כמון).

זה טעים, חדשני, מפתיע, בריא, ממכר! (וגם עוזר ל הגברת ייצור החלב;-))
אמא_של_מאיה*
הצטרפות: 13 ספטמבר 2004, 11:12

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי אמא_של_מאיה* »

שלום לכן. מאיה בת 8 חודשים. יונקת במרץ, וכרגע היא אחרי מחלה אז מסרבת לחלוטין לאכול מזון מוצק. בימים האחרונים אני מרגישה ירידה בייצור החלב. אולי זה קשור למצבי הנפשי (אנחנו אחרי אישפוז של מאיה בהלל-יפה, דרך אגב, אל תתקרבו לשם אף פעם עם ילדיכם). שאלתי האם לדעתכן התמעטות החלב מלמדת שהוא ייגמר בקרוב או לא. אני חרדה ומתקשה להגיד לעצמי להרגע כי אני ממש לא רוצה להפסיק להניק. תודה מראש.
שרון*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2002, 14:27

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרון* »

יש לי תינוק בן 3 חודשים אשר הנקתי כמעט באופן מוחלט חלב אם.
בימים האחרונים בשל מחלה שילבתי בן הנקה לבין פורמולה. אתמול באופן פתעומי גיליתי שכמות החלב שלי ירדה באופן משמעותי. אינני מרגישה יותר את תחושת "ההתמלאות" שהרגשתי בעבר, התינוק מנסה לינוק אך מתייאש לאחר מספר דקות ובוכה וגם נכשלו נסיונותי לשאוב חלב (הכמות שאני שואבת קטנה מאוד לעומת לפני מספר ימים). בינתיים, נכנסתי למעין מעגל קסמים הכולל הסתמכות על שימוש יום-יומי בפורמולה כהשלמה לחלב שעדיין יש לי. מה אפשר לעשות ע"מ להגמל מהשימוש בפורמולה מבלי להרעיב את התינוק? HELP
נוסעת_סמויה*
הצטרפות: 29 נובמבר 2004, 10:10
דף אישי: הדף האישי של נוסעת_סמויה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי נוסעת_סמויה* »

שרון, שלום.
עד שתקבלי תשובה מוסמכת, אנסה לענות לך מניסיוני כמיניקה.

אני חושבת שהמפתח לגמילה מהפורמולה הוא הדרגתיות. לנשום עמוק ולומר לעצמך "ייקח כמה שייקח".
  • המשיכי להתחיל כל ארוחה על השד ורק אח"כ להשלים מבקבוק.
  • נסי להציע את שני השדיים בכל ארוחה.
  • המשיכי לנסות לשאוב אחרי כל ארוחה. גם אם הכמות שיוצאת קטנה, מה שחשוב הוא הסטימולציה למערכת ייצור החלב.
  • נסי שיטות להגברת ייצור החלב (לי באופן אישי עזרו מנוחה, המון שתייה, תזונה טובה, תכשיר חלב-רב / כמוסות חילבה).
בהצלחה! @}
ר.ח*
הצטרפות: 15 אפריל 2005, 15:34

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ר.ח* »

שלום לכולכן , אני אמנם סיימתי עם ההנקות(ארבעה ילדים בחמש שנים!) אבל מה שעזר לי מאד וזה אפילו טעים זהו השומר הטרי. הקפדתי לאכול סלט שומר בכל יום ופשוט התמלאתי בחלב. אם היתי שוכחת או מדלגת החלב היה הופך לדליל מאד והכמות היתה קטנה מאד, וברגע שחזרתי לאכול התמלא השד בחלב סמיך. המלצה לסלט שומר: שני שומר טרי חתוך לפרוסות דקות, מלח פלפל שחור והרבה מיץ לימון , ניתן להוסיף מעט שמן רגיל ולא שמן זית . בהצלחה
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

בימים האחרונים בשל מחלה שילבתי בן הנקה לבין פורמולה. אתמול באופן פתאומי גיליתי שכמות החלב שלי ירדה באופן משמעותי
אני מבינה שהמחלה היא שלך (אחרת הרי היית מניקה יותר כדי לעזור לו להחלים).
אם כן, אז זו סיבה בהחלט מוכרת לירידה זמנית בכמות החלב שלך - הגוף שלך משקיע את הכוחות בהחלמה, את קצת התייבשת, וכדומה.
חשוב להמשיך להניק, ובעיקר: לנוח, לשתות ולאכול היטב , ולהירגע. הלחץ והמחלה גם מכניסים לסיחרור של חרדות ודאגות וגם אלה משפיעים על שיחרור החלב (לא על הייצור, אלא על השיחרור).

תחושת "ההתמלאות" שהרגשתי בעבר
זה בכל מקרה יורד בערך בגיל הזה.

התינוק מנסה לינוק אך מתייאש לאחר מספר דקות ובוכה
גם תופעה זו לא בהכרח מסמנת ירידה בכמות החלב: בערך בגיל חודשיים-שלושה התינוק כבר יונק בצורה יותר יעילה וגם ייצור החלב מתאזן עם הביקוש. זה גורם לכך שהשד כבר לא מרגיש "מלא" אלא "סתם נורמלי", והתינוק גומר מהר. לפעמים האמא חושבת שההנקה צריכה להימשך יותר, אז היא מנסה שוב ושוב להמשיך להניק, אבל התינוק כבר "גמר" את "המנה שלו" ובכלל לא מעוניין לינוק יותר. ואז האמא, במקום להבין שהוא כבר "גמר לאכול ולא רוצה יותר" מרוב שובע - דווקא מבינה להיפך, שאין לה והוא בוכה מרעב.
כמובן, קשה להחליט מה באמת קורה אצלכם דרך האינטרנט, אבל תחשבי גם על האפשרות הזאת ותנסי לבדוק אם היא נכונה (למשל, תני לו לינוק עד שהוא מתנתק, ואז תטיילי איתו לגרעפס וגמרנו, ותראי איך הוא מגיב).

הכמות שאני שואבת קטנה מאוד לעומת לפני מספר ימים
במצבי מחלה, חולשה ומתח הדבר הראשון שמשתבש הוא השאיבה.
השאיבה איננה כמו הנקה. בהנקה, התינוק הוא זה שיונק, ולו יש בהחלט טכניקה ויכולת לינוק בצורה יעילה. גם הגוף שלך בנוי לשחרר חלב לתינוק שלך (המתוק, האהוב, הריחני, המתכרבל והפשושי! (-: )
לעומת זאת, המשאבה היא אביזר זר והרבה פחות יעיל מתינוק, שצריך כל מיני טריקים בשביל לעודד את הגוף לשחרר חלב בשבילה.
כשאנחנו מתוחות או חולות - הקושי לגוף גדול מדי, ואנחנו לא מצליחות לשאוב כמו תמיד.
כמו כן, אם בגלל המחלה חלה ירידה מסוימת בייצור החלב שלך - סביר שהיא תתבטא קודם כל בעודפים שאת שואבת.

אז אני ממליצה להיכנס למיטה עם התינוק, לנוח ולהיניק, ושמישהו אחר יטפל בחיתולים, ברחצה, בהחלפת בגדים וכדומה.
תבדקי כמה הוא יונק - אם הוא יונק כמה דקות לעתים קרובות, ואין ירידה בכמות החיתולים הרטובים, אז את יכולה לא לתת תמ"ל בינתיים. תעקבי אחרי זה, ומקסימום תתני איזה בקבוק קטן בערב.
אבל בינתיים, החלב בגיל הזה נוצר ברובו תוך כדי הנקה. לכן, כשאת מיניקה - הוא מקבל חלב.
זאת אומרת, שאם הוא רוצה פתאום יותר חלב מהרגיל (שימי לב שהוא בן שלושה חודשים - יכול להיות שבכלל יש לו "קפיצת גדילה"), כל מה שהוא צריך לעשות זה לינוק יותר פעמים, לעתים יותר קרובות ואז הוא מקבל את הכמות שהוא רוצה.
תוך יום-יומיים הגוף שלך כבר ייצר מראש כמות יותר גדולה, אבל בינתיים הוא מייצר אותה בזמן ההנקה.
לכן חשוב גם לנוח, לשתות ולאכול, כדי לעזור לגוף שלך להגביר מהר את הכמויות, בלי להתיש את עצמך מדי (ההנקות התכופות בהחלט עשויות ליצור רושם שהוא "יונק כל הזמן", עד שהחלב שופע יותר בכמות שהוא רוצה).
חשוב לכן להדגיש, שהשד איננו בקבוק: אין בו "כמות מדודה וסופית" של חלב שאחרי שהתינוק "גמר" אותו אז "אין לך יותר", אלא הוא מפעל קטן לייצור חלב, שמה שמייצר אצלו חלב הוא היניקה. כמה שיונקים יותר - יש יותר.
בהצלחה!
עברתי_בסביבה*
הצטרפות: 18 אפריל 2005, 00:40

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי עברתי_בסביבה* »

לא קראתי הכל, אבל כשהייתי ב"מצוקת חלב", ממש בחודשים הראשונים (וואו. זה היה מזמן), קיבלתי במתנה גלובולים מ"הום גליל" להגברת ייצור החלב. בדיעבד ייתכן שהם פשוט הרגיעו אותי ולכן כמות החלב הסתדרה, אבל בכל מקרה זה עבד. אולי שווה לנסות. בהצלחה
שרוני*
הצטרפות: 06 אוגוסט 2004, 17:45

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרוני* »

שלום לכולן ותודה עזרתם לי כבר מספר פעמים כשהייתי צריכה עידוד
אני אמא לתינוק בן שנה ועדיין מניקה (הוא כבר אוכל אוכל מוצק מעולה) בבוקר הוא אוכל בקבוק שאוב במשך היום יונק מעט בין הארוחות ובערב אוכל 2 הנקות בימים האחרונים תאבונו מאוד ירד (לי יש תחושה שצומחות לו עוד שיניים) והוא מעדיף לינוק אבל בלילה הוא מתעורר רעב (אוכל בקבוק שאוב) . אני מרגישה שבגלל שהוא כמעט לא אוכל מוצק החלב שלי לא מספיק לו כבר . האם לנסות לתת לו לפני השינה תחליף?(אני מאוד נגד) אובדת עצות עיזרו לי בבקשה
גלי*
הצטרפות: 17 אפריל 2004, 22:06

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי גלי* »

מי יודע איך אומרים חילבה באנגלית?
ענת_קדם*
הצטרפות: 17 דצמבר 2004, 23:36
דף אישי: הדף האישי של ענת_קדם*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי ענת_קדם* »

תודה על כל התשובות קראתי תוך כדי שאיבה- מאוד הרגיע וככה יצאו להם 130 סיסי!!!:-D
יעל_ג*
הצטרפות: 16 ינואר 2002, 14:55
דף אישי: הדף האישי של יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

האם מישהו יודע או שמע על כמוסות שנקראות חלב אם של חברה בשם "חותם הטבע"? הן אמורות להגביר את ייצור החלב ומכילות (על פי האריזה): כישות, שומר, אניס, דיבשה, קימל, בזיליקום, בבונג, חותמית ושינן.
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

לא שמעתי.
חלק מהמרכיבים עלולים להיות אלרגניים, ולא ברור כמה מהם באמת "עושים את העבודה".
עד כה נמצא במחקרים רק החילבה כמגביר חלב (התבלין או בכמוסות למי שסובלת מהריח).
יותר חשוב מזה: מי צריכה ולאיזו מטרה? (לרוב זה לא הפתרון, או לא עוזר אם לא נעשים דברים יותר מהותיים, בגלל זה אני שואלת).
א.*
הצטרפות: 04 פברואר 2002, 01:02

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי א.* »

היי בנות אם מישהי תוכל בבקשה בבקשה לאמר לי בקשר לזרעי שומר וזרעי אניס . הבנתי שזה טוב להגברת חלב ומניעת גזים - האם אפשר את שניהם להרתיח יחד ולשתות - והאם מישהי יודעת מה הכמות העדיפה מכל דבר לליטר וחצי מים . והאם בסוף הרתיחה יש לשתות את הנוזל וגם לאכול את הזרעים ???? תודה מראש
יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

בשמת, תודה על ההתייחסות. אני שואלת עבורי. בשבוע האחרון אני מרגישה שיש ירידה בכמות החלב. מעיין עצמה לא מתלוננת, אבל אני מרגישה שאין את הפרץ שהיה קודם. השדיים מאוד רכים, מעט עיקצוצים בשד האחד בזמן שאני מניקה בשני. היה לי שבוע קשה מאוד - הרבה מתח ועצבים. הבעל בנסיעת עבודה והילדים בחופש בבית. לא ישנה כמעט, אוכלת לא מסודר ונראה לי שכתוצאה מכל זה יש ירידה בכמות החלב.
כשאת כותבת חומרים אלרגנים - את מתכוונת אלרגניים לי או לתינוק? איך אדע אם הם אלרגניים לי? האם שווה לנסות?
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

אלרגניים בעיקר לתינוקת.
סליחה על חוסר ההתמצאות שלי, אבל בת כמה מעיין?
א.*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי א.* »

שואלת שוב מישהי יודעת על זרעי שומר וזרעי אניס אם אפשר יחד ואיך מכינים בדיוק והאם שותים או בעצם אוכלים אותם לאחר ההרתחה ??? תודה מראש
יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

בשמת, מעיין תהיה בת שלושה חודשים בעוד שבוע - מה, את לא קוראת עיתונים? (אייקון צוחק/קורץ שאין לי מושג איך עושים אותו)
יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

ועוד משהו שנראה לי חשוב - עד לפני שבוע היו כ 5 חיתולים צואים ביום. לפני שבוע החלו הפסקות של שלושה ימים בין קקי לקקי. אין כאבי בטן או סבל מצד מעיין ויש המון פיפי. אני מרגישה שמשהו השתנה בחלב שלי, אבל לא יודעת אם זה תקין או לא.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יונת_שרון* »

קלאסי. בדרך כלל בגיל שלושה חודשים הרגשת המלאות יורדת, והרבה פעמים גם היניקה נעשית יעילה יותר. וכשלזה מצטרפת קפיצת גדילה -- המון נשים חוששות שאין להן מספיק חלב.
לדעתי כדאי:
  1. לכייל מחדש את התחושות שלך לגבי מתי יש חלב בשד ומתי אין. לא לצפות לתחושת המלאוּת שהייתה בהתחלה.
  2. אם התינוקת פתאום רוצה לינוק יותר -- להקדיש יום-יומיים לעניין. אחר-כך זה יתאזן מחדש.
יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

יונת, תודה
א.*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי א.* »

היי בנות צריכה עזרה בבקשה
אני מניקה את ביתי בת ה-10 ימים ובטיפת חלב אמרו שהיא לא עלתה במשקל לכן אני מנסה לשאוב בנוסף להנקה עצמה .
הבעיה היא שיוצא לי ממש מעט חלב מה עושים??????????? אני כלכך רוצה להניק את ביתי ומוכנה לעשות הכל אני כל היום מנסה לשאוב ומנסה להניק אותה המסכנה שלי רעבה נורא ולא יוצא לי מספיק חלב יוצא בקושי 20 מי"ל במשך כשעה ואולי יותר מה לעשות בבקשה עזרה דחוףףףףףףףףףףף.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

א. יקרה.
אם בתך לא עלתה במשקל מאז הלידה, פני בהקדם ל-יועצת הנקה מוסמכת, מתוך הרשימה בדף. היועצת תוכל לתקן תפישה, אם צריך, וכך התינוקת תוכל לקבל את מה שהיא צריכה. הנקה היא טבעית, אך לפעמים בהתחלה יש צורך בעזרה על מנת ללמוד לינוק ולהניק. יועצת הנקה היא המומחית לנושא זה.
אל תתמהמהי.
אם את צריכה עזרה בהמלצה, תכתבי באיזה אזור את גרה.
(אם את מתלבטת לגבי הצורך ביועצת, הסתכלי בדף הנקת פגים, כמה נעזרה מיכל של אופק בהודעה מתאריך (30.06.2005 12:23) ביועצת והצטערה שלא הלכה קודם).
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

בדיוק יונת ענתה על מה שכיוונתי אליו.
כדבריה, קלאסי.
שאלתי על הגיל של מעיין כי לרוב הנשים סוף סוף מתייצב ייצור החלב ומתאזן הביקוש עם ההיצע סביב גיל חודשיים-שלושה של התינוק/ת.
אז תחושת המלאות יורדת (וזה טוב, כי היא לא דבר טוב - היא סימן שהשד לא יודע כמה חלב התינוק צורך ומייצר ליתר ביטחון יותר מדי), השד מרגיש "ריק" (אף על פי שאין דבר כזה. השד הוא כידוע לא בקבוק שיכול להתרוקן, אלא מפעל קטן לייצור חלב, שמייצר ברגע שהיונקת הקטנה מתחברת לצנרת (-: או כשמחליפה אותה משאבת חלב P-: ), וזה קורה בערך באותו זמן שגם תדירות הקקי יורדת (עד גיל 6 שבועות אנחנו מצפים למינימום 3 קקי ליממה, אבל אחרי זה - כל דפוס הוא בסדר אצל תינוק יונק בריא).
ובערך בגיל שלושה חודשים יש קפיצת גדילה קלאסית, שאז התינוקת מתחברת לצנרת יותר כדי לקבל יותר, עד שהייצור מדביק את הביקוש וחוזרים לרמה פחות או יותר אחידה, עד הקפיצה הבאה.
בכל קפיצה כזאת אני ממליצה לעזור לגוף שלך בעזרת קצת יותר מנוחה, והקפדה על אכילה ושתייה כדין. גוף מותש, מיובש ורעב בדרך כלל מרגיש סחוט יותר ולוקח לו יותר זמן לאזן שוב את החלב.
א.*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי א.* »

טרה רוסה - תודה על התשובה . היתי אצל יועצת הנקה ואני עדיין מדברת איתה בטלפון היא המליצה לי לשאוב . ההנקה אצלי תקינה התינוקת מחזיקה נכון את הפטמות ויונקת נכון הבעיה שלא יוצא כנראה מספיק חלב. לכן המליצה לי לשאוב - עכשיו אני שואבת ובמקביל נותנת לה לינוק גם מהשד אבל שאיבה יוצא לי ממש מעט חלב מה עליי לעשות. יוצא לי בקושי 20 מי"ל בשעה ואפילו יותר זמן לוקח מה אני יעשה אני ממש מתוסכלת ועכשיו יום שישי עם מי אדבר - יום ראשון יש לי מעקב משקל שוב בטיפת חלב אבל עד אז אשתגע אנא תנו לי עצות
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

א. האם זו את ששאלת על אניס ושומר?
לא בטוח שזה עוזר. תעזבי.
מה שעוזר להגביר את החלב הוא יניקה יעילה של התינוקת, לעתים קרובות (בממוצע כל שעתיים כל היממה, מתי שהיא מבקשת - עושה תנועות עם הלשון, מביאה יד לפה וכדומה).
השאיבה לא אומרת כלום על כמות החלב, כי שאיבה היא אמנות נפרדת שצריך ללמוד אותה ולאמהות רבות היא לא הולכת בקלות.
כמו כן, בימים הראשונים לא אמורה עוד להיות כמות חלב גדולה בכל הנקה. ותינוק שיונק היטב יותר יעיל מכל משאבה.
מצטרפת להמלצה לפנות בדחיפות ליועצת הנקה מוסמכת, ולקבל הדרכה בהנקה.
האם ילדת בבית חולים שהיתה בו יועצת הנקה מוסמכת? (למשל, בליס עם אסתר גרוניס?) את יכולה לחזור לשם ולבקש עזרה. זו גם אפשרות.
חשוב לפנות כמה שיותר מהר.
ואם את כבר פה, אני אשמח אם תוכלי לפרט:
מה משקל הלידה שלה?
באיזה משקל יצאתם מבית החולים? (את העלייה מודדים מהמשקל הזה)
מה היה המשקל אחרי 10 ימים? האם זו שקילה ראשונה מאז בית החולים? (ייתכן שהמדידה לא אמינה בגלל ההבדל בין המשקלים השונים) (התינוקת אמורה לחזור למשקל הלידה תוך 10 ימים עד שבועיים, בהנקה תקינה)
כמה חיתולים ספוגים פיפי יש ביום?
כמה פעמים קקי היא עושה ביממה? האם הוא נראה נוזלי כזה בצבע חרדל בערך?
כל המדדים האלה עוזרים להעריך אם ההנקה מתנהלת כשורה, או שיש באמת סיבה לדאגה (לפעמים אחיות טיפת חלב מלחיצות בלי שום בסיס, אבל בכל מקרה תינוקת בת עשרה ימים שאולי לא מקבלת מספיק חלב היא דבר שחייבים לבדוק אותו בדחיפות).
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

דיברת עם יועצת הנקה מוסמכת IBCLC? וגם נפגשת איתה והיא שיפרה לך את תנוחת ההנקה? למה היא אמרה לך לשאוב? האם היא חושבת שצריך להגביר את כמות החלב אצלך? ומה את עושה עם החלב? נותנת לה בכפית?
בכל אופן, כמה דברים נוספים, חשובים ביותר:

א. לחץ מפריע מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד לשאיבה ולהנקה. יש חלב בשד, אבל כשאת לחוצה הוא פשוט לא יוצא!

ב. כדי שהגוף ישחרר יותר חלב למשאבה, צריך שרפלקס שיחרור החלב יפעל. גם בשביל זה צריך להירגע. בכל אופן, זה משהו שדורש תירגול ולוקח לפחות שבועיים לרבות מהאמהות עד שמצליח להן לשאוב כמות "רצינית".

ג. לא לשבת שעה על השאיבה. זה יותר מדי. את אשה אחרי לידה, השאיבה מאוד קשה לך, זה מוגזם. תבדקי מה כתוב בהוראות של המשאבה (נדמה לי שמתחילים בעשר דקות מכל צד, אחר כך חמש מכל צד, אחר כך שלוש מכל צד וזהו, אבל אני לא זוכרת ולא יכולה לבדוק כרגע אז אנא תקנו אותי!).

ד. לא חשוב כמה חלב יוצא למשאבה. העיקר, שכל פעם שאת שואבת, אפילו כמה דקות, את מגרה את השד לייצר יותר חלב. הסיבה שאת שואבת היא לאו דווקא בשביל להוציא כמויות, כי זה פשוט לא יקרה, אלא בשביל להגביר את הייצור.

ה. חשוב להירגע. לנשום נשימה עמוקה. לא לעשות שום דבר חוץ מלנוח ולהניק. להיזהר מאנשים מלחיצים ומביקורים מעייפים, את בתקופה מאוד מאוד רגישה. אבל את זקוקה לעזרה: שיאכילו אותך טוב, שיביאו לך מים (לפחות שני ליטר ביום, לפי הצמא שלך - תשתי כמה שאת צריכה, לא פחות מדי ולא יותר מדי), להניק בשכיבה אם אפשר. ועוד דבר שעוזר להנקה: להתפשט ולהישאר בלי חולצה, והתינוקת רק בחיתול. מגע עור בעור גם כן משפר את היניקה ואת ייצור החלב.

בהצלחה! {@
יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

בשמת, שוב תודה. זה מרגיע מאוד.
אילנה_לשם*
הצטרפות: 17 ינואר 2003, 19:40
דף אישי: הדף האישי של אילנה_לשם*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי אילנה_לשם* »

רציתי לשתף אתכן בחליטה שאני שותה לאחרונה שמאד מגבירה לי את החלב:::
עלי ורבנה ( לואיזה )
פרחי קמומיל
גרניום לימוני
סירפד
זרעי שומר
לערבב יחד ולשתות כמה פעמים ביום
אפשר להוסיף גם חילבה ואניס

עלי עובד טוב בעיקר הגרניום
יעל_ג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי יעל_ג* »

צדקתן, קמתי הבוקר שופעת !!!!
שרונג*
הצטרפות: 03 אוגוסט 2005, 22:19

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרונג* »

אני עכשיו במצב כמו שתואר כאן המון - לא יודעת אם יש לי מספיק חלב, התינוקת קצת עצבנית מהרגיל ואני מנסה להיניק יותר במידה וזו בעיה של רעב מצידה. גםתחושת המלאות של פעם כבר איננה ואתמול בלילה שאבתי כדי לדעת כמה יוצא ויצא בערך חצי ממה שבדרך כלל. אני לא רוצה להשבר ולעשות טעויות בתקופה קשה ואני זקוקה לתמיכה. אני גרה בניו יורק ואני די לבד. אני נותנת לילדה מוצץ - האםיכול להיות שזה מזיק? עד היום זה לא הפריע והיא עולה במשקל יפה (בת 3 חודשים בעוד שבוע). אני נותנת לה את המוצץ רק כעזר להירדמות ולא כל היום. היא גם יונקת פחות זמן מהרגיל ואני חוששת שזה בגלל שאין חלב, פעם הית היונקת 10 דקות עכשיו נגיד 5-6 וזה מלחיץ. מה יהיה !?
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

שרונג, בדרך כלל בגיל חודשיים-שלושה התינוקות נעשים מאוד יעילים ביניקה ואז זמן ההנקה מתקצר פלאים (הם "מחסלים" בצ'יק מה שקודם לקח להם יותר זמן).
כמו כן רגיל בתקופה זו שייצור החלב מתייצב, הביקוש תואם סוף סוף את ההיצע (גודש הוא לא מצב נורמלי בהנקה), השד חוזר לתחושה "נורמלית". מי שלא מצפה לזה ולא יודעת שזה מסמל משהו טוב (ההנקה יציבה ועובדת היטב) חושבת ש"נגמר לה החלב".
עוד דבר שכיח הוא "קפיצת גדילה" בסביבות גיל 3 חודשים. התינוקת רוצה להגביר את ייצור החלב, ולכן רוצה לינוק יותר.
במקרה כזה, לוקח כמה ימים לגוף להדביק את הדרישה. מומלץ להקפיד על שתייה ואכילה טובה, ועל מנוחה, כדי לעזור לגוף.

אלה דברים כלליים לגבי ההנקה בגיל הזה, לידיעה.
אני גם ממליצה לך לקרוא את כל הדף הזה, וגם דפים אחרים ב מדור הנקה . בוודאי תמצאי שם הרבה מידע שיעזור לך.

לגבי המקרה שלך ספציפי: לא ציינת כמה את שואבת בדרך כלל, האם את שואבת לעתים קרובות וזה הלך לך טוב, האם יכולות להיות סיבות אחרות לעצבנות (וירוס קטן שעובר עליה, שינויי מזג אוויר או מזג אוויר קשה, לחץ או מתח בבית מאיזושהי סיבה, לא יצאתן מספיק החוצה, ועוד).

בגילה אנחנו ממשיכים לצפות למינימום חמישה טיטולים ספוגים פיפי ביממה, וקקי - לפי הדפוס שלה הרגיל. האם חל איזשהו שינוי ביציאות? איזה שינוי בעלייה במשקל? כמה היא עולה בממוצע בשבוע?

בעיקרון לגבי שאיבות, הן אינן אינדיקציה טובה לכמות החלב שיש בשד. במיוחד כשאנחנו לחוצות, השד עוד יותר לא משחרר חלב למשאבה. עוד סיבה היא שאם ייצור החלב התייצב ואין יותר עודפים, יותר קשה לשאוב "אקסטרה" כי כבר אין אקסטרה. הגוף מכין כל יום בדיוק כמה שצריך, הוא כבר הבין שאין שם תאומים או שלישייה ולא מייצר יותר מדי "ליתר ביטחון". אז אם את רוצה בתקופה הזאת לשאוב באופן קבוע, מה שמומלץ הוא להוסיף שאיבה אחת קבועה ביממה, שתהיה כמו הנקה נוספת, ככה שאת מרמה את הגוף לחשוב שצריך "עוד מנה" (כשבעצם את שמה אותה בצד למטרות היפרדות).
שרונג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרונג* »

בשמת קודם כל תודה. את "פגעת" בהרבה דברים שאמרת כמו שהיה לה וירוס קטן לפני כמה ימים וטיפה חום שעברו, אבל אולי עדיין יש קשר. בנוסף ,חם פה נורא וממש אי אפשר לצאת מהבית וזה נורא קשה לשתינו. היא עולה במשקל בסדר גמור היא נולדה 2 ק"ג ו 650 גרם ועכשיו היא 5 ק"ג ו 400 גרם (בת 3 חודשים בעוד שבוע). ב 3 השבועות האחרונים היא עלתה 450 גרם - זה טוב?
אני לא שואבת בדרך כלל כי אני איתה ורוצה להיות אתה ורק להיניק אבל אני שואבת סתם מדי פעם כדי לתת בקבוק. למה? לא יודעת. אני לא משתגעת על זה אבל אני עושה את זה רק כדי שמדי פעם היא תקבל בקבוק ותדע מה זה אם פעם ארצה לתת לה ולצאת מהבית להנקה אחת או משהו בסגנון. אבל בדרך כלל כשהייתי שואבת זה נתן 150 מ"ל משני הצדדים יחד וזה קרה ממה מהר נאמר אחרי 10 דקות מקסימום. אתמול כששאבתי קיבלתי 90 מ"ל משני הצדדים יחד וזה אחרי רבע שעה כמעט. זה קצת העציב אותי הרגשתי פתאום שאני יבשה מדי בשביל הילדה שלי... פיפי היא עושה הרבה, אבל לאחרונה תדירות הקקי ירדה ל פעמיים שלוש ביום, אפילו פעם אחת מדי פעם (אבל גדולה) והיום למשל בכלל לא. זה מדאיג לא? נראה מה יהיה מחר. קראתי את כל הדף הזה וזה מאוד עזר ועודד. אני ממש זקוקה לזה כי אני בטוחה שחששות כאלו רק מזיקים להנקה, לכמות החלב ולתחושה שלי ושל הקטנה. אני לא חושבת שהיא עכשיו בקפיצת גדילה (זה קרה ב 6 שבועות ועבר טוב) אבל אני מצפה לזה בקרוב, אני מרגישה אשמה וחושבת שהיא מתוסכלת ואולי זה בגלל היניקה ושינוי בכמות החלב. לא יודעת. .
שאלה דרך אגב - אני קונה כאן חיתולים ללא כלור, וללא חומרים "חשודים" ,הם מתוצרת SEVEN GENERATION ואני צפויה לחזור לגור בארץ בעוד חודש לערך . האם יש בארץ אלטרנטיבה לחתולים המתועשים? אלו שאני קונה כאן הם מתוצרת גרמניה.
תודה על הכל !
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

ב 3 השבועות האחרונים היא עלתה 450 גרם - זה טוב?
מעולה!

זה קצת העציב אותי הרגשתי פתאום שאני יבשה מדי בשביל הילדה שלי
אז אני שמחה להרגיע אותך: נשמע כאילו יש לך יופי של חלב בשבילה, אבל כאמור - נגמרה תקופת הגודש המוגזם ולכן אין עודפים. אני חןזרת, לוודא שזה ברור:
בשבועות הראשונים אחרי הלידה השדיים מייצרים ברוב המקרים כמויות היסטריות של חלב כי הם לא יודעים כמה "לכוון".
בשבועות אלה מרבית האמהות המיניקות מרגישות גודש או מלאות בשד. הסיבה היא שהשד מייצר יותר מדי, יותר ממה שהתינוק צריך.
בהדרגה השדיים מתחילים "להפנים" את הכמות שהתינוק יונק, באותו זמן שהתינוק לומד לינוק ומפתח דפוס וכמויות וזמנים פחות או יותר קבועים.
ככה הביקוש וההיצע מתייצבים, והשד יכול להירגע ולהפסיק לייצר עודפים היסטריים.
כל זמן שהיו לך עודפים כאלה, כשהיה לך יותר מדי חלב ביממה, היה קל לשאוב. זה יצא בקלות.
עכשיו, שאם היא יונקת נגיד ליטר ביממה אז את מייצרת בדיוק ליטר - אין עודפים, ופחות קל לשאוב.
אין לזה קשר לכמות שהיא יונקת. מה שהשתנה הוא רק האקסטרה. זה לא קשור להנקה ולא בעיה בהנקה. וגם לא מפריע לשאוב, רק שיש פטנטים איך לשאוב יותר אם את רוצה.

זה מדאיג לא?
ממש לא. כל תדירות היא נורמלית בגילה.

אני מרגישה אשמה וחושבת שהיא מתוסכלת ואולי זה בגלל היניקה ושינוי בכמות החלב. לא יודעת.
אשמה על מה? לפי כל מה שתיארת, ההנקה מתנהלת מצויין. את רוצה להסביר?

האם יש בארץ אלטרנטיבה לחתולים המתועשים?
אלה שדואגים לגבי עניין זה עברו בארץ לחיתולי בד מסוגים שונים. ראי כל הדפים על חיתולים רב פעמיים.

בגדול, אחת הבעיות שלנו היא חוסר ביטחון בהנקה בגלל חוסר תמיכה וחוסר מידע. אנחנו לא יודעות למה לצפות, איך נראית הנקה נורמלית, איך יודעים שהכל בסדר. אז אנחנו דואגות, ותוצאת לוואי של זה היא שכל דבר קטן שמציק לתינוקת שלנו - ישר אנחנו חושבות שאולי משהו לא בסדר בהנקה.
אבל הרי לתינוקות מציקים כל כך הרבה דברים! שאין להם שום קשר להנקה!
חם להם או קר להם, התוית של הבגד מגרדת להם, שערה קטנה נכרכה להם סביב הבוהן, איזה תיקתק לוחץ להם בנקודה שהם בדיוק שוכבים עליה, יש להם קצת גזים, אולי עובר וירוס קטן והם מרגישים לא טוב ולא מבינים מה קורה (הם לא יודעים מה זה מחלה, וכל הרגשה שהיא לא "טוב לי ונעים לי" כבר גורמת להם סבל רב), הם זקוקים לתנועה רבה ולאוויר צח אז אם לא יוצא להם לקבל את זה הם נעשים עצבניים או "הפוכים", לפעמים יש אורח שגורם להם עצבנות בויבראציות שלו... לפעמים אמא ואבא רבים או מודאגים לגבי משהו והתינוק נעשה עצבני, בגיל יותר מאוחר השיניים מתחילות להציק בטירוף. בקיצור, יש כל כך הרבה סיבות למה לא טוב לתינוק!
כל עוד התינוק נראה בריא, עושה פיפי וקקי ועולה במשקל, בגובה ובהיקף הראש - מותר לו גם להתעצבן לפעמים וגם לקום על צד שמאל...

(())
שרונג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרונג* »

בשמת תודה רבה רבה. כל מה שאת כותבת עוזר נורא והכל עכשיו יותר טוב, אני רוגעה אז כמובן שהיא יותר רגועה. את צודקת, הרבה חוסר מידע גורם לבלבול וללחצים מיותרים וחשוב לזכור את זה ולחזור לדף הזה ולקרוא שוב ושוב...
תודה !
שרונג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרונג* »

שוב בעיות... ואני לא יודעת מה הסיבה: תמיד היא ינקה רצוף כלומר היתה מתחברת ואז יונקת 10 דקות עד שגומרת וזהו. בימים האחרונים היא כל הזמן מתחברת ומתנתקת ולא אוכלת רצוף. וגם הזמן סה"כ התקצר. באחד הצדדים היא גם מתחברת ואז לפעמים בוכה בתסכול ומתנתקת ושוב מתחברת, בקיצור לא נראה לי טוב. בנוסף, אתמול והיום היא עושה קקי אחרת - לאחרונה היא היתה עושה פעם פעמיים ביום כמות גדולה עכשיו היא פתאום עושה הרבה פעמים כמות קטנה מאוד. היום היא גם היתה עייפה יותר מהרגיל והיום שלה קצת התקשקש אבל זה לא שהיא נראית שרוצה לאכול יותר מכרגיל. דרך אגב עוד משהו שנראה לי ממש מדאיג אחרי האוכל וגרעפס אני שמה אותה על משטח החיתולים לחתל והיא שמה ידיים בפה, אולי היא עדיין רעבה? אני לא יודעת מה לעשות. אשמח לשמוע דעות אני מתחילה לדאוג שבאמת אין מספיק חלב. תודה
שרונג*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי שרונג* »

מחר אני הולכת לראות יועצת הנקה. הערב היא בכתה בצורה שלא היתה מביישת גם את ימי הגזים הקשים ביותר... ממש כואב הלב לראות אותה. היא לא רצתה לינוק, בכתה ובכתה גם על הציץ ולא הליחה ולא רצתה לינוק ממני. בסוף נתתי לה חלב שאוב בבקבוק מהפריזר והיא נרגעה. כנראה הבטן התמלאה לה. אחר כך שאבתי וראיתי שדווקא יצאו 120 מ"ל אז עכשיו אני לא מבינה מה הבעיה. עצוב לי בגלל זה
חגית_ד*
הצטרפות: 03 מרץ 2005, 21:12

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי חגית_ד* »

כמה צריך לשאוב ביום בכדי להגביר את ייצור החלב???
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

חגית - מי מה מתי?
לאמבות לפגים ממליציםם לשאוב 6-7 פעמים ביום.
בשמת_א*

הגברת ייצור החלב

שליחה על ידי בשמת_א* »

שרונג, אני די בטוחה שאין לך שום בעיה בחלב.
אבל אין לי שום מושג מה מציק לה.
רעיון טוב לראות יועצת הנקה, אבל בגדול - אני שוב חוזרת, לתינוקות יכולים להציק כל מיני דברים. בעיקר צריך להירגע.
ידיים לפה בגיל הזה - פשוט עניין התפתחותי! היא מגלה את הידיים, ולומדת איך להשתמש בהן. יופי!
אין שום סיבה שהיא תרצה לאכול יותר מהרגיל. אבל אולי היא אוכלת יותר מהר עכשיו, וכשאת מנסה לתת לה עוד (כי נדמה לך שהיא לא "גמרה") אז היא מתעצבנת ומנסה להגיד לך: די, אמא, כבר גמרתי מזמן! עכשיו אני רוצה לטייל!
בקיצור, אי אפשר לדעת, אבל זה לא נשמע לי כמו בעייה בהנקה, אלא סתם - קשה להבין תינוקות שלא מדברים...
(())

(ובאמת עדיף לשאול בדף המתאים, ולא ללכת לדף הבית האישי).
שליחת תגובה

חזור אל “תחליפי חלב”