יצירת קומפוסט

מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מצ'רה* »

התחלתי את הערימה לפני כשבועיים, אולי קצת יותר, מה אני אמורה לראות בה עכשיו?
שום דבר מיוחד! שבועיים זה ממש מעט. רק הנפח של החומר יורד, בגלל איבוד מים.
זבובונים זה מטרד אבל מאד נורמטיבי. (-: אם מכסים בשכבה של עלים יבשים יש פחות מהם.
מצ'רה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מצ'רה* »

נחמד!
וחינוכי גם.
אבל אתה קשוח. אנחנו שמים ועוד איך קליפות ביצים, שיער של בני אדם וכו'.
יודה_רונן*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2010, 03:30
דף אישי: הדף האישי של יודה_רונן*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי יודה_רונן* »

תודה :-)

אני „קשוח” לגבי דברים שיצאו מגוף של בעלי־חיים או חלקים של הגוף שלהם ממש משלוש סיבות:
  • האחת היא שאני זה שהולך לתפעל את הקומפוסט, ומה לעשות, זה מגעיל אותי בטירוף להתעסק עם לכי תדעי איזה הפרשות או איזה חלק מהגוף ושל מי. פיכס! אני יודע שאם יהיו שם דברים שהגיעו ממקום שראוי שיהיה רק בסרטי אימה זוועתיים במיוחד אני לא הולך לתפעל את הקומפוסט, ואם לא אני אעשה את זה, אף אחד אחר לא יעשה את זה.
  • השניה היא שאני לא רוצה לתת לגיטימציה ל„טובל ושרץ בידו”. כלומר, שבעקבות מה שאכתוב („אפשר לשים קליפות של ביצים”) אנשים יקמפסטו וירגישו את עצמם ירוקים ומוסריים ואכפתיים כאלה כשבפועל בכך שהם צורכים מזון מהחי הם עושים נזק אקולוגי עצום ומעשה אלים ולא־אתי בעליל.
  • השלישית היא תברואתית: הרבה יותר בטוח להתעסק עם פסולת צמחית, מבחינת מחלות. בנוסף, לא הייתי רוצה שהחומרים שנותנים לתרנגולות בתעשייה ימשיכו דרך הקומפוסט לצמחי־מאכל שאני מגדל (זאת גם הסיבה שלא כתבתי שאפשר לקמפסט נייר, כי חומרי־הלבנה זה לא כיף ולא הייתי רוצה שימצאו את מקומם באוכל שלי).
קריאת־רשות:
  • אם מעניין אותך לקרוא על מה את יכולה לעשות (ותרנגולות לא, ולמה), את מוזמנת לקרוא פשקוויל http://digitalwords.net/?p=580 שהכנתי.
  • אם מעניין אותך ללמוד על היחס שבין בני־אדם ובעלי־חיים אחרים, את מוזמנת לשמוע את ההרצאה http://youtu.be/SprFxndWEZk הזאת, שהיא הכי טובה בתחום ממה שאני מכיר (לא של יורופסקי, אלא של וויילדמן). היתרון של הרצאה מרוכזת על־פני מידע כתוב למבוא הוא בזה שהכל מוצג לך באופן ישיר וזמין וברור, ואם רוצים להעמיק וללמוד אפשר להמשיך למקורות כתובים.
  • אם מעניין אותך לקרוא על הנזקים הסביבתיים של תעשיית המזון מהחי, כאן יש מידע לרוב. העובדות המספריות מדהימות, מפתיעות, ואותי הן ממלאות תקווה, מבחינת זאת שבשינוי בתזונה אנשים יכולים להפחית את הנזק שלהם באופן כל־כך משמעותי.
צוויליך*
הצטרפות: 12 מרץ 2005, 20:35

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי צוויליך* »

יודה יקירי,
האג'נדה שלך - הלגיטימית כשלעצמה - מקומה בדף מתאים.
ליצור הקשר בין אג'נדה כלשהי ונושא דף כלשהו זה קל מאד.

קומפוסט עושים גם מקקי של אנשים (humanure) כך שהגועל אינו האישיו פה, נכון?

קליפות ביצים זה א'-ב' בקומפוסט ביתי, בשר - לא, מסיבות תפעוליות ולא בגלל צמחונות.

"קריאת הרשות" שלך היא מסיונרית. תודה על הרשות, אבל ברשותך, בדף המתאים. ככה זה לא ישר.

צוויל
מצ'רה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מצ'רה* »

מה שהוא אמר.
אבל תודה על ההצעות.

מה שכן - אם אתה המתפעל של הקומפוסט עבור אחרים, זכותך להכתיב את הכללים. ומכיוון שהשלט שלך גם ככה ארוך ומפורט (-: , אני מבינה את ההעדפה לא להעמיס על המשתמשים יותר מדי דקדוקי הלכות כשמה שהם בעצם רצו זה לזרוק ת'זבל באופן קצת יותר מיטיב.
אז אני מבינה את זה מאד. אבל מציעה לך לא להתעצבן אם כן תמצא בקומפוסט שאריות נייר או קליפות ביצים. מנסיון, הבנת הנקרא (וקשב וריכוז) הם לא הצד החזק של האזרחים האיכפתיים
כוכב_נגה*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2007, 18:14
דף אישי: הדף האישי של כוכב_נגה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי כוכב_נגה* »

צוויל, תודה על העיצות. אעביר את המידע היעיל לרשות המבצעת ואעדכן :)
אמא_של_נושקי_וטלהצ'וק*
הצטרפות: 20 אפריל 2012, 10:05

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אמא_של_נושקי_וטלהצ'וק* »

הי כוכב נגה, טוב לראות אותך פה!
מי_לה_רה*
הצטרפות: 18 אוקטובר 2012, 08:35

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מי_לה_רה* »

טוב, לא נראה לי שהקומפוסט שלי מתחמם..
עכשיו עם הגשמים - בכלל לא.

מה שכן, היום פתחתי קצת למעלה, כדי להוסיף זבל, ויש מלא חיים שם בפנים:
נמלים, מלאאאא פרות משה רבנו, חרקים קטנים ושחורים... (אני לא אוהבת חקרים, אז זה מה שהלחתי לראות במבט חטוף, לפני שהניתי את המבט).

יצא לי מזה קומפוסט? תוך כמה זמן נניח?

ועוד משהו, חומר יבש הוא טוב גם כשהוא רטוב (מגשם)?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

השבוע בעבודה גזמתי שיחים שחלקם עברו תהליך קומפוסטציה במקום. העלים שנשרו כבר היו בעיצומו של הפירוק
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

מי לה רה,
טוב, לא נראה לי שהקומפוסט שלי מתחמם..עכשיו עם הגשמים - בכלל לא.
חומר יבש הוא טוב גם כשהוא רטוב (מגשם)?
קודם כל, איך את יודעת אם הוא מתחמם או לא? את בודקת במעמקי הערימה?
שנית, חומר יבש הוא חומר שכל הלחות הפנימית שלו התייבשה, כמו עלים חומים או זרדים מתפצחים. זה שהם נרטבים מהגשם לא הופך אותם לחומר רטוב.

יצא לי מזה קומפוסט? תוך כמה זמן נניח?
אצלי יש שתי ערימות גדולות בחצר. אחת התחלתי לפני 3/4 שנה וכשהיא התמלאה, "סגרתי" אותה עם חומר יבש והתחלתי את הערימה השניה (בת 5 חודשים).
בערימה הוותיקה לא נגעתי יותר ונתתי לה להתבשל אבל לפני חודש גיליתי שהחומר לא התקמפסט עד הסוף. כנראה שהיה שם הרבה יותר חומר יבש מרטוב. בכל אופן, לקחתי את מה שיצא ופיזרתי מסביב לעצי הפרי כך שעם בוא הגשמים זה כבר ימשיך להתפרק ישירות לאדמה.
את הערימה הצעירה סגרתי לפני שבוע, הפעם בערימת עשבים עבה שעישבתי בחצר. הערימה הזאת כבר נראית מבטיחה יותר. כמה זמן יקח לה להיות מוכנה? מי יודע? הגשם מרטיב אותה ואז השמש מחממת אותה וזה מצויין. יתכן שאחרי חודשיים כבר תהיה מוכנה ויתכן שאחרי חצי שנה. בינתיים חזרתי למלא את הערימה הראשונה.

לגבי הקומפוסט שלך, רציתי להגיד ש: א) כל עוד את ממשיכה להוסיף לערימה, היא לא תסיים את הקימפוסט. תפתחי ערימה נוספת ותסגרי את הראשונה. ב)התחלת לפני חודש וחצי וזה ממש כלום זמן. תתאזרי בסבלנות. ג)חרקים זה נפלא. אם הם אוהבים את הערימה שלך אז סימן שהיא בריאה. מצד שני- אם היא היתה חמה כמו שצריך, אז לא היו שם חרקים. ד) ערימה צריך להשקות. לפחות זה מה שאני יודעת ועושה בתקופה שאין גשמים. ה)המהדרין גם הופכים את הערימה, כמו שמצוין בתחילת הדף. אני כמעט לא טורחת כי עובדת בשיטת השכבות. על כל חומר רטוב שמוסיפה- שמה כמות זהה של חומר יבש מעל.
מי_לה_רה*
הצטרפות: 18 אוקטובר 2012, 08:35

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי מי_לה_רה* »

תודה :)

את האבחנה לגבי החום שלה אני אומרת בגלל החרקים... ממגע חיצוני היא לא חמה, אבל אני יודעת שזה לא כ״כ אינדיקציה.. אני לא יכולה להרשות לעצמי להכניס את היד פנימה (סלידת חרקים...), אז זה המקסימום שלי.
כרגע הערימה רטובה למדי. לפני הגשמים השקיתי אותה מפעם לפעם.
אני לא ממש מערבבת, אלא רק מרימה ועושה חורים בכל מיני חלקים תחתיים, כדי שיכנס אויר.

וכנראה את צודקת, הבעיה העיקרית היא חוסר סבלנות...
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

כרגע הערימה רטובה למדי
אם את חושבת שהיא רטובה מדי וחסר לך חומר יבש (בחורף כבר יש פחות עלים יבשים בחצר) אז את יכולה לחתוך קרטוני ביצים וגלילי נייר טואלט ולהוסיף. הם סופחים יותר לחות מהערימה מאשר עלים יבשים.
<אגב, זו אני, רוזמרין, ששוכחת לפעמים לציין את שמי מתחת לאלמוניות>
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

צואה גם טובה לקומפוסט?
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

כן, בהחלט, גם צואת כלבים וגם שלנו, בני האדם :)
פלונה*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2003, 00:28

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי פלונה* »

צואה גם טובה לקומפוסט?
לא ממליצה בכלל.
יש שירותי קומפוסט שממה שמצטבר עושים קומפוסט אבל אין לי מושג איך זה עובד. בשמת א סיפרה פעם שיש להם שירותים כאלה אז אולי אפשר לשאול אותה.
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

פלונה, את לא יודעת איך זה עובד וממליצה לשלילה? התשובה שלך לא מקצועית.

כל חומר טבעי ניתן לפירוק וצואה זה חומר טבעי!
פלונה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי פלונה* »

התשובה שלך לא מקצועית.
אבוי, איך העזתי...
אני לא שמה צואה בקומפוסט וגם לא גופות ומוצרי חלב. הכל מתפרק ובכל זאת כמו שאני לא אוכלת כל מה שטבעי כך גם כאן.
שאקטי*
הצטרפות: 23 מרץ 2004, 22:45

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי שאקטי* »

קלאסי. ההפרדה של ממלכת החי מהטבע. לא לאכול אותם, לא לקומפוסט אותם, לא לגעת, לא לדעת.

הטבע כולל גם חיות. וכמו שאמר מופאסה: גם אנחנו חלק ממעגל החיים. גם חיות מתקמפסות והופכות למזון לצמחים. גם אנחנו.
פלונה*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי פלונה* »

גם חיות מתקמפסות והופכות למזון לצמחים. גם אנחנו.
טריוויאלי. כנראה אין לך קומפוסט ואת לא מודעת לסירחון של נבלות. אם אני רוצה להמשיך לקמפסט אז רצוי לא להפוך את זה למיטרד לשכנים ולבאי ביתי..
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

אני יודעת מה זה קומפוסט, וכל אחד מתייחס לזה אחרת. אני יכולה להבין שכשזה נמצא בבניין משותף זה יותר בעייתי. המצב האידאלי הוא כשזה בבית עצמוני-או כשיש הסכמה והבנה וליברליות של כל השכנים, ככה הם יקבלו גם חומרי פירוק אחרים כמו קקי שהוא מצויין.
דפנה*
הצטרפות: 22 ספטמבר 2001, 18:35

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי דפנה* »

תגידו לי בבקשה מה מהבאים מתאים לשמש חומר יבש לקומפוסט (חוץ מעלים):
קליפות אגוזים, חידודי עפרונות, קרעי נייר.
תודה.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

לדעתי כולם.
דפנה*
הצטרפות: 22 ספטמבר 2001, 18:35

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי דפנה* »

נהדר, תודה!
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

אבל: בחידודי עפרונות לא הייתי מרבה, לגבי קליפות אגוזים הייתי בודקת כי אם נשארה בהם קצת לחות מהאגוז אז הם עלולים להוות חומר ירוק, ולגבי הנייר - לבדוק שאין שם יותר מדי דיו וכימיקלים אחרים.
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

קרעי עיתון עדי כמו שבשמת אמרה
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

_צואה גם טובה לקומפוסט?
לא ממליצה בכלל.
יש שירותי קומפוסט שממה שמצטבר עושים קומפוסט אבל אין לי מושג איך זה עובד. בשמת א סיפרה פעם שיש להם שירותים כאלה אז אולי אפשר לשאול אותה._
הי, רק עכשיו ראיתי את זה.
צואה מתאימה רק לקומפוסט מיוחד, אם מדובר בצואת אדם.
חייבים לקמפסט אותה רק בטמפרטורות גבוהות במיוחד. ממליצה על %D7%9C%D7%96%D7%91%D7%9C[/u]%D7%90%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%99]המדריך לזבלאנושי שתרגמה טליה שניידר אצלה בבית ראיתי וניסיתי שירותי קומפוסט משני סוגים אקולוגיים, לי מעולם לא היו שירותי קומפוסט בבית - רק עשינו קומפוסט פשוט, בבית משותף, וגם זה היה מאוד בעייתי (לא מתאים לפירוט כאן...).
הולכת_והרוח_בפניי*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2014, 21:23
דף אישי: הדף האישי של הולכת_והרוח_בפניי*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי הולכת_והרוח_בפניי* »

קצת הגזמנו עם כמות הירק בקומפוסט. ליתר דיוק שפכנו פנימה בשמחה וששון את כל מה שהשכנים גזמנו מהגדר החיה שלהם, וזה היה הרבה. זה אמנם נרקב לו לאט-לאט, אבל זה בטח לא הקומפוסט המאוזן שהיה לי לפני כן. אני משתמשת במיכל פלסטיק לא מחורר שמוצב על מרצפות - אבל עד עכשיו הוא פעל יופי (בהתחלה שפכתי לתוכו המון אדמה) וגם תולעים וחרקים מצאו את דרכם פנימה (לשמחתו של בני הצעיר). מדי פעם משהו בפנים היה מתבלבל ומכה שורש, אבל הסברנו לו את מקומו והכל שב לסדרו. חוץ מעכשיו, עם העלים...
איך מאזנים שוב? פשוט שופכים פנימה עוד המון אדמה? נסורת? ממשיכים להפוך עד שכל העלים ירקיבו?
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

את כל מה שהשכנים גזמנו מהגדר החיה שלהם
לפני שמכניסים גזם לקומפוסט, מומלץ לייבש אותו, אחרת הוא "חומר ירוק" ולא חומר פחמני שמאזן.

ממשיכים להפוך עד שכל העלים ירקיבו
וגם מוסיפים עוד אדמה, נסורת, קרטונים של נייר טואלט, עיתונים יומיים, וכדומה חומרים יבשים.
הולכת_והרוח_בפניי*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2014, 21:23
דף אישי: הדף האישי של הולכת_והרוח_בפניי*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי הולכת_והרוח_בפניי* »

נתנו לו להתייבש, לפחות קצת (שבוע בערך) אבל אז בא הגשם...
באמת? יש שימוש לקרטונים של נייר הטואלט וגם לעיתונים (הדיו שמתפרק מהם זה משהו שאני רוצה בחסות שלי?)

אגב, שמעתי משהו בקצה האוזן על שימוש בתה לצורך דישון? היות ואני מכינה לעצמי מלוא הקומקום חליטה של תה שחור ובערב הבא כבר יש עליו מושבות צפות של משהו, נראה לי שהוא מקמפסט את עצמו...
בשמת_א*

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי בשמת_א* »

תה בהחלט מתאים לקומפוסט... לדישון צריך לבדוק.
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

סתם טיפ: לי אין אפשרות ליצירת קומפוסט, אבל מדי פעם אני אוספת שאריות מזון (נא) מהמטבח, נותנת לזה לעמוד קצת ולהתרכך, גוזרת דק-דק (עם מספריים יותר קל מאשר עם סכין), לפעמים מערבבת עם קצת עלים יבשים, ונותנת את זה ככה לצמחים (בעציצים) שלי, בתוך גומות קטנות באדמה.
עושה רושם שהם אוהבים את זה.

ומה שנחמד בעניין - ככה התחלתי לגדל עגבניות. הן פשוט התחילו לצמוח :-)
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

עכשיו, כל פעם שאני רוצה שיח עגבניות חדש, אני "זורעת" את הירוק של העגבניות מהסלט.
פלוני_אלמונית*

יצירת קומפוסט

עשיתי שוב קומפוסט וזה יהיה מוכן עוד כמה חודשים. תענוג וקל מאוד.
סיון*
הצטרפות: 03 אוגוסט 2004, 21:28

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי סיון* »

אם אדם אחד לוקח מאה אחוז משאריות המזון שלו לשימוש בקומפוסט, מה בערך גודל המיכל שהוא יצטרך?
אלונה*
הצטרפות: 20 יולי 2001, 03:46

יצירת קומפוסט

שליחה על ידי אלונה* »

שאלה..יש לי קומפוסט של manure (קקי של סוסים)
בקומפוסט בנוי רק manure ונסורת...לאחרונה ראיתי שיש המון אבל המון נדלים בפנים תוך כדיי ערבוב מתגלים מלא נדלים..האם זה נורמלי? למה הם שם? ומה עושים אם זה לא נורמלי.
שליחת תגובה

חזור אל “ניקיון וסדר”