החיים באפריקה מציאות שעולה על כל דימיון

דני*
הצטרפות: 29 יוני 2003, 23:01

שליחה על ידי דני* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

מדוע התפתחו החיים באירופה בקצב מהיר יותר בכל תחומי החיים, ביחס לאסיה ואפריקה?
מנטה*
הצטרפות: 31 יולי 2005, 23:48

שליחה על ידי מנטה* »

דני - זו שאלה לא מדוייקת.
בלי להיות מומחית בהסטוריה, מידע כללי:
עד למהפכה התעשייתית סין, יפן והאימפריה העותומנית היו מתקדמות יותר מאירופה.
בימי הביניים צפון אפריקה היתה מתקדמת יותר מאירופה.

כיום, סינגפור עומדת מעל לרוב אירופה מבחינת תמ"ג (ייצור ב$) לנפש, ויפן, הונג קונג ודרום קוריאה הם בערך בסטנדרט ארופאי.

תקופת הזוהר של האירופה היתה מתחילת המהפכה התעשייתית, שהתחילה שם וביחוד בבריטניה, ועד ששאר העולם "עלה על הרכבת".

שאלה מענינת בעיני: למה בעצם אתה חושב שהחיים באירופה התפתחו בקצב מהיר יותר וכו'?
ההשערות שלי:

א. כי האוריינטציה שלנו היא לכיוון אירופה/ארה"ב: ההסטוריה שאנחנו לומדים בבית ספר היא ההיסטוריה של אירופה. גם את ההסטוריה של ישראל, חוץ מבית שני, לומדים מפרספקטיבה של אירופה (אני בדיוק לומדת עם הבן שלי חומר לבגרות...). גם מבחינת חדשות ואקטואליה אנחנו שומעים על אסיה בעיקר בקשר לאסונות טבע.

ב. כי בתרבות של "הטיולים למזרח" מטיילים בדרך כלל למקומות עניים ונחשלים באסיה - פשוט כי לישראלי המצוי אין כסף לטייל בסינגפור, הונג קונג, דרום קוריאה ויפן.
מנטה*
הצטרפות: 31 יולי 2005, 23:48

שליחה על ידי מנטה* »

בקשר למאתיים השנים האחרונות, אז מסתבר שיש תחום מחקרי פורה על השאלה הזו, שנקראית Great]הסטיה הגדולה Divergence[/po] והרבה חוקרים וספרים ניסו להסביר אתה.
והנה אפילו niall]הרצאת טד ferguson the 6 killer apps of prosperity[/po]?language=he בדיוק על השאלה הזאת.

אפריקה היא סיפור אחר.

אפריקה שמדרום לסהרה הייתה נחשלת עוד מימי הביניים, לדעתי, ואז בתקופה הקולוניאלסיטית אירופה פשוט שדדה אותה. בטח יש עוד הסברים תרבותיים שקשורים לכל המלחמות הפנימיות בין השבטים.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

יש גם את רובים, חיידקים ופלדה של ג׳ארד דיימונד.
תמרי_ל*
הצטרפות: 05 ספטמבר 2004, 11:34

שליחה על ידי תמרי_ל* »

חזרתי לדף שלי, לאחר היעדרות של 13 שנים. אנחנו כבר מזמן לא באפריקה אבל היה כייף לחזור ולהיזכר בתקופה מיוחדת בחיים שלנו.
מתעניין*
הצטרפות: 14 מרץ 2004, 16:23

שליחה על ידי מתעניין* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

היי , קראתי את כל הבלוג במלואו מתחילתו ועד סופו , אם יש סיכוי שאחת מכן ( שרון , אורית או תמרי ) רואות את ההודעה רציתי לשאול אם אתן עדיין בקשר ואם לא מתי הייתה הפעם האחרונה שדיברתם ? והאם נפגשתם ?
שליחת תגובה

חזור אל “חינוך ביתי בחו"ל”