הכפשת קהילת הרי קרישנה בחריש

אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

אני מעתיק פוסט שכתב אתמול ניב מאתר אמת אחרת מייל על קהילת הרי קרישנה בחריש:

קהילת הרי קרישנה בעלי עמותת יוגה של אהבה נלחמת עכשיו על שמה הטוב כנגד פרסום "כתבת תחקיר" בערוץ שתיים מחר בערב,
כתבה שמציגה את העמותה והקהילה כולה באור שקרי ומעוות.

קצת רקע:
קהילת הרי קרישנה חיה מזה מספר שנים בחריש שבאזור השרון.
מספר חברים בקהילה קנו שם בתים.
הם מתרגלים רוחניים מהסוג הגבוה ביותר, יוגה של שירות מסור ואהבה.
לפני מספר חודשים התברר שגורמים פוליטיים ודתיים מתכננים להקים על אזור חריש עיר חרדית שתמנה כ-150 אלף חרדים.
הקהילה החליטה להילחם בהחלטה הזו והם הקימו קמפיין שמנסה לעצור את הקמת העיר הזו.

כנראה שמישהו מגבוה לא אהבה את הנסיון שלהם לעצור את הקמת העיר הזו,
והחליט להשמיץ את הקהילה בצורה מזעזעת.

זו דוגמה מובהקת כיצד התקשורת הישראלית משמשת כקרדום לחפור בו על-ידי בעלי האינטרסים
ובעזרת שימוש מכוון במניפולציה רגשית ("כת מסוכנת", "טקסים סודיים") משפיעים על דעת הקהל במדינה.

הקהילה נלחמת כרגע בבית משפט כדי להוציא צו מניעה כנגד שידור הכתבה המגמתית והשקרית הזו.

אני עד באופן אישי לאופי שוחר השלום של הקהילה.
ילדיי התחנכו בגן שהם הקימו לפני 4 שנים,
גן שקיבל לפני 3 ימים צו סגירה על-ידי משרד החינוך...
אני מכיר את רוב חברי הקהילה בצורה טובה למדי
ויכול להעיד עליהם רק טוב.

אני מצרף כאן מכתב שנכתב על-ידי הורים בגן של העמותה.
אותם הורים ששלחו את ילדיהם לגן הזה כי הם הרגישו שילדיהם יזכו בו לאהבה וכבוד:

שלום לכולם

ביום שישי הקרוב או הבא תשודר בערוץ 2 בחדשות השעה 21:00 כתבה גדולה על הרא קרישנה.

הכתבה הינה כתבה מגמתית, חד צדדית ושקרית רובה ככולה ואין בה שמץ מן האמת.

בכתבה מוצגת הקהילה כ- "הכת המסוכנת הרא קרישנה וכל העדויות המוצגות שם חלקן שקרים וחלקן חצאי אמיתות המוצגות בצורה מגמתית על מנת להכפיש.

הכתבה באה כתגובה לפעילות הקהילה נגד חרוד חריש, בה מעורבים פוליטיקה הון ושלטון. חברים מן הקהילה מובילים את המאבק נגד הקמת עיר חרדית בחריש.

כל הנוגעים בדבר אינם מעוניינים שיפריעו להם בהקמת העיר החרדית.

מכיוון שפעולת העמותה צוברת תאוצה בתקשורת, הם עושים כל דבר אפשרי על מנת לטרפד את המהלך ולפעול ללא כל הפרעה. גורמים דתיים בישוב עצמו אמרו בגלוי לאנשי הקהילה שהם שמו להם למטרה לסלקם מחריש. הכתבה הנה צעד קיצוני נוסף במהלך הזה.

הכתבה מנסה להציג את הקהילה ככת מסוכנת המפרידה ילדים ממשפחותיהם.

בכתבה יוצגו ראיונות עם אנשים שכל מטרתם היא טובתם האישית כגון אמא אחת פעילה מאוד, שכבר התראיינה והופיעה בתכניות שונות וסיפרה על בנה שהצטרף להרא קרישנה ולכן ניתק איתה קשר. האמת מאחורי סיפור זה היא שלאחר התעללות מצידה היא זרקה אותו מהבית בגיל העשרה והוא חי ברחוב כשנה. סיפורים כאלו ודומיהם יוצגו כנראה בכתבה.

בנוסף, מצויין בכתבה כי הגן פועל ללא אישור משרד החינוך. וכי קיים צו סגירה נגדו. הדבר אינו נכון ומכתב רשמי התקבל ללא כל התראה מוקדמת לפני 3 ימים בלבד ללא כל אפשרות לברור או תגובה בנושא.

נראה כי הכתבה הנה כמו חליפה תפורה מראש, אשר מנסה להציג תמונה מעוותת של כת מסוכנת, בשעה שאף אחד לא ניסה לשאול, לראיין, לחקור בגלוי ובכנות את חיי האנשים בקהילה.

יוצרי הכתבה לא מתעניינים באמת ולא מעוניינים לקבל את תגובת הקהילה בכל צורה שהיא.

כל מרואיין שאמר דברים חיוביים לא היה בו עניין ולא ביקשו לשמוע את דעתו.

כרגע נעשה נסיון למנוע או לעכב את פרסום הכתבה, או לפחות לאפשר מתן תגובה של האנשים המוצגים בה בצורה כל כך מעוותת.

כולנו יודעים שאחרי פרסום קשה, יהיה מאוד לא פשוט לשנות את דעת הקהל, והנזק שיכול להיגרם לקבוצת האנשים הזו הינו גדול. לכן מצאנו אנו (אנשים שהאמת חשובה להם יותר מכל ענין פוליטי / כלכלי / דתי) לנכון לשלוח מכתב זה, ולבקש להפיץ אותו בתפוצה רחבה ככל האפשר עוד לפני יום שישי בערב.

כולנו תקווה כי הנושא יבוא על פתרונו במהרה והצדק יצא לאור!

כל תמיכה שהיא תתקבל בברכה.

בכבוד רב,

עדי מגן ויעל כהן

נציגות ועד הורי בית חינוך אננדה

ברגע שבערוץ שתיים הבינו שחברי הקהילה מתכוונים להילחם בהם כדי לנסות לעצור את שידור הכתבה,
הם העלו באתר mako השייך לערוץ שתיים כתבה מקדימה ובה הם מציגים את השקרים שלהם על העמותה.
הנה הקישור לכתבה:

אני מקווה שתוכלו לעזור ולהפיץ את המידע, לטקבק בדף הכתבה ולנסות לעזור לקהילה הזו
טליה_אלמתן*
הצטרפות: 21 ינואר 2005, 21:41
דף אישי: הדף האישי של טליה_אלמתן*

שליחה על ידי טליה_אלמתן* »

אם הם כל כך אוהבים, איך זה שהם מתנגדים לשכנים חדשים?
ואם הם מתנגדים, אז שיהיו מוכנים לכך שיתנגדו להתנגדות שלהם.
תושבת_האזור*
הצטרפות: 02 פברואר 2006, 14:40

שליחה על ידי תושבת_האזור* »

אין התנגדות לשכנים החדשים עצמם. ההתנגדות העיקרית היא ל{{}}הפיכת יישוב קטנטן באזור כפרי לעיר גדולה יותר מבירת המחוז, דבר שישפיע על כל האזור מבחינות רבות, שהאקולוגית היא רק אחת מהן.
זו הסיבה העיקרית להתנגדות.
התנגדות עזה פחות, כזו שפתוחה לרעיונות ולפתרונות, היא להרס המרקם העדין שמתקיים בעשור האחרון בוואדי ערה בין יהודים וערבים. הקמת עיר חרדית, גם קטנה יחסית, תשבש את האיזון העדין הקיים כאן.
אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

יש דרכים להתנגד להתנגדות
כאן יש הכפשה באמצעות ערוץ טלביזיה גדול ובצורה בוטה וחד מימדית
להשתמש בתקשורת ככלי לקידום אינטרסים פוליטים וללא מתן אפשרות לתגובה
כאן נכנסת לתמונה היכולת שלנו להשפיע באמצעות טוקבקים והבעת דיעה במקומות כמו באופן
וכמובן דרך מיילים והפצתם
כלומר- אקטיביזם
די*
הצטרפות: 18 אוגוסט 2009, 19:12

שליחה על ידי די* »

לא מבינה כלום בפוליטיקה או כתות, אבל ראיתי ושמעתי את ההורים,
להבעת דעה דרוש ידע בנושא, מה שמובא כאן כולו שלום ואהבה, מה מציק לי?
איך המון אהבה מגיע לניתוק נוראי עם המשפחות?
מיכל*
הצטרפות: 09 אוקטובר 2001, 17:11

שליחה על ידי מיכל* »

במחשב שלי לא רואים את התחקיר. אני אשמח לקרוא כאן תגובה של אנשים מחריש, לגבי מה שנאמר בכתבה.
אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

איך המון אהבה מגיע לניתוק נוראי עם המשפחות?

אני מצטט מהמייל ששלחו אנשי העמותה

בכתבה יוצגו ראיונות עם אנשים שכל מטרתם היא טובתם האישית כגון אמא אחת פעילה מאוד, שכבר התראיינה והופיעה בתכניות שונות וסיפרה על בנה שהצטרף להרא קרישנה ולכן ניתק איתה קשר. האמת מאחורי סיפור זה היא שלאחר התעללות מצידה היא זרקה אותו מהבית בגיל העשרה והוא חי ברחוב כשנה. סיפורים כאלו ודומיהם יוצגו כנראה בכתבה

החיים מורכבים
לא נראה שמישהו רצה להראות מורכבות בכתבה
יותר עמדה של צד אחד ללא מתן אפשרות לצד השני להגיב
וכמובן עם אינטרס גדול מאחורי זה
חשבתי שהתקשורת אמורה להיות אובייקטיבית..
טליה_אלמתן*

ללא מתן אפשרות להגיב? שיתלוננו. יש כתובת לזה.
מעניין מדוע קרישנה מתנגדים להתגורר בשכנות לאנשים. אולי בגלל הכפשה באמצעות ערוץ טלביזיה גדול ובצורה בוטה וחד מימדית לאורך שנים? ;-)
אהבת_עולם*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2008, 01:17
דף אישי: הדף האישי של אהבת_עולם*

שליחה על ידי אהבת_עולם* »

מעניין מדוע קרישנה מתנגדים להתגורר בשכנות לאנשים

טליה, האם קראת מה שכתבה תושבת האיזור? היא כתבה:
אין התנגדות לשכנים החדשים עצמם. ההתנגדות העיקרית היא להפיכת יישוב קטנטן באזור כפרי לעיר גדולה יותר מבירת המחוז, דבר שישפיע על כל האזור מבחינות רבות, שהאקולוגית היא רק אחת מהן.
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

שליחה על ידי ורד_לב* »

זה מטורף בעיניי שבימינו עדיין עובדים בשיטות כאלה של הכפשה בוטה ושיקרית כ"כ.
יצא לי להפגש מדיי פעם עם חברי הקהילה הזו- מדובר באנשים עדינים ופשוטים, עם המון נתינה ואהבה.
שומעת גם הרבה דברים טובים על הגנים וביה"ס.
חבל שבגלל פוליטיקה הדברים מתגלגלים ככה....
טליה_אלמתן*

למיטב ידעתי היתה מתוכננת שם עיר גדולה מימים ימימה. פתאום הם נזכרו להתנגד לתוכניות?
חושבת*
הצטרפות: 12 דצמבר 2004, 21:15

שליחה על ידי חושבת* »

צריך להפריד בין נושא ה קהילה של מאמיני הרא קרישנה לבין נושא הקמת עיר חרדית בחריש. גם ללא התייחסות לנושא הבעייתי מאוד לכשעצמו, של הקמת עיר חרדית במיקום הספציפי הזה (בינות קיבוצים וכפרים ערביים) וגם בקיזוז חוסר הדיוק וההגזמות, הכתבה השאירה אותי בתחושות מאוד קשות לגבי הקהילה.

אני חושבת שבכלל ארגונים So called "רוחניים" הם זירה לא פשוטה.
הרבה פעמים פונים אליהם נשמות תועות כאלה ואחרות, והאינטראקציה בין ראשי הארגונים האלה לבין אותם אנשים, שגם כך לא מצטיינים בכוחות אגו חזקים במיוחד, עלולה להיות בעייתית.
חשמלית*
הצטרפות: 24 מרץ 2010, 20:17

שליחה על ידי חשמלית* »

חושבת, מה ההבדל בדיוק בהקשר הזה בין קהילת מאמיני הרא קרישנה לבין היהודים האורתודוקסים?
נדמה לי שברוסיה הסובייטית היה איסור על דת. האם לשם אנחנו שואפים?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

בככתבה דובר על ניתוק של חברי הקהילה ממשפחותיהם ועל הורים שלא ראו ילדים ונכדים במשך שנים. יש פורום של הורים של חברי הקבוצה שנפגשים פעם בחודש כיד להתגבר על הכאב שלהם ביחד. עאנשים שעזבו את הקבוצה דיברו על הערצת ראישה ועבודה לךמענם. דברים שאכן מזכירם כת.
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

דברים דומים יצא לי לשמוע מהורים של אנשים שחזרו בתשובה. מה ההבדל?

האם לא חשוד בעינכם שבכתבה לא הובא אף ראיון עם מי מקהילת המאמינים?
האם לא חשוד בעינכם שלא ראיינו את ההורים ששולחים את ילדיהם לגן?
אהבת_עולם*

_האם לא חשוד בעינכם שבכתבה לא הובא אף ראיון עם מי מקהילת המאמינים?
האם לא חשוד בעינכם שלא ראיינו את ההורים ששולחים את ילדיהם לגן?_

באמת חסר כאן איזון.
לילה_טוב*
הצטרפות: 24 נובמבר 2002, 23:01
דף אישי: הדף האישי של לילה_טוב*

שליחה על ידי לילה_טוב* »

מהכרות אישית עם כמה מחברי הקהילה, יש אכן ניתוק מהמשפחות, בדיוק בשיטה שהוזכרה בכתבה, של שכנוע המאמינים כי ההורים התעללו בהם.
מהכרות חלקית עם ההורים ועם סיפורי ההתעללות - אני לא השתכנעתי שיש דברים בגו.
לי כואב הלב על הסבים והנכדים ועל הניתוק האכזרי הזה. אומרים לי שכך זה גם בחזרה בתשובה רגילה. אם כך באמת אולי רב המשותף על השונה, ואולי ימצאו מין את מינו בקהילה החרדית.
לדעתי חברי הקהילה לא רצו להתראיין - קשה לי להאמין שלא היו מראיינים אותם אילו היו משתפים פעולה. לטעמי זו טעות שלהם. אם היה מובא הצד שלהם בכתבה היה מושג איזון. נאומים של עורכי דין על אור ואהבה.. מה אני אגיד, לא ממש משכנע.
וטקטיקת ההסתרה ושמות ההסוואה אומרת דרשני. למה שמישהו יסתתר אם אין לו מה להסתיר?
בפעם האחרונה שכתבתי משהו באתר בקשר לקהילה הזו, שלחו אלי שליחים טלפוניים להשתיק אותי. אני מבקשת להימנע מזה הפעם.
אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

צריך להפריד בין נושא ה קהילה של מאמיני הרא קרישנה לבין נושא הקמת עיר חרדית בחריש

בדיוק להפך
אסור להפריד בין הדברים
הסיבה היחידה לכתבה הזו היא התנגדות התושבים לעיר החרדית
לכן הכתבה כל כך אינטרסנטית ונועדה מראש להכפיש את הקהילה
she*
הצטרפות: 27 מרץ 2010, 23:17

שליחה על ידי she* »

חשבתי שהתקשורת אמורה להיות אובייקטיבית
הרמוני, את /ה נשמעים לי לא אוביקטיביים, לבקש מאתנו אקטיביזם, על סמך מה?
אז אמרת, אז הם אמרו, So?

_כאן נכנסת לתמונה היכולת שלנו להשפיע באמצעות טוקבקים והבעת דיעה במקומות כמו באופן
וכמובן דרך מיילים והפצתם
כלומר- אקטיביזם_
מציעה לך לעשות דיון טלויזיוני בהשתתפות שני הצדדים, או שאולי אני תמימה מאד.
לילה_טוב*

שליחה על ידי לילה_טוב* »

שאלתי את הכתבת. היא אומרת שניסתה כמה פעמים לראיין את דורית וגד לובן ונענתה בסירוב. הם גם הוזמנו לבוא ולהגיב לכתבה באולפן, וסירבו גם לזה.
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

לילה טוב, גם אם גד ודורית לא רצו להתראיין, יש שם גם אנשים אחרים. ומה עם ההורים ששולחים את הילדים שלהם למסגרת החינוכית שלהם?
טליה_אלמתן*

אני ראיתי התעוררות של עניין בציבור בנושאים של כת מאז הסיפור עם הגואל רצון הזה.
(שמתי לב לזה בגלל שכל פעם שיש כתבה כזו מראיינים איזו מישהי שהתגוררה פעם ביישוב הסמוך, והיינו מתראות בגן משחקים, ומשעשע אותי לראות פרצוף מוכר בטלוויזיה :-))
רק השבוע ראיתי איזו כתבה על איזו כת... נו... מה זה היה? אוף לא זוכרת.
בכל אופן, אני ראיתי התעוררות של הנושא באופן כללי.
טליה_אלמתן*

בני ברוך! בני ברוך! הלכתי לאתר מידע על כתות בישראל ומיד נזכרתי :-)
אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

אני אנסה שוב להסביר את עמדתי שלא קשורה כלל להרי קרישנה
יש כאן אינטרס פוליטי לבנות עיר במקום בו חיים אנשים מזה הרבה שנים
כדי לעשות זאת המדינה עצמה עוקפת נהלים שהיא עצמה קבעה בעבר ומתעלמת לחלוטין מהאנשים הגרים במקום וצרכיהם
ומה קורה כשהם מביעים התנגדות?
מתחילים להכפיש אותם (כתבה בערוץ 2) ,לפגוע בהם כלכלית (סגירת גן שהם מפעילים).
תבינו -לא מדובר כאן על קהילת הרי קרישנה
אם היו שם משפחות של חינוך ביתי היום הייתם רואים כתבה בערוץ 2 המכפישה את החינוך הביתי
פשוט ככה
זה דפוס קבוע של המדינה
תראו מה קרה למתנחלים לפני שפינו אותם- הכפישו אותם באמצעי התקשורת כדי שלא תהיה התנגדות של הציבור למהלך.

הנה מה שכתב ידידי דנטון בפורום של אתר אמת אחרת בנושא:

"ועד פעולה של אנשי מוא090813]ז מנשה נגד חריש חרדית menashe[/po].htm

תוכנית ההרחבה של העיר החרדית, המתוכננת על חשבון היישובים הסמוכים, מקודמת על ידי ראש מועצת חריש, ניסים דהן, לשעבר ח"כ של ש"ס, שמנסה לנצל חלון הזדמנויות חד פעמי, שאולי לא יחזור על עצמו, כאשר משרד הפנים, משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל נשלטים כולם על ידי ש"ס. מר ניסים דהן אינו מסתיר את כוונותיו, כפי שבאו לידי ביטוי במהלך הדיון בוועדה, שם טען שמדובר באדמות מדינה, אשר ב-1948 הגורמים המיישבים החליטו שחשוב, שקיבוצים יעבדו אדמות באזור זה, ואילו היום סבורה המדינה שחשוב יותר שעל אותן אדמות יגורו חרדים.

שדה דיווח, כי מאיר שיטרית, שר הפנים הקודם, נתן אור ירוק למהלך כולו, הוציא זאת מתחום המועצה ומינה ועדה מיוחדת לתכנון אשר מזרזת, מקדמת ועוקפת את הוועדות המקומית והמחוזית ונוטלת לעצמה את כל הסמכויות עד לשלב של היתרי בנייה. שדה אמר, כי בשרשרת הפעולות הללו נרמסו כל הנורמות התכנוניות התקניות.

הנה, יש קצה חוט...

פגישתו של אטיאס עם תושבי חריש- אין לי פתרון בשבילכם
והנה, יש כאן ביטוי מדוייק לגישה אנטי-דמוקרטית בעליל:

למרות שכל הפעילים המרכזיים במאבק התושבים, שהם נציגי כל הועדים הפועלים בחריש, נכחו בפגישה, טען השר שוב ושוב, שאינו מאמין שאנו מייצגים את היישוב. "כשאני מדבר עם אילן שדה (ראש מ"א מנשה) אני יודע שאני מדבר עם תושבי מנשה." תושבי חריש טענו שראש הרשות שלהם, ראש המועצה הממונה ניסים דהאן מש"ס, אינו מייצג אותם. אטיאס – " לפי תפיסתי, אולי אתם לא אוהבים לשמוע את זה, הוא (דהאן) האיש הנכון במקום הנכון".

הבנתם? ראש מעצה שמונה ע"י ש"ס מקדם את הפרוייקט נגד הרצון של התושבים. צריך לומר יותר?

עוד פנינה:
הדבר ייקח עוד זמן, וייקח עוד כמה שנים עד שההתיישבות החרדית המתוכננת תבלע את היישוב הקיים,
זה למי שתהה מה יעלה בגורלם של תושבי חריש, בכללותם, לא רק חברי העמותה.

וזה עוד שיעור מקוצר ומזורז בדמוקרטיה: פקידי הרשויות שמים קצוץ על האזרחים, לא מהם תבוא הישועה... למי שלא הבין זאת עד היום. והמזוויע והמקוממם בכל זה, שהשר אפילו לא מתבייש לומר את הדברים הללו:

השר הודה בפני תושבי חריש שאינו מכיר את אוכלוסיית חריש ואת מכלול האוכלוסיות המרכיבות אותה, ושאין לו פתרון להציע לתושבי חריש. הוא הציע שתושבי חריש יציעו פתרון.

התושבים, לתומם חשבו שהשר ומשרדו המתכננים את העיר, במסגרת האחריות המיניסטריאלית של השר על כלל אזרחי ישראל, הוא זה שצריך להציע פתרון.
"באנו לשמוע את הפתרון שלו ולא שמענו כלום", אומר חמי בר אור. "יושב השר, מכנס ועדות, מעביר החלטות בממשלה, מכנס ועדת מנכ"לים של כל משרדי הממשלה כדי לפתור את בעיות בניין חריש החרדית, ואינו מקדיש ולו מקצת מכל זה לפתור את בעיית התושבים החילוניים הותיקים במקום."

המשך עסיסי:

ולמי אמורים תושבי חריש להציג את הפתרון שלהם? לפי הצעתו של אטיאס לשני גורמים:-הראשון הוא ניסים דהאן, ראש המועצה הממונה מטעם ש"ס, שאמר לתושבים בעבר–
"אותי הביאו כדי להקים פה עיר ל 150 אלף חרדים. אם זה לא מתאים לכם לכו לגור בפלסטין."

כך המדינה מתייחסת לאזרחיה. או בציטוט ממקורותנו: כך יעשה לאדם שהמלך חפץ ביקרו.
נ*
הצטרפות: 02 יולי 2002, 14:44

שליחה על ידי נ* »

_העבר | מחק | קישורharmony (27.03.2010 22:55):
צריך להפריד בין נושא ה קהילה של מאמיני הרא קרישנה לבין נושא הקמת עיר חרדית בחריש
בדיוק להפך
אסור להפריד בין הדברים
לכן הכתבה כל כך אינטרסנטית ונועדה מראש להכפיש את הקהילה_
ועכשיו:

_העבר | מחק | קישורharmony (28.03.2010 07:51):
אני אנסה שוב להסביר את עמדתי שלא קשורה כלל להרי קרישנה_

תבינו -לא מדובר כאן על קהילת הרי קרישנה

הרמוני, מצטערת, אני אישית לא מאמינה לך, גם לא לסיפור הכפשת המתנחלים לפני הפינוי.
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

שליחה על ידי יעלי_לה »

למרות שכל הפעילים המרכזיים במאבק התושבים, שהם נציגי כל הועדים הפועלים בחריש, נכחו בפגישה, טען השר שוב ושוב, שאינו מאמין שאנו מייצגים את היישוב. "כשאני מדבר עם אילן שדה (ראש מ"א מנשה) אני יודע שאני מדבר עם תושבי מנשה." תושבי חריש טענו שראש הרשות שלהם, ראש המועצה הממונה ניסים דהאן מש"ס, אינו מייצג אותם. אטיאס – "לפי תפיסתי, אולי אתם לא אוהבים לשמוע את זה, הוא (דהאן) האיש הנכון במקום הנכון".

איזו השוואה מעצבנת. ראש המועצה האזורית מנשה נבחר בבחירות דמוקרטיות.
נסים דהאן, ראש המועצה המקומית קציר-חריש (שיושבת כמובן בקציר), לא נבחר בבחירות דמוקרטיות. הוא ממונה.
הוא לא מייצג בשום אופן את התושבים במועצה שלו, שכוללת את קציר, חריש ומצפה אילן. רוב האוכלוסייה ביישובים האלה מתגוררת בקציר (בערך 1000 משפחות בקציר לעומת בערך 100 בחריש כרגע ואולי 20 במצפה אילן) ורוב האוכלוסייה בקציר חילונית.
"האיש הנכון במקום הנכון"? מבחינת אטיאס, בטח. אף ראש מועצה אחר, ובוודאי ראש מועצה נבחר, לא היה מקדם תכנית נוראית כזאת.

כן, התכנית הזאת היא נוראית בעיניי. אין לי בעיה עם חרדים כשלעצמם, גם אילו היתה מתוכננת סתם עיר בגודל כפול מחדרה כאן בין הבתים של מייסר, של בקה אל גרביה ושל ברטעה (את השדות וכרמי הזיתים שלהם בוודאי יפקיעו), הגדר של קיבוץ מצר והגדר של קיבוץ מענית (את גבעת הרקפות מן הסתם יישרו יחד עם כל מאות הדונמים של יער וחורש טבעי מהממים שבין לבין). מעניין מה יעשו עם היישובים שבאמצע. מצפה אילן יכול להפוך לשכונה בחריש, נדמה שהתושבים שם שייכים למגזר החרד"לי (לא בטוחה). אבל מה יעשו עם אום אל קוטוף? יעיפו אותם משם, או שאולי יקימו להם מובלעת מחוברת לברטעה בכביש עם מחסום?

אני רוצה שתקלטו מה רוצים להקים, מה זה 150 אלף תושבים.
בחדרה, העיר הכי גדולה באזור כרגע, יש כ-79 אלף.
בעיר החרדית אלעד, ליד ראש העין, יש כ-35 אלף.
ברעננה יש כ-73 אלף תושבים.
בבת ים: כמעט 130 אלף.

150 אלף איש זה כמעט כמעט מספר התושבים בבני ברק (155,660, כל הנתונים מוויקיפדיה)
!!!
אתם מבינים מה זה יעשה לאזור?

הנחמה היחידה שיש לי מהתוכנית, שאז אולי סופסוף יפרידו בין קציר לחריש ויחברו אותנו למועצה אזורית מנשה.
אני רק מקווה שאם תהיה עיר חרדית זה יהיה במתכונת המקורית, של 10,000 יחידות דיור.
(בעצם, אם כל יחידת דיור היא למשפחה, ואצל החרדים 10,000 משפחות זה בערך 150,000 איש, פתאום אני לא בטוחה שיש הבדל בין התכניות...)

לא מכירה את אנשי הרי קרישנה בחריש. רק שמעתי דברים מצוינים על גן-אננדה (הרבה ילדים של חברים שלי הלכו לשם).
אבל אין לי ספק שהכתבה הנ"ל נעשתה במסגרת רדיפה מאורגנת נגדם, על הרקע של הקמת העיר החרדית.
ב*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2002, 00:50

שליחה על ידי ב* »

אתם מבינים מה זה יעשה לאזור?
יפתח אותו? יביא תעסוקה לאנשים? יעלה את ערך הנדל"ן שברשותם?
(המחיר למ"ר בבני ברק הוא מהגבוהים בארץ - שכירות ומכירה)
דווקא הירוקים כאן באתר יכולים לשמוח על הקמת עיר מתוכננת (בדומה למודיעין), במקום זריעת מצפים וחוות.

אבל אין לי ספק שהכתבה הנ"ל נעשתה במסגרת רדיפה מאורגנת נגדם, על הרקע של הקמת העיר החרדית.
אני חושבת ש"בני ברוך" לא התנגדו לשום עיר חרדית לפני שעשו עליהם את התחקיר והשידור בחדשות.
שיבבה*
הצטרפות: 28 מרץ 2010, 10:03

שליחה על ידי שיבבה* »

על מה מדובר, בניית עיר חרדית או הכפשת קהילת הרי קרישנה בחריש ?
להפריד או להוכיח למה לא.
לילה_טוב*

שליחה על ידי לילה_טוב* »

גם אם גד ודורית לא רצו להתראיין, יש שם גם אנשים אחרים. ומה עם ההורים ששולחים את הילדים שלהם למסגרת החינוכית שלהם?
שאלתי אותה על זה וטרם קיבלתי תשובה.
מעניין למה מנסים לשנות את הנושא לעניין העיר החרדית, שהוא מעניין כלשעצמו אבל ספק אם אפשר להוכיח את הקשר בין הדברים.
וגם אם יש קשר - יש טענות ענייניות שאפשר להשיב עליהן, ועד עכשיו לא נתקבלה עליהן שום תגובה.
האמת שלא נראה לי שכמה משפחות מחריש מהוות איום כזה גדול על הקמת העיר הזאת עד כדי כתבה בערוץ 2. אבל אולי אני טועה.
עדי_ל*
הצטרפות: 06 ספטמבר 2004, 01:58
דף אישי: הדף האישי של עדי_ל*

שליחה על ידי עדי_ל* »

_לא מכירה את אנשי הרי קרישנה בחריש. רק שמעתי דברים מצוינים על גן-אננדה (הרבה ילדים של חברים שלי הלכו לשם).
אבל אין לי ספק שהכתבה הנ"ל נעשתה במסגרת רדיפה מאורגנת נגדם, על הרקע של הקמת העיר החרדית_

חושבת בדיוק כמוך יעלי לה (ואני מכירה מעט שני אנשים משם, נחמדים מאוד, אלא שזה לא העיניין בכלל)

כשהם ניסו, למנוע הקמתה של העיר החרדית השערורייתית (מכל הסיבות שכבר נכתבו) הם עשו זאת כאנשים החיים שם ומנסים למנוע צעד שיהרוס מירקם אנושי עדין ומיוחד (ונפיץ) באזור. לא כי הם כת...
אלא שעובדה זו (שאין המקום והרגע מתאימים לדון בה,גם אם היא רלוונטית לדיון ) לא שיחקה לטובתם ולראיה התכנית ששודרה.
עצוב מאוד (או שמא מציאותי?) שזה קרה על רקע מאבקים פוליטיים קשים וברור שלא ניתן להפריד ביניהם לבין שידורה בימים אלו.
הצליחו יפה מאוד להעביר את המוקד מעוולות הקמת העיר המתוכננת לחברי הכת.
צר לי עליהם (ועל הורי וילדי הגן שאני מקוה שעוד יש סיכוי שימשיך ויתקיים) ועל שאר תושבי האזור שיפגעו מאוד מהמהלך הצפוי.

ודרך אגב - זה אינטרס של כל בן אנוש, ולא רק של תושבי האזור, למנוע הקמת העיר החרדית.
(ולא אחזור על כל מה שיעלי לה כתבה )
שיבבה*
הצטרפות: 28 מרץ 2010, 10:03

שליחה על ידי שיבבה* »

(בעצם, אם כל יחידת דיור היא למשפחה, ואצל החרדים 10,000 משפחות זה בערך 150,000 איש, פתאום אני לא בטוחה שיש הבדל בין התכניות...)
אוי, כמה שזה נקרא רע.
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

לילה טוב, תשאלי אותה גם בבקשה, באיזו כתבה עיתונאית, שאמורה להיות כתבת תחקיר, נעשה שימוש בשוט של שתולעת שנראית ארסית ומסוכנת כדי לחדד את האווירה שיוצרי ה"כתבה" מנסים להעביר לצופים?
מבחינה עיתונאית - הכתבה הזאת נראית כמו משהו שהסובייטים עשו על היהודים ב 1939.
מבחינה מוסרית - זה נראה כמו משהו שעמותת אלע"ד עשתה על מזרח ירושלים.
מרמיט*
הצטרפות: 20 ינואר 2009, 12:19

שליחה על ידי מרמיט* »

פוסט של תומר פרסיקו שמנתח את העיוותים בכתבת ערוץ 2, ומתייחס גם לקשר אפשרי בין הכתבה והניסיון לטרפד את מאבק התושבים:
http://www.notes.co.il/tomer/66216.asp
אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

באיזו כתבה עיתונאית, שאמורה להיות כתבת תחקיר ,נעשה שימוש בשוט של תולעת שנראית ארסית ומסוכנת כדי לחדד את האווירה שיוצרי ה"כתבה" מנסים להעביר לצופים?

גם אני ראיתי את השוט
נורא ואיום
בהחלט מזכיר את התקופה ההיא

וזו התחלת הפוסט של תומר פריסקו:
הרא קרישנה: דמגוגיה זולה ושנאת חינם
מי שראה שלשום את הכתבה של יפעת גליק באולפן שישי היה יכול לראות כיצד נערך smear campaign לעילא ולעילא. הכל היה שם: עיוות המציאות, הסתרת עובדות, בניית מצג שווא ומנה נאה של דמגוגיה זולה. הכתבה על קהילת ההרא-קרישנה בחריש היתה בנויה כולה כרצח אופי מכוער שלא היה מבייש דיווח על תוכנית הבריאות של אובמה בערוץ FOX

האמת שלא נראה לי שכמה משפחות מחריש מהוות איום כזה גדול על הקמת העיר הזאת עד כדי כתבה בערוץ 2. אבל אולי אני טועה.

תושבי חריש לא מוכנים שיתכננו כאלה תוכניות בלי שום התייעצות ושיתוף פעולה עם האנשים הגרים במקום
הם נלחמים בכל הכלים העומדים לרשותם
הנה בפוסט בנושא: הצילו את חריש
ועוד אחד על פגישה עם השר אטיאס
וזה מה שאומרים אנשי חריש:
אנו מציעים לשר אטיאס לעבוד בשיתוף פעולה ובשקיפות עם תושבי חריש. פעולות חד צדדיות לא יתקבלו על ידינו. אמרנו לשר אטיאס שלא ידחק אותנו עם הגב אל הקיר. אנו נילחם על הבית שלנו. אם לא יתקבל פתרון הולם להמשך חיינו בבתינו, נילחם בתוכנית בכל דרך. נעמיד את העיר החרדית 20 שנה בבתי משפט, ולא ניתן להזיז אבן אחת בחריש, ואנו יודעים איך לעשות זאת. אם משרד השיכון ילך ראש בראש עם תושבי חריש, לא ניתן למשרד השיכון ליישב אדם אחד בימי אטיאס, לא בימי מחליפו, ולא בימי מחליפו של מחליפו.

שוב אני חוזר למה שכתבתי בהתחלה- במקום להאבק בכלים משפטיים לגיטימיים המדינה מכפישה את התושבים (באמצעות כתבת "תחקיר" בערוץ 2) ופוגעת בפרנסה שלהם באמצעות סגירת הגן

הכתבה לא באה יש מאיין
היא מתוזמנת ומכוונת
ונגד זה אני יוצא
להראות מה עומד מאחורי החדשות הכבייכול אובייקטיביות
טליה_אלמתן*

יעלי לה ו עדי ל לא כל כך הבנתי את הטיעונים נגד הקמת העיר.
הרי טבע ושטחים חקלאיים ייפגעו איפה שזה לא יהיה שיקימו עיר. בכל מיני מקומות אנשים נפגעים מהקדמה, ובכל זאת, אנשים צריכים מקום לגור, כביש לסוע בו, וכן הלאה (לפחות כל עוד חלק הארי של האוכלוסיה לא חבר בקהילת באופן).
אנשים צריכים מקום לגור (וחרדים ודתיים כנראה יותר מאחרים, עקב הריבוי הטבעי הגבוה). איזה פיתרון עולה על דעתכן? שואלת באמת מתוך עניין ללמוד ולהבין.
אגב הקמתה של עיר נוספת שהיא ייעודית לאוכלוסיה מסויימת מתוכננת ואף החלה מוקמת בשטחי ארץ ישראל. בסיום שלב הקמתה יתגוררו בה כ-200 אלף איש (ב-50 אלף יותר מאשר בעיר של החרדים בחריש), על גבי שכיות חמדה של טבע והסטוריה: רוואבי. גם שם השכנים לא כל כך שמחים :-\
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

טליה,למה שלא יבנו את העיר על האף שלי? הוא גדול, והוא כבר שם, אז קצת יהיה לי לא נח, סו וואט?
האם נראה לך מתבקש להרים עיר חרדית בין קיבוצים וכפרים ערביים? שיט, מאיפה הסגנון הפולשני הזה מוכר לי........?
אהבת_עולם*

לדעתי, ממש חבל שהדיון על הקמת העיר החרדית נבלע כאן בדיון על עמותת הרא קרישנה.
ואפילו עלול ליצור מצב שאנשים שמתנגדים להרא קרישנה, לא יתייחסו ברצינות לנושא של הקמת העיר, בגלל ערבוב הנושאים.

כדאי לפתוח דף נפרד הקמת העיר החרדית בחריש, ולנהל שם דיון נפרד בעד ונגד.
ויויאן_מיוחס*
הצטרפות: 14 אוגוסט 2001, 14:36
דף אישי: הדף האישי של ויויאן_מיוחס*

שליחה על ידי ויויאן_מיוחס* »

לילה טוב,

_גם אם גד ודורית לא רצו להתראיין, יש שם גם אנשים אחרים. ומה עם ההורים ששולחים את הילדים שלהם למסגרת החינוכית שלהם?
שאלתי אותה על זה וטרם קיבלתי תשובה._
אולי כי היא לא רוצה לספר לך באילו אמצעים היא השיגה את החומר שלה לכתבה. ואולי היא לא רצתה לספר שהיא ראיינה כמה מחברי הרא קרישנה וצילמה אותם במצלמה נסתרת, אבל העדיפה לא לכלול את מה שהם אמרו בכתבה מפני שאילו היו דברי טעם מסבירי פנים, שמנסים באמת להסביר ל"סטודנטית לפסיכולוגיה" את אורח חייהם וכו'.
אף אחד מכם גם לא שאל למה הפנים של ההורים טושטשו? מה יש להם להסתיר?
אף אחד מכם לא שאל או יודע שאת צו הסגירה לגן שהתאריך הרשום עליו הוא 28 בינואר, הגיע לידי הקהילה רק ב- 22 במרץ, לאחר שכבר הגיע לידי תחקירני הכתבה, ולאחר שכבר עברו 30 הימים שניתנים לגן על מנת לעכבו.
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

ויויאן, זה נשמע נורא ואיום. ומרגיז.
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

ואני אוסיף על דבריה של ויויאן, שבתור אמא שילדיה נמנים על ילדי בית חינוך אננדה, מטרידה אותי מאוד העובדה שמישהו בא וצילם את הילדים שלי במצלמה נסתרת ללא רשותי. פולשני לגמרי. מה זה, לכל הרוחות?
טליה_אלמתן*

האם נראה לך מתבקש להרים עיר חרדית בין קיבוצים וכפרים ערביים? שיט, מאיפה הסגנון הפולשני הזה מוכר לי........?
נו אז איפה כן?
ואני מבינה מדברייך שבניגוד למשתתפים אחרים בדיון, היית מוכנה לקבל הקמת עיר "רגילה"? או ערבית? לא חרדית? אם כן, מדוע?
יש בדיוק בדף אחר חדש כאן, שנקרא בינתיים למה אין ערבים באתר, הבעת צער רבתי על הפרדות של אנשים שונים זה מזה בישראל: יהודים מערבים מנכים מילדים וכן הלאה. אולי תרצי להתבטא שם לטובת ההפרדה וההרחקה? זה יוסיף לדיון.

אהבת עולם
אני ציינתי כאן שממה שראיתי, יש התעוררות של עניין בכל הנושא של הכתות בארץ מאז פרשת גואל רצון. השבוע ראיתי כתבה מאוד עוינת לכת שנקראת "בני ברוך", שלא מתנגדת לשום תכנית בניין עיר. האם לא נשמע לך הגיוני שבמקרה נפלו הפעם על קרישנה? כת חדשה וססגונית שעוד לא נטפלו עליה בשום ערוץ אחרבני ברוך שודרה בערוץ 10 אאל"ט)? מופנה גם להרמוני (ולאחרים).
ויויאן_מיוחס*
הצטרפות: 14 אוגוסט 2001, 14:36
דף אישי: הדף האישי של ויויאן_מיוחס*

שליחה על ידי ויויאן_מיוחס* »

מכתב ליאיר לפיד:

ביום שישי שודרה בתכניתך כתבה על הרא קרישנה. המשפט הראשון שאמרת לפני שידורה היה "מי מנסה למנוע את שידור הכתבה". אם כבר העלת שאלת "מי", בעקבות הכתבה התעוררו שאלות "מי" רבות. אם אתה אכן רואה עצמך כמי שמחפש להוציא את האמת והצדק לאור, אולי כדאי שתנסה לבדוק אותן ולענות עליהן.
  1. מי באמת יזם את הכתבה?
  2. מי דאג שצו הסגירה לגן של העמותה, שהתאריך הרשום עליו הוא 28 בינואר, יגיע לידי העמותה רק ב- 22 במרץ, לאחר שהגיע לידי תחקירני הכתבה, ולאחר שכבר עברו 30 הימים שניתנים לגן על מנת לעכבו?
  3. מי דאג להעביר את הטיפול בבקשה לקבלת אישור משרד החינוך לגן "אננדה" מידי "האגף הבכיר לחינוך מוכר שאינו רשמי", לידי "האגף לחינוך מוכר שאינו רשמי- חינוך חרדי"?
  4. מי התקשר למכון וינגייט בו מלמדת דורית לובן מזה כ-10 שנים וניסה לדאוג שיפטרו אותה?
  5. מי לא פרסם אחר כך את תגובת המכון ואמונם ביושרתה של דורית?
  6. מי הם אותם הורים שהוצגו בכתבה ומדוע הם לא נחשפים? מעניין מה יש להם להסתיר. מדוע לא רואיינו הורים שכן יש להם קשר עם בניהם, חברי הקהילה?
  7. מי דאג שהאנשים שהם בניהם של הורים אלה יוצגו כ"ילדים" מהקהילה, למרות שרובם בני קרוב ל- 30, אנשים בוגרים ועצמאיים?
  8. מי היא לילי, שהוצגה בכתבה כ"סיגל", ומדוע לא נאמר שהיא היתה בקשר עם הקהילה רק חודש, הגיעה דרך בחור מהקהילה שהדרדר לסמים, פגש אותה בפאב, וכאשר הביא אותה להכיר את חבריו בקהילה, הציגה שהיא במצוקה כלכלית ובקשה הלוואה שמעולם לא החזירה, ומאוחר יותר הוגשה נגדה תלונה במשטרה על אונס קבוצתי שארגנה לנערה בת- 15, בת להורים חברי הקהילה? (המשפחה נאלצה לעזוב את הארץ בעקבות כך ובעקבות טיפול כושל של המשטרה בתיק).
  9. מי מוחק כל תגובה אוהדת לקהילה שאנשים מנסים להעלות לאתר mako כתגובה לכתבה?
ויש גם כמה שאלות "האם".
  1. האם ידעת כי ישנו נסיון נדלני פוליטי להקים עיר חרדית גדולה בחריש? האם אתה יודע מה עמדת החרדים לגבי השארותם של חברי הקהילה בבתיהם אשר בחריש?
  2. האם יש קשר בין עובדה זו לבין שאלת "מי" מספר 1...?
  3. האם באמת תקפו חברי הקהילה (שאי אלימות היא אחת מאמות היסוד בתרגול היוגה שלהם) את יפעת גליק?
  4. האם ניסה מישהו לשאול בגלוי, לבדוק ולחקור באמת את האנשים בקהילה ואת חייהם?
ושאלת "מדוע"- מדוע הוסרו מהכתבה תגובות חיוביות של אנשים שפנו לראיינם, וסיפרו דברים מאוד חיוביים על אנשי הקהילה? אם הכתבה אינה מגמתית, האם יש סיבה לכך?

אתה ידוע בציבור כמי שרוצה צדק ואמת. אם אכן כך, נסה לענות על השאלות האלה. ישנם אנשים רבים, בינהם הורים לילדים בגן "הלא חוקי" של הקהילה, המכירים את חיי אנשיה מקרוב מאוד ושנים רבות, וישמחו לדבר איתך או אם כל מי שבאמת ירצה להציג תמונת אמת. יש הורים, בני משפחה, מעסיקים, ועוד רבים אחרים שישמחו לעשות זאת.

בכבוד רב,
אפרת שגל
עמותת "בית חינוך אננדה"
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

עיר שמראש היא הומוגנית ולא הטרוגנית, בין אם זו עיר חרדית או עיר קמונוסיטית או עיר נוצרית, בא"י, בעייתית בעיני.
צודקת טליה שגם לאלו מגיע שטח מחיה, אך למה שלא יתיישבו ויעבו ישובים, באיזון, ישובים קיימים?
מצד שני, בתמ"א מסוימת שראיתי לפני אי אלו שנים, כבר שם צוין שחריש מיועדת להיות עיר גדולה, בעלת ציביון דתי.
אולי המטרה אינה להילחם בתוכניות של חריש, אלא בהומוגניות של האוכלוסיה?
יעלי_לה

שליחה על ידי יעלי_לה »

מצד שני, בתמ"א מסוימת שראיתי לפני אי אלו שנים, כבר שם צוין שחריש מיועדת להיות עיר גדולה, בעלת ציביון דתי.

נכון, זה לא עניין חדש.
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

_ואני מבינה מדברייך שבניגוד למשתתפים אחרים בדיון, היית מוכנה לקבל הקמת עיר "רגילה"? או ערבית? לא חרדית? אם כן, מדוע?
יש בדיוק בדף אחר חדש כאן, שנקרא בינתיים למה אין ערבים באתר, הבעת צער רבתי על הפרדות של אנשים שונים זה מזה בישראל: יהודים מערבים מנכים מילדים וכן הלאה. אולי תרצי להתבטא שם לטובת ההפרדה וההרחקה? זה יוסיף לדיון._

אני מסכימה שההתבטאות שלי היתה אימפולסיבית.

הנה דברים שקולים יותר מתוך האתר של חריש הירוקה ( http://www.harish4all.co.il ) :

עתיד חריש – שאלות ותשובות
  1. למה טוען משרד השיכון שלא ניתן ליישב את חריש ?
את הניסיון השיווקי האחרון בחריש קטעו מאורעות אוקטובר 2000, מאז לא עשה משרד השיכון שום ניסיון של ממש לשווק את חריש. המציאות בחריש ובאזור כולו השתנתה במשך העשור האחרון:
  • נבנתה גדר מערכת בין השטחים לאזור חריש שמבטיחה את בטחון התושבים באזור
  • נסלל כביש 6 המאפשר גישה נוחה וקלה למרכז, לדרום ולצפון.
בעקבות השינויים הנ"ל האזור כולו הפך מאזור ספר מרוחק ולא אטרקטיבי, לאזור נגיש ובטוח המאפשר חיים קרובים לטבע במרחק קצר ממרכז העניינים, ולראייה, יישוביי הסביבה נמצאים בפריחה מתמדת, מחירי הנדל"ן באזור ממשיכים להרקיע שחקים, ומאות משפחות מעוניינות לבנות את בתיהן במקום, אך משרד השיכון ממשיך וטוען שלא ניתן לפתח את חריש, הכיצד ?
משרד השיכון, בראשות ש"ס, מונע ע"י אינטרסים סקטוריאליים צרים ,מתעלם במכוון מהמציאות בשטח ומנהל מדיניות הזויה שאין לה סיכוי להתממש.
  1. מה תוכניות משרד השיכון לחריש?
משרד השיכון מנסה לקדם פרויקט דיור לחרדים בחריש, לשם כך הוקמה ועדת תכנון מיוחדת, המנסה בימים אלו להרחיב את שטח התכנון של העיר חריש מ 4940 דונם ל-8500 דונם, כאשר השאיפה היא לבסוף לתכנן עיר, המיועדת לאוכלוסיה חרדית בלבד, המשתרעת על פני 23,000 דונם.
למען האמת זהו אינו רעיון חדש. הוא מתגלגל במשרד השיכון כבר כ-10 שנים. זוהי קומבינה חרדית להשתלטות על אדמות חריש.
קצת היסטוריה – חריש הוקמה ביוזמתו של אריאל שרון במסגרת תוכנית 'שבעת הכוכבים' המפורסמת שלו. היא תוכננה להיות עיר קטנה של 30-40 אלף איש שרובה צמודי קרקע. הוקמו תשתיות בשטח של כבישים, מים, ביוב וחשמל, בהשקעה של למעלה מ-120 מליון ₪ (כ -300 מליון שקל של היום), אך בשל מחדלים תכנוניים, שיווק לא נכון ופריצת מאורעות אוקטובר 2000 בוואדי ערה שיווק העיר נתקע. מאיר פורוש, ששימש באותה תקופה כסגן שר השיכון, זיהה את המקום כמקום פוטנציאלי לעיר חרדית. המקום כבר היה מאושר להקמת עיר במסגרת התכנון הארצי. לפי עדויות שנמצאות בידנו, הרב משה רובינשטיין, שישב בזמנו במשרד השיכון המחוזי בחיפה, שנטען שהיה איש שלומו של פורוש, הכשיל כל יזם וכל קבלן שרצה לבנות בחריש במשך שנים, כדי לשמור אותה לעיר חרדית. לאחר שראש מועצת קציר-חריש יעקב עמור הודח מתפקידו בגלל התנהלות בעייתית, מונה ראש מועצה ממונה לעמוד בראש המועצה – הרב ניסים דהן, חבר ש"ס. הרב דהן, מעבר להתנהלותו המחפירה כראש מועצה כלפי תושבי חריש, יושב בועדות התכנון כנציג תושבי חריש, אותם הוא אינו מייצג כלל, וקורא להקמת עיר חרדית בחריש למרות התנגדות התושבים לכך! מצד אחד הקומבינה החרדית חנקה את חריש ולא נתנה לה להתפתח כשהם מכשילים כל יוזמה חדשה לפיתוח חריש, ומצד שני ישבו החרדים בועדות השונות והכריזו שחריש היא כשלון, שאף אחד לא רוצה לבוא ולישב אותה ולכן יש ליעד אותה לחרדים.
  1. מה רע בזה? תוכנית משרד השיכון תנצל תשתיות קימות בשטח.
זוהי הטענה אותה מנסה משרד השיכון לקדם, אך זוהי אחיזת עיניים. התשתיות הקיימות מותאמות לבתים צמודי קרקע. משרד השיכון רוצה לשנות את התכנון הקיים, לצופף את העיר ולבנות בניה רוויה. כלומר התשתיות הקימות לא מתאימות לתכנון שלהם. הם יאלצו לחפור את התשתיות הקיימות החוצה ולהניח תשתיות חדשות ולזרוק מאות מיליוני שקלים מכיסו של משלם המיסים לפח!
  1. משרד השיכון טוען שתוכניתו תבלום את התפשטות אוכלוסיה ערבית בוואדי ערה?
לגבי בלימת ההתפשטות הערבית בוואדי ערה, גם כאן משרד השיכון ממשיך ומטעה את הציבור. חריש אינה גובלת באף גוש התיישבות ערבי גדול. תוכנית משרד השיכון תגזול קרקעות בעיקר מקיבוצי הסביבה, מענית, מצר וברקאי, ותגבול בשטחים של שני כפרים ערביים קטנים, שקטים ונאמנים למדינה- אום-אל קוטוף ומייסר.
חריש גדולה וחרדית לא תשמש חיץ להתפשטות בנייה בלתי חוקית בוואדי ערה, נהפוך הוא – היא תשמש קטליזאטור שלילי ליחסי יהודים וערבים באזור !!!
אנו בעד חיזוק ההתיישבות בחריש, והפיכתה ליישוב חזק, עצמאי ואטרקטיבי, אך יש לעשות זאת בצורה מושכלת, באופן הדרגתי, תוך הקפדה על תכנון בר-קיימא שמביא בחשבון את אופי האזור, שמתייחס לטבע כנכס ולא כמטרד, שמבטיח את המשכיות ההתיישבות בחריש, את עתידנו ועתיד ילדינו במקום.
  1. כמה חרדים יש היום בחריש?
אין היום בחריש חרדים כלל! חריש מונה היום כ-300 משפחות חילוניות הכוללות בתוכן אוכלוסיות של ילידי הארץ, עולים ותיקים מרוסיה והקווקז, וגרעין תורני של חובשי כיפות סרוגות של כ-60 משפחות לערך.
  1. איך אפשר, למרות הכל, לקדם אלטרנטיבה ירוקה בחריש?
התוכנית שמנהל משרד השיכון דורסת בצורה בוטה את זכויותינו כבעלי בתים בחריש, ואת מדיניות התכנות הרשמית של מדינת ישראל כפי שהיא מופיעה בתמ"א 35. זוהי תוכנית ללא רגליים שלא תעמוד במבחן הבג"צ! משרד השיכון אינו יכול לפעול בחוסר שקיפות ותוך התעלמות מוחלטת מתושבי המקום. ישנן היום מאות משפחות שמעוניינות לבנות את בתיהן בחריש, לא ניתן להתעלם מעובדה זו.
ישנן מספר דרכים לקדם את תוכניתנו:
אלטרנטיבה – אנו מציעים אלטרנטיבה ירוקה לתוכנית של משרד השיכון !!! חריש נמצאת במיקום אטרקטיבי ומושכת אליה אוכלוסיה חילונית חזקה, איכותית, שמחפשת לגור במקום שקט, קרוב לטבע, נגיש ובמחיר אטרקטיבי. אנו מאמינים, שיש לתכנן ולבנות בחריש בתים צמודי קרקע שימשכו את האוכלוסייה המתעניינת, וכך לחזק את היישוב ולמנף את ההצלחה להתיישבות עתידית. אגב, כך מקימים כל ישוב חדש – בהתחלה מעודדים התיישבות גרעין חזק ע"י בניה של בתים אטרקטיביים לביסוס היישוב ובניית עצמאותו, בהמשך היישוב מושך אליו אוכלוסיות נוספות ומממש את הפוטנציאל שלו. אנו מגבשים את הגרעין הראשוני של משפחות הרואות את הפוטנציאל הגלום בחריש ורוצות לגור בפרויקט מגורים ירוק בחריש, ישנם היום מאות משפחות מעוניינות, והרשימה תופחת מיום ליום!
התנגדות – אנו נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו בחוק ואף נלך לבג"צ למיצוי ההליכים במקרה הצורך. משרד השיכון מתחיל להבין שהוא יכול לעבוד איתנו, בשקיפות מלאה, לתכנון נכון של עתיד היישוב, או לעבוד נגדינו ולהיתקע שנים בהתנגדויות וסחבת משפטית שתשתק את מהלכיו בחריש. התוכנית החרדית המתגבשת בעייתית מבחינה חוקית. היא אינה לוקחת בחשבון את תושבי חריש הקיימים, את זכויותיהם הקנייניות, ואינה מאפשרת להם להתפתח באופן טבעי. למעשה, התוכנית הזאת נבנתה כדי לסלק אותנו מבתינו, והדבר לא יעמוד במבחן הבג"צ. ניתן לתכנן עיר בחריש, ניתן אף להקצות מקום בתכנון לאוכלוסיה חרדית, אך ליעד את המקום אך ורק לאוכלוסיה חרדית תוך כדי דריסה ברגל גסה של זכויות תושבי חריש זה לא חוקי ולא יעבור בבג"צ!
קואליציות אזוריות – תושבי חריש אינם המתנגדים היחידים לתוכנית. כל יישובי האזור, מועצה אזורית מנשה, וככל שהמודעות לנושא עולה גם תושבי פרדס חנה-כרכור מתחילים להתעורר ולהירתם למאבק. הולך ומוקם מטה מאבק ציבורי של כלל תושבי האזור שפועל לעצור את תוכנית האיוולת של משרד השיכון.
הסברה – יש לעורר מודעות לנושא. שמירה על מרקם החיים הייחודי של האזור ועל הריאות הירוקות האחרונות של מדינת ישראל הוא אינטרס לאומי מהמדרגה הראשונה. יש לחשוף את מסכת ההטעיות האופפת את הקמת העיר החרדית בחריש, ולהבין שחריש הירוקה היא האלטרנטיבה השפויה היחידה לעתיד האזור.
  1. מה אתם מציעים?
אנו מקדמים תוכנית לעיר פלורליסטית, פתוחה לכל, הנשענת על התשתיות הקיימות בשטח ומנצלת אותן באופן נכון, תוך שמירה מקסימאלית על ערכי נוף, טבע והאופי הדמוגראפי של האזור. כביש 6 הפך את האזור לנגיש ביותר. ניתן היום לפתח את חריש יותר מאי פעם בעבר ויש מתעניינים רבים בתוכנית כזו.
שוב*
הצטרפות: 28 מרץ 2010, 20:35

שליחה על ידי שוב* »

לאור דברי חשמלית, מציעה להפריד דיונים ולעשות את הבירורים הראויים מול לפיד וצוותו.
למעלה: "המחנך מהווה מופת אפילו אם אינו "מתנהג למופת".
לילה_טוב*

שליחה על ידי לילה_טוב* »

ויויאן, תודה על התשובה העניינית.
גם אני חושבת שכדאי להפריד את הדיון על העיר החרדית מהדיון על קהילת הארי קרישנה.
איל_גיא_חיים*
הצטרפות: 11 יוני 2009, 15:46
דף אישי: הדף האישי של איל_גיא_חיים*

שליחה על ידי איל_גיא_חיים* »

נראה לי שאנחנו כאן בבעיה.
לא מדובר על חריש דוקא.
אני מדבר על הבעיה של סיכסוכים בין האנשים שמתגוררים כאן בישראל.
על מה אני מדבר?
נראה לי שמה שצריך לבדוק בקשר לעיר החדשה שנבנית הוא לא אם היא של חרדים ,לא אם הרא קרישנה מסיתים ילדים נגד ההורים שלהם וגם לא אם מחזירים בתשובה עושים את זה.
הנושא של העיר החדשה הוא של תיכנון בניה.
לצערי הרב נתקלתי בנושא של ועדות לתיכנון ובניה בישראל בהקשר של כביש חוצה ישראל.
מה שעולה שוב ושוב הוא שאכן אם אין חשיבה כוללת ומציאת פיתרונות שונים, אם מישהו בא עם פיתרון לעומת אי מעשה ,ברור שמיכוון שיש צורך בפיתרונות הוא זוכה.
הבעיה היא שהפיתרונות בישראל הם לא הטובים ביותר לתושבים. בדרך כלל הפיתרונות הם הנוחים יותר לאינטרסנטים. לציבור החרדי יש אפשרויות השתכרות טובות יותר במקומות אחרים, אבל אפשר להפוך אותם לתלויי סעד וכך לשלוט בהם טוב יותר. כך הם יהיו ממושמעים למי שיהיו הקומבינטורים באיזור ,הרבה יותר קל לשלוט כשאין הרבה היצע,ואם הם יסתכסכו עם האוכלוסיות באיזור ,עוד יותר טוב (מבחינת האליטות בישראל) : הפרד ומשול.
אבל אם אנחנו רוצים תיכנון אחראי מבחינה חברתית כדאי לבדוק לא מה הפיתרון שיכניס ליזמים הכי הרבה רווח במינימום זמן אלא מה הכי טוב לאוכלוסיות השונות שגרות בישראל. שוב ושוב עולה שהפיתרונות שניבחרים הם לאו דוקא הטובים לאזרחים. יותר נראה שהפיתרונות מגדילים את הפערים החברתיים ,העשירים מתעשרים עוד יותר(כאילו לא מספיק להם ואנחנו צריכים לממן גם עם הפנסיות שלנו את ההפסדים שלהם) והעניים מתרוששים ואפשרויות שונות נסגרות בפניהם.
חבל שאין קהילה תומכת בין האזרחים.הקהילות האזרחיות בישראל לא תומכת אחת בשניה, אפילו לא כמו הקרטלים של בעלי ההון שדוקא ידועים בתחרותיות שלהם ובחוסר בחילה מלדרוך על גופות בדרך למעלה.
חבל
דידי*
הצטרפות: 28 אפריל 2004, 13:59

שליחה על ידי דידי* »

אייל, תסביר לי איך בני ברק היא בין הערים העניות במדינה למרות מיקומה?
דידי*
הצטרפות: 28 אפריל 2004, 13:59

שליחה על ידי דידי* »

לאייל, הקישור:
http://www.tsofar.com/zofar/[po]see article[/po].asp?id=11612
קח נשימה עמוקה ושאף את החיים אל קרבך, קחי נשימה עמוקה ושאפי את החיים אל קרבך - עכשיו!
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

מעצבן לראות מסביב זה ממש חגיגת ילדים לעומת מה שנקרא פה.
זה הרבה יותר ממעצבן.
מעצבן שיש פה הפרדה בין אוכלוסיות. אם זה היה חבורת אשכנזים שמבקשת להתיישב, היה על זה רעש נוראי..

מעצבן שאם כבר החרדים חייבים לחיות צפוף צפוף כדי לא לראות, אז למה שלא יעשו את זה במקום בו אין אוכלוסיה שנפגעת מזה?

מעצבן שיש פה ממשלה שמדרדרת אותנו כל כך מהר לכל כך הרבה מקומות מסוכנים ומיותרים. מי בחר בביבי הזה????????????????????????

מעצבן שברור כשמש ולא רק מהכתבה הזו (שלא ראיתי), שהתקשורת מגוייסת בצורה גסה ואיומה וכל קשר בינה לבין האמת מקרי בהחלט. היא בעיקר מסממת אותנו עם עוד ריאליטי וטלנובלה כדי שנבלע בשקט הרבה פרסומות . אולי התקשורת זה המעצבן הכי גדול - כי אנחנו ממש בסכנה לדמוקרטיה (יש פה דמוקרטיה או שזה רק כאילו?) - איזה צחוק הגורל זה הבן של טומי לפיד. חה חה חה.

ועוד מעצבן אחד: הייתי מתה להתגייס למלחתמכם אנשי הארי קרישנה (לא מכירה אף אחד מכם ושכנעתם אותי בצידקתכם) אבל כולנו עבדים - כשאתה עבד אתה לא פנוי למלחמות. (ויש פה כל כך הרבה עוולות שזה לא יאמן . האזרח הקטן פשוט הולך ונמחק. מי אמר 1984 ולא קיבל?)
חשמלית*

שליחה על ידי חשמלית* »

(יש פה דמוקרטיה או שזה רק כאילו?) - רק כאילו.
לילך_צביקה_ויונתן*
הצטרפות: 18 יולי 2009, 15:09
דף אישי: הדף האישי של לילך_צביקה_ויונתן*

שליחה על ידי לילך_צביקה_ויונתן* »

שלום אנשים יקרים וחג פסח שמח....

לכל מי שצפה בכתבה ולא ראה שהיא מגמתית ומייצגת רק את הצד הצהוב והאינטרסנטי של יוצרי הכתבה היינו תמים ונאיבי.אין שום קשר בין הכתבה למציאות!!!

בשנת 2004 כשעברנו מאילת לגור בישובי גזר התקבלנו באהבה רבה על ידי קהילת החינוך הביתי. שמחנו להכיר ולפגוש משפחות שמקיימות אורך חיים דומה לשלנו.

בנוסף למגוון הפעילויות והמפגשים לילדים התקיימו גם שיעורים של דורית בשעות הערב והשתתפו בהם הורים מהקבוצה.

גם לילך השתתפה בשיעורים במשך שנתיים ומאוד אהבה את התכנים . חלק מהמשפחות שהשתתפו בשיעורים שינו את אורך חייהם ועברו להתגורר בחריש.

גם אנחנו עברנו להתגורר בפרדס חנה בקיץ האחרון ופוגשים את המשפחות מחריש לעתים קרובות.המשפחות נשארו אותם משפחות עם בחירה אחרת בדרך החיים .

השיעורים של דורית פתוחים לכל אחד שרק מעוניין ללמוד ומי שמפחד מ"הכת המסוכנת" מוזמן לבוא ולהכיר את האנשים.אנחנו חושבים שהם מקסימים .

ימים טובים

משפחת יוטה
יעלי_לה

שליחה על ידי יעלי_לה »

החרדים חייבים לחיות צפוף צפוף כדי לא לראות
תשמעי, זה לא בגלל זה. חרדים באמת חייבים לגור ליד חרדים אחרים. לאו דווקא רק ליד חרדים, אבל זו קבוצה שבלי קהילה היא באמת לא יכולה לתפקד. החיים שלהם ממש מבוססים על עזרה הדדית.

(יש פה דמוקרטיה או שזה רק כאילו?) - רק כאילו.
כן, dugh!

_יעלי לה ו עדי ל לא כל כך הבנתי את הטיעונים נגד הקמת העיר.
הרי טבע ושטחים חקלאיים ייפגעו איפה שזה לא יהיה שיקימו עיר. <...> אנשים צריכים מקום לגור (וחרדים ודתיים כנראה יותר מאחרים, עקב הריבוי הטבעי הגבוה). איזה פיתרון עולה על דעתכן? שואלת באמת מתוך עניין ללמוד ולהבין._
חשבתי על זה הרבה אתמול.
אין לי תשובה, ובטח לא איזה נוסחת קסם לפתרון.
אבל אני חושבת שהעניין הוא באמת אופן התכנון. יש לי הרגשה שבמדינה מתוקנת היו מוצאים פתרון הרבה פחות מזיק ויותר שפוי. רק שפה זה מדינת ישראל...
יעלי_לה

שליחה על ידי יעלי_לה »

הרי טבע ושטחים חקלאיים ייפגעו איפה שזה לא יהיה שיקימו עיר.
טוב, כן, אבל תלוי איזה. לא כל הפגיעות שוות.
רוב הטבע שייפגע פה (ואני מקווה מאוד שאני טועה ומטעה) הוא חורש טבעי בתולי של חברת אלון ואלה, קצת שטחי בָּתָה פתוחים וכמה מטעי זיתים. סביר שגם כמה חורשות אורנים נטועות, אבל לצערי אני חושבת שזה חלק קטן מהשטח. הרוב טבעי-מקומי, פראי. מלא חיות-בר יש פה, והן כבר ספגו פגיעה רצינית לא מזמן בגלל כביש 6.
ליישר דווקא את זה? אני לא מומחית גדולה במדעי הסביבה, אבל נראה לי שיש מקומות שהפגיעה בהם פחות נוראה, למשל כאלה שרוב הצמחייה בהם היא צמחייה זרה נטועה (חורשות אורנים נטועות) וגידולים חקלאיים אינטנסיביים (עתירי תשומות).
יוטי_בעיר*
הצטרפות: 05 אפריל 2009, 21:21
דף אישי: הדף האישי של יוטי_בעיר*

שליחה על ידי יוטי_בעיר* »

יש מקומות שהפגיעה בהם פחות נוראה
בהחלט יש, אבל נוח תמיד לומר "אבל צריך לבנות איפשהו" ולהתעלם מזה.
איילת_א*
הצטרפות: 22 נובמבר 2005, 00:26
דף אישי: הדף האישי של איילת_א*

שליחה על ידי איילת_א* »

אני גרה בפרדס חנה, ולדעתי מרקם התושבים באזור הוא ממש חזון אחרית הימים...(-: - כפרים ערביים, ישובים דתיים, קיבוצים, עולים חדשים, ותיקים, חילוניים, "רוחניקים", אמנים, חוזרים בתשובה, ברסלבים... יש מכל טוב, וכולם מצליחים לחיות בהרמוניה.

כל כך מעציב וכואב שהחלטות כאלו מוּנָעות אך ורק משיקולים פוליטיים ועלולות להרוס את אוצר הטבע הייחודי של המקום הזה - מרקם אנושי (שהתפתח די בטבעיות) שמהווה דוגמא ותקווה לעתיד טוב יותר.
יעלי_לה

שליחה על ידי יעלי_לה »

אם רוצים להקים עיר הומוגנית-חרדית, אז נראה לי שבנֶגֶב יש המון שטחים פתוחים שניתן להקים שם ערים בסדר- גודל כזה, ללא צורך בפגיעה אקולוגית כ"כ אנוּשה הן בטבע והן במרקם החיים העדין והמיוחד שיש כאן.

לא הבנתי איך אפשר להקים עיר בסדר גודל כזה או אחר ב"המון" השטחים הפתוחים שיש בנגב, בלי לפגוע פגיעה אקולוגית אנושה בטבע.
מה, אם אין על זה עצים, זה לא טבע?
מה, בנגב אין מרקם חיים עדין ומיוחד (ונפיץ הרבה יותר)?
(אגב, עיר חרדית - לא יודעת באיזה סדר גודל - מתוכננת לקום גם בנגב)
נכון שאני באופן אישי לא רוצה שתיבנה עיר כזאת בחריש, ליד הבית שלי, ונכון שאני חושבת שזה לא חכם וכו' וכל מה שכתבתי,
אבל להגיד "לכו תעשו אותו דבר רק לא לידי" - אמממ, לא. לא מצטרפת לזה.

<חג שמח>
איל_גיא_חיים*
הצטרפות: 11 יוני 2009, 15:46
דף אישי: הדף האישי של איל_גיא_חיים*

שליחה על ידי איל_גיא_חיים* »

אייל, תסביר לי איך בני ברק היא בין הערים העניות במדינה למרות מיקומה?
הנה חלק מההסבר
תמיד נוח להאשים את האדם הקטן(המעשן הנודניק והעצלן) ולא את האחים עופר(תזכירו רגע כמה סיגריות שווה ארובה אחת קטנה של מפעל קטן שלהם או בז"ן גדול שלהם?)
http://www.themarker.com/tmc/article.jh ... yp20100325 04[/po]
עפרה_שחר*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2007, 23:10
דף אישי: הדף האישי של עפרה_שחר*

שליחה על ידי עפרה_שחר* »

אני אוהבת טבע בכל ליבי ואני ממש לא חרדית, אפילו חילונית גאה- אבל יש מצב שהייתי שולחת את הבת שלי לגן של הארי קרישנה? חאליק! לא בעד שום הון שבעולם או דיבורים על שלוות נפש ויוגה למרחקים ארוכים, נו באמת! תתעוררו!
האנשים האלו (שלא כתוב להם על המצח שהם כת) באים לשווקי החלפות, עושים איטינג יוגה, אזרחי פרדס חנה, פותחים מפעל של מערכת גנים משומנים היטב בברקאי, וכולם משתפים איתם פעולה כי הם צמחונים כאלו ושקטים כאלו ועדינים כאילו...
אבל פה זה לא בומביי בכלל, איזה מזל! התבלבלתם. טעיתם. מאד. הודו זה המזרח ה-ר-ח-ו-ק! ! ! פה זה ישראל, לא? משהו מהתרבות המקומית של הארץ שבחרתם ראוי שיקבל הכרה, אחרת לא חייתם פה.
מה למדת בגן היום, ילד קטן שלי? סיפרו לנו על ראמה והעגל הקטן... מי ישמור על התמימים האלו?
הורים יקרים- מה עבר לכם בראש, אם עבר? "עיניים להם אבל הם לא יראו, אזניים להם אבל הם לא ישמעו" קהות חושים, (במקרה הטוב), איף יו אסק מי... תזיזו קצת את העשן מהעיניים שתוכלו לראות מה שאחרי קצה האף שלכם, אנשים טובים ומלאי- חמלה וחסד ונעימים שכמותכם.
רק מלראות את התגלחות עם הצמות ולשמוע עם איזה שמות הילדים האלה עומדים לחיות פה אפשר להבין שיש פה הצהרת כוונות לקרישנו ווישנו יותר מהכנה לחיים במציאות של כאן ועכשיו על האדמה הזאת וראיית הטוב לילדים. יש לכם ילדים ספייר, שתוכלו לעשות עליהם טעויות בגודל כזה?
שלא לדבר על סיפורים מזעזעים ששמעתי מהורים שילדיהם עברו בגן הזה טראומות נפשיות משפילות וקשות ביותר, מהסוג שזוכרים עד סוף החיים! נסחפתם, חבר'ה, בגדול.
עפרה שחר, גננת.
'_'*
הצטרפות: 30 ינואר 2009, 02:17
דף אישי: הדף האישי של '_'*

שליחה על ידי '_'* »

אני ממש לא חרדית, אפילו חילונית גאה
אולי רק חיצונית, אני חייב להגיד שאת נשמעת די דתית במחשבה.

מה זה משנה לך באיזה משלים משתמשים בגן ? מה שחשוב זה מה לומדים מזה.
האם את מלמדת את הילדים בגן שלך על חג פורים? מה המסר שלך ? האם היה מזל גדול ליהודים ? האם סתם כיף להתחפש ? האם היהודים צריכים להרוג את כל אויבהם, ילדי אויבהם שכני אויביהם ? האם היו ליהודים 75,000 אויבים שדינם מוות ?

אני לא שואל סתם, כי אם את זוכרת אז גולדשטיין רצח מוסלמים בזמן תפילתם בתוך מקום תפילה בפורים ממש, ומאז דרי קריית ארבע חוגגים את הרצח.
אז בגן שלי לא לימדו על הרצח, גיליתי את זה בעצמי בגיל 16, יש גנים שמלמדים בהם את כל הסיפור עם המסר ה{{}}נכון

ולגבי אחריות לילדים, האם קל לך יותר להבין הורים שגרו במקומות מסוכנים, לדוגמא בהתישבות בתוך רצועת עזה עם ירי ופצמ"רים בשביל לקיים את ה{{}}חיים במציאות של כאן ועכשיו על האדמה הזאת

האם משהו מהתרבות המקומית של הארץ שבחרת תקף גם לחרדים (אגב התגלחת עם הפאות ועם איזה שמות כפולים ומשולשים הילדים ההם הולכים לחיות פה) ? מי השופט מהי התרבות הראויה ומהי טעות?
(לדוגמא הלשון העברית אם תשאלי אותי :-) )

אין לי כלים לשפוט אמונות אבל בהחלט יש לי כלים לשפוט מעשים.
איך המעשים משפיעים על האדם ? איך הם משפיעים על החברה? על הסביבה ? (על העולם?)
במדדים האלה אני חייב לשפוט את היהודים החרדים לחובה. אני לא מוצא שום מעגל שהם עושים בו טוב, בטח לא לדור החדש של הנזקקים הבורים צרי המחשבה שהם מגדלים, עם הקרחת, הפאות , היידיש, והשמות המוזרים, (והברית מילה)
מה , יש להם ילדים ספייר שהם יכולים , ....
אה טוב , לא משנה :-P
פלוני_אלמונית*

מעצבן שאם כבר החרדים חייבים לחיות צפוף צפוף כדי לא לראות, אז למה שלא יעשו את זה במקום בו אין אוכלוסיה שנפגעת מזה?

איפה אין? עדיף שיהיו בירושלים/תל אביב?
עדי_ל*

שליחה על ידי עדי_ל* »

עפרה שחר
לא יפה :-(
הסגנון בו כתבת מאוד צורם, לי לפחות.
בעיני כמעט מכל מישפט שלך בולטת התנשאות, ציניות ובוז, וחוסר כבוד לבני אדם ("אזרחי פרדס חנה.., מערכת משומנת...,הם צמחונים כאלו ושקטים כאלו ועדינים כאילו...(למה כאילו?!),

תזיזו קצת את העשן מהעיניים שתוכלו לראות מה שאחרי קצה האף שלכם, אנשים טובים ומלאי- חמלה וחסד ונעימים שכמותכם.

גם זילזול יש בדבריך,בכל מי שמכיר אותם ואוהב אותם/משתמש בשירותיהם ומעריכם על בסיס שנים של היכרות(לך היה קשר אישי עם מי מהם שעל בסיס זה את שופטת את כולם?...)

ולטעמי יש כאן גם הוצאת דיבה:

שלא לדבר על סיפורים מזעזעים ששמעתי מהורים שילדיהם עברו בגן הזה טראומות נפשיות משפילות וקשות ביותר, מהסוג שזוכרים עד סוף החיים!

זה מסוג הדברים שאם כותבים אותם, אז מחוייבים לפרט!

מצפה לשמוע אלו דברים מזעזעים שמעת, כי אני שמעתי דברים מאוד נחמדים ואחרים מחברים שלי (שאני מאוד מעריכה את דעתם ואת תפיסת המציאות שלהם) גם אם לא גורפים כמו שלך. כלומר, בתוך הטוב שהם סיפרו, שמעתי גם אפורים, ולא שחור לבן. אלא שעדיין, אל מול גנים מיינסטרימיים, הם נשמעו לי הכי שפויים, מכבדי אדם וילדים בפרט, מעולם לא הביאו תכנים אלימים - להיפך,נוהגים בילדים באהבה, התחשבות וכבוד (שלא כמו ברוב רובם של הגנים) ומקיימים מערכת מוצלחת מבחינות רבות.

איפה כל ההורים הנפגעים? איפה הם היו בתחקיר? או שמא רק אליך הגיע המידע החסוי הזה?
אם הייתי שומעת דברים ברוח מה שכתבת, יתכן והייתי משנה את דעתי.
כרגע ה"מידע" ש(לא)פרשת כאן, מעורר חשד באמינותו.
דבריך נשמעים בדיוק כמו ה"תחקיר" העלוב והמקומם ששודר.
זו השתלחות חסרת בסיס, ובסגנון של "שמעתי ש..."
לא יאה למי שמציגה את עצמה כגננת.
(אני מבינה שלך יש גן באותו אזור ממש. וגם שהם מאוד מצליחים...)
פלוני_אלמונית*

זה מסוג הדברים שאם כותבים אותם, אז מחוייבים לפרט!
צודקת בהחלט!

למרות שיש דברים כאלה
אני שמעתי דברים מאוד נחמדים ואחרים מחברים שלי (שאני מאוד מעריכה את דעתם ואת תפיסת המציאות שלהם)

כל מה שנוגע בכתות למיניהן, מעורר בי צפירת אזעקה. בודאי כשמדובר בחינוך.
אגב, לטעמי אין הבדל בין הכתות והדתות. וגם לא החסידויות. גם "חוזרים בתשובה" עלולים לנתק את קשריהן עם משפחותיהן, וזה קרה הרבה.
אמא_בבית*
הצטרפות: 21 דצמבר 2003, 15:17
דף אישי: הדף האישי של אמא_בבית*

שליחה על ידי אמא_בבית* »

הדף נפתח על ידי harmony בטענה שהכתבה מציגה את העמותה והקהילה כולה באור שקרי ומעוות .
אין לי ספק שיש בכתבה מגמתיות. אין לי ספק, שבכל כתבה עיתונאית יש מגמתיות. הצילום של הזחל הארסי או מה שזה, אכן מגמתי עד כדי גועל מכל המדיה הטלויזיונית ואיך היא משפיעה עלינו.
השאלות של אפרת שגל שמצטטת ויויאן מיוחס (28.03.2010 18:58) חשובות אומנם לבדיקת נורמות של אתיקה עיתונאית ושל מנהל תקין במדינה אך אינן קשורות כהוא זה לטענה לפיה הכתבה שקרית.
(כמובן חוץ מהשאלה החשובה: האם באמת תקפו חברי הקהילה את יפעת גליק?)

אחרי שראיתי את הכתבה בעיון, עולות גם אצלי כמה שאלות:

האם בני משפחות של חברים בכת, נפגשים פעם בחודש למפגש תמיכה?
האם חלק ניכר מההורים של חברי הכת, לא ראו את ילדיהם ונכדיהם במשך שנים?
האם הניתוק מהמשפחות מושפע משיחות שמנהלת דורית לובן עם המאמינים?
האם המאמינים משתחווים לפסל?
האם המאמינים משננים שעות את המנטרה?
האם מקובל בקרב המאמינים לחשוב ש"כמה שאתה יותר נמוך, נופלת בחלקך הזכות לשרת את הגבוהים ממך"?
האם פירוש המשפט הנ"ל היא בין השאר, לעשות עבודות בית בביתם של המנהיגים?
האם יש נסיון של חברים, לגייס מאמינים חדשים?
האם גם באתר האינטרנט וגם בחומר המודפס, לא מוזכר השם קרישנה אלא מונחים כמו "יוגה של אהבה" ו"הפילוסופיה של היוגה"?
האם בעקבות כך, אנשים מגיעים למפגשי לימוד ללא ידיעת הקשר לקרישנה?
האם הורים שולחים את ילדיהם למוסדות של קרישנה ולא יודעים במה מדובר?
האם הקיפו חברי הקהילה את המכונית של העיתונאים, חסמו וטלטלו אותה ודפקו על השמשות?

אלה המימצאים העיקריים המוצגים בכתבה. אני חושבת שמי שטוען שהכתבה שקרית, צריך להסביר מה שקרי כאן.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

מעצבן שיש פה הפרדה בין אוכלוסיות. אם זה היה חבורת אשכנזים שמבקשת להתיישב, היה על זה רעש נוראי..
נו, ואיך תגדירי את השבט החדש בנווה איתן או את שכונה לחינוך ביתי , אם לא הפרדה בין אוכלוסיות ?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

מי הם אותם הורים שהוצגו בכתבה ומדוע הם לא נחשפים? מעניין מה יש להם להסתיר.
הכתבה אכן נשמעת מגמתית ומתלהמת.
עם זאת, אפשר בהחלט להבין הורים שהתראיינו בלי להיחשף. לא לכל אחד נוח להצטלם לטלוויזיה ולהכריז שילדיו ניתקו איתו קשר.
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

קרוטו
בעיקרון את צודקת. רק שהשבט בנווה איתן מתיישב באופן עצמאי ללא עזרה ועלהום ממשלתי. קשה לי להשוות בין כמה משפחות שמתיישבות באופן עצמאי אחת ליד השניה לבין המסה החרדית שהופכת במהירות לעיר חרדית...
כן, יש גם השפעה של רגשות אשם שלי כלפי האוכלוסיה החרדית. אני מסכימה איתך שאני לא אובייקטיבית לחלוטין. מרגיז אותי שי פה אינטרסים מכוונים מהממשלה שעושים איפה ואיפה בין אוכלוסיות שונות.
כמו כן האוכלוסיה החרדית מנסה להשפיע על איך אני אעביר את השבת שלי ואני לא אוהבת את זה. שלא נדבר על כך שהם עושים המון ילדים, ענייני צבא ועבודה... זה לא הדיון פה ואני לא שוללת את זכותם לחיות כפי שירצו. אני כועסת שהם לומדים על חשבוני, אולי אף חיים על חשבוני ודם של אחרים נשפך גם עבורם. אולי אני קטנה, לא יודעת... משהו פה מעוות ברמה השלטונית.
תשובות_לאמא_בבית*
הצטרפות: 02 אפריל 2010, 00:25

שליחה על ידי תשובות_לאמא_בבית* »

האם בני משפחות של חברים בכת, נפגשים פעם בחודש למפגש תמיכה?
לפי השמועה, הם מקיימים מאין קבוצת תמיכה שכזו.
האם חלק ניכר מההורים של חברי הכת, לא ראו את ילדיהם ונכדיהם במשך שנים?
השאלה היא מה זה חלק ניכר? יש בסביבות ה200 דבקים בישראל. בהנחה שלכל אחד יש גם אבא וגם אמא, אני חושב ש400 הורים שלא ראו את ילדיהם היו מושכים כל כך הרבה תשומת לב שלא היית שואלת את השאלה הזאת.
האם הניתוק מהמשפחות מושפע משיחות שמנהלת דורית לובן עם המאמינים?
חד משמעית לא. אני מכיר כמה וכמה אנשים שאין להם קשר עם הרא קרישנה והםלא בקשר עם המשפחה שלהם, שמסרבים לראות את ההורים שלהם משך זמן ממושך, אפילו שנים, עקב ריב וכו' ובקרב הרבה מאוד מהם המילה התעללות גם נשמעת. כמו כן, חלק מהמרואיינים בכתבה ניתקו ביוזמתם את הקשר עם ילדיהם.
האם המאמינים משתחווים לפסל?
בתרבות ההינדית, שהרא קרישנה זה זרם שלה, וגם בתרבויות ופילוסופיות אחרות במזרח (וגם כמה במערב), מקובל להציג תיאור פיזי של דמויות אלוהיות אלו או אחרות במקדש או בפינת קודש בבית. אני לא רואה בזה כל רע. מי שלא רוצה לא חייב לקבל מנהגים אלו ואחרים אולם אני מצפה מבן אדם אינטליגנטי יחס של כבוד לאמונות שונות משלו.
האם המאמינים משננים שעות את המנטרה?
בתרבות ההינדית מקובל למדוט על "מנטרה", פסוק או מילה, תוך כדי ספירתה על מחרוזת. כל הודי למד את הדבר הזה מהבית. זרם ההרא קרישנה אינו שונה בנקודה זו ואף מקדם זאת. בתוכניות ובספרים של הרא קרישנה ממליצים בדרך כלל על תרגול של כשעה ביום. חלק מתרגלים פחות. חלק מתרגלים פעם ב. חלק לא מתרגלים בכלל.
האם מקובל בקרב המאמינים לחשוב ש"כמה שאתה יותר נמוך, נופלת בחלקך הזכות לשרת את הגבוהים ממך"?
לא.
האם פירוש המשפט הנ"ל היא בין השאר, לעשות עבודות בית בביתם של המנהיגים?
לא.
האם יש נסיון של חברים, לגייס מאמינים חדשים?
תגדירי לגייס. השיעורים פתוחים לציבור (כך התחקירנית נכנסה). פעילים של העמותה מוכרים ספרים במקומות ציבוריים. כל אחד יכול לקרוא את הספרים ולדעת בדיוק איזה רעיונות הם מקדמים.
האם גם באתר האינטרנט וגם בחומר המודפס, לא מוזכר השם קרישנה אלא מונחים כמו "יוגה של אהבה" ו"הפילוסופיה של היוגה"?
השם קרישנה מוזכר בכל החומר המודפס, כולל הסברים מה זה קרישנה ומה המשמעות של המושג בפילוסופיה ההודית. כולל ספר בשם "סיפורי קרישנה" ועוד ספר בשם בהגווד גיתה שהוא אחד הספרים המרכזיים בהינדואיזם והדובר בו הוא קרישנה.
האם בעקבות כך, אנשים מגיעים למפגשי לימוד ללא ידיעת הקשר לקרישנה?
אני לא רואה סיבה שמישהו יבוא בנסיבות כאלו לשיעור. אם כן, הוא ישמע על כך בשיעור עצמו. בכל מקרה, אין שום היגיון בסיטואציה שכזו.
האם הורים שולחים את ילדיהם למוסדות של קרישנה ולא יודעים במה מדובר?
לא. הם מכירים את הפעילים, אוהדים אותם ויודעים בדיוק במה מדובר.
האם הקיפו חברי הקהילה את המכונית של העיתונאים, חסמו וטלטלו אותה ודפקו על השמשות?
עובדתית - לא הייתי שם. ספקולטיבית - אם כך היה ואם לכתבת הייתה מצלמה שצילמה את כל האירוע, אני מניח שהיו להם צילומים של הטלטולים והתקיפות והם היו מראים אותם. כל מה שראינו זה אנשים מסביב למכונית ובשלב מסוים שומעים את הכתבת מתקשרת למשטרה והשלב הבא הוא צילום של שוטר שהגיע, כנראה בעקבות השיחה. אין זכר לתקיפה וטלטולים מעבר לתיאורו של הקריין. יסיק כל אחד את המסקנות שלו.
חלוקית_נחל*
הצטרפות: 15 אוגוסט 2007, 08:01
דף אישי: הדף האישי של חלוקית_נחל*

שליחה על ידי חלוקית_נחל* »

ראיתי את הכתבה, אינני מכירה איש מן המצולמים או הכותבים כאן באופן אישי. אני מניחה שהמציאות מורכבת וצבועה בגוונים אפורים בעוד שכאן אנחנו נחשפים לשחור וללבן. קשה לדייק את הדברים.
עם זאת, השימוש בתמונת התולעת השחורה המוגדלת בכתבה ראוי לכול גינוי ואכן התלוננתי על כך בפני חברת החדשות.
לא הזדעזעתי מן ההשתחוות או מן הדקלומים. איש באמונתו יחייה. כשם שמקובל לחלק קמעות מסוגים שונים לפני הבחירות.

_האם הניתוק מהמשפחות מושפע משיחות שמנהלת דורית לובן עם המאמינים?
חד משמעית לא. אני מכיר כמה וכמה אנשים שאין להם קשר עם הרא קרישנה והםלא בקשר עם המשפחה שלהם, שמסרבים לראות את ההורים שלהם משך זמן ממושך, אפילו שנים, עקב ריב וכו' ובקרב הרבה מאוד מהם המילה התעללות גם נשמעת. כמו כן, חלק מהמרואיינים בכתבה ניתקו ביוזמתם את הקשר עם ילדיהם._
העובדה שקיימים אנשים מחוץ לקהילה/כת שאינם בקשר עם בני משפחתם אינה רלבנטית ואף מסיחה מן השאלה עצמה. זו תשובה דמגוגית ולא עניינית, בעיני.
הילדות היא תקופה מועדה לפורענות ויש נורמות שהיו נהוגות כשהיינו ילדים והיום הן בגדר התעללות בעיני. קשה לצאת ללא צלקות. השאלה היא האם יש המלצה או תמיכה כלשהי בניתוק ומרכז הכובד עובר להאשמת ההורים במה שקרה לי. הרי יש גם מקרים של ילדים שחוו התעללות והגיעו לפיוס וסליחה עם הוריהם או לפחות להבנה ויצאו מעמדת הקורבן. וגם זה לא עלה פה בדיון.

שתי נקודות נוספות שעלו לי: ראשית ההאשמה שניתן לחשוב שמדובר בילדים קטנים. היות והוזכרו באותו הקשר גם הנכדים שלא נמצאים בקשר, ברור היה לכול בר דעת, או לפחות לי שהמדובר ב"ילדים גדולים". מה לעשות שגם בבגרותינו אנחנו נותרים הילדים של הורינו.
שנית האשמה על חד צדדיות. ברגע שניתן מקום לדוברים מטעם העמותה הרי שהכתבה לא חד צדדית. הדובר השני מטעם העמותה דיקלם מספר שורות ומבטו היה לא מפוקס לעומת העו"ד שמלווה את הנפגשים שדיבר באופן כובש וחי יותר. גם זה "תרם". באם היו נחשפות האשמות ללא יכולת המצולמים או מי מטעמם להגיב ניתן היה לטעון שהכתבה חד צדדית.
האם כאשר מנסים לחשוף עוולה, שחיתות או מעשה נבלה אחר, יש מקום לתאור הצדדים החיוביים של העושה שאני בטוחה שקיימים?
אמא_בבית*

שליחה על ידי אמא_בבית* »

תודה על התשובות. האם מי שענה לי משתתף בפעילויות הקהילה ורואה עצמו חלק ממנה?
לגבי המשפט:
אני לא רואה בזה כל רע. מי שלא רוצה לא חייב לקבל מנהגים אלו ואחרים אולם אני מצפה מבן אדם אינטליגנטי יחס של כבוד לאמונות שונות משלו.
גם אני לא רואה בזה רע. מצידי, שכל אחד ישתחווה למה שהוא רוצה. ניסיתי לברר מה מהכתבה שקרי בעיני המאמינים.

לגבי הניתוק מהמשפחות, באתר יוגה של אהבה מדבר גד לובן על הדרך להתנתק מהחומריות והוא כותב כמה דברים מעניינים שבהחלט מעודדים ניתוק ממשפחה וחברים קודמים:

התנתקות מחברה חומרית
גד | 23/09/09 | 16:03
התנתקות מחברה חומרית משמעה לא לקחת חלק באווירה נהנתנית וחומרנית. ניתן להתרועע עם אנשים חומרניים א. באופן פרקטי, במסגרת עבודה או עיסוק משותף, ללא מעורבות רגשית. יש לשים לב אם מתפתחת "ויברציה" של נהנתנות ולנסות לא לשתף (פנימית) פעולה עמה, ב. להתרועע עם אנשים נהנתנים כן באופן רגשי, אך לשים לב שרגש זה מתפתח לכיוון נכון. למשל, להתרועע מתוך חמלה אליהם – להבין שרוח הנהנתנות שלהם זו תגובה למצוקה פנימית ובאופן אישי לא להימשך לאווירת הנהנתנות. ג. להתבונן עמוק בתוכנו ולראות איפה וכיצד אווירת הנהנתנות מהדהדת בתוכנו, ולוותר עליה (באמצעות בְּהַקְתי יוגה). ד. אם כל האמצעים האלו לא עוזרים, יש להתנתק עד כמה שאפשר מחברה שכזאת. לא ניתן באמת להתנתק מחברה שלילית בלי התחברות לחברה חיובית, לחברה של דבקים שמתרגלים את חייהם הרוחניים ברצינות רבה. זה יעזור ביותר להתנתק מאווירת הנהנתנות והחומרנות שבתוכנו. למעשה, בעיית ההתרועעות עם חומרניים היא בעיה שלנו. זו רוח החומרנות שבנו שכה שלילית לחיים רוחניים, שמשתקפת ומתעצמת בחברה נהנתנית.
חומרנות משמעה שאני כמה להתענג (למשל, על רכושו של האל) בנפרד מהאל. כמיהה שכזו גורמת לי לראות את האל כמושא של קנאה ולא להיות מסוגל/ת לפתח יחסים עימו. בתור בניו של האל, אנו יכולים להתענג (על רכושו של האל) אך במסגרת היחסים שלנו איתו. רק באופן כזה ניתן באמת להתענג בעולם תוך צמיחה רוחנית וללא הסתבכות חומרית.
(הציטוט מהאתר "יוגה של אהבה" בפרק של שאלות ותשובות)
פלוני_אלמונית*

עם הקרחת, הפאות , היידיש, והשמות המוזרים, (והברית מילה)_ אנטישמיות שמתאימה ל-1939. היום רק יהודי חילוני יכול לבטא כזאת אנטישמיות שהפנימו אבותיו _עם הקרחת, הפאות , היידיש, והשמות המוזרים אברהם (אבריימלה), יצחק (איציק) ויעקב (יענקלה). אם אתה לא מכיר את השמות האלה, אתה מוזמן לבקש הסברים, ותקבל. והם יהיו פחות מוזרים, פחות זרים, פחות 'אחרים' ופחות מאיימים.
קצת_תשובות*
הצטרפות: 02 אפריל 2010, 10:24

שליחה על ידי קצת_תשובות* »

דיברתי השבוע עם חברה שלי,דתייה אורתודוקסית,על הכתבה...
והיא אמרה לי שגם בסקטור הדתי,שואלים "שאלת רב" לגבי התרועעות עם אנשים מסויימים,
אם אנשים עלולים להשפיע לרעה על הדרך ,מציעים שלא להתרועע עימם.
עוד היא אמרה לי-שבשאלות שישנה התלבטות תמיד שואלים את הרב-ועל פיו יישק דבר.

אז אני שואלת אתכם-למה כשזה ביהדות זה נכון וטבעי,
וכשזה בדרך אחרת זה כת??

לא זה ולא זה הינו כת.

אדם בוחר את דרכו,ואת מוריו המנוסים והחכמים אשר ינחוהו בדרך-
למה זה כל כך קשה לקבל את זה?

מה כל כך מאיים עליכם?מה כל כך מסעיר אתכם?

למה עפרה הגננת צריכה כל כך להשמיץ?
נקודת_אור_לכתבה*
הצטרפות: 02 אפריל 2010, 15:57

שליחה על ידי נקודת_אור_לכתבה* »

לפחות בזכות הכתבה הרבה אנשים ונשים לומדים על קרישנה, קוראים את כתבי גד ובהגווגד. על זה נאמר לא משנה מה אומרים עליך, העיקר שמאייתים את השם נכון.
אני מציע לכל הקוראים, הכותבים והמתעניינים להזהר, כמו שנאמר "הציץ ונפגע", כי השלב הבא יהיה ארוחות חינם באיטינג יוגה ואידך זיל גמור. אנא הניחו לכל אחד לחיות את חייו לפי הבנתו ולתרגם כתבים עתיקים כראות עיניו.

רק למען הגילוי הנאות, אני שייך לכנסיית מפלצת הספגטי המעופפת, ואני משתחווה לה 7 פעמים ביום.
http://www.venganza.org/

מהדבק
תשובות_לאמא_בבית*

העובדה שקיימים אנשים מחוץ לקהילה/כת שאינם בקשר עם בני משפחתם אינה רלבנטית ואף מסיחה מן השאלה עצמה. זו תשובה דמגוגית ולא עניינית, בעיני.
משום מה לא ברור לך שדווקא הטענה שזה לא רלוונטי היא הדמגוגית. הרי כל מה שעשו בכתבה הזו זה לקחת מספר אנשים שאינם בקשר עם המשפחות שלהם כאילו הם מעידים על שאר הקבוצה מבלי לבדוק אם מדובר במספרים חריגים של ניתוק מהמשפחה ביחס לשאר האוכלוסיה. זה דווקא מאוד רלוונטי.
ברגע שניתן מקום לדוברים מטעם העמותה הרי שהכתבה לא חד צדדית
ברגע שמדובר באדם שאינו מומחה לענייניי תקשורת ואינו מורגל בראיונות תקשורתיים אשר בא מול מראיין ממולח ובעל ניסיון שמלכתחילה שם לעצמו מטרה להוכיח עמדה מסוימת, ברור שזה לא כוחות וברור שעדיף לא להתראיין במקום ליפול במלכודת ולשחק לידיים שלהם. הרי אף אדם עם מעט שכל בקודקודו לא יכחיש את העובדה שהכתבה הזו היא מניפולטיבית ורחוקה מלהיות עובדתית.
לגבי הניתוק מהמשפחות, באתר יוגה של אהבה מדבר גד לובן על הדרך להתנתק מהחומריות והוא כותב כמה דברים מעניינים שבהחלט מעודדים ניתוק ממשפחה
והנה דוגמא להוצאת הדברים מהקשרם שעלולה לשחק נוח לידיים מסוימות. לא רק זה, הארגונים נגד כתות נוטים להביא בתור דוגמא גם את הקטע בבהגווד גיתה בו כתוב על "אי התקשרות לבית ומשפחה" (אני חושב שגם באתר של יד לאחים הביאו את הציטוט הזה). הבהגווד גיתה היא הטקסט האולי מרכזי ביותר בהינדואיזם ותתפלאו, בהודו יש משפחות, ילדים בקשר עם המשפחות שלהם וערכי המשפחה שם אפילו יותר גבוהים מבמערב. אגב, מניסיון שלי עם גד לובן הוא דווקא מטיף לערכי משפחה וכבוד להורים. ואם כבר אנחנו מצטטים מהאתר, הנה עוד ציטוט מדבריו של גד לובן:
בבְּהַגַוַד-גִיתָא (17.14), שאתר זה מבוסס על משנותיה, נאמר ש"חישול הגוף מתבטא בסגידה לאלוהים, לבְּרָאהְמַנּים, למורה הרוחני, ולבוגרים יותר, כגון אב ואם". האמא נחשבת לגוּרוּ הראשון של הילד והאבא לגוּרוּ השני. לכן יש לתת להם כבוד כראוי לגוּרוּ. תפקידו של הגוּרוּ זה לחבר בין האדם לאלוהים. באופן דומה, אמא ואבא טובים יוצרים תשתית שמאפשרת אמון בעולם וסמכויותיו, ובסופו של דבר אמון באלוהים וביחסים איתו. התרבות הוֵדית דוגלת בהגנה על האשה; בעת זקנתה, מחובת הבן להגן ולשמור עליה.
g*
הצטרפות: 09 יולי 2007, 21:35

שליחה על ידי g* »

אמא ואבא טובים יוצרים תשתית
אתה בטוח שאתה רוצה להכנס לסוגיה?
א*
הצטרפות: 10 פברואר 2002, 10:10

שליחה על ידי א* »

_האם הניתוק מהמשפחות מושפע משיחות שמנהלת דורית לובן עם המאמינים?
חד משמעית לא_

ובכן, - לצערי, התשובה היא בהחלט כן.

מהכרות אישית אני יכולה לומר, שלשיחות האלה בהחלט יש השפעה על הניתוק בין חברי הקהילה לבין הוריהם.
'_'*
הצטרפות: 30 ינואר 2009, 02:17
דף אישי: הדף האישי של '_'*

שליחה על ידי '_'* »

היום רק יהודי חילוני יכול לבטא כזאת אנטישמיות שהפנימו אבותיו
פלוני
תעמוד על שרפרף ותקרא שוב את מה שכתבתי, אולי זה לא יעבור לך מעל הראש.
:-D

ואם כבר, אז היום רק יהודי חרדי או חוזר בתשובה יכול לחשוב שיש לו איזה עליונות מוסרית על מישהו עם אמונות אחרות ועם שמות אחרים ומנהגים אחרים רק בגלל שהת*ת שאליו פנה הפרצוף שלו כשהוא נולד היה של אמא יהודיה. :-D
אמא_בבית*

שליחה על ידי אמא_בבית* »

_אז אני שואלת אתכם-למה כשזה ביהדות זה נכון וטבעי,
וכשזה בדרך אחרת זה כת??_
לדעתי, כאשר אדם משתכנע שאין לו סמכות על חייו ושהוא צריך לשאול בעל סמכות איפה לעבוד, איך לחנך את ילדיו, מתי ובאיזו תדירות לקיים יחסי אישות וכו',
כאשר בעל הסמכות הזה נתפש בעיני המאמינים כנעלה מהם ולא כאדם עם יכולות אך גם עם חסרונות וקשיים,
כאשר קיימת אבחנה בין "כוחות האור" כלומר המאמינים, ל"כוחות החושך" כלומר הכופרים,
כאשר עדת המאמינים מספקת ליחיד את כל צרכיו ובמקביל נעשה תהליך של דמוניזציה לכופרים,
זהו סוג של כת.
יש פלגים ביהדות החרדית שבהחלט עונים על ההגדרות האלה.

_אדם בוחר את דרכו,ואת מוריו המנוסים והחכמים אשר ינחוהו בדרך-
למה זה כל כך קשה לקבל את זה?_
בסך הכל זה נכון, כל אחד בוחר את דרך חייו ואת מוריו. העניין הוא, שקשה לראות מהצד כשאדם משאיר בדרכו אל האור, אנשים כואבים ופגועים (הורים, חברים, חברים של הילדים) שהיו בקשר קרוב במשך שנים וקשה להם הניתוק הפתאומי ממנו וממשפחתו.
עדי_ל*

שליחה על ידי עדי_ל* »

י י
תודה על הניסיון לעזור.
אין לי מושג מתי מבחינת יום ושעה, אבל אני הגבתי לדבריה של עפרה שחר ונדמה לי שכתבתי ממש אחריה.
תשובות_לאמא_בבית*

מהכרות אישית אני יכולה לומר, שלשיחות האלה בהחלט יש השפעה על הניתוק בין חברי הקהילה לבין הוריהם
אני כמובן לא יודע איזו סוג של היכרות יש לך אבל העובדה היא שאני בקשר עם גד ודורית לובן קרוב ל14 שנה ולא ניתקתי קשר עם משפחתי. האמת היא שאחרי שההורים שלי ראו את הכתבה הם די צחקו מהתמונה המעוותת שהוצגה שם. לדורית לובן יש כבר כ8 שנים קבוצת לימוד שנפגשים קבוע בתל אביב עם אנשים קבועים שבאים לשיעורים שלה מדי שבוע ואף אחד מהם לא ניתק קשר עם המשפחה. כפי שאמרתי: 200 איש שמנתקים קשר עם המשפחה לא היו משאירים הרבה מקום לדמיון.
והנה, מסתבר פתאום שבאתר "יוגה של אהבה" נפתח דף המרכז תגובות לכתבה:
http://www.yogaoflove.org/forum/
אני ממליץ על המכתב של ד"ר נורית זיידמן (שכולל ביבליוגרפיה של מאמרים בסופו שאת חלקם אפשר למצוא בחיפוש בגוגל):
http://www.yogaoflove.org/forum/?p=28#more-28

ועכשיו הייתי רוצה גם אני לחרוג קצת מהנושא.
גם לי יש בעיה עם העובדה שכופים עלי אי אלו דברים, אם זה בנושא של חמץ, שבת, חתונה וגירושין. אני יכול להבין את הכעס מפני צעדים אלו או אחרים שעלולים לשנות את אופיו של ישוב או שכונה בעלי אופי חילוני. מה שמפריע לי זה שהדיון הזה מגיע לפעמים לפסים שהוא לא צריך להגיע אליו. ההאשמה כלפי מבקרי החרדים כאילו שמדובר באנטישמיות היא דבר נוראי ולא נכון בלי קשר, ועדיין, האשמה כלפי ציבור מסוים באיזושהי השתלטות מגויסת היא דבר מאוד בעייתי מבחינתי.
כמו כן, הטענה שהכתבה בערוץ 2 נעשתה בלחץ פוליטי היא מוזרה בעיניי. בתור מי שבתחום עבודתו עסק לא מעט בתחום התקשורת ויודע איך הדברים נראים מבפנים אני יכול להעיד שלא צריך לחץ פוליטי כדי ליצור כתבה כזאת. כל מה שצריך זה בעלים שרוצה יותר שערוריות סקסיות שמוכרות עיתונים, עורך שמאיץ בכולם לתת לו יותר דם והשלב הבא הוא לצאת עם מצלמה נסתרת ומסקנות מוכנות מראש שרק צריך לחפש איך להוכיח אותן. אני לא רואה איך יש צורך לשלב חרדים ולחץ פוליטי כדי שהמשוואה הזאת תהיה מושלמת.
אנשים שמתעניינים ברוחניות מזרחית באים, כמעט תמיד, מרקע זה או אחר של התנגדות לדת הממוסדת, בין אם זה אנשים שבאו מרקע חילוני מובהק ובין אם אנשים מרקע מסורתי שפשוט מאסו בערכים מסוימים. מכאן יש מדרון תלול אל ההשתתפות בפסטיבל ההכפשות נגד החרדים ואני לא אוהב לראות את זה קורה.
ישראל היא חברה צבעונית ורבגונית ולא הייתי רוצה לראות את זה אחרת. אפשר להתנגד בנחרצות לניסיונות כפיה גם מבלי שזה יגיע לזעם משולל רסן כלפי אוכלוסיה מסוימת.
גמדה*
הצטרפות: 07 אוגוסט 2007, 16:48

שליחה על ידי גמדה* »

עדי ל החזרתי את התגובה שלך שנמחקה.
גמדה*
הצטרפות: 07 אוגוסט 2007, 16:48

שליחה על ידי גמדה* »

<לא אני מחקתי.>
קצת_תשובות*
הצטרפות: 02 אפריל 2010, 10:24

שליחה על ידי קצת_תשובות* »

אמא בבית
משיודעת אני כעת מי את ,קל לי יותר לענות לך,אני מעדיפה לשוחח על נושאים שכאלה בטלפון ,
כיוון שהדף קצר,וכיוון שאין התשובה באה באופן אישי,וכך גם שאינה מתקבלת באופן אישי...והדברים נותרים קרים ורחוקים,אינם נוגעים ונתונים לפרשנות.

לדעתי, כאשר אדם משתכנע שאין לו סמכות על חייו ושהוא צריך לשאול בעל סמכות איפה לעבוד, איך לחנך את ילדיו, מתי ובאיזו תדירות לקיים יחסי אישות וכו',

מדוע חושבת את שבעל הסמכות (או במקרה הזה מורה רוחני או משהו כזה) מחליט בעבור מישהו,היכן לעבוד,איך לחנך את ילדיו,או באיזה תדירות לקיים יחסי אישות??
כיצד הגעת למסקנה הזו??
אותו דבר תוכלי לשאול גם על הדת היהודית,לא??
הרי יש שם מצוות מאד ברורות ובלתי מתפשרות,על הרבה מאד דברים,(ובינהם-חינוך הילדים,יחסי אישות,עם מי להתרועע ואיפה כדאי לעבוד)
גם על כך תוכלי לומר,שהאדם אינו מחליט בעצמו ומישהו מחליט בשבילו.לא?

כאשר אנו מוכנים לקבל עלינו סמכות אלוהית אנו פועלים ע"פ הדרכתו,
וכיוון שאין אנו יכולים, בינתיים ,להיות עם האל בקשר ישיר,ישנם אנשים שלאחר שנים רבות שעברו תהליך רוחני עמוק,
יכולים להיות בעבורנו איזושהיא הדרכה והכוונה בדרך.(וגם זאת על פי כתובים עתיקים ועמוקים שנאמרו ע"י האל)
(יש את זה גם ביהדות,גם בתודעת קרישנה,וגם בעוד דתות/דרכים אחרות)

כאשר בעל הסמכות הזה נתפש בעיני המאמינים כנעלה מהם ולא כאדם עם יכולות אך גם עם חסרונות וקשיים,

בעל הסמכות נתפש כאדם חכם ומנוסה,אשר ניתן ללמוד ממנו,ולהתייעץ איתו על דברים שאין אנו בטוחים לגביהם.
וגם לאחר קבלת העיצה,ישנה בחירה חופשית אם לפעול על פיה או לא.
אם אנשים בוחרים לתת אמון באדם,מתוך ראייתם את התנהלותו כי נכונה היא בעיניהם,
מה רע בכך?

אין את מתייעצת לעיתים עם אנשים מנוסים וחכמים ממך?
אין את מייעצת לעיתים לאנשים המבקשים ממך עיצה,מתוך ניסיונך וידיעותייך?

כאשר קיימת אבחנה בין "כוחות האור" כלומר המאמינים, ל"כוחות החושך" כלומר הכופרים,

גם בחייך- בוחרת את עם מי להתרועע ועם מי לא.
גם בחייך- בוחרת את מי יהיו האנשים איתם תהיי בקשר ומי לא,על פי תחושתך .
זוהי פרשנותך האישית,כי "כוחות האור" להגדרתך,הם המאמינים,ו"כוחות החושך" הם הכופרים.
אין בכלל הגדרות שכאלה,
רק שהאדם בוחר עם להיות בקשר ועם מי לא,
לא מעט אנשים מהקהילה,בקשר עם אנשים רבים שאינם מתרגלים "תודעת קרישנה".

ולגבי המקרה הספציפי שאת מכירה....אין פה שום דבר אישי,תאמיני לי!
והלוואי והייתה פתיחות לדבר על זה ולא לכתוב על זה....

כאשר עדת המאמינים מספקת ליחיד את כל צרכיו ובמקביל נעשה תהליך של דמוניזציה לכופרים,
לא נעשה שום תהליך של דמוניזציה לכופרים,
ומי הם בכלל הכופרים??אין בכלל מושג כזה.
אפילו במקרים שבנים בנתק מההורים לא מדובר על כופרים אל על חוסר יכולת להיות בקשר עקב ארועים לא פשוטים,
הקשורים לעבר וכדומה.

ומה כוונתך בסיפוק צרכי היחיד ע"י עדת מאמינים??

העניין הוא, שקשה לראות מהצד כשאדם משאיר בדרכו אל האור, אנשים כואבים ופגועים (הורים, חברים, חברים של הילדים) שהיו בקשר קרוב במשך שנים וקשה להם הניתוק הפתאומי ממנו וממשפחתו.

אני יכולה להבין איך זה נראה מהצד,ואני יכולה להבין שכשאת קרובה לחברים שחוו את זה קל להזדהות איתם,
אך זיכרי שישנו גם צד שני שאותו לא שמעת,ובכל מקרה-זה לעולם לא קורה בכוונה זדונית לפגיעה באחר,
וכדאי להפריד בין עניין החברים וההורים-אלו שתי סוגיות שונות לחלוטין.

לכולנו במהלך חיינו נוספו חברים,נפרדנו מחברים,ולא מעט קשרים התפוגגו מעצמם ...(אני בטוחה שגם לך זה קרה באופן טבעי)
וגם עם הורינו היחסים ידעו עליות ומורדות...
כך שזה לא כזה דרמטי...ולמישהו היה מאד נוח להלביש את הסיפור הזה על הקהילה בחריש,ולעשות ממנו סיפור זוועות...
על אף שדברים כאלה קורים בכל מקום.

ואולי עוד פעם נדבר על זה...

ולגבי שאלתך אם טולטלה המכונית?....
נראה לך??
יצרו שם דרמה מדומה רק בשביל הטלויזיה!!

הייתה פה מגמה להכפיש,ולא להראות את האמת!

כל טוב!
אמא_בבית*

שליחה על ידי אמא_בבית* »

לא בפעם הראשונה, אני נוכחת לדעת שקשה מאוד לדון בדברים ללא הבעות פנים וגווני קול.
אין לי אישית בעיה עם הקהילה בחריש ועם כל קהילה אחרת. כל אחד מצידי יכול לדבוק במה שבא לו. השאלות שלי נועדו להבין למה אנשי הקהילה מרגישים שהכתבה מכפישה אותם. גם אם כל מה שנאמר בה חוץ מתקיפת העיתונאים, היה נכון, זה היה מקובל לחלוטין בעיני.
יותר מזה, אני גם יכולה להבין איך אנשים שמאוד כועסים על כך שחדרו למרחב הפרטי שלהם עם מצלמה נסתרת, עלולים לדחוף לטלטל את המכונית של מי שעשה את זה. יש אנשים שאני מכירה ואוהבת שאולי היו מתנהגים ככה בסיטואציה דומה.
עם זה, (וזו דעתי האישית שלא מחייבת אף אחד!) אני לא מאמינה בדרך שטובה רק להולכים בה וגורמת כאב למשפחות ולחברים הקודמים שלהם.
לנתק ילדים מסבא וסבתא, מדודים ובני דודים, זו פעולה שצריכה לבוא רק במקרים של התעללות ולא של הבדלי השקפות. קשה לי להאמין שסבים וסבתות שנהגו להשתתף במסיבות של הקבוצה ולקחת חלק פעיל בגידול הנכדים, פתאום מתגלים כסכנה לילדים ולנכדים שלהם.
ההשוואה ליהדות נכונה בחלקה. אפשר לאמר שכל התורות המפרידות בין טובים לרעים דומות. אם אלה המאמינים מול הכופרים או הרוחניים מול החומרניים או המקפידים מול המקלים.
מתי תקום כבר תורה שמאמינה באדם באשר הוא על כל חולשותיו וחסרונותיו? שלא מנסה לתקן ולשפר אותו אלא לחזק ולהעצים אותו?
תשובות_לאמא_בבית*

לנתק ילדים מסבא וסבתא, מדודים ובני דודים, זו פעולה שצריכה לבוא רק במקרים של התעללות ולא של הבדלי השקפות
השאלה היא מדוע אנחנו צריכים להניח שבמקרה הזה זה היה כך. כפי שאמרתי, מבין 200 דבקים בארץ אפשר לספור את אלו שאינם בקשר עם המשפחה על כמה אצבעות. זה בטח לא אחוז גבוה יותר מאנשים אחרים באוכלוסיה שנמצאים בסכסוך עם המשפחה. אז למה כשמדובר בהרא קרישנה מצפים שלא יהיו תופעות שבכלל החברה הן נסבלות?
במקום להשוות לחוזרים בתשובה, אני מציע שתנסו לראות את נקודות הדמיון דווקא לחוזרים בשאלה שהמשפחות ניתקו איתן קשר כי הם יצאו לתרבות רעה.
אם אלה המאמינים מול הכופרים או הרוחניים מול החומרניים או המקפידים מול המקלים.
לא רק שזה לא כך אצל הדבקים אלא שזו הסביבה השמרנית מסביבם שרואה אותם כך. מי שחורג מדרך החיים המערבית הוא כופר, הוא מבני החושך, כניראה ששטפו לו את המוח, כניראה שהוא לוקח סמים, מרעיל בארות ושהוא תופעה מסוכנת, עושים עליו כתבות, מקימים נגדו אירגונים וכו'.
לא שמעתי דבק שמחרים את החברה שבחוץ ככופרת. אבל אני שומע הרבה מאוד על גורמים בחברה שמחרימים את הדבקים ככופרים וכאיום.
פלוני_אלמונית*

במקום להשוות לחוזרים בתשובה, אני מציע שתנסו לראות את נקודות הדמיון דווקא לחוזרים בשאלה שהמשפחות ניתקו איתן קשר כי הם יצאו לתרבות רעה.
אבל יוצאים בשאלה מנתקים את הקשר התלותי עם הרב שלהם ולא מהדקים אותו. בוחרים בבחירה חופשית ולא בנתיב מסומן.

ומבחינתי אם כבר כת, דתיות וכו', עדיף זרמי יהדות. לפחות אנחנו יודעים במה מדובר. למשל שלא מדובר בסמים, שלא מדובר באיבוד הזהות הלאומית ועוד. (יש מספיק מתח עם שני הלאומים הקיימים בשטח הקטן הזה, ממש לא חסר לגרור לכאן עוד כתות הודיות)
שליחת תגובה

חזור אל “זכויות הפרט”