החרמת לג בעומר

אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

לפני כמה שעות הזכירו לי שבקרוב מתקיים החג האהוב על עם ילדי ישראל - ל"ג בעומר.

באופן אישי אני בעד להחרים את החג מסיבות אידאולוגיות, הקשורות בזיהום אוויר, ההתחממות הגלובאלית, השחתה רבה וכו'.

קישורים:
1 2 3 4
אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

לדעתי להחרמת החג יש אפקט הסברתי מסויים, ולכן זה מה שאני עושה.

אשמח לשמוע מכם דעות בעד ונגד או רעיונות אחרים
כוכב_נגה*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2007, 18:14
דף אישי: הדף האישי של כוכב_נגה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי כוכב_נגה* »

זה לא חג.
תחרים את המדורות אם זה חשוב, אבל נר לכבוד הרשב"י לא נראה לי יכול להזיק אפילו למחמירים...
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי יעלי_לה »

גם אני שונאת את בוקר ל''ג בעומר (עד כדי כך שפתחתי על זה דף לפני שנתיים), אבל יחד עם זה חשובה לי המסורת.
אני משתדלת להסביר בלי להחרים -
כשאני רואה ילדים אוספים קרשים אני מסבירה להם למה אסור לשרוף פורמייקה ו-MDF וכל מיני דברים שמוציאים רעל
(פה בפרח"כ יש הרבה פרדסים וגזם וסתם קרשים "נקיים" יחסית, אז זאת לא בעיה :-P לא בכל מקום אפשר למצוא עץ שׂריף)
ומסבירה שעדיף לעשות מדורה אחת משותפת להרבה משפחות, ושהיא לא חייבת לבעור שעות.
מיכלול_ה*
הצטרפות: 26 ספטמבר 2005, 22:49
דף אישי: הדף האישי של מיכלול_ה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

אני גם כל שנה מחפש היכן בארץ הזו אפשר להתחבא מזיהום האוויר הנוראי של הבוקר שאחרי. ובמקום החרמה שזה לא רלוונטי לגבי, כי אני במילא לא מתכוונת לעשות מדורה ואם אף אחד לא יודע את זה אז מה החרמה בזה? אני כן חושבת שצריך לעשות הסברה. ללמד אנשים שניתן לעשות מדורה קטנה וצנועה, כזאת שאפשר לבשל בה את ארוחת הערב או להכין בה תה. מדורה מכמה ענפים קטנים וזהו. ללמד שניתן להדליק מדורה עם גפרור אחד ולא צריך נפט או שמן בשביל להדליק. שאחרי שמכבים את האש לכסות את האש באדמה. ולהכניס לאש רק עצים יבשים ולא שום דבר אחר.
ההסברה הכי יעילה לפי דעתי היא בגני ילדים ובבתי ספר, לכן גם אני מתכוונת לתת הסברה כזו בגן של הבת שלי (טוב זאת לא חכמה הילדים שם מחונכים).
אורי, אם יש לך זמן פנוי לעסוק בנושא הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות לפני ל"ג בעומר הוא להפגיז את התקשורת בכתבות בעניין ולעשות הסברה בבתי ספר וגני ילדים.
אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

להפגיז את התקשורת בכתבות בעניין
אולי שנה הבאה
צל_הימים*
הצטרפות: 15 אוקטובר 2007, 09:20

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי צל_הימים* »

באופן אישי אני בעד להחרים את החג מסיבות אידאולוגיות, הקשורות בזיהום אוויר, ההתחממות הגלובאלית, השחטה רבה וכו'

מזדהה עם דבריך, ומעריך את הגישה החיובית של מיכלול ה .
ואם להוסיף נימה אירונית, החג הזה הוא אימת הקבלנים...
שרית_אמיר*
הצטרפות: 27 ינואר 2004, 17:51
דף אישי: הדף האישי של שרית_אמיר*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי שרית_אמיר* »

בעירנו עושים מדורה לתושבי העיר , עם תפ"א חינם (-: לילדים מתקנים מתנפחים (-: וזה חוסך המון מדורות .
זה פותר בעיה לחלק גדול מתושבי העיר, ואנו אנשי העיר שמשתיכים לצוות חברתי נותן לזה גם משמעות אקולוגית. במתחם של החברה להגנת הטבע בהסברה וביצירה .
בני הנוער לא מוותרים על המדורות אולי בעתיד נמצא גם לזה פתרון.
לאה*
הצטרפות: 22 מרץ 2004, 18:16

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי לאה* »

מישהו יכול להסביר למה חוגגים את החג? ואיך נוצר המנהג?
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בשמת_א* »

יחד עם זה חשובה לי המסורת.
אני רוצה להזכיר, שהמדורות כדרך לחגוג את ל"ג בעומר אינם "המסורת" אלא "מסורת" ישראלית חדשה יחסית, לדעתי מראשית המאה העשרים אבל על זה לא עשיתי מחקר היסטורי מקיף.
אני כן יכולה להגיד שעדיין בכל הטקסטים העבריים הארץ ישראליים מתקופת העליה הראשונה (עד 1904 לפחות), אין זכר למדורות בל"ג בעומר.
מבחינת הילדים, החג אז התאפיין במסורת של:
  • חצי יום חופש מהלימודים ב"חדר" ויום חופש שלם מהלימודים בבתי הספר העבריים.
  • החופש נוצל ליציאה אל הטבע עם קשת וחץ, שהם היו סמלי החג המסורתיים מבחינת הילדים.
אפשר לראות את זה גם בשירי הילדים ששרדו מתקופות אלה, הן מהגולה (רבים מהם גם תורגמו מיידיש) והן אלה שנכתבו כבר בעברית ובארץ ישראל.
שוב, אני לא יודעת מתי התחילו עם המדורות בהקשר של ל"ג בעומר, אבל זה יחסית מאוחר ופחות ממאה שנה ללא כל ספק.

מסורת המדורות התחילה מתוך התייחסות למשואות שהיהודים היו מדליקים, כדי לאותת מראש הר לראש הר אחר במרד בר כוכבא (כזכור, לא היה טלפון (-: או דואל).

זה גם הולך ומחמיר: מדורות רבות מאוד במקום מדורה אחת לכל שכונה, תחת כל עץ רענן במקום במגרשים מרוחקים ומעטים, שימוש בעצים מורעלים, ועוד ועוד.
ואם בילדותי זה לא היה חג של אוכל, היו אוכלים תפוחי אדמה מהמדורה שכונו קרטושקע (תפוח אדמה, ביידיש) - היום זה כבר הפך לפרוייקט של זלילה, סביאה, כלים חד פעמיים, פלסטיקים, חטיפים והררי טינופת שנשארים.

אני בהחלט בעד להחזיר את החג למקורותיו, קרי בר יוחאי, קשת וחץ, ויציאה לטבע ליום של ריצה בשדה וחיבוק עצים (-:
סוסת_פרא*
הצטרפות: 29 ספטמבר 2007, 21:16
דף אישי: הדף האישי של סוסת_פרא*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי סוסת_פרא* »

אני בהחלט בעד להחזיר את החג למקורותיו, קרי בר יוחאי, קשת וחץ, ויציאה לטבע ליום של ריצה בשדה וחיבוק עצים

|Y|
איתי_שרון*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2001, 00:51
דף אישי: הדף האישי של איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי איתי_שרון* »

לדעתי אתם סתם נטפלים לחג :-)
כלומר - תחשבו על זה רגע - יום אחד בשנה המוני בית ישראל יוצאים ושורפים עצים במשך כמה שעות... מה לדעתכם מייצר יותר זיהום אויר: הריטואל הפירומני הזה, או שאולי, למשל, המכוניות שבהן אנחנו נוסעים? מכונית ממוצעת פולטת לאויר מעל טון CO2 בשנה (אם אני זוכר את המספרים נכון), שזה הרבה יותר ממה שפולטות כמה וכמה מדורות גם יחד... אולי כדאי בלהתחיל לשכנע אנשים ללכת ברגל למדורות ל"ג בעומר במקום לנסוע אליהן וע"י כך לחסוך חלק ניכר מהזיהום :-)
בשמת_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בשמת_א* »

מה לדעתכם מייצר יותר זיהום אויר
זה לא עניין של דעה.
העניין נבדק. יצאו על זה הרבה דיווחים לפני ל"ג בעומר שעבר. אכן מדובר בזיהום אוויר חריג ומסוכן שמשחרר לאוויר כמות חריגה של רעלים שהם כנראה יותר מסוכנים בשריפה מאשר עשן המכוניות.

לכן זו כבר השנה השנייה שעולה הניסיון להפסיק את מנהג המדורות בל"ג בעומר.

איפה הדברים האלה מתחילים?
ב באופן טבעי, כמובן. אם פה אנשים יתחילו לחשוב, יעצרו לרגע ויגידו: אוקיי, נעשה משהו אחר. אפילו רק נחליף את המדורה הגדולה במדורת שדה קטנה מכמה ענפים שקוששנו, בלבד, כבר שיפרנו, כבר עשינו טוב.
שם לב, איתי שרון. תסמן לעצמך ביומן: זאת נקודת התחלה. אלה הקולות הראשונים שמבשרים את השינוי. זאת רק השנה השנייה למודעות הישראלית לגבי הנזק שבמדורות ל"ג בעומר, רק השנה השנייה להעלאת האפשרות לערוך שינוי נוסף במסורת החג. זה עוד יגדל! יותר ויותר אנשים ידברו על זה, ויסכימו על זה.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי פלונית* »

גם לדעתי אתם סתם נטפלים אל החג. :)
סןף סוף חג שמחבר לטבע, נשארים ערים עד הבוקר ,לחלק מהילדים זוהי הזדמנות נדירה לגלות שבשמים יש כוכבים, משחקים באש, בעץ,בחומר, במים,יושבים על אדמה, מתלבשים בבגדים ישנים סוף סוף חג שלו צריך לקנות בו מתנות לכל הדודות ולדפוק הופעה חגיגית אופנתית עדכנית,חג שבו רק צריך לאסוף קרשים זרוקים מהרחובות, מה זה אם לא מיחזור? חג פשוט ותמים ,שמתחיל כבר חודש לפני בחבורות של ילדים שנפגשים לאסוף עצים...בילוי תמים שבו אין דקירות כמו בדיסקוטקים, הרבה פחות דלק ושופינג מבכל חג אחר ,ליילה שלם בלי רייטינג לרשתות השידור...אני בעד החג הזה!
ריש_גלית*
הצטרפות: 14 יולי 2007, 01:22
דף אישי: הדף האישי של ריש_גלית*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי ריש_גלית* »

אני נגד החג הזה. גם אצלנו בילדות בקיבוץ זה היה חג של חץ וקשת ולא זכורות לי מי יודע מה מדורות. והיום בשבילי זה פשוט סבל שאני לא יודעת איך להתחמק ממנו - הילדה תתקשה לוותר על המדורה של הגן והיא בכלל בטוחה שזה חג של מדורה ופיתות עם שוקולד...
לפחות אני כבר חושבת איך נציין את החג השנה הבאה, במקום שנקים לילדים שלנו... אולי תהיה לנו גינה קטנה וזאת תהיה הזדמנות לעשות מדורונת מהעשבים היבשים שננכש כמה ימים קודם לקראת השתילה של ירקות הקיץ? (סתם מפנטזת, בבורות חקלאית משוועת).
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

מהעשבים היבשים שננכש כמה ימים קודם לקראת השתילה של ירקות הקיץ?
עשבים זה לא משהו למדורה. נשרפים תוך שניה ועושים עשן.
עדיף להשתמש בהם לחיפוי.
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

_מהעשבים היבשים שננכש כמה ימים קודם לקראת השתילה של ירקות הקיץ?
עשבים זה לא משהו למדורה. נשרפים תוך שניה ועושים עשן.
עדיף להשתמש בהם לחיפוי._
בגינה שלנו זה מספיק גם לחיפוי וגם ליופי של עשן שמעיף את כל היתושות לכל הרוחות. למדורה משתמשים בענפים מהגזם של העצים (מה שקשה לו להתקמפסט).

אני באופן אישי שונאת את החג בגלל (ו אלה לי לה תצטרף אלי) התעללויות בבעלי חיים. ילדים ונערים אוספים גורי חתולים (בדיוק העונה שאפשר למצוא כאלה בשפע) כדי להשליך למדורה חיים. לפני כמה שנים ראיתי ילדים אוספים עצים עם עגלת סופר ובתוך העגלה היה גם ארגז עם גור כלבים שהיה מיועד להיות "שעשוע" הערב. כמובן שמיד הוצאנו אותו משם ושילחנו את הילדים האלו לכל הרוחות.
בעבר היו סיירות שעוברות במדורות לנסות לאתר חיות, משהו בחסות העמותות למען בעלי החיים, אני לא יודעת מה היום. לא מעזה לצאת מהבית בחג הזה בעיקר בגלל זה...
בשמת_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בשמת_א* »

ילדים ונערים אוספים גורי חתולים (בדיוק העונה שאפשר למצוא כאלה בשפע) כדי להשליך למדורה חיים.
מה?????????????????.
איפה אתן גרות? אני מזועזעת! מעולם לא נתקלתי בזה! מי חולי הנפש הסוטים שעושים דבר כזה?!
מיכל_שץ*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2003, 20:13
דף אישי: הדף האישי של מיכל_שץ*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

אני בהחלט בעד להחזיר את החג למקורותיו, קרי בר יוחאי, קשת וחץ, ויציאה לטבע ליום של ריצה בשדה וחיבוק עצים
עשית לי צמרמורת
זה מה שהיינו עושים בתור ילדים. לא זוכרת אם היו מדורות ערב לפני או לא, אבל זה בוודאי לא היה ה"מיין-איווענט"
ההכנה של הקשתות והחיצים ובגיל יותר מאוחר גם החזרות ל"יום-ספורט" היו מהותו האמיתית של ל"ג בעומר
מיכלול_ה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

אני ממש לא חושבת שסתם נטפלים לחג. לא צריך מכשירי מדידה בשביל להרגיש את זה. העיניים רואות, האף מריח והריאות סובלות. באזור המרכז כל אדם שעיניים בראשו יכול לראות יום אחרי החג את האוויר רווי בעשן. ומילא אם היו עושים את החג בחורף אז תנאי האטמוספירה היו מאפשרים לעשן לעלות מעלה ולהתפזר אך בעונה הזו בדרך כלל יש מצב אטמוספרי בו האוויר עם העשן נשאר כלוא קרוב לאדמה.
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

איפה אתן גרות? אני מזועזעת! מעולם לא נתקלתי בזה! מי חולי הנפש הסוטים שעושים דבר כזה?!
כשפוקחים עיניים לזוועות הללו רואים אותן. זה קורה גם בשכונות הטובות. בחיי.
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי סמדר_נ* »

אפילו רק נחליף את המדורה הגדולה במדורת שדה קטנה מכמה ענפים שקוששנו,
הממ... אבל זה מה שתמיד עשינו. בתור ילדה שנאתי מדורות גדולות (פחדתי מחום רב מדי ומגיצים שעפים) ותפוחי אדמה, בצל, פיתות וסלט ירקות הספיקו לחלוטין. ואם המדורה קטנה, אני לא בטוחה שהכנת ארוחת ערב בדרך כזו היא יותר מזהמת מארוחת ערב לא-טבעונאית המוכנת תוך שימוש בגז בישול ובחשמל.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

לא צריך מכשירי מדידה בשביל להרגיש את זה. העיניים רואות, האף מריח והריאות סובלות. באזור המרכז כל אדם שעיניים בראשו יכול לראות יום אחרי החג את האוויר רווי בעשן
בוודאי שביום למחרת האוויר רווי עשן, על זה אני לא מתווכח. אני לא חושב שזה עד כדי נורא, אבל זה עניין של דעה.
הכוונה שלי היתה לזה:
באופן אישי אני בעד להחרים את החג מסיבות אידאולוגיות, הקשורות בזיהום אוויר, ההתחממות הגלובאלית, השחטה רבה וכו'
למדורות ל"ג בעומר השפעה זניחה על ההתחממות הגלובלית, למשל. ולכן אם מישהו רוצה כבר להשקיע אנרגיה בכדי לעזור למנוע התחממות גלובלית כדאי שינתב אותה לאפיקים אחרים, מועילים יותר. האמת היא שלדעתי ניסיון להלחם במדורות ל"ג בעומר לצורך מלחמה בהתחממות הגלובלית יכול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת - אם כבר "מבלבלים את המח" לאנשים כדאי שזה יהיה שווה את המאמץ, גם ככה לאנשים יש מעט מאוד נכונות לשנות את צורת החיים שלהם או להקשיב למישהו שמנסה לגרום להם לשנות את צורת החיים.
אז
שם לב, איתי שרון. תסמן לעצמך ביומן: זאת נקודת התחלה.
סימנתי לעצמי ביומן בשמת א, אני עדיין מקווה שלא תנסו לקחת את היוזמה הזאת ברצינות רבה מדי, למען המלחמה בהתחממות הגלובלית...
חלוקית_נחל*
הצטרפות: 15 אוגוסט 2007, 08:01
דף אישי: הדף האישי של חלוקית_נחל*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי חלוקית_נחל* »

ילדים ונערים אוספים גורי חתולים (בדיוק העונה שאפשר למצוא כאלה בשפע) כדי להשליך למדורה חיים.

כשפוקחים עיניים לזוועות הללו רואים אותן. זה קורה גם בשכונות הטובות. בחיי

:-(
צל_הימים*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי צל_הימים* »

איתי, אין לי זמן ללטש כרגע, אז זה עלול להיות קצת מחוספס.
המאבק מתקיים בכל רגע ורגע. עצם קיום המדורות במתכונת הנוכחית היא נצחון של האדישים לסביבה. כמו כן, התפתחות מנהג המדורה לאורך השנים הוא "כיבוש זוחל" של אותם אדישים, שאני מנסה להמנע מלכנותם "דורסניים". המגמה קיימת, של הפיכת החג הזה לאירוע מסיבי של צרכנות וזיהום. לכן כל התנגדות הינה הגיונית. מכיוון ש-"הם" ממשיכים בשלהם, לכבוש עוד ועוד חלקה. אגב שמעת על התחביב החדש, להבעיר דקלים? אני הייתי עד לבעירה של שלושה כאלו, ומדי פעם אני פוגש את שרידיהם המפוחמים. יש כמה כאלו ליד אונ' בר אילן.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

המאבק מתקיים בכל רגע ורגע.
האם אתה מנהל מאבק לשם מאבק, או מאבק לשם השגת מטרה? פעולות כמו מאבק במדורת ל"ג בעומר כדי למנוע את התחממות כדה"א משיג בעיני אפקט דומה לזה המושג כשמנסים להעביר הר של חול ממקום למקום בעזרת כפית. אם אתה כבר רוצה להלחם בהתחממות, זיהום וכד' אולי כדאי לאמץ את דרכי הפעולה שהובילו לזה : זו תוצאת מאבק של אנשים יקרים כמוני וכמוך, שלא הותירו למשרד לאיכות הסביבה ברירה אלא לפעול כנגד מי שמצפצפים עלינו כבר שנים. לי כבר יש ליד השולחן את הטלפון של המשרד לאיכות הסביבה, בכל פעם שאני אציץ דרך החלון ואראה את הלפיד שלהם בוער יותר מכמה דקות או פולט כמות מוגזמת של עשן (מה שקורה אחת לכמה ימים, למרבה הצער) אני מתכוון להתקשר למשרד לאיכות הסביבה ולדרוש שיעשו משהו. אלו, למשל, האויבים האמיתיים שנגדם צריך להאבק בכדי להשיג תוצאות משמעותיות, הם מזהמים במשך השנה פי כמה וכמה מהמדורות של ל"ג בעומר, ואפשר להשיג תוצאות בהשקעת מאמץ הרבה יותר קטנה וממוקדת. אז אני חושב שבמקום להשקיע אנרגיה בגורמים זניחים, אולי כדאי לצאת לחפש את המזהמים הכבדים ולהשקיע בהם אנרגיה. או - אם אתה רוצה כבר לחנך את הציבור - להתחיל מנושאים רציניים כמו נסיעה בתחבורה ציבורית וכיו"ב.

אגב שמעת על התחביב החדש, להבעיר דקלים?
כן, שמעתי, כמו ההתעללות בבע"ח אני חושב שזה מזעזע (למרות שלא ברור לי איך זה קשור לדיון).
אהבה_לנשמה*
הצטרפות: 05 נובמבר 2007, 21:13

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי אהבה_לנשמה* »

אחד החגים האהובים עלי כילדה היה ל"ג בעומר כי התאספנו כל הילדים וההורים של השכונה למטרה אחת - לאסוף מספיק עצים וקרשים והיה משהו מגבש וכיפי. גם ההתכנסות סביב המדורה, שירים וסיפורים, אכילת בטטות טעימות להפליא ובניית המוקד של האש.

אחר כך זה הפך לחג משפחתי מאחורי הבית של אבי ז"ל וכל הנכדים היו מאושרים עם חץ וקשת ומההפנינג של כולם יחד.

לא השתמשנו אז בחומרים דליקים ולא בעצים מעובדים עם חומר רעיל. הכל היה טבעי וזה היה חלק מהכיף.

בתכל'ס, החג הזה, הוא חג בעייתי במקורות שלו. למיטב הבנתי מרד בר-כוכבא היה טבח עקוב מדם ולא בהכרח מוצדק.

זה יותר עניין של מסורת ושל היאספות יחד. אני לא חושבת שצריך להחרים את המסורת אלא באמת להעלות את המודעות למדורות אקולוגיות.

|L|
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי נועה* »

והנה קישור למה לא להחרים את החג
http://www.kabbalah.info/hebkab/alonim- ... -gilad.htm
לא שאני מצדיקה את גניבת עצים מאתרי בניה, שריפת עצים מצופים/צבועים.....
ובכל זאת, אני בעד החג
בשמת_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בשמת_א* »

קישור למה לא להחרים את החג
לא מדובר פה על החרמת החג.
מדובר על הפסקת המדורות המזהמות.
יש איזה הבדל...
אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

או לפחות הפחתה/צמצום (כמו שהציעו, מדורה שכונתית או מדורות קטנטנות, בלי פורמייקה ופלסטיק)
ניצה_פורחת*
הצטרפות: 15 אפריל 2008, 00:09
דף אישי: הדף האישי של ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי ניצה_פורחת* »

אגב, לג בעומר לא קשור לבר כוכבא, אלא להילולא של רבי שמעון בר יוחאי. אכן ניתן להקטין מדורות ובוודאי שצריך לדעת לחנך את הילדים לא להשליך בעלי חיים אל תוך האש, זה איום ונורא, צער בעלי חיים וכמובן שבניגוד גמור לתורה.
ההילולא של רבי שמעון בר יוחאי מסמלת את היום בו התגלו רזי תורה וקבלה לעולם ועל כך החגיגות.
מי שנמצא ביום זה במירון רואה אלפים אלפים של אנשים באים ומתפללים. בוכים בפנים ושמחים בחוץ. מתפללים על הציון בפנים בבכי, ורוקדים ושמחים בחוץ מסביב למדורות.
וכמו שאומר לי כאן המרגיעון "אין ידיעה נקנית אלא בהתבוננות פנימה", יהיה ערכי יותר להתבונן פנימה אל מהותו של החג ולא החוצה אל העשן הנוצר מתוך המדורות (שהן כשלעצמן עניין זניח בחג, רק הפך להיות העיקר בגלל שאת הפנימיות בחרו לשכוח).
סוסת_פרא*
הצטרפות: 29 ספטמבר 2007, 21:16
דף אישי: הדף האישי של סוסת_פרא*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי סוסת_פרא* »

יש משהו במה שאיתי שרון אומר, שעדיף להשקיע אנרגיה בדברים יותר ממוקדים שהשפעתם רבה יותר.
מצד שני, אורי לא פנה כאן לכלל ישראל - שרוב הסיכויים שייקח זמן לשכנע אותם, אלא לאנשי האתר - שלבם יותר פתוח לעשות שינוי (רק שייתכן שלא חשבו על זה קודם).
וזו אמנם התחלה קטנה שתוכל להוות פתח להמשך. ויחד עם זה, במאמץ סביר.

לא הבנתי מה הבעיה עם שריפת דקלים?
האם כורתים דקלים חיים לשם כך?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

לא מדובר פה על החרמת החג.
אבל זה שם הדף החרמת לג בעומר
לא נגיד הפסקת המדורות
האמת שבעיני הכי מסכנים בלג בעומר זה הילדים שגוזרים להם את השיער
אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

_לא הבנתי מה הבעיה עם שריפת דקלים?
האם כורתים דקלים חיים לשם כך?_
כמו שאני מכיר את (חלק מ)הנוער של היום, בטח שורפים את הדקלים כפי שהם, בלי לכרות אותם.
מירב_ב*
הצטרפות: 07 ינואר 2005, 14:37
דף אישי: הדף האישי של מירב_ב*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מירב_ב* »

יהיה ערכי יותר להתבונן פנימה אל מהותו של החג ולא החוצה אל העשן הנוצר מתוך המדורות (שהן כשלעצמן עניין זניח בחג, רק הפך להיות העיקר בגלל שאת הפנימיות בחרו לשכוח).
לפעמים נדמה לי ששִכחת מהות החג וערכיו נכונה לגבי רוב חגי ישראל, ולא רק ל"ג בעומר.

גם ככה לאנשים יש מעט מאוד נכונות לשנות את צורת החיים שלהם או להקשיב למישהו שמנסה לגרום להם לשנות את צורת החיים.
נכון.
ובכל זאת, גם אני בעד הקטנת/צמצום/הפסקת המדורות.

וכן בעד לשנות את שם הדף מהחרמת ל"ג בעומר, למשהו שקשור במדורות.
אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

גמני בעד שינוי השם, אחרי כל מה שלמדתי מהדף הזה
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי סמדר_נ* »

צער בעלי חיים וכמובן שבניגוד גמור לתורה
ולמיטב ידיעתי גם בניגוד לחוקי המדינה. אם נתקלים במשהו כזה -- להזמין משטרה.
אמא_של_א_א_א*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2006, 23:46
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_א_א_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי אמא_של_א_א_א* »

ניצה פורחת , מעניין מה שסיפרת על
ההילולא של רבי שמעון בר יוחאי מסמלת את היום בו התגלו רזי תורה וקבלה לעולם ועל כך החגיגות
למה הכוונה ? תוכלי לפרט...
ולגבי המדורות , עשן המדורות והפסולות האינסופית הזו -
אז קשה לקחת לילדים את חדוות הדלקת האש. ויש כוח לכך שזה נעשה ביחד , כל העם מדליק מדורה מדליק אש.
כמובן שכדי שהיא תהיה יותר קטנה ובריאה.
ועל עשן המדורות - שמעתי שהאינדיאנים קושרים את עשן המדורה להורדת הגשם. ואם זה נכון אז יהיה נפלא עם ירד כאן גשם.
ולגבי הפסולת הפלסטית -כלים חד פעמיים, וכד' - בעניין הזה צריך ורצוי כמו ביום העצמאות וכמו בכלל להתעקש ולהשפיע
היכן שאפשר.
צל_הימים*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי צל_הימים* »

לגבי הבערת הדקלים: הקליפה שלהם מאוד דליקה. כל הזיזים היבשים האלו שנותרו מהכפות הישנות. מדליקים את הבסיס, והאש מתפשטת מהר וביעילות במעלה העץ. זהו מחזה מרהיב. לפיד ענק בגובה של כמה קומות. אין עליו.
יש ע:ד שכלול החברה' המצ'ועממים בלילות מדליקים גם את המגלשות בגני שעשועים, פחי אשפה, סככות אשפה מעץ... בתשובה לאיתי, זה אכן לא קשור לכלום, בטח לא לל"ג בעומר החביב. סתם, פירומניה קולקטיבית לרווחת כולנו...

ולגבי המאבק: לא התכוונתי דווקא למאבק נגד מדורות ל"ג בעומר והפרספקטיבה של מאבקים יותר משמעותיים, אלא באופן מופשט לכך שמה שאנו רואים כמציאות קיימת הינו תוצאה של מאבק, בו אחד הצדדים ניצח. למשל, המצב בו מפעלים מזהמים פולטים עשן רעיל כמעט ללא הגבלה (בעיקר באזור מפרץ חיפה והקריות) הינו תוצאה של מאבק בו הם נצחו. או ייבוש ים המלח ע"י מפעלי ים המלח: הם ניצחו במאבק על צביונו של ים המלח. מנכס ציבורי שאמור לשרת את כולם, למשאב טבע שמזרים כסף לכיסים של קומץ.
מיכלי_לי*
הצטרפות: 23 אוגוסט 2007, 18:28
דף אישי: הדף האישי של מיכלי_לי*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכלי_לי* »

אנחנו חוגגים עם הגן של הילדים יומיים לפני ערב החג כשישים משפחות מאשכול גנים. רק תפוחי אדמה ופיתות עם סלטים.
כל משפחה מביאה את הכלים שלה לרוב רב פעמיים. בחג עצמו נכין חץ וקשת.
מירב_ב*
הצטרפות: 07 ינואר 2005, 14:37
דף אישי: הדף האישי של מירב_ב*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מירב_ב* »

נו, הכי פשוט החרמת מדורות לג בעומר?
אני בעד.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

ולגבי המאבק: לא התכוונתי דווקא למאבק נגד מדורות ל"ג בעומר והפרספקטיבה של מאבקים יותר משמעותיים, אלא באופן מופשט לכך שמה שאנו רואים כמציאות קיימת הינו תוצאה של מאבק, בו אחד הצדדים ניצח
כן, אבל כשאתה נאבק ציבורית על משהו כדאי להבין איפה כדאי להשקיע את המאמץ, בהתחשב בכוחותיך המוגבלים במקרה הזה. לכל המזהמים הגדולים נח מאוד שתאבק על זוטות כמו מדורות ל"ג בעומר, כי זה משאיר אותם בצל ומפנה מהם את האש. זה דומה לעיתונות שנטפלת לכל מיני ח"כים טיפשים שנוסעים על חשבון איזו חברה לחו"ל בכמה אלפי דולרים, במקום לטפל בליוויתנים השמנים שעושים מיליונים ומיליארדים מהקרבה שלהם לשלטון. לכל אותם שודדי הקופה הציבורית נח מאוד שהזעם הציבורי מופנה כלפי דגי הרקק, אני לא אתפלה אם זה מכוון מטעם העיתונות שנשלטת ע"י בעלי ההון.

למשל, המצב בו מפעלים מזהמים פולטים עשן רעיל כמעט ללא הגבלה (בעיקר באזור מפרץ חיפה והקריות) הינו תוצאה של מאבק בו הם נצחו
המצב הזה השתנה ומשתנה בזכות מאבקם של אנשים טובים שלא נכנעים... המצב היום טוב בהרבה ממה שהיה לפני כמה שנים.

או ייבוש ים המלח ע"י מפעלי ים המלח: הם ניצחו במאבק על צביונו של ים המל
היה לי את הרושם שים המלח מתייבש בגלל שהזרימה מהירדן פסקה, טעיתי?
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

לפעמים נדמה לי ששִכחת מהות החג וערכיו נכונה לגבי רוב חגי ישראל, ולא רק ל"ג בעומר.
נכון

_ניצה פורחת , מעניין מה שסיפרת על
ההילולא של רבי שמעון בר יוחאי מסמלת את היום בו התגלו רזי תורה וקבלה לעולם ועל כך החגיגות
למה הכוונה ? תוכלי לפרט..._
כן. רבי שמעון בר יוחאי כתב את ספר הזוהר. ביום בו הוא נפטר, הוא כינס סביבו את המקורבים אליו שלמדו ממנו רזי תורה בתקופה בה הוא התחבא במערה במירון (היכן שהוא קבור) וגילה להם סודות נפלאים על הבריאה ועל היקום ועל הכל. הוא גם ציווה עליהם לשמור את יום מותו כיום הילולא שלו, להדליק מדורות ולחגוג. כי זה היה היום היחיד בכל ההסטוריה בה התגלו רזי תורה לבני אנוש.
האמת שבעיני הכי מסכנים בלג בעומר זה הילדים שגוזרים להם את השיער
למה הם מסכנים? זה עניין של ראיה. ביום זה ילדים בני שלוש גוזרים את השיער ושמים כיפה ובעצם הופכים לילדים גדולים שמתחילים ללמוד בחיידר.
אני חושבת שיותר מסכנים אלו שלא נותנים להם את ההזדמנות להכיר את היהדות בכלל ומגדלים אותם כמו גויים גמורים.
כוכב_נגה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי כוכב_נגה* »

עוד דבר קטן שעליו שמחים בלג בעומר, שהוא כאמור ממש לא חג, זה היום שבו פסקה המגפה מתלמידי ר' עקיבא.
במגפה זו מתו 24000 תלמידיו ממגפת האסכרה, מוות קשה ונורא בגלל שלא כיבדו זה את זה. זאת למרות שהם היו תלמידי חכמים עצומים.
מלג בעומר מפסיקים את מנהגי האבלות שהתחילו מיד אחרי אסרו חג של פסח, ומותר כבר להתחתן ולנגן.(לפחות לפי מנהג הספרדים)
כאמור זה גם יום ההילולא של הרשב"י - ר' שמעון בר יוחאי), שכנראה נפטר ביום זה. (זה לא תאריך ודאי)
כוכב_נגה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי כוכב_נגה* »

דרך אגב, גם אני מאד מתנגדת לכל המנגים החולניים שהתפתחו סביב המדורות, ובעד צמצום הבערת האש באופן כללי.
רצוי בהחלט לשבת הרבה סביב מדורה אחת גדולה במקום אלפי מדורות בכל רחבי הארץ. והעשן שאחכ באמת מזעזע, והלכלוך, והאלימות.
זה מה שקורה כשלוקחים מנהג דתי ומוציאים אותו מהקשרו. עושים את הטפל עיקר. והעיקר האמיתי אובד. גם לי לא היה מושג לפני החזרה בתשובה שלג בעומר קשור איכשהו לרשב"י, ולא ידעתי בכלל מיזה.
צל_הימים*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי צל_הימים* »

איתי, אני מסכים עם רוב דבריך. גם לגבי הפניית המאבק לערוצים שוליים במקום להתמקד בחשובים באמת.
לא ניסחתי נכון, כי גם לי זה קצת טיוטא בראש, אך ניסיתי להציג איזה עקרון, קו חשיבה, לפיו מאבק מתנהל בכל רגע על כל דבר, גם אם הוא לא גלוי לעין בדמות מעשי איבה חמושים, מאבקי בית משפט או סערה עיתונאית. כל מרכיב של המציאות שלנו לא נוצר מעצמו, אלא בעקבות עשייה של אנשים, שסותרים אחד את השני כל הזמן, הן מהיבט הדעות , הערכים והאינטרסים.

כל מעשה שלנו לוקח חלק במאבק, ותומך בצד זה או אחר. אם אני לוקח מהמדף בסופר אריזה של חטיף מרשרש עתיר עיבודים, שומנים ומלח, במעשה זה אני תומך בכל התעשייה שהשתתפה במוצר הזה (ייצור, שינוע, פרסום...), ומקדם אותה. ובמעשה זה אני גם מאותת לסביבה על תמיכתי, בבחינת ההצהרה "בסלה-בימבי הוא אכן מזון טוב וראוי לבני הפעוט".

ים המלח: אחד הגורמים הראשיים הוא צמצום הזרימה של נהר הירדן (עקב ניהול כושל ובזבזני של משק המים שלנו), אך גם היתר של המדינה למפעלים לנצל את הימה כ-"משאב", כמו מיכרה או מחצבה. מספיק לראות את החלוקה לבריכות ייבוש כדי להתרשם שזה לא "כח עליון". בעצם כן כח עליון: כוחו של הכסף. של הרווחים. של שורת הרווח במאזנים. של שערי מניות "כימיקלים לישראל" שטסים כ"כ גבוה שבזכותן נזכה להכרה כמעצמת חלל, של "ניצול חכם של מגמת צריכת הדשנים בעולם הגלובלי עכב משבר המזון הלא פחות גלובלי".
לי_אורה*
הצטרפות: 12 אפריל 2005, 19:07
דף אישי: הדף האישי של לי_אורה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי לי_אורה* »

גם אני נגד כל המדורות האלה, שבהן מבעירים חומרים מזיקים ורעילים, שמפיצים עשן רעיל לכל הסביבה. הילדים שסביב המדורה והשכנים האומללים נושמים את כל זה. וצריך להוסיף את הריח המבחיל של כל הבשר והמנגלים. למחרת יום שלם השמים שחורים ויש ריחות נוראיים... זיהום כל הסביבה. איכס. והרעש. וכל שנה קורים אסונות עם כל החומרים הדליקים ונערים לא מספיק זהירים, ולא מכבים היטב וכו' וכו'.

ותחשבו על אנשים אסמטיים ואנשים שיש להם בעיות נשימה - מה כל זה עושה להם... ותינוקות. וילדים. לא רק אלו שמשתתפים בחינגות האלה.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי פלונית* »

_לדעתי אתם סתם נטפלים לחג happy
כלומר - תחשבו על זה רגע - יום אחד בשנה המוני בית ישראל יוצאים ושורפים עצים במשך כמה שעות... מה לדעתכם מייצר יותר זיהום אויר: הריטואל הפירומני הזה, או שאולי, למשל, המכוניות שבהן אנחנו נוסעים? מכונית ממוצעת פולטת לאויר מעל טון CO2 בשנה (אם אני זוכר את המספרים נכון), שזה הרבה יותר ממה שפולטות כמה וכמה מדורות גם יחד... אולי כדאי בלהתחיל לשכנע אנשים ללכת ברגל למדורות ל"ג בעומר במקום לנסוע אליהן וע"י כך לחסוך חלק ניכר מהזיהום happy_
דעתי כדעתך
בונבון_ופרח*
הצטרפות: 23 נובמבר 2005, 19:02
דף אישי: הדף האישי של בונבון_ופרח*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בונבון_ופרח* »

אנחנו דאגנו לארגן את כל הגן - ילדים,הורים ואחים, ביחד למדורה אחת קטנה עם תפו"א ושתיה.
כמו כן דאגנו להקים אותה במקום מרוחק מעט מהישוב כדי שהעשן לא יפריע ולא יגיע לבתים.
בגן הילדים אגב,מלמדים אותם על מנהגים החג ומכינים חץ וקשת..
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

הסכנה האמיתית של ל"ג בעומר, שעליה למדתי רק לאחרונה, היא שהחקלאים מנצלים את ריבוי המדורות בכדי להבעיר שאריות של פלסטיקים מחממות וצינורות השקיה ושאר מרעין בישין. זה כמובן אסור על פי החוק, אך בלג בעומר יש כל כך הרבה מדורות, מי ישים לב לעוד מדורה אחת?
שריפת הפסולת הזו יותר פשוטה וזולה מאשר פינוי כמו שצריך, על פי החוק וההגיון. כמובן, היא "זולה" רק אם לא לוקחים בחשבון את ההשלכות של הבערת חומרים כאלה.

בנוגע להחרמה, אני חושב כמו איתי שרון. צריך להאבק על הדברים החשובים יותר, ובמקומות שיש יותר סיכוי להצליח. יש כזו התנגדות בציבור לקלקל את המסורת הזו (שאגב, זה לא משנה בכלל אם היא מסורת בת 2000 שנה או בת 40 שנה. היא עדיין מסורת וטוב שיש לנו מסורת ישראלית ולא רק יהודית) - חבל לעורר התנגדות כל כך גדולה ובכך להחטיא את המטרה.

לדעתי עדיף להעלות את המודעות לחומר הבעירה ולסכנות שבהבערת חומרים פלסטיים, דבקים, צבעים, פורמאיקה, עצים מטופלים (מחוטאים) כמו קרשי בניין וכדומה, ולכך שעדיפות מדורות משותפות ולא גדולות מדי. לנסות לבטל את זה כליל זה להילחם במשהו שרק יעורר התנגדות ויעשה את ההשפעה ההפוכה.

ובמובן הזה - בני נוער הם קהל היעד של ההסברה הזו. בגיל שבו מתחילים לארגן את המדורות לבד, בלי ההורים, הסכנה היא הגדולה ביותר.
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי דגנית_ב* »

אסף וול מענין וגם מוסיף קישורים (קצרים) שיכולים לעשות קצת סדר
מדורה? מה זה קשור ליהדות
בייבי*
הצטרפות: 19 מאי 2008, 10:16

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בייבי* »

היה לי את הרושם שים המלח מתייבש בגלל שהזרימה מהירדן פסקה, טעיתי?
איתי שרון-
אתה צוחק , נכון?!
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי יער_ה* »

דגנית ב הקדימה אותי
כתבה מעניינת, והוא בכלל כותב טוב, לדעתי
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

מה יותר באופן טבעי מכך שקבוצת בני אדם תתכנס ותשב סביב מדורה? זה כל כך קדמוני. תחשבו על זה. יש ילדים עירוניים, שלג בעומר זה היום היחיד בשנה שיוצא להם לראות אש אמיתית.
בילדותי כן היו עושים מדורות, ואני זוכרת לטובה גם מדורות שכונתיות שהשתתפתי בהן כשכבר בגרתי וגרתי בתל אביב. אני חושבת שזה היה היום היחיד בשנה שישבתי לשעה-שעתיים עם שאר תושבי השכונה (טוב, אולי חוץ מהתור לרופא השכונתי דר' מנשס :-D) , בהינו יחד באש, ולרגע הניכור העירוני הפך לחברותא.

לדעתי עדיף להעלות את המודעות לחומר הבעירה ולסכנות שבהבערת חומרים פלסטיים, דבקים, צבעים, פורמאיקה, עצים מטופלים (מחוטאים) כמו קרשי בניין וכדומה, ולכך שעדיפות מדורות משותפות ולא גדולות מדי. לנסות לבטל את זה כליל זה להילחם במשהו שרק יעורר התנגדות ויעשה את ההשפעה ההפוכה.
מסכימה!
ואפילו לשים דגש על הבעייתיות הבריאותית לאסמטים. היום, שכל ילד שלישי בתל אביב אסמטי, גם מי שלא מתחבר לסיבה כמו שמירה על איכות הסביבה, בטח מכיר איזה ילד שסובל מהעשן.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

ויש לי גם הצעה מעשית -
בכל שכונה יוקצה מפברואר מקום, אליו העירייה והתושבים יפנו את הגזם שלהם. בלג בעומר תושבים יוכלו לקחת משם ענפים למדורות, בלי לשדוד אתרי בניה ולשרוף שולחנות עם פורמייקה. זה גם יחסוך פינוי לאתר פסולת.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

_איתי שרון-
אתה צוחק , נכון?!_
דווקא לא...
מיכלול_ה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

ואם עוסקים בהחרמות אז אם יש משהו שצריך להחרים זה את האולימפיידה בסין. אבל בשביל זה כדאי לפתוח דף חדש.
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

_יש לי גם הצעה מעשית -
בכל שכונה יוקצה מפברואר מקום, אליו העירייה והתושבים יפנו את הגזם שלהם. בלג בעומר תושבים יוכלו לקחת משם ענפים למדורות, בלי לשדוד אתרי בניה ולשרוף שולחנות עם פורמייקה. זה גם יחסוך פינוי לאתר פסולת._
מסכימה לחלוטין. שילדים יגנבו מאתרי בניה עצים להבערת מדורה זה הפך שבהפך כוונת ההילולא! דווקא בזמן זה של עבודת המידות והתעלות לקראת חג מתן תורה, עצוב מאוד שככה קורה.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

ואם עוסקים בהחרמות אז אם יש משהו שצריך להחרים זה את האולימפיידה בסין. אבל בשביל זה כדאי לפתוח דף חדש.
זה קצת מזכיר לי את החרמת האולימפיאדה בברה"מ (וההחרמה הנגדית של האולימפיאדה בלוס אנג'לס) בשנות ה-80. אף מדינה גדולה מספיק אינה נקייה מפשעים נגד עמים אחרים, במיוחד ארה"ב. כך שלדעתי התנועה שקמה למען החרמת האולימפיאדה בסין משתמשת בסיבות מוצדקות כדי לקדם מטרות פוליטיות... אבל זה באמת נושא לדף אחר.
פלונית_אלמונית*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2001, 07:34
דף אישי: הדף האישי של פלונית_אלמונית*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי פלונית_אלמונית* »

ביום זה ילדים בני שלוש גוזרים את השיער ושמים כיפה ובעצם הופכים לילדים גדולים שמתחילים ללמוד בחיידר.
זאת בדיוק הבעיה שילדים בני שלוש הם עדיין תינוקות
אילה_א*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי אילה_א* »

_מה יותר באופן טבעי מכך שקבוצת בני אדם תתכנס ותשב סביב מדורה? זה כל כך קדמוני. תחשבו על זה. יש ילדים עירוניים, שלג בעומר זה היום היחיד בשנה שיוצא להם לראות אש אמיתית.
בילדותי כן היו עושים מדורות, ואני זוכרת לטובה גם מדורות שכונתיות שהשתתפתי בהן_
הו ידעתי שמישהו ידע להציג אתזה בדרך שאני מרגישה ולא יודעת להסביר
כי לכתוב שאני אוהבת מדורות ואין לי בכלל הזדמנות להגיע לכאלה היה נראה לי לא ממצא ולא מסביר
אורי_יורמן*

החרמת לג בעומר

<יש לי עוד הרבה לקרוא בדף ממה שנכתב פה כשלא הייתי>

אילה, אני מסכים איתך ועם מי שציטטת, יש בחג גם משהו חיובי וקדמוני
לדעתי הדבר חיובי - אך דורש צמצום הכמות והגדלת האיכות. פחות מדורות ויותר תרבות
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

זאת בדיוק הבעיה שילדים בני שלוש הם עדיין תינוקות
מה שלא מפריע כלל וכלל ללמד אותם על מיניות בגיל צעיר וגם לעודד אותם לכך בגיל צעיר (אצל החילונים בעיקר). ואגב, פלונית, חבל שאת לא מזדהה תחת האמירה שלך, ובכלל, הורים שנותנים לילדיהם בני השלוש או יותר נכון לבנותיהן בנות השלוש להתלבש כמו יצאניות, גרועים פי כמה. סך הכל, מה זה לגזור שיער?? מה גם שהילדים האלה לומדים שהם הופכים בכך ל"גדולים" וזה משמח אותם. אבל זה לא הדיון בדף הזה. אולי כדאי לפתוח דף בנושא חינוך ילדים בצורה נכונה ובריאה. אשמח להשתתף בו.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

מה שלא מפריע כלל וכלל ללמד אותם על מיניות בגיל צעיר וגם לעודד אותם לכך בגיל צעיר (אצל החילונים בעיקר)
?!
אני חושב שזו דעה חסרת בסיס ומתנשאת. כמה נחמד שאפשר להאשים את החילונים בכל חוליי העולם, כאילו לא ראינו זוועות שנעשו בילדים בזמן האחרון ע"י "דתיים" ו"חרדים".
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

אני חושב שזו דעה חסרת בסיס ומתנשאת. כמה נחמד שאפשר להאשים את החילונים בכל חוליי העולם, כאילו לא ראינו זוועות שנעשו בילדים בזמן האחרון ע"י "דתיים" ו"חרדים".
חבל שאתה מכליל. לא היו זוועות על ידי חרדים, אלא על ידי אנשי כתות דתיות שכל קשר בינם לבין היהדות מקרי ולא קיים!
ומה לגבי זה שמלבישים ילדות בנות שלוש בבגדי זנות? לזה אתה לא מתייחס. ואחר כך מתפלאים שיש פדופילים.
אבל להתנפל על החרדים בגלל החלקה שעושים לילדים במירון זה בסדר. נכון?
תבשיל_קדירה*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2002, 06:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדירה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי תבשיל_קדירה* »

ללמד אותם על מיניות בגיל צעיר וגם לעודד אותם לכך בגיל צעיר (אצל החילונים בעיקר).
הא?
מיניות? בגיל 3?
נגיד שזה היה חשוב לי. אין לי שמץ מושג איך |אוף|
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

לדעתי עדיף להעלות את המודעות לחומר הבעירה ולסכנות שבהבערת חומרים פלסטיים, דבקים, צבעים, פורמאיקה, עצים מטופלים (מחוטאים) כמו קרשי בניין וכדומה, ולכך שעדיפות מדורות משותפות ולא גדולות מדי.
למה לא פשוט לנסח מייל קצר והגיוני, ולהתחיל להעביר ב-Fwd: Fwd: Fwd ?
מיכל_צמות*
הצטרפות: 31 מאי 2003, 21:32
דף אישי: הדף האישי של מיכל_צמות*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכל_צמות* »

ומה לגבי זה שמלבישים ילדות בנות שלוש בבגדי זנות? לזה אתה לא מתייחס. ואחר כך מתפלאים שיש פדופילים.

_ללמד אותם על מיניות בגיל צעיר וגם לעודד אותם לכך בגיל צעיר (אצל החילונים בעיקר).
הא?_
|אוף| ניצה פורחת - את לא "קצת" נסחפת???
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

חבל שאתה מכליל
כן, זה בערך מה שניסיתי להגיד אבל לא ידעתי איך :-P
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

ניצה פורחת - את לא "קצת" נסחפת???
טוב, כנראה הבגדים הזנותיים שעל הילדות היום נראים לך נורמלים לחלוטין, אז בגלל זה נדמה לך שאני נסחפת...
ולגבי מיניות בגיל צעיר, תקני אותי אם אני טועה, אבל כבר בגיל שש כל ילד יודע איך באים ילדים לעולם וכו'. לא נותנים לילדים בחברה החילונית להיות ילדים.
אני באה מבית חילוני וחזרתי בתשובה. הדבר הראשון ששמתי אליו לב היה הילדים. בזמן שאצלינו הילדים יושבים למחשב או מרותקים לטלוויזיה, הילדים החרדים עדיין משחקים בחמש אבנים! יש להם ילדות. הם לא מושפעים מתוכניות בטלויזיה כי פשוט אין להם! הילדות משחקות בגומי ובחבל עד גילאים של 12 אני חושבת. הבנות החילונית בגיל הזה כבר מתאפרות ולבושות חצאיות מיני ומחשופים וחולמות על בנים (ולצערי היום כבר לא רק חולמות).
אז מי נסחף כאן בדיוק?
מרחרח*
הצטרפות: 20 מאי 2008, 23:31

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מרחרח* »

אני באה מבית חילוני וחזרתי בתשובה
מרגישים.
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

למה לא פשוט לנסח מייל קצר והגיוני, ולהתחיל להעביר ב-Fwd: Fwd: Fwd ?
רעיון מצויין!
מוכנה להתחיל? אני מבטיח להעביר הלאה.
אמא_לשלושה*
הצטרפות: 17 פברואר 2005, 11:59
דף אישי: הדף האישי של אמא_לשלושה*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי אמא_לשלושה* »

סך הכל, מה זה לגזור שיער??
אני ממש מתאפקת עכשיו, הייתי בחלקה של ילד בן 3, הושיבו אותו על הרגליים של הסבא וכל אחד בתורו ניגש אליו וגזר לו תלתל מהשיער המקסים השחור והיפהפה שלו, גזרו לו בלי לשאול אותו לדעתו, פשוט קומץ של אנשים זרים לו (הם אומנם היו קרובי משפחה, אבל זרים לילד) שהחליטו לעשות מסיבה על חשבונו, ועל כל תלתל שגזרו לו הוא הסתובב אחורה וניסה לראות כמה שיער נשאר לו, הוא היה מבוהל, מפוחד ובעיקר כואב, על כל תלתל שגזרו לו הוא שאל "לא יישאר לי שיער יותר?" והלב שלי פשוט נחמץ והתכווץ, ובסוף כדי לעשות את זה כמו שצריך, הכניסו אותו למקלחת ועם מכונת גילוח פשוט הורידו את כל מה שנשאר (חוץ מהפיאות כמובן).

אני לא צריכה לתאר את הפרצוף שלו כשהעמידו מולו מראה....
אמא_לשלושה*

החרמת לג בעומר

אה, ובדיוק אתמול קניתי לבת שלי (בת 9) חצאית מיני קצרה ומצטערת לאכזב אותך אבל היא לא נראית כמו זונה, ממש לא!
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

מוכנה להתחיל? אני מבטיח להעביר הלאה
אני כאן בשביל הרעיונות, לא בשביל הביצוע!
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

ני ממש מתאפקת עכשיו, הייתי בחלקה של ילד בן 3, הושיבו אותו על הרגליים של הסבא וכל אחד בתורו ניגש אליו וגזר לו תלתל מהשיער המקסים השחור והיפהפה שלו, גזרו לו בלי לשאול אותו לדעתו, פשוט קומץ של אנשים זרים לו (הם אומנם היו קרובי משפחה, אבל זרים לילד) שהחליטו לעשות מסיבה על חשבונו, ועל כל תלתל שגזרו לו הוא הסתובב אחורה וניסה לראות כמה שיער נשאר לו, הוא היה מבוהל, מפוחד ובעיקר כואב, על כל תלתל שגזרו לו הוא שאל "לא יישאר לי שיער יותר?" והלב שלי פשוט נחמץ והתכווץ, ובסוף כדי לעשות את זה כמו שצריך, הכניסו אותו למקלחת ועם מכונת גילוח פשוט הורידו את כל מה שנשאר (חוץ מהפיאות כמובן)
בוודאי שיש דרך לעשות כל דבר. בוודאי שצריך להכין את הילד לקראת זה. כמו בכל דבר אחר. עצם גזירת השיער זה לא דבר נורא כל כך, אלא שאוהבים להתנפל על החרדים, לא משנה למה.
הייתי יכולה לתת דוגמאות הפוכות משלך, כמו ילדים שראיתי שהתרגשו מאוד לקראת טקס גזירת השיער ואהבו אותו. הכל תלוי באופן ההכנה של ההורים אותם לזה.

אה, ובדיוק אתמול קניתי לבת שלי (בת 9) חצאית מיני קצרה ומצטערת לאכזב אותך אבל היא לא נראית כמו זונה, ממש לא!

שיהיה לך לבריאות.
אמא_לשלושה*

החרמת לג בעומר

אלא שאוהבים להתנפל על החרדים,
אני לא מתנפלת על החרדים, דווקא יש לי שתי אחיות חרדיות, ולמרות שאני לא מבינה את הדרך שלהן אני מכבדת אותן ומקבלת אותן (ותתפלאי, אבל אני גם דואגת לכסות את עצמי כשהבעל או הארוס נמצאים בסביבה) פשוט עצבנה אותי ההשוואה שעשית בין גזיזת שיער לתינוק בן שלוש באופן שרירותי לבין הלבשת ילדה בבגדים (כאלו או אחרים) שהיא בחרה ומסכימה ללבוש אותם.
פלמונית*
הצטרפות: 31 דצמבר 2003, 14:46

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי פלמונית* »

|Y| !!
בשמת_א*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי בשמת_א* »

הוא היה מבוהל, מפוחד ובעיקר כואב, על כל תלתל שגזרו לו
יקירתי, זה טקס החניכה האכזרי השני שלהם, להזכירך.
בגיל שמונה ימים חותכים להם את האון הראשון.
בגיל שלוש שנים חותכים להם את האון השני (הכוח הוא בשיער).
בשני המקרים מבוגרים זרים עושים את זה לבן הזכר כטקס חניכה. בהתחלה לתוך "העם" ובפעם השנייה לתוך "עולם הגברים".
אמא_לשלושה*

החרמת לג בעומר

בגיל שמונה ימים חותכים להם את האון הראשון

אני לא רוצה להיות מתחסדת, גם אני עשיתי ברית מילה לשני הבנים שלי, משום מה, טקס החלקה מציק לי יותר מהברית.
איתי_שרון*

החרמת לג בעומר

ולגבי מיניות בגיל צעיר, תקני אותי אם אני טועה, אבל כבר בגיל שש כל ילד יודע איך באים ילדים לעולם וכו'
הילד בן הכמעט 6 שלי יודע פחות או יותר איך באים ילדים לעולם, אבל בשבילו זה עוד פרט טריוויה שהוא אסף יחד עם זה שכדה"א מסתובב סביב השמש ושדינוזאורים הסתובבו עפנ"י כדה"א לפני 250 מיליון שנה. יש הבדל עצום בין לדעת איך ילדים באים לעולם לבין "מיניות", ואם את לא מבינה את ההבדל הבעיה היא שלך. ופדופילים, לידיעתך, קיימים גם בחברה החילונית וגם בחברה החרדית, בחברה החילונית פשוט מדברים על זה ובחברה החרדית כנראה שלא (מה קורה לקורבנות אני מפחד לחשוב). לפדופיליה ואין שום קשר לאופן שבו מלבישים ילדות בנות 3, בני אדם נורמלים לא יחשבו שילדה בת 3 היא אובייקט מיני גם אם היא תלך ערומה.
אם_פי_3*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 21:35
דף אישי: הדף האישי של אם_פי_3*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי אם_פי_3* »

גם בחברה החילונית יש ערכים. גם בחברה החילונית יש ילדים שמשחקים במשחקי ילדים (כרגע ההתלהבות השכונתית היא מ"עמודו"). ומסכימה עם כל מילה של איתי שרון בפסקה מעלי.
ומה הקשר בכלל לדף הזה?
מיכל_שץ*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

גם לי לא היה מושג לפני החזרה בתשובה שלג בעומר קשור איכשהו לרשב"י, ולא ידעתי בכלל מיזה.
וואללה!
עכשיו אני מבינה למה את מתייחסת לחילונים כפי שאת מתייחסת...
את היית בורה גמורה (או כמעט) ונדמה לך שכולם כמוך.
אני יודעת שזה לא קשור לדף הזה, אבל אני רוצה להגיד לך כבר הרבה זמן: יש הרבה (מאוד) חילונים גמורים שיש להם ידיעה רחבה ועמוקה ביהדות (על כל גווניה וצורותיה) והם עדיין בוחרים להשאר "חילוניים" (למרות שרבים מהם כן מאמינים באל בצורה זו או אחרת)
אני אודה לך אם תפסיקי להתייחס אלינו כאל ילדים בני 10 או כל התייחסות מעליבה אחרת...
מיכל_שץ*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

משום מה, טקס החלקה מציק לי יותר מהברית.
זה כי באותו רגע היה לך יותר קל להזדהות עם תינוק בן 3 שגוזזים לו את השער (שגם לך יש) מאשר עם תינוק בן 8 ימים שאת עוד לא מכירה ופוגעים לו באיבר שאין לך.
והוא גם הביע את עצמו בצורה הרבה יותר טובה
רוב האנשים שאני מכירה שמגיבים ריגשית ומתקשים (ומתבחלים) לקבל את המנהג הזה (מילה) הם גברים, נשים נוטות להתייחס לזה בצורה יותר שכלתנית (הרוב כמובן, לא כולן)
מיץ_פטל*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2001, 22:40
דף אישי: הדף האישי של מיץ_פטל*

החרמת לג בעומר

שליחה על ידי מיץ_פטל* »

גם החברה להגנת הטבע יוצאת בקריאה למדורות אקולוגיות יותר ורבני ישראל הצטרפו לקריאתה :

http://www.teva.org.il/?CategoryID=379& ... =1177&Page
ניצה_פורחת*

החרמת לג בעומר

תודה לך יער ה על הלינק ששמת.
שליחת תגובה

חזור אל “חנוכה”