לחיות בכיף ללא סמארטפון

פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פלונית* »

שלום קהילה
יש לי ילדה בת 8 שמאד רוצה סמארטפון
יש לי סייג גדול לתת בגיל כה צעיר, לעת עתה משתמשת בשלי
להרבה ילדים בכיתתה יש
איך אתם אתן מתמודדים?
תודה
פלונה*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2003, 00:28

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פלונה* »

להרבה ילדים בכיתתה יש
ואחרי שתקני לה סמארטפון היא תבוא עם עוד בקשות של חפצים שלהרבה ילדים מכיתתה... וכו' (מניסיון, כן?)
אם יש לך המון כסף וחסר לך על מה להוציא אז אין בעיה כמובן.
אם זו התנגדות אידיאולוגית, יהיה לך קשה לשכנע אותה.
עדיף להסביר שאין לך כסף לדברים לא הכרחיים. אולי לתת לה דמי כיס ולהגיד לה לחסוך עד שיהיה לה מספיק לקניה. רוב הסיכויים שהיא לא תרצה לבזבז על סמארטפון.
או, כמו שאני עשיתי, להגיד לה שכשתהיה גדולה ועצמאית היא תבחר על מה להוציא כסף ובינתיים זו הבחירה שלך. (הבן שלי, אגב, הוציא ממשכורתו הראשונה בדיוק על זה- הסמארטפון הכי יקר כמעט).
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי אישה_במסע* »

יש לי סייג גדול לתת בגיל כה צעיר
לדעתי ההתמודדות תלויה ישירות בסיבה.
למה את לא רוצה לתת לה סמארטפון?
למה היא רוצה סמארטפון?

לדעתי כדאי להתייחס אחרת למצב בו היא מעוניינת בטלפון כי חלק גדול מהתיאומים של מפגשים בכיתה נעשים בוואטסאפ ובלי טלפון היא תלויה בך לחייה החברתיים, ופשוט מפספסת הודעות על פגישות, לעומת המצב שסתם "לכולם יש".

בכל מקרה סמארטפון לא עולה הרבה. הטלפון הלא סמארטפוני שלי כרגע עלה 400 שח, ואפשר לקנות סמארטפון מוצלח בהחלט ב-500 שח ואולי גם ב-400.
כך שאני לא חושבת שהכסף הוא הסיבה.
ואם כן, אז ממש לא אופתע אם היא תשקיע את דמי הכיס שלה בסמארטפון ותהיה מרוצה מקנייה זו. <אגב, לדעתי אם לא יהיה לה סמארטפון וגם לא יהיה לה דמי כיס זה יגדיל את הסיכוי לכך שהיא תוציא את משכורתה הראשונה על סמארטפון יקר, במקום ללמוד צרכנות מניסיונה ודמי הכיס שלה, וללמוד שהסמארטפון הכי יקר הוא לאו דווקא הכי טוב מתוך השוואה של הטלפון שלה והשטלפונים של בנות כיתתה>.

אם זו סיבה אידיאולוגית - מה האידיאולוגיה? אולי יש אפשרות לתת לבת את מה שהיא רוצה בדרך לא תפגע באידיאולוגייה?

ובהחלט יכול להיות שתקני לה סמארטפון ואז תתווכחי איתה על זה שהיא לא לוקחת אותו איתה ושוכחת אותו בבית ולמה קנית לה טלפון אם היא לא משתמשת בו לכלום חוץ מוואטסאפ, והיא לא תבקש לקנות לה עוד דברים <מניסיון, לא שלי אבל של הורים לילד מבוגר מהבת שהוריו קנו לו סמארטפון בחמש מאות שקלים>
דיעה*
הצטרפות: 23 פברואר 2015, 23:28

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי דיעה* »

_יש לי ילדה בת 8 שמאד רוצה סמארטפון
יש לי סייג גדול לתת בגיל כה צעיר, לעת עתה משתמשת בשלי
להרבה ילדים בכיתתה יש_

צריך לזכור שהסמארטפון היום הוא חלק בלתי נפרד משגרת החיים של הילדים.
זה לא "טלפון" זה עולם תוכן שלם של תקשורת בינם לבין החברים ובינם לבין העולם. הגלישה הזמינה, הוואטסאפ, המשחקים, אפליקציות מתקדמות והרב הפעמים מחכימות, ושלא נדבר על איכויות דור הדיגיטל המתפתחות, היכולת להתנהל בעולם הזה טוב כל כך מהיר וחד כל כך מתרחשת בגלל שיש להם את המכשירים האלה מגיל כזה.
יש בנות אצלי במשפחה המורחבת שמצליחות לתפעל במהירות כל סמארטפון שמתגלגל להן לידיים גם אם נתקלו בו לפני דקותיים מכל סוג ודגם. זה הזמן לפתח כישרון להתנהל בעולם דיגיטלי באינטליגנציה מפותחת כל כך.

עם זאת זה לא הכי בריא ושווה להגביל, לבקש להרחיק כשלא בשימוש (רצוי מטר ומעלה), כשמטעינים - מחוץ לחדר. בארוחות ואירועים או במיטה, מה שנראה לך - לכבות (לא נראה שעוזר להשתיק, זה גורר יותר סקרנות). להגביל שינויי דגמים וכו' ואולי לתת את זה כמתנה מיוחדת נגיד בפורים ולא כמו עוד גלידה (רק כדי לבנות ההערכה להוצאה ולקנייה ולא לייצר דרישות לשינויי דגמים ומסלולים לעיתים קרובות. כבר שמעתי על נער שהחליף 4 מכשירים בשנה וחצי ואמו שעובדת כמנקה וקורעת את התחת מממנת את זה).

אגב כן יש משמעות לזה שלרוב כיתתה יש ולה לא. אתה לא מגדל ילד בשיממון. הוא גדל ומתפתח בתוך קבוצה, כמו כולנו, מי בקבוצה תחומה וברורה יותר ומי בקבוצה רחבה יותר. והקבוצה שממלאת את רוב יומו והחשובה לו כנראה חברתית מכולם כרגע מחזיקה במכשיר הזה ומתקשרת דרכו, כשהוא מחוץ לעניינים.
אם זה נמשך הרבה זמן ברור שיש לזה משמעות חברתית של אאוטסיידרית וכו'.
ובכלל לא מאמינה בלבנות אידיאולוגיות על הגב של ילד.
שוב_בהריון*
הצטרפות: 01 אוגוסט 2006, 11:57

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי שוב_בהריון* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

אני בימים אלה נותנת לבת התשע (בי"ס תלאביבי, באמת לרוב התלמידים כבר יש אבל לרובם לא ממש סמרטפון. כיתה ג) טלפון עם ווטסאפ ומשחקים אבל לא סמרטפון. לעת עתה היא מתלהבת גם מזה. בהתחלה אני לא ארשה ווטסאפ ובהמשך רק תחת הבנה שלה שאני צפויה לקרוא מה הולך שם.
שירה_חדשה*
הצטרפות: 14 דצמבר 2003, 21:23
דף אישי: הדף האישי של שירה_חדשה*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי שירה_חדשה* »

ובכלל לא מאמינה בלבנות אידיאולוגיות על הגב של ילד.
לא מבינה את המשפט הזה.
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

בכלל לא מאמינה בלבנות אידיאולוגיות על הגב של ילד

זה משפט ממש לא אהוב עלי כך שאנצל את ההזדמנות לנתח אותו ולהסביר את הבעייתיות שבו.

המשפט מניח שההורים מונעים מילדם סמארטפון בגלל אידיאולוגיה, ובכך פוגעים בילד. הוא נאמר לעיתם קרובות גם לגבי ברית מילה.
הכשל במשפט הוא ההתעלמות מהסיבה שההורים רוצים למנוע מילדם את הטלפון החכם. הם עושים את זה כי לדעתם זה פוגע בילד!

ואפשר לדון מה פוגע בילד יותר, הסמארטפון או היעדרו, על הנזק שכולנו ניזוקים מעודף מסכים ועל הדרכים להקטין אותו. אבל המשפט הזה פשוט מתעלם מהנחת הבסיס - הורה שרוצה למנוע מילדו סמארטפון עושה זאת כי הוא מאמין שזה לטובת ילד, שהסמארטפון יזיק לו, יחשוף אותו לתכנים לא הולמים, ינוון את כישוריו החברתיים, יקטין את הפעילות הגופנית שהוא מבצע, וכו'.

אני מסכימה לגבי חשיבות האוריינות הטכנולוגית, אבל היא לא מחייבת סמארטפון, לדעתי.

ואני ממש לא מסכימה עם אם זה נמשך הרבהזמן ברור שיש לזה משמעות חברתית של אאוטסיידרית וכו'.
לא, זה לא ברור. זה יכול להשפיע במקרי קצה בהם המצב החברתי גבולי, אבל אם המצב החברתי טוב אז ההשפעה של היעדר הסמארטפון תהיה זניחה, ואם הוא רע אז זה לא יעזור ממילא. ונקודה מאוד חשובה - אפשר להתקין אפליקציות של סמארטפון גם על טאבלטים ומחשבים ניידים ונייחים, כך שכאשר הילד בבית מול המחשב הוא יוכל לתקשר.

<הייתי תלמידת חטיבה שהתביישה בטלפון הנייד הישן שלה, הייתי תלמידת תיכון שהתגאתה בטלפון הישן שלה, ותגובות הסובבים אותי הושפעו מאוד מהיחס שלי למצב. היו מקרים שבהם לא קיבלתי הודעות שנשלחו בפייסבוק, אבל זו הייתה בעיה טכנית, ובסוף פתחתי חשבון בשביל הודעה מסויימת שרציתי לראות. בצבא לכולם היו סמארטפונים ווואטסאפ, ואני לא מרגישה שהפסדתי משהו. אלו שרוצים להגיד לי משהו שלחו לי מסרונים, מי שלא - לא מעניין אותי. מצד שני, הייתי ונותרתי אאוטסיידרית, וזה בכלל לא מפריע לי. לו היה כל כך חשוב לי להיות במיינסטרים כנראה לא הייתי גולשת באתר הזה>
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

אני מתחבטת בשאלה הזאת לגבי עצמי. אחרי שנים שהצלחתי לחיות בכיף ללא נייד, כבר יש לי אחד, wbl]הכי טיפש שיש vcs31 P Images[/po]/fdm/pic/3OBF7EEA53 3.jpg.
אני ממש לא רוצה סמארטפון. גם באתר הזה צריך לפרט למה? (אם כן תגידו)
אבל החיים הולכים ונהיים מסובכים.
סתם דוגמה: בכל יום ראשון יש לבן שלי שיעור בישול בבי"ס, והוא צריך להביא כל מיני מצרכים.
בכל יום שישי המורה שולחת להורים בוואטסאפ מה צריך להביא. לי היא מסמסת בנפרד, כשהיא זוכרת. בערך בחצי מהפעמים.
האמת שוואטסאפ הוא המקור לרוב התסכולים שלי בעניין. אני תמיד האחרונה לדעת דברים כי אנשים כבר הפסיקו לסמס.
איך אתם מסתדרים (בהנחה שאני לא היחידה באתר שעוד נאחזת בדאמפון שלה)?
כינור_לשירייך*
הצטרפות: 10 יוני 2008, 09:08

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי כינור_לשירייך* »

רק קופצת להתפקד - כבר שנים ללא נייד, אין לי מושג מה שלחו לכולם והפסדתי.
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

יעל

גם באתר הזה כדאי לפרט למה. גם לי יש כסילפון הכי טיפש שיש. קניתי אותו לפני שלוש שנים מטעמי חסכנות וכי לא הבנתי למה צריך סמארטפון. עכשיו אני פשוט מתעצלת לקנות סמארטפון ומתכוונת לקנות אחד מתישהו. החסרון העיקרי של הסמארטפון בעיני הוא שהסוללה שלו נגמרת מהר מידי. זהו.

בנוגע לוואטסאפ - את יכולה להתקין על המחשב הנייח או הנייד שלך וואטסאפ. או שאת יכולה להגיד למורה שבית הספר הוא באחריותו של הבן, ולהגיד לבן שאם הוא רוצה שאת תקני בשבילו משהו לבית הספר שיודיע לך על זה מראש. למה בכלל המורה כותבת על זה לך ?

ואני אשמח מאוד לשמוע למה את ממש לא רוצה סמארטפון.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

בנוגע לוואטסאפ - את יכולה להתקין על המחשב הנייח או הנייד שלך וואטסאפ
אין לי הרבה זמן כרגע אז רק אגיב על זה בקצרה, ועל השאר אח"כ
מבירור שעשיתי הבנתי שרק אם יש לך וואטסאפ בסמארטפון אתה יכול להתקין תכנה (או משהו) שתשקף לך אותו על המחשב. הוא לא עובד במחשב ככה סתם. אשמח לגלות שזה לא נכון
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

יעלי, אני גם כמוך. וגם כמו כינור... אין לי מושג מה שלחו לכולם והפסדתי.
אבל אין לי הרבה קשר עם העולם שבחוץ, והתינוקת שלי עוד קטנה.
ואני גם קצת כמו נוודית, כי אני גרה בחו״ל, ויש לי טבלט (:
אני לא התקנתי ווטסאפ. כל העניינים האלה הם פשוט יותר מדי בשבילי.
עם חברותי אני מקשקשת במייל ובסקייפ, למרות שהם ממשיכות ללחוץ מדי פעם שאצטרף כבר לקבוצה הזו והזו בווטסאפ ובלה בלה בלה.
אני רואה פחות תמונות של האחיינים שלי, כי אחיותי מתעצלות לשלוח במייל, שזה חבל, אבל ככה זה.

מה שכן, אני חושבת שסביר שיום אחד פשוט נאלץ להכנע, ונקבל ממישהו איזה סמארטפון ישן וטיפשי, מכיוון שהסמרטפונים יפסיקו לתקשר עם דאמפונים.
למשל, הודעות סמס לא יהיו קריאות בדאמפון (כבר עכשיו, כל מיני סמיילים שנשלחים לי, אני רואה בצורת ריבועים וצורות משונות, כי הטלפון שלי לא יודע איך לקרוא אותם).
לא יודעת מה הייתי עושה במצבך. בטח הייתי מחכה ואוספת לי עוד כמה סיבות עד שהייתי מקבלת ממישהו סמארטפון (יש המון סמארטפונים שמחכים לי...).
תפילה_לאם*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2012, 21:28
דף אישי: הדף האישי של תפילה_לאם*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תפילה_לאם* »

קצרה בזמן וגם |יד1| , אבל טורחת להתפקד פה עכשיו, כדי שבערב אראה את עצמי זוהרת פה ב מה חדש ואזכור לחזור לדיון.
רלוונטי עבורי כפליים או אפילו פי שלושה: אני, בכורתי ובעלי.
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

בטאבלט הוואטסאפ עובד בלי טלפון? <אני מכוונת לטאבלט בלי סים?> כי אם כן, אפשר להתקין טאבלט על המחשב...
<לא באמת ניסיתי, אז אין לי מידע אמין בנושא.>
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

אפשר!

עכשיו התקנתי וואטסאפ במחשב ושלחתי הודעה לטלפון הויא התקבלה, וכל זה בלי סמארטפון! ידעתי שזה אפשרי!

הנה המדריך: https://sites.google.com/site/whatsapforpc/

יעל, את מוזמנת להתקין - לקח לי יותר מחצי שעה, ואחר כך אישור הטלפון עבד רק מהניסיון השני, אבל העיקר שבסוף הצליח.
גוונים*
הצטרפות: 23 מרץ 2010, 16:12

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי גוונים* »

אמנם אני נכנעתי והצטרפתי למחנה בעלי הסמארטפונים (לא מאוד מזמן יחסית) אבל להמון אנשים סביבי עוד אין (אחותי, אחי, הורי, האיש שלי, חמותי וכו')
לא בטוחה שזה כזה נדיר. עדיין. אולי עוד שנתיים שלוש אתם תהפכו באמת לזן נכחד:-)
ג'יס_בכיס*
הצטרפות: 22 אפריל 2012, 20:57
דף אישי: הדף האישי של ג'יס_בכיס*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי ג'יס_בכיס* »

גמני, גמני!
כשחזרנו לארץ לפני כמה חודשים קניתי נייד חדש מעידן הדינוזאורים. תענוג, הוא לא עושה כלום חוץ משיחות והודעות.
יש לי חבר שקורא לכל מי שאין לו טלפון חכם smart user :-)
איי_מי_שם*
הצטרפות: 16 דצמבר 2007, 12:06
דף אישי: הדף האישי של איי_מי_שם*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי איי_מי_שם* »

עד לפני שבועיים לא היה לי סמרטפון (סמרקפון....). השתמשתי בישן עד שהתפרק וסמרטפון לא מאוד משוכלל היה מה שהצלחתי להשיג. החיים לפני הסמרטפון היו יותר פשוטים, הבנות שלי לא ביקשו שירים, לא עניתי על מסרונים, לא בדקתי אינטרנט ומייל- אז תחזיקי מעמד!
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי מצ'רה* »

המון זמן הרגשתי האחרונה בעולם בלי נייד
ועכשיו יש לי, אבל לא סמארטפון.
בסביבתי יש כמה וכמה אנשים שדבקים בטלפונים לא חכמים גם כשהם מחליפים מכשיר.
אני מפספסת כל מיני פיסות מידע ולעמים מקשה על מי שמתקשר איתי, וצריכה לארגן לי אמצעי תקשורת מיוחדים במקום
אבל העמדה שלי היא שלא כ"כ חשוב להיות נגישים 24/7 בכל אמצעי קשר קיים, ומי שצריך אותי כבר ימצא.
ומוכנה לשלם על זה את המחיר מדי פעם.
לילדים שלי (גדולים) יש סמארטפונים. שניהם לא התלהבו לקבל, אבל לדעתי בלעדיהם הם היו כיום לגמרי מחוץ לזרימת המידע הנחוץ להם - ענינית וחברתית.
תפילה_לאם*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

מצ'רה, אני מרגישה קרבה אל הרבה ממה שכתבת.
עד לאחרונה היה לי בתיק מכשיר ישן וחבוט (וכבוי) למקרי חרום, וגם זה היה חידוש לאחר שנים ארוכות נטולות נייד. הבעיה הייתה שהוא כבר איבד מאמינותו - הטענה החזיקה מעמד לשתיים-שלוש הדלקות קצרות. והתברר לי שקשה מאוד לתפקד בעולם בלי מכשיר בכלל. למשל, אם הסעתי את אחת הבנות לתור כלשהו, לא תמיד הסתדר לתאם מראש עם בעלי, שיפעיל חנייה ב"פנגו" לטווח הזמן המשוער.
אז עכשיו יש לי מכשיר כמו של יעלי, וגם הוא שוכב כבוי בתיק.
לכאורה, יופי. די והותר.

אני יכולה בכיף לפרט למה לא להחזיק נייד ובייחוד סמארטפון:
  • ניוון פיזי ומנטלי - "למה לזוז ולמה לחשוב אם אפשר לפתור כל דבר בלחיצה קלה?"
  • זמינות בלתי פוסקת, שמביאה
לפגיעה בקשב וביחסים החברתיים,
לפגיעה בהבנה שיש דברים שראוי לתכנן מראש (או שאולי אני טועה? אולי עדיף תמיד להיות ספונטניים???)
ולפגיעה ביכולת לדחות סיפוקים
  • חוסר הפרדה בין עיקר לטפל - שיתוף בכל הגיג זעיר ושולי
  • (וזה בלי להחשיב את היבטי הקרינה והעלות הכלכלית).
כל אלה רלוונטיים בעיניי למבוגרים, ורלוונטיים עוד יותר כשזה נוגע לילדים ולנוער, שאינם מודעים לסכנות האלה או חושבים שהאמא הזאת סתם נודניקית מיושנת.

בקיצור, אני יכולה לטעון בלהט נגד-נגד-נגד עד מחרתיים, אבל לאט לאט אני רואה שאין מנוס מנייד בכלל ואולי גם מסמארטפון בפרט.
הדוגמה שלמעלה היא אחת הסיבות. הדוגמה של יעלי הופיעה גם אצלנו במלבושים שונים במקצת (תֵאום בוואצאפ של מועדי חזרות להצגה, שהאינטרס שלנו להשתתפות בנותינו בה היה גדול מהאינטרס של מארגני ההצגה; עדכונים בדבר מעמדו של ביה"ס הצומח של בננו ועוד).
וככל שחולף הזמן וככל שמדובר בדורות הבאים נראה שקשה עוד יותר להתחמק מהצורך המתפתח הזה, כי אם התבטלה הפעולה, אבל אחת החברות מציעה שכולן תיפגשנה במקום זה בפיצרייה, איך תדע על זה בתי?
|אוף|
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

ואני אשמח מאוד לשמוע למה את ממש לא רוצה סמארטפון.
  • קודם כל זה מכשיר מעקב שמנתר אותך בהרבה דרכים, GPS זו הדוגמה הכי בולטת. וכן, אני יודעת שאני פרנואידית, אבל זה לא אומר שלא עוקבים אחריי.
  • אני גם ככה מכורה למחשב ובעיקר ל{{}}באופן טבעי, ובודקת מה חדש בכל רגע פנוי. תארי לך איך ייראו חיי עם סמארטפון. אני אהיה כמו האמהות האלה בגן המשחקים שגולשות בפייסבוק בזמן שהילדים שלהן מתגלשים, געוואלד! (רק בלי פייסבוק)
ברצינות עכשיו, אני חושבת על נסיעה ברכבת או על המתנה בקופת חולים או בתור לסופר ודברים כאלה. רגעים של שעמום, בקיצור. כל מי שאני רואה סביבי מעביר את הזמנים האלה עם האף בסמארטפון. מי ערב לי שאני אהיה יותר חזקה? ואם גם אני אעביר את הזמנים האלה עם האף בסמארטפון, מתי יהיה לי זמן לחלום, לבהות, להסתכל על הנוף, לדמיין את הסיפורים של כל האנשים, לדבר עם אלוהים?
  • לא מעוניינת להיות זמינה כ"כ במייל.
  • עוד מסך לד - זוכרת את הדיון על תאורת לד ממסכים ושעות שינה? למה אני צריכה עוד אחד כזה?
  • צריכת החשמל היא שיקול משמעותי כי זה ממש המון חשמל.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

_מה שכן, אני חושבת שסביר שיום אחד פשוט נאלץ להכנע, ונקבל ממישהו איזה סמארטפון ישן וטיפשי, מכיוון שהסמרטפונים יפסיקו לתקשר עם דאמפונים.
למשל, הודעות סמס לא יהיו קריאות בדאמפון (כבר עכשיו, כל מיני סמיילים שנשלחים לי, אני רואה בצורת ריבועים וצורות משונות, כי הטלפון שלי לא יודע איך לקרוא אותם)._
נכון. נורא מעצבן. ולא רק זה, בין רוב הסמארטפונים והדאמפונים גם אי אפשר לשלוח ולקבל כרטיסי-איש-קשר, ואם אני רוצה לתת טלפון של מישהו למישהו אחר אני צריכה לעשות את זה ידנית.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

יעל, את מוזמנת להתקין - לקח לי יותר מחצי שעה, ואחר כך אישור הטלפון עבד רק מהניסיון השני, אבל העיקר שבסוף הצליח
תודה! עוד לא ניסיתי, אנסה היום ואדווח.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

בקיצור, אני יכולה לטעון בלהט נגד-נגד-נגד עד מחרתיים, אבל לאט לאט אני רואה שאין מנוס מנייד בכלל ואולי גם מסמארטפון בפרט
אני מגיעה למסקנה המדכאת הזאת בערך פעם ביום :-( אבל מקווה לדחות את הקץ כמה שיותר...

(לא היתה פה ונעלמה איזו הודעה של נוודית?)
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

תודה על הדיון הזה. הרגשתי כל כך לבד... :-) (())
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

נראה לי שאני לא מסכימה עם רוב הטענות נגד.

ניוון פיזי ומנטלי - "למה לזוז ולמה לחשוב אם אפשר לפתור כל דבר בלחיצה קלה?"
למה שסמארטפון יפתור כל דבר בלחיצה קלה, ובמה הוא שונה ממחשב? בכל מקרה הניוון הזה ממש לא נראה לי בלתי נמנע

זמינות בלתי פוסקת, שמביאה לפגיעה בקשב וביחסים החברתיים, לפגיעה בהבנה שיש דברים שראוי לתכנן מראש (או שאולי אני טועה? אולי עדיף תמיד להיות ספונטניים???) ולפגיעה ביכולת לדחות סיפוקים

למה סמארטפון מחייב זמינות בלתי פוסקת? תיאורטית הנייד שלי נמצא ליידי כל הזמן, זה לא אומר שאני תמיד שמה לב ישר למסרונים ששולחים לי, או עונה תמיד לטלפונים. אפשר לנתק את הנוטיפיקשיינים, אפשר לא להיות זמינה תמיד.
אני חושבת שלא עדיף להיות תמיד ספונטניים. רק לא מבינה למה סמארטפון קשור לזה - אם אני לא ספונטנית הוא לא יהפוך אותי ליותר ספונטנית. ולמה שהוא יפגע ביכולת לדחות סיפוקים?

חוסר הפרדה בין עיקר לטפל - שיתוף בכל הגיג זעיר ושולי
לא כל מי שיש לו סמארטפון משתף. אם כבר, קיומו של הסמארטפון מאפשר למידה של הפרדה בין עיקר לטפל.

(וזה בלי להחשיב את היבטי הקרינה והעלות הכלכלית).
יש הבדל בקרינה בין כסילפון לסמארטפון? וכמו שאמרתי, אין הבדל משמעותי בעלות הכלכלית.

קודם כל זה מכשיר מעקב שמנתר אותך בהרבה דרכים, GPS זו הדוגמה הכי בולטת. וכן, אני יודעת שאני פרנואידית, אבל זה לא אומר שלא עוקבים אחריי.
אפשר לבטל אותן... גם אני פרנואידית, וכנראה יותר ממך. אבל אני יודעת שאפשר להימנע בצורה משמעותית מהמעקבים האלו, ולשבש אותם. במיוחד במערכת שהיא בסך הכל לינוקס. <אצל אפל אי אפשר לבטל את כל המעקבים>.

אני גם ככה מכורה למחשב ובעיקר לבאופן טבעי, ובודקת מה חדש בכל רגע פנוי. תארי לך איך ייראו חיי עם סמארטפון.
לא נראה לי שיהיה הבדל משמעותי. לי נראה בסדר לחלוטין לעשות דברים בסמארטפון בתור לקופת חולים. כרגע אני שומעת מוזיקה בזמן הזה. אני בטוחה לחלוטין שישאר לי מספיק זמן לבהות ולחלום גם בלי זה.

לא מעוניינת להיות זמינה כ"כ במייל.
למה הסמארטפון מעלה את רמת הזמינות שלך? פשוט אל תכנסי למייל, ואת לא זמינה.

עוד מסך לד - זוכרת את הדיון על תאורת לד ממסכים ושעות שינה? למה אני צריכה עוד אחד כזה?
והטלפון הנוכחי שלך הוא לא תאורת לד?

צריכת החשמל היא שיקול משמעותי כי זה ממש המון חשמל.
זה שיקול שלא הכרתי. הטעינה של הסמרטפון באמת לוקחת כל כך הרבה חשמל?

וההודעה של נוודית שנעלמה היא למיטב זכרוני הודעה בה היא מסכימה עם כך שאין דרך להתקין וואטסאפ ללא סמארטפון, והיא מחקה אותה אחרי שהודעתי על כך שהצלחתי, ואפשר להתקין וואטסאפ על המחשב גם אם יש לך כסילפון.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

גם אני פרנואידית, וכנראה יותר ממך
(()) איזה כיף! פרנויה בחברותא!

אבל אני יודעת שאפשר להימנע בצורה משמעותית מהמעקבים האלו, ולשבש אותם
תלמדי אותי? (שאשבש בסמארטפון של בעלי)

לא נראה לי שיהיה הבדל משמעותי. לי נראה בסדר לחלוטין לעשות דברים בסמארטפון בתור לקופת חולים
אני בטוחה ברמה גבוהה של ודאות שאבדוק מה חדש בתור לקופ"ח, ובשבילי זה לא בסדר וגם הבדל מאוד משמעותי...

אני בטוחה לחלוטין שישאר לי מספיק זמן לבהות ולחלום
אשרייך. בשבילי אין דבר כזה. תמיד חסר ויחסר לי זמן לבהות ולחלום (תני לי לעשות רק את זה כל החיים ואהיה מאושרת. ומצד שני, תני לי פיתויים חזקים שימנעו אותי מלעשות את זה, ואברח אליהם. בעיקר אם הם מערבים אותיות. אני מכורה קשה לאותיות)

פשוט אל תכנסי למייל
אם אני אשמע צליל שקורא לי להסתכל על אותיות - אני מיד אסתכל על אותיות. מכורה.
וחוץ מזה, מה אם זה מייל דחוף? עכשיו שאין לי סמארטפון, אנשים יודעים לא לפנות אלי בדחיפות בערוצים שאני אולי לא זמינה בהם (טוב, חוץ מאמא שלי, שמתקשרת אתי בעיקר במייל ומצפה ממני לתשובה מהירה גם בשבת, למרות שהיא יודעת שאני מעדיפה לא לפתוח מייל בשבת :-P). אחרי שיהיה לי, זה ישתנה.

והטלפון הנוכחי שלך הוא לא תאורת לד?
אני לא בטוחה, אבל גם אם זה לד, זה סוג אחר. העוצמה של התאורה שלו מגוחכת בחולשתה לעומת מסך של סמארטפון. וגם, כמה שברירי שנייה פר שימוש אני מקדישה להבטה במסך שלו? זה בטל בשישים.

הטעינה של הסמרטפון באמת לוקחתץ כל כך הרבה חשמל?
את הטלפון הנוכחי שלי אני מטעינה כשעתיים בשבוע. סמארטפון, בשימוש ממוצע, צריך להיטען כשעתיים ביום (וזה בלי פייסבוק. הבנתי שפייסבוק היא זללנית החשמל מס' 1 בסמארטפונים).
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

בעיקרון שום דבר שלא פורץ למכשיר שלך <או של בן זוגך> לא יכול לעשות דברים אם לא נתת לו הרשאות. כשמורידים אפליקציה היא מראה לך את רשימת ההרשאות שהיא נותנת, ואם לא תתקיני אפליקציות שדורשות מידע על המיקום שלך אז פשוט לא ידעו על זה. <מתעלמת לרגע מהאפשרות שיפרצו לך לטלפון>.
בנוסף לכך קונקרטית לשאלת המיקום יש אפשרות בהגדרות לאסור עליה קונקרטית. <ב-SETTINGS באחת האפשרויות שם>.

זו אחת הסיבות שאני נגד וואטסאפ - התוכנה הזו דורשת הרשאות להכל בערך.

לעת עתה אני לא מכירה דרך לא לתת לתוכנה הרשאה מסויימת שהיא דורשת.

בנוגע למיילים - אז תבטלי את הצליל! ואת לא חייבת לספר לכל העולם שיש לך סמאטרפון. ואם תספרי והם ישלחו לך בכל זאת - זאת בעיה שלהם. והם יתרגלו אחרי שיראו שאת ממשיכה לענות באותה צורה.

בנוגע לתאורה - את לא חייבת להשתמש בסמארטפון בלילה, את יכולה אפילו לנעול אותו מראש באיזו תוכנה שאת לא יודעת איך מבטלים אותה.

בנוגע לבהייה ופיתויים - פה אין לי תשובות, את מכירה את עצמך טוב יותר. אבל קחי בחשבון שכמות הפיתויים בעולם רק הולכת וגדלה, ולדעתי כדאי לפתח חסינות, או לפחות יכולת התנגדות לפיתויים האלו.

בנוגע לטעינה - ברור לך שלא תשתמשי שימוש ממוצע, נכון? מה גם ששימוש ממוצע בזבזני מאוד באנרגיה - יש מלא דברים שרצים בסטנד בי וזוללים סוללה.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

זו אחת הסיבות שאני נגד וואטסאפ - התוכנה הזו דורשת הרשאות להכל בערך
ומה קורה עם זה במחשב השולחני?

לגבי שאר הדברים, מכיוון שעולה צורך להגן למגן ולסנן מעצמי השפעות בכל כך הרבה דרכים, נראה לי יותר פשוט להמשיך להימנע מכל העניין. בסוף באמת לא תהיה ברירה כנראה, אבל הי, מי יודע מה יהיה מחר
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

במחשב השולחני אני מריצה את התוכנה על אמולטור - סביבה שמדמה סמארטפון, כך שההרשאות הן לא למחשב עצמו. מה גם שרובן לא קיימות במחשב -נניח מיקום, אמצעי תשלום, וכל הרשימה הארוכה והמחרידה ששוב שכנעה אותי שגם בסמארטפון שלי אני לא אתקין וואטסאפ.
ובמחשב נייח יש הרבה יותר אפשרויות פשוטות ונוחות לחסום דברים. החל מזה שאני אמורה לפרוץ סמארטפון כדי לקבל ROOT, לעומת הרשאות האדמיניסטרטור שהן שלי בדיפולט במחשב נייח.

ובעיקרון יש המון יתרונת בלהימנע, אל זה נהיה מסובך יותר ויותר, ואני לא רוצה לסבך את החיים שלי, כך שאני בהחלט מתכוונת לקנות סמארטפון. מה שכן - אני מקווה שכבר תהיה דרך נוחה לא לתוכנה הרשאות שהיא דורשת. או שיש ואני לא יודעת? בכל מקרה אחפש בתשומת לב כשיגיע הזמן.
יעלי_לה

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי יעלי_לה »

מה ז"א אמצעי תשלום?
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

כשחיפשתי בגוגל תמונות: https://www.google.co.il/search?q=%D7%9 ... =[po]0CAcQ AUoAQ[/po]&biw=917&bih=650#safe=off&tbm=isch&q=application+permissions+android&imgdii=_&imgrc=6JBDFn15kgpF9M%253A%3BvJxMaBVTjVxp-M%3Bhttp%253A%252F%252F2.bp.blogspot.com%252F--L-UKs4yPmY%252FT78jXPI3Y1I%252FAAAAAAAAAqE%252F0YXOUfJHDNE%252Fs1600%252F2.png%3Bhttp%253A%252F%252Fen-erteam.nprotect.com%252F2012%252F04%252Finformation-android-applications.html%3B797%3B315

מצאתי בעיקר את האמירה "דברים שעלולים לעלות לך כסף" והדוגמאות היו ההרשאה להתקשר ולשלוח מסרונים. אבל כשהורדתי לעצמי תוכנות לקריאת ספרים לטאבלט ההרשאה הייתה "אמצעי תשלום" ואני מניחה שהכוונה הייתה למספר כרטיס האשראי שלי, כדי לקנות ספרים בנוחות.
פלוני_אלמונית*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

אני בעלת סמארטפון (יד שניה, די פשוט) קצת למעלה משנה. אילולא הוצע לי דיל בבארטר, נראה לי שהייתי ממשיכה לחיות בשלום עם הפלאפון הפשוט והישן שהיה אצלי כ-7 שנים. ולמרות שאני בעלת סמארטפון, אני רואה עצמי בהחלט smart user. כפי שאני בוחרת לא להיות בפייסבוק (כי עבורי, חברים הם אנשים שאני משוחחת איתם, מתכתבת איתם, מארחת ומתארחת אצלם, לא כל העולם ושכנתו), ולא לבדוק מייל 20 פעם ביום, ולצרוך תקשורת באופן מבוקר - כך אני בוחרת באילו אפליקציות בסמארטפון אני משתמשת, באיזו תדירות, ולאילו צרכים. אין שום חוק שמחייב בעלי סמארטפונים להיות זמינים 24/7, לענות לכל שיחה, להגיב לכל מסרון, לצפות בסרטי חתולים או לנהל את חשבון הבנק מהמכשיר.
אני מטעינה את המכשיר בערך שעתיים בשבוע, כי אני לא דבוקה אליו, לא מנהלת את כל חיי דרכו, אפילו לא מנצלת את כל חבילת השימוש שרכשתי - שאגב, היא זולה יותר ממה שהיה לי קודם במכשיר הישן. מבחינתי, עלות המכשיר כבר כוסה במהלך שבועיים בחו"ל, כי לא נזקקתי למכשיר חלופי, לחבילת תקשורת יקרה, לשום תשלום חריג. חבילת השימוש עולה לי 59 ש"ח בחודש בלבד, ומספיקה לכל צרכיי.
ולמרות שלא הייתי להוטה על הרכש, הנה כמה הזדמנויות שממש שמחתי שהמכשיר ישנו:
  • בתקופת המלחמה האחרונה, יכולתי לתקשר עם בני בזמן אמת, לראות שהוא בסדר, ולהרגיע אותו שגם אני.
  • הצלחתי לצלם שלל ייצורים חמקמקים בגינה בשליפת המכשיר מהכיס: זיקית ענקית, עש אוסטרלי, חומט גמדי, עכביש סרטן צהוב, ועוד.
  • בזמן נסיעות ארוכות באוטובוס, אני יכולה לבדוק מייל, לקרוא עיתון, לתקשר בשקט, לשמוע מוסיקה - בלי המשקל של עיתון, ספר, לפטופ או מכשיר אחר.
  • כשאני ממתינה לאוטובוס, אני יכולה לברר מתי הוא אמור להגיע, אם פיספסתי את האוטובוס האחרון, מה החלופות שלי.
  • כשאני בחו"ל, אני יכולה לתקשר עם אנשים שם ובארץ ללא כל עלות, באמצעות ווטסאפ ומייל, ממכשיר אחד קטן.
  • האפשרות לשתף צילומים בזמן אמת לפני רכישה או אף איסוף מהרחוב נותנת הזדמנות להתייעץ מראש.
האם אפשר לחיות טוב ללא סמארטפון? וודאי. האם זהו מכשיר השטן שמדרדר אותנו לחיים חסרי משמעות ותוכן, שמסתכמים בבהייה במסך קטנטן יום ולילה, בתקשורת בינאישית בנאלית ומיותרת, אבדן פרופורציות והשתעבדות לאליל הטכנולוגיה? ממש לא. האם יש במכשיר יתרונות המשפרים את החיים? במקרה שלי, בהחלט. האם ניתן להמשיך לנהל חיים תקינים ו'באופנים' גם עם המכשיר בכיס? כן. בדיוק כפי שניתן לעשות זאת אם ברשותנו טלויזיה, כבלים, מחשב, מכונית, מזגן, מיקרו או כל מכשיר אחר שעושים בו שימוש מושכל ומודע.
תפילה_לאם*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

למה שסמארטפון יפתור כל דבר בלחיצה קלה, ובמה הוא שונה ממחשב?
כי הסמארטפון מסתובב עם בעליו בכל מקום.

בכל מקרה הניוון הזה ממש לא נראה לי בלתי נמנע
אה, ברור שהוא נמנע, אבל זה מצריך מחשבה תחילה, מאמץ.

אפשר לנתק את הנוטיפיקשיינים, אפשר לא להיות זמינה תמיד.
אפשר. <אפילו לא נתקלתי לפני כן במילה הארוכה הזאת.>
השאלה אם עושים זאת. שוב, עניין של רצון, של כוונה, שבכלל לא בטוח שקיימים (אצל ילדים ונוער, וגם אצל משתמשים בוגרים).

אם אני לא ספונטנית הוא לא יהפוך אותי ליותר ספונטנית. ולמה שהוא יפגע ביכולת לדחות סיפוקים?
ביום שישי האחרון נשארה בכורתי בבית כדי להצטרף אלינו לנסיעה לאזכרה לסבא שלי. רק באותו הבוקר עלה בדעתה, שתוכל לנסוע מבית הקברות עם הוריי לשבת אצל הורי בעלי. היא רצתה לתאם עם חמותי בתחילת הבוקר כדי לדעת אם לארוז תיק, אבל רצתה לברר עם בעלי אם יהיה מוכן לאסוף אותה במוצ"ש. כמובן שלא יכלה לחכות שישוב הביתה, ולכן התקשרה אליו. והוא לא ענה לה. מה לעשות שהוא מתפלל לפעמים...
<המשך יבוא>
דניאלה*
הצטרפות: 21 ינואר 2002, 15:27

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי דניאלה* »

לא קראתי הכל מטעמי חוסר זמן אבל חשוב לי להגיד שאני מסכימה בגדול עם אישה במסע (יאי! די די נדיר, לא, אישה?)
כשאני שומעת סיבות ללמה לא סמארטפון, אני מוצאת שלרוב הן מורכבות בעיקר מפחד.
טכנולוגיה היא בסך הכל כלי.
מי שלא רוצה להיות מאוד זמין - לא חייב, גם עם סמארטפון.
זה נכון שצריך לעמוד בפיתוי, אבל הטכנולוגיה עצמה מאפשרת זמינות ואי זמינות, והיא בסך הכל אמצעי, לא מטרה.
אני צרכנית די גרועה של טכנולוגיה משוכללת - מבינה בזה לא משהו - אבל נהנית מאוד מהאפשרויות שמספק סמארטפון.
בעיקר, אגב, מווטסאפ שמאפשר תקשורת קלה, יעילה ונוחה גם עם אנשים קרובים מאוד (כמו המשפחה) וגם עם מעגלים רחוקים (קבוצה של היוגה/הגן וכאלה)
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

בכלל לא בטוח שהסמארטפון מסתובב עם בעליו לכל מקום. אחי הקטן הוא דוגמא חיה לכך.

לגבי נוטיפיקשיינים <התראות?> - אם ההורה מנתק לילד את ההתרעות, הוא יטרח להחזיר אותן? ואם כן, את כולן? בכל מקרה, המבוגרת יכולה לנתק.

בנוגע לטיעוני הפלונית:

מה הקשר בין סמארטפון לקשר בזמן מלחמה? מישהו ביטל את המסרונים ולא סיפר לי? <הייתי בצבא בזמן שתי המלחמות האחרונות>

צילום - זו טענה נחמדה. רק שאני לא בטוחה עד כמה כל הצילום הזה הוא חיובי בעיניי.

נסיעות אוטובוס ארוכות - כנ"ל. כרגע אני שומעת מוזיקה או ספר בנגן MP3. הנגן קליל בהרבה מהסמארטפון, והיתרונות הם גם החסרונות.
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

דניאלה

אני לא בטוחה שאני מסכימה איתך <ולמען האמת, אני לא זוכרת על מה הסכמנו או לא הסכמנו בעבר. על פוליטיקה?>.

דווקא כי אני רואה בעצמי צרכנית חכמה, עם רקע בתכנות ובאבטחת מידע. כרגע כל הדיפולטים של המכשיר מכוונים נגד הצרכנית, וזה מסובך למדיי לכוונן את המכשיר כך שיציק פחות. וזה בלי לציין את הקלות בה אפשר לגנוב מידע מאנשים <למשל, מכר שלי מהצבא סיפר איך כשהוא נסע ברכבת הוא חיפש מי נכנס לפייסבוק דרך הרשת האלחוטית של הרכבת והסתכל מה הסיסמא שלהם בפייסבוק. עכשיו כבר אי אפשר לעשות את זה, אבל באמת שהידיעה כמה זה קל לגנוב מידע משפיעה עליי>.

במובן הזה סמארטפון דומה לסוכר - יש אפשרות בחירה, אבל יש כל כך הרבה אנשים שאם יש מתוק בבית יאכלו אותו, כך שהקונספט של לא להכניס אויבים הביתה נראה פתאום הגיוני.

וואטסאפ זה בכלל מכה - ההרשאות שהוא דורש |אוף| ולכי תסבירי לאנשים שהם מפקידים את כל המידע שיש להם בסמארטפון ואולי גם באימייל בידי חברה מפוקפקת.

כך שאני בעד סמארטפון, אבל עם זהירות כפולה ומכופלת.
תפילה_לאם*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

_אם אני לא ספונטנית הוא לא יהפוך אותי ליותר ספונטנית. ולמה שהוא יפגע ביכולת לדחות סיפוקים?
ביום שישי האחרון נשארה בכורתי בבית כדי להצטרף אלינו לנסיעה לאזכרה לסבא שלי. רק באותו הבוקר עלה בדעתה, שתוכל לנסוע מבית הקברות עם הוריי לשבת אצל הורי בעלי. היא רצתה לתאם עם חמותי בתחילת הבוקר כדי לדעת אם לארוז תיק, אבל רצתה לברר עם בעלי אם יהיה מוכן לאסוף אותה במוצ"ש. כמובן שלא יכלה לחכות שישוב הביתה, ולכן התקשרה אליו. והוא לא ענה לה. מה לעשות שהוא מתפלל לפעמים...
<המשך יבוא>_
אוקיי.
הילדה דיברה עם חמותי וסיכמה אתה שתבוא, ורק כשאבא בא הביתה ניסתה לסכם אתו, והוא לא היה מוכן לנסוע לקחת אותה במוצ"ש (אלא שתחזור ברכבת).
שמעתי אותו מדבר עם אמא שלו בטלפון ואומר לה, שהילדה הייתה צריכה לברר אתו קודם לפני שקובעת עם הסבתא, והילדה הגיבה ואמרה שהתקשרה אליו לפני שהתקשרה לסבתא והוא לא ענה.
זאת בעיניי הדוגמה לזמינות התמידית שהמשתמש וסובביו מסתגלים אליה ולחוסר היכולת לדחות סיפוקים.

אני לא אומרת שזאת תוצאה הכרחית של בעלות על סמארטפון, אבל כתופעה רווחת זה מה שיוצא, ואני לא רואה שזה הולך להיות אחרת אצלנו. אפילו אני, שמודעת וחוששת, ולכן נמנעת למקנות מכשיר כזה, וגם הפלאפון המיושן שלי שוכב לו כבוי בתיק כמעט כל הזמן, מאמינה שאם וכאשר יהיה לי מכשיר כזה לשימוש תדיר, אני אשאב.

וסיפור מהיום:
סיכמנו עם חברים לטייל יחד ביום הבחירות. הבעלים דיברו ביניהם והחליטו על יעד הטיול.
כשהגענו לשם במכוניתנו, לא ראינו אותם, והסיכום המקורי היכן להיפגש היה מעורפל, אבל... לא הייתה קליטה.
לו היה העניין באחריותי, אני מניחה שהייתי קובעת מראש - חסרת ספונטניות שכמוני - היכן להיפגש, אבל להם היה כה ברור שיתאמו ברגע האמת.
בסוף הצליחו לדבר כשסמארטפון של בעלי הצליח לתקשר עם חברו.
לפחות הצלחתי להניא את בעלי משימוש בווייז, והוא בדק מראש את מספרי הכבישים המובילים אל מקום הטיול. (הנימוק המנצח שהשתמשתי בו הוא החשש שלו מאלצהיימר...)
שמנדובה*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2014, 18:24

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי שמנדובה* »

לי יש סמארטפון. אפילו די חדיש. הוא מקל על החיים מחד, ומסבך אותך מאידך. אליה וקוץ בה...

לבטל התראות זה קל מאוד. גם ביטול ה gps ואפשרויות המעקב קל, רק שצריך לזכור להדליקם מחדש במידה ויש בהם צורך (למשל - אם רוצים להשתמש באפליקציית ניווט, או אם רוצים לבדוק מה מזג האוויר באפליקציה שצריכה לדעת את מיקומך). ברור שאפשר גם לעקוף את זה על ידי בדיקת מזה״א באתר ולא באפליקציה ובאתר פשוט להכניס את המיקום, או להשתמש במכשיר ניווט נפרד.

אני דווקא אוהבת את ווייז. הוא לוקח אותי בדרכים עם פחות פקקים. מה שכן הרבה פעמים אני בכוונה תחילה לא משתמשת בו, וזה נחמד לנווט לבד. סוג של פזל, משחק כיפי בדרכים.

פייסבוק - אין לי. פעם היה והתמכרתי. ניסיתי למחוק את הפייסבוק מהנייד אז נכנסתי הרבה יותר דרך הדפדפן, בסוף החלטתי להפרד מהפייסבוק לשלום ומאז חיי הרבה פחות עמוסים!

לא מחזיקה משחקים על הנייד. בזבוז זמן.

מצלמה מאוד שימושית - אני שונאת לצלם מיליון פעם כל דבר אבל לצילום נקודתי זה מצויין.

אין ספק שמי שיש לה נטייה התמכרותית (מואה!) צריכה להחזיק את עצמה יותר עם הסמארטפון, ולהציב לעצמה כללים נוקשים כי זה מושך ביותר.

אגב ההטענה התכופה קשורה לדעתי בעיקר לשימוש הרב במכשיר. בטמבלפון פשוט לא משתמשים כל כך הרבה, רק סמס פה ושם ושיחות.
דנד_י*
הצטרפות: 01 ינואר 2014, 13:31
דף אישי: הדף האישי של דנד_י*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי דנד_י* »

ניוון פיזי ומנטלי
החשש שלו מאלצהיימר
ברור שאני מסכימה איתך.
רק רוצה לספר שלהפתעתי גיליתי שבבתי הורים עם חולי אלצהיימר משכנעים את החולים לשחק בקנדי קרש בטבלט שקונים להם, כי מסתבר שבמשחק הזה ודומיו הם מפעילים את המוח במקביל לתנועת האצבע, וזה בדיוק מה שמונע את ההתפתחות של המחלה. להפעיל את המוח במקביל לתנועת הגוף כמה פעמים ביום.
קריאה, צפייה בסרטים, להיות במצב סטטי - זה מה שמזרז את התפתחות המחלה.

לא שמעתי את זה מאיזה מומחה, רק מנכדה של סבתא כזו.

רצה לבדוק אם יכולה להתקין וואצאפ על המחשב. תודה אישה!
אישה_במסע*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

דנדי <וגם יעל>

אם תתקלי באיזו בעיה במהלך ההתקנה אשמח לעזור לך - אני הצלחתי לא מהניסיון הראשון.

תפילה

אבל כתופעה רווחת זה מה שיוצא
לדעתי זה תלוי באנשים. בסביבה שלי, למרות שבערך לכולם יש במארטפונים זה לא קורה. כי אנחנו לא ספונטניים באופיינו. בסביבה שלי מקובל ורצוי לתכנן מראש, לקבוע לפעמים לפני כמה ימים, והסמארטפונים לא שינו את זה.

לדעתי מי שספונטני יותר באופייו - הסמארטפון מאפשר לו לבטא את זה, ומי שלא - לא. יש השפעה של הטכנולוגיה, אבל לי היא נראית לא כזו חשובה.
רסיסים_של_אור*
הצטרפות: 21 אפריל 2004, 20:42
דף אישי: הדף האישי של רסיסים_של_אור*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי רסיסים_של_אור* »

ואני רציתי לשתף בחוויות שלי כאמא לשבעה, בחינוך ביתי ברובם, שמבלה את מרבית שעותיי במטבח, אחרי כשלושה חודשי שימוש:

הטלפון החכם הזה שידרג את חיי פלאים.
ממקומי אשר במטבח, בין הנקה להחלפת חיתול לבישול וכו' אני מצליחה לנהל אינסוף פרויקטים, להיות בקשר צפוף עם היקרים לי וגם מדיי פעם לתעד רגעי מופת של הילדים ( וכמובן לעיין, לקרוא ולהשכיל כאן באתר...).

בכל מיני הזדמנויות הילדים ואני יכולים מהר מאד לחפש, לחקור ולגלות תשובות לשאלות שעלו בנו וסופסוף אני קוראת מיילים ומצליחה אפילו לענות עליהם.

בקיצור: לא מבינה למה חיכיתי כל-כך הרבה...
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

לי יש טמבלפון ואני נהנית ממנו ודבקה בו מכמה סיבות:
א. אני מכירה את השגעונות שלו והוא את שלי, ולא בא לי להתחיל ללמוד מכשיר חדש, כל עוד לא יוכח הצורך. בייחוד לא עכשיו כשאני כבר רודפת אחרי פעוט אחד כל היום.
ב. אפשר לסמס בלי להסתכל! מאוד שימושי לי.
ג. פחות מאמץ לסמס ולהתקשר - קשור לסעיף הקודם. כיוון שעובדים עם כפתורים פיזיים יש הסתמכות על התחושה באצבעות וצריך להפעיל פחות דיוק ולהסתכל פחות. לי זה משמעותי כי העיניים ושרירי הידיים הקטנים שלי פגיעים מאוד לשחיקה וכאב כתוצאה ממאמצים כאלה.
ד. עדיין לא הוכח הצורך... כלומר, אני רואה את הפוטנציאל, זה היה מקל עלי בכל מיני נקודות, אבל כרגע מבחינתי לא נראה לי שווה את המאמץ.

בקשר לילד שלי, זה עניין אחר לגמרי. או שזה אותו עניין בדיוק: למדוד את הצורך (האמיתי, לא המדומה), את המחיר (פיזי, מנטלי, כלכלי וכו') ואת הלופט-גשעפטן (כל קשקשת-הלוואי הבלתי-נמנעת-כביכול, שאפשר וכדאי לסנן על ידי הרגלים ותקנות מתאימות) - ואז להחליט.
בינתיים אני לא רואה את הצורך שלו בכלל - הוא מעולם לא ביקש, וגם אין צורך חברתי. הוא דווקא כן רוצה אייפד או אייפוד עם משחקים, ועל זה קל לי מאוד להגיד לו "לא". יש לו אייפוד קטן עם משחק וחצי, וזה מספיק. אני נגד משחקי מחשב מכל וכל, ודי קל לי להסביר לו למה.
דניאלה*
הצטרפות: 21 ינואר 2002, 15:27

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי דניאלה* »

ממקומי אשר במטבח
רסיסים, הזכרת לי שאני משתמשת בו המון כספר מתכונים לעת מצוא,
כלומר נועצת בו במידת הצורך כשאני מבשלת או אופה, באדיבות גוגל.
מאוד נוח ונגיש
פלונית_אלמונית*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2001, 07:34
דף אישי: הדף האישי של פלונית_אלמונית*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פלונית_אלמונית* »

דיון כ"כ חשוב שהקדים את זמנו, ובכל זאת מתאים לכל זמן ונושא :(
תפילה*
הצטרפות: 06 ינואר 2007, 22:05

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תפילה* »

המממ... מעניין אם יש פה עדיין מישהי ללא סמרטפון.
אני עדיין חיה כך, אבל מרגישה לפעמים שזאת סתם התקבעות. ובכל מקרה, אלמלא היה לבעלי ווצאפ, הסיכוי שהייתי "נאלצת" לארגן לעצמי ווצאפ היה גדול הרבה יותר. כך שכנראה שאני קצת עובדת על עצמי.
תפילה*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תפילה* »

(השעה 8:06 ולא כפי שנכתב.)
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פלונית* »

למה עובדת על עצמך? נשמע שאת מעדיפה להשתמש בווצאפ של בעלך מאשר שיהיה לך ווצאפ משלך, נראה הגיוני...
פרדסים*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2020, 15:52

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פרדסים* »

גם אני מעדיפה להשתמש בווצאפ של בעלי. ואני לגמרי מרגישה על עצמי שהחיים בלי מכשיר חכם צמוד נכונים לי יותר.
לאורה*
הצטרפות: 07 מרץ 2005, 21:59

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי לאורה* »

אני חייתי כך עד לפני שלוש שנים. מתוך זה, שנה אחת היה לי סמרטפון שהשארתי בבית והשתמשתי בו כמחשב נייח כי הייתי חייבת ווטצאפ לעבודה, וטלפון רגיל שלקחתי איתי. עם הזמן, ראיתי שאני יותר ויותר לוקחת אותו איתי כדי להשתמש בוויז, לשמוע מוסיקה ולבדוק זמינות של אוטובוסים ושגם ההתכתבות עם חברות גלשה לווטצאפ. ככה שאחרי שנה כזו הבנתי שבעצם יש לי 2 טלפונים ושחררתי את הישן באהבה.

האמת שאני לא מרגישה שינוי משמעותי מהמעבר לסמרטפון מבחינת אורח החיים שלי. אני לא נמצאת יותר בטלפון וגם כשאני עם אנשים לא מוציאה את הטלפון. הסיבה היא שאין שם שום דבר שמעניין אותי ושבד"כ שואב אנשים לטלפון כמו אינסטגרם, פייסבוק וכו'. בעצם זה מה שגורם לאנשים להיות שעות מול הטלפון. כשמשתמשים בו באופן פונקציונלי זה נוח מאד ובמקום שאצטרך להסתובב עם טלפון רגיל, הוראות הגעה, דיסקמן ומצלמה (כן, היו זמנים...) הכל נמצא בסמטרפון וזה מרגיש כמו צמצום מכשירים ולא ריבוי. האמת שאני מאד נהנית ממנו, בעיקר מפונקציית המוסיקה והמצלמה.
הדבר העיקרי שמפריע לי הוא הGPS וההרגשה שיש עלי מעקב כל הזמן ויכולים תמיד לדעת איפה אני. כאילו יש עיניים שמסתכלות עלי תמיד...
בנוסף, יש ממש חובה לקחת את הטלפון לכל מקום כי אפילו חניה עושים בטלפון, הססמאות לכל מיני דברים שמורות בטלפון, אז אם יוצאים לסידורים קשה להסתדר בלעדיו.
כשאני יוצאת סתם מהבית אני לא לוקחת אותו.
תפילה*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תפילה* »

וואו, איזה כיף שדיון ב"באופן" מתעורר לחיים. נוסטלגיה שכזו...
יה, פרדסים, נחמד שיש עוד איזו פרימיטיבית אחת כמוני!
האמת, שאני אפילו לא ממש משתמשת בווצאפ של בעלי, אלא שהוא עוקב אחרי ההודעות הרלוונטיות לילדים מטעם בתי הספר, תנועות הנוער וכו', ובזכותו אני פטורה מכך. פעם ב... גם מבקשת ממנו שיכתוב למישהו שלא רואה סמסים.

לאורה, אני חושבת שהאופי שלי שונה ממה שתיארת, ושהייתי מתרגלת בקלות לתת למכשיר לתפוס עוד ועוד זמן ומקום בחיי.
ואולי בנוסף כיוון שמספר ילדיי עולה על הממוצע, גם מספר הקבוצות שאני מצופה להשתתף בהן גדול ויכול להרחיב את השימוש במכשיר.
להפעיל "פנגו" אני מצליחה בינתיים ב"ה דרך הטלפון הפשוט.
ואני לגמרי מרגישה על עצמי שהחיים בלי מכשיר חכם צמוד נכונים לי יותר.
כן!
וכל כך הרבה אנשים, שמגלים שאני חיה כך, אומרים לי שהם מקנאים בי על היעדר הווצאפ (לא על היעדר הסמרטפון), אלא שאין להם ברירה. ואני חושבת לעצמי, שאם כל המקנאים האלה היו מוותרים על הווצאפ, אז באמת לא היינו חייבים להיות מחוברים מחשש שילדינו יקופחו.
פרדסים*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פרדסים* »

אז אני כולי בענייני ווטסאפ ופייסבוק, הם חלק משמעותי מחיי, אני נהנית מהם מאוד, ואין לי כוונה להיגמל מהם בטווח הנראה לעין. אבל חשוב לי שהם יהיו מוגבלים לשעות שאני יושבת מול המחשב (הנייח). כלומר לא כשאני מחוץ לבית, לא כשהילדים משתמשים במחשב, לא בשכבי ובקומי...
פרדסים*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פרדסים* »

(כשיש ווטסאפ שדחוף יותר להתייחס אליו, בעלי מעדכן אותי. פייסבוק ואימייל ושות' תמיד יכולים לחכות.)
קול_פעמונים*
הצטרפות: 12 אוגוסט 2013, 10:13
דף אישי: הדף האישי של קול_פעמונים*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי קול_פעמונים* »

הי תפילה!!
שלומות וברכות לרוב
אני בלי שום נייד ועם הווצאפ של בעלי
מדי פעם בטיולים משאילה ממנו את המכשיר כדי להתנייד בקלות יותר עם אוטובוסים
לא מכירה עוד אף אחד כמוני, בכלל ובפרט (-:
פרדסים*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי פרדסים* »

אז גם אני הייתי בלי שום נייד במשך שנים רבות. לפני כמה חודשים החלטנו להיפרד מבזק, ובמקום הטלפון הישן רכשנו מכשיר נוקיה שיהיה לכל המשפחה כשאנחנו בבית, ואם אני או אחד הילדים זקוק לו ליציאה, לוקח אותו איתו. אז כבר בערך אפשר להגיד שיש לי נייד כלשהו.
תפילה*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תפילה* »

מרגישה בחברה טובה. :-)

(פעמונים, ברור שאין עוד אף אחת כמוך!!! ומתי תכתבי לנו תוספת ל{{}}חוכמות של ילדים ?)

ביני לביני, ממשיכה לתהות אם ה"החזקה בשיניים" לא להפוך לבעלת סמרטפון אכן מוצדקת עבורי.
תפילה*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

שליחה על ידי תפילה* »

שבוע טוב לפלוני אלמונית,
אולי תכתבי לנו מה תקציר הכתבה?
נכנסתי לקישור, אבל ללא מנוי אפשר לקרוא רק כמה שורות מהפתיח.
פלוני_אלמונית*

לחיות בכיף ללא סמארטפון

אני באותו מצב. קראתי רק כמה שורות ראשונות. ממה שקראתי הסקתי שזה רלוונטי לדף הזה :-(
שליחת תגובה

חזור אל “רפואה ורופאים”