עלות החיים באופן טבעי

קלמנ_טינה*
הצטרפות: 22 אוקטובר 2007, 12:57
דף אישי: הדף האישי של קלמנ_טינה*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי קלמנ_טינה* »

בעוד כמה שנים יעלה ויבוא הסבר קוסם אחר למה ש"טבעי" לנו
נדמה לי שרבים לא מבינים מה "טבעי" להם מקריאה בספר הקודש "עיקרון הרצף" אלא מהתבוננות בעצמם ובתחושות שלהם.
לא טבעי לי לעשות דברים שטבעיים ליקואנה. טבעי לי לדאוג שלא יכאב לי, שיהיה לי נעים, וטעים ובריא. וככל שהקשב שלי לגוף גדל (גם אני למדתי היסטוריה, אז אני מהססת לומר שהגוף הוא לגמרי "טבעי"), אני מזהה יותר בקלות מה מתאים לו באופן טבעי. האוכל שנחשב "בריא" באמת עושה לו את זה (אין כאבי גב, כאבי ראש, כאבי בטן, חולשה...). להקשיב לזולת במקום לרמוס אותו עושה לי נעים יותר. וכשמקשיבים לי במקום לרמוס אותי - נעים לי. זה עובד בתחומים שונים מאוד, שאת כולם אפשר למצוא באורח חיים שנחשב כאן "טבעי".
השבח לקדושה ג'יין (לידלוף, אלא מה... ;-) )
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

גם אני למדתי היסטוריה, אז אני מהססת לומר שהגוף הוא לגמרי "טבעי"

למה את מתכוונת?
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי יונת_שרון* »

תודה על ההפניה למאמר באקונומיסט. חלק מהדברים שם לא חדשים: העובדה שרוב שבטי הלקטים ציידים חיים במצב מתמיד של "לחימה בעצימות נמוכה" עם שכניהם (במקביל ליחסי מסחר ושיתוף חברתי, זה לא סותר). דניאל קווין מדגיש את זה בספר "ישמעאל שלי" (אם כי בפשטנות) וג'ין לידלוף מזכירה את זה ב"עקרון הרצף". מה שחדש לי הוא המספרים -- 25-30% מוות מרצח. אני רושמת לי לחפש איך אנתרופולגים אחרים מתייחסים למספר הזה.

לגבי לומבורג -- כבר שנים הוא ממשיך לטעון את הדברים האלה. עדיין לא הייתי קונה עכשיו בית על חוף הים... :-)
אליס_בארץ_המראה*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2004, 18:13
דף אישי: הדף האישי של אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי אליס_בארץ_המראה* »

במבי, אני חושבת שהאבולוציה היא תיאוריה שניתן להוכיח (או להפריך) את מנגנוני הפעולה שלה. אבל אני לא חושבת שניתן להקיש ממנה מה טבעי, כי היא האם-אמא של הטענה שמה שטבעי לנו הוא הסתגלות ושינוי (תוך שימוש בכל משאבי המוח העומד לרשותנו והכלים - כמו שפה, ארגון חברתי משתנה וטכנולוגיה - שהוא מאפשר לנו להמציא על מנת להגדיל את סיכויי ההישרדות שלנו).

אני אתך בענייני פרשנות שתמיד נתונים לפרשנות :-). אבל זו רק הפרשנות שלי ;-)
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

קלמנ טינה אני גם בעד להקשיב לגוף, למה שטוב לי מבחינה תזונתית, נעים לי מבחינת יחסי אנוש וכו'. אני לא חושבת שיש מדד מדוייק או עדיף מהקשבה עצמית. אבל אני לא יכולה לקרוא לזה "טבעי" ולייחס לטבעי תכונות חיוביות בלבד. וגם, אני חושבת שזה שונה מאדם לאדם - לי עצמי, למשל, לא טוב לאכול חיטה, אבל לבנזוגי אין שום בעיה עם חיטה. אני יכולה לצרוך חלב ומוצרי חלב בכמויות ולהרגיש טוב מאד, אבל להרבה אנשים עדיף להמנע מחלב כי הגוף שלהם לא מעכל אותו. לגוף שלי הוא "טבעי" ולאחרים לא.

בשורה התחתונה אני מסכימה אתך מאד, רק מסייגת את מה שטבעי לי למה שטבעי לי :-)
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

לגבי לומבורג – כבר שנים הוא ממשיך לטעון את הדברים האלה. עדיין לא הייתי קונה עכשיו בית על חוף הים...
יונת, אבל הוא לא אומר שאין התחממות של כדור הארץ. הוא לא אומר שאין בעיות סביבתיות. הוא אומר:
  1. שהרבה ממה שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים לא מבוסס על עובדות אלא על דעות, ושיש הטייה לכיוון של נבואות חורבן, בגלל כל מיני סיבות. על פי הנתונים הקיימים, המצב משתפר בהתמדה והוא לא גרוע כמו שמציירים אותו. זה לא סותר את זה שבהחלט יש מה לשפר, וזה מוביל לטיעון השני שלו:
  2. שכאשר מתבססים על הפחדות ומיתוסים ולא על עובדות, אי אפשר לעשות החלטות מושכלות ולקבוע סידרי עדיפויות בניצול מיטבי של המשאבים כדי להביא לשיפור מקסימלי במצב. כך שבעצם התנועה הסביבתית יורה לעצמה ולכולנו ברגל עם הפאניקה שהיא זורה, ההגזמות, העיוות של הנתונים.
תאמת, בינתיים נשמע לי הגיוני, אם כי קצת מעייף לקרוא את כל הסטטיסטיקות האלה....

לדעתי אבולוציה זו לא תיאוריה
אבולוציה היא תאוריה, שיש לה הרבה מאוד ביסוס בראיות. (חלק גדול מהמאבק עם המצדדים ב-INTELLIGENT DESIGN הוא על הפרשנות שלהם למילה "תאוריה").

אני חושבת שהאבולוציה היא תיאוריה שניתן להוכיח (או להפריך) את מנגנוני הפעולה שלה. אבל אני לא חושבת שניתן להקיש ממנה מה טבעי, כי היא האם-אמא של הטענה שמה שטבעי לנו הוא הסתגלות ושינוי

בדיוק, וזה נכון עוד יותר לגבי המוח האנושי. כתבתי משהו דומה בדף ילדים וטלוויזיה .
(אבל עדיין צריך לזכור שלכל הסתגלות כזו יש מחיר, ושהמחיר לא ידוע וגם לא אחיד לגבי כולם).
אני רוצה גם להמליץ בהקשר הזה על הספר החביב EVOLUTION FOR EVERYONE . אחד הדברים שהוא אומר הוא שקשה לנבא במדוייק מהתאוריה איך דברים צריכים להתפתח (לצערי אני לא זוכרת כרגע את הדוגמה שהוא הביא, מניסויים בביולוגיה).
בר_עדש*
הצטרפות: 31 אוגוסט 2004, 15:16
דף אישי: הדף האישי של בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

אחד הדברים שהוא אומר הוא שקשה לנבא במדוייק מהתאוריה איך דברים צריכים להתפתח
מבחינה מדעית - זהו פגם מהותי בתיאוריית האבולוציה.

תיאוריה מדעית צריכה לשמש לא רק להסבר תופעות שראינו, אלא גם לניבוי תופעות עתידיות. תיאוריה שאין דרך לבדוק ניבויים שלה (כלומר, שאין דרך להפריך אותה אם היא שגויה) לא נחשבת למדעית.

במקרה של אבולוציה - כן יש דרך לעשות ניבויים: לגבי מה שאנחנו אמורים לגלות בחפירות פרה-היסטוריות (שלבי התפתחות של מינים שונים) ועוד לא גילינו. אבל אי-מציאת שרידים כאלו יכולה לנבוע מכך שלא חיפשנו טוב מספיק, ולאו דוקא מאי הנכונות של האבולוציה.

כמובן שגם אם מצאנו את כל השרידים שהתאוריה ניבעה זו עדיין לא הוכחה לנכונותה - כי אין כל דרך להוכיח שהמינים השונים אכן התפתחו אחד מהשני ולא הופיעו אחד ליד השני.

בכל זאת, שעד היום לא הועלתה שום תאוריה רציונלית אחרת המסבירה את התפתחות החיים באופן טבעי (כלומר, מבלי להזדקק להתערבות על-טבעית או חוץ-טבעית).
תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

זהו פגם מהותי בתיאוריית האבולוציה.
לא בהכרח: זה יכול להיות פגם בחשיבה שלנו ואי הבאה בחשבון של כל הגורמים האפשריים - שלזה התכוונתי (בהסכמה עם דברי אליס). באמת חבל שאני לא זוכרת את הדוגמה.
(לא התנסחתי כאן מספיק ברור, אבל הספר כבר חזר לספרייה...)

במקרה של אבולוציה - כן יש דרך לעשות ניבויים: לגבי מה שאנחנו אמורים לגלות בחפירות פרה-היסטוריות (שלבי התפתחות של מינים שונים) ועוד לא גילינו. אבל אי-מציאת שרידים כאלו יכולה לנבוע מכך שלא חיפשנו טוב מספיק, ולאו דוקא מאי הנכונות של האבולוציה.
נכון. אבל הוא מדבר על הכלאות בבעלי חיים וניבוי של מה שיקרה אחרי כמה דורות. אוף, למה אני לא זוכרת את הדוגמה הזו (אולי כי לא ישנתי כבר שני לילות).
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

במבי, אני חושבת שהאבולוציה היא תיאוריה שניתן להוכיח (או להפריך) את מנגנוני הפעולה שלה.

כן, לזה התכוונתי אני חושבת. כמו פיזיקה - אי אפשר להפריך או לאשש פיזיקה, אפשר לאשש או להפריך תיאוריות פיזיקליות. (= ממצאים+פרשנות).

אני כן חושבת שניתן לנסות לגזור מהאבולוציה מה טבעי, אבל זה תמיד צריך לעמוד בספק בריא ובמחקר עיקש ובאנשים שקוראים כלמיני דברים שאני לא קוראת, אבל מקוששת את הזרדים שהם זורקים לי :-)

כי היא האם-אמא של הטענה שמה שטבעי לנו הוא הסתגלות ושינוי (תוך שימוש בכל משאבי המוח העומד לרשותנו והכלים - כמו שפה, ארגון חברתי משתנה וטכנולוגיה - שהוא מאפשר לנו להמציא על מנת להגדיל את סיכויי ההישרדות שלנו).

איזה קטע - כתבתי קודם בדיוק משהו כזה, אבל בסוף לא שיגרתי, כבר לא זוכרת למה. אני חושבת שזו השאלה המעניינת - לגבי ההסתגלות, הגיוון והשינוי. הם הכרחיים לאבולוציה מוצלחת (כלומר לתוצרים שאנחנו רואים), והשאלה היא האם מין האדם, על מה שהתפתח ממנו, הוא הוכחה לאבולוציה מוצלחת (שוב - מה שאנחנו רואים היום, כל ממלכת הטבע, אלה הצלחות אבולוציוניות) או שהוא בדרך למטה, כי יש סטיה ייחודית מהמנגנון האבולוציוני (ע"ע קווין) ואנחנו בעצם רואים מין בדרך למטה.
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני כן חושבת שניתן לנסות לגזור מהאבולוציה מה טבעי
שניה רגע, לפני שממשיכים...
אני משתדלת לא לגזור מהאבולוציה מה טבעי.
אני פשוט משתדלת להסתכל על הטבע...

אבל אני לא חושבת שניתן להקיש ממנה מה טבעי, כי היא האם-אמא של הטענה שמה שטבעי לנו הוא הסתגלות ושינוי
כן ולא.
מצד אחד, ברור לגמרי שגם השינויים שקורים עכשיו, מעשה ידי אדם, מי שישרוד אותם, ישרוד אותם, ומי שלא לא. האבולוציה ממשיכה לפעול.
מצד שני, לגזור שמה שטבעי הוא ההסתגלות לשינוי? הסתגלות היא אמנם התגובה השורדת לשינוי, אבל למה היא טבעית? ואם לא היו שינויים AS SUCH? עדיין היתה אבולוציה.
העדיף שורד. לא המסתגל לשינוי.
בהנתן שינוי, המסתגל שורד.

(אני מבדילה כמובן בין שינויים "קטנים" כמו הופעה של פילים עם חדק ארוך יותר, ובין שינויים מעט יותר "גדולים" כמו עידן הקרח והמהפכה החקלאית... :-))
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אני פשוט משתדלת להסתכל על הטבע

אם היית מסתכלת על הטבע בהניתן מה שהוא היום, אני לא בטוחה שטבעי זה מה שהיית יכולה להסיק ממה שרואות עינייך (דגים מכוספתים, גשם מטונף ועוד)
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

_העדיף שורד. לא המסתגל לשינוי.
בהנתן שינוי, המסתגל שורד._

בהינתן שינוי - המסתגל עדיף. והאבולוציה היא בעצמה שינוי (אחרת לא היתה אבולוציונית), לכן נדמה לי שהמסתגל עדיף מבחינה אבולוציונית... זה לא אומר כלום על מהות השינוי ואם השינוי הוא דבר טוב (עדיף) להסתגל אליו. אבל זה אומר שמי שיסתגל אליו ישרוד (לפחות לזמן-מה), לא?!
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

והשאלה היא האם מין האדם, על מה שהתפתח ממנו, הוא הוכחה לאבולוציה מוצלחת (שוב - מה שאנחנו רואים היום, כל ממלכת הטבע, אלה הצלחות אבולוציוניות) או שהוא בדרך למטה, כי יש סטיה ייחודית מהמנגנון האבולוציוני (ע"ע קווין) ואנחנו בעצם רואים מין בדרך למטה.

נדמה לי שאין ספק שבני האדם הם הצלחה יוצאת מן הכלל, אבל אני לא יודעת אם היא "הצלחה אבולוציונית" במובן הביולוגי המקובל. אני מסייגת את הניתוח האבולוציוני להצלחה (שרידה) של מוטציות/ווריאציות תורשתיות, לא לידע נרכש. יש דוגמאות לשיגשוג אבולוציוני תודות לידע נרכש אצל חיות בר (נגיד, עדר פילים מסויים שלמד היכן האדם השאיר בורות מים חפורים וגישתו למים השתפרה), אבל כל עוד חיות לא מסוגלות לתקשר את הידע הזה באופן שיבטיח את העברתו מדור לדור (גם, נניח, לפילים שנולדו וגדלו רחוק מהאזור), כל קטסטרופה, גדולה כקטנה, תמחק את הייתרון הזה.

המין שלנו משוחרר, במידה רבה, מקטסטרופות (נניח, כל דבר שהוא לא בגדר צונאמי עולמי :-)), בגלל יכולתנו להעביר אחד לשני ידע, כלים וטכנולוגיה. כל אלו נותנים לנו לכאורה ייתרון לא הוגן על מנגנוני אבולוציה שאולי, אם רק היה לנו מוח פחות מפותח, היו מצליחים להשאיר אותנו בנישה הקטנה שלנו. אלא שמעצם האבולוציה שלנו כבר אין לנו נישה כזאת, ולבצורת, מגפות, אפילו שינויים אקלימיים קיצוניים - אין סיכוי להכחיד אותנו.

אני לא יודעת למה קווין קורא "מין בירידה". אני לא יודעת למה הוא חושב ש"סטייה מהאבולוציה" מסמנת בהכרח "מין בירידה". אני אפילו לא יודעת אם יש, מבחינה לוגית או מעשית, דבר כזה - "סטייה מהאבולוציה". אם יש לנו את המוח הזה, והוא תוצר של ההתפתחות האבולוציונית שלנו, הרי בעצם כל שימוש שנעשה בו גם הוא תוצר לגיטימי של האבולוציה שלנו.
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

_מצד אחד, ברור לגמרי שגם השינויים שקורים עכשיו, מעשה ידי אדם, מי שישרוד אותם, ישרוד אותם, ומי שלא לא. האבולוציה ממשיכה לפעול.
מצד שני, לגזור שמה שטבעי הוא ההסתגלות לשינוי? הסתגלות היא אמנם התגובה השורדת לשינוי, אבל למה היא טבעית? ואם לא היו שינויים AS SUCH? עדיין היתה אבולוציה.
העדיף שורד. לא המסתגל לשינוי.
בהנתן שינוי, המסתגל שורד_

השינויים הם טבעיים - אבולוציה היא התהליך שבו מינים נכחדים או שורדים עקב שינויים - חלקם טראומטיים ומהירים (הנהר יבש, כל הדו-חיים שחיו בו התייבשו למוות למעט אלו שעקב מוטציה ייחודית מצליחים להטיל ביצים גם בחול יבש, נגיד, או מצב של מוטציה גנטית שמתפתחת בשולי קבוצה מסויימת, מתרבה באין מפריע, ובסוף "מדביקה" את הקבוצה כולה - למשל, צבע עור בהיר יותר), וחלקם איטיים מאד (נניח, תהליך של עשרות אלפי שנים שבו משתנה גודלו של מין מסוים שמשגשג באין טורפים מתאימים בסביבה - וכך מתקבלים מכרסמים בגודל של מפלצות).

אבולוציה, כמו שאני מבינה אותה, היא תהליך של שינוי. ולא העדיף שורד (זה מושג שקשה לי לפרש אותו), אלא ה מותאם שורד - עד בוא השינוי, שאז אכן המסתגל שורד. כלומר, המפתח להישרדות הוא היכולת להתאים את עצמך, אבל לא יותר מדי: יתר-התמחות פירושה, ברוב המקרים, מוות וודאי. זו בדיוק היתה הכוונה שלי כשכתבתי שהמין שלנו משוחרר מקטסטרופות: כושר ההסתגלות שלנו כבר לא תלוי בווריאציות/מוטציות הגנטיות שלנו, אלא בשכל, בתרבות, בטכנולוגיה שלנו (וגם במספרים המרשימים שהגענו אליהם). אנחנו הכי לא-מתמחים שיש.

אני לא מכירה מצב של חוסר שינוי לאורך זמן בטבע. השינוי בוא יבוא, תמיד. גם בנישות קטנות ולכאורה מבודדות לחלוטין (נניח, קרקעית האוקיינוס) - לאורך זמן, חלים שם שינויים. "חיצוניים" (מה שאת קוראת לו "גדולים") או "פנימיים" ("קטנים") - קורים תמיד.

(אגב, ייתכן מאד שזה ההסבר - הפשוט והפחות-מפחיד - לשינויים נצפים במין האנושי עצמו. יש לי תיאוריה פרטית ולפיה ככל שעובר הזמן תינוקות אנושיים צריכים זמן הריון ארוך יותר ויותר, על מנת לשפר את יכולת ההישרדות שלהם (לא במונחים של חודשים אלא של ימים), במובן של הריון ארוך = התפתחות מוחית מיטבית. אבל זו סתם תיאוריה חסרת ביסוס :-))
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אני לא יודעת למה קווין קורא "מין בירידה". אני לא יודעת למה הוא חושב ש"סטייה מהאבולוציה" מסמנת בהכרח "מין בירידה". אני אפילו לא יודעת אם יש, מבחינה לוגית או מעשית, דבר כזה - "סטייה מהאבולוציה". אם יש לנו את המוח הזה, והוא תוצר של ההתפתחות האבולוציונית שלנו, הרי בעצם כל שימוש שנעשה בו גם הוא תוצר לגיטימי של האבולוציה שלנו

הוא מדבר על כך שמין האדם הוא חלק מקהילת החיים, כלומר הוא עוד מין של חיה. יש כללים (חוקי טבע) שחלים על כל קהילת החיים (כל מיני החי), והאדם היחיד שהוציא את עצמו באופן יזום מלציית להם. קויין רואה בזה סימן להיות האדם באופן פוטנציאלי מין בהכחדה. זה לא העניין של המוח, זה עניין הרבה יותר בסיסי - ביולוגי אבולוציוני. זה המוח הוא תוצר אבולוציוני - זה נכון. אבל זה שיש חוקים שכל קהילת החיים חיה על-פיהם והאדם לא (וזה משהו חדש מאוד יחסית להיסטוריה שלו כמין חי) מעורר את השאלות האלה. עבורי - אלה הן שאלות מעניינות ולא קביעות. אבל הן מעניינות מאוד בגלל הכוח שאני מוצאת בסוג הזה של הטיעונים (= חוקי טבע פשוטים)
מורינגה_רותמית*
הצטרפות: 26 פברואר 2006, 09:14

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי מורינגה_רותמית* »

"מין בירידה".
ניסיתי לדמיין...
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

_"מין בירידה".
ניסיתי לדמיין..._

:-D:-D:-D

אבל במבי, איך הוא הגיע למסקנה הזאת? אין תקדים למין שהצליח ל הוציא את עצמו באופן יזום מלציית להם. אז איך מבחינתו זה ברור שזה מין בהכחדה דווקא? הטבע (או האבולוציה) היא לא איזה יישות עצבנית ונקמנית שיום אחד תבוא חשבון עם התלמיד המצטיין שהלך לעשן גראס מהונדס גנטית מיד אחרי שהמציא את החיסון לאבעבועות שחורות. זה ששינינו את כללי המשחק עבורנו לא אומר בהכרח שבסוף יבוא איזה "עונש". כללי המשחק השתנו ואנחנו לא יודעים מה יבוא, אבל עם רוב מה שיבוא, ומה שכבר בא בעבר, בלי קשר למעללנו (כמו למשל שינויי טמפרטורה קיצוניים) - התמודדנו די בסדר.

אגב, אני גם לא מבינה איפה קווין מותח את הקו שאותו אסור לחצות מבחינת "שבירת כללי המשחק" האבולוציוניים. גם פיתוח גרזיני צור כפיצוי על חסרונן של שיניים חדות ולסתות חזקות הוא התערבות גסה במשחק האבולוציוני ששפרה את התזונה של המין האנושי וכך את סיכויי השרידה שלו. גם שפה והיכולת לתקשר (שמצדה משפרת את כישורי הציד הקבוצתיים, ומכאן את התזונה וכו' וכו'). מרגע שאנחנו יוצרים כלים אנחנו מחוץ למשחק. אז למה אצל לקטים זה בסדר להשחיז אבן צור, אבל זה שהחקלאי מחזיק מחרשה זה כבר הרסני למין שלנו? איפה עובר הקו?
אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

ניסיתי לדמיין...
הצלחת?
ניצן_אמ*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אליס, נראה לי ממש כדאי שתקראי את סדרת ישמעאל. התובנות שיבואו ממך שוות לי את ההמתנה...
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אז למה אצל לקטים זה בסדר להשחיז אבן צור, אבל זה שהחקלאי מחזיק מחרשה זה כבר הרסני למין שלנו? איפה עובר הקו?

זה לא זה בכלל. אני אנסה להסביר מתישהו כשיהיה לי יותר זמן, את מה שנראה לי שיש לגביו איזשהו בלבול. בתור אפטייזר ניתן לחשוב על כוח המשיכה והאם יש מין או חפץ על פני האדמה שלא נתון לו. זה הכיוון, משהו שלא נפרט לטכנולוגיה, אלא בסיסי הרבה יותר - וכאן יש את הקשר ל"טבעי" שמדברים עליו ונהנים לסגוד לו או לבוז לו או משהו באמצע, מבלי להבין לפעמים שהוא בפני עצמו משהו שלא אוחז ביקורת כלפי מי שלא מקיים אותו (כלפיי, למשל), אלא פשוט ניצב כמו חוק טבע שיכול לתת רפרנס, נקודת ייחוס, לחיים שאנחנו חיים - מה שלא יהיו ואיך שלא נחיה אותם. זה מה שאני הבנתי לפחות.

זה ששינינו את כללי המשחק עבורנו לא אומר בהכרח שבסוף יבוא איזה "עונש". כללי המשחק השתנו ואנחנו לא יודעים מה יבוא

נכון. לגמרי נכון. אבל בעניין זה לא מדובר על עונש, אלא שוב - אם תקפצי ממגדל בלי מצנח, האם נראה לך שהעובדה שאת נוחתת בתאוצה קבועה אל עבר ה"בום" שבסוף, קשורה לעונש או לכך שאת נתונה לחוקי טבע פיזיקליים קבועים...

בגלל זה ניסיתי קודם לנסח משהו שלא כל-כך הצלחתי - לגבי כך שאני לא רואה באבולוציה תיאוריה.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אליס, נראה לי ממש כדאי שתקראי את סדרת ישמעאל

רק אם אפשר להזהיר מראש שלפחות חלק מאיתנו (אני וכמה חברים) ממש היינו צריכים להתגבר על ה"עלילה" כדי ליהנות מהפילוסופיה והזווית ההיסטורית האלטרנטיבית היפה, מאירת העיניים ומעוררת השאלות.
ניצן_אמ*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני וכמה חברים
גם.
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

אם תקפצי ממגדל בלי מצנח
לי נראה שהאנלוגיה המתאימה היא קפיצה ממגדל עם מצנח, או טיסה במטוס: שימוש בחוקים הבסיסיים של הטבע (אותם חוקי טבע פיזיקליים קבועים) על מנת לעבור על ה"כללים" והמגבלות שהוא לכאורה השית עלינו.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

לי נראה שהאנלוגיה המתאימה היא קפיצה ממגדל עם מצנח, או טיסה במטוס: שימוש בחוקים הבסיסיים של הטבע (אותם חוקי טבע פיזיקליים קבועים) על מנת לעבור על ה"כללים" והמגבלות שהוא לכאורה השית עלינו.

כן, גם. עדיין החוקים פועלים, ועדיין יכולה להיות תקלה במצנח (למשל). הכוונה היתה להמחיש באיזה סוג של חוקים מדובר, שחלים על כל קהילות החיים. במובן האנלוגי - יש מצנחים, יש מטוסים ויש חלליות, הם לא סותרים את חוק הטבע, הם פועלים איתו ומולו. הכוונה היא לבדוק את חוק הטבע מול הניסיונות לגבור עליו. מתי זה עובד ומתי זה לא עובד. אני נתתי את הדוגמא לקפיצה ללא מצנח (גם קווין משתמש בדוגמא הזאת, נדמה לי שבהקשר קצת שונה) בהקשר שאם תיפול לא מדובר בעונש, אלא בהשפעת חוקי הטבע.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

עם רוב מה שיבוא, ומה שכבר בא בעבר, בלי קשר למעללנו (כמו למשל שינויי טמפרטורה קיצוניים) - התמודדנו די בסדר
את בטח לא מתכוונת לתקופות קרח.. (אז למה כן?)
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

בהקשר שאם תיפול לא מדובר בעונש, אלא בהשפעת חוקי הטבע.
אני התכוונתי לאותה אנלוגיה. זה דומה למישהו שהיה מנסה לנבא את גורלך לפני הקפיצה או במהלכה היה יכול לאמר שלפי חוקי הטבע את חייבת להתרסק, כי הוא ישכח לקחת בחשבון את התנגדות האוויר לירידת המצנח, או לא היה מודע לאפשרות כזו. ואני לא מאשים אותו - קשה מאד (בלתי אפשרי, למעשה) לקחת בחשבון את כל הגורמים האפשריים כאשר זו הפעם הראשונה בה הוא עד לארוע כזה.

לכן אני לוקח בערבון מאד מוגבל ניבויים על סמך אותם "חוקי טבע", או אמירות לגבי מסלול "הכרחי" או קבוע מראש.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

שאם תיפול לא מדובר בעונש, אלא בהשפעת חוקי הטבע.

אתה חושב שאם כן תיפול זה בגלל שזה עונש? או בגלל חוקי הטבע? אני לא אומרת חייב להתרסק, אני אומרת שאם תתרסק זה בגלל חוקי הטבע ולא בגלל שקיבלת עונש. הדוגמא הזו שהבאתי מתייחסת לזה.

לכן אני לוקח בערבון מאד מוגבל ניבויים על סמך אותם "חוקי טבע", או אמירות לגבי מסלול "הכרחי" או קבוע מראש.

אלה יותר שאלות מעניינות מניבויים חד-משמעיים כפי שאתה מנסה לצייר אותם. כך לפחות זה עבורי...
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

זה דומה למישהו שהיה מנסה לנבא את גורלך לפני הקפיצה או במהלכה היה יכול לאמר שלפי חוקי הטבע את חייבת להתרסק, כי הוא ישכח לקחת בחשבון את התנגדות האוויר לירידת המצנח.

אבל אני כרגע קופצת בלי מצנח. מה אתה מנבא לי? הדוגמא היא – שוב – לעניין הזה שאם אפול ולא אעוף (ואני כרגע בחרתי לקפוץ בלי מצנח) זה לא בגלל עונש אלא בגלל כוח המשיכה. לזה אתה מסכים?
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

רק כדי להבהיר – חוקי הטבע שקווין מדבר עליהם הם לא כוח המשיכה. כוח המשיכה הוא דוגמא לחוק כזה שחל על כל קהילת החיים. החוקים שהוא מדבר עליהם הם אחרים, אולי לא היה ברור למי שלא קרא את הספרים למה אני מתכוונת. החוקים שאותם מפרים אלה שהוא קורא להם "לקחנים" הם אלה (אני מסכמת, אני לא בטוחה שיהיה ברור למי שלא קרא את הספרים, אבל זה איזשהו "בריף"):
  1. הם משמידים את המתחרים שלהם, דבר שלעולם אינו קורה בטבע. בטבע אין ציד על-מנת להרוג, אלא על מנת לשבוע. יש הגנה על טריטוריה ועל הטרף, יש מינים שגם טורפים את המתחרים על הטריטוריה והמזון, אבל הם אינם צדים על-מנת להרוג. אם המינים היו הורגים זה את זה, מעבר לצרכים של מזון, מין אחד היה שורד בכל רמה של תחרות – החזק יותר.
  2. הם הורסים בשיטתיות מקורות מזון של המתחרים שלהם כדי לפנות מקום למזונם שלהם. בקהילה הטבעית החוק הוא: קח מה שאתה צריך, תעזוב את היתר בשקט.
  3. הם מונעים ממתחריהם גישה לאוכל. בטבע החוק הוא: אתה יכול למנוע ממתחריך גישה לאוכל שאתה אוכל, אבל לא למנוע מהם גישה לאוכל ככלל. האריה מגן על האילה שהוא צד מפני טורפים אחרים, אבל אין לו חזקה על כל העדר. כשהוא מסיים לאכול את מה שהוא צריך, גם אחרים יכולים להשתתף בחגיגה.
מאלה גוזר קווין חוק התקף לכל קהילת החיים: אתה יכול להתחרות במלוא כישוריך, אך אינך רשאי להרוג את מתחריך, להרוס את האוכל שלהם או למנוע מהם גישה לאוכל. אם החוק הזה לא היה מתקיים, רק צורת חיים אחת היתה שורדת בכל רמת תחרות. ואז היו בעולם כמה אלפי מינים ולא כמה מיליוני מינים. המקדם של החוק הזה הוא גיוון ביולוגי. הגיוון הביולוגי הוא התוצאה של מיליוני שנות אבולוציה, אבל יותר מזה – הוא גם המאפשר את קיומן של מיליוני שנות אבולוציה.

מתוך ישמעאל:
"אתולוגים, חוקרי התנהגות בעלי חיים, וכמה פילוסופים שעסקו בנושא, יודעים שבקהילת החיים בפלנטה הזאת יש סוג מסויים של אתיקה – שרק אנחנו לא שותפים לו. זוהי אתיקה מעשית מאוד (אפשר לכנות אותה דרוויניסטית) מאחר שהיא משמשת אמצעי בטיחות ומקדמת את הגיוון הביולוגי בתוך הקהילה. לפי האתיקה הזו שמיישמים כל היצורים בקהילת החיים – אתה רשאי להתחרות מתוך מיצוי יכולתך כולה, אבל אינך רשאי להשמיד את מתחריך או להרוס את מזונם או למנוע מהם גישה למזון... את האתיקה הזאת מפרים אנשי החקלאות הטוטליטרית. אנחנו משמידים את המתחרים שלנו, הוריסים את המזון שלהם, אנחנו מונעים מהם גישה למזון."
שני שבטים ("עוזבים") שכנים יכולים להחזיק מנהגים שונים ומשונים, מבלי שלאחד מהם יראה מתבקש לכפות על השני להכיר ולאמץ את מנהגיו. הכל תוך שמירה על חוקי הטבע שנוסחו קודם – זה לא אומר שאין שמירה על טריטוריה, זה לא אומר שאין אלימות, איומים, חשיפת שיניים וגם הרג לצורך שמירה על טריטוריה או מאבק על מקורות מזון. אבל החוק הבסיסי נשמר – קח מה שאתה צריך, עזוב את השאר

מה הקשר לחקלאות?
המשוואה של החקלאות היא – יותר מזון מכפי שניתן לצרוך

יותר אוכלוסיה. יותר אוכלוסייה

צריך יותר שטח ויותר מקורות מזון. הצורך הזה מביא לכיבוש או השמדת המתחרים (זה לא חייב להיות כך, אם הקהילה היתה מגדלת יבולים בהתאם למספר החברים בה, לא היה צורך בשטחים נוספים לעיבוד).
קיזי_הילדה_הצוענייה*
הצטרפות: 06 אוקטובר 2007, 18:33

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי קיזי_הילדה_הצוענייה* »

אני לא מבינה את כל עולם המושגים הזה. כמובן שאני מסכימה שהתנהלותנו כמין כלפי שאר המינים על הפלנטה מעוררת שאט נפש, אבל אני לא רואה את הטעם שבגיוס מיני "חוקי טבע" להצדקת השמירה על הסביבה. אני לא חושבת שחוקים כאלה קיימים בטבע, בטבע קיימים רק אינטרסים ויכולות. לאף חיה אחרת אין אינטרס או יכולת לעשות את מה שהאדם עושה. כמו כן לאדם יש צרכים רבים יותר מלחיה. האם הצרכים האלו מוצדקים או לא, מוסריים או לא והאם זו הדרך הטובה לספק אותם זו שאלה אחרת. אבל אין בטבע "חוקים" משום שאין שום "תוכנית" או כוונה שעל פיה הוא מתנהל. דברים קורים בדרך מסוימת כי יש אפשרות שהם יקרו. במקרה של האדם האפשרות הזו נובעת ממה שהוא, וממה שהוא מסוגל לעשות.

אני מצטערת על ההודעה המבולבלת, אני מאוד מאוד עייפה... מקווה שפחות או יותר ברור למה התכוונתי.
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

אני הבנתי מה רצית להגיד בדוגמא עם ה"בלי מצנח", אבל אני חושב שהמקרה כאן לא דומה.
למעשה המסקנות המתבקשות הן הפוכות:

הגיוון הביולוגי הוא התוצאה של מיליוני שנות אבולוציה, אבל יותר מזה – הוא גם המאפשר את קיומן של מיליוני שנות אבולוציה.
עם זה קל לי להסכים. אבל אנחנו מעוניינים בהישרדות המין שלנו. המשך התהליך האבולוציוני אומר שהמין שלנו יכחד ואחרים יבואו במקומו. לפי ההגיון של קווין אם אנחנו לא נציית לחוקים, אנחנו נצא מהמשחק האבולוציוני ואז המין האנושי לא יכחד (כפי שהוא לא נכחד בתקופת הקרח האחרונה), בעוד זנים אחרים יכחדו.

ההנחה שדוקא אי-ציות לחוקים יביא עלינו כליה לא נובעת מהחוקים שכתבת. אם אין שום גורם חיצוני ש"יעניש" על הפרת החוקים, אנו רק יכולים להרוויח מהפרתם (כל עוד לא ננהג בטפשות רבה מדי, כמובן).
תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

קשה מאד (בלתי אפשרי, למעשה) לקחת בחשבון את כל הגורמים האפשריים.
לזה התכוונתי, אבל אתה ניסחת טוב יותר :-)
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

למעשה המסקנות המתבקשות הן הפוכות:

לא אתה זה שאמרת ש קשה מאד (בלתי אפשרי, למעשה) לקחת בחשבון את כל הגורמים האפשריים כדי שנוכל להסיק מסקנות?! ההצעה היא, אני חושבת, לנסות לבדוק מונחים חדשים. תפיסה אחרת, הנחות יסוד אלנטנטיביות. להכיר, לחשוב, לבדוק. עזוב אותך מלהסיק מסקנות. אפשר גם סתם לחשוב על הדברים שקווין מעלה לדיון, כדי לראות איפה זה פוגש אותך. לא צריך לשנות כלום בחיים, אלא לתת מקום להיכרות עם רעיונות קצת אחרים.

קווין מעלה לדיון כמה שאלות ומערער על כמה הנחות יסוד שאנחנו כל-כך שבויים בהן, עד שאנחנו לא מודעים בכלל שעשויות להיות שאלות לגביהן. אז אם ה"ערעור" הזה נראה כמו ניבויים הכרחיים, ומסלול ידוע מראש, בוא נעזוב את זה לרגע. אחרי הכל - אנחנו לא קווין, אנחנו סתם אנשים שמתקתקים בבאופן, וטוב שכך. אז בוא סתם נעלה את הדברים לדיון למחשבה, מבלי שיש צורך בגזירת שורה תחתונה. סתם להגות ולחשוב על כמה הנחות יסוד ושאלות שבחרנו להעלות לשיחה. למשל:
  1. העובדה שההיסטוריה הרשמית שלנו (=מין האדם) מתחילה לפני כ 10,000 שנים, בעוד שמין האדם קיים כ 3-5 מיליון שנים. האם יש לזה משמעות שכל מה שלפני ההיסטוריה הרשמית מסווג כפרה-היסטוריה? מה המשמעות של זה אם קיימת? מה היחס שלנו להיסטוריה הזאת, של לפני ההסיטוריה הרשמית. האם מעניין אותנו להכיר אותה בגלל הפן האקדמי-מחקרי, או שיכול להיות לנו עניין להכיר אותה גם מעבר לזה?
  1. האם אנחנו מקבלים את זה מין האדם הוא חלק מקהילת החיים? האם נראה לנו הגיוני שחוקי הטבע לא חלים עליו בחלקם? האם לעובדה שככה נדמה לנו יש משמעות? אולי אנחנו צודקים והאדם הוא לא עוד מין אלא מין ייחודי שחלק מחוקי הטבע אינם פועלים עליו? מדוע אנחנו מקבלים כמובן מאליו את המשוואה האבולוציונית של בהתחלה היה מרק קוסמי, ואז היו מולקולות, ואז משכפלים, ואז גנים, ואז חד-תאים, ואז דו-חיים, ואז יונקים ואז הגיע הבנאדם, ושם בעצם נעצרה האבולוציה, כי האדם הוא שיא האבולוציה (וסליחה אם התהליך שתיארתי כאן לא מדוייק במונחים, הכוונה היא לכך שהאדם מוצב כפסגת האבולוציה). האם כדאי לשים לסיפור הזה שבו הדרך שבה אנחנו מתארים את הבריאה מסתיימת בקיומו של מין חי שנקרא אדם.
זה לבינתיים, שאלות, לא מסקנות (ויש עוד)
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אני לא מבינה את כל עולם המושגים הזה

קיזי, ההצעה היא להכיר אותו. אח"כ לבדוק אם מבינים או מתחברים :-)
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

אולי אפשר גם להוסיף שכל השאלות האלו יוצאות מתוך הנחה או אבחנה שלמרות כל ההתקדמות האנושית לסוגיה (עם או בלי מרכאות), והדרכים לפתור את הבעיות, מטכנולוגיה ועד אמנות , המין האנושי לא יודע איך לחיות. כלומר, אנשים מרגישים שמשהו כאן לא עובד. ברמה אישית, חברתית ועולמית. ההיפך.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אני מבינה מההודעה שלך שאת שולחת אותי לקרוא את הספרים ואחר כך להגיב ואני מקווה שתביני אותי אם אומר לך שאני לא מתכוונת לקרוא את סדרת ישמעאל, זה פשוט לא מושך אותי כי אני כבר רואה פחות או יותר מהי תפיסת העולם שמצטיירת שם (חוץ מזה בזמן המועט שיש לי לקרוא אני מעדיפה לקרוא דברים אחרים: )).

איזה תגובה משונה. אם את לא רוצה – אל תקראי. אבל למה את חושבת שלי יש זמן לסכם עבורך שלושה ספרים שכתובים בתמציתיות ובפשטות, שעושים יופי את העבודה, מבלי שאני אשב עכשיו כמה שעות כדי לסכם את הדברים באופן מוצלח מספיק, כדי שאת תוכלי להגיב למשהו שלא קראת? זה בעברית, זה מיועד גם לאנשים עם מוח שקשוקה כמוני שמכורים לספרי מתח, וזה פורש בצורה מאוד פשוטה ונהירה את הרעיונות שעליהם דנים כאן. את רוצה לדון מבלי שקראת? בבקשה. אבל אני לא רוצה לסכם עבורך את הרעיונות האלה במילים שלי. הבאתי קצת על קצה האצבע, ואת יכולה להתייחס לזה, אבל כמי שכן קראה את הספרים אני יכולה לומר לך שחבל, כי הסיכום שלי הוא על קצה המזלג, ועל-מנת לקיים דיון קצת יותר מעמיק כדאי דווקא להכיר את הרעיונות עצמם. הם לא סתם ארוזים בתוך ספר, יש להם הקשר (ואני לא מדברת על ההקשר העלילתי הפשטני), יש להם בניה יפה, והם לא קשקוש שחוזר על עצמו, שמישהו צריך אח"כ לחלץ ממנו כמה שורות כדי שאת תכולי לדון, ברעיונות שממילא את לא פתוחה לקרוא. אני לא מדברת על להבין או להתחבר אל הרעיונות, אלא לקרוא ולהכיר אותם. את הזמן המועט שיש לי (האמת, יש לי דווקא די הרבה זמן פנוי) אני מתכוונת להקדיש דווקא לדברים אחרים, ולא לסיכום הספרים האלה עבורך. תראי, גם אני לא אוהבת לקרוא ספרי תיאוריה באנגלית, למשל. ומסתפקת במה אנשים אחרים כותבים כדי להכיר את הרעיונות. אבל אם איזשהו רעיון לא נהיר לי עד הסוף, אני באמת לא יכולה לבוא בטענות לאנשים שקראו את הספר, ולא מצליחים או לא רוצים לסכם עבורי את המידע. ואם אני באה בטענות – מבחינתי זה פויה בשבילי וכדאי לי חשוב על דרך אחרת לנהל דיון מבלי לקרוא את הספרים, אם זה באמת ממש לא מתאים לי. שוב – אלה ספרים בעברית, פשוטים מאוד, בהירים מאוד.

כפי שכבר אמרתי, אני לא מסכימה עם הדרך הזו להסביר ולפרש את המציאות, ולא עם העובדה שקיימת בעייה

אם אין בעיה, ואת לא מסכימה עם הדרך לפרש את המציאות – אז את בעצם רוצה לשכנע גם אותי (למשל) שאין בעיה ושאני צריכה לפרש את המציאות כמוך? בסדר. אני פתוחה לזה. אני לא מציעה לך לשנות את הדרך שאת מפרשת את המציאות, אני מציעה לך להכיר עוד דרכים לפרש את המציאות. אם את לא רוצה, לא צריך. אני לא מנהלת כאן קמפיין, אלא שיחה...
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

בכל מקרה, אם יש לך שאלות קונקרטיות לגבי הרעיונות שאת קוראת כאן מבלי לקרוא את הספרים, את יכולה לשאול. זאת לדעתי דרך דווקא ממש טובה לנהל דיון מבלי לקרוא את החומר התיאורטי. כלומר – להעמיד שאלות, להעלות ביקורת ולנהל דיון. לכתוב שורות תחתונות כמו – אני לא מבינה ואני לא מתחברת, מבלי לנסות לשאול כדי להבין יותר לעומק את הדברים – לדעתי זה פספוס. אני כותבת את זה מהמקום שלי, של אחת שמתעצלת לקרוא הרבה דברים מסובכים. אז אני שואלת.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אבל אין בטבע "חוקים" משום שאין שום "תוכנית" או כוונה שעל פיה הוא מתנהל. דברים קורים בדרך מסוימת כי יש אפשרות שהם יקרו.

זאת בדיוק כל מהותה של האבולוציה. יש המון אפשרויות לאיך הדברים יקרו באופן אקראי. מבחינת האפשרויות – יש אינסוף. למה אנחנו רואים דווקא את מה שאנחנו רואים היום? כי זה התוצר האבולוציוני הכללי – של כל מערכת הטבע – הכי טוב (מבחינה הישרדותית של כלל הפרטים המרכיבים את הטבע) שהיה יכול לקרות בתנאים האלה. לטבע כן יש חוקים ונטיות קבועות (למשל, סתם בשביל הדוגמא המהממת והאסתטית – של פרקטלים). העולם הוא תוצר קסום של אבולוציה של מיליוני שנים של ניסוי וטעיה, של פאשלות שהפכו להצלחות, ושל הצלחות שהפכו לפאשלות. המבחן היחיד הוא מבחן השרידות. לדעתי – זה קסם, וזה יפה. הדיון כאן, בין השאר, הוא על מקומו של האדם בתוך הקסם הזה. האם הוא חלק ממנו, או שהוא נוצר רק כדי ליהנות ממנו?
דלית_ב*
הצטרפות: 18 נובמבר 2005, 17:43
דף אישי: הדף האישי של דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

במבי ק, איזה כיף לקרוא את דבריך! תודה @}
צל_הימים*
הצטרפות: 15 אוקטובר 2007, 09:20

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי צל_הימים* »

אני די חדש בעסק הזה, אך בכל הדיון סביב אקראיות וחוקיות בטבע, האם המסקנה המתבקשת אינה שהאחריות חוזרת אלינו? הטבע מטביע, וגם מחייה. פועל באקראי וגם בחוקיות. ואנחנו עומדים לנו כאן, בין שמיים וארץ וצריכים לקבל החלטות. לפי הבנתי, הקו המנחה הוא, מה אני עושה כדי שהחיים יהיו טובים יותר?

המודעות האקולוגית (וגם הגדרתה) אינה בעיני אמונה, תפיסת עולם, אידיאולוגיה, עמדה פוליטית... היא תוצר לוגי , תכלס', של המציאות. אם אכן זיהינו קשר בין תיעוש ועיור לבין נזקים סביבתיים, בריאותיים ונפשיים, אז האם לא מתבקש על פי הגיון צרוף לעשות משהו בנידון?
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

אין לי זמן, אבל אני חייב להגיב. אז בקצרה:

האם יש לזה משמעות שכל מה שלפני ההיסטוריה הרשמית מסווג כפרה-היסטוריה
לפי הידוע לי, תחילת ההיסטוריה מזוהה עם הופעת הכתב. כלומר, עם ההיווצרות של זיכרון אנושי החיצוני לאורגניזם. לדעתי, זה קרה הרבה אחרי המעבר לחקלאות ותוצאותיו החברתיות. (האינקא בדרום אמריקה, חלשו על אימפריה שהקיפה רבע יבשת ונוהה באופן ריכוזי ומדוקדק, בלי שהםהגיעו להמצאת הכתב או הגלגל).
מה המשמעות של זה אם קיימת?
ההתחלה של יצירת זיכרון כלל-מיני שאינו גנטי. אנחנו המין היחיד שיכול להעביר ולאגור מידע לאורך אלפי שנים - אחד מהדברים העיקריים שמבדילים את מין האדם משאר המינים על הכוכב.

האם נראה לנו הגיוני שחוקי הטבע לא חלים עליו בחלקם?
ברור שחוקי הטבע חלים עלינו. לכן אנחנו משתמשים במצנחים - ושורדים בנסיבות שללא הטכנולוגיה לא היינו אמורים לשרוד בהם.

הגיע הבנאדם, ושם בעצם נעצרה האבולוציה, כי האדם הוא שיא האבולוציה.
לא, פשוט האדם יכול להסתגל לסביבתו בתי לעבור שינויים גנטיים. למשל: האינואיט לא היו צריכים לגדל פרווה כדי לשרוד בקוטב, ואנחנו לא צריכים לפתח טלפיים מתאימות כדי לשרוד באזורים שונים ובתנאי אקלים שונים. המין האנושי עדיין עובר אבולוציה - אבל לא אבולוציה גנטית.

האם אנחנו מקבלים את זה מין האדם הוא חלק מקהילת החיים?
מהאמור לעיל, מין האדם הוא מאד יוצא דופן בקרב קהילת החיים.
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

אבל אני כרגע קופצת בלי מצנח

לא, את לא :-)

את לא נמצאת בלי המצנח גם לרגע אחד: המצנח הוא התושיה האנושית שלך, התשובה האנושית שלך למצב שבו את לא יכולה לעוף אבל רוצה: טכנולוגיה ותושיה - אלו ה"טופרים והניבים" הטבעיים שלך. זה לא אומר שאנחנו "יצאנו" מהחוקים או שינינו את החוקים. כולם עדיין מצייתים לכוח המשיכה. אנחנו פשוט משתמשים בכלים שמאפשרים לנו (ולציפורים) לנוע אתו ולא נגדו. אחרי שקראתי את הדוגמה שלך אני חושבת שהבנתי (ועוד מעט גם אתייחס ספציפית לציטוט שלך מקווין) שהתפיסה שלנו של "החוקים" ו"שבירתם" היא מאד מאד שונה. זה שיש מצנחים לא אומר שאנחנו לא מצייתים לכוח המשיכה; זה שיש חיסונים לא אומר שאנחנו לא מכירים במגפות. אגב, גם זה שיש לנו מחרשות לא אומר שמחרשות הן מה שגרם לנו להרוג האחד את השני. כאמור, ציידים -לקטים הרגו האחד את השני מתוך מטרה ברורה ומיידית להשמיד מתחרים, ואת זה עשו ציידים-לקטים, לא "לקחנים" (מושג שעוד אתייחס אליו).
נק' המוצא שלנו היא ציות לחוקים - כי מציאת "פתרון" להם לא מאפשר דרך אחרת.

אגב בנושא קריאת ישמעל. אני די עם קיזי פה, ובאמת שאין לי כוונה להעליב, את יודעת @}, אבל כמה הנחות יסוד שאנחנו כל-כך שבויים בהן_ זה משפט שמעלה לי את הסעיף ומוציא לי כל חשק לקרוא. אם דניאל קווין מתבטא כך (וכנראה שכן, כי קראתי את הציטוט שלך ויש שם טכניקת כתיבה מאד מעצבנת - (_אתולוגים, חוקרי התנהגות בעלי חיים, וכמה פילוסופים שעסקו בנושא, יודעים שבקהילת החיים בפלנטה הזאת יש סוג מסויים של אתיקה - לא, הם לא "יודעים" שום דבר שכזה, הם אולי מתווכחים על זה, הם חוקרים את זה, אבל להגיד שזה קיים בוודאות, כולם "יודעים" ורק קווין הצליח להסיק מכך חוקים אוניברסליים והיסטוריה אלטרנטיבית ומומצאת לחלוטין, זו גם הטעיה חד משמעית, גם שטות, וגם כתיבה יהירה באופן בלתי נסבל). מן הסתם אני אקרא את ישמעל יום אחד, אבל אני רוצה לבוא בראש פתוח, ואם אקרא אותו עכשיו, יקרה לי מה שקרה לי אחרי שקראתי את הובסבאום: נגמלתי מהיסטוריה מרקסיסטית לתמיד. בקיצור, אולי בקיץ, כשאחכה לפפריקה שתצא כבר, הגברת :-)

ועכשיו לטיעון:

העובדה שההיסטוריה הרשמית שלנו (=מין האדם) מתחילה לפני כ 10,000 שנים, בעוד שמין האדם קיים כ 3-5 מיליון שנים. האם יש לזה משמעות שכל מה שלפני ההיסטוריה הרשמית מסווג כפרה-היסטוריה? מה המשמעות של זה אם קיימת? מה היחס שלנו להיסטוריה הזאת, של לפני ההסיטוריה הרשמית. האם מעניין אותנו להכיר אותה בגלל הפן האקדמי-מחקרי, או שיכול להיות לנו עניין להכיר אותה גם מעבר לזה?

ההיסטוריה הרשמית שלנו לא "מתחילה" לפני 10K שנה, ואם קווין אומר לך שזה מה שאומרים לאנשים בפקולטות להיסטוריה, אז הוא מעולם לא ביקר שם. הדבר היחיד שמבדיל בין היסטוריה לפרה-היסטוריה הוא המתודה המחקרית, משום שחקר ההיסטוריה נסמך על עדויות כתובות וארטיפקטים, ואלו מתחילים להופיע בכמויות שמאפשרות ניתוחי טקסט רק לפני 10K שנה. זה לא אומר שאנשים "לא התעניינו" בפרה-היסטוריה או שפרה היסטוריה "קיימת" כתחום מחקרי על מנת שנוכל להתעלם ממנו. יותר מכך: היכולת למצוא (ולהבין) ממצאים פרה-היסטוריים פשוט לא היתה קיימת עד לא מזמן, וכך יש לחקר ההיסטוריה ייתרון של מאות שנים על חקר הפרה-היסטוריה. ואגב, אין שום סיבה להכיר שום דבר מהפן האקדמי-מחקרי בלבד, לא היסטוריה ולא פרה-היסטוריה ולא ספרות ולא פילוסופיה ולא חקר תאים עובריים: לכולן יש השלכות על האופן שבו אנו תופשים את עצמנו. אני פשוט לא מבינה את הרמיזה המובלעת של קווין כאן - האם הטענה היא שהאקדמיה האטומה התעלמה מהפרה-היסטוריה כי לא היה לה נוח עם הממצאים (מה שקורה עם כל מחקר היסטורי שני פחות או יותר), כי זה לא ברדאר הענין שלה (כן, וכך גם ננו-טכנולוגיה עד לפני עשרים שנה, אבל אף אחד לא חושב לטעון שיש כאן איזו אמת גדולה וחבויה על עצמנו שאנחנו מתאמצים להסתיר או להתעלם ממנה)? מה עמדתו בדבר העובדה שאת רוב המסקנות שלו לא ניתן לעגן בשום ממצא מוסכם?

האם אנחנו מקבלים את זה מין האדם הוא חלק מקהילת החיים? האם נראה לנו הגיוני שחוקי הטבע לא חלים עליו בחלקם? האם לעובדה שככה נדמה לנו יש משמעות? אולי אנחנו צודקים והאדם הוא לא עוד מין אלא מין ייחודי שחלק מחוקי הטבע אינם פועלים עליו? מדוע אנחנו מקבלים כמובן מאליו את המשוואה האבולוציונית של בהתחלה היה מרק קוסמי, ואז היו מולקולות, ואז משכפלים, ואז גנים, ואז חד-תאים, ואז דו-חיים, ואז יונקים ואז הגיע הבנאדם, ושם בעצם נעצרה האבולוציה, כי האדם הוא שיא האבולוציה

כאמור, לא נראה לי שיש מדען/חוקר/פליאונטולוג אחד שיגיד לך שהאבולוציה "נעצרה" אצלנו או שהאדם הוא שיא האבולוציה. את התפיסה הזו את יכולה למצוא אצל אנשים דתיים שמקבלים את תורת האבולוציה כפרשנות מודרנית לתנ"ך. אלו היו גישות שהחזיקו בהם מדענים אדוקים בתחילת המאה ה-20, אבל אני אתרשם מאד אם תמצאי לי ציטוט כזה מפי חוקרים לא-דתיים בני-זמננו. נהפוך הוא; כיום חוקרים מקדישים זמן רב על מנת להבין באילו אופנים האבולוציה ממשיכה לפעול על המין האנושי. בתגובה הבאה שלי אני אשתדל להתייחס למה שכתבת שקווין אומר לגבי "יציאה מהחוקים". אבל הטענה שכיום אנחנו מאמינים שהאדם הוא "שיא" האבולוציה או שהוא "יצא" מהאבולוציה היא טענת-רפאים, ולא פלא שקל לצאת כנגדה - מי יגן על שטות כזאת? אגב, מה שעולה לי כאן זה דפוס, שבו קווין שם בפי חוקרים טענות שהוא רוצה להתמודד אתן, אבל כל קשר בינן לבין המציאות המחקרית הוא קלוש. בדיוק כמו בדוגמה הקודמת, שבה חוקרים "יודעים" משהו שהוא רוצה להסתמך עליו (ובעוד אגב, יש לו מראי מקום?).
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

ולטיעון המקורי :-)

_מאלה גוזר קווין חוק התקף לכל קהילת החיים: אתה יכול להתחרות במלוא כישוריך, אך אינך רשאי להרוג את מתחריך, להרוס את האוכל שלהם או למנוע מהם גישה לאוכל. אם החוק הזה לא היה מתקיים, רק צורת חיים אחת היתה שורדת בכל רמת תחרות. ואז היו בעולם כמה אלפי מינים ולא כמה מיליוני מינים. המקדם של החוק הזה הוא גיוון ביולוגי. הגיוון הביולוגי הוא התוצאה של מיליוני שנות אבולוציה, אבל יותר מזה – הוא גם המאפשר את קיומן של מיליוני שנות אבולוציה.

מתוך ישמעאל:
"אתולוגים, חוקרי התנהגות בעלי חיים, וכמה פילוסופים שעסקו בנושא, יודעים שבקהילת החיים בפלנטה הזאת יש סוג מסויים של אתיקה – שרק אנחנו לא שותפים לו. זוהי אתיקה מעשית מאוד (אפשר לכנות אותה דרוויניסטית) מאחר שהיא משמשת אמצעי בטיחות ומקדמת את הגיוון הביולוגי בתוך הקהילה. לפי האתיקה הזו שמיישמים כל היצורים בקהילת החיים – אתה רשאי להתחרות מתוך מיצוי יכולתך כולה, אבל אינך רשאי להשמיד את מתחריך או להרוס את מזונם או למנוע מהם גישה למזון... את האתיקה הזאת מפרים אנשי החקלאות הטוטליטרית. אנחנו משמידים את המתחרים שלנו, הוריסים את המזון שלהם, אנחנו מונעים מהם גישה למזון."
שני שבטים ("עוזבים") שכנים יכולים להחזיק מנהגים שונים ומשונים, מבלי שלאחד מהם יראה מתבקש לכפות על השני להכיר ולאמץ את מנהגיו. הכל תוך שמירה על חוקי הטבע שנוסחו קודם – זה לא אומר שאין שמירה על טריטוריה, זה לא אומר שאין אלימות, איומים, חשיפת שיניים וגם הרג לצורך שמירה על טריטוריה או מאבק על מקורות מזון. אבל החוק הבסיסי נשמר – קח מה שאתה צריך, עזוב את השאר
מה הקשר לחקלאות?
המשוואה של החקלאות היא – יותר מזון מכפי שניתן לצרוך

יותר אוכלוסיה. יותר אוכלוסייה

צריך יותר שטח ויותר מקורות מזון. הצורך הזה מביא לכיבוש או השמדת המתחרים (זה לא חייב להיות כך, אם הקהילה היתה מגדלת יבולים בהתאם למספר החברים בה, לא היה צורך בשטחים נוספים לעיבוד)._

שוב סליחה במבי, ממה שידוע לנו על חיי הלקטים הטיעון הוא הפוך לחלוטין. את הרעיון המבריק של הרג המתחרים לא המציאו החקלאים. יותר מכך , חקלאות פירושה, בשלביה הראשונים, פחות תזונה פחות ניידות, פחות יכולת להרוג אוייבים או להגן מפניהם. ציידים-לקטים לא חיו בהרמוניה בגן עדן של שלום שבו יש לכולם גישה למשאבים שווים כל הזמן. הם נלחמו תמידית על גישה למשאבים (בעיקר באזורי מחייה קשים, שם נלחמו על גישה למזון ולמים. באזורי מחיה "קלים" יותר - גישה לנשים ול"פרסים" אחרים כמו קישוטים, צדפות, חומרים נדירים), וכאמור - לעיתים קרובות מדי, התוצאות של הלחימה הזאת היו מזעזעות. לא החקלאות המציאה או אפילו החריפה את ה"יציאה" מ"חוק הטבע" של אי-השמדה. אני מצטערת שאני חוזרת על עצמי, אבל כל הרעיון של "עוזבים" שנותנים האחד לשני לחיות בשקט יחסי ("קח מה שאתה צריך ועזוב את השאר") הוא חסר כל ביסוס עובדתי. אם ישנן עובדות, הן מצביעות על ההיפך המוחלט. לאנשים, גם "עוזבים", יש צרכים בלתי נגמרים. משאבי הטבע הם מוגבלים (הקמ"ר הדרוש לתזונה של שבט בגודל של כ-25 אנשים הוא די מפתיע), ואם הם יחסית בשפע - הם ימצאו משהו אחר להלחם עליו. אין לקווין שום דרך לבסס את התיאוריה הנחמדה על הטובים והרעים בגן העדן שלו על עובדות. "עוזבים" נלחמים על מנת להרוג בדיוק כמו חקלאים.

את האתיקה הזאת מפרים אנשי החקלאות הטוטליטרית. אנחנו משמידים את המתחרים שלנו, הוריסים את המזון שלהם, אנחנו מונעים מהם גישה למזון

זה תיאור נפלא של מצב העניינים בעת המעבר לחקלאות (ענין של אלפי שנים), אבל בעיקר מכיוון הלקטים ביחס לחקלאים.
חקלאות היא אורח-חיים שיתופי לא פחות מציד. היא מחייבת (מחייבת!) שיתוף פעולה שלומני בין שבטים (כפרים), פשוט בגלל העובדה שכל זוג ידיים נדרש לעבודה תובענית ומפרכת, והאנשים הופכים יקרים מכדי להקריב אותם במלחמות אידיוטיות. אם ניתן לגדל את המשאבים, הרי שההגיון במלחמה על משאבים פוחת. הוא כמובן לא פוחת עבור מי שנשאר צייד-לקט; עבורו, פשיטה על התיישבות חקלאית, הרג הגברים, חטיפת הנשים ובעיקר לקיחת התבואה שנאספה היא יופי של פעולה שמשלבת ציד עם לקט. וזה היה גורלן של רוב ההתיישבויות הכפריות - פשיטות אינסופיות מצד העוזבים שלכאורה מצייתים לחוקים כלשהם באשר לאויבים (וכמובן גם מתושבי כפרים אחרים, אבל הם פגיעים בדיוק כמוהם למתקפת-נגד, בהיותם נייחים גם כן, ולכן מן הסתם יחשבו פעמיים לפני שיקריבו ידיים עובדות למבצע שכזה).

התבססות החקלאות כאורח חיים היה ענין של מאות ואלפי שנים, שבהן החקלאים לא נהנו ממזון עודף. החקלאות לא היתה זכיה בלוטו שהפכה את החקלאים לעשירים שבעים בין לילה. ברוב המקרים היא לא דחקה הצדה ציד ולקט אלא היתה שילוב של כל הנ"ל עם דגש על עיבוד אדמה. היא לא נולדה "טוטליטרית" (מה זה הביטוי הזה?), היא לא המציאה את רעיון הכיבוש והשמדת המתחרים אלא קיבלה אותו, בירושה חוקית, מאורח החיים הלקטני הקודם שלה. אין שום הוכחות לעליה במס' המתים במלחמות עם התבססות החקלאות: להיפך. מכל מה שידוע לנו, וככל שהחקלאות ה"טוטליטרית" מתפשטת אחוז המתים בסכסוכים מכל סוג יורד באופן דרסטי.

זה מן הסתם לא קרה מסיבות של "מוסר", אבולוציוני או אחר. לא ניתן להוכיח או לשלול מוסר שכזה אצל בני האדם הקדומים. אבל מענין לחשוב שהרג לשם הרג הפך לרעיון מגונה מאד בחברה החקלאית, לקחנית, טוטליטרית ונצלנית דווקא. שהחברה הזאת הקדישה מקום גדול יותר ויותר לגינוי, שלילה וענישה של הרג שאינו הגנה עצמית, וככל שארגונה החברתי הפך מורכב יותר, בחרה למצוא פתרונות מוסריים מעניינים לשאלת המלחמה בכלל.
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

בר עדש, הוספתי לפני שראיתי מה כתבת (מכירים את לקח הריפרוש? :-))

לכל מי שאין לו כח לקרוא את המגילה שלי, בר עדש תמצת אותה מראש באלגנטיות ;-)
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

אליס, ככל שאני קוראת את דבריך, אני תחת הרושם שאת רואה בימנו אנו, תקופה רומנטית אידיאליסטית, מוזר לי קצת.

השינויים הם טבעיים
מממ. תלוי איך את מגדירה שינוי טבעי. האם עקירת כמה קמ"ר של יער גשם ביום, במשך כמה עשרות שנים הוא "שינוי טבעי"?
האם הכנסת כמויות ענק של פסולת נפט לים היא "שינוי טבעי"?
האם כיסוי שטחי ענק במרבדי בטון מלט ואספלט היא "שינוי טבעי"?
האם הקמת סכרי ענק על נהרות ענק, היא "שינוי טבעי"?
אין טעם להשוות את מעשנו לאסונות טבע "רגילים" אלא יותר לאירועים כלל עולמים גלובליים מתמשכים, בעלי אפקט מצטבר שאין לי מושג אם אי פעם קרו.
השינויים שחלים היום בעולם הם מ"טבע" אחר לגמרי ממה שמכירות כל צורות החיים כולל בני אדם.
ברור שטבעי שיש שינויים אלא שעד כה "הטבע" התמודד עם שינויים שונים לחלוטין ממה שהחברה שלנו מייצרת מדי יום ביומו. אין ספק שהכל יהיה בסדר, השאלה היחידה שמעניינת אותי, היא מה תהיה איכות החיים של ילדי ונכדי בעולם המזוהם והרעיל שאני מייצרת להם.
אז לא משנה "טבעי" או "לא טבעי" אלא האם נוכל להתמודד עם השינויים שאנחנו יוצרים ואיזה מן חיים יהיו לאלו שישרדו.

אם מאמינים שאנחנו חברה במצב משבר אקולוגי (ובהחלט מותר להתווכח על זה, ושהילדים שלנו יענו על השאלה במקומנו), כל מקור מידע, השראה, תובנות, ראוי בעיני להבחן ויפה שעה אחת קודם.
אני חושבת שאין כאן מי שמאמינה שאורח חיים של ציידים-לקטים הוא מושלם מאיזושהיא מבחינה, כמו ש(היה) נדמה לי שאף אחת לא חושבת שהחברה המערבית המודרנית היא מופת של משהו.

אבל מענין לחשוב שהרג לשם הרג הפך לרעיון מגונה מאד בחברה החלקאית, לקחנית, טוטליטרית ונצלנית דווקא
הרעיון מגונה, אבל היישום מוערך. אחד הסממנים היותר נפוצים של לקחנות היא יומרה שאינה מתממשת במציאות. אז ההרג הופך סמוי יותר, כמו שאפשר לראות בארצות עולם שלישי נכון להיום.
הורגים, אבל לאט ובשושו ותוך הפרכת סיסמאות "קידמה" לאויר.
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

ודיברתי על הרג של בני אדם. הרג של צורות חיים אחרות נעשה בגלוי ובמופגן ובאמצעים בעלי אפקט קטלני ביותר והוא מושא לגאווה גדולה על המוצרים הנהדרים שבזכותם אפשר להפוך עוד ועוד אנרגיה מתכלה לבשר אדם וליצורים תומכי אנשים, על חשבון כל השאר, ולעזעזל הרעלים, תוך תקווה ואמונה בלתי מבוססות ש"ביטול" המגוון עליו מבוססת היציבות "בטבע" יעבור בשלום לנצח.
ציידים לקטים לא פעלו באופן מכוון כנגד כל יצור חי שאינו תורם להם מבחינה מסחרית, זה הכל, אלא שכרגע, לעומתינו, זה ממש הרבה.
צל_הימים*
הצטרפות: 15 אוקטובר 2007, 09:20

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי צל_הימים* »

אליס, טיעוניך המפריכים את אידיליית הלקטות הינם מאירי עיניים. אני לא יכול לסתור אותם מפאת בורות בתחום, אז אני נשאר עם הצרבת...
ולמרות כל זאת, אני חושב שבתחיית הלקטות המודרנית יש טעם רב (אני תמיד מבלבל בין עלי הרוקט לעלי חרדל).

<סתם לא ממש קשור, חשבתי על "תחיית המיים הזכים עש קרידנס >

אז נכון להפריך טיעונים "רומנטיים" (אני מבין שיש מחלוקת סביב פירוש מונח זה), אך יש להזהר מלשפוך את התינוק עם המים (שנולד בבית).
אני חושב שמצדדי הלקטות מוכנים לקבל טיעון הגיוני מול אמירות "רומנטיות", אך נפגעים בטיעונים שיש בהם טעם נלווה של כיסוח ושלילה מוחלטת. מה שאנחנו מנסים לעשות (אתם מרשים לי לומר "אנחנו"?) הוא להגיע לסינתיזה. אנו מלקטים רסיסי מידע מארבעת הרוחות בניסיון לענות לשאלה המרכזית, "מה נכון?".
בתהליך איסוף המידע הזה, ועבור אחרים ממש מחקר, אחדים מאיתנו עלולים לומר דברים שלא עולים בקנה אחד עם המתודה המדעית או מה שנתפס כ- common sense . כמו כן, יש המתחברים לתפיסות שמקובל להגדירן כמיסטיות. האם ניתן לנהל דיון מדעי עם אדם שחווה "חיבור פנימי"? האם ניתן לשלול חוויה כזו ואת השלכותיה? (בינתיים אני רואה שהתייחסת לזה ב- האם זה מוסרי לגור בצמוד קרקע .

בקיצור, דיון ענייני - כן ; ביקורת על עמדות "היריב" - בעדינות.
נורה_קטנה*
הצטרפות: 03 יולי 2007, 18:31

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי נורה_קטנה* »

_מממ. תלוי איך את מגדירה שינוי טבעי. האם עקירת כמה קמ"ר של יער גשם ביום, במשך כמה עשרות שנים הוא "שינוי טבעי"?
האם הכנסת כמויות ענק של פסולת נפט לים היא "שינוי טבעי"?
האם כיסוי שטחי ענק במרבדי בטון מלט ואספלט היא "שינוי טבעי"?
האם הקמת סכרי ענק על נהרות ענק, היא "שינוי טבעי"?_

אני חושבת שכל אלה טבעיים מאוד. הבעיה היא במימדים. בכמות. בגודל.
אני חושבת, ואולי אני טועה, אבל כיום, בגודל האוכלוסיה הנוכחי גם אורח החיים הכי אקולוגי שאפשר להעלות על הדעת הוא הרסני, פשוט מפאת המימדים.
כל פעולה הרסנית כלפי הסביבה היא כטיפה בים כשהיה מדובר באוכלוסיה קטנה. ובאוכלוסיה בגודל הנוכחי להיפך.

אני מתחילה לפנטז על פתרון שיבוא מהחלל או בחלל (פלנטה חדשה).
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

מיזושהי סיבה אני לא יכולה לכתוב בעברית בבאופן, אז אני כותבת דרך האאוטלוק. ככה שזו לא תגובה עניינית או ארוכה. חבל – יש לי מה לכתוב, אבל אין מצב באנגלית. מקווה שמתישהו זה יסתדר (בינתיים, עשו טובה, תעזבו את המצנח. אני לא השתמשתי בזה כאנלוגיה, אלא כדוגמא פשוטה להבהרה שאין תפיסה של שכר-ועונש אלא תפיסה של חוקי-טבע,שעליה ניתן לדון, לבקר וכל מה שנרצה... וגם שלא צריך לכעוס על קווין בגללי, יכול להיות שאני חוטאת לדבריו או לכוונותיו, אני כותבת הרי מה שאני הבנתי ומה שאני זוכרת. ועוד חוצמזה אחד – מבחינתי הרעיונות בספרים שלו הם מעניינים ומקוריים, מה שלא אומר שהם לא נתונים לביקורת או שאין רעיונות אחרים מעניינים לא פחות. ההצעה היא בסך הכל הכיר את הרעיונות ואז לבקר אותם).
ניצן_אמ*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני מתחילה לפנטז על פתרון שיבוא מהחלל או בחלל (פלנטה חדשה).
ישמעאל שלי :-P
שמישהי תגיד מילה? אני עם |יד1|
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

הי תמי,
כתבת שלומבורג אומר שיש הטייה לכיוון של נבואות חורבן, בגלל כל מיני סיבות. על פי הנתונים הקיימים, המצב משתפר בהתמדה והוא לא גרוע כמו שמציירים אותו.
על זה בדיוק דיברתי. היחידים שאומרים את זה הם פחות או יותר לומבורג ומנכ"ל אקסון-מוביל. בינתיים, מי שמקשיב לדברים האלה רק שומע עוד ועוד נתונים על איך ש"תחזיות החורבן" מתממשות הרבה יותר מוקדם ממה שחשבו, ואיך שמצטרפות אליהן התמוטטויות אקולוגיות בלתי צפויות לחלוטין. (מישהו רוצה ap]סלמון on re us[/po]/disappearing salmon למשל? סתם דוגמה מהשבוע. לא רוצה לדבר על דברים מדכאים ממש, אז אני אשתוק לגבי כל השאר.)

אליס,
המין שלנו משוחרר מקטסטרופות
גם אני חושבת שהומו ספיאנס לא ייכחד בקרוב, אבל זה לא אומר יהיו אסונות ושלא יפגעו אנשים. זה קורה כבר היום (דרפור זו דוגמה טובה -- בצורת ממושכת שהפכה למלחמה) וזה יקרה עוד. זה נחמד לדבר על כמה אנחנו חכמים וסתגלנים, אבל זה לא תירוץ לשבת על הישבן ולהגיד שהכל יהיה בסדר. צריך גם להשתמש בחוכמה שבורכנו בה ולהסתגל לשינויים שכבר התחילו לקרות.

כתבת גם:
"עוזבים" נלחמים על מנת להרוג בדיוק כמו חקלאים.
ועוד די הרבה דברים שנועדו להפריך מה שאת חושבת שקווין כתב.
הוא לא כתב את הדברים האלה.
את חובטת באיש קש.
הוא כותב במפורש על מלחמות בין "עוזבים" ועל הכחדת מינים שהם גרמו לה.
הוא לא טוען שהחיים לפני מאה אלף שנה היו נטולי בעיות. הוא כותב בפירוש על רעב ומוות.
בהחלט יש על מה להתווכח איתו, אבל רצוי להתווכח עם דברים שהוא באמת טוען ולא עם מה שאת מדמיינת שהוא טוען.
חבל.
פעם שתהיה לך סבלנות לכתיבה מעצבנת ופתיחות לראות מעבר לתעלולים רטוריים, תשבי ותקראי את סדרת ישמעאל. לדעתי זו השקעה משתלמת.

במבי,
כתבת שקווין אומר שיש חוקים שכל קהילת החיים חיה על-פיהם והאדם לא.
הוא מנסח את זה בשפה יומיומית, אבל עבור המלומדות שבחבורה אתרגם לשפה המדעית: קווין טוען שדרך החיים שלנו אינה Evolutionarily]אסטרטגיה יציבה אבולוציונית stable strategy[/po], או במלים אחרות: אינה בת קיימא. כלומר, יש אסטרטגיות קיום שאולי מוצלחות בטווח הקצר אבל מכחידות את המין בטווח הארוך, ולכן הן לא יציבות אבולציונית.
לגבי שלושת החוקים שהוא ניסח: הם מזכירים חוקים בכלכלה שנועדו לשמירה על שוק חופשי. אני לא בטוחה שהניסוח שלהם עד כדי כך מוצלח, אבל התובנה שיש איזשהם עקרונות מגבילים לאסטרטגיות קיום אבולוציוניות נראית לי נכון.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

בהחלט יש על מה להתווכח איתו, אבל רצוי להתווכח עם דברים שהוא באמת טוען ולא עם מה שאת מדמיינת שהוא טוען.

לגמרי. בגלל זה נראה לי ששווה לקרוא את הדברים ולהכיר את הרעיונות. ואם לא רוצים לקרוא – גם בסדר, אבל אז כדאי לברר מהם הרעיונות ולדעת שהם לא רשימת מכולת שניתן לסכם בנקודות, אלא משהו שמצד אחד הוא מאוד פשוט, ומצד שני הוא נגזר, ונבנה, וקווין מנסח אותו הרבה יותר טוב ממני (למשל). אני כמו שיונת מציינת – וזה נורא נכון – לא אקדמאית בכלל. למעשה, אני כמעט ההיפך. אני פריסטיילרית של רעיונות, וחסר לי איזה גן אקדמי שיכול לארגן אותם בצורה הזאת שאקדמאים רגילים לקרוא. שמתי לב לזה בשנה האחרונה, כשהגשתי עבודות אקדמאיות – ראיתי איזה סוג של הערות ובעיות היו למרצים עם העבודות שלי, והגעתי למסקנה שאני והאקדמיה ממש לא מתאימים. מזל שיש לי רעיונות טובים ושפה בסדר כדי להעביר אותם, מעבר לזה – אני ממש לא משהו מהבחינה האקדמית. כנראה שבגלל זה אני נהנית להתקשקש כאן, כי מותר לי להיות לא אקדמית. אבל יש לזה באמת מגבלות, בעיקר לאנשים שרגילים לכתיבה אקדמית.

_הוא כותב במפורש על מלחמות בין "עוזבים" ועל הכחדת מינים שהם גרמו לה.
הוא לא טוען שהחיים לפני מאה אלף שנה היו נטולי בעיות. הוא כותב בפירוש על רעב ומוות._

יש התייחסות גם למאות השנים (ואולי אלפי שנים) של המעבר לחקלאות. גם בספר "רובים חיידקים ופלדה". ואין מין חתירה לאוטופיה שקיימת בעבר, אלא ניסיון להאיר את העבר המוחשך, ולבדוק אם יש לנו היום, איך שאנחנו, מה להפיק מנקודת המבט הזאת.
תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

היחידים שאומרים את זה הם פחות או יותר לומבורג ומנכ"ל אקסון-מוביל.
יונת, הפתעת אותי גם בתוכן וגם בניסוח.
קודם כול, הוא מתבסס על נתונים סטטסיטיים של האו"ם שגם המתנגדים לו מתבססים עליהם, אבל בניגוד לכמה מהם לא לוקח מקטע מהשנים שבדיוק בהן זה התאים לטענת המפלגה, אלא בודק את המיכלול. בדקת אותם? ראית מה הוא כותב על השימוש החלקי בנתונים של הטוענים אחרת?אני יכולה להביא דוגמה או שתיים אם את רוצה :-) .

ובהנחה שהוא היחיד שאומר אותם, האם בעינייך זו ראיה לכך שהוא טועה? האם זה שמישהו מתנגד למה שכולם מדקלמים אוטומטית אומר, לדעתך, שזה לא נכון? וזה שמישהו שיש לו אינטרס בעניין מצטרף אליו, זה אוטומטית אומר שהדברים לא נכונים? והאם רצית לרמוז - באמצעות הזכרתו של לומבורג בנשימה אחת עם השטן בכבודו ובעצמו, מנכ"ל אקסון מוביל - שגם הוא מקבל כסף מאקסון מובייל בשביל לכתוב מה שכתב?

מי שמקשיב לדברים האלה רק שומע עוד ועוד נתונים על איך ש"תחזיות החורבן" מתממשות הרבה יותר מוקדם ממה שחשבו
כמה מהן כבר התבדו, שוב ושוב ושוב ובאופן עקבי, אבל על זה עוברים בשקט. והנתונים שאת שומעת עברו הטייה בחלק לא מבוטל מהמקרים. ועצם שמיעת נתונים שליליים בלבד היא הטייה מלכתחילה - לאוו דווקא בגלל אינטרסים של המתנגדים, אלא בגלל שלמדיה יש העדפה לחדשות שליליות ומזעזעות. וזה, אגב, חלק ממה שהוא אומר.

ואיך שמצטרפות אליהן התמוטטויות אקולוגיות בלתי צפויות לחלוטין
זה בהחלט יכול לקרות. זה לא אומר דבר לגבי נכונותם של דברי לומבורג. בהחלט יש על מה להתווכח איתו, אבל רצוי להתווכח עם דברים שהוא באמת טוען . אז שוב: בספר "הסביבתן הספקן", הוא לא אומר שאין בעיות. הוא כן טוען שהצגתן בצורה מעוותת ומוגזמת לא משרתת אותנו. אפרופו תאוריות קונספירציה, מסתבר שזה הספיק כדי שכל המאמינים יצעקו חמס, יגישו נגדו תלונה בעלת שישים ותשעה סעיפים על "אי יושר במדע" (שששים ושבעה מתוכם נדחו כבלתי מבוססים, ועל השניים הנותרים לא עשו כלום), וכו'. כך ייעשה לאיש שהעז להגיד "המלך לא לובש גרביים".

ואגב, למען הסר ספק, אני לא אומרת שדברי לומבורג הם דברי אלוהים חיים (ולא חושבת שאגיד דבר כזה אי פעם). ואני מבטיחה שאם אצליח לסיים את הספר, אלך לקרוא את הדיון שבו חלקו עליו ומה הוא ענה (יש קישור בוויקיפדיה).
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

תמי, בשלב הנוכחי בחיי אני לא מרגישה צורך לכלות זמן על לומבורג. עשיתי את זה לפני יותר מעשר שנים כשהוא עוד נשמע לי סביר, ובזמן שחלף הצטברו כל כך הרבה נתונים שהפכו את הטענות שלו לחסרות כל רלוונטיות בעיני.

לגבי תחזיות שהתבדו: תכתבי איזה, שאדע למה להתייחס?
פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

יונת,

אסטרטגיה יציבה אבולוציונית אינה אותו דבר כמו בת-קיימא. במקרים מסויימים דווקא האסטרטגיה היציבה אינה בת קיימא לטווח הארוך. כאשר מדברים על אסטרטגיה יציבה מול לא יציבה, הכוונה היא לכך שאסטרטגיה לא יציבה תהיה רגישה לפלישה של אסטרטגיות אחרות, שיפגעו בה. הדוגמא הנפוצה היא של אלטרואיזים - אם כולנו עוזרים אחד לשני זה (או דואגים לסביבה) על חשבונינו זה נהדר (ואולי אפילו בר קיימא) אבל לא יציב, כיוון שיכולה לצמוח אסטרטגיה של אנוכיות שתהנה מהעזרה של האנשים מסביב, אבל לא תתרום דבר. אסרטגיה כזו תהיה מוצלחת יותר ותשתלט על האוכלוסיה. זאת, אפילו שאוכלוסיה של אלטרואיסטים תהיה "חזקה" יותר מאוכלוסיה של אגואיסטים.

דווקא האקולוגיזים היא אסטרטגיה לא יציבה - כיוון שאם כולנו נשלם מחיר לשמור על הסביבה - ויבוא אדם (או מדינה) ולא תעשה את זה, הם ירוויחו - אפילו אם זה לטווח הקצר. הם יהנו מהפרות של שמירת הסביבה שלנו, בלי לשלם את המחיר. לעומת זאת, לצערי, אסטרטגיה של "קח כמה שתוכל" היא יציבה למדי. אולי היא תוביל להכחדת המין, אבל לאבולוציה לא אכפת. מין יותר או מין פחות.
תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

וואו, יונת, אני ממש מתנצלת שאני מבלבלת לך את המוח לגבי דברים שעשית כבר לפני עשר שנים.
אם יש לך HARD DATA ולא ידיעות בעיתון על סלמון כפי שהבאת עד עכשיו, אני אשמח מאוד שתפני אליהם, כי אני באמת רוצה לדעת מה נכון. אגב, דווקא הטיעונים שלו בנושא הדגים לא נראו לי משכנעים (ובינתיים גם לא השכתנעתי מהטיעונים לגבי ביוטכנולוגיה).
ועוד אגב, אני לא מדברת כרגע דווקא על התחממות הכדור. נראה לי שכאן היה בינינו דיון כשכל אחת חושבת על דברים אחרים.

תחזיות שהתבדו, ממה שקראתי בינתיים:
שהרעב יילך ויגבר
שהגענו לגבול העליון של ייצור אוכל

האם בעניינים האלה הטרנד השתנה מאז שנת 2000? (לפחות ממה שעולה כביכול מההרצאה של הנס גוסלינג ב-TED, לא. אבל אולי גם הוא על רשימת המשכורות של אקסון-מוביל).
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

אסטרטגיה של גדילה חסרת ריסון המובילה למיצוי המשאבים ובעקבות כך להכחדה, אינה יציבה אבלוציונית וגם אינה בת קיימא.
פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

אולי זו סמנטיקה, ואני מאמין שאנחנו מסכימים בסופו של דבר, אבל השימוש במונח של "אסטרטגיה יציבה אבולוציונית" היא לגבי אסטרטגית פעולה של פרט ולא של קבוצה שלמה. בעולם שלנו גדילה חסרת ריסון זו האסטרטגיה היציבה ביותר עבור הפרט עצמו. זה שזה יוביל בסופו של דבר להכחדת המין לא רלוונטי.
זהו מונח טכני, יותר מתחום המתמטיקה מאשר מתחום הביולוגיה. It doesn't mean what you think it means.
מעבר לכך, אסטרטגיה של גדילה חסרת ריסון המובילה למיצוי המשאבים ובעקבות כך להכחדה לא יחודית לנו. למינגים זו דוגמא אחת. חגבים (או ארבה, כפי שהם נקראים בשלב ה"לקחני" שלהם) היא דוגמא נוספת.
תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

טוב, יונת, הצלחתי להשתחרר מהפשוש המחלים, ואני רוצה להתנצל על הציניות בהודעה הקודמת, שלא הייתה במקומה. הגבתי למה שנתפס אצלי כניסוח קצת דמגוגי (מנכל אקסון וכו') ומתנשא שלך, וחוסר סבלנות לתהליך הלמידה של בת שיחך. זו גישה שנתקלתי בה כבר כאן מצד אחרים, ואני אנסה להגדיר מה הפריע לי בה.

אני אפרט, ברשותך: תהליך הלמידה שלי כולל בדיקה של מה שאומרים אלה שסוברים ההפך ממה שאני חושבת (או רוצה להאמין). תזה אנטיתזה וסינתזה וחוזר חלילה.
כאשר את באה ונותנת לי את המסקנות שלך מתהליך הלימוד שלך ואומרת "אני כבר הגעתי מזמן למסקנה שהוא טועה", עם כל הכבוד שיש לי למסקנות שלך (ויש הרבה) זה לא עוזר לי. את המסקנות של אנשים אחרים אני מקבלת כל הזמן, גם כאן וגם באמצעי התקשורת. מעניין אותי התהליך, לא הסוף שלו (אם יש בכלל סוף). מעניינים אותי החומרים והנתונים שעליהם בנית. וידיעות בעיתון זה לא מספיק (ר' לעיל). קצת RADICAL UNSCHOOLING גם כלפיי, טוב? ;-) . אני לא מנג'סת סתם. אולי אגיע למסקנות שאת הגעת אליהן, ואולי אגיע למסקנות אחרות? ואגב, אולי אני לא היחידה? ואולי יש כאן עוד משתתפים בדיון שלא קראו את לומבורג או אלה שמצדדים בו וזה מפתיע אותם שבכלל יש דעות אחרות שיש להן בסיס? כשהבאת נתונים ושמות של מדענים חשבתי לעצמי - ok, now you're talking! הנה משהו שאני יכולה לבדוק בעצמי. (בינתיים נראה שהם נמחקו וחבל).

בעיניי, אם כולם חושבים או אומרים משהו, זו סיבה טובה לבדוק מה אומר הקול הבודד שטוען אחרת. התמונה שמתקבלת מאמצעי התקשורת וגם כאן באתר היא שדעה אחת היא דומיננטית עד בלעדית וש "ידוע בבירור" שהיא נכונה. לי זה צורם, ואני גם חושבת שאי אפשר ככה לדעת מה באמת קורה. כדי לקבל תמונה אמינה את חייבת להסתכל על כל הצדדים שלה (ושוב, להבנתי, זה בדיוק מה שלומבורג טוען), ולעשות זאת שוב ושוב ושוב. ושוב.
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

פלוני,
יכול להיות שאני צריכה רענון בביולוגיה מתמטית (למדתי את זה לפני כמעט 15 שנה... וואו!) אבל למיטב זכרוני לא מדובר באסטרטגיה יציבה עבור פרט אלא עבור "גן" (כלומר יחידה תורשתית, לא משנה איזה מנגנון עומד מאחוריה). בכל מקרה הגן הזה קיים באיזושהי סביבה, והסביבה הזו כוללת בד"כ אוכלוסיה (אחת או יותר) ומשאבים, ומה שקורה בכלל האוכלוסיה משפיע על יציבות האסטרטגיה של הגן. ככה שלמיטב הבנתי אסטרטגיה יציבה אבולוציונית לא יכולה להיות כזאת שמביאה להכחדת האוכלוסיה (ומתוך כך גם הכחדת הגן).
כמובן שמיצוי משאבים לא קשור דווקא לבני אדם. הכי קל לראות את זה בחיידקים -- כל מה שצריך זה צלחת פטרי. אבל כפי שציינה אליס, אנחנו יותר חכמים וסתגלנים מהם, לכן זה יהיה פספוס נוראי אם נרשה לעצמנו להתנהג כמו חיידקים בצלחת פטרי.

תמי,
סליחה על הטון העצבני. באמת לא הגיע לך.
לגבי הדברים שמחקתי -- אני מעדיפה לא להתחיל עם זה כאן. יש דברים שלמדתי לא לעשות ליד הריוניות ומניקות...
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

אסטרטגיה יציבה אבולוציונית לא יכולה להיות כזאת שמביאה להכחדת האוכלוסיה (ומתוך כך גם הכחדת הגן).
אז האסטרטגיה של כל המינים בטבע (מלבד האדם) היא לא יציבה אבולוציונית, משום שהם נכחדים כאשר תנאי הסביבה משתנים, או כאשר הם בתחרות עם מין בעל גנים מותאמים יותר (או כאשר הם "בתחרות" איתנו).

בינתיים לאסטרטגיה שלנו - שמנתקת את הקשר בין הגן לסיכויי ההישרדות בסביבה מסוימת - יש סיכוי להיות היציבה ביותר כאן (אם לא נשתמש בטכנולוגיה להרס עצמי - פצצות אטום, זיהום, מיצוי משאבים וכו'. אבל זה לגמרי בשליטתנו).
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

תמי, חשבתי איך בכל זאת לדבר על הדברים האלה בלי להכנס לתיאורים ציוריים מדי. הנה נסיון:
אם אני מבינה נכון את לומבורג, הוא טוען שיש להתרכז בהעלאת רמת החיים, וזה יגרום (במשך הזמן) לצמצום הילודה ולהקטנת הפגיעה בסביבה. (אני יודעת שזה לא הטיעון היחיד שלו, אבל נראה לי שמבחינת השאלה "מה לעשות" זה הטיעון החשוב ביותר.)
לדעתי הטיעון הזה מתעלם משני גורמים:
  1. "גורם ישמעאל" -- העלאת רמת החיים במקום אחד עשויה לגרום לגדילת האוכלוסיה במקום אחר. למשל, העלאת רמת החיים בישראל אולי תורמת לגדילת האוכלוסיה בתאילנד ובפיליפינים.
  2. "גורם המשאבים" -- עליה ברמת החיים קשורה בעליה ברמת צריכת המשאבים. ככה שגם אם האוכלוסיה לא גדלה, כמות המשאבים שהיא צורכת דווקא גדלה בהרבה. במלים אחרות: 50 ילדים הודים פוגעים בסביבה פחות מאמריקאי אחד. אם צריכת המשאבים בהודו תעלה לרמה האמריקאית, לא ישנה שרמת הילודה שם תרד -- הצריכה הכוללת שלהם תהיה עדיין גדולה יותר מהיום.
ככה שבשביל לשמור על רמה סבירה של צריכת משאבים, אין מנוס מלהגביל את צריכת המשאבים ולדאוג להתחדשות אותם משאבים שיכולים להתחדש. לא מספיק לדאוג לרווחת האדם, חייבים לדאוג גם לרווחת האדמה.
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

בר עדש,
כשמחשבים מה יציב אבולוציונית ומה לא, מגבילים את כמות הגורמים שלוקחים בחשבון. ככה שאתה צודק -- אם לוקחים את כל הגורמים בחשבון ומסתכלים לטווח הרחוק (כמה מיליארדי שנה) השמש תתפוצץ ולא ישארו גנים עם אסטרטגיות יציבות. לכן באמת אם רוצים לדייק אולי כדאי להגיד "אסטרטגיה יציבה אבולוציונית בתנאים X".

בינתיים לאסטרטגיה שלנו - שמנתקת את הקשר בין הגן לסיכויי ההישרדות בסביבה מסוימת
אנחנו יכולים לבחור אסטרטגיה לא רק באמצעות גנים ביולוגיים, אלא גם באמצעות גנים תרבותיים ("ממים"). למרבה המזל החלפת הממים באוכלוסיה יכולה להיות פחות כואבת מהחלפת הגנים בה, לכן אני מקווה שנצליח לעשות את זה בזמן.
פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

אני מצטער יונת, אבל את טועה. דווקא בויקיפדיה נתנו הסבר מצויין.
ESS is a strategy which, if adopted by a population of players, cannot be invaded by any alternative strategy
בתנאים של היום, קרי של עודף במשאבים, האסטרטגיה של לוותר על צריכה אינה יציבה. זה שאולי בעתיד יהיה מחסור, לא משנה לעצם ההגדרה של ESS. כל עוד אסטרטגיה של לקחנות "תרוויח" יותר מאסטרטגיה של שמירה על הסביבה - תמיד תהיה קריסה אל מצב של כולם לקחנים. במידה והמצב ישתנה, ויהיה חוסר במשאבים, אז על אחת כמה וכמה.

"אסטרטגיה יציבה אבולוציונית_ היא תמיד _בתנאים X" אין לה משמעות אחרת. והתנאים הם קבועים. אפשר כמובן לנסות לנסח פיתרון מתמטי לתנאים משתנים, אבל אז האסטרגיה תשתנה עם התנאים.

מעבר לכך שהאסטרטגיה שלנו תגרום אולי לירידה באיכות החיים, אבל לא להכחדה (אלא אם מישהו ילחץ על הכפתור האדום).
תמי_גלילי*

עלות החיים באופן טבעי

תודה יונת.
אני חולה כרגע בשפעת הכי גרועה שהייתה לי זה שנים (עכשיו אני מבינה למה יותמוש היה מצוברח כל כך :-( ), ובנוסף לכך עוד לא הגעתי לחלק שבו הוא מציע פתרונות - בינתיים אני רק קוראת את החלק שבו הוא מפריך את תמונת המציאות הנוכחית, ועושה זאת בצורה משכנעת למדיי. לפחות לכאורה נראה לי שאפשר להפריד בדיון בין הטיעונים שלו לגבי מה באמת קורה, ולגבי הטיעונים שלו לגבי מה צריך לעשות. "מה באמת קורה" זו מציאות (אם כי לעתים קשה להפריד אותה מהפרשנות, למשל כשכלי המדידה אינם מוסכמים על כולם); "מה צריך לעשות" זו תמיד פרשנות. לא?
Everybody is entitled to their own opinion, but not to their own facts (ציטוט שגם הבאתי בדף הבית שלי)
כשאחלים, ואם וכאשר אצליח לגמור את הספר (ואולי גם את הספר החדש שלו על התחממות כדור הארץ), אשמח לחדש את הדיון.
PEACE
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

פלוני,
אתה צודק לגבי ההגדרה (תאי הזכרון שלי מתעוררים ומהנהים בעוז). טעיתי.

כל עוד אסטרטגיה של לקחנות "תרוויח" יותר מאסטרטגיה של שמירה על הסביבה - תמיד תהיה קריסה אל מצב של כולם לקחנים.
אני מאמינה שאנחנו בני האדם יכולים לשנות את כללי המשחק באמצעות הסכמים, ערכים ומנהגים. הרי עשינו את זה כבר בעבר -- כך נוצרה התרבות שלנו, המדינות, הכלכלה. כמו שיש לנו חוקים כלכליים שמגבילים "לקחנות כלכלית" (קלקול השוק החופשי) כך יש צורך גם במנגנונים שימנעו לקחנות אקולוגית.

האסטרטגיה שלנו תגרום אולי לירידה באיכות החיים, אבל לא להכחדה
לא להכחדת המין האנושי, אבל זה לא יעזור לכל אותם אנשים שיפגעו מכך באופן אישי. (ע"ע דארפור בינתיים)

תמי,
לגבי "הפרכת" תמונת המציאות -- מזמן לא קראתי איך הוא מסביר עכשיו את כל מה שקורה מסביב אז אני לא יודעת מה הוא טוען כיום לגבי זה.
תרגישי טוב! {@
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

האסטרטגיה של לוותר על צריכה אינה יציבה
אני חושבת שזו לא אסטרטגיה ריאלית בשום קנה מידה :-)
אני כן שוקלת אסטרטגיה של צרכנות אחראית גם מבחינה סביבתית, ולי זה נראה יציב יחסית לצרכנות המערבית המקובלת, וגם אם לא, זה הרבה יותר זול ולי הרבה יותר כיף.

מתאים כאן
לא יודעת, אבל זה מקסים ונעים, כמו הרבה הרצאות משם. אולי שווה לפתוח דף על האתר הזה?

more for us, les for naure
כמה קצר ככה נכון. הלוואי שישתנה.
אליס_בארץ_המראה*

עלות החיים באופן טבעי

יונת,

_אליס,
גם אני חושבת שהומו ספיאנס לא ייכחד בקרוב, אבל זה לא אומר יהיו אסונות ושלא יפגעו אנשים. זה קורה כבר היום (דרפור זו דוגמה טובה – בצורת ממושכת שהפכה למלחמה) וזה יקרה עוד. זה נחמד לדבר על כמה אנחנו חכמים וסתגלנים, אבל זה לא תירוץ לשבת על הישבן ולהגיד שהכל יהיה בסדר. צריך גם להשתמש בחוכמה שבורכנו בה ולהסתגל לשינויים שכבר התחילו לקרות_

הלו-הלו, רגע רגע :-)

איפה כתבתי שצריך לשבת על הישבן ולהגיד שהכל יהיה בסדר? הרי מה שאמרתי הוא חד משמעי: היכולות והתושיה שלנו - לא העיניים היפות שלנו - הם מה שהציל (ויציל) אותנו מאסונות מעשי ידינו ומעשי ידי הטבע. זה נשמע לי כמו קריאה לפעולה, לא למנוחה :-)

ואגב, הטענה שדרפור היא בצורת ממושכת שהפכה למלחמה למיטב ידעתי איננה מעוגנת במציאות הסיכסוך שם. זו פרשנות מעניינת, אבל בצורת היא לא ענין חדש בדרפור, והשאלה היא אם כן האם דווקא "בצורת" (אופיינית לאזור) הולידה את האלימות הספציפית הזאת, או שמא היו כאן אינטרסים פוליטיים ואחרים.

פעם שתהיה לך סבלנות לכתיבה מעצבנת ופתיחות לראות מעבר לתעלולים רטוריים, תשבי ותקראי את סדרת ישמעאל. לדעתי זו השקעה משתלמת.

כמו שכתבתי כאן ובמקומות אחרים, יום אחד אינשאללה. אבל הנקודה היא לא מה כותב קווין. האמת, זה הרבה פחות מענין אותי - ואם זה היה מענין אותי, היינו מנהלות את הדיון הזה בדפי סדרת ישמעל. הרבה יותר מענין אותי מקווין עצמו הוא מה אנשים מבינים ממנו, כלומר: מעניינות אותי תוצאות המניפולציה הרטורית (שנראית מאד, מאד מוצלחת מהזווית שלי). מענין אותי איך אנשים לוקחים את קווין הלאה ובונים על סמך הספרים שלו השקפות עולם אישיות, והכי מענין אותי - למה בכל פעם שמעמתים אותם עם תיאוריות סותרות מה שיוצא מהם זו גישה מאד, איך נאמר, חסרת סבלנות לפרטים. חסרת ענין בעובדות. במובן הזה נדמה לי שאני לא חובטת באיש קש; מה שאנשים מבינים מקווין הוא אמיתי מאד, וראוי מאד לדיון. כפי שנראה ממה שעוד רגע יבוא בתגובה שלי.

דלית ב,

אליס, ככל שאני קוראת את דבריך, אני תחת הרושם שאת רואה בימנו אנו, תקופה רומנטית אידיאליסטית, מוזר לי קצת

מוזרה לי קצת המסקנה/רושם שלך. איך הגעת אליה? כמו שאני רואה את הדברים, אנחנו מדברים על לקטים-ציידים והיכולת ללמוד משהו מחייהם; במהלך הדיון עוד לא נתקלתי ב עובדה אחת מוכחת מהרבה מאד תיאוריות שרצות כאן (אם כבר מדברים על אידיאליזם ורומנטיקה), עובדה אחת שאוכל להתייחס אליה בניתוח האישי שלי של נושא הדיון; ולסיום, טרם אמרתי מילה כלשהי על מה אני חושבת על תקופתנו, ואני אשמח לדעת איך קבלת את הרושם שאני חושבת שמדובר במחשבה רומנטית אידיאליסטית. עצם העובדה שאני לא חושבת שכל חוליי החברה שלנו נובעים מ"חקלאות טוטליטרית", "לקחנות" ועוד מושגים (לכאורה אובייקטיביים) מסוג זה לא אומר שאני חושבת שהיא מושלמת. עצם זה שאני ספקנית ביחס לסיכויי ההתממשות של נבואות חורבן וזעם של התפוצצות אוכלוסין ואסונות אקולוגיים לא אומר שאני חושבת שהכל סוכר בתחומים האלה. זה רק אומר שקראתי מספיק על נבואות כאלו בתקופתנו ובתקופות אחרות על מנת לזהות נטייה אנושית לחשוב שלא רק שהכל סובב סביבנו וסביב מעשינו, אלא שאו-טו-טו בא גל גדול עם חשבונית. אה, וכמובן - שתמיד יש מי שמרוויח מנבואות זעם ומהמאמץ למנוע את התממשותן.

אם התכוונת לומר, אליס, הגישה שלך אופטימית (בניגוד לנבואות הזעם הנ"ל), כאן יש על מה לדבר :-). אני מתארת לעצמי שמה שהדליק לך את נורת ה"יש כאן רומנטיקנית אידיאליסטית!" הוא מה שכתבת ומה שאני עניתי ביחס לאלימות. לשמחתי, בכל הקשור לאלימות כתופעה חברתית (בין אם מאורגנת, בין אם "אינדיבידואלית" ורנדומלית), ובניגוד למה שכתבת, היא אכן פחתה באופן דרמטי; זו לא דעה אישית ובלתי-מגובה שלי שנתרמה כהערה אגבית וצדדית לדיון. זו מציאות היסטורית שכרגע לפחות אין עליה עוררין בעולם המקצועי של היסטוריונים (בעיקר היסטוריונים צבאיים). אני מבינה שהיא לא עולה בקנה אחד עם האופן שבו את מעריכה את העולם המודרני: אכן קשה להאמין שעולם מלוכלך, נצלני וחולה (וחולני) שכזה מקנה יותר ביטחון אישי לפרטים בו מאשר כל תקופה קודמת בהיסטוריה האנושית. אבל מה שאני לא מבינה - כלומר, לא מקבלת - הוא דחייה של מה שלא מתיישב עם התיאוריה הכוללת על מנת שלא להרוס תמונה אידיאולוגית יפה (או מכוערת), בבחינת 'אל תבלבלו אותי עם העובדות'. התמודדות עם עובדות סותרות וביקורת רק תהפוך את התיאוריה שלך למשכנעת יותר.

_אבל מענין לחשוב שהרג לשם הרג הפך לרעיון מגונה מאד בחברה החלקאית, לקחנית, טוטליטרית ונצלנית דווקא.
הרעיון מגונה, אבל היישום מוערך. אחד הסממנים היותר נפוצים של לקחנות היא יומרה שאינה מתממשת במציאות. אז ההרג הופך סמוי יותר, כמו שאפשר לראות בארצות עולם שלישי נכון להיום.
הורגים, אבל לאט ובשושו ותוך הפרכת סיסמאות "קידמה" לאויר._

דלית, אני מאד, מאד, מאד מבקשת שתביאי סימוכין - בדמות עובדות - לטענה שלך. יש כאן למעלה הפניה שלי ללפחות שני מחקרים (שמצדם מפנים לעוד מגוון מקורות) שמראים שהרג ככלל איננו נפוץ בחברה הלקחנית שלנו כמו שהיה נפוץ בחברות קדומות. אני לא מדברת על הרג סמוי לעומת הרג גלוי ודקויות אחרות, אני מדברת על הרג במובנו המיידי ביותר: אחוז המתים מסה"כ האנושות בשל סכסוכים בכל זמן נתון. ככל הידוע לי, מכל המחקרים שקראתי, בזמננו - ולא משנה אם את חיה בעולם הראשון, השני או השלישי, אם זה לאט או מהר, בסודיות או בגלוי, מהי התפיסה המוסרית שלך והאם את לקחנית או וכחנית: בעידן שלנו יש הכי פחות מתים מסכסוכים.

להפריח ססמאות חסרות משמעות כמו "הרעיון מגונה, אבל היישום מוערך... אחד הסממנים היותר נפוצים של לקחנות היא יומרה שאינה מתממשת במציאות"* זה קל. אני מבקשת נתונים השוואתיים שיגבו את האמירה שלך ויסתרו את שלי. יש לך?

_
  • זה ברור עכשיו למה מענין מאד לדבר על מה שאנשים מבינים/מסיקים מקווין?
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

הרושם אצלי התקבל מאמירות כאלה:
הרחקת האלימות האקראית כאלמנט יסודי בחיים היא אחד מההישגיםהחשובים ביותר של החברה המודרנית, והיא הושגה רק לא מזמן (במובנים של מאות שנים).
לא סתם יש לארגון חברתי (ובעיקר למדינה) קסם רב כל כך - משטור והקטנת היקף האלימות הוא אחד הייתרונות הגדולים ביותר שארגון חברתי קפדני כזה מעניק.
לערכים ומעורבות שכאלו בהגנה על החלש (כל חלש, לא רק זה מהמעמד הנכון) מפני אלימות, ופשוט לא מצליחה לחשוב על אף חברה שכזאת בכל תקופה למעט זו שלנו.
שהחברה הזאת הקדישה מקום גדול יותר ויותר לגינוי, שלילה וענישה של הרג שאינו הגנה עצמית, וככל שארגונה החברתי הפך מורכב יותר, בחרה למצוא פתרונות מוסריים מעניינים לשאלת המלחמה בכלל.

בנוסף לציור החברה של לקטים ציידים בצבעים שחורים של אלימות יומיומית אכזרית (אין לי סבלנות לצטט, יש כמה וכמה אמירות די נחרצות שלך בעניין), הביאו אותי לרושם הזה.

כלומר, הבנתי שלדעתך רמת האלימות בחברה שלנו כיום היא מהנמוכות שהיו בהיסטוריה (והפרה היסטוריה) האנושית, ורמת המוסר היא בין הגבוהות, הבנתי נכון?

(תיכף אמשיך לגבי השאר)
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

דלית, אני מאד, מאד, מאד מבקשת שתביאי סימוכין - בדמות עובדות - לטענה שלך
אליס, את מבקשת מאד יפה אבל אני לא אקדמאית, ולא אוהבת שיח אקדמאי בלעדי, אם בזה את מעוניינת, אני אפרוש בכיף. שיח שרואה במחקרים מקור בלעדי לעובדות עושה לי אלרגיות, כמו שלאחרים שיחה על ישמעאל עושה :-).

ואת צודקת, בעיני האלימות כתופעה חברתית היא מאוד גבוהה בחברה המערבית (והישראלית במיוחד) נכון להיום. וברור שאני מגדירה אלימות שונה ממך. לי מספיק לצאת כאן לכביש כדי להתקל בכמה וכמה נסיונות אקטיביים להרוג אותי. אולי באנגליה ובארה"ב זה אחרת. מספיק לי להגיע למשרדי המוסד לביטוח לאומי כדי לחוות אלימות מנומסת ובירוקרטית. מספיק לי לראות פרסומות בטלוויזיה.

נדמה לי שכבר כתבתי, שאני מתייחסת לאלימות במובן הרבה יותר רחב מאשר "הרג" ו"מתים". אם זה לא מקובל באקדמיה, אני מקבלת את זה שיש לי מושגים בלתי מקובלים אקדמאית לשיחה, ובכל זאת לא משנה אותם.
אם הויכוח הוא אקדמאי - אני מכריזה עליך כמנצחת ;-)
בכל מקרה, אני פה בשביל לשוחח, לא בשביל להוכיח שום תיאוריה (שאין לי) ולא בשביל לסתור או להפריך דברים של אחרות בשיחה, בטח שלא בעזרת מחקרים.
לטעמי האישי, החברה המערבית היא חברה אלימה מאוד, וממה שאני יודעת בחברה שבטית, יש הרבה יותר סממני קרבה, תמיכה, שיתוף פעולה תוך קהילתיים שלפחות עד שהורגים את הבן-אדם, הוא חי הרבה יותר טוב ונעים ממני כרגע.
חוץ מזה, שיש לי ולזוגי כמה וכמה אזכרות של גברים צעירים שנהרגו בצבא ללכת אליהן כל שנה. אז לא רק שיש אלימות יומיומית, גם ממלחמות עדיין מתים פה לא מעט.
אני מבינה שאת חושבת אחרת ממני לגבי האלימות ושיש לדעתך גיבוי מחקרי, מבחינתי אפשר להשאיר את זה ככה, הרי לא נשכנע אחת את השניה. ומחקרים של היסטוריונים צבאיים לא מדברים על מה קורה לנשים ולילדים בעורף, עד כמה שידוע לי.

לגבי:
חשבתי על מה שראיתי בצפון קניה ובדרום אתיופיה עם ה"סיוע" המערבי והשלכותיו ההרסניות על האוכלוסיה המקומית שם. אני מניחה שאם יש מחקרים על זה הם מעידים שהסיוע הזה נהדר ובלעדיו היו המון מתים.

נראה לי שאנחנו באות מגישות מאוד שונות ואין טעם לנסות לשכנע או להוכיח, אלא קודם כל בכלל להבין את הגישה, משם כל אחת תיקח את זה לאן שבא לה, בכיף @}
פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

חשבתי על מה שראיתי בצפון קניה ובדרום אתיופיה עם ה"סיוע" המערבי והשלכותיו ההרסניות על האוכלוסיה המקומית שם. אני מניחה שאם יש מחקרים על זה הם מעידים שהסיוע הזה נהדר ובלעדיו היו המון מתים.
זה מעניין. כלומר, איזה סוג של סיוע, מה הן ההשלכות, מה הן הרסו? אם את מוכנה לספר.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

מזדהה עם דלית בהקשר של השיח האקדמי. גם לי אין את הכלים להיות מוגבלת לשיח כזה. אני מאוד מאוד נהנית ומשכילה לקרוא את הדברים ומכבדת את הגישה הזאת, אבל באמת - כמו שכתבתי קודם - באמת אין לי את הגן האקדמי שמסדר את האינפורמציה על העולם בצורה הזאת.
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

אליס,
לא מצאתי את השאלה שלי ולא תשובה, אז אני שואלת שוב - למקרה שידוע לך ותוכלי להשכילני:
מה, הממוטות נכחדו ע"י ציידים לקטים? איך בעצם? וגם איך יודעים?
(אולי זה היה בכלל בדף על צמודי הקרקע.... גם שם לא מצאתי)
תודה
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

בקצרה, על הסיוע.
איזה סוג של סיוע
יש כמה עיקריים - מזון, ביגוד, תרופות, נשק, סיוע מסחרי-כלכלי.
ההשלכות המשולבות הן - עירעור הבסיס המקומי עליו נשענות קהילות והפיכתן לתלויות מוצרים ופוליטיקה מערביים, שמגיעים באופן ספורדי ןומחולקים באופן אינטרסנטי (כלכלי או פוליטי).
ההרס הוא הפקעת אורח חיים מהקהילות והעברתו לידי מקורות חיצוניים לחלוטין, זה מאוד דומה למה שקורה כאן, לנו, פשוט שם רואים את ההשפעות ממש בדורות הראשונים.
דוגמה - צפון קניה, בשנות השמונים הגיע לשם סיוע מזון נרחב במשך כמה שנים שגרם לאנשים לזנוח את הפרנסות המקומיות ולחכות למשאיות, אז הפסיקו אותו ואז לכמה שנים היו משברים קשים, אז החזירו אותו לכמה שנים ואז שוב הפסיקו, ככה כמה פעמים. כשאנחנו היינו שם שוב היה סיוע (הגענו לאיזור בטרמפ עם משאית עמוסה ארגזים) אבל היתה כוונה לחלק אותו באופן יותר מושכל ורק למי ש"באמת צריך" ורק "כמה שצריך", לדעתי מיותר לציין שזה קשה מאוד ליישום ולא תורם דבר לשיקום הנזק שנוצר בעשרים השנה הקודמות.
ברגע שמתחילים עם הסיוע, נוצרת בו תלות מאוד בקלות, מה שגורם לאנשים לחשוב שהמשברים שנגרמים (כולל "מתים כתוצאה מסכסוכים") שהוא מופסק מוכיחים שהוא חיוני. זה מזכיר לי את תגובת השרשרת בתלות בסיגריות.
אין שום צורך בסיגריה הראשונה, אבל השניה כבר עונה על צורך שנוצר כשהראשונה נגמרה (לספק לגוף את הניקוטין, שקודם לא היה נחוץ לו כלל).
במלחמת העולם השניה (או הראשונה?) חילקו לחיילים סיגריות מתוך אמונה שזה מרגיע ותורם לריכוז P-:
באתיופיה מדובר על הגברת קצב הריבוי הטבעי, שגם ככה גבוה, אם וכאשר תהיה תקופה פחות פוריה (שבטוח תגיע כי יש התדלדלות אדמות ניכרת לעין) שוב הורים מערביים יגידו לילדים שלהם - תאכלו הכל כי יש ילדים רעבים באתיופיה, אלא שהפעם יהיו עוד הרבה יותר מקודם... וכמובן תהיה קריאה מוסרית נואשת לשלוח לשם סיוע כדי להציל את הרעבים המסכנים בלי להבין שזה רק גורם למשבר ולרעב להדחות להיות הרבה יותר חמור בפעם הבאה.
יש עוד, כמו מקרה התמ"ל הידוע - חלוקה חינם ואז חוסר יכולת כלכלית להמשיך לקנות + אי יכולת להניק = רעב.
יש את העניין שערים שלמות אנשים לובשים בגדים אמריקאים סוג ז' ונראים כמו קבוצת כדורגל ענקית. (זה לא הורג אף אחד, אבל זה בטח לא מוסיף לתחושת הכבוד העצמי).
יש את הניסויים שעושות חברות תרופות באוכלוסיה אפריקאית, ובכלל ניסויים רפואיים.
וכמובן משלוחי הנשק וההכשרות הצבאיות (אידי אמין, הטרוריסט באוגנדה, היה קצין בצבא הבריטי (או קיבל שם הכשרה או משהו כזה) מה שמנע מאנגליה להודות בזוועות שם במשך זמן רב)

בטח יש גם צדדים טובים ויפים בהתערבות המערבית "המסייעת" באפריקה, אבל שמישהי אחרת תכתוב עליהם P-:

מה, הממוטות נכחדו ע"י ציידים לקטים? איך בעצם? וגם איך יודעים?
לא יודעת לגבי הממוטות. אבל החיות הגדולות של אמריקה ואוסטרליה רבתי נכחדו ע"י ציידים-לקטים שהגיעו ליבשות האלה לראשונה (אוסטרליה כ-50,000, אמריקות כ-15,000) הרבה לפני התבססות החקלאות באירופה. יודעים ע"פ שלדים שפתאום מפסיקים להופיע בדיוק כשמופיעים סימנים לנוכחות אנשים. יש פירוט לגבי זה בספר "רובים חיידקים ופלדה" של ג'ארד דיימונד.
דלית_ב*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי דלית_ב* »

תזכורת (לעצמי בעיקר) - כתבתי על הסיוע, כדוגמה ל יומרה שאינה מתממשת במציאות , (מתימרים "לסייע" ובפועל מזיקים) אין לי כוונה להתחיל על זה דיון נפרד...
רוזמרין*
הצטרפות: 06 אוקטובר 2004, 09:35

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי רוזמרין* »

התבלבלתי לגמרי. יש כאן דיון שמקביל לדיון שקורה בו זמנית בדף האם זה מוסרי לגור בצמוד קרקע .
אז עכשיו אני מבינה למה הוא גווע שם...
אם יש איזה גמדה שתוכל לקבץ את שני הדיונים לדף אחד זה יכול להיות נפלא.
heb]בכל מקרה שווה לשים את המאמר הזה גם פה journals[/po]/galileo/002005.html
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

מזדהה עם דלית בהקשר של השיח האקדמי. גם לי אין את הכלים להיות מוגבלת לשיח כזה.
הדיון האקדמי מגביל את המתדיינים לטיעונים רציונליים המבוססים על עובדות.

מצד אחד, זו באמת מגבלה די קשה. רוב השיח האנושי לא עומד במגבלה הזו.

מצד שני, ללא המגבלה הזו הדיון כאן די חסר טעם. כי אם מישהי בותבת (נניח) "אני יודעת שהאנושות הולכת ונעשית יותר אלימה כי חלמתי את זה אתמול בלילה", או "קיבלתי מסר אלוהי שאם המין האנושי לא יחזור לתרבות עזבנית הוא יכחד בקרוב" - מה כבר אפשר לענות לזה?
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

בר עדש - התכוונתי להעיד על מגבלה שלי. אני לא יודעת אם זו גם מגבלה של הדיון. דלית הסבירה את זה טוב, אני חושבת.
יונת_שרון*

עלות החיים באופן טבעי

אליס,
לגבי דרפור, ראי למשל את "דברי מזכ"ל האום (ויש רבים אחרים). את יכולה לקרוא גם לעשות חיפוש על קצב המידבור המואץ והתוצאות שלו. אם כי זה מסוג הדברים שאני ממליצה לנשים בהריון להימנע ממנו. ברצינות.

בר עדש,
הדיון האקדמי מגביל את המתדיינים לטיעונים רציונליים המבוססים על עובדות.
הדיון האקדמי מגביל לציטוט דברים שהתפרסמו בפרסומים אקדמיים, ואלה קשורים למדרג חברתי מאוד מסוים ומושפעים ממימון ומתפיסות מוקדמות שלוקח עשרות שנים לשנות. אם תרצה, אשמח לצטט לך אינספור מדענים שנתקלו בבעיות האלה (כוונתי לכאלה שכיום הם לגמרי מיינסטרים, כמו ניוטון או ג'יין גודול או אלפרד ואגנר).
בקיצור: דיון אקדמי הוא נקודת התחלה מצוינת, אבל אם רוצים להתקדם אז כדאי לא לפחד לחרוג ממנו.
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

הדיון האקדמי מגביל לציטוט דברים שהתפרסמו בפרסומים אקדמיים,
מה פתאום? הרי אם זה היה נכון, הידע האקדמי היה סטטי לחלוטין, בעוד שלמעשה דיון אקדמי מעניין כמעט תמיד חורג מהדברים שנאמר בעבר או מתפיסות מקובלות. בשביל לאשש את מה שבכל מקרה הרוב מאמינים בו לא צריך את האקדמיה.

כוונתי לכאלה שכיום הם לגמרי מיינסטרים, כמו ניוטון או ג'יין גודול או אלפרד ואגנר
אלו בדיוק דוגמאות לדעות לא מקובלות (בזמנן) שצמחו בתוך האקדמיה. הרי כל ה{{}}אינספור מדענים שנתקלו בבעיות האלה יכלו להן בתוקף הסמכות האקדמית.

דיון אקדמי הוא נקודת התחלה מצוינת, אבל אם רוצים להתקדם אז כדאי לא לפחד לחרוג ממנו.
תלוי מה נושא הדיון. אם הוא מתעסק בשאלות מציאותיות, כמו האסטרטגיה היעילה להישרדות המין האנושי, הרי שברגע שהדיון לא מחויב לעקביות רציונלית ולא לקשר למציאות (כלומר, לעובדות) אפשר להעלות כל טענה שהיא, כולל טענות שסותרות אחת את השניה. זה יכול להיות מאד מעניין מבחינה ספרותית, אבל לא יוסיף שום ידע או תובנה לגבי הנושא.
ניצן_אמ*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

דלית, תודה. {@
פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

דלית תודה על ההשקעה בתשובה.מאד מעניין. יש לי עוד שאלות אבל כבקשתך...
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אלו בדיוק דוגמאות לדעות לא מקובלות (בזמנן) שצמחו בתוך האקדמיה. הרי כל האינספור מדענים שנתקלו בבעיות האלה יכלו להן בתוקף הסמכות האקדמית.

ובתוקף היצירתיות, הגאונות, הגישה שמסתמכת על עובדות, אבל יכולה להציע פרשנות מקורית ולפעמים גם בלתי מתקבלת על הדעת (קוונטים למשל?). הרבה מפורצי הדרך התאפיינו דווקא ביכולת לחרוג מהשיח האקדמי (כמובן, שאם לא הבנת, אני שייכת לזן הזה – גאון בפוטנציה ופורצת דרך בהתהוות :-P).

(שיהיה ברור שאני לא מדברת על קווין כרגע, אלא על דיון אקדמי באופן כללי)
בר_עדש*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי בר_עדש* »

הרבה מפורצי הדרך התאפיינו דווקא ביכולת לחרוג מהשיח האקדמי (כמובן, שאם לא הבנת, אני שייכת לזן הזה – גאון בפוטנציה ופורצת דרך בהתהוות ).
נכון לגבי חלקם. אבל את זה אפשר להגיד כמעט על כל אדם (גם רוב השיח שלי חורג מהשיח האקדמי). מצד שני גם היתה להם את היכולת להיצמד לעובדות ולהסקה הרציונלית ולהגיע להישגים אקדמיים, שבזכותם הם מוכרים לנו.

לדוגמא, כמה חשיבות את מייחסת לתאוריות המיסטיות של ניוטון? הן תפסו חלק נכבד בכתביו, אך לא נשאר מהן שריד וזכר היום (אני מהתחום שלו, ואני בקושי שמעתי עליהן). הוא ידוע ומוערך היום רק בגלל החלק המדעי\אקדמי של העבודה שלו.

(קוונטים למשל?)
זאת בדיוק דוגמא של הסתמכות על עובדות ועל חשיבה רציונלית, תוך התעלמות מדעות קדומות והנחות לא מבוססות.
במבי_ק*

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי במבי_ק* »

לדוגמא, כמה חשיבות את מייחסת לתאוריות המיסטיות של ניוטון? הן תפסו חלק נכבד בכתביו, אך לא נשאר מהן שריד וזכר היום (אני מהתחום שלו, ואני בקושי שמעתי עליהן). הוא ידוע ומוערך היום רק בגלל החלק המדעי\אקדמי של העבודה שלו.

קודם כל – זה שהעולם האקדמי סיווג אותן כלא רלוונטיות, לא אומר שהן לא רלוונטיות באמת. פשוט, לדיון האקדמי מדעי הן לא רלוונטיות. שנית, יכול להיות שדווקא היכולת לעסוק בנושאים מיסטיים היא זאת שמאפשרת את אותה גמישות מחשבתית של פורצי הדרך. אני יודעת שגם דקארט היה מיסטיקן לא קטן. הרבה גאונים עסקו ועוסקים במיסטיקה.

לגבי מכניקת הקוונטים – קודם כל, הרבה מדעני קוונטים חזק מאוד במיסטיקה. זה מעניין. דבר שני – על אילו עובדות היא מסתמכת? (אני שואלת כי אני לא בדיוק זוכרת). לפי מה שאני זוכרת הכוח האדיר שלה הוא דווקא בניבוי, ולא בשלל הדברים הלא-ראציונליים שהיא טוענת (כמו זה שאלקטרון יכול להיות בשני מקומות בבת אחת, למשל).
ח_אלפשה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2005, 11:00

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי ח_אלפשה* »

הרבה מדעני קוונטים חזק מאוד במיסטיקה.
מי? אני שואל ברצינות, יש לך שמות?

דבר שני – על אילו עובדות היא מסתמכת?
על תוצאות של ניסויים שלא ניתן להסביר בדרך אחרת.

לפי מה שאני זוכרת הכוח האדיר שלה הוא דווקא בניבוי
בדיוק. היא (התאוריה) מנבאת תוצאות של ניסויים, שבוצעו בפועל, לפי סטנדרטים אקדמאים.
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

עלות החיים באופן טבעי

שליחה על ידי אחת* »

ואת צודקת, בעיני האלימות כתופעה חברתית היא מאוד גבוהה בחברה המערבית (והישראלית במיוחד) נכון להיום. וברור שאני מגדירה אלימות שונה ממך. לי מספיק לצאת כאן לכביש כדי להתקל בכמה וכמה נסיונות אקטיביים להרוג אותי. אולי באנגליה ובארה"ב זה אחרת. מספיק לי להגיע למשרדי המוסד לביטוח לאומי כדי לחוות אלימות מנומסת ובירוקרטית. מספיק לי לראות פרסומות בטלוויזיה.

אני מסכימה איתך, דלית, לגבי האופי האלים של החברה שלנו.
השאלה היא למה עולה כל הזמן הצורך להשוות את זה לחברות "אחרות", "שבטיות" וכו'.
מה אני אגיד לך, גם בלי מחקרים אקדמיים החיים בחברות כאלה, אף שיש בהם יתרונות, לא נראים לי כזה חלום. אין לי ספק שאלימות רווחה, ורווחת בהן, ברמות שונות ומשונות לא פחות ואולי אף יותר מאשר אצלנו.
זה שהחברה שלנו אלימה ושמתים בה על ימין ועל שמאל,
עדיין לא הופך חיים בחברה אחרת לטובים או לבטוחים יותר.
אני לא אוהבת את האידאליזציה, והרומנטיזציה של חברות שבטיות.
רוצים לאמץ את השיתוף והאחווה של החברות האלה? תפדל.
אבל להגיד שהחיים בהן טובים יותר רק כי פה חרא?
נשמע לי מופרך
פלוני_אלמונית*

עלות החיים באופן טבעי

אני יודעת שגם דקארט היה מיסטיקן לא קטן. הרבה גאונים עסקו ועוסקים במיסטיקה.
יחי ההבדל הקטן בין החירות המחשבתית של הפילוסופים לעומת מגבלות המדע (שהמדענים לוקחים על עצמם).

אבל להגיד שהחיים בהן טובים יותר רק כי פה חרא? נשמע לי מופרך.
|Y|
שליחת תגובה

חזור אל “מוסר ואתיקה”