אמא רגועה או אמא מפשפשת

תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

"עדיף אמא רגועה שפנויה לתינוק שלה מאשר אמא עייפה ועצבנית שמניקה"
מכירים? הררי מילים כבר נשפכו על המשפט המעצבן הזה מכל צדדיו, על האמיתות, חצאי אמיתות והשקרים המגולמים בו, והנה אני מצאתי את עצמי לא מזמן אומרת משהו מאוד דומה על פשפושים וקשב.

בכלל, אני מוצאת את כל גישת הקשב יותר ויותר דומה להנקה, מהזוית התרבותית. שתיהן מיומנויות טבעיות ואלמנטריות שנזנחו, נשכחו וכמעט נכחדו בתרבויות מסוימות, שתיהן הולכות ומשתחזרות ומשתקמות בימים אלה (ההנקה התחילה קודם, והיא גם במצב יותר טוב כיום), ובשתיהן, תהליך החזרה והשיקום הוא קשה, כי הוא עובד נגד מנגנונים תרבותיים סותרי-הנקה או סותרי-קשב, שהתפתחו בתקופת ההזנחה הגדולה. אתן יכולות למצוא בעצמכן שפע דוגמאות למנגנונים כאלה.
אבל זה רק בסוגריים.

בכל אופן, מודעות פיפיקקי תפסה מספיק תאוצה, בשביל שהמשפט הנדון יופיע גם בהקשר שלה.
ואני חושבת שזה נכון לגבי קשב, יותר מאשר לגבי הנקה. כי חלב הוא חלב ותמ"ל הוא תמ"ל, ותמ"ל הוא פחות, מבחינה חומרית ומדידה (שלא לדבר על כל שאר האספקטים) וזהו זה.
אבל קשב הוא קודם כל תקשורת. ולכן, אני מעדיפה לוותר על פשפושים מסוימים, או למשל על הורדה של החיתול (אני בקטגוריית המפשפשים-עם-חיתול), אבל להרוויח תקשורת נקייה ושמחה עם הבן שלי.
הכל נקודתי, הכל זמני, שום דבר לא עקרוני פה. עניין של צרכים מול צרכים, וההחלטה אם לווותר או לא היא על כל מקרה לגופו, יום יום מחדש. ולפעמים היא החלטה שבדיעבד.

הדף הזה יכול בקלות להפוך ל קיצוניות באופן טבעי 15, אבל אני הייתי רוצה לא להיתקע על השאלה "האם זה נכון" (יש תשובה בכלל? :-P) אלא לתת מקום לדיון על הצד הרגשי של הפשפוש (פיפי זה לא רק פיפי), על המתחים שאנחנו עשויות לפגוש בדרך ומה, למען השם, לעשות אתם, על פשפוש מתוך שמחה ואיך מגיעים לזה, ועל המקרים שבהם אני (או כל אמא אחרת) אומרת: היום עדיף לוותר.
ואולי אין מקום לדף כזה והכל כבר מוכל בדפים קיימים? לשיפוטכן.

אבל אני חייבת לעוף... מקווה לחזור עוד יומיים. הבן שלי קורא לי.
תרגישו בבית :-)
אמא_ל'ה*
הצטרפות: 07 אוגוסט 2007, 13:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ל'ה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי אמא_ל'ה* »

או, טוב שפתחת את הדף הזה.
עברו עליי המון (בהתחשב בכך שאנחנו בלי חיתולים רק חודש וחצי) התלבטויות בנושא, שאפשר לסכם אותן בתהיה "האם האמצעים מקדשים את המטרה, והאם יש למעשה הבדל בין השניים".
כשעובר יום בו אני מתרכזת בכך שאני לא רוצה שהוא ירטיב עוד זוג מכנסיים, יום בו אני מנסה נורא, אני יודעת שזה יותר מדי.
מה עושים עם תחושת היותר-מדי הזו? מה עושים איתה כשיודעים שהדבר הנכון (עבורנו) הוא לא לומר לינוקא "תעשה בחיתול" או להתעלם מהסימנים (הדי מעורפלים לעתים) שלו? מה עושים כשיודעים שצריך להרפות וזה כל כך קשה לפעמים?

ובנוגע לאמירה שהצגת בתחילת הדברים, "עדיף אמא רגועה שפנויה לתינוק שלה מאשר אמא עייפה ועצבנית שמניקה", אני רואה בה אמירה שטחית, שכאילו מבטיחה רוגע למי שאינה מניקה, כאילו שהתמ"ל הוא סוג של הוקוס פוקוס, מעין שלווה בבקבוק. מהיכרות עם כמה נשים שהעדיפו לא להיות עייפות ועצבניות בהנקה, הן הצליחו, והפכו לעייפות ועצבניות (ומלאות תחושות אשמה), וזה בערך מה שאני חוששת שיקרה גם במקרה הזה, של הבלי-חיתולים; אם את מסוגלת לכבות את הקשב, ממש לכבות אותו, ולהיות רגועה ושלווה ליום אחד אז אחלה. אני חושבת שאני לא מסוגלת.
הקוסמת_מארץ_עוץ*
הצטרפות: 01 יוני 2005, 21:40
דף אישי: הדף האישי של הקוסמת_מארץ_עוץ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי הקוסמת_מארץ_עוץ* »

המרגיעון שיצא לי "היא לא מקשיבה לך? - הקשב איך היא לא מקשיבה ואז הקשב לה..."
יש לי מה לכתוב בעניין הזה..
עוד מעט.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

לי יש מה לומר על איך זה נראה מבחוץ, אבל רק אם בא לכן לשמוע.
מתפלננת*
הצטרפות: 01 מאי 2008, 11:55

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי מתפלננת* »

מבחוץ באינטרנט או מבחוץ בחיים האמיתיים?
הקוסמת_מארץ_עוץ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

אז ככה
בהתחלה זה קשה..כמו כל מיומנות חדשה שלומדים ונכון, בהתחלה הרוגע היה הרחק ממני.
אני זוכרת את הלחץ הזה שלי כשאני נוסעת בכביש 6 העוללית בוכה כי היא רוצה פיפי ואין לי איפה לעצור!
אבל מה שקרה ברבות הזמן שהקשב הזה משנה את כל היחס לצרכים, פיפיקקי...
יש משהו כל כך נכון, כל כך חכם כל כך מתאים - לא להצמיד שירותים על ילד ויחד עם תחושת ה"נכון" הזו
מגיעה רגיעה...שלווה.
זה כמו שקשה לפעמים לגדל בבית אבל מבחינתי אין ברירה בדיוק כמו הנקה ובדיוק כמו פשפוש.
גברת_פלפלת*
הצטרפות: 26 אפריל 2005, 14:41
דף אישי: הדף האישי של גברת_פלפלת*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי גברת_פלפלת* »

אני רוצה לשתף מהחוויה שלי, אם כי מעולם לא הצלחתי להיות בלי חיתולים לחלוטין למשך יותר משלושה ימים רצופים. היה לי מאוד קשה, מאוד לחוץ ותמיד מין מתח כזה. כל בת קול שיצאה מהגוזל הייתה פוטנציאל להודעה. אף אחד כמעט לא היה מוכן להרים אותו בלי חיתול. פחדתי לזוז ממנו מילימטר, פחדתי לשים במנשא, אז הוא היה על הידיים והייתי מושבתת לחלוטין. כל שעה החלפתי בגדים. הכסא של המחשב ועוד אזורים חשובים התלכלכו בקקי (שמאוד קשה להוריד מכסא כזה) ואני הרגשתי ש-די- אין לי כוח. אני לא נושמת. אני לא מספיקה לנשק את הבן שלי כי אני כל הזמן בקשב/ תקשורת. והכי הכי- שאין לי תמיכה וכולם רואים בי פסיכית (טוב, זה נכון לעוד הרבה דברים, אבל מילא).

אז זה אמנם היה בהתחלה, ממש אחרי הלידה, כשעוד נאבקתי בהמון קשיים אחרים (הנקה ופליטות תכופות וכאבי גב ועוד).
ירדתי מזה לחלוטין. מאז יצא לי לשמוע עוד קצת על בלי חיתולים מ תזמורת הים ועשיתי פרשנות משלי. היום אנחנו קמים בבוקר ומורידים חיתול, ומחזירים אותו מתי שהחלטתי שהגיע הזמן. זה יכול להיות אחרי חמש דקות וזה יכול להיות אחרי חמש שעות. בזמן שהוא עם חיתול אני מנסה להקשיב ואם אני מרגישה שהוא צריך מורידה לו ומפשפשת. (האמת, יש לזה המון חסרונות, אני לא מבינה אותו כמו בסיבוב הראשון)

אבל זה משאיר אותי בכיף, ולא כמו בהתחלה שהייתי מתפללת שיגיע כבר הערב שאוכל לקלח אותו ולא להתעסק בפשפושים יותר. )-:
אליס_בארץ_המראה*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2004, 18:13
דף אישי: הדף האישי של אליס_בארץ_המראה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי אליס_בארץ_המראה* »

יש לי שאלה למפשפשות, וזו שאלה כנה ולא מתנצחת.

למה לדעתכן "בלי חיתולים"= הנקה? מבחינת ה"טבעיות" שבדבר, ההנחה שזהו הצורך הטבעי של התינוק? אני לא חושבת שיש ויכוח על כך שחלב הוא המזון האופטימלי לתינוק. זו עובדה ביולוגית. לעובדה הביולוגית הזאת יכולות להיות הרבה מאד פרשנויות, השלכות התנהגויותיות וכד' (אפשר גם לתת חלב אם בבקבוק, למשל, אבל עדיין - עדיף חלב אם מתמ"ל).

אבל מה העובדה הביולוגית הבלתי ניתנת לסתירה ברעיון הבלי חיתולים? שתינוקות "מסמנים"? הרי אם תינוקות היו "מסמנים" פיפי כמו שהם "מסמנים" שהם רעבים, אף אחת לא היתה מפספסת אף פשפוש לעולם. אני לא אומרת שהם לא מסמנים (למרות שממה שראיתי עד כה, פיפי הוא באמת דבר שתינוקות רבים לא טורחים מדי בגינו. קקי זה ענין אחר, ואני לא יודעת אם הם מסמנים או פשוט מבחינה פיזית קל יותר לראות את התנועות לפני שזה מגיע). אני רק אומרת שבלי חיתולים זה רעיון נחמד, אבל אני לא מצליחה להבין למה ואיך הוא הפך למשהו שעומד, מבחינת הנחיצות והביסוס, בשורה אחת עם הנקה. אשמח להסבר.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

הרי אם תינוקות היו "מסמנים" פיפי כמו שהם "מסמנים" שהם רעבים, אף אחת לא היתה מפספסת אף פשפוש לעולם
בחברות שבהן האמהות יודעות לזהות את הסימנים, זה אכן המצב...
זה לא שהם לא מסמנים, אנחנו בחברה המערבית לא יודעים לקרוא את הסימנים, וחוסר הידע שלנו עובר מאמא לאמא ומנציח את עצמו.
בכל מקרה אני חושבת שברור שההשוואה להנקה היא לא של אחד לאחד- יש כמה מאפיינים משותפים, לא כולם.
פלוני_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

אליס, תינוקות מסמנים פיפי כמו שהם מסמנים רעב. קוראים לזה קוליק.
חכי ותראי.
הקוסמת_מארץ_עוץ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

חיתולים זה רעיון נחמד, אבל אני לא מצליחה להבין למה ואיך הוא הפך למשהו שעומד, מבחינת הנחיצות והביסוס, בשורה אחת עם הנקה. אשמח להסבר.
בגלל שזה טבעי.
זה טבעי לילד לא להיות עטוף בשכבות שיספגו את הצרכים שלו.
זה טבעי בדיוק כמו שכלב, משתין על עץ ומייד הולך למקום אחר ולא נמצא ליד צרכיו.
זה טבעי כמו הנקה כי שניהם קשורים לצרכים בסיסיים. חלב נכנס ופיפי קקי יוצאים.
אבל מה שכן . זה מתאים לכל הילדים אבל לא לכל ההורים. על זה אין ויכוח.
באופן_לייט*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 23:58
דף אישי: הדף האישי של באופן_לייט*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי באופן_לייט* »

פיפי כמו שהם מסמנים רעב. קוראים לזה קוליק
??
ואני חשבתי שקוליק זה גאזים
הכל נקודתי, הכל זמני, שום דבר לא עקרוני פה. עניין של צרכים מול צרכים, וההחלטה אם לווותר או לא היא על כל מקרה לגופו, יום יום מחדש. ולפעמים היא החלטה שבדיעבד.
כל הכבוד!
_---
בתור אחת שהיתה "בלי חיתולים" בשלושת החודשים הראשונים לחיי ביתי אני אומרת... עזבו שטויות יש דברים אחרים להקדיש להם אנרגיה בילד הראשון.:-)

כן גם אח"כ היא היתה הרבה בלי חיתולים, פשוט לא קראתי לזה ככה, "והקשב" שלי היה בעיקר סובלנות מאוד גדולה לפיספוסים (נאי מניחה שזיהנו משהו כמו 1 מ 10 פישפושים.)
ולטעמי - דעתי זה עניין לא מספיק מובן בדיונים על "בלי חיתולים" העובדה שהרבה מה"קשב" היא בעצם לא להתעצבן מקקי - PP.

כן היה יותר טוב להיות בחברה שבטית ולזהות מתי התינוק צריך וכו' אבל בחוויה שלי האישית הילדה גדלה בסדר גם בתוך חיתול הגם שזה לא אידיאלי.
היא נגמלה בקלות ומיוזמתה בגיל 2.2 (חודשיים אחרי שנולד לה אח), והיא ממשיכה לפספס מידי פעם גם עכשיו כשהיא בת שלוש ואני ממשיכה לא להתרגש. ועכשיו קייץוגם אחיה מקבל שעות "איורור" כמה שמתאים לי ועושה PP ואני מאוררת וגם זה בסדר.

אגב, יש לי חברה שבגיל 8-10~ חוד/ מתחילה לנסות לזהות את האותות ולוקחת ילד מסמן לשירותים החבר'ה יורדים עליה שהיא גומלת משך שנה + אני לא רואה את זה ככה - לדעתי היא פשוט בקשב כשזה מתאפשר לה. בעני גישה ראויה לכל הענינים :-)
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

זה טבעי בדיוק כמו שכלב, משתין על עץ ומייד הולך למקום אחר ולא נמצא ליד צרכיו.

את מדברת על כלב בוגר.

בגורים, אמא שלהם מלקקת ובולעת את הצרכים שלהם. זה מה שטבעי אצל כלבים. בשום שלב בחיי כלבים או חתולים או יונקים אחרים בהם הצאצאים אינם הולכים שעה אחרי שהם נולדים, האמא אינה לוקחת את הגורים הצידה או החוצה כדי שיעשו את הצרכים שלהם. אני לא יודעת איך זה אצל קופים. מעניין לדעת.

אבל מה העובדה הביולוגית הבלתי ניתנת לסתירה ברעיון הבלי חיתולים?
לדעתי העובדה שאם לוקחים תינוק בן יום או יומיים, מחזיקים אותו בתנוחת פשפוש, והוא עושה, אומרת דרשני.
עדיין זה לא אומר לדעתי שאמהות היום צריכות לעשות את זה. אבל נראה לי שזה דף כזה (או אולי אתר שלם כזה?) בו אסור לומר שלפעמים צריך להתעלם מהצרכים (או מהיכולות) של התינוק לטובת הצרכים של האמא. אבל אם להתייחס להודעה הפותחת, אז לדעתי זה נורא תלוי באישיות של האמא, בהרכב המשפחתי ודברים כאלה. לדוגמה, יכול להיות שכשהייתה לי תינוקת אחת, זה סבבה לפשפש, אבל אם אחרי שנה נולדה לי עוד תינוקת, אז לפשפש אותה בזמן שיש לי פעוטה אחרת בבית זה כבר הופך קשה הרבה יותר, והרבה פחות סבבה. נוסיף לזה את עייפות החומר שמצטברת, ואם מדובר באמא עם נטייה לפרפקציוניזם, אז זו כבר בעיה, כי היא לא תדע מתי או על מה לוותר עד למצב של התמוטטות. אני מקווה שיצאתי מובנת.
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

לדעתי העובדה שאם לוקחים תינוק בן יום או יומיים, מחזיקים אותו בתנוחת פשפוש, והוא עושה, אומרת דרשני.
לדעתי העובדה שכל החברות הלא מערביות, וכל הפרימאטים, וכל השבטים (שנצפו) עושים את זה, היא-היא אומרת דרשני.
תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

עזבו שטויות יש דברים אחרים להקדיש להם אנרגיה בילד הראשון
זו בדיוק הנקודה- לא צריך להקדיש לזה אנרגיות.
כמו שאת אומרת- אפשר פשוט ללמוד לא להתרגש מפספוסים. לשמוח על כל תקשורת מוצלחת, לשמוח על כל רגע שהטוסיק החמוד חשוף ונקי, ולקבל בענווה את היכולת המוגבלת שלנו כאמהות מערביות לתקשר עם התינוק באינטואיציה. מה שחשוב מבחינתי לפחות זה שהילד בלי חיתולים, נקודה. לפחות חלק מהזמן. שעה בשבוע עדיפה על כלום ושעה ביום עדיפה על שעה בשבוע.
אם משקיעים בזה אנרגיות ונכנסים ללחץ, זה פשוט לא זה.
תכף בשמת תבוא ותסביר למה.
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

לפעמים נדמה לי שמתקבל מסר שאומר:אם בשבט זולו האימהות אוכלות חסה שפרות השתינו עליה זה אומר שהכי טוב לאכול חסה כזו. אם בשבטים פרימיטיבים זנחו תינוקות שנראו חלשים? אם בשבטים פרימיטיבים אימהות חנקו תינוקות מכל מני סיבות? אם בשבטים פרימיטיביים תקעו מקל קטן באף או בסנטר?
המסר שלי לאימהות:תזרמו!

אם היתה דרך לגייס את כל אנרגיית רגשות האשם האימהיים לייצר אנרגייה אחרת, לא היה משבר מזון בעולם
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

לא לא לא.
אני עונה לשאלה כפי שהיא נוסחה.
אני לא טוענת שזו התשובה להכל.
או_רורה*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2007, 08:03
דף אישי: הדף האישי של או_רורה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי או_רורה* »

אני רוצה לצאת רגע נגד מה שנאמר קודם לכן על ההנקה: הנקה זה לא רק חלב, אוכל. וכן, אני הנקתי אחרי זיהום חמור וההנקה לקחה ממני כוחות פיזיים רבים שאני הייתי מוכנה לתת, אבל אני בהחלט חושבת שיש מקרים שבהם עדיף אמא בריאה וחיונית על פני אמא מניקה.
תמרוש_רוש

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

נראה לי שזה דף כזה בו אסור לומר שלפעמים צריך להתעלם מהצרכים (או מהיכולות) של התינוק לטובת הצרכים של האמא.
חס וחלילה. אצלי אסור לומר שאסור לומר ;-).
יאללה, תגידי, תגידי. בשביל זה פתחתי את הדף.
ובכלל, לומר אסור אבל לעשות מותר? אז הנה: היום התארחתי אצל מישהי (ודווקא מ- natural parenting) ובכוונה התעלמתי מאיתות הפשפוש השני של התינוק כי בפשפוש הראשון לא כיוונתי מספיק בזריזות והוא הצליח לשתין לה על העיתונים שליד האסלה, אז התביישתי ולא העזתי לנסות שוב.
הבושה שלי לעומת הצרכים הבסיסיים שלו? כן. לא אהבתי את מה שעשיתי (להתעלם) (הרי יכולתי לפשפש שנית באופן זהיר יותר, וכל הסיכויים שהייתי מצליחה), אבל בכל זאת עשיתי את זה. ולא די בכך שעשיתי את זה, אני גם באה לפה - חטא על פשע - ומספרת לחבר'ה בקולי קולות.
!!!!

בכלל, רק עכשיו אני מתחילה לפשפש בנוכחות אנשים אחרים. "רק שניה, אני צריכה ללכת אתו לשירותים". ואז הם שואלים "מה??" ואני צריכה להחליט אם קודם לרוץ אתו או קודם להסביר למה אני רצה. ובכלל איך לתמרן בין כל היחסים שלי עם כולם. זה לא קל לי.

אליס:
למה לדעתכן "בלי חיתולים"= הנקה?
אני לא אמרתי כך ואני לא חושבת כך. מה שהתכוונתי בהודעה הפותחת היה שאני רואה דמיון (לא זהות) בין התהליך החברתי של חזרה להנקה (אחרי דור של ביקבוקים) לבין התהליך של השמטת החיתול.

ואם חושבים על זה עוד קצת - אני חושבת שמבחינת דחיפות הצורך ההנקה לוקחת בגדול. זה צורך בסיסי הישרדותי אמיתי. מאידך, הצורך להיות במודעות לצרכים גם הוא בסיסי ואמיתי, אבל קצת פחות הישרדותי. נראה לי שמהזנחה שלו יש פחות נזקים מאשר מאי-הנקה, והנזק הוא יותר בר-תיקון. ואולי גם יותר קל ליישם קשב חלקי מאשר הנקה חלקית.
יש לזה גם השלכות מעשיות. אם יש הכרח לבחור בין השניים, אם, לצורך הדיון, היו לי בעיות בהנקה שהיו גוזלות ממני אנרגיה ותשומת לב - קשב פיפיקקי היה מחכה הרבה יותר לפני שהייתי מתחילה אתו, עד שההנקה היתה מתבססת פחות או יותר. כי בעיני ההנקה חשובה יותר מהקשב. קריטית יותר להתפתחות התינוק.

אם את מסוגלת לכבות את הקשב, ממש לכבות אותו, ולהיות רגועה ושלווה ליום אחד אז אחלה. אני חושבת שאני לא מסוגלת.
זה מעניין...
אני נסעתי לסופשבוע חופש. חשבתי שאולי זה ייתן לי הזדמנות לפשפש יותר בהצלחה, אחרי כמה ימים של מה שקראתי לו "שביתת פשפושים אמהית" - שורה של פספוסים מכל סוג אפשרי. חשבתי שאולי בחיק הטבע זה יהיה קל יותר.
מה שקרה זה שה"שביתה" שלי העמיקה, ובעצם הפכה למעין השלמה עם זה שלא הולך לי להקשיב. לא יכולתי "לכבות את הקשב", כן לקחתי לפשפוש מדי פעם, אבל ויתרתי לחלוטין על היומרה להצליח בזה. אז הלכתי, פשפשתי, לא יצא כלום (פעם אחת יצא פיפי, מחווה סמלית של שנינו), ושאר הזמן גיליתי בדיעבד שהוא עשה קקי (אםילו לא שמעתי את ה- פרררר בעת העשייה), והחלפתי חיתולים כמו כל אמא מערביה.
ופשוט לא חשבתי על הנושא, במשך יממה שלמה. מה שיצא זה מה שיצא וזהו זה.
ובדיעבד - היממה הזאת של מנוחה אפשרה לי לחזור לעניין בכוחות מחודשים, עם התקדמות מעשית, ועם פחות מחשבות אובססיביות בנושא.
אליס_בארץ_המראה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

לדעתי העובדה שכל החברות הלא מערביות, וכל הפרימאטים, וכל השבטים (שנצפו) עושים את זה, היא-היא אומרת דרשני.

:-D ניצן, אל תיעלבי בבקשה, אני כותבת את זה רק אני יודעת שתוכלי לצחוק מזה, אבל זו תשובה שנשמעת בול כמו תשובה של אורי יורמן בענין יתרון כזה או אחר של טבעונות וצום לריפוי כל מחלה אפשרית :-)

כל החברות הלא מערביות? אני מכירה כמה שבהן לא רק שנהוג לחתל, נהוג לקשור את החיתול חזק במיוחד - ולהשאיר את התינוק להסריח ככה כמה שעות טובות בכל פעם.

יותר מכך: נניח שכל החברות הפרימיטיביות מתנהלות ללא חיתולים. האם מדובר בקשב של האם לתינוק (נקרא לזה פשפוש אקטיבי), או אולי הן פשוט נותנות לתינוק לפשפש מתי שבא לו (כאמור, קקי קל יותר לתפוס אז אני מתייחסת בעיקר לפיפי), ומנגבות (או לא...) אחר כך? אני מניחה שאין בלקסיקון שלהן מילים כמו "פספוס". אבל זה לא אומר שהן "תמיד" קולטות את הפיפי הקרב הבא באינטואיציה שלאמהות מערביות כביכול אין - יכול להיות שהענין הוא פשוט ש"פספוס" לא נתפס ככזה, כי אין להן שטיח ואורח חיים שבו לא משתינים על הרצפה.

וכמו שאמרה מונו, מה שעושים בחברות פרימיטיביות לא אומר לי שום דרשני מתוקף עצמו.

זו גם התשובה שלי ל קוסמת מארץ עוץ - את כנראה דילגת על כמה דיונים מייגעים בהשתתפותי ;-) - אני לא בוטחת בשום דבר שהוא "טבעי", כי כמעט ואין לנו דרך לדעת מה זה "טבעי" (בראייה שלי, הדבר היחיד שטבעי לנו הוא השינוי באורח החיים שנגזר מכושר ההמצאה שלנו). אם כבר, הייתי הולכת על ההצעה של טרה -

אבל ראיתי תינוקות שמחזיקים אותם הרבה מאד בתנוחת פשפוש והם לא עושים. וכבר נאמר כאן שלפעמים מדובר בפשפוש מכוון מוצלח אחד לעומת עשרה שלא הצליחו, אז יכול להות שפשוט מבחינה סטטיסטית, מחזיקים את התינוק, ויש לו פיפי - אז זה יוצא. אבל זה היה יוצא גם אם לא היית מחזיקה.

_אליס, תינוקות מסמנים פיפי כמו שהם מסמנים רעב. קוראים לזה קוליק.
חכי ותראי._

נעים לגלות שהאמירה הזאת ("חכי ותראי") לא מוגבלת ל נשמות הטובות שמחוץ לאתר ;-)
אני בהחלט מחכה, אבל לא כל כך ברור לי מה אני אראה. לכך בדיוק כיוונה השאלה שלי: איך את יודעת שמה שאחרים קוראים לו קוליק, הוא בעצם סימנים לפישפוש? הרי גם הם יודעים. יודעים שזה קוליק.

טרה, תודה על מה שכתבת. אני מקווה שאני לא מחרבת ל תמרוש רוש את הכוונה המקורית של הדף, אני פשוט עדיין לא מבינה על מה מבוססת הטענה שפשפוש אקטיבי הוא דבר "טבעי". זה לא אומר שזה לא פתרון (למי שמתאים לה), זה לא אומר שאין אמהות שמצליחות לתפוס את רוב הפשפושים, זה לא אומר כלום. זה רק אומר שבעיני אין דרך להפוך "בלי חיתולים" למשהו שעומד בערכו אפילו קרוב להנקה - ולא הייתי נדרשת למשוואה הזאת אם לא המשפט הפותח של הדף הזה.

@}
אליס_בארץ_המראה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

תודה תמרוש על ההסבר. כתבנו ביחד :-)
פלונית_אלמונית*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2001, 07:34
דף אישי: הדף האישי של פלונית_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי פלונית_אלמונית* »

כל הפרימאטים מגדלים בלי חיתולים? קופות מפשפשות?
פלונית_אלמונית*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2001, 07:34
דף אישי: הדף האישי של פלונית_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי פלונית_אלמונית* »

וכבר נאמר כאן שלפעמים מדובר בפשפוש מכוון מוצלח אחד לעומת עשרה שלא הצליחו, אז יכול להות שפשוט מבחינה סטטיסטית, מחזיקים את התינוק, ויש לו פיפי - אז זה יוצא. אבל זה היה יוצא גם אם לא היית מחזיקה.
נראה לי שלא פגשת (פיזית) מספיק ילדים מפושפשים...
קט_קטית*
הצטרפות: 01 מאי 2007, 10:49
דף אישי: הדף האישי של קט_קטית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי קט_קטית* »

קופות מפשפשות?
ומה אנחנו? אנחנו לא קופות מפשפשות
קופות-על כמובן...

מה שבטוח, לא ראיתי אף קופה מחתלת.
יתרה מזאת, לא ראיתי אף אדם בוגר שמתחתל מרצונו.
אהה ולפני חודש פגשתי קשיש עצבני שילדיו קנו לו חיתולים למבוגרים והוא חיפש למי לתרום,
כי הוא ממש, אבל ממש לא הולך לשים את זה!!.

למה הנקה דומה לפישפושים

גם בהנקה וגם בפישפושים מדובר בלהענות לצורך התינוק (לאכול או להפריש)
להבדיל מגישה בקבוקית-חיתולית, בה אפשר לגשת לתינוק פעם ב-3 שעות, לתת בקבוק של 180 cc ולרוקן את מה שבינתיים הצטבר בשירותים הכימיים שמחוברים לתינוק.

הנקה דורשת מאמא לשים לב מתי התינוק בוכה לציצי, במקום לשים לב לשעון.
הפשפושים גורמים לאמא להסתכל על התינוק, ולא על החיתול.
אם תוך כדי מפריע לה שהחפצים סביבה נרטבים,
היא יכולה או לשים חיתול, או לשים מכנס, או לזרוק קיבינימט את החפצים.

בכל מקרה, על עצמי שמתי לב שהקשב גורם לי להבין מה התינוק רוצה, ולא סתם לדחוף לו ציצ/צעצוע עד שירגע.
היצורים האלה מדברים.
הם מדברים את שפת האדם,
שפת הגוף, שפת הקולות -
ואת השפה הזאת לצערי שכחנו ברובה.

לזהות סימנים קטנים, להבדיל בין סוגי בכי, לתקשר עם תינוק לפני שהוא מתחיל לדבר עברית רהוטה - מבחינתי זה שווה את הכל.

אגב, אני מפשפשת פאסיבית לרוב D-:
ועדיין...
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

כל הפרימאטים מגדלים בלי חיתולים? קופות מפשפשות?
לא בדקתי את כולם, אבל מבירוריי לגבי גורילות ושימפנזים בשבי, כן. הן מרחיקות מהגוף כשהן קולטות, שזה לא ב100% מהמקרים אבל בפירוש ברובם.
אליס, אני מסכימה שלא להסכים מראש. אין טעם להכנס לפרטים.
טרה_רוסה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

_זו בדיוק הנקודה- לא צריך להקדיש לזה אנרגיות.
כמו שאת אומרת- אפשר פשוט ללמוד לא להתרגש מפספוסים. לשמוח על כל תקשורת מוצלחת,_

אבל להיות בתקשורת עם התינוק או בקשב לתינוק זה דורש המון, גם אם לא מתרגשים מפיספוסים.

במחשבה שנייה, אפשר גם לכנות את זה "רפלקס מולד" ולומר שזה שריד מהעבר האבולוציוני שלנו, בדומה ל-Moro]רפלקס מורו reflex[/po] שנעלם בגיל 4-5 חודשים, רפלקס אחיזה בכף היד ובכף הרגל שנעלם בגיל חצי שנה (palmar and plantar grasp במקור, אני מניחה שזה חשוב לטיפוס עצים).
קט_קטית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי קט_קטית* »

רפלקס אחיזה בכף היד ובכף הרגל שנעלם בגיל חצי שנה (palmar and plantar grasp במקור, אני מניחה שזה חשוב לטיפוס עצים)
לא על עצים, על אמא :-)
אם קופיף לא נאחז בפרוות אמו עלול לעוף ממנה בהזדמנות...
ולנו אין פרווה! גילחנו?
טרה_רוסה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

אני מכירה.
מה שבטוח, לא ראיתי אף קופה מחתלת.
נו, יש המון דברים שקופים לא עושים ואנחנו לא....
אז מה? מה זה מוכיח?
טרה_רוסה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

לא על עצים, על אמא
כן, כמובן..
פלוני_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

מבחוץ באינטרנט או מבחוץ בחיים האמיתיים?
בחיים האמיתיים. מבט (יבש ;-)) מבחוץ על חברות שהחליטו ומיישמות בלי חיתולים. ואני אומרת חברות ולא חברים כי עוד לא ראיתי גבר מפשפש. אבל המדגם שלי לא סטטיסטי :-)
קט_קטית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי קט_קטית* »

אז מה? מה זה מוכיח?
טרה, מה את רוצה שאני אוכיח?
רק תגידי ואתחיל להוכיח במלוא מרצי D-:
<יש לי תואר שני בשליפת קישורים ;-)>
אני סתם מתבוננת ומלקטת מה טוב לי.
לפי עיקרון "מה ששנוא עליך - אל תעשה לחברך" משתדלת לא להשאיר תינוקות עם תחת רטוב בסביבתי.
את רוצה שאדביק לזה תיאוריה?
עוד משהו שעוד מישהו כתב?
ולמה הוא יותר "מבין" ממני?
כי ראה יותר קופים? או בני אדם?
או קרא יותר ספרים שעוד מישהו כתב?

הנה לפמפרס יש מחקרים שמוכיחים שילד חייב להסתובב עם חר* עליו עד גיל 3.
אחרת תהיה לו טראומה בשלב האנלי.
כלומר כל עוד הוא לא אומר במפורש ובערית רהוטה "אמא, נמאס לי להסתובב עם כל הג'יפה עלי" -
אין לנו דרך לדעת שהוא באמת בשל.
אני תוהה אם ילדים חרשים/אלמים לא מוכנים לגמילה אף פעם לפי התיאוריה הזו.
בזמן שאם תגיעו לרוסיה למשל עם ילד בגיל 3 שהוא עדיין מחותל,
כולם יהנהנו בחמלה - הרי ברור כי מדובר בילד עם פיגור.

אני לא טוענת שהחתלה (אפילו עד גיל 3) גורמת לנזקים,
אבל גם לא מטילה בספק את העובדה שנעים יותר לשבת על טוסיק יבש נטול פיפי/קקי/תפרחת.
אם גם הילד מוכן לעזור לי ולסמן להתפנות - מה טוב.
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

הרי אם תינוקות היו "מסמנים" פיפי כמו שהם "מסמנים" שהם רעבים, אף אחת לא היתה מפספסת אף פשפוש לעולם.
אז כבר היו פה שענו שהתקופה ללא ההנקה היתה קצרה יותר ולא נטמעה ברובה מול התקופה שהתחלנו לחתל תינוקות ולא להקשיב לסימונים שלהם. אבל עוד יותר מזה. בתור אמא מפשפשת ומניקה (סיבוב שני בשני המקרים) אני חותמת בפה מלא שיש המון אמהות (גם אני לפעמים) שלא מקשיבות כלל לסוג הבכי של התינוק ומיד נותנות ציצי, אחר כך מתחילות לבדוק על דרך הלמינציה מה עוד מציק במידה ולא קלעו על האופציה הראשונה. מה זה אומר? זה אומר שאם על כל פיספוס הנקה היו חוטפות שטוזה נוזלית על הפרצוף הן בטוח היו לומדות גם כאן בדיוק איך נשמע בכי של רעב או רצון לציצי ( ציצי זה לא רק אוכל ).
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

עוד לא ראיתי גבר מפשפש
כנראה לא היית אצלינו :-)

איזו הקלה. איך שמישהו אומר "בואו אני אספר לכם איך זה נראה מבחוץ" אני נכנסת למגננת "אללה יוסטור", מה כבר עשיתי?
נורה_קטנה*
הצטרפות: 03 יולי 2007, 18:31

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי נורה_קטנה* »

בלי להתייחס לקופים, האם יתכן שבחברות שמפשפשות יש תהליך של התניה?
כלומר אולי זה לא שהתינוק בא עם צפיה להיות מפושפש ולכן מבקש זאת אלא אולי היה תהליך שבו האמא למדה לזהות מתי התינוק עומד לעשות ולקחה אותו למקום המיועד ועשתה קול מסוים או אמרה דברים מסויימים ולאחר מספר פעמים כאלה התינוק בעצם למד או הותנה לבקש ולצפות להיות מפושפש.
איך יודעים שהוא מצפה להיות מפושפש צפיה שהיא מולדת ולא נלמדת?
מתפלננת*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי מתפלננת* »

_מבחוץ באינטרנט או מבחוץ בחיים האמיתיים?
בחיים האמיתיים. מבט (יבש ) מבחוץ על חברות שהחליטו ומיישמות בלי חיתולים. ואני אומרת חברות ולא חברים כי עוד לא ראיתי גבר מפשפש. אבל המדגם שלי לא סטטיסטי._
אותי זה מעניין.
רחל_ברמן*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2006, 12:11
דף אישי: הדף האישי של רחל_ברמן*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי רחל_ברמן* »

הרי אם תינוקות היו "מסמנים" פיפי כמו שהם "מסמנים" שהם רעבים, אף אחת לא היתה מפספסת אף פשפוש לעולם.
טוב, אני בד"כ לא עושה את זה, אבל אני רוצה להגיב לזה לפני שסיימתי לקרוא את הדף לפני שהקטנטונת תצטרך אותי שוב ואני לא אוכל להגיע לזה בכלל:
אני רוצה בזאת להודיע, שאני כל הזמן מפספסת סימונים שלה שהיא רעבה, בדיוק כמו שאני מפספסת סימונים של פיפי או קקי. כלומר, לפעמים אני חושבת שהיא רעבה כשבעצם היא רוצה משהו אחר, ולפעמים אני מנסה להרגיע אותה בדרכים אחרות כשכל מה שהיא רוצה זה בכלל אוכל. מה זה אם לא פספוסים? אלא מה, כשזה מגיע להנקה, אין לה דרך אחרת (נחותה או לא) לספק את הרעב שלה בעצמה, אז כשמפספסים סימנים של פיפי וקקי זה מסתיים בפיפי וקקי בחיתול (או על אמא ואבא, כמובן). לא רק שהסימנים שלה לפיפי וקקי הם באותה עוצמה כמו סימנים לרעב, לפעמים זה אותו סימן בדיוק... |אוף|
עוברת_אורח*
הצטרפות: 15 פברואר 2003, 19:04
דף אישי: הדף האישי של עוברת_אורח*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי עוברת_אורח* »

אם היתה דרך לגייס את כל אנרגיית רגשות האשם האימהיים לייצר אנרגייה אחרת, לא היה משבר מזון בעולם
לגריין דחוף ואח"כ להוציא על סטיקר וטי-שירט
רחל_ברמן*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי רחל_ברמן* »

אז ילדת טבע הקדימה אותי {@
(ולפחות במקרה שלי, היא צודקת לגמרי - אני לומדת מה זה פספוסי הנקה כי יש לנו בעיה של עודף חלב, ועל פספוסים היא משלמת בגזים אח"כ).
עוברת_אורח*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

_אליס, תינוקות מסמנים פיפי כמו שהם מסמנים רעב. קוראים לזה קוליק.
חכי ותראי._
אם כי אולי תחכי, תחכי, תחכי, תחכי ולא תראי כלום.
סתם תהיה לך תינוקת שקטה וחיייכנית עם חיתול חד פעמי מלא בפיפי.

בכל אופן, רק להזכיר לכולנו ש"בליחיתולים - טבעי או לא טבעי ולמה זה חשוב" הוא לא נושא הדף....
רחל_ברמן*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי רחל_ברמן* »

ואגב, אני "אמא מפשפשת" כמעט בטעות. בכלל לא חשבתי שזה מה שיהיה - תכננתי לנסות ליישם חלקית מאד יחד עם חיתולי בד כדי לדאוג שלא ינותק הקשר בין התחושה לתוצאות, הכנתי מראש גם חיתולי בד, גם חד"פ וגם כמה קערות גדולות, וניסיתי לקרוא קצת מראש אבל השתעממתי מדי (נו, את מי באמת מעניינים דיונים על הפרשות לפני שיש תינוק אמיתי שזה רלוונטי לגביו?). אבל פשוט הנחתי שאין סיכוי שאני, הבחורה המעופפת ביקום, אצליח לשים לב למה שנשמע לי ממה שכן קראתי כמו סימנים כמעט לא קיימים ("עיניים של פיפי"?! תעשו לי טובה), וחוצמיזה לא לגמרי השתכנעתי שזה לא באמת סתם התנייה, כמו שאומרת נורה קטנה. עד שהקטנטונת הייתה בת שבוע וחצי והתחילו בכיות והתפתלויות של גזים, וכשנכנסתי לדפים הרלוונטים פה עלה שוב עניין הקשב. ובפעם הבאה שהיא התפתלה ולא רצתה לאכול ובכתה נורא, ניסינו להחזיק אותה מעל הכיור, והופ! פיפי וקקי, ומה שיותר חשוב, היא נרגעה מיד. אז מה, לא נכניס את זה לרשימת הדברים שמנסים כשהיא בוכה? ואז כבר ברור שמתחילים לזהות הבדלים בסימנים.
אמא_ללי*
הצטרפות: 19 נובמבר 2007, 06:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ללי*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי אמא_ללי* »

תמרוש, תודה על פתיחת הדף הזה.
נדמה לי, שבחברה שבה שאנחנו חיות, שבה ההליכה בנתיב הזה היא (עדיין?) הרבה הרבה פחות נורמטיבית מהנקה, הבחירה בלפשפש או בלהיות בלי חיתולים דורשת תהליך מתמיד של בדיקה עצמית, לפחות בתחילת הדרך.
ההנקה, באיזה שהוא מקום, החלטה הרבה יותר "חד צדדית" של האם. אם היא מחליטה שהיא רוצה להניק ושהיא מוכנה להתאמץ בשביל זה, אז התינוק שלה יינק ויוזן רק מחלבה, עד שהיא תחליט אחרת (או שהוא יחליט להיגמל, אבל זה כבר הרבה אחרי השלב שבו זה חיוני להישרדותו).
העניין של הקשב הוא מערכת יחסים, הוא עניין הדדי. אני יכולה להחליט שאני מפשפשת, ואני יכולה מאד מאד להתאמץ שכל הפשפושים יהיו בקערה ולא על השטיח, אבל יש פה עוד בנאדם, וההתנהלות של הגורה שלי היא זאת שבסופו של דבר תכתיב איך זה ייראה (וכמה רטוב השטיח יהיה בסוף היום :-P). ולכן זה סיפור הרבה יותר מורכב.
אני חושבת שההשפעות של זה לאורך זמן על ההתפתחות הן לא מאד ברורות. ושתחום ההגיינה וההתייחסות לצרכים הוא תחום חיים שבו החברה המודרנית כל כך התרחקה מהחברות השבטיות, שנורא קשה להשוות.
מה שברור לי מעל לכל ספק, זה שלא נעים להיות עם טוסיק רטוב, ולא בא בחשבון להיות עם טוסיק מלוכלך. ואלה הדברים שבאחריותי, כאמא, לדאוג שלא יקרו, או שאם הם קורים הם יימשכו כמה שפחות זמן. איך אני בוחרת לעשות את זה - מפשפשת? מחתלת ומחליפה מייד? נותנת לה להיות בלי חיתול אבל רק במקום ובדרך שבה הפספוס הוא בסדר מבחינתי? אני כרגע עושה את שלושתם, ולמען הכיף והשמחה שלי מנסה לא להינעל על אף אחד מהם. יש ימים שזה זורם בקלות ואני קולטת שיש לה פיפי בלי שאני יודעת איך קלטתי. יש ימים שאני מחזיקה אותה רבע שעה מעל הקערה עד שנמאס לי או לה, ואיך שאני מורידה אותה היא משחררת. זה מאד משפיע על שביעות הרצון שלי, אבל זה מסיבות של אגו ושל תפיסות שיש לי בראש על מה זה להיות אמא טובה יותר. האם מאיה פחות מבסוטה בימים שבהם היא עושה ואז אני מייד מנקה אותה מחליפה את מה שהיא שוכבת עליו? לא נראה לי.

וכן, אני חושבת שלא אצל כל אחת יכול להתקיים השילוב של פשפוש ושמחה. זה נוגע בכל מיני התניות תרבותיות ומחשבתיות מאד עמוקות והרבה מהן גם בכלל לא מודעות, ככה שצריך לקלף הרבה בשביל בכלל להבין מה יש שם. ובעיני, כל עוד התינוק נקי, השמחה לוקחת על הפשפוש. יש משהו שיכול להיות הרסני אם לוקחים את זה למקום של אשמה ופרפקציוניזם במקום להתייחס לזה כעוד נתיב נפלא של תקשורת שיכול להתקיים עם התינוק שלנו.
הקוסמת_מארץ_עוץ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

כי עוד לא ראיתי גבר מפשפש. אבל המדגם שלי לא סטטיסטי.
מוזמנת לראות איך האיש שלי מפשפש כמו גדול.
כשהיא היתה ממש קטנה הוא אפילו היה מתלפט איתה...היה שומע זרם של מיים לפני שהיא עשתה...
ומפשפש בהצלחה כמובן.
מתפלננת*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי מתפלננת* »

אז מה, לא נכניס את זה לרשימת הדברים שמנסים כשהיא בוכה? ואז כבר ברור שמתחילים לזהות הבדלים בסימנים.
בסדר, זו בחירה של "אמא רגועה".
אבל מה כשמפה את כן מתחילה לנסות ולגלות עיניים של פיפי וחיוכים של פיפי ומבטים של פיפי?
ואז את חושבת שאוי ואבוי מה את עושה לה אם היא בחיתול, אבל את גם רוצה לצאת החוצה ומגלה שכשאת בחוץ את בלחץ כי היא לא בחיתול וכל חיוך נראה לך כמו חיוך של פיפי...?
אמא_ללי*
הצטרפות: 19 נובמבר 2007, 06:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ללי*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי אמא_ללי* »

D-:
רוני*
הצטרפות: 25 ספטמבר 2002, 23:19

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי רוני* »

נראה לי שיש עוד אספקט לנושא
מה קורה שיש ילד/פעוט במשוואה שמשלם את המחיר.
באחד מימי העיון נתקלתי בילד עם התנהגות משובשת שפגעה בילדותי, והיה לי ברור שהילד משוע לתשומי, וכשחיפשתי את הוריו ראיתי את אימו מפשפשת תינוק.
אליס_בארץ_המראה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

_אם כי אולי תחכי, תחכי, תחכי, תחכי ולא תראי כלום.
בכל אופן, רק להזכיר לכולנו ש"בליחיתולים - טבעי או לא טבעי ולמה זה חשוב" הוא לא נושא הדף...._

:-D
הכי רחוק שהיא תגיע זה טוטס-בוטס מלאים בפיפי, מתאגרפת הקונג-פו הנמרצת שלי. אבל בענין נושא הדף - לדעתי זה כן קשור. כי השאלה הבאה היא:

למה כן? למה בכלל צריך בלי חיתולים?

כי אני חושבת ש אמא ללי צודקת בכל מה שאמרה, ויש כמה אופציות לשמור על טוסיק יבש ונקי (ושמח :-)) וזו רק אחת מהן (ועלותה המאתגרת, במונחי אנרגיה ומיקוד תשומת הלב באספקט אחד של יחסי אם-תינוק, עלולה להיות אסטרונומית). האופציה האחרת היא פשוט להחליף חיתול, ואני עדיין לא רואה (או שלא הבנתי, או שמא נאמר את האמת: לא שוכנעתי) שבלי חיתולים עדיף לצמד אמא-תינוק. או אבא-תינוק :-)
עוברת_אורח*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

אליס, מותק, את יודעת שאני מוכנה ללכת אתך בכל דף לכל מקום (וראה היסטוריה קולנועית באופן טבעי) אבל נראה לי שיש את ההתלבטות של "האם" (שכבודה, כמובן, במקומו מונח) ויש את אלו שהחליטו שכן, ועכשיו הן אומרות:
אני הייתי רוצה לא להיתקע על השאלה "האם זה נכון" (יש תשובה בכלל? ) אלא לתת מקום לדיון על הצד הרגשי של הפשפוש (פיפי זה לא רק פיפי?), על המתחים שאנחנו עשויות לפגוש בדרך ומה, למען השם, לעשות אתם, על פשפוש מתוך שמחה? ואיך מגיעים לזה, ועל המקרים שבהם אני (או כל אמא אחרת) אומרת: היום עדיף לוותר.

<ואני כבר נותנת לך בחינם את התשובה ל למה כן? למה בכלל צריך בלי חיתולים?? : לא צריך. מי שמרגישה שזה מדבר אליה ועושה לה טוב, שתנסה ותראה איך הולך לה. מי שזה נשמע לה קשקוש, טרנד אופנתי, תעוקה מחרידה ושעבוד שאין הציבור יכול לעמוד בו, שתחתל ותראה ברכה בעמלה>
<אני, כמובן, טרם הכרעתי על מיקומי בסוגיה. מנסיוני, בכל הנוגע לגידול ילדים עדיף לא להחליט תיאורטית, אלא לתת לפרקטיקה לקבוע>
תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

_למה בכלל צריך בלי חיתולים
מי אמר שצריך? :-)

ויש כמה אופציות לשמור על טוסיק יבש ונקי.
באופן אישי, מנסיון גם עם וגם בלי חיתולים (מבד, כן), יכולה לומר לך שעם חיתולים- הטוסיק לא יבש ונקי. נקודה. הוא כן חלק מהזמן, אם יש לך כמות ממש ענקית של חיתולים, אז אפילו רוב הזמן, אבל לא כל הזמן.
האם זה אומר שעדיף בלי חיתול? לא יודעת. אני יודעת רק מה התשובה שלי לשאלה הזאת :-) אין פה נכון או לא נכון- הכל שאלה של סדר עדיפויות אישי.

אגב טוטס בוטס הם סיבה מצוינת להיות עם חיתול- כל פעם שאני רואה אותם, מקסימים שכמותם, בא לי נורא לקנות כמה למרות שא. אני לא בהריון, ב. יש לי סטוק חיתולי בד שמחכה מהילד הראשון וג. אני בכלל לא רוצה להשתמש בחיתולים בסיבוב הבא...
אליס_בארץ_המראה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

:-)

(ופורשת להירהורי ולדיווחי יום הבחירות לראשות העיר. ככה זה עובד אצלי - עד שאני לא מוצאת עבור עצמי סיבה מספיק טובה ומשכנעת לעשות משהו, הדיון באופני מימושו המעשיים והרגשיים נראה לי פחות רלוונטי).

בכל מקרה תודה לכל מי שענתה - הדף הזה כולל דברים ראויים מאד לקריאה @}
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

אליס, תינוקות מסמנים פיפי כמו שהם מסמנים רעב. קוראים לזה קוליק.
תאוריה מעניינת, אם כי הניסוח החלטי וגורף מדיי לטעמי. (למרבית הפלא גם בחברות לא מערביות ושבטיות יש ילדים שבוכים הרבה בלי סיבה ידועה, ויותר מדרך אחת להורים להגיב אליהם - אגב, כולל צעקות חזקות באוזן והתעלמות. בדיוק קראתי ספר על בכי...). מעניין אותי גם איך זה מסתדר עם העובדה שהורים רבים לילדים עם "קוליק" (גם אני לא מחובבי ההגדרה) מורידים את החיתול למשכי זמן ארוכים, בלי לדעת שהם פועלים על פי הגישה.

מה שברור לי מעל לכל ספק, זה שלא נעים להיות עם טוסיק רטוב, ולא בא בחשבון להיות עם טוסיק מלוכלך. ואלה הדברים שבאחריותי, כאמא, לדאוג שלא יקרו, או שאם הם קורים הם יימשכו כמה שפחות זמן. איך אני בוחרת לעשות את זה - מפשפשת? מחתלת ומחליפה מייד? נותנת לה להיות בלי חיתול אבל רק במקום ובדרך שבה הפספוס הוא בסדר מבחינתי? אני כרגע עושה את שלושתם, ולמען הכיף והשמחה שלי מנסה לא להינעל על אף אחד מהם.
אהבתי. הגיוני, אוהב ופרקטי.
קט_קטית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי קט_קטית* »

אהבתי. הגיוני, אוהב ופרקטי.
מצטרפת לאהבה (())
רחל_ברמן*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי רחל_ברמן* »

_בסדר, זו בחירה של "אמא רגועה".
אבל מה כשמפה את כן מתחילה לנסות ולגלות עיניים של פיפי וחיוכים של פיפי ומבטים של פיפי?
ואז את חושבת שאוי ואבוי מה את עושה לה אם היא בחיתול, אבל את גם רוצה לצאת החוצה ומגלה שכשאת בחוץ את בלחץ כי היא לא בחיתול וכל חיוך נראה לך כמו חיוך של פיפי...?_
טוב, אני לא חושבת שאוי ואבוי אם היא בחיתול, למרות שאני לגמרי מסכימה ש לא נעים להיות עם טוסיק רטוב, ולא בא בחשבון להיות עם טוסיק מלוכלך._ כרגע בחוץ היא בחד"פ, כי אם היא עושה משהו במקום שאני לא יכולה להחליף לה במשך איזה זמן (נניח במטרו) אז לפחות שלא תסבול מטוסיק ממש רטוב יותר מידי זמן. אני מניחה שכשהיא תגדל עוד ותוכל קצת להתאפק, וכשאני אתאפס יותר על לפשפש ו/או לנקות בחוץ (וכשמזג האויר יאפשר יותר) נעבור לרב פעמיים גם בחוץ. אבל בהחלט - הבחירה שלי פה היא לגמרי של _אמא רגועה, כמו שאמרתי הסיבה שאני מפשפשת יותר משאני מחליפה זה כי נראה שזה מה שהתנוקת הספציפית שלי רוצה. (וגם האמת, זה יותר נעים מלנקות אותה מקקי מרוח, יותר ידידותי לסביבה, וחוץ מזה, לא חבל על הטוטס-בוטס החמודים האלה? p-: )
תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

ואני אומרת חברות ולא חברים כי עוד לא ראיתי גבר מפשפש
כנראה שבאמת לא ראית מדגם מייצג. אני מכירה יותר מגבר מפשפש אחד :-P
תמרוש_רוש

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

_למה כן? למה בכלל צריך בלי חיתולים??
כי אני חושבת ש אמא ללי צודקת בכל מה שאמרה, ויש כמה אופציות לשמור על טוסיק יבש ונקי (ושמח ) וזו רק אחת מהן (ועלותה המאתגרת, במונחי אנרגיה ומיקוד תשומת הלב באספקט אחד של יחסי אם-תינוק, עלולה להיות אסטרונומית). האופציה האחרת היא פשוט להחליף חיתול, ואני עדיין לא רואה (או שלא הבנתי, או שמא נאמר את האמת: לא שוכנעתי) שבלי חיתולים עדיף לצמד אמא-תינוק. או אבא-תינוק_

בתור מפשפשת חדשה, אני מרגישה את התשובה בעצמותי ובכל זאת נורא קשה לי להגיד למה.
היום היה היום הראשון שלי כאמא מפשפשת. כלומר, התחלתי בזה לפני איזה זמן, אבל איכשהו היום קרה השינוי. יותר נכון אתמול בלילה. הקטנטן שלי התחיל לסמן לי בעוצמות הולכות וגדלות.
היה רגע אחד בלילה שריגש אותי מאוד: הקטן עשה קול של פיפי. אני לא הייתי בטוחה שזה זה או סתם מלמול שינה, אז אמרתי לעצמי "הממ" ולא פשפשתי.
כמה דקות אחר כך הוא התחיל לבכות.
בדקתי את החיתול - רטוב! (לפני כן הוא היה יבש).
ונורא התרגשתי, כי לפני כן הוא מעולם לא בכה בלילה מיד כשהחיתול נרטב, אולי ביום היו מקרים שהוא בכה בגלל חיתול ואני לא הבנתי, אבל בהחלט לא בלילה. ופתאום - הבחור לא רוצה להיות רטוב יותר בלילה!
זה ריגש אותי, כי הרגשתי שזו בחירה שלו. הוא דחף אותי בבכי הזה להתחיל בלי חיתלים גם בלילה, הרבה לפני שהייתי מתחילה עם זה ביוזמתי. הוא נחשף לקונספט של הלעשות-בחיתול. ואז הוא נחשף לקונספט של לעשות בגיגית. ועכשיו הוא יכול לבחור איפה ואיך לעשות את הצרכים שלו! אם הוא יאותת לי בבירור - אני אפשפש אותו. אם לא - אני לא אפשפש (ואני לעולם לא אשב אתו רבע שעה מעל הגיגית. ולעולם לא אנסה לפשפש תוך כדי בכי. אלא אם כן זה בכי רגעי, של שניות ספורות. ולפעמים הבכי מתחיל כשאני נכנסת אתו לחדר האמבטיה - ואז אני מסתובבת ויוצאת מיד. בלי לבדוק אפילו אם היה פיפי. כי הוא לא רוצה).

>>> כך שפתאום יש לו מילה בנוגע לסוגיות הבסיסיות של הטיפול בו. <<<

ואני פשוט הולכת אחריו.

וכל היום פשפשתי והכל הרגיש לי אחרת ממה שהיה עד עכשיו. אני לא יודעת למה קשב פיפיקקי לא מתאים להורים מסוימים, כי גיליתי שלי זה כן מתאים. אז איןלי מושג איך זה לאנשים אחרים. אבל מה זה נותן לצוות אני-והוא? זה נותן משהו. אבל אני לא יכולה להגיד מה. אני לא יודעת.. אני אנסה:

אני מרגישה שיש לי פרטנר. שיש עם מי לדבר. אני כבר לא לוקחת על עצמי מין פרויקט גרנדיוזי כזה של קשב מתוח ומאומץ לרמזים דקיקים מצד תינוק אינסטינקטיבי - אני פשוט מנהלת יחסים, דיאלוג, עם אדם שיודע מה הוא רוצה. שלומד לדעת מה הוא רוצה. ושלומד להגיד לי את זה כך שאבין. פתאום הוא מבקש ממני לפשפש אותו. בקול רם וצלול. איך אפשר לסרב? ובערב, חזרנו הביתה אחרי נסיעה ממושכת ברכבת, שלדעתי היתה מלווה במידה כזאת או אחרת של התאפקות מצידו, והוא נכנס לבולמוס של איתותי פיפי. אז באיתות הראשון יצאו לו שלושה זרמים מכובדים של פיפי, ובאיתות השני יצאו לו שניים קטנים יותר, ובאיתות השלישי לא יצא כלום, ובכל זאת הוא המשיך להתלונן. ופתאום מצאתי את עצמי אומרת לו: "תשמע, לא חייבים לעשות הכל בבת אחת. תירגע. בוא נחזור לסלון. אם תרצה עוד פיפי - תיכף תגיד לי ואני אקח אותך שוב". וזה משפט שלא תיארתי לעצמי שאוכל להגיד לתינוק בן חודשיים וחצי - ולהרגיש שהוא מבין את הכוונה שלי.
גם אם לא כל מילה.

שיחה. דיאלוג. צמיחה של הבנה הדדית. זה מה שהפשפושים נותנים לי. לנו. לא אכפת לי אם זה טבעי או לא, זה לא האישיו. והחיסכון בחיתול, או הישבן החופשי והמשוחרר, או הקץ-לתפרחת-חיתולים, הם מבחינתי תופעת לוואי חביבה, בונוס. זה ממש לא העיקר.
נהר_זורם_ביניהם*
הצטרפות: 13 מאי 2006, 07:46
דף אישי: הדף האישי של נהר_זורם_ביניהם*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי נהר_זורם_ביניהם* »

לפני יותר משנה, כשנולדה הקטנה שלי גיליתי את נושא הפישפושים לגמרי במקרה.
כלומר, לפני כן קראתי על זה באתר וזהו. רכשתי מלאי מכובד של ר"פ והתמקדתי בזה.
עד שיום אחד הקטנה בכתה , הנחתי אותה על משטח ההחתלה, היא המשיכה לבכות עוד קצת ואז פתאום נרגעה,
וכיוון שהחיתול היה פתוח ראיתי שהרגיעה החלה מיד כשהחל לצאת לה פיפי.
כמה שעות אח"כ היא שוב בכתה, עם בכי שנשמע כמו ההוא של הפיפי. מיד לקחתי אותה להוריד את החיתול, ואמרתי לעצמי -
מעניין אם שוב זה בגלל פיפי, ובאותה נשימה חשבתי מה הסיכוי לתפוס את הפיפי בדיוק כשהוא יוצא.
וראה זה פלא, שוב כשפתחתי את החיתול היא נרגעה ועשתה פיפי.
ואז התחלתי לקרוא על כך הרבה ולקחת אותה לפשפש בכיור כשבמקביל היא עם ר"פ ובסימנים אני מורידה ומפשפשת.
את ההתלהבות חלקתי עם חברה שילדה איתי וגם היא החלה לפשפש בהנאה רבה.

וגם אני זוכרת שהרגשתי בדיוק כך ש...
אני מרגישה את התשובה בעצמותי ובכל זאת נורא קשה לי להגיד למה.

אך אצלנו מכל מיני סיבות אישיות, של שינויי נסיבות, נפסקו בהדרגה הפישפושים בגיל 8 ח', וכניראה שגם "אמא רגועה" נכנסה למשוואה.
עכשיו אנחנו חוזרות לזה שוב,והיא כבר בת שנה וקצת , אמנם עם פחות הצלחות מבהתחלה, אך אנחנו עוד מגששות ומפשפשות.
וכן הרבה יותר קל לנקות ריצפה שהתלכלכה, מאשר טוסיק מרוח.
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

תמרוש, וואו. נשמע...נפלא. הצלחת להעביר היטב את ההרגשה שלך, והתיאור שלך הוא הראשון שקראתי שעושה לי חשק לנסות את זה.
עוברת_אורח*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

והתיאור שלך הוא הראשון שקראתי שעושה לי חשק לנסות את זה |Y|
אמא_ל'ה*
הצטרפות: 07 אוגוסט 2007, 13:48
דף אישי: הדף האישי של אמא_ל'ה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי אמא_ל'ה* »

תמרוש רוש @} איזה תיאור מקסים.
מתפלננת*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי מתפלננת* »

_מבחוץ באינטרנט או מבחוץ בחיים האמיתיים?
בחיים האמיתיים. מבט (יבש ) מבחוץ על חברות שהחליטו ומיישמות בלי חיתולים. ואני אומרת חברות ולא חברים כי עוד לא ראיתי גבר מפשפש. אבל המדגם שלי לא סטטיסטי
אותי זה מעניין.
אני לא בטוחה שזה המקום, נפצחה פה תזמורת אחידה בדעותיה, אין דיון._
אז אולי במקום אחר?
אותי זה מעניין.
יוטי_לונדון*
הצטרפות: 06 יוני 2007, 01:23
דף אישי: הדף האישי של יוטי_לונדון*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי יוטי_לונדון* »

אני רוצה בזאת להודיע, שאני כל הזמן מפספסת סימונים שלה שהיא רעבה, בדיוק כמו שאני מפספסת סימונים של פיפי או קקי. כלומר, לפעמים אני חושבת שהיא רעבה כשבעצם היא רוצה משהו אחר, ולפעמים אני מנסה להרגיע אותה בדרכים אחרות כשכל מה שהיא רוצה זה בכלל אוכל. מה זה אם לא פספוסים?

רעב, גרעפס, פיפי, קקי.... הכל דומה. הכל זה תנועות וקולות שמשהו מפריע לו.
פלוני_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

אותי זה מעניין.
אז מי שירצה ימחוק אחרי שתקראי.
מבחוץ אני ראיתי (שוב, לא מדגם מייצג, רק כמה אמהות ספורות) טרטור תינוקות. יש לך פיפי? נעשה פיפי? עשית פיפי? אתה צריך פיפי? אולי נעשה פיפי? קקי? בטווח השעות הספורות ששהיתי עם האמהות האלה התינוק (או תינוקת) נוג'סו תדיר בשאלות והליכות לשירותים. אני לא הייתי רוצה לראות את הילדים שלי במצב הזה, ולא הייתי נותנת לאף אחד לעשות את זה לילדים שלי. זה מאוד דומה לסבתה והבננה (רוצה בננה? יש לי בננה. אולי תאכל משהו? רק חתיכת בננה).
אני מניחה שלא כולן מתנהגות ככה.

בהסתכלות מהצד שמתי לב שיש משהו משותף לאמהות שהחליטו להשתמש בשיטה - ולא סתם אמרתי שראיתי רק אמהות והאבות לא היו בסביבה - היה כאן עניין של שליטה. זו היתה עוד דרך בשבילן להחזיק את הילד קרוב אליהן כל הזמן ולא לאפשר לאף אחד אחר לגעת - ואיך הוא יכול לגעת אם התינוק צריך לינוק? צריך לפשפש ורק אמא יכולה? אז נכון שזה טבעי לשבועות הראשונים, אבל אחרי כמה חודשים זה נהיה קשה לצפייה - האמא בכוונה מתעקשת לשמור על "רק אני יכולה" כדי להכניס את עצמה למצב שהיא לבד בטיפול הילד, מן סוג של התקרבנות.
קצת קשה להסביר, אבל זה מאוד ברור לצופה מהצד. שוב, רק אלה שאני ראיתי. לא מדגם מייצג. שלוש נשים קצת עצובות (נזכרתי בעוד אחת, העצובה מכולן). אני אומרת עצובות לא כי הן נראות לי עצובות. אלא בגלל שהן נשים עצובות וכועסות. אבל אולי אני טועה והן לא באמת עצובות, אלא נורא מאושרות מבפנים.

מתפלננת, זה לא המקום. תמחקי אחרי שתקראי.
תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

טרטור תינוקות. יש לך פיפי? נעשה פיפי? עשית פיפי? אתה צריך פיפי? אולי נעשה פיפי? קקי?
אופייני לאמהות מערביות שלומדות ומיישמות דרך האינטרנט, אבל לא ככה זה אמור לעבוד. בכלל.
המצב האופטימלי הוא לא תינוק מחותל ולא מטורטר אלא תינוק עירום ולא מטורטר...
טליה_אלמתן*
הצטרפות: 21 ינואר 2005, 21:41
דף אישי: הדף האישי של טליה_אלמתן*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טליה_אלמתן* »

פלוני אלמונית למה למחוק? בעיני זה כתוב בצורה מאוד יפה ומאוד מכבדת, וזה מאוד חשוב (וגם מאוד נכון לגבי) ובדיוק בדף הנכון.
מתפלננת*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי מתפלננת* »

פלוני אלמונית למה למחוק? בעיני זה כתוב בצורה מאוד יפה ומאוד מכבדת, וזה מאוד חשוב ובדיוק בדף הנכון.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי בשמת_א* »

יו, כמה כתבתן!
דף נחמד, תמרוש רוש. רגע, הספקתי לקרוא רק כמה הודעות ראשונות. אבל תגידי, היית מנויה על עלון באופן טבעי?
אולי אני צריכה להעלות לאינטרנט את כל מה שפרסמתי שם בעניין. זה קצת קטע, וקצת מוזר לי לקרוא אותך כותבת ממש דברים שכתבתי בעצמי (-: במיוחד בגריינים שגריינו אותך, קטעים ממש.
הולכת להמשיך לקרוא.
בשמת_א*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי בשמת_א* »

אני לא יודעת איך זה אצל קופים. מעניין לדעת.
יכול להיות שגורילות מרחיקות את התינוק מעליהן כשהוא מתחיל לעשות.
אבל אני לא בטוחה שמעבר לזה. כלומר, הצורך ללמוד תקשורת אקטיבית עם התינוק התחיל בבני אדם, כי בניגוד לקופים שאין להם בית, השינוי בבני האדם היה שהם יצרו לעצמם "בית". בבית הופיעו, כמו אצל טורפים אחרים, טפילים (כינים וכדומה), וגם נוצר צורך לפנות את הצרכים מן הקן. לכן אני מהמרת על כך שזה משהו שנעשה חשוב בבני אדם, ולא היה קודם חשוב בקופים.

אבל נראה לי שזה דף כזה (או אולי אתר שלם כזה?) בו אסור לומר שלפעמים צריך להתעלם מהצרכים (או מהיכולות) של התינוק לטובת הצרכים של האמא
למה למה למה למה כל הזמן יש אנשים שמכניסים את השטות הזאת?
למה?????
אני זאת שהתחלתי עם העניין הזה, בוודאי כאן באתר. מהרגע הראשון כתבתי על הצרכים של האמא. הקשב צריך להיות הדדי. אחרת אמא, שזה לא הולך לה בקלות ללמוד את האמנות התקשורתית הזאת בחברה שלנו, תהפוך לקורבן.
למה כל פעם קם דור חדש שממציא כאילו אסור לומר את זה????

לא רק שהסימנים שלה לפיפי וקקי הם באותה עוצמה כמו סימנים לרעב, לפעמים זה אותו סימן בדיוק...
מזדהה עם רחל ברמן.
אני אכתוב שוב, בפעם האלף:
(המקור באחד ממאמרי בעלון באופן טבעי, ואח"כ חזרתי על זה לפחות אלף פעם) אני מעולם לא זיהיתי "סימנים". לא באמת. לא בחודשים הראשונים. הוא ביטא אי נוחות? ניסיתי. רוצה לינוק? אה, לא? אז רוצה פיפי? אה, לא? וכך הלאה. הניסיון לימד אותי הרבה, והיו סימנים שלי (גמרת לינוק משני הצדדים ועכשיו אתה מתפתל? אז בטח אתה רוצה להוציא עכשיו... עשית פיפי לפני חמש דקות ואתה מזיז את הפה? אז עכשיו התרוקנה לך הבטן ואתה רוצה לינוק...).
למה שנזהה סימנים?
מה אנחנו, אמהות הודיות?

האופציה האחרת היא פשוט להחליף חיתול, ואני עדיין לא רואה (או שלא הבנתי, או שמא נאמר את האמת: לא שוכנעתי) שבלי חיתולים עדיף לצמד אמא-תינוק. או אבא-תינוק
מצטרפת לכל מה שאמרו לך מלה במלה.
לדעתי זה כמו לידת בית: מי מנסה לשכנע בכלל?
או שאת רוצה, או שאת לא רוצה. אם את רוצה, אחלה. אם לא, את יודעת, יש חיתולים...

_אני מרגישה שיש לי פרטנר. שיש עם מי לדבר. אני כבר לא לוקחת על עצמי מין פרויקט גרנדיוזי כזה של קשב מתוח ומאומץ לרמזים דקיקים מצד תינוק אינסטינקטיבי - אני פשוט מנהלת יחסים, דיאלוג, עם אדם שיודע מה הוא רוצה. שלומד לדעת מה הוא רוצה. ושלומד להגיד לי את זה כך שאבין. פתאום הוא מבקש ממני לפשפש אותו. בקול רם וצלול. איך אפשר לסרב? [...] וזה משפט שלא תיארתי לעצמי שאוכל להגיד לתינוק בן חודשיים וחצי - ולהרגיש שהוא מבין את הכוונה שלי.
גם אם לא כל מילה._
כל כך מזדהה!
כמו שאני מספרת על הלידה. איך שאמרתי "חכה" לתינוק בן שלוש שעות, והוא הבין אותי, וחיכה, ועשה פיפי רק אחרי שלא רק שהחזקתי אותו בתנוחה מעל הכיור אלא גם רק אחרי שאמרתי "פששש". התחושה שהציפה את כל הגוף שלי, התחושה הזאת המדהימה שאני מדברת עם תינוק בן שלוש שעות והוא מבין עברית -
זה הבלי חיתולים.
לזה מתמכרים.
לזה, וללטף תוסיק עירום. לא יכולתי להירגע מהתחושה המשכרת שהוא לא חסום בתוך חיתול. זה כזה תענוג. פתאום נראה לך הזוי לשים חיתול על הגוף המתוק הקטן הזה. ולא שלא שמתי. בטח שהשתמשתי בחיתולים, ובעיקר בחד פעמיים. אבל פחות ופחות ככל שהיה לי יותר אומץ. פשוט בגלל שכל כך היה לי כיף שהגוף המתוקי לבוש בבגדים רגילים. שהוא חופשי ומאוורר. וכמובן, הנגישות לנשק לו את התוסיק D-:
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

היה כאן עניין של שליטה. זו היתה עוד דרך בשבילן להחזיק את הילד קרוב אליהן כל הזמן ולא לאפשר לאף אחד אחר לגעת
באופן אישי, אני יכולה לספר רק מעצמי, שאצלי כל דיכפין יטה ויפשפש, מי שחושב שהוא שומע משהו מהתינוק והתינוק לא עלי באותו הזמן-שיפשפש. זכו בכבוד כמה עוברות אורך חביבות ששהו בביתי, הבייביסיטר לשעבר של הבת (יצא לה, לא התכוונה, בדיוק החזיקה בדיוק סימן, בדיוק אמרתי לה "כווני לסיר" יצא, אני מניחה שעד היום היא בשוק מהעניין) וכמובן האיש החקר שלי.
טרטור? מניחה שאותן אמהות יטרטרו את הילד בכל שלב אחר גם כן, עושה לי רושם שזה גם עניין של אופי הסיפור הזה עם "סבתא בננה" ואני מכירה כמה וכמה אמהות כאלה והן כלל לא מפשפשות ותמיד כשאני פוגשת בהן אני מרחמת על הילדים/תינוקות המטורטרים שלהן (אחותי למשל...).

אני מצהירה על עצמי כאמא גם רגועה וגם מפשפשת. יש חיה כזו.
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

גם.
וגם אצלי האיש מפשפש.

אז?
בשמת_א*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי בשמת_א* »

זו היתה עוד דרך בשבילן להחזיק את הילד קרוב אליהן כל הזמן ולא לאפשר לאף אחד אחר לגעת
א. כל "דבר" אפשר להפוך לאובססיה. זה לא קשור ל"דבר". זה קשור לאדם.
ב. כבר יצא לי בחיי לפגוש פרשנויות שאין להן שום קשר לאדם שפורשן. גם הפרשנות תלויה בעין המתבונן... אחת תסתכל על אמא ותראה "שליטה" והשנייה תסתכל על אותה אמא באותו רגע ותראה משהו לגמרי אחר.
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי סיגל_ב* »

הדרך שלי להגיע למצב הזה היתה (כפי שסיפרתי בדף אחר) היתה לעשות בלי חיתולים עם חיתולים, כלומר להשתמש בחיתולי בד על תקן מכנסיים, ולפשפש כל פעם שנראה לי שהגיע הזמן. זה איפשר לי לא להילחץ שמא תיכף תהיה רטיבות ושאני חייבת לתפוס אותה בזמן, אלא אפשר לי לפשפש באמת כשאני חושבת שיש צורך, ולא רק כפשפוש מניעה, כי אני חושבת שכבר עבר יותר מדי זמן או משהו כזה.
מצד שני, כל פספוס אני יודעת מיד, ומיד החיתול מוחלף, ככה שהחיתול הוא על תקן בגד, ולא על תקן מאגר פיפי.
מצד שלישי, ויש כזה, בימים חמים, זה פשוט פשע להלביש משהו על תינוקות ואז אני מתפרעת לגמרי עם הבלי חיתולים, ואז אני קולטת שאני צריכה לעבוד על עצמי לא להילחץ ולא לעשות פשפושי יתר, רק מרוב לחץ שמא נירטב. (אפשר לחשוב, כן?).

אגב, אני רואה או שומעת סימנים, אם כי הם בהחלט מתחלפים מדי פעם, ובאמת הדהים אותי שלשתי הבנות שלי היה את אותו סימן בתחילת הדרך, מן המהום ברור ומובחן, שאיפשר אגב גם לאבא לפשפש בקלות ושמחה.
פלוני_אלמונית*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

פלוני אלמונית למה למחוק? בעיני זה כתוב בצורה מאוד יפה ומאוד מכבדת, וזה מאוד חשוב (וגם מאוד נכון לגבי) ובדיוק בדף הנכון.
אני שמחה. (())
תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

זו היתה עוד דרך בשבילן להחזיק את הילד קרוב אליהן כל הזמן ולא לאפשר לאף אחד אחר לגעת
שזה מזכיר לי איך כשהיתה המלחמה בצפון התארחה אצלנו בת דודו של בן זוגי, שמעולם לא שמעה ולא נתקלה בבלי חיתולים לפני כן, ובהחלט לא מישהי באופנית במיוחד בעצמה, ואחר כמה ימים ששהתה אצלנו תפסתי אותה להפתעתי ולשמחתי מפשפשת את הילד בגינה לגמרי ביוזמתה (והיא למדה לקרוא את הסימנים הרבה יותר מהר מבן זוגי) :-)
טליה_אלמתן*
הצטרפות: 21 ינואר 2005, 21:41
דף אישי: הדף האישי של טליה_אלמתן*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טליה_אלמתן* »

אני שמחה.
שזה נכון לגבי? ;-)
טרה_רוסה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

אני עשיתי בלי חיתולים קצת עם הבת הראשונה והשנייה, ועם השלישית זה כבר גדול עלי.
לאחר פתיחת הדף התחלתי לחשוב על זה והנה המחשבות שלי בעניין.
בסופו של דבר זה הכל עניין של סדר עדיפויות, והמשמעות של סדר עדיפויות היא שדבר אחד שנתפש כחשוב, בא על חשבון דבר אחר, שנתפש כפחות חשוב או שנדחק הצידה בלית ברירה.
לאחר הלידה יש קשיים רבים, ושיטת הבלי חיתולים מוסיפה קושי. התוספת של הקושי באה על חשבון משהו אחר. אז יש מישהי שבשבילה זה לא הגיוני בכלל להשאיר תינוק עם חיתול, ויש אחרת שמעדיפה להשקיע את האנרגיה הזאת בדברים אחרים, גם אם זה אומר שהתינוק עטוף בחיתול (אגב, תתפלאו, אבל גם אמהות מיינסטרמיות שמחתלות בח'פ מחליפות אחרי קקי :-P).
כל אחת צריכה לבדוק על חשבון מה זה בא. זה יכול להיות ילדים אחרים בבית, בן הזוג, רמת תחזוקת הבית, יכולת לעשות דברים אחרים, רמת עייפות. ואם זה פוגע בשינה (להיות בקשב גם בלילה נראה לי כדבר שפוגע בשינה), אז זה בא על חשבון המון דברים, כי עייפות גורמת לעצבנות וחוסר סבלנות ומשפיעה על כל בני המשפחה. אמא שנמצאת בחינוך ביתי, ויש לה עוד ילדים מלבד התינוק, ובןזוג שעובד עד הלילה, לא יכולה למצוא זמן להשלים את שעות השינה שהיא מחסירה בלילה (רק דוגמה).

דבר נוסף הוא ההשפעה של בלי חיתולים על היחסים של התינוק עם הסביבה. אם באמת אי אפשר לתת לאחרים להחזיק את התינוק, זה חבל. גם לאמא וגם לתינוק. אם קרובי משפחה נרתעים מלהחזיק תינוק לא מחותל, אני בטוחה שהוא קולט את הרתיעה ממנו. אם האב מרגיש פחות מוצלח בקריאת הסימנים, זה גם עלול לגרום למתחים.

אני מודעת לזה שאותו דבר בדיוק אפשר לומר גם על הנקה, ולכן באמת פתחתי בזה שזה עניין של סדר עדיפויות. לי זה נראה הגיוני להניק גם אם זה מגביל אותי ביציאה מהבית, אשה אחרת זה לא נראה הגיוני להניק, בגלל שזה מגביל. ההבדל, לדעתי, הוא שבלי חיתולים דורש המון תשומת לב והאמא נשאבת לתוך התינוק, לקשב אליו והקשב לשאר בני המשפחה עלול להיפגע.

אני כן חושבת שיש בעיה עם הצורה שהדברים נקראים באתר, עם התחושה שכדי להיות אמא טובה צריך לעשות כך וכך, ואם אני לא בקשב עם התינוק שלי זה נורא ואיום שהוא עטוף בחיתולים. יש לי הרגשה שאמהות רבות עם נטייה לפרפקציוניזם שמנסות ללכת לפי עקרון הרצף מעמיסות על עצמן ועדיין נשארות עם תחושה של כישלון, כי בחברה שלנו זה כמעט בלתי אפשרי לעמוד בצורה מושלמת בכל המטלות הללו. אולי בהתחלה זה אפשרי ונורא כיף בחודשים הראשונים אחרי הלידה, אבל אחרי כמה זמן יש שחיקה.
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

טרה, אני מסכימה עם כל מילה.
לא פעם חשבתי לי שהדברים ייראו אחרת כשיהיו לי עוד ילדים. טוב, הם בטוח ייראו אחרת, אבל כבר נתקלתי באמהות שמצליחות לעשות את כל זה בלי תחושת קורבנות ומתוך תחושה טובה, ואני מקווה שאני אהיה אחת מהן.

אני מפרידה בין ה"צד" של האמא וה"צד" של התינוק. בצד של האמא - כל מילה. כל מילה. אני באופן אישי מנסה להיות בצד השמח. לשים לב לגוף שלי, לעייפות שלי, לכוחות שלי. התברכתי באיש נפלא שאפשר גם לדבר איתו וגם להעזר בו. התמיכה שלו באמהות שלי מאפשרת לי להיות האמא שאני. אני אמא רגועה, מפשפשת ומניקה, סבלנית, לא כופה.. מאד שונה מהאדם שחשבתי שאני עד שהגיעה זאת ולימדה אותי כמה שאני יכולה, וכמה שאני יכולה בשמחה. זה לא אומר שלכל אחת יש את הנסיבות שלי.

(אני, אגב, גם אמא שנושאת פחות ממה שהיא היתה רוצה ומאמינה. כי אני אמא מנותחת גב. אז אני עושה עלות-תועלת עם עצמי כל הזמן. מה עדיף? לסחוב אותה עליי כל הזמן עד שאני אתמוטט? או כמה שאני יכולה לסחוב, כל יום קצת, כדי שאוכל להמשיך ולשאת אותה וגם את הילדים הבאים? התשובה שלי ברורה - האופציה השנייה מנצחת בגדול. (אגב, הייתי איתה הרבה במים, אז זה מאד הקל עליי)

מן הצד שלה, היא כתינוקת קטנה היתה נשכרת יותר מנשיאה מקסימלית. אלא מה? היא גם נולדה בקיסרי. אני לא חושבת שהיא פגועה מזה. או מזה שנשאתי אותה פחות ממה שאני מאמינה שהיא ציפתה לו... אני לא. כי אני אוהבת אותה, מסורה לה ולטיפול בה, וקשובה לצרכים שלה (שכוללים גם טיפול בפיפי ובקקי אבל בעיקר את התחושה שמבינים את התקשורת הלא מילולית שלה)

וכן, אני חושבת, מאמינה, ורואה שהפשפוש עדיף על חיתול. בהנתן כל השאר. כלומר, אם מפרידים אך ורק את המשתנה (:-)) הזה, אז עדיף לפשפש מלא לפשפש. רק את המשתנה הזה.
כלומר, אם אמא היא כמו שתואר פה למעלה, לחוצה. אז עדיף אמא לחוצה מפשפשת מאמא לחוצה לא מפשפשת. עדיף אמא רגועה מפשפשת מאמא רגועה לא מפשפשת.

אלא שקשה להפריד משתנים... ולא ניתן, פשוט לא ניתן לענות לשאלה "מה עדיף, לחוצה מפשפשת או רגועה לא מפשפשת?" כי אלה שני פרמטרים יותר מדי גדולים, יותר מדי מעורבבים, מכדי שניתן יהיה לענות עליה. ולכן, התשובה שלי היא "עדיף אמא רגועה ומפשפשת." (אמרו את זה קודם לפניי, זה לא משנה..) ואם אני לא רגועה, אז אני צריכה לראות מה עוזר לי להרגע.ואם מה שמלחיץ אותי זה הפשפושים, אז לחפש מה מלחיץ אותי שם... איפה אני יכולה ללמוד לשחרר את הפחדים והלחצים והמתחים שלי סביב זה.

זה התהליך האישי שלי. שלי. מישהי אחרת, שתרגיע את עצמה בדרכים אחרות ותענה לעצמה תשובות אחרות. זה יותר מבסדר. אבל היא לא תצליח, כמה שהיא לא תנסה, להוציא ממני שיותר טוב לילד להיות עם חיתול ועם אמא לא קשובה. לא תצליח. לא ממני.

מה אומרות?
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

רק לסבר את האוזן, כשאני אומרת "מפשפשת" אני לא מתכוונת לחלק הטכני של להיות בלי חיתול, ולהציע כל X זמן. אני מתכוונת לאמא שמדברת עם התינוק שלה על הצרכים שלו. (PI)
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ועוד גילוי נאות - שלי היתה בחד פעמיים כמעט חודש (היינו שבועיים בבתי חולים, ואז שבועיים התאוששות מהחוויה המזעזעת שעברנו)
אח"כ קשב בשילוב של רב פעמיים עד גיל 4 חודשים בערך (כשיצאנו לחברים, כשנסעה בסלקל לא שלנו)
ואח"כ עד גיל 7 חודשים בערך ר"פ מינימליים במצבי חירום (פתוח על הסלקל, חתונה, מחלות, וכו')
פלפלית*
הצטרפות: 01 דצמבר 2005, 19:57

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי פלפלית* »

כי לפעמים אני לא בטוחה אם זה בציניות או בנבזיות, וכשאני חושבת שזה בנבזיות, התגובה הטבעית שלי היא להיכנס בה באבו-אבוה, אז אני מתאפקת וסותמת את הפה, כדי לא להיות נבזית גם כן.
נבזית נבזית אבל נכונה ואמיתית. לא מנוסחת בנימוס אבל כואבת.
ומה עם הערות נבזיות כמו אלה?
שלוש נשים קצת עצובות (נזכרתי בעוד אחת, העצובה מכולן). אני אומרת עצובות לא כי הן נראות לי עצובות. אלא בגלל שהן נשים עצובות וכועסות. אבל אולי אני טועה והן לא באמת עצובות, אלא נורא מאושרות מבפנים.
ממה הפלונית הזאת סובלת?
ואם הן נראו לה עצובות אז למה לא ניגשה אליהן ודיברה אל ליבן.
תזמורת_הים*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

ההבדל, לדעתי, הוא שבלי חיתולים דורש המון תשומת לב והאמא נשאבת לתוך התינוק, לקשב אליו והקשב לשאר בני המשפחה עלול להיפגע.
אני לא חוויתי את הבלי חיתולים כך.
מצד שני, אני דוגמה לאמא שעשתה לעצמה הרבה הנחות (כמו לחזור לחיתול כשהתחילו שביתות פשפושים) ובכל זאת המסקנה שלי לקראת הילד הבא היא לעשות לעצמי פחות הנחות (כדי לחסוך לעצמי את התהליך המתיש של מעבר מבלי חיתולים לגמילה). אם כי אני בהחלט מודעת לאפשרות שכשיהיה לי ילד שני בידיים ולא רק בראש אחשוב לגמרי אחרת. ככה היה גם בסיבוב הראשון- לפני הלידה הייתי לגמרי סגורה על בלי חיתולים ובפועל התחלתי עם זה רק בגיל 3 חודשים והייתי קרובה מאד לוותר לגמרי.
מצד שלישי, הסיבה שלא ויתרתי היתה שהיו אמהות אחרות שגידלו בלי חיתולים בסביבה הקרובה שלי וההצלחה (וההנאה) שלהן דרבנו אותי. אני מציינת את זה כי לדעתי לעשות בלי חיתולים בתוך ואקום של העדר תמיכה לא וירטואלית זה באמת קשה מאד. ואולי העובדה שלי כן היתה תמיכה לא וירטואלית גרמה לי לחוות את הבלי חיתולים באופן שונה מזה שטרה תארה.
בשמת_א*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי בשמת_א* »

ולא ניתן, פשוט לא ניתן לענות לשאלה "מה עדיף, לחוצה מפשפשת או רגועה לא מפשפשת?" כי אלה שני פרמטרים יותר מדי גדולים, יותר מדי מעורבבים, מכדי שניתן יהיה לענות עליה. ולכן, התשובה שלי היא "עדיף אמא רגועה ומפשפשת."
חייבת לכתוב כמובן ש"עדיף להיות עשיר, צעיר ובריא" על פני עני, זקן וחולה....

ואני גם חושבת שעדיף אמא מיניקה עצבנית מאשר אמא שנותנת בקבוק רגועה. כי מי שמבין מה התינוק מקבל, לא יכול להיות רגוע. אנשים פשוט לא יודעים מה יש בבקבוק הזה, אז נראה להם שיש היגיון במשוואה הזאת.... ככה גם קשה לנו לדמיין מה הילדים מאבדים, כשהם גדלים בלי קשב להפרשות שלהם. קשה לדמיין, כי זה אובדן נורמטיבי בחברה שלנו.
עוברת_אורח*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

אנשים פשוט לא יודעים מה יש בבקבוק הזה, אז נראה להם שיש היגיון במשוואה הזאת
אבל בשמת, את לא יכולה לעשות את ההשוואה כי את לא יודעת מה ההשפעה של אמא עצבנית על התינוק ולכן לא יכולה למדוד אותה מול ההשפעה של תכולת הבקבוק.

<בתור מי שנתנה גם בקבוקים עם האבקה-שאין-לנקוב-בשמה וגם יצא לה להיות עצבנית פעם או פעמיים (ביום), דווקא נוטה לראות את ההשפעה השלילית של העצבנות בצורה הרבה יותר חדה>
עוברת_אורח*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

כשהם גדלים בלי קשב להפרשות שלהם
בלי קשב להפרשות שלהם? תסתכלו מסביב (מעצבן לראות וכו') ותראו כמה מעט קשב ילדים מקבלים למה-שלא-יהיה (אלא אם מדובר ב"תקנה לי"). הפחותה שבבעיותיהם היא הקשב להפרשות, וגם זה הולך והופך ל אובדן נורמטיבי בחברה שלנו.

< מצטערת, לפעמים אני מרגישה שאנחנו יושבים בתוך בית בוער ומעבירים ביקורת על איכות גימור הפאנלים>
בשמת_א*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי בשמת_א* »

כי את לא יודעת מה ההשפעה של אמא עצבנית על התינוק
טוב, אם זה ברמות שהעצבנות של אמא היא ברמת הסיכון של סרטן הדם או סכרת נעורים, אז אולי אני אסכים איתך.
מצד שני, מחקרים הראו שאמהות מיניקות נמצאות בסיכון נמוך יותר לפגוע פיזית בילדיהן מאשר אמהות לא מיניקות, כנראה בגלל השפעת האוקסיטוצין על האם המיניקה (אני לא צוחקת).
אז איזו מין "עצבנות"? זו שכולנו, כל האמהות, חוות אותה? מיניקות או לא? באיזה רמות? ברמה של עכשיו מטיחה את התינוק בקיר, או רק ברמה שחושבת על זה? (שזה כולנו, חלק מהזמן)

בלי קשב להפרשות שלהם? תסתכלו מסביב (מעצבן לראות וכו') ותראו כמה מעט קשב ילדים מקבלים למה-שלא-יהיה (אלא אם מדובר ב"תקנה לי"). הפחותה שבבעיותיהם היא הקשב להפרשות, וגם זה הולך והופך ל אובדן נורמטיבי בחברה שלנו.
איי, ממי, אני ממש לא מדברת על אלה ש(איפה הדף הזה?) אסור היה לתת להם רישיון להורות (-; לגביהם אני מסכימה איתך כמובן בכל מלה. (-:
ניצן_אמ*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

< מצטערת, לפעמים אני מרגישה שאנחנו יושבים בתוך בית בוער ומעבירים ביקורת על איכות גימור הפאנלים>
זה נכון אם את מדברת על כל כל כל הילדים בתרבותנו באשר הם. הבית בוער והתקרה נופלת. אבל אם את מדברת פרטנית, אז אם את כבר גרה בבית חלומותייך עם נוף מושלם לים, ויש לך פאנלים אללה יוסטור, אז אפשר לדבר גם עליהם. (מקווה שמתיחת המשל ברורה..)

חוץ מזה, אני אגיד משהו שלדעתי לא יישמע פופולרי למי שלא גם רגועה וגם מפשפשת :-P. העדויות האישיות שמצטברות פה בבלוגים ובדפים השונים של בלי חיתולים מראות שוב ושוב שהאמהות מרגישות תקשורת ממעלה אחרת עם הילד מרגע שהן מפשפשות. הן מדווחות לא פעם על שינוי התייחסות (אישית שלהן, כן?) מ"תינוקי חמודי אהובי מתוקי" ל"יו. יש כאן ממש בנאדם, ולמרות שהוא נורא קטן בגודל הוא ממש מדבר איתי!" :-0
כן, יש מן הצד השני את הפרפקציוניזם, תחושות הכשלון והייאוש, אבל לכל אחת המסע שלה ומה שהיא בוחרת לעבור בו. אני, לו הייתי מיואשת וסובלת לא הייתי עושה את זה. לחיות חיים קלים ופשוטים זה ממש ערך עליון מבחינתי. אז אני חיה חיים קלים ופשוטים בהם אני מניקה ומפשפשת. ונושאת. וישנה יחד. ומרדימה בהנקה מדי יום, ומחזיקה מעל סיר חצי מתוך שינה בגיל כמעט שנתיים. ש מי שיאמר שזה יותר קשה. אני לא מרגישה ככה. למעשה, אני ארגיש תחושות קשות מאד אם אני אצטרך להתעלם מצרכיה בשם איזו "קלות" שמתבקשת ממני.

שזה כולנו, חלק מהזמן
מתפקדת כדוגמה נגדית. מפריעות לי אמירות כאלה. זה כמו ששמעתי מישהי אומרת בטלפון (בעברית במנהטן ברחוב, לומכירה אותה) שכל המשפחות דפוקות, ככה זה. וכמו אמירות שכולם שרוטים, וכמו אמירות שתינוקות זקוקים לתסכול להתפתחות שלהם. זה הכל חלק מדיבור מדכא בעיניי. דיבור מרגיע שדפוק זה בסדר, שאין צורך להשתנות, שהרי אין טוב מזה. .כופרת בזה. כופרת כופרת כופרת בזה.
תמרוש_רוש

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

שבלי חיתולים דורש המון תשומת לב והאמא נשאבת לתוך התינוק, לקשב אליו והקשב לשאר בני המשפחה עלול להיפגע.
זה העניין!!! לא לראות את הבלי חיתולים כ"דורש המון" ולהיתקע עם זה, אלא לראות אותו כטווח של אפשרויות שאפשר לתמרן אתן, בהקשר של היכולת האישית שלך.
התינוק שלי בן 3 חודשים ומחותל, ועוד ארוכה הדרך עד שאהיה מוכנה אפילו להורדה חלקית שלו. זו אני וזה מה יש.
אז עדיף לו בליחיתולים בכלל, ואפשרי לי פשפוש עם חיתולים עד אלהים-יודע-מתי. אולי עוד חודש, אולי עוד שנה. לא יכולה לנבא.

אני כן חושבת שיש בעיה עם הצורה שהדברים נקראים באתר, עם התחושה שכדי להיות אמא טובה צריך לעשות כך וכך, ואם אני לא בקשב עם התינוק שלי זה נורא ואיום שהוא עטוף בחיתולים. יש לי הרגשה שאמהות רבות עם נטייה לפרפקציוניזם שמנסות ללכת לפי עקרון הרצף מעמיסות על עצמן ועדיין נשארות עם תחושה של כישלון, כי בחברה שלנו זה כמעט בלתי אפשרי לעמוד בצורה מושלמת בכל המטלות הללו. אולי בהתחלה זה אפשרי ונורא כיף בחודשים הראשונים אחרי הלידה, אבל אחרי כמה זמן יש שחיקה.
אני חטאתי בלדבר ככה עם חברה שלי. רציתי לנהל אתה דיון הרמה התיאורטית ושכחתי שגם היא אמאא צעירה :-P וכך נתתי לה תחושה, כנראה, שהיא לט מספיק טובה וכו'. אבל כל כך התלהבתי מהתהליך של עצמי... וזה היה דווקא בדיוק אחרי שאני עצמי ירדתי מהפרפקציוניזם של עצמי, מה שאפשר לי בכלל את כל התגליות האלה.

מה אומרות?
בשבילי בליחיתולים הוא קודם כל תקשורת, ולכן הפרמטר של אמא לחוצה מכריע יותר מאשר, למשל, בהנקה. וצריך לייחד לו יותר תשומת לב ותוקף, כשמחליטים האם לפשפש היום אחה"צ, או לא.
קלמנ_טינה*
הצטרפות: 22 אוקטובר 2007, 12:57
דף אישי: הדף האישי של קלמנ_טינה*

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי קלמנ_טינה* »

אני כן חושבת שיש בעיה עם הצורה שהדברים נקראים באתר
נכון כל כך...
וכל הכבוד לתמרוש רוש שהעזה לחשוף גם את הקשיים ולא רק את היותה סופר-אמא (ואני בטוחה שהיא גם קצת סופר אמא...)
|Y|
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

אמא רגועה או אמא מפשפשת

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

בלי קשב להפרשות שלהם? תסתכלו מסביב (מעצבן לראות וכו') ותראו כמה מעט קשב ילדים מקבלים למה-שלא-יהיה
זה הרגע מבחינתי להגיד משהו שהוא קצת מחוץ לדיון הזה, ואני רוצה להגיד כבר כמה זמן: שקשב זה מושג כ"כ חשוב ורחב בתקשורת בין בני אדם (גם קטנטנים וגם בשאר הגדלים), שקצת מפריע לי שהוא הפך כאן למילת קוד או קיצור לפשפוש תינוקות (כמו למשל, כשראיתי משפט שמישהי כתבה על ביתה - "מתורגלת קשב (בלי חיתול מגיל---)"

זה מצמצם את מושג הקשב למשהו ממש ספציפי - ומה עם כל השאר?
זה קצת כמו כל אלה שלקחו מעיקרון הרצף רק את נשיאת התינוקות, או שינה משותפת: אחלה להם ולתינוקות שלהם, אבל בכל זאת יש כאן פיספוס של כמה דברים יותר רחבים.
שליחת תגובה

חזור אל “גידול ילדים ללא חיתולים”